Close
Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 139

Tema: Vetmia

 1. #1
  Creator Spiritus Maska e Dito
  Anėtarėsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahēen time
  Postime
  3,883

  Vetmia

  Vetmia: Kjo ndienje qe shfaqet qe ne femijerine e hershme, A nuk ju kujtohet shprehja "Askush nuk do te luaje me mua" Pra kjo eshte nje premise qe nje individ kerkon te mbyllet ne vetvete. Besoj kjo ska perkatsi gjinore Mashkull/Femer pasi te gjithe jemi deshmimtare te ndodhive kur pleq apo edhe te rinj kane vdekur te vetem ne shtepite e tyre krejt te vetem dhe pas ditesh e muajsh eshte marre vesh. E tmershme por e vertete.

  Me thoni pra miqte e mi forumiste si e perjetoni ju ndienjen e vetmise, dicka nga tingulli i ketij opsioni.

  Dito.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 2. #2
  football Maska e football
  Anėtarėsuar
  11-07-2005
  Vendndodhja
  ne hapesire
  Postime
  42
  Shume here njerezit e vetmuar jane me karakter te forte. Keta njerez nuk ndjejne nevojen e personave te tjere perreth dhe kane besim te plote ne vetvehte. Kane nevoje per prezencen e tyre vetem si figura por jo si qenje, mbasi ata edhe kur jane midis njerezve jane perseri vetem. Komunikimi eshte zero. Keta njerez ose degjojne shume dhe nuk flasin fare ose flasin shume dhe nuk degjojne fare. Ata mund te jene njerez me pushtet te plote ose pa pushtet fare. Pra mund te jene ose shume te zgjuar deri ne menduri ose shume te trashe deri ne te mete. Pra vetem nuk jane vetem njerezit mesatare qe nuk arijne ti kuptojne te gjitha problemet ose kuptojne pak me teper se budallenjte.

 3. #3
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  nė realitetin e hidhur
  Mosha
  38
  Postime
  2,166
  Lumturia e personit ndodhet ne tru. Keshtu nuk eshte e thene qe vetmia do te thote domosdo deshperim. Varet si e perballon cdo person.

  Sidoqofte cdo person ka nevoje per njecik vetmi. Vetmia eshte shansi me i mire per te mesuar veten!

 4. #4
  Gone Maska e MiLaNiStE
  Anėtarėsuar
  19-05-2003
  Vendndodhja
  dónde ustedes no me puede ver
  Mosha
  31
  Postime
  1,770
  bashkohem me menimin e parafolsit

 5. #5
  Hey, how do i look? Maska e Aragorn I
  Anėtarėsuar
  20-09-2003
  Vendndodhja
  Your five years in solitary confinement are at an end. You've paid part of your debt to France.
  Mosha
  39
  Postime
  324
  Citim Postuar mė parė nga Kryeplaku
  Vetmia eshte shansi me i mire per te mesuar veten!
  A ma shpjegon edhe mua se si ndodh kjo gje? Dmth pse eshte vetmia shanci me i mire per te mesuar veten?

  Degjo plako, vetmia nuk eshte aspak shanci me i mire per te mesuar veten. Pak a shume te kuptoj se ti e thua kete gje duke u bazuar ne komunikimin e njeriut me veten, reflektimin, meditimin, etj etj... por faktikisht vetmia eshte nje kontribut i vogel per njohjen e njeriut, kjo sepse njeriu e njeh veten me mire nepermjet te tjereve. Konkretisht, Tarzani, ne mes kafsheve, e quante veten majmun, dmth ashtu e dinte veten ai, tip gorille me floke te gjata. Dmth me thuaj se me ke rri te te them se kush je. Prandaj, dalim me konkluzionin se nepermjet njerezve (ose kafsheve) me te cilet ne rrim, ne njohim veten.
  Nga halli,
  derrit i thuhet dajo.

  Ndjesė pastė nėna e shtrenjtė..
  Sa shumė vėllezėr paska patur!

 6. #6
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  nė realitetin e hidhur
  Mosha
  38
  Postime
  2,166
  Citim Postuar mė parė nga Aragorn I
  A ma shpjegon edhe mua se si ndodh kjo gje? Dmth pse eshte vetmia shanci me i mire per te mesuar veten?

  Degjo plako, vetmia nuk eshte aspak shanci me i mire per te mesuar veten. Pak a shume te kuptoj se ti e thua kete gje duke u bazuar ne komunikimin e njeriut me veten, reflektimin, meditimin, etj etj... por faktikisht vetmia eshte nje kontribut i vogel per njohjen e njeriut, kjo sepse njeriu e njeh veten me mire nepermjet te tjereve. Konkretisht, Tarzani, ne mes kafsheve, e quante veten majmun, dmth ashtu e dinte veten ai, tip gorille me floke te gjata. Dmth me thuaj se me ke rri te te them se kush je. Prandaj, dalim me konkluzionin se nepermjet njerezve (ose kafsheve) me te cilet ne rrim, ne njohim veten.
  Edhe une jam ndakort me ty... vecse nuk e kisha fjalen per Tarzanin, as per Robinson Kruzoin!

  Sidoqofte vetmia te jep kohen qe te filozofosh veten...

 7. #7
  Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
  Anėtarėsuar
  07-01-2004
  Vendndodhja
  In Constant Motion!
  Postime
  501
  Cdo gje e tepruar nuk eshte e shendetshme. Vetmia eshte pozitive kur njeriu deshiron te shkeputet per pak momente nga jeta monotone...vorbulla e saj...per te reflektuar mbi vetveten apo ato gjera specifike qe e preokupojne. Por vetmia eshte teper e rrezikshme nese ajo s'i ndahet njeriut per nje kohe te gjate...qofte kjo zgjedhja e tij apo thjesht rrethanat.

  E urrej vetmine....sepse te largon nga origjina njerezore.
  If I Only Could....

 8. #8
  Hey, how do i look? Maska e Aragorn I
  Anėtarėsuar
  20-09-2003
  Vendndodhja
  Your five years in solitary confinement are at an end. You've paid part of your debt to France.
  Mosha
  39
  Postime
  324
  Citim Postuar mė parė nga BRADYKININ
  Cdo gje e tepruar nuk eshte e shendetshme. Vetmia eshte pozitive kur njeriu deshiron te shkeputet per pak momente nga jeta monotone...vorbulla e saj...per te reflektuar mbi vetveten apo ato gjera specifike qe e preokupojne. Por vetmia eshte teper e rrezikshme nese ajo s'i ndahet njeriut per nje kohe te gjate...qofte kjo zgjedhja e tij apo thjesht rrethanat.

  E urrej vetmine....sepse te largon nga origjina njerezore.
  Shamikuqe, kur njeriu shkeputet per disa momente nga njerezia e zhurma drejt qetesise... kto momente nuk quhen vetmi, quhet nevoje per qetesi, nevoje per shoqerine e vetes, ose thjesht, momente private. Kur njeriu cohet nga nje dhome plot njerez e shkon diku ne nje dhome bosh, e ben se do vete, kjo nuk eshte vetmi por 'privacy'. Vetmia ndodh kur individi ngelet i vetmuar, e jo kur zgjedh te jete i vetmuar. Ne pergjithesi te vetmuarit duan te jene ne shoqerine e te tjereve dhe e ndiejn veten te alienuar, izoluar etj etj... Vetmia nga vete natyra e saj nuk eshte ide pozitive, e pare nga te kater anet.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Aragorn I : 07-09-2005 mė 05:55
  Nga halli,
  derrit i thuhet dajo.

  Ndjesė pastė nėna e shtrenjtė..
  Sa shumė vėllezėr paska patur!

 9. #9
  *Antar i Rrespektuar* Maska e Albi
  Anėtarėsuar
  18-05-2005
  Vendndodhja
  MiLaNo
  Mosha
  43
  Postime
  591
  Vetmia e tepruar eshte ne dem te trurit sepse duke qen ne vetmi arin ne humbet te komonikuarit me te tjret dhe me ton engjefalosun,njeriu ka nevoje per vetmi po (pak) gjithsesi dhe te ndenjurit shum mes te tjerve perseri eshte e demshme ;;

  ANTENA
  Duaje ate qe ke dhe jo ate qe do kesh


  Albi

 10. #10
  gone Maska e helene
  Anėtarėsuar
  26-02-2003
  Vendndodhja
  shume larg
  Postime
  914
  Deri tani s'kam pasur ndonje problem, si te jem vetem si te jem me shoqeri per mua njesoj eshte.Shumicen e rasteve preferoj te rri vetem.

 11. #11
  Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
  Anėtarėsuar
  07-01-2004
  Vendndodhja
  In Constant Motion!
  Postime
  501
  Citim Postuar mė parė nga Aragorn I
  Shamikuqe, kur njeriu shkeputet per disa momente nga njerezia e zhurma drejt qetesise... kto momente nuk quhen vetmi, quhet nevoje per qetesi, nevoje per shoqerine e vetes, ose thjesht, momente private. Kur njeriu cohet nga nje dhome plot njerez e shkon diku ne nje dhome bosh, e ben se do vete, kjo nuk eshte vetmi por 'privacy'. Vetmia ndodh kur individi ngelet i vetmuar, e jo kur zgjedh te jete i vetmuar. Ne pergjithesi te vetmuarit duan te jene ne shoqerine e te tjereve dhe e ndiejn veten te alienuar, izoluar etj etj... Vetmia nga vete natyra e saj nuk eshte ide pozitive, e pare nga te kater anet.
  Te kuptoj Aragorn qe terheqja nga zhurma/shoqeria per pak kohe eshte normale. Por prape se prape je ne shoqerine e vetvetes, hence fjala VETMI. Pra zgjedh te kesh privacine tende, your space, your own time with YOURSELF.

  Mendoj se VETMIA ndodh per shume aresye:
  1) Pjese e karakterit nen Schizoid Personality Disorder. Keta njerez preferojne te qendrojne vetem dhe ndihen me mire ashtu. Nuk kane deshire te bejne shoqeri te reja. Jane shume te urte ne shkolle. Shumica i njohin thjesht si emer sepse nuk komunikojne.

  2) Prape pjese e karakterit por ne kete rast si Avoidant Personality Disorder. Keta njerez jane ato tipat e turpshem qe nuk kane guxim te bejne shoqeri. E deshirojne miqesine/biseden me te tjeret por nuk kane guts. Kane frike se mos cdo gje do shkoje keq...etj. etj. Dhe keto ndihen miserable vetem.

  3) Rrethanat me te cilat jeta na prezanton. Shumica prej nesh qe shkruajme ne kete forum jemi larg Shqiperise. Sa nga ne e kane familjen ne keto vende te huaja? Sa nga ne jetojme me roomates me te cilet ndoshta s'kemi asgje te perbashket, pervec se profesionit? Sa nga ne flasin shqip jashte ketij forumi? Pse vijme ketu?
  Pra, dua te them qe jeta ne mergim eshte per disa nje tip VETMIE. Nuk eshte se nuk deshiron te jesh ne shoqerine e njerezve por ndoshta ato njerez qe te rrethojne nuk te pershtaten. Nuk te ecen muhabeti...dhe normalisht do terhiqesh ne VETVETE.

  Dhe ketu ta kisha llafin ne postin1. Nese njeriu merr disa momente per te kaluar kohe me vetveten, eshte ok. Por nese VETMIA behet miku jot me i mire per 1 kohe te gjate, ka efekt negativ..sepse eshte si ai krimbi qe te gerryen.
  If I Only Could....

 12. #12
  viva voce
  Anėtarėsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  Vetmia ėshtė gjėndje e isolimit social sidoqofte vetmia ka dhe paraqitjen e saj pathologjike:
  -Frika e tė qėnit vetėm,dhe e kundėrta e saj dėshira pėr tė qėnė vetėm.
  ...Kam disa aspekte tė tjera tė vetmisė.pėr monoteistėt:
  -A ndihet Zoti vetėm?
  -pse fillimisht Adamin(Ademmin) e krijoi tė vetėm?etj...

 13. #13
  viva voce
  Anėtarėsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  Citim Postuar mė parė nga ANTENA
  Vetmia e tepruar eshte ne dem te trurit sepse duke qen ne vetmi arin ne humbet te komonikuarit me te tjret dhe me ton engjefalosun,njeriu ka nevoje per vetmi po (pak) gjithsesi dhe te ndenjurit shum mes te tjerve perseri eshte e demshme ;;

  ANTENA
  ANTENA, cfare eshte ton engjefalosun?pls

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-10-2004
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,600
  Vetmia eshte nje dicka nje pike e veshtire qe ka nje njeri por duhet te jet i forte ai qe e kalon kete gjendje kjo nuk do te thot qe ai njeri nuk eshte normal.Ata njerez qe dalin te fituar nga vetmia kane kuptuar veten e tyre ose me mire duhet te kuptosh veten tende nje here pastaj te tjeret.E kam kaluar vetmine por e kalova sepse isha mesuar arrita ta mesoj por kuptova gabimet e mija edhe veten time.

 15. #15
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Anėtarėsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,767
  "Njeriu eshte qenie me karakteristika shoqerore- ka thene Aristoteli dhe nqs do te mund te jetonim vetem do te ishim ose kafshe ose perendi". Zoti nuk ka nevoja as mangesi ne pergjithesi prandaj nuk ndihet vetem. Une keshtu mendoj dhe shpresoj se i jam pergjigjur dp17ego. Adamin e krijoi vetem por e pa se ai nuk jetonte dot ne kete gjendje sepse ishte njeri prandaj krijoi dhe gruan.
  Vetmia besoj se te ndihmon per te gjetur dhe per tu njohur me mire me veten. Keshtu njeriu ne vetmi dhe ne perqedrim te plote mund te arrije te hipnotizoje veten dhe te komunikoje me subkoshiencen e vet duke nxjerre ne pah nevojat e veta te fshehta. Keto jane teknika te fizioterapise qe te mundesojne te krijosh nje ekuiliber brenda vetes. Duke qene ne harmoni me veten mund te reagosh me mire ndaj ngacmimeve te jashtme. Shume shkrimtare apo njerez te shquar ua kane imponuar vetes vetmine qe te kishin mundesi te krijonin. Balzaku prsh. qethej tullac dhe nuk dilte nga shtepia, meqe nuk kishte c'te bente shkruante.
  Ka shume lloje vetmish dhe mund ta shikosh nga shume aspekte, nga njera ane vetmia eshte mungesa e nje personi te dyte por ama mund te jete dhe nevoja e te qendruarit vetem. Te gjitha keto nqs permblidhen ne kufijte e normales nuk ka asgje te keqe. Besoj se eshte nevoje e njeriut qe te rrije vetem po aq sa eshte nevoje te jete ne shoqeri.
  Ekziston dhe nje lloj tjeter vetmie, vetmia e gjeniut. Nje njeri qe ndjen se nuk e kuptojne ndjehet vetem edhe sikur perreth tij te ndodhen qindra njerez. Nuk eshte e thene qe vetmia te jete dicka negative kur mendon dicka te bukur qe nuk e ka menduar njeri ndihesh jo vetem por "i vecante". Fraza me e perdorshme e nje mburacaku klasik eshte "e kam bere vete" - pra vetem, pa ndihmen e askujt. Vetmia mund te jete mburoja me e mire e nje egoisti - "s'kam nevoje askend ia dal vete mbane" Vetmia eshte edhe pjese e folklorit shqiptar "mora rrugen per Janine, isha vetem" Vetmise nuk duhet t'i druhesh, duhet ta respektosh. Shume njerez krijojne lidhje intime me persona qe nuk i duan vetem nga frika per te mos ngelur vetem.
  Eshte shume me i gjere koncepti i vetmise nuk mund te permblidhet ne dy fjale, nuk eshte gjendje fizike eshte ndjenje dhe si cdo ndjenje duhet respektuar dhe pranuar pasi ke bere kete nqs eshte ndjenje e papelqyeshme per ty kerkon te dalesh prej saj.
  Ezekiel 25-17.

 16. #16
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,662
  Citim Postuar mė parė nga ANTENA
  Vetmia e tepruar eshte ne dem te trurit sepse duke qen ne vetmi arin ne humbet te komonikuarit me te tjret dhe me ton engjefalosun,njeriu ka nevoje per vetmi po (pak) gjithsesi dhe te ndenjurit shum mes te tjerve perseri eshte e demshme ;;

  ANTENA
  C'ja fut kot ti Antene , so ky eshte shpjegimi yt ?

  Ka vetmi e vetmi , por shume po e ngaterroni me ate qetesi shpirterore dhe mendore per pak kohe qe kerkon cdokush nga ne , te largohemi nga monotonia dhe stresi i perditshem dhe kaq ... vetem per pak kohe .
  Por prape duam te ri-kthehemi ne jeten tone sado e zhurmshme , merzitshme / apo gezuar eshte .

  Vetmia eshte e keqe , i tjeterson njerezit ..hic nuk te ben mire
  Provojeni te jetoni pa njerezit tuaj , shoqerine ... e shikoni si do ndiheni .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga PINK : 07-09-2005 mė 13:45
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 17. #17
  Ma®seli Maska e JaCk_DaniELs
  Anėtarėsuar
  17-05-2002
  Vendndodhja
  As Vet Se Di
  Mosha
  33
  Postime
  923
  Besoi qe eshte nje gje shume e mire qe te jesh i mbyllur ne vetevte ose me sakte te jesh gjithmon vetem sepse ke shume besim te vetja jote.

  Gjeja me e bukur ne jete eshte vetmia lol me te vertete
  E kam tė vėshtirė tė gjykoj tė tjerėt , por tė tjerėt e kan tė vėshtirė pėr mos mė gjykuar mua.....

 18. #18
  Vetmia eshte lehtesuese kur te trishtojne te tjeret dhe e trishtueshme kur s'mund te te lehtesojne shpirtin...
  U let him hold a gun 2 ur head during sex?I thought u were a feminist
  Usually he takes the clip out

 19. #19
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Anėtarėsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,767
  Tej dritares ėshtė ngrohtė
  njerėz janė ulur nė tavolina
  qyteti nis e del prej vetes
  nė rrugė bredhin klube e makina

  Nuk ėshtė e thėnė tė jem krejt i vetėm
  s'ėshtė e thėnė tė jem as vet' i dytė
  me miq tė rastit po mė mbushėt nata
  njė vėnd do gjej ku tė ēlodh sytė

  (refren)
  Kam ftohtė e s'tė shoh pranė
  mendoj, mendoj se si
  avujt e ngrohtė tė frymės sime
  si zogj tė bardhė e tė vėrbuar
  mbėrrijnė tek ti.

  Nė ėndėrr vijnė e qetė kėndojnė
  e unė, me syte pak mbyllur rri
  kokėn ngre lart, dėgjoj ngadalė
  kėngėn e hėnės tė brishtė si zanė
  qė solle ti…
  --------------

  E di pse hesht hija ime
  e di qė lotėt s'flasin kurrė
  prandaj dėgjoji dhe fjalėt e mia
  nė heshtje kėndojnė dhe ata si unė

  Pas pak ngadalė do tė iki
  qė lotėt tė shkoj ti fshij diku
  kėtu pranė, mbase atje larg
  pas pak ngadalė do kthehem unė

  (refreni)


  Shikoni nje lloj "vetmie" qe shprehet me vargjet fantastike te kesaj kenge. Autori nuk eshte vetem kur thote :
  Nuk ėshtė e thėnė tė jem krejt i vetėm
  s'ėshtė e thėnė tė jem as vet' i dytė
  me miq tė rastit po mė mbushėt nata
  njė vėnd do gjej ku tė ēlodh sytė
  por ama ndihet vetem.
  Ezekiel 25-17.

 20. #20
  ________
  Anėtarėsuar
  08-11-2003
  Postime
  1,518
  Zhvillimi i species tone ka nevoje per bashkpunime,organizime,grupime.Vetmia sjell si pasoje mungese informacioni,supozime te gabuara,dhe teori te parealizueshme.Njerezit e vetmuar duke u mbeshtetur ne pčarimet baze te sociologjise dhe psikologjise jane anormal.Nuk e kam fjalen ne kontekstin mendor por nga ana e karakterit jane anormal.
  Il cuore matto che ti segue ancora
  E giorno e notte pensa solo a te

Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Vetmia dhe pasojat e saj
  Nga DEA27 nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 01-01-2009, 20:59
 2. Unė, Ti dhe Ajo nė mes nesh Vetmia!
  Nga Poeti nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 23-01-2006, 22:21
 3. Vetmia universale hapesinore?
  Nga Failed Rapper nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-07-2005, 05:29
 4. Poezi nga Diabolis
  Nga Diabolis nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 499
  Postimi i Fundit: 13-05-2004, 12:06
 5. VETMIA DHE JU QE DEGJONI VETMINE
  Nga eris nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-03-2003, 07:30

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •