Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 41
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e MEDEA
  Anėtarėsuar
  22-05-2002
  Vendndodhja
  jamaica
  Postime
  301

  Unhappy A kemi te gjithe stres???

  ...dhe a ndikon stresi ne marrdheniet midis njerzve, dhe ne veprimtarine jetesore te individit???
  - a ndjejne te gjitha moshat stres? apo ka nje moshe me te prekur?
  - dhe ne mbyllje...cili eshte ilaci me i mire kunder stresit sipas jush??? cilin perdorni ju? a besoni realisht ne efikasitetin e tij?
  Tregome kush je, dhe atehere do te di te shprehem me pasion! L.Buscaglia

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e baobabi
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Postime
  407
  Jo te gjithe njerezit kane stres.

  Sipas meje stresi eshte nje gjendje shpirterore qe shfaqet tek individet te cilet kerkojne te arrijne objektiva dhe qe nuk i realizojne dot ato

  Menyra me e mire per te anashkaluar stresin eshte qe te njohesh shkakun e tij dhe t'e mundohesh te gjesh zgjidhjen me te mire.

  Per me teper duhet qe te lexosh ndonje literature qe merret ne detaj me kete problem.

  Ka plot studjues qe rreken te ndihmojne njerez me anen e shkrimeve te tilla.

  Ne thelb qendron koncepti i te menduarit relativ me anen e te cilit njeriu mund te shohe dhe krahasoje vetveten me mire

  Ka njerez qe nuk kane qellime dhe qe nga kjo nuk kane stres.

  Ata e marrin jeten si tu vije

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e MEDEA
  Anėtarėsuar
  22-05-2002
  Vendndodhja
  jamaica
  Postime
  301
  baobabi jam ne pergjithesi dakort me ty, pervecse ne piken ku thua se " stresin e ndjejne individet qe kerkojne te arrijne objektiva qe nuk i realizojne dot" . kjo nuk eshte gjithmone e vertete....njeriu ndjen stres edhe para nje provimi ta zeme, pavarsisht se mund te jete i sigurt qe do e marri.

  ndoshta edhe stresi ndahet te kategori........
  Tregome kush je, dhe atehere do te di te shprehem me pasion! L.Buscaglia

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e baobabi
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Postime
  407

  Mundet por nje shkendije duhet

  Stresi nuk te le qe te orjentohesh drejt dhe keta studjues pikerisht kete gje shfrytezojne

  Njeriu ne stres eshte ne rastin me te rende si i mbyturi qe kerkon te kapet diku

  Literatura mbi ndihmen ndaj vetvetes pikerisht kete situate synon.

  Me pak takt te stresuarit mund te drejtohen tek kjo literature dhe ne plot raste ka patur sukses.

  Ne kete rast literatura luan rolin qe tradicionalisht e ka luajtur nje shok, i dashuri, bashkshorti, prindi, i afermi etj etj

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e MEDEA
  Anėtarėsuar
  22-05-2002
  Vendndodhja
  jamaica
  Postime
  301
  baobabi po a mund te me sugjerosh ndonje titull?

  i_krishteri flm per sugjerimin...edhe une e krishtere jam...por jam pak skeptike ne lidhje me ndihmen qe mund te me ofroje feja edhe ne kete fushe, ndoshta ngaqe sjam shume kredente.
  megjithate edhe AUTOSUGJESTIONI eshte shume i rendesishem, dmth fakti qe ti je i bindur se Jezusi do te te ndihmoje e do jete me ty ne cdo hap, te ben te ndjehesh shume me mire.
  Tregome kush je, dhe atehere do te di te shprehem me pasion! L.Buscaglia

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e baobabi
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Postime
  407
  Ashtu eshte,

  Literatura per vete sherim eshte per ata qe jane larg Zotit.

  Keta njerez nuk vijne kollaj tek Zoti sepse ata ose nuk e dine dhe se kane menduar thelle kete problem ose jane larguar prej tij dhe kur u permend fene acarohen.

  MEDEA nuk e di nese aty ku je ka literature per kete problem porse ne cdo librari ne amerike ka nje seksion te posacem dhe goxha te madh per kete lloj informacioni.

  Nese ske mundesi do te perpiqem qe te te siguroj te tille literature.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e MEDEA
  Anėtarėsuar
  22-05-2002
  Vendndodhja
  jamaica
  Postime
  301
  baobab...te them te drejten nuk i kam hyre kaq thelle kerkimeve, dhe nuk e di nqs ketu ekziston apo jo kjo lloj literature...!
  gjithsesi nqs nuk do perbente shume shqetesim nga ana jote... do me pelqente te me keshilloje ndonje link " antistres"
  thnx & bye.
  Tregome kush je, dhe atehere do te di te shprehem me pasion! L.Buscaglia

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Vinjol
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,540

  pak a shume !!!!

  pak a shume te gjithe njerezit kane stres
  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e MEDEA
  Anėtarėsuar
  22-05-2002
  Vendndodhja
  jamaica
  Postime
  301
  varet se cfare nenkupton me "pak a shume" ti assasins!
  Tregome kush je, dhe atehere do te di te shprehem me pasion! L.Buscaglia

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e baobabi
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Postime
  407
  Ja nje i famshem per kete pune

  http://www.drphil.com/

 11. #11
  *Forever* Maska e malli
  Anėtarėsuar
  24-09-2002
  Vendndodhja
  Antwerpen
  Postime
  668
  kundra stresit eshte!!!!!!
  1) souna
  2) xhakuzi
  3) nje masazh
  e kam provuar vete ta heqe stresin 100 0/0!!!!!!!
  **Gezimi , lumturia, deshperimi dhe loti im varet nga ti.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e MEDEA
  Anėtarėsuar
  22-05-2002
  Vendndodhja
  jamaica
  Postime
  301
  pervec ketyre malli, kam degjuar qe edhe seksi eshte nje antistresant ...pothuajse i suksesshem..... !
  Tregome kush je, dhe atehere do te di te shprehem me pasion! L.Buscaglia

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,262
  Citim Postuar mė parė nga baobabi
  Jo te gjithe njerezit kane stres.
  ketu ja ke futur kot (pa ofendim) por gjithe njerzit perjetojn stresin...mund te jete stres i mire dhe i keq . Disa mund te stresohen me shume, disa me pak, por ska njeri ne bote qe nuk eshte stresuar.

  Pershembull disa njerez stresohen per gjerat e mira qe i ndodhin: neqoftese bosi te ve ne nje pozicion me te lart, apo per notat e mira qe merr...stresohesh per keto gjera gjithashtu i dashur...smund ta evitojm stresin, por vec mund ta lehtesojm ne disa menyra si meditation, yoga etje
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga *~Rexhina~* : 07-01-2006 mė 11:43
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 14. #14
  Lady Kad Maska e gurl
  Anėtarėsuar
  29-10-2003
  Vendndodhja
  Pineal Gland
  Postime
  347
  Amani se na eshte bere jeta STRES.... Cdo gje qe mendojme ose bejme na sjell stres. Kemi harruar se cdo te thote te kenaqesh se jetuari. Kur mendon per jeten mendon vetem per stresin. te gjithe presin nga ne kaq shume dhe ne vetem japim por duke harruar veten.

  Ju lutem te gjithe atyre qe do e lexojne kete teme qe ti dedikojne vetes disa ore qetesimi ne jave dhe asnjehere te mos harroni sa te mrekullueshem jeni. Harrojeni sauna dhe xhakuzi, por gjejeni kuren brenda vetes.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga gurl : 07-01-2006 mė 19:35

 15. #15
  madmoiselle Maska e angeldust
  Anėtarėsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,368
  Po te mos jem sadopak e stresuar, psh. nqs. mesuesi nuk percakton nje deadline per detyrat e shtepise... une ka te ngjare te harroj fare t'i bej. Nga pak stres te shtyn te mbarosh punet qe duhen bere ne jete.

  Puna eshte te mos kemi se tepermi stres... si per shembull te te duhet te shkruash nje paper me 1000 fjale dhe te te duhet te besh research per te brenda nje nate.
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 16. #16
  ..She is so cute... Maska e jessi89
  Anėtarėsuar
  25-08-2003
  Postime
  955
  Stres kane te gjithe ne forma te ndryshme e ne sasi ,si me thene, te ndryshme.
  Menyra me e mire per tu sheru nga kjo gjendje eshte hecjet ne ajer te paster,vrapimet e lehta.pishinat ne pamundesi detin,saunat e mbi te gjitha parimi"learn to ignore"...eshte shume efikas.
  Wild and crazy can't be lazy

 17. #17
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,657
  Citim Postuar mė parė nga gurl
  Amani se na eshte bere jeta STRES....
  Ju lutem te gjithe atyre qe do e lexojne kete teme qe ti dedikojne vetes disa ore qetesimi ne jave dhe asnjehere te mos harroni sa te mrekullueshem jeni. Harrojeni sauna dhe xhakuzi, por gjejeni kuren brenda vetes.
  Une thashe te marr ca klasa per yoga . Se dhe xhakuzi s'qenka gje . lol

  Aq stress kemi o shoke saqe po na le me pasoja. Psh nisem te shkoj ne dyqan , mall dhe perfundoj prape ne pune dite te diele . Epo kjo pune kshu !!
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,262
  lol
  pash dje ne dark nje reklam qe po fliste per nje kolltuk qe te ben masazh si profecionalet

  iJoy 100  dua ta blej per mamin dhe babin se gjithemone ankohen of back pains...mbase i lehteson dhe streset qe kan :/

  nejse kur te mbledh disa para do ja blej per ditelindjen...dhe me vone do i blej nje vetevetes (pash 10 vjetesh )
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga *~Rexhina~* : 08-01-2006 mė 16:21
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 19. #19
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  30-05-2004
  Vendndodhja
  Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
  Postime
  1,499
  Keni degjuar ate shprehjen ne bibel "Kush eshte pa mekat ne jeten e tij ai/ajo te hedhi gurin e pare?"
  mbajeni per "food for thought!"

  Asnjeri nuk eshte i pa-stresuar, te gjithe jane nga shqiptaret deri tek kinezet!
  por por por menyra si njerezit i pergjigjen stresit ndryshon!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga nausika : 25-01-2006 mė 17:22

 20. #20
  Perjashtuar Maska e Prototype
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  1,450
  Antistresi me i mire .. Sex

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Dosja antishqiptare e Greqisė, 1912-2007
  Nga BARAT nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 645
  Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27
 2. Origjina pagane e Islamit
  Nga Matrix nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 278
  Postimi i Fundit: 04-04-2007, 14:43
 3. Mbi priftėrinė
  Nga I KTHYERI nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-12-2006, 10:49
 4. Azem Hajdari, Hero?
  Nga Seminarist nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 187
  Postimi i Fundit: 12-06-2003, 13:08

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •