Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 69
 1. #1
  i/e larguar Maska e Studenti-Te
  Anėtarėsuar
  09-09-2002
  Vendndodhja
  Ne pluhur
  Postime
  215

  Salajdin Salihu

  LEXOJE ME KUJDES!
  Nėse ekziston ndonjė perpetum mobile, ai mund tė jetė Njeriu. Ai ka aftėsi tė prodhojė vazhdimisht Dashuri, ashtu siē ka mundėsi tė prodhojė edhe Urrejtje. Ai mund tė zgedhė: Dashuria na afron me Hyun dhe Njeriun. Urrejtja na largon edhe nga Hyu edhe nga Njeriu.


  1.
  Lexo me kujdes, o i urti lexues, kėto fjalė shpirti! Fjalė si nė testament. Tė ftojnė pėr tė dashuruar.

  2.
  Jeta ėshtė si njė stacion, ku disa vijnė e tė tjerė ikin. Njeriu ėshtė njė udhėtarė i pėrkohshėm. Pėrjeton agun dhe muzgun. Nė kėtė segment tė quajtur jetė, me dy skaje kufizuese – lindjen dhe vdekjen – kemi mė sė shumti nevojė qė tė dashurojmė njėri – tjetrin. Dhe mos frikėsohemi se do tė na harxhohet dashuria. Ajo ka aftėsi vetprodhuese. Nėse ekziston ndonjė perpetum mobile, ai mund tė jetė Njeriu. Ai ka aftėsi tė prodhojė vazhdimisht Dashuri, ashtu siē ka mundėsi tė prodhojė edhe Urrejtje. Ai mund tė zgedhė: Dashuria na afron me Hyun dhe Njeriun. Urrejtja na largon edhe nga Hyu edhe nga Njeriu.

  3.
  Nėse kjo jetė ėshtė e pėrkohėshme, e cila sillet shumė egėr me ata qė e duan, vetėm pėr t’i vėnė nė sprovė, ka edhe njė jetė tjetėr qė mbetet e pėrhershme, e gjithėkohėshme. Mbase duhet tė mjaftojė vetėm ky mendim qė tė aktivizojmė brenda qenies sonė gjithė mekanizmat qė prodhojnė Dashuri? Cili njeri i pasur dhe i fuqishėm arriti qė tė mposhte pushtetin e Vdekjes? A nuk ishte e kotė edhe pėrpjekja e Gilgameshit pėr tė mposhtur Vdekjen? Po, athua, ēdo tė bėhej me Njeriun nėse ai nuk do ta njihte Vdekjen? Mbase jeta e tij do tė ishte shkretėtirė bezdie. Njė udhėtim i pėrhershėm, i pamotivuar. Bindja se jemi tė vdekshėm, mbase, ėshtė forcė qė na mundėson qė tė njohim Jetėn, me tė gjitha pamjet mashtruese tė saj. Vet fytyra e Vdekjes, qė na shfaqet vazhdimisht, sikur na thotė se Jeta ėshtė aq e shkurtė prandaj duhet jetuar, edhe kur ajo sillet egėr, ndėrkohė qė duhet lėrė edhe tė tjerėt ta jetojnė. T’ia mbledhėsh Jetės tė gjitha grimcat e kėnaqėsisė qė t’i fal ajo, sepse jepet sall njėherė, e asnjėherė tjetėr, ndėrsa Njeriu ėshtė qenie unikate, qė nuk pėrsėritet kurrė, prandaj, si ēdo gjė unikate ka vlerėn e vet tė pallogaritshme me asnjė shumė materiale.

  4.
  “Jeta ėshtė triumfatore”, tha poeti. Dhe ajo ėshtė triumfatore vetėm kur nė qenien tonė nuk hyn Makbethi, Juda, Jagua, por hyn madhėshtorja e pėrndritshmja Nėnė Tereza …
  Tjetri shtoi: “Sa e bukur ėshtė jeta”. Dhe jeta ėshtė e bukur vetėm kur jetėn tonė e krahasojmė me jetėn e njė tjetri.
  Njė personazh i pėrvuajtur i Dostojevskit thotė: “Nuk ka nė botė tė tillė makthi e brenge, qė tė ma mposht etjen pėr tė jetuar”. Kurse tjetri shton: “Sa do tė ma kishte ėndja tė rroja pėrsėri! Ēdo minutė, ēdo ēast jete duhet tė jenė kėnaqėsi e parrėfyer pėr njeriun”.
  Dhe kur do tė fillojmė tė meditojmė thellė e mė thellė, do tė shohim se ėshtė e kotė qė, nė kėtė kohė kaq tė trazuar, tė fillojmė tė vritemi mes vete. Sa mėkatarė janė ata qė krijojnė zbrazėtira nė zemrat e nėnave, grave, fėmijėve, “qė as shekujt nuk i mbushin” (Buzzati). Mė shumė se ferr pėr shpirtrat e tyre.

  5.
  Lexo me kujdes, o i urti lexues.
  Janė fjalė shpirti qė tė ftojnė pėr tė dashuruar. Nė shpirtin tėnd ka shumė fisnikėri, vetėm mjafton qė tė ngulmosh pėr ta ēliruar pėrjetėsinė nga qenia. Tė njoh edhe ti njeriu i fisit tim. Kurrė nuk tė ka dehur era e krimit. Edhe kur vrave i shtyrė nga Kanuni, kėtė nuk e bėre me dėshirė. Ish njė ligj moral qė nuk munde ta kapėrcesh.

  Ah, Gjorg, Gjorg.

  Mos kujto se do tė jesh mbi atė qė ke vrarė. Nga secili njeri qė vritet, zbėrthehet njė hije, qė tė ndjek vazhdimisht dhe jetėn ta bėn skėterrė. Nėse vėrtet nuk ke mundėsi qė tė bėsh mos bėsh mirė, atėherė mos bėj keq. Nėse nuk gjen asnjė ishull pėr tė qetėsuar shpirtin tėnd tė mbushur me demonė, atėherė nisu drejt ishullit qė quhet Art. Vetėm pėrmes Artit do tė mund qė t’i gėnjesh demonėt dhe do tė kesh mundėsinė edhe tė krijosh diēka tė pėrjetshme. Oskar Uajlld pat thėnė se kėnaqėsinė qė njerėzve tė ngritur ua jep Arti, tė tjerėve kėtė kėnaqėsi ua jep krimi.
  Prodho pėrjetėsi nė vend tė krimit.

  6.
  Thuaje njė Fjalė tė mirė, sepse ajo ndėrton njė botė tė tėrė dhe tė hap udhėn drejt Parajsės.
  Thuaje njė Fjalė tė mirė, nė kėtė kohė kumtesh tė zeza.
  Vetėm fisnikėrimi i shpirtit na shpėton nga katandisja dhe mallkimi.

  7.
  Lexoji me kujdes kėto fjalė. Dhe nėse sheh diku urrejtje, mallkoje atė qė i shkruan kėto fjalė dhe qė beson se fjala ėshtė e shenjtė.

  8.
  Nuk janė kėto kurfarė kėshillash. Arti pėrjashtosh didaktikėn. As fėmijėt nuk kanė nevojė pėr kėshilla. Kėto janė vetėm fjalė qė njeriu ka nevojė t’ia thotė edhe vetvetes. Janė si lutje mėngjezi. Lutje pėr dashuri, paqe, mirėsi, kompromis…Janė lutje tė Njeriut pėr Njeriun.


  shkruar nga: Salajdin SALIHU

 2. #2
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960

  Salajdin Salihu

  Cikli I - 1. NATA E PARĖ E PUSHTIMIT

  DHOMA E POETIT

  Mund tė ketė njė tavolinė pune ku shkruan poezi
  Sirtarė me libra qė kurrė s'i ka lexuar
  Njė filxhan me kafe tė idhtė si dita
  Njė shpuzore plot cigare tė djegura nga zhgėnjimi
  Fletė tė shkaravitura ėndrra tė zbehura
  Krrokama qė pėrplasen nė qelq mendimi
  Mund tė ketė ditė tė lodhura nga vetmia
  Tė mbėshtjella me tis kotėsie
  Shekuj tė djegur nga utopia
  Ėndrra tė ngrira pamje qė s'i zbeh harrimi
  Mund tė ketė peisazh vjeshte dhe gjethe tė vdekura
  Lumenj shprese dritė terr ferr e tmerr
  Mefistofel Hamlet Jago kolonel
  Santjago derr tė vuajtur dhe Sokrat - derr
  Mund tė ketė meteorė mendimesh qė digjen
  dhe shuhen befas nė univers qenėsie
  Diku nė zonat e errėta tė njeriut
  Nocionet lart poshtė djathtas majtas
  Mund tė humbin kuptimin
  Koha mbrapsht tė rrjedh nė klepsidėr jete
  Mundet qė aty tė mos jetė fare poeti...
  Tė ketė shkuar larg
  Me shpresėn e kthimit nė sy
  Dhe mund tė kthehet sėrish nė atė dhomė
  E ta gjejė trupin e vet - kufomė
  Gjithēka mund tė ndodhė nė atė dhomė...
  My silence doesn't mean I am gone!

 3. #3
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960
  NĖ SYTĖ TANĖ I LODHUR ISH QYTETI

  Atė natė bota kishte pamje tjetėr
  Yjet fikeshin me njė puthje
  Jeta ishte arenė e mbushur me dhimbje tė kėndshme
  Klithje klithje dhe vetėm klithje
  Klithje qė fluturonin nėpėr hapėsirė
  Tė veshur me petkun e befasive tė mėdha
  My silence doesn't mean I am gone!

 4. #4
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960
  CASUS BELI

  Njė shikim njė buzėqeshje njė prekje
  Ėshtė casus beli pėr njė luftė tė tmerrshme
  Ku shtohet njerėzimi
  Luftė e bėrė nga dashuria
  Nuk derdhet asnjė lot fėmije
  Nuk lėndohet asnjė zemėr nėne
  Luftė
  Mjerė ai qė s'e ka provuar
  Kėtė robėrim madhėshtor
  Qė nuk zgjon asnjė pakėnaqėsi
  Ti bie herėt nė gjumė
  I mbyll sytė qė t'i lakmon muzgu
  Erė e lehtė shtrihet mbi trupin tėnd fluid
  Ti po flen e dashur
  Ti bie herėt nė gjumė
  Aspak nuk ke frikė tė flesh vetėm
  Nė kėtė botė kaq tė ndjeshme
  Qė gjithēka mund tė pėlcasė
  Nga pakujdesia e fjalėve
  Ti po flen e dashur
  Nė kėtė botė tė ndjeshme
  Mes nesh ajri dhe puthjet
  Mes nesh njė roje e pėrjetshme vigjilente...
  Sonte nė kėtė dhomė je vetėm hije
  E pakapshme si ēdo hije, e tmerrshme.
  My silence doesn't mean I am gone!

 5. #5
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960
  NĖ STACION

  Shkojnė e vijnė njerėzit
  Kėtu mė ke pritur
  Kėtu tė pres tani
  Mbi tela telefoni koten zogjtė
  Mesazhe dashurie
  Ankthe
  Dėnesje
  E fjalė
  U ngatėrrohen nėpėr kėmbė
  Jemi udhėtar tė pėrhershėm
  E nė kėtė botė jemi pėrkohėsisht, e dashur
  Nė kėtė botė tė madhe sa trishtimi
  Nė kėtė botė tė vogėl sa ngazėllimi
  Nėntor 1997
  My silence doesn't mean I am gone!

 6. #6
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960
  NATĖ E ĒMENDUR

  Dua tė t'i puth thimthat
  Gjithė yjet tė t'i shuaj me njė puthje
  Mbi trupin tėnd tė rėshqas si ngjalė
  Kjo natė ėshtė e ēmendur
  Dritat e mosdurimit janė ndezur
  Ēdo ndjenjė pacifiste ėshtė shuar
  Nga epshi kryengritės e rebel
  E ēmendur
  Plot epsh
  Kjo natė...
  My silence doesn't mean I am gone!

 7. #7
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960
  TĖ HESHTIM E DASHUR

  Mė janė thinjur mendimet
  Mė janė lodhur fjalėt
  Shumė kemi folur kemi gėnjyer
  Duhet tė mėsohemi tė heshtim e dashur
  My silence doesn't mean I am gone!

 8. #8
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960
  ME NJĖ PUTHJE MĖ ZGJON

  Mė zgjon me njė puthje
  Mė sjell nė kėtė botė tė madhe sa trishtimi
  Ti dashuria ime
  E freskėt si mėngjesi i vesuar nga malli
  Qė mė mbėshtjell
  Mė thua se dita e re ēeli
  Ashtu qoftė e dashur!
  Ashtu qoftė e dashur!
  Amin!
  My silence doesn't mean I am gone!

 9. #9
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960
  SĖRISH SHFAQESH NĖ KĖTĖ QYTET

  Mė ngjan si numėr telefoni
  I fshehur nė skutat e kujtesės
  Si biletė udhėtimi mė ngjan
  Fshehur nė xhep harrimi
  Me tė cilėn kam udhėtuar dikur
  Pėrtej kotėsisė
  A jemi tė njėjtit e dashur, apo jo
  Apo kemi ndryshuar
  Jo...
  My silence doesn't mean I am gone!

 10. #10
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960
  NDEZ CIGARET REND SI ZHAK PREVERI

  I ndez cigaret rend si Zhak Preveri
  Ti nuk je nė dhomėn e zbrazur
  Brenda mė ngulfat vetmia
  Dritaret kaherė i kam mbyllur
  Dhe dyert ku mund tė hyjė marria
  Notoj nėpėr tymin e vjellė nė ajėr
  Nė saksi vyshken lulet...
  Ca gjethe tė vdekura nė njė peisazh vjeshte
  Era e kujtimeve i mbart
  Si nė poezitė e Zhak Preverit
  Ca gjethe tė lehta si njė puthje nė stacion
  Ku tė pėrcjell trishtimi dhe tė pret
  Siē i pret i burgosuri festat
  Puthje tė lehta si vdekja
  Ndez cigaret rend si Zhak Preveri
  Dhe nuk e rrėfej jetėn time
  Dhe nuk e rrėfej jetėn time...
  My silence doesn't mean I am gone!

 11. #11
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960
  TASH EDHE TI DO TĖ IKĖSH

  Autocisternat lajnė faqet e betonta
  Tė puthura nga hapat e rėndė tė ditės
  Ti bėhesh gati pėr tė ikur
  Rregullon grimin flokėt ritmin e zemrės
  Nė shtėpi duhet tė kthehesh e qeshur
  Askush asgjė s'duhet tė dijė
  Pėr historinė e shkruar
  Nė karriket e parkut tė qytetit
  Tash ti duhet tė ikėsh
  E mbėshtjellė me ēarēafin e kėsaj nate
  Tė grisur nga dėnesjet
  Me dashurinė e fshehur nė ēantėn e shpirtit
  Si armė e palejuar zjarri
  Fshehur nga organet kompetente
  Tash ti u bėre gati pėr tė ikur
  E ndjej
  Thellė si frymon mungesa
  My silence doesn't mean I am gone!

 12. #12
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960
  TĖ KTHEHESH PATJETĖR

  Ti ke ikur unė jam ende kėtu
  I kryqėzuar nė secilėn ditė
  Nė kėtė vend tė harruar nga djajtė dhe zotrat
  Gjithēka pėrbrenda meje rrėnohet
  Gjithēka pėrbrenda meje pushtohet
  Zhurrmon qenia ime
  E thellė sa heshtja jote
  Ti duhet tė vish patjetėr
  Tė qetėsosh trazirat brenda meje, e dashur...
  My silence doesn't mean I am gone!

 13. #13
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960
  VARIANTE SA PĖR TA KALUAR NJĖ NATĖ PA TY

  Nė atdheun tėnd tė ēmendur
  Nuk arrijnė klithjet e natės sė errėt
  Tė ēarė nga parandjenjat e kobshme
  Po kėndoj Bona ime, po shkruaj
  Sa pėr ta kaluar njė natė pa ty
  Frymėzimi do tė prehet nė korpė
  I djegur nga zhgėnjimi...
  i vetėm tretem pres dėnes s'jepem
  tretem pres dėnes s'jepem i vetėm
  pres dėnes s'jepem i vetėm tretem
  dėnes s'jepem i vetėm tretem pres
  s'jepem i vetėm tretem pres dėnes
  mbi qerpik mė varet pagjumėsia
  mė thuaj
  mė thuaj
  e dashur
  ku t'i adresoj klithjet
  e mia....
  My silence doesn't mean I am gone!

 14. #14
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960
  POEMA

  Je njė poemė e gjatė
  Tė lexoj me heshtje
  Mė e bukura se ēdo poemė e antologjive botėrore
  Plot metafora tė padeshifruara
  Si hieroglife
  Tė ndjej po s'mund tė tė rrėfej
  Pa fund e fillim si universi
  Frymon dashuria
  Pėrkulet vdekja
  Ti je poemė e gjatė
  Tė lexoj nė heshtje
  Me gjuhė gishtėrinj puthje prekje...
  ***
  heshtja jote hieroglif i koklavitur
  i pakuptueshėm telefoni im i vdekur skaj dritares
  njė mesazh tė heshtur a do ta mbart
  njė alo qė do tė kthente paqėn nė kėtė dhomė...
  My silence doesn't mean I am gone!

 15. #15
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960
  JI PRANĖ MEJE

  Se akulli i netėve m'i ngrin gėzimet
  Klithje vizatohen nė qelqin e jetės
  Ji pranė meje dhe mė ndih
  M'i puth sytė e enjtur nga pagjumėsia
  Mė zgjo e dashur nga vdekja, siē thua, s'tė ngjan...
  Dhe pėrsėrite:
  "Le tė rrojė dashuria
  Jemi udhėtar tė pėrhershėm
  Nė kėtė botė ngelim pėrkohėsisht
  Vėshtirė ėshtė tė jetosh
  E lehtė ėshtė tė vdesėsh"
  ***
  Udha ku ecje dikur
  Shtrihet para meje
  Si klithje e gjatė...
  My silence doesn't mean I am gone!

 16. #16
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960
  E FSHEHUR NĖ VARGJE

  Nė dritaren e nxirė tė jetės u shfaqe befas
  Si fantazmė qė kėrkon shpagim
  Me petkun e muzgut mbėshtjellur
  Theve gjithė drynjtė e harrimit
  Tė ma kujtosh se nėse mund tė tė braktis
  Hijet dot s'i vras
  Pastaj heshtja foli:
  E fshehur kam qenė nė vargje
  Kaq kopileshė je, s'e kam ditur
  Lumenjt e frikės tėrbohen nė mua
  Kam mundur tė tė gris nė netėt e gjata
  Si njė fletė ku kam shkruar vargje tė pakuptimta
  My silence doesn't mean I am gone!

 17. #17
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960
  E SHTRIRĖ NĖ PLAZH MEMECE SI RĖRA

  E shtrirė nė plazh memece si rėra
  Ndjenjat digjen u bie lėkura
  As uji i ftohtė nuk i freskon
  Bėj tė flas po ca duar prej ajri
  Mė mbyllin gojėn tė mos flas
  Kanė frikė, sa kanė frikė
  Mos prishet magjia
  Dhe befas ti bėhesh asgjė
  Gjithnjė kemi heshtur e dashur
  Vetėm pemėt kanė folur
  E shtrirė nė plazh memece si rėra
  Lakuriqe si dashuria...
  My silence doesn't mean I am gone!

 18. #18
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960
  EDHE DASHURITĖ ARRATISEN

  Edhe dashuritė arratisen lodhen si njerėzit
  Kanė nevojė tė shėtisin
  Kanė nevojė pėr ajėr tė pastėr
  Nė tjera kėshtjella ndjenjash tė strehohen
  Dashuritė janė si njerėzit, e dashur
  Tradhėtojnė vetveten
  Dhe kthehen aty ku kanė lindur
  Si gjithėsia
  Te njė ēast i vetėm
  My silence doesn't mean I am gone!

 19. #19
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960
  AQ SA PREKET E PUSHTOHET TYMI

  I mbėshtjellė me heshtjen e kėsaj mbrėmje
  Kėndoj njė kėngė pėr njė vashė sy ulliri
  Drini Zi i heshtur si mendimtar
  Rrjedh mes pėr mes qytetit me shumė ura
  Nga kutia e cigareve plot numra telefoni
  Nxjerr njė mikeshė dhe e thith dashurisht
  Nė tymin dredha - dredha shfaqet imazhi saj
  Dua ta prek ta ndiej ta puth ta pushtoj...
  E prek e ndiej e puth e pushtoj...
  Aq sa preket ndjehet puthet pushtohet tymi...
  My silence doesn't mean I am gone!

 20. #20
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960
  HELMI

  Xhulieta i paska thėnė Romeos
  Nė ēastin kur po vdiste
  Tė gjithė helmin e ke pirė
  Pėr mua s'ke lėnė asnjė pikė
  Puthmė mbase nė buzėt tua ende ka vdekje
  S'di nė ka qenė e marrė Xhulieta
  Apo i marrė ish Shekspiri
  Mė ndih e dashur
  Jepmė dhe atė pikė helmi qė tė ka mbetur
  Nė buzėt tua
  Dua tė ndjehem i gjallė
  Dua tė ndjehem i gjallė
  My silence doesn't mean I am gone!

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Kėshtu foli Tahir Zemaj
  Nga Nice_Boy nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 123
  Postimi i Fundit: 01-01-2014, 18:52
 2. Tahiraj: Rrefime mbi luften ne Kosove
  Nga Kuksjan_forever nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 09-11-2010, 14:42
 3. Devja e Salihut a.s
  Nga Bani gjk nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-01-2005, 01:43
 4. Interviste e Fadil Tolaj-t
  Nga Brari nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-01-2004, 06:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •