Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,089
  Faleminderit
  65
  782 falenderime n 640 postime

  Hirsia e Tij, Episkopi i Krujs ANDONI

  RRUGA MONASTIKE

  Zri i Dhiakut Andon

  Edhe pse bashk u takuam n zyrn e dioqezs s Kors, Dhiaku Andon ka lindur dhe sht rritur n Tiran ku edhe studioi t bhej officer ushtarak n vitet 1988-1990. E la shkolln pa prfunduar. Ai vjen nga nj familje me tradit familjare muslimane-bektashi.

  "Kur isha student gjrat ishin duke ndryshuar dhe ne nuk e dinim se far do t ndodhte. Pasi e lash shkolln punova si roje n nj godin shtetrore pr 18 muaj. N at koh qlloi q n Shqipri po vinin shum misionar ungjillor nga Perndimi, kryesisht nga SHBA. Takova disa prej tyre n parkun e qytetit vern e vitit 1991. Nuk kisha takuar ndonjher m par t huaj nga Evropa apo SHBA. Ata m bn nj prshtypje t madhe. N vern e vitit 1992 bra nj kurs biblik 5 mujor. Pas prfundimit t kursit u bra nj lider i grupit i Vllazris s Dishepujve t Krishtit.

  Her pas here mbaja kontakte edhe me t rinj Orthodhoks shum t zellshm dhe m trhoqi shpirti i tyre dhe mnyra se si u afroheshin pyetjeve spirituale. Por nuk ishte dika q m ndryshoi menjher mnyrn time t menduarit. Mu deshn 4 vjet q t bhesha Orthodhoks edhe pse nga kontaktet me grupet e tjera t krishtera e kisha kuptuar se vllazria n t ciln un bja pjes nuk i kish t plota msimet e krishtera. U tregova i hapur edhe ndaj grupeve t tjera por ishin kaq shum grupe Protestante: Baptist, Dshmitar t Jehovait, Mormon! Ishte shum oroditse. Hoqa dor fare nga prpjekja pr t br dallimin mes tyre.
  Por kontakti me grupin orthodhoks dhe me At Luk Veronis n vjeshtn e vitit 1994 isht nj moment vendimtar. Ata ishin ftuar q t flisnin mbi Kishn Orthodhokse n nj mbjedhje t misionarve ungjillor n Shqipri. U habita me ato q dgjova prej tyre dhe me qndrimin e tyre t thjesht. Pas takimit, iu luta At Veronis nse mund t m jepte hua disa prej librave apo shkrimeve t Etrve Apostolik. Isha i interesuar m shum t msoja mbi jetn e Shn Andonit t Madh, babait t monasticizmit. At Luka m ftoi edhe n takime t tjera. Sa her q shiheshim luteshim s bashku. Ai sht nj njeri i mrekullueshm.

  Fillova t kuptoj se nga historia e Krishtrimit q m kishin msuar deri n at koh, ishin 15 shekuj heshtje. Asnjher nuk flisnim pr historin e Kishs q nga koha Apostolike e deri n Reformimin. Po ishte e vshtir pr mua. Un isha br pjes e lidershipit t Vllazris. Bile po m paguanin. Kisha edhe nj zyr. Por fillova tu flas shokve t mi pr dern e Orthodhoksis q po hapej pr mua, dhe me kalimin e kohs bashkpuntort e mi e pranuan kt gj. Edhe sot e ksaj dite kam mardhnie t mira me ta. Gjithashtu jam mirnjohs pr gjithka q msova prej tyre.

  Me disa shokt e mi dhe antart e grupit t t rinjve orthodhoks si dshmitar, u pagzova nga At Luk Veronis n prill 1995 n katedralen e Ungjillizimit. N fillim shkoja tek seminari n hotelin e Durrsit ku ndihmoja me prkthime nga Anglishtja n Shqip At Peter Gillquest, nj misionar orthodhoks amerikan q edhe ai vet vinte nga nj tradit familjare protestante. Pastaj ne tetor 1996 u bra student n seminarin e ri pran Durrsit n klasn e par fare t hapur atje. Nj kish e madhe dedikuar Shn Joan Vladimirit, q ishte shkatrruar nga rregjimi komunist, ishte rindrtuar atje krahas disa godinave t tjera. Mitropoliti Joan ishte drejtor i seminarit dhe n t njjtn koh profesori i dogmatiks.

  Nj levizje e ngadalte drejt jetes monastike filloi n jetn time. Ato pak filma q kishin hyr n Shqipri nga Italia apo Jugosllavia gjat kohs s komunizmit vetm sa kishin krijuar disa shkndija mbi jetn monastike. Ishte pak e uditshme pr mua por un nuk mund ta mohoja dot at jet. M duhej t mendohesha.
  N vern e vitit 1996 jetova pr 2 muaj n Malin Athos, kryesisht n manastirin e Simonopetra. M pas kalova ca koh edhe tek manastiri i sapo rihapur i Ardenics. Un isha pjestar i nj grupi katekizme t prbr nga t rinj q shkonin npr fshatra pr t predikuar, si nj prej shum formave t puns misionare t Kishs n Shqipri.

  M von Mitropoliti Joan m krkoi q ta ndihmoja dhe un lviza n Kor. 6 muaj m von un vendosa q t ndjek rrugn monastike dhe t marr emrin Andon, sipas Shn Andonit t Madh. N fillim familja nuk m kuptonte dot por tani m kan pranuar si fakt t kryer dhe m shohin si nj murg. Edhe vllai im u pagzua kurse nna ime mban ikona dhe djeg thimjam."

  Shkputur nga libri "The Resurrection of the Church in Albania, Voices of Orthodhox Christians" nga Jm Forest.
  Prktheu nga anglishtja Ilirjan Papa.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 26-09-2005 m 17:10

 2. #2
  ..... .....
  Antarsuar
  11-05-2008
  Postime
  2,511
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 4 postime

  Lutja, Forca e Besimtarit, thelbi i ndrgjegjes s tij

  Referat i mbajtur nga Hirsia e Tij,
  Episkopi i Krujs ANDONI, n Takimin
  ndrkonfesional t Napolit


  Kur flasim pr lutjen pa dyshim q n t prfshihet
  lutsi besimtari dhe dgjuesi Zoti. Njeriut si krijesa
  m e prsosur e Perndis, krijuar n shmblltyrn dhe
  ngjashmrin e Tij, i sht dhn aftsia dhe liria pr t
  komunikuar me Krijuesin e tij, komunikim, i cili ka filluar
  me fjalt q vet Krijuesi u ka msuar, si nj prind i vrtet
  e i dashur. Mrekullia e krijimit t njeriut nuk qndron n
  aftsin e tij pr t folur, por n aftsin e tij pr t komunikuar
  e bashkbiseduar me Perndin.

  Shum mir pra, lutja mund t konsiderohet bashkbisedim
  me Perndin. Lutja si bashkbisedim me Krijuesin
  e gjithsis, sht privilegji m i madh q i sht br
  njeriut. Bashkbisedimi nnkupton bised, njohje,
  mirbesim, vlersim e kshtu me radh si do marrdhnie tjetr q ne
  si njerz njohim e prjetojm prdit. Dhe jo vetm kaq, por Jisui msoi
  dishepujt e tij se mund ti drejtoheshin Perndis me fjaln At
  (Mt. 6:9-13), pra prindi i tyre. Lutja si bashkbisedim me Krijuesin sht
  n thelb shoqria me Atin.

  Parafytyroni nj grup nxnsish t nj shkolle fillore t cilt instinktivisht
  kur prballen me drejtorin e shkolls ndiejn njkohsisht pasiguri
  e frik, prve njrit prej tyre, ai sht djali i drejtorit. Pas figurs
  s drejtorit, serioz e ndonjher t ashpr, ai sheh njeriun e tij m t dashur,
  babain i tij. Drejtor e baba, kombinim i uditshm; por q pr fmijn
  e vogl nuk prbn asnj komplikim. Babai i tij sht drejtor dhe drejtori
  sht babai e tij, sht kaq e thjesht.
  far dua t them m kt?!

  Perndia sht krijuesi yn i shenjt, i gjithfuqishm, i kudondodhur,
  i prjetshm e mund t vazhdojm kshtu me radh, por Ai sht
  gjithashtu Ati yn, sht kaq e thjesht. N Ungjill Krishti u thot
  dgjuesve t tij se q ti kuptojn gjrat e Mbretris s Qiellit dhe q t
  hyjn n t, duhet t bhen si fmijt e vegjl (Mt. 18:2). Marrdhnia
  me Perndin krkon para s gjithash iltrsi, thjeshtsi e besueshmri,
  kto edhe nga t rriturit.

  Zoti dhe besimtari, Krijuesi dhe krijesa, Ati dhe fmija. Perndia n
  madhshtin e Tij bhet i vogl, n pafundsin e Tij bhet i kufizuar, n
  largsin e Tij bhet i prekshm dhe kjo, vllezr e motra, prmes lutjes.
  Lutja sht thirrja e njeriut drejt Krijuesit, sht thirrja e tij drejt Atit Do
  t kndoj tr jetn himnet e tua, o Zot, me gojn time brez pas brezi do
  t dftej t vrtetn tnde (Ps. 88:1). Njeriu ndien nevojn e tij t
  pazvendsueshme pr t komunikuar me Krijuesin e tij. Destinacioni i
  tij sht takimi me T, plotsia e tij gjendet n bashkimin me T. Malli i
  tij shuhet vetm n pranin e Atit.

  Pr kt shum mir udhtimin n tok t njeriut mund ta mendojm
  si nj krkim t tij pr t gjetur Atin, pr tu kthyer tek Ai, pr t qen
  pran tij. N kt udhtim, ai nuk sht i vetm, n krkimin e tij ai nuk
  sht i humbur, Ati sht n krkim t tij. N gjith udhtimin e tij, besimtari
  ndien ndihmn dhe forcn q Perndia i jep, ndien kurajn dhe mbshtetjen
  q vjen nga Ai.

  Lutja si forc e besimtarit, mbshtetet n kt lidhje t fort, qndron
  n kt prkushtim t dyanshm, lidhur fort me litarin e dashuris
  prindrore. N lutjen e tij besimtari i drejtohet Atit t tij, ai ndien pranin e
  Tij, ai sht i sigurt n dgjimin e lutjeve dhe t krkesave t tij. Ai e di se
  Ati dgjon gjith pshpritjet e tij, ai sht i bindur se edhe n zhgnjimet
  e n dshprimet e tij, Ati sht aty pr ta ndihmuar, pr ta ngushlluar.
  N marrdhnien e lutjes ka shum dashuri, pr kt Evagri i Veuar
  e quan: Lutja sht lulja e mirsis dhe lirim nga ankthi. Aty gjejn
  prgjigje nnat pr fmijt e tyre, aty gjejn frymzim artistt, aty fshihet
  misteri i shrimit, aty fshihet vet Zoti. Aty gjejm at q kemi humbur,
  Ai pr t cilin kemi mall. Ktu qndron udia dhe bukuria njkohsisht,
  dhe besoj se ktu t gjith do t biem dakord, se lutjet m t bukura jan
  ato t fmijve.

  sht pak sa e uditshme sa her q ndalemi dhe prpiqemi t
  rivlersojm gjra dhe koncepte t cilat jan kaq familjare pr ne, pr t
  cilat mendojm se i njohim e i kuptojm ndoshta m mir se do gj
  tjetr. Me t drejt mund t shtronim pyetjen: far sht lutja? sht
  lutja krkes, sht ajo lavdrim, apo sht ajo detyr? Patjetr pr t
  gjitha kto do t ishim dakord. Por nuk do t isha kundr nse dikush do
  t prgjigjej se lutja sht udha (rruga). Ajo na ndihmon, jo vetm t
  krkojm ashtu si duhet, jo vetm t msojm disa rregulla ose t kalisim
  disiplinn shpirtrore, pasi t gjitha kto mund ti konsiderojm mjete pr
  t na uar tek ajo q sht m e rndsishmja, tek NJOHJA.

  Lutjen si njohje do t doja ta shtroja sot ktu prpara nesh si prpjekje,
  si krkim i njeriut, i besimtarit pr t zbuluar Perndin, pr t njohur
  Atin, prindin e tij. Krkimi yn sht konkret, udhtimi yn ka nj
  destinacion t caktuar, personi q duam t takojm sht sa i vrtet aq
  edhe i gjall. N takimin e tij me Krijuesin, Atin, besimtari gjen sigurin
  e shptimit t tij, gjen kuptimin e jets dhe ekzistencs s tij, prjeton
  dashurin Hyjnore, e cila nuk mund t krahasohet me asgj toksore.
  Lutja pra, na drejton pr tek Krijuesi, ajo na afron pran Tij, na mban
  n pranin e Tij. Me an t saj ndriohemi dhe diturohemi. Pr kt lutja
  me t drejt mund t quhet aktiviteti m i lart, angazhimi m i prsosur,
  prjetimi m i plot njerzor. Ajo drejton n njohje, ajo zbulon me
  thjeshtsi, n t prmbahet e gjitha. Lutja ngre besimtarin nga thellsit
  e toks n pafundsit qiellore. Lutja si bashkbisedim, si shoqri, si
  udhtim, lutja si njohje sht motivi i besimtarit, sht forca e tij.

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,089
  Faleminderit
  65
  782 falenderime n 640 postime
  Prononcimi i Hiresise se Tij, Peshkopit te Krujes, Andonit ne TV Koha:
 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,089
  Faleminderit
  65
  782 falenderime n 640 postime

  Pr: Hirsia e Tij, Episkopi i Krujs ANDONI

  Episkopi i Krujes, Hiresi Andoni ne emisionin "Natn von" t znj. Jonida Shehu, dt. 30.1.2013, n RTV ORA NEWS, komenton rreth tems s blasfemis dhe ndjeshmris fetare n panelin e ketij emisioni.


Tema t Ngjashme

 1. Gjergj Kastriot Sknderbeu
  Nga Arbushi n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 432
  Postimi i Fundit: 23-02-2018, 14:46
 2. Thniet e Etrve t Shkrettirs
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 02-09-2010, 01:43
 3. Popullimi i Krujs dhe dyndjet e krutanve n zonn e Himars
  Nga Xhuxhumaku n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 15-11-2005, 12:34
 4. Pazari i vjetr i Krujs
  Nga Eni n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-02-2003, 14:34
 5. Gjergj Kastrioti-Skenderbeu
  Nga Kallmeti n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-08-2002, 15:58

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •