Close
Faqja 0 prej 16 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 310

Tema: Adem Demai

 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  473

  Adem Demai

  Adem Demaci , prsonalitet karizmatik n politikn shqiptare; Mandela i Europs; tr jetn ia kushtoi cshtjes s t drejtave nacionale t shqiptarve q kishin mbet padrejtsisht nn sundimin e eger n ish-Jugosllavi; fitues i cmimit "Saharov"; prfaqsues politik i UCK-s; autor i romanit "Gjarprinjt e gjakut"; ndr protoganistt kryesor t zhvillimeve politike n Kosov , sidomos n dekadn e fundit.

  Kjo, pra ishte nj prmbledhje me pak fjal pr t, me shpres se do m plotsojn diskutuesit tjer n FORUM.
  Ndryshuar pr her t fundit nga lum lumi : 10-09-2002 m 17:45

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Eksperimenti politik ndrkombtar me kosovn - Shkruan Adem Demai - Gazeta Shqiptare
  Nga Besiana info M 3.Jun.2004 14:04

  Sot, kosova sht vendi ku po bhen eksperimente t palejueshme dhe ku po "vriten" parimet themelore t demokracis e humanizmit nga ata q nuk do t duhej ta bnin nj gj t till. Mjaft m!

  Eksperimenti politik ndrkombtar me kosovn


  --------------------------------------------------------------------------------

  Shkruan Adem Demai

  Analiza t ftohta mbi tema t nxehta


  shtja e Kosovs, pikrisht n kto kohra t vshtira, meriton nj analiz paksa m t zgjeruar e m t thelluar. Sepse procesi i marrjes me Kosovn, t shum faktorve t afrt e t largt, ka histori t gjat dhe ka filluar para gati nj shekulli. Ky proces, q merret me prcaktimin e fatit politik t Kosovs, po vazhdon pa u ndalur. N kt proces t gjat e t mundimshm shqiptart u munduan q t mbroheshin nga pushtimet, asimilimet dhe farosja, ndrsa, n ann tjetr, regjimet serbe bn mos pr t pushtuar dhe pr t serbizuar Kosovn duke mos ngurruar edhe nga eliminimi fizik i shqiptarve nga Kosova me t gjitha mjetet e mundshme. Pas Marrveshjes s padukshme t Rambujes, Marrveshja Ushtarake-teknike e Kumanovs midis Forcave t NATO-s dhe Forcave Ushtarake t (Jugosllavis) Serbis, ku UK-ja nuk u ftua t nnshkruante pr ata q kishin sy e donin t shihnin, ishte hapi i par i dukshm drejt imponimit t statusit autonom politik pr Kosovn nn Serbi. Hapi i dyt i dukshm i imponimit t statusit autonom politik pr Kosovn nn Serbi, ishte Rezoluta 1244 e KS t OKB-s. Aty sht shum qart e shkruar se Kosova njihet si territor nn sovranitetin e integritetin e Jugosllavis (Serbis), sikundr q ishte e sht e shkruar n Marrveshjen e Rambujes.


  Hapi i tret i dukshm i imponimit t statusit autonom politik pr Kosovn nn Serbi, ashtu si shkruante edhe n Marrveshjen e Rambuje-Parisit dhe n Rezolutn 1244 t Kshillit t Sigurimit ishte demobilizimi i UK-s dhe shndrrimi i saj n organizat civile nn emrin Trupat Mbrojtse t Kosovs.
  Hapi i katrt i dukshm, n prcaktimin e statusit autonom politik pr Kosovn nn Serbi, ishte ndrtimi, funksionet dhe autorizimet fort t kufizuara t Shrbimit Policor t Kosovs. Me autorizimet jo krejt t plota as n trafik, ky shrbim mbeti shum larg asaj ka i duhej dhe q i duhet Kosovs me nj mij probleme n fushn e siguris qytetare. Ky shrbim ka numr mjaft t madh kuadrash, por po tregon efikasitet fort t vogl. Sepse ksaj policie nuk i lejohet, sepse nuk i besohet, q t krijoj rrjet t gjer e t fort informimi nga qytetart. Dhe, pa kt, ky shrbim mbetet forc vetm n siprfaqe t shoqris dhe pa informata t thella, t shpejta e t sakta, fal t cilave do t parandalonte e do t zbulonte bartsit e t gjitha llojeve t krimeve q kan vrshuar Kosovn. Ktij shrbimi nuk i njihen kompetencat esenciale t vendimmarrjes dhe t komandimit t pavarur.

  Hapi i pest i dukshm, n imponimin e statusit autonom politik pr Kosovn nn Serbi, sht Shrbimi gjyqsor i Kosovs. Me dhjetra mijra lnd gjyqsore q kan marr formn e prfunduar juridike kan mbetur t paekzekutuara. Sepse shrbimi ekzekutues i gjyqsis kosovare ka mbetur i pakonsoliduar. N gjyqe dominojn dhe fjaln e fundit e kan kuadrot e sjellura nga jasht dhe mjafton t shfletohen disa botime t dala nga institucioni i Ombudspersonit q t shihet se far ka ndodhur e far po ndodh me gjyqsin kosovare. Dhe, kur t dihet se gjyqtart dhe prokurort e jashtm jan mbi ligjet e Kosovs, ather s'ka far t thuhet m shum pr kt shrbim tejet t rndsishm.

  Hapi i gjasht i dukshm, n imponimin e statusit autonom politik pr Kosovn nn Serbi, jan edhe marrdhniet e pamundshme diplomatike t Kosovs me botn.
  Ka prpjekje q kjo t kamuflohet me disa premtime e propozime, por t gjitha ato nuk jan ato far i duhen Kosovs. Kosovart nuk kan leje as t informojn zyrtarisht botn pr t vrtetn e Kosovs, as t marrin pjes n takimet ku bhet fjal pr Kosovn, as t mbrohen nga shpifjet dhe manipulimet e shrbimit diplomatik serb. Sepse, Kosova, sipas Marrveshjes s Rambuje-Parisit dhe Rezoluts 1244 nuk sht shtet, as nuk guxon t bhet shtet.

  Hapi i shtat i dukshm, i imponimit t statusit autonom politik pr Kosovs nn Serbi, sht mosekzistimi i kufijve shtetror midis Kosovs dhe Unionit Serbi-Mali i Zi. Ekonomia e Kosovs sht fare e pambrojtur nga deprtimi i t gjitha llojeve t mallrave t paertifikuara e t pakontrolluara nga Serbia dhe nga t katr ant e bots. N kt mnyr edhe destimulohet prodhimtaria e vendit deri n prmasa t tejme.

  Hapi i tet i dukshm, i imponimit t statusit autonom politik pr Kosovn nn Serbi, ishte dhe sht e drejta e partive t Serbis q t mund t organizojn e zhvillojn zgjedhjet e tyre edhe n territorin e Kosovs. Kjo, besoj se sht aq e tejdukshme, aq e prekshme, aq therrse saq s'ka nevoj pr ndonj koment. Hapi i nnt i dukshm jan t drejtat e shumta t rezervuara pr t drguarin special t OKB-s. Ai ka t drejt vetoje pr do vendim q mund t merret nga vendort e q ai e konsideron n kundrshtim me Rezolutn 1244. Ai ka t drejt t shprndaj edhe Kuvendin e Kosovs nse nuk i bindet. Ja, vetm para disa ditsh, u b e ditur se Kshilli i Sigurimit, me krkesn e t drguarit special t pr Kosovn, ka vendosur q n Kosov t votohet sipas listave t mbyllura. Edhe kjo, besoj nuk ka nevoj pr ndonj koment t gjat. N Kosov ndrtohet demokracia me metodn m jodemokratike t votimit. Me lista t mbyllura, pr n Kuvendin n "saksi" t Kosovs, (shpr)blehen e favorizohen lidert e dgjueshm t partive, kurse kta t fundit (shpr)blejn e favorizojn ithtart e vet t dgjueshm duke u ndar poste e kolltuqe. Hapi i dhjet i dukshm, i imponimit t statusit autonom politik pr Kosovn nn Serbi, ishte dhe sht pengesa q Kosova t ket kodin e vet t telefonis fikse dhe t jet pronare e vrtet e hapsirs telefonike edhe pr telefonat celular. Dihet nga t gjith q, edhe sot e ksaj dite, telefonia fikse e Kosovs sht e lidhur me botn vetm prmes kodit t ish-Jugosllavis t cilin e ka trashguar Serbia. Kjo po ndodh edhe me kodin bankar-financiar t Kosovs i cili detyrimisht po lidhet me kodin financiar t Serbis. Gjithashtu, targat e automjeteve me regjistrim t Serbis dhe t Malit t Zi kan qasje t lir n territorin e Kosovs, ndrsa automjetet me targat kosovare nuk lejohet q t kalojn n territorin e Serbis. Hapi i njmbdhjet i dukshm, i imponimit t statusit autonom politik pr Kosovn nn Serbi, ishte dhe sht Korniza e Prkohshme Kushtetuese e Kosovs me t ciln u formuluan juridikisht t gjitha padrejtsit q u ushtruan dhe q po ushtrohen mbi Kosovn dhe kosovart.
  Hapi i dymbdhjet i dukshm ishte dhe sht ngritja e nj mekanizmi t quajtur Agjensia Kosovare e Mirbesimit e cila ka t gjitha t drejtat pr privatizim dhe q disponon me t gjitha pasurit shoqrore e shtetrore t Kosovs n mnyr kriminale. Dhe pas t gjitha ktyre argumenteve t lodhshme q u numruan, sht fare leht t kuptohet se far, n t vrtet, ishte strategjia e roli i administrimit t UNMIK-ut mbi Kosovn. T gjitha kto rrethana, q u numruan dhe q nuk u numruan m lart, jan trajtim i Kosovs dhe kosovarve n frymn e adaptimit dhe, hap pas hapi e dalngadal, t pajtimit t tyre me statusin autonom nn Serbi. Pra, strategjia e UNMIK-ut ishte dhe sht q Kosova e kosovart t vihen para aktit t kryer t autonomis nn Serbin. Dhe, prandaj, para se Kosova t pavarsohet, standardet, t quajtura parime t mrekullueshme dhe thellsisht humane, nuk mund t implementohen. Nuk mund t implementohen sepse nuk jan krijuar parakushtet reale, konkrete, objektive pr implementimin e tyre. Dhe fajin pr kt nuk e kan as qytetart e Kosovs, as shqiptart si shumic drmuese, por fajin e kan ata q sajojn projekte q jan n kundrshtim me ligjet e jets; fajin e kan UNMIK-u, KFOR-i, Kushneri, Hakerupi, Shtajneri e deri dje Holkeri q u munduan t implementonin detyra duke pasur n duar vetm instrumentet e dhuns e t trysnis dhe duke mos prfillur vullnetin politik t shumics drrmuese t qytetarve t Kosovs. Fajin e kan lidert e gjor, jokurrizor e formal t Kosovs q marrin prsipr realizimin ose implementimin e standardeve q synojn krijimin e nj shoqrie ligjore pa i pasur ligjet n duart e veta; q marrin prsipr implementimin e standardeve pa pasur n duart e tyre mekanizmin q i rregullon ato. Ato q u than m lart ishin vetm krijimi i rrethanave t jashtme politike e ndrkombtare pr rikthimin e Kosovs nn shtetin e Serbis. Mirpo, pr t arritur kt qllim, duhet t ndryshohen edhe rrethanat e brendshme. Dhe projekti pr t ndryshuar rrethanat e brendshme kosovare sht PISK-u, prkatsisht, Plani pr Implementimin e Standardeve pr Kosovn para se t shqyrtohet statusi politik i Kosovs.

  Prse PISK-u para se t hapet shqyrtimi i statusit politik t Kosovs? Sepse statusi politik i Kosovs sht prcaktuar me koh, me Marrveshjen e Rambuje-Parisit midis katr shqiptarve t Kosovs dhe ndrkombtarve(pa Rusin). Sepse, Statusi politik i Kosovs sht prcaktuar me Rezolutn 1244 t KSOKB-s. Prandaj edhe u shpik standardet para statusit. Sepse, n rrethanat e krijuara n Kosov, kur i tr pushteti, realisht e faktikisht sht n duart e ndrkombtarve, kur kosovart faktikisht e realisht kan vetm pushtet formal, standardet e mrekullueshme evropiane nuk mund t implementohen n Kosov. Sepse, nuk ka kush t'i implementoj. Sepse, shqiptart si shumic drmuese, me masat q jan marr, jan t penguar pr ta br nj gj t till dhe pa shqiptart nuk kan si t implementohen standardet.

  Ja,pika e par e standardeve:
  "Institucionet publike duhet t jen prfaqsuese e demokratike". Fare mir, por si do t jen institucionet demokratike e prfaqsuese kur ato nuk zgjedhen me lista t hapura, por me lista t mbyllura?

  Pastaj, pika tjetr:
  "Sundimi i ligjit sht efikas dhe respektohet nga t gjith". Ligji sht dhe mund t jet efikas vetm kur respektohet nga t gjith. Por, ai, ligji, do t respektohet nga t gjith nse ai shpreh vullnetin e t gjithve dhe nxirret sipas vullnetit e dshirs s t gjithve. Dhe, t gjith e din se si nxiren ligjet e Kosovs.

  Pika e tret e standardeve:
  "T zhvendosurit t ken t drejt t kthehen nse duan pa u penguar, krcnuar e friksuar". M mir s'ka si t jet! Por, kush po e shkel kt t drejt t shenjt e humane t t zhvendosurve q t kthehen n shtpit, n banesat dhe tokat e veta? Tash pes vjet, dy mij e sa familje shqiptare e boshnjake t dbuara nga Mitrovica e veriut nuk lejohen q t kthehen n banesat, n shtpit dhe n trojet e veta! Kush i dboi dhe kush nuk i lejon q ata t kthehen, prvese bandave serbe.

  Pika e katrt:
  "T gjith individt, pavarsisht nga prkatsia etnike, t mund t udhtojn e t punojn t sigurt dhe t mund t prdorin gjuht e tyre gjithkund dhe n secilin institucion t Kosovs". M mir s'ka si t formulohet edhe kjo e drejt elementare njerzore, kombtare e etnike. A mund t shkonin shqiptart, boshnjakt e turqit lirisht n Mirovicn e veriut? Jo. Po a mund t lviznin serbt nga Mitrovica e veriut n Mitrovicn e jugut? Po. A lviznin serbt lirisht npr qytetet tjera t Kosovs? Po, lviznin edhe n Prishtin edhe n Fush Kosov edhe n Obiliq edhe n Prizren edhe n Gjilan edhe n Viti edhe n Kamenic e le t mos flasim pr Shtrpce, Graanic e agllavic. Kt balanc e prish vetm regjimi serb me trabantt e vet.

  Pika e pest krkon:
  "Nj korniz pr nj ekonomi funksionale tregu". Dhe, 'bri UNMIK-u pr kto pes vjet q t krijohet kjo "korniz e krkuar ekonomike"? Fare pak. Aq pak sa q edhe pas pes vjetsh Kosova nuk mund t furnizohet me energji stabile e t mjaftueshme elektrike nga burimet e vendit. Po far do t ndodh me synimin e zhvillimit t domosdoshm t mtutjeshm ekonomik t Kosovs pa energji t mjaftueshme e pa uj t mjaftueshm? Por, qllimi i strategve t rikthimit t Kosovs nn pushtetin e Serbis pikrisht edhe sht q Kosovn ta bjn sa m t varur nga importet nga Serbia. Ja, para pak ditsh u publikua raporti zyrtar i Banks Botrore, i nj institucioni autoritativ e neutral, nn titullin "Memorandumi ekonomik mbi Kosovn" n t cilin sillen t dhna tmerruese. 52% e kosovarve jetojn n kufijt e varfris; 15% prej tyre posedojn m pak se nj euro n dit, q konsiderohet tejkalim i varfris ektreme; rreth 37% e popullats s Kosovs jetojn me 1,42 euro n dit q konsiderohet si varfri klasike. Kurse bilanci i pagesave t Kosovs ka rezultuar si katastrofik: vetm 4% e importit t Kosovs sht mbuluar me eksport, q nnkuptohet se Kosova kishte bilanc negativ tregtar me botn n shkall prej 96%! Nuk besoj se mund t gjindet edhe nj shembull i ksaj natyre n hapsirn evroaziatike.
  Sipas disa informatave, q nuk kan prse t jen t trilluara, 80 pr qind t mallrave kryesore q shpenzohen n Kosov kan prejardhjen nga Serbia dhe shumica prej tyre kalojn rrugve sekondare e terciare dhe nuk certifikohen e nuk kontrollohen fare. Ndrsa vet Kosova, memzi arrin q nevojat e veta ushqimore, nga burime vendore, t'i plotsoj vetm me 15%. Dhe, s'ka si t jet ndryshe derisa m shum se gjysma e siprfaqeve t tokave bujqsore, arave e kullosave, ngelen ende t pa shfrytzuara. Argumenti m i pikllueshm sht se UNMIK-u me "katr shtyllat" e veta t famshme, pr pes vjet sundimi n Kosov, lejoi q papunsia n Kosov t arrij shkall rekorde n hapsirat evroaziatke duke kaluar shifrn prej 60 pr qind t t papunve ndr ata q jan t aft pr pun. UNMIK-u sht ai q po e bn t mundur q privatizimi, n nj Kosov me nj ekonomi n fund t pusit, t zvarritet deri n kufijt e sabotimit. UNMIK-u, bashk me Beogradin, po i bn t mundura "lojrat" e AKM-s me fatin e ekonomis kosovare. Pra, ajo korniz e dshiruar ekonomike, pr nj zhvillim t mbar e t shpejt t ekonomis kosovare, nuk mund t ndrtohet duke u hapur rrugn hileve t shtetit serb n kurriz t Kosovs. Dhe, kt rrug mund ta mbyllin vetm ata q e kan hapur. Pika e gjasht merret me porosi:
  "Pr TMK-n, rekomandohen vetm detyra rreptsisht civile". Kjo edhe po ndodh. Por, si po duket , TMK-ja, as si organizat me veprime civile, nuk do t lihet rehat. Po hartohen e po thuren "plane trheqse" q ajo t thuret e n fund t zhbhet. Sepse, strategt e rikthimit t Kosovs nn sundimin e Serbis, po kan frik nga e kaluara kryengritse e nj numri t antarve t TMK-s.

  Le ta shqyrtojm standardin e shtat q bn fjal pr:
  "Dialogun midis Prishtins dhe Beogradit si rrug e domosdoshme pr zgjidhjen paraprake t t gjitha shtjeve kontestuese t ndrsjella, para se t shqyrtohet shtja e statusit politik t Kosovs". N dokumentet e Rambuje-Parisit dhe n Rezolutn 1244, nuk sht harruar q t prmendet klauzola nga Marrveshja e Helsinkit t vitit 1975 lidhur me ndryshimin e kufijve midis shteteve evropiane vetm me marrveshje t ndrsjellta paqsore. Strategt e rikthimit t Kosovs nn sundimin serb, nj her pr nj her, po insistojn vetm n dialogun e shtjeve "periferike-teknike" midis Prishtins e Beogradit, por kjo sht vetm nj "paraloj sa pr t'u nxehur e joshur lojtart"! Domosdoshmria e standardit t dialogut Prishtin-Beograd ka vetm kt kuptim thelbsor: t'ia bj t ditur Prishtins se zgjidhja e statusit politik t Kosovs mund t bhet vetm me kompromis midis ktyre dy palve. Dhe, zgjidhja kompromise me Serbin do t thot se do marrveshje sht e mundur, por vetm pavarsi pr Kosovn nuk ka dhe nuk mund t ket. Operacioni fort i vshtir n kt drejtim pr t'i bindur kosovart q t pajtohen me fatin e rikolonizimit t Kosovs nga Serbia ka filluar me masat e shumta q jan marr deri tash e t cilat jan numruar n pjesn e par t ksaj analize. Tashm, si e si, po krkohet mundsia pr t br edhe disa ndrhyrje "kirurgjikale", substanciale n zemr t truallit t Kosovs. Dhe formula ka qen e gatshme q moti, vetm pritej q t piqeshin kushtet e rrethanat. N emr t decentralizimit ose t qeverisjes lokale, regjimi serb doli me projektin pr kantonizimin e Kosovs. Meq termi kantonizim ishte fort transparent dhe zbulonte qllimin prfundimtar t regjimit t Beogradit pr t rrmbyer copa tjera t toks kosovare, strategt e taktikantt e politiks serbomadhe u dhan pas trillimit t termave tjera m t "buta" n vend t "kantonizimit". Mirpo, edhe kto "fleksibilitete" hasn n njfar rezistence te disa lider formal t Kosovs. UNMIK-u duke par se regjimi serb, nga ngutja, po zbulonte n mnyr shum t vrazhd qllimet prfundimtare t "boshnjakizimit" t territorit t Kosovs, doli me qndrimin kundr kantonizimit. Pas shprthimit t provokuar t marsit i cili ishte organizuar e kalkuluar fort mir nga Beogradi, etnikt n skenn politike t Serbis doln me tezn e prtypur me vjet se bashkjetes midis shqiptarve e serbve n Kosov nuk ka dhe nuk mund t ket! Sepse pakica serbe qenka e rrezikuar nga shumica shqiptare, pr vdekje! Prandaj duhet marr masa urgjente q Kosova prsri t coptohet dhe Kosovs t'i rrmbehen edhe territore tjera sikurse q iu rrmbyen Kosova veriore bashk me Mitrovicn veriore. Dhe, projekti i gatuar prej vitesh, u nxor n shesh dhe u miratua si dokument zyrtar. Ky dokument parasheh krijimin e Bashksis Serbe t Kosovs(e Metohis) t sajuar nga pes kantone, ose rajone, ose treva, s'ka rndsi si do t thirren, por thelbi qndron aty q n midis t Kosovs edhe ashtu t vogl, t krijohet edhe nj mini shtet serb! Tash po kuptohet qllimi i krijimit dhe i lejimit prej kohsh t krijimit t enklavave serbe gjithandej Kosovs. Synimi u shfaq haptazi: "Republika Autonome e Kosovs", nga jasht, t jet e rrethuar nga shteti i madh serb, kurse nga brenda t jet i kontrolluar, i frenuar dhe i provokuar, non-stop, nga mini-shteti "Bashksia Serbe e Kosov-Metohis". Me fjal m t thjeshta, synimi sht q t krijohet nj "Kosov-ferr" pr shumicn shqiptare e cila, pr shkak t rrethanave t padurueshme q do t krijoheshin, dalngadal, por "me dashje dhe pa dhun" do t shprngulej nga trojet e veta dhe do t merrte botn n sy. Dmth. at q nuk e arriti dot Milloshevii me dhunn m t egr, do ta arrij Koshtunica. Ky sht synimi i regjimit t Beogradit dhe, tash pr tash, gjrat jan duke u zhvilluar sipas projektit q si mbshtetje ka: Marrveshjen e Rambuje-Parisit, Marrveshjen ushtarake-teknike t Kumanovs, Rezolutn 1244 t KS, Kornizn Kushtetuese pr Vetqeverisjen Kalimtare t Kosovs dhe krejt n fund, PISK-un, prkatsisht Planin e Implementimit t Standardeve pr Kosovn. Mirpo, n krejt kt projekt eksperimental ndrkombtar me Kosovn, Malin e Zi dhe Serbin, ka nj defekt t madh dhe thelbsor dhe kjo sht prqasja burokratike, tekniciste, voluntariste q kan pr baz kompromise t ndyra ndrkombtare ndaj shtjes s pavarsis s Kosovs e t Malit t Zi dhe t shtjes s demokratizimit t Serbis. Pr ta "bler" Serbin, flijohen interesat e Kosovs e t Malit t Zi. Mirpo, duke flijuar interesat e Kosovs e t Malit t Zi, "vriten" parimet themelore t demokracis e humanizmit evropian e botror, "vritet" demokratizimi i Serbis dhe, duke "vrar" demokratizimin e Serbis, "vritet" paqja n rajon dhe prgatiten gjakderdhje t reja edhe m t tmerrshme se deri tash n nj regjion edhe m t gjer t Ballkanit perndimor.

  Por, 'sht e verteta, kto vrasje t parimeve themelore demokratike e humaniste, shtetet m t fuqishme t Evrops si Britania e Madhe, Franca, Rusia, Holanda, Belgjika e Portugalia i kishin br 'prej kohsh edhe para Lufts s par e Lufts s Dyt Botrore. Kto shtete kishin pushtuar e ndar kontinentet e Azis e t Afriks. Kto shtete kishin monopolizuar lndt e para t lira, kishin monopolizuar tregjet dhe kishin vn nn kontroll fuqin e lir puntore. N kt mnyr, kto shtete kishin "pjellur" fashizmin italian, nacizmin gjerman dhe militarizmin japonez. Dhe, dihet fort mir se sa shtrenjt u paguan, nga t gjith, "vrasjet" e parimeve themelore t demokracis e t humanizmit evropian e botror). Mirpo, shtrohet pyetja e paevitueshme: Si sht e mundur q edhe sot, pas gjith ktyre prvojave t hidhura q ka prjetuar njerzimi, t vazhdohet me "vrasjen" e parimeve themelore t demokracis e humanizmit? Si ishte e mundur q pikrisht Fuqit e Mdha t Evrops s sotme bashk me Amerikn t'i bnin lshime aq t mdha nj regjimi kriminal e mafioz si ishte ai i Millosheviit? Si sht e mundur q, pas gjith atyre mizorive e tragjedive q psoi populli i Kosovs, q ktij populli t'i imponohet robria e re nn t njjtin shtet? Nn t njjtin shtet q organizoi masakrn e padgjuar t t burgosurve t pafajshm n kazamatin e Dubravs, masakrn e Reakut, masakrn e Izbics, masakrn e Krushs s Vogl, masakrn e Gjakovs, masakrn e Rahovecit, masakrat e Mitrovics, masakrat e Tususit, masakrat gjithandej Drenics. Si sht e mundur q t'i imponohet nj populli q edhe nj her t provoj "fatin" nn nj shtet q bri krim mbi krimet duke u munduar t fshehte krimet e veta, duke bartur me mija kufoma nga Kosova dhe duke i flakur n varreza masive gjithandej Serbis?
  E gjith historia e deritashme argumenton se burimi thelbsor i t gjitha t kqiave ndrnjerzore e ndrkombtare ishte, sht dhe do t jet shkelja ose mosrespektimi i parimeve demokratike e humaniste. Populli yn ka nj thnie t bukur: "Pak uj, pak miell, pak uj pak miell dhe dikur bhet brumi q nuk e ze as magjja"! Pra, krejt n fund, le t ndrpriten eksperimentet me fatet e popujve pa shtet e pa pavarsi dhe, le t pushoj vrasja e parimeve demokratike e humaniste midis njerzve e popujve sepse nj gj e till na kushton t gjithve. Sot, Kosova sht vendi ku po bhen eksperimente t palejueshme dhe ku po "vriten" parimet themelore t demokracis e humanizmit nga ata q nuk do t duhej ta bnin nj gj t till. Mjaft m!
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,045
  Postimet n Bllog
  3
  Une kam arritur ne perfundimin se Adem Demaci eshte tashme nje njeri i pakorrigjueshme qe e ka te pamundur te ndryshoje edhe kur ndryshimin e imponon koha dhe shoqeria shqiptare ne Kosove. Ato momente qe me kane mbetur mua ne mendje nga zhvillimet e ketyre 5 vjeteve te fundit ne Kosove ne lidhje me Demacion jane 3 momente:

  1. Momenti i pare historik ishte kur ai nga Prishtina doli perpara kamerave qe te cudisi gjithe boten duke u shprehur se UCK, nje organizate qe vepronte ne ilegalitet ne ate kohe, kishte zgjedhur ate qe ta perfaqesonte ne procesin politik. Ishte koha kur trupat serbe mbanin nen kontroll Kosoven dhe operacionet e trupave paramilitare serbe sapo kishin filluar masakrat e tyre. Teksa Serbia po vriste e priste njerez te pafajshem ne Kosove per tiu kunderpergjigjur akteve te UCK, Adem Demaci pati kurajon qe te dali perpara botes pa iu dridhur syri nga serbet apo faktori nderkombetar, qe ne ato dite e etiketonin UCK si "organizate terroriste". Adem Demaci e beri kete akt trimerie, por ne te njejten kohe forcat serbe nuk i preken as nje qime floku atij gjate gjithe konfliktit ne Kosove edhe pse ai qendroi ne Prishtine.

  2. Momenti i dyte qe me mbeti mua ne mendje ishte kokefortesia e Demacit per te mos u ulur ne bisedime me serbet dhe faktorin nderkombetar ne Rambuje. Jo vetem qe ai nuk shkoi ne Rambuje me delegacionin shqiptar, por ai e denoncoi takimin publikisht si nje takim "anti-shqiptar". Ne nje kohe qe 1 milion shqiptare ishin zhvendosur perbrenda Kosoves dhe ishin vene ne levizje drejt kufijve te saj nga terrori serb, Demaci bente thirrje per lufte frontale deri ne piken e fundit te gjakut, se sa te shkonte ne Rambuje e te diskutonte per paqe. Detyrimisht, faktori nderkombetar e izoloi ate deri ne ate shkalle sa UCK-se per te cilin askush nuk dinte asgje, iu desh te nxirrte nje perfaqesues te ri politik brenda pak ditesh. Hashim Thaci duhet ta falenderoje Demacion per kete edhe pse Demaci edhe pasi dha doreheqjen nga detyra e perfaqesuesit politik te UCK, perseri u mundua qe te ndikoje bisedimet e Rambujese duke i bere presion Thacit ne Zagreb qe te mos pranonin asnje plan paqeje me Serbine ne asnje menyre.

  3. Momenti i trete historik, ishin zgjedhjet e para parlamentare te mbajtur ne Kosoven e cliruar nga trupat serbe, kur jeta sapo kish filluar normalitetin e ri te saj. Demaci dhe partia e tij nuk dolen ne krye, ashtu sic ata parashikonin e trumbetonin. Per njerez si Demaci e Qose qe kane nje jete te tere ne opinionin publik shqiptar, ai rezultat ishte nje shuplake e forte ne fytyre qe populli i vet u jepte, ai popull per te cilin ata pretendojne ti kene perkushtuar jeten dhe vepren e tyre. Ne vend qe rezultati ta shtynte Demacin e te tjere qe te reflektonin mbi qendrimet e tyre dhe qendrimet e shumices se shqiptareve ne Kosove, Demaci perseri nuk hoqi dore nga qendrimet e veta.

  Sot Demaci e kompani shkruajne artikuj te gjate per gjendjen e krijuar, kur ne fakt ata duhet te mesojne te lexojne e degjojne zerin e shqiptareve te thjeshte qe kane tashme ne Kosove ate qe nuk e kishin para 5 vjetesh, kane te drejten e VOTES. Kosova tashme nuk ka me nevoje per luftetare, clirimtare, komandante e komisare. Kosova tashme ka nevoje per njerez qe te marrin pjese ne procesin politik dhe te shpalosin vizionin e tyre me te mire per Kosoven duke adresuar problemet me te mprehta te jetes ne Kosove.

  Ne vend qe Demaci te shkruaje artikuj qe prekin problemet e jetes se shqiptarit te thjeshte, ai vazhdon te sulmoje institucionet nderkombetare ne Kosove qe jane pergjegjese jo vetem per clirimin e Kosoves por edhe per kthimin e jetes ne Kosove dalengadale ne normalitet. Ne vend qe Demaci te jete i pari qe te mbeshtesi institucionet e para legjitime ne Kosove, ai vazhdon te sulmoje institucionet e Kosoves, qofshin kuvendi, qeveria apo presidenca. Ne vend qe Demaci te degjoje zerin e shqiptareve ne Kosove qe duan te shohin nje Kosove te pavarur ne paqe e prosperitet si cdo vend tjeter evropian, Demaci vazhdon perseri me perrallat e tij te Evropes se keqe dhe shqiptareve te mire.

  Armiku me i madh i Adem Demacit eshte vete Adem Demaci. Izolimi qe ai perjeton ne jeten politike te Kosoves dhe ne mbare arenen nderkombetare lidhet pikerisht me qendrimet radikale te pamenduara thelle qe kane demtuar ne momente te caktuara interesat tona kombetare. Historia mund ti fali Demacit shume gjera, por ajo nuk ka per ti falur kurre atij thirrjet per lufte ne Kosove si alternative per paqen e negociuar, kur genocidi serb kish bere qe Kosova te boshatisej nga shqiptaret qe kishin marre rruget si refugjate.

  Interesi themeltar kombetar shqiptar eshte pikerisht siguria e jetes se cdo shqiptari por Demacit me sa duket nuk i behet vone as per jeten e 2 milion shqiptareve.

  Albo
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  12 ZEKERIA CANA

  Deshmitari Zekeria Cana para organeve hetuese, m 25.1.1959, dekleron:

  T pandehurin Adem Demai e njoh nga fundi i vitit 1954. N at koh kemi qen bashk n studime, n Beograd. N vitin 1955 jam takuar me t pandehurin n Beograd dhe ai qysh ather, para meje, sht paraqitur armiqsisht. M ka folur se pushteti i Jugisllavis po i shperngul shqiptat nga Kosmeti pr n Turqi, sepse friksohet se nse shqiptart do t mbesin edhe m tutje n Kosmet, ata do t krkojn q Kosmeti t`i bashkangjitet Shqipris. Prmes shprnguljes se shqiptave, pushteti po prpiqet q kosmetin ta mbaj edhe me tutje n kuadrin e territorit jugosllav.
  M von, pasi i ka ln studimet, i pandehuri Demai sht takuar me mua disa her n Prishtin. Diku n pranvern e vitit 1958 n separen e hotelit "Nova Jugosllavia" jemi takuar un, Adem Demai, Din Mehmeti, Ali Aliu, Hysni Hoxha dhe Fahredin Gunga, t gjith student. Me at rast, Dema , gjithnj i disponuar armiqsisht, ka thn se pushteti po bn shum padrejtsi ndaj kombsos shqiptare dhe se me qllim po i shprngul shqiptart pr ne Turqi, n mnyr q Kosmetin ta mbaj si territor t vetin.
  N rast q shqiptart do t mbetshin n Kosmet, ata do t Krkonin q kosmeti t`i bashkangjitej Shqipris. Pr aksionin e armve Demai ka thn se pushteti e ka ndrmarr kt aksion me qllim t friksimit t popullit shqiptar dhe q ta detyroj at t shprngulet nga Kosmeti, drsa Kosmetin ta mbaj si territor t Jugosllavis. Pas Ksaj jemi ngritur dhe kemi dal nga hoteli. Un kam shkuar te axha i im, kurse atu jan nisur n drejtim t Grmis, n Shkollen Normale q t flinin. Nuk di se kia kan folur rrugs derisa kan shkuar pr
  Grmi.
  Diku n vern e t njjtit vit, jam takuar me Adem Demain n Gjakov. Ai kishte ardhur pr
  mbajtjen e ors letrare dhe ather e kam ftuar n drek n shtepin time m ka folur se Kosmeti duhet t` takoj, gjithsesi, Shqipris, me plebishit aso me luft.N rast se do t shfrytzohej rruga me plebishit pr zgjidhjen e shtjes s Kosmetit, ather Shqipria duhet ta krkoj kt nga Kombet e Bashkuara, t cilat do t mundsonin prcaktimin me plebishit.Nse n kt mnyr nuk do t arrihet q Kosmeti t` bashkangjitet Shqipris,ather kjo do t arrihet prmes lufts s tret botrore, me `rast rust do t fitonin n luftn e tret botre dhe Kosmetin do tia jepnin Shqipris, kurse Maqedonin - Bullgaris.M ka folur, me kt rast edhe pr shtetasin shqiptar Hasan Shpati, t cilin, sipas tij, e kan vrar pushtetart e ktushm n burg, e jo duke ikur, pr ka ai ishte shum i revoltuar.Po kshtu, para meje, ka folur edhe pr gjendjen ekonomike n Kosmet, duke potencuar se Kosmeti sht mjaft i zhvilluar ekonomikisht, por sht i eksploatuar nga pushteti i Jugosllavis, i cili nuk po investon asnj objekt ekonomik n Kosmet.
  Tjetr nuk kam ka t them. Procesverbalin e lexova dhe e vrtetoj me nnshkrimin tim, ngase n t jan prfshir fjalt e mia.
  U krye n orn 12.
  Procesmbajts: Xhavit SHabani. Organi hetues i autorizuar: Momo anoviq, Dshmitari: Zekeria Cana.


  ---------------------
  LLapi
  Marre nga DOSJA DEMAI I DR .HAKIF BAJRAMIT FAQE 55
  ne ket DOSJE gjithashtu perpos
  ZEKERIA CANES kan deshmue edhe

  ALI ALIU
  FAHREDIN GUNGA e te tjer

  PRA KY ESHTE ZEKERIA HORA CANA FAQEZIU KY ESHTE PRA BASHKPUNTORI I UDBES TANI AKTIVIST I PALODHSHEM I LDK_SE.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Llapi : 21-11-2004 m 15:34
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Harudi
  Antarsuar
  08-09-2004
  Postime
  622
  Duke e par se mungojn edhe disa t dhna,sidomos pas lirimit t Adem Demait nga burgu n vitin 1990,ku kishte mbajtur jo m pak se 27 vjet e 7 muaj burg,deshta t paraqes edhe disa pjes nga intervistat q aso kohe pak para lirimit dhe pas lirimit t tij nga burgu u kishte dhn shum gazetave e revistave n gjuhn shqipe dhe n gjuh tjera.
  Nga kto intervista,ndoshta mund t msojm m shum rreth pikpamjeve,qndrimeve,vetdijes poltike etj t Adem Demait...,i cili q nga ajo koh e deri m sot,ende sht aktiv n mnyr direkte apo inderekte n rrjedhat politike t Kosovs.
  A,ka ndrruar Adem Demai pikpamjet e tia politke prej nj marksisti, stalinisti,
  enveristi etj...

  Nga intervista dhn gazets "Borba" m 24 mars 1989,n burgun e Stara Gradishks.

  N pyetjen e drejtprdrejt t t "Borbs":
  -A e keni ndrruar qndrimin ndaj Enver Hoxhs?
  Dema:
  -Jo.Un kam qen dhe kam mbetur besnik i emrit,ideve dhe veprs s Enver Hoxhs.N shtpi kam mbajtur t vendosur fotografin e Enver Hoxhs.Para saj,me krenari,edhe jam fotografuar.Kt kurr nuk e kam fshehur.

  faqe 13

  (Nga intervista dhn "Radio 101" dhe revists "Mlladina" t Lubjans.Intervistn e zhvilluan gazetart:
  Vesna Krgot dhe Goran Babi.N revistn "Mlladina" u botua n nr.19,m 26 maj 1989)

  -Emroheni si marksist-leninist.Sa e fuqishme sht ideologjia,e cila udhheq n Shqipri,d.m.th,n shtetin am t popullit tuaj,'mendoni ju?
  Demai:
  -Pyetje shum interesante!Sa m tepr mendoj,e kuptoj se mbi t gjitha jam marksist,humanist.Rrjedh nga nj familje e varfr puntore,dhe ajo ka ndikuar n drejtimin dhe botkuptimet e mia.

  -Ideali juaj sht Enver Hoxha?
  Demai:
  Po.M s shumti Enver Hoxha ka br pr shqiptart.Prej nj shteti t vogl e t prapambetur,ndrtoi shtetin t cilin asnjher,e pr asgj nuk mund ta kritikosh.Ai themeloi shtetin,q ve problemeve tjera,zgjidhi edhe problemin e papunsis.

  -Ather,prse Shqipria sht vend i prapambetur dhe shteti m i mbyllur n Bot?!
  Demai:
  Shqipria ka lidhje diplomatike me mbi 100 shtete.Dhe fundi i fundit,sipas meje,prse t jet shteti krejtsisht i hapur?Lidhur se a do t jet,apo nuk do t jet i hapur,shteti vendos vet,n mnyr demokratike.Shikonie Jugosllavin,i cili sht shtet i hapur.N rrugt e saj i shihni tanket.A sht kjo demokraci?

  -Shqiprin bota e akuzon pr shkeljen e t drejtave t njerzore,veanarisht pr t drejtat e pakicave?
  Demai:
  -Nuk sht e vrtet.Bhet fjal vetm pr bashksit fetare.N Shqipri i kan mbyllur fare kishat e pr kt t gjith jan t barabart.Kush t doj le t besoj.Vetbesimi nuk sht i dnuar.Mendoj se ajo (Mbyllja e kishave dhe xhamiave-shn.i Red.)sht e drejt,pr shkak se shkenca ka fituar mbi religjionin.

  -far mendoni pr Stalinin?
  Demai:
  Stalini pr Shqiprin sht i rndsishm.Ai,pr Shqiprin ka br shum pun t mdha,e t dgjuara.Un marksizmin e kuptoj ashtu si e zbrtheu dhe e zbatoi Enveri,i ndryshm nga ai marksizm q sot zbatohet n Bashkimin Sovjetik e n Jugosllavi.Partia jugosllave nuk ka legjitimitet n themelet e saj q t udhheq pr 40 vjet.Ajo nuk mund t udhheq mbi bazn e mossukseseve.Partia jugosllave sht totalisht e burokratizuar,burokraci e cila erdhi n pushtet mbi bazn e mossukseseve dhe nuk don t largohet.N krahasim me Partin jugosllave,Partia e Puns s Shqipris,shtetin e vee udhheq prej fitores n fitore.Shoqria shqiptare nuk ka prjetuar kriza.Nj sistem t atill nuk duhet ofenduar.Shqiptart nuk lejuan q n sistemin udhheqs t shfaqet dhe sundoj aparati burokratik,i cili shkatrron socializmin.Pr Jugosllavin ndoshta,do t ishte i mirseardhur pr momentet e tashme sistemi shumpartiak,ndrsa n Shqipri nj sistem t till partiak nuk duhet lejuar.

  -A keni qen ndonjher n Shqipri,i keni par me sy ato rezultate?
  Demai.
  -Jo asnjher nuk kam pasur rast t vizitoj Shqiprin.

  -A do t thoni dika pr fund t ksaj bisede,pr dika q nuk ju kemi pyetur?
  Demai:
  Jo.I thash t gjitha.Ve nj lutje kam.Fjalt e mia t mos i ndryshoni.

  faqe 19-20
  vazhdon...

  Marr nga:
  Republika e Kosovs sht shpallur n zemrn e popullit tim
  Boton Kolegjiumi
  i Redaksis s "Zrit t Kosovs"
  Tetor,1990
  Pijetoret jan vendet ku menduria shitet me shishe! (Uendell Filips)

  Lista e injorimit: Llapi

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Harudi
  Antarsuar
  08-09-2004
  Postime
  622
  vazhdon nga shkrimi i kaluar...

  intervist e botuar n gazetn "Vcernji List" t Zagrebit t dats 24.02.1990.

  -Deklaroheni si humanist?
  Demai:
  -Po.Jam humanist.

  -A shkon humanizmi bashk me platformn staliniste t dors s fort dhe me respektimin e Enver Hoxhs?
  Demai:
  -Asnjher nuk kam qen idhtar i stalinizmit dhe dors s fort.Kto jan trillime.Pr stalinin nuk kam pasur mendim t lart.Ai nuk sht vazhdues i denj i Leninit.Edhe pse n katiern e tij ka pasur merita,sidomos n krijimin e koalicionit antifashist gjat Lufts s Dyt Botrore.Por,pas lufts nuk arriti q ta zhvilloj socializmin n rrug t drejt,sepse prhapjen e tij n bot e ka paramenduar prmes BRSS.

  -Ndrsa simpatin pr Enver Hoxhn?
  Demai:
  -sht e pabesueshme,edhe pse gjithmon ka fol mir pr Stalinin,i cili i ka dhn prkrahje t rndsishme Shqipris,n mbrendin e tij Enveri sht m s paku stalinist.Ai nuk iu ka prmbajtur skemave staliniane.Mjaft drejt e ka kuptuar vetlvizjen e shoqris shqiptare dhe e ka zhvilluar n mnyr dialektike.nga vendi m i pazhvilluar n Evrop,si shembull negativ,arriti q pr 40 vjet t krijoj shtetin q mund t krenohet.Pr kt e respektoj si birin m t madh t popullit shqiptar dhe udhheqsin gjenial,i cili,natyrisht,kishte edhe gabimet e tia,por asnj strategjike.

  -Kemi prshtyojen,megjithse jeni intelektual,nuk i shihni apo nuk dshironi t'i shihni dobsit e regjimit shqiptar q i ka krijuar Enver Hoxha-nga pazhvillueshmria ekonomike deri te totalitarizimi-nga i cili njerzit ikin?
  Demai:
  -N do grur ka egjr.Nuk ka shoqri sterile e cila do t mundte t knaqte dokend.N Shqipri mund t jen t paknaqur vetm parazitt,spekulantt,matrapazt eventualisht ndinj kundrshtar politik t cilit i flen burokratizmi.Shtresa burokratike n Shqipri sht m e holla,sepse Enveri nuk lejoi q ajo t zhvillohet.Ai e bri seleksionimin pozitiv.N do pes apo dhjet vjet bri spastrime,por jo n kuptim si i mvishet.I ka ndrruar ata q s'kan mjaft t aft,duke i sjell m t aftit,m t shkolluarit.N Shqipri sundon sistemi njpartiak,mirpo ajo parti udhheq politik q i prgjigjet m s miri interesave t popullit dhe intelegjencies.

  -Edhe pse asnjher nuk keni qen n Shqipri,a mund t'i prgjigjeni shkurt pyetjes se,a ka n at vend liri njerzore dhe demokraci?
  Demai:
  Ka,aq sa lejojn mundsit materiale dhe t tjera dhe n t ardhmen do t ket gjithnj e m tepr.Projekti i Enverit,t cilin po e vazhdon Ramiz Alia,po shkon n at drejtim.

  gjithnj marr nga:
  Republika e Kosovs sht shpallur n zemrn e popullit tim/faqe 33-34
  Boton Kolegjiumi
  i Redaksis s "Zrit t Kosovs"
  Tetor,1990
  Ndryshuar pr her t fundit nga Harudi : 07-02-2005 m 18:07
  Pijetoret jan vendet ku menduria shitet me shishe! (Uendell Filips)

  Lista e injorimit: Llapi

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  DEMAI: ATY KU KA MITOMANI, KORRUPSION, NEPOTIZM, KLANIZM E AKREBALLK, ATY SHT RUGOVA  Prgatiti pr shtyp: Burim Etemaj  Prishtin, 6 shkurt 2005- Lidhjen Demokratike t Kosovs (LDK), pa Rugovn, Adem Demai e sheh si fisin pa bajraktarin karikatur, si diktaturn pa diktatorin karikatur apo si knetn ton demokratike pa liderin karikatur.

  Kudo q shihni dhe prjetoni, n shoqrin kosovare, probleme, bllokada e dshtime nga m t ndryshmet, aty ku zhvillohen hilet e dallaveret me tender, aty ku ka mitomani e korrupsion, aty ku ka nepotizm, klanizm e akreballk, aty, sipas Demait, jan t pranishme jargt rugoviste dhe ngapak nga kto jargt e isteve t reja.


  Rugova pr botn ssht m i prdorshm  Vedat Bujupi :Grupi i Kontaktit, kto dit, i ka rekomanduar Rugovs q t jap dorheqje nga LDK-ja. A mendoni se Rugova do t prfill kt krkes dhe si e shihni Ju LDK-n pa Rugovn n krye t saj?  Demai: Ata q e kan vendosur dhe q e kan prkrahur aty, edhe mund ta heqin kur t duan. Tashm, jo vetm ne, por edhe bota sht lodhur e mrzitur me z. Rugova. Ai, pr botn ssht m i prdorshm. Ai i kreu rolet e veta. Ata nuk kan m nevoj pr t. Mirpo, bota nuk ka dshir q ti ndot duart e veta me t palarat tona. Ata toleruan z. Rugovn deri n absurditet sepse kishin nevoj fort t madhe pr t. Pasi q e shtrydhn si limonin, atyre u ra ndrmend se ai paska pas shkelur nenet e shenjta t Kornizs Kushtetuese Kalimtare t Kosovs! Por, nuk sht problemi vetm te z. Rugova. Problemi m i madh jan rugovistt t cilt jan derdhur si jargt dhe kan prfshir krejt shoqrin kosovare. Z. Vedat, mos prtoni, gjejeni dhe lexojeni n mnyr kreative romanin OH t shkrimtarit ton t madh, Anton Pashku. Aty do t shihni, si n pasqyr, si duken jargt tona intelektuale. Kudo q shihni dhe prjetoni, n shoqrin kosovare, probleme, bllokada e dshtime nga m t ndryshmet, aty ku zhvillohen hilet e dallaveret me tender, aty ku ka mitomani e korrupsion, aty ku ka nepotizm, klanizm e akreballk, aty jan t pranishme jargt rugoviste dhe ngapak nga kto jargt e isteve t reja.

  LDK-n pa z. Rugovn e shoh si fisin pa bajraktarin karikatur, si diktaturn pa diktatorin karikatur, si knetn ton demokratike pa liderin karikatur!
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Lexuesit pyesin gjat javs Adem Demai prgjigjet t hnn


  "Epoka e re" 20 shkurt 2005

  Prgatititi pr shtyp: Burim Etemaj

  Prishtin, 20 shkurt 2005 - Haradinaj as nuk sht ftuar fare nga Kshilli i Sigurimit pr t marr pjes n takimin e ktij organi n New York. Zotri Peterseni, n t vrtet, ka shfrytzuar t drejtn e vet private pr ta marr me vete z. Haradinaj, jo pr t marr pjes n veprimet e bisedat politike, por vetm si person teknik dhe, eventualisht, pr tia trembur mizat! E, sa pr aq, z. Haradinaj ka pun pak m t mdha, ktu, n shtpin e vet. Kshtu q, n kt rast, nuk pati as ftes t vrtet pr z. Haradinaj nga KS, prandaj as nuk pati (dhe as nuk do t mund t kishte ndonj refuzim thirrjes zyrtare t KS!), ndonj refuzim t vrtet nga ana e z. Haradinaj. Kshtu e komenton Adem Demai, refuzimin e kryeministrit Haradinaj pr t marr pjes n mbledhjen e KS t OKB-s.  Albulena Sadiku: Z. Demai, sa i dmton interesat e Kosovs refuzimi i kryeministrit Haradinaj pr t marr pjes n mbledhjen e KS t OKB-s?  Adem Demai: E nderuara Albulen, pyetja Juaj nuk sht aq e thjesht sa mund t duket n shikim t par. Ne, ende jemi popull shum i ri pr t kuptuar lojrat e politiks botrore. Ne shum leht kapemi pas lecks s kuqe t ciln tundin, para hundve tona, politikant-toreador-botror, n arenn politike ballkanike.

  Ardhja e presidentit t Serbis, z. Boris Tadiq n Kosov, ia hoqi fare petn lakrorit politik t Kosovs. Ska nevoj ta prshkruajm edhe nj her vizitn brutale t z. Tadiq, n Kosov. Kjo ishte nj goditje shokante politike pr qytetart e thjesht t Kosovs. Pr t gjith ata qytetar t cilt u kan besuar verbrisht dhe fminisht fintave politike t z. Rugova e t z. Daci se pavarsia e Kosovs sht pun e kryer, vetm duhet t kryhen edhe ca pun formale. Vizita e z. Tadiq ishte shokante pr t gjith ata qytetar t thjesht q u besonin iluzioneve t z. Haradinaj se vetm duhet t plotsohen standardet e pavarsia do t jet pun e kryer! Vnia me dor t vet presidentit t Serbis t flamujve t shtetit serb n enklavat serbe n Kosov, thirrjet e tij se ska, e as sdo t ket pavarsi pr Kosovn, ishte shkundullim fort i dhembshm pr popullin e thjesht t Kosovs. Sepse t gjitha kto veprime e fjal u bn dhe u than n pranin e prfaqsuesit t OKB-s, t KS e t UNMIK-ut, t z. Petersen. T gjitha kto veprime e fjal u bn e u than n pranin e Komandantit t KFOR-it, detashmentit t forcave t NATO-s, n Kosov, z. Ive de Kermabon! Kta zotrinj t lart, me asnj gjest dhe me asnj fjal nuk kundrshtuan veprimet e fjalt e z. Tadiq! Hipnoza politikee deriatditshme t qytetarve t Kosovs u prish dhe prandaj u desht, shpejt e shpejt, q t vheshin n veprim doza t reja t narkozave politike, pr ta vn prsri popullin e gjor n gjum politik! Kto dy doza u vun n qarkullim e n veprim njkohsisht.  Nuk pati ftes t vrtet pr z. Haradinaj nga KS i OKB-s  Doza e par ishte Kushtetuta e nxeht, si kishte dalur nga furra dhe e gatuar sipas porosis s z. Rugova, (pr Kosovn e pavarur!) dhe doza e dyt ishte ftesa e z. Petersen z. Ramush Haradinajt q ky ta shoqronte pr n Nju Jork, n mbledhjen e Kshillit t Sigurimit t OKB-s. Derisa u muar vesh se ajo nuk ishte kushtetut, por nj brum nga i cili mund t gatuhet kushtetuta nse Kosova do ta fitoj pavarsin dhe derisa u muar vesh se z. Petersen z. Haradinaj e kishte ftuar pr Nju Jork vetm sa pr tia bartur valigjet, populli i thjesht, qyshmoti, i msuar me narkoza politike prsri vazhdoi gjumin e vetknaqsis e t vetmashtrimit. Ne, analistt kemi mbetur q t flasim vetmevete sepse nuk na e v veshin kush, ose na pyesin se sa i dmton interesat e Kosovs refuzimi i kryeministrit Haradinaj pr t marr pjes n mbledhjen e KS t OKB-s? Paj, e nderuara Albulen, z. Haradinaj as nuk sht ftuar fare nga Kshili i Sigurimit pr t marr pjes n takimin e ktij organi n Nju Jork. Zotri Peterseni, n t vrtet, ka shfrytzuar t drejtn e vet private pr ta marr me vete z. Haradinaj, jo pr t marr pjes n veprimet e bisedat politike, por vetm si person teknik dhe, eventualisht, pr tia trembur mizat! E, sa pr aq, z. Haradinaj ka pun pak m t mdha, ktu, n shtpin e vet. Kshtu q, n kt rast, nuk pati as ftes t vrtet pr z. Haradinaj nga KS, prandaj as nuk pati (dhe, as nuk do t mund t kishte ndonj refuzim thirrjes zyrtare t KS!) ndonj refuzim t vrtet nga ana e z. Haradinaj. Krejt kjo ishte vetm nj majtap-fint politike me kalamajt e Kosovs, t cils z. Haradinaj iu prgjegj n mnyrn e vetme t mundshme, duke u br se nuk po e kuptonte se krejt kjo ishte vetm nj tallje e pakrip e z. Petersen me t dhe me iluzionistt e vazalistt e Kosovs.  Mergim Dauti: Zotri Demai, ka mendoni Ju, m shum ka kontribuar n luftn lirimtare n Kosov Ibrahim Rugova, apo kuajt e gomart e Shqipris?  Adem Demai: - I nderuari Mrgim, ju po merreni me sarkazm dhe me tallje t lira. Ju, n t vrtet, po talleni me shumicn drrmuese t inteligjencies shqiptare. Ju, n t vrtet, po talleni me shumicn drrmuese t popullit ton. Z. Ibrahim Rugova sht nj njeri, sht nj person, sht nj intelektual me nj aftsi krejtsisht mesatare; sht nj burr me nj vullnet fare t mefsht; sht nj burr intelektual, ego i kulluar, vehtijak, frikacak, hakmarrs kur mundet dhe i lakushm si rakita; sht regjimist dhe konformist i tejm; sht njeri e intelektual q nuk i beson askujt dhe q ka lakmi t madhe pr pushtet; t vetmet gjra q ky njeri disponon jan dinakria e holl e fshatarit dukagjinas dhe njohja e thell e psikologjis s mjer t popullit t vet. Ky njeri nuk pati as polici, as ushtri t vetn, n fillim, as para t vetat q ti imponohej ktij populli; ky njeri arrivist vetm shfrytzoi dhe po shfrytzon situatn, duke iu prshtatur rrethanave t dhna, pr t siguruar pr veten dhe familjen e vet jet luksoze dhe mondane, i gatshm t luaj rolet m t pabesueshme dhe m t pahijshme politike.

  Fenomeni Rugova nuk sht shtje e nj individi. Fenomeni Rugova sht shtje, edhe sot, e shumics s popullats shqiptare t Kosovs. Fenomeni Rugova i ka rrnjt thell n historin e n robrin ton dy mij e kusur vjeare. Ai nuk erdhi n kt pozit me forc e me dhun; ai erdhi, ktu ku sht, fal rrethanave t cilat krijuan ata t cilt e solln dhe po e mbajn at aty ku sht. Si t spjegohet q, me vite t tra, shumica e shqiptarve votuan dhe prkrahn kt njeri? Pra, sht krejtsisht e qart se shumica e shqiptarve, n esenc, ishin vet z. Rugova. Ishin inert, t palvizshm, pasiv, hezitues, konfuz, t mashtrueshm, por edhe mashtrues; me dshira t mdha e me gatishmri mikroskopike pr sakrific; patriot vetm brenda rrethit familiar (e, sa pr Kosovn le t flijohen t tjert e jo un e familja ime!); patriot q duan Kosovn pr veten e tyre e jo veten e tyre pr Kosovn; kta jan ata q arsyetojn t gjitha gafet, gabimet e qyqarllqet e z. Rugova, sepse edhe ata vet, po t ishin n vendin e tij do ti bnin t gjitha ato veprime q ka br z. Rugova. Z. Rugova, pa kta, nuk do t ishte askund, sikurse q kta me z. Rugova nuk jan askund.

  Kshtuq, i nderuari Mrgim, nuk sht qndrim i drejt politik q t fajsojm nj njeri e t mos i shohim t gjith ata njerz q ishin e q jan prapa tij dhe q me votn e tyre, pr kt njeri, luajn futboll me fatin e vet, me fatin e familjeve t veta dhe me fatin e tr Kosovs! Derisa nuk do t aftsohemi q, pr dshtimet tona t mos fajsojm t tjert, por n to t shohim edhe pjest e fajeve e t gabimeve tona, nuk do t mund t prmirsohemi e t bhemi t vlefshm.

  Kuajt e gomart e Shqipris kan br shum pr luftn ton lirimtare, por meritat i kan ata njerz q i kan mobilizuar ata kuaj e gomar n funksion t liris.  Opozita mund, duhet dhe e ka pr detyr q pozitn ta shtyj q t punoj pr arritjen e liris e pavarsis s Kosovs  Valbon Hajdari: Zoti Demai, a mendoni se ekziston mundsia q opozita t jet shtytse e pozits pr zhvillime demokratike, prderisa, n njrn an, n Kosov nuk sht e rregulluar dhe e garantuar me ligj e drejta e organizimit t referendumit pr shtje t caktuara dhe kushtet n t cilat mund t bhet kjo, ndrkaq, n ann tjetr, n kuvend ajo gjithnj bllokohet nga votat e shumics?  Adem Demai: E nderuara Valbon, Kjo shtje pr t ciln Ju bni fjal, mund t paraqitet n shum varianta, por n rastin ton konkret, opozita mund, duhet dhe e ka pr detyr q pozitn ta shtyj q t punoj pr arritjen e liris e pavarsis pr Kosovn, si parakushte t domosdoshme pr fardo zhvillimi demokratik. Kjo varet shum nga fakti se si opozita kosovare e kupton rolin e vet politik n Kosvn e sotme. Nse opozita, qllim t par ka ardhjen n pozit, ose ardhjen n pushtet e pastaj arritjen e liris e pavarsis s Kosovs, kjo nuk do t mund t luaj rolin q Ju krkoni prej saj. Pr variantin e dyt, pra, liria e pavarsia e Kosovs para interesit pr pushtet, n kt rast opozita do t mund t tejkalonte bllokadn numerike n Kuvendin n saksi t Kosovs, sepse do t kishte prapa vetes mbshtetjen e shumics s popullats, tashm, t zhgnjyer t Kosovs.  Zenel Spahiu: Baca Adem, si e komentoni deklaratn e kryetarit t Serbis, Boris Tadiq, pas vizits q i ka br Kosovs, se pret q bisedimet pr statusin prfundimtar t Kosovs t fillojn n qershor ose n korrik?  Adem Demai: Nuk e pres nj gj t till.  Rugova sht nj hajgarexhi i madh  Albert Curri: Zoti Demai, e shihni se gjrat sjan edhe aq zi sa i paraqitni Ju dhe shtypi i afrt me Ju, Epoka e Re. Se Kosova po prparon gjithnj e m shum n rrugtimin e vet t sigurt drejt pavarsis, e dshmon edhe brja e vendit ton, me dekret t veant t Presidentit Rugova, me ditn e Presidentit, q do t jet 24 maji?  Adem Demai: I nderuari Albert, me optimizmin dhe me gatishmrin Tuaj q t mashtroheni me disa finta politike t z. Rugova, po m bni t qesh. Z. Rugova sht nj hajgarexhi i madh. Ai me gjra t tilla, n formn e amakzave, her pas here, po e gzon popullin. Dhe, shumica e popullit ende po i prtyp me lezet kta amakza. Po dgjoj q edhe TV Kompania MAKANDA po reklamon, minut m minut, serin e re t amakzave RUGOAM!
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Lexuesit pyesin gjat javs Adem Demai prgjigjet t hnn

  Pyetjet mund ti drgoni do dit n e-mail adresat:

  burimetemaj100@yahoo.com ose

  burimetemaj@hotmail.com
  13 mars 2005

  DEMAI: ME QEJF, RUGOVA NUK DO KTHEHET N FORMULN - T GJITH N THES ME GRYK T MBYLLUR  -Tani, t gjitha standardet po rrudhen n nj n decentralizim, ose si po i thon n mnyr m elegante, n reformimin e pushtetit lokal. Aty jan t koncentruar t gjitha standardet e tjera. Shumica e shqiptarve kan drejtuar shikimin kah Haga, prandaj edhe nuk do t shohin se far do t ndodh n Kosov.  Prgatiti: Burim Etemaj  Prishtin, 13 mars 2005 - Adem Demai, duke e komentuar mundsin e krijimit t nj qeverie gjithprfshirse n Kosov, ka thn se sa pr me qejf, Rugova nuk do t kthehet n formuln - t gjith n thes me gryk t mbyllur, sepse kshtu, sipas tij, bhen shum hisenik n kula! Mirpo, nse zori hyn n loj, ather, thot Demai, mund t bhet gjithka.  Arlinda Hasi:Baca Adem, u tha kto dit, se n mbrmjen e akuzimit t Haradinajt, prfaqsuesi i Zyrs Amerikane dhe ai i Zyrs Angleze n Prishtin, jan takuar me Nexhat Dacin dhe i kan krkuar krijimin e nj qeverie me baz t gjer. Po ashtu, kt e ka krkuar edhe BE-ja. far mendoni Ju rreth ksaj formule t re qeveritare? Faktikisht, a e ndani mendimin se ajo do t mund t garantonte vlersim pozitiv t prmbushjes s standardeve dhe shtrimin pr zgjidhje t statusit t Kosovs?  Demai: E nderuara Arlind, kjo q kan krkuar ata zotrinjt e nderuar dhe q po e krkon Bashkimi Evropian, nuk sht pr Kosovn formul e re, si po mendoni Ju. Harruat se Qeveria paraprake e z. Bajram Rexhepi ishte pikrisht sipas formuls s qeveris - me baz t gjer? Ishte ai nj koalicion qeveritar i prbr nga t tri partit e mdha: LDK, PDK dhe AAK. Opozit, faktikisht, nuk kishte, prandaj edhe zhurm e grindje nuk kishte. Kishte vetm, aty-ktu, ndonj replik, ose ndonj sharje ndr dhmb dhe aq. Prse? Sepse t gjitha partit e mdha kishin nga nj cop t kulait, i cili nuk ishte aspak formal, ndonse buronte nga pushteti krejtsisht formal politik. Kt her, dmth. pas ktyre zgjedhjeve t fundit, zotrinjt Rugova, Daci e kompani, u bn m kurrnaz. N emr t demokracis, kinse pr ta br Kuvendin n saksi t Kosovs me opozit, i lan jasht kulait PDK-n dhe ORA-n, i morn n koalicion AAK-n dhe disa parti t vogla e disa individ dhe harrnuan qeverin e z. Haradinaj. Kjo ishte formula matematikore- kimike-politike e zotrinjve Rugova-Daci.

  Dhe, nuk qe kjo formul, politikisht, aspak naive e pa leverdi pr kolltuqe e prfitime tjera pr ithtart e z. Rugovs, t cilt kullufitn gjysmn e kulait me gjith mjedis, kurse AAK-s e t tjerve ua lan ato q mbetn. Mirpo, ata q mbetn duarthat po bjn zhurm dhe po fusin ndrskamca, kurse miqt tan t jashtm kan dshir q punt n Kosov ti kryejn pa zhurm e pa poter dhe t gjithve tua japin nga nj cop kulai q tua mbushin bulshit, n mnyr q t mos mund t brtasin, t shajn e t fajsojn njri-tjetrin. Sa pr me qejf Rugova nuk do t kthehet n formuln - t gjith n thes me gryk t mbyllur, se ashtu bhen shum hisenik n kula! Mirpo, nse zori hyn n loj, ather mund t bhet gjithka.

  Sa i takon asaj q thoni Ju pr vlersimet pozitive pr prmbushjen e standardeve, ajo sht nj pun krejt e dors s dyt. N Kosov e pr kosovart nuk ka as nuk do t ket kurrfar garancish. Pr UNMIK-un e pr shefat e tyre, me rndsi sht q mishi t piqet e helli t mos digjet! Tani, t gjitha standardet po rrudhen n nj n decentralizim, ose si po i thon n mnyr m elegante, n reformimin e pushtetit lokal. Aty jan t koncentruar t gjitha standardet e tjera. Tani, shumica e shqiptarve kan drejtuar shikimin kah Haga, prandaj edhe nuk do t shohin se far do t ndodh n Kosov.  Shumica e popullit ton ende nuk sht e vendosur q t shkoj pas ademjasharve  Ramiz Gashi: Baca Adem, veanrisht tani edhe me dorheqjen e kryeministrit Haradinaj dhe me arrestimin e tij nn akuzat q ia ka br Tribunali i Hags, proceset politike n Kosov mund t marrin kahje t pariparueshme, t dmshme pr t ardhmen ton. far momenti tjetr m kritik, apo edhe m t prshtatshm, pritni e spo e merrni iniciativn pr themelimin e nj qeverie teknike, e cila do t ishte n gjendje ta bnte realitet ndrrn e shumics s qytetarve t vendit pavarsin e Kosovs? Faktikisht, a mos mendoni se dikush duhet t vij e tju marr pr krahu pr ta br kt?  Demai: I nderuari z. Ramiz, faleminderit q po m nderoni dhe po m jepni rndsi e mundsi m t mdha sesa q kam Nuk sht problemi te qeverit dhe te ademat, por problemi sht te vetdija e popullit. Pa vetdije t lart kombtare, qytetare e njerzore, ska organizim t fort. E, pa organizim t fort ska fuqi, e pa fuqi ska ndryshim as t realitetit shoqror, as t realitetit fizik. Populli me vetdije ndrrimtare shkon pas udhheqsve ndrrimtar. Populli i pavendosur shkon pas udhheqsve t pavendosur. Shumica e popullit ton ende nuk sht e vendosur q t shkoj pas ademjasharve, q jan t gatshm t shkrijn gjith ka kan pr liri e pavarsi. Shumica e popullit ton edhe kur sht fjala pr liri e pavarsi, ende kalkulojn, prandaj edhe shkojn pas kalkulantve. E kalkulantt, pikrisht pse jan t till, gjithmon friksohen e mashtrohen dhe prandaj mbeten n gjysm t rrugs! far sht qumshti, e till sht edhe maza.

  I nderuari z. Ramiz, nse jeni Bektesh, edhe me kaq do ta merrni vesh se far dua t them.  Dshmitart e mbrojtur pr ti siguruar vetes nj jet komode n perndim, jan t gatshm q t shpifin edhe kundr nns s vet  Besa Rama: Zotri Adem, duke lexuar me kujdes aktakuzn e Tribunalit t Hags kundr Ramush Haradinajt, Lahi Brahimajt dhe Idriz Balajt, m ka ndodhur shum her t mendohem se vrtet a e kam para vetes nj aktakuz t lshuar nga nj gjykat shum e respektuar ndrkombtare, apo ndonj fejton nga t shumtit q kemi lexuar pas lufts n gazetn e LDK-s Bota Sot...? M intereson mendimi Juaj, pa ekuivoke, rreth ktyre veprimeve shpifarake t fars son?  Demai: E nderuara Bes, pa ekuivoke, ajo aktpadi me shumic sht sajuar e sht harrnuar nga t vrtetat e prokurorve e t hetuesve terrorist t Beogradit, nga deklaratat e dshmitarve t mbrojtur, t cilt pr ti siguruar vetes nj jet komode n Perndim, jan t gatshm q t shpifin edhe kundr nns s vet. Pastaj, pavarsisht se far deklarohet zyrtarisht e botrisht, Tribunali Penal Ndrkombtar i Hags sht nj instrument juridik i Kshillit t Sigurimit t OKB-s. Dhe, KS, n prpjekje t harmonizimit t shum interesave ndrkombtar lidhur me Kosovn, mundohet t barazoj krimet terroriste t regjimit kolonialist t Beogradit, me luftn vetmbrojtse e lirimtare t popullit ton t udhhequr nga UK-ja. Prandaj, mos u habitni sepse ska mundsi t jet ndryshe. Kryengritja jon lirimtare u ndal n gjysm t rrugs, sepse vlersimet e situats politike e ushtarake t udhheqjes s athershme t UK-s ishin t gabuara. Dhe, si gjithmon, gabimet paguhen e do t paguhen.  Besim Ademi: Zotri Demai, si njohs i mir i Rugovs, a mendoni se Rugova me ndihmn e Nexhat Dacit ka manipuluar me autoritetin e Haradinajt?  Demai: I nderuari z. Besim, n luftn pr pushtet t gjith pjesmarrsit manipulojn me t tjert dhe njkohsisht manipulohen nga t tjert. Por, sht si rregull q m t mdhejt dhe m t fortit, m shpesh manipulojn me ata q jan m t vegjl, m t pa ditur, dhe prandaj m t paorganizuar e m t dobt. E, t ktill ende jemi ne. N kt bot e n kt jet asgj nuk ndodh rastsisht. Edhe neve, kto gjra t paplqyeshme q po na ndodhin, nuk po na ndodhin rastsisht. Mirpo, fal ligjeve t jets dhe faktorve q nuk shihen e nuk njihen, por q veprojn brenda tyre, ndodh, jo rrall, q manipulatort t arrijn t kundrtn e asaj q kan planifikuar. Historia sht prplot me shembuj t ktill.  POLITIKS I DUHET NGAPAK DINAKRI E KOZMETIK˔...  Dardan Berisha: A ishin deklaratat e z. Haradinaj burrrore para se t nisej pr n Hag, duke pasur parasysh q 100 her e falnderoi z. Rugova?  Demai: I nderuari z. Dardan, sikurse gjells q i duhet ngapak krip, edhe politiks i duhet ngapak dinakri e kozmetik. Mirpo, kur teprohet me kto mlmesa, ather sikur prishet paksa shija e gjells, apo e politiks...
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Marre nga:

  http://www.mekuli.com


  PRGJEGJE LEXUESVE T MEKULIPRESS

  NGA ADEM DEMAI  AGIM SHABANI: Cili shtet, sipas Jush, do t mund ta pranonte pavarsin e Kosovs?

  A.D. I nderuari Agim, bota ka shum shtete dhe ndr kto ka mjaft nga ato t cilave pavarsia e Kosovs nuk do tu pengonte. Por sht vetm nj shtet n bot q ka interes thelbsor q Kosova t jet e pavarur dhe kjo sht Shqipria. Mirpo, duke pasur parasysh varshmrin e madhe t Shqipris q ka nga bota e zhvilluar, nse bota e zhvilluar do t kundrshtonte njohjen e pavarsis s Kosovs, vshtir se edhe Shqipria do t guxonte t njihte pavarsin e vrtet dhe t plot t Kosovs. Sepse, ta njohsh pavarsin e Kosovs, pr Shqiprin do t thoshte ta merrte prsipr ruajtjen e paprekshmris, por edhe t liris s kufirit Kosov-Shqipri. Kjo Shqipri, kshtu si sht, nuk do t ishte e aft ta bnte nj gj t till, sepse nuk do t kishte fuqi ushtararake-ekonomike pr nj pun t till fort serioze. Ju kujtohet ndoshta, kur n nj situat, para shum vjetsh, Kuvendi i Shqipris pati njohur Republikn e Kosovs, mirpo ajo gj pati mbetur vetm nj vendim i kot n letr.

  SKENDER GASHI: Baca Adem, si i komentoni prpjekjet pr realizimin e nj takimi ndrmjet kryeministrit Bajram Kosumi dhe atij serb Vojisllav Koshtunica? Si e shihni Ju iden e kontakteve n kt nivel dhe eventualisht shtrirjen e kontakteve n nivelin e presidentve?

  A.D. I nderuari Skender, t gjitha kto jan prpjekje t Serbis dhe t atyre q jan n shrbim t sendertimit t Rezoluts 1244 t KS t OKB-s e q kan pr qllim t pajtojn xhelatt e Beogradit dhe xhynaht-viktima t Kosovs. Ky sht nj krim i ri q po ushtrohet mbi shqiptart e pafajshm. T lshohesh n bisedime sot me pushtetmbajtsit neofashist e etnik t Serbis do t thot vlersim i gabuar politik me pasoja t humbjes s pastrtis son liridashse. Sjelljet prej mendjemadhi t kryetarit t Serbis Vojisllav Koshtunica, flasin, qysh tash, pr gabueshmrin e lojs politike t Kosovs me Serbin. Ka prova t panumrta se n Serbi n t gjitha shkallt e pushtetit jan stabilizuar ithtart e kamufluar t kriminelve dhe t antishqiptarve serb, si MIllosheviqi, Mlladiqi, Karaxhiqi, Shesheli, etj. Sot n Beograd, para syve t krejt bot, po zhvillohen akte antisemitiste dhe aktort e tyre po dnohen simbolikisht, Sot, n Beograd, para syve t krejt bots, po mbahen takime masive n t cilat po arsyetohen gjenocidet etnike n Srebrenic dhe gjithandej ish-Jugosllavis. Koshtunica, Tadiqi e t tjert, me sjelljet e deklaratat e veta duan q t poshtrojn edhe m tepr kosovart, duke u hequr si zotshtpie, demokrat e paqedashs dhe duke refuzuar gjoja kushtet e kosovarve. Serbia, m s pari duhet t pastrohet nga mkatet e veta dhe nga njerzit mkatar t cilt jan instaluar komplet n pushtetin aktual; t heqin dor definitivisht nga synumet pr ripushtimin, ose coptimin e Kosovs. Vetm pas ksaj do t hapej rruga pr kontakte t shkallshkallshme me nj Serbi demokratike. Me qndrimin e vet jo mjaft t vendosur shqiptart po marrin pjes n rehabilitimin e padrejt dhe t pamerituar t regjimit t Serbis. Ai q prqafohet me t ndoturin, ndotet edhe vet!

  NEBIH ZEJNULLAHU: Cili sht opinioni Juaj, i nderuari Adem, pr planin amerikan pr Kosovn? Pse n kt plan nuk bhet fjal pr pavarsin?

  A.D. Paj, i nderuari Nebih, plani amerikan ka tri verzione. Asnjra prej tyre nuk sht e definuar. Shtetet e Bashkuara t Ameriks kan interesa t shumta n t katr ant e globit. Ato dshirojn q ti ruajn interesat e veta. Kt mund ta bjn duke ju br lshime, her t vogla, her t mdha, aleatve t vet, miqve t vet dhe atyre nga t cilt kan interesa, ose q presin t ken interesa. Amerikant nuk bjn fjal pr pavarsin ton sepse ata jan pragmatik dhe t arsyeshm, sepse ata u prmbahen dokumenteve t nnshkruara nga disa shqiptar t cilt edhe sot nga votuesit shqiptar marrin shumicn e votave. Krijuesit e liris son, nse e duam lirin, duhet t jemi vet ne. Pr t fituar lirin, faktori i brendshsm sht primar, kurse faktori i jashtm sht sekondar. Ky sht ligj i jets, i cili nuk ndryshon dhe nuk do t ndryshoj pr hatr t askujt e, aq m pak pr hatrin ton.

  VALON FAZLIU: Baca Adem, pasi lexova n shtypin ditor se amerikant kan dhn sinjale premtuese se do t shtyjn prpara shtjen e Kosovs, me t thn t drejtn, u gzova shum. Po, Ju, ka mendoni pr kt pun? A do t fitohet pavarsia vitin e ardhshm?

  A.D. I nderuari Valon, gzimin e keni qelepir. Sa her q mund t gzoheni, gzohuni, por m vjen keq q, ksaj here, m duhet t Ju zhgnjej, mirpo Ju lutem, mos qani sepse me vaj nuk do t mund t arrini asgj, as pr veten Tuaj, as pr Kosovn. Prgjigjja ime sht:jo!

  RUKIJE KRASNIQI: S pari Ju prshndes, baca Adem, sepse Ju moj shum. N gazetn Kosova Sot lexova se nj analist amerikan kishte deklaruar se Kosova mund t hyj n BE n vitin 2020, apo 2025. far jan gjasat tona, sipas Jush?

  A.D. Paj, e nderuara Rukie, primare pr Kosovn sht pavarsia e plot dhe e vrtet. Kurse sa i takon hyrjes n BE si t pavarur, gjasat tona, pr shkak t vetdijes son politike, ende n shkall t ult, nuk jan gjithaq t ndritshme. Mirpo vetdija jon politike, kombtare, qytetare e njerzore, kohve t fundit, sht duke prparuar me ritme bukur t shpejta, prandaj edhe ato afate nuk sht e pamundur q t arrihen. Kemi thn se n politik nuk ka far nuk mund t ndodh, prvese t ngjallen t vdekurit.

  ESAT AVDYLI: Prshndetje, baca Adem. Po mundohem t prmbledh n mendimet e mia nj t vrtet q po parashtrohet n form pyetjeje. Nuk kam ide se si do t rrjedhin ngjarjet, por mendoj se prsri kemi kaluar n do forume e strforume! ka mendoni, bac, pr Forumin e Petersenit?

  A.D. Paj, i nderuari Esat, nuk bhet Forumi pr t pavarsuar Kosovn sepse zotri Peterseni ka ardhur n Kosov t gjej mnyrn q, si e si, t bj realitet (Mos)marrveshjen e Rambujes e Rezolutn 1244 e cila Kosovn e shohin si territor nn sovranitetin e integritetin e Serbis. Qllimi i Forumit sht q edhe nj her ti prdor tre nga ata q nnshkruan dhe pranuan dokumentet n fjal. N politik, pr njerzit e verifikuar ka detyra t vazhdueshme, sidomos kur pundhnsit bien n zor.

  VALON VELIU: ka mendoni pr projektin e Qeveris s Kosovs q AKM-ja ( Agjencia Kosovare e Mirbesimit) t bhet AKP (Agjencia Kosovare e Privatizimit)? Sipas mendimit Tuaj, a do ta shpejtonte kjo agjenci procesin e privatizimit?

  A.D. Paj, i nderuari Valon, emri mund ti ndrrohet do institucioni, por m me rndsi dhe thelbsore sht q t ndrrohen ata q kan pushtetin mbi at institucion. sht fort me rndsi q drejtimin dhe kontrollin mbi AKM-n ta marrin vendsit t cilt e duan vendin e tyre m shum se interesin e tyre personal. Derisa Kosova t kontrollohet nga t huajt t cilt marrin rroga njqind her m t mdha se vendsit, duke mos i paguar Kosovs kurrfar kontributesh dhe duke mos iu nnshtruar ligjeve t Kosovs, nuk do t ket dit t mira e t mbara pr Kosovn.

  HASAN FAZLIU: Tashm dihet se Kosova do t ket nj status: pavarsin e Kosovs nn ombrelln e BE-s. A mendoni se m tepr sht fjala pr nj kalim nga nj autoritet ndrkombtar tek autoritetet tjera se sa vet zgjidhja e statusit?

  A.D. I nderuari Hasan, dardha e ka bishtin e gjat, thot populli yn hjekakeq. Vetm pavarsia n baz t vetvendosjes s popullit sht zgjidhje, kurse t gjitha zgjidhjet tjerat jan jallanxhi zgjidhje.

  MRGIMI: Z. Demai, ka mendoni Ju pr gjyqin q sht duke u zhvilluar kundr heroit t gjall t kombit shqiptar, Fatmir Limajt? ka do t ndodh nse do t dnohet dhe a i duhet Kosovs pavarsia kur n burgje gjinden lirimtart e Kosovs? Cili sht komenti Juaj?

  A.D. Paj, o Mrgim, Kosovs i duhet liria e pavarsia q, prve edhe shum gjrave tjera t domosdoshme, t mos ket mundsi t kurdisen edhe procese kundr atyre q luftuan pr lirin e popullit t vet. Mirpo, si e ka provuar prvoja historike, ata q ulin armt para se t sigurohet liria e vrtet, shpesh e psojn kshtu si Fatmiri yn me shok.

  BAJRAM KRASNIQI: Z. Demai, si nj personalitet i cili n kontinuitet jeni marr me politik, q nga vitet e 60-ta, far mendimi keni pr subjektet e kaluara politike t asaj periudhe krahasuar me subjektet e tashme. Jan t rralla, n Kosov, partit e profilizuara. Ajo q bie n sy jan subjektet m t mdha parlamentare, ato t cilat deklarohen se jan me koncepte djathtiste. Sa, vrtet, ato jan djathtiste, apo majtiste. A kan me t vrtet koncepte politike, apo jo, apo funksionojn si ndrmarrje shoqrore? Ju falnderoj dhe Ju prshndes!

  A.D. I nderuari Bajram, do gj n Kosovn ton ende sht e padefinuar dhe e pa kristalizuar. Ne jemi nj shoqri ende amorfe dhe e paprofilizuar, prandaj edhe asgj te ne ende nuk sht e profilizuar. Sa u takon subjekteve t dikurshme nn Serbi dhe ktyre subjekteve t sotme, ato kan shum dallime, sepse edhe rrethanat jan tjera. Nj gj sht e prbashkt pr t gjith: q t gjith kan punuar dhe punojn n rrethanat e joliris.

  ILIR MEHMETI: Baca Adem, po flitet shum se partit politike kosovare kan shrbime sekrete t kundrzbulimit. A jeni n dijeni Ju pr dika t till?

  A.D. Paj, o Ilir, partit tona merren me gjithka, prve me politik t vrtet shkencore. Definicioni i shkurtr i politiks sht ky: T VEPRUARIT DUKE PASUR PARASYSH ME MILIARDA E MILIARDA FAKTOR Q VEPROJN N SHOQRI E N NATYR. Edhe sigurimi sht nj faktor i rndsishm, por jo ai m i rndsishmi. Ky faktor sht m i rndsishmi vetm pr ata q mundohen me do kusht t vijn e t mbeten n pushtet.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  SHKUARJA N ROBRI

  Ia vn prangat n duar dhe ashtu t lidhur, nn prcjellje t policis e drguan s pari n burgun qendror t beogradit. Ademi srish po kthehej n Beograd por tani jo m si Student i Letersis Botrore por si i burgosur Politik. Pas disa orve t kaluara aty Ai dhe rojat e tij, u nisn pr n burgun e Mitrovices s Sremit.

  - Natn e par nuk m drguan n karantin zakonisht ku i drgonin t burgosurit, por n nj podrum t ndrtess s par. Them ndrtess s par sepse aty kishte edhe ndertesa t tjera. Dhe menjeher i kishin vu n veprim spiunt e tyre. Mua aty ma kishin vn nj shqiptar gjoja edhe ai si i burgosur. Ky posa m pa fillj me ato t zakonshmet, ku je vendas e qyfyre tjera . Me t bisedoja gjat asaj kohe q ai t ishte i bindur se i besoja, por n fakt: aspak si besoja!

  Pr fat, para se t shkonte i burgosuri n at burg Tjegullorja ishte mbyllur kshtu q sado Pak kushtet ishin prmirsuar, ngaq t burgosurit, nuk ishin t detyruar t punonin, at pun t rnd.. T burgosurit n karantin drgoheshin q t bhej biseda me ta dhe q t njohtoheshin rreth rregullave t burgut pastaj do ti sistemonin npr pavijone me t tjert. Por ky rast nuk ishte me Adem Demaqin. Pasi udhheqja e burgut kishte marr dosjen e gjyqit ndaj tij, dhe duke e marr, q ai mund t ishte i rrezikshm edhe pr t burgosurit e tjer - e drgojn n izolim.

  Demai i vetmuar - n mes katr mureve kishte filluar t lexonte Tomas Manin dhe Nna dhe e Motra i drgonin gazetn Rilindja nganjher dhe ndonj shtyp tjetr. T Bisedonte nuk kishte se me k. Ishte i vetum. I vetmi njeri me t cilin Bisedonte n raste t rralla, ishte berberi i burgut, q ishte nj shqiptar i cili i rruante dhe i qethte t burgosurit ' do t premte. Aty Ademi nuk murrte m shum se 400gr buk dhe ishte dobsuar aq shum sa kishin filluar t uditeshin edhe gardiant.

  Dhe nj dit i vjen berberi dhe i thot:

  - ka je ka i ban Vetes o njeri, nuk e shef Ti se sa shum je dobsuar?

  Ndersa Ademi i thot:

  - Un ktu n vetmi e kam shum mire ama kjo le t mbetet mes nesh de t mos na degjojn kta t drejtoris. Kisha vendosur - thot simboli i rezistencs, - deri ne fund t denimit t rrisha n vetmi...

  Pas katr muajsh vetmi, Ademin vijn e marrin dhe e drgojn n zyr, te drejtori i burgut.

  - Ulu, i thot drejtori.- ta dgjoj mendimin tnd , t dgjoj se cili sht mendimi yt Politik!

  - Qendrimi im Politik, - i thot Ademi, - sht q KOSOVA T BASHKOHET ME SHQIPRI Q AJO T NDAHET NGA JUGOSLLAVIA DHE TI BASHKANGJITET SHQIPRIS! KY SHT QNDRIMI IM!

  - Ti mendon kt gj me dhun ta realizosh? - e pyet serish drejtori.

  - Jo! S pari duhet Populli me Referendum t deklarohet dhe...

  - e me dhun kurr nuk do ti realizoni qellimet e juaja!

  Ather Demaqi i thot:

  - Jo ne duam pa dhun ti realizojm t drejtat tona por nse nuk arrihen pa gjakderdhje nuk perjashtohen edhe masat e tjera...


  Pas ksaj Ademin nuk e kishin drguar n vetmi por n nj dhom -burgu. Aty po sa hyn gjen spiunin e ri q ishte nj Emigrant nga Shqipria. Posa hyn Ademi, ky ngritet pr Ti rregulluar atij shtratin por Ademi e nderpret duke i thn:

  - ka ke krkuar, pse ke ardh n jugosllavi?
  - Kemi ikur, - ishte prgjigjur i hutuar spiuni.
  - ka keni menduar q do t gjeni kndej ?
  - Po jet m t mire , - ishte gjegjur spiuni dhe kishte vazhduar. - po e shef se si po na trajtojn kta...
  - Pak ja kan ba - i thot Ademi, - sht dasht edhe m keq me ua ba!

  Kshtu kalonin ditt, javt muajt...

  Nga burgosja e tij e par Adem Demaqi lshohet nga burgu jo m 19 nntor t vitit 1961 por nj dit m hert... T theksohet edhe kjo, se ai kishte prfituar sikur se edhe shum t burgosur t tjer, nga nj ndryshim n ligj dhe n vend t pes viteve kishte mbajtur vetum tre...  I LIRUARI N LIRI


  Nna ishte gzuar shum q i ishte kthyer djali i vetum. Edhe Ademi i ishte gzuar shum takimit me nn-loken e tij t Dashur. Por ky gzim kishte zgjatur shum Pak sepse tani Pas burgut, n liri, pr t, kishte filluar nj burg tjetr edhe m i rnd, izolimi nga t tjert.

  Ademi rrfen: erdha n shtpi dhe vrejta se gjithkund ishte nj frik e madhe. Vetum ata m t guximshmit kishin kurajo t vinin e t m bnin ndonj vizit. Edhe kusherinjt nuk guxonin e t m vinin. N rrug disa shok kur me shihnin e kthenin kokat anash dhe kishin frik t flisnin me mua. Isha n at situat q krkoja fardo pune, por askush nuk m jipte. Isha n gjendje edhe kanale t qilja. Praktikisht isha i dnuar me vdekje! Nna prpiqej dika t punonte, mundohej... T vjedh nuk mundja, t lypi ( lmosh) nuk doja! Kurr ne jetn time nuk kam shkuar te ndonjeri dhe i kam thn: a ke t holla t m gjesh se - Ti kthej ma von?! Ishte e qart se pa pun do t thoshte se nuk do t mundja t kthehesha n jet normale..

  Kudo q shkoja pr t krkuar pun m thoshin: Eja nesr!
  Kur shkoja t nesermen m prisnin me fjalt: ska gj pr Ty!
  Kishte dhe t atill q haptas m thonin: Adem ne e dim q Ti je i aft por nuk guxojm t t punsojm. M s shumti iu falenderohesha ktyre sepse nuk m shtisnin. Por n mnyr t ndershme m thonin se, nse me punesonin ather do Ti largonin ata nga Puna...
  MARTESA  Edhe pse jetonte n kushte tmerrsisht t vshtira, Ademi vendos t martohet. Ai n ate koh veq e dinte se cila do t jet rruga e tij jetsore e cila do t jet e vshtir, me katrahur,e kazamatur dhe e prvuajtur; jet me shum rreziqe! Kjo do t thot, se martesa n kso kushte, kurrsesi nuk prputhej. Por megjithat nga dashuria q ai ndjente pr nnn, e q ishte dshira e saj, Ademi qndron para ofiqarit dhe m 1962 martohet.

  - Nna gjithmon m thoshte, - flet Ademi, - do t vdes pa t par me djal.
  Ather i kam thn Vetes: ajo tr jetn sht munduar e rropatur pr mua, kshtu q tani sht rendi, q edhe un, t bj dika pr t. E martova t parn q m deshi dhe kjo ishte Xhemailia e cila ishte e mire dhe kujdesej pr mua, pr sa kishte mundesi. M lindi vajza ABETARJA.

  Pak koh Pas lindjes s Abetares, Xhemailia po thuajse si n Panik i thot srish Ademit se sht shtatzn:

  - ka t bjm? - e pyet gruaja.
  - Le t lind edhe fmija i dyt, - ia kthen Ademi.
  - Po por a nuk po e sheh se si po jetojm - ankohet e shoqja.
  - Hesht! Nuk pyeta gj...fmijen do ta lindsh...

  Ademi dshironte me do kusht tia plotsonte dshirn nns, q ta shihte me djal.Dhe, ajo dshir iu kishte plotsuar m von kur i lindi djali:t cilin e pagzoj me emrin:SHQIPTAR!
  NJ DETAJ NGA JETA NE LIRI.

  Ademi thot: M kujtohet kur n Kosov u mbajt mbledhja e linguistve dhe diskutohej pr gjuhn letrare.M e keqja ishte se mbledhjen e udhhiqte nj far Kol Shiroka i cili Pak dinte t fliste shqip dhe m mire fliste serbisht. Dhe n nj moment ky Kol Shiroka ishte ngritur dhe kishte thn:
  - Ne nuk do t fusim ktu gjuhn e Enver Hoxhs dhe t Mehmet Shehut!.
  Isha futur n nj qoshe dhe po dgjoja; t flisja skisha t drejt. Kishte aty student, Profesor, intelektual... Dhe aty na doli se gjuhn standarde e paskan folur vetum Ata t dy... Askush nga intelektualt nuk e pati guximin t ngrihet dhe ti thoshte: Ngo more Ti ktu! Po si ka folur ai popull para se t linde Enver Hoxha a?N far gjuhe a? Po kur t vdesin kta t dy n fare gjuhe do t flet prap ai popull ?T gjith heshtnin. Un veq sa kisha dalur nga burgu dhe mendova q; h pr h t rri.


  N fillim t viteve t 60-ta situata n Kosov ishte shum e rnd. Mbrojtja im n gjyq e kishte pas efektin e vet dhe nuk ishte harruar leht. N ato vite, Prishtina t ngjante n nj Vullkan q ishte gati t shprthente. Policia dhe gjyqi nga un kishin krijuar nj hero t vogl. N vitin 1964 Shqipria pr shkak se jugosllavia shkilte t drejtat e shqiptareve e kishte sulmuar rnd at... Dhe ather Tanjugu kishte botuar nj artikull, se sikur, aspak nuk sht e vrtet, ajo se far thot Shqipria dhe se shqiptart, jan t knaqur me jeten e tyre n jugosllavi...

  E, tani thot Ademi, do ti tregojm Tanjugut dhe t gjithve se sa jemi ne t knaqun me jeten e robit...Vendos q t mos rrij dhe t lviz dika... Por s pari dshiron t bisedoj m at q i kishte dhn, sy e zemr, me nnloken e tij...


  BISEDA NN DHE BIR

  Ademi: NN UN E DI Q TI KE HJEK SHUM PR MUA! UN KAM MARR NJ VENDIM, POR PA LEJEN TNDE DHE PA BEKIMIN TND, NUK DO T BJ ASGJ...

  ( gjithmon kur i lexoj kto fjal shprthej n vaj - vrejtja ime)

  Dhe ajo i thot.
  Nna: BIR, PUNO PR POPULL, DHE JO PR NNEN! NNA NJ DIT DO T VDES, A POPULLI - POPULLI KURR NUK VDES!


  vazhdon
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  FILLON JETA ILEGALE

  N nj koh shum t shkurtr, pasi q e merr bekimin e nns,Lvizja Revolucionare pr Bashkimin e Shqiptarve numrom jo m pak se 300 antar.

  " Frik ne nuk kishim por prvoj jo edhe aq. Sikur t kishim, do t punonim ngadal menurisht dhe m shkatht.
  Programin dhe statutin e ksaj organizate e kishte shkruar dhe ideuar vet Adem Demai.
  2 Un as q e dija se organizata e jon ishte rritur dhe kishte m shum se 300 veta une njihja mezi dikund nja 25 veta. Qllimi yn kryesor dhe primar ishte : BASHKIMI I KOSOVS ME NNN SHQIPRI! N statut e kishim shkruar: " se kt BASHKIMIN do t tentojm ta realizojm me mjete paqsore dhe nse kt nuk do ta arrijm ather do t prdorim edhe ato " jo-paqsore". Kur vendosem t shprndajm flamujt njri nga antart e organizates tha se " kjo nuk sht kurrgj".
  - " Pritni, u thash - do t shihni q ; me t vrtet sht dika!
  M von na kishin akuzuar se kemi punuar sipas sistemit t " tresheve" po nuk ishte kshtu sepse ne takoheshin edhe nga dhjet prnjher..  BURGOSJA E DYT DHE NDARJA NGA VAJZA ABETARJA

  N mngjez t 8 qershorit t vitit 1964 burgoset dhe arrestohet Adem Demai.Nga liria ishin privuar edhe antart e tjer t Organizats. Prpos nns dhe motrs, ksaj radhe Simboli i yn i rezistencs kombtare, n shtpi l edhe vajzn Abetaren dhe gruan Xhemailien . Ajo, vajza ishte n gjum, kur kishin ardh, pr t br arrestimin e babait. Ishte veq shtat muajshe dhe akoma nuk e dinte se; bota n t ciln do t'i duhej t jetonte ishte plot me hipokrizi.

  Ademi tregon:
  " Kur pata vendosur t formoj organizatn ilegale qesh prshendetur nga t gjitha sentimentalizmat . Kur t vendosish njher, q ti nuk je m ather t gjitha ato q munden t t gjejn i pranon n mnyr t qet. ishte vshtir t marrsh nj vendim t till - por ate kisha marr shum m hert se t m burgosnin dhe thell n vete isha pregaditur q t ndahem edhe nga nna, gruaja, fmijt...
  Kshtu q arrestimi dhe vet burgosja nuk m jan dukursi dika e rnd"....
  Nj udbash me emrin Bogdanoviq , t cilin Ademi e cilson si m dinaku q e kishte takuar ndonjher kishte urdhruar q ai ksaj radhe n vend burgut t Prishtines t drgohej n Podujev...
  Por Ademi ksaj radhe e kishte prvojen e burgosjes s par.

  N hetuesi:
  - Kur ke pas guxim me punuar kundr nesh ather duhet t kesh guxim t flassh edhe para nesh dhe t tregosh se cilt jan bashkpuntort e tuaj...
  krkonin q ai t fliste
  - Kur sht njeriu jasht lokaleve t burgut, - u thot Ademi - ju krkoni q Ai t mos flas. E, kur e fusni ktu mbrenda ju i thoni q t flas: interesant sht kjo puna e juaj...
  - Fole apo nuk fole ne kemi mjaft fakte q ty t t shkatrrojm! - i thot udbashi
  - A mendon ti pr vete pr nnn pr familjen? - i thot udbashi tjetr.
  - JO! - prgjigjet Ademi si prej pushks. - Un mendoj vetum pr shkatrrimin tuaj!

  GJYKIMI I DYT

  Seanca gjyqsore mbahet n prishtin. Adem demai n gjyq e pranon se ai e ka formuar Organizaten ilegale. Por, ksaj radhe nuk i kishin lejuar q gjyqin ta shfrytezonte qe edhe nj her ti pshtynte xhelatt n fytyr. Gjyqtar ishte Tahir Dibrani - " shqiptar". Nuk e lejonte t burgosurin t fliste duke e ndrpre. N fund ky far tradhtari i shqipton Adem Demait 15 vite burg. Pra gjyqtari Tahir (D)Ibrani e dno maksimalisht. n kt proces ishin dnuar edhe: Ramadan Shala, Rexhep Elmazi, Zeir Grvalla, Hilmi Rakovica. T gjith kta kishin mar nga 12 vite e m pak. Kshtu gjyqtari Tahir Ibrani, nj serbofil i prbetuar plotsonte dshirat e padronve t tij. fazli grajevcin dhe Shaban Shaln ( t dy msues) i kishin mbytur gjat torturave...

  TMERRET E NISHIT

  N nish ishte tmerr. T gjith ishin pregaditur; udhheqja, gardiant pr t na " pritur": sharje, krcenime, pun t rnd rrahje! prditshmri burgu! isha n " 17-en" dhe aty ishin m shum se 80 veta. Shtretrit ishin deri n katr kat. ishte vshtir. Si gjithkund q shqiptart ishin t diskriminuar edhe ktu, ani pse kishte t burgosur t tjer shqiptart ishin m t diskriminumit. ndjehej nj diskriminim i madh ndaj shqiptarve. pr gabimin m t vogl i burgosuri - shqiptar drgohej n vetmi. Nse ndonjeri nga ne nuk i kishte fshir mir si duhet kpuct menjher e drgonin n vetmi... Shqiptart ishin n fund t durimit. M thonin duhet t ndrmarrim dika: U thoja: prisni, ngadal, do t qndrojm! do ta prballojm edhe kt!
  Nj dit po qelnim kanale. Din Spahia ishtee i semur nga 2 sarilleku. ishte nisur me shkue te mjeku i burgut . Ai mjeku as q kishte dashur ta ndgjoj bile. E kishte hudhur jasht dhe at me arroganc. Ather filluam t bjm grev urie. Pas tri dite grev urie erdhen na morn dhe na shprndan npr burgje tjera...

  DSHIRA DHE INATI

  Adem Demain e dergojn n burgun e Pozharevcit. Ai atje fillon nj jet t re burgu. Plot 13 muaj i kalon n vetmi n burgun e pozharevcit.
  Ademi tregon:
  " kisha filluar t ha. Nuk mrzitesha dhe pes pare si jepja q isha ne vetmi.. nj dit vjen mbikqyresi dhe kur m pa me tha:

  - pa shiko ti kta, ky edhe qenka prmiresuar..qenka trashur...
  . Pse ka ke menduar, - i thot Ademi. - se un do t mrzitem a?
  Mbikqyresi kishte ikur. N burg ishte ligj q i burgosuri mund t hargjoj aq para sa mundet me i pas. Pra aq sa mund ti dergonin familjart. N kantin mund t blenim: pem dhe perime, qumsht. Ne q ishim n izolim, pra n vetmi, nuk kishte nevoj t prisnim n rend sepse ishte nj i dnuar q e kishin caktuar pr ne t vetmis, t cilit i jepnin nje list me gjera pr t cilat ne kishim nevoj... Pas disa ditsh vije prap ai mbikqyresi q m kishte thn: shiko ti shiko ky edhe qenka trash" dhe m thot:
  - Ti prej sotit nuk ke t drejt m shum se 2000 dinar ti hargjosh n muaj
  - E n qoft se ka ardhur puna gjer aty ather nuk do t'i hargjoj 2000 por vetum nji mij, sa me ta b Ty qejfin . - i thot Ademi me sarkazm.
  Dhe pr inat t tij, thot baca Adem, aq i kam hargjuar nj mij.

  VIZITA E NDALUAR

  M 28 JANAR T VITIT 1965 NJ DIT T FTOHT DIMRI, NNA E ADEM DEMAIT NISET PR T SHKUAR DHE PR T VIZITUAR T BIRIN.
  kur kishte mbrritur me shum kiamete para dyerve t burgut rojat i kishin thn; q ti nuk mund ta shohsh t birin. I kishin thn: ose t flassh serbisht me t ose nuk do ta takosh.
  Por nna e shkret nuk dinte serbisht.

  I kishte thn t bijes Aishes, motres s vetme t Ademit:bija ime, un s'kam prse t jetoj m. Ata mua nuk po m ln ta shoh Ademi tim! Dritn e syve t mi! Birin tim t vetum!

  NJ NDRR E UDITSHME

  N vetmi, n izolim, Adem Demai sheh nj ndrr t uditshme. N ndrr kishte dgjuar zrin e motres q po e thrriste:
  - ZGJOHU ADEM, VLLAI I MOTRES SE NNA E JON KA VDEKUR! ZGJOHU!
  Ai ishte dridhur dhe kishte brof nga shtrati. ishte nj nat e vshtir plot ankth e makth pr t. ishte nata e 3 marsit t vitit 1966. Pas ksaj nat njzet dit m von Ademit i vie n vizit motra Aishe... aji i dha lajmin. Ishte tamane njejta dit kur ai e kishte pas makthe nate. motra i tregoj q: NNA PIKRISHT I KISHTE VDEKUR ME 3 MARS T VITIT 1966
  Pa e pa t birin dhe i biri pa e pa t mn!

  vazhdon
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  DITA M E PIKLLUAR
  Ademi rrfen:" dita ime m e piklluara e edhe sot ka qen kur kam dgjuar q nna m kishte vdekur. Ajo nuk ishte nj nn faredo, por ishte nj nn-shok, nj nn-mike! Ajo ishte ma shum se nn! Edhe bab edhe nn! Kur ajo vdiq un isha n izolim. Shum-shum rnd e kisha prjetuar vdekjen e saj. Por disi e ngushlloja vetn kur e dija se ajo m nuk do t hiqke dhe nuk do t rropatej m. e , dija q ajo tani nuk do t ket mundime nga jeta! N nj far mnyre e kisha m leht q nuk e kisha par t vdekur! Mua edhe sot m duket sikur ajo e gjall sht dhe t ciln do ta shoh. kt ndjenj e kam. Ather n intermecot e pikllimeve t mdhaja e gjeja edhe prehjen se ajo nuk do mundohet m. Kisha qar sa kisha mundur. Kur ata q na komandonin na i mbyllnin dyert e qelis, ather filloja dhe qaja pr nnn. Kur vinte koha t m ipnin bukn un shpejt e shpejt i fshija lott dhe ndalesha pak. Asnjher nuk u kam dhn rast t m shohin me sy t prlotur. Dhe kshtu, kur ata i mbyllnin dyert un ia filloja.
  Kur nna m vdiq e kuptova q kisha mbet nj fukara . Deri sa njeriu e ka nnen nuk sht fukara, por i ka t gjitha...

  SHKURORZIMI

  Koht megjithse kishin ndryshuar dhe nuk ishte m koha sikur prpara kur " pushtetart" krkonin nga familjart e t dnuarve politik q t distancoheshin prej tyre dhe nse nj gj t till nuk e bnin edhe ata psonin megjithat metodat kishin mbetur t njejta. Presioni q u bnte UDB-a familjarve t t burgosurve kur ata nuk liheshin t punsoheshin por as edhe t shkolloheshin.
  Pas burgosjes s dyt t Adem Demait, gruan e tij Xhemalijen q ishte msuese n nj fshat t Vushtrris, kishin filluar ta pengonin n punn e saj. Sy kqinjt dhe zemrzinjt s bashku me drejtorin e shkolls, nj njerii i friksuar dhe sipas direktivave t pushtetarve, gruan e Ademit e kishin larguar nga puna si msuese duke e degraduar dhe pr ta poshtruar edhe m shum e kishin br pastruese t shkolls. Ajo duke pas dy fmij n shtpi dhe pa burr iu kishte dashur t pranoj.
  T gjitha kto i merr vesh Ademi nprmjet motres Ajshe..

  Ademi tregon:
  " Kam menduar dhe e kam pyetur veten sepse do t duhej grauaja pr shkak timin dhe fmijt t psonin. Burgimi dhe denimi t gjat ishin dhe pr vete e dija q kurr nuk do t lshoja pe... Kisha vendosur t ndahem nga Xhemalija... Motres i thash:
  - Motr un do t ndahem nga ajo.
  Ajo m thot: mos t lutem vlla, n mos pr tjeter pr hater t fmijve mos...
  Motra nuk e dinte se mu pr shkak t atyre fmijve un doja t ndahesha.
  I thash: do t ndahem dhe pik!
  Dhe, motra e dinte se un kurr t them ndonj gj ashtu duhet edhe t jet dhe pik. I shkrova nj letr Xhemalies n vitin 1967. krkova nga ajo q t shkoj dhe t krkoj shkurorezim nga un. Ajo nuk donte t pranonte nj gj t till. Ajo refuzonte, refuzonte n fillim por si duket m von edhe ajo e kuptoj q n pyetje ishte ekzistenca e fmijve. Represioni n familje dhe mbi familjen ishte i tmerrshm!
  Ajo ka shkuar n gjyq dhe ka thn se dshiron t ndahet nga un. M drguan nj letr ku m pyesnin " n pranoja un t ndahesha"? menjher pa u menduar e kam nnshkruar letren e ndarjes son.
  Menjher pas ndarjes s Xhemalies nga un , at e kan kthyer n shkoll q t punoj srish si msuese.
  me kt patm fituar mjaft. gruan dhe fmijt m nuk i kishin maltretuar, a edhe un psiqikisht isha i shlodhur tani. Me gruan i kisha nderprer kontaktet. Ajo nuk kishte m nevoj t merzitej pr mua. E saj ishte t kujdesej pr fmijt. T gjitha obligimet ndaj meje i kishte marr mbi vete: motra ime Aishja!
  Xhemailija ishte me fmijt dhe mjaft ka hequr pr t'u kujdesur pr ta..
  Tani isha edhe m i rehatshm sepse e dija q; rruga ime e vetflijimit tani ishte e hapur dhe se n kt rrug s'kisha asnj penges!
  vazhdon
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  TAKIMI I PAR ME T BIRIN

  Deri sa ishte n burgun hetues n Prishtin, Ademit i kishte lindur djali i tij SHQIPTARI ( kshtu quhet i biri i tij). Kur ka dgjuar pr lindjen e tij me ka plotesohej deshira e nns s tij ai ishte n vetmi dhe n nj burg hetues nn presion t tmerrshm.
  Ademi rrfen :
  " Pak para se t dal nga burg n vitin 1974 i kisha thirrur fmijt t m vinin dhe t m vizitonin. Doja t'i shifja! M erdhn dhe ather pr her t par e pash birin tim. Dukej i uditshm. Pr her t par e shihja dhe ai tani me; edhe luante edhe fliste."
  Ademi e kujton biseden e tij t par me t birin:
  - "N Prishtin e kemi pas nj fqinj tan dhe ai mbante pllumba. Djali m thot:
  - Bebushi ka vdek!
  Dhe un pr her t par e dgjoi se ai flet me mua. Gjithashtu edhe vajza, sepse edhe ate e kisha ln 7 muajshe. Por, un tani nuk isha nj baba normal. Un isha nga " ajo ana tjeter" kshtu q n mnyr t ftoht i shikoja. Aso kohe kisha vendosur ti leja t gjitha : kisha zgjedhur rrugn e vetflijimit! Ai takim kishte zgjatur shum shkurt. Fmijt si fmij: nuk kishin reaguar me ndonj interes t veant; shikonin anash, shtisnin dhe luanin. Dhe, un i shikoja pa guxuar q ti marr dhe t'u dhuroj nj puthje balli.

  " MSHIRA PR KONTRAREVOLUCIONART"


  Kur kishte ra nga pushteti Rankoviqi, Adem Demai ishte n izolim dhe i vetmuar por megjithat ju kishte gzuar nj gjje t till. Ai as q kishte ndrruar q dnimi i tij do t zbritej prej 15 vite n 10-t.Edhe, pse asnj nga pushtetart e athershem nuk ishin pajtuar q ; disidentit numr nj n Jugosllavi Adem Demait ti zbriteshin vitet e denimit, prap se prap, kishin vendosur pasi q me kt mendonin se do t mashtronin popullaten dhe do t thonin; se ja hoqm Rankoviqin dhe se ai ishte fajtor pr t gjitha sepse ne nuk kemi ditur gj! Por e vrteta qndron krejt ndryshe:Ata jugosllavt n plenumin e Brioneve kishin br qerimin e hesapeve n mes veti dhe nga kto qerime hesapesh si fitmitar kishte dal klani i titos i prkrahur edhe nga sllovenet dhe kroatt kundr klanit unitarist serb...
  Por nse ka t atill q mendojn se shqiptarve pas ksaj iu dhurua ndonj gj mashtrohen leht. Shqiptart me vite t tra i kishin br ball terrorit serbo-jugosllav, kishin oraganizuar pr aq sa mundnin rezistencen e tyre karshi nj terrori kanaibalist q ushtronin serbt si dhe demonstratat q n popull dhe n Histori njihen si; demonstratat e vitit 1968... Pra shqiptart pas ktij Plenumi t Brioneve do t drejt q e fituan; mpar e kishin paguar me gjak!


  ME SAKO T PUNTORIT

  " Para se t lirohesha nga burgu i Pozharevcit kisha krkuar q nga shtpia t m sillnin nj sako t puntorit ( aso kohe i kan thn " nj pallt "radniqki)". Nuk kam dasht q motra t hargjohej pr t m bler nj sako pak m t mir, rrfen Baca Adem dhe vazhdon. - e dija q ajo nuk kishte para. prej nga ti merrte? Pr kt aresye e kisha kerkuar at sakon e kaltr q ishte me e lira ndersa kpucet i kisha bler n burg...

  Pas dhjet vjetsh pritje m n fund Ademi lirohet. nata e fundit e burgut thot ai, ishte shum e gjat. nuk mund kurrsesi t flija. ishte sikur t ishe ne frigorifer dhe tani pas kaq vitesh t dalish prap. kur jam ngritur e kam pir nj got qumsht sikur do mngjes q bja.
  Dola nga burgu. Akoma pa e leshuar qytetin e policis kur na ndalen policia. Krkuan t kontrollonin antat ( nj ant e kishte)...
  Kjo pr Ademin ishte sinjal q; ai do ta kishte m vshtir jasht burgut se gjat kohs q ishte n burg...
  fatkeqsisht ngjarjet e mvonshme e dokumentojn nj gj t till...!
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 15. #15
  KUSH DESHMOI KUNDER ADEM DEMAÇIT,NE GJYKIMIN E PARE TE TIJ NE MARS TE VITIN 1959..?!?!

  (...)

  Më 19 nëntor 1958 UDB-a jugosllave(lexo-serbosllave) e burgos për herë të parë atdhetarin Adem Demaçi dhe në arsyetimin për paraburgimin e tij,thuhet:”Për arsye se ka vepruar armiqësisht kundër rregullimit shtetëror dhe shoqëror të RFPJ-së,ngase është angazhuar për shkëputjen e territorit të Kosovës dhe bashkimit të saj me Shqipërinë.”!!!
  Aktakuza e përgaditur nga udbashët.Mihajlloviq,Mom(o)çillo Çanoviq,Vojisllav Mihajlloviq...dhe e realizuar nga prokurori Radovan Bullajiq dhe zëvendësprokurori Mirosllav Llazareviq,është ndërtuar nga dëshmitë e dëshmitarëve Shqiptarë:Zekeria Cana,Ali Aliu,Fahredin Gunga,Adem Gajtani,Avdi Avdiu,Shemsi Osmani,Rafael Sopi,Sabit Ratkoceri,Ismet Bytyqi,Shefqet Popova,Din Mehmeti,Sylejman Drini dhe Xhafer Ruzhdiu.

  Me këtë rast po veçojë dëshmitë e Zekeria Canës(tani historian),Ali Aliut(shkrimtar,njëri nga themeluesit e LDK-s&#235 dhe të Fahredin Gungës(poet-ish kryeredaktor i RTP-së,tani i ndjer&#235.

  - ZEKERIA CANA para udbashit Momo Çanoviq,më 25 janar 1959 ndër të tjera deklaron:”Të pandehurin Adem Demaçi e njoh nga fundi i vitit 1954.Në atë kohë kemi qenë bashkë në studime,në Beograd.Në vitin 1955 jam takuar me të pandehurin në Beograd dhe ai qysh atëherë,para meje është paraqitur armiqësisht.Më ka folur se pushteti i Jugosllavisë po i shpërngul shqiptarët nga Kosmeti për në Turqi,sepse frikësohet se nëse shqiptarët do të mbesin edhe mëtutje në Kosmet,ata do të kërkojnë që Kosmeti t´i bashkangjitet Shqipërisë.Përmes shpërnguljes së shqiptarëve,pushteti po përpiqet që Kosmetin të mbajë edhe mëtutje në kuadrin e territorit jugosllavë...Për aksionin e armëve Demaçi ka thënë se pushteti e ka ndërmarrë këtë aksion me qëllim të frikësimit të popullit shqiptar dhe që ta detyrojë atë të shpërngulet nga Kosmeti,ndërsa atë ta mbaj si territor të Jugosllavisë...Diku në verën e të njejtit vit(1955)jam takuar me Adem Demaçin në Gjakovë.Ai kishte ardhur për mbajtjen e orës letrare dhe atëherë e kam ftuar në drekë në shtëpinë time.Derisa ishte në shtëpinë time më ka folur se Kosmeti duhet t´i takojë,gjithësesi Shqipërisë,me plebishit ose me luftë...Po kështu para meje ka folur edhe për gjendjen ekonomike në Kosmet,duke potencuar se Kosmeti është mjaftë i zhvilluar ekonomikisht,por është i eksploatuar nga pushteti i Jugosllavisë,i cili nuk po investon asnjë objekt ekonomik në Kosmet...!!!”

  -ALI ALIU në dëshminë e tij dhënë para të njejtit udbash më 24 janar 1959,ndër të tjera deklaron:”Diku në pranverën e vitit 1958,kemi udhëtuar nga Beogradi për në Prishtinë. Që të mbajmë orë letrare nëpër Kosmet.Kemi udhëtuar disa shokë,studentë shqiptarë.Atëherë jemi takuar me Adem Demaçin në hotelin”Nova Jugosllavia”në Prishtinë.Jemi takuar unë,Din Mehmeti,Fahredin Gunga,Hysni Hoxha,Zekeria Cana e ndoshta edhe ndonjë tjetër,por nuk më kujtohet.Me këtë rast pos tjerash,Demaçi na ka thënë si vijon:-se ndaj shqiptarëve të Kosmetit nga ana e pushtetit po bëhen padrejtësi të ndryshme;se shqiptarët po shpërngulen për në Turqi dhe se me këto shpërngulje pushteti dëshiron që Kosmetin ta mbajë edhe mëtutje për vete.Po të qëndronin shqiptarët edhe mëtutje në Kosmet,pushtetarët janë të bindur se Kosmetin do ta humbasin.Me qëllim të mbajtjes së Kosmetit për vete(që të mbetet edhe mëtutje jugosllav)ata kanë organizuar aksionin e armëve,duke i rrahur e maltretuar shqiptarët,të cilët detyrohen të shpërngulen për në Turqi dhe kështu problemi i Kosmetit zgjidhet përfundimisht...!!!”

  -FAHREDIN GUNGA,para të njejtit udbash hetues ,më 21 janar 1959,ndër të tjera deklaron:”...Më kujtohet se diku në pranverën e vitit 1958 kam qenë në shoqëri me Demaçin dhe me shokët e tjerë siin Mehmeti,Ali Aliu,Hysni Hoxha,Zekeria Cana, dhe disa të tjerë,të gjithë studentë në Beograd.Jemi takuar në hotel”Nova Jugosllavia”në Prishtinëdhe kemi qenë të ulur në separe të këtij hoteli.Me këtë rast Demaçi na ka folur se si në projekt të ligjit të ri për shkollat parashihet heqja e gjuhëve të pakicave në shkollat emesme.Në lidhje me këtë Demaçi ka qenë i revoltuar dhe ka thënë se ky ligj më së shumti i godet shqiptarët në Kosmet,se ky është kulminacioni i të padrejtave që po u bëhen shqiptarëve nga ana e pushtetit dhe se kjo është një masë që po merret posaçërisht ndaj shqiptarëve dhe se po bëhet me paramendim nga pushteti aktual.Kur kemi dal nga hoteli jemi nisur bashkë në drejtim të Gërmisë kah shkolla Normale.Gjatë rrugës Demaçi na ka thënë se ne,si intelektualë,duhet të jemi unikë,sepse me unitet mund t´i kontribuojmë popullit tonë...!!!”

  (...)

  Pas ngritjes së aktakuzës PPQ nr.14/59 19.02.1959,në Gjykatën e Qarkut në Prishtinë më 17 mars 1959 u mbajt procesi gjyqësor kundër Adem Demaçit i drejtuar nga gjyqtari Dragutin Kallugjeroviq dhe gjykatësit porotëehmed Kalaveshi,Riza Voca dhe Qazim Bajgora..Dhe këtij simboli të qëndresës shqiptare me këtë rast”në emër të popullit”sipas nenit 117 paragrafi 1 i LP dhe sipas nenit 16,paragrafi 1 i LP,ju shqiptua denimi në kohëzgjatje prej 5 vjetësh burg të rëndë...!!!

  (Burimi-“Dosja Demaçi”Prishtinë 2003,faqe 54-55…)

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  UDHHEQSIT KOSOVAR

  t GJITH UDHHEQSIT KOOSVAR KISHIN nj t prbashkt: q ata kurr dhe asnjiher nuk ishin zgjedhur nga populli dhe po ashtu kurr dhe asnjher nuk kishin punuar pr kt popull! Ata thjesht ishin prues t zrit t Beogradit n Kosov. Ata kishin po ashtu edhe nj emblem tjeter t prbashkt: ata pa dallim asnjeri prej tyre asnjher dhe n asnj mnyr nuk ishte idolizuar nga pjesa e shndosh e popullsis..


  Alibi PR AT" SE NA IKU KOSOVA"

  Flet Ademi:
  " Pasi q na e " pregaditen okupimin e ri" nprmjet kushtetutes s vitit 19742 shihej qart q kishte forca t cilat nuk ishin t knaqura me kt mashtrim dhe okupim t ri pavaresisht se ishin arritur ca " rezulltate". Por po ashtu nga ana tjeter as beogradi nuk ishte pajtuar q Koaova tani m t frymonte pak m lir kshtu q edhe ata ,kishin filluat pregaditjet e tyre q t mundnin serish t kontrollonin Kosoven sikurse edhe m par...

  BURGOSJA E TRET

  Pushtetart ishin n rrug t mir q t vnin rrjeten mbi kokn e Ademit, rrjet pr t ciln ishin duke punuar q nj koh t gjat. Demai, " irredentist", "Nacionalist", " intelektual kombtar" ishte penges pr t gjith e m s shumti pr sherbetort e klikes s Fadil Hoxhs. rrjeta e Marimanges ishte ndertuar vetum pritej koha dhe momenti pr ta hudhur at...

  Simboli I Rezistencs Kombtare rrfen:

  " N vitin 1974 n Konviktat e studentve qen hudhur parolla me prmbajtje " armiqsore". Dhe un dgjoj pr ato trakte q ishin hudhur. E dija q pushtetaret kt gj do t mundoheshin ta shfrytezonin pr qllimet e tyre t njohura anti-shqiptare. mirpo, megjithat doli se akteret e ktij aksioni i kishin zbuluar dhe se n krye t tyre kishte qen Adem RUkiqi. Pra udhheqes i grupit ishte ai. Por rexhisoret e burgosjes sime t serishme, donin q me do kusht aty t'i perzinin edhe ish antaret e organizates sime t cilt n nderkoh t gjith ishin t lir sepse e kishin mbajtur burgun. Si duket UDB-a pregaditjet i kishte filluar qysh sa kemi qen n burgun e Pozharevcit q; me daljen ton t ken mundesi serish t na burgosin. N t vrtet disa antar t grupit t KADRI OSMANIT( ky me ca t tjer veq ishin arrestuar), t cilin grup policia kishte arritur ta zbuloj dhe asgjsoj, me qllim i kishin lan t lir disa ( nuk ishin arrestuar), q po sa t dalim ne, t ken mundesi pastaj t na lidhin me ta, se gjoja kemi veprue s bashku... UDB-a si duket e kishte ditur q; kur t dal prej burgut disa prej tyre do t vinin t m vizitonin dhe kshtu pastaj m von kto vizita ti lidhnin sikur kan pas pr qllim bashkimin ton t swerishm n nj organizat tjeter ilegale. Po ashtu m von n ver e burgosn Adem Rukiqin. Pas ksaj burgosjeje m prcillnin edhe m shum. Pak m von e burgosin edhe Sknder Kastratin ( ishte n LDK- n Kryesi n vitet e para t 90-es por per shkak se ishte I burgosur politik e kishin larguar me pretekst se " po komprometohet LDK-ja ne syte e policis - vrejtja ime) i cili kishte qen vetum njher t m vizitoj n shtpi. Un Skender Kastratin ( Skenderin shokt e tij e pershkruajn si t pathyeshum gjat torturave t hetuesis - vrejtja ime) e njihja si Organizator t demonstratave t vitit 1968. Pas tij burgoseshin njerz t njohur dhe t panjohur me rend. Ishte nj terror i papar policor. Dhe n fund gjoja se kishin mbledhur mjaft material - vijn edhe te un dhe m burgosin. Propaganda, shtypi, televizioni dhe mjetet e tjera me t madhe kishin lajmruar se u zu grupa e Adem Demait e cila kur edhe nuk ishte emruar se cila ishte ajo: Pra, ishte nj kurth i pregaditur mir nga pushtetaret e kohs. E, pata lexuar n Rilindje se fjala sht pr nj grup irredentist prej 19 vetave. un nga kta i njihja vetum dy a tre veta t Grupit t dikurshm t Kadri Osmanit. T tjert kurr nuk i kisha par. Po ashtu as ata mua nuk m njihnin".
  Pr her t par ishin takuar n salln e gjyqit.

  " Ata me kt burgosje timen mua m kishin b shrbim. Po e prseris, un nuk isha n gjendje asgj t bj sepse Ata m prcillnin panderprer. isha i bllokuar t bja dika edhe sikur t doja ta bj kt gj. E dija se do t m zinin menjeher, Duke i ditur t gjitha kto kjo burgosje per mua n nj far menyre ishte edhe si e mirseardhur: Ata nga un po krijonin heroin! Isha i sigurtq dnimi i imi dp t ishte nxitje dhe q t tjert t rebeloheshin dhe t vazhdonin edhe me m intenzitet punn ton. Por nuk kishin llogaritur se me burgosjen time ata do t nxisnin rinin t merr persiper organizimin e jetes dhe t shoqeris me ide edhe m t avansuara se ato q i kishim ne... kosova pas burgosjes son ishte zgjuar n nj mengjes nga gjumi me mijera trakte t shprndara anekend ssaj...
  do gj kishte shkuar ndryshe se si e kishin planifikuar pushtetart:Me burgosjen time me shum kishin humbur se q kishin fituar


  NDRGJEGJJA IME E PASTR

  Rrfen baca Adem:

  " Po sa m burgosen me than:
  _ ke t drejt t mos flassh
  - Jo, u thash . - do t flas valla edhe mir.
  M kishin burgosur pa faj kshtu q deshiroja q me ket rast ti laj borgjet me t gjitha at t cilt e kishin pregaditur skenarin e burgosjes sime. N mnyr t hapur ju pata thn: SE JUGOSLLAVIA DO T DUHEJ T HIQTE DOR NGA KOSOVA DHE SE AJO KOSOVA PRA DO T DUHEJ T'I BASHKANGJITEJ SHQIPRIS!
  Akuza se kisha formuar nj grup ilegal prej 19 vetave ishte i rrejshum kshtu q kisha vendosur me mbrojtjen tiime para burgut ta fitoj diqysh burgun bile te di se per ka... Kshtu q 15 vitet e ardhshme do t mundesha i qet t shkoja dhe t'i mbaja..E dija se 15 do t mi jepnin.

  Akuza

  Akuza ishte e tmerrshme. t gjitha na i kishin mveshur. Pa as edhe nj argument na e kishin lan ne fajin pr traktet t cilat i kishin hudhur ata t grupit t Kadri osmanit. Por edhe n krkesen ton q t na i tregojn se cilat ishin ato parolla: kurr nuk na i kan treguar. E kishin shfrytezuar disa nga grupi i Adem Rukiqit q t dshmonin kundr nesh.. I kishin maltretuar aq shum sa q i kishin detyruar q t dshmonuin n mnyr t rrejshme... i kishin detyruar q gjat hetuesis t; akuzonin vetveten, t akuzonin t tjert... natyrisht n gjyq t gjith ata i kishin demantuar ato q kishin thn gjat hetuesis. Por gjykatesi Durmish Koinaj lexonte vetum ato t cilat ia kishin pregaditur.
  Duhet t cekt edhe kjo gj: ASNJERI NGA GJYKATESIT E GJYQIT T RRETHIT T PRISHTINS - aso kohe nuk kishin pranuar t jen gjykates te ketij procesi. Kshtu q Mahmut Bakalli gjykatesin Durmish Koinaj e kishte sjell nga Prizreni special pr kt gjyq, Bile kishin shkuar aq larg sa q edhe daktilografen nga prizreni e kishin sjell. N gjyq i kishin sakatosur nuk u kishin dhn n dor as pr ta lexuar dhe as pr ta shikuar aktakuzen...
  do gj ishte e montuar: Por nuk pyeste njeri:Pushteti s'pyeste njeri!
  procesi gjyqesor ishte i mbyllur. e dinin q Ademi do paraqitje publike do ta shfrytezonte pr t paraqitur pikpamjet e tija politike... Por dikush kujtohet se nuk sht kshtu mir dhe ather shpallet se procesi do t ishte i hapur dhe publik... Po kush guxonte e t vinte se. As mizat nuk guxonin t hynin e lr m t ket publik... Nuk na gjykonin n gjykat por e kishin improvizue nj gjyq n lokalet e hetuesis. N njren an i kishim xhembat n ann tjetr muret. faktikisht denoheshin n lokale t burgut -gjyq!

  Flet Ademi:
  " Avokati im, Xhafer Kasemi n t vrtet mundohet t m ndihmonte por gjykatesi Koinaj nuk lejonte q procesi t zhvillohej normalisht. bile nuk na kishte lejuar as fjaln perfundimtare ta thonim veq na kishte than: a e pranoni mbrojtjen e avokateve tuaj po ose jo! ishte e qarte se do gj ishte e montuar. Ne krahasim me heren e dyt ksaj radhe m denonin pa pik faji..
  n fund gjykatesi lexon:
  - Adem Demai denohet me 15 vjet burg...

  N burgun e Prishtines ishte nj qeli betoni dhe aty i vendosnin t gjith ata t pa permirsueshmit kshtu q Ademin pa nj pa dy e kishin vendosur aty. pas ksaj n at qeli betoni i burgosuri Demai i kishte kaluar plot nnt muaj...

  Asfiksimi

  E kishin futur n nj " maric" t vogl vet i treti n t ciln nuk kishte se ka t depertonte ajri dhe e kishin nisur pr n vuajtje t denimit. pak ajr, a ishte vap e madhe. kishin filluar t villnin. Shoferi as q kishte dasht t dgjonte per ndaljen e automjetit dhe as rojat q ishin me t... n mbremje e kishin sjellur serish ne burgun Qendror t Beogradit. t nesermen n mngjes e kishin nisur pr Zagreb dhe nga aty pr n Stara gradishk...

  Stara Gradishka

  Ky burg pas Golli otokut numrohet si burgtu m i tmerrshum n ish-jugosllavin. M 30 korrik t vitit 1976 e kishin derguar Simbolin dhe tani m Mendelen e Evropes n at burg.
  " asnjher nuk kam qen i smur, - tregon baca Adem. - dy her m kishin derguar n spital pr t m kontrolluar. me siguri me dergonin per t par n isha i shndosh apo edhe per t par se a e kam afer vdekjen. me shikuan internistet dhe m derguan n rentgen pr t shikuar mushkrit... dhe, kur e kishin verejt se nuk e kisha ndermend t vdes me siguri kishin thn. " lshoje budallen"...ky kurr s'ka me vdek.. ( Dhe, me t vertet e kan dit Ata se; Adem Demai kurr nuk do t vdes! - vrejtja ime)..dhe pas ksaj kurrr m nuk paten ardh pr t m marr dhe pr mem que n kontroll"...

  Thashetheme pr Adem DemaIn

  rreth Ademit thurreshin aso kohe lloj - lloj thashethemesh.. Nga disa degjohej se ai sht n gjendje q edhe grupe terroriste t angazhoj dhe munde t dgjonte njeri se, sikur ai qendronte pas grupit t Ismail Krasniqit t cilt n vitin 1983/84 kishin hedhur ca bomba ne disa vende t prishtines... Pra, edhe pse Adem demai n burgt ishte ai edhe nga aty u fuste tmerrin armiqve. natyrisht q Ademi as edhe ma te voglin haber se ka pas per kt grup por pushtetaret aq shum ia kishin frikn sa q ngado q shkonin vetum Adema shifnin!

  Pas 15 vitesh t vshtira vijm te viti 1990.
  LAJMI I DHN N MEDIA: Sot u lirua nga burgu Adem Demai!
  Por Ademi n fakt nuk ishte liruar, ai akoma ishte n burg...
  Tregon: " n fakt lajmin pr lirimin tim e kisha dgjuar n radio! kishte ndodhur nj tragji-komedi... t burgosurit e rinj filluan t brohosisnin:
  _ baca Adem po ti qenke liruar! - m thon.
  - Po si me kan liruar?, - i pyes un ta... - a po m shifni q ktu me ju jam...
  Dhe, ather filluam t qeshnim t gjith me njeri - tjetrin.
  baca Adem kishte pervoj t hidhur nga e kaluara por tani ai ishte liruar me t vrtet... Ligji famkeq 114 pr kontrarevolucion ishte hjekur dhe t gjith t burgosurit nn ket nen liroheshin, kush m hert e kush m von... Bacen Adem ky ligj e rroku me n at koh kur edhe po i mbushte plot 15 vite vuajtje - q do t thoshte aspak..por ksaj radhe nuk i duhej sako nga e motra sepse ishin perkujdes autoritetet q t'i blinin nj pal rroba...

  I madh e i vogl kishin dal n Merdare pr t pritur ardhejn e simbolit t Rezistences n kosov. njeriun i cili i kishte msuar kosovaret se; si flitet shqip, se si ecet shqip, se si hahet shqip, se si frymohet shqip! n fshatin e tij n Lup hidhej vallja: Kosova ishte n fest! Kosova po e priste birin e saj t vetm dhe t paperseritshum: Simbolin e rezistences i cili i dha gjithka asaj e pa kerkuar asgj prej saj! Por Ademi nuk erdhi at dit! Nuk e lan! Por ai erdhi pak dit m von!
  Adem demai q nga kjo dit nuk u nda m nga Kosova: E kemi akoma n mesin ton! dhe, pasi e kemi ta nderojm e ta dojm ve nji grim pr aq sa e deshi ai Kosovn...
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Te nderuar debatues te kesaj teme,
  Ne vijim ju ftoje qe te lexoni nje material burimor,lidhur me gjykimin e pare te bacit Adem.Dhe aty do te mesoni emrat e atyre qe deshmuan kunder tij.Me kete rast po i sjelli vetem deshmite e 3 deshmitareve,qe jane te njohur per opinionin shqiptares,si:Zekeria Cana(historian),Ali Aliu-shkrimtar dhe njeri nga themeluesit e LDK-se) dhe Fahredin Gunga -poet dhe kryeredaktor ne RTP,i cili para disa vitesh ka ikur nga kjo bote.

  Ju pershendes,
  Sheradin Berisha
  -----

  KUSH DESHMOI KUNDER ADEM DEMAIT,NE GJYKIMIN E PARE TE TIJ NE MARS TE VITIN 1959..?!?!

  (...)

  M 19 nntor 1958 UDB-a jugosllave(lexo-serbosllave) e burgos pr her t par atdhetarin Adem Demai dhe n arsyetimin pr paraburgimin e tij,thuhet:Pr arsye se ka vepruar armiqsisht kundr rregullimit shtetror dhe shoqror t RFPJ-s,ngase sht angazhuar pr shkputjen e territorit t Kosovs dhe bashkimit t saj me Shqiprin.!!!
  Aktakuza e prgaditur nga udbasht:M.Mihajlloviq,Mom(o)illo anoviq,Vojisllav Mihajlloviq...dhe e realizuar nga prokurori Radovan Bullajiq dhe zvendsprokurori Mirosllav Llazareviq,sht ndrtuar nga dshmit e dshmitarve Shqiptar:Zekeria Cana,Ali Aliu,Fahredin Gunga,Adem Gajtani,Avdi Avdiu,Shemsi Osmani,Rafael Sopi,Sabit Ratkoceri,Ismet Bytyqi,Shefqet Popova,Din Mehmeti,Sylejman Drini dhe Xhafer Ruzhdiu.

  Me kt rast po veoj dshmit e Zekeria Cans(tani historian),Ali Aliut(shkrimtar,njri nga themeluesit e LDK-s) dhe t Fahredin Gungs(poet-ish kryeredaktor i RTP-s,tani i ndjer).

  - ZEKERIA CANA para udbashit Momo anoviq,m 25 janar 1959 ndr t tjera deklaron:T pandehurin Adem Demai e njoh nga fundi i vitit 1954.N at koh kemi qen bashk n studime,n Beograd.N vitin 1955 jam takuar me t pandehurin n Beograd dhe ai qysh ather,para meje sht paraqitur armiqsisht.M ka folur se pushteti i Jugosllavis po i shprngul shqiptart nga Kosmeti pr n Turqi,sepse friksohet se nse shqiptart do t mbesin edhe mtutje n Kosmet,ata do t krkojn q Kosmeti ti bashkangjitet Shqipris.Prmes shprnguljes s shqiptarve,pushteti po prpiqet q Kosmetin t mbaj edhe mtutje n kuadrin e territorit jugosllav...Pr aksionin e armve Demai ka thn se pushteti e ka ndrmarr kt aksion me qllim t friksimit t popullit shqiptar dhe q ta detyroj at t shprngulet nga Kosmeti,ndrsa at ta mbaj si territor t Jugosllavis...Diku n vern e t njejtit vit(1955)jam takuar me Adem Demain n Gjakov.Ai kishte ardhur pr mbajtjen e ors letrare dhe ather e kam ftuar n drek n shtpin time.Derisa ishte n shtpin time m ka folur se Kosmeti duhet ti takoj,gjithsesi Shqipris,me plebishit ose me luft...Po kshtu para meje ka folur edhe pr gjendjen ekonomike n Kosmet,duke potencuar se Kosmeti sht mjaft i zhvilluar ekonomikisht,por sht i eksploatuar nga pushteti i Jugosllavis,i cili nuk po investon asnj objekt ekonomik n Kosmet...!!!

  -ALI ALIU n dshmin e tij dhn para t njejtit udbash m 24 janar 1959,ndr t tjera deklaron:Diku n pranvern e vitit 1958,kemi udhtuar nga Beogradi pr n Prishtin. Q t mbajm or letrare npr Kosmet.Kemi udhtuar disa shok,student shqiptar.Ather jemi takuar me Adem Demain n hotelinNova Jugosllavian Prishtin.Jemi takuar un,Din Mehmeti,Fahredin Gunga,Hysni Hoxha,Zekeria Cana e ndoshta edhe ndonj tjetr,por nuk m kujtohet.Me kt rast pos tjerash,Demai na ka thn si vijon:-se ndaj shqiptarve t Kosmetit nga ana e pushtetit po bhen padrejtsi t ndryshme;se shqiptart po shprngulen pr n Turqi dhe se me kto shprngulje pushteti dshiron q Kosmetin ta mbaj edhe mtutje pr vete.Po t qndronin shqiptart edhe mtutje n Kosmet,pushtetart jan t bindur se Kosmetin do ta humbasin.Me qllim t mbajtjes s Kosmetit pr vete(q t mbetet edhe mtutje jugosllav)ata kan organizuar aksionin e armve,duke i rrahur e maltretuar shqiptart,t cilt detyrohen t shprngulen pr n Turqi dhe kshtu problemi i Kosmetit zgjidhet prfundimisht...!!!

  -FAHREDIN GUNGA,para t njejtit udbash hetues ,m 21 janar 1959,ndr t tjera deklaron:...M kujtohet se diku n pranvern e vitit 1958 kam qen n shoqri me Demain dhe me shokt e tjer si:Din Mehmeti,Ali Aliu,Hysni Hoxha,Zekeria Cana, dhe disa t tjer,t gjith student n Beograd.Jemi takuar n hotelNova Jugosllavian Prishtindhe kemi qen t ulur n separe t ktij hoteli.Me kt rast Demai na ka folur se si n projekt t ligjit t ri pr shkollat parashihet heqja e gjuhve t pakicave n shkollat emesme.N lidhje me kt Demai ka qen i revoltuar dhe ka thn se ky ligj m s shumti i godet shqiptart n Kosmet,se ky sht kulminacioni i t padrejtave q po u bhen shqiptarve nga ana e pushtetit dhe se kjo sht nj mas q po merret posarisht ndaj shqiptarve dhe se po bhet me paramendim nga pushteti aktual.Kur kemi dal nga hoteli jemi nisur bashk n drejtim t Grmis kah shkolla Normale.Gjat rrugs Demai na ka thn se ne,si intelektual,duhet t jemi unik,sepse me unitet mund ti kontribuojm popullit ton...!!!

  (...)

  Pas ngritjes s aktakuzs PPQ nr.14/59 19.02.1959,n Gjykatn e Qarkut n Prishtin m 17 mars 1959 u mbajt procesi gjyqsor kundr Adem Demait i drejtuar nga gjyqtari Dragutin Kallugjeroviq dhe gjykatsit porot:Mehmed Kalaveshi,Riza Voca dhe Qazim Bajgora..Dhe ktij simboli t qndress shqiptare me kt rastn emr t popullitsipas nenit 117 paragrafi 1 i LP dhe sipas nenit 16,paragrafi 1 i LP,ju shqiptua denimi n kohzgjatje prej 5 vjetsh burg t rnd...!!!

  (Burimi-Dosja DemaiPrishtin 2003,faqe 54-55)
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  ADEM DEMAI KY SIMBOL I REZISTENCS SHQIPTARE

  Sheradin Berisha

  Nse lufta pr liri shnon shkalln m t lart t angazhimit politik e kombtar t individit, ather pa hezitim mund t thuhet se Adem Demai sht artikulimi m i kulluar dhe m i fuqishm i ksaj lufte.
  Adem Demai si njeri nga intelektualt e rinj t viteve t 50-ta, q filloj t rezonoj aftsi t mdha krijuese n fushn e letrsis, duke jetuar n nj realitet t hidhur e t padurueshm, n nj koh kur populli i tij vuante t zit e ullirit nga UDB-a rankoviqiane, nuk pranoj q ta ul qafn dhe vetm prmes pens t'i zhvesh para popullit qllimet e regjimit titist, por ai pati guximin q t'i kundrvehet drejtprsdrejti ktij realiteti mizor. Pra, Adem Demai, q pr t jgitha gjeneratat e ardhshme, do t bhet simbol i liris e i qndress shqiptare, i hyri rrugs m t vshtir i vetdijshm se po sakrifikonte jo vetm rinin, familjen e jetn e tij, por edhe talentin dhe dshirn e flakt pr t shkruar.
  Fillimisht angazhimi i tij politik (Derisa punonte n "Rilindje" por edhe m hert) u prqndrua n demaskimin dhe denoncimin (publikisht) t politiks shoviniste titisto-rankoviqiste, duke kundrshtuar kshtu, shprnguljen me dhun t shqiptarve n Turqi, aksionin famkeq t mbledhejs s armve dhe t gjitha format tjera diskriminuese, q i bheshin asokohe popullit shqiptar. Dalja e Adem Demait n mbrojtje t popullit shqiptar, n ato rrethana dhune e terrori shtetror, bri q UDB-a ta burgosi at, m 19 nntor 1958 - vetm 16 dit pas burgosjes s atdhetarit Metush Krasniqi. Derisa n fillim t marsit 1959 n Gjyqin e Qarkut n Gjilan, mbahej gjykimi i M.Krasniqit me bashkveprimtart e tij, ndrkoh po n t njjtin muaj n Gjykatn e Qarkut n Prishtin, u denua Adem demai, "... pr shkak t kryerjes s veprs penale propagand armiqsore, nga neni 118, al.1 e Kodit penal - me 5 vjet burg t rnd". Adem Demai gjat procesit gjyqsor hapur i thot gjyqtarit se "pa lirimin e t gjitha trojeve shqitpare nga Jugosllavia dhe pa bashkimin e tyre me shtetin am (Shqiprin), gjegjsit pa krijimin e shtetit shqiptar brenda kufijve t vet kombtar, nuk ka paqe n Ballkan". Gjyqtari duke e krcnuar, se kt gj jgat hetuesis nuk e ka thn, Demai prgjigjet: "Kt n hetuesi nuk e kam deklaruar, por n hetuesi msova shum gjra. N baz t lajkave, premtimeve e torturave q m'u bn mua, erdha n prfudnim se t gjith shqiptart q ndodhen n shrbim t shtetit jugosllav, n funksione t larta, jan njerz q i kan shitur interesat kombtare dhe punojn n shkatrrimin e kombit. Mua m premtuan gjithka. M than se nj dit do t bhesha edhe ministr, vetm e vetm t bja si m urdhronte UDB-a. Ata le t bjn si u thot UDB-a, un do t bj si m thot ndrgjegjja ime" . Dhe vrtet Adem Demai do t punoj dhe veproj me ndrgjegje t lart, n t ardhmen e tij t bujshme.
  Gjyqi Suprem i Serbis, n shqyrtimin e aktgjykimit t shkalls s par, Adem Demait ia vrteton dnimin n tri vjet, t cilat i vuan n ndshkimoren e njohur t Mitrovics s Sremit . Aty , A.Demai ka gjetur antart e organizatave t ndryshme shqiptare, ka gjetur pjestar t LNDSH-s, t lvizjes s fundit kaake, ka gjetur qindra viktima t aksionit t armve e t aksioneve tjera represive, pra, aty ka gjetur prfaqsuesit e t gjitha prpjekjeve t qndress n Kosov dhe viseve tjera etnike shqiptare. Pr Adem Demain dhe t burgosurit tjer shqiptar, burgu qe nj shkoll e madhe e orgnaizimit, pr betejat e ardhshme m sublime.

  Vijon...
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  ADEM DEMAI KY SIMBOL I REZISTENCS SHQIPTARE

  Sheradin Berisha

  Nse lufta pr liri shnon shkalln m t lart t angazhimit politik e kombtar t individit, ather pa hezitim mund t thuhet se Adem Demai sht artikulimi m i kulluar dhe m i fuqishm i ksaj lufte.
  Adem Demai si njeri nga intelektualt e rinj t viteve t 50-ta, q filloj t rezonoj aftsi t mdha krijuese n fushn e letrsis, duke jetuar n nj realitet t hidhur e t padurueshm, n nj koh kur populli i tij vuante t zit e ullirit nga UDB-a rankoviqiane, nuk pranoj q ta ul qafn dhe vetm prmes pens t'i zhvesh para popullit qllimet e regjimit titist, por ai pati guximin q t'i kundrvehet drejtprsdrejti ktij realiteti mizor. Pra, Adem Demai, q pr t jgitha gjeneratat e ardhshme, do t bhet simbol i liris e i qndress shqiptare, i hyri rrugs m t vshtir i vetdijshm se po sakrifikonte jo vetm rinin, familjen e jetn e tij, por edhe talentin dhe dshirn e flakt pr t shkruar.
  Fillimisht angazhimi i tij politik (Derisa punonte n "Rilindje" por edhe m hert) u prqndrua n demaskimin dhe denoncimin (publikisht) t politiks shoviniste titisto-rankoviqiste, duke kundrshtuar kshtu, shprnguljen me dhun t shqiptarve n Turqi, aksionin famkeq t mbledhejs s armve dhe t gjitha format tjera diskriminuese, q i bheshin asokohe popullit shqiptar. Dalja e Adem Demait n mbrojtje t popullit shqiptar, n ato rrethana dhune e terrori shtetror, bri q UDB-a ta burgosi at, m 19 nntor 1958 - vetm 16 dit pas burgosjes s atdhetarit Metush Krasniqi. Derisa n fillim t marsit 1959 n Gjyqin e Qarkut n Gjilan, mbahej gjykimi i M.Krasniqit me bashkveprimtart e tij, ndrkoh po n t njjtin muaj n Gjykatn e Qarkut n Prishtin, u denua Adem demai, "... pr shkak t kryerjes s veprs penale propagand armiqsore, nga neni 118, al.1 e Kodit penal - me 5 vjet burg t rnd". Adem Demai gjat procesit gjyqsor hapur i thot gjyqtarit se "pa lirimin e t gjitha trojeve shqitpare nga Jugosllavia dhe pa bashkimin e tyre me shtetin am (Shqiprin), gjegjsit pa krijimin e shtetit shqiptar brenda kufijve t vet kombtar, nuk ka paqe n Ballkan". Gjyqtari duke e krcnuar, se kt gj jgat hetuesis nuk e ka thn, Demai prgjigjet: "Kt n hetuesi nuk e kam deklaruar, por n hetuesi msova shum gjra. N baz t lajkave, premtimeve e torturave q m'u bn mua, erdha n prfudnim se t gjith shqiptart q ndodhen n shrbim t shtetit jugosllav, n funksione t larta, jan njerz q i kan shitur interesat kombtare dhe punojn n shkatrrimin e kombit. Mua m premtuan gjithka. M than se nj dit do t bhesha edhe ministr, vetm e vetm t bja si m urdhronte UDB-a. Ata le t bjn si u thot UDB-a, un do t bj si m thot ndrgjegjja ime" . Dhe vrtet Adem Demai do t punoj dhe veproj me ndrgjegje t lart, n t ardhmen e tij t bujshme.
  Gjyqi Suprem i Serbis, n shqyrtimin e aktgjykimit t shkalls s par, Adem Demait ia vrteton dnimin n tri vjet, t cilat i vuan n ndshkimoren e njohur t Mitrovics s Sremit . Aty , A.Demai ka gjetur antart e organizatave t ndryshme shqiptare, ka gjetur pjestar t LNDSH-s, t lvizjes s fundit kaake, ka gjetur qindra viktima t aksionit t armve e t aksioneve tjera represive, pra, aty ka gjetur prfaqsuesit e t gjitha prpjekjeve t qndress n Kosov dhe viseve tjera etnike shqiptare. Pr Adem Demain dhe t burgosurit tjer shqiptar, burgu qe nj shkoll e madhe e orgnaizimit, pr betejat e ardhshme m sublime.

  Vijon...
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  N vazhdimsin e organizimeve politike ilegale dhe t qndress shqiptare prgjithsisht, n fillim t viteve t 60-ta u gjendn tre intelektual t asaj kohe: Kadri Halimi, Ali Aliu-Kelmendi dhe Ramadan Hoxha, t cilt n vitin 1952 dhe 1954 ve kishin prjetuar vuajtjet n Goli Otok dhe n kazamatet tjera jugosllave. Kta tre atdhetar duke e ndjer n shpirt prditshmrin e vuajtjeve q i bheshin shqitparve jasht kufijve t Shqipris londineze, nuk deshn t rrin duarkryq, kshtuq n maj t vitit 1960, pas nj ser takimesh vendosn ta themelopjn nj organizat ilegale, tc iln pas shtrirjes n terren, prkohsisht (deri n mbajtjen e Konferencs s Prgjithshfme) e quajtn - "Komiteti Revolucionar pr Bashkimin e Tojeve Shqiptare n Jugosllavi - me Shqiprin" (KRBTSHJSH) .

  Kjo organizat, pr shkak t konspiracionit, nuk kishte ndonj statut apo program t shkruar, por qllimi fundamental i saj ishte "lirimi dhe bashkimi kombtar-bashkimi i trojeve shqiptare, n radh t par i Kosovs, pastaj i Maqedonis Perndimore, i Kosovs Lindore (Preshev, Medvegj e Bujanovc) dhe i viseve shqiptare n Mal t Zi, me shtetin am - Shqiprin", aspirat kjo shekullore e popullit shqiptar, q nga Lidhja Shqiptare e Prizrenit e kndej.

  Kadri Halimi, Ali Aliu-Kelmendi dhe Ramadan Hoxha, t cilt fillimisht e prbnin brthamn e Komitetit drejtues t ksaj organizate, duke i rn kryq e trthor pothuajse t gjitha qyteteve dhe vendbanimeve tjera shqiptare, kontaktuan dhe biseduan me shum intelektual t asaj kohe, fshatar, puntor, klerik, nnpuns, pjesmarrs t Konferencs s Bujanit dhe ata q kishin marrpjes n mbledhjen e Prizrenit (m 1945) ku u shkeln vendimet e Bujanit si dhe me t gjith ata q nuk pajtoheshin me gjendjen e rnd t shqiptarve nn regjimin e Tito-Rankoviqit dhe ishin pr shkputje nga Serbia (Jugosllavia) dhe pr bashkim me Shqiprin. Ky Komitet Drejtues (i prkohshm) gjat puns n terren caktoj edhe drejtuesit e rretheve, si: pr rrethin e Vushtrris u caktua - Zenel hajrizi; pr rethin e Prishtins - Hasan Dumani; pr Ferizaj - Beq Heta, pr Mitrovic - Ramadan Rexha, pr Gjilan - sheh Tefik Mustafa e Enver Tali, pr ann e preshevs - Mulla Nuredin Xhemajlin (i quajtur Hoxh maxherra) pr rrethin e Gjakovs - Jusuf Zherka, pr Suharek-Muahmed Veseli-Reani, pr Shkup-Amir Gashi dhe Kurtesh agushi, pr Kumanov-Naip Orizarja... N kt organizat u prfshi edhe patriotja Hyrije Hana (motra e Xheladin Hanes - vrejtja jon) .

  Grupe dhe punkte (dhejtshe, treshe, dyshe dhe individ) u formuan n qytetet: Prishtin, Mitrovic, Ferizaj, Gjilan, Preshev, Vushtrri, Suharek, Kaanik, Pej, Prizren, Gjakov, Viti, Kumanov, Shkup... punkte u formuan n fshatrat e Podujevs: Gllavnik; n fshatrat e Vushtrris e t Artakollit: Zhilivod, Sibov, Strofc, Nevolan, Bivolak, Beuk dhe Shipitull; n fshatin Bainc t Drenics; n fshtrat e Suhareks: Rean e Budakov; n fshtarat e Shtimjes e t Lipjanit, Marevc, Tern, Petrov,; n fshtrat e Gjilanit, Vitis et Kamenics: Cernic, Pozharan, Sllatin e Eprme, Lladov, Sllakovc e Dajkovc; n fshtrat e Prishitns e t Fush Kosovs: Progovc, Miradi e Poshtme, Miradi e Eprme, Hade, Henc; n fshtrat e Ferizajit: Varosh, Papaz e Slivov; n fshatrat e Preshevs e t Karadakut: Hohovic, Korrotic Ilinc, MIratoc, Geraj, Maxher, Gare, Depc, Sefer, Golmidol e Gospoinc; n fshtrat e Kumanovs: Sopot e erkez...

  Grupet e punktet e formuara,d isa prej tyre mbanin emra t vendeve e t dshmorve, si: njeri nga grupet n rrethin e Vushtrris mbante emrin "Qyqyvica", nj tjetr "Rifat Berisha". Nj grup n fshatin Varosh t Ferizajit, kishte marr emrin "Isa Boletini", nj tjetr "Idriz Seferi" etj. N disa qendra komunale u formuan edhe Komitetet Komunale t organizats, si n Gjilan, Vushtrri, Preshev... N Prishtin kt organizat e prbnin: Ali Aliu, Kadri Halimi, Hyrije Hana, RAmadan Hoxha, Zeqir hajrizi, Hasan Dumani, Mafak Ahmeti etj.
  Sipas evidencs t mbajtur asokohe, numri i antarve t prfshir n kt organizat sillej rreth 200 veta, ndonse pr shkak t rrethanave t organizimit ilegal, ky numr mund t jet edhe m i madh.
  Kjo organizat, ndr m t mdhat - t formuara pas lufts prve aktivitetit propagandistik, n dhjetor 1960 shtroj edhe mundsin e prgaditjes n planin ushtarak. Pr kt shtje u shtruan dy mundsi. Kryengritja e armatosur e paanehur (befasishme) nt g jitha rajohnet apo rrethet, ose luft guerile - duke formuar eta sulmuese, t cilat do t kryenin aksione t armatosura kundr objekteve ushtarake (depove t armve dhe t municionit) dhe stacioneve t policis.
  Drejtuesit e organizats u pajtuan q aksioni i par i armatosur, t kryhet n Kosovn Lindore (Bujanovc) q administrativisht i prket Serbis, pr t'i treguar Beogradit se ktu sht kufiri me Serbin. Me rastine gjykimit n aktakuz sht thn, se "... kjo organizat kishte nplan q me rastin e kryengritjes t bllokohen Gryka e Kaanikut dhe Lugina e Ibrit si dhe rrugt afruese drejt Podujevs dhe Pejs, t minohen urat n berzin kufitar dhe t mobilizohet i tr populli" . Pr t gjitha kto veprime, organizata llogariste edhe n ndihmn nga Shqipria.

  Ky plan i aksioneve t armatosura nuk u realizua, pr shkak se n janar 1961, pjestar t ksaj organizate u zbuluan dhe u arrestuan nga UDB-a. Arrestimet e pjestarve t ksaj organizate filluan m 25 janar 1961 n Gjilan, n Preshev, n Ferizaj, n Prishtin e n Shkup. Pr t'iu shmangur arrestimeve dy drejtues t organizats: Ali Aliu dhe Ramadan Hoxha pr ms hum se dy muaj kaluan n ilegalitet, duke u strehuar n baza t shumta n fshatrat e Lipjanit, Shtimjes, Suhareks, Gjilanit, t Preshevs e t Karadakut dhe s fundi pr t kaluar n Shqipri.*
  Mirpo n fillim t prillit 1961 n rrethana tradhtie, Aliu dhe Ramadani arrestohen n fshtain Maxher t Karadakut dhe m 2 prill sillen n Burgun e Prishtins. Nga kjo organizat UDB-a burgosi 32 antar t saj dhe qindra shqiptar t tjer mori n pyetje dhe i keqtrajtoi brutalisht.
  Gjat procesit hetimor udbasht prdorn metoda t ndryshme t torturimit fizik dhe psikik. U prdor rryma elektrike (duke i lidh dy tela me rrym pr t dy vesht), vizorja-duke i rn ta rrestuarve thonjve deri n alivanosje. Shkopinjt e goms ishin mjet i zakonshm me t cilt vitkimn e godisnin tr trupit, duke prfshir kokn, duart dhe kmbt. Udbasht zbatonin edhe moslejimin e fjetjes dhe tpushimit t domosdoshm me dit t tra. Gjat nats i arrestuari n nj knd t zyres duhej t qndronte n kmb me or t tra, ndrkoh q fyrjet, sharjet dhe cenimi i dinjitetit njerzor t t arresutarve, ishin veori e secilit udbash. N kaudr t torturimit fizik udbasht e pamshirshm kan prdorur edhe rrethin, me t cilin / t arrestuarit/ i shtrngonin kokn , veprime kto q jan prdorur vetm n kohn e inkuizicionit mesjetar.

  Pas kryerjes s hetimeve t "akuzuarit" u dnuan n gjyqet e qarkut n Prishtin, n Gjilan dhe n Vranj t Serbis. N Prishtin, ku gjykimi u mbajt nga 14-19.IX.1961 - kryetar i trupit gjykues qe Tahir Ibrani, ndrsa prokuror Ramo Vodopiq, mysliman nga Mali i Zi. Gjykimi u mbajt, mu ato dit kur n Beograd zhvillonte punimet Konferenca Themeluese e shteteve t painkuadruara. N kto gjykime u dnuan: Kadri Halimi-7 vjet e t muaj burg t rnd, Ali Aliu-Kelmendi 8 vjet, Ramadan Hoxha- 8 vjet, ndrsa prej 1-5 vjet burg t rnd u denuan: Hasan Dumani, Zenel Hajrizi, Beq Heta, Hyrije Hana, sheh Tefik Mustafa, Zeqir Hajrizi, Banush Ademi, Enver Tali, mulla Nuredin Xhemajli, Sadri Imeri, Nuredin Aliu, Haki Agushi, Ali Xhelili, Amir Gashi, Mafak Ahmeti, Ramiz Ahmet-Cernica (delegat i Konferencs s Prizrenit-1945, ku kundrshtoi me ngulm ripushtimin e Kosovs nga Serbia-vrejtja jon), Ilmi Ferizi, Favzi Aliu, Selman Hasani, Ramadan Rexha (ish i burgosur-vrejtja jon), Tefik Haxhiu, Jahi Ajeti, Hetem Ajdini, Asllan Marevci, Jetish Depca, Miftar Mustafa, Sabri Marevci, Bajram Kokolari dhe Zahir Sakipi .
  N fund t muajit mars 1962 t denuarit n Prishtin u transferuan n burgun e Mitrovics s Sremit, kurse ata q u denuan n Gjilan e Vranj, n burgun e Nishit. K.Halimi, A.Aliu dhe R.Hoxha veprimtarin politike nuk e ndrpren as n burg. Ata shkruajtn nj memorandum pr shtjen shqiptare nn Jugosllavi, pr t'ja drguar instancave m t larta shtetrore jugosllave. Mirpo pasi u zbuluan nga organet e burgut, drejtori Gjorgje Miletiq i shprndau npr burgje tjera. Derisa Ali Aliu mbeti n Mitrovic t Sremit, Kadri Halimin dhe Ramadan Hoxhn i braktisn n Stara Gradishk dhe n Zenic . Kta dhe shum t burgosur tjer shqiptar, an e knd burgjeve jugosllave, qndruan stoik dhe t palkundur n bindjet e tyre politike, pr t'i liruar tokat etnike shqiptare q lngonin nga pushtuesit sllav.

  Vijon...
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

Faqja 0 prej 16 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Vetvendosja proteston dhunshm kundr planit t Ahtisarit
  Nga Alienated n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 769
  Postimi i Fundit: 02-01-2008, 08:50
 2. Demai jep dorheqjen nga bordi i RTK-s
  Nga mani n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 16-01-2004, 14:32

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •