Close
Faqja 5 prej 16 FillimFillim ... 3456715 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 310

Tema: Adem Demaēi

  1. #81
    i/e regjistruar Maska e firaku
    Anėtarėsuar
    03-04-2008
    Vendndodhja
    Nen qiell
    Postime
    660
    Citim Postuar mė parė nga xxSamirxx Lexo Postimin
    O Zotni , tu rrit mendja dhe veq vazhdo ashtu se mir punėt ke mi pas.Mu tut njeri ėshtė njė gjė normale , e ti qė s'po tutėsh prej asgjėje...e ki respektin tim...lumi ti pėr veti dhe pėr trimnin tėnde.
    O i nderuar ketu nuk behet fjale per trimerin time tenden apo te ndonje tjetri qe shpreh mendimet e veta ne kete Forum te respektuar.
    Duke shpreh mendimet dhe duke fole realitetin nuk frigohet me duket askush ti i nderuar nese tutesh aq leht me vjen keq, ne te ardhmen me Ty do shkruaj me bute.
    Shpesh REALITETI eshte i frigshem ndoshta per ndonjerin ketu por duhen te mesohen me gjerat e verteta.
    Edhe nje here po e perserise se trimeria e Baces Adem ne periudha te ndryshme te kohes eshte per shume kende per tu deshiruar,por ja qe rralle kush e posedon.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga firaku : 18-05-2009 mė 16:49

  2. #82
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-05-2009
    Postime
    17
    me fal firaku vetem une se pata me ty por me ket Llapi

  3. #83
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-05-2009
    Postime
    17
    firaku, une gjat gjithė jetės sime jam tut vetėm qė mos po gaboj dikund moralisht, qė mos t'i hyj dikujt na hak , qe mos te reagoj ndonjehere jasht kontrollit tim , une vetem per ket tut di se i tutem Zotit q'em ka fal.Nuk e kam ndje vehtėn kurre ndonje trim....vetem edhe nje guxim qe e lyp logjika ime kurre sem ka munguar.

  4. #84
    i/e regjistruar Maska e shalja1
    Anėtarėsuar
    18-05-2009
    Postime
    427
    Citim Postuar mė parė nga lum lumi Lexo Postimin
    Adem Demaci , pėrsonalitet karizmatik nė politikėn shqiptare; Mandela i Europės; tėrė jetėn ia kushtoi cėshtjes sė tė drejtave nacionale tė shqiptarėve qė kishin mbetė padrejtėsisht nėn sundimin e eger nė ish-Jugosllavi; fitues i cmimit "Saharov"; pėrfaqėsues politik i UCK-sė; autorė i romanit "Gjarprinjtė e gjakut"; ndėr protoganistėt kryesorė tė zhvillimeve politike nė Kosovė , sidomos nė dekadėn e fundit.

    Kjo, pra ishte njė pėrmbledhje me pak fjalė pėr tė, me shpresė se do mė plotėsojnė diskutuesit tjerė nė FORUM.
    nderlidhja shekullore e aspirantve dhe veteranve patriotik shqipetar

  5. #85
    i/e regjistruar Maska e &Mitrovicalia&
    Anėtarėsuar
    19-05-2009
    Postime
    339
    Si e vrau veten "Mandela" i Kosovės?
    Ose: Tė gjitha mėkatet e Adem Demaēit!

    Shkruan: Jusuf FERIZI

    Ēdo regjim i Shqipėrisė londineze qė nga shpallja e pavarėsisė sė atij gjysmėshteti shqiptar (1912) e deri mė sot, pėr sa i pėrket Kosovės nuk u pozicionua drejt ashtu siē e meriton ēėshtja e Kosovės. Pėr mė tepėr, duke filluar nga Lufta e Dytė Botėrore e kėndej, zgjidhja e problemit tė Kosovės, herė-herė, mori edhe kahje tė atilla qė shpienin hapur drejt asgjėsimit tė plotė tė problemit tė quajtur Kosovė.

    Kush deshi tė na dėrgojė nė Beograd?

    Siē dihet, Partia Komuniste e Enver Hoxhės i shėrbeu besnikėrisht tezės sė njohur serbo-ruse sipas sė cilės ēėshtja e Kosovės vritet mė sė lehti nėse ajo asgjėsohet nė Tiranė. Verbėri ndaj kėsaj teze tė rrezikshme, nė njė moment, shfaqi edhe Sali Berisha, pas pėrmbytjes sė diktaturės nė Shqipėri. Si president i Shqipėrisė (nėntor 1996), si duket pėr tė shmangur vėmendjen e shqiptarėve tė katandisur nė krizen e madhe qė kishte kapluar Shqiperinė, ai mobilizoi tė gjitha mediat qė i kontrollonte nė njė propagandė gebelsiane pėr t'i ngritur shqiptarėt e Kosovės nė mbėshtetje tė demonstratave tė "demokratėve" tė Beogradit. Duke qenė nė sinkron tė plotė me Sali Berishėn, Adem Demaēi ftoi shqiptarėt e Kosovės qė "njė pėr njė" tė shkojnė nė Beograd pėr tė mbėshtetur Drashkoviēin kundėr Millosheviēit. Nė atė nėntor tė zgjedhjeve nė Serbi (1996), qytetet e Shqiperisė ishin stolisur me reklama e pano "demokratėsh" serbė, me posterė tė Drashkoviēit e tė Gjingjiēit, tė cilėve, shqiptarėmjerėt u brohorisnin sikur tė ishin shpėtimtarėt e tyre. Nė shėrbim tė zgjedhjeve nė Serbi ishte venė tėrė shtypi demokratik dhe majtist i Tiranės, si dhe mediat majtiste tė Prishtinės. Tėrė ajo tiradė e shfrenuar, tėrė ajo propagandė ēmendurakėsh, tėrė ajo mbėshtetje proserbe qė bėhej nė Tiranė nė atė nėntorin e ftohtė tė vitit 1996, s'ishte gjė tjetėr pos dėshmi e gjallimit tė njė lidhjeje tė kahershme komuniste-gjenetike tė enveristėve me rankoviēistėt e Beogradit. Nė ato pėrpjekje ēmendurakėsh tė Tiranės pėr mėnjanimin e Rugovės nga skena politike e Kosovės, nga rruga e tij autoktone pėr pavarėsinė e Republikės sė Kosovės, Sali Berisha tentoi hapur qė nė krye tė Kosovės tė nxjerrė "radikalėt" e tipit demaēianė, ata "radikalė" pra tė cilėt qė moti kishin dhėnė shenja se do tė pranonin zgjidhjen e problemit tė Kosovės nė kuadėr tė ish-Jugosllavisė. Dhe ky vrap i madh qė kishte ndėrmarrė Qeveria Demokratike (!) e Tiranės, pėrfundoi nė nėntor 1996, kur Sali Berisha ia uroi Adem Demaēit detyrėn e "presidentit" tė Republikės sė Kosovės. Ky ishte njėri prej mėkateve tė para qė bėnte Adem Demaēi qė nė ditėt e para kur kishte filluar tė merrej me politikė.

    Fundi i pėrvojės sė hidhur historike

    Duke pranuar kėtė "detyrė" nė Tiranė, Demaēi as qė donte tė lodhte kokėn se si do tė reagojė elektorati i Rugovės. Fatmirėsisht, falė vetėdijėsimit kombėtar tė shqiptarėve tė Kosovės as Demaēi nuk u zgjodh "president" i Kosovės, as shqiptarėt e Kosovės nuk shkuan nė Beograd pėr
    t'u "solidarizuar" me "demokratėt" e Serbisė, siē i ndėrsenin Demaēi, Surroi dhe projugosllavėt e tjerė shqipfolės. Shqiptarėt e Kosovės nuk e kishin vėshtirė tė kuptojnė se "drita e lirisė" qė ua trumbetonte Demaēi, e cila do tė vinte pas ngjarjeve "tragjike" tė Beogradit, "drita e lirisė" qė do tė vinte nga "vėllezėrit" serbė, siē i quante "Mandela" ynė banorėt e kėtij shteti fqinj, ishte "dritė" e njė vdekjeje tė paparė qė do ta pėrjetonin shqiptarėt duke vrarė veten me dorė tė vet ashtu siē e vrau veten Adem Demaēi. Nė kėtė mėnyrė, elektorati i Rugovės, nėpėrmjet institucioneve qė i kishte zgjedhur me votėn e lirė, i tregoi Tiranės zyrtare se pėrvoja e hidhur historike, kur udhėheqja e Tiranės ka llogaritur tė marrė dhe tė mbajė pushtetin nė Shqipėri duke sakrifikuar Prishtinėn, edhe pse ėshtė ende e freskėt, nuk mund tė funksionojė mė dhe askush nuk mund tė llogarisė mė pėr tė qeverisur Shqipėrinė stabile pa llogaritur mirė edhe nė njė qėndrim tė drejtė dhe tė sinqertė ndaj vullnetit politik vetėvendosės tė shqiptarėve tė Kosovės
    "B.sot", 22 maj 2003
    __________________
    Ini, bėhuni, pėrhapni dhe jetoni dashuri!

  6. #86
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anėtarėsuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979
    sa mire qe po tregon
    qe i perkrah keta te ish UDB-es ti breee
    po ti e din ma mire se une se kush ka qen jusuf ferizi
    dhe sa gjat ka qendrue neper bot kinse si gazetar i tanjugut jugosllav
    a ne realitet ka qen edhe spiun i UDB-es
    e sidomos ne lindjen e afert
    heee kujtoi kujtoi ato kohra
    veq kujtoi njiher e jo ka dhjetra her se po e dhi.en krejt
    veq nejse prej tanjugu e nasha borbes i kie keto
    nuk flliqen ma shum jo
    "B.sot", 22 maj 2003 haaaaaaa
    hulumtoje pak dhe e shef se sa here e kan postue
    bashkpuntoret tu me pare ket postim ketu
    them tut se ne nji legen hani
    Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  7. #87
    i/e regjistruar Maska e &Mitrovicalia&
    Anėtarėsuar
    19-05-2009
    Postime
    339
    une keto postime i bera qe te mesoj prej anetareve te tjere te ketij forumi se sa eshte krejt ky postim i vertete.Te mallkuar kofshin krejte ata bashkpuntoret e UDB-es, dhe se mu personalishte s'em intereson as Ivan Rugova e ase Thaqi yte qe po ma con deri ne cielle, mua personalishte me intereson vetem populli dhe kombi shqipetare, liria dhe pamevaresia, liria dhe demokracia per te cilen ky kombe aqe flijoi...e ti the qafen edhe kryt tat sa te duash se kush jam une dhe se qfare jam une...problemi yte eshte kjo...problemi ime personal eshte t'a ruaj pastertin time personale shpirterore fetare dhe kombetare e ti veqe shkreto sa te duash.

  8. #88
    i/e regjistruar Maska e shalja1
    Anėtarėsuar
    18-05-2009
    Postime
    427
    Citim Postuar mė parė nga &Mitrovicalia& Lexo Postimin
    une keto postime i bera qe te mesoj prej anetareve te tjere te ketij forumi se sa eshte krejt ky postim i vertete.Te mallkuar kofshin krejte ata bashkpuntoret e UDB-es, dhe se mu personalishte s'em intereson as Ivan Rugova e ase Thaqi yte qe po ma con deri ne cielle, mua personalishte me intereson vetem populli dhe kombi shqipetare, liria dhe pamevaresia, liria dhe demokracia per te cilen ky kombe aqe flijoi...e ti the qafen edhe kryt tat sa te duash se kush jam une dhe se qfare jam une...problemi yte eshte kjo...problemi ime personal eshte t'a ruaj pastertin time personale shpirterore fetare dhe kombetare e ti veqe shkreto sa te duash.
    lexo per qendrimet e demaqit nga zvonko l letica iburgosur per mas pok ne lepogllav shqipetari patriot per ju eshte vetem i vdekuri evoluimi i njeriut eshte absurd nese demaqi eshte trdhtar sipas jush tita eshte patriot shqipetare

  9. #89
    i/e regjistruar Maska e Drenica 97
    Anėtarėsuar
    19-07-2009
    Vendndodhja
    KOSOVE
    Postime
    1,092
    Kur ta citosh JUSUF FERIZIN eshte mire te tregosh kush ishte ky Ferizi,se shumica e forumistve jane te rinje e nuk e njohin,ky ishte korrospondent i RTP ne lindjen e aferme,na e sillte konfliktin Arabo-Izraelit ku Arabet ishin engjuj e Izraelitet djalli,mos harroni se ne ate kohe ne lindjen e aferme dergoheshin gazetaret me te besueshem te sistemit Jugosllav,ne ket periudh "gazetar" ne lindjen e afermeishte edhe Jevgeni Primakovi kryespiuni Sovjetik.E ky far Ferizi i perkdheluri i sllavokomunistve e fyen Adem Demaqin duke e quajtur pro jugosllav,radikal,duke then se i ndersente Shqiptaret qe te marrin pjes ne protesta e zgjedhje Serbe,Adem Demaqi nuk i ndersen Shqiptaret ,se nuk i konsideron qen qe ti ndersei,e Ferizi na ka konsideru te tille dhe na "ndersente"kunder Izraelitve.

  10. #90
    mall Maska e bili99
    Anėtarėsuar
    05-04-2007
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    1,804
    Adem Demaci ka pasur biografi atdhetare gjithe jeten pra, kredibilitet kombetar dhe nje legjitimitet te pergjithsuar shqiptar jasht Shqiperise administrative ,bile edhe per te bere gabime ne deklarata politike, edhe thirrje per te perkrahur nje te keqe me te vogel se bisha Millosheviq, sigurisht per nje ndryshim ne Serbi qe do te leftesonte dhimbjen tone ne luften finale me Serbine...dmth ai ka pasur qellimet fisnike ndaj kombit vet gjithmone kete edhe kur ka qene "i kuq","i verdhe "apo " i kaltert " sic perflitet neper gojat shqiptare, kete ia thote dedikimi jetesor i tij per ceshtjen kombetare shqiptare...
    Por , ky Jusufi gazetari i Jugosllavise i perdredh disa deklarata dhe i perdor ne konotacion qe ai vete i deshiron (per te diskredituar nje personalitet gjitheshqiptar) sigurisht qe do te jete perplasje personale dhe e ben me paturpsi gazetari lanson nje te pavertete per nje te vertete qe dihet boterisht.

    Sa per emisionet speciale per Sabra dhe Shatila ,dhe kur raportonte per konfliktin izraelito-palestinez ,ka bere disa reportazhe relativisht te mira,une i kam percjelle disa(eshte e vertete se ishin masakra ndaj popullit palestinez).(une nuk do ta quaj proarab ose arab per ate ,sic ben ai me Adem Demacin)
    Me duket se edhe vajzen e vet e pagezoi Palestina ky gazetari yne dhe nuk jam kunder vajzes ,eshte zgjedhje personale dhe une perkrah shtetin e Palestines gjitheashtu.

    me nderime,
    bili99
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga bili99 : 20-07-2009 mė 16:21
    I Ilirides jam Iliri,
    dhe i lire dua me mbet.
    Per cfardo xhevahiri,
    Shqiperine se jap per jete

  11. #91
    i/e regjistruar Maska e drenicaku
    Anėtarėsuar
    06-05-2003
    Postime
    3,263
    Pas luftes na ka tregu qe nuk merr vesh gje ne politik,dhe ishume me fat qe askush nuk e pyeti per asgje,perndryshe beri shume gafe ,per qka politika e qiti ne pension por edhe uqk_ja e perzuni.

  12. #92
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    22-01-2009
    Postime
    129
    Citim Postuar mė parė nga drenicaku Lexo Postimin
    Pas luftes na ka tregu qe nuk merr vesh gje ne politik,dhe ishume me fat qe askush nuk e pyeti per asgje,perndryshe beri shume gafe ,per qka politika e qiti ne pension por edhe uqk_ja e perzuni.
    jo more mos mendove qe do ta pyes baca adem halit terrnofcin

  13. #93
    i/e regjistruar Maska e drenicaku
    Anėtarėsuar
    06-05-2003
    Postime
    3,263
    Citim Postuar mė parė nga shah_isti Lexo Postimin
    jo more mos mendove qe do ta pyes baca adem halit terrnofcin
    Kogja ne huj e paske pas kit terrnovcin,mos je ti Bastri pllana.
    O legen kur nuk din me debatu nisja e ofendo,keshtu e kan ata qe nuk marrin vesh gje nga jeta.

  14. #94
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anėtarėsuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979
    Luftėtari mė i devotshėm i fjalės sė lirė


    “Ēdo popull i shtypur ka tė drejtė tė shkundė zgjedhėn e tij, dhe nė qoftė se shqiptarėt janė mėrzitur dhe janė lodhur nga zgjedha (e huaj) ...dhe dėshirojnė tė jenė tė pavarur, urimet e mia mė tė pėrzemėrta pėr ta”, pati thėnė Gladstone, kryeministėr i Anglisė mė 1880 13 Shtator, 2009

    Shkruan:
    Prof. dr. Hakif Bajrami


    Ky orientim historikisht i ka shėrbyer edhe ilegales edhe legales, si ora mė e ndritshme pėr t’u afruar drejt kah objektivi i ndėrkombėtarizimit tė Ēėshtjes shqiptare nė pėrgjithėsi. Kosova e robėruar nė kėtė luftė nė shumė episode tė saj, sidomos nė luftėn e ilegales, ishte vetėm njė pretekst pėr artikulimin e kėrkesės se cila ėshtė korniza e Shqipėrisė etnike. Kuptohet vetėm shkollimi i kuadrove dhe nxjerrja e fakteve para opinionit, sidomos nga intelektualėt kosovarė, ka bėrė qė »preteksti« tė bėhet luftė dialektike. Po e theksojmė kėtu edhe njė fakt se po tė mos kishte nė mes tė luftėtarėve tė ilegales ndonjė konflikt strategjik, po tė mos kishte nė luftėn e legales iluzione fikse, koha e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės do tė vinte mė shpejt. Unė them me plot tė drejtė se fuqia politike, sakrifica morale dhe shpirtėrore e Adem Demaēit, nė Ēėshtjen kombėtare, se kah do tė shkojė Kosova, ka dominuar afro njė gjysmė shekulli, pėr t’u pozicionuar aty ku duhet, nė embrion.
    Lėvizja ilegale pėr ēlirimin e tokave shqiptare do tė sheshėzohet pas disa proceseve gjyqėsore nė shumė qytete tė Kosovės, sidomos pas vitit 1954.

    Operacionet antishqiptare nė katėr drejtime
    U bė ashtu meqė pushteti do tė egėrsohej me njė anė dhe nė anėn tjetėr Qeveria jugosllave pas vdekjes sė Stalinit, kishte akumuluar mjaft forcė pėr tė ndėrmarrė operacione antishqiptare dhe antikosovare , nė katėr drejtime:
    l. Nė drejtim tė denoncimit se »nuk ekziston ēėshtja shqiptare nė Jugosllavi«ēėshtje kjo qė u objektivizua me kėrkesa tė shumta qė tė ndalet terrori ndaj shqiptarėve, por jo tė ndalet ēėshtja e tė shtruarit tė statusit pėrfundimtar tė Kosovės. Sidomos nga »Lidhja Kosovare« nga viti 1956 e tutje, nė shkallėn mė dinjitoze, u shtruan kėrkesa tė drejtuara instancave mė tė larta tė OKB-sė dhe niveleve mė tė larta shtetėrore nė SHBA.
    2. Ekziston ēėshtja e arratisjes sė shqiptarėve nga Shqipėria nė Jugosllavi 1949-1956, pėr tė cilin fenomen agjentėt e Jugosllavisė alarmonin, qė nga instancat e OKB-sė e deri te sateliti mė i vogėl i propagandės serbo-greko-turke, se nė »Jugosllavi do tė arratiset e tėrė Shqipėria, se atje do tė mbetet vetėm Enver Hoxha si Robinson Kruso«. Kjo propagandė hileqare, hipokrite dhe makiaveliste ndihmohej edhe nga njė soj shqiptarėsh kėtu nė Kosovė, por edhe nga shumė forca, tė cilat ideologjinė e kishin bėrė biznes politik dhe prostitucion moral tė tyre, qofshin tė majtė apo tė djathtė. Me fjalė tė tjera, propaganda jugosllave kishte arritur shumė larg pėr ta mjegulluar shpėrnguljen e shqiptarėve nė Turqi, pėrmes arratisjes sė shqiptarėve nga Shqipėria nė Jugosllavi. Shikuar nga aspekti shkencor heuristik dhe hermenutik, ky fenomen ka qenė akti mė »vetėvrasės« pėr kosovarėt pėrmes fatit tragjik tė ballistėve tė Shqipėrisė. Asgjė nuk u interesonte kastave politike shqiptare nė Shqipėri pėrpos pushtetit tė lakuriquar dhe ideologjisė gogol, qoftė e »majtė«, qoftė e »djathtė«. Ato nuk kanė sakrifikuar asgjė pėr ēėshtjen e Kosovės si e shtronte Adem Demaēi. Kėtė qė e theksuam del qartė nga Programi i »Lėvizjes revolucionare pėr bashkimin e shqiptarėve«.
    3. Ilegalja shqiptare do tė pėrqendrohet nė luftimin e propagandės se: »shpėrngulja e shqiptarėve nė Turqi« nuk ėshtė as nuk mund tė bėhet kurrė »ēėshtje fetare«. Ky fenomen ishte lansuar me kujdes nga nomenklatura kriminale jugosllave nė anėn tjetėr, sepse dihej nė njė masė se ēka do tė thotė kjo ēėshtje pėr kulturėn evropiane. Lidhur me kėtė, do tė duhej lėshuar njė sy kundėrthėnieve fetare nė Evropė, por problemi fetar kurrė as nuk ka qenė as nuk do tė ketė shans tė bėhej, problem shqiptar. Prandaj, nė kėtė studim e injorojmė jorastėsisht .
    4. Ilegalja shqiptare ėshtė ajo qė e hetoi me kohė nga tė gjitha dimensionet se ēka do tė thotė dhe ku shpie propaganda dhe lufta jugosllave: »Pėr luftimin e rinisė shqiptare, e cila ne ēdo kusht duhet tė alienohet nga Lėvizja kombėtare, sepse orientimi »enverist« ishte konkluduar se mund tė amortizohet pėrmes gjykimeve, ku silleshin dėnime drakonike. Nė kėtė drejtim kėrkesa jugosllave- »pengoni tė rinjtė shqiptarė nė shkollim», ishte apostrofim i dalė nga Marrėveshja »Xhentėlmene 1953« dhe »Klubi i Rankoviqit 1954«, institucione kėto, tė cilat sė bashku pėrbėnin frontin e kishės, pėr t’u bėrė ashtu tė »shenjtė« pėr sulmin frontal tė popullit shqiptar me njė anė dhe pėr lidhshmėrinė jugosllave me Serbinė homogjene dhe integrale nė anėn tjetėr.

    Individualisti i madh
    Tė gjitha oscilimet e kėtilla politikaneske i kishte lexuar drejt dhe me kohė Adem Demaēi. Prandaj, nuk ishte me rėndėsi tė kuptohet forma e politikės jugosllave, por ishte me peshė tė madhe kombėtare tė kuptohen dhe tė zhveshėn konjukturat e saj, strofujt e saj nėpėr botė, oscilimet e hilexhinjve shqiptarė nė anėn tjetėr dhe mė nė fund pėrqendrimi dhe konsekuenca pėr t’u sakrifikuar. Adem Demaēi nė luftėn e tij politike i kishte provuar kthesat e shumė politikanėve qė donin t’i bashkėngjiteshin, por e kishte vėrejtur se ca prej tyre nė momentet vendimtare ishin lodhur. Sė kėndejmi, nga njė shikim margjinar filozofiko-eksplikativ sikur Adem Demaēi na del para historisė dhe ligjeve tė saj si individualist i madh. Por jo, nėse lexohet me kujdes se ku dėshironte Adem Demaēi ta ndalte lokomotivėn e tij, nė cilin stacion, nė cilėn rrethanė shoqėrore dhe gjeostrategjike, ai vėrehet se nuk ishte i tillė, sepse nėse politika dėshirohet tė lexohet drejt dhe profesionalisht nė baza shkencore, atėherė mund tė thuhet se Adem Demaēi ėshtė personalitet i veprave tė mėdha dhe sakrificave qė tė tjerėt nuk mund t’i durojnė. Nuk e kishte theksuar formalisht Adem Demaēi faktin se »Lufta jonė do tė jetė e gjatė«. Me kėtė madhėshti politike, Adem Demaēi e ka bėrė ēėshtjen e Kosovės ēėshtje botėrore, kuptohet jo me »individualizmin« e tij, por me shkollėn institucionale tė luftės sė tij prej liberatori, si do tė thoshte Fan Noli.
    Vetė fakti se Adem Demaēi e filloi burgimin si »individualist« kur doli nga burgu pėr herė tė parė, gati askush nuk guxonte tė fliste me tė, t’i afrohej. Ndėrsa, kur e mbaroi burgun e fundit mė 1990, i tėrė populli brohoriste emrin e tij, e tėrė Kosova ishte nė kėmbė, flet fare simbolikisht se cili ishte popullariteti tij ndėr shqiptarė dhe kudo nėpėr meridianėt e botės liridashėse ku ndihej fryma shqiptare.

    Dy metoda tė luftės pėr ndėrkombėtarizimin e Ēėshtjes sė Kosovės
    Demontimi i sistemit dhe demontimi i shtetit tė Jugosllavisė, ishin konceptet mė tė njohura qė burojnė nga filozofia ekliptike e Adem Demaēit pėr ta shtruar pėrdhe katrahurėn e quajtur Jugosllavi, burgun e popujve, armikun mė kontrovers, okupatorin mė gjakpirės qė do ta mbajnė nė mend shqiptarėt nė historinė e tyre. Lidhur me kėtė historia moderne e Evropės njeh krime dhe shtypje ndėr mė tė egrat, por krimet dhe shtypjet serbe mbi shqiptarėt, gjithnjė duke u mbėshtetur nė dokumentet serbe, janė ndėr mė tė egrat nė Evropė. Kundėr kėsaj egėrsie do tė luftojė 28 vjet nė njė formė specifike, pėrmes burgut Adem Demaēi. Shtrohet tash pyetja si mundet njė njeri tė luftojė kundėr njė okupatori me aq sukses vetėm. Jo, Adem Demaēi e filloi burgun vetėm, por e mbaroi me disa »divizione« shqiptarėsh nėpėr burgje, tė cilėt u bėnė universiteti mė i organizuar nė luftė pėr liri. E vėrteta Adem Demaēi nuk ishte »rektor« i atij universiteti, por ishte ideolog dhe prijės shpirtėror i asaj shkolle kombėtare, nė luftė pėr liri. Nė kėtė shkollė ēdo shqiptar i vėrtetė ka luftuar tė bėhej nxėnės i Demaēit.
    Adem Demaēi do tė lajmėrohet nė demonstratat e vitit 1968 pėrmes atyre patriotėve qė ishin tė nxitur prej tij. Ajo gjeneratė kishte pėr qėllim DEMONTIMIN e SISTEMIT tė Jugosllavisė. Duke e hetuar atė demontim komprometues, pushteti do tė mundohej pėr tė bėrė renovime sistemore mė 1974. Asgjė nuk e ka ndalur gjeneratėn e Adem Demaēit, nė anėn tjetėr se mė 1981 do tė fillojė shkalla tjetėr e DEMONTIMIT tė SHTETIT. Lidhur me kėtė itinerar tė vijave tė thella politike mė 1 tetor 1997 Adem Demaēi do tė ndahet pėrgjithmonė nga metoda paqėsore dhe do tė vėrsulet nė aplikimin e metodės sė luftės armatosur, mė vonė edhe si shef u Zyrės politike tė UĒK-sė. Mbi tė gjitha Adem Demaēi do tė mbetet luftėtari mė i devotshėm i FJALĖS sė LIRĖ.
    Pėr t’i luftuar me tė gjitha mjetet tė katėr drejtimet jugosllave kundėr popullit shqiptar, »Lėvizja revolucionare pėr bashkimin e shqiptarėve«, do tė sheshėzohet nė skenėn historike nė fund tė vitit 1958 pėr ta zgjidhur Ēėshtjen e Kosovės pėrmes dy metodave, tė cilat do tė aplikohen nė shkallė tė pėrsosur. Kohėzgjatja e tė dy metodave do tė operacionalizohet, do tė funksionojė deri mė 10 qershor 1999. Ato metoda ishin apostrofuar dhe shndėrruar nė doktrinė politike dhe ushtarake tė njė fronti politik kombėtar qė i kishte dy »Porta triumfale«. Sė pari, nė funksion ishte operacionalizuar Metoda PAQĖSORE, e cila do tė zgjaste deri mė 1 tetor 1997. Pastaj, operacionalizohet Metoda e LUFTĖS SĖ ARMATOSUR, e cila triumfalisht pėrfundoi mė 13 qershor 1999. Kėto metoda do tė gjenden tė sistemuara mirė nė Programin e »Lėvizjes revolucionare pėr bashkimin e shqiptarėve«.

    Nesėr:

    • Cilat metoda ishin tė sistemuara nė Programin e “Lėvizjes revolucionare pėr bashkimin e shqiptarėve”?

    • A ishte koncentruar si doktrinė politike metoda paqėsore e luftės nė Programin e “Lėvizjes revolucionare pėr bashkimin e shqiptarėve”?

    • Cili ishte karakteri i bashkimit kombėtar nė Programin e Adem Demaēit?
    Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  15. #95
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anėtarėsuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979
    Ideatori i “Lėvizjes revolucionare pėr bashkimin e shqiptarėve”

    Adem Demaēi e kishte kuptuar kėtė orientim, se koha dhe shkollimi i shqiptarėve po shkonin nga faktorizimi politik, prandaj nė gjykatore do tė ligjėronte ligjėratėn e vet strategjike, pėr tė cilėn synonte tė sakrifikonte ēdo gjė, pra edhe jetėn
    Pėrpjekja e okupatorit
    qė ta amortizojė liderin shqiptar
    Prokurori kundėr Adem Demaēit synonte tė arrijė mė tepėr nė programin e tij rrėnues kundėr shqiptarėve, pėrmes njė kompromisi, prandaj ai pushtet kishte konsideruar se konflikti me njė shkollė tė tillė, siē ishte ajo e Adem Demaēit, do tė i prolongonte shumė punė, do t’i luftonte shumė drejtime, qė masa shqiptare tė organizohet, tė vetėdijesohet dhe tė avancohet kombėtarisht. Adem Demaēi e kishte kuptuar kėtė orientim, se koha dhe shkollimi i shqiptarėve po shkonin kah faktorizimi politik, prandaj nė gjykatore do tė ligjėronte ligjėratėn e vet strategjike, pėr tė cilėn synonte tė sakrifikojė ēdo gjė, pra edhe jetėn. Nė gjykatore, gjatė procesit tė gjykimit Adem Demaēi nuk do tė kalkulojė fare, me tėrė aftėsinė do tė vėrsulet nė kėrkesėn qė Kosova me vetėvendosje tė orientohet kah dėshiron populli, e jo kah i imponohet me dhunė atij.
    Orientimi qė Kosova pėrmes rrugės paqėsore t’i bashkohet Shqipėrisė ishte kėrkesa sublime e orientimit politik tė luftėtarit mė tė devotshėm tė kombit, pėr lirinė e tokave shqiptare, tė cilat ishin rirobėruar mė l912. Adem Demaēi nė pozicionin e LIDERIT i njihte aftėsitė e personaliteteve shqiptare, i njihte mirė orientimet politike nė Evropė, prandaj nė fillim do tė tregohet individualist i madh nė luftė, por ai individualizėm nuk ishte filozofia e tij strategjike, por ishte ajo luftė, ishte dobėsia e pėrgjithshme e pjekurisė politike tė popullit. Pėr fat tė Adem Demaēit dhe tė kombit tė tij, epėrsia e luftės pėr t’u shkolluar dhe pėr t’u emancipuar politikisht populli, ishte mė e shpejtė, mė e dukshme nė hapėrim, karshi egėrsisė sė okupatorit.
    Pse programuesit antishqiptarė tė Beogradit mė 1945 sė pari, me tė gjitha mjetet do tė luftojnė pėr ta zhbėrė flamurin shqiptar. Sė dyti, pse politika, kisha dhe institucionet serbe nuk lėnė guri pa lėvizur nė diplomaci dhe politikė propogandistike vetėm qė edhe njė herė ta drejtojnė nė saje tė njė dhune tė paparė shqiptarin e Kosovės kah shkretėtirat e Anadollit. Ajo politikė triviale me shpėrngulje tė shqiptarėve nė Anadoll, me kolonizim tė serbėve nė Kosovė, me politikė denacionaliuese pėrmes ideologjizimit tė ēėshtjes kombėtare bėhej krejt me qėllim qė viset shqiptare njė ditė tė serbizohen dhe tė kolonizohen me sllavė, nga ēdo anė e botės, pėr tė u bėrė hapėsira unike jugosllave Serbi homogjene.

    Politika diskriminuese ndaj shqiptarėve
    Jo vetėm kaq, mbyllja e shkollave, politika diskriminuese investive nėpėr ato vise ku shtriheshin shqiptarėt, aksionet barbare tė policisė ushtarake, shtetėrore dhe politike, kinse pėr t’i ēarmatosur shqiptarėt e »armatosur«, ishin kulmi i njė tragjedie qė manifestohej nė tri akte: shkombėtarizim, shpronėsim dhe shpėrngulje masive nė Anadoll. Kuptohet nė bazė tė argumenteve qė i posedojmė, Adem Demaēi ishte ai qė politikėn monstruoze jugosllave e lexoi me kohė dhe nga tė gjitha dimensionet, pėr ēka u pėrcaktua pa asnjė dilemė pėr ta luftuar deri nė shkatėrrimin definitiv tė tėrė atė forcė grabitqare.
    Adem Demaēi e dinte fare mirė se politika serbe mbi Kosovėn kishte bėrė plane njė kohė tė gjatė pėr t’i asgjėsuar tė gjitha gjurmėt kombėtare shqiptare nga kjo pjesė e Shqipėrisė etnike. Nė atė politikė serbe, Adem Demaēi do tė zbulojė njė strategji antinjerėzore qė Serbia e propagandonte pa asnjė hezitim deri mė 1953, tė paktėn pėr t’i likuiduar personalitetet shqiptare dhe popullin shqiptar. Ndėrsa, nė kohėn kur bota e civilizuar po krijonte njė bindje se shqiptarėt e robėruar nėn Jugosllavinė disi janė tė liruar nga dhuna shtetėrore, dhe se dukeshin tė »barabartė« me tė tjerėt, ajo politike e vjetėr me metoda tė reja e kishte perfeksionuar metodėn e shfarosjes, prandaj synonte likuidimin e personaliteteve shqiptare, tė institucioneve shqiptare dhe popullin shqiptar, po iu dha shansi nė etapa ose pėr njėherė. Lidhur me kėtė orientim postfashist serb, ta hetosh politikėn kanceroze, e cila njė ditė do tė vėrsulet nė »fėmijėt e vet«, nuk ka qenė vetėm akribi politike e Demaēit, por njėherėsh edhe vizion i begatimit tė luftės civilizuese politike, me qėllim qė njė pjesė e njė kombi tė vetėdijesohet me njė sakrificė tė nivelit jo tė rėndomtė, duke iu kėrcėnuar asaj politike edhe me ftesė drejtuar popullit pėr luftė tė armatosur, kundėr njė robėruesi, siē ishte Serbia, alias Jugosllavia nė Kosovė.
    Adem Demaēi e dinte fare mirė se hapja e fakulteteve dhe shkollave tė larta nė Prishtinė, nuk e amortizonte luftėn e tij, po pėrkundrazi e forconte dhe e ashpėrsonte, sepse deficiti mė problematik pėr politikėn e Demaēit mė 1958 ishte ai i mungesės totale tė njė politike intelektuale. E vėrteta, Adem Demaēi kurrė nuk e ka mohuar se edhe para tij ka pasur politikanė patriotė shqiptarė. Demaēi do tė dallohet prej tė tjerėve qė pėrpos sakrificės, do tė kėrkojė luftė intelektuale.

    Adem Demaēi
    me program politik pėr ēlirimin e Kosovės

    “Sa dituri e madhe e pret arkeologun, kur toka shqiptare do t’i hapė thesarin e historisė pellazgjike.”
    Xorxh F. Wiliams

    Duke e hetuar me kohė se lufta e kombit tė robėruar shqiptar nuk ishte e mundur qė tė vetėdijesohej vetėm me vetėflijim, vetėm me shembull personal, vetėm pėrmes luftės izoluar politike, pėr ta nxirė kombin deri nė pozicionin e arsimimit politik, Adem Demaēi do tė orientohet nė organizimin e organizatės “Lėvizja revolucionare pėr bashkimin e shqiptarėve”. Kjo organizatė ka njė histori e cila lidhet drejtpėrdrejt me emrin e Adem Demaēit, sepse ishte ideator i saj, sepse me kohė do tė bėhet promotor i tė gjitha lėvizjeve shqiptare pėr ēlirimin e Kosovės.
    Si ta gjejmė pra lidhshmėrinė e historisė shqiptare gjatė viteve l95o-l999 nė rrafshin e luftės ilegale, ėshtė njėra ndėr temat mė delikate nė historinė kombėtare tė pas Luftės Dytė Botėrore, ėshtė njėra ndėr pyetjet qė e ka tronditė pėr disa dekada tėrė nomenklaturėn politike dhe shtetėrore jugosllave. Ajo nomenklaturė e ka studiuar ilegalen shqiptare vetėm pėr ta luftuar dhe shfarosur e jo pėr ta bėrė me te ndonjė kompromis ose zgjidhje qė do tė i afrohej objektivit tė lirisė. Ē’ėshtė e drejta edhe nė Shqipėri ilegalja shqiptare e Kosovės ka qenė e ndihmuar pėr deri aty ku i shkonte pėr shtati ngjyrave ideologjike. Por kjo nuk do tė thotė kurrė se ilegalja shqiptare pėr bashkim kombėtar ka qenė e ngujuar nga ideologjia. E vėrteta, ilegalja shqiptare e Kosovės gjithmonė ka qenė dy hapa pėrpara ideologjisė, gjithnjė nė shėrbim tė kombėtares. Me fjalė tė tjera, t’iu pėrgjigjesh kėtyre pyetjeve do tė thotė ta trefishosh kritikėn historike ndaj realitetit objektiv, do tė thotė ta forcosh korrektėsinė, dhe seriozitetin ta vėsh nė atė pozicion, sa qė nuk ka tundje prej asnjė pike tė programuar. Duke u gjetur nė kėto pozicione, qė nė start tė paraqitėn nė rrafshin e objektivizmit dy kundėrshtime jo tė dobėta tė ēėshtjes shqiptare, argumentet e tė cilave i pėrplasi pėr tokė triumfi i suksesshėm i »kritikės sė tretė«, sepse epoka e Luftės sė Ftoftė mbaroi me triumfin e plotė tė atij mendimi qė Adem Demaēi e projektoi qysh mė l958.
    Kur studiohet fenomeni i luftės sė Adem Demaēit, mendoj se fillim i mbarimit tė Luftės sė Ftoftė do tė ishte me interes qė tė plasohet nė Evropė pikėrisht ngjarja mė e madhe si kthesė nga viti l981, porositė dhe cilėsitė e tė cilit ēėshtjen shqiptare ngadalė, por sigurt, hap pas hapi e bartėn pėr zgjidhje, ēėshtje kjo ku patjetėr, po tė dėshtonte ky tajm bajndig shqiptar gjatė viteve l968-l98l, do tė komprometoheshin interesat europerėndimore pėr demokracinė. Pse po e them kėtė, po e theksoj nga shkaku se Lėvizja shqiptare, demonstratat e vitit l968 me emrin e Adem Demaēit i kishin vėnė nė strategjinė filozofike qytetare evropiane.

    Mehmet Vokshi dhe
    profesor Zekeria Rexha
    Ndėrsa demonstratat e vitit l98l gjithashtu Lėvizja shqiptare i kishte vėnė nė ballė tė luftės politike shqiptare pėr zgjidhje. Kėto ngjarje me rezultatet e tyre konstante, kurrė tė mos pajtohen me hapėsirėn unike jugosllave, brenda sė cilės synohej nga disa qarqe qė tė kamuflohet pėr »zgjidhje« ēėshtja shqiptare, tė paktėn e komprometuan Jugosllavinė deri nė atė masė, sa qė nga »plagėt« qė ia sollėn gjatė luftės permanete pėrmes demonstratave, mė nė fund edhe pėrmes luftės sė armatosur, e shtruan atė forcė copė-copė, pėr dhe. Nė luftimin dhe shkatėrrimin e atij shteti burg nė shkatėrrimin e Jugosllavisė, shqiptarėt dhe Adem Demaēi nė rend tė parė do tė marrin pjesė aktive vetėm deri aty ku synonin ēlirimin e kombit shqiptar.
    Si erdhi deri te programi i lirisė nga Lėvizja pėr ēlirimin e tokave shqiptare, pėrmes rrugės ilegale, njė kohė tė gjatė nė historiografinė shqiptare ka qenė temė kujdestare por mjerisht me tretman konceptual tabu. Nė bazė tė argumenteve qė i kemi siguruar, rezulton se pas njė varg procesesh dhe dėnimesh qė i ishin bėrė nė shkallė individuale dhe kolektive Lėvizjes Nacional-Demokratike Shqiptare, deri mė l950, tė parat personalitete qė do ta vejnė lidhjen nė mes tė asaj historie kombėtare qė po rrumbullakohej dhe asaj historie qė po lindte e re, kujtoj se ishin dy personalitet qė meritojnė pėr t’i veēuar. Ato personalitete ishin: Mehmet Vokshi me veprėn »Shqipėria e gjithė shqiptarėve« dhe profesor Zekeria Rexha me pedagogjinė e tij qė do t’i drejtojė tė gjitha fijet e nacionalizmit kosovar. Kėta kolosė tė kauzės kombėtare me veprėn e tyre do t’i lidhin tė gjitha programet e Komitetit Mbrojtja Kombėtare e Kosovės, me gjeneratėn e Ibrahim Kelmendit dhe me gjeneratėn e Adem Demaēit.

    Nesėr:

    * Cilat ishin personalitetet mė tė njohura qė kanė merita pėr lindjen e historisė sė re tė shqiptarėve?
    * Ēka thonė veprat e Fazli Greiēefcit, Shaban Shalės e Metush Krasniqit pėr Luftėn mė tė ndritshme dhe mė tė vėshtirė tė ilegales shqiptare, e cila ėshtė paguar edhe me jetė?
    * Si mbeti brezi i Adem Demaēit i pathyer?
    Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  16. #96
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anėtarėsuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979
    Politika dhe diplomacia e Adem DemaCit

    Kur doli nė gjykatore Adem Demaēi, nė vend qė tė pendohet, ai shpėrtheu me tėrė fuqinė e argumenteve kundėr njė sistemi gjakatar, kundėr njė regjimi qė shquhej me njė tirani ndėr mė tė egrat nė Evropė, kur ishin nė pyetje shqiptarėt dhe tė drejtat e tyre 10 Shtator, 2009
    Ē’ėshtė e vėrteta, politika serbe, si pėr hapjen e portės me metodėn pasive-paqėsore, si me metodėn aktive-revolucionare Adem Demaēi mendonte se e kishte gjetur ēelėsin pėr tė e hapur kalanė. Ēelėsi pėr atė hapje nė rastin e aplikimit tė metodės parė duhej t’i nėnshtrohej njė evolucioni, ku pjekuria dhe serioziteti tė shoqėruar me dituri doktrinare, kishin vend konstant. Sė kėndejmi, edhe Adem Demaēi si patriot qė nuk mund tė ishte diē tjetėr, pėrpos nxėnės i asaj shkolle tė traditės dhe rilindjes, qė ia kishte mėsuar lufta e pashuar, tani gjeneratės tij ia forconte njė fenomen qė i kishte munguar luftės shqiptare pėr liri. Ai fenomen ishte froni i pamposhtur i luftės me mjete intelektuale qė nuk ishte bėrė sa kėrkonte koha dhe rrethanat deri atėherė. Kudo qė shkrepi fjala dhe vepra e Demaēit, kundėrshtarėt e tij si armiq pėr vdekje qė e kishin shpallur e kishin hetuar inteligjencėn mbinormale tė njė intelektuali prej luftėtari stoik. Lidhur me kėtė shtrohet tash pyetja, si ishte e mundur qė njė shtet shumė »atraktiv« nė botėn moderne, me tė gjitha ata »miq« dhe atė pompozitet, me tėrė atė zhurmė qė ia bėnin nė formėn lajkatare shumė matrapazė nga formati »botėror« pra edhe disa shqiptarė, ndėrsa Adem Demaēi ta lakojė atė rrugė, tė dėshmojė se ajo rrugė nuk ėshtė ajo e vėrteta. Unė mendoj se edhe okupatori nė fillim kishte iluzione se Adem Demaēin do ta blinte me njė ēmim shumė tė volitshėm, me pak premtime dhe me disa ekzaminime teatrale, me disa molerime tė drejtėsisė siē ishte ēėshtja e shkollimit dhe e avancimit tė statusit tė Kosovės (regjion me statut, krahinė me statut, krahinė me Ligj kushtetues, kushtetutė, statut, pėrpjekje pėr shfarosje). Ky ishte itinerari i lojėrave politike tė okupatorit me Kosovėn dhe shqiptarėt nė tė, pėr t’ia zgjatur jetėn kolonizimit sllav. Ėshtė e vėrtetė se ēėshtjen e shkollimit tė popullit tė tij Adem Demaēi e kishte vėnė si faktor primar, por atė e kishte vetėm si mjet dhe subjekt iluminist. E vėrteta, Adem Demaēi besonte nė inteligjencinė, por kurrė ai nuk e ka anashkaluar nė spekulimet e tij politiko-filozofike ēėshtjen e katundarisė, ēėshtjen e punėtorisė, ēėshtjen e zejtarėve, ēėshtjen e qytetit dhe fshatit pėr t’u ngulitur populli sovran nė fronin e luftės pėr liri universale.

    Demaēi nuk blihej me asnjė ēmim
    Po cili ishte ai »medikamenti«, pėr tė cilin politika serbe mendonte se e kishte gjetur pėr ta joshur Adem Demaēin nė qetėsi dhe »vigjilencė« qytetare tė njė kryengritėsi »kryeneē«. Nė kėtė poliedri politike Adem Demaēi do tė duket mė i freskėt, mė largpamės, mė i gjakshėm pėr ta krijuar shkakun tė paktėn pėr shkatėrrimin e shtetit qė ia robėronte kombin e tij. Pse erdhi deri te ky pozicion, mendoj se pėrgjigjja duhet tė kėrkohet pikėrisht te pozicionimi doktrinar i patriotit nė lidhje me evitimin e frikės. Asgjė nuk i bėnte pėrshtypje Adem Demaēit kur i kėrcėnoheshin se do tė vrasim, se tė kanė spiunuar shokėt, se tė kanė tradhtuar tė gjithė, madje edhe mė tė afėrmit. Nė kėtė ngushticė psikologjike, pushtetarėt e okupatorit kishin ardhur shumė shpejt nė njė pėrfundim se kėtė njeri inteligjent deri nė mbinormale, asnjė ēmim nuk mund ta blejė, as ta shesė, si ishin mėsuar me shumė lakej tė tipit tė reagimit autoritar, tė shqiptarit politikan marroq qė shitet pas ēdo flamuri. Lakenjtė e okupatorit njė kohė tė gjatė mendonin se »shitja dhe blerja« e shqiptarėve ėshtė shndėrruar nė njė industri, e cila serbėve u kishte sjellė shumė pėrfitime, por te njė person qė quhej Adem Demaēi, u kishte hasur sharra nė gozhdė. Aq mė keq u zihej fryma nė fyt robėruesve kur ky luftėtar kishte bėrė njė shkollė, kishte lėshuar shtat lufta e tij speciale, lufta e tij tejet inteligjente, aq mė parė kur ajo po nxinte shtat nė institucionet shkollore dhe nė uzinat e punėtorėve, nė punėtoritė e zejtarėve tė cilat nė laboratorin mė natyror tė kombit shqiptar, nė odėn shqiptare po qitshin nė sitė e nė shoshė, po qitshin ēėshtjet strategjike tė kombit, ndoshta jo me atė dubiozėn intelektuale politike, por me forcėn e seriozitetit dhe kuantitetin e masės, nė formėn mė tė lirė tė debatit mė tė vjetėr demokratik. Secili debatues nė odėn shqiptare e shpreh mendimin e vet kur i kėrkohet deri nė egėrsi, por nė fund besa i mbulon tė gjitha kundėrthėniet. Adem Demaēi nė familjen shqiptare ishte bėrė informata mė e »ndaluar« dhe mė e pėrfolur, ishte bėrė ora kombėtare qė rreh mė sigurt se kudo nė botė, qė nuk e huq asnjė sekondė pėr ēėshtjen madhore kombėtare tė lirisė dhe bashkimit.

    Realiteti ishte i qartė pėr liderin
    Emri i tij njėherėsh pėr klasėn politike, e cila mendonte se »ēdo gjė pėr sa u takon shqiptarėve, nė shtetin e Jugosllavisė, shqiptarėt kurrė nuk e kishin pasur mė mirė«. Kėta »mendimtarė«, shkonin edhe mė larg, saqė e theksonin edhe kėtė, se shqiptarėt gjatė historisė nė »kėtė sistem e kanė gjetur veten«. Bile shtonin nė emėr tė popullit se »shqiptarėt janė shumė tė kėnaqur«. Kėnaqėsia si duket vlente vetėm pėr ata qė i shqiptonin kėto shprehje, sepse kudo shqiptarėt ishin nė »pėshpėritje«, nė pakėnaqėsi tė pėrgjithshme, sepse substancialisht ishin tė rrezikuar, sidomos deri mė 1966. Treguesit pėr kėtė gjendje nuk ishte vėshtirė, kush dėshironte pėr t’i shtėnė hundėt mė thellė, pėr ta nuhatur tė paktėn robėrinė, sepse »liria« shqiptare nė Kosovė nuk ishte sikurse liria e serbėve. Kėtu Adem Demaēi ishte i pakaluar, e kishte kuptuar mė hollė se ēdokush tjetėr realitetin, e kishte konceptuar dhe studiuar deri nė program diagnozėn epidemiologjike robėruese shqiptare qė mos tė kėnaqen me propagandėn, mos tė vendnumėrojnė dhe tė getoizohen nė frazat e kėnaqėsisė politike tė disa triumfalistėve qė mendonin se kanė arritur kulmet e zhvillimit, qė mendonin se fati i tyre, se pozita e tyre shoqėrore, ėshtė pozita e kombit tė tyre. E vėrteta, shqiptari i mjerė dhe i vuajtur, qė nuk ishte mėsuar pėr t’i gėzuar tė mirat e punės sė tij, tė mirat e luftės sė tij, ishte vėnė nė iluzione, se ėshtė i ēliruar. Dhe si mos tė mendojė, kur luftėn shqiptari duhej ta fillonte me njėzetė plumba tė blerė mu prej armikut, kur nuk kishte fabrika ushtarake, nuk kishte mjekė, nuk kishte prapavijė tė furnizimit, ndėrsa propaganda e okupatorit fliste pėr njė armatė dhe polici, tė »katėrt nė Evropė«.Vetėm ata qė ia njohin mirė kombit tė vet ndjesitė, ia njohin mundėsitė e sakrificės do tė ngrihen dhe do tė kundėrshtojnė gjoks pėr gjoks, fyt pėr fyt, me faqe tė bardhė.

    Dridhja e ndėrgjegjes evropiane
    Adem Demaēi tėrė diplomacinė e tij politike do ta dėshmojė me rastin e burgimit tė parė mė 1958. Prokurori dihet se e paraqet interesin mė ekstrem tė njė pushteti, i shtron kėrkesat mė ekstreme qė i pėrthekon ligji i atij pushteti, madje shpesh nga ai »nxitim« shumė ekstrem, ngjan edhe nė vendet mė demokratike se prokurori dėshmohet se ka dalė jashtė kornizave tė »shenjtėrisė« ligj. E tėrė kjo rrugė empiriko-racionale pėr pushtetarėt dhe mbrojtėsit e ligjit, nė rastin e Adem Demaēit, pashmangshėm e gjejmė njė fenomen. Pėr ēka ėshtė fjala. I burgosuri qė do ta dridhte ndėrgjegjen evropiane mė se tridhjetė vjet, dhe mė nė fund po prej asaj ndėrgjegje qė ishte skalitur nga disa gjenerata tė tjera tjetėr farė, do tė shndėrrohet nė legjendė dhe do tė dekorohet me ēmimin mė tė lartė pėr paqe - me ēmimin »Saharov«. Nė hetimet paraprake diku mė 1958 prokurori sikur nuk dėshironte tė prodhojė »armiq« dhe me njė rast do ta lusė klientin e tij qė tė pajtohet dhe pendohet me sinqeritet ndaj tėrė asaj qė kishte shprehur dhe vepruar. E vėrteta, derisa tė dalė nė gjykatore Adem Demaēi sikur i kishte »pėlqyer« kėrkesat e prokurorit. Prokuroi nė atė luftėn e tij hetimore sikur dėshironte njė harmoni, sikur kėrkonte njė kompromis, sepse shteti i tij dhe orientimi i tij ishte cilėsuar se po shėnonte rezultate fantastike nė spastrimin e shqiptarėve, tė cilėt nė vargoj po rreshtoheshin nė marrjen evesikave pėr shpėrngulje nė Anadoll. Ishte e mjaftuar kjo gjendje pėr okupatorin, sigurisht se po. Ēka i kushtonte prokurorit pėr ta bėrė njė truk, pėr ta »pajtuar« njė disident qė konsiderohej mu nė start se nuk do tė qėndrojė si tė tjerėt, se ēmim pėr te ishte tėrėsisht tjetėr. E kishin testuar Demaēin edhe psikologėt, edhe strategėt e ushtrisė jugosllave, kishin hyrė ata nė burg, ishin paraqitur si rrugaēė, me pseudonime tė ndryshme, me lajka ndėr mė tė ndryshmet, por asgjė nuk kishin vėrejtur se »kėtij njeriu mund t’i gdhendet ose tė i instalohet«. Ky orientim nuk vinte nga njė akribi e prokurorit, por shtrohej si rezultat se ishte fjala pėr njė intelektual tė sistemuar drejt dhe tė mirėfilltė, i cili i njihte tė gjitha rrymat politike dhe filozofike tė kohės, mos edhe kishte shkuar pak mė larg nė stoicizėm dhe metaforėn e hollė diplomatike. Kur do tė dalė nė gjykatore Adem Demaēi, nė vend qė tė pendohet, do tė shpėrthejė me tėrė fuqinė e argumenteve kundėr njė sistemi gjakatar, kundėr njė regjimi qė shquhej me njė tirani ndėr mė tė egrat nė Evropė, kur ishin nė pyetje shqiptarėt dhe tė drejtat e tyre. Nuk kishte kėrkuar asnjė lloj faljeje, ishte bėrė mė i »ashpėr« se prokurori, nuk kėrkonte mėshirė, por kėrkonte qė lufta e tij tė shėnohet vetėm si fillim.

    Nesėr:

    • Cila ishte pėrpjekja e okupatorit qė ta amortizojė liderin shqiptar?

    •A ishte kėrkesė sublime ajo e liderit tė devotshėm qė Kosova pėrmes rrugės paqėsore t’i bashkohet Shqipėrisė?

    •Cili ishte programi politik i Adem Demaēit pėr ēlirimin e Kosovės?
    Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  17. #97
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anėtarėsuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979

    Karakteri i bashkimit kombėtar nė Programin e Adem Demaēit


    Me Programin e Lėvizjes Revolucionare pėr Bashkimin e Shqiptarėve, lufta paqėsore dhe kryengritja e armatosur e kishin njė karakter, i cili i kishte dy pika tė drejtpeshimit tė hapėrimit historik 14 Shtator, 2009
    Shkruan: Prof. dr. Hakif Bajrami

    Ky program e kishte ideologun mė tė denjė gjatė gjithė gjysmės sė dytė tė shekullit XX, e kishte Adem Demaēin. Nė program nė shkallė dialektike analizohet ēdo pjesė e historisė mė tė re shqiptare, duke i vėnė nė fokusin dinamik tė gjithė faktorėt e saj, prandaj do tė kėrkohet nga Lėvizja tė kalohet nėpėr kėto rrugė tė zhvillimit, duke e nxjerrė nė shesh qėllimin e Lėvizjes. Nė program ndėr tė tjera tekstualisht thuhet:
    1. Qėllimi i parė dhe i fundit i lėvizjes sonė asht sigurimi nė shumicė prej shqiptarėsh qė gjinden ende nėn administrimin e Jugosllavisė. D.m.th., qėllimi i parė dhe i fundit i Lėvizjes sonė asht ēlirimi i krahinave shqiptare tė aneksueme prej Jugosllavisė dhe bashkimi i kėtyne krahinave me nanėn e vet -Shqipninė.
    2. Lėvizja jonė, pėr me mbrrijtė qėllimin e naltpėrmendun, ka me pėrdorė tė gjitha mėnyrat dhe mjetet qė i vijnė pėrdorė-prej atyne politiko propogandistike-MJETE PAQĖSORE e deri te lufta e armatosun dhe kryengritja e pėrgjithshme popullore-MJETE JOPAQĖSORE.
    3. Nė realizimin e sė drejtės sė patjetėrsueshme tė popullit shqiptar pėr ēlirim dhe bashkim, Lėvizja jonė ka me pranue me miradie tė madhe, ēdo ndihmė e pėrkrahje tė sinqertė, materiale dhe morale -prej kahdo dhe kujdo qė i vijnė e tė i ofrohen.
    4. Lėvizja jonė nuk drejton aktivitetin dhe luftėn e vet kundėr Jugosllavisė dhe sistemit tė saj shoqnoro-ekonimik si tansi, por aktiviteti dhe lufta e saj do tė vazhdojė, do tė shkojė deri nė atė shkallė, sa tė i ēlirojė dhe tė i bashkojė me Shqipninė krahinat shqiptare-tė aneksueme prej Jugosllavisė".

    Metoda paqėsore, si
    doktrinė politike
    Pėr ēudi autori i Programit tė "Lėvizjes..." kėtė orientim e plason nė Statut ,ndėrsa tė njėjtat efektiva tė luftės detajohen dhe eksplikohen mė tej deri nė formėn mė subtile tė luftės pėr ta arritur qėllimin final.
    Metoda paqėsore e luftės nė Programin e "Lėvizjes revolucionare pėr bashkimin e shqiptarėve", ėshtė koncentruar si doktrinė politike. Lidhur me kėtė nė Program nuk janė caktuar limitet e saj kohore, as mjetet e saj tė luftės, sepse konsiderohet se ishin tė njohura. Nė fakt, e tėrė lufta paqėsore nė program duhet tė kuptohet si strategji sepse dihej qartė se okupatori do ta kuptojė gjuhėn e Lėvizjes vetėm atėherė kur tė flasė si UĒK-ja. Lėvizja Revolucionare sipas shumė tė dhėnave kishte nė plan grumbullimin e "armėve", por ai grumbullim kurrė me asnjė argument nuk ėshtė dėshmuar. E vėrteta, plasimi i metodave, kėshtu tė kombinuara, dėshmon pėr orientimin strategjik-taktik tė Lėvizjes qė tė valorizohen tė gjitha mundėsitė e luftės.
    Metoda paqėsore pėr Lėvizjen le tė kuptohet se krijuesit dhe ideatorėt nuk ishin fanatikė-militantė, por ishin filantropė, aq mė parė kur dėshmojnė se nuk janė kundėr Jugosllavisė dhe sistemit tė saj, por janė qė Kosova t'i bashkohet Shqipėrisė sepse lufta e tyre ishte e drejtė, sepse kėrkesa e tyre ishte legjitime. Ky bashkim pėr mos tė mbetur rob i vetėflijimit dhe mėsimit statik pasiv, nuk eksploatohet dhe pėrfundon misioni i tij me mjete tė vetme paqėsore, por kėrkohet edhe kryengritja popullore. Mu pėr kėtė arsye, mėsimet e Adem Demaēit ishin dinamike, revolucionare dhe kuptimplota.
    Me kėtė nocion autori i Programit e vėren rolin e individit dhe tė popullit nė histori nga kėndi i njė pėrvoje si tė traditės kombėtare, ashtu edhe tė kėrkesave ndėrkombėtare. E vėnė nė kėtė funksion diplomatik, filozofia e Adem Demaēit nuk kishte shans qė tė dalė humbėse historike. Me kėtė pothuajse nostrifikohen caqet e luftės, fakt ky tė cilit Jugosllavia i frikohej mė tepėr se sa kundėrthėnieve bllokiste dhe Luftės sė Ftoftė (1949-1989). Mu pėr kėtė e tėrė forca e shtetit jugosllav i frikohej mė tepėr njė njeriu se sa njė armate tė tėrė, sepse dihej mirė se ēfarė mund tė dalė nga idealet e Adem Demaēit.

    "Epshologjia"
    dėshmitarėve
    Me Programin e "Lėvizjes revolucionare pėr bashkimin e shqiptarėve", lufta paqėsore dhe kryengritja e armatosur e kishin njė karakter, i cili i kishte dy pika tė drejtpeshimit tė hapėrimit historik.
    Kjo pikė e drejtpeshimit i kishte disa karakteristika, tė cilat nė ēdo hap hasin nė vėshtirėsi nė brendinė dhe subjektin e luftės shqiptare pėr liri. Lidhur me kėtė kėtu po e shtrojmė si argument faktin se Adem Demaēi mė 1958 ishte gati i vetmuar. Ky pozicion nuk ishte kapital pėr Adem Demaēin. Ishte ashtu sepse ky politikan dhe strateg i Ēėshtjes kombėtare atėherė nuk ndiqej vetėm nga njė prokuror, por edhe tė trembėdhjetė dėshmitarėt qė ishin sjellė para gjyqit (1958) jo qė ishin tė gjithė shqiptarė, jo qė ishin tė gjithė intelektualė, por edhe nė tonin e dėshmisė edhe nė pėrmbajtjen e akuzės, edhe me grimasat qė i ngėrthenin, edhe me shkumėn qė e pėrballonin, edhe me "epshologjinė" e tyre qė e dėshmonin se janė "pėr bashkim vėllazėrim", janė mė tė egėr se prokurori, dhe pėr ēudi dymbėdhjetė prej tyre nė gjykatore do ta vėrtetojnė atė qė e kishin shprehur "me dėshirė" nė hetuesi. Si konsekuencė, mund tė konkludojmė se me "kuadro" tė tilla nuk mund tė llogaritej nė asnjė levė tė bashkimit kombėtar. Megjithėkėtė, bashkimi i adresohej perspektivės dhe kohės, me kuadro tė tjera dhe me lojėra tė tjera politike tė cilat Adem Demaēi mjaftonte tė i vinte nė lėvizje. Po jo vetėm kaq, shumė ide tė tjera, tė cilat e kanė lėvizur ēėshtje iu kanė adresuar Bacė Ademit. Dhe ishte ashtu sepse ato ide pėrputheshin me kornizat themelore tė Lėvizjes. E vėrteta, koha dėshmoi se Adem Demaēi nuk ishte vetėm vizionar, por edhe strateg i vijave tė gjata tė luftės.

    Nesėr:

    • A ekzistonte Shtabi i Titos pėr likuidimin e shqiptarėve si Hitleri ēifutėt?
    • Si planifikohej shfarosja e shqiptarėve pėrmes Marrėveshjes xhentėlmene tė nėnshkruar me Turqinė?
    Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  18. #98
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anėtarėsuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979
    Shtabi i Titos pėr likuidimin e shqiptarėve si Hitleri ēifutėt

    Derisa Hitleri me "Planin pėr zgjidhjen pėrfundimtare" planifikonte nėpėr disa faza t'i shfarosė ēifutėt, nėpėr disa etapa Tito me "Marrėveshjen Xhentėlmene 1953", nė bashkėpunim me Turqinė, nė mėnyrė perfide planifikonte shfarosjen (spastrimin) e shqiptarėve pėrmes dy metodave: pėrnjėherė, ose nė disa etapa, deri mė 1961 15 Shtator, 2009

    Shkruan:
    Prof.dr. Hakif Bajrami

    Takimi i Enver Hoxhės me Titon
    Tė shohim tash si e koncepton inteligjencėn nė filozofinė e bashkimit Adem Demaēi. Nė qershor tė vitit 1946, Enver Hoxha do t'i shkojė Titos nė Beograd pėr vizitė zyrtare shtetėrore. Nė monografinė e Jon Halliday, "Shqiptari dinak", Londėr 1986 ("The artful albanian"), ndėr tė tjera pėrshkruhet edhe takimi i pushtetarėve tė cekur nė Beograd. Duke mos i lėnė anash tė gjitha ato pėrsiatje tė politikės shqiptare gjatė okupacionit, qė nė kontinuitet shtrohej ēėshtja e Kosovės, edhe tash pas mbarimit tė luftės Enver Hoxha, pasi do ta pėrshkruajė "mikpritėsin" nga njė pozicion psikologjiko-didaktik, pasi do ta vėrė nė thumb tė kritikės sė tij tejet bindėse pėr nga fjalia dhe konstrukti i saj, do tė shtojė kėtė: "Ju(Tito) i njihni padrejtėsitė historike qė i kanė bėrė imperialistėt e ndryshėm e reaksioni serbomadh Shqipėrisė. Ju i njihni, gjithashtu, qėndrimet parimore tė Partisė sonė gjatė Luftės Nacionalēlirimtare dhe dėshirėn e mirė tė popullit tonė pėr miqėsi me popujt e Jugosllavisė. Nė vazhdim unė (Enver Hoxha) i shpreha Titos mendimin e palės shqiptare se Kosova dhe viset e tjera nė Jugosllavi tė banuara nga shqiptarėt i pėrkasin Shqipėrisė dhe duhet t'i kthehen kėsaj. Shqiptarėt luftuan, qė tė ketė njė Shqipėri tė lirė dhe sovrane, sė cilės tani duhet t'i bashkohen edhe viset shqiptare tė Jugosllavisė. Ka ardhur koha qė ky problem nacional tė zgjidhet drejt nga partitė tona".
    Dėshira pėr Serbinė e Madhe
    Gjithnjė, sipas tė njėjtit burim, Tito do tė pėrgjigjet se: "Jam dakord me pikėpamjen tuaj, por tash pėr tash nuk mund ta bėjmė dot kėtė gjė, sepse serbėt nuk do tė na kuptojnė". Nė kėtė stil tė Titos thelbėsisht do t'i pėrgjigjet edhe Miladin Popoviqit, i shtyrė nga shefi partiak i tij mė 1943. Tito, pra, nuk e kishte ndryshuar qėndrimin e ēoroditur, e donte Serbinė e Madhe dhe ajo si duket nė orientimet e tij politikaneske i shkonte pėr shtati. E tėrė kjo qė thuhet sikur mbetet ēėshtje formale, sepse kompromis me Titon tė paktėn populli i Kosovės nuk ka pasur kurrė. Nė fakt, populli i Kosovės ka konsideruar se tirani i Beogradit ishte shkaktari numėr njė qė nuk gjendeshin tė bashkuam nė shtetin e tyre. Ky argument i kosovarėve ka qėndruar gjithmonė, pa marrė parasysh se ēka kemi shkruar ne historianėt pėr t'i zbutur plagėt tona. Kėtė fakt e shėnova ngase edhe nė shėnimet e Titos, qė gjinden tė arkivuara nė Arkivin e Jugosllavisė (AJ S. Tito,1946-02 s.pov nr.25) tekstualisht pakontestueshėm argumentojnė se Enver Hoxha nė qershor 1946 e shtroi ēėshtjen e bashkimit tė Kosovės me Shqipėrinė. Ky element sot botėrisht dihet, por nga kundėrshtarėt e Enver Hoxhės relativizohet. Por nuk ėshtė shėnuar nė historinė tonė se sa sadist dhe tiran, sa hakmarrės dhe hileqar ishte Tito, i cili ēdo kėrkesė qė tė zgjidhet ēėshtja e Kosovės drejt, pastaj do ta kualifikojė si "enverizėm", ēdo gjė pastaj nė ish- Jugosllavinė e tij dihej, shqiptari i kishte disa tė drejta, por kur nuk kishte tretman tė qytetarit nė shtėpi tė vet. E vėrteta, si tė bėhet dallimi nė mes tė Konventės sė Jugosllavisė mbretėrore me Turqinė pėr t'i shpėrngulur shqiptarėt nė Anadoll mė 1938 dhe Marrėveshjes xhentėlmene Tito-Mustafa Kyprili mė 1953 nė Split, rezultat i sė cilės ishte 412.000 shqiptarė tė shpėrngulur nė Turqi, por edhe 149.000 vjet burg pėr shqiptarė deri mė 1980 kur tirani i Beogradit nuk ishte mė gjallė. Nga ky rrafsh ku rrezatojnė shumė drejtėza duhet kėrkuar qėndrimin dinjitoz dhe shumė largpamės tė Adem Demaēit, i cili mė herėt se kushdo tjetėr nė Evropė e hetoi tiraninė titiste mbi shqiptarėt e Kosovės. Kuptohet, nė luftėn e Adem Demaēit kanė hise edhe dhjetėra e dhjetėra intelektualė patriotė qė ishin survejuar pėr tė njėjtėn ēėshtje para tij dhe me tė e deri mė 10 qershor 1999.

    Shpėtimi i popullit nga shfarosja
    Karakterin revolucionar tė luftės qė e propagandonte Adem Demaēi pėr ēlirimin e kombit shqiptar, pėr tė dalė nė skenėn historike si komb politik e konsideronte ēėshtje mė tė ndėrlikuar, prandaj kėrkohej sakrificė, dituri, organizim dhe luftė vendimtare, e cila do tė pėrgatitej me kujdes, pa mundėsi tė kthimit prapa. Lidhur me kėtė pozicion tė Adem Demaēit, pėr luftėn ēlirimtare pėr ta shpėtuar popullin shqiptar nga shfarosja, sepse nuk ishte nė pyetje vetėm liria dhe ēlirimi, patjetėr duhet sonduar me disa krahasime. Hitleri lidhur me shfarosjen e ēifutėve me njė anė dhe Tito-Rankoviqi, lidhur me shfarosjen e shqiptarėve nė anėn tjetėr e kanė njė emėrues tė pėrbashkėt. Tė dy kėto ekstreme, Adem Demaēi i kuptonte deri nė hollėsi pa marrė parasysh se i pari (Hitleri ishte nazist), ndėrsa i dyti (Tito) ishte komunist. Derisa Hitleri me "Planin pėr zgjidhjen pėrfundimtare" planifikonte nėpėr disa faza t'i shfarosė ēifutėt nėpėr disa etapa, Tito me "Marrėveshjen Xhentėlmene 1953" nė bashkėpunim me Turqinė nė mėnyrė perfide planifikonte shfarosjen (spastrimin) e shqiptarėve pėrmes dy metodave: pėrnjėherė, ose nė disa etapa, deri mė 1961. Mėnyrat se si do tė kryhen operacionet ishin te njeri dhe tjetri tė ndryshme, por qėllimi i spastrimit si akt final ishte i njėjtė.
    Derisa Hitleri kishte krijuar si diktator "grupet e veprimit special" pėr shfarosje tė ēifutėve, Tito si despot e kishte toleruar dhe lejuar me vetėdije "Klubin e Rankoviqit" qė tė organizojė dhe depėrtojė shqiptarė, PĖRNJĖHERĖ ose nė etapa, me tė gjitha mjetet nė Turqi. Ishte kjo metodė e shfarosjes origjinale, sė cilės i kishte dalė pėr krah njė shtet gjithashtu marionetė e likuidimit tė popujve tė vegjėl. Lidhur me kėtė, derisa "Grupin pėr veprim special", e pėrbėnin: Himleri, Hajdrihu, Alfred Rozenberg, Julius Shtrajker,William Frik, Hans Frank dhe Adollf Ajkman- grup ky i cili nėpėr disa faza(faza e krijimit tė GROPAVE, faza e krijimit tė vagonėve tė gazit, Faza e dhomave tė gazit, faza e eksperimenteve me trupa tė njerėzve, ose si quhen ndryshe eksperimentet e dr. Sigmund Rasherit-janė shprehje e njė sėmundjeje patologjike qė ėshtė nė gjendje ta mendojė dhe ta zbatojė vetėm njeriu qė synonte shfarosjen e njė populli, as mė pak as mė tepėr. Tito nė anėn tjetėr e kishte krijuar "Klubin e Rankoviqit", nė tė cilin bėnin pjesė: Aleksandėr Rankoviq, Kėrste Cėrvenkovski, Svetislav Stefanoviq, Milan Bartosh, Leo Grishkoviq, Vojkan Lukiq, Marko Vuēkoviq dhe Pavle Iviēeviq. Tė gjithė kėta vrasės tė shqiptarėve ishin vėnė nė veprim pėrmes shifrės sekrete nr. 3977-51 pėr ta shfarosur popullin shqiptarė, po iu dha shans Turqia, pėrnjėherė, ndėrsa po taktizoi politika e saj shfarosja konsiderohej se mund tė bėhej siē u bė nėpėr disa etapa deri mė 1967. Etapa e parė ishte qė shqiptarėt tė regjistrohen "turq", etapa e dytė ishte menduar prej kėtij shtabi ishte ajo e detyrimit tė shqiptarėve pėr tė shkuar nė Shkup ose nė Beograd, pėr t'i marrė vizat (vesikat-si thoshte populli). Posa merrej viza, kuptohet familjare, familja shqiptare njė herė preferohej tė vendoset nė Maqedoni, dėshira e pushtetit ishte qė vendosja tė bėhej nė Shkup. Pastaj fillonte faza e tretė e pėrpunimit "fetar" se kemi tė bėjmė me "turq", tė cilėt duhet tė shpėrngulen nė Turqi. E vėrteta, despotizmi i Titos pėr tė gjitha ata qė synonin tė mbesin nė ēfarėdo kushtesh nė Kosovė, edhe pėr ata kishte ilaē "Klubi i Rankoviqit", atyre u organizonte procese gjyqėsore, tė cilėt ose i likuidonte nė burgje, ose i vente nė pranga me detyrim qė tė punojnė dhe aty tė kapitullojnė pėrgjithmonė. Kjo metodė ka qenė e aprovuar nė "Klubin e Rankoviqit" dhe ėshtė aplikuar deri mė 1961. Prandaj shqiptari i sojit tė Adem Demaēit nuk ka mundur t'i vėrej kėto krime mbi popullin e vet pa njė reagim, pa njė program ku shpalohet rruga se si tė shpėtohet populli nga njė shfarosje e sigurt.
    Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  19. #99
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anėtarėsuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979
    Cila ishte taktika e preferuar e luftės pėr Adem Demaēin
    Taktika e luftės pėr Adem Demaēin nuk ėshtė pėrmbajtja e punės programuar, por pėrmbajtja e punės ėshtė vepra e kryer me pėrgjegjėsi dhe korrektėsi, me seriozitet dhe kompetencė
    Shkruan:
    Prof. Dr. Hakif Bajrami
    kosova sot
    Adem Demaēi e nxori Atė Fishtėn si shpėtimtar tė shqiptarizmit
    Adem Demaēi bėri kėrkime serioze pėr ta zbuluar ilaēin qė do t'i pengonte shqiptarėt mos tė treten nė shkretėtirat e Anadollit, sepse po mbeti Kosova pa shqiptarė, ajo ma nuk ėshtė pjesė e Shqipėrisė. Njė ndėr faktorėt qė do ta nxiste popullin pėr tė ndėrruar vatrat stėrgjyshore deri nė dashuri "rubairash" Adem Demaēi e gjen nė artin e Atė Gjergj Fishtės. Edhe pse nuk kishte interes politik qė tė thellohet nė kėtė ēėshtje, duke e njohur realitetin ideologjik nė Shqipėri, Adem Demaēi e tha hapur dhe pa ngurrim se ndalimi i veprave tė Fishtės i sjell dėme kombit shqiptar.
    Adem Demaēi nuk ndalet nė Programin e tij vetėm nė zbėrthimin e ardhmėnisė, por duke u ndėrlidhur nė faktorėt e kritikės shtron edhe kėrkesa tė cilat kėrkojnė dituri dhe pėrkushtim pėr t'u pėrballuar me to, shtrojnė nevojėn qė faktori njeri atė kritikė nuk e lejon tė mbetet kurrė anėsore. Pse Adem Demaēi di tė mendojė dhe tė veprojė me njė autonomi tė pashoqe, do tė thosha jo vetėm ndėr shqiptarė? Shtrohet edhe pyetja pse ky politikan bėri kritikė qysh mė 1957, pse ndalohet Gjergj Fishta ndėr shqiptarė, kur ai paraqet ndėrdijen gjenetike tė vlerave tė larta shpirtėrore tė kombit dhe tė diturisė, e cila i lėviz masat, nuk i lejon ato tė kalbėn nė dembeli dhe papunė, tė kėnaqet besa edhe me robėrinė. Nuk bėri lidhur me Fishtėn Adem Demaēi asnjė kalkulim as pėr nevoja tė Kosovės, as pėr nevoja tė Shqipėrisė, edhe pse e dinte fare mirė se cili ishte qėndrimi pushtetit. Sė kėndejmi, Adem Demaēi e zbulonte si luftėtar i denjė jashtė ēdo klisheje ideologjike gjenialitetin e Fishtės, me njė fjali, pėr ta njohur homerizmin kombėtar. Vallė, ē'ka kėtu tė keqe, kur Adem Demaēi hapur ngrihet kundėr ndalimit tė Gjergj Fishtės, asgjė. Vetėm frikacakėt dhe autoritarėt do t'i jenė frikuar Fishtės, bile edhe hijes sė tij. Ku janė sot tė gjithė ata shkencėtarė dhe kritikucė qė Fishtėn e ngujuan nė Bastilė, pa i kėrcėnuar askush. Mos tė shkojmė mė tej, por i pyes disa shkrimtarė dhe zhurnalistė qė i janė vėrsulur Demaēit pėr qėndrimin ndaj Konferencės sė Rambujesė, e kuptojnė ata politikėn e filozofisė. Ju them troē se jo, janė shumė tė verdhė, sepse tentojnė dhe mendojnė se po hyjnė pėr dere nė dhomė, por do ta mėsojnė njė ditė se kanė hyrė pėr dritare nė vėshtrimet politikaneske tė tyre. Gjėrat janė ndryshe dhe tani pėr tani nuk mund t'i kuptojnė sepse nuk dinė asgjė, me pėrjashtim tė asaj qė kanė parė dhe dėgjuar.

    Frytet e sakrificės sė Demaēit nė vepėr
    relativizohen nga
    politikanėt e verdhė
    Pėr Adem Demaēin primare ėshtė lufta dhe e drejta nė tė, sepse e dinte se pa luftė nuk tė kupton asnjė njėri gjėkundi. Dikush nė qendrat e vendosjes nė botė, bie fjala e dinte se kush ēka pėrfaqėson nė Rambuje mė 1999. Ai dikush kishte arritur tė bindė serbėt dhe absolutisht mendonte se pa "lejen" e Adem Demaēit nuk ka trim nėne qė nė emėr tė shqiptarėve guxon tė nėnshkruajė, qė Kosova edhe komunė tė mbetet. Ai dikush e bėnte pallėn e sefasė dhe tė bindurit nė dhomat e Rambujesė bile kėrkonin edhe piano. Gojėkėqijtė shqiptarė qė e 'njohin' politikėn filluan tė flasin : "Heu, apo e shihni ēka po do me na ba ky Demaēi". Adem Demaēi ,po ai 'individualisti' i vjetėr e 'lakoi rrugėn' dhe me vizion 'bėri kritikė' se nė Rambuje nuk shkohet pėr tė mbetur nė Kosovė 11.000 policė serbė. Serbėt nė anėn tjetėr mendonin se vetėm Demaēi 'vendos' dhe nuk nėnshkruan asgjė. Ēka ndodhi pastaj dihet: NATO ante portas. Kjo ėshtė filozofia e atij Demaēit qė mė 1963 nuk guxonte asnjė shqiptar i 'madh' t'i afrohet. Adem Demaēi edhe mė 1993 nė TV e Beogradit ishte vizionar, por askush nuk deshi ta dėgjojė dhe tash tė gjithė po i numėrojmė viktimat, po i shėrojmė plagėt, por mjerisht shumėkush ėshtė bėrė patriotė dhe po e politizon livadhin e vet.
    Tė kthehemi prapė nė filozofinė politike dhe tė veēojmė se Adem Demaēi, nė Programin e Lėvizjes Revolucionare pėr bashkimin e shqiptarėve, i bėri analizė gjendjes nė Jugosllavi, i bėri njė analizė kritike situatės nė Shqipėri dhe situatės nė botė pėr ta shtruar DOKTRINĖN politiko-filozofike edhe mė fuqishėm me pyetjen parimore: cila ėshtė doktrina jonė. Ajo doktrinė theksohet nė filozofinė e historisė demaēiane mund tė ishte PASIVE-arsimore (evolutive) dhe AKTIVE-revolucionare, kur fjalėn kryesore pėr ēdo finalizim tė ēėshtjes e bart lufta e armatosur. Sė kėndejmi shprehet Adem Demaēi, 'lufta jonė do tė zhvillohet nė shkallė tė vrullshme, do tė jetė e ashpėr, nuk do tė jetė e shkurtėr, por e gjatė. Luftėn tonė, po dėshiruam sukses tė plotė, duhet ta pėrqafojnė tė gjitha shtresat e popullit'.

    Lufta pėr viset e robėruara
    Nė Programin e Lėvizjes revolucionare pėr bashkimin e shqiptarėve pėrpunohet deri nė hollėsi TAKTIKA e luftės pėr liri tė viseve tė robėruara. Lidhur me zbatimin e taktikės kėrkohet qė tė plotėsohen kėto komponente: 1. Mos tė flihet asnjė ēast; 2. Punėn e sotme mos me e lėnė pėr nesėr; 3. Puna me popull nė ēdo rrethanė; 4. Lėvizja nuk guxon tė shndėrrohet nė organizatė kadrovike; 5. Lėvizja nuk guxon tė merret me premtime, gradime, mashtrime, kėrcėnime etj; 6. Tė futemi nė veprim duke krijuar VEPRA, qė do tė thotė pėr punėn e Lėvizjes tė flasin veprat.
    Taktika e luftės pėr Adem Demaēin nuk ėshtė pėrmbajtja e punės sė programuar, por pėrmbajtja e punės ėshtė vepra e kryer me pėrgjegjėsi dhe korrektėsi, me seriozitet dhe kompetencė. Taktika e luftės pėr Adem Demaēin nuk ka hapa tė mėdhenj dhe tė vegjėl. Taktika ka hapa, tė cilėt janė shprehje logjike e rrethanave tė krijuara shoqėrore dhe politike nė rrugėtimin e shtrenjtė tė pjekurisė.

    Doktrina e fitores nė luftė pėr bashkimin e trojeve shqiptare
    Pėr ta kuptuar me lehtėsi objektivin thelbėsor tė luftės pėr bashkimin e trojeve shqiptare pėr Adem Demaēin, mbetet aksioma se LUFTA JONĖ ĖSHTĖ E DREJTĖ. Me bazamentin, se lufta jonė ėshtė e drejtė kėrkohet qė tė binden miqtė dhe populli liridashės nė ēdo kohė dhe rrethanė politike.
    Sipas autorit tė Lėvizjes Revolucionare pėr bashkimin e tokave shqiptare, ideologjia si mjet i luftės ėshtė ēėshtje sekondare. Ngado qė tė orientohemi nė zgjidhjen e statusit pėrfundimtar tė Kosovės, thotė Demaēi, ēėshtja shqiptare nėse zgjidhet sipas pikėpamjes sė DEMOKRACISĖ PERĖNDIMORE, ose nėse ēėshtja shqiptare do tė zgjidhet sipas pikėpamjes sė DEMOKRACISĖ SOCIALISTE, e DREJTA ĖSHTĖ ME NE, me popullin shqiptar. Nė kėtė fushė tė luftės, ideologjia pėr Adem Demaēin nuk paraqet kurrfarė barriere, qoftė politike, qoftė ekonomike, primare mbetet liria dhe bashkimi i tokave shqiptare, gjithandej kah i thonė Shqipėri etnike. Lėvizjen revolucionare e pėrshkonte pra shqiptaria dhe jo ngjyrat politike.
    Nė Programin e Adem Demaēit, Lėvizja Revolucionare pėr bashkimin e shqiptarėve, pėr popullin shqiptar qė ishte i robėruar nga Jugosllavia, liria ishte e sigurt tė fitohet vetėm pėrmes luftės sė armatosur. Thuhet kėshtu, sepse Adem Demaēi e njihte egėrsinė dhe brutalitetin e njė sistemi dhe njė politike, e cila kishte bėrė programe jo vetėm pėr ta mbajtur popullin shqiptar nė robėri, por nė rastin final synohej shfarosja.
    Nė fund tė Programit tė Lėvizjes ilegale revolucionare pėr bashkimin e shqiptarėve, thuhet tekstualisht: "Nė fund kishim me thanė se lufta jonė asht e DREJTĖ, madhėshtore dhe e lavdishme,mbasi lufta jonė asht nė pajtim me ligjet e zhvillimit tė shoqnisė njerėore,mbasi lufta jonė asht nė pajtim tė plotė me zhvillimin historik,mbasi na jemi tue notue ujit teposhtė,kurse lufta e robnuesve tanė asht e pedrejtė, e poshtėr dhe e turpshme, mbasi lufta e aneksionistėve tanė asht nė kundėrshtim me ligjet e hvillimit tė shoqnisė njerėzore,mbasi anmiqtė tanė janė tue notue ijit pėrpjetė-le tė zgjasi lufta jonė sa tė dojė, le tė jetė ajo e pabarabartė sa tė dojė,le tė jetė ajo e vėshtirė dhe e pėrgjakshme sa tė dojė- nė FUND tė FUNDIT na do tė dalim ngadhnjimtarė,faqebardhė-nė fund tė fundit populli shqiptar do tė bashkohet nėn flatrat e shkabės dykrenshe legjendare.
    Le ta ngrehim ballin naltė me besim tė patundun nė zemėr se mbas dimnit-sado i gjatė dhe i ashpėr qoftė-do tė vijė pranvera me behar e lule plotė".Kėtė besim e kishte Adem Demaēi nė popullin e tij ,nė lirinė e shtrenjėt tė tij.

    Lideri pėr Shqipėrinė etnike
    Lideri shqiptar jo vetėm mė parė, por edhe gjatė tėrė shekullit njėzet e kishte vėshtirė tė promovohej me tė gjitha vetitė qė i duheshin. Nuk ėshtė thėnė kot dikur se ēdo popull e meriton qeverinė qė e drejton. Duke u pėrpjekur qė kėtė aksiomė ta relativizojė Adem Demaēi nė Programin e tij do tė shtrojė kėtė qėllim: "Qėllimi i parė dhe i fundit i Lėvizjes sonė asht sigurimi i tė drejtės pėr vetėvendosje deri nė shkėputje pėr viset e banuara nė shumicė prej shqiptarėsh....qėllimi i parė dhe i fundit i Lėvizjes sonė asht ēlirimi i krahinave shqiptare, tė aneksuara prej Jugosllavisė dhe bashkimi i kėtyne krahinave me nanėn e vet -Shqipėrinė. Lidhur me kėtė qėllim Adem Demaēi mė tej vazhdon: Lėvizja jonė, pėr me mbrrijtė qėllimin e naltpėrmendun, ka me pėrdorė tė gjitha mėnyrat dhe mjetet qė i vijnė pėrdore-prej atyne politiko propagandistike-mjete paqėsore e deri te lufta e armatosun dhe kryengritja e pėrgjithme popullore-mjete jopaqėsore.....Aktiviteti i Lėvizjes qė e drejtonte Adem Demaēi kishte shpaluar aspiratat qė tė shkojė deri nė atė shkallė, sa t'i ēlirojė dhe t'i bashkojė me Shqipninė krahinat shqiptare-tė aneksueme prej Jugosllavisė". Kėtė qėllim tė Liderit shqiptar do ta pranojnė shqiptarėt nė shkallė absolute. Ai pranim do tė shkojė deri aty gjatė viteve nėntėdhjetė tė shekullit njėzet, saqė Demaēi hapur do tė marrė edhe pėrfaqėsimin politik tė UĒK-sė, nė qendėr tė Prishtinės, pa asnjė dyshim se do tė vritet ose do tė burgoset nga okupatori.

    Agron Shabani,Wenden,Gjermani
    24 Shtator, 2009 mė 17:11:13

    E kam percjellur me vemendje dhe nje interesim te vecante shkrimin(fejtonin) e qelluar te Profesor Hakif Bajramit kushtuar Figures dhe personalitetit lapidar dhe emblematik te z.Adem Demaci.I cili si i Atille cfare eshte(ndonese,me ca verejtje dhe kritika te vogla ne adrese te disa qendrimeve te tij “lokaliste” gjate koheve te fundit!)ka ngritur permendore ose nje lapidar te perjetshem ne shpirtin dhe kujtesen e pergjithshme historike dhe patriotike te cdo shqiptari.Se kendejmi,Adem Demaci eshte padyshim Njeri prej Aktereve dhe Protagonisteve kryesor te historise sone me te re.Ai mbi te gjithat ishte dhe mbeti udherrefyesi,zedhenesi dhe sinonimi i pavdekshem i luftes dhe i te te gjitha perpjekjeve te tjera clirimtare dhe patriotike te popullit dhe kombit tone shqiptar ne Kosove dhe ne hapesira tjera shqiptare.Dhe,pse jo edhe “arkitekti“ose instruktori kryesor i te gjitha projekteve,planimetrive,infrastrukturave ose arkitekturave te mundshme qe kane te bejne me bashkimin kombetar dhe shteteror te iliro-shqiptareve.Fundja,ne vepren dhe personalitetin flamur te z.Adem Demaci:historia e pergjithshme e shtetit,kultures,lirise,demokracise dhe pavaresise se shumepritur te Kosoves sone martire dhe heroike e marin nje shkelqim te vecante.Respekt per kete shkrim te qelluar te profesor bajramit qe i ben ndere popullit(kombit) dhe atdheut tone ne kosove dhe kudo.Me nderime,Agron Shabani,Gjermani:p.s.Si redaksi keni te drejte te mos e publikoni fare edhe kete mendim timin si shume te tjera!Ju faleminderit!
    Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  20. #100
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anėtarėsuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979
    Emėrimi i Adem Demaēit drejtues i Zyrės Politike tė UĒK-sė
    Mė 1 tetor 1997, luftės ilegale tė Adem Demaēit, si lider qė ishte, i kishte ardhur fundi i fundit. Pas njė kohe ky patriot do ta lėshojė drejtimin e Partisė Parlamentare tė Kosovės dhe do ta marrė pėr ta drejtuar Zyrėn Politike tė UĒK-sė nė qendėr tė Prishtinės 18 Shtator, 2009
    Shkruan:
    Prof. Dr. Hakif Bajrami
    gazeta kosova sot
    Lufta e Adem Demaēit nė Forumin Demokratik nė vitin 1990 ishte largpamėse dhe vizionare, sepse prej tė gjithėve kėrkonte politikė aktive e jo konservim dhe frikėsim tė popullit, e pastaj tė sillemi deri te poshtėrimi dhe kushtet buzė shkatėrrimit. Programi i Adem Demaēit ishte njė kohė tė gjatė Kushtetutė ilegale e Kosovės. Ēarqet policore me lajmėrimin e kėtij projekti kombėtar kishin bėrė ēdo lėvizje pėr ta asgjėsuar edhe ekzemplarin e fundit. Megjithatė, nuk ia kishin arritur. Pengimin e pėrhapjes sė kėtij programi vizionar, ē' ėshtė e vėrteta, e ka "luftuar" edhe propaganda e lansuar kuturu nga disa qarqe shqiptare, kinse ky dokument ėshtė i "majtė". Ky konstatim nuk e kishte asnjė bazė shkencore e as orientuese aksionare, por i duhej estabilishment politik pėr propagandė, e cila kurrė nuk arriti tė pėrfitojė prej saj. Frytet e para legale nga programi i Adem Demaēit, i cili e drejtonte Lėvizjen revolucionare, ishin demonstratat e vitit 1968 dhe 1981 pėr liri dhe bashkim tė shqiptarėve. Ato ngjarje janė organizuar dhe zhvilluar pikėrisht sipas programit tė Adem Demaēit. Me emrin e tij pra kanė filluar ngjarjet madhėshtore tė studentėve para Fakultetit Filozofik tė Prishtinės mė 1968. Me atė fillim, e tėrė ajo energji revolucionare, qė ishte kondensuar nė rininė shqiptare, do tė fillojė njėherėsh fundi i jetės sė burgut mė tė madh tė popujve qė quhej Jugosllavi, si krijesė artificiale nė sallonet e Versajės.

    Masiviteti i Lėvizjes
    revolucionare
    Lind tash pyetja, pse ishte aq masive Lėvizja revolucionare shqiptare nė sferėn ilegale, por legalisht thuajse nuk kishte aq shumė pėrkrahės. Tė pėrgjigjesh nė kėtė pyetje nuk ėshtė njė filozofi e pakomplikuar. Ėshtė e vėrtetė se gjenerata e rinisė shkollore dhe studentore e admironte Adem Demaēin. Por, ėshtė e vėrtetė edhe njė fakt se Sigurimi jugosllav kishte bėrė nė Kosovė shtetrrethim tė atillė saqė ēdo shkėndijė demaēiane e luftonte me njė brutalitet tė ulėt prej tiranėsh monstruozė. Edhe Sigurimi i Shqipėrisė nė anėn tjetėr nuk kishte interes qė Adem Demaēi t'i kalojė kufijtė e Kosovės me autoritetin e tij, sepse edhe atje kishte frikė se njė ditė do tė "demaēizohet" e tėrė Shqipėria, sikurse Kosova. E shprehur mė shkoqur, nė Shqipėri kishte plot patriotė qė i kishin pėrjetuar nė burgje edhe nga tridhjetė vjet, por ai burg ishte me njė "ngjyrė dhe pėrmbajtje" tjetėr. Tė pėrbashkėt tė dy burgjet dhe lėvizjet ilegale e kishin njė emėrues, sepse "thyesat matematikore" ishin tė njėjta, sepse nė veprimtarinė e tyre bazoheshin nė traditėn e lavdishme tė Rilindjes Kombėtare, nė Programin e Komitetit Mbrojtja Kombėtare e Kosovės, nė Marrėveshjen e Mukjės dhe nė Rezolutėn e Kėshillit Nacionalēlirimtar tė Bujanit pėr bashkimin e tokave shqiptare, pėr ēlirimin e tė gjithė shqiptarėve nga prangat e ideologjisė. Nga kjo bazė e fuqishme programore, pushteti nė Beograd dhe pushteti nė Tiranė nuk mund tė futen nė njė ēmim, por nė shumė situata, dėshmojnė dokumentet, veprimet kundėr kosovarėve kryengritės i kishin tė koordinuara. Vetėm zhurma bėhej e veēantė nga tė dy palėt.

    Ashpėrsimi i situatės
    Situata nė Kosovė po vinte duke u ashpėrsuar nė relacionin Kosovė -Jugosllavi, edhe pse mė 1974 ishte aprovuar Kushtetuta. Vetėm ata mė tė devotshmit mendonin edhe pas vitit 1974 se ēdo gjė ėshtė nė fillim. Kosova ka fituar diēka konkludohej nė shkollėn politike revolucionare tė Demaēit, por ajo nuk ėshtė pėrmbajtja statusore, se pse Kosova duhet tė nxirret nga Serbia. Sė kėndejmi, ngritja e Kosovės REPUBLIKĖ e kishte qėllimin e fitimit tė statusit nga vetėvendosja nė shkėputje. Fjala kushtetutė nė rrafshin juridik flet shumė pėr atributin shtetėror, por Lėvizja revolucionare pėr bashkimin e shqiptarėve nuk kishte shprehur ndonjė entuziazėm se Kosova shpėtoi. Mu nga shkaku se entuziazėm nuk kishte, mu nga shkaku se pushtetit i kishte hyrė frika nė palcė, mė 1975 do tė burgoset Adem Demaēi dhe njė duzinė intelektualėsh patriotė. Kjo burgosje nuk u pėrngjante burgimeve tė mėparshme. Adem Demaēi me shumicėn dėrmuese tė tyre as nuk njihej, por ata e njihnin Demaēin, ishte shprehur njė ish-udbash, dėshmojnė tė dhėnat. Demaēi mė 1975 do tė burgoset jo me "porositė e shqipfolėsve shqiptarė" si ka pasur pėrsiatje edhe nga shumė mese shkencore nė Kosovė dhe Shqipėri. Jo skenarin pėr burgosjen e Adem Demaēit del sheshazi se e kishte pėrgatitur Beogradi, e kishte lejuar Tito dhe P. Stamboliqi, ndėrsa nė Kosovė tė gjitha veprimet "misterioze" i ka kryer krimineli Dushko Ristiq.
    Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

Faqja 5 prej 16 FillimFillim ... 3456715 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Vetėvendosja proteston dhunshėm kundėr planit tė Ahtisarit
    Nga Alienated nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 769
    Postimi i Fundit: 02-01-2008, 08:50
  2. Demaēi jep dorėheqjen nga bordi i RTK-sė
    Nga mani nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 16
    Postimi i Fundit: 16-01-2004, 14:32

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •