Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9

Tema: Tre net

 1. #1
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Antarsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  38
  Postime
  2,573

  Tre net

  Tre net

  N mrgim pes vjet kaluar
  Bra do gj pr t harruar
  Por shpirti nuk donte t dgjonte
  Dhe ve me endrra m torturonte

  Natn e par n Vjos u zgjova
  T gjith shokt i takova
  Kmbt mbi zall i prvlova
  Cipat e lkurs i ndrrova

  Natn e dyt Dhmbelin e ngjita
  Dhe kur zemrn ja arrita
  Nn hijen e rrapit un pushova
  Me uj burimi etjen e shtova
  Me bilbilat nj kng kndova
  Me buk e djath shpirtin gzova
  ava dy kokra kaka, bajame e lajthi
  Kputa nj deg me than, villza dhe man t zi

  Natn e tret n shkoll u zgjova.
  Prpara klass n orn e leximit
  Duke recituar vjershn e Naimit
  T gjith mua m vshtronin
  Prisnin q t gaboja
  Gjuhn e nns ta harroja
  Por vjershn e mbarova
  dhe Naimin e nderova
  N bankn time shpejt u ktheva
  Librin e leximit ne gjoks e mbrtheva
  Kur mbi bank inicialet i pash
  Endrrn prgjysm e lash
  Hapa syt, shpirtin zhgnjeva
  Mrgimin e urreva

  Kur do shrohet Shqiponja e zez?
  Nga foleja t dal
  N gjith botn t fluturoj
  Shqiptart n krah ti marr
  N gjokset e nnave ti lshoj
  dhe plagt ti shroj.
  Ndryshuar pr her t fundit nga edspace : 17-09-2002 m 20:29
  Edi

 2. #2
  S.Mod. i dikurshem Maska e Orion_DYRRAHU
  Antarsuar
  18-04-2002
  Vendndodhja
  Larg
  Mosha
  41
  Postime
  432
  E krijuar me shume ndjenje.
  Mua me pelqeu.

 3. #3
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Antarsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  38
  Postime
  2,573
  Faleminderit Orion.

  Do jete vertet e bukur perderisa ti ke marre mundimin te pergjigjesh ne kete forum.
  Edi

 4. #4
  S.Mod. i dikurshem Maska e Orion_DYRRAHU
  Antarsuar
  18-04-2002
  Vendndodhja
  Larg
  Mosha
  41
  Postime
  432
  Hahahahaha...

  Gjithsesi ke pershtypje te gabuar, ti dhe shume te tjere. Une ketu futem me shpesh nga c'mendojne shume, ...pavaresisht se si lugat.
  Yhyyyy, sa kisha pa shkruar ketu...!
  ===============================================
  Mbi dallgt e jets kjo udha ime e gjat,
  un rrxohem dhe... ngrihem prap!

 5. #5
  E gjifa Maska e Henri
  Antarsuar
  14-04-2002
  Vendndodhja
  Kanada
  Mosha
  45
  Postime
  1,087
  Po qe nuk po talleshe ti per poezine? Kur e mori mundimin Orioni, hajt mo, i hodha dhe une nje sy

 6. #6
  El-Letrsia Maska e macia_blu
  Antarsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  52
  Postime
  2,498
  hej kujdes ju se e lexova edhe une
  po nuk di c'te them.
  edhe pse eshte e bukuru lodh fjala "e bukur" duke u thenesterthene.
  megjitheate ..ed'eshte veretet e bukur.
  "Shkolla nuk e ben njeriun me te mencur, e meson te duket i tille" (e.m)

 7. #7
  E gjifa Maska e Henri
  Antarsuar
  14-04-2002
  Vendndodhja
  Kanada
  Mosha
  45
  Postime
  1,087
  Tani qe te flas seriozisht: (e lexova prape )

  Ed, nuk e di, po mua me duket pak monotone. Mbase je perpjekur deri ne sforcim per te mbajtur nje rime neper gjithe poezine dhe i ke rrezuar keshtu fuqine vargut? Sa e rendesishme eshte rima per ty ne krijim? A te vijne vargjet ne mend qe heren e pare ne ate forme, apo mundohesh t'i pershtasesh?
  Nqs mundohesh t'i pershtasesh, une do thoja me hidh ndonje kopje te "papaster" ndonjehere ketu ne forum, te pakten per mua qe nuk e pertyp dot deri ne fund kete te mesipermen.

  Shume miqesisht

  H.

 8. #8
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Antarsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  38
  Postime
  2,573
  Henri sic te kam thene mendimet i kam te mira por nuk i shpreh dot, te pakten jo ne rime. Nqs i shpreh qysh me vijne ne mendje nuk me duket si poezi prandaj i ndryshoj per tu dhene pak rime por rima gjithnja vazhdon me folje (me e lehta). Ke te drejte qe poezia eshte pak monotone por nuk jam poet. Mundohem me aq sa mundem per te shprehur ato qe kam ne koke por nuk dalin ashtu qysh dua une.

  Faleminderit te gjitheve me macen ne krye (mqns eshte me e madhja ne moshe) lol.
  Edi

 9. #9
  MODERATOR Maska e Letersia 76
  Antarsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  OXFORD ENGLAND
  Mosha
  45
  Postime
  731
  bravo Edspace .......vertete poezi e bukur ......
  Temen e patriotizmit dhe mergimit e ke nderthur mire.......
  te uroj suksese ..........
  shendet!
  Pr, mallkue njaj bir Shqyptari,
  Qi ket gjuh t Perends,
  Trashigim, qi na la i Pari,
  Trashigim s'i a ln ai fms;
  Edh atij i u thaft, po, goja,
  Qi e perbuz ket gjuh hyjnore;
  Qi n'gjuh t'huej, kr s'sht nevoja,
  Flet e t'veten ln mbas dore.

  AT Gjergj Fishta

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •