Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 11 prej 11
 1. #1
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  36
  Postime
  11,960
  Faleminderit
  1
  22 falenderime n 21 postime

  Zbulime t reja arkeologjike n Butrint

  Butrint, 15 korrik

  Arkeologt shqiptar thon se kan zbuluar n qytetin antik t Butrintit, n Jug t Shqipris nj statuj mermeri q i prket shekullit t tret Pas Krishtit.

  Arkeologu i Qendrs Arkeologjike t Sarands Dhimitr ondi tha se statuja n prmasa relativisht t mdha sht punuar me mjeshtri t lart dhe ka zbukurime t jashtme mjaft interesante. Zoti ondi tha se ende nuk sht gjetur koka e statujs pr t dal n komente lidhur me figurn historike s cils ajo i prket.

  Statuja u zbulua n Forumin e qytetit antik ku jan gjetur m par edhe statuja prej mermeri t disa figurave t antikitetit t cilat ruhen sot n Muzeun Arkeologjik t Butrintit.
  Disa ekspedita me arkeolog shqiptar dhe t huaj po zhvillojn sivjet grmime n qytetin e Butrintit, e vetmja pasuri shqiptare q mbrohet nga Organizata Botrore e Monumenteve Unesko.

  Ndrkaq Prokuria e e Gjirokastrs pritet ti dorzoj kto dit Ministris shqiptarte t Kulturs tre statuja q u bllokuan pak dit m par n Pikn Kufitare t Kakavijs tek po trasportoheshin ilegalisht drejt Greqis fqinje.
  Ekspert t Monumenteve thon se tre kokat antike prej memreri mund t jen grabitur n qytetin antik t Apollonis n Shqiprin e Mesme dhe po transporothehsin pr tu shitur n Greqi nga nj person q tashm sht arrestuar. Greqia sht nj nga vendet ku kan prfunduar mjaft vlera t trashgimis arkeologjike shqiptare vecanrisht gjat trazirave t dhunshme t 1997.

  Burimi: Kosova.com
  My silence doesn't mean I am gone!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime n 230 postime

  Dalin nga nntoka dy vepra arti

  Nj mozaik i shekullit V-VI fushn e Vrins dhe shtatorja pa kok n Forumin e Butrintit q mendohet t jet nj vepr e importuar

  Dalin nga nntoka dy vepra arti


  Th.Nika


  Nj mozaik i nj lloji t veant u shfaq me tr prmasat reale n fushn e Vrins, 1 km nga Butrinti. Kjo u b e mundur gjat ekspedits shqiptaro-angleze, e cila e ka sivjet vitin e dyt t grmimit n at truall q njihet si prapatoka e Butrintit. Nse nj vit m par ishte zbuluar mozaiku vetm n nj siprfaqe t nj dhome, grmimet e tanishme mundsuan plotsimin e prfytyrimit t plot pr tr shtrirjen e tij n bazilikn e gjendur n territorin e Vivarit.
  Arkeologu Dhimtr ondi thot se bazilika e ktushme ka element arkitekturor t marra nga tempulli, q i prket shek V-VI pas Krishtit. N t ekzistojn tre nefe dhe n nefin qndror mbizotron mozaiku, q vlersohet i veant nga gjith t tjert q jan zbuluar deri tani n Butrint. N qendr sht vendour epigrafi q u kushtohet shenjtorve q nuk figurojn n listn e shenjtorve. Mozaikun e dallon nga t tjert prania e motiveve t rralla me imazhe t kafshve t detit, si gaforrja me shum ngjyra. Karkaleci i detit, oktapodi q ndeshet shum rrall. Nuk mungojn edhe figurina zogjsh, t formuara nga gur n ngjyr t verdh, t kuqe e roz. Siprfaqja e mozaikut sht m shum se 30 m katror. Ai ruhet n gjendje mjaft t mir, sipas arkeologut ondit, me prjashtim t disa elementve q jan pran nj varri i cili i prket shek.VII. N mozaik jan t dallueshme edhe vizatime floreale. Zbulues t tij jan arkeologu shqiptar Dh. ondi, bashk me arkeologun anglez Oliver Glikas. Kto dit mozaiku i zbuluar n fushn e Vrins sht br objekt msimi pr 30 studentt shqiptar q prkrah atyre kroat, kosovar etj, jan pjsmarrs n shkolln verore t Butrintit n kuadr t ekspedits arkeologjike shqiptaro angleze me bashkdrejtor Hodges dhe Gjipali.
  ondi thot se po bhet kujdes i vecant pr konservimin e mozaikut nga specialisti anglez Xhon Mill, i njohur edhe pr zbuilimin e afreskut n monumentin e 40 shenjtorve mbi Sarand.
  Nj tjetr lajm i mir vjen nga arkeologt q jan duke grmuar n at pjes t qytetit antik t Butrintit t njohur me emrtimin Forum, ku zhvillohej gjith veprimtaria administrative e qytetit. Shum pran vendit ku vite m par ka dal n drit skulptura e emrtuart Njeriu me tog (togati), sht hasur n nj tjetr skluptur shtatore. Ajo sht zbuluar vetm 1.5 m larg por edhe n t njjtn form zbulimi si pararendsja e saj. Autor t zbulimit m t ri jan arkeologt anglez Devi Ermandes dhe Luiza Shefild. Ata rrfejn se skulptura q prbn nj eveniment arkeologjik m vete sht 1.70 m e lart dhe se i mungon koka dhe dy pllmbt e duarve. Arkeologt vlersojn se veshja e saj sht romake, q paloset n krahun e skulpturs dhe shkon deri n shpin. Ata e vlersojn skulpturn e gjetur pr finesn q e dallon dhe pr stilin e lart t punimit artistik. Skulptura e gjet e rrzuar dhe jo n vendin e vet, por e zhvendosur dhe e rrzuar te Forumi mes dy mureve ndars t tij. Ajo mendohet se paraqet figurn e ndonj perandori t veant romak dhe se ka pak t ngjar t jet punuar n Butrint. Deri tani zotrues sht mendimi se ajo sht nj pun e importuar. Edhe pr prkatsin kohore arkeologt nuk jan t nj mendjeje. Disa mendojn se i prket shek. I-II pas Krishtit, ndrkoh q t tjer mendojn se duhet t jet e njkohshme me burrin me tog.
  Gjithsesi grmimet e mtejshme q vazhdojn t kryhen, jan ato q do t ndihmojn n prcaktimin e sakt t datimit t saj. T dy skulturat e gjetura koht e fundit: burri me tog dhe shtatorja pa kok do t zen vend n muzeun e ri arkeologjik q sht duke u ristrukturuar n akropolin e Butrintit. T dyja ato prfaqsojn vepra arti t cilat do ti prezantohen vizitorit pr her t par n eksponate muzeu.

  19/07/2005
  KATEGORIA: Kulture.Shekulli.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Xhuxhumaku : 19-07-2005 m 18:59

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime n 230 postime

  Arkeologt kryejn zbulime t reja n Butrint

  Korrik 21, 2005  Arkeologt kryejn zbulime t reja n Butrint

  David Chanatry "Washington Post"

  BUTRINT


  M shum se 2000 vjet pasi Jul ezari t mbrrinte ktu e t ngrinte nj koloni veteransh, nj tjetr ushtri ka pushtuar tashm zonn. sht nj forc shumkombshe arkeologsh e cila po kryen ato q konsiderohen edhe grmimet m t mdha t Mesdheut. T drejtuar nga profesor Richard Hodges i Universitetit t "East Anglia " n Britani, 100 arkeolog nga 19 vende, 60 student shqiptar dhe dhjetra puntor lokale jan prfshir n kt proces grmimi dy mujor. Synimi shkencor i ktij projekti q ka zgjatur nj dekad sht zbulimi, se si shoqria sht transformuar n fund t periudhs klasike t Greqis s dhe Roms s lasht.
  Por qyteti i Butrintit sht edhe m trheqs se kaq. Pr tremij vjet rresht, qytetrime t ndryshme njri pas tjetrit e prfshin qytetin. "Ai u b nj vend n mes t Mesdheut, q vizitohej nga shumkush", thot Hodges. Krkimet e ksaj vere jan t tretat m t mdha q kur Fondacioni "Butrinti" filloi punn n vitin 1994. Shumica e ekipit do t punoj n Fushn e Vrins, nj vend i rrafsht mes kreshtave malore n brigjet e Detit Jon. Ktu ishte qyteti i kolonis s Cezarit, nj lagje e jashtme, prgjat nj kanali t ngusht prej 40 hektarsh.
  Hapsira e t kaluars n Butrint ka nxitur arkeologt. "Ajo ishte Troja n miniatur" n Eneidn e Virgjilit", thot legjenda. Sipas saj, qyteti u themelua me emigrant prej Troje, por ky mendim nuk sht mbshtetur deri tani nga t dhnat arkeologjike.
  Sipas Hodges, "Butrinti u krijua s pari midis viteve 100-500 para ers s re dhe duket si nj vend q shrbente pr t siguruar ushqim pr vendbanimin e madh t Korfuzit". Pozicioni i tij strategjik sht n rrugt e mdha tregtare, q e bn qytetin faktor n politikn e kohs. Ai ishte helenistik, romak dhe bizantin. Pastaj u b venecian dhe otoman. Otomant ndrtuan fortesa pr t mbrojtur qytetin dhe vendet e peshkimit.
  "Me lulzimin e Butrintit n shekullin V", thot Hodges, "ktu jetonin 20 mij banor". Qyteti mbeti n harres pas shekullit XIV, duke u kthyer n nj shpat kodre, ku barinjt kullosnin delet. Qndroi kshtu deri n vitin 1928, kur nj arkeolog i ri italian, i drguar prej Ministris s Jashtme t Italis, mbrriti n vend dhe grmoi deri sa mundi t shihte rrnojat. Pastaj Luigi Maria Ugolini e vazhdoi punn e vet, duke grmuar n shkall t gjr, deri sa vdiq, tet vjet m von. Ugolini grmoi n shumicn e qytetit ashtu si shihet tani, duke zbuluar nj teatr grek, nj tempull kushtuar hyjnis Aeslepious dhe disa pagzuese t mdha t shekullit V me mozaik n dysheme. Pran projektit t Fushs s Vrins, dy grmimet e mdha t ktij dhjetvjeari bn t mundur zbulimin e qytetit romak dhe kishs bizantine pran liqenit, si dhe nj shtpie private, pr t ciln Hodges thot: "sht pjesa m mir e ruajtur e nj banese t madhe romake n Mesdhe". Synimi kryesor i grmimeve t Vrins ishte zbulimi i kolonis romake. Prej puns s br sht mundur t identifikohet rruga q kalon npr fush. Pejzazhi sht i ndar. Ekipi i arkeologve mundi t dalloj vijat e rrugve dhe parcelat e ndrtesave. Antart e ekspedits kan zbuluar edhe nj ujsjells t vjetr q sillte uj prej nj burimi katr milje larg.
  Drejtori i projektit, Oliver Gilkes thot se "zbulimi interesant i prket nj periudhe t mvonshme". Ai dhe Hodges mendojn se ata kan zbuluar qeramikn e par mesjetare t Mesdheut. Arkeologt punuan ngadal n at shtres, ku u zbulua nj ndrtes romake dhe pjes t nj kishe kristiane t shekullit V. Gjithashtu aty u gjetn shum monedha t shekujve IX-XI. Gilkes u trhoq prej nj strukture mesjetare t ndrtuar mbi nj struktur m t hershme. Kisha duhet t jet rindrtuar mbi nj kish m t vjetr, q edhe m von ishte modifikuar dhe rindrtuar.
  "Nj numr faktorsh e bjn t mundur ndrmarrjen e ktij projekti", thot Hodges. Shqipria doli prej regjimit komunist si vend i varfr. Vendi krkoi ndihm pr t vazhduar punn e ln prgjysm nga Ugolini nj gjysm shekulli m par. Projekti prfitoi gjithashtu prej financimeve t donatorve t pasur, q krijuan Fondacionin "Butrinti", pr t ndihmuar n ruajtjen e ktij qyteti antik dhe t mjedisit prreth, si dhe t trashgimis kulturore t lidhur me t.
  Sipas Hodges "nj drejtim tjetr i puns sht publikimi i gjithkaje q zbulohet". Duke grmuar shum, mund t prishet natyra e veant e vendit prreth. Qyteti dhe Parku q e rrethon jan shpallur prej UNESCO-s "Vend i Trashgimis Botrore".
  N ndryshim nga shum vende t tjera arkeologjike, brendsia e hapur gjrsisht dhe rrethinat e paprekura i japin nj tjetr dimension", thot Ani Tare, drejtor i Parkut Kombtar t Butrintit. "Butrinti sht nj vend magjik, shum i bukur. Ktu ka ende shum pr t zbuluar". Kjo cilsi e Butrintit dhe rritja e vlersimit n vend pr kt qytet antik e kan shnuar n krye t harts turistike. Tare sht i bindur se arkeologjia do ta ruaj vlern e saj. Hodges e prforcon kt bindje kur thot se "pjesa m me vler pr t sht se ka mundur t bj dika pr Shqiprin. Ne nuk jemi duke grmuar pr t plakitur", thot Hodges. Ne po grmojm pr t krijuar nj pasuri pr kt vend, nj pasuri intelektuale n raftet e bibliotekave, n turizmin dhe n identitetin e tij, e t tjer".

  Gazeta Shqiptare.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime n 230 postime

  Butrinti i vitit 2005

  Butrinti i vitit 2005


  Richard Hodges


  Q nga zbulimet e viteve 30, t Luigi Maria Ugolinit, grmimet arkeologjike n Butrint, nuk kan qen ndonjher kaq t suksesshme sa vern e sivjetme. Fondacioni Butrinti, n bashkpunim me Institutin e Arkeologjis, kt vit, filluan punn n terren, qysh prej 1 qershorit. Mbi dyqind arkeolog profesionist dhe student morn pjes n kt ekspedit. Ktu prfshihen student nga rreth pesmbdhjet kombsi t ndryshme si dhe m shum se gjashtdhjet student nga universitetet shqiptare. Secili nga t katr grmimet e mdha t ktij sezoni, ka sjell zbulime t jashtzakonshme. Secili prej tyre e ndryshon konceptimin ton pr qytetin gjat periudhs romake dhe mesjetare.

  Forumi

  Kt vit, grmimet tona t mparshme n zemr t qytetit u zgjeruan, pr t krkuar forumin. E gjetm at m tepr se tre metra thell, n tre kuadrate grmimi. Ky sht vetm nj nga shum zbulimet e rndsishme t kryera ktu. Grmimet n t ashtuquajturin Tempulli i Minervs nj ndrtes e prbr nga tri pjes shoqruar me nj mbishkrim monumental kushtuar perndeshs Minerva tregon se tempulli i Minervs ishte ndoshta i katrti n nj sekuence tempujsh t vendosur n kt vend. M i hershmi daton n shek. e 2-t Para Krishtit nj tempull helenistik me pamje nga lindja dhe q pothuajse me siguri shikonte prgjat vijs s mpreht t kodrs deri tek agoraja. Kjo ndrtes e madhe qndronte, n nj hapsir t rrethuar me mur, e ndar prej faltores s Asklepit nga nj kanal kullimi i ndrtuar mir. Duke gjykuar nga ky grmim, krijimi i kolonis romake nga Perandori August e ndryshoi t gjith kt. Dyshemeja e forumit e ruajtur mjaft bukur, ashtu si dhe ajo e dhoms fqinje ku mblidhej kshilli (prytaneum-it), tregon se romakt vendosn q ta merrnin hapsirn e tempullit dhe ta shndrronin n nj shesh tregu t gjat q mbase shtrihej nga kjo pik deri tek bregu i Kanalit Vivari. Ndrsa plani i ri urban po merrte form, u ruajt nj kalim pr n perndim t tempullit t vjetr deri tek nj burim n faqe t shkmbit si dhe pr tek faltorja. Menjher pas forumit shtrihej prshtatja e nj tesmpulli t ri. Tempulli i ri i ndrtuar me pamje nga jugu ndahej me nj shtroj t bukur nga forumi. Ky tempull u rindrtua tri her, rindrtimi i fundit u b n mes t shekullit t dyt pas Krishtit.

  Esht tunduese q t shoqrohet zbulimi m i mir i ktij viti, nj statuj me tog me prmasa natyrale, me kt tempull t ri. Statuja u gjet n nj nivel t mvonshm, por sht e qart se sht br n mes t shekullit t dyt. Ajo prfaqson nj burr romak t rangut t lart nj perandor ose nj autoritet vendor q ka veshur nj tog dhe tunik me mng t shkurtra. Koka q mungon duhet t ket qen me tiparet e portretit. Statuja sht nj vepr e cilsis s lart e kryer nga mjeshtra q i kan njohur nga afr tendencat m t vonshme n Rom.
  Statuja u gjet n nj depozit t shekullit t 4t ose t 5t q i prket zhveshjes s ndrtesave publike pr materiale q do t prdoreshin n ndrtesa t reja si p.sh te Pallati i Trikonks. Mbi kt, megjithat, mund t shikojm gjurmt treguese t shtpive t shek. t 6t, disa prej guri, disa t ndrtuara me shtylla, t shoqruara nga nj pus i madh. Duket se n kt koh, qendra e qytetit kishte lvizur gjetk dhe kjo zon zihej nga shtpit e qytetit. Mbi kto shtrihen gjurmt e dy tarracave t mvonshme pr mbshtetjen e banesave: Njra daton n shek. e 10, njra n at t 13. T dyja i prkasin rilindjes s Butrintit, s pari si nj qytet i Bizantit t Mesm dhe m pas, gjat nj zeniti t shkurtr nn Despotatin Epirot.

  Fusha e Vrins

  Matan Kanalit Vivari ndoqm grmimet tona t mparshme t prqendruara n rrethinat jugore t Butrintit romak. N vitet e mparshme kishim gjurmuar rrjetin e rrugve si dhe shtpit e qytetit q zgjeroheshin n dm t bujqsis s pasur n fushn e kultivuar.
  Pran vendit ku grmuam pr nj kolon t hershm honorifike romake, zhgroposm nj tempull masiv. Tempulli qndron mbi nj baz me form t mrekullueshme dhe ohet lart deri tek nj pjes e ngritur ku kan mbetur gjurmt e nj dyshemeje si dhe gjurmt e varrimeve t mvonshme dytsore me sarkofag. Fragmentet e kolonave jonike tregojn se kjo ka qen nj ndrtes e lart jonike q shikonte me madhshti mbi nj shesh t vogl dhe q dukshm dominonte peizazhin lagunor. Gjurmt e nj ndrtese m t hershme u gjetn n drejtim t jugut, ndoshta tempulli m i hershm n kt vend.

  E till sht shkalla e ktij tempulli t madh sa q kemi tundimin ta interpretojm si nj monument pr nj hero real ose mitik q shoqrohej me themelimin e Butrintit. Sigurisht ai ishte nj nga monumentet e mdha t qytetit dhe qndronte krenar pran ujit deri n shek. e 15t gjat epoks s antikuarit, Qiriako i Ankons, q e vizitoi Butrintin n 1434 muret rrzoheshin sistematikisht n mnyr q t plakiteshin ballinat.
  Grmimi i trajnimit u prqendrua n nj prej shtpive t qytetit. Student nga Elbasani, Gjirokastra, Prishtina dhe Tirana grmuan n nj seksion t rrugs dhe n nj shtpi t prshtatur rreth nj atriumi, ndrsa dy dhoma duken t jen krenuar me shtrojat e bukura me mozaik. Por shtpia ka patur jet t shkurtr. Nga fundi i shekullit t 2, dhomat u riprojektuan pr veprimtari industriale dhe bujqsore. N njrn prej tyre kemi gjetur nj furr t thjesht qeramike. Pastaj ka ndodhur katastrofa; ndoshta n shekullin e 3 ndrtesa sht shembur nga nj trmet. N nj zon mbijeton nj mur i tr bashk me nj dritare. Pak m von, nj burr sht varrosur n qoshe t njers prej dhomave dhe mban n dor nj monedh t Kostandinit.
  Grmimi m i madh u prqendrua n bazilikn e shek. t 5, identifikuar pr her t par n 2004. Duket qart se kjo kish madhshtore me shtrojn e saj spektakolare me mozaik u ndrtua brenda rrnojave t nj ndrtese t hershme industriale ose bujqsore romake me korridore q ndodhej pran ans s ujit. Nj pjes e madhe e ndrtess u rimodelua pr ti shrbyer kishs. Vet kisha prbn nj navet t madhe kunge me nj platform kori dhe kalime ansore. Prball kishte nj sall hyrjeje - narteks dykatsh dhe nj sall t jashtme q ndahej prej ans s ujit me nj shesh t shtruar.
  Mozaiku madhshtor u shtrua n 475-500 Para Krishtit, duke gjykuar nga tre monedha t gjetura n siprfaqen mbshtetse pr mozaikun. Ai prshkruan gjallrisht krijesa t ujit dhe bisha me nj vendosje dinamike t paneleve t ngjashme me shtrimin madhshtor t pagzimores s Butrintit. Megjithat n kt rast, atia kishte rn t paktn dy her dhe kish br t domosdoshme vendosjen e shtyllave t ngulura n dysheme pr ta mbajtur at. Duket se naveta u braktis n shekullin e 7t ngaq Butrinti u reduktua n nj kshtjell n akropol, por kunga e vogl mund t ket vazhduar ekzistencn si nj qendr kulti. M pas n navet u hapn varre, q nnkuptonin njohjen n vazhdimsi t vendit. Njri nga varret kishte vetm nj kafk; disa ishin me fmij. Pastaj n mes t shekullit t 9 duket se fundi i Kanalit t Vivarit, ndoshta ndrtesa e ngritur e narteksit u b selia e nj ferme t vogl. Dy vula plumbi bizantine tregojn se prodhimi i ktushm formalisht administrohej prej zyrtarve t shtetit. N dheun e pasur t zi gjetm rreth dyzet monedha t rralla bizantine, shum qeramika italiane dhe mjaft eshtra kafshsh. Kurr m par nuk sht gjetur ndonj brtham e till, kshtu po bjm hapa t rinj n skicimin e forms q mori Butrinti Bizantin teksa u ringjall ekonomia mesdhetare n shekujt e mvonshm t 9 e t 10. Si n rastin e kishs q grmuam n Diaporit, kjo bazilik u boshatis n shek. e 13 ndoshta pr t siguruar materiale pr rrethin e kishave t portit n lulzim, t prshkruara n botimin e kohve t fundit t Fondacionit Butrinti, Butrinti Bizantin (2004).

  Kto grmime, sidoqoft, jan t paharrueshm pr hollsit e pasura arkeologjike q do ti mundsojn Fondacionit Butrinti dhe ekipit t Institutit t Arkeologjis q t shkruajn kapituj t rinj jo vetm pr historin e ktij porti t madh por edhe pr Mesdheun qendror n mijvjearin e par. Shqipria, pa dyshim, do t ket nj histori m t pasur pas ktyre dy muajve t veant t puns n terren.
  03/08/2005
  KATEGORIA: Kulture.Shekulli.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 5. #5
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Antarsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Butrinti: Qendr e rndsishme dhe n Mesjet

  BELIAN BARDHI
  20 Gusht Kto dit ka filluar punn n Butrint nj ekspedite e re, e cila prbhet nga student shqiptar q kan prfunduar studimet e n degn e arkeologjis, pran Universitetit t Tirans, n kto vitet e fundit dhe t cilt jan specializuar gjat grmimeve shum vjeare n Butrint. Punonjs i jashtm i ksaj ekspedite t re sht caktuar prof. dr. Neritan Ceka, si specialist i njohur n fushn e grmimeve arkeologjike n vendin ton

  Arkeologu Neritan Ceka ka "barktisur" politikn dhe me nj grup arkeologsh t rinj sht zhvendosur n Butrint pr zbulime t reja. Vetm pak dit m par, ka nisur nga puna nj ekspedite e re e cila pritet t kt rezultate t reja n fushn e grmimeve arkeologjike, n qytetin e hershm t Butrintit, i cili, do dit e m tepr, po tregon element t rinj n fushen e vlerave monumentale kultuore dhe n zhvillimin e hershm t ktij qyteti antik t Shqipris. N kuadrin e zbulimit t ktyre vlerave kto dit ka filluar punn n Butrint kjo ekspedite e re, e cila prbhet nga student shqiptar q kan prfunduar studimet e n degn e arkeologjis, pran Universitetit t Tirans, n kto vitet e fundit dhe t cilt jan specializuar gjat grmimeve shum vjeare n Butrint . Punonjs i jashtm i ksaj ekspedite t re sht caktuar prof. dr. Neritan Ceka, si specialist i njohur n fushn e grmimeve arkeologjike n vendin ton, prej disa dekadash. Qllimi i ekspedits s re, pjes e s cils sht dhe zyra e koordinimit e Parkut Kombtar t Butrintit, sht zbulimi i disa ambienteve sanitare t periudhs romake, t cilat jan evidentuar n afrsi t teatrit antik. Prof. dr. Neritan Ceka duke folur pr gazetn "Metropol", tha se puna e nisur realizohet nn kujdesin e drejtorit t Parkut Kombtar, Auron Tare.

  Sipas Ceks, po synohet t zbulohet nj banj romake publike e shekullit t dyt t periudhs s Adrianit dhe t pasurohet pjesa m verilindore e Butrintit, e prfaqsuar nga bazilika e madhe, e cila ka qen e vendosur brenda nj banje edhe m t madhe romake. "Aktualisht, ne po zbulojm pjesn verilindore t banjos dhe po thellohemi n shtresat kulturore t saj, duke fillur q nga shekulli i 15, duke prcaktuar tashm nj horizont mjaft t pasur, q pasqyron pikrisht at zhvillim q pati Shqipria n shekullin e XV, e sidomos n vitet e para t tij. Por, ky zhvillim u ndrpre m pas nga pushtimi turk", tha Ceka. Nga puna e realizuar deri tani "po dalin qart mardhniet veanrisht me Italin, kryesisht me Venecian, por dhe me zonn e Bolonjs dhe Italin e Jugut nga vjen nj pjes e madhe e qeramikes s glazuruar, ndrkoh q zbulimet po tregojn edhe pr zhvillimin lokal t Butrintit n kt koh, lidhur ngusht edhe me zhvillimin ekonomik t Korfuzit", ka pohuar Ceka. Ai ka shpjguar gjithashtu se Butrinti i ksaj kohe ishte nn sundimin venecian, kur dihet q edhe Korfuzi isht nn kontrollin e Probetitorit venecian. Ceka tha se po deprtohet n shtresat m t poshtme t grmimit, t cilat i prkasin shekullit t VI pas Krishtit, mjaft t pasura materialisht dhe q lidhen me kohn e sundimit t Justinianit, perandorit bizantin me origjin dardane. N kt koh, sipas zbulimeve, Butrinti, ndryshe nga qytetet e tjera q patn nj rrudhje nga dyndjet sllave, pr shkak t pozicionit natyror, i cili e mbronte mjaft mir nga kto dyndje, por dhe q i krojonte nj mundsi t madhe pr t patur kontakte me Botn prtej detit, ishte nj nga qytete me aktiv t provincs s Epirit t Vjetr, qndr e t cilit ishte Nikopoli .

  Ndrkaq, arkeologu Ceka ka nnvizuar se nj pjes e qeramiks vjen nga Afrika Veriore dhe vende t tjera t ktij kontinenti, si Tunizia etj. N kt kompleks jan gjetur edhe disa monedha bizantine, t cilat lidhen kryesisht me perandorin Justinian. "Po n kt kompleks bn pjes dhe bazilika, e cila, n fakt, nuk sht pjes e grmimit ton, por rreth baziliks zhvillohet kjo jet, e pasuruar me qeramikn", tha Ceka. Sipas tij, n dy javt q pasojn do t bhen prpjekje maksimale, pr zbulimin e plot t arkitekturs s banjs dhe "shpresojm q t dalin n drit dhe elementt dekorativ t saj. Natyrisht duhet t grmohet n nj siprfaqe m t gjr sesa sht sot, pikrisht pr t dal n syrin ton dhe muri rrethues , i ndrtuar n shekullin e katrt para Krishtit", ka theksuar Ceka. Kjo ekspidit do t vazhdoj punimet deri n fund t muajit gusht, kur pritet t dalin edhe rezultatet prfundimtare t saj. Ashtu sikundr e pohon edhe vet Ceka, n punn e tyre po shfrytzohen edhe arritjet q ka pasur ekspedita shqiptaroangleze, n kto vitet e fundit. "Kto arritje do t na ndihmojn edhe ne pr t arritur qllimin ton final", tha Ceka. Vitet e fundit, Butrinti ka patur nj bum "vizitash" nga grupe t ndryshme arkeologjike, t cilat gjithmon kan befasur studiuesit me rezultatet e tyre.

  Butrinit "joshs" i paprballueshm

  N ditt e para t gushtit disa dhjetra t rinj, djem dhe vajza nga krahina t ndryshme t Kosovs, nisn grmime vullnetare arkeologjike n Butrint. Ekspedita prfshin djem dhe vajza kosovar, t cilt studiojn pr arkeologji si dhe deg t tjera universitare n Kosov dhe gjetk. Drejtori i Fondacionit Butrinti, Daniel Renton, tha se puna e t rinjve konsiston n pastrim t territorit t qytetit t lasht, vendosjen e pllakzave t guidave, duke shrbyer dhe si udhrrfyes pr vizitort e huaj". Ai tha se jemi duke realizuar nj nga grmimet m t mdha n Butrint, mbi nj mozaik t mrekullueshm. Sipas Renton, do t kemi nj rikonstruksion t t gjitha shenjave dhe etiketave prsa u prket monumenteve q gjenden aty". Nj bashkpunim me ekspert n Ministrin e Kulturs, Rinis dhe Sporteve, Parkun Kombtar t Butrintit, Institutin Arkeologjik dhe Institutin e Monumenteve t Kulturs, si dhe nga Fondacioni Butrinti, ka nisur n muajin korrik n qytetin e Butrintit dhe zonn prqark liqenit t tij nj ekspedit t gjer grmimesh dhe restaurimesh, ku ka pak koh q jan publikuar zbulimet e para. Arkeologt shqiptar kan zbuluar n qytetin antik t Butrintit, n Jug t Shqipris nj statuj mermeri q i prket shekullit t tret Pas Krishtit. Arkeologu i Qendrs Arkeologjike t Sarands Dhimitr ondi tha se statuja n prmasa relativisht t mdha sht punuar me mjeshtri t lart dhe ka zbukurime t jashtme mjaft interesante. Zoti ondi tha se ende nuk sht gjetur koka e statujs pr t dal n komente lidhur me figurn historike s cils ajo i prket. Statuja u zbulua n Forumin e qytetit antik ku jan gjetur m par edhe statuja prej mermeri t disa figurave t antikitetit t cilat ruhen sot n Muzeun Arkeologjik t Butrintit. Gjithashtu, ekspedita t tjera me arkeolog shqiptar dhe t huaj po zhvillojn sivjet grmime n qytetin e Butrintit, duke e shndrruar kshtu qytetin antik, n nj qendr krkimesh dhe grmimesh nga m joshset n t gjith Shqiprin.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  31-03-2004
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ekspediat angleze eshte jo me shume se nje ekspedite kolonialiste e drejtuar nga nje personazh mjaft negativ si Richard Hodges

 7. #7
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Antarsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Historit q fshihen prtej skeleteve

  Antropolog amerikan studiojn n Butrint skeletet njerzore t Mesjets s von


  Nuk kan qen arkeolog, por antropolog ata q i jan drejtuar Butrintit n ekip pedagogsh e studentsh t ardhur nga kolegji UTICA i Nju-Jorkut. Dita e djeshme ka shnuar mbylljen e periudhs trejavore t ekspedits s tyre studimore mbi skeletet e zbuluara n qytetin antik t Butrintit e m gjer. Ekspedita e antropologve amerikan sht kryesuar nga John H. Johansen, dekan i departamentit t shkencave sociale e menaxhimit t Kolegjit UTICA, Prof. Dalle Smith, dekane e Fakultetit t Fizioterapis n kt kolegj dhe Thomas Crist, profesor i asociuar pr programin e terapis fizike, autoritete n studimin e nekropoleve antike. Crist sht i njohur edhe si ekspert i FBI-s, i angazhuar edhe n studimin e skeleteve t viktimave t tragjedis s 11 shtatorit, shkaktuar nga sulmi mbi dy kullat binjake. Prof. Thomas Krist tha pr "Shqip" se objekt i studimit t grupit t antropologve amerikan ishin pr tri jav karakteristikat e veanta t skeleteve njerzore t periudhs s Mesjets s von, t zbuluara nga prof. Neritan Ceka n vitin 2004 n territorin midis gjimnazit dhe agoras s qytetit. Antropologt kan br objekt t studimit t tyre veanrisht skeletet e pes grave dhe fmijve t varrosur n t njjtn siprfaqe, fakt q i ka shtyr ata t abstragojn duke menduar pr mundsin e rnies s nj epidemie. Nj e dhn tjetr e konstatuar gjat studimit t skeleteve, ka qen mungesa e theksuar e vitaminave, q ka uar n shfaqjen e skorbutit. Kjo i ka shtyr profesort dhe studentt antropolog t mendojn pr problemet me ushqyerjen q duhet t ken pasur banort e ktij territori.

  Ekspert amerikan t antropologjis jan t pranishm prej pes vjetsh n Butrint. Gjat ekspedits s sivjetme, ata kan dal jasht Butrintit, duke i vn aftsit e tyre n shrbim t komunitetit t zons rurale prreth Butrintit, pasi kan "eksploruar" vite m par smundshmrin e popullats s zons. Fizioterapistt amerikan pr tri jav kan qen pran njerzve me probleme t eshtrave dhe t ecjes, sidomos n mosha fminore dhe kan ndrhyr pr rehabilitimin n disa raste n fshatin e Vrins, n Lazarat e Melan t Gjirokastrs. Mjekja Dalle Smith thot se ka gjetur terren pr aplikimin e programit t terapis fizike, duke u sjell njerzve prmirsime t dukshme. S bashku me studentet e saj diplomante, q mbrojn doktoraturn n kt shkenc, ato kan ndikuar n kaprcimin e gjendjeve t rnda, q kan rezultuar n jo pak njerz e sidomos n fmij me probleme kockore, duke prdorur metoda t reja, q mjeksia amerikane praktikon jasht sallave t operacionit.

  Kolegji UTICA po bhet pjes e nj projekti edhe m t gjer. Duke iu prqasur profilit t studiuesit n fush t antropologjis, profesort amerikan gjat ekspedits s sivjetme arritn edhe vendosjen e kontakteve me departamentin e arkeologjis t Universitetit t Durrsit dhe Vlors. "Synimi yn - shpjegon Thoma Crist - sht t mundsojm ngritjen e nj qendre antropologjike shqiptare, duke bashkpunuar me kto institucione universitare dhe me partner t tjer ndrkombtar. "N qendrn e ardhshme antropologjike q amerikant projektojn t ngren ndoshta qysh vitin e ardhshm n Gjirokastr, do t realizohet trajnimi i antropologve tan dhe krijimi i nj brthame pr t kryer studimin e nekropoleve t qyteteve antike shqiptare.

  Gazeta Shqip, 06.06.2007

 8. #8
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime
  E ci duan qe i zbulojne? Me mire nen toke...se ajo i do me shume-BARAT
  --------------------------------------------------------------------------------------

  Prishet "virgjria" e Pusit t Nuseve

  Restaurimet amatoreske shkaktojn nj traum t re mbi monumentet e Butrintit

  Nj tjetr episod me efekte negative ka ngjar n qytetin antik t Butrintit, n prpjekje joprofesionale pr t kryer ndrhyrje restauruese. Objekt i paaftsis pr t rehabilituar e prmirsuar dika n monumentet e qytetit q ka br t njohur Shqiprin, sht br tashm nj monument shum trheqs, sikurse sht ai i njohur si Pusi i Nuseve. Ashtu si harku i ports jugore, q pati vetm dhjet dit jet, (pasi binte ndesh me kriteret e shkencs s arkeologjis), edhe restaurimi i Pusit t Nuseve ka qen nj projekt i mbartur nga viti 2004-2005. Nj pem e madhe e mbir dhe e rritur jo pak n murin e siprm t ktij monumenti, sht tentuar t hiqet, duke u shkulur me rrnj. Pas ndrhyrjes mekanike, rrapi i madh sht shkputur nga toka, por me vete ka marr edhe murin mbshtets q mbahet Pusi i Nuseve, ku kishte lshuar rrnj. "Aksidenti" m i fundit i ndodhur n Butrint nga specialistt mendohet se ka ardhur pr arsyen se prerja e tij sht br si t ishte nj pem e zakonshme dhe jo e lidhur me monumentin e me pasoja t drejtprdrejta mbi t. Arkeologu Dhimitr ondi thot se sht jasht do logjike prdorimi i spats, kur njihen teknika shum t prdorshme n kto raste. Fjala sht pr realizimin e asgjsimit t pems, duke prdorur ampula speciale n vend t shkuljes apo prerjes. Prmes tyre bhet tharja graduale e pems, q shoqrohet edhe me tharjen e rrnjve dhe nuk cenohet soliditeti i murit. Specialistt e fushs argumentojn se pema edhe mund t pritej, por m par duhej t thahej, duke stimuluar kalcifikimin e rrnjve t pleksura n mur. Kshtu, muri me rrnjt bheshin nj trup dhe lihej ashtu, pa asnj rrezik t mtejshm. Ata mendojn se n kt mnyr hiqej pjesa e siprme e pems, e cila ka rreth 2000 vjet n at vend dhe liheshin t paprekura e t parrezikshme rrnjt. Prkundr ksaj teknike dhe eksperience, bhet e ditur se pr shkputjen e pems nga muri mbajts i Pusit, sht prdorur forca e trheqjes dhe ajo e shkuljes s rrnjve, gj q sht shoqruar edhe me marrjen me vete t gurve t murit. Teknikisht vlersohet e gabuar mnyra se si sht vepruar, ndrkoh q edhe estetikisht vizitorit tashm i paraqitet nj mur i rrnuar n vendin ku secili pret t marr knaqsin e vizits dhe virgjris s Pusit t Nuseve, me vragat q kan ln litart n paretet e gurta. Kt emocion ta zbeh mjaft zgavra q qndron e hapur n murin mbajts origjinal t monumentit.

  Datimi i ktij monumenti on n periudhn romake, n shek. III e. son dhe historia e tij sht e lidhur me Pusin e famshm t Ina Rufins. Ka shum mundsi q zona prreth t ket pasur ndonj kapele kishze t vogl, meqense atje jan edhe dy piktura t pallonjve t zbuluara nga Ugolini. Pra, monumenti ka nj vazhdimsi prej t paktn dymij vjetsh, e n kt kontekst vlersohet edhe dmi q i sht sjell me ndrhyrjen e pamenduar dhe t pakonsultuar t restaurimit t ndrmarr.

 9. #9
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Antarsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Zbulohen 60 amfora n Sarand dhe anija e shekullit t 6 para ers son

  TRASHEGIMIA ILIRE/ Eksplorimi i "Herkules", gjenden objektet e para nn det


  Ditt e fundit anija amerikane "Hercules", e specializuar pr krkimet arkeologjike nnujore, ka hasur n nj grumbull amforash antike. Burime nga kjo ekspedit bjn t ditur se vendi ku sht gjetur siti i amforave, sht nndeti i zons s Butrintit. Numri i amforave mendohet se arrin n 60. Pas hasjes n to sht br zhytja e robotit, i cili ka br identifikimin e mtejshm dhe pas ksaj nj prej amforave t zbuluara sht nxjerr n bordin e anijes. Atje ka nisur procesi i prpunimit t saj duke kryer edhe t gjith pastrimin.

  Pas dy dit konsultimesh sht konkluduar se t gjitha amforat e gjetura i prkasin shekullit VI-VIII t periudhs arkaike dhe n kufirin e klasicizmit, nisur nga fakti q ekspedita ka hasur n nj grumbullim amforash n t njjtin vend, arkeologt mendojn se t gjitha kto prbjn nj ngarkes t plot t nj anijeje t lasht, t mbytur n kt zon. Bashk me amforat arkeologt kan gjetur edhe nj objekt tjetr, n trajtn e nj spirance, q mendohet t jet me materiale plumbi. T gjitha kto do t ohen n institucione t specializuara jasht pr t‘iu nnshtruar analizs n rrug laboratorike. Amforat dhe ky objekt i dyt kan br q arkeologt t mendojn se jan prpara nj zbulimi t rndsishm t periudhs arkaike, i cili do t shrbejn si baz pr mundsimin e ngritjes s nj muzeu t arkeologjis nnujore.

  Detyrat n vazhdim t ekspedits do t krkojn q n zonn ku u gjetn amforat dhe objekti n trajtn e spirancs, t kryhen grmime arkeologjike n kuota t tjera, sikurse procedohet n grmimet e nntoks. Kjo mendohet t filloj n muajt e par t vitit t ardhshm.
  Nertian Ceka: Gati harta nnujore e bregdetit shqiptar


  N nj intervist pr "Shqip" profesor Neritan Ceka e ka quajtur shum t rndsishm zbulimin e amfors n pjesn nnujore t Sarands. Ceka e ka vlersuar at si nj hap vendimtar n krijimin e nj harte nnujore.


  far prfaqsojn gjetjet e ktyre ditve n nndetin e Sarands?

  Me zbulimin e ktyre ditve n nnujin e zons s Butrintit kemi rezultatin e par pozitiv t projektit t realizuar nga anija eksploruese amerikane "Hercules". Ato jan rezultat i bashkpunimit mes Institutit Botror t Nautiks dhe Institutit ton t Arkeologjis.

  Mund t pretendojm se po konturohet nj hart e par me pasurit e nndetit?

  Pas ksaj mund t themi se kemi hartn e par t nndetit n hapsirn detare t Sarands, duke nisur nga kepi i Stillos deri n Kakome.

  N vlersimin tuaj shkencor, pr se flet grupi i amforave t gjetura kto dit?

  Amforat e gjetura jan t shekullit t 6-t para ers son dhe dshmojn se kjo ekspedit bazohet n teknologjin m t prparuar t kohs.

  I kontribuon kjo gjetje ides suaj pr t pasur nj muze t arkeologjis nnujore?

  Ne jemi t bindur se kshtu krijohet mundsia e ngritjes s nj muzeu t arkeologjis nnujore. Por, nga ana tjetr, zbulimet shtrojn detyrn q kto pika t vihen nn mbrojtjen e shtetit.

  Ku i shikoni vlerat m t mdha t ekspedits q eksploron nndetin?

  Jemi para nj periudhe t re t krkimeve arkeologjike nn uj, q do t plotsoj krkimet e bra n nntokn ton me ato t trafikut detar, q nga lashtsia deri n vitet e Lufts s Dyt Botrore. Vlerat e nj eksplorimi t till jan t mdha, po t shihen edhe n lidhjen q realizojn mes turizmit dhe kulturs.

  Ardian Anastasi: Anija, nj nga 4 reliktet e Mesdheut


  Drejtori shkencor i ekspedits shqiptaro-amerikane, Ardian Anastasi, ka pohuar n nj intervist pr "Shqip" se gjetja e amfors i prket shekullit VI para ers son, ndrsa prcaktimi i sakt i kohs s saj krkon studime t mtejshme.

  Doktor Anastasi, i cili sht dhe shef i Departamentit t Arkeologjis Nnujore Navale n Institutin e Arkeologjis ka deklaruar se krkimet nnujore do t vazhdojn edhe gjat vitit tjetr, dhe me nj kohzgjatje m t madhe.

  far prfaqson zbulimi i fundit?

  N kt gjetje kemi arritur t identifikojm n 90 pr qind ngarkesn e nj anijeje t mbytur q pr nga lloji i amforave q prmban kjo ngarkes i korrespondon mesit t mijvjearit t par para ers son, n shekullin VI. Kjo tregoi pr nj muaj krkime shkencore q ne kryem n gjirin e Sarands se strategjia e hartuar rezultoi fituese. Pr nj koh t shkurtr, edhe pa ditur asgj pr zonn, arritm q ta finalizonim, dhe pretendojm se ajo sht anija. N bashkpunim me drejtorin amerikan kemi arritur t prcaktojm dhe dinamikn e mbytjes s anijes dhe jemi 90 pr qind t bindur se anija s bashku me ngarkesn i prkasin ksaj periudhe. Ambienti ndoshta nuk ka qen organik dhe nuk e ka mbrojtur gjat viteve.

  ‘mund t na thoni pr amforat e zbuluara?

  Pr sa i prket kronologjis s anijes, nse do t gjejm dhe pjest e mbetura t anijes, duke iu referuar nnujit, Shqipria do t ket nj nga katr reliktet q ekzistojn n gjith Mesdheun.

  A do t vazhdoj ekspedita edhe vitin tjetr, meq pati nj zbulim kaq t rndsishm?

  Pas zbulimit t ditve t fundit jemi t bindur se vitin q vjen do t vazhdojn krkimet, n bashkpunim me stafin amerikan. Do t kemi metodologji t reja. Ekspedita do t vazhdoj, duke par edhe entuziazmin e pals tjetr. Vitin q vjen do t kemi dhe specialist t fushave q lidhen ngusht me objektin ton t studimit.

  Cili sht synimi i ekspeditave t prbashkta?

  T krkojm hartn e kompletuar t nndetit. Kjo teknologji e prparuar do t ndihmoj n gjetjen e ksaj harte dhe pr Shqiprin n kt zon. Tashm pr kt vit ekspedita sht mbyllur dhe zgjati rreth nj muaj. Vitin tjetr do t zgjas edhe m tepr.

  Gazeta Shqip, 16.08.2007
  http://gazeta-shqip.com/artikull.php?id=24795

 10. #10
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  1,103
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  m par se t ndrtoj hartn ujore...shoku neritan ceka duhet t rishkoj n shkoll edhe t msoj se kur shfaqen grekt n athin.....pasi ai i bn m t vjetr grekt n fier se sa n athin................. t presim m nga zotria e tij?????????????????????????????????????????????? ???????????????????????

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,684
  Faleminderit
  35
  91 falenderime n 85 postime

  Pr: Zbulime t reja arkeologjike n Butrint
  Gjurm Shqiptare - Butrinti, Ilir apo greko-romak? E vrteta si po deformohet historia
  Nov 23, 2019

  Butrinti, nj koloni greke? Kshtu e cilsojn britanikt q morn prsipr menaxhimin e tij. Por si sht e vrteta? far qndron pas? Si fshihet pjesa thelbsore e qytetit? Qnderimet greke.... Mos humbisni videon e plot t dokumentarit t gazetarit Marin Mema.

Tema t Ngjashme

 1. Rupert Smith, drejtori I fondacionit ButrintiN Butrint, emrime politike
  Nga Shijaksi-London n forumin Arkeologji/antropologji
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-04-2007, 15:07
 2. Disa zbulime interesante t Dr.Tariq Al Swaidan
  Nga Sabriu n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-03-2006, 16:31
 3. Zbulime t reja nga qytetrimi antik egjiptian
  Nga Davius n forumin Arkeologji/antropologji
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-07-2005, 18:50
 4. A do te ndryshoje historia ne Butrint?
  Nga kalivo n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-04-2004, 14:54
 5. Ku i gjen parate Xhoana nano?
  Nga Vinny_T n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 40
  Postimi i Fundit: 24-06-2003, 14:02

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •