Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 24
 1. #1
  instinkt i vetembrojtjes!
  Anėtarėsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  ne bahcen e shtepise time
  Postime
  351
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  RECETA ( te provuara)

  Keto recetat e gatimit qe do sjell tek kjo tema, jane receta qe i kam provuar dhe me kane pelqyer. Jeni te lutur te sillni edhe ju ketu, receta qe i keni provuar ( jo te marra direkt nga librat apo interneti).

  Makarona me mish pule e kepurdha

  Per 4 Persona:

  Gjysem pako makarona dredheza
  500 gr gjoks pule
  500 gr kepurdha
  2 kungulleshka mesatare
  2 speca te kuq
  gjalpe 1/2 pako

  Te gjithe perberesit ( me perjashtim te makaronave) pastrohen dhe priten ne copa te vogla kubike. Makaronat zjehen ne nje tenxhere me uje dhe kripe kullohen dhe lihen menjane.
  Pastaj ne nje tigan hidhet gjalpi dhe skuqen te parat kepurdhat ne nxehtesi mesatare. Pasi skuqen, hidhen mbi makaronat e ziera.
  Pastaj skuqen dhe hidhen mbi makaronat me rradhe, mishi i pules, kungulleshkat, dhe specat e kuq.
  Perziehen,rregullohet me kripe piper dhe rigon dhe eshte gati per tu ngrene.
  Ji Vetvetja!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  sikur nuk shkon rigoni ne pule..

  po majdanoz nuk pash..

  paske dhe bahce.. pale..

 3. #3
  instinkt i vetembrojtjes!
  Anėtarėsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  ne bahcen e shtepise time
  Postime
  351
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga Brari
  sikur nuk shkon rigoni ne pule..

  po majdanoz nuk pash..

  paske dhe bahce.. pale..
  Po ti provoje njehere.... po nuk te pelqeu rigoni ne pule, mos ia hidh ... hidhi nenexhik...
  .... majdanoz, jo!

  Bahcen me portokalla pra!
  Ji Vetvetja!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Recete e super provuar

  Tortija Spanjolle

  Per 3 persona.

  3 patate
  3 veze
  1 luge gjelle vaj ulliri
  1 qepe (sipas deshires)
  kripe
  piper i zi (sipas deshires)

  -qerojme patate i lajme , i presim ne feta shume te holla dhe i vendosim ne nje ene plot me uje te kripur.
  -nxehim vajin ne nje tigan
  -shtojme qepen (nese e duam me qepe) dhe e skuqim sa te zbutet jo te skuqet.
  -shtojme patatet, i trazojme shpesh here qe te mos ngjiten dhe te mos skuqen por te zbuten ne nje zjarr te lehte. Ju hedhim kripe dhe piper.
  -rrahim vezet ne nje ene pak te thelle, ju shtojme kripe dhe piper.
  -shtojme patatet e skuqura tek vezet dhe i trazojme te gjitha mire.
  -vendosim tiganin prape ne zjarr dhe kur te jete nxehur mire shtojme perzierjen.
  -i vendosim kapak dhe e leme ne zjarr jo shume te forte per rreth 2 minuta.
  -pastaj e kthejme nga ana tjeter e lejem ne zjarr dhe 2 minuta te tjera dhe pastaj e servirim
  (-nese kur jeni duke e skuqur tortijen e shihni qe tigani eshte pak i thate mund ti shtoni dhe pak vaj
  -tortijen mund ta ktheni nga ana tjeter me nje pjate te madhe ose me kapakun e nje tenxhereje ose te tiganit)
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  AKULLORE ME DARDHA
  (recete verore )

  Per 4 persona
  -3 dardha te mesme
  -1 gote me qumesht
  -5 luge akulloreje me vanilie
  -4 luge gjelle sheqer
  -nje luge gjelle me rrush te thate.
  -kanelle
  Qerojme dardhat, ju heqim farat dhe i grijme ne kubik te vegjel. Ziejme qumshtin me pak kanelle dhe me sheqerin. Kur eshte duke zier qumshti shtojme dhe rrushin e thate.E lejme qumshtin te ftohet, e hedhim ne nje kupe. Me pas shtojme dardhat dhe akulloren.
  I trazojme te gjitha mire dhe e hedhim perzierjen ne kupa te zbukuruara me kanelle.
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 6. #6
  Gone Maska e MiLaNiStE
  Anėtarėsuar
  19-05-2003
  Vendndodhja
  dónde ustedes no me puede ver
  Mosha
  30
  Postime
  1,770
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Tortija Spanjolle e provova po i shtova edhe ca gjona qe me pelqejn muve lol edhe doli sh e mir nfakt. edhe kjo qe paske qit tashi mduket sh e mir souu menoj se do ta provoj se shpejti lol. thx
  God is coming and SHE is mad

 7. #7
  ..ılılı T.T ılılı.. Maska e Dj-GabrieL
  Anėtarėsuar
  20-01-2003
  Vendndodhja
  Jabanxhi
  Postime
  1,911
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Kush me ndihmon me receten e BURANIS ?
  Feel the pump √

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga Dj-GabrieL
  Kush me ndihmon me receten e BURANIS ?
  Une, por pak me vone se tani nuk kam kohe.
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e dove
  Anėtarėsuar
  24-01-2006
  Postime
  18
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Era1
  Recete e super provuar

  Tortija Spanjolle

  Per 3 persona.

  3 patate
  3 veze
  1 luge gjelle vaj ulliri
  1 qepe (sipas deshires)
  kripe
  piper i zi (sipas deshires)

  -qerojme patate i lajme , i presim ne feta shume te holla dhe i vendosim ne nje ene plot me uje te kripur.
  -nxehim vajin ne nje tigan
  -shtojme qepen (nese e duam me qepe) dhe e skuqim sa te zbutet jo te skuqet.
  -shtojme patatet, i trazojme shpesh here qe te mos ngjiten dhe te mos skuqen por te zbuten ne nje zjarr te lehte. Ju hedhim kripe dhe piper.
  -rrahim vezet ne nje ene pak te thelle, ju shtojme kripe dhe piper.
  -shtojme patatet e skuqura tek vezet dhe i trazojme te gjitha mire.
  -vendosim tiganin prape ne zjarr dhe kur te jete nxehur mire shtojme perzierjen.
  -i vendosim kapak dhe e leme ne zjarr jo shume te forte per rreth 2 minuta.
  -pastaj e kthejme nga ana tjeter e lejem ne zjarr dhe 2 minuta te tjera dhe pastaj e servirim
  (-nese kur jeni duke e skuqur tortijen e shihni qe tigani eshte pak i thate mund ti shtoni dhe pak vaj
  -tortijen mund ta ktheni nga ana tjeter me nje pjate te madhe ose me kapakun e nje tenxhereje ose te tiganit)
  Shtoji dhe pak mish te grire, dhe bere musaka.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga Dj-GabrieL
  Kush me ndihmon me receten e BURANIS ?
  Buranine e kane bere me perpara ne forum dhe e gjen ketu:

  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=4112
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga dove
  Shtoji dhe pak mish te grire, dhe bere musaka.
  Do t'ju themi spanjolleve t'i nderrojne emrin
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 12. #12
  Perjashtuar Maska e Prototype
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Mosha
  38
  Postime
  1,451
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Nje recete e shpejt nga Evelyn qe po meson te gatuaje me ne fund

  Pule Dizhon (Dijon)

  Ingredientet
  Gjoks apo kofsha pule
  Kos
  Mustarde
  Thyme(eshte nje lloj ereze djegeze) se di si i thon ne shqip
  Kripe
  piper


  Ne nje tas perzien mustard dhe kos dhe pastaj fut pulen aty dhe e le qe te rrije pak qe te mari shije .
  Pastaj i fut kripe dhe piper dhe i skuq .

  Gati

 13. #13
  ..ılılı T.T ılılı.. Maska e Dj-GabrieL
  Anėtarėsuar
  20-01-2003
  Vendndodhja
  Jabanxhi
  Postime
  1,911
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime

  Thumbs up

  Citim Postuar mė parė nga Era1
  Buranine e kane bere me perpara ne forum dhe e gjen ketu:

  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=4112

  Flm Yllo je shume e mira
  Feel the pump √

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,257
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  kjo mustarda dizhhhhion (me mjalte mundesiht) eshte shume e mire ne salmon.

  Po sma han kuqja, se e do salmonin thjesht, tipik nordik pa tomel. kryp e piper vetem
  TBD

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime

  Pa emer .

  Meqenese kjo recet eshte e shpikur nga une , dhe nuk e di si t'ja vej emrin mund te me ndohmoni ti vejm nje emer dhe ta shtojm ne guzhinen shqiptare .

  1 kg patate
  500 mish te grire (lope apo derri )
  1 tuf Majdanoz te grire
  2 qepe te grira
  1 kg qumesht
  djath kackavall te grire
  piper
  kripe
  5 thelba hurdha te grira

  Marrim mishin e grire dhe e perzijme me majdanoz kripen , piperin , hurdhat dhe qepet e grira . Pasi e perzijme mire e shtrojme ne nje tepsi e ngjeshim dhe hapim disa brima me majen e thikes . E fusim ne furre per 10 minuta . Nderkohe qerojme patate i lajme , i presim ne feta dhe i skuqim ne vaj , i kullojme mire nga vaji dhe i hedhim krip . Nxjerrim nga furra tepsin qe kishim futur dhe keto patate i shtrojm ne seri siper mishit te grire duke pasur parasysh qe niveli i patateve te jete i njejte ne te gjithe tepsin . i hedhim qumeshtin siper deri ne nivel me pataten . e fusim ne furre per 15 minuta , pastaj i hedhim djathin siper dhe e lejm dhe 5 minuta .

  ps . Mund te behet dhe pa djath . gjithashtu mund te behet dhe me domate ne vend te qumeshtit , por mua me ka pelqyer me teper me qumesht del me e shijshme .

  Ju befte mire

  Alba
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  QERSHI NE FURRE
  (recete verore)

  Per 4 persona
  700 gr qershi
  200 gr gjalp
  1 gote uje me miell
  1/2 gote uji me sheqer
  pak kripe
  pak maja
  4 veze
  2 te verdha vezesh
  1/2 gote uji qumesht
  sheqer pluhur
  gjethe mente

  Lyejme nje tave me gjalp dhe e sperkasim me miell siper.
  Reston e gjalpit e hedhim ne nje kupe dhe e rrahim (me rrahese elektrike). Shtojme sheqerin dhe vazhdojme ta rrahim.Shtojme vezet(4 te plota dhe dy te verdhat) nje nga nje duke vazhduar ti rrahim. Shtojme qumshtin, miellin e perzier me pare me majen dhe kripen , i trazojme me nje luge druri dhe i hedhim ne tave.
  Ju heqim farat qershive dhe i vendosim siper perzierjes ne tave.E godasim taven ne nje mbeshtetese te forte ne menyre qe qershite te futen ne brum.
  E fusim taven ne furre (te nxehur me pare) ne 200ŗC per 30-40 min.
  E nxjerrim nga tava dhe e sperkasim me sheqer pluhur. E zbukurojme me disa qershi dhe disa gjethe mente.

  -Embelsira shoqerohet me akullore)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  KOFSHE QENGJI ME AROME HUDHRE
  (recete qe gatuhet gjithe vitin)

  2 kofshe qengji (siē jane ne figure)
  1 qepe
  3 patate
  16 thelpinj hudher
  miell misri (i holle)
  uje
  vaj ulliri
  uthull
  kripe
  sallate jeshile

  Thelpinjte e hudhres i qerojme dhe i shtypim me nje goditje me thike(goditja behet duke vendosur anen e thikes mbi hudher dhe e godasim sa te ēahet pak hudhra jo ta beni si rul qe shtron asfaltet ). I bejme disa prerje vertikalisht mishit dhe ne to fusim thelpinjte e hudhres. E sperkasim mishin me pak vaj dhe e fusim ne furre te ngrohur me pare ne 180ŗC gjate 30 minutave.
  Perziejme gjysem gote uji me uje me gjysem me uthull dhe sperkasim mishin dhe e lejme dhe 20 minuta te tjera ne furre.
  Lengun qe nxjerr mishi e hedhim ne nje tenxhere, shtojme pak miell misri te tretur me pare ne uje dhe e perziejme mire derisa lengu te filloj te trashet.
  Qerojme patatet , i presim ne gjysma hene dhe i skuqim bashke me 6 thelpinj hudhre te pa qeruar, ne nje tigan me vaj te bollshem.
  Pastrojme sallaten jeshile , e grijme dhe e hedhim ne nje ene. Grijme qepen ne feta te holla dhe e shtojme tek sallata.I sperkasim me uthull, vaj dhe kripe.
  Vendosim mishin ne nje pjate , e sperkasim me lengun me miell misri qe pregatitem.Ne ane te pjates vendosim patatet dhe sallaten.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e cikita
  Anėtarėsuar
  12-05-2006
  Postime
  117
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Arrow qofte me oriz

  qofte me oriz

  perberesit:

  oriz, proshute, djathe pice, buke e thekur grire, veze.

  ne nje ene veme per te zier oriz me uje. psh 2 gota oriz dy gota uje....ose njesoj sic beni pilafin...

  e le te ftohet dhe e ve ne nje ene. aty i grin proshuten dhe djathin dhe e perzien.
  pastaj e mbledh ne forme sipas deshires.... kujdes lagni duart qe te mblidhen me mire....
  pastaj i lyen me veze dhe i ben me buken e thekur...si kotolete...dhe i skuq ne tigan...
  dhe kati per tu ngrene...

  kjo menu mund te shoqerohet me cfare te duash....
  per mua eshte shumeeeeeeeeeeeeeeeeeeee e shijshme

  ju befte mire

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-06-2009
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Si te pergatisim Pule .......???????????????????????????????

 20. #20
  Proud 2 b Albanian Maska e Linda-uk
  Anėtarėsuar
  10-08-2009
  Vendndodhja
  Angli
  Postime
  298
  Faleminderit
  4
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga ALBA Lexo Postimin
  Meqenese kjo recet eshte e shpikur nga une , dhe nuk e di si t'ja vej emrin mund te me ndohmoni ti vejm nje emer dhe ta shtojm ne guzhinen shqiptare .

  Alba
  Se pse me kujton musaka kjo qe ke shpikur Alba po vetem se ne vend te patelgjaneve i ke zevendesuar me patate, ide e mire.
  E di qe eshte edhe nje tave e tille qe e bejne greket po spo me kujtohet emri, ama ajo eshte me nje ndryshim qe shtrojne patate e pastaj mishin e grire e me pas patate siper. damn cant remember the name.
  Do e provoj nje here sipas recetes tende, kam idene qe do dali e mire, keep it up girl
  U cant judge a book by its cover but you can tell its price

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Receta pėr ėmbėlsirat mė tė njohura nė Shqipėri!
  Nga Fiori nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 170
  Postimi i Fundit: 05-03-2015, 03:32
 2. Pėrmbledhja e recetave
  Nga [Perla] nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-05-2009, 17:18
 3. ju lutem kush ka receta te embelsirave dhe gjellerave
  Nga gjuli nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 01-05-2009, 14:34
 4. Receta per gjelle/gatime per njerez me kolesterol te larte
  Nga nausika nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-10-2005, 14:20
 5. Receta nga kuzhiniere me fame boterore
  Nga Dita nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 20-06-2003, 02:37

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •