Close
Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 61
 1. #1
  bashkekohor Maska e ~Geri~
  Anėtarėsuar
  21-06-2004
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  924
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime

  Inagurohet xhamia madhėshtore e Fierit  Pėrpara pak ditėsh, pikėrisht nė njė ditė tė premte tė bekuar nga Zoti i Madhėruar, i gjithė komuniteti i muslimanėve tė Shqipėrisė u gėzua shumė me rastin e pėrurimit tė Xhamisė sė Madhe tė Fierit.
  Pas njė zbrazėtire prej disa vjetėsh, nė njė kohė kur tė gjithė muslimanėt tiranas po presin me padurim ndėrtimin e njė xhamie tė pėrmasave tė tilla, apo edhe mė tė mėdha, falė Zotit tė Madhėruar muslimanėt fierakė do tė jenė ata qė do ta gėzojnė njė ndėrtesė kaq madhėshtore.


  Kėshtu pas Xhamisė sė Madhe tė Shkodrės, vjen njė tjetėr xhami e mrekullueshme, kjo e Fierit qė pėr nga zgjidhja arkitektonike i ka shoqet e rralla. Njė hapėsirė e vetme, pa shtylla, pa mbėshtetje nė mes, kupola e mbėshtetur mbi muret rrethuese me dy minare tejet tė larta e impozante nė paraqitje qė kur dallohet nga larg. Kjo pra, ėshtė njė nga faltoret e Zotit qė dikush u bė shkak tė ndėrtohet, e dikush tjetėr i nisur thjesht nga dėshira e mirė i dha ato para vetėm pėr tė fituar kėnaqėsinė e Zotit tė Lartėsuar. Hapja e kėsaj xhamie shkaktoi gėzimin e muslimanėve, tė cilėt kishin ardhur nga shumė qytete tė Shqipėrisė pėr tė marrė pjesė nė kėtė ngjarje tė gėzuar, jo vetėm pėr ne. Edhe tė krishterė ortodoksė u gėzuan dhe e vlerėsuan faktin qė njė xhami e pėrmasave tė tilla u ndėrtua pikėrisht nė Fierin e tyre dhe tonin. Kėshtu pa pasur asnjė kompleks inferioriteti kėta njerėz na uruan jo vetėm pėr xhaminė e bukur qė ishte ndėrtuar, porse ishim tė mirėseardhur gjithmonė pėr tė kėtilla raste. Nė kėtė ceremoni morėn pjesė tė gjithė dhe siē ndodh zakonisht dyert ishin tė hapur pėr tė gjithė. Morėn pjesė edhe mediat lokale, tė cilat u munduan ta paraqesin sa mė mirė kėtė ngjarje. Pėrpara faljes sė xhumasė foli Bledar Myftari, nėnkryetar i BISH, ndėrsa nė predikimin e sė premtes kryetari i BISH, H. Ing. Selim Muēa, foli rreth vėllazėrisė nė Islam, duke shprehur edhe njė herė tjetėr mesazhin e dashurisė dhe paqes qė pėrfshin nė vetvete Islami si fe hyjnore.
  Pse i nėnvizova tė gjitha kėto, pėr mė tepėr faktin qė edhe besimtarė tė thjeshtė ortodoksė jashtė ceremonialit tė zakonshėm na urojnė me ēiltėrsi dhe shprehen sinqerisht rreth kėsaj xhamie madhėshtore!

  E verteta tashme dihet nga te gjithe
  "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-12-2004
  Postime
  50
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  mash'All-llah

  Jam kurioz ta di pėr sa vet ka kapacitet xhamia, duket shum e bukur dhe e rrall nė shqiptari.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Thumbs up Shume bukur!

  Me gezon ky lajm.

  Bukur, shume bukur!

 4. #4
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  36
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime nė 24 postime
  mash`All-llah!

  Qenka pamje e bukur kjo.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 5. #5
  bashkekohor Maska e ~Geri~
  Anėtarėsuar
  21-06-2004
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  924
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime


  110. Nasr

  1. Kur erdhi ndihma e All-llahut dhe ēlirimi (ngadhėnjimi),
  2. Dhe i pe njerėzit qė po hyjnė turma-turma nė fenė e All-llahut.
  3. Ti, pra, lartėsoje Zotin tėnd duke falėnderuar dhe kėrko nga Ai falje. Ai vėrtet pranon shumė pendimin, ėshtė mėshirues i madh.
  "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-06-2005
  Mosha
  30
  Postime
  34
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  wow
  me te vertet qenkla diqka fantastike
  per her te par po e shoh nje xhami te tille ne shqiptari

 7. #7
  ♪ @)-/-- ♪ Maska e Kėrēovare1
  Anėtarėsuar
  20-07-2005
  Vendndodhja
  ...aty afėr...
  Postime
  222
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Geri,
  Me lindi nje pyetje tek po e shikoja foton. Une shoh vetem meshkuj ne foto apo? Pse s'ka femra te pranishme aty?

  Happiness is: ME & YOU ;)


 8. #8
  bashkekohor Maska e ~Geri~
  Anėtarėsuar
  21-06-2004
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  924
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Ka si ska ndoshta fotoja nuk te lejon te shikosh megjithese per femrat hyrja behet nga shkalle te tjera.Megjithate shiko lart djathtas ose poshte djathtas ku eshte dhe hyrja e femrave besoj.Mundohu ta zmadhosh pak foton dhe do te shikosh se ka dhe femra .
  "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Postime
  2,666
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 13 postime
  Po na kthejne 100 vjet mbrapa me keto kisha e xhamija. Nuk i investojne keto para ne shkolla e infrastrukture e bujqesi e turizem. Po hajt thuaj Shqiperia shesh lufte per influenca si perhere
  Hec arabe e hec jehovaj po na bejne me lemsh sec jemi!

 10. #10
  bashkekohor Maska e ~Geri~
  Anėtarėsuar
  21-06-2004
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  924
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Me partine punes je ti goxe?Se dhe parti ka 50 dhe te gjithe jane hajdute po asnjeri se ngren zerin.Mos do te kalojme prape ne ateizmin e enver hoxhes.

  Feja eshte shpirti i nje populli.Shkenca dhe ekonomia eshte trupi i tij.
  "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

 11. #11
  ♪ @)-/-- ♪ Maska e Kėrēovare1
  Anėtarėsuar
  20-07-2005
  Vendndodhja
  ...aty afėr...
  Postime
  222
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga ~Geri~
  Ka si ska ndoshta fotoja nuk te lejon te shikosh megjithese per femrat hyrja behet nga shkalle te tjera.Megjithate shiko lart djathtas ose poshte djathtas ku eshte dhe hyrja e femrave besoj.Mundohu ta zmadhosh pak foton dhe do te shikosh se ka dhe femra .
  Falemnderit per shpjegimin tend Geri. E po pra, une edhe nje gje s'kuptoj ne fene Islame. Pse femrat u dashka te kene hymje te vecante, nga shkalle te tjera? Gjithashtu edhe gjate faljes se namazit, femrat falen ne vend te vecante ku s'mund ti shikojne meshkujt, pse? Pse xhamia nuk lejon qe psh tere familja (meshkuj dhe femra) te ulen prane njeri tjetrit, si ne kisha? Pse feja Islame e dallon/mposht femren ne shume raste? A s'eshte kjo e padrejte ndaj femres?
  Mos me keqkupto, edhe une jam myslimane, por keta gjera cdohere me mundojne dhe s'i kuptoj...

  Happiness is: ME & YOU ;)


 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Kėrēovare1
  Falemnderit per shpjegimin tend Geri. E po pra, une edhe nje gje s'kuptoj ne fene Islame. Pse femrat u dashka te kene hymje te vecante, nga shkalle te tjera? Gjithashtu edhe gjate faljes se namazit, femrat falen ne vend te vecante ku s'mund ti shikojne meshkujt, pse? Pse xhamia nuk lejon qe psh tere familja (meshkuj dhe femra) te ulen prane njeri tjetrit, si ne kisha? Pse feja Islame e dallon/mposht femren ne shume raste? A s'eshte kjo e padrejte ndaj femres?
  Mos me keqkupto, edhe une jam myslimane, por keta gjera cdohere me mundojne dhe s'i kuptoj...
  Beji nje kerkese stafit te forumit te te ndihmoje se ne profilin tend shkruan:

  Kėrēovare1 ėshtė antar i grupeve tė mėposhtme:
  Komuniteti Katolik:
  Ky ėshtė klubi i besimtarėve katolikė shqiptarė


  Moj motra,
  Islami nuk e mposht femren ashtu siē e quan ti kete ndarjen. Dhe jo, nuk eshte e padrejte ndaj femres. Deri me sot, nuk kam degjuar asnje femer muslimane qe te thoje se i eshte bere padrejtesi qe rri veē me grate ne xhami dhe nuk i lejohet te perzihet me burrat. Megjithe konfuzionin qe me shkakton ai shenimi tek profili yt, jam i detyruar te te besoj kur thua qe je muslimane dhe ashtu po te konsideroj.

  Per ēfare shkon ne xhami ti motra me familjen? Per te pire kafe? Pse do qe t'i kesh edhe pjestaret e tjere afer? A nuk i ke gjithe diten ne shpi, pune etj. Xhamia eshte vendi ku njerezit shkojne per te kryer ritet fetare dhe jo per te kaluar kohen familjarisht.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Postime
  2,666
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga ~Geri~
  Me partine punes je ti goxe?Se dhe parti ka 50 dhe te gjithe jane hajdute po asnjeri se ngren zerin.Mos do te kalojme prape ne ateizmin e enver hoxhes.

  Feja eshte shpirti i nje populli.Shkenca dhe ekonomia eshte trupi i tij.
  Ore Geri, aq e varfer sa eshte Shqiperia eshte jo thjesht luks i kote por tallje ndertimi i objekteve te tilla te kultit. Njerezit nuk i shpeton nga fotoksina e emigrimi vajtja ne xhami po investimet ne ekonomi. Cdo kleriku te huaj ( sepse e di qe nuk ka shqiptare) i duhet vene kusht qe nese duan te ndertojne nje kishe duhet te bejne edhe nje rruge, ujesjelles etj. Problemi eshte se ata e kane hallin te zonat e influences jo te pasuria shpirterore e shqiptareve.

 14. #14
  ♪ @)-/-- ♪ Maska e Kėrēovare1
  Anėtarėsuar
  20-07-2005
  Vendndodhja
  ...aty afėr...
  Postime
  222
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga [xeni]
  Beji nje kerkese stafit te forumit te te ndihmoje se ne profilin tend shkruan:

  Kėrēovare1 ėshtė antar i grupeve tė mėposhtme:
  Komuniteti Katolik:
  Ky ėshtė klubi i besimtarėve katolikė shqiptarė
  Xeni, falemnderit per reagimin tend... Desha te te them se heren e pare jam Shqiptare dhe mund te marr pjese ne cilin klub te dua... Ate e bera vec per qejf :-)
  E di qe ne xhami nuk shkohet te pihet kafe, por falemnderit qe ma kujtove edhe nje here, po pse psh nuk bene ndonje ndarje tjeter, psh moshe? Pse duhet te jete ndarje gjinie? Kur fjasim per dicka, argumentet tona duhet te bazohen nga nje kendveshtrim largpames, duhet t'i pranojme perparsite dhe mangesite, e jo vetem te ndjekim mendimin se jemi me te miret, pa asnje gabim...
  Sidoqofte, une thjeshte bera ca pytje, pergjigjen e te cilave, sic thashe s'e kuptoj. Kjo s'do te thote qe une e mposht fene Islame, andaj me fal per ndonje mosmarrveshje!

  Happiness is: ME & YOU ;)


 15. #15
  bashkekohor Maska e ~Geri~
  Anėtarėsuar
  21-06-2004
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  924
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga Kėrēovare1
  Falemnderit per shpjegimin tend Geri. E po pra, une edhe nje gje s'kuptoj ne fene Islame. Pse femrat u dashka te kene hymje te vecante, nga shkalle te tjera? Gjithashtu edhe gjate faljes se namazit, femrat falen ne vend te vecante ku s'mund ti shikojne meshkujt, pse? Pse xhamia nuk lejon qe psh tere familja (meshkuj dhe femra) te ulen prane njeri tjetrit, si ne kisha? Pse feja Islame e dallon/mposht femren ne shume raste? A s'eshte kjo e padrejte ndaj femres?
  Mos me keqkupto, edhe une jam myslimane, por keta gjera cdohere me mundojne dhe s'i kuptoj...
  Megjithe konspiracionin e Xenit jam i detyruar te them se;

  Femra ne Islam falet vec, nga meshkujt dhe per kete jane ndertuar ne xhami sallone siper meshkujve, per tu falur.Vete pozita e vendit lart, siper meshkujve sbesoj se te tregoj ulje.Femrat falen vec, sepse mynyra e te falurit ne islam eshte e vetmja mynyre hyjnore te cilen e ka praktikuar dhe Jezusi, Abrahami. Moisiu ne bibel.

  Dhe si shkoi pak perpara ra me fytyre ne toke dhe u lut (mateu 26-39)
  Dhe ata Moisiu dhe Aroni u perkulen gjer mbi dhe(numrat 20-61)


  Pikerisht kjo mynyre faljeje nuk do ishte mire te faleshin burra-gra bashke.


  Ne islam falen femrat vec, burrat vec, qe perqendrimi ne te falur te jete maksimal ndryshe kjo nga kisha ku shumica shkojne per te shkelur syrin ndonjeres ne momentin qe i rrefejne mekatet priftit.

  Ne xhami nuk falen duke ndjenjur ne stole, e duke biseduar me njeri tjetrin.Ne xhami muslimanet falen duke u rreshtuar ne vije te drejte, duke iu perkulur Zotit dhe gjunjezuar atij, duke u lare para se te falesh.

  Shiko ne bibel

  (Psallmet 95-6)Hajdeni ti lutemi, ti perkulemi, e ti gjunjezohemi, perendise krijuesit tone”


  (eksodi 40 -31-32)”Moisiu dhe Aroni dhe bijte e tij ne ate kohe lane duart dhe kembet e tyre.Ata pastroheshin sa here hynin ne faltore”.


  Sepse kjo eshte lidhje shpirterore dhe burri s'duhet ta mbaje mendjen tek gruaja ose e kunderta.Pra ka nje ndarje e cila nuk e poshteron femren sepse femra islame eshte e nderuar nga Zoti pavarsisht trillimeve te njerzve qellim keqinj.

  Femra dhe mashkulli ne Islam

  33:35.
  Nuk ka dyshim se pėr myslimanėt e muslimanet, besimtarėt e besimtaret, adhuruesit e adhurueset, tė sinqertit e tė sinqertat, durimtarėt e durimtaret, tė pėrvuajturit e tė pėrvuajturat, sadakadhėnėsit e sadakadhėnėset, agjėruesit e agjėrueset, ruajtėsit e nderit e ruajtėset e nderit, shumė pėrmendėsit e All-llahut e shumė pėrmendėset e All-llahut, All-llahu ka pėrgatitur falje (mėkatesh) dhe shpėrblim tė madh.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ~Geri~ : 04-08-2005 mė 15:17
  "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Albin
  Anėtarėsuar
  06-03-2004
  Vendndodhja
  ???
  Postime
  245
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime


  Me te vertete xhami e bukur.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 06-11-2005 mė 13:39

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2003
  Postime
  2,831
  Faleminderit
  4
  14 falenderime nė 14 postime
  shume ndertes e bukur...

 18. #18
  i ērregjistrruar Maska e madmen
  Anėtarėsuar
  09-08-2005
  Vendndodhja
  kur ta mesoni ma thoni dhe mua
  Mosha
  33
  Postime
  25
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ALLAHU i shtofte ndertesat e tilla dhe njerzit qe i mbushin xhamite
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga cunimartum : 05-11-2005 mė 04:50

 19. #19
  Paqe! Maska e Matrix
  Anėtarėsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  Nė Zemrėn e Hyjit!
  Mosha
  39
  Postime
  3,128
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime
  Shume xhami e bukur.

  Qofshin te nderum e te respektum deri ne detaj, ata qe e kane ndertu....
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 20. #20
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  35
  Postime
  11,960
  Faleminderit
  1
  22 falenderime nė 21 postime
  Citim Postuar mė parė nga Matrix
  Shume xhami e bukur.

  Qofshin te nderum e te respektum deri ne detaj, ata qe e kane ndertu....
  Nuk eshte portokalli ketu, stop cinizmit dhe ironise ne temat serioze.
  My silence doesn't mean I am gone!

Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Vezhgim historik mbi qytetin e Fierit
  Nga Hyllien nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 11-02-2010, 17:04
 2. Xhamitė e Tiranės
  Nga Drini_i_Zi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-11-2008, 14:16
 3. Genocidi serb nė Kosovė
  Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-02-2005, 08:14
 4. Gjenocidi kundėr shqiptarėve
  Nga Fjala e drejte nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 16-03-2004, 06:18

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •