Close
Faqja 10 prej 10 FillimFillim ... 8910
Duke shfaqur rezultatin 181 deri 188 prej 188
  1. #181
    Survivor Maska e Orku
    Anėtarėsuar
    13-02-2003
    Vendndodhja
    Oqean
    Postime
    981
    Shoku lesh

    Ne nje lagje mund te ndodhe qe k...va te jete me e pasura por askush nuk do te behet si ajo ose si ty psh.

    Kete ta them qe te kesh parasysh se paraja dhe pushteti nuk jane gjithcka dhe se ka gjera si psh koshienca qe peshojne shume me teper se ato .... por ti nga ngjashmeria e madhe qe ke me rastin me lart nuk e kupton dot se per cfare po flas.

    Gjithsesi shembujt qe ke sjelle jane pa vend pasi ka nje ndryshim shume te madh mes atyre intelektualeve qe i sherbyen sistemit nen dhune pa u perziere ne krimet e tij dhe qe atehere kur paten mundesine i vune shkelmin dhe atyre qe realisht kishin pushtetin dhe pinjolleve te tyre sot.

    Pra ti nuk mund t'i fusesh kurresesi nje thes Kadarene, Berishen, Petrelen, Ceken,Selamin, Cashkun, Pangon, Mustafaj, Plasarin, Ahmetaj,Grabocken ....... etj etj me Hoxhen, Kapon, Shehun,Gradecin,Lleshin,Celen .... etj sepse mbi ta nuk rendojne krime dhe ishin nje pjese e mire e tyre qe ndihmuan ne renien e sistemit.

    Pra midis te lartpermendureve dhe pinjolleve te krimineleve ndryshimi eshte teper i madh. Dhe kete mese miri e dine vete pinjollet qe e ndjejne veten te shkelmuar nga njerez qe mendonin se i kishin nen zgjedhe. E dine sepse kur keta intelektuale fituan pushtetin, famen apo popullaritetin ata provuan poshtrimin, perdhosjen dhe burgun. Sot pinjollet e tyre sigurisht qe jane pjese e shoqerise por poshtrimi dhe perdhosja qe iu be prinderve te tyre ne vitet 90 eshte pak veshtire te kaperdihet me argumentin se ata qe ua bene ishin te <> hahahaha

    Ti nuk shkruan hidhur apo embel sepse je shume i leshezuar .... je leshezuar edhe me shume qe kur te flaken jashte forumit ... po mesa duket ke ngere ndonje presh leshator dhe nga klod je kthyer ne lesh ...

  2. #182
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    11-04-2003
    Postime
    1,348
    Perdhosja qe iu be prinderve te tyre??

    Hakmarrja morale eshte arma me e fuqishme e skllavit - thote Fredrik Nietzsche. Nuk e di si krahasohet ajo me 50 vjet burg e injorance dhe me 500 vjet te qenit llum i shoqerise shqiptare.

    Berisha, Kadare, Pashko etj etj nuk krahasohen me Hoxhen, Kapon, etj por krahasohen me femijet e tyre.
    Se sa i sherbyen ata sistemit flet vete historia. Berisha ishte 25 vjet sekretar partie, dmth polici ideologjik i PPSH, detyra e tij ishte zbatimi rigoroz i vijes se partise ne baze, Kadare deputet qe miratonte ligje te tipit agjitacion e propagande. Pashko, Pollo, Gjinushi etj etj te gjithe intelektuale te suksesshem ne ate kohe, jane pasardhes te baballareve komuniste. Dhe sigurisht shumica e intelektualeve po ashtu, pasi po te mos kishe biografi te mire nuk beheshe intelektual por lopcar ne shqiperi.

    Edhe Hajdari ne fjale, ishte nje nga keta te privilegjuar deri diku. Te pakten ishte nje nga ata qe e pranoi dhe e miratoi privilegjin e atij sistemi diktatorial, dhe shkoi ne shkolle te larte. Nje anti-komunist i vertete nuk mundet pra te gezonte ate privilegj.

    Keshtu pra o trim edhe kete here qenin e ngordhur gjete.

  3. #183
    Survivor Maska e Orku
    Anėtarėsuar
    13-02-2003
    Vendndodhja
    Oqean
    Postime
    981
    Meqenese te duket vetja qen i ngordhur nuk po ta prish qejfin.

    Degjo klod-ngordhesira

    Intelektualet qe te permenda me lart nuk kane bere karriere fale komunizmit por fale aftesive te tyre ... ata sigurisht nuk jane nga klasa e te perndjekurve por as nga ajo e krimineleve apo pushtetmbajtesve .... te pakten jo ata qe te kam permendur une.

    A qendrojne ata moralisht me lart apo me poshte se disidentet qe u kalben burgjeve kjo eshte nje ceshtje qe gjithsekush i pergjigjet sipas koshiences se tij por eshte fakt qe ata dhane kontributin e tyre ne rrezimin e diktatures dhe monstrave te saj dhe kjo i dashur lesh nuk mund ti vendose kurre ne nje plan me femijet e te perdhosurve sepse ne kete mes ka nje konflikt te qarte qe eshte rrezimi i dinastive.

    Llum .... pikerisht ketu ti ke moral te ngjashem me k....ven, sepse llum nuk eshte ai qe lufton per dinjitetin e tij ne rrethin e fundit te ferrit te komunist por funderrina qe e dergon ate atje. Se fundi diktatura ra dhe kjo shenoi humbjen dhe perbaltjen e emrave te saj.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Orku : 10-06-2003 mė 11:48

  4. #184
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    11-04-2003
    Postime
    1,348
    Na kenaqe o berber

    E verteta eshte se keta intelektuale ekzsitojne sepse ne rradhe te pare i privilegjoi ai sistem dhe pastaj ishin te afte. Ata i sherbyen atij sistemi deri sa ai u kalb fare dhe thika vajti ne palce, aty ku nuk mbante me. Ne fakt ai sistem me shume u rrezua vete apo e rrezoi momenti historik se sa e rrezuam ne si shqiptare. Ndryshe ne do ta benim kete me pare.
    Kjo eshte pra edhe nje pikepyetje tjeter mbi figuren e Hajdarit dhe meriten e tij per "revolucionin demokratik".

    Edhe dicka tjeter. Mos harro se Hoxha garipave si puna juaj nuk u kishte dhene as privilegjin e te qenit kundershtar i denje i tij, ja sa te pavlere e te paafte ishit ju kur vinte puna per te luftuar Hoxhen. Te ishte per "kundershtimin" tuaj, Hoxha do mbreteronte edhe 500 vjet te tjera. Keshtu qe kujdes kur vleresoni veten. Me duket se vlera me e madhe qe iu la, eshte ajo e te qenit viktime, dmth i pavlere.

  5. #185
    Survivor Maska e Orku
    Anėtarėsuar
    13-02-2003
    Vendndodhja
    Oqean
    Postime
    981
    Klod-leshi

    Sikur te ishin gjerat kaq te thjeshta komunistet nuk do fitonin zgjedhjet ne 91, dhe njerezit qe do viheshin ne krye te levizjes do te ishin me shume se nje dyzine. E verteta eshte se krisja e tyre me sistemin kiste filluar qe me pare por qe levizje studentore ajo qe shenoi kthesen historike per shqiptaret duke rikthyer pluralizmin pas me shume se gjysem shekulli.

    Tani ti mund te fusesh ne pune te gjitha organet per te prodhuar hipoteza te tipit ra vete ..... por keto kane aq vlere sa c'ka nje pellitje gomari pasi realiteti flet ndryshe.

    Se fundi shtresa qe i rezistoi deiktatures dhe qe u persekutua prej saj per mua eshte shtresa qe qendron moralisht me lart se cdo shtrese tjeter e shoqerise pasi nuk u be bashkefajtore ne faqen me te zeze te historise sone. Kush te ka thene se nje viktime eshte e pavlere ???? Per mua nje viktime ne rruge te drejte qendron shume me lart se nje krimb qe blen te ardhmen duke shitur shpirtin.

    Mendimi yt se kasapi eshte me i vyer se viktima eshte mentaliteti i impotentit dhe te tredhurit nga kompleksiteti i frikes dhe i mungeses se karakterit.

    Ne lufte deshmoret nuk arrijne ta shijojne fitoren por ata qe e festojne ate e dine se ajo ngrihet edhe mbi gjakun dhe sakrificen e atyre qe nuk jane ne diten e festes. Te perndjekurit pane persekutoret e tyre te poshtrohen dhe perdhosen per t'u denuar nga bota dhe historia .... ata jane pjese e fituesve. Sot ata mbajne mbi shpine fisnikerine e vuajtjeve ndersa pinjollet e krimineleve perversitetin e veprave te baballareve te tyre....... por kuptohet qe ti shpejgosh nje k...ve si ty se cfare eshte morali dhe virtyti eshte njelloj si ta kthesh vemjen ne njeri ...zaten prandaj je kaq i neveritshem.

    P.S

    Nuk te duhet berberi por kirurgu sepse leshin e ke brenda.

  6. #186
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    11-04-2003
    Postime
    1,348
    Komunizmi rra me vone ne shqiperi se kudo gjeket ne Europe. Kjo tregon se prirjet anti-komuniste ishin me te dobta se kudo ne shqiperi, edhe pse ne shqiperi komunizmi ishte me i deshtuar se kudo gjetke.

    Sic te thashe kjo bote eshte e ndare ne skllever dhe ne mastera. Te paret kane moral te larte se asgje tjeter s'mund te kene.

    Deshmoret nuk jane viktima o karafil, por heronj. Deshmoret jane kundershtare te denje, qe arrijne te rrezikojne dhe te vene ne rrezik ate ndaj te cilit ata luftojne. Pra ata shpalosin aftesi qe burojne nga vlerat. Viktimat s'kane asgje nga keto. Ata trima qe per ty kane kaq moral te larte nuk i futen qofte edhe nje gjemb ne kembe Enverit, dhe ai i dekonsideronte totalisht e i shtypte si bubuzhela. Pushteti i tij nuk perjetoi kurre nje rrezik real prej tyre dhe jetoi i plote deri sa u plak dhe iu kalben kembet.

    Une jam i neveritshem per ata qe kerkojne meshire dhe gjynaf. Une jam realist dhe se realiteti nuk eshte me zemer ne dore sic kerkon ti, ky nuk eshte faji im. Ti dhe klasa e sklleverve qe perfaqeson kerkon qe edhe te tjeret te vuajne me ty apo ti imponojne vetes vuajte se keshtu do ndihen mire apo larte moralisht. Por te tjera gjera kerkon sot progresi dhe begatia e shoqerise shqiptare. Epidemia e viktimizimit qe ju shperndate kudo mbas 92 mbajti peng shoqerine shqiptare per kaq kohe, i degjeneroi dhe i korruptoi shpirtin shqiptarit. E kthyet shoqerine shqiptare ne shoqerine e meshires dhe viktimes duke i bere keta heronjte e asaj shoqerie edhe pse vlera e tyre e vetme ishte burgu, arritja e tyre ishte viktimizimi. Kur nuk arrin te triumfosh ne jete atehere perdor moralin per te "poshteruar". A thua se mua si leshator po me rruhet shume nga ky morali jot??

    Ja kjo quhet "rivleresimi i vlerave" ku qeniet me te ulta dhe inferiore pretendojne vlerat me te larta. Ku burgu e internimi i ve berrylin shkollimit dhe arsimimit. Nuk ka sistem jete ne kete rruzull qe mirefunksionon apo ekziston nen moralin e skllavit, meshires dhe gjynahut. Ja pse shkaterrimi eshte fundi i cdo sistemi te tille.

  7. #187
    Survivor Maska e Orku
    Anėtarėsuar
    13-02-2003
    Vendndodhja
    Oqean
    Postime
    981
    Klod-leshi

    Ta kam thene edhe ne nje debat tjeter se komunizmi ka rene ne vende te tjera pas Shqiperise .... si psh ne Rusi, ne ish-republikat ruse, ne Jugosllavi ... etj.

    Une e kam shume te qarte konsideraten tende per moralin prandaj vazhdoj te te them se kendveshtrimi yt ne parim eshte identik me ate te nje k...ve ne shpirt (se ajo e trupit eshte lule para kesaj). Morali nuk eshte arme por pasuri, ndaj ata qe e kane nuk kane aresye perse t'ua imponojne atyre qe u mungon.

    Nga cili fjalor e ke nxjerre ate perkufizimin e mesiperm per deshmoret .... me siguri nga erudicioni i leshit tend.

    Ajo cfare i ben deshmore nje pjese te atyre qe u vrane dhe persekutuan ne vitet me te erreta te regjimit eshte fakti qe ata e ruajten oponencen e tyre ndaj sistemit pavaresisht se i dinin pasojat e kesaj oponence . e di se do me thuash se jo te gjithe ishin te tille ... E pra une po flas per ata qe zgjodhen te ishin disidente dhe oponente dhe ketu mund te te rreshtoj emra pafund. Nese i hyri apo jo gjemb ne kembe enverit prej tyre kjo eshte nje ceshtje qe ka lidhje me raportin e forcave dhe jo ate te statusit .... por leshi nuk te lejon te kuptosh deri ketu.

    Fjala vjen edhe 28 000 deshmoret(ne qofshin realisht kaq) nuk i futen ndonje gjemb ne kembe Gjermaneve te cilet u terhoqen atehere kur ushtrite aleate i ishin drejtuar Berlinit por me te drejte i trajtojme si te tille sepse qellimi dhe flijimi pavaresisht nga rezultatet mjafton per t'i kualifikuar si te tille.

    Meshire dhe gjynah ???? Keto jane alucinacionet e tua qe te vijne nga ndjesia qe do te kishe per veten ne situata te ngjashme me ato per te cilat po diskutojme sepse sikunder ta thashe je si nje vemje pa shtylle kurrizore dmth pa integritet dhe karakter. Ata qe kane ditur te perballojne vuajtjen atehere kur ishte ferri i vertete nuk kane nevoje per jargavitjet e tua sot. Sa per favorizimet qe u jane bere kjo nuk eshte meshire por Drejtesi dhe me e pakta qe mund te behej.

    Nuk e kuptoj per cfare vlerash intelektuale flet ti klod-leshi pasi elita e martireve te diktatures ishte ne pjesen me te madhe te saj e supershkolluar dhe kualifikuar ne universitetet me ne ze te botes ... dhe afermendsh vinin nga familje me tradita dhe te suksesshme qe kishin vene pasuri fale zanateve dhe tregetise, qe kishin taban dhe lidhje... shkurt ishin ajka e asaj qe mund te quhej aristokracia shqiptare ..... ndersa nga persekutoret e tyre profili me i larte ishte ai i shkolles se mesme ... te tjeret ishin karrociere, mjelese, elektriciste, bujk, traktorist ..... me nje fjale nje ferme e mirefillte derrash, qe i dha europes sistemin me shtazarak te kohes,pasardhes i denje i te cileve je edhe ti.

    Qenie me te ulta dhe inferiore ????? ...... hahahaha ...... kjo eshte nje shprehje tipike emocionale ... e cila shpreh urrejtje .... e cila nga ana saj vjen pikerisht nga dobesia. A nuk e di ti se ai qe urren eshte i dobeti dhe jo i forti eshte inferiori dhe jo superiori .... hahahahah ... mos e tradheto kaq keq veten.

    Sistemet qe nuk funksionojne ne kete rruzull nuk jane sistemet qe bazohen mbi virtytin por ato qe bazohen mbi krimin, shtazerine dhe padrejtesine ...... sistemi i atyre qe e luftuan kete sistem bazohej ne liri, ne patriotizem, ne besim dhe ne prone .... thene ndryshe ai sistem qe po tentojme ne te aplikojme serish sot ....... eshte mese evidente se kush jane kafshet dhe njerezit ne kete mes !!!!!

  8. #188
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    11-04-2003
    Postime
    1,348
    LOL

    Je shume i acaruar kur flet me mua. Por duhet te jesh se privilegjin qe te jap te debatosh me mua nuk duhet ta meritosh qyl.

    Ne gjysmen e shkrimit tend i perngjen nje femre te inatosor apo nje femre me perioda, qe shan pa pushim jo vemje, jo lesh , jo kafshe e ku ta di une se cfare. Leshi im nqs te ngacmon ec ma rruaj, sthem gje une.

    Une nuk kam nevoje te urrej askend. E konsideroj humbje te kote energjie. Pastaj mos harro se kur une urrej ti shkon 40 vjet ne Spac. Ja pse ti tregohesh teveqel kur kerkon ti zgjidhesh gjerat me te keq me mua. Ndryshe nga ty pra une fitoj ne jeten reale, ja pse ti ke qene dhe do jesh gjithmone skllavi im. Ti ankohesh se je persekutuar dhe jo une. Drejtesia e aplikuar deri tashme ne shoqerine shqiptare prape ka qene ne interesin tim.

    Cfare ti nuk kupton eshte se jam une ai qe te afirmoj dhe te integroj ty ne shoqerine shqiptare dhe jo e kunderta. Une te nxora nga burgu, une te bera "Hero demokracie", jo se me kerciti shume per ty, por se keshtu me interesonte mua. Ne kete shoqeri une prape ngela i pari. Une nuk kerkoj asnje lloj njohje prej teje, se e bej afirmimin tim neper bote. Une prap studioj ne shkollat me te mira, punoj ne punerat me te mira, mabj postet me te parta te pushtetit,zoteroj biznseset me te suksesshme, ndersa ti kerkon akoma strehim e demshperblim.

    Mendimi yt e i atyre qe ti perfaqeson per deshmoret e luftes eshte pa rendesi sepse nuk je ti qe i afirmon ata si te tille. Kush po ua merr mendjen ju se sa heroike ishte lufta e tyre? Medaljen e "Heroit te Luftes se dyte Botrore" e mori te nenshkruar nga Bill Klinton e shume lidera perendimore si Hoxha edhe Haxhi Lleshi, dhe djemte e tyre sot prape marrin vizen per ne amerike si pa gje te keq. Emrin e shqiperise nuk hoqi kush nga ai i bllokut te aleateve.

    Ze ne goje "virtytin" por harron se virtyti yt nuk eshte virtyti im, dhe ska se si te jete. Seicili nga ne ka nje virtyt qe i sherben interesit te tij. Por sic te thashe virtyti yt ste jep as strehim e as demshperblim, ti prape keto vjen e mi kerkon mua qe kam virtyt te kundert me ty.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Zarathustra. : 12-06-2003 mė 13:13

Faqja 10 prej 10 FillimFillim ... 8910

Tema tė Ngjashme

  1. Historiku i vrasjeve ne Tropoje
    Nga MaDaBeR nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 30
    Postimi i Fundit: 14-08-2012, 12:42
  2. Berisha dhe politikanėt tropojanė nė PD
    Nga Brari nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 04-05-2009, 10:46
  3. Gėzim Hajdari, njė poet shqiptar nė Ruanda
    Nga Davius nė forumin Shkrimtarė shqiptarė
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 20-12-2006, 13:11
  4. Dashuria e pare {shkruajtur nga Ekrem Hajdari}
    Nga YaSmiN nė forumin Letėrsia shqiptare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 09-02-2005, 03:22
  5. Kenget e Azemit
    Nga Dita nė forumin Letėrsia shqiptare
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 06-08-2004, 09:58

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •