Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 80
 1. #61
  Gone!
  Anėtarėsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,871
  Une nuk shoh ndonje problem ne ndryshimin e emrave. Psh ne Kosove e kemi ndrrimin e disa emrave te qyteteve te cilat shume lehte kane hyre ne perdorim ne te folmen e perditshme. Psh Skenderaj - Serbica, Besiana - Podujeve, Theranda - Suhareka etj. vetem varet nga vullneti i njerezve qe nuk duan ta quajne Serrbice nje vend te banuar plotesisht me shqiptare.

  Ne fakt varet edhe nga vete personat se cilen gjuhe kane qejf ta perdorin me shume. Disa kane qejf serbishten.

 2. #62
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  43
  Postime
  1,545
  mirni shembull nga greqia ;


  zona te tera te banuara nga ;

  greke
  arvanitas [shqiptare ortodoks e muslimane ]
  vlleh
  cameriote [shqiptare ortodoks e muslimane]
  hebrenj
  turq
  pont greko ruse a dicka e tille


  nje vend ku fliteshin disa gjuhe dhe si gjuhew zyrtare ishte turqishtja

  nje vend ku kishte dy fe

  nje vend ku nuk njihej nacionalizmi dhe kombesia

  nje vend ku analfabetizmi dhe varferia ishte shume e madhe

  nje vend ku gjithcka ishte shnderuar ne mentalitete tipike lindore turko aziatike , veshjet , shtepite. sjelljet , feja ,madje edhe sofra e bukes ishte si ajo e turqve , pa karige , dhe duke u ulur kembekryq mbi sofer .


  nje vend ku nuk te kujtonte fare aspak greqine e lashte .


  nje vend qe askush dhe te gjithe ishin zoter te ndara ne zona si arvanitas , rumeliote , e tjera;  me pak fjale greqia e 1821 nuk i njgjate as greqise se lashte e as asaj te sotme ;  greqia e sotme ka bere ndryshime renjesore sepse vetem keshtu mund te kishte sukses si kombi i ri ,
  zakonisht kjo ndodh ne kombet e reja

  mohojne te kaluaren duke adoptuar nje tjeter [gjithcka ]te bazuar ne favoret e situatave politike te asaj kohe .  pAk a shume kete beri edhe regjimi komunist tek ne , duke interpretuar ose ndryshuar historine ne favore dhe interesa politike duke propaganduar fakte nga nmje histori e shkruar sipas diktatit te politikes se tyre ;


  keto eksperimente me historine dhe ndryshimet nacionale jane te pasukseshme , dhe jane thjesht artificialitet dhe nuk mbijeton dhe nuk sjell dobi afat gjate ;

  duke folur per greqine mos te harojme edhe vendin tone ku verehet [ ne greqi ] qe gjithcka eshte bere rreth nacionaliteti dhe ndryshimeve te siperpermendura u rezultuan te pa sukseshme pasi shohim te gjithe nje greqi me nje shtet te dobet , ekonomi dhe politike te dobet si dhe popull te lodhur dhe te pashprese , dhe nga te gjitha keto rjedhin percarje si ajo e fundit ku thuhej se Kreta donte pavaresine e saj ndaj shtetit meme grek .

  e tjera fakte dhe rjedha te cilat do ishohim ne te ardhem e greqise , vend i cili u projektua dhe u ndertua nga nje ballkan i trazuar i atyre viteve , pra , ndryshimet e kombesive , historive feve , dhe toponimeve dhe emertimeve te qyteteve fshtrave jane rezultuar te pa sukseshme .

  populli shqiptar ka mbijetuar dhe do mbijetoje dhe ndryshimi i ketyre emrave te qytetve nuk do ndryshohe gje , kjo eshte thjesht deshire romantike e nacionalisteve shqiptare .

 3. #63
  i/e regjistruar Maska e tani_26
  Anėtarėsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
  Postime
  1,113
  Citim Postuar mė parė nga maratonomak Lexo Postimin
  mirni shembull nga greqia ;


  zona te tera te banuara nga ;

  greke
  arvanitas [shqiptare ortodoks e muslimane ]
  vlleh
  cameriote [shqiptare ortodoks e muslimane]
  hebrenj
  turq
  pont greko ruse a dicka e tille


  nje vend ku fliteshin disa gjuhe dhe si gjuhew zyrtare ishte turqishtja

  nje vend ku kishte dy fe

  nje vend ku nuk njihej nacionalizmi dhe kombesia

  nje vend ku analfabetizmi dhe varferia ishte shume e madhe

  nje vend ku gjithcka ishte shnderuar ne mentalitete tipike lindore turko aziatike , veshjet , shtepite. sjelljet , feja ,madje edhe sofra e bukes ishte si ajo e turqve , pa karige , dhe duke u ulur kembekryq mbi sofer .


  nje vend ku nuk te kujtonte fare aspak greqine e lashte .


  nje vend qe askush dhe te gjithe ishin zoter te ndara ne zona si arvanitas , rumeliote , e tjera;  me pak fjale greqia e 1821 nuk i njgjate as greqise se lashte e as asaj te sotme ;  greqia e sotme ka bere ndryshime renjesore sepse vetem keshtu mund te kishte sukses si kombi i ri ,
  zakonisht kjo ndodh ne kombet e reja

  mohojne te kaluaren duke adoptuar nje tjeter [gjithcka ]te bazuar ne favoret e situatave politike te asaj kohe .  pAk a shume kete beri edhe regjimi komunist tek ne , duke interpretuar ose ndryshuar historine ne favore dhe interesa politike duke propaganduar fakte nga nmje histori e shkruar sipas diktatit te politikes se tyre ;


  keto eksperimente me historine dhe ndryshimet nacionale jane te pasukseshme , dhe jane thjesht artificialitet dhe nuk mbijeton dhe nuk sjell dobi afat gjate ;

  duke folur per greqine mos te harojme edhe vendin tone ku verehet [ ne greqi ] qe gjithcka eshte bere rreth nacionaliteti dhe ndryshimeve te siperpermendura u rezultuan te pa sukseshme pasi shohim te gjithe nje greqi me nje shtet te dobet , ekonomi dhe politike te dobet si dhe popull te lodhur dhe te pashprese , dhe nga te gjitha keto rjedhin percarje si ajo e fundit ku thuhej se Kreta donte pavaresine e saj ndaj shtetit meme grek .

  e tjera fakte dhe rjedha te cilat do ishohim ne te ardhem e greqise , vend i cili u projektua dhe u ndertua nga nje ballkan i trazuar i atyre viteve , pra , ndryshimet e kombesive , historive feve , dhe toponimeve dhe emertimeve te qyteteve fshtrave jane rezultuar te pa sukseshme .

  populli shqiptar ka mbijetuar dhe do mbijetoje dhe ndryshimi i ketyre emrave te qytetve nuk do ndryshohe gje , kjo eshte thjesht deshire romantike e nacionalisteve shqiptare .
  Po pse nga ndryshimi i tponimeve deshtoi Greqia?
  Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

 4. #64
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  43
  Postime
  1,545
  Citim Postuar mė parė nga tani_26 Lexo Postimin
  Po pse nga ndryshimi i tponimeve deshtoi Greqia?
  ndryshimi i toponimeve te qyteteve ,fshatrave , maleve , lumenjve e tjera ishte vetem nje pjese e gjithe programit te qeverive greke qe prej fillimit te saj si shtet , dhe duhet te kuptosh qe i gjithe programi dhe sistem qeverisja e qeverive greke solli deshtimin ekonomik dhe politik te ketij vendi;  nje shtet dhe nje popull duhet te kete rrenje te forta ekonomike, kulturore , zakonore tradita , fetare , qe te mbijetoje edhe krizave me te forta ;
  shteti grek qe nga fillimi i krijimit te tij eshte i njohur prej propagandave nacionaliste , keqperdorimi i buxhetit shteteror, korupsioni ne institucionet qeveritare , ksenofobi e theksuar , etjera.

  nuk behet dot shtet duke mbledhur ca greke , ca shqiptare ca turq ,serb e bullgare e ca di une dhe i quan te gjithe pas ardhes te grekeve te lashte dhe krahason bukurite dhe lulezimin e greqise antike me greqine e sotme .


  me pak fjale;

  greqia po deshton si shtet se ne shtet jane politikane te koruptuar , dhe rjedhimisht administrata eshte krej e koruptuar , qe e ndjek edhe populli qe perfiton duke toleruar dhe fituar nga korupsioni qeveritar , duke u majmur me para te europes .

  shtet kukull , pa taban qe kur nisi me ca greke te arsimuar dhe me ca arvanit analfabet por trima dhe luftetar .

 5. #65
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-10-2009
  Postime
  461
  Citim Postuar mė parė nga Rina_87 Lexo Postimin
  Une nuk shoh ndonje problem ne ndryshimin e emrave. Psh ne Kosove e kemi ndrrimin e disa emrave te qyteteve te cilat shume lehte kane hyre ne perdorim ne te folmen e perditshme. Psh Skenderaj - Serbica, Besiana - Podujeve, Theranda - Suhareka etj. vetem varet nga vullneti i njerezve qe nuk duan ta quajne Serrbice nje vend te banuar plotesisht me shqiptare.

  Ne fakt varet edhe nga vete personat se cilen gjuhe kane qejf ta perdorin me shume. Disa kane qejf serbishten.
  Po,te ndrohen keta emna NDROHET HISTORIA,PRA HISTORIN NUKE DUHET NDRYSHUE,ASHTE NJI GABIM TRASHANIK.

 6. #66
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-10-2009
  Postime
  461
  Po,te ndrohen keta emna NDROHET HISTORIA,PRA HISTORIN NUKE DUHET NDRYSHUE,ASHTE NJI GABIM TRASHANIK.

 7. #67
  Gone!
  Anėtarėsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,871
  Cila histori? Ajo qe eshte krijuar nga ardhja e sllaveve dhe turkut ne keto troje! Dhe seriozisht po me cuditni qe nuk doni ndryshimin e emrave te qyteteve qe u nderruan nga pushtuesit e shumte dhe u bene vetem per te deshmuar se ka qene toke e tyre. A keni ju gjak shqiptari a jo a?

  Dhe mikrotoponimet si emrat e livadheve, maleve, lugjeve, kodrave si ara e gate, rrezja e zukse, lugu i fierit, jane ne gjuhe shqipe deshmi kjo qe jemi te paret ne keto troje dhe nuk ka pasur tjere, se keto nuk kane mund ti ndryshojne ne adminstratat e tyre, se kane qene vetem si pjese e popullit.

  Ne dreq shkofte nostalgjia per emrat sllave dhe gjuhen sllave!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rina_87 : 23-11-2011 mė 09:16

 8. #68
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,398
  Citim Postuar mė parė nga kutje Lexo Postimin
  Po,te ndrohen keta emna NDROHET HISTORIA,PRA HISTORIN NUKE DUHET NDRYSHUE,ASHTE NJI GABIM TRASHANIK.
  Cka po thue o trim?
  Edhe shkjau s`do kish pas fol ma bukur se ti.
  Ku e ke pa historine more kokorosh?. nga je ti e cfare gjaku ke?
  A e din ti se si jane nderue emnat e rrugeve, te katuneve, te qyteteve kosovare ????
  Pyet njehere mixhen apo axhen si ka ndodh kjo e pastaj eja e na trego historine e paprekur te shkiaut.
  Te mer frika more zotni te hysh ne kufirin kosovar se te duket vetja se je ne serbi. Kam pasur nje lukth te forte ne fyt sapo kam prekur token e Kosoves, vetem prej tabelave me emnat e fshatrave me toponime serbe
  akoma edhe me keq edhe ne gjuhen serbe.
  Kujt i sherben kjo more zotni?
  Hyr ne google map dhe nuk e kupton nese Kosova eshte toke shqiptare apo toke serbe, cdo emenim eshte serb.... perse nuk ndryshohet kjo???
  A e din ti more trim se shtetet qe ne kerkojme te njohin Kosoven, as qe e din ku bjen Kosova, por futen ne Google dhe klikojne mbi Kosoven, e pasi shohin gjithshka serbisht , pyesin: - Po ckerkojne more keta shqiptaret te bejne me Serbine?
  Unė jam njeri i thjeshtė.
  Kėnaqem me pak.
  Mė mjafton mė e mira.

 9. #69
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-10-2009
  Postime
  461
  Citim Postuar mė parė nga 2043 Lexo Postimin
  Cka po thue o trim?
  Edhe shkjau s`do kish pas fol ma bukur se ti.
  Ku e ke pa historine more kokorosh?. nga je ti e cfare gjaku ke?
  A e din ti se si jane nderue emnat e rrugeve, te katuneve, te qyteteve kosovare ????
  Pyet njehere mixhen apo axhen si ka ndodh kjo e pastaj eja e na trego historine e paprekur te shkiaut.
  Te mer frika more zotni te hysh ne kufirin kosovar se te duket vetja se je ne serbi. Kam pasur nje lukth te forte ne fyt sapo kam prekur token e Kosoves, vetem prej tabelave me emnat e fshatrave me toponime serbe
  akoma edhe me keq edhe ne gjuhen serbe.
  Kujt i sherben kjo more zotni?
  Hyr ne google map dhe nuk e kupton nese Kosova eshte toke shqiptare apo toke serbe, cdo emenim eshte serb.... perse nuk ndryshohet kjo???
  A e din ti more trim se shtetet qe ne kerkojme te njohin Kosoven, as qe e din ku bjen Kosova, por futen ne Google dhe klikojne mbi Kosoven, e pasi shohin gjithshka serbisht , pyesin: - Po ckerkojne more keta shqiptaret te bejne me Serbine?
  KUSH KUPETON GJUHEN SHQIPE _GEGE KUPETON KREJT,SKA NEVOJE ASE KOSOVA ASE SHQIPNIJA TI NDRYSHOJE EMNAT,NDRYSHONI KOKAT PAK O KOKOVAN.PERSHENDETJE NGA SHQIPETARI.

 10. #70
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,398
  Citim Postuar mė parė nga kutje Lexo Postimin
  KUSH KUPETON GJUHEN SHQIPE _GEGE KUPETON KREJT,SKA NEVOJE ASE KOSOVA ASE SHQIPNIJA TI NDRYSHOJE EMNAT,NDRYSHONI KOKAT PAK O KOKOVAN.PERSHENDETJE NGA SHQIPETARI.
  eshte komenti i fundit qe ju bej, nga sot e tutje sdo kem fatin e madh te lexoj llogjiken tende te hekurt. je i mirpritur ne listen time te dashur te injorimit. kalofsh bukur aty. mos u merzit se ke aty edhe te tjere qe mendojne si ty
  Unė jam njeri i thjeshtė.
  Kėnaqem me pak.
  Mė mjafton mė e mira.

 11. #71
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-10-2009
  Postime
  461
  Hyr ne google map dhe nuk e kupton nese Kosova eshte toke shqiptare apo toke serbe, cdo emenim eshte serb.... perse nuk ndryshohet kjo???
  A e din ti more trim se shtetet qe ne kerkojme te njohin Kosoven, as qe e din ku bjen Kosova, por futen ne Google dhe klikojne mbi Kosoven, e pasi shohin gjithshka serbisht , pyesin: - Po ckerkojne more keta shqiptaret te bejne me Serbine?,------VETEM NJERI I QMENDUR MENDON KESHTU,HARTAT LEXOHET NE SHUME GJUHE,PRANDAJ HYNE TOPONIMEVE NE GJUHE SERBE TE DALIN SERBE,SEPSE NE SHOKLLA TE KANE MESUE ASHTU KOSOVA NUKE KA Toponime SERBE,pose disa emnave qe nderuen ne kohen e komunizmit.KOSOVA DHE SHQYPNIJA NUKE KANE KURGJA SLLAVE,PORE KOKAT SLLAVE JANE NE KOKA TE SHQIPETAREVE DHE LEXOJNE NDRYSHE NGA SHQIPETARi.Injoro sa te duesh,sma nien PALLA.

 12. #72
  i/e regjistruar Maska e davidd
  Anėtarėsuar
  02-09-2009
  Postime
  2,016
  Citim Postuar mė parė nga tani_26 Lexo Postimin
  Meso pak histori e me pas ec e diskuto dhe jep mendimin tend....Tani per tani je jashte teme...
  pse mos te dryshojm emrin e tiranes qe vjen nga tehran? dhe pse duhet te dryshojme keto emrat e tjer? ec e ndushojm njehere ato qe na la turku mbas

 13. #73
  i/e regjistruar Maska e safinator
  Anėtarėsuar
  29-06-2011
  Postime
  711
  Zagoria eshte toponim sllav?

 14. #74
  i/e regjistruar Maska e safinator
  Anėtarėsuar
  29-06-2011
  Postime
  711
  Eshte e vertete qe Zagorianet jane sllave te asimiluar Shqiptare.

 15. #75
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-10-2009
  Postime
  461
  Zagorianet jane ORIGJINALI I SHQIPETARIT MA TE VJETER.Ashte vertetue moti.ORIGJINALI I SHQIPETAREVE MOSE HAROO.

 16. #76
  i/e regjistruar Maska e safinator
  Anėtarėsuar
  29-06-2011
  Postime
  711
  Citim Postuar mė parė nga kutje Lexo Postimin
  Zagorianet jane ORIGJINALI I SHQIPETARIT MA TE VJETER.Ashte vertetue moti.ORIGJINALI I SHQIPETAREVE MOSE HAROO.
  Me fal por ēfare do te thote origjinali i Shqiptarve me te vjeter?

 17. #77
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-08-2022
  Postime
  1

  Pėr: A duhen ndryshuar emrat sllave te toponimeve shqiptare?

  Jamė dakort ti ndryshojmė toponimet,siē jamė dakort tė ndryshojmė dhe emėrtimin e kombit tone nga Shqipėri nė Arbėri ose Albani.Pra tė quhemi arbėror ose alban dhe jo shqipėtar.

 18. #78
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,156

  Pėr: A duhen ndryshuar emrat sllave te toponimeve shqiptare?  Dardanet heqin emrin e Shushices dhe vene Gurane para shqiptareve

  Aug 18, 2022

  E kam fjalėn pėr tingujt e natyrės, fėshfėrimėn e gjetheve, shushurimėn e shiut dhe gurgullimėn e ujrave tė burimeve shqiptare. Tokė e lashtė, tokė hynore, tokė Arbėrore!
  Njė ndėr kėto toponime tė lashta Ilire ėshtė edhe emri i lumit tė Shushicės, lumė qė thahet gjatė verės.

 19. #79
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,834
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: A duhen ndryshuar emrat sllave te toponimeve shqiptare?

  Po i hyme valles se ndryshimit te toponimeve me origjine sllave, i bie qe te mos dalim me dot nga vallja. Gati 90% e te gjithe toponimeve shqiptare jane me origjine sllave. Origjina mendohet te jete nga koha e sundimit te Stefan Dushanit qe edhe pse nuk zgjati shume ne kohe, la gjurme te medha mes shqiptareve dhe ne mbare Ballkanin. Dhe ajo qe e ben interesante kete punen e toponimeve eshte se toponimet slllave mes viseve shqiptare deshmojne se shqiptaret ne kohen e Stefan Dushanit e kane mirepritur dhe mbeshtetur pushtetin e tij. Ndryshe, nuk ka se si te shpjegohet qe keto toponime me origjine sllave shqiptaret i ruajten edhe me pas. Dhe kjo nuk eshte e vertete vetem ne Kosove, kjo eshte e vertete ne gjithe Shqiperine. Ne jug te Shqiperise ku une kam lindur, gati gjithe fshatrat kane toponime me origjine sllave. Jo greke, sllave edhe pse Greqia eshte me afer se Serbia.

  Ashtu sic bie ne sy, qe edhe nje shekull me pas, Balshajt, Arianitet e Kastriotet do te merrnin si shembull ne luften e tyre kunder turqve Mbretin e Serbise. Nje mendim (spekullim) i imi eshte qe nje nga arsyet perse shqiptaret e kane mbeshtetur Stefan Dushanin kish te bente me faktin se ai nuk ishte nje kercenim i huaj per ta, ai ishte nje prijes lokal ballkanik me te cilet popullsia lokale ndante te njejten fe dhe te njejten kulture, pa harruar edhe lidhjet martesore mes fisnikerise epirote dhe serbe.

  Me shume pune kerkimore duhet bere ne kete aspekt per te dale tek e verteta.

  Albo

 20. #80
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,631

  Pėr: A duhen ndryshuar emrat sllave te toponimeve shqiptare?

  Disa ketu thone; te zhduken keta emra, mireepo, ēfare emrash te vihen pastaj ne vende te tyre ?
  Historia do behet lesh per nja dy shekuj, sa tabelat e rrugve duhet ndrrua, sa hartat e tjera, kismet, sa kehte.
  Ne Kosovė e kemi provua por eshte shume vone tani, ka fshatra te ēuditshem si;

  =Uē-ė=
  =Krala-n=
  =Strel-c=
  =Kosuri-ē=
  =Izbi-c=
  =Ti-c=
  =Shishman=
  =Gjurakose=
  Gjurgji-c=
  =Gjurgjevi-k=
  =Gllarev=
  =Rigje-v=
  =Staradaran=
  =Oshtrazub=

  Te gjitha keto toponime Jane me kuptim sllave, besoj prej perandoris bullgare, shekulli VII-te deri me shekullin XIV- te, si deshmi kemi emrin e mbretit bullgare ne Kosove, komuna e Gjakoves, fshati Shishman, dhe ē eshte mė interesante letu se keta emra vendi duket se kane lidhje mes veti, ka nje mesazh ne te, I cili vertetohet edhe permes vijave geometrike mbi harten e Kosoves tuj u shfaq figura te ndryshme si shigjeta, plisi, permes emrit te vendit:
  =CERKOLEZHE/ besoj ne gjuhen franke si edhe tjera,
  =GJURGJI-C=
  =JOUR-JI-c= dita e madhe, ne Sllave,
  =VELIKDANI= dita madhe,

  Perpos tjerash, do shtoja se letu ka patur dorė edhe republika Raguziane te gjitha minierat I dominonin tregtaret e Dubrovnikut.
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Tema tė Ngjashme

 1. Sulė Hotla (1875-1947), Njė Jetė Pėr Shqipėrinė
  Nga strong_07 nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 29-04-2019, 16:32
 2. Identiteti evropian i shqiptarėve
  Nga Iliriani nė forumin Portali i forumit
  Pėrgjigje: 572
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
 3. Ortodoksia Shqiptare sot
  Nga Orientalist nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 08-09-2010, 10:11
 4. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 – 1915
  Nga ORIONI nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44
 5. Pėrgjigje: 139
  Postimi i Fundit: 14-06-2005, 06:29

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •