Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 28

Tema: Bekim Fehmiu

 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Ari-Intimidator
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Mosha
  44
  Postime
  290

  Aktori njohur-Bekim Fehmiu

  Bekim Fehmiu, Une dhe ēeshtja shqiptare.

  Kush eshte Bekim Fehmiu?

  Aktori Bekim Fehmiu eshte nje nga emrat me te degjuar shqiptare te aktrimit. I lindur ne Sarajeve ne vitin 1936, ai do te behej i famshem me filmin "Une kurre nuk kam pare cigane te lumtur", ne vitin 1966. Deri ne ate kohe, ai kishte studiuar dhe ishte bere i njohur nga shume shtepi filmi neper bote. Ai eshte aktori i pare shqiptar i filmit dhe i teatrit, i cili ka luajtur me sukses ne filmat dhe skenat e gjithe hapesires se ish-Jugosllavise. Ai ka qene nje nga personalitetet qe ka lene gjurme ne kinematografine ballkanike, por mbi te gjitha ai eshte i madh per kontributin artistik ne kinematografine boterore. Rolet e tij ne "Prova speciale", "Odiseja", "Aventurieri", "Rruga", "Vitet e ngrohte", "Dezertori", permenden si kryevepra. Nga filmat e para ka qene "Ko puca otvorice mu se", "Vitet e nxehta", "Protesta", "Eskadrionet e partizanasve" dhe "Te kuq dhe te zinj". Ai ka bashkepunuar me Xhon Hjustonin, Olivija de Hevilland, Ava Gardner, Robert Shou, Fernando Rej, Dirk Bogart, Sharl Aznavur, Irene Papas, Klaudia Kardinale, Kendis Bergen etj. Ai ka interpretuar ne shqip, serbisht, maqedonisht, turqisht, ne gjuhen rome, ne spanjisht, anglisht, frengjisht dhe italisht.

  I martuar me nje artiste serbe, ishte nga ata njerez qe nuk e braktisi, ne asnje moment Beogradin dhe nuk iu tremb te qenurit shqiptar. Shqiperine e ka vizituar ne vitin 1973 dhe nuk e ka fshehur kurre mallin qe kishte per te. I pyetur per deshiren e tij ai ka thene thjesht se:"Do te doja te njihja me mire shqipen". Ne te gjithe hapesiren ballkanase eshte gati ne permasat e nje miti. Ndoshta kjo ka qene nje nga arsyet, qe i biri quhet Uliks.
  Njeriu nuk duhet te fajesoje per diēka qe i ndodh as babane as vellezerit, as komshine, as perendite, por vetem veten. Njera nga tragjedite tona lidhet me ate, qe duke jetuar per shekuj se bashku nuk kemi mesuar nga njeri tjetri, por dhe kur e kemi bere kete kemi mesuar vetem te keqen. Bekim Fehmiu eshte nje nga artistet me te medhenj qe kane dale prej ketyre aneve. Nga viti 1987, kur ne menyre demonstrative braktisi shfaqjen "Madame Kolontine" te Anete Playel, ku luante Leninin dhe Stalinin, ne teatrin jugosllav te drames, ai i dha lamtumiren aktivitetit artistik ne Jugosllavi. Pas disa kohesh mori dhe vendimin per t'i dhene fund aktivitetit edhe ne aktivitetet artistike boterore. Pak kohe me pare ne Jugosllavi eshte botuar libri me kujtime i Bekim Fehmiut, "Shkelqim dhe frike", ne te cilin pershkruhet periudha qe nga lindja e tij ne Sarajeve duke perfshire gjithēka deri ne vitin 1955, kur u pranua ne teatrin e drames se Prishtines.

  Hamleti ka thene: "Tani e tutje, vetem heshtje". Cila eshte arsyeja e vertete e heshtjes suaj 14-vjeēare?
  "Intervisten e fundit, ate te lamtumires e kam dhene me 14 prill 1987, Mira Radosheviēit per gazeten "Politika", kur braktisa shfaqjen "Madame Kolontine". Shkaqet per kete vendim kishin te benin me te ashtuquajturin "mosorganizim" te shfaqjes, por arsyeja e vertete kishte te bente vetem me zgjerimin e propagandes dhe shtrirjen e urrejtjes antishqiptare, ne te ashtuquajturen "nga Triglava deri ne Gjevgjeli". Atehere i thashe vetes siē thote Hamleti, "se eshte koha per te shpetuar nga makthi" qe te ndjehesha "Ne petkat e kujteses" te Miroslav Kerlezhes, qe te ndjehesha si ne kengen e Dushan Vasiljevit, "Njeriu pas lufte", i cili thote: "...me jepni vetem nje gllejnke ajer dhe vesen e mengjezit. Te vetmet qe ju kane mbetur..." Ato vite te fushates antishqiptare pushtuan faqet e gazetave, programet televizive. U publikuan fotografi te montuara ku citohej poema e Rakiceviēit "Simonida" ne te cilen thuhej: "Arbanasi te nxorri syte", por qe Shkelzen Maliqi, shpjegoi gjithēka rreth te vertetes mbi keto vargje,se syte nuk i u nxorren nga urrejtja, por per shkak te besimit popullor, qe nuk ishte vetem i shqiptareve por edhe i serbeve dhe i gjithe popujve te rajonit. Dhe pika e fundit ne goten tashme te mbushur ishte kur ne shtepi takova Branken dhe Uliksin ne gjendje shoku. Mesuesja e gjuhes serbokroatishte, ne vend qe te fliste per poezine e Esad Mekulit, merrej me te shoqen e tij, doktoreshe Mekulin, e cila serbeve dhe malazezeve u mbyt femijet e gjalle". I shpjegova Uliksit qe kjo eshte nje genjeshter e vertete, se po ta kishte bere kete ajo do te kishte perfunduar ne burg ose te pakten do t'i kishin hequr te drejten per pune. Tridhjete e pese shpirtra nxenesish te helmuar pra dhe tridhjete e pese familje, anetareve te te cilave duhej t'u ishte injektuar helmi i urrejtjes. Natyra e qenies sime me ēoi drejt heshtjes. Per disa heshtja eshte menyre miratimi, terheqjeje. Per mua heshtja eshte shprehje e dhimbjes dhe e protestes".

  Kjo do te thote se dikush tek ne vepronte kunder parimit qe "historia eshte mesuesja e jetes"?
  "Per mua, me te vertete historia eshte mesuesja e jetes. Ashtu si dikur Hitleri filloi me ēifutet edhe une isha i ndergjegjshem se tashme kishte filluar me shqiptaret dhe asgje nuk do te perfundonte shpejt. E dinja, kishte ardhur koha e luftes. Dhe kobi me i madh do te binte mbi popullin serb. Po vinte koha, si dikur qe serbi te qellonte kunder serbit. Nuk ka gje me te tmerrshme se kjo qe mund t'i ndodhe nje populli".
  Ju keni qene shume i njohur ne gjithe ish-Jugosllavine. Ajo qe ju parandjenit mos ka lidhje me ate qe femijerine e keni kaluar ne Prizren dhe rinine ne Kosove, ku jeta nuk ka qene e lehte?
  "Jo, kjo nuk me ka interesuar aspak. Bota ime ka qene bota e artit. Jo mua, po askujt nuk mund t'i kete shkuar ne mendje sepse duhej te ndodhte gjithe kjo, ne nje kohe kur ne disa fraksione te sekondes mund te marresh gati gjashte milion informacione. Me kapacitetin intelektual te asaj kohe, ne na ndante vetem nje milimikron per t'u bere pjese e barabarte e botes se qyteteruar. Ne ato vite, une kisha udhetuar shume nga Shqiperia deri ne Bashkimin Sovjetik dhe ne per gjithe vendet e Lindjes ishim nje ender. Ishte koha, kur ne kufijte tane nuk qelloheshin individet si ne shtetet e mesiperme, por ku kalohej lirisht per te shetitur gjithe boten, e cila ne ate kohe na ka vleresuar".

  Te shumte jane ata, qe per gjithe keto vite bejne fajtore serbet me shume se te tjeret. Si do t'i pergjigjeni kesaj pyetjeje?
  "Pak me pare permendet Orestin. Sigurisht e njihni mitin e Orestit mbi hartat e gabuara mendore te bazuara ne genjeshtra dhe jo tek realiteti, pergjegjesia dhe gjerat e mira. Fajtore jemi vete. Dhe serbet dhe shqiptaret ne Kosove jemi pergjegjes per ate ē'ka ndodhi. Njeriu nuk duhet te fajesoje per diēka qe i ndodh as babane as vellezerit, as komshine, as perendite, por vetem veten. Njera nga tragjedite tona lidhet me ate qe duke jetuar per shekuj se bashku, nuk kemi mesuar nga njeri tjetri, por dhe kur e kemi bere kete kemi mesuar vetem te keqen. Gjerat e mira te shqiptareve serbet nuk i kane pranuar ashtu si dhe shqiptaret nuk kane marre ate ē'ka serbet kishin pozitive. Rinine e kam kaluar ne Prizren dhe po te shante njeri nga nena kerciste pushka. Nena dhe Zoti jane te shenjte. Une nuk e dija qe gjetke shahej normalisht. Kur erdha ne Beograd dhe degjova gjera te tilla, ne fillim skuqesha nga turpi. Para disa vitesh degjoja ne Prishtine djem te rinj te shanin nje vajze me fjalet me te pista".

  Te jetosh ne kete rajon do te thote qe detyrimisht te behesh "homos politicus"?
  "Jo. Per here te pare rubriken politike te "Politikes" e kam lexuar pas faqes se kultures ne vitin 1967, por pastaj fillova ta ndjek ne vitin 1968 kur bota perendimore filloi te fliste per mua si "nje artist i ardhur nga bota komuniste". Nuk e dija as se kush ishte Ali Shukriu. Nuk e dija kush eshte Leka deri sa ma shpjeguan qe ishte Aleksander Rankoviēi. Por sot, askush nga ne nuk zgjedh dhe as desheron te behet "homos politicus". Ju e dini qe, njerezit dashurohen me artiste te famshem. Ne Itali ne vitin 1979 kam takuar heroin e tyre, Xhejms Bondin, i cili e dashuronte ish-Jugosllavine. Me tha se ne Londer ne vitin 1978 ishte xhiruar nje film per Jugosllavine ku thuhej se Lufta e Trete Boterore" do te fillonte pikerisht ne Kosove, pasi atje jetojne njerezit me te varfer te vendit me te pasur". Gandi thoshte se "dhuna me e madhe mbi njeriun eshte varferia". Keshtu, ai njeri me tha se ne ate vit ne Suedi ishte mbajtur nje simpozium per strategjite ndaj vendeve ish-komuniste, ku Brzhezhinski tha se ne Jugosllavi do te ndikojne liberalet, disidentet dhe sigurisht, nacionalistet, sepse nacionalizmi eshte me i fuqishem se ideologjite. Ky njeri me ofroi pasaportat per gjithe familjen time duke me thene se nuk na presin dite te bukura. Qesha dhe me neveri i a hodha poshte oferten".

  A besoni se qeveria e re do te kete sukses ne zgjidhjen e problemeve ne Kosove?
  "Fillimisht duhen ndryshuar hartat mendore. Deshiroj qe kjo te ndodhe dhe do ta besoja nje gje te tille. Por, gjithmone me vjen ndermend anketa e vitit 1994, ku 70 perqind e popullsise serbe nuk donte te bashkejetonte me shqiptaret, ne kohen qe 59 perqind e serbeve nuk donin te jetonin me kroatet. Gjithmone kur kujtoj keto shifra behem pesimist. Ne vitin 1912, Dimitrije Tucoviē ka thene se miqte me te mire te serbeve jane shqiptaret. Dhe ja ku jemi perseri bashke, serbe dhe shqiptare po perjetojme ankthin e nates sebashku, me surrealistin nga gjithe endrat surrealiste. Me besoni sa keq e kam ndjere veten, kur degjova qe nje shqiptar ka ngritur doren duke vrare nje grua serbe dhe nje plak serb ne vitin 1999, i pari rast qe degjoj ne gjithe historine e shqiptareve. Te gjithe i kemi kapercyer kufijte qe nuk duhen kaluar. Kush e di ēfare tragjedije duhet te kete perjetuar ky shqiptar? Pse ēuditemi me kete denim te tmerrshem te Zotit qe po e perjetojme? Qe kur se Kosova u be "toke serbe" pas vitit 1912 dhe deri ditet e sotme ligjin e kane bere bajonetat, topat dhe tanket. A nuk eshte ky denim i Zotit?"

  I keni dhene vetes besen se femijeve tuaj do t'u tregoni te verteten rreth asaj qe keni ndjere duke jetuar ne Kosove?
  "Keshtu eshte. Por jo vetem ne Kosove. Ata tani dine gjithēka nga pjesa e dyte e doreshkrimit. I kam dhene vetes besen qe do t'u tregoj gjithēka femijeve qe te jene te mire-informuar plotesisht. Kujtimet e mia, i kisha hedhur ne leter pa kurrfare qellimi per t'i botuar. Por, atehere, miqte e mi: Musa Ramadani, i ndjeri Beqir Musliu, Abdullah Zeneli ne Prishtine, Filip David, Dushan Makavejev, Jovan Cirillov, Petrit Imami dhe gruaja ime, Branka Petriē, e cila ka qene dhe lexuesja e pare si dhe zonja Leposava Zuniē, lexuese e veēante e librit tim dhe qe per disa kohe ka jetuar ne Prizren duke me frymezuar, me nxiten qe ta botoj. Femijeve u kam treguar te verteten duke i lene te lire te zgjedhin menyren si te jetojne, ashtu siē kam bere dhe vete. I respektoj zgjedhjet e femijeve ashtu si nena jone Dija ka respektuar zgjedhjet tona".

  Tek ne thone, qe dikush kur lind sjell me vete dhe nje mesazh te mire nga Zoti. Po ju ēfare mesazhi keni sjelle?
  "Kam dashur qe me punen time te ndryshoj njerezit. Per mua aktorlleku i dikurshem ishte nje mision i bekuar. Arti ka qene mesazhi qe une kam sjelle. Po te mos kisha qene aktor do te isha stomatolog ose piktor. Me te vertete, me pelqen te pikturoj. Mendoj se dhe nena ime Dija ishte e bekuar duke lindur tete femije dhe qe tete i u varrosen, por qe ka lene shtate niper dhe tre sternipe. Kjo eshte dhe pergjigja ime per perrallen e bombes demografike ne Kosove."

  Keni lindur ne Sarajeve ne vitin 1936 "me kemishe". Ne Serbi ekziston besimi se ai qe lind me kemishe me pas do te kete fat ne jete. A e shikoni veten tek njerezit me fat? A jeni i gatshem te dilni perseri ne skene ose ekran?
  "Nje fjale e urte shqiptare thote: "Puno pak se Zoti te ndihmon shume". Edhe tek shqiptaret te lindurit me kemishe do te thote qe femija do te kete fat ne jete, madje qe nuk e ze as plumbi. Per kete arsye nenat shqiptare u jepnin nje cope kemishe djemve kur niseshin per lufte si hajmali. Po duke gjykuar nga ane te tjera, nga sakrificat dhe puna e panderprere, mund te them se kam pasur fat ne jete, individualisht por edhe familjarisht, megjithese jeta e njerezve qe jetojne ne keto ane, veēanerisht ne Kosove, nuk eshte e lehte. Prej vitesh kam refuzuar te luaj dhe mendoj se do te vazhdoj keshtu. Prej gjithe ketyre qe kane ndodhur me ka humbur dhe sensi pozitiv i gjerave dhe kur nuk e ndjej veten ne gjendje per te luajtur, nuk me shkon ne mend te merrem me kete pune".

  Si erdhi puna qe per heroin kryesor te filmit "Dezertori" qe ju interpretoni, ai kishte lindur ne Beograd?
  "Nje muaj pasi kishte perfunduar xhirimi i filmit erdhen tek une skenaristi, operatori dhe regjisori i filmit, Bert Kennedy, duke me thene se kishte lindur nje problem. Publiku amerikan e kishte te veshtire ta pranonte nje film ku rolin e heroit kryesor, Patrik Xhons, ta luante nje njeri me emrin Bekim Fehmiu. U propozova te ndryshojne biografine e personazhit kryesor. Dhe ashtu u be. Heroi Patrik Xhons u be Viktor Kejleb, i lindur ne Beograd, por qe ne vitin 1842 emigron ne SHBA, ku i vdesin dhe prindet nga kolera. Duke vene Beogradin, si vendlindje desha te falenderoja te gjithe profesoret dhe akademiket qe kontribuan qe une te behem nje artist i madh si dhe te gjithe aktoret e mrekullueshem te Teatrit jugosllav te Drames, me te cilin krenohem shume.
  An unexperienced life is not worth living. Socrates

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  Vendlindja SARAJEVE eshte nji rastesi per Bekimin.

  Origjina e tije eshte Gjakova.
  Ai eshte njeri nga djemte e Mesuesit veteran gjakovar Ibrahim Efendise ose Fehmiut.
  Ne vitet e luftes nac-clirimtare i jati i Bekimit ishte nji nacionalist i njohur dhe ka punuar shume qofte per arsimin qofte per ceshtjen kombetare para e mbas lufte ne pergjithsi.
  Mbas Lufte ate e shikonin me sy te keq funksionaret Serbo-malazese ne Kosove por autoriteti i tije ne popull ishte shum i madh dhe ai mbeti gjithmone i nderuar.
  Para disa muajsh ne Tirane ne nji manifestim kulturor organizuar nga Vera Grabocka erdhi i ftuar dhe Bekim Fehmiu.

  Ai eshte nji figure e shquar e artit dhe kultures shqiptare.

 3. #3
  S.Mod. i dikurshem Maska e Orion_DYRRAHU
  Anėtarėsuar
  18-04-2002
  Vendndodhja
  Larg
  Mosha
  43
  Postime
  432
  Ja dhe ylli shqiptar i kinemase boterore.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Yhyyyy, sa kisha pa shkruar ketu...!
  ===============================================
  Mbi dallgėt e jetės kjo udha ime e gjatė,
  unė rrėxohem dhe... ngrihem prapė!

 4. #4
  alvi
  i/e ftuar
  Ai filmi "Skuadrilja partizane" ka qen film i modh shume. E ka pas dhon sllavi te djelave ne mjes. Se harroj kur ne fund ai perplaset me uren, shume skene e paharrueshme.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Ari-Intimidator
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Mosha
  44
  Postime
  290
  Filmet e tij me te njohur jane, the deserter, the adventurer, dhe Black Sunday
  An unexperienced life is not worth living. Socrates

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e MEDEA
  Anėtarėsuar
  22-05-2002
  Vendndodhja
  jamaica
  Mosha
  39
  Postime
  301
  mua me pelqen shume! i ngjan gjyshit tim te dy nga gjakova jane!!!
  Tregome kush je, dhe atehere do te di te shprehem me pasion! L.Buscaglia

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Rinorja
  Anėtarėsuar
  23-07-2002
  Postime
  28
  Une kam par nje film te tij i cili titullohet" Mbledhesi i puplave"
  ku me ka pelqyer mjaft figura e tij si personazh .
  Besoj se ky film Bekim Fehmiut i ka hape rrugen e kinomatografis botrore.

 8. #8
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,786
  Ja nje foto e tij...
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 9. #9
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,786
  Ja edhe nje tjeter...

  StarCraft

  Post Scriptum


  Rinorja, ate film e kujtoj edhe une. Eshte fantastik!
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Pelasgian
  Anėtarėsuar
  16-06-2002
  Vendndodhja
  Londer
  Mosha
  56
  Postime
  391
  Bekim Fehmiu

  Sa shume mburresha kur kam qene femij per kete emer. Por tash qe jam i rritur jo aqe shume.

  Me brengose ndergjegja kur e di se Bekim Fehmiu nuk ka luajtur ne asnje film shqip. Ai ka luajtur role te ndryshme ne te gjitha gjuhet e botes, perveq ne gjihen tone.

  Edhe pse tani ai eshte plakur mund te luaj nje role shqip. Nese ai e bene kete do te fitoj titullin e legjendes se filmit shqiptar. Nese nuk e bene kete gjithemon do te mbetet nje legjend e huaj e filmit.

  Edhe James Belushi eshte Shqiptar, por kurr nuk bene asgje per ta permiresuar gjendjen kaqe te keqe te kinematografise Shqiptare. Ai se paku eshte dashte ta vizitonte Shqiperine.


  Vetem emri SHQIPTAR nuk mjafton. Interesi, dashuria, kontributi per kete populle eshte ajo qe ne na intereson.

  Me nderime,

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Ari-Intimidator
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Mosha
  44
  Postime
  290
  Edhe nese nuk ka luajtur ne filmat shqiptar, Bekimi ka dhene nje konotim positiv per popullin shqiptar. Duhet te mburremi qe nje shqiptar eshte konsieruar si nje nga aktoret me te pershtatshem qe ka luajtur Hamletin. Te gjithe bota e din kete.
  MEndoj se duhet te mburremi me VBekimin, dhe ende eshte heret, dhe nese ftohet per te luajtur ne ndonje film Shqiptar, jam i besimit se Bekimi do te pranoj. Sikurse pranoj te shkonte ne Shqiperi para disa viteve.

  PErshendetje,
  Ari
  An unexperienced life is not worth living. Socrates

 12. #12
  Shmekeri Prishtines
  Anėtarėsuar
  04-08-2002
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  43
  Postime
  66
  bekimi eshte Robert de Niro i Shiqptareve. Aktori me i mire i Shqiptareve. Ka qene shmeker i madh. Femrat e kane dashuruar shume.
  Love is Just a Temporary Form of Insanity--Sylvester Stallone

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Andrra e Jetes
  Anėtarėsuar
  21-12-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  105
  Per Bekimin dhe Brarin,a mundeni ta gjeni cfare lidhjeje ka me Shkodren Bekim Fehmiu dhe ēfare tha ai ne nje vizite te bere ne kete qytet ne vitet '70?!

 14. #14
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Filmografia e aktorit Bekim Fehmiu.


  Ne renditje nga me te rinjte deri tek me te vjetrit ne kohe.
  1 - Cuore e la spada, Il (1998) (TV) .... Gormond
  ... aka Heart and Sword (1998) (TV) (Europe: English title)
  ... aka Tristan und Isolde - Eine Liebe für die Ewigkeit (1999) (TV) (Germany)
  ... aka Tristano e Isotta (1998) (TV)


  2 - "Disperatamente Giulia" (1989) (mini) TV Series

  3 - Bambino di nome Gesł - Il mistero, Un (1988) (TV) .... Joseph

  4 - "Bambino di nome Gesł, Un" (1987) (mini) TV Series .... Joseph
  ... aka "Child Called Jesus, A" (1987) (mini)
  ... aka "Kind mit Namen Jesus, Ein" (1987) (mini) (West Germany)

  5 - Poslednja prica (1987) (TV)

  6 - Crveni i crni (1985)

  7 - Voce, La (1982)
  ... aka Vocazione di Suor Teresa, La (1982) (Italy)
  ... aka Voice, The (1982/I) (International: English title)

  8 - Siroko je lisce (1981)


  9 - Battle of the Eagles (1979/I)

  10 - Partizanska eskadrila (1979) .... Maj. Dragan
  ... aka Battle of the Eagles (1979/II) (USA: video title)
  ... aka Partizan's Squadron, The (1979) (International: informal literal title English title)

  11 - Disposta a tutto (1978)

  12 - Stici pre svitanja (1978)
  ... aka Arrive Before Daybreak (1978) (USA)

  13 - Specijalno vaspitanje (1977) .... Vaspitac Zarko Munizaba
  ... aka Special Education (1977) (International: English title)

  14 - Black Sunday (1977) .... Mohammad Fasil, Black September Leader

  15 - Salon Kitty (1976) .... Well-hung Hans Reiter
  ... aka Madam Kitty (1976) (USA)
  ... aka Madame Kitty (1976) (France)

  16 - Pavle Pavlovic (1975)

  17 - Permission to Kill (1975) .... Alexander Diakim
  ... aka Executioner, The (1975) (USA)

  18 - Cagliostro (1974) .... Cagliostro Charlatan

  19 - Deps (1974)

  20 - Kosava (1974) .... Adam Manojlovic
  ... aka Wind, The (1974) (International: English title)

  21 - Testimone deve tacere, Il (1974) .... Giorgio Sironi
  ... aka Silence the Witness (1974)

  22 - Ultima neve di primavera, L' (1974)
  ... aka Last Snows of Spring, The (1974) (UK)

  23 -Gioco della veritą, Il (1974)

  24 - Libera, amore mio... (1973) .... Sandro Poggi
  ... aka Libera, My Love (1973)

  25 - Bekim Fehmiu nė Shqipėri (1972)

  26 - Paljenje rajhstaga (1972) (TV)

  27 - Klopka za generala (1971)

  28 - Spina dorsale del diavolo, La (1971) .... Captain Viktor Kaleb
  ... aka Deserter, The (1971) (USA)
  ... aka Devil's Backbone, The (1971) (USA)
  ... aka Djavolja kicma (1971) (Yugoslavia: Serbian title)
  ... aka Spina dorsale del diavolo, La (1971) (Italy)

  29 - Adventurers, The (1970) .... Dax Xenos


  30 - Prljave ruke (1968) (TV)

  31 - Uzrok smrti ne pominjati (1968) .... Mihajlo
  ... aka Do Not Mention the Cause of Death (1968) (International: English title)

  32 - "Odissea, L'" (1968) (mini) TV Series ....Ulysses/Odysseus[/b]
  ... aka "Adventures of Ulysses, The" (1969) (mini) (Europe: theatrical title English title)
  ... aka "Avventure di Ulisse, Le" (1969) (mini) (Italy: theatrical title)
  ... aka "Odissea" (1969) (mini) (Italy: video title)
  ... aka "Odyssee, Die" (1969) (mini) (West Germany)

  33 - Protest (1967/I) .... Ivo

  34 - Skupljaci perja (1967) .... Bora
  ... aka Happy Gypsies (1967)
  ... aka I Even Met Happy Gypsies (1968) (USA)
  ... aka Sreo sam cak i srecne cigane (1967)

  35 - Roj (1966) .... Halil Beg

  36 - Tople godine (1966)
  ... aka Hot Years (1966) (International: English title)

  37 - Vreme ljubavi (1966) .... Milija

  38 - Morgan: A Suitable Case for Treatment (1966)
  ... aka Morgan! (1966) (USA)

  39 - Devojka (1965)
  ... aka Girl, The (1965) (International: English title)

  40 - Klakson (1965)

  41 - Ko puca otvorice mu se (1965)

  42 - Neprijatelj (1965)
  ... aka Sovraznik (1965)

  43 - Pod istim nebom (1964)

  44 - Sasa (1962)


  45 - Opstinsko dete (1953)

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Harudi
  Anėtarėsuar
  08-09-2004
  Postime
  622

  Ylli shqiptar i Holivudit-Bekim Fehmiu

  Pėrshėndetje!
  Deshta tė paraqes disa tė dhėna pėr aktorin shqiptar nga Kosova,i cili me talentin e tijė arriti deri nė Holivud...

  Tė flasėsh-shkruash pėr Bekim Fehmiun,do tė ishte mirė tė dimė pakė edhe pėr familjen e tijė pėrkatėsisht pėr babain e tijė IBRAHIMIN.
  Babai i Bekimit,Ibrahimi, ka lindur mė 1892 nė Gjakovė né njė familje tregtarėsh dhe arsimdashės.Mbaroi medresen nė Shkup,klasa e mėsuesis.Biografia e Ibrahimit,mund tė tregohet edhe nėpėrmjet emrave tė fėmijėve tė tijė tė cilėt i pagėzoi ai vet,duke u dhėnė tė gjithėve emra kuptimplote shqip,pėr dallim tė emrave tė asaj kohe qė zakonisht ishin arab ose turk.
  Vajzėn mė tė madhe e pagėzoi me emrin BESA-besnikėria e shqiptarit,pastaj vajzėn tjetėr e pagėzoi me emrin Shpresa-shpresė pėr ditė mė tė mira tė popullit shqiptar.Bashkim,ėshtė emri i djalit tė parė ose bashkimi i popullit shqiptar.ARSIM-arsimimi i popullit shqiptar.FATMIR-fat tė mirė popullit shqiptar.BEKIM-tė bekohet populli shqiptar.AFĖRDITA-dita e afėrt e lirisė pėr popullin shqiptar.Dhe LULJETA-tė lulėzoj jeta e popullit shqiptar-
  Me pushkė dhe me libėr nė dorė ,ishte dora e djathtė e Bajram Currit,gjatė kryengritjes sė shqiptarėve kundėr turqėve nė vitin 1912.Si njėri prej mėsuesėve tė parė shqiptar u angazhua shumė pėr hapjen e shkollave nė gjuhėn shqipe nė Kosovė dhe Shqipėri.Nė kohėn e mbretėris jugosllave ,ai ishte gjithmonė i ndjekur pėr shkak tė ndihmės qė i jepte si Bajram Currit si Fan Nolit,pėr cka edhe mbreti Zog kishte shpallur njė shpėrblim prej 1000 napoleonash tė arit pėr kapjen e tijė,kurse jugosllavėt e kishin dėnuar me vdekje nė mungesė.
  Nė vitin 1929,u arrestua nga regjimi i i atėhershėm dhe u internua nė Valjevė,kurse familja e tiju dėrgua me dhunė nė Sarajevė,gruaja sė bashku me tre fėmijėt.Nė Sarajevė lindi edhe Bekimi.
  Nė vitin 1939.pas okupimit tė Shqipėris nga Italia,familja Fehmiu vendoset nė Shkodėr,kurse Ibrahimi fillon punėn si drejtor i shkollave fillore nė Shkodėr.Kėtu nė Shkodėr lind Afėrdita.
  Nė vitin1941,kur shpartallohet mbretėria jugosllave,familja Fehmiu kthehet nė Kosovė pėrkatėsisht nė Prizren,ku Ibrahimi vazhdon punėn si mėsues.
  Golgota e kėsaj familje vazhdon apo nuk ndalet edhe gjatė kohės sė Jugosllavis socialiste,ku nė njė proces tė montuar Ibrahimi dėnohet dhe mban burgun deri nė vitin 1951.Menjėherė pas lirimit nga burgu ai vdes.
  Hedija-Dija,ishte nėna e Bekimit.Ajo u lind nė Gjakovė nė vitin 1908.Gjatė gjithė kohės qoftė kur Ibrahimi ishte nė burg opo nė liri .ajo ishte gjithmonė pran tij dhe fėmijėve.
  Me njė qershor tė vitit 1936 lind Bekim Fehmiu.Ai i takoi gjeneratės sė parė shqiptare tė Prizrenit qė filloi dhe pėrfundoi shkollėn fillore dhe tė mesme nė gjuhėn shqipe.Pasi kreu shkollėn e mesme regjistrohet nė dramėn shqiptare pėrkatėsisht nė Teatrin Popullor tė Kosovės qė edhe ishte i vetmi teatėr profesional i asaj kohe.
  Nė vitin 1956,regjistrohet nė Akademin e Teatrit nė Beograd,nė klasėn e regjisorit tė njohur prof.Mate Milloshevic,ku paraprakisht kalon provimin pranues,por kushtėzohet qė sa mė shpejtė tė mėsojė gjuhėn serbo-kroate.Teatri i Prishtinės i ndanė Bekimit njė stipendi pėr studime nė Beograd,por meqė familja e tijė ishte e mallkuar dhe dėnuar nga sistemi i asaj kohe,bėri qė Bekimit,vetėm pas dy muaj ti ndėrpritet stipendia,Mirėpo falė ndihmės dhe pėrkrahjes qė i dha rektori i asaj kohe i Akadamis e Teatrit tė Beogradit,Bekimi vazhdon studimet.
  Nė vitin 1960,Bekimi regjistrohet si anėtar i rregullt i Teatrit dhe Dramės jugosllave,por vetėm shtatė vite mė vonė ai tėrhiqet nga TDJ nė shenjė proteste pėr trajtime dhe sjellje jo tė mira ndaj tij,kėshtu qė ai vazhdon karierėn e tij si artist i lirė,kurse deri nė kėtė kohė ai kishte interpretuar 40 role epizodike.tė mesme e kryesore.
  Pas suksesit qė arriti me filmin "Mbledhėsit e puplave" nė vitin 1967 , nė regji tė A.Petrovic e nė rolin e Beli Bora,ku ky film fitpi edhe dy cmime nė festivalin e filmit nė Kan-Francė,si dhe nominimit tė po kėtij filmi edhe pėr cmimin Oscar nė vitin 1968,Bekim Fehmiut i hapen dyert e Holivudit me cka edhe fillon kariera e tij artistike internacionale.Ai ishte ylli i parė i vendeve ballkanike dhe shteteve tė Evropės Lindore qė depėrtoi nė Holivud.Arrinė marrėveshje afatgjate me producentin e njohur italian Dino de Laurentis.Pastaj i ofrohen edhe shumė oferta tė tjera nga shtėpi e njohura filmike tė SHBA-ve dhe Evropės,derisa Bekimi kishte filluar xhirimet nė tė gjithe kontinentes e botės,kurse fliste kėto gjuhė:shqip,serbo-kroatisht,maqedonisht,gjuhėn rome.turqisht,spanjollisht,anglisht,frėngjisht dhe italisht.
  Gjeneratat e vjetra edhe sot e kujtojnė nė rolin e Odiseut tė Homerit,ku si partnere kishte aktoren Irena Papas,arvanite nga Greqia me tė cilė gjatė pauzave tė xhirimeve bisedonin nė gjuhėn shqipe.Daks,ishte personaxhi qė Bekimi interpretoi nė filmin "Avanturieri"....gjatė kėsaj kohe ai interpreton edhe nė filma tė tjerė me yjet mė tė njohur tė asaj kohe si:Xhon Hjuston,Ricard Kren,Cak Konors,Vudi Strond,Ava Gardner,Dik Bogart,Frederik Forest...pastaj vjen filmi "Ediela e zezė",film qė u emitua edhe nė qershor tė vitit tė kaluar nė Tvd2 me Robert Saum.Interpretoi edhe me Kladuia Kardinale e shumė tė tjerė.
  Qė ti ndahet roli kryesor nė filmin "Avanturieri"nė regji tė Luis Gilbert e qė finansohej nga shtėpia filmike multimiliardere Paramount,Bekimit iu deshtė qė gjuhėn angleze ta mėsojė pėr vetėm dhjetė javė.Kėtė edhe e arriti nė vitin 1968,vit kur edhe i lindi djali i parė tė cilin e pagėzoi Uliks,i frymėzuar nga Odiseu i Homerit.
  Menjėherė pas pėrfundimit tė premierės "Avanturieri",nė shenjė mirėnjohje ndaj yllit tė ri tė Holivudit,Bekim Fehmiut,u organizua njė pritje solemne nė hotelin e njohur Pjer tė Nju Jorkut.Nė atė mbrėmje morėn pjesė edhe shumė yje tė njohur tė Holivudit si:Olivije de Helivend,Ano Mofo,Kendis Bergen,Sharl Aznavur etj,kurse atraksion i mbrėmjes ishte vetė Bekimi,ku para mysafirėve u paraqit me veshjen e stilizuar kombėtare.
  Dhe vjen viti 1987,kur Bekimi nė mėnyrė demonstrative tėrhiqet nga skena teatrale-filmike e Jugosllavisė.
  Ishte duke interpretuar rolin kryesor nė dramėn Madam Kolontajn nė teatrin e Beogradit.Ai ndėrprenė nė gjysmė interpretimin e tijė dhe proteston publikisht kundėr propagandės dhe urrejtjes qė pėrhapej ndaj shqiptarėve nga shteti i Jugosllavisė.Dhe pastaj,Bekimi, zgjodhi heshtjen.Hamleti do tė thonte "...mbeti vetėm heshtja".
  Roli i profetit Jusuf (Jozef),ishte roli i fundit qė interpretoi pėr televizionin italian nė filmin "Fėmiu me emrin Jezus",nė regji tė Franko Rosi.Film i cili u shfaq edhe nė SHBA.Pėr herė tė fundit interpretoi nė vitin 1992 nė filmin "Xhingis Kan" e nė regji tė Ken Anekin,kurse prodhuar nga shtėpit filmike tė SHBA-ve dhe Italis.
  Sot Bekimi,jeton i tėrhequr sė bashku me gruan e tijė,aktoren e njohur Branka Petric dhe gjithnjė nė kontakte me motrat dhe vėllezėrit e tijė nė Prizren,Prishtinė e Beograd,kurse dy djemt e tijė Uliksi dhe Hedoni jetojnė nė SHBA.
  Bekim Fehmiu,interpretoi nė mė shumė se pesėdhjetė filma ,kryesusht nė rolet kryesore.Ti pėrmendim vetėm disa.
  -- "Vitet e nxehta" 1966,"Roj"1966,"I even met happy gupsies"1967,"Odyseja"1969,"Vajza"1965,"THE ADVENTURERS"1970,"THE DEZERTER"1971,"DEPS"1974,"CAGLIOSTRO"1975,"PERMISSION TO KILL"1975,"MADAM KITTY"1976,"EDUKATA SPECIALE"1977,"BLACK SUNDAY"1977,"TĖ KUQĖT DHE TĖ ZINJTĖ"1985 etj.

 16. #16
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  40
  Postime
  6,846
  Dje pash nje film te Bekimit -"The Adventurers".
  Film qe kishte te beje me luften civile ne Kortoguaj.Interesant ishte edhe pse i gjate filmi.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 17. #17
  i/e larguar Maska e dibrani2006
  Anėtarėsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  Europe
  Postime
  2,693
  Citim Postuar mė parė nga dibrani2006
  bekim fehmiu dihet se eshte nje aktor i mire boteror me sa me duket jeton ne france nuk jam i sigurt po desha te theksoj perse ai nuk mendoj qe i ka kushtuar shume filmave shqipetare dhe ēeshtjes shqipetare ndoshta pse e ka gruan serbe ndoshta ai e di me mire po nejse por filmat ja kam pare te gjithe edhe e ka pare nje serial -nje djale me emrin jezu-
  .................................................. ......................
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 18. #18
  ish- Ballisti_Tetove Maska e Cimo
  Anėtarėsuar
  11-12-2004
  Postime
  2,443
  Bekim Fehmi sot e kesaj dite jeton ne Beograd

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-10-2005
  Postime
  5
  Bekim Fehmiu jeton ne Amerike,prizren,prishtine,beograd,

 20. #20
  http://img255.imageshack.us/img255/8...upljacixi5.jpg

  ja dhe nje, qe mori Aleksander Petrovic me te palmen e art si filmi me i mire dhe oscar per filmin me te mire ne gjuhen jo angleze ne fundin e 60

  dhe te nderlidhem me aktorin ne film; siq thot --orson wells,- gjysma e filmit eshte Aktori...
  vet Bekimi i beri keta filma te medhenj.
  And my soul from out that shadow that lies floating on the floor, Shall be lifted -- Nevermore!

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Drenica
  Nga Foleja_ nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 181
  Postimi i Fundit: 14-01-2011, 00:30
 2. Kush ishte Fehmi LLadrovci?
  Nga komandosi nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-05-2009, 03:28
 3. Eruditi Fehmi Agani
  Nga kosovar nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 14-12-2005, 20:30

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •