Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Antitrup
  Anėtarėsuar
  21-07-2004
  Vendndodhja
  Nju Njerk
  Postime
  62

  Vllezerit Bluz Skripti ne Shqip.

  Dy fjale

  Ky filem eshte filmi me i mire qe une vete pelqej dhe kam filluar ta perkthej para 3 vjetesh por kurre nuk kisha mundesi qe ta perfundoja se perkthyeri deri ne fund pasi hasja veshtiresi per te asimiluar teresisht gjuhen e folur nga personazhet. Ky perkthim perfundoi pikerisht sot diten qe une pergatitem te kthehem pergjithmone ne Shqiperi.

  Perkthimin ia kushtoj makines time Olds Mobile model 89 sekuestruar nga policia e Chikagos diten qe gjygjtari me dha Deportation Order per mos paraqitje ne gjygj, dhe te gjithe Shqipetarve kudo qe ndodhen qe thyejne rregullat e qarkullimit rrugor dhe ligjet e shkruara nga persona qe kurre nuk i zbatojne vete. Dhe per te gjithe ata qe thyejne ligjet e njeriut per te plotesuar vullnetin e Zotit ne emer te njerezimit dhe qenieve njerezore .

  Vllezrit Bluz

  Nga Xhon Landis dhe Dan Aykroyd

  Duke ecur drejt burgut
  Xheku eshte shoqeruar nga dy roje poshte nje korridori burgu.
  I burgosuri: Hej!
  Ne zyren e lirimit me kusht
  Roja nje
  Mire. Kete eshte.
  Ai hap deren dhe qe te tre ata hyjne ne dhome.
  Roja Dy
  Ne ch’krah?
  Roja Nje
  Krahu maksimum, blloku 9.
  Roja Dy
  Lirim standart?
  Roja Nje
  Lirim me kusht, 3 nga 5, sjellje e mire.
  Roja Dy
  Me jip nje minute
  Ai merr gjerat perkatse te Xhekut.
  Roja Dy
  Nje ore dixhitale Timeks, te thyer. Nje prezervativ te pa perdorur. Nje pis.
  Pamje e jashtme e Elwudit duke terhequr lart per ne hyrjen e burgut.
  Roja Dy
  Nje xhakete te zeze kostumi. Nje pale pantallona te zeza kostumi. Nje kapele, te zeze. Nje pale syze dielli. Njezet e tre dollare dhe shtate cent. Firmos ketu.
  Xheku shenon nje “X” ne forme.
  Kreditet duke u hapur fillojne te rrotullohen.
  Kenge: “Ajo kapi Ketin” (muzika ne sfond)
  Xheku dhe Elwudi ne veture
  Xheku
  Ch’eshte kete?
  Elwudi
  Ch’fare?
  Xheku
  Kete makine. Kete makine te shkrehur. Ku eshte kadillaku? Kadi? Ku eshte kadi?
  Elwudi
  Kush?
  Xheku
  Kadillaku qe ne kishim me pare. Mobili Bluz!
  Elwudi
  E kembeva.
  Xheku
  Ti kembeve Mobilin Bluz per kete?
  Elwudi
  Jo. Per nje mikrofon.
  Xheku
  Mikrofon? Okej Une mund ta shoh ate. E po, ch’fare dreqin e ke kete?
  Elwudi
  Kete eshte nje ujdi me leverdi. Une e mora ne ankandin e policies se qytetit pranveren e shkuar. Eshte nje makine e vjeter policie. Ata qaene praktikisht duke i dhene ato.
  Xheku
  E po, falemnderit plako, diten qe une dal jashte burgut, vet vellai im me merr me veture policie. Boria e mjegulles dhe zilja e paralajmerimit bie.
  Elwudi
  Ti nuk te pelqen?
  Xheku
  Jo, mua nuk me pelqen.
  Elwudi ecen mbi nje ure terheqse ne ngritje.
  Xheku
  Makinat kane shume mbartje.
  Elwudi
  Ka nje motor policie, nje impjant katerqind e katerllet kubik, ka goma policie, amortizatore policie, qe nje model i bereperpara kembimit katalitik keshtu do te eci mire me gaz te zakonshem. Ch’po thua?
  A eshte Mobili Bluz i ri apo ch’fare?
  Xheku
  Ndriq ndezsin e cigareve.
  JASHTE JETIMORES
  Xheku
  Ch’fare po bejme ne ketu?
  Elwudi
  Ti premtove qe do vizitoje pinguinin diten qe do dilje jashte.
  Xheku
  Ehe? Keshtu, Une i genjeva asaj.
  Elwudi
  Ti nuk mund te genjesh nje nune. Ne duhet te shkojme brenda dhe takojme pinguinin.
  Xheku
  Ne asnje menyre te ****!
  Brenda Jetimores
  Xheku dhe Elwudi shkojne brenda dhe ngjite4n shkallave deri sa ata arrijne te porta. Sapo perpara se Elwudi troket ne dere, nje ze degjohet nga brenda.
  Nuna
  Kush eshte?
  Elwudi
  Xheku dhe Elwudi.
  Nuna
  Ejani brenda.
  Ata shkojne brenda. Dera mbyllet mbas tyre.
  Nuna
  Si jeni djema, gezohem qe po ju shoh ju. Ju lutem uluni.
  Xheku dhe Elwudi ulen ne ndenjse ne fund te dhomes.
  Nuna
  Jo jo djema. Ejani me afer ketu perpara meje. Une dua te shoh fytyrat tuaja. Ata terhiqen zvarre me lart pak me afer.
  Nuna
  Bashkia mori nje takes vleresuese per kete prone muajin e fundit. Ata duan pese mije dollare.
  Elwudi
  A nuk duhet qe kisha ta paguaj kete?
  Nuna
  Ata mundet nese ata do qene te interesuar ne mbajtjen e vendit, por ata nuk jane. Kryepeshkopi do qe tja shesi kete ndertese teresisht drejtorise se arsimit.
  Elwudi
  Ch’do te te ndodh ty?
  Nuna
  Une do te dergohem ne misione.
  Xheku
  Harroje, pese mije; s’ka problem, ne do ti kemi per ti ne mengjes. Le te shkojme Elwud.
  Nuna
  Jo, jo! Une nuk do te marre leket tuaja te ndyra dhe te vjedhura.
  Xheku
  Mire atehere, Une mendoj se ti je vertete si perrua me *** deri ne krye.
  Nuna qellon Xhekun ne dore me vizore.
  Nuna
  Kerkoj faljen tende si me the?
  Xheku
  Une ofrova te te ndihmoj ty. Ti refuzove qe te marresh leket tona, dhe une thashe “mendoj se ti je vertete mbi perrua me ***.”
  Ajo e qellon ate serisht.
  Elwudi
  Per Zotin Xhek merre me lehte, burre.
  Nuna
  Elwud!
  Ajo fillon ti qelloje ata qe te dy pasi gjuha e tyre behet me keq.
  Elwudi
  Oh ti pinguin i trashe! Vizorja thyhet dhe nuna shkon te marri nje shpate. Xheku dhe Elwudi shkojne duke u rrezuar me te poshte shkalleve.
  Nuna
  Ju jeni nje pale zhgenjyesish. Une u luta aq shume per ju. Me merzit dhe me dhemb mua qe dy djemte e rinj te cilet Une i rrita te besonin ne Llet Urdherimet jane kthyer te Une si dy hajdute, me goje te ndyra dhe sjellje te keqe. Dilni jashte! Dhe mos hajdeni pas derisa ju te keni shpaguar fajet tuaja.
  Ajo sh’duket pas brenda ne zyren e saj dhe dera mbyllet ne menyre misterioze.
  Kurti
  Djema, ju duhet te mesoheni te mos flisni nje nune ne ate menyre. Xhek! Elwud!
  Xheku dhe Elwudi
  Kurtis!
  Kurti
  Ej, a mund tju blej ju djema ndonje pije?
  Guzhina e Kurtit
  Kurti
  Djema, gjerat jane keq. Ata do ta shesin kete ndertese drejtorise se arsimit dhe une do te gjendem jashte ne rruge. Leket duhet te jene ne zyren e bashkise brenda njembedhet diteve.
  Xheku
  Ata nuk mund te kthejne ty jashte a do munden ata?
  Kurti
  Pune muti, ch’eshte nje me shume Negro plak per Drejtorine e Arsimit?
  Elwudi
  Kurto, ti dhe pinguini jeni e vetmja familje qe ne kemi. Dhe ti je i vetmi qe gjithmone ka qene i mire me ne. Duke kenduar Elmor Xheimsin tingujt dhe duke i fryer harpes per ne poshte ketu.
  Kurti
  E po, motra kishte te drejte. Ju djema mun te perdorni pak te rriteni me kishen. Shkoni poshte te kisha Tre Shkembinjte dhe takoni Frat Kleofin.
  Ju djema degjoni se ch’fare ai ka per te thene.
  Xheku
  Kurto, Une nuk dua te degjoj nje profet bythelevizur te me flasi mua per parajsen dhe ferrin.
  Kurti
  Xhek, behu i urte! Dhe shko te kisha!

  Te Kisha Tre Shkembinjte
  Mc
  Dhe tani, predikimi per kete jave eshte prej Fratit tone te dashur Xheims Kleofis.
  Frati Xheims
  Dhe tani popull. Dhe tani popull. Kur Une u zgjova kete mengjes, degjova nje zhurme shqetesuese. Ch’degjova qe tring tringia e njemije shpirtrave te humbur. Dhe Une jam duke folur per shpirtrat e gjithe burrave dhe grave, te nisur prej kesaj jete. Prit nje minute, Zoti thote shpirtrat tane ketu ne toke jane, sekret i jetes se shenjte, ata nuk do ta gjejne. Per shkak se eshte shume vone … po po shume vone, shume vone per ata per qe kurre te shohin prape, driten qe ata nje here zgjodhen te mos ta ndiqnin, mos humbisni kur te vije koha. Se dita e Zotit vjen prej thellesise se nates. Amen. Amen.
  Kenge: “Shenja e Vjeter e Tokes” (te mbledhurit duke kenduar dhe kercyer).
  Elwudi
  Xhek, a je ne rregull?
  Rreze dielli shkelqen brenda kishes te Xheku.
  Xheku
  Grupi
  Me forte
  Grupi..
  Frati Xheims
  A po e shikon driten?
  Xheku
  (me forte)
  Grupi!
  Frati Xheims
  A po e sheh driten?
  Elwudi
  Ke drite?
  Frati Xheims
  A e ke pare driten?
  Xheku
  Po, po! Jezus H. Zoti mallkofte bastard Krishtin.
  Une e kam pare driten!
  Xheku fillon te kerceje me te tjeret.
  Xheku
  Banda Elwud. Banda!
  Elwudi
  Banda?… Banda, Banda? Banda!
  Frati Xheims
  Lavdi Zotit
  Elwudi
  Dhe Zoti bekofte Shtetet e Bashkuara te Shqiperise.
  Xheku dhe Elwudi, ne veturen e tyre.
  Kenge: “Me Zbut” (ne sfond)
  Xheku
  Ne do ta mbledhim banden pas se bashku, bejme njaca giga, marrim pak buke. Dhe bam! Pese mije dollare.
  Elwudi
  Ehe, mire, per te mbledhur grupin pas se bashku mund te mos jete dhe aq lehte.
  Xheku
  Ch’fare po thua?
  Elwudi
  Ata u ndane, ata te gjithe zune pune te drejta.
  Xheku
  Dhe ti e di se ku jane ata. Ti the qe do mbaje kontakt me ata.
  Elwudi
  Une mora njaca lidhje, njaca numra telefonash, por mendoj, se sa prej tyre te vizituan ose te pakten te shkruan ty he?
  Xheku
  Ata nuk jane nga ai tip shokesh qe shkruajne letra. Ti ishte jashte, Une isha brenda, ti te takonte te mbaje lidhje me grupin, Une vazhdova te te pyesja ti nese ne do luanim serisht.
  Elwudi
  E po, ch’fare doja te beja? Marrja larg ti je i vetmi shprese? Merr prej ketej gjerat qe te mbajten ty duke shkuar ketu? Une mora lirine per te dhier ty. Okej?
  Xheku
  Ti me genjeve.
  Elwudi
  Nuk qe genjeshter, qe thjeshte *** i shtypur.
  Xheku dhe Elwudi jane ne veture, dhe shkojne drejt me drite te verdhe. Dritat e policies bejne flash ne xhamat anesor.
  Elwudi
  Pune muti!
  Xheku
  Ch’fare?
  Elwudi
  Rrulat.
  Xheku
  Jo?
  Elwudi
  Po.
  Xheku
  ***.
  Elwudi del anash sich drejtohet dhe nje polic i afrohet makines.
  Elwudi
  Ch’fare? Ch’fare bera?
  Polici Daniel
  Ti nuk munde qe te ndaloje ne nje sinjal te kuq.
  Elwudi
  Drita qe e verdhe zoteri.
  Polici Daniel
  A mund te shoh patenten tende te lutem?
  Ai merr patenten pas te vetura e patrulles.
  Xheku
  Mallkuar Zoti!
  Elwudi
  Or burre, Une nuk jam ndaluar per gjashte muaj. Ve bast qe ata rrulat kane marre aparat kontrolli.
  Xheku
  Aparat kontrolli?
  Elwudi
  Po, Sistem te dhenash.
  Dy policat kthehen te makina e Xhekut dhe Elwudit.
  Polici Daniel
  Elwud, ne tregojme patenten tende aktualisht nen pezullim. Te lutem dil jashte nga makina. Elwudi ndez makinen dhe iken me shpejtesi. Policat vrapojne pas te makina e tyre dhe e ndjekin nga pas.
  Xheku
  Ne fillim ti kemben kadillakun per nje mikrofon, pastaj ti me genjen mua per banden, tani ti do qe te me futesh prape drejt pas ne burg.
  Elwudi
  Ata nuk kane per te na kapur. Ne jemi ne mision nga Zoti.
  Xheku
  Elwud!
  Polici Maunt
  Brenda ne makine.
  Ne jemi me shpejtesi te larte ne ndjekje ne drejtim te Veriut ne rrugen Deshmoret e Kombit. Dodxh Sedan bardhe e zi e vitit 1974 me targa te Illyrise.
  Kerkojme asistence.
  Elwudi kthehet ne nje vend parkimi. Policat ndjekin.
  Elwudi
  Mund te behet ne rregull nese ne mund thjesht te vemi pas ne rrugen ekspres.
  Elwudi
  Mos me bertit mua.
  Xheku
  Ch’fare dreqin do qe te beje Une or kokepiston?
  Elwudi
  E po, mundohu te mos behesh kaq negativ gjithe kohes. Pse nuk ofron njaca kritika ndertimi?
  Xheku
  Ti na fute ne kete parkim plako, na nxirr jashte pra.
  Elwudi
  Ti do me dal jashte prej ketij parkingu? Okej.
  Brenda ne qendren tregetare. “Lodrat Tona”(firma gabi)
  Zonja ne treg
  A do marresh ndonje gje tjeter?
  Klienti
  Po, a e ke zonjen derrkuce?
  Makina ecen me shpejtesi drejt dyqanit te lodrave dhe vazhdon te eci drejt pjeses tjeter te qendres se tregut. Dy vetura patrulle ndjekin pas, e para dhe nje tjeter.
  Xheku
  Hanson Burgers.
  Elwudi
  Aha. Paska shume hapesire ne kete treg.
  Xheku
  Prerje flokesh kercim ne disko. Elwudi aha rroba per femije.
  Elwudi
  Old Mobilat e rinj kane dale heret kete vit.
  Elwudi
  Pier Nje Importe.
  Policat nga pas.
  Oh, ***!
  Vetura perkrahese e patrulles ndalon me koke poshte.
  Polici Perkrahes
  Ata me thyen oren!
  Vetura e pare e patrulles perplaset po ashtu.
  Xheku dhe Elwudi ikin drejt nje dritareje dyqani dhe dalin jashte.
  Polici antitrafik
  Une kam per ta kapur ate gojach, nese do jete gjeja e fundit qe Une kam per te bere!
  Kenge: “Tema e vjeter e pushkes”
  Jashte baneses se Elwudit
  Elwudi
  Vend i mire, ee?
  Gruaja misterioze shperthen dyert e parme me nje hedhse predhash.
  Xheku dhe Elwudi mekemben dhe shkojne brenda.
  Elwudi
  Eej sem.. eej Lloyd, a me ka marre ndokush ne telefon.
  Lloydi
  Jo, jo telefonata. Vetem njeri la kete karten. Rrul. Dhe tha qe ai do vi pas.
  Elwudi
  Ky eshte vellai im Xheku, ai sapo ka dale nga burgu. Ai do qendroje me mua per ca jave.
  Lloydi
  O, o, ne rregull…
  Burri Plak
  A ma more djathin, hidhe or ti, djale?
  Ellwudi hedh nje kanoche hedhse djathi burrit plak.
  Dhoma e Elwudit
  Elwud
  E po, nuk eshte dhe shume, por eshte shtepi te pakten.
  Xheku
  Sa shpesh kalon treni?
  Elwudi
  Aq shpesh sa qe nuk ke per ta kuptuar.
  Xheku
  Si do ta mbledhesh banden pas bashke, Zoti-hot-roder? Policat moren emrin tend, adresen tende.
  Elwudi
  Jo jo, ata nuk ma kane marre adresen. Une e fallsifikova patenten e re. Vura ne leter adresen 1060 Adison Perendim.
  Xheku
  Atje eshte fusha e sportit.
  Elwudi
  Dua te godas thesin (te fle).
  I bie ne sy Xheku duke fjetur ne shtratin e tij.
  Elwudi
  Ej ti i dobet, shtrati im!
  Elwudi fle ne nje karige.
  Mengjesin tjeter
  Merceri
  Ketu, burre, sjellshem, eshte nje banese elegante e njerit perj tyre Elwud Bluz.
  Polici antitrafik
  Falemnderit per ndihmen tende zoti Mercer.
  Merceri
  Ti e di, Une i pelqej goditjet e fushes se sportit.
  Polici i Antitrafikut
  Po po, me te vertete i kendshem.
  Ata hujne ne ndertese dhe shkojne te dera e Elwudit.
  Merceri
  Rrini pas.
  Pasi zoti Mercer qellon porten, zonja hakmarrse shtyp chelsin ne telekomanden, dhe gjithe ndertesa shperthen. Xheku dhe Elwudi chohen dhe shkundin pluhurin nga rrobat.
  Elwudi
  Eshte pothuajse ora nende. Ne duhet te shkojme ne pune.
  Shtepia e Zotit Torantino
  Xheku
  Zonja Toronto
  Torantino.
  Xheku
  Zonje, a ke nje Tomas Malone ose Luis Marini qe jeton ketu?
  Zonja Torantino
  Jo me, ata levizen jashte shume kohe me pare. Une nuk marr brenda kofij, jo per nje kohe te gjate.
  Elwudi
  A mund te vime brenda zonje?
  Zonja Torantino
  Ju lutem.
  Ata hyjne.
  Xheku
  A lane ate ndonje adrese? Ndonje numer telefoni?
  Zonja Torantino
  Jo.
  Elwudi
  A iken ata ne qetesi? Ch’fare qene zakonet e tyre personale?
  Zonja Torantino
  Ata qene djem te mire, por ata benin shume zhurme naten. A jeni ju policia?
  Elwudi
  Jo zonje. Ne jemi muzikante.
  Ata kthehen ne veture dhe pergatiten te ikin. Zonja Torantino i ndjek ata nga pas.
  Zonja Torantino
  Zotni! Zotni! Zotni!
  Xheku
  Po zonje?
  Zonja Torantino
  Ata kane lene kete karte, mund te jete ne ndihme per ju?
  Hoteli – Dhoma Armada
  Merfi dhe Tinguj Magjik jane duke luajtur per nje dhome pothuajse bosh.
  Merfi
  Falemnderit. Mrekullia juaj. Mrekullia juaj. Falemnderit. Une jam Merfi dhe keta jane Tinguj Magjik. Stivi “koloneli” Kroperi, Donald Duk Dun, Willi “teper i madh” halli dhe Tomi “kockat” Malone. Ne do te vijme pas me tinguj magjik per dhomat e
  Armandes per nje parti sving dy ore disko mbas ketij pushimi te shkurter. Deri atehere, mos shkoni te ndryshoni. Ata te gjithe takojne Xhekun dhe Elwudin ne nje nga tavolinat.
  Willi
  Keshtu Xhek, ti je jashte, ti je i lire, ti je riedukuar, ch’fare ka me tjeter, ch’po ndodh, ch’do shkosh te besh? Ti more leket qe na ke borxh ti mamaqir?
  Elwudi
  Shiko, le te marrim thjesht dichka drejt ketu.
  Arsya qe ai u kych ne biruce e para e punes qe per se ngjiti nje stacion gazi per te mbuluar ju djema.
  Donaldi
  Po ben shaka!
  Elwudi
  Ai terhoqi ate pune per te paguar per banden llogarine e sherbimit te dhomes prej atij (gigu) (angazhim per nje nate i nje kengetari) ne qytetin pols. (studenti)
  Stivi
  A beri ai?
  Xheku
  Eshte e drejte, keshtu Une nuk dua te degjoj me shume per kete *** ndryshimi te vogel.
  Elwudi
  Ne do ta mbledhim banden pas sebashku.
  Xheku
  Ti je kocka. Njeri qendror i nje ritmi te madh dhe Banda Bluz. Ti ke mundesi, beje te jetoje, mirr fryme dhe kerce serisht Merfi dhe tingujt magjik? Shih te ty ne ato xhaketa majmuni ***** karamele, dhe Une mendova qe e kisha keq ne Xholiet.
  Willi
  Te pakten ne morrem nje ndryshim ne rrobat thithes. Ti je duke veshru te njejtin *** qe ti kishe tre vjet me pare.
  Donaldi
  Xheku nuk eshte duke genjyer. Ne kishim nje bande mjafte te plotfuqishme per ta kthyer shurren e dhise ne benzine.
  Tomi
  Por ne kurre s’do marrim ate tingull te mrekullueshem serisht, jo pa ca bori te tjera me shume. Ne kurre s’do marrim zotin fabjo.
  Xheku
  Ku eshte ai?
  Merfi
  Harroje. Zoti Mrek eshte kreu i Matres se Chez Paul. Ai eshte duke terhequr gjashte fatura ne jave.
  Stivi
  Jee dhe Mat Merfi lart dhe ja doli mbane te martohej.
  Elwudi
  Ku eshte Mat kitarre Merfi?
  Tomi
  Ai hapi nje restorant ushqim i shpirtit me zonjen e tij te vjeter ne rrugen Makswell, dhe ai mori Blu Lune me vete.
  Willi
  Ti kurre nuk ke per te marre Matin dhe zotin Fabio jashte prej atyre4 paguesve te larte gigs.
  Xheku
  O jee? Mire Une dhe Zone. Ne morrem nje kuptim.
  Elwudi
  Ne jemi ne nje mision prej Zotit.
  Restoranti Chez Paul
  Zoti Fabio
  Ne telefon
  Kryesisht kuzhine Franceze. Jo Zoteri, kryetari i Bashkise Dali jo me gjate ha darke ketu. Ai ka vdekur zoteri. Dhoma ngrenieje private jane te lira gati.
  Ai sheh xhekun duke ecur brenda me Elwudin.
  Zoti Fabio
  Oh jo! Une mendova se qe supozuar te ishte pese vjet. A nuk morre pese vjet?
  Pas ne telefon.
  Zoti Fabio
  Oh jo zoteri, jo ti. Dhe emri juaj zotri?
  Ritsolo per tete vete ne 11:30 . Falemnderit.
  Xheku
  Jo sens shoku im i dashur, vellai im dhe Une kemi ardhur per darke per te festuar lirimin tim te hershem nga sherbimi i shtetit.
  Zoti Fabio
  Prit. Le te flasim jashte. Le te kemi nje kupe me kafe jashte.
  Xheku
  Pse per qiellin jo! Ne kerkojme nje vakt te plote dhe gjithe komplimentet e kesaj shtepie. Eja Elwud le te shoqerojme veten tone ne tavolinen me te afert dhe mbishkojme bordin e drejtesise te ketij stabilimenti.
  Ata hyjne ne dhomen e ngre4nies pasi telefoni eshte duke rene.
  Zoti Fabio
  Ne telefon
  Mirembrema, Chez Paul.
  Tani duke i folur Xhekut dhe Elwudit.
  Zoti Fabio
  Prit! Ej!
  Ne telefon.
  Oh, zotri, a ka mundesi te marresh pas prape ne telefon rreth pese minutash? Xheku dhe Elwudi ulen vete ne nje tavoline. Ne linjen e dyte klientet kane humbur tavolinen e tyre.
  Zoti Fabio
  (chiftit qe humbi tavolinen) jam i sigurte qe ne do kemi nje tavoline per ju ne vetem pas pak minutash.
  Xheku dhe Elwudi shperfillen deri sa Xheku fishkellen shume larte.
  Zoti Fabio
  (klientve)
  Me falni, a mundeni?)
  Xheku
  Na jip ne nje shishe nga shampanja jote me fine, pese koktej me karavidhe, dhe pak buke te bardhe per vellane tim.
  Kamarieri
  Ne kemi nje Don Perinjon te 71’shit per 120 dollar.
  Xheku
  Ajo do jete ne rregull plako.
  Zoti Fabio
  Ejani ne vete, seriozisht djema ushqimi ketu eshte me te vertete i shtrenjte. Supa eshte dhet dollare te ****. Ejane ne vete le te shkojme jashte. Une do ju blej ju nje kupe kafe.
  Xheku
  Ne jemi duke vene banden pas bashke.
  Zoti Fabio
  Harroje. Ne asnje menyre.
  Elwudi
  Ne jemi ne nje mision nga Zoti.
  Ushqimi i Xhekut dhe Elwudit arrin.
  Zoti Fabio
  Mbaje, mbaje. Che keni kete?
  Klienti
  Kamarier! Zoteri! Te lutem, kamarier?
  Zoti Fabio
  Po Zotri. Si jane sallatat tuaja?
  Klienti
  Sallatat jane ne rregull. Eshte thjesht qe, ne do .. ne do deshironim te4 leviznim ne nje tavoline tjeter larg prej ketyre dy zotrinjve.
  Zoti Fabio
  Pse? A ju kane shqetesuar ata?
  Klienti
  Jo. Eshte thjesht qe… mire sinqerisht, ata jane ofensiv. Bien ere. Dua te them qe ata bien ere keq.
  Zoti Fabio
  Me falni zoteri, Une do shoh nese do mundem te lokalizoj nje tavoline tjeter per ju.
  Klienti
  Falemnderit.
  Vera e Xhekut dhe Elwudit arrin. Veren kamarieri tenton ta sherbej.
  Kamarieri
  Gota gabim, zotri.
  Xheku leviz tej te tavolina e klientit.
  Xheku
  Sa kerkon per vajzen e vogel? Gruan? Sa kerkon per Gruan?
  Klienti
  Ch’fare?
  Xheku
  Gruan jote. Une dua te blej gruan tende. Vajzen e vogel, vajzat e tua. Mi shit ato mua. Mi shit mua femijet!
  Klienti
  Maitre! Maitre!
  Zoti Fabio
  (Xhekut)
  Nderpreje, nderpreje. Te zotet do me pyesin mua qe te therras policat.
  Xheku
  Ti nuk do ma beje mua ate a do ma beje?
  Elwudi
  Ai sapo ka dale jashte, ai eshte ne lirim me kusht. Ti nuk mund te therrrasesh policine per ate o burre.
  Xheku
  Ne jemu duke vendosur banden pas sebashku.
  Zoti Fabio
  Une thashe jo. Absolutisht jo.
  Xheku
  (klientit)
  Ej ti! Sa kerkon per gruan tende?
  (zotit Fabio)
  Ne jemi duke vene banden pas sebashku. Ne kemi nevoje per ty bre burre, ne kemi nevoje per borine tende.
  Zoti Fabio
  Nuk kam mundesi, me te vertete nuk mundem.
  Elwudi
  Ne i kemi marre te gjithe por Mat kitarra Merfi dhe Blu Lui dhe ne jemi duke i marre ate me pas.
  Zoti Fabio
  Ne asnje menyre.
  Xheku
  Nese ti thua jo, Elwudi dhe Une do vime ketu per mengjes, dreke dhe darke ch’do dite te javes.
  Zoti Fabio
  Ne rregull, ne rregull, Une do loz. Me morre. Xheku dhe Elwudi largohen, zoti Fabio ulet poshte ne tavolinen e tyre.
  Klienti
  Zotri? Zotri. Zotri. Zoteri! Zotri?

  Demonstrimi Nazist
  Kryetari Nazist
  Burra te bardhe! Gra te bardha! Swastika po ju therret. Chifuti eshte duke perdorur te ziun si vegel kunder jush. Dhe ju jeni lene atje te pa ndihme. Mire, chfare do shkosh te besh ti per kete, bardho? Thjesht uneni atje? Sigurisht jo. Ju keni per tu bashkuar me ne. Anetaret e parties Socialiste te Popullit te Bardhe. Nje organizate me prejardhje , ligj duke bashkuar njerezit e bardhe. Sich jeni ju. Une premtoj aleance me Adolf Hitler.
  Nazistat
  Une premtoj aleance me Adolf Hitler.
  Kryenazisti
  Dhe per ne urdhrin q e ai qendron.
  Nazistat
  Dhe per ne urdhrin qe ai qendron.
  Kryenazisti
  Nje kauze madheshtore.
  Nazistat
  Nje kauze madheshtore.
  Kryenazisti
  I shenjte dhe i pamposhtur.
  Nazistat
  I shenjte dhe i pamposhtur. Xheku dhe Elwudi jane zene ne trafik rechel shkaktuar prej nazistave.
  Xheku
  (nje polici patrulle)
  Ej, ch’fare po ndodh?
  Polici
  Ah, ata bumsat fituan dje cheshtjen ne gjygj dhe keshtu sot ata jane duke marshuar.
  Xheku
  Cilet bumsa?
  Polici
  Partia e **** naziste.
  Elwudi
  Nazistat e Illyrise!
  Xheku
  Une i urrej nazistat e illinoisit.
  Kryenazisti
  Heil Hitler!
  Elwudi nget makinen me te lart ures drejt nazistave.
  Kryenazisti
  Tenhuit!
  Elwudi shton shpejtesine. Nazistat detyrohen te hidhen ne ujin poshte.
  Kryenazisti
  Perpen Fuhrer!
  Perpen Fuhrer!
  Po zotri!
  Kryenazisti
  Perpen Fuhrer mirr numrin e targes se makines. Ne do shkojme ta vrasim ate bir bushtre.
  Kafe Ushqim Shpirti
  Xheku dhe Elwudi hyjne dhe ulen te regjistri i lekve.
  Arta
  A mund t’ju ndihmoj?
  Elwudi
  A ke ndonje chik buke te bardhe?
  Arta
  Po.
  Elwudi
  Une do kem pak buke te bardhe te thekur te lutem.
  Arta
  Ti do gjalp apo rechel me ate mjalto?
  Elwudi
  Jo mam, thate.
  Xheku
  A ke ndonje pule te ferguar?
  Arta
  Pulat me te mira ne shtet.
  Xheku
  Me sill kater pula te ferguara dhe nje koka kola.
  Arta
  Ti do krahe pule apo kofshe pule?
  Xheku
  Kater pula te ferguara dhe nje koka kola.
  Elwudi
  Dhe ca buke te bardhe te thekur te lutem.
  Arta
  Ju te gjithe doni ndonje gje per te pire me ate?
  Elwudi
  Jo mem.
  Xheku
  Nje koka kola.
  Arta Po vi per nje minute.
  Ajo shkon pas ne kuzhine.
  Arta
  Ne kemi dy honka atje jashte te veshur si tregetare djamantesh.
  Mati
  Chfare the?
  Arta
  Ata duken sikur te jene nga CIA apo ku ta du Une.
  Mati
  Ch’fare duan te hane?
  Arta
  I gjati do buke te bardhe, te thekur, thate me asgje ne te.
  Mati
  Elwud!
  Arta
  Dhe tjetri do kater pula te plota te ferguara dhe nje koka kola.
  Mati
  Dhe Xheku! ***, vllezerit bluz!
  Mati shkon jashte per te kafeja.
  Mati
  Tung Xhek.
  Xheku
  Mat. Si po ja kalon?
  Mati
  Tung Elwud. Si po ja kaloni? Si qe Xholiet?
  Xheku
  Oh qe keq. Te marten ne darke ata shrbenin nje stek te djallosur me piper.
  Mati
  Nuk mun te jete aq keq sa roleja me kokelaker te Terra Felevo Pen.
  Elwudi
  Ose ai vakti me tershere ne burgun e qarkut kuk.
  Mati
  E po, qe te gjitha jane te keqia.
  Xheku
  Mat, Une dhe Elwudi, ne jemi duke mbledhur banden pas sebashku. Ne kemi nevoje per ti dhe Blu Lune.
  Mati
  Oh burre. Mos fol ne kete menyre ketu verdalle zonja ime e moshuar, ajo ka per te me vrare.
  Elwudi
  Mem ti duhet te kuptosh qe kete eshte me shume e madhe se ndonje problem te brendshem qe ju mund te jene duke perjetuar.
  Arta
  Mat, per ch’fare dreqin eshte duke folur ai.
  Mati
  Mos u shqeteso sheqeri im.
  Arta
  Mos si “mos u shqeteso sheqeri im” Une! Tani ti nuk ke per te shkuar pas ne rruge jo me, dhe ti nuk ke per te lozur me dy goditje te holla zhytse. Ti ke per te ikur me mua tani, dhe ti nuk ke per te shkuar duke ikur pa u ndier (shkitur) me shoket e tu te vjeter rrugach te bardhe.
  Mati
  Por bejbi, ky eshte Xheku dhe Elwudi, Vllezerit Bluz.
  Arta
  Vllezerit Bluz! ***, ata te kane leke borxh o i trashe!
  Xheku
  Mem, a mund ta beje te ndihej me mire nese do ta dije qe per ch’fare ne jemi duke pyetur Matin ketu eshte nje gje e shenjte?
  Elwudi
  Ti sheh, ne jemi ne nje mision nga Zoti.
  Arta
  Mos blasfemo ketu! Mos blasfemo prape ketu! Tani ky eshte burri im dhe ky eshte restoranti im dhe ju te dy keni per te ecur jashte deres, pa ‘ya’ buken e thate te thekur, pa ‘ya’ kater pulat e ferguara dhe pa Mat kitarre Merfin.
  Mati
  Tani me degjoni mua, Une ju dashuroj, por Une jam burri dhe ti je gruaja. Dhe Une do bej vendimet qe kane te bejne me jeten time.
  Arta
  Ti ben mire te mendohesh per ch’fare je duke thene. Ti ben mire te mendosh per pasojat e veprimeve te tua.
  Mati
  Ooh, mbylle gojen grua!
  Kenge: “Mendo”, kenduar nga Arta me kliente duke qendruar pas duke kercyer.
  Mati zgjidh perparsen e tij dhe e hedh ne shesh, pasi eshte duke ikur.
  Mati
  Le te ikim.
  Blu Luja eshte duke pare ata duke ikur.
  Arta
  (Blu Luse)
  E po, ec perpara pre dreqose.
  Ai iken.
  Arta
  ***!
  Kachurrel lart dhe salloni i bukurise dhe lyerjeve. “zonja hakmarrse” eshte duke lexuar bllokun e udhezimeve per flakhedhsen qe ajo perdor me vone ne film.

  Gabi Muzike Kembime

  Banda shikon rreth dyqanit. Elwudi gjen nje buke thekes elektrik dhe kap nje cope buke te bardhe jashte xhaketes se tij.
  Gabi
  Me fal, por ne kemi nje rregullore te rrepte per sa ka te beje me mbajtjen e instrumenteve. Nje punonjes i Gabit Muzike Kembime duhet te jete i pranishem. Tani, a mund tju ndihmoj?
  Xheku
  Rez, jam Une. Xholiet Xhek. Une dikur mora me qera ca spikera kollone prej teje per banden time, per Vllezerit Bluz.
  Merfi
  Ej Rez jam Une Merfi i Merfit dhe Tingujt Magjik. A me mban mend? Une bleva tre amplifikatore.
  Gabi
  Oh ne shesim shume amplifikatore.
  Merfi
  Jo si keto ato qene te bukur. Te veshur me push te trashe te kuq.
  Gabi
  O drejte, drejte.. Une mbaj mend tani. Si nje cheshtje fakti Une i blej ato pas te gjitha per 350 dollare copen.
  Merfi
  350? Une pagova 800 dollar per secilen as gjashte muaj me pare.
  Gabi
  E po ti e di chmimin e kembimit bre burre.
  Xheku
  Rezo, ne jemi ketu per te blere mall. Ne kemi nevoje per piano, amplifikatore, mikrofona dhe pune.
  Nje chun tenton te vjedhe nje kitarre ne pjesen e pasme – Gabi terheq jashte nje kobure dhe hap zjarr ne mur mbi koken e djalit.
  Gabi
  Tani shko tutje! Git! Me thyhen zemren, nje djale aq i ri qe eshte duke shkuar ne rruge te keqe.
  Merfi ve re nje piano elektrike.
  Merfi
  Me thuaj pak rreth kesaj pianoje, Rez.
  Gabi
  Ah ti ke nje sy te kapshem burr. Kete eshte me e mire ne qytetin e Tiranes.
  Xheku
  Sa ben?
  Gabi
  Dy mije dollare per kete cope ***? Eja ne vete Rez.
  Merfi
  Une mendoj me te vertete Rez, eshte perdorur, aty eshte jo aksion mbetur ne kete bord chelsash. Gabi vjen jashte nga prapa regjistrit dhe ulet ne piano.
  Gabi
  Me fal mua. Une nuk mendoj qe atje eshte4 ndonje gje gabim me aksionin ne kete piano.
  Kenge: “Bisht Pende”, Rez Charls, Vllezrit Bluz duke kercyer.
  Xheku
  Ne rregull burre, ne do i marrim keto akset.
  Gabi
  Natyrisht, dhe si zakonisht, Une dua te marr nje; Une te detyrohem. Por Une pelqej te tymos propan. Ata dalin ne nje restorant anes rruges gjithkush del jashte makinave.
  Xheku
  Ju djema shkoni para brenda dhe kini per vete nje kafshate. Une dua te bej nje telefonate.
  Zoti Fabio
  Tani Xhek, kete telefonate ka te beje me tin tingen tone te pare?
  Xheku
  A te kam genjyer ndonje here ty?
  Xheku dhe Elwudi ecin tutje, drejt telefonit me pagese.
  Elwudi
  Ch’fare jemi te shkojme per te bere burre?
  Ne kemi jo ting?
  Xheku
  Sa leke te kane mbetur?
  Elwudi
  Kam nje chereksh.
  Xheku
  Eshte mjaft per nje telefonate, eja pra. Xheku dhe elwudi hyjne ne kabinen e telefonit sebashku.
  Xheku
  Ch’fare je duke bere Elwud?
  Elwudi
  Ti the qe ne do benim nje telefonate.
  Xheku
  Une thashe qe Une do shkoja te be4ja nje telefonate.
  Elwudi
  Ke do telefonosh Xhek?
  Xheku
  E mban mend Mauri Slinin?
  Elwudi
  Slinin? Agjentin e dokumentave? Ch’fare ne lidhje me ate?
  Xheku
  E po, ai na bere ne ca shfaqe te mira ne te kaluaren ditet e vjetra, ai na dha Morgan Park (parkun rinia), ai na dha Tik tokun, Une e shtriva ate, ai me detyrohet.
  Elwudi
  Jepi nje goditje.
  “zonja hakmarrse” vjen lart dhe sulmon kabinen e telefonit me flakehedhse, atje eshte nje rezervuar gazi afer kabines se telefonit me etikete : “Mos ndizni propan”. Shperthimi leshon kabinen e telefonit ne ajer, me Xhekun dhe Elwudin brenda ne te, dhe pastaj perplaset ne shesh, makina iken prej andej. Monedhat jane perhapur mbi gjithe sheshin prej telefonit.
  Elwudi
  Ej Xhek, ketu duhet te jene te pakten shtate dollare qe ja vlejne per resto.

  Kryeqendra Naziste

  Kryenazisti ulet ne tavoline. Nazisti i dyte troket ne dere.
  Udheheqsi Nazist
  Je?
  Nazisti i Dyte
  Zotri.
  Udheheqsi Nazist
  Ch’fare ke gjetur?
  Nazisti i Dyte
  Okej. Une fola me nje shok te Departamenti i Mjeteve Motorike. Lichenca e targes eshte si nje vershim e gjitha ne tere kompiuter. Makina perket te nje kercenuesi trafiku.
  Udheheqsi Nazist
  Si e ka emrin?
  Nazisti i Dyte
  Emri i tij eshte Elwud Bluz. Ai ka nje record nje milje te gjate. Dhe, ai eshte katolik.
  Udheheqsi Nazist
  A e more adresen e tij?
  Nazisti i Dyte
  Sigurisht. 1060 Adison Perendim.
  Udheheqsi Nazist
  Le te shkojme.
  Ata shkojne te adresa, 1060 Adison Perendim, dhe ndodh qe eshte Stadiumi i Sportit, shtepia e kombetares se futbollit.
  Kryenazisti
  (grupit)
  Chdokush me ate lloj rekordi ka per te bere nje gabim. Une dua te gjithe anetaret e parties ne qarkun e tre shteteve te monitorojne qytetin, qarkun dhe policine e shtetit ne atje CB.
  Zoti Bluz ka per ta **** muhabetin. Dhe kur ai te beje keshtu, ai me mire ti lutet policies ta kapi perpara se sa ne.

  Bunker i Bobit

  Banda eshte duke udhetuar gjate nates, rruge e qete.
  Zoti Fabio
  Ne rregull burre, ne kemi ndenjur ne kete makine per tre ore deri tani. Ku dreqin eshte vendi?
  Xheku
  Une te thashe qe do marri pak kohe per te arritur atje.

  Merfi

  Si eshte emri i vendit?

  Xheku

  Ah.. emri i vendit?
  Xheku shikon nje shenje neoni perpara me emrin e nje bari ne te.
  Xheku

  Eshte ah.. Bunkeri i Bobit. Ketu jemi ne.

  Elwudi

  Bunkeri i Bobit Kantri?
  Ata arrijne.

  Zoti Fabio

  Xhek, tabela thote “vetem kete nate ‘Djemte Laberia”.

  Xheku

  Vllezrit Bluz, duhet te thote ‘vetem kete nate rikthim triumfues i Vllezerve Bluz”. Duhet te jete ndonje lloj gabimi. Ju djema shkarkoni gjerat. Elwud, ti hajde me mua.
  Xheku dhe Elwudi drejtohen per te bari.

  Kela

  E po tani ch’mund te marre per ju djema? A keni ju etje, ju te uritur, apo thjesht duke kaluar drejt. Ndoshta ju mun te pelqenit nje birre ose ndonje gje pak me te forte? Ej, a e di ne ndodhi qe te benim stekat me piper me te mira ne shtet.

  Xheku
  Jo falemnderit mem. Ne mund te kthejme pastaj disa birra pak me vone. Ne do jemi ketu gjithe naten. A e sheh, ne jemi banda.

  Kela

  Jeni ju? Oh, per Zotin, shume mire.
  (Bobit)
  Ej Bob! Keta jane banda!
  Bobi
  Ne rregull.
  Elwudi
  Xhek, a je i sigurt qe ketu eshte vendi?
  Xheku
  Po, po, i sigurt, i sigurt. Ketu eshte vendi.
  Bobi ecen lart per te ata.
  Bobi
  Tung. Ju jeni Djemte Laberia?
  Xheku
  Ata jemi ne. Pjesa tjeter e bandes eshte jashte ne parking duke bere gati gjerat.
  Bobi
  E po mire, Une jam sigurisht i gezuar te kem ju djema ketu. Une jam Bobi dhe ky eshte vendi im.
  Xheku
  E po mire, eshte nje vend i bukur Bob.
  Pjesa tjeter e bandes ecen brenda me pajisjet.
  Bobi
  Une ma do mendja qe ju djema do doni te mirrni kitarrat tuaja prej hekuri dhe ch’do gje te vendosur ne skene apo jo. Kela shko atje dhe ndiz dritat e skenes dhe choi keta djemte atje lart. Dritat ndizen dhe Lui ve re qe skena eshte e rrethuar me rrjete teli, per kotec pulash.
  Lui
  Rrjete teli per kotec pulash.
  Me vone, nje turrme me permasa te mira eshte grumbulluar dhe qafkuqet jane duke folur dhe duke pire. Elwudi ka nje liste kengesh me kerkesa ne te.
  Elwudi
  Burre, Une nuk mendoj qe ne te dime ndonje prej kengeve ne kete liste.
  Xheku
  Oh, lista s’do te thote gje, ato jane thjesht kerkesa. Ne jemi nje grup i zakonshem.
  Merfi
  Me jip pak dashuri. 1, 2..
  Xheku
  1,2,3,4…
  Elwudi
  Mirembrema zonja dhe zotrinj, ne jemi sigurisht te lumtur te jemi ketu ne kokmo kete nate. Ne jemi Djemte Laberia Vllezerit Bluz banda nga Chikago. Une jam Elwud, Ky ketu eshte vellai im Xhek.
  Kenge: “Me jip pak dashuri”
  Turrma fillon te bertase bandes dhe hedh shishe ne skene si te chmendur. Atje eshte nje bresher xhamash duke u thyer ne rrjeten e telit. Ne nje dhome nga pas..
  Bobi
  Ajo nuk eshte kenga e Hank Vullnetit.
  Ai vjen jashte dhe shuan dritat e skenes.
  Me4rfi
  Une mendoj se ti godite dritat!
  Willi
  Ndoshta ata i fryne fitilit?
  Lui
  Une nuk mendoj ashtu bre burre. Ato drita jane fikir me qellim.
  Elwudi
  Ne rregull, ne duhet te figurojme jashte dichka qe ky popull pelqen, madje shpejte.
  Merfi
  Ej e gjeta, a e mbani mend Temen nga fshehja e eger?
  Elwudi
  E preferuara e vjeter. Rodi Jats.
  Merfi
  Ch’fare chelsi?
  Donaldi
  A.Chel;sin Bluz Kantri.
  Elwudi
  Fshehja e eger ne A.
  Kenga: “Teme nga fshehja e eger”.
  Turrma zmbrapset, ;dhe dritat vine pas.
  Ata mbarojne kenge.
  Elwudi
  Tema nga televizioni shfaqja fshehja e eger.
  Falemnderit.
  Xheku
  Dhe tani ne do pelqenim te benim nje preferim favorit nga seksioni i borise. Ne shpresojme qe eshte nje nga ato qe ju pelqen ju.
  Kenge: “Qendro prane burrit Tend.”
  Xheku
  Mire djema eshte koha qe te quhet nje nat4e. Be ch’fare te ndiesh dhe mbai te dya kembet ne timon. Ju nuk eshte e thene te shkoni ne shtepi por ju nuk mund te qendroni ketu. Keshtu deri heren tjeter…
  Kenge: “Teme nga Fshehja e Eger”
  Xheku
  (bandes)
  Le te dalim jashte dreqin prej ketej.
  Ata fillojne te mbledhin plachkat, Bobi i afrohet Xhekut dhe Elwudit.
  Bobi
  Mun Une po ju them ju djema ajo eshte ca nga muzika me e mire qe ne ke4mi patur ne Bunkerin Kantri per nje kohe te gjate.
  Elwudi
  E po, ee.. na fal por ne nuk mund te mbanim mend rrenojat e vjetra te 97’es.
  Bobi Oh, mire, dreqin.. ju djema mund ta mesoni heres tjeter me mire jou ejani pas.
  Xheku
  Bob, per leket tona sot naten?
  Bobi
  Po po kete drejte, ee 200 dollare, dhe ju djema keni pire rreth 300 dollare birre.
  Elwudi
  Oh, mire, si kur ne erdhe4m ne filllim ne bar zonja kurre nuk na tatoi per raundin e pare dhe keshtu ne menduam, ti e din, birra qe si kompliment per banden, te e di.
  Bobi
  Oh, hu hu, uh, uh.
  Bobi tund koken.
  Xheku
  Mire, Une do shkoj dhe mbledh ca prej djemve.
  Bobi
  Mire, Une po ju them ju, Une sigurisht mund ta vleresoja.
  Xheku dhe Elwudi drejtohen per te makinat. Banda eshte duke folur per tingun.
  Willi
  Une them qe kjo xhiro eshte per jo kund burra. Une them ne duhet te heqim dore.
  Merfi
  Chfare? Heqim dore? Mire Une shpresoj qe ju djema mund te beni mendjen tuaj. Per ndryshe Une duhet te flas me zotin Rozini te dita e Shenjte Hotel dhe marrim tingun tone te vjeter pas.
  Stivi
  Pas te dhoma Armada?
  Xheku
  (i afrohet bandes)
  Degjoni, ata duan qe ne te paguajme per birrat qe pime, keshtu ju djema me mire ndahuni. Tingu tjeter ka per tu bere dinamit, madheshtor, ju keni per te pare.
  Willi
  Une them qe tu japim Vllezerve Bluz dhe nje shans te vetem.
  Donaldi
  Pse Jo? Nese mute te nxe, vishe.
  Duke u future ne makine.
  Donaldi
  Be me tutje dreqin.
  Banda iken.
  Elwudi
  Djemte duken te merzitur. Ej burre, mos u merzit, ne4 ke4mi akoma dhe nja ca dite. Ne do kemi leket e takses se pinguinit. Dua te them shiko, ne kemi nje takim per te pare zotin Slin neser. Chdo gje ka per tu bere ne rregull. Le te shkasim.
  Nje RV futet ne parkim.
  Xheku
  Dreqi e mori.
  Xheku dhe Elwudi ecin drejt furgonit pasi Djemte Laberia jane duke dale jashte.
  Xheku
  Me falni zoterinj a jeni ju Djemte Laberia?
  Kryetari
  Po, drejte, Une jam Tako Roja, drye kengetari, shoferi i furgonit. Degjo, Une do pelqeja te flsja me ty bir por ne jemi duke u bere sume vone.
  Xheku mban lart nje pakete cigaresh te shtypur shume shpejt si te qe nje document identifikimi e ndonje lloji.
  Xheku
  Emri im eshte Jakob Stein, Unioni Lokal nr 200 i Federates Amerikane te Muzikes. Une jam derguar ketu te shoh nese ju zotrinj keni me vete lejet tuaja.
  Kryetari
  Tonat chfare?
  Xheku
  Kartat tuaja te unionit. A mund te shoh kartat tuaja ju lutem.
  Kryetari
  Le te supozojme sikur ne te mos kemi kartat e unionit dhe ne shkojme aty brend adhe fillojme te luajme dhe sikur. Tani ti ch’fare do shkosh te besh per kete gje. Ti do shkosh te na ndalosh?
  Stein? Ti ke per te ngjare si palacho duke provuar te haje kalli misri pa dhembe ne goje.
  Xheku
  Degjoni, me ler te flas me Bobin, te zotin, te shohim nese ne mund te futim banden tuaj ne kontrate qe heq dore per kete nate. Une nuk dua tju leviz ju nga ky vend. Vetem me ler mua qe ta marr persiper.
  Elwudi
  Ne do ee… ne do flasim me Bobin. Xheku dhe Elwudi ngadale ritrajtojne pasi Bobi vjen jashte per ne parkim.
  Xeku
  Hyp ne makine dhe ndize.
  Elwudi shkon ne makine, Xheku shkon per te Bobi.
  Bobi
  Ju e dini qe ju djema me detyroheni shume leke per ate birre qe ju pite kete nate dreqi e mori.
  Xheku
  Bob, ne na pelqeu qe lozem ketu kete nate, vellai im eshte duke shkruar nje chek Amerikan Ekspres te udhetuesve per te mbuluar llogarine e zgjeruar.
  Bobi
  E mire, Une sigurisht mund ta vleresoja.
  Xheku
  Une me mire po kontrolloj, te shoh se si po ja ben ai, e sheh Une duhet ta firmos po ashtu. Une zakonisht ulem ne makine dhe e shkruaj ne dorezen kapakun e kupese. Okej?
  Xheku ecen drejt makines dhe ndien xhepat e xhaketes.
  Xheku
  Te duhet nje laps!
  Xheku futet ne makine, Elwudi e ndez dhe ata ikin. Djemte Laberia nxitojne per te Bobi.
  Kryetari
  A qene ata djemte nga Unioni?
  Bobi
  Unioni? Chfare dreq Unioni. Ata djem shkiten jashte prej ketej duke me patur borxh shume leke per birren.
  Ve re kostumet e tyre.
  Bobi
  Per ch’fare dreqin jeni veshur keshtu ju te gjithe?
  Kryetari
  Ne jemi Djemte Laberia!
  Bobi
  Ju jeni Djemte Laberia?
  Xheku dhe Elwudi jane ne Mobilin Bluz – Bobi dhe Djemte Laberia brenda ne furgon duke i ndjekur ne distance.
  Kryetari
  ***.
  Bobi shkrep nje te shtene drejt atje pas xhamit te pasem.
  Elwudi
  Zonja jone e gazit te bekuar mos me ler tani.
  Mbas tabeles se billave dy trupa policie, Danieli dhe nje Mount, kane ve4ndosur nje mbikqyrje rruge. Xheku dhe Elwudi kalijne prane.
  Danieli
  Une nuk po e besoj. Eshte Dodxha kutimuti prape.
  Mounti
  Tani dobichat jane tanet.
  Makina e patrulles del jashte me sirena gjemuese dhe me drita flakeruese, por perplaset me furgonin qe i ndiqte. Furgoni ben nje rrotullime dhe godet mbi nje hydrant zjarri. Ata te gjithe dalin jashte nga mbeturinat. Policat u nxjerrin pistoletat djemve te Mire Ole.
  Danieli
  Djema, ju jeni ne telash te madh.

  Skena ne Sauna

  Xheku, Elwudi dhe soti Slin brenda ne sauna.
  Xheku
  Mauri, ti me detyrohesh. Ne do lozim kukund, ne chdo kohe per chdo kend.
  Elwudi
  Na fut ne te salloni dopio lart ose te Teatri i Operas dhe Baletit, ose te Skampa. Ne gjithmone i godasim ata per vde4kje ne ato vrima.
  Mauri
  Nuk e di djema. Une thjesht nuk e di. Kohet kane ndryshuar ju e dini se chfare dua te them. Chfare do shkoni te beni ju djema? Te njejtin akt? Duke veshur te njejtat xhaketa. Ju da ta trembni popullin tutje. Ju djema kurre nuk vishni blu xhinse ose xhaketa kercimtari si Uayn Kochran ose si CC Udhetuesit?
  Xheku
  Mauri, ti duhet te vishe perpara per ne. Ne na duhen 5000 dollare shpejt.
  Mauri
  5000 dollare? Kush mendoni se jeni? Bitellsat? Ej, ju e dini permasat e salles qe ju duhet te punoni per te marre brenda aq shume leke, he?
  Xheku
  Ne do mbushim chfardo lloj sale ne shtet.
  Mauri
  Ju djema jeni familiar me dhomen e Pallatit te Kongreseve?
  Xheku
  Kurre s’kam degjuar per at4e?
  Mauri
  Vend i mire lart nga veriu, ndertuar ne 87’en ne Liqenin Uazzupman. Atje ulen 5000 vete. Ju djema mbushni ate vend , dhe ju mund te beni 5000 dollare shume kollaj.
  Xheku
  Na sheno ne liste per neser naten.
  Mauri
  Mbahu, mbahu, neser nate4n? Per chfare je duke folur? Nje ting si ky, ju duhet te pergatitni shperthimin e pershtatshem.
  Elwudi
  Une di per kete gje, Une jam shperthyer gjithe jeten.
  Mauri
  Oh harroje, atje nuk eshte rruge me ju djema harrojeni.
  Xheku
  Si the, si eshte zogja Slin? Une mund te kem nja ca informacion qe ajo mund te doje te dije.
  Mauri
  Ti po me tremb mua Xhek?
  Xheku
  Nese do ta vendosesh ne ate menyre. Mauri ne kemi nevoje per kete ting!
  Elwudi
  Ne jemi ne nje mision nga Zoti!
  Xheku
  Ti na fut ne sale Mauri dhe Une te garantoj qe ne do ti paketojme ata nga milje larg.
  Si thua?
  Mauri
  Okej. Une do ju siguroje Pallatin e Kongreseve Une do shtyp biletat e shfaqes, Une do e bej vendin te duket vertet i bukur okej? Une nuk mendoj qe ju djema keni per te kaluar nje dollarshin, por nese e kaloni, Une dua nje shije te tingut okej?
  Xheku
  Okej. Le te shkojme djema.
  Kamera: Kendi shkon gjere te tregoje gjithe banden qe qe gjithashtu ne sauna. Ata chohen dhe ikin.
  Kurti flet femijeve te jetimores.
  Kurti
  Degjoni, ju djema me degjuat mua te flisja per Xhekun dhe Elwudin. Tani ata jetonin me pare ketu si ju. Dhe Une u kendoja atyre sich kendoj me ju. Sot naten, Xheku dhe Elwudi jane duke shkuar jashte te kendojne dhe te lozin qe te fitojne leke per te ndihmuar ju femijve. Buthet tuaja dembele jane brenda kesaj valle po ashtu. Keshtu hypni ne ate vagon. Ne do shkojme lart ne Veri te hedhim fjalen ne rruget.
  Xheku dhe Elwudi kane shkeputur nje megafon gjigand ne chatine e makines se tyre dhe jane duke ecur rrotull qytetit per ti bere reklam shfaqes.
  Elwudi
  Vetem kete nate, Vllezerit Bluz te mrekullueshem. Ritem dhe Bluz perseritje. Ne Sallen e Kongreseve. Rruga 16. Liqeni Uazzupman. Vllezerit Bluz te mrekullueshem bande shfaqe dhe perseritje.
  Femijet
  Hidhi nje sy, hidhi nje sy. Sot naten vetem nga Tirana Vllezerit Bluz Ritem dhe Bluz perseritje. Vetem nje nate, te mrekullueshem.
  Elwudi
  .. Bluz Vllezerit Banda e shfaqes, dhe perseritje. Ti, ne motor!… Ju dy vajza. U thoni dhe shoqeve tuaja.
  Xheku
  (Elwudit)
  Parkim i lire.
  Elwudi
  Parkim i Lire. 2 dollare tatim mbulimi vetem cuna, atje do kete shume argetim.
  Xheku
  (Elwudit)
  Per dy dollar?
  Elwudi
  Per dy dollar.
  Chun i vogel
  (duke folur Ponjes te (Kafe Alba Soul). A mund ta vendosesh kete ne dritare zonje se eshte vertet me rendesi?
  Elwudi
  Vetem kete nate. Nga Tirana. Te mrekullueshmit Vllezerit Bluz Ritem dhe Bluz perseritje per kenaqesine tuaj…
  Shume femra te bukura duke ecur gjate anes se liqenit.
  Elwudi
  .. dhe eshte nje nate per zonja kjo nate ne Pallatin e Kongreseve. Ne nje hale burrash, shkruar ne mur..
  Tako Roja
  Vetem sot naten ritmi gjenial i Vllezerve Bluz perseritje. Vetem sot naten ne Pallatin e Kongreseve.
  Elwudi
  Si jemi duke bere?
  Xheku
  Kaq larg ne kemi mbuluar liqenin, dhe nje pjese te lagjes Ali Demi.
  Elwudi
  Shume mire, le te marrim Tingun.
  Vetura kollitet dhe brambullon.
  Xheku
  Chfare eshte?
  Elwudi
  Na ka mbaruar gazi.
  Xheku
  Oh, *** dreqi..
  Pallati i Kongreseve
  Morti
  Oh nje vend klasik. Ch’fare sale. Ky vend ka per tu hedhur zgupthi kete nate.
  Zoti Mrek
  Eshte si hambar. Ne kurre s’kemi per ta mbushur.
  Kur(ti)
  Na duhet ta mbushim kete sale kete nate.
  Shume ffemije t4e vegjel varen ne te.
  Stivi
  Femije te vegjel? Pse, chdo te thuash me kete?
  Stacioni i Gazit
  I zoti
  Na ka mbaruar benzina.
  Elwudi
  Jep, ka mundesi nese n4e4 e mbushim plote?
  I zoti. Jop. Une thashe qe na ka mabaruar benzina. Boti eshte vone. Duhet te qe ketu dy ore me pare. Eshte gjithmone vone te martave.
  Elwudi
  Mire mire.. Une them se ne duhet te presim.
  I zoti
  Po.
  Nje makine sportive me nje femer bjonde futet ne stacion.
  Bjondja
  (Elwudit)
  Me fal zotri, po ti, a mund ta mbushesh plot me premium te lutem dhe kontrollo pak nen kofano.
  Elwudi, duke mbushur xhaketen e tij plot me rrypa guanicioni, shikon bjonden dhe drejton veten nga vetja e tij sikur do te thote” Kush Une?”.
  Bjondia
  Po, ti!
  Elwudi
  Sigurisht.. ti uh chfare duhet Une uh… te laj mizat e ngordhura te xhamit te parme?
  Bjondja
  Oh jo mos u shqeteso, Une jam ne nxitim.
  Pas te Pallati i Kongreseve
  Kurti
  Ku dreqin jane ata?
  Pas te stacioni i gazit
  Elwudi
  Keshtu hu… ndoshta ti do pelqeje te ee vije prane dhe shihje shfaqen?
  Bjondia
  Oh, Une jam , me vjen ke4q jashzakonisht, por Une kam nje darke per fejese me pare.
  Boti futet brenda.

  Stacioni i Policise
  Dikush dorezon brenda nje flete per shfaqen.
  Zoti Mercer
  Falemnderit Marvin.
  Ai lexon postimin, dhe flet ne telefon.
  Zoti Mercer
  Demi me thirr trupat Daniel dhe Mount.
  Pret te:

  Pallati i Kongreseve
  Bobi dhe
  djemte Laberia jane brenda ne audience duke mbajtur shkopinj beisbolli.
  Bobi
  Une nuk po shoh ata Vllezerit Bluz.
  Takua
  Ne do ti presim.
  Ndrkohe, pas te stacioni i gazit.
  Elwudi
  Okej, ne jemi ne chdogje ne rregull. Ajo do jete .. 94 dollare.
  Bjondja
  Ketu jane 95. Falemnderit Elwud.
  Elwudi
  Okej dhe ee. Ketu eshte nje dollar resto.
  Bjondia
  Oh, mbaje reston.
  Elwudi
  Oh falemnderit. Oh.. shiko pak, nese takimi yt nuk ecen mire sot naten per ndonje arsye, ee, atje eshte nje motel lart ne rrugen krye4sore. Ee ndoshta ne mund te thei takohemi.. reth mesnates?
  Bjondja
  Une do mendohem per ate Elwud, okej?
  Elwudi
  Jee, mirupafshim.
  Ajo largohet. Xheku shikon oren e tij dhe ve re se sa qe ora.
  Xheku
  Bir i bushtres.
  Ai godet Elwudin.
  Xheku
  Hajde!
  Ouu!
  Pas ne Pallatin e Kongreseve
  Audienca e4shte4 duke u bere te pa durueshem.
  Willi
  Une gjithmone pelqeja te punoja per moba te inatosur.
  Kurti
  Nuk mund te heqesh dore tani.
  Merfi
  Chfare mund te jene duke bere?
  Xheku dhe Elwudi parkojne veturen ne nje tunel per kullimin e ujrave afer Pallatit te Kongreseve.
  Xheku
  Oh, me dhemb koka. Ajo nitron nje vere te keqe.
  Elwudi
  Ti ben mire te ndreqesh palako, ne kemi nje shfaqe per te bere. Pastaj ne duhet te gjejme nje menyre per te mbledhur leket, dhe ti chojme ne zyren e qarkut te qytetit percaktimet.
  Aq heret sa ata happen ne mengjes.
  Pas te salla e Pallatit te Kongreseve audienca eshte duke brohoritur:
  Audienca
  Ne duam shfaqe, … ne duam shfaqe.. ne duam shfaqe..
  Zoti Mrek
  Zoterinj, Une jam duke u larguar.
  Willi
  Dreqin, ne jemi kaq afer.
  Kurti
  Ej, ju djema e dini minin kengen e hajdutit..
  Merfi
  Une njihja nje prostitute me emrin mini mizola?
  Kurti
  Jo, kengen mini hajduti.
  Stivi
  Je je po. Dhe chfare pastaj?
  Kruti
  Godite
  Kenge: “Mini Hajduti”
  Gjate kenges, Xheku de Elwudi shkasin per brenda ne salle. Ata vine ndeshen me furgonin. Elwudi hyn dhe ngjit pedalin e gazit.
  Elwudi
  Kjo eshte zamke. Gje e forte!
  Kenga mbaron: Plicat arrine ne audience.
  Polici Daniel
  Okej. Le ti marrim ata.
  Zoti Mercer
  Tani prit nje minute. Ne s’i kemi degjuar keta djem te kendojne. Ne rregull?
  Danieli
  Ne rregull. Ata nuk kane per te shkuar ne asnje vend.
  Zoti Mercer
  Ne rregull. Mbylli te gjitha daljet. Le te shkojme. Hajde nxitoni. Levizni. Nderkohe, Xheku dhe Elwudi futen ne salle nepermjet dhomes se grave midis shume te bertiturash.
  Elwudi
  Na falni…
  Xheku
  Mirembrema zonja.
  Ne audience
  Zoti Mercer
  Policave
  Kush do nje porosi leng portokalli? Leng Portokalli?
  Leng Portokalli?
  (nje polici aty afer) Tre leng portokalli. Xheku dhe Elwudi bejne hyrje.
  Ne skene: Kurti ve re Xhekun dhe Elwudin dhe merrr chdo gje qarte per te filluar prezantimin.
  Kurti
  Dhe tani zonja dhe zotrinj, eshte kenaqesia e vechante e drejtuesve per tju prezantuar ju. Yjet terheqes te nates. Ketu ata jane pas mbas udhetimit te tyre ekskluziv tre vjechar turne ne Europe, Skandinavi, dhe ne kontinentin me poshte. A nuk do u ofronit mireseardhjen nga Kalumet qyteti Illyria, bandes muzikore te Xhek Xholiet dhe Elwud Bluz… Vllezerve Bluz. Xheku dhe Elwudi hyjne ne skene gjate seksionit me instrument bras-tunxh te muzikes se prezantimit, dhe Xheku ben nje rrotullim dhe ndalon anash Elwudit drejt ne chastin e duhur me goditjen e fundit te kenges… audienca eshte qe4tesuar per vdekje.
  Xheku
  1,2,1,2,3,4.
  Banda fillon te loze “Gjithkush ka nevoje te dashuroje dike”.
  Elwudi
  Ne jemi kaq te lumtur te shohim kaq shume prej jush popull te dashru ketu kete nate. Ne mund vechanerisht pelqejme te urojme mireardhjen gjithe perfaqesuesve te Illyreise perforcuesve te ligjit komuniteti qe kane zgjedhur te bashkohen me ne ketu ne vendin e Pallatit te Kongreseve ne kete kohe. Ne sigurisht shpresojme qe te gjithe ju pelqeni shfaqen dhe kujtoni popull qe s’ka rendesi se kush jeni, dhe ch’fare beni per te jetuar, per te ecur mbare dhe per te mbijetuar, atje jane ende ca gjrea qe na bejne ne te gjitheve njesoj. Ti, mua, ata, gjithkend, gjithekend.
  Kenge: “Gjithkush ka nevoje te dashuroje dike.”
  Xheku
  Falemnderit. Ajo qe per willson poket. Kjo eshte perkushtuar tingullit te vonuar magjik madheshtor.
  Kenge: “shtepi e embel Albania”
  Arratisja
  Gjyem rruge gjate “shtepi e embel Albania”
  Xheku dhe Elwudi shkojne pas skenes. Ata takohen atje me nje agjent inchizimi.
  Xheku
  Duket sikur mafia eshte ketu jashte.
  Agjenti
  Ju djema jeni te medhenj. Une kam nje record per ju.
  Xheku
  *** qeni!
  Agjenti
  *** qeni? Une nuk flas *** qeni. Une jam president i Rekordeve Klarion ne detin lindor.
  Xheku
  Dhe chfare pastaj?
  Agjenti
  Ketu jane 10,000 dollare. Nje avantazh ne seancen tuaj te pare record.
  Ai dorezon leket kash.
  Agjenti
  A po biem ne ujdi?
  Xheku
  Po po, sigurisht .. sigurisht qe eshte ujdi. Oh degjo gjithe keta polica jashte ketu, ata jane nje nje fare menyre duke pritur per ne. Ne duhet te dalim prej ketej pa na pare ndokush. A di ti ndonje dere te pasme jashte prej ketij vendi?
  Agjenti
  Sigurisht. Une isha ketu me pare krye kercimtari pas ne vitet 70’te. Atje eshte nje tubacion sherbimit elektrik drejt pas ndenjeses se daulleve.
  Xheku
  Degjo, na be nje nder. Mirr 1400 dollare dhe jepja Rezit Muzike Kembime ne qyte4tin Kalumet. Pjese4n tjeter jepja bandes.
  Agjenti
  (u be) mbaroi.
  Xheku
  Falemnderit. Mirupafshim.
  Elwudi
  Mirupafshim
  Agjenti
  Mirupafshim
  Xheku dhe Elwudi fshehtas kalojne per ne skene dhe futen ne tubacionet e sherbimit. Xheku terheq vemendjen e Willit.
  Xheku
  Une dhe Elwudi do shkojme te bejme nje pushim te vogel. Ti dhe banda vazhdoni te luani.
  Ne Salle
  Polici Daniel
  Dichka po shkon gabim.
  Zoti Mercer
  Ku eshte Xheku?
  Takua
  (Djemve Laberia)
  Ku shkuan Vllezerit Bluz?
  Brenda ne Kanal
  Elwudi
  Une sigurisht shpresoj qe kjo gje te na nxjerre ne ndonje vend.
  Xheku
  Elwud. Ne jemi te ikur bre burre.
  “gruaja hakmarrse” hap zjarr me nje bresheri plumbash me armen automatike. Plumbat godasin sheshin.
  Elwudi
  Kush eshte ajo vajze?
  Gruaja
  Mire Xhek. Ti po te pelqen shume atje poshte, duke u zvarritur si krrimb ne lluce.
  Xheku
  (Elwudit)
  Jo problem.
  Gruaja
  Ti nuk ke per te me ikur prej meje kete here. Ajo hap zjarr serisht.. ende duke mos i goditur ata.
  Ne Sallen e Pallatit te Kongreseve
  Xheku
  (gruas)
  Eshte mire qe po te shoh ty zemer e embel.
  Gruaja
  Ti derr i perbuzur. Une mbeta ne e vetme per ti. Une qendrova pas ne nje katedrale, duke pritur ne vetmi per ty, me 300 te pranishem shoke dhe shoqe dhe te aferm. Ungji im mori guzhinierin me te mire Rumun te shtetit. Per te marre shtate limuzina per parting e marteses im ate perdori nderet e tij te fundit me Pet Torollakun e chmendur. Keshtu per mua, per nenen time, per gjyshen time, tim ate, ungin tim dhe per te mirren e zakonit, Une duhet tani te vras ti dhe vellane tend.
  Xheku chohet lart dhe eavash ecen drejt asaj.
  Xheku
  (duke rene ne gjunjet e saj perpara saj.
  Oh te lutem mos na vra. Te lutem, te lutem mos na vra. Ti e di qe Une te dashuroj ty zemer, Une nuk mund te le ty. Nuk qe faji im.
  Gruaja
  Ti qurravec i mjere. Ti mendon se mund te flasesh rrrugen tende jashte prej kesaj? Ti me tradhetove.
  Xheku
  Jo, nuk te tradhetova. Ndershmerisht. Me mbaroi benzina. Pata nje gome te rene. Nuk kisha mjaft lek per taksi. Xhaketa nuk erdhi pas nga pastruesit. Nje shok i vjeter me erdhi nga jashte qytetit. Dikush me vodhi makinen. Atje ra nje termet, nje permbytje e temarrshme, nje mori karkalecash, nuk qe faji im! Betohem per Zotin!
  Gruaja
  Oh, Xhek, Xhek, i embli im.
  Xheku perqafon ate me nje puthje te pasionuar, dhe e leshon ate ne lluce.
  Xheku
  (Elwudit)
  Le te shkojme.
  Elwudi
  (merre lehte)
  Ata vrapojne poshte kalimit per te makina.
  Ajo i ndjek ne distance.
  Elwudi
  Eshte 15 kilometra per ne Tirane. Ne kemi nje serbator plot me benzine, gjysem pakete me cigare, eshte darke dhe ne jemi duke mbajtur syze dielli.
  Xheku
  Godite!
  Gruaja vrapon jashte kanalit dhe hap zjarr makines duke ikur. Policat mbi tunel degjojne te shtenat dhe gjithashtu fillojne te qellojne makinen.

  Ndjekja e madhe me makina.

  Xheku dhe Elwudi jane ne makinen e tyre. Rreth 50’te ose me shume makina patrulle dhe furgoni i Djemve Laberia eshte duke i ndjekur.
  Ne furgon
  Labo
  Pune muti burra! Ky dreq furgon nuk mund te eci me shpejt nga kaq?
  Takua
  Ah, Labo, mendoj se kemi nje problem te vogel.
  Bobi
  Dreq djale!
  Ata parakalojne te gjitha makinat po ashtu edhe te Xhekut dhe Elwudit.
  Takua
  ***!
  Te gjithe
  Aaaau!
  Furgoni del jashte rruges kryesore, drejt nje pellgu dhe bien ne uje.
  Takua
  (Bobit)
  Mos thuaj asnje llaf te ****.
  Pamje e bjondes duke pritur ne Han.
  Dielli fillon te ngrihet.
  Pret te:
  Stacioni i Policise – Tirane
  Personi me radio
  Te gjitha njesite qe kemi jap sinjal dhet shtate nende, policat jane ne ndjekje te nje Dodxh 1974 Sedan bardhe e zi ne drerjtim te jugut ne kater shtate. Pergjigjet sinjalit llet shtate nende. Mbajtesit e mjetit Xholiet Xhek Bluz, tjetri Elwud Bluz. Konsideroini ata ekstremisht te rrezikshem.
  Ne zyrat qendrorer Naziste, kryenazisti degjon transmetimin e radios se policies.
  Kryenazisti
  Perpen Fuhrer!
  Vetura e Xhekut dhe Elwudit
  Elwudi
  Ej, Xhek, Xhek, Une duhet te terheq mbi.
  Vetura kryesor e patrulles
  Mounti Polic
  Jug drejtim ne rrugen kryesore te shtetit Nr. 47. Elwudi shkon poshte nje vendi te pjerret, veturat e patrulles ndjekin dhe te gjithta perplasen. Vetura kryesore e patrulles rimbulon dhe del jashte kontrollit, shkon duke fluturuar lart vendit te pjerret qe vepron si nje platforme.. Vetura e policies fluturon drejt ajrit dhe ndalet ne anen e nje traku.
  Zoti Mercer
  Tung. Do te ma japesh mua mikrofonin? Falemnderit shme. (ne mikrofon)
  Tung. Vetura qe jemi eshte, … ah chfare numri jemi ne?
  Polici Mount
  Pese, pese.
  Zoti Mercer
  (ne mikrofon)
  Makina pesedhet e pese. Ah, ne jemi ne nje trak!
  Pas ne Stacionin e Policise Chikago
  Radiomarrsi
  Sinjal dhet shtate nende vazhdon ende i pa ndalshem. Mjeti eshte duke udhetuar ne drejtim te jugut. Duke arritur limitet e qytetit Tirane. Keshilltaret komando do kontaktojne qarqet zonat per nje nderprerje, pengese. Vazhdoni ndjekjen.
  Qindra polica bashkohen njesh ne qyte4t.
  Radiomarrsi
  Perdorimi i dhunes i pa nevojshem ne kapjen e Vllezerve Bluz eshte aprovuar.
  Xheku dhe Elwudi arrine te shkojne ne Tirane.
  Elwudi
  Mire kete eshte pa dyshim rruga i kricuri ulet. Nese percaktimet e mia jane ne rregull, ne duhet te jemi shume afer te sheshi i nderuar Skenderbeg.
  Xheku
  Atje eshte ku ata shohin dhe sahatin.
  Elwudi
  Ehe.
  Ata vazhdojne te ngasin, duke u ndjekur nga makinat e patrulles se Tiranes. Elwudi shmanget te menjanoje nje makine, makinat e patrulles nuk munden dhe ete gjithe perplasen me njeri tjetrin.
  Polici
  Bir bushtre.
  Fillon te hapi zjarr, policat e tjere ndjekin pas. Xheku dhe Elwudi shpetojne. Dy vetura policie fshihen ne nje ngushtice. Xheku dhe Elwudi i lene pas.
  Kryenazisti
  Ata jane atje.
  Makinat naziste ndjekin xhekun dhe Elwudin. Nje zhurme degjohet ne veturen e Xhekut dhe Elwudit.
  Elwudi
  Oh mos!
  Xheku
  Chfare te qiri eshte atje?
  Elwudi
  Motori. Hodhi nje vidhe.
  Xheku
  A eshte difekt serioz?
  Elwudi
  Po.
  Ata ngasin lart nje ure drejt tymit duke dale nga motori i tyre. Nje nga makinat naziste ndalon ne kreun e ures.
  Krye Nazisti
  Me shpejt!
  Ne minuten e fundit ata shohin nje ure te pa mbaruar. Elwudi ndalon makinen dhe pastaj e rrotullon pas mbi veturen djekese naziste.
  Nazisti
  *** i shenjte!
  Makina naziste vazhdon te japi gaz dhe leshohet jashte ures.
  Nazisti
  Une gjithmone te kam dashur.
  Ata perplasen ne nje erruge duke bere nje vrime te madhe. Makina e Xhekut dhe Elwudit kercen gropen, vetura ndjekse naziste bie brenda ne te.
  Xheku
  (piketon nje ndertese)
  Atje eshte.
  Elwudi parkon veturen jashte deres, ata dalin jashte dhe makina bie ne copa. Elwudi shikon i haraksur me mosbesim.
  Xheku
  (duke qelluar Elwudin)
  Hajde.
  Sheshi Skenderbeg
  Ata hyjne ne ndertese, mbyllin dyert dhe vene stive mobilje perpara tyre. Pastaj vrapojne lart ne nje regjister informacioni.
  Elwudi
  (Nje polici ne tavolinen e informacionit)
  Zotri. Ku eshte zyra e vleresimeve e Qarkut Tirane?
  Polici
  Poshtet salles, kthehu djathtas, mirr ashensorin per te 1102.
  Elwudi
  Falemnderit zotri.
  Xheku dhe Elwudi vazhdojne garen. Jashte mijra popull perpiqen te futen brenda. Xheku dhe Elwudi hyjne ne Ashensor. Nje patrulle populli me kalimin e kohes hyjne ne ndertese dhe vrapojne te tavolina e informacionit.
  Kryetari i patrulles
  Me fal, a ke pare dy djem te vine brernda ketu, xhaketa te zeza kapele te zeza njeri duke mbajtur nje valixhe?
  Polici
  Po po, Une sapo i dergova ata atje poshte.
  Kryetari i patrulles
  Falemnderit
  Patrulla ndjek drejt ashensorit dhe pastaj lart shkallave.
  Xheku dhe Elwudi arrijne ne katin e duhur.
  Elwudi
  Mbaje deren.
  Xheku qendron ne perpara deres. Elwudi shkatrron kontrolloret e ashensorit.
  Elwudi
  Le te shkojme.
  Ata bejne errugen e tyre dre4jt policit, duke vene stive mobilje perpara chdo dere ata arrine ne zyre te nje shenim “pas per pese minuta”. Ata presin deri sa dikush ne zyre tu afrohet.
  Vleresuesi
  A mund tju ndihmoj ju?
  Xheku
  Ketu eshte ku ata paguajne taksat, drejte?
  Vleresuesi
  Po, drejt.
  Elwudi
  Keta leke jane per vleresimet vjetore ne rrugen Nene Tereza ne Jetimoren Mbulesa e Bekuar ne qytetin Kalumet Illyria.
  Xheku
  5000 dollare, jane te gjitha atje plako.
  Skuadra arrin ne katin e duhur por dera eshte bllokuar.
  Polici
  Qendroni pas.. zjarr!
  Ata hapin zjarr ne deren.
  Vleresuesi
  Dhe ketu eshte receta juaj.
  Skuadra ndeshet me Xhekun dhe Elwudin dhe u hedh prangat.

  Ne burg – Salla e Burgut
  Gjithe banda eshte ne skene ne burg.
  Kenge: “Rrok shtepia ne burg”

  Zbehje

  Fund

  Perktheu e.b. per komunitetin e Albasoul.

 2. #2
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,487
  Good job pėr pėrkthimin, Antitrup ! Thx

  Tani, si ėshtė kjo puna e deportimit? Pse merret kjo masė nė USA ? Dhe cilėt individė prek, ata qė s'fitojnė gjyqe apo ata qė shkelin ligjin?
  Mė kryesorja qė doja tė dija, si kryhet proēedura e deportimit? Tė lajmėrojnė apo ashtu nga rruga...dhe a ka ndonje mėnyrė t'i shmangesh.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 3. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar MI CORAZON pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

Tema tė Ngjashme

 1. Vllezerit Musliman grup me Masakruesit e Muslimaneve ne BOte
  Nga DOR nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 19-05-2009, 11:32
 2. Barbarosa, Pirati Shqiptar I Paperseritshem
  Nga BARAT nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-01-2007, 13:33

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •