Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 95
 1. #1

  Ismail Kadare

  04.04.2003
  Kadareja prezenton letrsin e tij universale

  Mbrmje letrare e Ismail Kadares n Lausanne t Zvicrs

  BAJRAM SEFAJ
  LAUSANNE, 2 PRILL - N qytetin Lausanne t Zvicrs, t martn u mbajt nj mbrmje letrare e shkrimtarit t njohur shqiptar, Ismail Kadare. Para lexuesve dhe dashamirve t veprs se tij letrare n kt qytet t bukur zviceran, ai kishte ardhur tok me violinistin e njohur shqiptar, Tedi Papavramin, i cili, pas vdekjes s Jusuf Vrionit, nga viti 2000 sht prkthyes zyrtar i veprs letrare t Ismail Kadares, nga gjuha shqipe n at frnge, pr botuesin e njohur parisien Fayard. Para nj numri t konsiderueshm pjesmarrsih n kt mbrmje, dy krijuesit e mirnjohur shqiptar i prezentoi znj. Irene Weber Henking, profesoresh n Fakultetin e Letrsis n Lausanne dhe drejtoresh e Qendrs s Prkthimeve Letrare q, njhersh ishte organizues i ksaj mbrmjeje n bashkpunim me Universitetin e Lausannes. Vepra e Kadares, tha ndr t tjera ajo, bn pjes n at q Goethe e quante Weltliteratur, letrsi universale. Kurse pr Tedi Papavramin tha s sht nj violinist i ri shqiptar tejet i talentuar dhe i njohur pothuaj se n mbar botn, kur ka mbajtur koncerte n tr Evropn dhe n kontinente t tjera, duke filluar nga Turqia, Japonia, Izraeli e deri tek Afrika e Jugut. sht ndr violinistet e rrall q para publikut e ka luajtur LIntegrale des Caprices pour violon seul t Paganinit e t tjera. Kurse profesori i letrave Jean-Louis Kuffer q, sipas fjals se prezentuess, mohet si adhurues dhe njohts i holl i opusit letrar t Kadares, n vija t prgjithshme, foli pr krijimtarin artistike t Kadares duke ecur npr t, duke ngre krahasime e duke veuar t arriturat kulmore t saj. N veanti, ai foli edhe pr romanin me t ri t Kadares at me titull Vie, jeu et mort de Lul Mazrek t cilin, koh me par, n prkthim t Tedi Papavramit e ka nxjerr n drit botuesi ekskluziv i vepres letare t Kadares ShB. Fayard e Parisit. Nga ky roman, Ismail Kadare lexoi n gjuhn shqipe dy tri faqet e para t tij, kurse prkthyesi Papvrami lexoi n gjuhn frngjishte nj fragment shum t gjat nga ky roman autor i prkthimit t cilit sht ai vet. Kadar prfitoi nga rasti q, n kt mbmje letrare kushtuar atij, t lexoj, gjithnj n gjuhn shqipe, edhe disa pjes nga libri i tij Tri kng zie pr Kosovn. Duhet shtuar se kt mbremje letrare e cila, pr udi, prfundoi vetm me nj pyetje t vetm nj personi nga ana e publikut n sall, n t ciln, kush e di pse, as q provoi t prgjigjet shkrimtari shqiptar, e pasuroi, ia shtoi sharmin dhe e solemnizoi, loja n kitar e Krenar Arifit dhe ajo n piano e Gjon Guralumit, q t dyt student n lEcole de Jazz t Lausannes

 2. #2

  Kadare: Lufta kundr nj lufte barbare  Ngjarja q vazhdon sot t dominoj realitetin botror sht lufta n Irak. Ju jeni shprehur disa her pr t. Me zhvillimin e ngjarjeve vazhdoni t keni t njjtin qndrim?

  Kadare: Kjo luft ka nxitur n bot shum trazime e keqkuptime. Nj pjes e tyre kan qen t pashmangshme, si ndodh zakonisht me ngjarjet ku vihet n balance paqja prball lufts. N nj rast t till, sht shum e leht t bhen spekulime. sht e leht q masat njerzore t vihen n kampin e paqes dhe tepr e vshtir t vihen n at t lufts. Nj tradit e tr, q s'mund t mos quhet fisnike, nj kultur dhe nj etik e njohur e shtyn opinionin drejt zgjedhjes paqsore.


  Pr fat t keq, jan m t pakt njerzit q e shtrojn problemin pak m ndryshe. Po t bhet pyetja: "sht vrtet luft kundr paqes kjo q zhvillohet sot, apo sht tjetr gj?" do t shohim se krejt optika ndryshon. N t vrtet, kjo nuk sht luft kundr paqes, por sht luft kundr nj lufte tjetr, nj lufte barbare nga m t egrat e m t pabesat q ka njohur historia njerzore, dhe q po prgatitet m'u n syt ton. Bota s'mund t jet e verbr prpara ksaj katastrofe t ardhshme. Himnet pr paqen n kte rast, nuk jan himne t paqes, por t fatkeqsis.

  Keni shprehur mendimin se pr ne shqiptart, sht m leht t orientohemi n kt zgjedhje. sht shtja e Kosovs, apo ka edhe t tjera?

  Kadare: Natyrisht, n radh t par sht ajo q prjetuam lidhur me Kosovn. M qart se kushdo e kemi prjetuar tmerrin e qndrimit duarkryq t bots prball masakrimit t Kosovs. Ne e dime se sa kriminal do t ishte qndrimi duarkryq, n emr t paqes, ashtu si e dim se sa fisnike ka qen ndrhyrja, n emr t shptimit t nj populli. Mendoj se ka edhe nj arsye tjetr.

  Si n pasqyr, ne po shohim nj pjes t s kaluars son, sidomos kohn kur diktatura shqiptare, duke ndjer fundin e saj, egrsohej. Krcnimet se n rast turbullimesh kishte lista me emrat e atyre q do t pushkatoheshin menjher, ngjajn aq shum me krcnimet e diktaturs irakiane kundr popullit t vet. Ngjajn shum fryrjet prej gjeli: "Jemi t pamposhtur edhe sikur t na sulmojn bashk NATO me Traktatin e Varshavs"! Ngjajn mashtrimet e radios, parullat anti-amerikane, rrzimi i shtatores s Sadamit.

  Qndrimi q ka mbajtur vendi yn n kt konflikt, mendoni se mund t mbuloj mungesat e mdha t qeverisjes, si dhe kritikat tepr t rrepta q prsri iu bn koht e fundit Shqipris nga organizmat ndrkombtare, lidhur me korrupsionin, trafiqet, etj.?

  Kadare: Kurrsesi nuk mendoj se kto dy gjra mund t przihen. Dhe duhet t themi, lavdi Zotit, q ndodh kshtu. Prndryshe, ca qndrime t drejta, nj her ose dy her n vit, do t ktheheshin n penges serioze pr t gjitha punt n Shqipri. Asnj qndrim, qoft edhe i shklqyer politik nuk mund t prligj problemet e pazgjidhura t nj vendi. Pr fat t keq, ne kemi ende shum t tilla, turp i qeverive t njpasnjshme, q vijn e shkojn pa i zgjidhur.

  T msuar shpesh me fjal t mdha, thn ndryshe me profka, ka shum politikan q harrojn se ato s'hyjn n pun pa ca gjra madhore, por q jan bazik pr jetn. Nuk e kam fjaln vetm pr korrupsionin, trafiqet, por po rikthehem te ca gjra, t cilat jan t padurueshme, por q ne po msohemi t'i durojme: varfria, shkatrrimi i sistemit arsimor e gjer te mungesa e dritave dhe e ujit.

  Para se t sulmonin Bagdadin, anglo-amerikant pren dritat dhe ujin e kryeqytetit ku ishte strehuar tirani i Irakut. Dritat dhe ujt priten pr ta oroditur, pr ta thyer moralisht, pr ta rrzuar nj vend. Natyrisht q s'kemi arritur n at shkall mendurie sa t mendojm se kur administrata shqiptare, me lehtsin m t madhe mbyll elsin e dritave apo t ujit, ajo e konsideron si pal kundrshtare popullin shqiptar, pale q duhet hutuar me errsir prpara sulmit . Megjithat, edhe kjo q po ndodh, edhe ky msim me t keqen, nuk dshmon pr ndonj mendje normale.

  "Ligji i Lufts "me Greqin, pr t cilin disa her shte deklaruar se nuk sht hequr, kurse ky ka qen mashtrim, sht ngritur prsri koht e fundit me forc nga shtypi dhe opinioni shqiptar. 'mendoni pr kt munges transparence t qeveris s sotme, aq m tepr q ky ligj lidhet me pronat e amve?

  Kadare: Pyetja juaj lidhet me nj shtje themelore t klass politike shqiptare, nj karakteristik t keqe t saj, prej s cils burojn ndoshta gjith t kqijat e tjera. Kjo sht mungesa e seriozitetit ndaj puneve t vendit. Pr gjysm shekulli sundimi komunist, Shqipria ka vuajtur nga mungesa e normalitetit. Me politikn e saj vetvrasse, me aleancat qesharake, me gjithka tjetr, vendi yn u b shpesh her gazi i bots.

  Pas rnies s komunizmit, po t prpiqeshim t kthenim n dy fjal t zakonshme aspiratat, thirrjet pr lirin, demokracin, Evropn e t tjera, ato dy fjal do t ishin: normalitet dhe seriozitet. Jan dy faktor q s'mund t ndahen, madje secili e prfshin tjetrin. Pr t mos u zgjatur n gjra t njohura, "Ligji i Lufts" me Greqin bn pjes n koleksionin e gjrave anormale, me t vetmin ndryshim se ktu sht przier edhe nj shtet tjetr. Mosheqja e ktij ligji nga parlamenti grek ka dy an: e para tregon shprfillje pr nj vend fqinj, e dyta, fsheh nj dredhi meskine: shtjen e pronave t ameve.

  Pranimi heshturazi i ksaj shprfilljeje fyese prej Shqipris zyrtare, s'tregon asgj t mir. Un jam pr marrdhnie sa m t mira, mundsisht t shklqyera, me fqinjt tan ballkanik, n radh t par me Greqin. Por vet fjala "marrdhnie", e jep thelbin e asaj q shpreh. Marrdhniet s'mund t jen ve t ndrsjellta. Greqia duhet t heq dor nga racizmi politik, qe n forma t ndryshme e n rrethe t ndryshme shfaqet kundr Shqipris. Shqipria s'duhet t rrij gojmbyllur prpara ktij racizmi.

  Fakti q Greqia bn pjes n Evrop dhe n NATO, e Shqipria jo, nuk sht ndonj hatu pr Greqin, e nj penges pr Shqiprin. Prkundrazi, nprmjet organizmave ndrkombtare, Shqipria e ka m leht t krkoj t drejtn e saj. "Ligji i Lufts", q Greqia nuk e heq, nuk sht vetm grotesk, si duan ta paraqesin disa. Ai sht n radh t par, fyes. Ai mund t merret si nj test, pr t par se gjer ku vazhdon ta duroj poshtrimin ky vend. A do t guxonte Greqia t mbante nj ligj t tille me ndonj vend tjetr? Kaq e papesh qenka Shqipria pr parlamentin grek, saq ky nuk gjeti 10 minuta koh pr t hequr nj ligj t turpshm?
  Ndryshuar pr her t fundit nga Shn Albani : 08-04-2003 m 11:42

 3. #3
  Jam shume i interesuar per prononcimin e Kadarese rreth akuzave qe ben kapllan resuli kundrejt tij.
  Faleminderit

 4. #4
  Kapllan Resuli kur ka ardhur n Mal t Zi, ka deklaruar se sht hercegovas dhe e ka br mbiemrin Baroviq. Kur ka mbajtur or letrare n Ulqin e kan ndjekur me shumic malazezt dhe ndonj shqipfols i shitur. Si duket tani ai vetm gnjen dhe sht br antishqiptar...
  Ini, bhuni, prhapni dhe jetoni dashuri!

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Stresi
  Antarsuar
  01-11-2003
  Vendndodhja
  Poli i veriut
  Postime
  60

  Kadare: Ky titull nderi i Universitetit t Prishtins ka pr mua nj rndsi t vean

  Kadare: Ky titull nderi i Universitetit t Prishtins ka pr mua nj rndsi t veant morale

  Prishtin, 20 nntor - Nesr n Prishtin n nj mbledhje solemne shkrimtari i mirnjohur shqiptar, Ismail Kadare do t nderohet me titullin Doktor Nderi i Universitetit t Prishtins.
  Duke komentuar kt titull, Ismail Kadare tha pr BBC-n dje n Shkup, se ky titull nderi i Universitetit t Prishtins ka pr t nj rndsi t veant morale, ngase vjen nga nj universitet me histori dramatike.
  "N jetn e shkrimtarit qllon t ket shum tituj nderi, por ky titull nderi i Universitetit t Prishtins ka pr mua nj rndsi t veant morale. sht vrtet i muar, sepse vjen nga nj vend, nga nj Universitet me histori dramatike. Historia e Universitetit t Prishtins sht histori e Kosovs. Drama e tij sht pjes e drams t Kosovs. Triumfi i tij sht pjes e triumfit t Kosovs. Pra, ky titull i lart vjen nga nj universitet me nj moralitet shum t lart dhe natyrisht kjo rrezaton edhe tek titulli q jep", tha Kadare.

 6. #6
  El-Letrsia Maska e macia_blu
  Antarsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Postime
  2,492
  (megjithese ka qene nje teme per elitistin Kadare, eshte lejuar qe po per te njejten figure elite, (kadare) te rihapet nje teme tjeter, ndersa tek forumi i madiave zonjusha Firo, besdiset dhe i vjen keq te riapet nje teme e re , per nje madia qe mbart me shume se nje shqetesim e me shume se nje emer, te pervecem (por ate te nje komuniteti)
  Ah nuk lene gur pa levizur te vegjlit, per te mbrojtur me te vegjlit qe thirren me ze te madh!
  ...E megjitheate kadareja nuk eshte pergjgjur ende as nuk eshte prononcuar ende ndaj Akademikut Kapllan Resuli.
  Ai qe thote lart e poshte pohime apo mohime te Kapllan Resulit, qofte edhe ne lidhje me kombesine , do ti lutesha shume ta sjelle tek tema qe kam hapur po tek ky forum.Po dua fakte jo adhurues patetike te kadarese, e rrezues te cdo figure tjeter krah kadarese.
  Me fare pak respekt macia_blu!
  "Shkolla nuk e ben njeriun me te mencur, e meson te duket i tille" (e.m)

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-03-2003
  Vendndodhja
  Oakland, CA
  Postime
  738
  Hmm, fakte.. Ja faktet, Kadarene besoj se e nje95% e kombit shqiptar, dhe nje pjese e madhe e opinionit boteror..kurse Resulin besoj nja 10% e shqiptareve dhe almost askush jashte.

 8. #8
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Antarsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,720
  Eshte fatkeqsi per te mos thene mizerje kur edhe nje figure te madhe si ajo e Kadarese,qe na krenon dhe ben te njohur emrin e vendit tone te vogel ne bote ,ti hedhim pa mbarim shigjetat helmuese per te bere te vogel figuren e tij te madhe.
  Eshte dhe do te ngelet gjiganti me i madh i letersise shqiptare.Kjo me mjafton dhe me teperon mua si skllav dhe adhurues i artit letrar.
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 9. #9
  El-Letrsia Maska e macia_blu
  Antarsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Postime
  2,492
  Messages Messages Help

  Reply | Forward | View Source | Unwrap Lines
  Message 249 of 255 | Previous | Next [ Up Thread ] Message Index Msg #


  From: klajd kapinova
  Date: Fri Jun 4, 2004 11:16 am
  Subject: nji shkrim interesant mbi "desidentin" Kadare


  ADVERTISEMENT


  Editorial i JavaOnline shkruar nga Migjen Kelmendi

  ISMAIL KADARE - PASHA I LETRAVE

  Shkrimtari Ismail Kadare, ose than ma mir, emni ISMAIL KADARE, asht nji
  emn i rrall, nji emn q sa her shqiptohet: tingllon, ban zhurm,
  rrapllon, t'habit, t'ban me vjell, t'huton, t'mrekullon. Jan t rrall
  njerzit n historin moderne t shqiptarve emni i t cilve ka shkaktue e
  shkakton (fatkeqsisht) ende ndjesi t'prplasuna: adhurim przie me
  urrejtje, respekt przie me tut, mrekullim przie me dyshime.
  Qkur u shfaq pr her t par n gjuhn shqipe, gjuh e cila kishte nis
  asokohe me u shkrue n'boj e n'kajde t Enver Hoxhs, ky emn s'u hoq ma nga
  goj-kqijt e goj-amblit. I gjetun mbrenda nji diktature t tmerrshme, ai
  s'donte gja tjetr, pos me jetue sa ma mir e sa ma me kualitet mbrenda atij
  realiteti t krijuem me dhun. Dhe, s'e kishte fajin ky njeri q ishte me
  talent, i prekun, mjeshtr. Ai bile e kishte kuptue dhe diktue prezencn e
  omenit, shejit n'shkrimin e tij. Nuk ishte far njeriu me sens t'nalt pr
  barazi e drejtsi n'bot. Kush jam une me e rregullue e me e barazue kt
  bot? Talentin ky njeri deshti me e shfrytzue vetm pr me jetue ma mir
  mbrenda asaj bote q e kishte gjet hutue, ku jetohej shum keq. Ma keq
  s'bahet.
  Ishte nji njeri i rndomt, me nji opt plake gjirokastre me probleme
  hormonale. Dikush e quente t shmtuem. Dikush t lezetshm n'shmtin e
  vet. Po,r askush s'e pandehte pr t'lanun. Prkundrazi. Ishte me nji
  intelegjenc t rrall. I ftoft. Kalkulant. Pragmatist. Strateg. Ai qysh
  ather, n fillim, e kishte t ndrtueme strategjin e t mbetunit gjall,
  e mbijetess, mbrenda nji vendi ku t shkonte kryet pr hajgare. Ai s'kishte
  ideale t mdha. Nuk e mundonte dhembja e t qenit, s'e ndiente
  weltshmerzt'in. As e mundonin pyetjet e gjithmonshme. Ai s'kishte nis me
  shkrue i cytun nga kotsia e t qenmit, nga mungesa e kuptimit, nga enigma.
  Letrsin s'e kuptonte ashtu. Letrsia pr te ishte vetm nji mjet pr me
  mbijetue e me jetue pak ma mir se ata tjert mbrenda atij bunkeri t madh
  si Shqipnia e Enverit. Ai shkruente tue ik prej llogoreve, prej jets ku
  buka mezi del. Ai duhej me qen i sukseshm, sepse opcionet tjera ishin t
  tmerrshme. Ai donte vetm me pas ushqime ma t mira ather kur pritej n
  radh e ushqimet s'dilshin pr t tan. Ai donte me qen i ftuem npr ndeja
  e me e pas nji emn, nji person publike, ather kur dika e till
  pandehej privilegj vetm i Politbyros dhe Xhaxhit. Ai donte me udhtue
  jasht shtetit e me krijue familje normale ather kur dika e till ishte e
  pamundun, sidomos familjen me e krijue si normale. Ai s'donte me e ndryshue
  botn. Donte me e jetue botn. Si tan ne tjert. Nuk lypke shum. Ishte i
  vocrr si njeri. Ngihej me pak.
  Kadare s'ishte as asht intelektual n kuptimin francez t ksaj fjale. As
  asht biografi e jet e cila duhet marr si shembull, si ta zam Havelin,
  Solzhenjicinin, e mos ta krahasoj me nji shembulli t madh si Kundera.
  Shumka prej njeriu e prej intelektuali ka qen dasht me flijue ky njeri
  pr me qen ky q asht sot - shkrimtar. Akuzohej nji koh t gjat pr
  kompromiset, veprat ku madhnon diktatorin dhe jetn e lumtun socialiste. Ku
  bahet i verbt kur duhet me i pa e hetue gjanat. Ku bahet i shurdht kur
  duhet me e ndigjue piskamn dhe ulurimn e miqve, e bashkqytetqarve t
  vet, e kolegve t vet t dhunuem e keqtrajtuem.
  Na vinte me vjell mbas shembjes s komunizmit tue e pa se si shtihohej e
  reklamohej si disident. Si ai q gjithmnon ka qen kundr. Shembull. Model.
  Por, kur e lexon vetkritikn e tij shkaku i poezis "N mesdit Byroja
  Politike u mblodh", ate prulje q njeriu ishte i detyruem me ia ba vedi,
  ate vetshuplakosje e vetpshtymje, e kupton se n far rreziku e n far
  shteti e realiteti ka jetue e mbijetue nji shtetas shqiptar.
  Vetkritika nuk e kompromiton Kadaren, s'e keni kuptue. Ai s'ka qen njeri
  i madh si Kundera e Haveli. Ai ka dasht vetm me jetue pak ma mir, me dal
  jasht shteti, me u duk i madh n syt e grues s tij t bukur. Asgja ma
  shum. Dhe, po e ka pas vetm nji borxh: talentin e tij. Ai i kishte borxh
  talentit. E letrsia, nime, s'asht realitet. Asht trillim, fiksion, andrr.
  Andaj, ky njeri edhe u fsheh edhe iku andej, n'fiksion, n'parabol,
  n'andrr. Ky njeri gjat kohs s diktaturs nuk lypi azil n'vendet e
  perndimit, sepse nji gja e till ishte shum e guximshme dhe ambicie q i
  bie tamam njerzve t mdhej e trima, e jo Kadares. Ai zgjodhi nji azil
  tjetr, hi ma pak t'randsishm e t guximshm - letrsin. Iku e u fsheh
  aty. Mbeti shkrimtar. Vetm shkrimtar. Kjo jo vetm m mjafton, por edhe m
  tepron, deklaroi ai.
  Por, deklaroi vetm mbasi filluen me u shfaq n siprfaqe mbeturinat e
  persons s tij publike. Mbasi u shfaq n siprfaqe kurmi i tij prej
  Intelektuali dhe Disidenti.
  Mediat shqiptare, milet intelektuale n Shqipni e Kosov po merren si
  forenzigt me dika q moti ka qen e vdekun dhe e kalbun: Kadaren
  Intelektual. Kadaren Disident.
  Por, s'asht faji i tij se kjo kultur e vocrr, e hutueme dhe e trullueme me
  komunizm e me t vrtetn pr veten, do ngapak me u rrejt, do me projektue
  n njerz t rndomt, n njerz t vocrr por me talent si Kadare, q
  dojshin vetm me jetue pak ma mir, tana mangsit, pamundsit e dshirat e
  parealizueme t veta.
  E ky njeri, prkundr ksaj kulture, dika sidoqoft realizoi me sukses:
  Kadaren Shkrimtar.

 10. #10
  El-Letrsia Maska e macia_blu
  Antarsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Postime
  2,492
  From: klajd kapinova
  Date: Sun May 30, 2004 9:24 am
  Subject: Nji studim interesant mbi "Gjeneralin..." e Kadarese


  ADVERTISEMENT


  Ismail Kadare me kok n re  Nga Gjok Vata,

  Qytetar Nderi i Shkodrs  S pari due ta baj me dije lexuesin e ktij shkrimi se un nuk kritikoj emna, por krijime, pamvarsisht autorsis s tyne. Un mendoj se shum ma e randsishme asht cilsia e krijimit se autori i tij, me fjal t tjera, kritiku asht, apo duhet t jet shqyrtuesi i frymzimit t krijimit. Prandej, cilido qoft autori e fama e tij, apo e saj, nuk duhet t shkaktoj kurrfar ngurrimi pr nji kritik serioze e t sinqert, elemente kta q e nderojn kritikn e autorin e saj, mbasi qllimi i nji shqyrtimi kritik nuk asht n asnji mnyr mania pr me gjet halen n perpeq, por me i terheq vmendjen krijuesave ta kontrollojn sa ma me realizm frymzimin q n disa raste i besojm ma shum se duhet. Peshorja ma shum se dokujt i nevojitet krijuesit e kt mendim populli e shpreh me thanien proverbiale nuk i bjen fjal n tok. Un me kt shkrim do t mundohem me shqyrtue sa ma ndershmnisht e profesionalisht njene nga veprat e bujshme t shkrimtarit ton t madh Ismail Kadare, pra Gjeneralin e ushtris s vdekur.  F. 9, rr. 24, Ajo shklqente mbi asfaltin. Shqota nuk shkelqen. F. 9, rr. 4, Sikur do njeriut tjetr do ti dukej disi monoton, nj koinidenc e trishtuar. Prse nji njeriut tjetr ti dukej Koinidenc e trishtuar fillimi i vjeshts, e Gjeneralit pse nuk i duket si t tjerve?! F. 9, rr. 8, N luftn e fundit botrore. Urojm t jet e fundit, por at luft bota e quen Lufta e 2 Botnore. F. 9, rr. 10, 11, N fund t gushtit, kur filluan vrantsinat e para, pra ishte vjesht. Dihet se vjeshta kalendarisht fillon m 21 shtator, jo n fund t gushtit. F. 9, rr. 14, 14, Gjenerali e dinte se n Shqipri, vjeshta asht e lagsht dhe me shi. Si t mos e dinte nji italian, se klima shqiptare asht mesdhetare?, pastaj, si mund t ishte e lagsht e me shi, kur pa shi ska si t jet e lagsht. F. 9, rr. 16, 17, Por edhe sikur ta dinte se n Shqipri vjeshta sht me diell dhe e that, Prse t thuhet me diell dhe e that, kur pa diell nuk mund t jet e that, pra ose njena ose tjetra e vazhdon, Atij nuk do ti dukej ky shi i papritur. Cili asht kuptimi i ksaj fjaleje?! F. 11, rr. 18-19 Atij i ishte duk gjithmon se misioni i tij mund t filloj npr shi. Lind pyetja: A gjithmon ka pas n mendje kt mision?! Gjithmon, do t thot edhe para se t vriten ata ushtar, t cilve u drgue tu mbledh eshtnat, dhe n vend t fjals duk, do t mund t thuhej parandjer. F. 10, rr. 5, Rrafshnalta dimrore. A ka n Shqipni ndonji rrafshnalt t quejtun dimnore. Nse kjo e quejtun merr shkas nga naltsia, t gjith rrafshnaltat jan dimnore dhe bjeshkore n ver. E vazhdon, Dergjej nn shi, mandej t vdekunit jan nn shtresn e toks, mbi t ciln bie shiu e kjo ndoshta do t mund t thuhej, vetm sikur n Shqipni shiu t mos pushonte kurr. F. 10, rr. 9-10, Ushtria ishte atje posht jashta kohe. A ekziston ndonji gja jashta kohe?! Ndoshta mund t thuhej jashta jete, por kurrsesi jashta kohe. F. 10, rr. 12-13 Ishte nji mision i panatyrshm q do t kishte shum verbim e shurdhim. A nuk meriton kjo fjali t quhet Kodra mbas bregut?! F. 10, rr. 19-20 Konturat tregonin armiqsi. Natyra, nuk duhet quejt anmiqsore, mbasi ajo nuk i ka fajet e njeriut. F. 10, rr. 36-38, Mbi ato male tragjike. Malet nuk mund t akuzohen pr ngjarjet njerzore, e vazhdon, do t fluturosh si shpend krenar i vetmuar. Ai asht me priftin, ather pse i vetmuar?, rr. i fundit i f. 10 Q kur malet i lan prapa. Fluturimi n linjn Itali-Shqipni nuk shtrihet mbi male, por mbi det, mbi fusha deri n Rinas. F. 11, rr. 28-29 Drujt e veshur. Nuk thuhet drujt, por trungjet dhe nga ana tjetr si mund t jen trungjet e veshuna n fund t gushtit?! F. 11, rr. 31 Ktu ka shum obmrella. Prse n Shqipni paska ma shum ombrella, se n vendet tjera?! F. 12, rr. 12-13 Gjenerali dha t kuptonte se ai ishte kryesori megjithse prifti fliste ma pak. ǒdo t thot kjo fjali megjithse prifti fliste ma pak. Kto fjal lan me kuptue, se prifti ishte kryesori. F. 12, rr. 34-35, Ai ishte kryesori dhe mund t hapte fardo lloj bisede, q t donte. T jesh kryesori, nuk do t thot t hapsh fardo bisede, q t duesh, t drejtn e hapjes s biseds e kan t gjith njisoj, ky lloj kryesori asht diktator. F. 12, rr. 36-37, Biles m tepr se t huaj. A mund t jet kush ma tepr se i huej?! F. 13, rr. 2 Zhurma e kandshme e ekspresit. Zhurm t kandshme nuk ka, nse do t ishte e kandshme nuk do t quhej zhurm, mendoj se do t ishte shum ma e pranueshme frshllima e ekspresit, apo ndoshta nji fjal tjetr ma e prshtatshme q mund ta gjej, apo ta shpik shkrimtari pr shushuritjen e ekspresit. F. 13, rr. 9, Pas nj udhe t rrezikshme me mot t keq. Ktu a asht fjala pr udhn ajrore, toksore, apo udhtimin?! F. 13, rr. 16-17, Ai erdhi si nji Krisht i ri i pajisun me harta. Krahasimi asht krejt i pavend, pasi Krishti nuk ka qen as topograf, as nuk ka qen krkues eshtnash, mandej edhe nse do t ishte, pse t bahej krahasimi me Krishtin, s paku t thuhej nji Krisht i dyt, jo nji Krisht i ri, sepse Krishti vet ka ndrrue jet i ri. F. 13, rr. 19-20 Ai erdhi tia shkpuste harrimit dhe vdekjes, at dika q kishte mbetur prej tyre. T ia shkpuste vdekjes, do t thot ti ringjallte. F. 13, rr. 22-23 Q ti gjente t gjith t zhdukurit e t humburit, t zhdukunit jan t pagjetshm sepse jan zhduk, t humbunit mund t gjinden. F. 13, rr. 24-25 Ai ishte pajis me forcn magjike t statistikave. Statistika i prket aritmetiks, jo magjis. Figurat letrare shklqejn vetm nse vehen n vendet e tyne ma t prshtatshme, prndryshe stonojn si dizonanca e papranueshme n muzik. F. 13, rr. 29-30 si do t mbeten gojhapur shqiptart q mbajn kaq shum ombrella ndr duar. Si mund ta baj nji prcaktim t till nji i huej gjat nji udhtimi aq t kufizuem n vendin ton, pastaj kt prcaktim ai e ban pas udhtimit t par nga Rinasi tek hotel Dajti. F. 13, rr. 36-37 Gjenerali krkon e hap varre, o, pun t rnd q ka. Gjenerali urdhnon t hapen varret, nuk i hap vet e t urdhnosh nuk asht pun e rand. F. 14, rr. 1 E zhvarrimi filloi m 29 tetor n orn 14. Ma par u tha erdhne n fund t gushtit, ose ndryshe n gjysmn e dyt t gushtit ndoshta, prse e filloi zhvarrosjen pas ma se 2 muejve e nse kshtu ka ndodh, far bani gjat atyne 2 muejve e firifju lexuesi nuk sheh n libr kurrfar veprimtarie t tij gjat asaj kohe dhe si justifikohet humbja e asaj kohe. Heshtja e autorit, pr at koh asht si ajo e t vdekunve, q ka ardh me marr Gjenerali, apo ma e pajustifikueshme se heshtjen e t ramve, e imponon vdekja, por autorit kush ia imponon?! F. 15, rr. 6 Varrezat jan pran xhades si gjinden prgjithsisht varrezat e ushtarve. Gjat lufts ushtarakt e vdekun varrosen sa ma shpejt e kudo, mbasi nuk pret puna. F. 17, rr. 56 Toka ishte plot gur t vegjl q lshonin nji tingull t mbytur, kur preknin metalin e lopats. Gurt e vegjl quhen guraleca, ata nuk e prekin lopatn, por lopata ata. Ata nuk kan si lshojn tingull t mbytur se tingullin e tyne e mbulon tingulli metalik i lopats. Guri mund t lshoj tingull t mbytun, vetm nse prplasim gurin me gur. F. 18, rr. 1-3 Ndoshta asht varrimi i dyt, tha prifti, ka qlluar shpesh q t varrosen pr her t dyt, biles edhe pr t tretn her. Lufta e rrezikon varrossin ta varros t vdekunin nji her pa le pr s dyti, apo s treti. Pastaj sht nevoja t varroset pr s dyti, e jo ma pr s treti. Nji varrim pr s treti do t hynte n librin Gines. F. 26, rr. 30, Vrtet do ti ket plqyer prifti, apo do ta ket br pr interes. Me kto fjal, autori shpreh siguri, pr lidhjen e priftit me gruen, pr t cilen asht fjala e mandej vazhdon, N qoft se n mes t tyre ka pas ndonj gj e m duhet mua n fund t fundit?. Nse dikush thot, ato jan fjalt e Gjeneralit, goja e personazhit t nji libri asht goja e autorit. F. 27, rr. 19 Ishin duke shkruar nj artikull mjaft t guximshm e t ngatrruar. Si e justifikon autori kt fjali?! Cili asht kuptimi i saj?! F. 29, rr. 45 Shqiptart edhe ombrellat i mbajn si pushk. Nj gjeneral, n mos ma me shum kultur, s paku me akademin ushtarake q ia detyron grada, nuk ka si e ul vedin deri n at injoranc sa t thot, se Shqiptart edhe ombrellat i mbajn si pushk, mbasi ombrella nuk mund t mbahet n mnyra t ndryshme nga popuj t ndryshm. Ajo dihet si mbahet kur bie shi e kur jo. F. 29, rr. 19 Shqiptart n luft i shtyn instinkti i vjetr. Cilado qoft konsiderata e t huejve pr ne, tingllon e papranueshme, sidomos pr njerzit e rangut si gjenerali e prifti t na krahasojn me qeniet e instinktit, prkundrazi italiant kan nj proverb prcaktues t popujve, Tutto il mondo e un paese. F. 29, rr. 25 Shqiptart n luft bjn dm m tepr se duhet. Kjo fjali lind pyetjen: A ka ndonj luft q ban ma pak dam se duhet, dhe si mund t thuhet dam q duhet?" Asnji dam nuk duhet, a vetm shqiptart bakan Ma shum dam se duhet?! F. 31, rr. 32, Alpint jan m t shkurtt. Si ka mundsi alpint e rritun n alpe t jen m t shkurtt, kur prgjithsisht banort e alpeve jan shtatlart. F. 32, rr. 18 Me nj z t shurdht tha - Mirmbrma. Mund t thuhej me nj z t mekur. F. 35, rr. 18 Misioni juaj sht nj hipokrizi. Mbledhja e eshtnave t ushtarve t ram n luft asht mision ndr ma humanitart, prandej pamvarsisht se kush e si e tek, ky mendim kaq antinjerzor nuk do t duhej t shkruhej nga autori. F. 38, rr. 16 Shqiptart jan nj popull q e lexojn shum gazetn. N at koh shqiptart mund t ishin popull q e lexon ma pak se kushdo tjetr gazetn nga shkaku i pavrtetsis s saj, sepse tek ne kishte ma pak se kudo gazeta e n t kishte ma pak se n do tjetr gazet t huej t vrteta. F. 39, rr. 8 Shqiptart nuk i mposht forca, ndoshta mund ti mposht gjja e bukur. Pse ndoshta. Prderisa pak ma par e konsideruen nji popull instinkti si mund ta kuptojn e t mposhten nga e bukura?! F. 39, rr. 28 Nuk kan kng gazmore kta?! Kjo pyetje i jep shkas ksaj pyetje: A ka ndonji popull n bot pa kang gazmore. Pastaj Gjenerali a asht duke pyet ndonji muzikolog q mund t jap nji prgjigje t bazueme n studimet e tija t gjata n Shqipni?! F. 40, rr. 11 Fortinat duken si skulptura egjiptiane. Mos vall t gjitha skulpturat egjiptiane jan t nji forme?!, dhe ndryshim kan skulpturat egjiptiane nga t vendeve t tjera? F. 49, rr. 34 Prifti i dukej si ndonj kryq gravure. Njeriu nuk mund ti ngjasoj kryqit pa hap kraht, mandej prse kryq gravure?! Ky krahasim jo vetm asht i pavlefshm pr nji karikaturim t till, por autori asht prpjek t gjej nj krahasim si ky pr ti ba qefin shtetit ateist. F. 41, rr. 26 Fmijt duke tund kokat e vogla me flok t verdha. Si xhanm t gjith ata fmij i paskan pas flokt e verdh?! Si ti kishin lye t gjith me t njjtn boj. F. 45, rr. 8 Ishte shkruar n murin e varrezave: Kshtu e psojn armiqt. Dihet se n vitet 60 fjal t tilla mund t shkruheshin vetm me lejen e shtetit e pa lejen e shtetit individi do t ndshkohej, nga ana tjetr prpara t huejve shteti jon maskohej si djalli i shtir kto e bajn t pamundun t shkruemit e atyne fjalve. F. 45, rr. 14 Kjo sht e turpshme, tha Gjenerali pr shkrimin. Nuk shoh asgj t turpshme, ia ktheu specialisti shqiptar. Me kt ngjarje t sajueme, autori prdhos shqiptart e lartson t huejt. Nse kemi aq revolucionarizm sa t na djeg edukatn, fundosim veten ton n llumin e turpit. Justifikimi i ktij gjesti me masakrat fashiste t para 20 vjetve pasqyron nji urrejtje terrori. Njerzori t keqit duhet ti thote: Nuk jam si ti e jo ta kaloj n garn e s keqes. F. 45, rr. 26 Shkrimet n murin e varrezave i ka br nj nxns. A nuk do t ishte ma mir t mbyllej kjo ngjarje me kt justifikim? F. 45, rr. 38 Dyert e makins u prplasn njra pas tjetrs me nj rrmbim si nj breshri. Dy prplasje nuk kan si krahasohen me breshri. F. 47, rr. 3 Drita binte copa-copa mbi mullart e heshtur. Mullart e paprekun prej kuj si mund t jen prve se t heshtun?! F. 47, rr. 23 Ret e njomura prej hns. Kjo asht nji prpjekje pr me gjet nji metafor origjinale, por nuk mund t quhet gjetje, pasi ret nuk njomen. F. 48, rr. 20 Bardhsi tronditse e hns. Hana nuk mund t ket bardhsi tronditse, mandej bardhsia nuk ka si t jet tronditse. Tronditse mund t bahet ndonji drit verbuese. F. 51, rr. 16, Pr spektatort nuk do t ishte gj e knaqshme tu hapeshin varret para syve, tha Gjenerali. Un mendoj t kundrtn, tha prifti. Ata do t knaqeshin shum nga kjo gj. Un mendoj se hapja e varreve me eshtna mbrenda do t trondiste edhe ma t pashpirtin. As mendimi ma pervers i cilitdo t huej pr shqiptart nuk ka si formulon fjali t tilla pr ne. F. 52, rr. 29 Andej nga duhej t ishte lumi. Lind pyetja: A duhej t ishte aty, apo ishte aty. A nuk kuptohet se nuk asht andej, por andej duhej t ishte. Shkrimtari shqiptar e din a asht lumi aty, sepse ai flet pr nji vend t Shqipnis. F. 54, rr. 3 Nuk sht tmerruar vajza kur ka par se si nxirren eshtrat e ushtarve?, pyet i huaji. Aspak, u prgjigj tjetri, ktheu kokn nga ana tjetr duke ndjek me sy t fejuarin. N kt personazh kalimthi shkrimtari psaqyron zemrngurtsin e vajzs shqiptare e vesh nga ndjenjat njerzore, e komunistizon n mnyr rrobotike. F. 55, rr. 16 N zun kalamajt me gur. Ky sajim i autorit asht i papranueshm, aq dashakeq. Dshira pr ta portretizue popullin shqiptar sipas krkesave t pushtetit n fuqi ka tejkalue edhe dshirat e shtetit, ka shqelmue traditn e respektit pr t huejin qoft ai edhe i padshrueshm. Fmijt tan edhe sikur, mos e dhant Zoti, t ishin vrtet t till, shkrimtari shqiptar do t duhej t bante mos e pena e tij t gjente njifar justifikimi ndaj ktij gjesti t papranueshm as nga primitiviteti ma i pagdhendun. F. 57, rr. 11 Nj anglishte t shkatrruar. Do t ishte ma me vend t thuhej e gjymtuar. Shkatrrimi asht sinonim me shprbamjen. F. 63, rr. 27-28 Vagabondin Lame Kareco kur doli nga shtpia publike e shikuan sikur t qe ringjallur Krishti. Prdorimi i emnit t Krishtit n nji ngjarje t till, prve se asht nji sakrilegj blasfemues, asht i papranueshm prej vet krahasimit. N kt rast do t mund t thuhej: Si t kishte dal nj mbret nga shtpia publike, apo ndojn perandor si Bonaparti a ndonj tjetr. F. 64 Z monoton. N kang nuk asht zani monoton, asht melodia monotone. F. 67, rr. 23 Ndoshta plaku nuk do t kishte qlluar me revolver, sikur t mos ishte kjo britm. ǒkrkonte plaku n shtpin publike, kur fajin e kishte i biri q shkonte tek prostituta e ajo e priste si do tjetr klient. Si e njohu Ramizi t preferuemen e t birit pa e pa kurr ma par? Cili ishte shkaku i brims s prostituts? Po mos t shkonte qllimisht ta vriste, prse nuk e la revolverin n shtpi? S paku n at koh a ka pas gja ma turp pr nji burr se sa t vras nji femen, sidoqoft ajo. F. 67, rr. 10-11 Pr t, pra pr prostitutn, u prgatit nj varrim madhshtor me kurora e me muzik e t shtna pushksh. Ky sajim hyn ndr ma t pabesueshmit. Ligjet e diktaturs fashiste, prostitutn e kan trajtue si nji instrument dfryes e si nji qenie t prbuzun, q e ka vendin vetm n shtpin publike, por edhe sikur ta vlersonin si femnen ma t nderueme, nji funeral t till nuk mund ta zhvillonin, qoft edhe pr mos me i ra ndesh zakonit shqiptar, jo pr hir t zakonit, por dolloj despotizmi prpiqet ti respektoj zakonet q nuk i prishin pun n politik pr me u shtir si sistem politik human. F. 67, rr. 16 Mbi rrasn e varrit t prostituts ishin gdhendur Ra pr Atdhe. Edhe sikur t donin ta shkruenin nji epitaf t till, sdo ti linte turpi e tallja e t tjerve, e kaq gja mundet me e marr me mend edhe ma i padituni. F. 72, rr. Grat e pleqt e kan pr gjynah t hapin varre. Kjo tingllon nji bestytni e shpikun prej autorit. Hapja e varreve, shqiptarve u jep nj knaqsi t fsheht duke menduar se jan eshtrat e armiqve. F. 72, rr. 35 Gjenerali nxori termusin, hangrn ushqime t thata e u shtri n krevat. Ushqimet e thata nuk nevojisin termus prej tij nuk nxori asgja t langshme, ather pse prse e nxori termusin? F. 73, rr. 3 ǒbukuroshe ishte e veja e kolonelit. Pr kt grue q e ka pa para pak muejve do t duhej t thuhet asht, jo ishte. N kt rast, ishte do t mund t thuhej nse do t kishte vdek koht e fundit. F. 73, rr. 9 ajo ishte aq e bukur, sa t vinte t nervozohesh e t brtisje: Prse vall t ekzistojn gra kaq t bukura. ǒkuptim ka t nervozohemi e t brtasim: Prse vall t ekzistojn grat e bukura. A nuk u dashka t jet grueja krijes e bukur?! Kt ndoshta do t mund ta thonte ndonji anti-femnist. Dihet se vizatuesi i karaktereve t personazheve t tij asht vet shkrimtari ndaj prgjegjsia pr shprehjen e mendimeve t personazheve bie mbi autorin. Gjenerali i prshkruem si dashunues i flakt mund t ankohet pse nuk jan grat edhe ma t bukura se jan. F. 75, rr. 35 ǒt ket br prifti me t vejn e kolonelit?. A hahet nj pyetje e till, kur kt e ban dyshimi pr nj burr e grue?! F. 78, rr. 16-17 Knga u prplas pr adr, ashtu si prplaset shiu. Pr tinguj muzikor mund t thuhet u zbriste volumin, apo fuqin. F. 78, rreshti i fundit A ka sadisfaksion ma t madh pr nj lufttar sesa t nxjerr eshtrat e armiqve t tij. Kt sodisfaksion do t mund ta ndjente vetm fenomeni i urrejtjes, jo bartsi i saj sepse ky sodisfaksion do t quhej prodhim i shfrimit ma makabr. Zhvarrosjen e eshtnave nga veterant e quen: Vazhdimi i lufts ndaj anmiqve t vdekun. F. 79, rr. 34 Knga shtypte faqet e pjerrta t adrs. Pak ma par u tha: Knga prplasej, tani shtypte. Kanga nuk asht e ngjashme sa me ekanin as me rrulin, prkundrazi ajo asht prkdhelse, apo krijuese emocionesh t ndryshme. Rreshti i fundit i F. 80 Kshtu sht epika e tyre. Epika asht nji zhaner arti e ska si t jet e ndryshme n vende e popuj t ndryshm. F. 81, rr. 11 N qoft se ata n ndonj kng bjn aluzion pr ne merrni shnim. Prse t merrte shnim. ǒt drejt ka nj Gjeneral i ardhun me nji mision humanitar t ankohet se aludojn pr t. Ai asht nji i drguem i nji shteti demokratik propagandues i prhapjes s opinioneve t lira, apo mos vall e komunistizoi koha e qndrimi n Shqipni e kontaktet me shqiptart q i lidh puna me ta? F. 86, rr. 16 Si e quanin, e pyeti plakun specialisti? Nuk e di, ne e quajtm ushtar deri n fund. Si ka mundsi t jetosh gjith at koh me nji argat e t mos e pyesish pr emn?! Kjo nuk do t ndodhte as sikur t mos ekzistonte fare kurreshtja, q sidomos tek ne shqiptart asht ndoshta tepr e zhvillueme, e veanrisht grat q edhe memec po t ishte, prej truve do tia kishin nxjerr emnin e gjithka tjetr q tu ishte shkrep. F. 89, rr. 4 Prsri ditar, tha Gjenerali. I gjashti, tha prifti, q gjejm. Prse vall i gjashti prmendet pa fol fare pr pes para tij?! Dhe ky ditar ska si e justifikon kalimin n heshtje t pestve para tij, mbasi nuk dihet nse asht ma i randsishmi prderisa nuk asht shfletue ende, prandej ekziston mundsia q t pest para tij t jen ma t randsishm e megjithkt su fol nji fjalr pr ta. F. 90, rr. 16 T gjith ktu m thrrasin ushtar, asnjeri nuk m ka pyetur si e kam emrin. Ky asht nji perforcim i s pavrtets s thanun ma par nga i zoti i shtpis. F. 92, rr. 29-30 Kur shoh Kristinn ndjej nj boshllk n gjoks, si shfryrja e menjhershme e nj rrote biiklete. Ky krahasim mund ti shkonte nji humoristi, prodhues krahasimesh qesharake e vuglare, kurrsesi nji shkrimtari. F. 97, rr. 16-17 Burrat shqiptar flasin pak. Ky konstatim asht sa i dshirueshm, aq i pavrtet, e kjo e pavrtet nuk u prket vetm shqiptarve, por do popullit, mbasi cilsit apo veset i ka individi, q n kt pik nuk mund t prfaqsoj nji popull t tan. Shkrimtari n gojn e personazheve t kulturueme duhet t ven shprehje t kulturueme. Ky rast e disa t tjer t ngjashm me kt na sjellin ndr mend thanien proverbiale t Fishts s madh: ka ti bajm, anmik e kemi, por t drejtn do tia themi. F. 103, rr. 10 Syt e Kristins jan hieroglife, si t gjith syt e vajzave shqiptare. Hajde me nji mij e sa ka s paku po t thuhej si prgjithsisht syt e vajzave shqiptare, por si t gjith vajzat shqiptare ashti nji tepri e papranueshme, mbasi shqiptare nuk ngjajn njeni me tjetrin si ta nxam kinezt. F. 103, rr. 27 Sikur t ishim pran njri-tjetrit, por kjo spo ndodh, me sa duket kjo ndodh vetm ndr filma. Njerzit nuk kan fillue t ndodhen pran njeni-tjetrit me shpikjen e kinematografis, dhe pran njeni-tjetrit iftet ndodhen kudo e n do ast. F. 104, rr. 32-33 Edhe mua m ftuan n sofr, por t ardhurit nuk kmbyen asnj fjal me mua, si t mos isha aty. Kjo mosprfillje nuk asht shqiptare, as njerzore. Edhe kafshs i flet kur t afrohet te sofra. Thirrja e nji njeriu n sofr nga i zoti i shtpis tregon nderim pr t dhe asht shej q duhet ta nderojn edhe t ftuemit. Kshtuq mosrespektimi i t respektuemit nga i zoti i shtpis, turpnon t ftuemt. F. 107, rr. 18 Emrin e qenit e ka shnuar, t vetin jo. Cili asht kuptimi i nji ditarit nse n kt rast autori nuk tregon i kujt asht ditari?! F. 100, rr. 16-17 Ushtart e huaj lanin rrobat e ruanin pulat. Sado i panjerzishm t jet nji fshatar, apo do njeri, nuk e ul shrbtorin deri n at shkall sa ta detyroj me la rroba, pasi kjo pun asht femnore. Pr sa u prket pulave, nuk asht dgjue kurr t ket barij pulash, mbasi ato ruejn vedin. F. 100, rreshti i fundit Shqiptarve nuk u plqejn revolvert, por pushkt. Fjalt pushk e arm jan sinonime dhe i dallojm nga madhsit e markat, pastaj si e msoi i hueji brenda nji qndrimi t shkurt n Shqipni far armsh prdorin ma dendun shqiptart, mandej nuk mund t thuhet plqejn, mbasi armen mund ta imponoj nevoja, jo qejfi e vazhdon mitralozin e kmbenin me nj vez. Kjo fjali nuk mendoj t ket nevoj pr koment. F. 111, rr. 46 murtajn mund ta kmbej me nj pul. F. 112, rreshti i parafundit A ju kujtohet ai koloneli q u lante rrobat fshatarve e u bante orape? A u tregoi ai vet fshatarve se din t baj orape, pr ta ul veten aq posht? F. 113, rr. 9 Era her n nj an e her n ann tjetr, kan qen dy erna t kundrta sepse nji er nuk mund ti hjedh n dy drejtime t kundrta. F. 114, rr. 23 Ndrtesa moderne fermash. N vitet 60 ndrtesa moderne as n Shqipni se kemi pas nji pr be, e jo ndrtesa moderne fermash. F. 111, rr. 10 N mes t shkrettirs. A ka shkrettir n Shqipni?! F. 117, rr. 11, Ke par ndrr nga lodhja. Lodhja nuk shkakton ndrra. F. 117, rr. 33 Kishte lvizje t jashtzakonshme veturash. N vitet 60 numri i veturave n Shqipni duke prfshi ktu edhe Tirann mund t jet i prshtatshm me u quejt i jashtzakonshm pr numrin e vogl t tyne. F. 118, rr. 2-3 Nga t dy ant e rrugs puntort po shkulnin mimoza e po vinin pisha. Pishat mbillen, nuk vehen n tok, mandej prse t shkulen mimozat?! F. 116, rr. 18 Nga i sjellin kto pisha?! Besoj nga malet. Si mund t pyetet nga i sjellin kto pisha, kur dihet se pishat jan land druni malor. E si mund t prgjigjet tjetri me shkoll t nalt besoj nga malet, mos vall italianve u mbijn e u rriten pishat n fusha?! F. 128, rr. 29-30 Un nuk e kuptoj pse t ndahen eshtrat e shokve tan npr familje, ata jan mir aty me shokt e vet. Po qe se gjenerali mendonte kshtu, prse e ndrmori kt mision?! F. 118, rr. 31-32 Ushtari e ndjen veten mir n mes t shokve, i gjall a i vdekur qoft. Mir se pr s gjalli po e xam se e ndjeka veten, por i vdekuni si mund ta ndjej veten? Apo mos jan edhe n jetn tjetr n t njjtin vend e ndjesinat i kan si i patn pr s gjalli. F. 120, rr. 16 Paketa ishte nxi nga hartimi i strategjive. A i nxen siprfaqja e nji pakete cigaresh gjith ato plane strategjike q vizatoi n t Gjenerali?! Mendoj se pr gjith ato vizatime do t duheshin disa faqe fletoreje. F. 122, rr. 23 Grmojn 2 metra tok, thot Gjenerali. Lind pyetja: N varre a grmojn puntor apo Gjenerali. F. 123, rr. 12 Ka disa popuj q e prqafojn luftn me zell t tepruar e kta jan ma t rrezikshmit. Asnji popull nuk e prqafon luftn, luftn e dshirojn drejtuesat e kqij t popujve. Popujt jan viktimat e mashtrimeve politike. Gjykime kaq t paprgjegjshme nuk duhen vu n gojt e dy njerzve aq t shkolluem si Gjenerali e sidomos prifti, q marrja prsipr e nji detyre aq t shejt ia don t jet sa ma i matun n goj. Prandej pavarsisht interesit ideologjik, shkrimtari nuk do t duhej t karikaturonte portretin shpirtnor t nji kleriku. F. 123, rr. 27 Me arm, apo pa arm, ky popull sht i destinuar t zhduket. Vrtet n gojn e anmikut, ose t atij q duem ta konsiderojm anmik, shkrimtari mund t vente fjal anmiqsore, por jo fjal krejt t pakuptimta personazhi duhet ta justifikoj me njifar shkaku at q flet me arm apo pa arm do t zhduket do t thot nga arma, ose nga ndonji smundje e till shfarosse q deri m sot nuk i ka ndodh asnji populli. F. 124, rr. 2 Kta karakterin e tregojn n kng, veshje e do gj. Karakterin e tregojn virtyet, shum m tepr se elementet e siprprmendun. F. 124, rr. 6-7 Shqiptart bashk me vdekjen, shijojn knaqsin estetike. Bashk me vdekjen do t thot ai edhe vdekja bashk si t flitej pr dy individ. Mund t thuhej si vdekjen. Kurse nga ana kuptimore kjo fjlai nuk qndron fare bashk me vdekjen shijojn knaqsin estetike, a nuk asht nji lodr enigm fjalsh?! F. 127 Un nuk isha nj vajz naive q t kujtoja se mbledhja e eshtrave i ngjet nj opere sentimentale. ǒhyn ktu vajza naive e hyn opera sentimentale, pa le po kur kt e thot nj gjeneral i kohve moderne, dhe i nj shteti vendi i t cilit asht vendlindja e opers. F. 128, rr. 4 Ai e dinte se n kt pun do ta ndihmoj dashuria dhe urrejtja. Si mund t ndihmoj njkohsisht dashunia dhe urrejtja?! F. 128 Ai provoi nj gzim t egr. Lind pyetja: A ekziston gzim i egr?! Nse asht i egr ska si t quhet gzim. F. 138, rr. 14 Fati ma ruajti pjesn time t lufts ta bj pas 20 vjetve n koh paqe. Si mund t konsiderohet luft nxjerrja e eshtnave?! F. 139, rr. 5 M keni thn se shqiptart nuk e duan detin se u ka sjell fatkeqsi. Personazhi nuk sqaron se far fatkeqsish po t ishte fjala pr pushtime ai duhej ta dinte se pushtimet ma t gjata e t egra shqiptarve u kan ardh nprmjet toks, prandej nse do t ishte puna me urrejt udht, do t urrenin udht toksore ma par se udht detare. Si mund t thuhet nuk e duan detin, kur prbri tij banon nji pjes e madhe e shqiptarve?!, e vazhdon jan qenie q i tremben ujit. Si mund ti quej nj klerik shqiptart qenie?! natyrisht duke prfshi ktu edhe kolegt e tij klerik shqiptar. F. 144, rreshtat e par N ato qeta kishte malsor q nuk e dinin cilin armik po luftonin. A ekziston ndonj budalla q lufton dikend pa dit ke asht duke luftue?! Ktu sipas autorit bahet fjal pr 1939. Historikisht ne nuk dim se kan zbrit malsor qeta-qeta nga malet n Durrs pr t luftue pushtuesin. Historia flet pr Mujo Ulqinakun, t cilin autori nuk e ven n gojn e personazheve t tij. F. 147, rr. 123 Erdhi pranvera e kaloi e n tokn e huaj mbiu bari. Bari a mbin n pranver, apo kur kalon pranvera?! F. 147, rr. 14-15 Fundi i xhades u mbush me bubullima. Po t thuhej u mbush me vettima edhe mund t hahet disis pr shkak t drits, ndrsa me bubullima jo vetm nuk glltitet, por as nuk prtypet. Kapitulli 17 duket shum i huej pr librin. Ky kapitull prshkruen nji koh t paprcaktueme qart, shkurt nuk e justifikon vendin q ka xan n mes t tjerve. F. 153, rr. 4-5 Shqiptart kan nj proverb: Kohn e keqe tek miku i mir. Nse kt proverb e ka ndonji fshat apo e ka shpik autori nuk mund ta quejm proverb, mbasi proverb do t thot fjal e urt e ky i ashtuquejtun proverb nuk ka mbrend kurrfar urtije. F. 128, rr. 20-21 Ndoshta i ka pas duert me balt, tha prifti, e nuk e ka vn re grvishtjen. Grvishtja nuk vehet re, por ndihet, e balta ska si e pengon pa u ndie grvishtjen, se nuk ka grvisht baltn por dorn. F. 159, rr. 11-12 Mikrobi rrin i fshehun nn tok 20 vjet, me t rn n kontakt me ajrin e diellin, zhvillohet, si bisha q zgjohet nga gjumi i dimrit. Nse mikrobi jeton 20 vjet nn dhe, mund t shpjegohen specialistat. Krahasimi i zgjimit si i bishave pas dimrit duhej than i hibernanteve, se bishat n prgjithsi flejn e zgjohen rregullisht n do stin, prandej krahasimi duhej ba me hibernantat. F. 161, rr. 25 Kush do tia thot gruas s tij. Me kt fjali lexuesi, sidomos shqiptar mendon se i vdekuni nuk ka pas prind, mbasi ne shqiptart s pari n kt rast lamrojm prindt. F. 162, rr. 5 Ushtart e vdekur u hakmorn pas 20 vjetve, ky i vrau me plumb, ata e vran me nj kops pas shpinde, armiku mbetet armik, edhe i vdekur qoft. Kur u grvisht, nuk u tha me far, tash doli kopsa. Pas shpinde, nse aty ka qen nji kops, ajo ka qen n tabanin e varrit ndaj ska si ta grvisht pas shpinde ve nse shtrihet edhe vet puntori aty me shpind n tok, nga ana tjetr i vdekuri mori hak pas 20 vjetsh asht mendim i pajustifikueshm sa nga logjike, aq nga elementet e letrsis, prve ksaj armiku mbetet armik edhe i vdekun, shprehje urrejtje patologjike, pra antinjerzore kundrejt nj ushtari q ndoshta ma shum se nji anmik mund t jet prej nji ideologjie motr me ton t cilave nuk ke aire pa iu bind, e autori i ka pas t gjitha mundsit me e shkrue romanin pa u zhyt n ksi llume fantazinash, sipas proverbit shqiptar Mishin me e pjek e hellin mos me e djeg. F. 162, rr. 14 Puntorin q vdiq duke nxjerr eshtrat, ta varrosim n varret e dshmorve. Lind pyetja: A si puntor i nxjerrjes s eshtnave, a si lufttar i dikurshm, apo si t dyja bashk?! F. 164, rr. 9 Specialisti tha: KA mundsi t jet aviator anglez. N vend t jet, duhej than ka qen, apo t ket qen aviator anglez. Ka mundsi, shpreh dyshim, e kt dyshim shkrimtari e len si t vrtet. F. 167, rr. 11-12 Brigada djemsh e vajzash q n bor po hapnin toka t reja e terraca. Si mund t hapen terracat duke ra bor. Prse kjo pun asht ba n mot t paprshtatshm. F. 168, rr. 9 Xhadeja gjarpronte, vrtitej, rrotullohej, si nj litar i ngatrruar. Mir gjarpnonte, po vrtitej e rrotullohej, prse si mund t vrtitet e t rrotullohet rruga! F. 169, rr. 1 Xhadeja bhej si nj lmsh i pazgjidhshm. Mos vall edhe ktij mund ti thuhet krahasim?! F. 129, rr. 11 Prifti akrriti syt e u tremb kur pa statujn. Shkrimtari nuk na tregon arsyen e ksaj trembjeje, prse?! F. 170, rr. 28 Karonti do t hapte fletoren. Magazinjeri nuk ka si t krahasohet me Karontin, se magazinjeri inventarizon, ndrsa Karonti asht tansportues i shpirtnave nga nji an e skterrs n tjetrn, prmes t nj lumi dantesk. F. 171, rr. 11 Kur ti ojm eshtrat n vendin ton, do ti marrin t ineresuarit me automjete t ndryshme, biles edhe do ti ngarkojn n kurriz. A mund t mendohet se n Itali pr munges automjetesh mund t detyrohesh ti ngarkosh eshtnat e t sjellunve nga Shqipnia. A t shkrin gazit ky mendim?! Ai shtet q drgoi gjeneralin pr kt mision e ka sigurue transportin e eshtnave deri n qendrn e grumbullimit nuk u siguroka transportin deri n shtpit e tyne?! F. 172, rreshtat 3 parafundit Zjarri i cigares, do t duhej t thuhej shkndia e cigares, jo zjarri i cigares, apo xhixha e cigares. F. 173, rr. 27 Male t neveritshme. Mund t thuhej t vshtira, por kurrsesi t neveritshme. N gojn e nji gjenerali nuk duhen vu fjal rrugaash, qoft edhe vetm pr hir t grads se as vet grada nuk na len me i besue ksi fjalsh. F. 174, rr. 19 Fshatart shqiptar i bjn dasmat n vjesht. Nuk e di nse jugort e kan ba zakon kt qi shkruen autori, por nse asht ashtu nuk asht gja pr t mos u udit. F. 175, rr. 56 Tani mjaft ma, i tha priftit pr t tretn her. Asht gjaja ma e pamendueshme se nji gjeneral ti thot priftit mjaft n mnyr urdhnore, nji gjenerali prendimor nuk ia lejojn as besimi i tij fetar, as grada. F. 175, rr. 16 Po t ishte nevoja, gjenerali edhe mund ta urdhnonte. Detyrohem t prsris, asnji gjeneral prendimor, sidomos i nji vendi demokratik si ishte Italia e asaj kohe, nuk e ulte veten t urdhnoj nji prift. F. 176, rr. 24 Pr tu knaq po t kishte ceremoni varrimi, un do t shkoja n ceremoni varrimi. A ka njeri q mund t knaqet n ceremoni varrimi?! F. 177, rr. 14 Hyri brenda gjenerali i paftuar n dasm, thot autori. Q nji gjeneral t rropatet npr baltat e nji fshati ve si e si me shkue patjetr n nji dasm i paftuem, hyn ndr ngjarjet ma t pavrteta. Fantazia duhet ti rrij realitetit si rroba e bukur nji trupi e jo si nji rrobe e shmtueme q i shmton edhe imazhin t vrtets. N kt kapitull gjenerali shklet dinjitetin e grads, pr hir t nj aventure ma t pakuptimt e jo vetm kaq, ai ul prestixhin e vendit nga vjen e t shtetit q e ka drgue e t shtetit ton q e ka lan vetm me priftin e ardhun me t. Shtpia e fshatit ku i asht caktue t flej a ka njerz, si e lnkan ata nji gjeneral t huej me nji prift t bredh vetm npr nji fshat t panjohun. Shteti jon ishte garantuesi i jets s tyne prandej si mund ti linte ashtu t pashoqnuem, e sikur dikush ti vriste, shteti jon do t duhej ti prgjigjej shtetit t gjeneralit e kush e di sa trkuz do t zgjatej puna e shteteve ndoshta edhe deri n konflikt t paparashikuem. Kto shkrimtarit nuk i kan shkue ndrmend, apo i ka injorue?! Krijimin e nji shkrimtarit e damtojn njena e tjetra. F. 178, rr. 11 Gjenerali u turbullua aq shum e syt i qitshin xixa, si ti kishin rn nj shuplak t fort syve. Pr kt rast ky krahasim asht shum vulgar. F. 179, rr. 22 Njerzit e dasms e t ftuarit prplasnin thundrat n dysheme. Asht hera e par q dgjoj, apo n kt rast lexoj q edhe njerzit paskan thundra. F. 179, rr. 33 Gjenerali nuk mendonte asgj. Njeriu kur nuk asht fjet, nuk ka mundsi t mos mendoj ndonji gja. F. 180, rr. 12-13 Nuk e kupton q ktu je i teprt, i mallkuar?! A justifikohet indiferenca e njerzve t shtpis ndaj fjalve t Nices kundra nji t hueji aq i pambrojtun?! F. 181, rr. 16-17 sht m e leht t trhiqesh nga zjarri i mitrolozave se sa t ngrihesh, t iksh npr shi nga kjo dasm. ǒasht gjith kjo vshtirsi, kur ai mund t ngrihet kur t doj a mos po u ngelet hatri atyne t shtpis se po u ik?! F. 132, rr. 32 Kta si duket e kan dasmn e shenjt, tha i huaji. Prse u duket udi, mos vall italiant e kan t pashenjt, kur kunora e martess vehet edhe n kish? F. 185, Telat e violins vrtiteshin t gjall si gjarpri. Telat e instrumentave muzikor nuk vrtiten, prkundrazi jan shum t tendosun, ndryshe nuk akordohen, por edhe sikur t vrtiteshin, telat e violins nuk mund t krahasohen me nj gjarpr t gjall, sepse violina derdh mjalt e gjarpni helm. F. 185, rr. 33 Gjeneralit po i merreshin mendt nga kjo furi e trbuar e rrezikshme dhe e ndritshme. Furi e trbueme mund t konsiderohet furia e luftimit, jo e dasms. Edhe e rrezikshme asht furia e luftimit, ndrsa furia t ndritshme nuk e di far mund t quhet. F. 188, rr. 1 Ktu mund t ndodhte do gj dhe askush nuk mbante prgjegjsi. Shteti venas asht prgjegj pr do gja q mund ti ndodh nji t hueji t ardhun me miratimin e shtetit, qoft ai edhe ma i thjeshti qytetar i huej e jo ma nji gjeneral e nji prift t ardhun me nji mision paqsor e human. F. 190, rr. 15 Ishin varur pushkt e mysafirve. Lind pyetja: Kt roman shkrimtari a e shkruen edhe pr shqiptart q jetuan edhe n at koh e ata q e njohin mir situatn politike t kohs s t shkruemit t ktij romani, apo pr ata q nuk e din se Shqipnia asht qeveris nga diktatura. N vitet 60 shqiptari rrnqethej edhe po t mendonte pushkn e fshehur nn dhe, jo ma ta merrte me vete n dasm. E i duhej pushka n dasm, kur ishte e dnueshme me qit edhe me pushkaliqe. F. 190, rr. 34 Si i merret fryma nj gruaje, kur prqafon nj burr. Ku asht baza e ktij krahasimi?! Po t ishte e vrtet se grave u merret fryma kur prqafojn burrat, prqafimi do t ishte i ndaluem s paku me ligj mjeksor. F. 191, rr. 16 Askush nuk e kuptoi se plaka Nice u fut brenda. Askush nga t gjith ata njerz?! far ishte ajo, hipnotizuese?! F. 191, rr. 24-25 Gjenerali i doli vet prpara ashtu si kafsha q porsa ndjen s largu thirrjen e armikut, sugjesionohet prej zrit t tij dhe n vend q t ik vrap, vrapon ti dal vet prpara. Prvoja ime nuk ka dgjuar kurr kt lloj kafshe. Ciln kafsh e sugjestionon zani i njeriut aq sa t vrapoj me u ba pre e anmikut. Nse ekziston, kjo qenka kafsha ma idiote e bots ton. F. 192, rr. 6 Nga nj mrmritje e fuqishme. Mrmritja asht pakz ma e gjall se prshpritja, prandej ska si quhet e fuqishme, por n kt rast mund t thuhej: Mrmritje e t gjithve. F. 149, rr. 3 Do t doja, thot Gjenerali, t mbaja Betin gjithmon n krah. Edhe sikur tek gjenerali t ekzistonte nji mendim i till, shkrimtari do t duhej ta shmangte nga ky moment, kur ai po mbante n krah eshtnat e bashkshortit t Betit, asht ky momenti ma i paprshtatshm n jet pr mendime lakmitare t dashunis. F. 149, rr. 8 Megjithat Beti ma drrmove kurrizin. Kshtu, pas nj asti lodhja e bani ti ankohet Betit se ia drrmoi kurrizin, e pra ekstreme mendimesh brenda nji minuti. F. 149, rr. 9-10 I erdhn vrdll fshatit si dy t dehur. A ishin t dehun apo si t dehun? Si spjegohet q nuk po kishin frik t silleshin n kt or nate ashtu vetm npr fshatin e nj populli q ata e konsideronin t egr?! F. 196, rr. 1-2 Duket se po na afrohen duke i rn daulles pr t na dbuar, si bjn disa popuj pr t dbuar shpirtrat e ligj. Cilt popuj jan kta q i bien daulles pr t dbue shpirtnat e ligj? F. 197, rr. 10 Sikur ta dinin qent far kam n kamion do t ulrinin. Prse t ulrinin qent?! Nse e ka fjaln pr eshtrat, qent lakmojn koca me mish n to, kurrsesi eshtna t vdekunish para 20 vjetve. F. 198, rr. 32 Me maj t kpucs i ra thesit. E si mund ti binte thesit me eshtnat e kolonelit Zampa me nervozitet q po krkonte tash nji vit e sa me ra n te?! A nuk mundi ta largonte me duer?! F. 199, rr. 12 Do ta ket marr uji thesin. E si mund t ket arrit thesi n uj me nji t rame q i bani gjenerali me maj t kpucs, kur thesi ishte n kabin?! Ai duhej t kishte marr hov pr me e shkelmue thesin s paku 3 kile deri n ujin e qoshes s rrugs. F. 202 Gjenerali u kthye t delte ngase nuk gjeti vend t ulej pr t pir. Si asht e mundun t mos i gjindet nji vend n kafene gjeneralit t huej. T mos i gjesh vend nji t hueji a nuk asht turp pr ne? Shkrimtari i romanit e di mir se kjo nuk mund t ndodh e si ka mundsi ta ket ba ndodhshme?! F. 202, rr. 3 Nuk mund t ecje dot pa u prplasur. Sado t shumt t jen njerzit n bulevardin e Tirans, mbetet mjaft vend pr kalim pa u prplas. Ku i ka gjenerali veturn e shoferin q detyrohet t dal n kmb e i pa shoqnuem?! M s paku me nj spiju, si shteti i athershm e ka pas n parim pr kontrollimin e t huejve e t tonve q mund t tentonin me komunikue me t huejt? F. 202, rr. 17 Kujt do ti shkonte n mend se eshtrat e kolonelit Z jan zvendsuar?! Sipas autorit kaq naive ka qen przgjedhja e shtetit italian e nji gjenerali pr nji mision kaq humanitar sa t drgoj n Shqipni nji trafikant eshtnash t ushtarve, kur shteti italian gjat qndrimit t tyne n Shqipni ka shpenzue kush e di sa qindra e mijra dollar e kt paturpsi sipas autorit pranon ta baj edhe prifti q i asht betue Zotit t jet sa ma i drejt?! Ky sajim asht tejkalimi i do kufini t etiks, e kulmi i imoralitetit arrin ma tutje kur gjenerali gjerman i sugjeron tia shes 100 dollar nj skelet me masn e atij t kolonelit Z. Meqense kta jan personazhe t kohs ton e sikur nji dit tu jepet rasti t njihen me at prshkrim q u ka ba autori e ata t krkojn llogari pr ato shpifje, si do tu prgjigjet autori?! Sajimet groteske q i plqejn nji diktature e kan jetgjatsin sa vet diktatura e nse kto sajime i nevojiten edhe ndokujt tjetr pr ndonji qellim t veant shfrytzimi politik, prap se prap i ngjasin atij limonit q sapo t shtrydhet ngelet vetm mbeturin pr tu tret si gja e pavler. Shkrimtari nuk duhet t krijoj limoj q shtrydhen, pr margaritar a arti shklqimi i t cilve e ka jetgjatsin ma t prtejshme se do margaritar i natyrs. F. 205, rr. 20 Ollrajt, e prshndeti plaku. Ollrajt nuk asht prshndetje, e autori nuk thot se plaku e mendoj si t till. Kjo len t kuptohet se n kohn e shkruemjes s ktij romani, as vet autori nuk ua ka dit kuptimin fjalve ollrajt. F. 207, rr. 70 18 lek e 20 qindarka. Si e kuptoi gjenerali mimin shqip?! F. 208, rr. 17 Asnjher nuk kam par kaq shum male. Nji italian ska si ta thot kt, mbasi Italia ka ma shum male, pastaj atij nuk i takoi ti ngjiste t gjitha malet tona, as ti shihte. F. 208, rr. 36 Ksaj i thon t deheroizosh tokn. Toka nuk heroizohet, as deheroizohet. Ky titull u krijue vetm pr njeriun. F. 209, rr. 9 Ku e keni atin tuaj t shejt? Autori duhej ta dinte se pr katolikt At i Shejt quhet vetm Papa. F. 200, rr. 4 Eshtrat jan drguar n familje tjetr pr tjetr, po mos t ishin aq t aft sa pr t mos i ngatrrue eshtnat si do t mund ti zgjidhnin pr nji mision t till. F. 211, rr. 15 Nj mineral q e krijon vdekje. Vdekja nuk krijon. Eshtnat nuk kan si t quhen mineral vdekje, ata jan mbeturina jete. F. 213, rr. 13 At buim t mbutyr, nuk mund ta mbulonte askush. Buima mund t thuhet e shurdhur. F. 218, rr. 13 Jemi njerz me nerva, jemi si puna e atyne njerzve q i duan gjellt me shum salc, krip e piper. Si spjegohet q njerzit me nerva i dashkan gjellt kshtu?! F. 220, rr. 9 Njeriu ka nevoj t kapet pas dikaje, si i mbyturi. I mbytuni ska si kapet, por ai q asht duke u mbyt. F. 221, rr. 89 Nj plak shqiptare m tha: Ti ke ardhur ktu t shohsh si i martojm djemt tan e t na i vrassh. Lind pyetja: A u dashka t dihet si martohen djemt pr ti vra?! F. 222, rr. 6 Trupat e armiqve q na kan sulmuar nuk i tret toka. Mendoj se ishte ma e drejt t thuhej: Trupat e armiqve edhe toka i tret ma shpejt. F. 222, rr. 30 Kryqet e varreve n nji drejtim. Fshatart than ngase era fryn gjithmon n nj drejtim. A ka ndonji vend n bot ku era fryn gjithmon n nji drejtim?! F. 224, rr. 19 Shqiptart flejn shpejt. Si e konstatuen ata q nuk fjetn asnj nat me shqiptar. F. 225, rr. 8 ǒluft e heshtur q ishte, tamam luft e vdekur. Po t ishte lufta e vdekun, nuk do t kishte luft kurr, prandej urojm t jet e vdekun lufta. F. 231, rr. 23 Prift, i thirri ai. Priftit i thirret pader X, ose don X. Nji gjeneral a nuk e dinte kt, e sidomos i besimit katolik si ishte ai gjeneral italian. F. 231, rr. 6 Ktij skeleti i mungojn dy dhmb, por mund tia bjm tek dentisti. A ka ngja ndonji her n botn ton ky veprim?! E far do ti nevojiten skeletit dhambt e punuem tek dentisti?! Ksaj a nuk i thon t tallesh me veten?! Un, ktij vshtrimi kritik, objektivitetin e t cilit besoj e pat vet, due tua them lexuesve t ktij shkrimi se kritika e sinqert e realiste, duke qen ushqimi ma jetdhans i cilsis, duhet t bahet edukuesja e kujdesit t do krijuesit, mbasi pa nji kritik t shndosh nuk mund t kemi art t shndosh. Sot munges e kritiks po mbush librarit tona me t ashtuquejtun libra, gazetat me t ashtuquajtun artikuj, fonotekat me t ashtuquejtuna kang, duke shfrytzue pamjaftueshmnin e shijimit t nj pjese t popullsis prandej edhe duke e zbrit kt pamjaftueshmni gjithnji e ma drejt zeros. Mendimi ma i papjekun e ma i damshm asht i atij q kujton se fama t ban t pakritikueshm. I pakritikueshm asht vetm Zoti, t kesh nj idhull asht e pranueshme, t bahesh fanatik i tij asht e papranueshme. Mbrojtja pa t drejt ka dy an t kqia: prkdheljen e gabimeve t krijuesit dhe miklimin e inferioritetit tand q mbron me t padrejt. Uroj q edhe tek ne kritika t xan at vend t nderuem q ka n vendet e qytetnueme ku shihet fare qart efekti i rrolit t saj.  Derguar nga Klajd Kapinova Manhattan New York

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Agim Doi
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran, Ministria e Mbrojtjes
  Postime
  2,799

  PRSE "LUFTOHET" KADARE!?...

  N VEND T PETICIONIT


  PRSE DNOHET KADAREJA!?
  (SA MIR Q ISMAIL KADAREJA ASHT SHQYPTAR)
  Ka vite q flitet dhe thuhet se Ismail Kadare nuk po i jepet mimi Nobel, sepse nuk e ka biografin e pastrGjykim shkretan komunist, dashakeqs, antishqiptar. Kadare end nuk i mban n gjoksin e vet mimet Nobel at t Letrsis dhe t Paqes, sepse ay e don kombit shqiptar m shum sesa i vyen dhe sesa e dshiron Europa Plak.


  Lexuesi nuk duhet t tronditet nga titulli. Ismail Kadare, gjeniu shqiptar i mijvjearit t trazuar, po vuan dnimin e pamerituar nga Europa arrogante dhe menefregiste nga komisione dhe klane, struktura dhe segment antishqiptar, q tek gjeniun yn shohin cakun e mjerimit t tyre moral.
  Ambasadori m luksoz dhe prfaqsuesi m dinjitoz i forcs dhe energjis intelektuali mbarshqiptare n bot ka qen dhe mbetet Ismail Kadare. Ky sht fakt vajtues pr antishqiptart, sht krcnim q l pa gjum shprfillsit e mendimit paqtues dhe madhor kadarejan, ky kolos i kombit sht sulmuar sistematikisht nga krrokamat e korbave antishqiptar q mezi presin ti nxjerrin syt t Madhit Ismail. Jan prpjekur ta prbaltin n diktatur, n katrahur, n neodiktatur dhe n kulisat ku gatuhet gjella antishqiptare. Por jo! Ismaili mbrohet nga elektorati i tij gjigand, nga lexuesi i nderuar shqiptar q e do kombin, q e adhuron emrin e nderuar shqiptar dhe q krenohet me vlerat e shqiptarve zulmmdhenj e aspak zmrak.
  Shqiptart kurr si komb nuk i kan shpallur luft popujve shovinist fqinj kndej dhe andej detit e detrave. Shqiptart zulmmdhenj jan cilsuar Fatos t Krishtrimit dhe Mbrojts t Europs (nga fjalimi i mbajtur m 13 prill 1993 nga Papa Gjon Pali i dyt n Sheshin Sknderbej Tiran kur e priti gjithe Shqipria Hirsin e Tij).
  Shqiptart qeverisn n vitet e mbrapshta t Lufts s Par Botnore edhe Libanin e largt me personalitetin e Pashko Vas Shkodranit n 1914 (anipse Shkodra hante mish kali asokohe).
  Shqiptart dhan talentin e tyre (shkodrani Karlo Gega) duke hapur tunelet e Europs pr t lidhur shtetet neutral midis tyre q nga Semeringu e deri tek Shn Gothardt e Shn Bernardt.
  Shqiptart me 19 tetor 2003 me miratimin e Selis s Shenjt i dhan njerzimit Shenjtrin e Saj Gonxhe Kol Bojaxhiun Anjezen e Madhe t mbiquajtur Madre Tereza e Kalkuts, q dikush duke qen intelektual interesant me origjin arumune me urdhr t nuk di se t kujt dhe me lajthitje t pafalshme na e bri t Bijn e Kols nga Prizreni dhe t Dranes nga Gjakova Gonxhe Bojaxhiun me origjin llaciface nga arrshia e Shkupit(!) Nuk ka gja, sepse Robin Hudi shqiptar Isa Boletini i Isniqit n krye t 73.000 mij lirimtarve kosovar aty e lidhi konopin etnik bash n mesin e Urs s Vardarit duke sokllitur: Deri ktu asht Shqypni!
  Pa dasht me habit lexuesin dhe pa ngulkambje, Ismail Kadare asht pinjoll i vlerave intelektuali mbarkombtare, asht trashgimtar i vlerave ma t spikatura t kombit shqiptar q ka nxjerr emra q zbukurojn dhe nderojn historin e njerzimit si p.sh.:
  i Jan Kukuzelit, i pari n bot q shkroi para 800 viteve n pentagram Te Deum pr muzikn kishtare bizantine.
  apo i Onufrit t madh q me t kuqen e tij n muralet e vendeve t shenjta la gjurmt e pashlyeshme t nj artisti t madh q end sot e ksaj dite nuk po e arrin askush n bot.
  Ismail Kadare sht trashgimtar i denj i artit t dy arkitektve mahnits t vlerave klasike ndrtimore botnore t realizuara nga Ark. Sinani dhe Ark. Kasemi, skraparlliut q ka projektuar veprat m mahnitse n Istambulin e tolerancs s pashembullt (aty sht Patriarkana Botnore e Orodoksis dhe uditrisht Turqia nuk pranohet(!) n Europ) me qindra objekte q i prkasin vlerave botnore si Xhamin Blu, t shpallura Monumente Botnore t Kulturs s Njerzimit.
  Ismail Kadare sht pinjoll i vllezrve Frashrllinj e veanrisht i Naimit t Madh dhe i Sami Frashrit, ktij kolosit prmetar q sht autor i Enciklopedis s Turqis dhe s bashku me Prof. Hasan Tahsinin ishin t part Rektor t Universitetin dhe Gjithmsonjtores s perandoris s paan Osmane.
  Kadare sht dimension i artit botror si ka mbetur edhe Aleksander Moissiu i famshm me origjin nga Kavaja q tronditi pr dhjetra vite me radh skenat botnore t Teatrit Klasik dhe Modern.
  Ishte pikrisht Ismail Kadar ai, q parashikoj ato dit t paharrueshme t majit 2004 futjen me dinjitet t 17 vjeares Anjeze Shahini me kngn Dua t bhem imazhi i yt n Finalen e Madhe t Parlamentit Europian t Artit dhe t Kengs t kompozuar nga E. Zhulali, q u mbajt n Istambul tek Arena e Madhe Abdi Ipeki - Abdi Pejani(!) q kshtu prkthehet n gjuhn e Fishts dhe t Konics
  Askush nuk mund t mohoj grmazet brohoritse t diktaturs, t servilve dhe dashakeqsve mjeran q lidhnin pantallonat me tel bakri (R. Brahimi me tevabi) kur i vrsuleshin Ismail Kadares n Kongreset e LSH.-s n pranin e R. A-s dhe N.Xh.-s, kur E.H.-ja porosiste Ismaili sht si udhiri (ulliri), sa m shum ta shtridhni (shtrydhni), aq m shum vaj nxjerr!
  Ismail Kadar ishte dhe do t mbes gjat n letrat shqipe e vetmja pend e art q i kallte frikn regjimit. Plagt e diktaturs do shrohen dikur, ndrsa Raqrat e ishpolicis sekrete nuk do t harrojn kurr jerrjen e masks dhe thonjt q ua nguli n surrat Ismail Kadarea, duke i ln me magjin e pends s vet kujtess popullore personazhet e urryera t sigurimsave si shmblltyra t s keqes.
  Ismail Kadar Kadare theu kornizat e realizmit socialist, ai gjithshka ishte, vetm shkrimtar i realizmit socialist nuk ishte. Ai tek do lexues, ishte dritaria e vetme ku ne t gjith, t shkolluar dhe t pashkolluar, lexonim dhe prpinim me ndje midis rreshtave n veprn e tij trsisht disidente. Botimi i veprave t Kadares asokohe, kalonte nepr vrimn e gjlprs n t gjitha sitat dhe shoshat e KQ. Por nuk kishin se far ti bnin sepse Kadar n letrsin e asaj kohe t mbrapsht me shum mnuri dhe me shum shkathtsi q m tepr ngjasonte me hilen futi diktatorin personazh n roman dhe meqnse ky quhej hop cilsor e hodhi lumin. Nse e hante Ismail Kadare qytetar denbabaden me aftsi gjeniale pozitive, e hante edhe personazhi paranojak dhe dredharak Enver Hoxha fshatar dendy me aftsi geniale negative. T dy gjinokastriot. Fitoj qytetari Kadar dhe humbi ai, qoftlargu ndenji 50 vite mbi kurrizin e drobitur t kombit dhe q vari, pushkatoi, dnoi, dhe dogji prsgjalli heronjt q liruan vendin nga nazi-fashistt, shokt e vet m t ngusht. U helmuan apo u varn, u dogjn prsgjalli dhe u pushkatuan komandant brigadash partizane, ushtarak me akademi madhore t kryera n Europ, u asgjsuan familje t tra nacionalistsh t cilt si personazhe t veprs Kadareane n faqet e librave t tij guximtar thonin: Malli pr zotrinjt e prmbysur q i ka zn kta(politbyroistt), do jet fillimi i fundit t tyre! Mukadez Hanmi tek Nntori i nj kryeqyteti apo Marku shoferi i kamionins IF, q bnte gjeografin e trheqjes zvarr npr rrugt e kryeqytetit duke respektuar hierarkin, mbasi flirtante me vajzn e zv.ministrit n pushtet
  Zra t mbrapsht, q jan vese intelektual renegat, q sistematikisht bjn thyerjen morale t kombit, uditrisht edhe zhgani i enveristave, sot e kan hal n sy Gjigandin Kadar. Ngjan paradoksale por ja q kshtu sht, sepse pikrisht enevristat, ata q e akuzojn se gjoja Kadar paska qen shkrimtar i oborrit komunist, pikrisht po ata sot e kan armik pr jet a vdekje gjeniun Ismail Kadar. Interesant !?Aspak!! Kjo spiegohet vetm vetm me frikn, tutn, trembjen q ata ndjejn n psiqik, n zemr dhe kudo kur Kadar ua jerr maskn e krimit.
  N Veprn Kadareane ne ndjenim forcn parlajmruese se po na ha dreqi! Neprmjet alegoris, metafors, simboliks, stilit t Tij magjepss dhe mbartjes me tingull aktual t s kaluars shqiptare sa t ndritur aq dhe t mallkuar nga tradhtit e xhelozit princrore apo t oborreve, neprmjet kumteve t Tija shpresdhnes dhe zgjimatare, na shkundi nga letargjia marramendse e Maksimovi Gorkit, nga Pavll Vllasovt dhe Pavl Koragint, duke na dhuruar veprat tronditse si: Prbindshi, Kronik n gur, generali i ushtris s vdekur, Prilli i thyer, Endrr mashtruese, Muri i madh, Kush e solli Doruntinn, Krushqit jan t ngrir, Koha e shkrimeve, Dimrin e Vetmis s Madhe, Munxadhnsi, Pallati i Gr Mrrit, Koncert n fund t dimrit, Nata me hn, Nntori i nj kryeqyteti, Kshtjella, Ura me tre harqe, Muzgu i perndive t steps, Emblema e dikurshme, Pashallqet e mdha, Daullet e Shiut, Nepunsi i Pallatit t Endrrave, Pesha e Kryqit, Nga dhjetori n dhjetor, Dosja H, Europa e mbretrve, Ballad pr vdekjen e J.G., Ra ky mort dhe u pam, Prkthyesi i katrt etj.etj.
  Ka vite q flitet dhe thuhet se Ismail Kadare nuk po i jepet mimi Nobel, sepse nuk e ka biografin e pastrGjykim shkretan komunist, dashakeqs, antishqiptar. Kadare end nuk i mban n gjoksin e vet mimet Nobel at t Letrsis dhe t Paqes, sepse ay e don kombit shqiptar m shum sesa i vyen dhe sesa e dshiron Europa Plak.
  Njeriut q bri e nuk bri pr ta shptuar Shqiprin ton nga kthetrat e diktaturs dhe izolimit, duke e vendosur kokn e tija dhe familjes s tij n gijotin, me ndrgjegje t plot.
  Ndoshta ngaq Ismail Kadare sht Njeriu q u dgjua fuqishm n kthesn m t madhe historike q po e kalonte Ballkani gjat lufts n Kosova n kaprxyell t viteve 98 99. Asokohe Kosova ishte pa Nn, pa lidership e pa inteligjenc t mirfillt.
  Ndoshta ngaq sht Njeriu i cili bri e nuk bri pr t bindur nj pjes t paris , koktrash, mercenare e makiaveliane mbarshqiptare pr ta nnshkruar dokumentin e Rambujes.
  Ndoshta ngaq Ismail Kadare vrtet sht Gjeni, por e do q sht mysliman.(!)
  N vend t dnimit t Gjeniut pse sht mysliman dhe jo katolik apo ortodoks do duhej tia jepni Dy Nobelet t Paqes dhe t Letrsis pr Punn dhe Veprn Madhore q Ai e ka br deri n vetsakrifikim, q toleranca e papar ndrfetare e popullit ton fisnik t marr dimesione monumentale, q populli shqiptar ndr m t lashtt n Gadishullin e trazuar t Ballkanit dhe ndr m t vjetrit n Europ, t mos jet sherraxhi.
  Apo dikush shqetsohet sepse profesionit fitimprurs t antishqiptarizms Ismail Kadare i ka treguar vendin e merituar t turpit dhe demaskimit!?
  N ecniklopedit e vendeve t zhvilluar europiane citohet q: Intelektual quhet nj Njeri i Shkolluar, i cili t gjitha energjit e veta fizike dhe mendore i jep n dobi t Paqes, t Njerzimit dhe t Kombit t vet!
  Kt dimension real ka Ismail Kadare. Askush nuk mund t mohoj, sado shpirtvogl qoft, q shqiptari i shquar dhe i nderuar Ismail Kadar i kalon sukseshm kto tre pengesa morale.
  Mos vall duhet t pyesim: Ja pse dnohet Ismail Kadare!?...
  Shkrimin po e mbyll me MENDIMIN Sa mir q Ismajl Kadareja asht shqyptar
  Agim Doi

 12. #12
  Citim Postuar m par nga Agim Doi
  N VEND T PETICIONIT


  PRSE DNOHET KADAREJA!?
  (SA MIR Q ISMAIL KADAREJA ASHT SHQYPTAR)
  Shqiptart qeverisn n vitet e mbrapshta t Lufts s Par Botnore edhe Libanin e largt me personalitetin e Pashko Vas Shkodranit n 1914 (anipse Shkodra hante mish kali asokohe).
  Shqiptart dhan talentin e tyre (shkodrani Karlo Gega) duke hapur tunelet e Europs pr t lidhur shtetet neutral midis tyre q nga Semeringu e deri tek Shn Gothardt e Shn Bernardt.
  Shqiptart me 19 tetor 2003 me miratimin e Selis s Shenjt i dhan njerzimit Shenjtrin e Saj Gonxhe Kol Bojaxhiun Anjezen e Madhe t mbiquajtur Madre Tereza e Kalkuts, q dikush duke qen intelektual interesant me origjin arumune me urdhr t nuk di se t kujt dhe me lajthitje t pafalshme na e bri t Bijn e Kols nga Prizreni dhe t Dranes nga Gjakova Gonxhe Bojaxhiun me origjin llaciface nga arrshia e Shkupit(!) Nuk ka gja, sepse Robin Hudi shqiptar Isa Boletini i Isniqit n krye t 73.000 mij lirimtarve kosovar aty e lidhi konopin etnik bash n mesin e Urs s Vardarit duke sokllitur: Deri ktu asht Shqypni!
  Pa dasht me habit lexuesin dhe pa ngulkambje, Ismail Kadare asht pinjoll i vlerave intelektuali mbarkombtare, asht trashgimtar i vlerave ma t spikatura t kombit shqiptar q ka nxjerr emra q zbukurojn dhe nderojn historin e njerzimit si p.sh.:
  i Jan Kukuzelit, i pari n bot q shkroi para 800 viteve n pentagram Te Deum pr muzikn kishtare bizantine.
  apo i Onufrit t madh q me t kuqen e tij n muralet e vendeve t shenjta la gjurmt e pashlyeshme t nj artisti t madh q end sot e ksaj dite nuk po e arrin askush n bot.
  Ismail Kadare sht trashgimtar i denj i artit t dy arkitektve mahnits t vlerave klasike ndrtimore botnore t realizuara nga Ark. Sinani dhe Ark. Kasemi, skraparlliut q ka projektuar veprat m mahnitse n Istambulin e tolerancs s pashembullt (aty sht Patriarkana Botnore e Orodoksis dhe uditrisht Turqia nuk pranohet(!) n Europ) me qindra objekte q i prkasin vlerave botnore si Xhamin Blu, t shpallura Monumente Botnore t Kulturs s Njerzimit.
  Ismail Kadare sht pinjoll i vllezrve Frashrllinj e veanrisht i Naimit t Madh dhe i Sami Frashrit, ktij kolosit prmetar q sht autor i Enciklopedis s Turqis dhe s bashku me Prof. Hasan Tahsinin ishin t part Rektor t Universitetin dhe Gjithmsonjtores s perandoris s paan Osmane.
  Kadare sht dimension i artit botror si ka mbetur edhe Aleksander Moissiu i famshm me origjin nga Kavaja q tronditi pr dhjetra vite me radh skenat botnore t Teatrit Klasik dhe Modern.
  Ishte pikrisht Ismail Kadar ai, q parashikoj ato dit t paharrueshme t majit 2004 futjen me dinjitet t 17 vjeares Anjeze Shahini me kngn Dua t bhem imazhi i yt n Finalen e Madhe t Parlamentit Europian t Artit dhe t Kengs t kompozuar nga E. Zhulali, q u mbajt n Istambul tek Arena e Madhe Abdi Ipeki - Abdi Pejani(!) q kshtu prkthehet n gjuhn e Fishts dhe t Konics
  Eshte per te ardhur keq kur lexon nje shkrim te tille. Te githa ato qe jan ecituar me lart nuk jane gje tjeter vetem se demagogji. 'lidhje kane ato qe keni shkruar me Kadarene s'merret vesh.

  Kadare eshte njeri i madh, mjeshter i letersise po asnjeri nuk ka te drejte ta fuse ate ne vlere absolute. Kritiken nuk mund tua ndaloje njerezve askush.

  Dua te jap nje shembull. Qeveria kineze zyrtarisht ka protestuar pse i eshte dhene mimi nobel shkrimtarit kinez Naipul. A mundej ndonjeri te dilte e te thonte se ai eshte njeri i madh. Shyqyr Zotit qe eshte kinez. do njeri sado i madh qofte mund te kritikohet nga donjeri sado i vogel qofte, nese ky i fundit thote te verteten.

  Me respekt.
  Thuaje te verteten; le te largohen prej teje te poshtrit.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e dallandyshe
  Antarsuar
  23-02-2004
  Vendndodhja
  ne bina te ullirit
  Postime
  144
  Zoti Agim mendoj se je njecik i nxehur ne gjykimin tend.
  Jam adhuruse e Kadares, i kam lexuar veprat e tij kur ende shoket dhe shoqet e mija nuk mundnin te lexonin rrjedhshem gjuhen shqipe.
  Kam patur fatin te perkujdesesha per librarin e shkolles keshtu qe librat e Kadares kan qene me te preferuarit e mi megjithse shume shkrime nuk i kuptoja per shkak te moshes shume te vogel.
  Nuk do ti haroj kurre mbresat e librit; "Kush e solli Doruntinen"?!
  Je i revoltuar pse Kadares nuk i japin cmim nobel, ("ah ta dish sa te revoltuar jemi ne pjestaret e Camerise, kur refuzohet e drejta e jone"), me vjen keq, por me shume keqardhje(dhe inat) ndjej per shkrimtaret tane te cilet kane aftesi te shkruajne, ashtu si dhe politikanet tane vrapojne drejt dekorimeve, cmimeve, si mizat pas mjaltit(i embelson shija e mjaltit por u ben edhe gropen).

  Prej kujt i merni dekorimet pak qesharake;Evropa- eshte autore e "krimit te shemtuar ndaj ceshtjes shqiptare"?!

  Ju sygjeroja qe mos te vraponi mbrapa perqafimit me armiqte e vendit tone,kur kane mundesin dhe aftesine ta ngren larte zerin per padrejtesine shqiptare.
  Vertet nen Tereza eshte shqiptare e adhurojme shume per emrin dhe orgjines askush nuk ka te drejt te na e grabis ate, sepse kur vjen puna per te llogjikuar, ka qene nje bamirese per te varfrit e botes por me nje qellim perhapjen e katolicizmit ndersa per problemin shqiptare asgje nuk ka bere. Por ne e duam pse eshte shqiptare!
  Shteti yne ndodhet ende i copetuar dhe i varferuar perhere e me teper merite e dekorimeve per te medhenjte tane po nga dora mizore e padrejtesise shqiptare.
  Ismail Kadare eshte nje shkrimtar qe lexuesi i thjeshte e pelqen shume por Kadares i duhet te punoj me shume per ceshtjen shqiptare.
  Kritik dhe respekt per te madhin Kadare!

  Fjala e penes eshte me e forte se ajo e pushkes!
  [ Trimeria-aroma LIRI//Tradhetia-kerrme llum i zi!]

 14. #14
  Larguar.
  Antarsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,152
  S'kam lexuar shum nga Kadareja por ato qe kam lexuar kane qene vepra te botuara ne periudha me diference kohe midis tyre.......... me duket se nuk shkruan si me pare, dhe mua s'me pelqen ndryshimi qe kan pesuar shkrimet e tij.......Nuk mohoj se ka talent per te shkruar, por ndoshta i ka ndryshuar mentaliteti....se di...

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Agim Doi
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran, Ministria e Mbrojtjes
  Postime
  2,799
  Saint - Simone (kurioz)
  T lumt q ke botuar foton e t shquarit Prof. Jup Kastrati. T tjerat q shkruan pr "vlerat absolute" etj.etj. - asgja nuk morra vesht. Nejse. Bn mir q i referohesh Qeveris Kineze e cila paska protestuar PR DHNIJE mimi NOBEL nj shkrimtari Na I Pu, un protestoj pr MOS DHNIJE mimi shkrimtarit t shquar t shekullit i cili nuk sht kinez por Gjinokastrit.
  N regull Saint Simone. Shndet nga un.
  Agimi

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Agim Doi
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran, Ministria e Mbrojtjes
  Postime
  2,799
  "Ju sygjeroja qe mos te vraponi mbrapa perqafimit me armiqte e vendit tone,kur kane mundesin dhe aftesine ta ngren larte zerin per padrejtesine shqiptare."
  Dallndyshe nuk e kuptova kt "cicrim" tndin! Kur t keni koh "nn bina t ullirit" m shkruani pak m qart ju lutem. ndrsa shtjen ame, kurr nuk e ka marr seriozisht Shqiprija! Keq! Mjerim! amrija dhe populli i saj, jan m atdhetart dhe njerz t ndritur. Un i nderoj dhe i respektoj deri n adhurim.
  Me respekt
  Agimi

 17. #17
  DuRrEsAk&MoDeRaToR Maska e Bledari
  Antarsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  Durres - Shqiperi
  Postime
  2,071
  Zoti Agim nese mundem te te bej nje pytje:

  Perse nuk e pranoni faktin qe Ismail kadare te mari cmimin NOBEL per paqe, edhe ju pse e percmoni kaq shum ket poet kete kolegun tend?
  Sepse une nuk arrij ta kuptoj.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Agim Doi
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran, Ministria e Mbrojtjes
  Postime
  2,799
  Bledar i dashur
  Cilin poet apo koleg prmoj more vlla!? Ku e ke lexuar prmimin. Mos ndoshta ia fusni kot sepse nuk keni me far t merreni!???...
  Ju prqafoj t gjithve
  Agimi

 19. #19
  Citim Postuar m par nga Agim Doi
  Saint - Simone (kurioz)
  T lumt q ke botuar foton e t shquarit Prof. Jup Kastrati. T tjerat q shkruan pr "vlerat absolute" etj.etj. - asgja nuk morra vesht. Nejse. Bn mir q i referohesh Qeveris Kineze e cila paska protestuar PR DHNIJE mimi NOBEL nj shkrimtari Na I Pu, un protestoj pr MOS DHNIJE mimi shkrimtarit t shquar t shekullit i cili nuk sht kinez por Gjinokastrit.
  N regull Saint Simone. Shndet nga un.
  Agimi
  I nderuar Agim Doi,
  Dua tju falenderoj per pergjigjen, megjithese thjesht keni thene qe s'keni kuptuar asgje.
  1.Dua ta sqaroj pak ate punen e references kineze, sepse e shoh qe nuk eshte shume e qarte, perndryshe ju do ta kuptonit patjeter...
  Nuk diskutohet qe do na behej qejfi dhe do krenoheshim me nje nobel per kadarene. Do ishte fantastike. Por une doja te thoja qe kjo s'ka shume rendesi dhe nuk ia vlen te behen kaq diskutime. Per me teper qe ky mim eshte shume i diskutueshem sidomos ai i paqes dhe letersise qe jane teper subjektive. Dhe per kete dhashe si shembull qeverine kineze.
  Personalisht nuk mendoj se Kadare e meriton mimin Nobel. Nje intelektuali nuk i falet te beje ndryshime aq rrenjesore ne idete e tij, per me teper nje shkrimtari te madh. Ai nuk ehste poltikan, ai s'eshte as Nano as Meta as Berisha...

  2.Une jetoj ne Turqi. Para ca ditesh nje nga gazetat e perditshme filloi nje seri shkrimesh ne lidhje me Shqiperine...Gazetari (shkrimtar i njohur ketu) nder te tjera fliste dhe per njohjen e tij me Kadarene ne France dhe e cilesonte "shkrimtari i madh i vendit te vogel". Te them te drejten mu be shume qejfi dhe ua tregova shokeve me mburrje artikullin ne fjale. Por nder te tjera shkrimtari fliste dhe per njefare antipatie karshi turqve te KADARESE. Mua me vjen keq sepse kam pare se turqit me te vertete i duan shqiptaret dhe na shohin si vellezer. Si e justifikon Kadare-ja kete nuk e di por nje gje e di mire: nuk ka te drejte aspak...

  me respekt
  Thuaje te verteten; le te largohen prej teje te poshtrit.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Agim Doi
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran, Ministria e Mbrojtjes
  Postime
  2,799
  Saint-Simone i dashtun
  Nuk e di por paskam qef me bashkbisedue me ty.
  1. Kadaren e njoh mjaft mir dhe t garantoj q ASPAK nuk ka ndrruar idet e veta. Sa vje je ti?! A ke lexuar dika prej Kadares? Mendoju dhe m shkruaj m gjat.
  2. Mos ngatrro turqit me osmant!!! Ne na pushtuan dhe na mbajtn rreth 500 vite n robri se ishin vet vezirt, sadriazemt, pashallart e deri tek sulltant kan qen shqiptar! Mos harro q edhe Kemal Ataturk ka qen me origjin por jo proshqiptar(!) ndrsa Kenan Evren - nga Presheva ka qen njeri i madh! Etj.etj. Tani po t pyes: ma mir vezir, pash, apo udhheqs n perandorin somane (duke qen shqiptar me origjin), apo n krye t popullit pr t fituar lirin e pavarsin! Mos harro se kur Pashko Vaso ishte Guvernator n Liban, shkodrant pa prjashtim me fmij, pleq e t rinj hanin mish kali t ngordhur!

  I dashtun Saint - Simone kaq pr sot!
  Shndet vllako dhe sillu mir n Turqi, se ata kan edhe tabjate t mbrapshta!
  Agimi

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Procesi i Pavarsimit t Kosovs
  Nga AsgjSikurDielli n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 167
  Postimi i Fundit: 12-10-2012, 06:23
 2. Njqindvjetori i lindjes s Enver Hoxhs - a dim t shkruajm pa emocione?
  Nga projekti21_dk n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 500
  Postimi i Fundit: 16-10-2009, 14:46
 3. Mocioni, Berisha flet pr gjithka, por jo pr Fazlli
  Nga njemik n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 19-12-2008, 10:44
 4. Shqipria prball ndrgjegjes s gjymtuar t saj
  Nga tani_26 n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 26-09-2005, 06:40
 5. Janullatos: Nuk ka prparim me djegien e kishave dhe xhamive
  Nga Jesushaus n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 157
  Postimi i Fundit: 08-04-2004, 07:40

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •