Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 95
  1. #1
    shqipoWA Maska e ELAA
    Anėtarėsuar
    29-05-2005
    Vendndodhja
    Seattle, WA
    Postime
    13

    Arrow Sa ju kushton dentisti nė SHBA?

    u be kohe qe jam ne USA por vetem kohet e fundit me ra halli te shkoj tek dentisti. Sa s'me ra pika kur degjova cmimet. Shyqyr qe fillova nje pune ku me sigurojne benefitet shendetsore se thjesht nje mbushje dhemballe do te me kishte nxjerre me kepuce te kuqe per muajin.

    Po vrisja mendjen po ju si ia beni kur shkoni tek dentisti? Sa ju kushton ne pergjithesi nje mbushje e thjeshte dhe a paguani cmimin e plote nese s'jeni te siguruar?

    Kam degjuar per karta discounti per sherbimet shendetesore. A perdor ndonjeri/ndonjera nga ju nga keto?

    Ju falenderoj qe tani per pergjigjet tuaja

    Elaa

  2. #2
    Curva Sud Milano Maska e niku-nyc
    Anėtarėsuar
    20-03-2005
    Vendndodhja
    With God...
    Postime
    3,328
    Ketej ne USA dentistet te marin aq shume sikur ti bejne me magji dhe ne Shqiperi te bejne me mire, por diferenca ketej eshte vetem qe kan mjetet dhe kushtet me te mira.
    Edhe un kor shkoj nonjiher i kom falas se kom Blue Cross dhe shyqyr qe nuk pagujm as dhe per doktorin.
    Nji gjo te mire eshte qe ne qoftese dikush ben pune shteti, atehere mbuloet gjith familja per cdo gje.

  3. #3
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Pa insurence harroje dentistin , shko thuaji vetem Hi dhe Bye ...

    nje mbushje shkon te 1200 -1500 dallars , pa insurence , cash ne dore .

    Nese je e mbuluar atehere , ska problem .. mund te paguash shume shume pak , varet se sa % te mbulon .
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  4. #4
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anėtarėsuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    shume shtrenjt....une per shembull shita gomarin qe te rregulloja dhembin, pastaj u bera pishman qe nuk e mbajta se te kishte pjelle nje kerric, qe te rregulloja dhe dhembin qe mu prish me vone

    jane shtrenjt, po varet se ca pune ke, mos degjo Pinkun Une p.sh. kam patur nje dhemballe te vetme qe me kushtoi $2,400 (root canal, crwon, etc) por kam bere edhe dhembe me mbushje elemtare me $50-100.
    Natyrisht qe punoojne me me pergjegjsi se ne Shqiperi...

  5. #5
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    29-09-2004
    Postime
    1,466
    pa sigurim dental, sa qimet e kokes ben

  6. #6
    Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
    Anėtarėsuar
    07-01-2004
    Vendndodhja
    In Constant Motion!
    Postime
    498
    Une shkoj tek mami i nje shoqes time Shqiptare. Ajo per Zotin me ka mbaruar pune gjithmone dhe s'me ka charge as per materialin. Me thote...kur te mbarosh shkollen e te futesh ne pune, se te kam si gocen time.
    If I Only Could....

  7. #7
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anėtarėsuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Citim Postuar mė parė nga PINK

    nje mbushje shkon te 1200 -1500 dallars , pa insurence , cash ne dore .
    Me platin i mbushni dhėmbėt ju andej? Uaaaaaaaaaaaa....
    Unė kam mbush njė dhėmballė para tre vjetėsh kėtu , vetėm 150 $ mė mori.
    Pse s'thoni ju qė paska qenė kot ai...
    Where does a thought go when it's forgotten?

  8. #8
    i/e larguar Maska e selina_21
    Anėtarėsuar
    22-07-2004
    Vendndodhja
    ≈ღ≈United States!ωho thє Hєll ωants to livє Hєяє Foяєvєя!!=Iм α cгαzу вαву...Hαte IT OR LOVE IT.ღ
    Postime
    1,099
    Citim Postuar mė parė nga PINK
    Pa insurence harroje dentistin , shko thuaji vetem Hi dhe Bye ...

    nje mbushje shkon te 1200 -1500 dallars , pa insurence , cash ne dore .

    Nese je e mbuluar atehere , ska problem .. mund te paguash shume shume pak , varet se sa % te mbulon .


    Mire e thu ' po spate Insurence.... je i vdekur kete ne USA..... ose nese shkon ne spital ta fusin 3 fishin.

  9. #9
    Perjashtuar Maska e MICHI
    Anėtarėsuar
    14-09-2004
    Postime
    1,537
    ehh shyqyr qe kemi insurance por ajo e dhomve o piramide gjithmone paguj ka gjitha onet jam zon me to i thash mos duhet tju paguj ne per dhomt e komshive mre se tmit ti kishi ven gjithe sme kishin bo sa thoni ju lol.
    Ela ti nqs ke insurance ajo te mbulon 70% te nej seance nqs ke prob me dhomt ik ne shqiperi mre se kto jane cmen shyqyr qe skam pas probleme deri tani.

  10. #10
    i/e larguar
    Anėtarėsuar
    23-05-2005
    Postime
    301
    nje mbushje shkon te 1200 -1500 dallars , pa insurence , cash ne dore
    jo kaq shume lol
    Normalisht te kushton $80-200nje mbushje, varet nga materialin nese e do me metal apo me ngjyre te bardhe...nese ke route canal qe eshte me heqje nervi mund te kushtoje tek $500-700, zbardhimi me i fundit fare zoom kushton tek $499 por vertete ia vlen...dhembet xixe, nje pastrim regular per gurezat eshte $80 ndersa pastrim i thelle (deep cleaning) varet nga gjendja e dhembeve edhe e llogarisin me kuadrat $200 per 4 dhembe...etj etj....
    vetem te mos shkosh tek dentisti se te nxjerrin patjeter ndonje gje...mgjth kushtet jane shume te mira, dhe sherbimi eshte maksimal...

  11. #11
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    O Shoke , o shoqeni ...

    50 - 200 dallar per mbushje ? cleaning kushton me shume se aq sa cthoni ju ?

    E thashe ate shifer , duke e bazuar ne eksperiencen personale .. mbushje dhe me veshje siper ( kelluf ) lol ..

    Keni shkuar te dentisti lately ??
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  12. #12
    Perjashtuar Maska e shkodrane82
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    Sunshine State
    Postime
    1,750
    Dentisti eshte shume i shtrenjte ne Usa. Me blue cross blue shield ju them
    une qe e di me 100% paguan nja 150$ extra per dhemb pasi 60% i mbulon insurance.
    S'po flasim per zbardhim se ate sta mbulo se eshte estetike dhe ajo te shkon
    te 800$. Une se di per shtetet qe jetoni ju po ketu ne Nj eshte skandal per cmimet pasi une kam punuar vete ne doctor's office dhe i di pak a shume se
    deri ku mund te shkojne cmimet.

  13. #13
    Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
    Anėtarėsuar
    07-01-2004
    Vendndodhja
    In Constant Motion!
    Postime
    498
    Citim Postuar mė parė nga PINK
    50 - 200 dallar per mbushje ?
    Just couldn't resist asaj fjales dallar.
    If I Only Could....

  14. #14
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Mos qesh mi goc me dallare-t ... eshte per te qare ate thuaj .. lol
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e susglob
    Anėtarėsuar
    05-08-2005
    Vendndodhja
    MALDEN, MA
    Postime
    163
    Burri im eshte Dental Technician. Dhe e di qe eshte fakt qe dentistat jane millionera. Ore te gjithe ata. Burri im punon me nja dy dentista qe ata ikin per vacation cdo dy-tre jave ikin nga nje jave neper "vacation houses" ose yatch qe ato kane. Hajde jete hajde.

  16. #16
    shqipoWA Maska e ELAA
    Anėtarėsuar
    29-05-2005
    Vendndodhja
    Seattle, WA
    Postime
    13
    Citim Postuar mė parė nga ELAA

    Kam degjuar per karta discounti per sherbimet shendetesore. A perdor ndonjeri/ndonjera nga ju nga keto?
    Rrofshi per pergjigjet. Jeni ylla fare. Per vete e zgjidha problemin e dentistit se tani kam marre benefitet nga puna dhe m'i mbulojne 70%.

    Thjesht ishte shume shtrenjte qe te shtoja dhe burrin ne plan, keshtuqe po mendoja te perdorja kartat e discountit. Kam pare shume reklama per keto, por njera duket goxha interesante. Ata mbulojne edhe sherbimet estetike dhe discounti shkon deri ne 80%, varet nga cfare pune kryhet. Karta perfshin discounte edhe per prescription dhe chiropractic.
    Me thane qe karta mund te perdoret tek dentisti edhe kur ke insurance, por kur e ke kaluar limitin qe te mbulon insuranca.

    Nejse, them ta marr njehere e ta provoj per familjen (mbulojne te gjithe njerezit qe banojne ne te njejten shtepi) dhe eshte shume lire. Kur ta provoj do t'ju them, nese i ben pune ndonjerit.

    Elaa

  17. #17
    Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
    Anėtarėsuar
    07-01-2004
    Vendndodhja
    In Constant Motion!
    Postime
    498
    Citim Postuar mė parė nga susglob
    Burri im eshte Dental Technician. Dhe e di qe eshte fakt qe dentistat jane millionera. Ore te gjithe ata. Burri im punon me nja dy dentista qe ata ikin per vacation cdo dy-tre jave ikin nga nje jave neper "vacation houses" ose yatch qe ato kane. Hajde jete hajde.
    Shum drejte e ke....kush do te beje para ne fushen e mjekesise, Stomatologjia eshte 1 nga me te mirat. Siguracionet zakonisht paguajne sepse nuk te duhet pre-approval nga siguracioni pacientit ngaqe ti si mjek NUK E DI se c'do gjesh kur te hapesh dhembin dhe sa i komplikuar do jete procesi. Kurse per MEDICAL claims, paraqet diagnozen dhe cfare do besh me pacientin insurances se tij. Po e aprovoi, mire. Po s'e aprovoi, s'ben dot asgje. E me e keqja eshte se mund te besh 1 procedure mjekesore dhe s'te aprovohet hic nga siguracioni (te rrofte koha e mundi)....gjera qe nuk i ka Stomatologjia.

    Une per vete s'kam as siguracion mjekesor e as per dhembet. Po dhembeve ja kam gjet dermanin. Sa te me semuret ndonjeri, do e lidh me filispango dhe anen tjeter te filispangos do e lidh pas 1 peme...dhe terhiq derisa te shoh rezultat.
    If I Only Could....

  18. #18
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    E mire Brady , se per ta shkul nuk kushton dhe aq shume , mos e torturo veten . lol
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
    Anėtarėsuar
    19-11-2003
    Vendndodhja
    sopr'un'curva
    Postime
    13,379
    Citim Postuar mė parė nga BRADYKININ
    Une per vete s'kam as siguracion mjekesor e as per dhembet. Po dhembeve ja kam gjet dermanin. Sa te me semuret ndonjeri, do e lidh me filispango dhe anen tjeter te filispangos do e lidh pas 1 peme...dhe terhiq derisa te shoh rezultat.
    Shami Tuqe, ..lol

    Here tjeter mos e turturo veten, call Pinku dhe hop te ndih ajo per te lidhur filispanjen tek Sekuoja

    S'ke nevoje me per dentist...lol
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhuxhumaku : 24-08-2005 mė 13:48 Arsyeja: kisha ngatrru kontinent, thanks Shamituqe..lol
    --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

    ---voudou.. ---

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e R2T
    Anėtarėsuar
    18-04-2003
    Postime
    1,061
    Shkolla e mesme kishte nje dentiste ne dispozicion me zyren ne shkolle (kohe Enveri hesapi). Mbaj mend kur nai mbushte dhembet me ato metalet tip plumēeje qe i kishin heq nga sahatet e dritave. Kur me thoshte hape gojen si me me thene "te hapsha varrin" kishte dhe ate makinerine tip sonde sikur germonte per nafte jo sikur kruante dhembet, na i beri gojen plot me hekura. Kur dilje nga zyra e Dentistes sikur ishe Dhembehekuri (Ju qe s'e keni pare teatrin me Balozin dhe Dhembhekurin s'e kuptoni ndjenjen). Prandaj kur shifni ndonje Shqiptar te hapi ndonje kavanoz, shishe bire apo konserve me dhembe mos tu vije cudi. Pale gjoja kishin dhe ndonje gjilpere per te ta mpire. Dhe me shurre ta kishin mbushur ate hale gjilpere do na bente me teper efekt.

    Kur erdha ketu nga 32 dhembe ne goje 30 donin nderhyrje urgjente, kur kruante ajo mavria c'nuk gjente neper ato dhembe, isha bere si thesari i Xhon Silverit. Dilte ndonje cop baker, ndonje cop kallaj, tek tuk ndonje teneqe e ndryshkur. I mblodhi, i vuri ne nje kornize dhe i ka varur ne mur si trofe.
    Opo sa te doje le te beje, nuk ka cmim shendeti .... keshtu te pakten kur kafshojme ndonje cope mish e ndjeme se c'po hame...
    Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Transiti nė Shqipėri u kushton 150 euro kosovarėve
    Nga strange nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 16
    Postimi i Fundit: 26-05-2009, 03:18
  2. A ndikon keq pastrimi i dhembeve te dentisti.?
    Nga astriku nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 05-03-2009, 03:11
  3. Ne treg Apple iPhone qe kushton £1.8miljon!!
    Nga con_uk nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 08-01-2009, 20:15
  4. Sa kushton njė kilometėr rrugė nė Shqipėri?!
    Nga Iliriani nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 31-03-2005, 02:06

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •