Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 43
  1. #21
    Paqe! Maska e Matrix
    Anëtarësuar
    02-11-2002
    Vendndodhja
    Në Zemrën e Hyjit!
    Postime
    3,123
    Gezuar kete feste te Hyjlindeses se Shenjte.
    Ajo qe eshte Tempulli i Zotit hyri ne Tempull dhe ja kushtoi gjithe jeten e saj Perendise!
    Ajo ngeli me zemer prane Perendise dhe kur sipas Ligjit u fejua me Jozefin e ve duke u denjesuar qe te linde me anen e Frymes se Shenjte Krishtin.Ajo e ruajti zemren dhe trupin e saj te virgjer deri ne diten kur u ngrit me trup dhe shpirt ne qiell per te qene perjetesisht Nena e Perendise!Ajo beri ate qe Izraeli nuk e beri dot duke u bere Prototipi i Kishes.

    Ketu mund te degjoni himnin e dites:

    http://www.orthodoxalbania.org/Shqip...sh.%20Mari.mp3
    Ndryshuar për herë të fundit nga Matrix : 21-11-2010 më 09:57
    Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

  2. #22
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,958
    Postimet në Bllog
    18
    Dje festuam nje nga festat me te medha te kalendarit orthodhoks, Hyrjen e Shen Marise ne Tempull.

    Albo

  3. #23
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,958
    Postimet në Bllog
    18
    Hyrja e Shën Marisë në Tempull

    Në festën e Hyrjes së Shën Ma- risë në Tempull, kremtojmë pikë- risht atë ditë kur Shën Maria ishte tre vjeçe dhe prindërit e përkushtu- an në Tempull.
    Tradita ka ruajtur ato fjalë të bu- kura me të cilat nëna e saj e bekuar, Ana, ofron fëmijën e saj në Tempu- llin e Perëndisë:

    “Shko, bija ime në Tempull që t’ i përkushtohesh Atij që të dhuroi tek ne; dhe le të jetë oferta jonë si temjani më erëmirë për emrin e Tij të lavdëruar”.

    Siç është e ditur, prindërit e së Tërëshenjtës ishin pa fëmijë dhe e lindën atë pas shumë lutjesh. Prindërit ishin të urtë dhe ajo e tërëdëlirë. Ishte fryt i urtësisë. Shën Grigor Pallamai shkruan: “Pema që quhet e Tërëshenjta ka rrënjë të shenjta dhe prandaj rriti frytin e veçantë e më të bukur, i cili ishte Krishti”.

    Sipas premtimit të Joakimit dhe të Anës ofrohet Maria e vogël tre-vjeçare në tempullin e Perëndisë. Futet në pjesën më të shenjtë të Tempullit të Solomonit që quhet “e shenjta e të shenjtëve”, atje ku hynte vetëm një herë në vit Kryeprifti që kishte radhën e shërbimit. Hyri e Tërëshenjta në Të shenjtat e të shenjtëve, sepse sipas Himnografit të Himnit Akathist, vetë ajo ishte “e Shenjtë, më e madhe se shenjtorët...”.

    “Cili vend tjetër do të ishte më i përshtatshëm ku të banonte brenda tij ajo që ishte më e madhe se shenjtorët?”, pyet shën Grigor Pallamai. E Tërëshenjta nuk hyri thjesht në Tempull, por u bë vetë ajo Tempull, ngaqë pranoi Zotin e Qiellit dhe të tokës në bar- kun e saj virgjëror.

    E Tërëshenjta “Perëndidashëse”, ashtu siç e karakterizon shën Joan Damaskinoi, “lindi Atë që është Tempulli i vetëm dhe i vërtetë”, mbasi në jetën tjetër nuk do të ketë tempuj të tjerë sipas dëshmimit të shën Joan Theolo- gut: “Edhe tempull nuk pashë ne të, sepse tempulli i Atij është Zoti, Perëndia i Gjithëpushtetshëm, dhe Qengji” (Apok. 21.22).

    Në barkun e së Përmbishenjtës Hyjlindëse u bë martesa më e çuditshme. U bë martesa e Perëndisë me natyrën njerëzore. Fryti i këtij bashkimi është njeriu i ri më Krishtin!

    Festa e Hyrjes së Shën Marisë në Tempull na jep një mësim që është i vlefshëm për të gjithë ne që dëshirojmë ta imitojmë atë. E Tërëshenjta u largua nga bota dhe hyri në të shenjtat e të shenjtëve. Të njëjtën gjë duhet të bëjmë dhe ne: Të largohemi nga armiqësia, thashethemet, përgojimi, mendimet e liga, dyshimi, gjykimi, grindja, vrasja, zilia, zemërimi, rivaliteti, shthurja, murmuritja, smira, grykësia, krena- ria, mburrja, arroganca, etj., pra të largohemi nga jeta mëkatare e të shkojmë në vendin e sigurt të Hirit të Perëndisë ku ka dashuri, besim, përulësi, bindje, butësi, dhembshuri, paqe, gëzim, durim, vetëkontroll, mirënjohje, mëshirë, etj.
    Shkruan shën Joani i Shkallës:

    “Peshku i shmanget rrjetës, dhe shpirti që i do kënaqësitë i shmanget shumë qetësisë”.

    Shën Joan Gojarti vëren: “Ai që largon krejt urrejtjen, ai ka mundur armikun më të madh të gjinisë njerëzore”.

    Vendi më i sigurt i Hirit të Perëndisë është Tempulli. Shën Maria kishte përvojë të madhe nga Tempulli, prandaj e çoi dhe Jisuin 12-vjeçar atje. Qendër e jetës sonë është Tempulli.

    Kur shkojmë në kishë, a mendojmë se shkojmë në Tempullin e Perëndisë së Dhiatës së Re, ku Perëndinjeriu ofrohet në misterin e Falënderimit Hyjnor? Që nga momenti që hyjmë në kishë, mendja dhe zemra jonë duhet të jenë të përkushtuara vetëm te Zoti i Lavdisë, pikërisht ashtu siç ndodhte me të Tërëshenjtën tonë. Kjo është mënyra më e mirë për të nderuar të Tërëshenjtën.

    “Kisha nuk është mure dhe çati, - thotë shën Joan Gojarti, - por besim dhe mënyrë jetese”.

    Shën Nikodhim i Malit të Shenjtë shkruan se ne besimtarët kemi nevojë që të shkojmë në kishë, “që të thyejmë urinë tonë atje me trupin e Krishtit. Dhe të shuajmë etjen tonë me Gjakun jetëdhënës të Zotit, si dhe me mësimdhënien e Shkrimit të Shenjtë”.

    Është gjithashtu e nevojshme të shkojmë në kishë, “sepse Kisha është Arka. Ashtu si në kohën e përmbytjes të gjithë ata njerëz dhe kafshë që hynë në arkë, shpëtuan... kështu dhe tani të gjithë ata të krishterë që hyjnë në Kishë shpëtohen nga përmbytja mendore e mëkatit dhe pasio- neve...”.

    Le ta imitojmë Shën Marinë duke hyrë në Tempull dhe duke u bërë tempull ku të banojë Zoti.

    O e Tërëshenjtë, që hyre në Tempull, “o Tempull i pastër i Shpëtimtarit”, na denjëso dhe ne që të kemi mundësinë të themi himnin e Kishës sonë: “Duke qëndruar në Tempullin e lavdisë sate, mendojmë se qëndrojmë në Qiell, o e Tërëshenjtë”.


    Shkëputur nga libri “Kiriktiki Dhiakonia” i Protopresviterit dhe Teologut Emanuel Gavrilaki

    Përktheu: Rozeta Baba
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 03-03-2012 më 22:20

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    PSALLMI 45

    1. Më burojnë nga zemra fjalë shumë të ëmbla; unë i këndoj mbretit poemën time. Gjuha ime do të jetë si pena e një shkruesi të shpejtë.

    2. Ti je shumë i bukur ndër të gjithë bijtë e njerëzve; buzët e tua janë plot nur, prandaj Perëndia të ka bekuar në përjetësi.

    3. Ngjeshe shpatën në brezin tënd, o trim, i rrethuar nga shkëlqimi yt dhe nga madhështia jote,

    4. dhe në madhështinë tënde shko përpara mbi qerren fitimtare për çështjen e së vërtetës, të shpirtmadhësisë dhe të drejtësisë, dhe dora jote e djathtë do të të tregojë vepra të tmerrshme.

    5. Shigjetat e tua janë të mprehta; popujt do të bien poshtë teje; ato do të hyjnë në zemërën e armiqve të mbretit.

    6. Froni yt, o Perëndi, vazhdon në përjetësi; skeptri i mbretërisë sate është një skeptër drejtësie.

    7. Ti e do drejtësinë dhe urren mbrapshtinë; prandaj Perëndia, Perëndia yt, të ka vajosur me vaj gëzimi përmbi shokët e tu.

    8. Tërë rrobat e tua mbajnë erë mirre, aloe dhe kasie; nga pallatet e fildishta veglat muzikore me tela të gëzojnë.

    9. Midis zonjave të nderit që të rrethojnë ka bija mbretërish; në të djathtën tënde është mbretëresha, e zbukuruar me ar Ofiri.

    10. Dëgjo, vashë, shiko dhe vër veshin; harro populin tënd dhe shtëpinë e atit tënd,

    11. dhe mbreti do të dëshirojë me të madhe bukurinë tënde; bjer përmbys para tij, sepse ai është Zoti yt.

    12. Bija e Tiros do të të sjellë disa dhurata dhe të pasurit e popullit do të kërkojnë favoret e tua.

    13. Tërë shkëlqim është brenda e bija e mbretit; rrobat e saj janë të qëndisura me ar.

    14. Atë do ta çojnë te mbreti me rroba të qëndisura, të shoqëruar nga virgjëresha shoqe të saj, që do të të paraqiten ty.

    15. Ato do t`i çojnë me gëzim dhe hare dhe do të hyjnë në pallatin e mbretit.

    16. Bijtë e tu do të zënë vendin e etërve të tu; ti do t`i bësh princa për tërë tokën.

    17. Unë do të shpall kujtimin e emrit tënd për të gjitha brezat; prandaj popujt do të të kremtojnë në përjetësim, përjetë.
    Ketu flitet per Krishtin dhe kishen e Krishtit, Nusja e tij...
    Ndryshuar për herë të fundit nga deshmuesi : 15-07-2012 më 21:39

  5. #25
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,958
    Postimet në Bllog
    18

    Për: Hyrja e Hyjëlindëses së Tërëshenjtë në Tempull - 21 nëntor

    Sot Kisha feston nje nga festat me te medha te kalendarit orthodhoks, Hyrjen e Hyjelindeses, Virgjereshes Mari ne Tempull.

    Albo

  6. #26
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,958
    Postimet në Bllog
    18

    Për: Hyrja e Hyjëlindëses së Tërëshenjtë në Tempull - 21 nëntor

    Ruana o Nene e Tereshenjte ne mekataret me lutjet e tua!

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e lace
    Anëtarësuar
    18-09-2014
    Postime
    240

    Për: Hyrja e Hyjëlindëses së Tërëshenjtë në Tempull - 21 nëntor

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Ruana o Nene e Tereshenjte ne mekataret me lutjet e tua!
    Mjer ata qe besojne se Maria Ka Per ti Shpetuar o NJeres Vetem Jezusi Shpeton ,kur do ta kuptoni ju? Jezusi Ka thene ,Une Jam rruga Une Jam Jeta Askush nuk vjen tek Ati Pervecse nepermjet meje ../ Me gjeni Ndonje Ligj ne Bibel qe duhet te fusni ju ndermjetese Marian ,ose qe ti Luteni Asaj /Te Mjeret ata qe Ecin ne erresire ,
    O Zot Me Mbaj te zgjuar dhe mos me braktis ,hapi syte e mi qe ta shohe te verteten ,me mbaje te denje per ty zot qe mos te gjindem ne faj perpara teje,Na ruaj Zot qe mos te demoralizohem nga njeres qe jetojne ne erresire . Ne Emer te Jezusit Amen !!!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 23-11-2014 më 18:57
    Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

  8. #28
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,469
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Hyrja e Hyjëlindëses së Tërëshenjtë në Tempull - 21 nëntor

    Citim Postuar më parë nga lace Lexo Postimin
    Mjer ata qe besojne se Maria Ka Per ti Shpetuar o NJeres Vetem Jezusi Shpeton ,kur do ta kuptoni ju? Jezusi Ka thene ,Une Jam rruga Une Jam Jeta Askush nuk vjen tek Ati Pervecse nepermjet meje ../ Me gjeni Ndonje Ligj ne Bibel qe duhet te fusni ju ndermjetese Marian ,ose qe ti Luteni Asaj /Te Mjeret ata qe Ecin ne erresire ,
    O Zot Me Mbaj te zgjuar dhe mos me braktis ,hapi syte e mi qe ta shohe te verteten ,me mbaje te denje per ty zot qe mos te gjindem ne faj perpara teje,Na ruaj Zot qe mos te demoralizohem nga njeres qe jetojne ne erresire . Ne Emer te Jezusit Amen !!!
    Protestant, kujdes me fjalet qe thua, gjera qe dihen ne fakt. Ne adhurojme Zotin Krisht dhe Trinine e Tershenjte, por nderojme edhe shenjtoret dhe ne rradhe te pare te Tereshenjten, nenen e Zotit. Fatkeqesia juaj qe i besoni herezive te shumta te kohes se sotme. S`kam dhe as do te kem ndonjehere ndermend t`i hyj ketyre debateve, as me ju dhe as me te tjere, por nje gje eshte e vertete sot ne bote ka VETEM NJE KISHE: KISHA ORTHODHOKSE

    TUNG
    Duaje te afermin tend si veten

  9. Anetarët më poshtë kanë falenderuar ilia spiro për postimin:

    arbereshi_niko (21-11-2014)

  10. #29
    i/e regjistruar Maska e lace
    Anëtarësuar
    18-09-2014
    Postime
    240

    Për: Hyrja e Hyjëlindëses së Tërëshenjtë në Tempull - 21 nëntor

    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    Protestant, kujdes me fjalet qe thua, gjera qe dihen ne fakt. Ne adhurojme Zotin Krisht dhe Trinine e Tershenjte, por nderojme edhe shenjtoret dhe ne rradhe te pare te Tereshenjten, nenen e Zotit. Fatkeqesia juaj qe i besoni herezive te shumta te kohes se sotme. S`kam dhe as do te kem ndonjehere ndermend t`i hyj ketyre debateve, as me ju dhe as me te tjere, por nje gje eshte e vertete sot ne bote ka VETEM NJE KISHE: KISHA ORTHODHOKSE

    TUNG
    Po Cfare eshte kjo , Ruana o Nene e Tereshenjte ne mekataret me lutjet e tua! ? O Njeri Lere qe nuk ke argumenta te debatosh me mua ,edhe sa per djeni une s'jam Protestant ,dhe nuk pres nga ty ndonje pergjigje Logjike te bazuar ne ligjin e zotit,,sespe keto lloj lutjesh nuk gjinden ne bibel,,prandaj edhe ti nuk do te debatosh me mua / C'do njeri eshte i shpetuar nepermjet lutjeve qe vete personalisht i drejton ,dhe jo te lutet gjithmone dikush tjeter per ty,,eshte Normale qe edhe mund te lutemi per dike tjeter ,por me se shumti cdo kush duhet te lutet per veten e tije.
    Sa per Herezi ,Herezine e kane ata qe Jane idhujtare ,,ashtu sikurse pali i shkruan athineasve :: qe ju e pranuat ungjillin por jeni idhujtar.Herezi bejne edhe ata qe Ja fusin kote duke futur ndermjetes te tjere ne forem nderimi gjasme e ku ta di une se me c'fare iderash ikin / Per krahesimin midis religjonit me duhet ta pranoj se Ortodokset jane me afer ne krahesim me Rivalet tuaj Katoliket Sespe Katoliket e gjore mire qe jane idhujtar si ju ,por na fusin edhe ndermjetese Marian ,,,Hajde Katrahure hajdeeeeeeeee!!!!/ Shoku une skam frike ka herezia ,jane te tjere ata qe duhet te kene frike ka kjo ,jo une se une jam thjshte nje besimtar qe nuk shkoj sipas goj dhenave ,nuk perdore idhuj,i vetmi ndermjetes tek perendia per mua eshte Jezu Krishti
    Keshtu qe une skam frike fare nga asnje Herezi ose Blasfemi ,,jane te tjere ata qe jane SINAGOGA E SATANIT,,,/ Ti Vella Ilia Spiros bene mire qe mos te me kategorizosh mua me ndonje lloj feje se une skam fe Jam i pa fe une kam Vetem BESIM dhe Vetem BESIM Te mjeret ata qe e kategorizojne veten dhe identifikohen si Fetare .
    Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

  11. #30
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,958
    Postimet në Bllog
    18

    Për: Hyrja e Hyjëlindëses së Tërëshenjtë në Tempull - 21 nëntor

    Citim Postuar më parë nga lace Lexo Postimin
    Mjer ata qe besojne se Maria Ka Per ti Shpetuar o NJeres Vetem Jezusi Shpeton ,kur do ta kuptoni ju? Jezusi Ka thene ,Une Jam rruga Une Jam Jeta Askush nuk vjen tek Ati Pervecse nepermjet meje ../ Me gjeni Ndonje Ligj ne Bibel qe duhet te fusni ju ndermjetese Marian ,ose qe ti Luteni Asaj /Te Mjeret ata qe Ecin ne erresire ,
    O Zot Me Mbaj te zgjuar dhe mos me braktis ,hapi syte e mi qe ta shohe te verteten ,me mbaje te denje per ty zot qe mos te gjindem ne faj perpara teje,Na ruaj Zot qe mos te demoralizohem nga njeres qe jetojne ne erresire . Ne Emer te Jezusit Amen !!!
    Nuk do te ishte me mire qe te pyesje e te mesoje, perpara se te shpalosje injorancen tende shpirterore ne kete forum?

    1. Kush ishte njeriu i pare ne historine e njerezimit, te ciles Zoti i shpalli Ungjillin, Lajmin e Mire, planin e Tij per dergimin e Birit te Tij mbi toke? Ishte Virgjeresha Mari qe degjoi e para Ungjillin!

    2. Kush ishte gruaja qe e mbajti ne bark e i lindi njerezimit Zotin e Shpetimtarin, qe gjithe brezat e njerezimit do ta quajne Theotokos (Zot-mbartese) e Nena e Zotit Krisht? Virgjeresha e Tereshenjte Mari!

    3. Cila ishte ajo grua qe Shpriti i Shenjte foli me anen e gojes se Elisabethes, e tha: "Gjithe brezat e njerezve do te lumerojne e do te njohin si Nena e Zotit tim"? Virgjeresha Mari.

    4. Cili ishte njeriu i pare i ungjillizuar qe beri nje jete te denje ne syte e Perendise, vdiq e u lartesua ne Qiell me trupin e saj pas vdekjes, ne prani te gjithe apostujve te Krishtit? Virgjeresha Mari.

    5. Cila ishte ajo grua qe te gjithe apostujt e Krishtit e therrisnin e nderonin si Nenen e tyre dhe Nenen e Zotit Krisht, dhe te cilet u mblodhen nga te gjitha cepat e botes ne Jeruzalem, kur mesuan per fjetjen e saj ne Zot? Virgjeresha Mari.

    6. Cila ishte ajo grua qe i kerkoi Zotit tone Krisht te bente nje mrekulli ne dasmen e Kaanes, edhe ky nuk e beri dy fjalen e saj, edhe pse nuk ishte ende koha e duhur per te manifestuar vetveten? Kjo ishte nena e Tij, Virgjeresha Mari.

    7. Cila eshte ajo grua rreth se ciles jane mbledhur e do te mblidhen te gjithe shenjtoret e Kishes ne shekuj dhe Zoti e nderoi e lumeroi pas vdekjes duke e lartesuar ne Qiell e duke e bere Mbretereshen e Kupes se Qiellit? Kjo eshte vetem Virgjeresha e Tereshenjte dhe Kulluar Mari!

    Lexoi e gjeji te gjitha keto qe une te shkruajta me lart ne Bibel, pavaresisht se ju nuk jeni ne gjendje te kuptoni e interpretoni sic duhet ate qe lexoni.

    Tani qe te mesosh edhe perse ne orthodhokset i lutemi e pergjerohemi Nenes se Tereshenjte te Zotit ne ate menyre:

    Ne i lutemi Nenes se Tereshenjte te Zotit, Virgjereshesh Mari, qe t'i lutet Birit te saj, Zotit tone Krisht, per faljen e mekateve tona. Zoti mund te mos i degjoje lutjet tona pasi ne e kemi ndare shpirtin tone prej Tij fale mekateve e paudhesive tona. Por Zoti asnjehere nuk injoron dhe refuzon lutjet e Nenes se Tij te Tereshenjte!

    Ne forumin orthodhoks, lexo e meso ne heshtje, se keto qe meson ketu, nuk i meson duke interpretuar Biblen me mendjen tende.

    Albo

  12. #31
    i/e regjistruar Maska e lace
    Anëtarësuar
    18-09-2014
    Postime
    240

    Lightbulb Për: Hyrja e Hyjëlindëses së Tërëshenjtë në Tempull - 21 nëntor

    Eshte Vertet e Cuditeshme Se si behen keto Interpretime sipas qefit

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Nuk do te ishte me mire qe te pyesje e te mesoje, perpara se te shpalosje injorancen tende shpirterore ne kete forum?

    Gjitmone i Behet bisht ligjit kur vjene puna tek argumenti : Injoranca ime vertet eshte shume e thelle dhe e pranoj ,,,por jo injorance shpirterore une e kam shpirtin plote dhe mburrem Ne Zotin Jezu krisht Pa ndermjetese Marian / Do ishte mire te gjeje ndonje ligj ne bibel qe Maria eshte Ndermjetse dhe ku gjindet ne Bibel kjo do ishe i lutur ta paraqesje me vargje,,Por jam i bindur kur ske vargje i interpreton ato sipas qefit.

    1. Kush ishte njeriu i pare ne historine e njerezimit, te ciles Zoti i shpalli Ungjillin, Lajmin e Mire, planin e Tij per dergimin e Birit te Tij mbi toke? Ishte Virgjeresha Mari qe degjoi e para Ungjillin!

    Pyetja Nr 1 e joteja eshte e drejete Maria morin lajmin e para : / Po Pastaj ne duhet ti lutemi Marias si ndermjetese?.. Me gjej nje varg per kete ?

    2. Kush ishte gruaja qe e mbajti ne bark e i lindi njerezimit Zotin e Shpetimtarin, qe gjithe brezat e njerezimit do ta quajne Theotokos (Zot-mbartese) e Nena e Zotit Krisht? Virgjeresha e Tereshenjte Mari!

    Po kete e di shume mire qe Maria ishte Mbartesja e Zotit Jezus dhe qe u ngjiz me Frymen e shenjte

    3. Cila ishte ajo grua qe Shpriti i Shenjte foli me anen e gojes se Elisabethes, e tha: "Gjithe brezat e njerezve do te lumerojne e do te njohin si Nena e Zotit tim"? Virgjeresha Mari.

    Po jam dakort qe shpirti qe Maria do te njifet si Nena e Zotit Po pastaj me gjej nje varg ku ne duhet ta fusim si ndermjetese ,,dua varg o Zoteri jo interpretim ,, Ligj ore Ligj jo Llafe

    4. Cili ishte njeriu i pare i ungjillizuar qe beri nje jete te denje ne syte e Perendise, vdiq e u lartesua ne Qiell me trupin e saj pas vdekjes, ne prani te gjithe apostujve te Krishtit? Virgjeresha Mari.

    Ma gjej ne BIbel kete Ngritjen me trupin e saje ,,,Me vargje te lutem se me sa e kam lexuar dhe do vazhdoje ta lexoj biblen se kam hasur kete qe po thua : Vargje Vella me thuaj ku gjendet kjo?

    5. Cila ishte ajo grua qe te gjithe apostujt e Krishtit e therrisnin e nderonin si Nenen e tyre dhe Nenen e Zotit Krisht, dhe te cilet u mblodhen nga te gjitha cepat e botes ne Jeruzalem, kur mesuan per fjetjen e saj ne Zot? Virgjeresha Mari.

    E po Pastaj ku e gjejme Vargun per ta shpallur Ndermjetese ? edhe Nqs se eshte ashtu si mendon ti me gjej Vargje mua ,,,mos fol Thate ,Argumenta te qarta vella jo ne ajer

    6. Cila ishte ajo grua qe i kerkoi Zotit tone Krisht te bente nje mrekulli ne dasmen e Kaanes, edhe ky nuk e beri dy fjalen e saj, edhe pse nuk ishte ende koha e duhur per te manifestuar vetveten? Kjo ishte nena e Tij, Virgjeresha Mari.

    C'fare do te thuash me kete se une qe se fuse ndermjetese Marian Jam i humbur? nuk me fal Jezusi mua? Ky Argument nuk te vlene per ndermjetese nuk shpjegon asnjegje per te qene Ndermjetese ,,eshte perpjekje e deshtuar ,,me vjen keq e interpretoni gabim fare ,,,,U lut Maria per faljen e dikujt aty ,,apo i Kerkoi Vere?


    7. Cila eshte ajo grua rreth se ciles jane mbledhur e do te mblidhen te gjithe shenjtoret e Kishes ne shekuj dhe Zoti e nderoi e lumeroi pas vdekjes duke e lartesuar ne Qiell e duke e bere Mbretereshen e Kupes se Qiellit? Kjo eshte vetem Virgjeresha e Tereshenjte dhe Kulluar Mari!

    Ma Jep vargune ku e gjete kete qe ajo eshte mbretereshe e kupes qiellore ,,dhe po e gjete ,kam Kurajon te kerkoje Ndejse.

    Lexoi e gjeji te gjitha keto qe une te shkruajta me lart ne Bibel, pavaresisht se ju nuk jeni ne gjendje te kuptoni e interpretoni sic duhet ate qe lexoni.

    E Pse duhet qe njerezit duhet te bien viktima e interpretimeve te thata pa kurrfare argumenti ne Bibel ? Sepse ju keni rene Viktima vete kerkoni te merrni edhe te tjere me qafe duke e bere Ortodoksine me larmi sherbimesh etj, ,,,, e keni gabim nqs se vazhdoni me kete lloj ideje ,, dhe edhe Sinodi ekumenik i thirrur Nga Perandoresha Irini ,ktheu Inkonat,idhujt ne kishe ,,keshtu qe edhe irini me argument te thate e beri kthimin e inkonave ne kishe keshtu edhe ju ecni akoma me argumenta te thata edhe e intrpretoni Biblen thate pa argumenta .

    Tani qe te mesosh edhe perse ne orthodhokset i lutemi e pergjerohemi Nenes se Tereshenjte te Zotit ne ate menyre:

    Une se kam gjetur fare ne Bibel ti pergjerohem Marias ,,eshte Blasfemi ,,,nqs se eshte ashtu me Jep Vargje Jo thate vella se nuk pi uje .

    Ne i lutemi Nenes se Tereshenjte te Zotit, Virgjereshesh Mari, qe t'i lutet Birit te saj, Zotit tone Krisht, per faljen e mekateve tona. Zoti mund te mos i degjoje lutjet tona pasi ne e kemi ndare shpirtin tone prej Tij fale mekateve e paudhesive tona. Por Zoti asnjehere nuk injoron dhe refuzon lutjet e Nenes se Tij te Tereshenjte!

    Zoti Mund te Mos i degjoj Lutjet tona ? eshte cmenduri,eshte Blasfemi e paster edhe e hapur ,,kush eshte injoranti tani ,,,C'fare po thua je ne vete?,,,,, Po Kush qe Qellimi i ardhjes se Jezusit more ,,qe te ne fal mekatet ,,e ndersa ju po i devojoni Misjonin e tije duke futur ndermjetese Marian,,, Ore a jeni te bindur ju se Nqs se Maria do ishte ndermjetese Zoti do ta spjegonte shume mire ne Statutet e tija ne Fjalen e tije Ne Bibel ,,por nuk gjindet ne asnje vend more kjo gje ? Jeni ne Vete ju more qe thoni qe Zoti Mund te mos i degjoj lutjet tona ? i Keni trute ne rregull More Vellezer? po beni gabim te rende ,,Blasfemi Jezusi tha qe kush do qe beson ne mua do te kete jete te perjteshme ,tha une do jem gjithmone me ju, tha Une jam rruga,une jam Jeta, Askush nuk vjen tek ati Vetem se nepermjet meje ,,, Po ju po devojini Misjonin e jezusit more duke dyshuar se Jezusi smund te degjoje Lutjet tuaja ,,,ore jeni ne vete ju more ,,,: Ooooooo Vellezer Hapni syte ore po Zevendesoni Misjonin ndermjetes te Zotit Jezus me Marian pa asnje lloj argumenti ore ,, ej i vetmi ndermjetes per ne eshte Jezusi ore jo Maria ,,c'fare i keni keto ju more ?

    Ne forumin orthodhoks, lexo e meso ne heshtje, se keto qe meson ketu, nuk i meson duke interpretuar Biblen me mendjen tende.

    Me Mendjen e kujt duhet ta Interpretoj Me Mendjen e Janullatosit ? Apo te Papes? Sa per Mesimin ne Heshtje : Une nuk do te heshte asnjehere dhe ta miratoj ne heshtje Blasfemin ,Herezin,devijimin,,,,,,, Sespe nje dite Zoti do te me gjykoj per heshtjen time dhe do te me quaj Hipokrit ,,,e Une sjam hipokrit ,,,,,Dhe i vetmi Ndermjetes dhe shpetimtar per mua eshte Jezusi atij i qofte Lavdia ne jete te jeteve ,,,, Njerezit qe jane pagezuar dhe nuk kane marre dhuratat e frymes se shenjte ,pagezimi a tyre eshte i pa vleshem, e ndersa une jam i lumtur sespe jeta ime i eshte dorezuar Zotit jezus dhe frymes se shenjte ,dhe njerezit qe udhehiqen nga fryma e shenjte eshte shume veshtire te gabojne ne interpretim ,,, e ndersa ata qe udhehiqen dhe ecin me interpretimin e Priftit ,pa kurre fare argumenti ne bibel ata jane te humbur ,,,
    Vella ALBO Nqs se ke Vargje je i lutur ti paraqesesh ,,dhe une kam kurajon qe te kerkoje ndejse ,gje qe me ju nuk ndodh dhe as ju shkon ndermend te kerkoni ndjese ,se ju nuk keni qetesin dhe udheheqjen e frymes se shenjte ,dhe krenaria ju ka zene Syte ,,,une nuk jam krenar ,e vetmja gje qe me bene mua krenar eshte Jezusi ai i jep jetes time drite dhe jete ,,,dhe jo Janullatosi ,jo idhujt e Irinit,jo Papa, Askushi per Vec Jezusit.

    Albo
    Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

  13. #32
    i/e regjistruar Maska e lace
    Anëtarësuar
    18-09-2014
    Postime
    240

    Për: Hyrja e Hyjëlindëses së Tërëshenjtë në Tempull - 21 nëntor

    Kam vene re se Shpesh Postimet qe nuk i plqen ndonjerit ketu i fshijne ,,por kjo seshte aspak e hijeshme

    Urdheroni Argumentin e qarte se c'fare eshte Maria se na cmendet me prentedime te thata pa baza Biblike ,,edhe sugjeroj qe te studjoni pake me shume per tju bashkuar veret besimtareve qe besojne vertesesine URDHERONI : Familja e vërtetë e Jezusit
    (Mk 3, 31‑35; Lk 8, 19‑21)
    46 Ndërsa ai ende po i predikonte popullit, përjashta prisnin nëna e tij e vëllezërit dhe po e kërkonin të flisnin me të. 47. Dikush i tha: [“Shih! Nëna jote dhe vëllezërit e tu presin jashtë dhe dëshirojnë të flasin me ty.”]
    48 Ai iu përgjigj atij që e lajmëroi:
    “Kush është nëna ime dhe kush janë vëllezërit e mi?”
    49 E shtriu dorën e vet drejt nxënësve të vet e tha:
    “Ja, nëna ime e vëllezërit e mi! 50 Sepse vëllai im, motra ime e nëna ime është ai që kryen vullnetin e Atit tim që është në qiell.”
    Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

  14. Anetarët më poshtë kanë falenderuar lace për postimin:

    deshmuesi (29-12-2014)

  15. #33
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,958
    Postimet në Bllog
    18

    Për: Hyrja e Hyjëlindëses së Tërëshenjtë në Tempull - 21 nëntor

    O laco,

    Postimet te fshihen pasi po poston atje ku nuk duhet te postosh. Nese nuk je besimtar orthodhoks, nuk mund te postosh ne nenforumin orthodhoks. Eshte rregull ne forum per te gjitha forumet fetare, vetem besimtaret qe i perkasin atij besimi mund te shkruajne ne to. Ti mund te lexosh por nuk mund te shkruash. Ja edhe mesove perse te fshihen postimet, pasi nuk njeh dhe nuk respekton rregullat e forumit.

    Per te filluar te mesosh se ne sa rruge te gabuar je, te ftoj te lexosh ne kete forum ne heshtje keto artikuj:

    http://www.forumishqiptar.com/thread...isha-është-Një
    http://www.forumishqiptar.com/thread...po-Dhiata-e-Re
    http://www.forumishqiptar.com/thread...hpie-në-shtëpi

    Je i mirepritur te lexosh ne forumin orthodhoks apo te pyesesh me deshiren e sinqerte per te mesuar. Por nuk je i mirepritur te fyesh traditen orthodhokse ne forumin e besimtareve orthodhokse. Je i lire te marresh pjese ne nenforumin e besimit te cilit i perket.

    Albo

  16. #34
    i/e regjistruar Maska e lace
    Anëtarësuar
    18-09-2014
    Postime
    240

    Për: Hyrja e Hyjëlindëses së Tërëshenjtë në Tempull - 21 nëntor

    Flm Albo ,,per miresjelljen , nuk mundem te behem pjese e asaj cka eshte thene edhe ne Bibel : Mos u merrni me Kotesi.

    Vella Albo ,Te rrespektoj ty edhe te gjithe forumistet ,dhe te falenderoj per Ftesen ,por ftesen ma bere gabim me ftove per Heshtje ,une mendoj se ne kete menyre une duhet te rekrutohem ne heshtje ,Faleminderit shume sinqerisht/ por s'mundem i kam te qarta themelet e besimit time , Pa akend per interpretime,thjeshte ato qe thote Bibla ,eshte me e hijshme per mua kjo gje ,dhe i vetmi Mesues per mua eshte Jezu krishti,dhe skam nevoj te mesoj nga askushi.
    Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

  17. Anetarët më poshtë kanë falenderuar lace për postimin:

    deshmuesi (29-12-2014)

  18. #35
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Për: Hyrja e Hyjëlindëses së Tërëshenjtë në Tempull - 21 nëntor

    Lace eshte e veshtire ti tregosh rrugen te verberit.

  19. #36

    Për: Hyrja e Hyjëlindëses së Tërëshenjtë në Tempull - 21 nëntor

    Citim Postuar më parë nga deshmuesi Lexo Postimin
    Lace eshte e veshtire ti tregosh rrugen te verberit.
    Po te shohesh vazhdimisht ne erresire, do te pasoje qe edhe erresira do te shohe ne ty!
    Pasi syte jane ne vend, mund edhe te jene te stermedhenj, por nuk sheh syu aty ku vete mendja dhe zemra.

    Te nderuar, ndersa Albo tha mos te shkruhen tema dhe postime kot, juve po e ktheni nga kenga ne kenge...
    Pershendetje
    Mësoi të tjerët me jetën tënde dhe jo me fjalët e tua

  20. #37
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Për: Hyrja e Hyjëlindëses së Tërëshenjtë në Tempull - 21 nëntor

    Niko, kur ti dhe Albo hyni ne faqet e tjera dhe ofendoni pa te keq, lejohet.. Kjo eshte hipokrizia jote..

  21. #38

    Për: Hyrja e Hyjëlindëses së Tërëshenjtë në Tempull - 21 nëntor

    "kur une hy ne faqet e tjera dhe ofendoj?!"
    Jo mor zotni, se suk ofendoj pate keq, sikur ti dhe ndonje tjeter deshmitar ...:-)
    Ta ha mendja te kete ofendim pa te keq, ofendimi me vetedije eshte vetem me te keq! :-)
    Mund te ofendosh nga padija ose injoranca, por kurre pa te keq.
    Gjithesesi, as'kush ketu nuk te akuzoi per ofendim, te pakten une, por per perseritje dhe zgjatje teme pa aresye..., kaq.
    Me te mira!
    .-.-.-.-.-.-.-.-.-.
    Ps: Une jam i pari qe nga panjohuria kam nderhyre shpesh ne nenforume te tjera fetare, duke abuzuar me te drejten e fjales,
    por kuptoj qe jo vetem nuk arrij as'gje me nderhyrjen time, por mund te ofendoj, pasi e keqja nuk qendron ne fjalen por ne diferecen qe kemi!
    Eshte shume me vend kur thuhet qe bota eshte shume ngjyreshe, por jo perfekte.......
    Pershendetje
    Mësoi të tjerët me jetën tënde dhe jo me fjalët e tua

  22. #39
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Për: Hyrja e Hyjëlindëses së Tërëshenjtë në Tempull - 21 nëntor

    Citim Postuar më parë nga arbereshi_niko Lexo Postimin
    "kur une hy ne faqet e tjera dhe ofendoj?!"
    Jo mor zotni, se suk ofendoj pate keq, sikur ti dhe ndonje tjeter deshmitar ...:-)
    Ta ha mendja te kete ofendim pa te keq, ofendimi me vetedije eshte vetem me te keq! :-)
    Mund te ofendosh nga padija ose injoranca, por kurre pa te keq.
    Gjithesesi, as'kush ketu nuk te akuzoi per ofendim, te pakten une, por per perseritje dhe zgjatje teme pa aresye..., kaq.
    Me te mira!
    .-.-.-.-.-.-.-.-.-.
    Ps: Une jam i pari qe nga panjohuria kam nderhyre shpesh ne nenforume te tjera fetare, duke abuzuar me te drejten e fjales,
    por kuptoj qe jo vetem nuk arrij as'gje me nderhyrjen time, por mund te ofendoj, pasi e keqja nuk qendron ne fjalen por ne diferecen qe kemi!
    Eshte shume me vend kur thuhet qe bota eshte shume ngjyreshe, por jo perfekte.......
    Pershendetje
    Niko, ti dhe Albo kini nderhyre ne disa tema qe une kam sjelle, bile dhe me ofendime, sidomos nga Albo. Mos valle te ka fshire dikush shkrimet apo une jam ankuar? Une lejoj cdo kend, qe deshiron te diskutoje, (perjashto ofendimin) pavaresisht se kemi mendime te kunderta. Kete nuk e bej se jam tolerant apo dicka te tille. Por e lejoj diskutimin, per te pasur nje ballfaqim, sepse gjykimin e ben Fjala e Perendsie. Jezusi asnjhere nuk i ndaloi farisnjte te flasin kunder tij, pra kush jam une te ndaloj ata qe mendojne kunder meje? Ajo qe bej ne te tilla raste eshte, te sjell fjalen e Perendsie, ne biblen e shenjte, pasi Ai gjykon drejt. Fakti qe ju kini vene "doganen" dhe nuk lejohet pa "viza"ketu, tregon qarte se mbeshteteni tek njeriu, dmth religjioni. Vazhdoni me njeriun... eshte zgjedhja juaj.. per kete dhe jeni thirur.. Ne nje shtepi, tha Pali, ka ene per nderim dhe ene jo per nder.
    PS. Kur nderhyn tek forumet e tjera dhe "ofendon", na e beke nga padija. Ndersa kur ketu pa arsyje fshini shkrimet e te krishtereve, na e beki nga "dija"? Ji i sinqerte me veten. Ketu i fshin shkrimet, sepse ato nxjerin ne pah religjionin dhe dominacionin tuaj njerzor. Fshije dhe kete..Niko..

  23. Anetarët më poshtë kanë falenderuar deshmuesi për postimin:

    lace (05-01-2015)

  24. #40
    i/e regjistruar Maska e lace
    Anëtarësuar
    18-09-2014
    Postime
    240

    Për: Hyrja e Hyjëlindëses së Tërëshenjtë në Tempull - 21 nëntor

    Ju Marte E Mira Ju Marte : kjo eshte e Cuditeshme
    Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. ~ 28 Nëntori - Dita e Flamurit ~
    Nga PrInCiPiEl në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 30
    Postimi i Fundit: 25-11-2010, 14:58
  2. Dita e clirimit te Shqiperise
    Nga Albo në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 56
    Postimi i Fundit: 17-01-2009, 08:48
  3. Katalog shenjtorësh
    Nga Kryeengjelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 08-12-2006, 10:31
  4. 21 Nentor: Paraqitja e Marise ne tempull
    Nga NoName në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 21-11-2006, 19:27
  5. C'ti Them Nënës , Nëntor Thuamë???
    Nga Elna Durrësi në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 29-11-2002, 17:45

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •