Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2

Tema: Klito Fundo

 1. #1
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849

  Klito Fundo

  Klito Fundo u lind nė Korēė nė vitin 1938. Ka studiuar pėr Gjuhė dhe Letėrsi Shqipe nė Universitetin e Tiranės. Paēka se ka shkruar poezi e prozė qysh nė rininė e hershme tė tij, pra qė nė moshėn pesėmbėdhjetėvjeēare, si nipi i Zoi Fundos, qė u pushkatua nga regjimi enverhoxhian, nuk iu lejua publikimi i asnjė libri. Vetėm nė vitin 1998 arrin tė botojė nė Korēė vėllimin Poezi erotike.


  LE TĖ HESHTIM...

  Lamtumirė, mike, lamtumirė,

  Midis nesh tani nuk ka asgjė.

  Ato netė qė bashkė i kemi gdhirė,

  Le tė heshtin si filmat pa zė.  Le tė heshtin orėt erotike,

  Shtrirė mbi njė shtrat tė ērregulluar,

  Mes rrėnkimesh, afshesh e dėnesash,

  Ndėr ēarēafė ēmendurisht tė ngatėrruar.  Ti aty e flake virgjėrinė,

  Lodrėn fėminore, qė tė mbeti.

  Njė njollė loti dhe tjetra ngjyrė vishnjė

  Vajzėrinė e brishtė pėrshėndeti.  Ti e di sa bukur ne kaluam,

  Ti e di qė duheshim aq fort,

  Por takimet kanė edhe ndarje,

  Buzėqeshjet kthehen shpesh nė lot.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 2. #2
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849
  SEKS

  Sapo tė pashė ty u mrekullova,

  E zhveshur krejt m'i ndeze zjarr dėshirat.

  Kam bredhur shpesh nė nudot femėrore,

  Sonte ti je m'e mira ndėr tė mirat.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •