Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 29
 1. #1
  _____
  Antarsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,623

  Vjersha dhe poezi pr 28 nentorin Ditn e Pavarsis s Shqipris!

  Mbaj mend qe c'do vit per kete feste benim konkurim midis klasave perpara shkolles duke recituar vjersha te shkrimtarve te medhenj. Me shume se nje muaj pergatitje ne oren e leximit, na theksonte mesuesja se me c'fare emocione te recitonim nje varg. Keshtu dilnim perpara klases dhe shume here mbas mesimit duke bere praktike recitimin. Dhe ne oren e pushimit i recitonim vargjet njeri-tjetrit.
  Kur vinte dita e kokurimit shkolla kishte zbukuruar sallen dhe c'do klase priste rradhen per te recituar. Emocionet qe ndihja jane te pa pershkrueshme. (Kur isha ne tete-vjecaren, te mesmen u largova nga Shqiperia).
  Mund te sillni ketu poezi e proza apo experiencen tuaj per te kujtuar diten e Flamurit.  Ku Kemi Ler

  N 'vend kemi ler?
  Ku na bjn nder?
  --N Shqipri.

  Po njeriu vet,
  cil do n jet?
  --Do vend' e tij.

  Ku i duket balta
  m' e mbl se mjalta?
  --N vend t tij.

  Ku munt t gzoj
  dhe me nder t rroj?
  --N Shqipri.

  Prse t punoj
  dhe t lakmoj?
  --Pr vend' e tij.

  Andon Zako ajupi

 2. #2
  _____
  Antarsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,623
  Mëmëdheu

  Mëmëdhe quhetë toka
  ku më ka rënurë koka,
  ku më ka dashur mëm' e atë,
  ku më njeh dhe gur' i thatë,
  ku kam pasurë shtëpinë,
  ku kam njohur perëndinë,
  stërgjyshët ku kanë qenë
  dhe varret që kanë vënë,
  ku jam rritur me thërrime,
  ku kam folur gjuhën time,
  ku kam fis e ku kam farë,
  ku kam qeshur ku kam qarë,
  ku rroj me gaz e me shpresë,
  ku kam dëshirë të vdesë.

  ~Andon Zako Çajupi

 3. #3
  _____
  Antarsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,623
  I dashur Atdhe

  Me vite jam larguar,
  i dashur Atdhe,
  por nuk të kam harruar,
  se shumë i ëmbël je.

  Kjo zemra më këndon
  për ty, o Shqipëri,
  por prapë më lëngon,
  se je në varfëri.

  Të fala të dërgoj,
  këndej ku jam Atdhe,
  gjithnjë po të kujtoj,
  se birin tënd më ke.

  ~Asdreni

 4. #4
  _____
  Antarsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,623
  Sa t dua o Shqipri

  Sa t dua, o Shqipri,
  sa me mall ndiej e sa dshir,
  pr ty gaz e dashuri
  mu n zemr m ka mbir!
  Se pr mua, o Atdhe,
  je nj lule aq e vyer,
  sa nuk gjendet prmbi dhe
  shpirtin tim pr t ushqyer!

  ~Asdreni

 5. #5
  _____
  Antarsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,623
  Kora

  Kushdo q sht sot burr
  Dhe shqiptar i vrtet,
  Emri s'i shuhet kurr
  Dhe nderi i rron prjet.

  Gjuha jon sa e mir!
  Sa e mbl, sa e gjer!
  Sa e leht, sa e lir!
  Sa e bukur, sa e vler!

  Kjo 'sht mm' e mirsis,
  Q bije qytetrin,
  Gazthin e vllazris,
  Njerzin' e miqsin.

  S'jemi grekr as bullgar,
  Asgj tjetr nuk jemi,
  Jemi vetm shqiptar,
  Ne kt'emr nder'e kemi.

  Nga gjith 'kemi knduar
  Pr t njohur vethen,
  Kaq gj kemi msuar,
  T nderojm mmdhen.

  Se njerst gjith vdesin,
  Po jeta s'mbetet e shkret,
  Gjuha, mmdheu mbesin
  T patundur prjet.

  Me zmr t gzuar
  Dhe me gjith shpirt uroni!
  Zotrinjt' e zotruar,
  Gjith prnjher thoni:

  Rroft' e qoft Shqipria
  Dhe kombi e gjuha jon!
  Lulzoft dituria,
  Edhe ndihms paim zon.

  ~Naim Frasheri

 6. #6
  _____
  Antarsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,623
  E mbani mend kete fjalim!

  ...Lirine nuk ua solla une, por e gjeta ketu! Sapo m shkeli kmba truallin tuaj, sapo dgjuat emrin tim, m'u derdht me vrap t gjith, m dolt prpara kush e kush m par, sikur t kishit dgjuar q u ngritn nga varret etrit, vllezrit, bijt tuaj, sikur t kishin zbritur ketu gjith perndit...Armt nuk ua solla un, por ju gjeta t armatosur!
  Lirin e pash s e keni kudo, n krahror, n ball, n shpatat e n ushtat.
  p.s. Xeni kemi nevoje per te menduar dhe pak pozitiv

 7. #7
  Betimi i Hipokratit
  Antarsuar
  05-06-2004
  Mosha
  48
  Postime
  1,081

  M ndihmoni me ndonj poezi pr fmij?

  Do doja nga ju forumista te nderuarit te me gjenit ndonje poezi te mire per femije per festen e 28 nentorit.Kjo mund te jete per Flamurin,Skenderbeun,Shqiponjen,etj etj.
  Do tua dija shume per ndere.
  The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e hope31
  Antarsuar
  23-11-2002
  Vendndodhja
  ketu
  Postime
  1,054
  1. Ku kemi lere


  -Ne 'vend kemi lere,
  ku na bejne nder?
  -Ne Shqiperi!

  -Po njeriu vete
  cilin do ne jete?
  -Do vendin e tij!

  -Ku mund te gezoje
  dhe me nder te rroje?
  -Ne Shqiperi!

  -Per se te punoje
  edhe te lakmoje?
  -Per vendin e tij

  ajupi


  2. Sa te dua, Shqiperi


  Sa te dua Shqiperi,
  sa mall ndiej e sa deshire,
  per ty gaz e dashuri
  mu ne zemer me ka mbire.


  Se per mua, o Atdhe,
  je nje lule aq e vyer,
  sa nuk gjendet permbi dhe
  shpirtin tim per ta ushqyer.


  Asdreni


  3. Gjuha Jone


  Gjuha jone sa e mire!
  Sa e embel, sa e gjere!
  Sa e lehte, sa e lire!
  Sa e bukur, sa e vlere!

  Naim Frasheri
  Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
  Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
  :^proton

 9. #9
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925

  Poezi pr 28 Nntorin - Ftes

  Pershendetje!

  Ne kuader te pergatitjes se nje feste studentore ne Grac bashke me nje grup kolegesh, jam duke kerkuar per poezi per 28 Nentorin. Kam mjaft nga shkrimtare qe i njohim qe te vegjel nga librat e letersise ne shkolle, por me erdhi si ide ne mendje qe te perfshijme poezi dhe nga autore te rinj. Ne kete forum ka shume te tille dhe qe prej kohes qe e kam nderprere une te shkruarin ketu e tani pas rifillimit, kane ardhur mjaft te rinj qe akoma nuk i njoh.

  Hyrje e gjate, per sa deshiroj qe te paraqes:
  Nese ka deshire dikush prej jush mund te me orientoje ne kete teme ose me mesazh privat per poezi te veten ne kete forum me teme Flamurin, 28 Nentorin, Shqiptarine. Eshte teme ndoshta e dale mode, por te pakten nje dite ne vit kjo teme eshte plotesisht ne mode.
  Per terheqjen dhe shfrytezimin e poezive kam nevoje per lejen e autoreve, ndaj kjo eshte nje arsye me shume, pse me duhet nderhyrja konkrete nga ana juaj.

  Poezite nuk mund te them, se do te lexohen, sepse ne mbremje studentore me shume kercehet e pihet, gjithsesi mund te them me siguri se poezite do te vendosen si dekoracion ne mure. Une do ta bej me dije se kemi keto e keto poezi nga keta e keta autore dhe do t'i ftoj te gjithe te gjejne kohen t'i lexojne. Ndonje e lexojme dhe me te vertete para te gjitheve.
  Cfare mund te bej une qe te deshmoj, se poezite u shfrytezuan realisht per dekorim? Te sjell foto nga mbremja.

  Jeni te mirepritur. Kohe ka deri neser ne oret e drekes. Mua me erdhi vetem me vonese nje ide e tille e ndoshta per vitin tjeter do mund te aplikohet nga organizuesit e rinj dhe kerkimin e fillojne shume me perpara se une kete radhe.


  Falemnderit per vemendjen,
  Dita
  Ndryshuar pr her t fundit nga Dita : 27-11-2007 m 10:45

 10. #10
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Mondishall,

  falemnderit per mesazhin. Une i gjeta tre nga poezite, titujt e te cilave m'i kishe sjelle aty. Poezine "Kosoves" nuk e gjeta. A me tregon se ku gjendet ne forum?
  Po i sjell me poshte te permbledhura poezite. Mendova se nje kolazh me fragmente prej tyre do te ishte zgjedhje me e mire.


  Shqipja

  Na mekoi qumshti i gjirit
  Na ushqeu gjuhe e shpirtit
  Na gjumoi nder perralla
  Me e embla shqipe-fjala.

  Dhe kur flisnim capra cupra
  Ishin rrokje, fjale te bukura
  Ishin vete kuptimi i jetes
  Shqiptarisht dhe asgje tjeter.


  Dhe ne ka pak atavizma
  Mbetet gjuhe me fisnikja
  Dhe ne mes te pabesise
  Mbetet firma e Shqiperise!
  ATDHE

  Gerxhe ngado ku shkel
  Ku je, o Atdheu im?
  Vetem gerxhin tend dua te ndjej
  Mes gerxhesh ketu ne mergim!

  Ne token qe duket e njejte
  Rremoj e rremoj si i mar'
  Te ndjej eren e dheut te shenjte
  Eren e gerxhit shqiptar!

  Vazhdoj e vazhdoj kerkimin
  Une mergimtari eksplorator
  Atdheun e gjej tek shpirti
  Dhe shpirtin tek Atdheu, njelloj!
  Shpirti shqiptar

  Shqiptarlleku me thote:S'kam nevoje per elozhe
  Mbame, qofte e me pak, nga c'te mbaj une ty.
  Ngado qe te ropatesh, gerxheve te kesaj bote
  Mjafton qe te kam dhe me ke, aty!

  Aty ku askush tjetersim s'mund te beje
  Me blloqe kartash dhe vula identiteti.
  Aty ku as Zoti me dore s'mund te vere
  Se shpirti i tij, ne shpirtrat tona mbeti.


  Aty cdo materie nje fjale do te thote
  Fjalen qe qumeshti i nenes na dha
  Aty cdo fjale e shperndare neper bote
  S'do tradhtoje kurre, shpirtin shqiptar!  Pjeset me blu jane pjeset qe kam zgjedhur. Tek poezia e fundit (ta kishte shkruar edhe Brari kete dhe jam dakord dhe une) "shqiptarlleku" e prish vargun e me pas krejt poezine. Te mbetet nje shije me "llek" ne fund. Shume mire do mund ta ndryshoje ne "shqiptarizmi", sepse ne fakt kjo eshte fjala e sakte. Shqiptarlleku eshte hera e pare qe une e lexoj te shkruar. Nese e ndryshon qe sot nga si eshte ne "shqiptarizmi" une e marr ne formen e ndryshuar.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,690
  Pranoj ndrimin e fjales shqiptarllek me shqiptarizmi. Eshte nje redaktim qe i lutem Fiorit ta realizoje, nese mundet.
  Per te mos u munduar ne kerkim te poezise per Kosoven, po e paraqes me poshte.

  KOSOVES

  Pengu me i madh i kohes
  Shqipetarja-Kosove
  Lume i pashtershem lotesh
  Mes te shurdheres bote.

  C'u perpoqen te te c'benin
  Ne materie dhe ne shpirt
  Mos e kishe tendin zerin
  Asnje gen shqipetarisht.

  S'ishin fqinj, i bere fqinj
  Sllavoserbet e barbarise
  S'ishin miq, i bere miq
  Zuzarmiqt' e pabesise...
  .....
  Durimmadhja shekullore
  Po vjen dita e bekuar
  Dhe ne harten e kesaj bote
  Te kesh emrin e nderuar.
  * * *
  Faleminderit Dita dhe pune te mbare ne aktivitetin e ardhshem. Respekt

 12. #12
  Citim Postuar m par nga Dita Lexo Postimin
  Mondishall,

  falemnderit per mesazhin. Une i gjeta tre nga poezite, titujt e te cilave m'i kishe sjelle aty. Poezine "Kosoves" nuk e gjeta. A me tregon se ku gjendet ne forum?
  Po i sjell me poshte te permbledhura poezite. Mendova se nje kolazh me fragmente prej tyre do te ishte zgjedhje me e mire.


  Shqipja

  Na mekoi qumshti i gjirit
  Na ushqeu gjuhe e shpirtit
  Na gjumoi nder perralla
  Me e embla shqipe-fjala.

  Dhe kur flisnim capra cupra
  Ishin rrokje, fjale te bukura
  Ishin vete kuptimi i jetes
  Shqiptarisht dhe asgje tjeter.


  Dhe ne ka pak atavizma
  Mbetet gjuhe me fisnikja
  Dhe ne mes te pabesise
  Mbetet firma e Shqiperise!
  Edhe dicka tjeter. Fjala "gjumoi" me siper me bold, ka kuptimin e pergjumjes apo te ndjekjes?
  Me sa di nuk ekziston ne shqipen e shkruar. Do shkonte me mire "na pergjumi nder perralla..."

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,690
  Citim Postuar m par nga Bokerrima Lexo Postimin
  Edhe dicka tjeter. Fjala "gjumoi" me siper me bold, ka kuptimin e pergjumjes apo te ndjekjes?
  Me sa di nuk ekziston ne shqipen e shkruar. Do shkonte me mire "na pergjumi nder perralla..."
  Faleminderit Bokerrima per vemendjen e treguar ne poezine time dhe sugjerimin e bere per fjalen, "gjumoi". E kam shkruar ne kuptimin e venies ne gjume(nga perrallat e rrefyera naten). Mbase e kam gabim, por mua me ndodh qe ne krijim e siper te me dalin vetvetiu ca fjale, qe dhe mund te mos ekzistojne ne shqipen e shkruar. Nuk pretendoj per krijim fjalesh te reja, por rastesisht edhe mund te ndodhe kjo. Mjafton, ama, qe mos humbe thelbin e rrenjes se fjales nga ku ajo bazohet. Themi, psh gjumash, dhe jo i pergjumur. Themi dhe "na vuri ne gjume", gje qe ne nje varg do ishte teper e rendomte. Po qe se tingellon keq ne lexim(si rasti me "shqiptarllek"), eshte tjeter gje dhe une pranoj menjehere redaktim ashtu sic e thoni ju. Mbetem i hapur ne redaktime fjalesh. bile dhe me shume se kaq, pasi e ndjej qe kam te bej me lexues dashamires dhe te kulturuar, njeri prej te cileve jeni dhe ju, i/e nderuar Bokerrima. Respekt nga mondishall

 14. #14
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Mondishall,

  ne kete rast qe ka shquar Bokerrima, per nga gjuha duket se ai e ka me ne rregull, por nga fjalekrijimi yt me pelqen me shume varianti yt. Nuk di ne e ka perdorur njeri tjeter ndonjehere kete fjale ne poezi, por mua vete me duket bukur. Nuk do e ndryshoja. :-)

  Per poezine "Kosoves" do e lexoj tani e te shkruaj perseri.

  Falemnderit nga zemra!

 15. #15
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Yjori me gezoi me dy poezite qe m'i dergoi per paraqitjen. Po i sjell si vijon.


  Atdheu

  Dgjoj tek flitet pr atdheun,
  kt cop imagjinare buke,
  kafshuar nga gjuha shumgojshe
  e m vjen t puth...

  `fjal sht kjo?
  Tingull i mbytur i buzve,
  apo krism e pushks a kolls?

  Atdheu sht kudo,
  Kudo mbaj mishin n krah,
  kokn mbi supe,
  mendimet, zhurmn,
  kockat, trurin, miqt, t tjert,
  A m mbajne ata mua si rruga turmen

  `gjuh flasin t vdekurit?
  Anglisht n parajse?
  Po n skterr?
  Atdheu lviz shpejt,
  Atdheu ringjallet, vdes,
  Shqiptar, grek apo kinez

  Duhen lruar tokat me spiranc,
  zgjidhur kuajt n lm,
  kafsht riprtypse n menc,
  Katror sht atdheu, 105 grad,
  dyqan i mbyllur kur flem,
  kater horizonte si qeli,
  i rrumbullt nga hna,
  pik n hart,
  kur shuhet dielli, i zi,
  pulson n gji, njeri,
  ha,pi, zgjohet, fle,
  plak, fmij,
  une e ti

  Ra prdhe e puthi tokn
  nuk dinte se ku kishte kokn


  At the?
  Dhe the?
  Dhe?

  At at,
  at dhe
  Na dhe

  Dhe je At,
  Dhe dhe ne

  Ati yn
  n qiell...  Falemnderit nga zemra Yjori!

  Mirepres poezi dhe nga anetare te tjere te forumit.

  Dita

 16. #16
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Mondishall,

  poezine "Kosoves" po e marr te gjithen. Me pelqeu e gjitha dhe ia vlen te sillet si e tille.
  Shume e bukur fjala "zuzarmiqte". Paske ide te bukura fjalekrijuese.

  Falemnderit!!!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Dita : 27-11-2007 m 18:16

 17. #17
  mall Maska e bili99
  Antarsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  57
  Postime
  1,804
  NE DITEN E FLAMURIT

  Rri ulur Atdheu plak,
  La me lot e la me gjak.
  Mijera vjet histori,
  me shume rob se ne liri.

  Vetem qan e renkon,
  trojet e veta kerkon...
  Buza vetem i buzeqesh,
  kur sheh bijte me armet ngjesh.

  Nga cdo ane vjen ze i burrit ,
  mu ne Diten e Flamurit,
  Nga cdo ane vjen ze i trimit,
  ne kete dite te bashkimit.

  Jam Kosova e trimerise,
  Lulja e bukur e Shqiperise.
  Me coi Isa shpirtbiluri,
  me tha:"Te therret Flamuri".

  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine s'e jap per jete.

  Jam Ulqini , jam Malesia,
  edhe mua me therret liria.
  Jam Malesia e Dede Gjon Lulit,
  jam shqiponja ne pale te flamurit.

  Tungjatjeta Nene Shqiperi,
  Une jam Cami tek ti vij.
  Shqiperi te qofsha fal,
  te kam nene e me ke djale.

  Jam Presheva neno moj,
  nuk mund me te duroj.
  Jam flamuri kuq e zi,
  S'rri dot me ne roberi.

  E dashur Nene Shqiperi,
  Ja dhe nje porosi.
  Te fala nga mergimtaret,
  lot e djerse margaritaret.
  Larg ne dhe te mergimit,
  shtruam sofren e bashkimit,
  mu ne diten e vertete,
  Rrofsh moj Shqiperi per jete.


  P.S.
  Nje motiv Rilindas, nje modifikim me vargje te mijat dhe tek tuk te Rilindasve nje pershendetje per te gjithe shqiptaret ne bote ne festen tone me te madhe kombetare.Gezuar Diten e Flamurit...Diten e Njezetetetes...Diten Kuq e Zi.

  Me nderime,

  Xhabir Alili,Chicago, USA
  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

 18. #18
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Falemnderit nga zemra Xhabir! Poezite duhet te perfshihen brenda nje faqeje A4, ndaj une do marr fragmente nga poezia me motive rilindase qe ju keni sjelle. Dhe ne mbyllje do te shkruaj emrin tuaj perfshi dhe sa keni paraqitur ju (pra qe eshte e bazuar ne motive rilindase dhe ka disa pershtatje nga ana juaj - ose thjesht "Pershtati per ditet e sotshme nga poezi rilindase: Xhabir Alili)

 19. #19
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Jane dhe tre poezi te miat, te cilat dua t'i paraqes tek kjo teme, meqe po mbledhim te gjithe si anetare forumi dhe e tille jam qe prej fillimit te tij.


  FLAMURI

  Deti mbin shkum mbi prgjumjen e ilirve.
  Shekujt arbror zhveshn robrin prej supeve.
  Rapsodt rrnqethn lahutat me liridona.
  Plisi i Kosovs ngrihet mbi kryet e statujs,
  jeleku prehet mbi rrjedhn e lasht t gjakut,
  qndisma e flakt lidh n jet cungimin e trupit.
  Troku i shekullit ngrin hapat me Isa Boletinin
  N njomjen e buzve me lott e flamurit.


  (sjelle ne forum ne nentor 2003 ne temen time "Eksperimente me heshtjen")  N ndrtimin e monumentit t Rugovs

  Dhimbje sht, je
  kur mendja nis t krkoj nj pse.

  Dhimbje sht, je
  kur ka le pas rnkon mbi dhe.

  Zemr sht, je
  kur njeriu pr ty bn be.

  Zemr sht, je
  kur jeta jote mban arom mmdhe.

  Mendje sht, je
  kur mes ujqrve mbetesh n jet.

  Mendje sht, je
  kur urtia jote i fal nj populli shpres.

  Dhimbje-zemr-mendje je,
  n krah t Sknderbeut vlla,
  shqipe krenare me dy koka
  mbi nj flamur t kuq si zjarr.


  (sjelle ne forum ne janar 2006 ne temen me te njejtin titull)
  Ngrije kokn yll, eshtrat po mardhin

  Po, edhe eshtrat mardhin,
  n qese plasmasi frymn ia marrin,
  dhe i thon t rriten nga mituria,
  dhe i thon t rinohen nga pleqria,
  dhe i thon t ndrrojn emr,
  dhe i thon t ndrrojn far,
  dhe i thon se jan ushtar,
  dhe i prdhunojn sa iu do xhani,
  dhe i qeshin n kishn e zez,
  prtej kufirit gzojn hams
  festojn prdhunimin ton
  q i ngect n fyt gazi
  atyre e ktyre q pr prdhunuesit
  edhe gjuhn e falin,
  e presin deri n rrz dhe i thon,
  se ssht m shqip,
  e nxjerrin nga zgavra zemrn dhe i thon,
  se srreh m shqip,
  e shkulin nga truri mallin dhe i thon,
  se ssht lindur nga mma dhe ati
  e grryejm mundin ne me
  gjuhprert, zemrnxjerrt, trushkulurit,
  se edhe eshtrat mardhin, po mardhin,
  frymn n qese plasmasi ia marrin,
  e kundron prdhunimin nj bot
  dhe e vuan n trup kjo tok
  mbi t ciln flen ti?
  Eshtrat po klthasin,
  flen ti yll?
  Eshtrat po i vrasin,
  flen ti?
  Zgjohu, ndritu, yll zemrzjarr
  mbi njeriun tnd dhe t vdekur, dhe t vrar.


  (sjelle ne forum ne qershor 2006 ne temen me po te njejtin titull)

 20. #20
  rilntě ΅ λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Antarsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579
  Nje proze qe e kujtoj ende sot

  Ish nje cupke quhej Nore
  ish si flutur lulebore
  kurre s'grindej, kurre s'bertiste
  me ngadale, embel fliste.

  Po nje here ne shetitore
  tok me motren zene per dore
  Nore e vogel u perqa
  akullore dua tha.

  i tha motra : - Nuk te ble
  ti semure ishte dje.
  A do paste, a do karrota
  karamele e biskota ?
  He pra thuaj tjeter cdo
  akullore mos kerko ?

  Perseriti duke qare
  c'kishte thene aty me pare:
  s'dua paste, as karrota
  karamele e biskota.
  Dua vetem akullore
  ik nuk vije me ty perdore.

  Po c'ti bente motra e gjore
  dhe ja bleu llastices nore
  dhe ajo fshap e fshup si miu
  akulloren e lepiu.

  Kur aty nga mesnata
  nisi nje kolle e gjate dhe e thate
  thirri mamin: - hajde pak
  edhe mami kur e pa
  u-bu-bu e mjera tha.

  Babi doli ne sallon
  foli shpejte ne telefon
  Alo,mjeku?
  Ne shtepi kemi te semure ne femije.

  Ty-ty-ty me nje makune
  pa ja ulur shpejtesi
  sa i mbyll syte dhe i hap
  xhaxhi mjeku erdhi vrap

  Xhaxhi mjeku kur e pa
  me bajame qenka tha ....

  (kaq mbaj mend)

  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. SK Tirana
  Nga Pasiqe n forumin Sporti npr bot
  Prgjigje: 251
  Postimi i Fundit: 22-06-2009, 19:19
 2. Dita e clirimit te Shqiperise
  Nga Albo n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 56
  Postimi i Fundit: 17-01-2009, 08:48
 3. Flamuri i Dardanis mungon n festimet e 28 nntorit n Kosov
  Nga Arb n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 32
  Postimi i Fundit: 08-12-2006, 19:34
 4. Tifozt e Super Kampiones Tirana
  Nga BlueBaron n forumin Sporti npr bot
  Prgjigje: 157
  Postimi i Fundit: 26-02-2006, 22:05
 5. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-11-2005, 11:57

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •