Close
Faqja 2 prej 8 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 154
  1. #21
    Love's Lover Maska e ice_storm
    Anėtarėsuar
    24-12-2003
    Vendndodhja
    fajv 1 for
    Postime
    1,043
    koha do e tregoje

    FORCA LABINOTI
    domini sumus
    sumus servi
    ubicumque
    nusquamque

  2. #22
    Shife icik ket..timin Maska e miko
    Anėtarėsuar
    05-04-2003
    Vendndodhja
    Nė botėn e ēudirave
    Postime
    755
    Citim Postuar mė parė nga Zombie
    Shator 1984, java e pare e kampionatit shqiptar: Stadiumi Qemal Stafa, luan Elbasani kampion kunder SkTiranes.

    Pjesa e pare 0-2 per Elbasanin. Pjesa e dyte, SkTirana ben 4 gola per cerek ore (i dyti i Minges me rrotullim dhe top nga 16 metershi ne trekendeshin e atij jevgut), i thote "njatjeta" elbasanllinjve dhe fillon rrugen drejt titullit kampion, atij titulli qe Elbasani e mori me ate ndeshjen e cmendur ne Elbasan qe doli 0-0 dhe goli s'u fuste per qamet (une kam qene ne stadium ne te dyja ndeshjet para 20 vjetesh).

    C't'i merrje ne kombetare atij Elbasani qe luante i gjithe ne mbrojtje dhe luante me shqelma. Kishte nja dy jevgj qe luanin ne kundersulm dhe nje ne porte. Ishin si ajo flaka e kashtes. Apo si pushka e jevgut. Me nje fjale fituan nje kampionat sepse Tirana i fali. Mbas nja 40 vjetesh mund te gaboje prape Tirana e te merrni ndonje kampionat tjeter. Urime!

    Pershendetje

    Lejome te lutem te te pergjigjem pak persa i perket shkrimit tend te mesiperm.

    Ndoshta dhe mund te kete bere ekipi i atehershem e elbasanit nje loje te tille,dmth me shume i mbylluar ne mbrotje,ose duke ndjekur nje taktike qe nuk ofronte shume spektakel,por kjo nuk do te thote qe nuk meritonte te fitonte titullin kampion........

    Personalisht isha ne nje moshe atehere kur nuk mund ti ndiqja nga afer ndeshjet e ekipit tim te zemres,pasi isha "kacul" i vogel..........por jam rritur dhe edukuar me dashurine per ekipin tim te zemres...........ashtu sic ke dhe ti plako ndjenja per ekipin tend...

    Menyra se si shprehesh eshte teper arrogante........duke i konsideruar lojtaret jevgj,e fija e kashtes,e ku ta di une cfare karakterizimi tjeter ke bere..........

    Ky diskriminim qe ben ti lali nuk tregon asgje tjeter nje mendjemadhesi budallaqe......shiko dhe korigjohu se nuk doli njeri tju ofendoje,ose tju thote se ju jeni nje klub futbolli me origjine "Kurvash"............qe keni qene gjithmone te privilegjuar.......etj etj etj.............

    Keto karakterizime ne "provincialet" po jua lejme juve te kryqytetit,meqe jeni rrace me e paster se ne......

    Turp ju vije Injoranta dreqi.............

    Une jam kaq realist sa te them qe nder vite Tirana ka pasur ekipin me te organizuar ne gjithe Shqiperine........jo me te mirin........por me te organizuarin,dhe se pastaj ne fund dukesh diferenca mes organizimit-te luash mire..........

    Por jam dhe kaq realist sa te them saqe Elbasani ka ekipin me te mire dhe me te organizuar ne keto 15 vjet qe une ndjek dhe kuptoj futbollin..........

    Nuk bej krahasime te stilit......jemi me te miret....jemi kampione se i beme zbor Tiranes se "pathyeshme" me rezultat 3-1........etj etj...ose me skuadra te tjera......por thjesh me intereson cfare ben ekipi im i zemres..........

    NUK ME INTERESON FARE cfare bejne ekipet e tjera.........

    Me intereson vazhdueshmeria qe do te desha ta kemi ne gjithe kampionatin.........duke treguar keshtu te gjitheve se Elbasani meriton ne te vertete te jete pjese e elites se futbollit shqiptar..........

    Shikoni pak sa talente ka nxjerre Elbasani nder vite dhe pastaj llapaqisni per jevgj...........


    Urime dhe ty o Zombie per kete shkrim kaq te bukur...........


    Ps.Ice nuk eshte me Labinoti mer ...............ishte me kohen e xhaxhit kshu.....
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga miko : 19-11-2004 mė 13:38

  3. #23
    Shife icik ket..timin Maska e miko
    Anėtarėsuar
    05-04-2003
    Vendndodhja
    Nė botėn e ēudirave
    Postime
    755
    Citim Postuar mė parė nga Bledari
    Elbasani ka mare shum vrull si vjet por prit edhe i cik dhe shif kur te filloi te caloje.


    Tifozeria e Elbasanit ėshtė pėrgatitur pėr tė mbushur shkallėt e stadiumit "Niko Dovana" tė Durrėsit, nė mbėshtetje tė skuadrės sė saj nė takimin me Teutėn. Parashikohet qė ky takim tė ndiqet nga njė numėr rekord tifozėsh portokallinj, tė cilėt gjithmonė i janė gjendur pranė Elbasanit. Qysh dje kanė filluar organizimet e grupeve tė tifozerisė qė do tė udhėtojnė pėr nė Durrės pėr tė ndjekur sfidėn me skuadrėn e drejtuar nga trajneri Bajko. Ecuria e shkėlqyer e ekipit elbasanas ka ngjallur interesimin e jashtėzakonshėm tė opinionit sportiv tė kėtij qyteti pėr ta parė atė nė elitėn e futbollit shqiptar. Nė stadiumin "Niko Dovana" pritet tė ketė njė dyndje tė tifozerisė elbasanase, e cila nuk ka munguar nė asnjė stadium ku ka luajtur gjatė kėtij edicioni Elbasani. Disa biznesmenė vendės kanė konfirmuar se mund tė financojnė udhėtimin falas pėr disa grupe tė tifozerisė sė portokallinjve, por ende nuk ėshtė saktėsuar se sa do tė jetė numri i tyre.




    Marre nga sportishqiptar.com.al




    Mos u be merak lali se kete jave e keni ju rradhen....................

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    21-07-2004
    Postime
    15
    Pershendetje te gjithe tifoze te Elbasanit.

    Vete ecuria e ekipit ne keto momente tregon se Elbasani ngelet nje ekip i forte.Uroj qe ai te vazhdoje keshtu dhe te arrije nje sukses ne kete kampionat.Megjithese humbi ne Durres,kjo nuk do te thote se cdo gje mbaroi.
    Kampionati eshte i gjate dhe ka kohe per te arritur dhe kaluar Tiranen.

    Dicka per ju Zombie.
    Epara nuk eshte mire te ofendosh.
    Para se te flasesh ben mire ti therrasesh kujteses,sepse nuk fali Tirana juaj ate vit,por ishte loja e mrekullushme e ekipit qe u kurorezua me sukses.Ekipe te tjera si Partizani dhe Dinamo ishin me superior se ajo Tirana juaj ne ato vite.
    Nqs shikoni me kujdes foton e atij ekipi,une ju them se ishin plot 4 futbolliste anetar te ekipit kombetar: Ferdinant LLeshi,Luan Deliu,Ardian Popa dhe Bujar Gogunja(qe nuk lejoi te prekej rrjeta per shume ndeshje).
    Sa per lojen mbrojtese do ishte me mire te thonit qe kishte nje mbrojtje te forte dhe ne te njejten kohe shenonte me ane te sulmit te saj,sepse nuk mund te dalesh kampion vetem me mbrojtjen.

    Ju uroj te gjithe elbasanllive SUKSESE EKIPIT TE ELBASANIT KETE KAMPIONAT.
    Suksese gjithashtu dhe Tiranes me fitimin e vendit te dyte.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga StormAngel : 23-11-2004 mė 01:11

  5. #25
    Warranted Maska e Qerim
    Anėtarėsuar
    06-12-2003
    Vendndodhja
    Home
    Postime
    1,641

    "Dinamo":)

    Ekipi me kot i kampionatit shqiptar nder vite. Ben lojen me te shemtuar ne Shqiperi,por une mendoj edhe ne bote ,vetem ne mbrojtje. Me trainerin me skandaloz dhe te cmendur,Sejdinin ( me falni nuk kam gje persanale me te). Na ka bere gjithmone gazi i botes neper arenat nderkombetare.Heren e fundit na futi edhe ne muhabete paresh dhe bastesh.Eshte thene disa here se do ta shkrijne, por ende zvarritet si zhabe e keqe.

    E vetmja merite e tyre eshte qe ju prish pune ekipeve te tjera qe te dali kampion Tirana. Ok,,ne Shqiperi cdo gje eshte e mundur....

  6. #26
    Perjashtuar Maska e Bėrrnutsi
    Anėtarėsuar
    09-09-2004
    Postime
    183
    Elbasani ka filluar te prodhoje talente keto vitet e fundit.
    Bylykbashi eshte futbollist teper cilesor.
    Klodian Duro gjithashtu futbollist i talentuar.
    Sa per tifozllik , peqinsat lejne nomin
    E kam thone dhe e perseris qe kombtarja jone duhet te luj ne Peqin e jo ne Qemal Stafa.
    Fut gjithe peqinsat ne stadium ti dhe kena me e fitu ndeshjen me zor se do i hyj frika kundrshtarit

  7. #27
    Anetar i Rrezikshem Maska e kacaku basket
    Anėtarėsuar
    16-10-2002
    Vendndodhja
    Torino (Itali)
    Postime
    1,700
    Egnatia 0-1 Elbasani

    TIRANA 39 :: ELBASANI 32 :: VLLAZNIA 24 :: SHKUMBINI 22 :: DINAMO 20 :: PARTIZANI 19 :: TEUTA 19 :: LUSHNJA 14 :: EGNATIA 12 :: LAĒI 1

  8. #28
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anėtarėsuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Sa ka dalė Partizani, mo amani...
    Mė ėshtė prishur kompjuteri e s'ka my daddy nga ta marrė vesh...
    Where does a thought go when it's forgotten?

  9. #29
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anėtarėsuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    Citim Postuar mė parė nga MI CORAZON
    Sa ka dalė Partizani, mo amani...
    Mė ėshtė prishur kompjuteri e s'ka my daddy nga ta marrė vesh...

    Shkodranėt, pasi mundin tė kuqtė nė shtėpi, arrijnė sėrish tė rrėmbejnė vendin e tretė nė renditje 06-12-2004

    Kuqeblutė "pėrmbytin" Partizanin


    Gjergj Kola



    Vllaznia ka arritur njė tjetėr fitore nė fushėn e saj dhe sėrish me shumė gola. Takimi i shtyrė pas pėrmbytjeve tė sė shtunės nuk u ka shpėtuar sėrish kontestimeve nė lidhje me gjykimin e ndeshjes. Disa kartonė tė verdhė, tė dhėnė pa masė nga Velēani nė pjesėn e parė, kanė ēuar nė momentin mė kulmor tė ndeshjes. Goli i vetėm i Partizanit nė kėtė takim, sipas tė gjithė tė pranishmėve nė stadium, ka qenė nė pozicion jashtė loje. Por nuk kanė menduar kėshtu anėsori Miho dhe kryesori Velēani, qė, me sa duket, deshėn tė ishin edhe ata personazhė tė kėtij takimi. Momentet pas kėtij goli kanė sjellė njė tensionim jo vetėm tė lojės nė fushė, por edhe tė tifozėve nė tribuna. Megjithatė, Vllaznia ka fituar me sukses. Loja e saj ka qenė mė e mirė se ajo e miqve. Te kėta tė fundit ka spikatur vetėm loja e Bylykbashit nė sulm, e Ndrekės nė mbrojtje dhe e tė riut Bakaj nė mesfushė. Shumė pak pėr njė skuadėr qė kishte ardhur pėr pikė nė Shkodėr. Nga ana tjetėr, edhe Vllaznia nuk ėshtė se ka bėrė njė nga ndeshjet mė tė mira tė saj, por ka pėrfituar edhe njė herė tjetėr nga klasi i lojtarėve tė saj tė sulmit. Nė kėtė mėnyrė, fitorja e djeshme pėr kuqeblutė e Bicit vjen nė njė moment tė mirė pėr ta, pasi javėn tjetėr shkojnė nė Elbasan. E kundėrta pėr Partizanin, qė ka shumė pėr tė bėrė pėr tė justifikuar emrin e mirė qė ka krijuar nė vite.

    Deklaruan:
    Vasil Bici, trajner i Vllazniasė: "Ka qenė njė fitore shumė e rėndėsishme. Po e vazhdojmė serinė e lojėrave tė mira, megjithėse mė duhet ta pranoj qė nuk u ngjitėm plotėsisht nė nivelin tonė mė tė mirė. Skuadra po e vuan aktualisht edhe mungesėn e njė stoli cilėsor dhe nė kėtė mėnyrė na duhet tė pėrforcohemi me dy?tre lojtarė cilėsorė. Javėn tjetėr kemi njė sfidė tjetėr shumė tė vėshtirė dhe kurrsesi nuk duhet tė dalim pa pikė nga Elbasani. Vetėm kėshtu mund t'i pėrmbushim objektivat qė skuadra jonė ka tani."
    Edmond Zhupa, zėvendėstrajner i Partizanit: "Jemi ndėshkuar shumė shpejt dhe ky gol e dėmtoi shumė ekipin tonė nga ana psikologjike. Pėrpos kėsaj, disa nga tė huajt qė kemi nė ekip nuk po e justifikojnė aspak aktivizimin e tyre. Nė pjesėn e dytė u munduam tė reagojmė, shėnuam edhe njė gol, por Vllaznia e zgjidhi ndeshjen falė kualiteteve qė ka nė sulm. Na mbetet shumė pėr tė bėrė pėr tė ardhmen, pasi na presin ndeshje edhe mė tė vėshtira."

    Tė veēanta:
    ? Pėrsėritja e njė ndeshjeje nė Shkodėr ėshtė hera e dytė qė ndodh. Sipas asaj qė na kujton Ymer Striniqi, njė gjė e tillė ka ndodhur edhe mė 16 prill tė vitit 1978, kur luanin Vllaznia dhe Labinoti i Elbasanit. Atėherė veēse ishin luajtur 45 minuta lojė dhe mė pas, po pėr arsye atmosferike, ndeshja u ndėrpre.
    ? Ndeshjen e djeshme e ka ndjekur, pėrveē tė tjerėve, edhe presidenti i Elbasanit, Arben Laze. Arsyeja kryesore ka qenė se javėn tjetėr shkodranėt, rivalėt kryesorė tė skuadrės sė tij pėr vendin e dytė, do tė udhėtojnė drejt Elbasanit.
    ? Takimin e djeshėm e kanė ndjekur rreth 5 mijė tifozė shkodranė, tė cilėt dje kanė blerė edhe bileta mė tė lira nė "Loro Boriēi".
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  10. #30
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-11-2002
    Postime
    1,509
    Citim Postuar mė parė nga volejboll
    Pershendetje te gjithe tifoze te Elbasanit.

    Vete ecuria e ekipit ne keto momente tregon se Elbasani ngelet nje ekip i forte.Uroj qe ai te vazhdoje keshtu dhe te arrije nje sukses ne kete kampionat.Megjithese humbi ne Durres,kjo nuk do te thote se cdo gje mbaroi.
    Kampionati eshte i gjate dhe ka kohe per te arritur dhe kaluar Tiranen.

    Dicka per ju Zombie.
    Epara nuk eshte mire te ofendosh.
    Para se te flasesh ben mire ti therrasesh kujteses,sepse nuk fali Tirana juaj ate vit,por ishte loja e mrekullushme e ekipit qe u kurorezua me sukses.Ekipe te tjera si Partizani dhe Dinamo ishin me superior se ajo Tirana juaj ne ato vite.
    Nqs shikoni me kujdes foton e atij ekipi,une ju them se ishin plot 4 futbolliste anetar te ekipit kombetar: Ferdinant LLeshi,Luan Deliu,Ardian Popa dhe Bujar Gogunja(qe nuk lejoi te prekej rrjeta per shume ndeshje).
    Sa per lojen mbrojtese do ishte me mire te thonit qe kishte nje mbrojtje te forte dhe ne te njejten kohe shenonte me ane te sulmit te saj,sepse nuk mund te dalesh kampion vetem me mbrojtjen.

    Ju uroj te gjithe elbasanllive SUKSESE EKIPIT TE ELBASANIT KETE KAMPIONAT.
    Suksese gjithashtu dhe Tiranes me fitimin e vendit te dyte.
    Po te pergjigjem ty sepse Miki Ro-ja eshte teper i lajthitur ne percartjet dhe ka shume mangesira ne menyren e shkrimit. Kurse ti e shoh qe merr vesh se per cfare po flet.

    Dakord perpara fola si tifoz dhe aresyeja qe kishit jevgj ne skuader nuk eshte e ligjshme qe t'ju shaj. Kerkoj falje. Ne fund te fundit, Gogunja theu rekordin kombetar te Lekbellos dhe nese s'gaboj eshte akoma rekordmen. Ka nja 950 minuta i pamposhtur. Chapeau!

    Nese kishit lojtar kombetareje terhiqem mbrapsht vetem per Deliun (qe m'a kujtove), i cili mund te behej cift me Skender Hodjen ne qender te mbrojtjes. Ky i fundit mbulonte gjithmone gabimet e plakut Targaj, qe, meqe ishte dinamovit dhe kapiten, i binte qe te luante patjeter.

    Ama qe Partizani dhe Dinamo kishin ekipe me te forta ne ato vite sesa Tirana nuk ta pranoj dot. Tirana me nje formacion baze qe ndryshoi shume pak mori 4 kampionate kombetare ne vitet '80 dhe kishte gjithmone te pakten 4-5 lojtare ne kombetare (Minga, Josa, Kola, Omuri, Muca, Hodja Mema, Mersini, Liti, Bimo ca here).

    Millan Bacin (qe ishte numri 2 me i mire qe kam pare ndonjehere) nuk e therrisnin sepse ishte maqedonas e me biografi te keqe, pra therrisnin Eksarkon e Partizanit qe s'dinte me dhone kros.

    Partizani dhe Dinamo nderruan disa lojtare sulmues dhe nje turli me mbrojtesa/mesfushore por ne vitet '80 fituan gjithsej 3 kampionate vetem (se bashku).

    Dhe do te te them edhe pse-ne.

    Ne tifozat e Tiranes kemi bere presion mbi mesueset e shkollave te mesme qe gjithe futbollistet e Tiranes te kishin mesataren e larte qe t'u dilte Universiteti. Me vone, ne Universitet kemi bere presion mbi pedagoget qe te mos ngeleshin asnjehere. Si rezultat, asnje prej atyre s'shkoi ushtar apo kalec, dhe skuadra jone per here te pare s'pati hemorragji lojtaresh.

    Nje aresye tjeter qe Tirana fitonte ishte sepse kishte ciftin me te forte sulmues te kampionatit Minga-Kola qe fizikisht i hidhnin perdhe mbrojtesit (bashke kane bere ~300 gola vetem neper kampionate), pra kishte nje sulm lojtaresh te gjate qe shenonin me koke e me kembe. Tirana per here te pare u shfaq me loje krahesh: gjithe te tjeret me Tiranen benin kundersulm sepse me Tiranen nuk behej shaka: Tirana ne ato vite sulmonte me 6-7 lojtare dhe kishte 10-15 raste te pastra per ndeshje.

    Minga s'kishte ndonje teknike te madhe po bente gola me lopate kishte fizik. Kaq shume e urrenin te gjithe kundershtaret e Tiranes, sa e tallnin gjithe kohes. Ama tifozat e vertete ia dine c'ka bere ai per skuadren tone. Sot eshte ne Kanada, dhe asnje s'e permend, po ai ka gishtin ne 5 kampionate, 3-4 kupa republike e te tjera dhe do ngelet ne historine e ekipit.

    Agustin Kola kishte qene ne cirkun e Tiranes ku kishte mesuar akrobacirat. Golat me koke qe ka bere ai s'i ka bere njeri ne Shqiperi. Ishte i gjate vetem 181cm (Pippo Inzaghi eshte 184cm), po kishte nje kercim qe ia kishin te gjithe zili. Kishte edhe pak nerva sepse Dhori Prifti dhe Arsen Hoxha ia qitshin kartonin per 2 sekonda (keshtu kishin urdhera).

    Edhe nje here te falura qe shava Elbasanin, shpresoj te m'a beni kabull, fola si tifoz.

    Une dua vetem nje gje prej juve tifozave te Elbasanit dhe Vllaznise: ndani shapin nga sheqeri. Tirana nuk eshte as Partizani as Dinamo. Tirana fitoi permbi urrejtjen e Partizanit dhe Dinamos. Armiqesia mes ekipit tim dhe ketyre plehrave eshte shume me e madhe sesa e ekipeve te rretheve me ta. Prandaj kur shani ekipet kryeqytetase, beni dallimet e duhura.

    Rrofshi sa malet dhe ishallah dilni nenkampione.
    Ignore List: Den Bossi

  11. #31
    Warranted Maska e Qerim
    Anėtarėsuar
    06-12-2003
    Vendndodhja
    Home
    Postime
    1,641

    re

    Pse fitoi Elbasani ate vit ?

    Une atehere isha 10 vjec, dhe per mendjen time te nje 10 vjecari Elbasani ishin te miret dhe Tirana te keqinjte.
    Dhe kjo ide nuk ishte vecse nje trill i nje 10-vjecari ,por kishte edhe disa baza qe po i citoj ketu. Ju edhe me lart permendet Bacin ,apo sic i therriste im-ate "kasapi", qe mua me fytyren e tij te kuqe me trembte qe nga televizori.

    Edhe cifti Minga-Kola, ashtu sic thate edhe ju ishin me te miret, dhe une jam shume dakort. Por (prape per mendimin tim te nje 10 vjecari) ata kane qene sulmuesit me inatcinj qe ka pasur ndonjehere ne Shqiperi. Luanin me shume inat, sikur te ishin gladiatore.

    Kam gjithe respektin per Mucen dhe Josen etj.

    Nuk jam shume i sigurte por me duket se Elbasani i atyre viteve luante shume paster dhe pa shume faulte.

    Pra une jam dakort qe Tirana e atyre viteve ishte nje super-Tirana, por mendoj se fitorja e Elbasanit ishte nje fitore E ZEMRES.

    Nje deshmi per kete eshte dhe fakti qe Agalliu tek Elbasani bente spektakel, ndersa kur u rikthye tek Partizani ra fare nga vlera (kjo edhe per shkak se tek Partizani kishte sulmues te tjere me te mire).
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Qerim : 07-12-2004 mė 00:59

  12. #32
    Shife icik ket..timin Maska e miko
    Anėtarėsuar
    05-04-2003
    Vendndodhja
    Nė botėn e ēudirave
    Postime
    755
    Zombie na shkruan---------->

    Po te pergjigjem ty sepse Miki Ro-ja eshte teper i lajthitur ne percartjet dhe ka shume mangesira ne menyren e shkrimit.
    --------------------------------------------------------------------------------
    Shume bukur ti shoku qe ju pergjigje tjeter personi pasi shkrimi im i mesiperm ishte krejt i bazuar,dhe duke u matur mire perpara se te ofendoj dike tjeter.

    Sic duket "percatjet" e "mangesirat" e mia nuk te pelqyen,dhe nga nje pikpamje eshte llogjike te ndodhi kjo,pasi ishte nje kunderpergjigje te nje personi te revoltuar per mendjemadhesine dhe mungesen e edukates se personit qe akuzonte dhe qe tashme na vjen e kerkonka te falur qe paska folur si tifoz.

    Qenke shume pasiv plako,shiko dhe nje here te them shoqerisht korigjohu.

    Matu me shume perpara se te shkruash ne forum dhe mbi te gjitha matu me shume kur te akuzosh dhe te "hedhesh balte" mbi historine e nje ekipi kaq historik.
    ---------------------------------------------------------------------------------
    ---------------------------------------------------------------------------------
    Perseri zombie----------->Dakord perpara fola si tifoz dhe aresyeja qe kishit jevgj ne skuader nuk eshte e ligjshme qe t'ju shaj. Kerkoj falje. Ne fund te fundit, Gogunja theu rekordin kombetar te Lekbellos dhe nese s'gaboj eshte akoma rekordmen. Ka nja 950 minuta i pamposhtur. Chapeau!
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------

    Uauuuuuuuuuuu Bingooooooooooooooooo.

    Shiko plako korigjohu se nuk te dergoi njeri perballe drejtesise qe te pergjigjesh per,mungesen tende te edukates,per moscivilizim,per superinjorance etj etj etj.Gjera te cilat me ane te shkrimit tend te pare i vertetove qe i zotronke mjaft mire.
    Sa per faljen,personalisht ta pranoj por ishte me e hijshme te mos ta kerkoje dhe te shpreheshe me me shume kujdes per "jevgjit" e Elbasanit,qe mbajne akoma e kesaj dite rekorde te pathyeshme.
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Perseri Zombie--------------->>>
    Edhe nje here te falura qe shava Elbasanin, shpresoj te m'a beni kabull, fola si tifoz.

    Une dua vetem nje gje prej juve tifozave te Elbasanit dhe Vllaznise: ndani shapin nga sheqeri. Tirana nuk eshte as Partizani as Dinamo. Tirana fitoi permbi urrejtjen e Partizanit dhe Dinamos. Armiqesia mes ekipit tim dhe ketyre plehrave eshte shume me e madhe sesa e ekipeve te rretheve me ta. Prandaj kur shani ekipet kryeqytetase, beni dallimet e duhura.

    Rrofshi sa malet dhe ishallah dilni nenkampione.

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Ty te falte zoti plako,qe shajte Elbasanin se ne nuk kemi gje te dore qe te te falim.

    Sa per kuriozitet nga nje i "lajthitur"--------->>>Nuk kerkohen te falura,por te falur.

    Ti na e the plako cfare kerkon nga ne.Kurse une te them,shiko qe ate qe kerkon te bejne te tjeret duhet ne fillim ta besh vete..

    Ti na the per "ndarjen e capit nga sheqeri",kurse nga ana tjeter nga fute ne grup me Vllaznine.Shiko dhe korigjohu se ja fut kot fare plako.

    Armiqesia nuk eshte mes ekipit tend dhe atyre "plerave" sic i karakterizove ti,por ajo eshte vecse ne mendjen tende te semure e injorante.

    Une dallimet e duhura bera ne shkrimin tim te meparshem por sic duket nuk te pelqeu sic e karakterizova ekipin tend.Te pelqen apo jo keshtu shihet nga e gjithe Shqiperia.Nuk eshte as xhelozi as gje tjeter qe mund te shkoj nder mend,por vete faktet nder vite vertetojne kete gje.

    Faleminderit per urimin,do rrojme sa malet,dhe ishallah dalim dhe kampione qe tjua "mbyllim" squpin qe kam shume e keni hapur.



    Ja kalofsh mire
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga miko : 07-12-2004 mė 15:58

  13. #33
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-11-2002
    Postime
    1,509
    Citim Postuar mė parė nga Qerim
    Pse fitoi Elbasani ate vit ?

    Une atehere isha 10 vjec, dhe per mendjen time te nje 10 vjecari Elbasani ishin te miret dhe Tirana te keqinjte.
    Dhe kjo ide nuk ishte vecse nje trill i nje 10-vjecari ,por kishte edhe disa baza qe po i citoj ketu. Ju edhe me lart permendet Bacin ,apo sic i therriste im-ate "kasapi", qe mua me fytyren e tij te kuqe me trembte qe nga televizori.

    Edhe cifti Minga-Kola, ashtu sic thate edhe ju ishin me te miret, dhe une jam shume dakort. Por (prape per mendimin tim te nje 10 vjecari) ata kane qene sulmuesit me inatcinj qe ka pasur ndonjehere ne Shqiperi. Luanin me shume inat, sikur te ishin gladiatore.

    Kam gjithe respektin per Mucen dhe Josen etj.

    Nuk jam shume i sigurte por me duket se Elbasani i atyre viteve luante shume paster dhe pa shume faulte.

    Pra une jam dakort qe Tirana e atyre viteve ishte nje super-Tirana, por mendoj se fitorja e Elbasanit ishte nje fitore E ZEMRES.

    Nje deshmi per kete eshte dhe fakti qe Agalliu tek Elbasani bente spektakel, ndersa kur u rikthye tek Partizani ra fare nga vlera (kjo edhe per shkak se tek Partizani kishte sulmues te tjere me te mire).

    Qerim, u gezova qe u pergjigje sepse shkrimet e tua i lexoj gjithmone me endje. Me vjen te buzeqesh me ate qe thua per inatin qe kishin lojtaret e Tiranes. Nuk jam i sigurte vec ne kuptoj se cdo te thuash. Sporti nuk luhet me buzeqeshje (ashtu luan vetem Marcos Cafu' qe i ngjit topi te kemba dhe mund te ndeze edhe nje cigare gjate lojes po te doje), po Millan Baci asnjehere s'ka vrare njeri.

    Une e kam mik dhe te siguroj se pak djem ishin si Millani si njeri. Ai ishte kapiteni i Tiranes per 7-8 vjet: asnjehere s'eshte zene me kundershtaret. Ka qene shembull korrektese. Amaa i kam pare shpeshhere qe shtrihesh pa bere fall (pra pa prekur fare kundershtarin ne takell), merrte topin ne nje veprim qe e ben shpesh Maldini nga ana e majte, ngrihesh dhe nisesh ne kundersulm e i krosonte Agustinit.

    Tirana ishte shpesh e keqja per njerezit nga rrethet sepse Shqiperia ishte thjesh nje kamp i madh perqendrimi dhe shume veta enderronin te shkonin atje por pashaportizimi ishte shume i veshtire, gati i pamundur. Prandaj "te miret" ishin gjithmone ata nga rrethet dhe "te keqinjte" tiranasit. Ama si ta veme me Flamurtarin e Vlores, qe ishte ekip shume simpatik dhe e mundte shpesh Partizanin dhe Dinamon, po me Tiranen e kishte gjithmone pisk dhe rrifesh sistematikisht? Me cilin ishit ju te rretheve, me Flamurtarin prape? Apo me Tiranen?

    Une isha me Tiranen, sepse isha antikomunist dhe tirons.

    Kapitulli Agalliu: Lojtar spektakolar, i shpejte si era, tipik kundersulmi. Bente 13-14 gola ne kampionat po te ishte ne forme. Kur erdhi te Partizani, i duhej te luante me mbrojtje te rreshtuara mire sepse kunder Partizanit skuadrat e tjera luanin per barazim shume shpesh pra ishte veshtire t'i caje keto mbrojtje. Pra duhej te pakten nje pyke e rende fizikisht. Partizani nuk kishte asnje te tille ne ato vite (luanin Kacaci, Agalliu, Ylli Shehu - te tre shkurtabiqa qe s'frytezonin kroset, pra nuk mundesonin sulme totale me shume lojtare); ja pse nuk konkuronte dot Tiranen.

    Me 1986 Tirana-Partizani doli 7-3 (e mbani mend?), zemra m'u be mal. Ajo ka qene ndeshja me spektakolare e viteve '80. Qe Partizani te hante 7 gola s'kishte bere vaki ndonjehere ne Shqiperi. Komunistet e kuq pra qenkan te mposhtshem. 3 muaj me pare vellezerit Popa kishin hyre ne ambasaden italiane 300 metra larg stadiumit "Qemal Stafa". Populli fliste. Ne tifozet gelonim. Morri i kuq mori goditjen e pare.

    Ju lutem mos me thoni qe te mos e ngaterroj sportin me politike se do me lini te kuptoj qe s'merrni vesh nga c'ka ngjare para vitit 1990. Sporti ishte komplet politike atehere. Dhe Tirana beri politiken e vet disidente e luante me inat qe t'i tregonte botes qe te fortet ishin antikomunistet e jo partizane-kalecat. Dhe ia arriti.

    Ne ato vite ndihmese te tille kane dhene edhe Vllaznia me Labinotin qe fituan kampionate ne vitet 1982-3 dhe 1983-4. Por Tirana u kundervihesh Dinamos e Partizanit ne kuadrin e qytetit prandaj kishte edhe me teper rendesi. Prandaj nuk e la Flamurtarin te fitonte asnjehere ne kampionat, Vlora perfaqesonte zemren e komunistave, qytetin hero, gazetaret e ekzaltonin shume me teper se c'benin me Vllaznine, Elbasanin, Durrsin; pra impenjimi i bardhebluve me ta ishte maksimal.
    Flamurtari asnjehere s'fitoi kampionat ne vitet '80 edhe pse arriti disa here i dyti.

    Pra Qerim te lutem, bej dallimin e duhur: te miret ishin Tirana, Vllaznia, Elbasani, Durrsi. Te keqinjte ishin vetem dy (MB-ja dhe MM-ja). Jam i sigurte qe do te me kuptosh. Une do pushoj se sulmuari Partizanin dhe Dinamon vetem kur te ndryshojne emrat e tyre te urryer. Deri atehere per mua ngelin morra.
    Ignore List: Den Bossi

  14. #34
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-11-2002
    Postime
    1,509
    Elbasani: Dakord, gjyqtarė tė huaj

    Fatmir Popja


    Njė nga takimet mė interesante tė kėsaj jave nė superligė do tė jetė ai midis Elbasanit dhe Vllaznisė. Nga ana e shkodranėve ėshtė kėrkuar qė kjo ndeshje tė gjykohet nga njė treshe e huaj dhe klubi i Elbasanit nuk e kundėrshton kėtė ide. Drejtori teknik, Artin Kovaēi, shprehet se gjykimi me kompetencė i kėtij takimi tepėr tė rėndėsishėm mund tė bėhet edhe nga gjyqtarėt tanė, por meqė presidenca e Vllaznisė e ka kėrkuar me vendosmėri qė tė bėhet njė zgjidhje e tillė, elbasanasit nuk kanė arsye pėrse tė mos e pranojnė kėtė zgjedhje. Sipas Kovaēit, ecuria e kėsaj ndeshjeje do tė varet shumė nga gjykimi me korrektėsi dhe kjo ėshtė nė interesin e tė dy ekipeve. Pas javės sė 14-tė, skuadrat e Elbasanit dhe tė Vllaznisė mbajnė pėrkatėsisht vendin e dytė dhe tė tretė, me 8 pikė distancė nga njėra?tjetra. Elbasani, nga ana e tij, pretendon qė tė ruajė ritmin me kryesuesen e superligės, ndėrsa shkodranėt t'u rrėmbejnė portokallinjve vendin e dytė. Pėr trajnerin Artan Bushati, ballafaqimi duket tepėr i vėshtirė, pasi ekipi i tij mund tė pėrballet me ndonjė mungesė tė detyruar, por drejtori teknik Artin Kovaēi mendon se Elbasani do tė dijė ta kalojė me sukses edhe kėtė sfidė. Kovaēi beson te triumfi i ekipit elbasanas, sepse loja e tij nuk ka mė luhatje, por ėshtė stabilizuar. "Futbollistėt duhet t'i zbatojnė mė me korrektėsi detyrat qė u ngarkohen dhe tė manifestojnė njė disiplinė mė tė fortė nga fillimi deri nė mbarimin e ndeshjes. Synimi i Elbasanit nė sfidėn me Vllazninė do tė jetė fitorja, pasi ėshtė rruga e vetme qė do ta ēojė kėtė ekip drejt realizimin tė objektivit kryesor. Pėr tė mbėrritur te fitorja duhet tė konkludojmė sa mė saktė te porta kundėrshtare, sepse nė disa ndeshje kemi shfaqur dobėsi tė theksuara nė sulm, duke shpėrdoruar shumė raste. Kemi njė pėrvojė tė hidhur nė takimin e fazės sė parė me shkodranėt, kėshtu qė nė kėtė ndeshje duhet tė shkojmė me mė shumė besim nė vetvete. Ne kemi shumė respekt pėr skuadrėn cilėsore tė Vllaznisė, por nuk mund tė mos pretendojmė pėr tripikėshin ndaj saj, pasi i kemi potencialet dhe fitorja nuk mund tė vihet nė dyshim. Elbasani nuk duhet ta ēojė dėm shansin qė ka pėr tė ruajtur shkėputjen e krijuar me rivalen Vllaznia. Ekipi ynė nuk duhet tė vetėkėnaqet me atė qė ka arritur, por tė luftojė pėr tė shėnuar tė tjera fitore. Kjo ndeshje dhe tė tjerat qė e pasojnė deri nė mbylljen e fazės sė dytė janė nga mė tė vėshtirat pėr Elbasanin, por ato mund t'i japin kampionatit bukurinė e munguar," - shprehet Artin Kovaēi, drejtori teknik i Elbasanit


    marre nga www.sportishqiptar.com.al
    Ignore List: Den Bossi

  15. #35
    Warranted Maska e Qerim
    Anėtarėsuar
    06-12-2003
    Vendndodhja
    Home
    Postime
    1,641

    re. Zombie

    Faleminderit per konsideraten , dhe gjithashtu faleminderit qe na "ngacmuat" nje cik, se ndryshe nuk behet muhabeti.

  16. #36
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    21-07-2004
    Postime
    15
    Pershendetje te gjitheve.

    I nderuar ZOMBIE.

    Jam dakort me ju me shume gjera qe thoni,por do ju thoja qe gaboni kur thoni qe sporti ishte politike sepse sportin me politiken e lidhte shteti dhe jo SPORTISTET.
    Kete ta them per disa arsye:
    1- Millan Baci ishte mbrojtes i shkelqyer ne saje te profesionalizmit te larte ne sport dhe jo se bente politike me sportin(me fitoret kunder Dinamos apo Partizanit)
    2- Fitoret e kampionateve qe Dinamo dhe Partizani kishin per periudhen qe ne diskutojme ishin rezultat i po atij profesionalizmi te atyre futbollisteve qe luanin me keto ekipe ne kete periudhe(dhe jo i kaleceve dhe i spiuneve).Me duhet te te kujtoj qe dhe merrnin lojtare nga rrethet por e perseris qe merrnin me te miret pra profesionistet dhe jo kalecet.
    3- Fitoret e Tiranes apo dhe humbjet me dy ekipet e tjera qofte me rezultat te thelle apo te ngushte,ishin rrjedhoje e ndeshjeve te bukura qe prodhojne gjithmone ato qe quhen derbi te nje qyteti dhe jo se Tirana juaj ishte desidente.
    Une kam shume respekt per te gjithe sportistet e viteve qe flasim sepse e perseris,ishin me te vertete profesioniste dhe te talentuar.Kam po ashtu respekt dhe per ata qe luajne sot sepse po e mbajne sportin gjalle me ato kushte qe kane .

    Respekte per te gjithe qe diskutojne ketu(tifoze te kujtdo ekipi qofshin)

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e LeNNoN
    Anėtarėsuar
    07-06-2003
    Vendndodhja
    Bucharest
    Postime
    359
    po Sopotin e mban mend njeri ?
    para disa vitesh shperthente , me lojtar si Bakalli , Hajdari , Cota etj etj
    vinte sali berisha shifte ndeshjen ne stadium
    tani ka ren fare po nejse


    LeNNoN !
    You don't lead by hitting people over the head-that's assault, not leadership.

  18. #38
    Shife icik ket..timin Maska e miko
    Anėtarėsuar
    05-04-2003
    Vendndodhja
    Nė botėn e ēudirave
    Postime
    755
    Elbasani, "dy herė mat" Tiranėn


    Aranit MURAĒI



    Supersfida e javės sė 17-tė, Elbasani-Tirana dhuron atė qė pritej, spektakėl, gola, pėrmbysje rezultati dhe emocione deri nė sekondėn e fundit. Pėrplasja e tė parės me tė dytėn sollėn nė fund njė barazim 2-2, qė pėr nga loja e tė dyja skuadrave ishte pak a shumė rezultati mė i drejtė nė fushė. Njė barazim qė mbi gjithēka tjetėr i lė "dyert" e hapura pėr titullin kampion, sepse nė tė kundėrt, Tiranės i duhej tė luante nė pjesėn e mbetur tė kampionatit me veten e saj. Sidoqoftė, nė arenėn ndėrkombėtare tė "Qemal Stafės", edhe pse ndeshja filloi nė njė terren tė rėnduar nga shiu, dy mė tė mirat e ligės superiore treguan edhe njė herė me atė ēka dhanė nė fushė se jo mė kot qėndrojnė nė krye tė klasifikimit. Bardheblutė, nisur nga diferenca prej 7 pikėsh qė kishin krijuar para takimit me elbasanasit, e nisėn lojėn mė tė qetė. Ndėrkohė, miqtė ishin mė ngacmues. Por qė nė fillim, pas njė goditjeje tė saktė me kokė, Indrit Fortuzi i ndėshkon befasisht ata. Goli solli edhe mė shumė rivalitet pėr mė tej dhe, nė njė "water-pool" tė vėrtetė, dyluftimet e ashpra mes futbollistėve nė tė tri repartate e fushės ishin njė spektakėl mė vete. Fraksioni i parė mbyllet me epėrsinė e djemve tė Strovės. Nė 45-minutėshin e dytė, kombinimi i saktė Muka-Fortuzi solli golin e dytė. Dhe u duk se Elbasanit kėtu i shteruan fuqitė. Por gjithēka qė kampionėt nė fuqi e gatuan nė 60 minuta lojė, portokallinjtė e pėrmbysėn brenda 2 minutave. Pasi shkurton Bejzade, Nevil Dede, njė ndėr mė tė mirėt nė fushė, ndėshkon ish-ekipin e tij. Tirana, mė pas, e humbi kontrollin e mesfushės dhe Elbasani ishte mė i qartė deri nė fundin e lojės. Zėvendėsimet e Starovės nuk sollėn ndonjė efekt te bardheblutė. Fėrshėllima e fundit e Velēanit u dha fund pėrpjekjeve tė tė dyja skuadrave, duke e mbyllur nė baraspeshė takimin mė tė rėndėsishėm tė fazės sė dytė tė kėtij kampionati.

    Artan Bushati, trajner i Elbasanit:
    "Jam i kėnaqur nga loja e ekipit. Nė njė terren tė vėshtirė, Elbasani tregoi pėr 90 minuta shpirt tė lartė gare. Njėkohėsisht, edhe pse pėrballė kishim njė Tiranė, qė kryeson prej shumė javėsh kampionatin, arritėm t'i shkėpusim me meritė tė plotė njė pikė shumė tė vlefshme. Nėse Tirana do ta fitonte takimin, objektivi ynė ndoshta do tė ndėrlikohej pėr mė tej. Pas kėtij barazimi mendoj se rruga drejt titullit mbetet e hapur pėr Elbasanin, kėshtu qė do tė tentojmė deri nė javėn e fundit tė kampionatit."

    Tė veēanta...
    - Nė tribunėn "VIP" pėr tė parė sfidėn Tirana-Elbasani ishte edhe kampioni i botės nė peshėngritje, Luan Shabani.
    - Nė tribunėn "VIP" ishin tė pranishėm tė gjithė donatorėt e Tiranės, si dhe presidenti i Elbasanit.
    - Kryebashkiaku Rama si dhe shumė figura tė politikės sė majtė e tė djathtė nuk i munguan kėtij takimi interesant.
    - Tifozė tė shumtė pėrkrahėn nė shkallėt e stadiumit dy ekipet respektive. Edhe pse gjatė pjesės sė parė binte shi, nė stadiumin "Qemal Stafa" kishin ardhur mė shumė tifozė nga Elbasani se ē'ishin nga kryeqyteti.
    - Gjatė pjesės sė dytė, Elbasani dhe njė pjesė e lojtarėve tė Tiranės i ndėrruan uniformat pėr shkak tė shiut.


    Marre nga www.sportishqiptar.com.al

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Bravo cuna na nderuat dhe ne kryeqytet.

    E treguat se cili ekip eshte me i pergatitur sivjet.

    Hajde ishallah kampion


    Ps."Leonidha"(Luani) na paska ardhur nga Grrreqia dhe ka vajtur te inkurajoje ish ekipin.....i harrovi lotet dhe lutjet nga "bashkeqytetaret" e tij.......................
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga miko : 19-12-2004 mė 12:59

  19. #39
    Shife icik ket..timin Maska e miko
    Anėtarėsuar
    05-04-2003
    Vendndodhja
    Nė botėn e ēudirave
    Postime
    755

    Post

    Sfida e bujeshme e Elbasanit - 1984!

    Labinoti i Elbasanit, i detyruar per 33 vjet (1957-1990) te merrte emrin e nje fshati pak kilometra larg tij, thjesht sepse ai fshat ishte epiqender e nje mbledhjeje vendimtare te Partise Komuniste Shqipetare

    gjate luftes se Dyte Boterore, po dhe te shnderrimit te cetave partizane ne lufte per clirim ne Ushtri Nacional Clirimtare, perhere ka qene perfaqesuesja e nje qendre te rendesishme te zhvillimit te futbollit ne Shqiperi. Nga Kont Urani, SK Elbasani, apo Bashkimi Elbasanas e Puna e Elbasanit, e deri te Labinoti per ne eshte nje histori e bukur, e pasur dhe me plot ngjarje te paharrueshme themelimi e vazhdimesise. Mirepo, fati e deshti qe pikerisht me emrin gheopolitik "Labinoti", skuadra e Elbasanit, te arrise me 1984 suksesin unikal te saj, duke u bere Kampione e Shqiperise edhe per nderin e Kont Uranit, Baskumit dhe Punes.....
    Ngjarja per historine tone eshte e jashtzakoneshme. Madje mendoj se ajo hyn ne tri ngjarjet me te bujshme ne vete historine e Kampionateve te Shqiperise. E para eshte ajo e 17 Nentorit te Tiranes - Kampione me 1965, duke thyer pas Luftes sundimin 20-vjecar te Parianit e Dinamos. Ngjarja e dyte eshte ajo qe shfaqet nen emrin e Vllaznise se Shkodres - Kampione Kombetare me 1972, duke thyer sundimin 25 vjecar te kryeqytetit. Ngjarja e trete eshte kjo e Labinotit te Elbasanit, jo thjesht sepse u be skuadra e dyte pas Vllaznise qe triumfon ne duelin e ashper me kryeqytetin. Po sepse pikerisht me 1984, nje nga vitet me te shkelqyera te futbollit shqipetar, Labinoti i Elbasanit eshe pse nuk ftohet asesi per te bere pjese ne ngjarjet nderkombetare te medha te atij viti, perderisa asnje futbollist i tij nuk thirret, ai ia arrin te mposhte te gjithe skuadrat e Shqiperise. E sa per te kujtuar se cka qe viti 1984, vecojme Kombetaren e cila pas 2-2 ne Polino dhe 2-0 me Belgjiken ne Tirane, papritmas u be pretenduese per te shkuar ne Finalet e Kupes se Botes ne Meksike dhe se stina 1983-1984 e sunduar prej Labinotit te Elbasanit, krijoi Shpresen e Shqiperise ne 8-she te Evropes kunder Gjermanise, Austrise e Turqise dhe ne fund edhe te Italise, pa asnje thirrje per skuadren e Elbasanit. Lojtaret e Labinotit qene krejt jashte, si nje ishull, si nje kundershtar, si nje i izoluar, i cili i vetem kishte vendosur te luftonte kunder te gjitheve.
    Dy tranjere ende pa shume reputacion asokohe, por figura te shquara te futbollit te Elbasanit dhe atij kombetar, Frederik Jorgaqi dhe Dashamir Stringa, ne heshtje e modesti shembullore, nisen kesisoj, ne diten e diele te 28 gushtit 1983, me te madhen aventure te jetes se tyre dhe te futbollit te qytetit te tyre.
    Po. Ka qene shi 28 gusht 1983, Java e pare e Kampionatit, i cili padrejtesisht quhej i 28-ti, ne nje kohe qe ishte i 45-ti, dhe Labinoti - Traktori i Lushnjes 3:0 me gola te Lunikut dhe te Popes si dhe te vetgolit te Muzakes se Traktorit. Dhe papritmas Labinoti ne krye te renditjes qe ne kete Jave te pare! Askush nuk mendonte nderkaq, se sa fatal do te ishte ky kryesim simbolik, sidomos per skuadrat e kryeqytetit. Kjo do te ishte pikerisht skuadra e cila pas 9 muajve do te kurorezohej Kampione e Shqiperise, cka ate dite askujt nuk i shkonte nder mend. Me cilesine e kryeredaktorit te kazetes "Sporti popullor" (sot "Sporti Shqiptar") - nje nga tete gazetat kombetare te regjimit, ne editorialin e Kampionatit, qe asokohe i thoja "Dukuri te Javes", pata shkruar keto rradhe qe sot pas 20 vjeteve me pelqen t'i percaktoj si emblematike:
    "...Megjithate ne krye te Renditjees eshte "Labinoti". Kishte pritur gati pese vjet per t'u ngjitur ne kete pozite. Per here te fundit kishte qene ne krye, me 19 nentor 1978 kur pati mundur 1-0 pikerisht Traktorin ne Elbasan. Edhe tani po fiton me te, vecse 3-0. Pese vjet duke pritur per nje cast te tille "te lumtur"! Po perse te jete nje cast dhe jo vazhdimesi? Labinoti kerkon te shohe larg..."
    A kam te drejte ta konsideroj kete kalim, si parashikues po aq fatal te ngjarjes se madhe, kur paskam percaktuar "vazhdimesine" dhe "veshtrimin larg" te skuadres se Elbasanit? Reportazhi i ndeshjes te pare per cudi mban firmen e nje poeti te qytetit, Musa Vyshka, ne perpjekjet e redaksise per te afruar penda te nje stili e kulture tjeter ne "Sporti Popullor", biri i te cilit, i riu Gjergj Vyshka, sot i ka hyre rruges se gazetarise sportive. E firmosur kesisoj nga Vyshka "senior", nuk ma merr mendja se poeti i shquar elbasanas, do te kete parashikuar titullin e kampionit per Labinotin kryesues te pare. Sepse pas shtate diteve, Flamurtari i Petro Rucit, Kreshnik Cipit, Rrapo Tahos, Latif Gjondedes, Edmond Licajt, Alfred Zijait, Pandeli Xhahos, Vasil Rucit dhe Agim Bubeqit dhe i drejtuar nga i pashlyeshmi Agron Sulaj, i dhuron nje 3-0 te papermbajtshem ne Vlore elbasanasve dhe brenda javes Labinoti zbret nga vendi i pare ne te shtatin. Ishte nje 11-sh i ndryshuar ne ket endeshje, krejt i ri madje: 21 vjec mosha mesatare!
    Keshtu, Labinoti harrohet me shpejtesine e harrimit te endrrave: brenda shtate diteve, duke shvleftesuar per castin dhe parashikimin tim emblematik Ne Javen 3, elbasanasit fitojne me veshtiresi 1-0 me golin e Mitrollarit pas nje gjykimi te shkelqyer te gjyqtarit debutues Mehmet Spahiu, sot nje veprimtar i shquar i futbollit dhe pedagog i tij. E, ne Javen 4, rishfaqet po Mitrollari teksa leshon predhen tjeter te tij rreth nga 25 metra larg dhe 1-0 Labinoti - Lokomotiva e nje 11-shi te shkelqyer me dy vellezerit Ballgjini ne krye. Mandej, ne javen e 5, Labinoti i dorezohet 2-0 ne Tirane 17 Nentorit, bie ne vendin e 7-te, fiton 2-0 me Skenderbeun ne Elbasan ne Javen e 6, dhe prap goli i Mitrollarit qe nuk mungon. Nuk ben pershtypje te forte as kjo.
    Keshtu, si pa zhurme, mberrijme tek 16 tetori 1983, per rastesi date e 75 vjetorit te lindjes se Enver Hoxhes, qe ne Shqiperi merr permasa gjigande. Po per perkim eshte edhe dita historike e Labinotit te Elbasanit. Ngjarja gjen skenen e vet pikerisht ne Tirane: Dinamo - Labinoti 1-2! E nenshkruar prej treshes se guximshme te gjyqtareve po nga kryeqyteti: P.Kotherja, U.Zajmi, R.Demetja! Kjo eshte fitorja sensacionale. Kjo eshte ajo, dita fatale per tri skuadrat e kryeqytetit, te cilat ne ate vit 1983 mentonin titullin, duke menduar para kohe se gjithcka do te ishte ceshtje mbrendshme e tyre. Labinoti kalon ne epersi me vetgolin e Ndreut, thellon me Lunikun dhe Dinamo ka vetem nje gol ngushellyes ne minuten e 90' prej nje 11-metershi te shnderruar ne gol nga Demollari. Gjithe gjykimi teknik i fitores se madhe gjendet ne shkrimin e "Sport Popullor" me autor, as me pak e as me shume, por gazetarin Veli Rada, ne kulmin e radiokronikes se tij, po here pas here dhe me shkrime ne "Sporti Popullor", i cili e pakta prej me se dy vjetesh kishte grumbulluar "nacionalen" e gazetareve. Te cilen e nxjerr ne fushen e krijimit ne numrin e tij cdo te marte. Shkruan Rada:
    "...Mbrojtja elbasanase mbetet pika me e forte dhe kjo edhe per faktin se ne takimin e se dieles pati shume pune ne dialogun e gjate ne sulmin dinamovit, duke dale pothuajse gjithmone fituese, si rezultat i qetesise ne veprime dhe i luftes se forte per topin e pare. Ky repart me Gogunjen e shquar, me Lleshin e Deliun, u pelqye dhe u duartrokit nga spordashesit".
    Kaq. Eshte vertet e cuditshme, po fat i kampionatit vendoset bash ne kete dite kur Labinoti i Elbasanit merr kryesimin dhe nuk do ta leshoje deri ne diten e 20 majit 1984, dite kur do te konsakrohet Kampion i Shqiperise! Cka do te thote 20 jave rrjesht ne krye--nje rekord i epokes. Dhe ne ate dite te 16 tetorit 1983, Kampionati Kombetar i Shqiperise qe per Partine ishte i 38-ti dhe per historine i 45-ti, nis odisene e skuadres se Elbasanit, nis trimerija e saj per te mposhtur 17 Nentorin, Partizanin, Dinamon por edhe Flamurtarin, Vllaznine e Lokomotiven ne nje nga kampionatet me te barazpeshuar qe njeh historia e futbollit tone. Sfida kunder nje opinioni, lufta kunder kreut te BFSSH-se, te vilin do ta kishte kundershtarin dhe ndoshta penguesin Nr. 1 per te mberritur suksesin e madh, qysh nga kjo dite do te pershkoheshin ne nje rruge te gjate, te mundimeshe, te nje sakrifice, vecse po kaq dhe te palekundeshme. Labinoti ishte si nje luftetar i vetem, i rrethuar nga te gjitha anet, por qe duke u mbeshtetur ne rrahjet impulsive te zemres se tij te pandalshme, sfidon gjithcka.
    Dhe prap vijme te nje percaktim mbase edhe me emblematik se sa ai i editorialit tim te javes se pare. Eshte nje interviste me tranjerin elbasanas Frederik Jorgaqi, botuar me 18 tetor, i cili pasi me modesti thote se "objektivi yne kryesor eshte renditja brenda vendit te gjashte", perfundon me kete deshire--parashikim, cka vetvetiu kundershton thenien e pare:
    "...Do te jete nje gje shume e bukur sikur kampion kete sezon te shpallet nje ekip qe se ka fituar asnjehere titullin".
    A i kishte shkuar ndermend Jorgaqit, ate dite te 18 tetorit 1983, se ky ekip do te ishte pikerisht Labinoti qe drejtone ai, te cilin ai e percakton po ate dite me nje saktesi po aq fatale kur deklaron:
    "Pervoja e Gogunjes, Lleshit, Deliut, Mitrollarit e tjere, merr ngjyra te reja, vlera te vecanta kur kane perkrah vrullin e Arapit, Rames, Tafanit, Lunikut, Stacenit, Agalliut, Asllanit, e tjere"
    Padashur kishte rreshtuar Kampionet e Shqiperise. Frederik Jorgaqi tashma e kishte nisur misionin e tij historik. Ky njeri qe kishte perfshire ne biografine e tij protagonizmin ne 11-shin qe kishte eleminuar Gjermanine e Helmut Shenit me 1967, ky djale serioz, i pfjale, futbollist i permasave historike, ne te vertete, ate dite te 16 tetorit 1983, kishte nisur ndalmin ne vend te nje historie per krijimin e nje historie tjeter: t'i dhuronte Elbasanit te tij sportiv, nje titull te paparashikuar futbolli.
    Labinoti shkonte keshtu drejt ketij titulli, kur ende nuk kishte nxjerre ne fushen e betejes armen e tij te fshehte.
    Po cila do te ishte kjo arme e fshehte?...

    Pergatiti BESNIK DIZDARI per FUTBOLLI SHQIPAR MAGAZINE

    Kjo eshte vetem pjesa e pare e ketij artikulli. Se shpejti do te kemi pjesen e dyte "Nga selvite e Nazmazgjase": Labinoti - "Kampion i vjeshtes"!. Me pas do te kete edhe 2 pjese te tjera.









    Marre nga Futbolli.com

  20. #40
    Perjashtuar Maska e Bėrrnutsi
    Anėtarėsuar
    09-09-2004
    Postime
    183
    Citim Postuar mė parė nga miki_ro
    Sfida e bujeshme e Elbasanit - 1984!

    Labinoti i Elbasanit, i detyruar per 33 vjet (1957-1990) te merrte emrin e nje fshati pak kilometra larg tij, thjesht sepse ai fshat ishte epiqender e nje mbledhjeje vendimtare te Partise Komuniste Shqipetare

    gjate luftes se Dyte Boterore, po dhe te shnderrimit te cetave partizane ne lufte per clirim ne Ushtri Nacional Clirimtare, perhere ka qene perfaqesuesja e nje qendre te rendesishme te zhvillimit te futbollit ne Shqiperi. Nga Kont Urani, SK Elbasani, apo Bashkimi Elbasanas e Puna e Elbasanit, e deri te Labinoti per ne eshte nje histori e bukur, e pasur dhe me plot ngjarje te paharrueshme themelimi e vazhdimesise. Mirepo, fati e deshti qe pikerisht me emrin gheopolitik "Labinoti", skuadra e Elbasanit, te arrise me 1984 suksesin unikal te saj, duke u bere Kampione e Shqiperise edhe per nderin e Kont Uranit, Baskumit dhe Punes.....
    Ngjarja per historine tone eshte e jashtzakoneshme. Madje mendoj se ajo hyn ne tri ngjarjet me te bujshme ne vete historine e Kampionateve te Shqiperise. E para eshte ajo e 17 Nentorit te Tiranes - Kampione me 1965, duke thyer pas Luftes sundimin 20-vjecar te Parianit e Dinamos. Ngjarja e dyte eshte ajo qe shfaqet nen emrin e Vllaznise se Shkodres - Kampione Kombetare me 1972, duke thyer sundimin 25 vjecar te kryeqytetit. Ngjarja e trete eshte kjo e Labinotit te Elbasanit, jo thjesht sepse u be skuadra e dyte pas Vllaznise qe triumfon ne duelin e ashper me kryeqytetin. Po sepse pikerisht me 1984, nje nga vitet me te shkelqyera te futbollit shqipetar, Labinoti i Elbasanit eshe pse nuk ftohet asesi per te bere pjese ne ngjarjet nderkombetare te medha te atij viti, perderisa asnje futbollist i tij nuk thirret, ai ia arrin te mposhte te gjithe skuadrat e Shqiperise. E sa per te kujtuar se cka qe viti 1984, vecojme Kombetaren e cila pas 2-2 ne Polino dhe 2-0 me Belgjiken ne Tirane, papritmas u be pretenduese per te shkuar ne Finalet e Kupes se Botes ne Meksike dhe se stina 1983-1984 e sunduar prej Labinotit te Elbasanit, krijoi Shpresen e Shqiperise ne 8-she te Evropes kunder Gjermanise, Austrise e Turqise dhe ne fund edhe te Italise, pa asnje thirrje per skuadren e Elbasanit. Lojtaret e Labinotit qene krejt jashte, si nje ishull, si nje kundershtar, si nje i izoluar, i cili i vetem kishte vendosur te luftonte kunder te gjitheve.
    Dy tranjere ende pa shume reputacion asokohe, por figura te shquara te futbollit te Elbasanit dhe atij kombetar, Frederik Jorgaqi dhe Dashamir Stringa, ne heshtje e modesti shembullore, nisen kesisoj, ne diten e diele te 28 gushtit 1983, me te madhen aventure te jetes se tyre dhe te futbollit te qytetit te tyre.
    Po. Ka qene shi 28 gusht 1983, Java e pare e Kampionatit, i cili padrejtesisht quhej i 28-ti, ne nje kohe qe ishte i 45-ti, dhe Labinoti - Traktori i Lushnjes 3:0 me gola te Lunikut dhe te Popes si dhe te vetgolit te Muzakes se Traktorit. Dhe papritmas Labinoti ne krye te renditjes qe ne kete Jave te pare! Askush nuk mendonte nderkaq, se sa fatal do te ishte ky kryesim simbolik, sidomos per skuadrat e kryeqytetit. Kjo do te ishte pikerisht skuadra e cila pas 9 muajve do te kurorezohej Kampione e Shqiperise, cka ate dite askujt nuk i shkonte nder mend. Me cilesine e kryeredaktorit te kazetes "Sporti popullor" (sot "Sporti Shqiptar") - nje nga tete gazetat kombetare te regjimit, ne editorialin e Kampionatit, qe asokohe i thoja "Dukuri te Javes", pata shkruar keto rradhe qe sot pas 20 vjeteve me pelqen t'i percaktoj si emblematike:
    "...Megjithate ne krye te Renditjees eshte "Labinoti". Kishte pritur gati pese vjet per t'u ngjitur ne kete pozite. Per here te fundit kishte qene ne krye, me 19 nentor 1978 kur pati mundur 1-0 pikerisht Traktorin ne Elbasan. Edhe tani po fiton me te, vecse 3-0. Pese vjet duke pritur per nje cast te tille "te lumtur"! Po perse te jete nje cast dhe jo vazhdimesi? Labinoti kerkon te shohe larg..."
    A kam te drejte ta konsideroj kete kalim, si parashikues po aq fatal te ngjarjes se madhe, kur paskam percaktuar "vazhdimesine" dhe "veshtrimin larg" te skuadres se Elbasanit? Reportazhi i ndeshjes te pare per cudi mban firmen e nje poeti te qytetit, Musa Vyshka, ne perpjekjet e redaksise per te afruar penda te nje stili e kulture tjeter ne "Sporti Popullor", biri i te cilit, i riu Gjergj Vyshka, sot i ka hyre rruges se gazetarise sportive. E firmosur kesisoj nga Vyshka "senior", nuk ma merr mendja se poeti i shquar elbasanas, do te kete parashikuar titullin e kampionit per Labinotin kryesues te pare. Sepse pas shtate diteve, Flamurtari i Petro Rucit, Kreshnik Cipit, Rrapo Tahos, Latif Gjondedes, Edmond Licajt, Alfred Zijait, Pandeli Xhahos, Vasil Rucit dhe Agim Bubeqit dhe i drejtuar nga i pashlyeshmi Agron Sulaj, i dhuron nje 3-0 te papermbajtshem ne Vlore elbasanasve dhe brenda javes Labinoti zbret nga vendi i pare ne te shtatin. Ishte nje 11-sh i ndryshuar ne ket endeshje, krejt i ri madje: 21 vjec mosha mesatare!
    Keshtu, Labinoti harrohet me shpejtesine e harrimit te endrrave: brenda shtate diteve, duke shvleftesuar per castin dhe parashikimin tim emblematik Ne Javen 3, elbasanasit fitojne me veshtiresi 1-0 me golin e Mitrollarit pas nje gjykimi te shkelqyer te gjyqtarit debutues Mehmet Spahiu, sot nje veprimtar i shquar i futbollit dhe pedagog i tij. E, ne Javen 4, rishfaqet po Mitrollari teksa leshon predhen tjeter te tij rreth nga 25 metra larg dhe 1-0 Labinoti - Lokomotiva e nje 11-shi te shkelqyer me dy vellezerit Ballgjini ne krye. Mandej, ne javen e 5, Labinoti i dorezohet 2-0 ne Tirane 17 Nentorit, bie ne vendin e 7-te, fiton 2-0 me Skenderbeun ne Elbasan ne Javen e 6, dhe prap goli i Mitrollarit qe nuk mungon. Nuk ben pershtypje te forte as kjo.
    Keshtu, si pa zhurme, mberrijme tek 16 tetori 1983, per rastesi date e 75 vjetorit te lindjes se Enver Hoxhes, qe ne Shqiperi merr permasa gjigande. Po per perkim eshte edhe dita historike e Labinotit te Elbasanit. Ngjarja gjen skenen e vet pikerisht ne Tirane: Dinamo - Labinoti 1-2! E nenshkruar prej treshes se guximshme te gjyqtareve po nga kryeqyteti: P.Kotherja, U.Zajmi, R.Demetja! Kjo eshte fitorja sensacionale. Kjo eshte ajo, dita fatale per tri skuadrat e kryeqytetit, te cilat ne ate vit 1983 mentonin titullin, duke menduar para kohe se gjithcka do te ishte ceshtje mbrendshme e tyre. Labinoti kalon ne epersi me vetgolin e Ndreut, thellon me Lunikun dhe Dinamo ka vetem nje gol ngushellyes ne minuten e 90' prej nje 11-metershi te shnderruar ne gol nga Demollari. Gjithe gjykimi teknik i fitores se madhe gjendet ne shkrimin e "Sport Popullor" me autor, as me pak e as me shume, por gazetarin Veli Rada, ne kulmin e radiokronikes se tij, po here pas here dhe me shkrime ne "Sporti Popullor", i cili e pakta prej me se dy vjetesh kishte grumbulluar "nacionalen" e gazetareve. Te cilen e nxjerr ne fushen e krijimit ne numrin e tij cdo te marte. Shkruan Rada:
    "...Mbrojtja elbasanase mbetet pika me e forte dhe kjo edhe per faktin se ne takimin e se dieles pati shume pune ne dialogun e gjate ne sulmin dinamovit, duke dale pothuajse gjithmone fituese, si rezultat i qetesise ne veprime dhe i luftes se forte per topin e pare. Ky repart me Gogunjen e shquar, me Lleshin e Deliun, u pelqye dhe u duartrokit nga spordashesit".
    Kaq. Eshte vertet e cuditshme, po fat i kampionatit vendoset bash ne kete dite kur Labinoti i Elbasanit merr kryesimin dhe nuk do ta leshoje deri ne diten e 20 majit 1984, dite kur do te konsakrohet Kampion i Shqiperise! Cka do te thote 20 jave rrjesht ne krye--nje rekord i epokes. Dhe ne ate dite te 16 tetorit 1983, Kampionati Kombetar i Shqiperise qe per Partine ishte i 38-ti dhe per historine i 45-ti, nis odisene e skuadres se Elbasanit, nis trimerija e saj per te mposhtur 17 Nentorin, Partizanin, Dinamon por edhe Flamurtarin, Vllaznine e Lokomotiven ne nje nga kampionatet me te barazpeshuar qe njeh historia e futbollit tone. Sfida kunder nje opinioni, lufta kunder kreut te BFSSH-se, te vilin do ta kishte kundershtarin dhe ndoshta penguesin Nr. 1 per te mberritur suksesin e madh, qysh nga kjo dite do te pershkoheshin ne nje rruge te gjate, te mundimeshe, te nje sakrifice, vecse po kaq dhe te palekundeshme. Labinoti ishte si nje luftetar i vetem, i rrethuar nga te gjitha anet, por qe duke u mbeshtetur ne rrahjet impulsive te zemres se tij te pandalshme, sfidon gjithcka.
    Dhe prap vijme te nje percaktim mbase edhe me emblematik se sa ai i editorialit tim te javes se pare. Eshte nje interviste me tranjerin elbasanas Frederik Jorgaqi, botuar me 18 tetor, i cili pasi me modesti thote se "objektivi yne kryesor eshte renditja brenda vendit te gjashte", perfundon me kete deshire--parashikim, cka vetvetiu kundershton thenien e pare:
    "...Do te jete nje gje shume e bukur sikur kampion kete sezon te shpallet nje ekip qe se ka fituar asnjehere titullin".
    A i kishte shkuar ndermend Jorgaqit, ate dite te 18 tetorit 1983, se ky ekip do te ishte pikerisht Labinoti qe drejtone ai, te cilin ai e percakton po ate dite me nje saktesi po aq fatale kur deklaron:
    "Pervoja e Gogunjes, Lleshit, Deliut, Mitrollarit e tjere, merr ngjyra te reja, vlera te vecanta kur kane perkrah vrullin e Arapit, Rames, Tafanit, Lunikut, Stacenit, Agalliut, Asllanit, e tjere"
    Padashur kishte rreshtuar Kampionet e Shqiperise. Frederik Jorgaqi tashma e kishte nisur misionin e tij historik. Ky njeri qe kishte perfshire ne biografine e tij protagonizmin ne 11-shin qe kishte eleminuar Gjermanine e Helmut Shenit me 1967, ky djale serioz, i pfjale, futbollist i permasave historike, ne te vertete, ate dite te 16 tetorit 1983, kishte nisur ndalmin ne vend te nje historie per krijimin e nje historie tjeter: t'i dhuronte Elbasanit te tij sportiv, nje titull te paparashikuar futbolli.
    Labinoti shkonte keshtu drejt ketij titulli, kur ende nuk kishte nxjerre ne fushen e betejes armen e tij te fshehte.
    Po cila do te ishte kjo arme e fshehte?...

    Pergatiti BESNIK DIZDARI per FUTBOLLI SHQIPAR MAGAZINE

    Kjo eshte vetem pjesa e pare e ketij artikulli. Se shpejti do te kemi pjesen e dyte "Nga selvite e Nazmazgjase": Labinoti - "Kampion i vjeshtes"!. Me pas do te kete edhe 2 pjese te tjera.









    Marre nga Futbolli.com

    Artikull mjaft interesant dhe pune e shkelqyer e Besnik Dizdarit per ta formuluar.
    Shume interesante sesi Labinoti e mori emrin e ekipit , se dija ket.

Faqja 2 prej 8 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Lista e 813 personave nė kėrkim nga Interpoli
    Nga Albo nė forumin Portali i forumit
    Pėrgjigje: 54
    Postimi i Fundit: 29-12-2014, 10:16
  2. 200 tė shumėkėrkuarit shqiptarė nė tė gjithė Botėn
    Nga Albo nė forumin Nė kėrkim tė personave tė humbur
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 04-02-2011, 10:52
  3. Elbasan, Opozita nis protestėn kunder vendimit te KQZ
    Nga no name nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 27-04-2007, 16:38
  4. Protesta e komuniteteve fetare pėr kthimin e pronave
    Nga King_Arthur nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 14-08-2006, 18:05
  5. Vdiq nje lypes ne Elbasan...
    Nga Kallmeti nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 19-02-2004, 22:19

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •