Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 99
 1. #1

  Arrow BESTYTNIT- sillni ktu!

  Te nderuar forumas!

  Per bestytnite flitet pak. Do te doja, megjithate qe, disa nga to qe i dini, te i sillni ketu, do te ishte me interes te dihen pasiqe edhe ato bejne pjese ne folklorin e nje populli.

  Definicioni:
  BESTYTNIA- eshte besimi (bindja) se disa ngjarje te vecanta ndodhin ne nje menyre qe nuk mund te sqarohen (shpjegohen) nga arsyeja apo shkenca; bindja qe, ngjarjet e tilla sjellin fat te keq apo te mire!

  Une po sjell nje:

  Thuhet qe, nese te rrezohet pasqyra nga dora, bie ne toke dhe ajo nuk thehet, atehere kjo ngjarje te sjell fat te mire!

  ******

  Nuk do te diskutojme ketu per ate se kush sa iu beson, apo s'iu beson ketyre thenieve, POR ne kete teme VETEM do te sjellim bestytni nga vise te ndryshme!

  Nga,
  Zana e malit
  T mos ishte feja Islame, populli shqiptar do t ishte shum m tepr n numr, por jo shqiptar-F.Konica

 2. #2

  Arrow Bestytni...

  Po te kaloi ndonje merimange e vogel neper trup thuhet qe eshte shenje gezmi, ai njeri do te gezohet (per dicka).
  T mos ishte feja Islame, populli shqiptar do t ishte shum m tepr n numr, por jo shqiptar-F.Konica

 3. #3
  leni Maska e bidita
  Antarsuar
  15-06-2004
  Vendndodhja
  kosove
  Postime
  20
  Kur te kalon perpara nje mace e zeze eshte hidherim,atij njeriu do ti ndodh diqka e keqe.

 4. #4
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Zana eshte nje teme e ngjashme:
  Veprime, gjeste te shoqeruara me komente popullore

  apo kishe ndonje qellim tjeter ne kete teme?

  Pa perseritje shpresoj:

  Nuk duhet ti presesh thonjte naten, sidomos te enjten me duken apo te premten (xhuma), as nuk duhen lare rroba kete dite....gjera te tilla thoshte gjyshja.

  Ndersa nje dite kur po me hapej goja shpesh, dikush po me thoshte qe te kane ngrene me sy. ka ndonje copez te vertete ketu?

 5. #5
  Kur te nget lemza, thuhet se dikush po te permend.

 6. #6
  Citim Postuar m par nga Zana e malit
  Po te kaloi ndonje merimange e vogel neper trup thuhet qe eshte shenje gezmi, ai njeri do te gezohet (per dicka).
  do gezohet apo jo nuk dihet, por qe do guduliset eshte e sigurte

  rreth njohurive te mia mbi bestytnite mund te gjeni ne linkun e sjelle nga SuiGeneris
  Ndryshuar pr her t fundit nga Manulaki : 28-09-2005 m 15:29
  Te shptohesh do t thot t transformohesh prej Perendise, t ribhesh ashtu si Ai donte q ne t ishim q nga fillimi!

 7. #7
  Edhe te hysh ne shpi me kemben e djathte, apo te "perurosh dicka" me te djathten, perben njefare bestytnie.

 8. #8

  Lightbulb

  Nje nga bestytnite interesante eshte edhe kjo:

  "Po erdhi laraska mbi pullazin e shtepise suaj, priteni se ju vjen ndonje mysafir ne shtepi!!!"..
  T mos ishte feja Islame, populli shqiptar do t ishte shum m tepr n numr, por jo shqiptar-F.Konica

 9. #9
  bashkekohor Maska e ~Geri~
  Antarsuar
  21-06-2004
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  914
  Bestynite une per vete nuk i besoj .Ato jane gjera koti qe e bejne njeriu pesimist ne jete.jo po kaloi macja e zeze perpara do kesh ters , jo po te ra pasqyra sdo martohesh 7 vjet, jo po kaloi makina vdekjes kap kopsen me dore etj bestyteni te cilat kane rrjedhur nga mesimet pagane dhe eshte e pakuptueshme si zana e malit nje muslimane i beson ato.
  "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

 10. #10

  Lightbulb Sqarim!

  Citim Postuar m par nga ~Geri~
  Bestynite une per vete nuk i besoj .Ato jane gjera koti qe e bejne njeriu pesimist ne jete.jo po kaloi macja e zeze perpara do kesh ters , jo po te ra pasqyra sdo martohesh 7 vjet, jo po kaloi makina vdekjes kap kopsen me dore etj bestyteni te cilat kane rrjedhur nga mesimet pagane dhe eshte e pakuptueshme si zana e malit nje muslimane i beson ato.
  ~Geri~

  Qellimin e hapjes se kesaj teme e kam thene se NUK eshte ajo qe une te kuptoj se kush sa iu beson atyre, por thjeshte qellimin e kisha qe te bej nje koleksion te tyre si nje punim mbi folklorin popullor shqiptar me ate qe, forumistet do te sjellin shume sish (bestytni)!

  Me sa shihet askund nuk kam permendur qe une vet i besoj, apo jo ato. E nese si nismetare e temes "akuzohem" per nje gje te tille, mendoj qe nuk eshte e drejte, sepse ne kete menyre ne kemi paragjykuar, e edhe paragjyimi eshte i ndaluar ne baze te fese islame!

  Selam,
  ZeM
  Ndryshuar pr her t fundit nga Zana e malit : 13-10-2005 m 08:37
  T mos ishte feja Islame, populli shqiptar do t ishte shum m tepr n numr, por jo shqiptar-F.Konica

 11. #11
  Po t ju skuqet veshi do t thot q dikush po flet keq pr Ty
  ( me
  kt rast nse kafshoni flokun tuaj ai q sht duke folur keq pr ty n at moment do ta kafshoj gjuhn e tij)
  Nse t kruhet dora e djatht do t marrsh para nse e majta do t japsh
  Nse t fishkellon veshi i djatht ndegjon j lajm t mir nse i majti nj lajm t keq...
  Nse fishkellon natn dreqrit do t'i thrrassh me ardh e me valzue rreth teje
  ( Natyrisht q ti nuk i sheh ata)
  Nse mban n xhep nj lkur gjarperi je i mbrojtur nga do bestytni

  Nse i lexoni kto q shkrova un mos besoni n to ngaq gjerat e tila jan prfolur n kohn e errsirs son t madhe: analfabetizmit!

 12. #12
  forever hers Maska e Eagle
  Antarsuar
  21-07-2002
  Vendndodhja
  boston-temporarly
  Postime
  505
  o Prenge Sherri, o personazhi ma i dashtun letrar i femijnise sime, miresena paske ardhe. shpresoj te jesh po aq i mencur sa preng sherri i kol jakoves.

  pershendetje
  nuk e duroj dot i-ne pa pike.

 13. #13
  Citim Postuar m par nga Eagle
  o Prenge Sherri, o personazhi ma i dashtun letrar i femijnise sime, miresena paske ardhe. shpresoj te jesh po aq i mencur sa preng sherri i kol jakoves.

  pershendetje

  Prshndetje

  Po, pasi q sot olitika shqiptare, andej e kndej kufirit po ka nevoj pr kontributin e gomarit tim dhe pr mua, mu dasht edhe njher t kthehem n jet... Nj lloj sozie.
  Sa u prket bestytnive ka disa: p.sh.

  Njra nga bestytnit e para sht se; prse shqiptart e kan n qejf me mbajt kapeln e bardh mbi kok?
  Thuhet q gjithmon kan pas qejf me pas dikend mbi kok..
  Tashti, kur lind fmia n shtpi i bukur dhe me sy t zinj, q syri i keq mos ta shef duhet nj gj t kaltr me ia lidh n trup.
  Nse lind me sy t kaltr s'ka nevoj ngaq sht i mbrojtur nga bestytnit e shumta...
  Nse pall gomari tri her sht haber i mir nse pall pa ndrprer sht haber i keq.

  Nse sheh ndrr bardh e zi at dit do t t ndodh nj gj e mir nse me ngjyra nj lajm i keq.
  Nse n endrr sheh se t ka ra ndonj dhmb do t degjosh t nesermen se ka vdek dikush; nse t'u ka dhimt dhambi shum vdes nj i afrm pr t cilin ke dhembje nse nuk t'u ka dhimt edhe aq degjon pr vdekjen e nj t njohuri...

 14. #14
  Mami im thoshte qe kur te ha faqja vijne mysafire. Se nga e kishte degjuar, hajde merre vesh, por per cudi ...i dilte asaj. E kur e shihte qe i mbushja kolltuqe tavoline me libra e revista ...thonte ...po me kruhet faqja. E thonte kot...a plot nuk e di, por me bente te ftilloja dhomen. Sounds funny, por ndonjehere edhe koincidojne gjerat dhe kjo na ben qe tu besojme.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-06-2007
  Vendndodhja
  Ne bote
  Postime
  192

  Edhre une e kam nje aforizem qe me ka treguar nenaplake.

  Pershendetje Zana e Malit. Keni emer te bukur Edhe une e kam nje Bestytnite, dhe i besoj shume, mbase me ka ndodhur ne jete. Nenaplake e imja cdohere me ka bere me dije qe mos te ha dicka para nje gruas shtatzene, sepse do te dhemb syri. Me ka ndodhur dy here qe kam hanger kumlla jeshile ne autobuz. Prane meje ishe ulur nje grua shtatezene, e cila me shikonte me lakmi. Edhe pse me gjithe deshire doja ti afroj ca koka kumlla jeshile, nuk e bera, sepse burrin qe kishte ajo prane saj, kishte nje fanitje shume te vrazhde. Dhe me e keqja ishte se ai i fliste asaj me nje ton shume te eger, sa qe edhe une mora frike, dhe u mora krejt. As vete nuk e kam te kjarte pse u tremba ashtu. Kur zbrita nga autobuzi ajo tentoi te me buzeqeshe, kurse burri i saj me shikoi me nje sy te shtrembur, sic kishe bere tere kohen. Pas ca minutave ja filloi te me dhembe syri, dhe nuk e kuptoja kete dhembje qe me erdhi befasisht. Me vone me tregoi nenaplake, qe ekziston nje aforizem e vjeter e cila thote qe" mos te hajme dicka prane nje grua shtatezene pa i ofruar edhe asaj, se perndryshe do te dhemb syri"

  Ke pershendetje nga Zane e Legjendave, nese e njef.

 16. #16
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,945
  Nje bestytni te ciles i besoj eshte syri keq,ose syqeni..kur pengohem psh shoh verdalle kush me pa me te keq,po ashtu njoh njeren qe po te pa pa ndergjegje po ama me syte tek ti e hengre,o do shkasesh,o do zihesh,ose edhe u semure...sa here qe me sheh i them mendjen ne mesim,mos ma humb ndergjegjen se me fike....
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
  Antarsuar
  07-03-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Postime
  1,123
  Kam degjuar per kete bestytni kur hyne KIET- qejt ne oborr te gjith qohen ne kemb .

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,632
  Citim Postuar m par nga Gurracake
  Pershendetje Zana e Malit. Keni emer te bukur Edhe une e kam nje Bestytnite, dhe i besoj shume, mbase me ka ndodhur ne jete. Nenaplake e imja cdohere me ka bere me dije qe mos te ha dicka para nje gruas shtatzene, sepse do te dhemb syri. Me ka ndodhur dy here qe kam hanger kumlla jeshile ne autobuz. Prane meje ishe ulur nje grua shtatezene, e cila me shikonte me lakmi. Edhe pse me gjithe deshire doja ti afroj ca koka kumlla jeshile, nuk e bera, sepse burrin qe kishte ajo prane saj, kishte nje fanitje shume te vrazhde. Dhe me e keqja ishte se ai i fliste asaj me nje ton shume te eger, sa qe edhe une mora frike, dhe u mora krejt. As vete nuk e kam te kjarte pse u tremba ashtu. Kur zbrita nga autobuzi ajo tentoi te me buzeqeshe, kurse burri i saj me shikoi me nje sy te shtrembur, sic kishe bere tere kohen. Pas ca minutave ja filloi te me dhembe syri, dhe nuk e kuptoja kete dhembje qe me erdhi befasisht. Me vone me tregoi nenaplake, qe ekziston nje aforizem e vjeter e cila thote qe" mos te hajme dicka prane nje grua shtatezene pa i ofruar edhe asaj, se perndryshe do te dhemb syri"

  Ke pershendetje nga Zane e Legjendave, nese e njef.
  Ti mire fort qe paske pshtuar pa henger dajakun prej atije burrit, do ta kishte paralizue edhe tjetrin sy me grusht po t'ia kishe dhen shoqes se tije kumbllen...
  *****************************************
  Nejse, tek ne thuhet nuk duhet te bejsh me gisht tregues kurrsesi ne drejtim te varrezave, e nese gabon duhesh patjeter te kaish me dhembe gishtin e vogel derisa te ndjesh dhembje te madhe ne shenje pendimi...
  ************************************************
  Nje grua qe i ka rregullat ajo kurrsesi nuk duhet te gatuaje e asesi te bagetine...

 19. #19
  Pak nga pak po me krijohet bindja ne vetevete qe ky "syri i keq" ndodh edhe tek une, ndikoj ne menyre te pavullnetshme tek te tjeret.
  Per cudi kjo ndodh vetem tek femrat, te cilat ne shumicen e rasteve pengohen, rrezohen (1 rast rrezim nga shkallet) ose u bie dicka nga dora. (vetem kaq, jo me shume)
  Une nuk para u besoj gjerave te tilla, por duke marre shkas ne rastet e shumta qe me ndodh ky fenomen i pashpjegueshem, si edhe duke vleresuar rrethanat kur ndodh rasti, me ben shume pershtypje.
  Kam njohuri te mjaftueshme nga statistika dhe teorite e mundesive por perseri kjo gje me ndodh me duket e cuditshme...

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Kristiano
  Antarsuar
  15-01-2007
  Vendndodhja
  Lezhe
  Postime
  476
  Prit sa te gjej nje plake une,nqse si rreshton 100 bestytni te kam borxh une.

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Zakonet e gabueshme dhe bestytnit eliminohen
  Nga ElviraHoxha n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-08-2005, 16:15

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •