www.shekulli.com.al shkruan

Pėrgatitur nga Instituti i Historisė nė Akademinė e Shkencave, libri ėshtė botim i shtėpisė botuese "Toena"

Sė shpejti nė qarkullim "Historia e popullit shqiptar"

Shtėpia Botuese "Toena" do tė hedhė sė shpejti nė qarkullim vėllimin e parė dhe tė dytė tė veprės "Historia e popullit shqiptar", nė katėr vėllime, qė ėshtė pėrgatitur nga Instituti i Historisė i Akademisė sė Shkencave nė kuadrin e "Programit pėr Kėrkim e Zhvillim"- Studime Albanologjike (1998-2001). Realizimi i kėsaj vepre ėshtė bėrė nėn kujdesin e Akademisė sė Shkencave dhe ėshtė udhėhequr nga njė grup drejtues, i pėrbėrė nga Prof.dr. Kristaq Prifti (Kryetar), Prof.dr.Muzafer Korkuti, Prof. dr. Gazmend Shpuza dhe Prof. dr. Xhelal Gjeēovi. Pėr hartimin e "Historisė sė popullit shqiptar" janė angazhuar rreth 50 autorė, forcat mė tė mira shkencore tė Institutit tė Historisė tė Akademisė sė Shkencave tė Shqipėrisė, tė Universitetit tė Tiranės, si dhe bashkėpunėtorė tė jashtėm tė Akademisė sė Shkencave. Pėr hartimin e historisė sė sotme tė Kosovės (pėr vėllimet 3 dhe 4) janė angazhuar gjithashtu punonjėsit shkencorė tė Institutit tė Historisė sė Prishtinės, tė Institutit Albanologjik tė Prishtinės dhe tė Universitetit tė Prishtinės. Vėllimi i parė, qė del sė shpejti nga shtypi, pėrbėhet nga tri pjesė: "Ilirėt", "Mesjeta" dhe "Shqipėria nėn perandorinė osmane nė shek XVI-1820". Autorė tė kėtij vėllimi janė: Prof.dr. Muzafer Korkuti, Prof. Selim Islami, Prof.dr. Skėnder Anamali, Prof.dr. Frano Prendi (pėr pjesėn e parė); As/prof.dr. Pėllumb Xhufi dhe As./prof.dr. Kasem Biēoku (pėr pjesėn e dytė); Prof.dr. Selami Pulaha, As./prof.dr Ferid Duka dhe Dr. Stavri Naēi (pėr pjesėn e tretė). Vėllimi i dytė qė do tė jetė sė shpejti nė qarkullim sė bashku me vėllimin e parė, i kushtohet Rilindjes Kombėtare Shqiptare (vitet 1830-1912) ėshtė pėrgatitur nėn redaktimin shkencor tė Prof.dr. Kristaq Priftit dhe ka si autorė Prof. Aleks Budėn, prof.dr.Petrika Thėngjillin, Prof. dr. Kristo Frashėrin, Prof.dr. Hysni Myzyrin, Prof. dr. Kristaq Priftin, prof. Stefanaq Pollon dhe prof.dr. Gazmend Shpuzėn. Pėr kapitujt qė u kushtohen kulturės nė vėllimin e parė e tė dytė, pėrveē autorėve tė pėrmendur mė lart, kanė punuar edhe Prof. Shaban Demiraj, Prof. Andromaqi Gjergji, Prof. Dhimitėr Shuteriqi, Prof. dr. Jorgo Bulo, As.prof.dr. Shaban Sinani, Prof. dr. Gjerak Karahiskaj, Dr. Mustafa Arapi etj. Vėllimi tretė i kushtohet "Historisė sė popullit shqiptar gjatė viteve 1913- 1939. Vėllimi katėrt pėrfshin "Historinė e popullit shqiptar gjatė Luftės sė Dytė Botėrore dhe pas saj (1939-1990). (Vėllimi i tretė dhe i katėrt janė nė pėrfundim tė procesit tė hartimit, redaktimit dhe korrektimit letrar). Vepra "Historia e popullit shqiptar", nė katėr vėllime, vėllimi parė dhe i dytė i sė cilės do tė vihet sė shpejti nė qarkullim, pėrbėn njė botim tė ri, pėr shkak se nga koha e publikimit tė botimit tė parė tė "Historisė sė Shqipėrisė" ka kaluar njė periudhė e gjatė, rreth 40 vjet qysh kur doli vėllimi I (mė 1959), qė i kushtohej lashtėsisė, mesjetės e shekujve XVI-XVIII dhe 18 vjet qė kur u botuan vėllimet II, III dhe IV, mė 1984. Gjatė kėsaj periudhe janė bėrė pėrparime nė fushėn e kėrkimeve historiografike shqiptare, ėshtė rritur fondi i dokumentacionit arkivor dhe, ndėrkohė, kanė ndodhur ndryshime rrėnjėsore nė rrugėn e demokratizimit tė shoqėrisė shqiptare e janė krijuar kushte tė favorshme pėr zhvillimin e lirė tė shkencės historike. Botimi i tanishėm i "Historisė sė popullit shqiptar" (Vėllimi i dhe II) pasqyron nivelin e sotėm tė shkencės historike shqiptare dhe u pėrgjigjet kėrkesave tė njė vepre shkencore bashkėkohore. Ai ėshtė fryt i punės shumėvjeēare tė studiuesve shqiptarė, rezultat i njė hulumtimi tė gjerė tė dokumenteve historike vendase dhe tė huaja. Kėto vėllime pėrfaqėsojnė njė sintezė tė arritjeve tė shkencės shqiptare nė fushėn e arkeologjisė, tė medjevistikės, tė turkologjisė e pėrgjithėsisht tė historiografisė shqiptare e tė huaj gjatė dhjetėvjeēarėve tė fundit. Vėllimet e pėrgatitura si nga shkalla e pėrgjithėsimeve ashtu edhe nga informacioni dhe tė dhėnat mė tė fundit shkencore qė sjellin, shėnojnė njė etapė mė tė lartė nė krahasim me botimet pararendėse nė zhvillimin e mendimit shkencor historik shqiptar.
"Historia e popullit shqiptar" ėshtė njė botim shkencor, akademik. Por ai do tė shėrbejė, njėherazi si njė manual bazė dhe nga mė themelorėt pėr studentėt e universiteteve shqiptare.
A.Peēi