Close
Faqja 0 prej 10 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 195
 1. #1
  .... ...
  Anėtarėsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049

  Turqia dhe BE

  Botuar: E shtunė, 30 korrik 2005

  Tabitha Morgan
  BBC, Nikozi

  Qipro shqyrton ligjshmėrinė e firmės turke.
  Qeveria e Qipros ka reaguar ftohtė ndaj nėnshkrimit nga ana e Turqisė tė Protokollit Evropian pėr Tregtinė.

  Disa vende evropiane e shohin nėnshkrimin e marrėveshjes si njė hap pozitiv.

  Kurse qeveria e Qipros e ka shpėrfillur prej kohėsh rėndėsinė qė ka pranimi i shumėpritur i Turqisė nė shkėmbimet tregtare brenda BE-sė.

  Ajo ėshtė pėrqėndruar nė deklaratėn qė shoqėroi marrėveshjen e tregtisė, nė tė cilėn thuhet se veprimet e Ankarasė nuk do tė thonė njohje e Republikės sė Qipros.

  Zėdhėnėsi i qeverisė qipriote tha se kjo deklaratė po shqyrtohej nė hollėsi dhe pritej qė tė dilej me konkluzionin nėse kjo hidhte nė dyshim ligjshmėrinė e protokollit.

  Presidenti i Qipros, Tasos Papadhopoulos nuk ka pranuar tė hedhė poshtė komentin se vendi i tij do tė mund tė vėrė veton pėr anėtarėsimin e Turqisė nė BE.

  Nė kohėn kur nėnshkrimi i protokollit shihet si njė hap pėrpara, marrėdhėniet mes Turqisė edhe Qipros vazhdojnė tė jenė tė tensionuara.

  -----------------------------------------------------------------------------------

  I papermendur ne kete artikull eshte fakti se BE kishte kohe qe i kerkonte Turqise te nenshkruante protokollin. Ne 15 Qershor 2005, BE i dergoi leter qeverise turke, qe te ndermerrte hapa sa me te shpejta ne kete drejtim.
  Situata eshte paksa gjeopolitikisht ironike. Trupat turke vazhdojne te jene ne Qipron e Veriut (rreth 40,000) pas dhjetra rezolutave te OKB kunder pushtimit ilegal te Qipros. Qeveria e Veriut nuk njihet nga asnje shtet pervec Ankarase.
  Por BE i "lutet" Turqise te nenshkruaj protokollin me 25 shtetet anetare, nje nga te cilet, Turqia nuk e merr mundimin ta njoh.

 2. #2
  bashkekohor Maska e ~Geri~
  Anėtarėsuar
  21-06-2004
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  914
  Ankaraja firmos protokollin e bashkimit tė doganave me gjithė vendet e BE-sė, por refuzon tė njohė Republikėn e Qipros, si shtet anėtar i BE-sė

  Greqia dhe Turqia, sėrish debat pėr Qipron


  Shekulli

  Greqia ka reaguar shumė ashpėr pas refuzimit tė Turqisė pėr tė njohur Qipron. Turqia firmosi njė protokoll ditėn e premte, pėr tė zgjeruar lidhjet e saj tregtare edhe me anėtarėt e rinj tė Bashkimit Evropian, pėrfshi Qipron. Por nė tė njėjtėn kohė Turqia bėri njė deklaratė ku refuzon tė ndryshojė qėndrimin e vet, nė lidhje me njohjen zyretare tė Republikės sė Qipros. Nė deklaratė, Ankaraja e bėn tė qartė se nėnshkrimi i protokollit nuk do tė thotė ndryshim nė qėndrimin e saj ndaj Qipros, edhe pse pėr Bruksel qeveria greko-qipriote njihet si i vetmi autoritet i ligjshėm nė kėtė ishull mesdhetar. “Me firmosjen e Protokollit tė Marrėveshjes sė Ankarasė, Turqia ka marrė njė hap pėr tė plotėsuar zyrtarisht detyrimin qė mori nė dhjetorin e vitit tė kaluar para BE-sė, por edhe para secilit prej shteteve anėtare, pėrfshi edhe Republikėn e Qipros, ashtu si ajo figuron”, tha zėdhėnėsi i ministrisė sė jashtme greke George Koumoutsakos, nė njė deklaratė tė bėrė dje, cituar nga Rojteri. “Nė tė njėjtėn kohė, nė njė deklaratė tė njėanshme, - e cila pėr fat tė keq ishte e nevojshme tė bėhej,- Turqia duket se kėmbėngul nė ruajtjen e absurditetit politik dhe ligjor”, tha ai. “Turqia kėmbėngul tė mos njohė njė shtet anėtar tė BE-sė, pikėrisht nė kohėn kur negociatat e pranimit tė Turqisė me BE-nė pritet tė fillojnė. Ky absurditet duhet tė zgjidhet sa mė shpejt qė tė jetė e mundur. Nėnshkrimi i protokollit duhet tė pėrbėjė njė hap real dhe tė kuptueshėm drejt normalizimit tė marrėdhėnieve tė Turqisė me Republikėn e Qipros”, shtoi Koumoutsakos. Edhe Qipro tha dje se ndjen keqardhje tė thellė pėr deklaratėn e Turqisė, qė refuzon tė njohė qeverinė e njė shteti anėtar tė BE-sė, duke shtuar se do ta shqyrtojė pėrmbajtjen e deklaratės, qė vė nė pikėpyetje edhe vlefshmėrinė e tekstit pėr bashkėpunimin tregtar me BE-nė, qė Ankaraja e firmosi. Firmosja e kėtij dokumenti ishte njė prej kushteve qė BE kishte caktuar pėr tė hapur bisedimet e anėtarėsimit me Turqinė mė 3 tetor tė kėtij viti. Qiproja ndodhet pak nė jug tė Turqisė dhe ėshtė e ndarė nė dy pjesė, qė pas pushtimit tė pjesės veriore nga Turqia mė 1974, qė u bė si pėrgjigje ndaj njė grushti shteti greko-qipriot. Ankaraja ende mban 30 000 trupa tė vendosur nė veri tė Qipros, nė njė zonė ku banojnė qipriotė-turq. Ndėrkohė pjesa tjetėr e ishullit, qė dominohet e qeveriset nga qipriotėt-grekė, hyri nė BE mė 2004. Qipro ėshtė i vetmi vend qė ka hyrė pėrgjysėm nė BE. Tani qė bėhet fjalė pėr anėtarėsimin e Turqisė, BE i ka dhėnė Qipros tė drejtėn e vetos. Por presidenti i Qipros, Tasos Papadhopoulos, nuk ka pranuar tė hedhė poshtė komentin se vendi i tij do tė mund tė vėrė veton pėr anėtarėsimin e Turqisė nė BE
  "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

 3. #3
  OPENMINDED Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,684

  Lightbulb

  Sapo mezi e futen ne BE dhe fillon e te mendoje per fuqine e vetos... Epo them une; deri kur i jepet gishti dikujt qe te merr krahun?
  Edhe kjo Turqia, t'i lere denglat dhe te nenshkruaje nese do, ta haje byrekun sa eshte i nxehte. Pse jo, edhe t'i fuse nje presion Qipros qe te pranoje shqetesimet turke ne draft! Dhe Greku te mbylle nocken nese do qe punet te vene qetesisht. Me duket se strumbullari nuk eshte Qiproja, por greku qe i fryn ne vesh...
  Nejse, per mua, te reagosh ftohte dmth te mos reagosh fare.
  UNE JAM TI-TI JE UNE  E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

 4. #4
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Franca kėrcėnon Turqinė pėr anėtarėsimin nė BE

  Shekulli

  Franca kėrcėnon Turqinė se bisedimet pėr anėtarėsim nė BE nuk do tė hapen mė 3 tetor siē ėshtė premtuar, nėse Turqia nuk njeh nė radhė tė parė Qipron si shtet anėtar tė bllokut. Por duket hapur se ky kusht po vihet vetėm pėr Turqinė. Komisioni Evropian dhe Britania qė ėshtė presidente e radhės sė BE-sė, deklaruan se asnjėrit prej 25 shteteve anėtare tė kėtij blloku nuk u ėshtė dashur qė tė bėjnė ndonjė njohje tė ekzistencės sė ndonjė shteti para se tė jenė pranuar si anėtarė me tė drejta tė plota. Gjithashtu Komisioni Evropian dhe presidenca britanike kanė thėnė se ēėshtja e Qipros duhet tė diskutohet veēmas nė kornizėn e OKB-sė dhe jo tė BE-sė. Menjėherė pas deklarimit tė Parisit ka reaguar Ankaraja. Njė zyrtar i lartė turk ka thėnė se deklarata e bėrė nga kryeministri francez, Dominique de Villepin, ėshtė njė pėrpjekje pėr tė shkelur angazhimet qė BE-ja ka bėrė nė Ankara vitin e kaluar, por shprehu besimin se presidenti francez, Zhak Shirak, do ta mbajė premtimin ndaj Turqisė kur tė vijė koha. Greqia vazhdon tė bėjė presion ndaj Turqisė qė ta njohė ishullin e ndarė, i cili i ėshtė bashkuar BE-sė pa pjesėn turke. Nė kuadrin e kėtij presioni Athina shtyu njė vizitė tė planifikuar pėr nė Turqi tė kryeministrit grek, Kostas Karamanlis. Kjo vizitė pritej me shumė interes, pasi do tė ishte vizita e parė e njė kryeministri grek nė shtetin rival tė Egjeut, nė mė shumė se 46 vjet. Duke iu bashkuar presionit grek, edhe Villepin vuri nė pikėpyetje fillimin e bisedimeve tė anėtarėsimit me Turqinė, tė caktuar pėr mė 3 tetor. Ndėrkohė qė Turqisė i ishte vėnė si kusht nga BE-ja vetėm tė miratonte njė marrėveshje pėr shtrirjen e tregtisė sė saj me shtetet e tjera tė BE-sė, pėrfshi dhe Qipron, gjė qė Turqia e firmosi para pak ditėsh. Por Ankaraja shtoi njė deklaratė nė kėtė protokoll, ku thuhej se firmosja e marrėveshjes tregtare me vendet e BE-sė, ku bėn pjesė edhe Qipro, nuk do tė thotė se Turqia ndryshon qėndrimin e vet ndaj ēėshtjes sė Qipros, e cila ende pritet tė zgjidhet me anė tė njė procesi ndėrmjetėsimi nga OKB-ja. “Nuk mė duket bindėse qė njė proces negocimi, i ēdo lloji, tė nisė me njė vend qė nuk njeh tė gjitha shtetet anėtare tė BE-sė, me fjalė tė tjera, nuk njeh tė 25 shtetet anėtare si bllok”, - ėshtė shprehur Villepin pėr radion “Europa 1”. I pyetur nėse kjo do tė thoshte se do tė shtyhen bisedimet me Turqinė tė pėrcaktuara pėr nė 3 tetor, Villepin u shpreh: “Sigurisht”.
  Teorikisht ēdo shtet mund tė bllokojė hapjen e bisedimeve, pasi vendet e BE-sė duhet tė miratojnė njė mandat negocimi nė mėnyrė unanime, para se tė nisin vėrtet negociatat. Sidoqoftė Villepin nuk ka thėnė deri tani se Parisi do tė vėrė veton pėr bisedimet, duke thėnė se Franca do ta pėrcaktojė qėndrimin e vet pas bisedimeve mes ministrave tė Jashtėm tė BE-sė qė do zhvillohen nė muajin shtator. Por njė zėdhėnės i Komisionit Evropian ka thėnė se BE-ja duhet tė jetė serioze dhe tė mbajė premtimet e dhėna ndaj shteteve kandidate nė samitin e dhjetorit tė vitit tė kaluar, ku tė 25 vendet anėtare miratuan unanimisht qė tė hapnin bisedimet me Turqinė, pasi ajo tė kishte kryer disa reforma kyēe dhe tė firmoste protokollin e tregtisė me BE-nė. Edhe Britania ėshtė shprehur se liderėt e BE-sė asnjėherė nuk e kanė pėrcaktuar deri tani njohjen e Qipros si njė kusht pėr hapjen e bisedimeve, duke i bėrė thirrje Shirakut tė kujtojė se nėnshkrimi i protokollit nuk do tė thoshte njohje e Qipros. Francezėt janė populli qė e kundėrshtojnė mė shumė anėtarėsimin e Turqisė nė BE. Urrejtja ndaj turqve nė Francė u shpreh edhe nė hedhjen poshtė tė referendumit pėr Kushtetutėn e BE-sė nė maj tė kėtij viti. Diplomatėt thonė se qėndrimi i Francės qė mbėshtetet edhe nga Austria, mund tė nxisė edhe Qipron qė tė kundėrshtojė prerė mandatin negociues tė BE-sė. Qeveria qipriote greke u shpreh mjaft entuziaste dje pas deklarimeve tė Villepin.
  Fakte
  Qipro, mollė sherri mes grekėve e turqve
  Ēėshtja e Qipros ėshtė mjaft delikate. Ky ishull ėshtė i ndarė qė nga viti 1974 nė dy pjesė, nė pjesėn greke dhe atė turke nė veri. Atė vit Turqia pushtoi pjesėn nė veri tė ishullit si kundėrpėrgjigje ndaj njė grushti shteti nga qipriotėt grekė qė morėn pushtetin nė ishull. Tashmė Qipro greke ėshtė pranuar si shtet anėtare nė BE vitin e kaluar, pa u arritur mė parė njė marrėveshje pėr bashkimin e ishullit dhe anėtarėsimin e tij tė plotė. Tashmė Turqisė i kėrkohet tė njohė Qipron si shtet mė vete, njė deklarim qė do tė thoshte heqje dorė nga pjesa nė veri ku jetojnė turq dhe ku Ankaraja ka njė numėr shumė tė madh forcash ushtarake. Por qeveria qipriote greke njihet tashmė ndėrkombėtarisht
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 5. #5
  Keto dite beri nje vizite ne Washington kreu i CDU-se gjermane,qe ne zgjedhjet e ardhshme pretendon te fitoje shumicen.
  Gjate bisedimeve qe pati nder te tjera me presidentin Bush u fol dhe per anetaresimin e Turqise ne BE.
  Si Bush ashtu dhe Shtoibel pranuan qe Turqise t'i krijohen lehtesira ekonomike (nje pjese te madhe i ka dhe tani) por te mos flitet per nje anetaresim te plote te saj ne BE.
  Aresyet qe Shtoibel bisedoi me Bushin per kete ceshtje eshte fakti se programi i CDU-se nuk pranon anetaresimin e plote te Turqise ne BE.
  Mospranimi i Turqise ne BE lidhet me shume faktore,ndersa ai i Qipros eshte nje nder to.
  Turqia eshte nje faze te tille zhvillimi qe nuk i jep asaj mundesine te behet anetar i BE-se.
  I vetmi faktor qe i ndihmon Turqise ne pasjen e nje statusi favorizues me BE (aresye per te cilen u be dhe anetare e NATO-s) eshte pozicioni i saj gjeografik.

 6. #6
  bashkekohor Maska e ~Geri~
  Anėtarėsuar
  21-06-2004
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  914
  Bler: Anėtarėsimi i Turqisė nė BE, i rėndėsishėm pėr Europėn  “Anėtarėsimi i Turqisė nė Bashkimin Europian ėshtė me shumė rėndėsi pėr Europėn”. Kėshtu ėshtė shprehur dje kryeministri Bler pas takimit qė pati me homologun e tij nė Turqi, Erdogan. Temė e bisedimeve nė takimin e djeshėm tė kryeministrit britanik Tony Blair dhe kryeministrit tė Turqisė, Recep Tayyip Erdogan ishte ēėshtja e anėtarėsimit tė Turqisė nė Bashkimin Evropian, pasi aktualisht Britania ėshtė kryesuese e radhės e presidencės sė BE-sė. Pas kėtij takimi, nė njė konferencė tė pėrbashkėt pėr shtyp, zoti Blair tha se e pėrgėzon qeverinė e Turqisė pėr ndryshime tė mėdha qė ka bėrė nė kėtė vend gjatė tre vjetėve tė fundit si rezultat i fokusimit nė anėtarėsim nė Bashkimin Evropian. Mė tutje kryeministri Blair tha: “E dija se ka shumė paqartėsi nė kėtė kohė nė Evropė, por mendoj se perspektiva e anėtarėsimit tė Turqisė, gjatė njė periudhe nė tė ardhmen, do tė jetė e rėndėsishme pėr Evropė dhe pėr sigurinė e saj”. Klani qė e kundėrshton anėtarėsimin e Turqisė duket se ka dy shpjegime pėr argumentet e tyre. Njėri argument ėshtė se anėtarėsimi i saj nė BE do ta “islamizonte” Europėn; argumenti tjetėr ėshtė se anėtarėsimi i saj do tė kėrcėnonte procesin e integrimit europian. Argumenti i Islamizmit ėshtė tėrėsisht i gabuar. Kjo do tė sugjeronte se Europa ėshtė e njėjta kullė fortifikimi, siē ka qenė Krishtėrimi nė dikur. Kjo ka qenė vizioni mbrojtės dhe racist i Europės. Ajo ēfarė anėtarėt e Bashkimit Europian ndajnė sot ėshtė pėrkushtimi i shteteve sekulare, me lirinė e besimit pėr qytetarėt e tyre. Turqia e ndan kėtė imazh. Argumenti i dytė, sipas sė cilės procesi i vazhdueshėm i zgjerimit eventualisht po shkatėrron bllokun e BE-sė, ėshtė mė tepėr bindėse. Ndoshta BE-ja duhej tė ishte zgjeruar vetėm me 10 ose 12 anėtarė. E vėrteta ėshtė se Bashkimi Europian i ka lėnė prapa krahėve shpresat pėr njė bashkim politik tė integruar dhe tė sistemuar. Tashmė, BE-ja me 25 anėtarė nė bllokun e saj ėshtė njė “kafshė e ndryshme” dhe nuk ka ndėr mend tė ndalojė sė zgjeruari. BE-ja ėshtė vetė viktimė e suksesit tė saj. Zgjerimi ėshtė politika e vetme mė e suksesshme gjatė gjithė viteve tė fundit, duke qenė se ka stabilizuar rajonin, si dhe ka rritur prosperitetin dhe demokracinė. Greqia, Spanja dhe Portugalia ishin shėmbujt e parė. Vendet e reja anėtarė tė Europės Qendrore dhe Lindore kanė ndjekur tė njėjtėn linjė. Prospekti pėr anėtarėsim nė BE detyron vendet tė luftojnė korrupsionin dhe gradualisht tė ndėrtojnė njė sistem tė bazuar nė ligj dhe nė ekonominė e tregut. Bullgaria, Rumania dhe Kroacia janė nė krye tė rreshtit. Duket e pashmangshme fakti qė edhe vendet e tjera tė Ballkanit, pėrfshirė kėtu dhe Serbinė, Maqedoninė dhe Shqipėrinė do t’u ofrohet shansi pėr anėtarėsim. BE-ja nuk mund tė thotė “jo”, por deri nė kėtė moment kėto vende ballkanike kanė akoma punė pėr tė pėrmbushur kėrkesat pėr pranimin e fillimit tė negociatave. Ndėrkohė, qė kėto vende parashikohen qė tė anėtarėsohen njė ditė, BE-ja nuk mund t’i thotė “jo” Turqisė, e cila ka 41 vjet qė ka aplikuar pėr anėtarėsim. Me Turqinė nė bllok, BE-ja do tė ishte njė fuqi globale mė serioze. Njė BE e zgjeruar me Turqinė nė bord, do tė ishte njė balancė serioze pėr hegjemoninė e SHBA-sė, ose sė paku njė partner qė do tė konsiderohej mė serioz sa konsiderohet sot.
  "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

 7. #7
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Ėndrra e Turqisė vihet nė pikėpytje nga Franca e Gjermania
  (Shekulli) E. Kushova

  Ėndrra 40-vjeēare e anėtarėsimit tė Turqisė nė familjen evropiane duket se pėsoi njė goditje tė madhe dje, kur presidenti francez, Zhak Shirak dhe liderja e konservatorėve tė gjermanisė, Angela Merkel, vunė pikėpyetje mbi hapjen e mundshme tė bisedimeve me kėtė vend. Presidenti francez, Zhak Shirak, e ka akuzuar Turqinė se ka dėshtuar pėr tė vepruar nė shpirtin e njė vendi qė shpreson tė anėtarėsohet nė BE. Kjo ka tė bėjė veēanėrisht me veprimin e Turqisė muajin e kaluar, kur firmosi njė marrėveshje mbi doganat me tė gjitha vendet e BE-sė, qė ishte vėnė si pengesa e fundit pėr hapjen e bisedimeve tė anėtarėsimit me Ankaranė. Por nė marrėveshjen e firmosur, Turqia theksoi se refuzon ta njohė Qipron si shtet mė vete, i cili ėshtė dhe anėtar i ri i BE-sė. Gjatė bisedimeve qė janė zhvilluar nė Paris njė ditė mė parė me presidentin e Komisionit Evropian, José Manuel Barroso, Shirak ka paralajmėruar se “ky deklarim i Ankarasė sjell probleme politike dhe ligjore dhe nuk ėshtė nė shpirtin qė pritet pėr njė kandidat tė bllokut”. Ndėrsa Shirak ėshtė munduar tė tregohet disi i kujdesshėm, njė tjetėr shtet ėshtė ngritur plotėsisht kundėr anėtarėsimit tė Turqisė. Dhe ky ėshtė Gjermania e ardhshme. Thuhet kėshtu, pasi mė 18 shtator tė kėtij viti nė Gjermani do tė zhvillohen zgjedhjet e reja, tė cilat pritet tė fitohen bujshėm nga kristiandemokratėt, liderja e tė cilėve ėshtė Angela Merkel. Merkel sė fundi bėri tė ditur se ajo ka qėllim qė tė ndalė aplikimin e Ankarasė nė BE, nėse ajo i fiton zgjedhjet nė Gjermani. Nė njė letėr drejtuar krerėve tė qeverive konservatore tė BE-sė, Merkel tha se negociatat me Turqinė qė pritet tė fillojnė mė 3 tetor, duhet qė tė mos ēojnė automatikisht nė anėtarėsim tė plotė tė kėtij vendi. Por ato bisedime duhet tė arrijnė maksimumi njė ‘partneritet tė privilegjuar’ dhe duhet tė “lihen tė hapura”.
  Ndėrhyrjet e Shirakut dhe zonjės Merkel, qė pritet tė jetė dhe kancelarja e parė femėr e Gjermanisė, tregojnė se brenda disa javėve Turqia do tė pėrballet me njė skenar tė papėlqyer, ku dy nga vendet mė tė rėndėsishme tė BE-sė janė rreshtuar kundėr saj. Deri tani Parisi ka qenė nė favor tė anėtarėsimit tė Turqisė nė BE. Por Shirak ndryshoi qėndrim, pasi njė nga shkaqet qė francezėt i thanė jo Kushtetutės Evropiane nė njė referendum kombėtar, ishte refuzimi i qytetarėve pėr anėtarėsimin e Turqisė nė BE. Ndėrsa Gjermania e udhėhequr nga Shrėderi, e ka mbėshtetur anėtarėsimin e Turqisė. Por tashmė pritet qė politika gjermane tė ndryshojė. Zonja Merkel pėrherė ka argumentuar mosanėtarėsimin e plotė tė Turqisė. Problemet mė tė mėdha pėr Turqinė mund tė vijnė kur BE-ja tė gjykojė marrėveshjen e fundit tė firmosur nga Turqia tė njohur si protokolli i Ankarasė. Aty Turqisė pritet t’i jepet ultimatum, nėse duhet ta njohė Qipron apo jo. Britania, qė ėshtė edhe presidente e radhės nė BE, nuk mendon se Ankaraja duhet ta njohė domosdoshmėrisht Qipron qė ta quajė tė vlefshėm protokollin. Por Britania duhet tė fitojė mbėshtetjen e tė 25 vendeve anėtare, gjė qė do tė thotė se Franca mund tė ketė pushtet t’i shtyjė bisedimet me Turqinė. Ndėrsa Merkel sugjeron diēka tjetėr, ajo nuk kėrkon t’i shtyjė bisedimet, veē tė ndryshojė natyra e tyre, pra njė partneritet i privilegjuar dhe jo anėtarėsim i plotė. Merkel ua ka dorėzuar idetė e saj nė njė letėr liderėve francezė, italianė, austriakė, holandezė dhe atij tė Greqisė. Njė kopje i ka mbėrritur edhe Toni Blerit, si presidenti i radhės i BE-sė.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 8. #8
  .... ...
  Anėtarėsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049

  Liria e Fjales ne Turqi!

  Turk 'genocide' author faces jail

  One of Turkey's best-known novelists faces three years in jail for making controversial comments on his country's killing of Armenians and Kurds.
  Orhan Pamuk has been charged with insulting Turkey's national character.

  He was quoted in a Swiss paper as saying that only he had dared to say that Turkey killed 30,000 Kurds and a million Armenians.

  Turkey accepts thousands of Armenians were killed by Ottoman Empire forces in 1915-17, but strongly denies genocide.

  The "30,000 Kurds" referred to by Mr Pamuk are those who have died since 1984 in the conflict between Turkey and Kurdish separatists.

  'Public denigration'

  Turkey - which is keen to improve its human rights record ahead of European Union entry talks next month - is sensitive over both the Armenian and Kurdish issues.

  Mr Pamuk's comments angered Turkish nationalists and politicians when they were quoted in the magazine of Swiss newspaper Tages Anzeiger in February.

  A prosecutor in Istanbul has now indicted Mr Pamuk on charges the remarks amounted to a "public denigration" of Turkish identity.


  This is a crime under the newly country's revised penal code, criticised by freedom of speech advocates.

  The author, whose works including My Name is Red and Snow have been translated into 20 languages, is expected to stand trial on 16 December, his publisher Tugrul Pasaoglu said.

  "We have to wait for the court. Then he [Mr Pamuk] will make his speech in the court," he said.

  The EU has said Turkey must meet European standards on freedom of expression.

  The row over the mass killings of Armenians by Ottoman Turks between 1915 and 1917 has festered for decades.

  Armenia alleges that the Ottoman Empire systematically arranged the deportation and killing of 1.5 million Armenians.

  Fifteen countries, including France, Switzerland, Russia and Argentina, have classified the killings as genocide.

  Turkey says up to 300,000 Armenians and at least as many Turks died during civil strife in eastern Turkey during World War I, but rejects the term "genocide".

  ------------------------------------------------------------

  Kerkoj falje qe artikulli eshte ne anglisht, per mungese kohe!
  Shkurt, Genocidi armen eshte fakt historik i pamohueshem. 30000 kurde jane vrare ne luften civile per te drejtat e tyre.
  Qe nje gazetar, shkrimtar i njohur si Z. Pamuk te shkoj ne burg vetem se ka pohur nje te vertete historike, eshte kunder normave dhe te drejtave jo vetem te BE, por edhe te gazetareve te Turqise.

 9. #9
  .... ...
  Anėtarėsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049

  New row could hit Turkey EU talks


  Europe's Parliament has postponed a vote on Turkey's new customs agreement with the EU, following a row over Ankara's refusal to recognise Cyprus.
  Turkey signed the agreement, which extends an existing deal to the 10 new EU states including Cyprus, in July.

  But Ankara has insisted that Cyprus cannot use its ports and airports.

  The move comes as EU foreign ministers meet in Wales to discuss whether to allow Turkey to begin negotiations on joining the EU next month.

  UK Foreign Secretary Jack Straw, who chaired the meeting, said he was "reasonably confident" that Turkey would begin entry talks on time.

  Free movement

  However, Cyprus, supported to some extent by France, is saying it is not right for Turkey to denigrate the status of a member of the club it is trying to join.


  In a draft declaration seen by the BBC, the foreign ministers underline the importance of Turkey normalising relations with all EU member states as quickly as possible.

  Mr Straw said he hoped the document's wording would be agreed by ambassadors next week.

  "The European Union has long held out the prospect of membership to Turkey," he said.

  "I remain reasonably confident that the European Union will be able to meet that deadline and there will be prior agreement to doing so."

  Turkey backs a Turkish Cypriot administration in the north of the divided island, shunning the internationally-recognised Greek Cypriot government.

  Cyprus has been split since Turkey invaded in 1974 in the wake of an abortive coup by supporters of union with Greece.

  Deal 'unworkable'

  Announcing the parliament's decision, Foreign Affairs Committee chairman Elmar Brok said the vote would now be held at the end of September, a few days before accession talks are due to start.

  Turkey's refusal had rendered the customs agreement unworkable, he said, and entry talks were hardly feasible until the problem was ironed out.

  But before flying to the UK for the meeting, Turkish Foreign Minister Abdullah Gul said Ankara had done all it had been required to do and expected the EU to keep its word on the opening of negotiations.

  He said only full EU members were required to open ports and airports under the agreement.

  "This is different from what is expected of those negotiating... Let nobody play politics with Turkey," he said, quoted by Reuters news agency.

  Finnish Prime Minister Matti Vanhanen said on Thursday that Turkey could be an EU member by 2015 if it demonstrated it was committed to democratic reform.

  But Germany's Christian Democrats, along with the governments of Austria and Slovakia, want Turkey to be offered a privileged partnership with the EU instead of full membership.

  ------------------------------------------------------------------

  Personalisht mendoj se situata eshte paksa qesharake. Turqia do te behet anetar e BE, por nuk njeh nje nga anetaret. Nenshkruan protokollin e "custom agreement" me Qipron (pa e njohur si shtet) por tani refuzon te lejoje anijet dhe aeroplanet qipriote te shkojne ne Turqi..... !

 10. #10
  .... ...
  Anėtarėsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049

  Bbc

  Armenian forum ban splits Turks

  Turkey's prime minister and the EU have criticised a court ruling ordering the cancellation of a conference about the 1915 killing of thousands of Armenians.
  The conference of academics was to debate Turkey's official approach to the disputed events of 90 years ago.

  Prime Minister Recep Tayyip Erdogan said stopping a meeting, when it was not clear what would be discussed, had nothing to do with democracy.

  An EU spokeswoman said it was a bid to stop Turkey discussing its history.

  The Turkish court ruling on Thursday, which followed a complaint by nationalists, comes just days before Turkey is due to start talks on joining the European Union.

  Discussing the 1915 killings has long been a taboo in Turkey.

  Armenia accuses the then Ottoman rulers of carrying out a "genocide" - a claim backed by 15 countries, including France, Switzerland, Russia and Argentina.

  But Turkey disputes the charge, saying that a few hundred thousand died and that the deaths occurred in a civil war in which many Turks were also killed.

  Mr Erdogan questioned the court's ruling.

  "The court has cast a shadow on the process of democratisation and freedoms in my country," he said.

  Foreign Minister Abdullah Gul agreed, saying the ruling was the outcome of efforts by opponents of the country's EU bid.

  "As 3 October is approaching, those at home and abroad who want to obstruct us are making their last efforts... There are few nations that can inflict such damage on themselves," he said in New York, Anatolia news agency reported.

  European Commission spokeswoman Krisztina Nagy said: "The absence of legal motivations and the [timing] of this decision a day before the conference looks like yet another provocation."

  The first attempt to stage the debate, in May, was abandoned after Turkey's justice minister accused organisers of stabbing Turkey in the back.

  The BBC's Sarah Rainsford in Istanbul says it was illegal even to discuss the issue until a very recent reform inspired by Turkey's bid for membership of the European Union.

  The university has the right of appeal, but lawyers say there is now little to no chance the ground-breaking debate can go ahead as planned on Friday.

  ------------------------------------------------------------------------------
  Megjithate, negociatat ne 3 Tetor do fillojne ashtu sic ishin parashikuar ....

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e gent durazzo
  Anėtarėsuar
  22-09-2005
  Postime
  94
  nese do me pyesnin mua turqia kurre sduhet lejuar ne evrope.feja e tyre myslimane e prish evropen plus qe turqia eshte shtet i varfer dhe shtet me popullsi shume te madhe.atyre ju duhet lene shanci vetem per parner por jo anetar.

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-05-2004
  Postime
  115
  Aman mej Lioness, sa merak qe na behesh per greket .

  PS: Nuk kam pare te kesh postuar ndonje gje per ceshtjen came; ndoshta mendon se ceshtja came eshte ceshtje e mbyllur, sic mendojne edhe "vellezerit" greke, ashtu Luaneshe ?

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-03-2005
  Postime
  359
  Citim Postuar mė parė nga gent durazzo
  nese do me pyesnin mua turqia kurre sduhet lejuar ne evrope.feja e tyre myslimane e prish evropen plus qe turqia eshte shtet i varfer dhe shtet me popullsi shume te madhe.atyre ju duhet lene shanci vetem per parner por jo anetar.

  Gabim e ke kur thua feja e tyre myslimane e prish evropen. Nuk eshte feja qe prish njerzit. Fete dhe besimet fetare vetem bashkojne njerzit, sidomos islami.

 14. #14
  .... ...
  Anėtarėsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  Citim Postuar mė parė nga perestae00
  Aman mej Lioness, sa merak qe na behesh per greket .

  PS: Nuk kam pare te kesh postuar ndonje gje per ceshtjen came; ndoshta mendon se ceshtja came eshte ceshtje e mbyllur, sic mendojne edhe "vellezerit" greke, ashtu Luaneshe ?
  Perestae, ne fakt, per mungese kohe, shume postime jane ne anglisht, dhe per kete kam kerkuar ndjese. Ndoshta nuk e flet gjuhen ti, megjithese te pakten nga titulli duhet ta kesh pak parasysh se per cfare behet fjale.
  Nqs nuk ke gje per te thene ne lidhje me temen, mos u mundo me replika jashte saj.

 15. #15
  Curva Sud Milano Maska e niku-nyc
  Anėtarėsuar
  20-03-2005
  Vendndodhja
  With God...
  Postime
  3,328
  Turqia nuk do pranoet ne EU sado te duket si komb i fort mund ta mendoni, ata kan probleme me Qipron, Kurdet, ekonomine dhe pa sigurmi kunder terorizmit pasi kufinjt i ka shum te let per te deportuar kushdo.

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e gent durazzo
  Anėtarėsuar
  22-09-2005
  Postime
  94
  une prape them qe turqit e poshter kurre sduhet te shkelin ne evrope.me mire serbia ne evrope sesa turqit

 17. #17
  .... ...
  Anėtarėsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  EU MPs add provisos to Turkey bid

  The European Union parliament has backed plans to start talks on Turkish accession, but insisted on a number of provisos before it is allowed entry.
  MPs insisted Ankara recognise the killings of thousands of Armenians in 1915 as genocide. Turkey denies that the killings were systematic.

  MPs also postponed a vote on ratifying Turkey's customs arrangements because of its refusal to recognise Cyprus.

  Neither decision affects entry talks which are due to start on 3 October.

  The negotiations, once started, are expected to take about 10 years.

  The European Commission said the postponement of the vote was an "own goal" by the parliament.

  The Armenian killings have long been a taboo subject in Turkey. Armenians, supported by 15 countries, including France, Switzerland, Russia and Argentina, accuses the then Ottoman rulers of carrying out a "genocide".

  Turkey disputes the charge, saying that a few hundred thousand died and that the deaths occurred in a civil war in which many Turks were also killed.

  But Turkey's Prime Minister Tayyip Erdogan did condemn a Turkish court's decision to order the cancellation of a conference about the killings which was due to have been held last week.

  Vetoes await

  Further talks about Turkey's accession are set for Thursday to try to resolve a deadlock over the question of the negotiating framework for Turkish membership.

  Turkey has been clear that it will not accept the option of privileged partnership, which Austria is pushing to be inserted into the negotiating framework; only full membership will do.

  The BBC's Jonny Dymond says that even if they get the framework they want, the membership process will be a long and painful one.

  This is partly because so much needs to be done by Turkey to adapt itself to EU rules. It needs to absorb the 80,000 page long EU rule book into its domestic law.

  One member state has already boasted about the number of potential vetoes it has during the negotiations process. There is also the question of Turkey's continuing human rights reform process.

  Expectations

  The European Commission has promised to monitor closely how Turkey proceeds. If it is deemed to be slipping backwards in theory or practice, then the commission will not hesitate to make its misgivings public.

  To add to all the difficulties, there is the question of public expectations in Turkey.

  Our correspondent says many Turks see the membership process as a genuine negotiation, a process of give and take. But by and large, Turkey has simply to do what it is told if it wants to join the club - which for many is a sharp change in culture, he adds.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Irfan
  Anėtarėsuar
  08-07-2002
  Vendndodhja
  Aty ku Allahu me krijoji
  Postime
  464

  Turqia beri te ditur per mundesine e largimit te saj nga bisedimet me BE

  Turqia beri te ditur per mundesine e largimit te saj nga bisedimet me BE

  Ankara,27.09.05

  Turqia beri te ditur per mundesine e largimit te saj nga bisedimet me BE per antaresimin ne kete union. Namik Tan zedhenesi i ministrise se puneve te jashtme te ketij vendi tha se nese nuk krijohen kushtet qe BE te filloje bisedimet per antaresimin e turqise atehere dhe kjo e fundit do te largohet nga keto bisedime. Ai tha se turqia nuk pranon asnje propozim tjeter pervec antaresimit ne BE dhe kjo vjen pasi deputetet e parlamentit europjan me ane te nje rezolute kerkuan njohjen e pjeses greke te qipros nga ana e turqise.
  Shqiperi eshte aty ku flitet shqip.....aty ku u nda toka dhe qielli

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Irfan
  Anėtarėsuar
  08-07-2002
  Vendndodhja
  Aty ku Allahu me krijoji
  Postime
  464
  Citim Postuar mė parė nga gent durazzo
  une prape them qe turqit e poshter kurre sduhet te shkelin ne evrope.me mire serbia ne evrope sesa turqit
  Une refuzoje edhe turqit edhe sllavin....e ne veqanti sllavin nuk duhet me shkel as ne evrop e as ne ballkan.Le te shkoje ka ka ardhur nje Ballkan.
  Le te shkoje aty ku pjella e serbit eshte.....ne Rusi le te shkoje...
  Shqiperi eshte aty ku flitet shqip.....aty ku u nda toka dhe qielli

 20. #20
  Perjashtuar Maska e Lunesta
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Dove la..Vittoria.....
  Postime
  1,660
  Le te ikin dhe turqit andej nga azia e vogel nga kan ardhe, le te ikin dhe slllavet dhe ngeli ballkani bosh dhe ja ku u be shqiperia e madhe!!

Faqja 0 prej 10 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Turqia deri nė vitin 2040 pėrsėri do tė “mbisundojė” nė rajon
  Nga Vista nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 140
  Postimi i Fundit: 20-10-2012, 13:34
 2. Turqia do tė ndėrton 21 xhami nė Qipro
  Nga Vista nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-06-2009, 08:03
 3. Turqia Ne Europe? Jo Faleminderit…
  Nga arbereshi_niko nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 108
  Postimi i Fundit: 10-12-2008, 15:17
 4. Turqia: Rishikoni rolin e Skėnderbeut
  Nga Eagle nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 125
  Postimi i Fundit: 16-10-2007, 21:29
 5. Komuniteti Shqiptar nė Turqi
  Nga dodoni nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 11-03-2006, 02:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •