Close
Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 109
 1. #1
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,681

  Dinastia e Mbreterve Albaneze te Romes (para Romuluse e Noma Pompiluse)

  Dinastia e Mbreterve Albaneze te Romes (para Romuluse e Noma Pompiluse):

  1. Askanus dhe Julus
  2. Sulius Posthumius
  3. Eneas Sulius
  4. Alba Sulius
  5. Atis & Egjiptus
  6. Capis Sulius
  7. Capetus Sulius
  8. Tiberinus
  9. Agripa Sulius
  10. Rhemus Sulius
  11. Auentinus Sulius
  12. Prokas Sulius
  13. Amulius
  14. Numitor

 2. #2
  Updating.... Maska e Wordless
  Anėtarėsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154
  A ka mundesi te kemi burimin e ketij lajmi?

 3. #3
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,681
  Ronke byrazeri,

  Degjova qe Koha Jone desh t’i marre nje interviste Pal Warnefridit, dhjak ne Aquilas, po i gjori kishte nderruar jete qe pej 700-800 pas Krishtes. Keshtu me vajti huq lecitja pe nga lajmet e dites… ne mos po e kishe llafne per ato statuetat e zhgroposura pe Butrintes qe dualne te importura. Po ke pare dashuri te tille te botes, kur te sjellin arturina nga te cillat nuku kane as vete. Dhe kujt pa, Alvanise qe nuk ka qene as metropol qe te thuash, le pastaj te llafosesh per kulture. Ja , veshtro Somaline, qe eshte bere metropol arti ne ditet tona, perdite nga nje statuje pe Inkasve importon.

  Kjo Historia e Miscelles e 1520 qe thua tine, gjendet vetem ne nje kopie publike ne Paris. Nuku te shuguroj qe faqen dyte te libres se dyte nga nxorra lajmin, ta kene harruar pa shqyer padashje librarianet e pakulturuar parisian.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 22-07-2005 mė 19:18

 4. #4
  Kėta janė pasardhėsit e Eneas trojan, themeluesit e Alba Longės. Quhen "Mbretėrit albanė", kalojnė nė fushėn e mitologjisė. N.q.s merret si tezė teorike ku trojanėt janė fis ilir kėrkon prova tė forta; megjithatė pėrdorimi i emrit Alba, Alban ngjall interes drej kėsaj, megjithėse i jepet rrėnjė latine.

  Normalisht para krijimit tė Romės pjesa mė e madhe e trojeve tė gadishullit Apenin populloheshin nga fise ilire, sipas vetė historianėve romakė. Kėrkohen studime serioze pėr kėto ēėshtje pėr mė tepėr qė janė mitologjike, por ėshtė e sigurt se nuk ka aspak lidhje me albanėt/arbėrit e mesjetės, por me Albėn e Askan/ius-it apo Lul/us-it apo Jul/ius-it birit tė Eneas me Kreusėn (e bija e Priamit, mbretit tė Trojės). Pėrmenden tek Eneida e Virgjilit.
  Alle Serben müssen sterben

 5. #5
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,681
  Normalisht para krijimit tė Romės pjesa mė e madhe e trojeve tė gadishullit Apenin populloheshin nga fise ilire, sipas vetė historianėve romakė.
  Ce nuk thua tine. Ne kemi menduar gjer me sot te kene qene fise turke pe te Shlimanit?

  Kėrkohen studime serioze pėr kėto ēėshtje pėr mė tepėr qė janė mitologjike, por ėshtė e sigurt se nuk ka aspak lidhje me albanėt/arbėrit e mesjetės.
  Si o nuk do jemi te sigurte? Hidhe ketu ate studimin seriox per te cilin flet ne krye te rreshtes, qe te shugurohemi.

  Keta albanet/arberit e mesjetes nga na mbine ore? Te merret mendja pe paturpesise te ketyre alvanezeve te mesjetes qe e kane ruajtur kete emer, ndersa Longat dhe Alibionet e vendeve te tjera sic kane erdhur ashtu shkuna. Si te thuac, ja vune emerin vetes Albaneze dhe bota i pranoi. Ce nuku thua tine? Vurjani Shqiperise emrin France dhe ju del falli.

  me Albėn e Askan/ius-it apo Lul/us-it apo Jul/ius-it birit tė Eneas me Kreusėn (e bija e Priamit, mbretit tė Trojės). Pėrmenden tek Eneida e Virgjilit.
  Kokes i ke rene. Papo kish edhe ca burime te tjera pe ku eshte referuar edhe Vergili vete. Vergili te thote qe aty ku qe Troja sot shtrihen fusha (jo toka te thata) te gjera. Po duhet ta kete pasur llafne per Anadollin dhe Suljotet e Anadolles. Keto burimet qe thua tine, i merr nje prift me llagap Landuphus, andej ne kohen kur albanet “shfaqen” ne Iliri, dhe i zevendeson me burime pe te drites bizantine greke te botes e sidomos nga Theophaneja. Pe ketu del tradita e shkruarjes se romaneve romantike.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 23-07-2005 mė 08:26

 6. #6
  More dreqnė, ēė mė thoj nė glluhė symbyllash nga Dodon'e vjėtėrė? Rrėmullė mė bėjenė nga mentė. Do t'e japė glluhėn ndė ndorė, ore djallė i llig. Ēik'e ēikė i lėshojenė shkrolat, si tė njomėm buzėt me kllumusht tė dhisė kultonjėse.

  Do tė loznja u, t'e dija ēė shkrovi Laundulphi pliaku ndė qerorth tė Bizantėt. Pa sa mė kapitė mua vapa ndė ktė stinė tė shtėrnguarith, ea ti nani e na dėftonjė ē'e qėndisi ki prift i zez gnjėshtėra e tė fteta bashkė, e ē'e shkrovi nga Virgjilli e ē'e lidhenė gjindė tė vjėtėr arbėrorė me gjindė tėnė arbėror tė Arbėrisė e me gjindė tė sotmė shqipėtarė. Folmė ndė korēėrishte tė ta hedhė ndė arbėrishte. :) Nėngė kam hulumtimė tė sertė unė jo, po tė thėmė ē'e tuhetė bėrė njėth, e tė mbyllmė ēėshtjetė tėna tė lavosura nga sėrvė e jevrej rasazith e halldupė ēallmalith.

  Ēilli dinjenė mė shumė
  ta lėjėn tjatėr punė
  e tė flasė tėnė kėtunė
  se nėk shkojenė pėr lumė.
  Alle Serben müssen sterben

 7. #7
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,681
  E more byrazerke Legjion, i paska rene plani pergjigjes qe te shpura. Ne vend te saj shtrihen toka te thata pe te Anadolles, sikur te eksistoje ende virus legjionaresh.

  Ele, ele. Po si thote Vergilili atyne ne Eneida? Roma riquhete Rome pe Romulusit (nga na doli ky cigan?) po ama emerin e vjetere e kish ate te nenes se lavdishme te Eneas, AFRODITES. Keshtu qe Roma nuku na dell Romuluske pore Slavke, me qe grekete s’mund te jene edhe greke edhe trojane njekohesishte. Andaj italianet dhe slavet e perendimit vemi shume mire.

  Χαιρετισμοί Lundulshini.

 8. #8
  Ne tė legjioneve, luftojėm pėr namė tė pėrandorisė. Ti e di se nėng e ka fajė pėrandoria se Anadolli ė gjith'i fishkurė. Njėrės harbutė, nėng e dojėn naturė si fara tėnė. Nė jemė paganė ndė jetėvet. Doke tė tatės vjenė ndė krie, kemė naturė e farė pėr parzmorė pasandaj njėriun.

  Ēė po e bėjėn nj' tė tallurė fort tė bukurė me mėnt e sotmė tė grekarmėnėve e grekjevrejėve. Ėsht si e thua, o Ljumė i Ndėnėdhéut, ashtu si e thua ė. Ja grekė, ja sėrvė, thua se ne u pėrpiem ndė dhé e nėng lamė gjė na mbas. Kem tutė se nėng do tė kuptojenė, se tuti kėta ē'i themė, nėng njohenė istori tė kombit tė vetė, po istori tė Anadollės e njohenė dh'mb e dh'mballė se. Njohenė dhe istori si ua dėftojenė pėrėndimi, po asnjerė istorinė tė ftetė tė vetė. Nėng e shikojėn ēė bėnet? Fjasim tėnė me mėnt tė tė huajit, tė tjatrit. Mbushullohetė zėmra kur shohė ē'e ka dhe arbėrorė tė tjerė ēė kėrkojėn pėr rrėnjėt tė lashta e plot shėndetė si na i k'ndojenė gojdhėna tė fisit.

  E ftetė ė se e ėmė e Eneut tė dardanėvet ė Afėrdit'e bukurė. Disa e tuhen tė mėsojėn mitologji tė vjėtėr se nėng ė mitologji, nėng fjet pėrralla, ashtu duan ta bėjenė sikur fjetė. Ajo ė istori e vjėtėr e arbėrorėvet.

  Me shėndet.
  Alle Serben müssen sterben

 9. #9
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,681
  Legjionke djali, po ku marrme vesh ne lumezinjte pe nga perandorite e luftetaret, apo gluhet e arkivuara.

  Po mire, ce nuku me thua c’do te thote llafi Alba Lunga qe na nxorre, e pe nga vjen, non ti studi lą ora? Pastaj na le shendene.

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-07-2005
  Postime
  1
  Po alvanezet e Ptolemeit ose ato te Ilirise kane te bejne me keta te mesjetes mo ? Se si shume kapercen ti legjonare. Keta samurait mbahen dhe si njerez te shpates por dhe te beses ose te paktene hodisnest dreqin e morri. Albanopolisi na paskerkish qene polis Epirotas pe nga grupi i 70 gja ?

  Sa per ket mbreteri mitologji ka qene, sic ashte cdo gja fundia fundit, po keta palikarat e Newtonit e Leibnitzit e sa e sa te tjere u morken me ket pune ? Vallaj kurrgja sdi, spaskan pas lidhje nga bota tere keta leqare qe jan marr me prralat e greqve. Qeqashtu Trualla me Apollat qe godasin me shigja pre maleve na dalin ne saharate e Turqise(siduket do i ket flliq me rrufe Zeusi e ka tha cdo gja atje), sepse sic e thua dhe vete tinj eshte histori me leverdi per tu mesuar.

  E si ta mbarojme, pasardhesit Tunizine te Romulusit vecse kan shkrujt se jane pasardhes kan te drejte legjitime me kene, ashtu si babilonasset e ladivshem vecse sepse e kane shkrua ene ruajt qet dokument kan te drejte me kene greqer dhe asiriane njekohesisht. E si perfundim greqet e Atikes(alvvanossat arvanitikos) na dalkeshin grek se greket e lashte dhe me me pak dallime se gjermanet e vjeter me ato te lashte sipas nje studime te vogel gjenetik te krier keto koherat e fundit. Megjithate kendej eshte fusha e paleverdishme.

  Me dodonken c'kishe ? Morre frimezim pe Naim Frasherit a Pjeter Budit gja ?
  Ah u bafsh pellua tinj.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kitaristi : 24-07-2005 mė 23:30

 11. #11
  Ēė ke me pėllonjė tinė? Bukur, bukur - po tuhetė njė studim i math pėr kėto ē'e mos kenė tė flasenė servoanadollia. Jo fjalė forumesh. Studim prėmė, pasandaj forum. Sa tė flasemė 'tu e shkonjė hera kot, mė mirė shkruajemė e tė botojemė punė me vlerė. Tuhenė ide tė reja, le tė jenė gabim njė pjesė, se nėng dir njėri nga to.

  Pėr emėrė tė Alba Lungės nėng di ē'e tė themė, Ljumė Ndėnėdheu. Rrėnja siriane "alb=bardh" nėng ma mbushenė sinė, as ajo IE "alb-alp=mal". Kujdes e mos harroni se grekė e latinė i pėrkthenin ėmrat ndė glluhė tė vetė, e ki ėmėr tė mos jetė fare ndė origjinal!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Legjion : 26-07-2005 mė 02:19

 12. #12
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,681
  Po ce o Byrazerke, keshtu ju mesojne ne shkolla yve, te jepni gjysme pergjegjesh? Keshtu lihen akademite pa rroga more ju humbte e mendjes?

  Pa me thuaj pakeze kuj i thone “Alba Lunga”. Mo me thuaj jo po Alba e jo po Lunga. Ky eshte togefjalc dhe vete bashke.Ta filloc ne sirishte per se pari.

 13. #13
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,681
  “…midis trashegimtereve te tyre (Enea Troja) u njohen Mbreterit e Albes ne provincen Latium. Njeri nga keta (Shenim: shiko me lart mbretin 12. Proka Suli) pati dy djem, Numitor dhe Amulius, I pari nga te cilet zevendesoi te jatin ne fron; por Amulius qe kishte mbledhur nje grup te madh rreth vetes e shfronezoi vellane dhe e uli ne kushtet e nje qytetari te thjeshte. Per ta privuar ate me shue prej cdo shprese per te rivendikuar, ai vrau Egestin ose Laus(us), djalin e ketij princi te pafat, dhe detyroi Hyllen ose Rhea Sylvia, vajzen e tij te behet vestale virgjereshe, domethene priftereshe e hyjnise Vesta, gjendje e cila nuk e lejonte te martohej.

  Te gjitha keto masa te uzurpuesit nuk bene dobi. Rhea Sylvia qe ishte martuar fshehurazi, lindi dy djem binjake te quajtur Romulus dhe Remis”

  “Storia Antica” D.D. P.Frede, III-62

  Etimologji:

  Hylla-Ilia/Elisa emer i vajzes se Jon-it, djal i Japeth, djale i Noes. Femijet e tjere te Jonit qene Dardan, Kitim, dhe Tharsis?
  Rhea-Gea-Dhea (Cabej) – nene e hyjnive, emertim i nje lumi te padeshifruar te Trojes
  Suli- krahina chame e Sulit, nje jug te kufirit territorial shqiptar
  Cham-Zeus/Jupiter-Djale i Noes (thuhet, por nuk eshte konfirmuar qe u vendos ne Egjipt pas kulles se Babelit)
  Laus- emertimi lashte i lumit Seman

 14. #14
  Citim Postuar mė parė nga Styx
  Po ce o Byrazerke, keshtu ju mesojne ne shkolla yve, te jepni gjysme pergjegjesh? Keshtu lihen akademite pa rroga more ju humbte e mendjes?

  Pa me thuaj pakeze kuj i thone “Alba Lunga”. Mo me thuaj jo po Alba e jo po Lunga. Ky eshte togefjalc dhe vete bashke.Ta filloc ne sirishte per se pari.

  Ehh cme nxorre mallin e Konices

 15. #15
  Perjashtuar Maska e fejer_nagy
  Anėtarėsuar
  18-08-2005
  Vendndodhja
  kėtu
  Mosha
  80
  Postime
  231
  Styx, mos je gje nga Cameria, ti 'plako'?

 16. #16
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,681
  “Amulus, ne vazhdim te skemes se tij politike te masakres dha uedher qe (Romulus dhe Remus) te mbyteshin ne Tiber, por famijet pa mbrojte u shpetuan nga keqardhja e Foustulus, bariut mbreteror, dhe u ushqyen ne familjen e tij. Kur arriten adoleshencen, ai u tregoi sekterin e lindjes. Menjeher ata grumbulluan nje bandem barinj dhe gjuetare si vetja e tyre, I shtuan atyre edhe perkarahesit e gjyshit, dhe marshun ne krye te tyre kunder uzurpuesit te cilin e theren ne pallatin e tij dhe zevendesuan Numitorin ne fron.

  Pas kesaj arrithe te madhe te dy vellezerit vendosen te ndertojne nje qytet tamam ne vendin ku qene shpetuar, per te perkujtuar rrezikun dhe shpetimin e vet. Filluan ta realizojne me shpejtesi kete skeme, por xhelozia I largon pak para pefundimit te projektit. Duke pasur autoritet dhe ambicje te njejte, ata krijuan fraksione kunder njeri tjetrit per te vendosur se kush do ishte autoriteti me I larte ne qytetin e sapongritur. Nje konkurenece e dhunshme pasoi, dhe rezultat I kesaj beteje te panatyrshme qe vdekja e Remus, Iicili u plagos per vdekje, ndoshta nga dore a vete Rumulus.”

  Roma u ndertua 431 vjet pas renies se Trojes.

  Rumulus si duket kishte dashuri te madhe per numerin 3 ose shumefishe te tij.
  Kur dilte ne publik ai shoqerohej nga 12 liktore, ose oficere qe mbanin sopata me bisht.
  Qe ne fillim te sundimit ai e ndau popullin ne tri tri-be. Cdo tribe u nda ne 10 Kuri (curie-gur), dhe cdo Kuri kishte nje nje prift. Secila nga 30 Kuri-t u nda ne 30 pjese, ku cdo pjese (1/30 e Kurise) ishte 2 akra te dhena per secilin qytetar.

  Shoqeruesit mbreterore ishin 300 kalores, 10 kalores per cdo Kuri. Keta quheshin Celere (kalore) nr fillim dhe me pas Equites. Ushtria kishte 3000 kembesore.

  Pas mundjes se Akronit, Romulus paraqitet ne qytet i veshur me mantel te purpurte e kurore dafine ne koke. Kjo ceremoni do perseritet historikisht ne gjithe ceremonite e fitoreve te Romes. Pas mundjes se Antenmianeve, Krustumerianeve, Fidenateve, dhe marreveshjes me Sabinet, Romulusi kthehet ne nje dictator despotic dhe te urrejtur per senatoret. Mendohet te jete vrare prej tyre ne moshen 55 vjecare, pas 37 vjet sundimi. Senatoret u kujdesen ta kthejne ne shenjt dhe object kulti pas vdekjes.

  Numa Pompilu qe pason u zgjodh mes senatoreve. U pasua nga Tullus Hostilius dhe me pas nga djali i Numes, Ancus Martius.

  Ne kohen e sundimit te Tullus Hostilius fillon grindja e madhe mes Albaneve dhe Romakeve.Ushtrite e dy kombeve dolen ne fushe dhe avancuan kunder njera tjetres.. Per te menjanuar derdhjen e panevojshme te gjakut u vendos qe tre perfaqesues nga secila ushtri te munden dhe te vendosin per fatin e betejes.

  Kundrejt njeri tjetrit zgjidhen 3 vellezer me force dhe vlera nga shtepia e Kureteve per Albanet, dhe 3 vellezer nga ajo e Horateve per Romaket.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 04-11-2005 mė 11:44

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,629
  Kronoligjikishtë Askanjusi(Azgani=trimi)nuke perputhet fare me dinastine trojane.
  Duhet marrur parasyshe se Eneida e virgjilit s'eshte nje referacë historike, por vetem se nje poem e kurdisur pere qellime politike të Augustit dhe e porositur nga Emperori i parë i romes.

  Kur dihet që roma u themelua 752 vite para krishtit, njeqind vjet pas Homerit e 400 apo 500 vite pas luftes se Trojes, kemi krejt pakë te dhena mbi historin e vertetë të Romes. Megjithse mitologjia kishte filluar të veje rrenjë në latium, tek njerzit ku pihej qumshti, mbi 7 kodrat e fammshme ku mbi kodren Pallatino u vendos te ndertohej Roma.
  E mori kete emer ne shenje të Palladiumit misterioz, si kult i ruajtjes se kuajve te pa vdekshem, dhuruar trojanve nga vete Zeusi gjoja qe te mbroje Trojen por ky fare paladiumi si u pa, nuk iu ndihmoj fare atyre dhe megjithate prapê troja u dogj nga flaka !
  Mbasi edhe romaket kishin fituar prestizh nga popujt tjere edhe atyre iu duhej nje kesi lloj mitologjie qe ti mbaje romaket si te zotet si pasardhes te trojanve e kete role e luajti bukur shume virgjili ne Eneiden e tije ku e merr si bartes të stafetes trojanin më besnike, Eneun pas shkatrrimit te trojes per ta vendosur diku ne latium, si refugjatë ne nje kamp etruskë.
  Distanca në kohë qê e ndan virgjilin me të dhenat e luftes së Trojes është teper e madhe, me se 1250 vite !
  Virgjili bazohet vetem se nga vepra e Homerit iliada e odiseu dhe ne mes te dyjave krijon nje fikcion ne interesin romakë, si nje propagande te asaj kohe.
  Derisa kthehej nga Apollonia (shqiperi) nga porti i Durresit, anija e Virgjilit merr zjarre dhe mezi shpeton gjallë deri në portin e Bridisit.
  Kur i shkojn ne ndihme, Virgjili tenton ta hudhi ne zjarre "eneiden" e kompozuar ende te pa publikuar, por ia hjekin nga duart, dhe keshtu ka shpetuar....deri ne ditet tona, mjerishtë, nje genjeshter e pa kulluar fare.

 18. #18
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,681
  Kreksi:

  1. Kuotimet me lart nuk jane marre nga Eneida.

  2. Edhe sikur te ishin marre, Eneida nuk i eshte neshtruar rresht per rresht sites greke eumeniake, sic mund te jene shumica e doreshkrimeve dhe perrallave qe sillen ketu dhe besohen pa asnje analize perputhshmerie. Nje pjese e mire e botimeve Franceze jane tipike. Per teknikalitetin e kesaj methodologjie shiko Forumin Albo ku mbiketon vetem nje lloj argumenti, ai argument qe perputhet me levedine e investimit e pronarit.

  3. Pergjigjen lidhur me Askanius e ke vene vete. Neqoftese Ascan eshte Azgan dhe nuk eshte fjale “turke” edhe Enea eshte Suljoti. Po ashtu Palladiumi ka qene simboli ne themelimin e Trojes, sic kane qene stallat e kuajve.

  4. Me siguri qe edhe ky post do te fshihet, sepse sita nuk mund te jete njekohesisht edhe tenxhere.

 19. #19
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,681
  "Ata avancuan nga kampet perkatese me vendosmeri te barabarte, duke mbajtur mbi shpatulla kurajen e dy ushtrive te medha. Porsa tringellitja e shpatave u degjua, te gjithe mbajten frymen ne ankth.

  Tre vellezerit Kurete (ca kane deshire t'i quajne Canaan, ose palestineze) ishin plagosur, por dy vellezer Horate rane te vdekur. Albanet bertiten nga gezimi, ndersa Romaket u dritheruan per vellain e vetem te mbetur gjalle tashme te rrethuar nga kundershtaret. Per fat ky nuk ishte plagosur… Me qellim qe ti ndante nga njeri tjetri ai filloi te terhiqej. Kuretet qe nuk mund te mbanin ritmin e tij per shkak te plageve, shpejt u gjenden ne distance nga njeri tjetri. Ai ju afrua me te afertit dhe e theri ne vend. Po keshtu ndau dhe veproi edhe medy te tjeret.

  Ai qe kishte pare deshperimin e Romakeve vuri re gezimin nga fitorja e arritur prej zellit dhe largapamesia e luftetarit te tyre. …

  Ndersa po kthehej i lumturuar ne krye te trupes romake, motra e vet i del perpara duke qare me lote te hidhur vdekjen e nje prej Kureteve me te cilin kishte qene fejuar. Me nje shperthim inati, ai e pershkon ate me shpate duke thene: “Keshtu do te shfaroset cdo nje te cilit I vjen keq nga vdekja e armikut.”

  Kjo veper u gjykua e keqe, dhe Horati u vendos te vritej, por lutjet e te jatit plak dhe te popullit lejuan te behet nje perjashtim nga ligji.

  Nderkohe, Albanet e kishin pranuan humbjen dhe nenshtrimin ndaj Romakeve. Sidoqofte ata e pranuan zgjedhen me hezitim te madh. Per ta hequr kete barre roberie, komandanti tyre Metius Fufetius ne krye te dy tribeve fqinje (te Romes) Veientes dhe Fidenates i deklaron lufte Romes.".....

  Tullus Hostilus me mjeshteri i mund Albanet.

  “Metius, duke para nje rezultat te ndryshem nga ai qe kishte shpresuar, e pergezon Hostilius per suksesin. Mbreti e permban zemerimin e tij, por diten tjeter i rrethon papritmes Albanet me ushtrine e tij, kap rob gjeneralin e tyre dhe e ekzekuton. Pastaj ai rrafshon Qytetin e Albes (pra ne afersi te Romes, aty ku jane vjedhur artifaktet pellasge te cilat jane ne cdo titull lajmei keto dite), dhe i transferon banoret e tij ne Rome, te cilet duke u perzier me popullsine romake humbasin cdo tipar kombetar.”
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,629
  Stix,

  S'ka problem qe e fshini postimin tim, nuk me mbetet hatri fare se vrejta qe une kam nderhy pa vendë.

  shendet

Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Faraonėt e Egjiptit, lista e emrave.
  Nga Kryeplaku nė forumin Shkenca dhe jeta
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 07-02-2003, 15:22
 2. Dinastia e Marubėve
  Nga Orion_DYRRAHU nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-06-2002, 01:02

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •