Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  http://www.ganoweb.com Maska e Shpirt Njeriu
  Antarsuar
  30-09-2002
  Vendndodhja
  Ne toke sepse ne HENE per fat te keq nuk arrita dot
  Postime
  1,869

  Grat q po zgjidhin hallet duke vrar burrat!!

  TIRANE

  Prej shum kohsh vinte i pir dhe m keqtrajtonte dhe pr kt shkak u detyrova ta vrisja". Nprmjet ktyre argumenteve t thata, jan justifikuar prpara organeve t drejtsis disa prej grave-vrassve t burrave t tyre. Nj fenomen, i cili fatkeqsisht koht e fundit ka qen m i shpesht, dhe q, m tepr sesa nj ngjarje kriminale, duket se sht pasoj e kushteve sociale dhe ekonomike n t cilat ndodhen familjet ku kan ndodhur kto krime. Pamundsia edhe pr shkak t mentalitetit pr t'i zgjidhur grindjet bashkshortore, duket se detyrojn grat t zgjedhin vrasjen si t vetmen rrug pr t'i shptuar keqtrajtimit fizik, diskriminimit moral dhe stresit psikologjik q u shkaktojn bashkshortt e tyre. Dhe fakti q mbetet m shqetsues sht se pothuajse n t gjitha rastet e krimeve nuk sht br asnj prpjekje nga bashkshortt pr t'u divorcuar, por sht zgjedhur si rruga e vetme zgjidhja e dhunshme.

  Precedenti i tradhtis
  Dyshimet se burri e tradhtonte e kan shtyr nj grua K. M., nga Durrsi, q t tentoj vrasjen e t shoqit, duke i futur n krevat nj tel me korrent. Ngjarja ka ndodhur m 19 qershor n nj banes n lagjen "Ballenj" t Shijakut, ku familja prej 5 vetsh banonte bashk me 3 fmijt. Sipas policis, mbrmjen e dats 19 burr e grua jan grindur mes tyre dhe shkaku ka qen xhelozia e saj ndaj bashkshortit pr tradhti. Pasi sherri i radhs ishte shuar, burri ishte shtrir n nj divan t shtpis pr t fjetur. Por sapo ka shtrir kmbt, ai ka ndier nj goditje korrenti n trup, gj q e ka br t hidhet prpjet i tmerruar. Gjja e par q ka konstatuar bashkshorti ka qen nj kabll elektrik, i cili ishte lidhur direkt me nj priz korrenti, q prfundonte drejt e n kmbt e tij. M pas, burri kishte kuptuar q dikush ia kishte vendosur telin e korrentit n kmb dhe pr kt problem ai e ka mbajtur frymn n rajonin e policis s Shijakut. Burri ka akuzuar bashkshorten e tij K.M., si autore t ksaj tentative pr vrasje, madje ai kishte treguar edhe shenjat n kmbn e tij, t shkaktuara nga kontakti me rrymn elektrike. Pas marrjes s denoncimit, policia ka shoqruar gruan, e cila e ka pranuar autorsin e tentativs pr vrasje t bashkshortit t saj, pr motive xhelozie. Ajo ka deklaruar prpara oficerve t policis gjyqsore se burri e tradhtonte me nj femr tjetr dhe pr kt arsye ajo kishte vendosur ta dnonte me vdekje. Ndrkaq, bashkshorti, i cili i shptoi vdekjes, e ka mohuar kategorikisht q t kishte marrdhnie jashtmartesore.

  Keqtrajtimi
  Grindjet dhe keqtrajtimet fizike kishin qen panorama e jets bashkshortore 15-vjeare e Vera Qevanit me bashkshortin e saj Feritin. Por duket se durimi i gjith ktyre viteve ka pasur nj cak tragjik. Vera vendosi t shptonte nj her e mir nga vuajtjet, duke i marr jetn bashkshortit t saj. E bindur n vendimin q kishte marr, 41-vjearja Qevani i hedh bashkshortit t saj ila mizash n gotn e ajit dhe ia jep ta pij. Ngjarja ka ndodhur n fshatin Pez t Tirans. Vdekja e Ferit Qevanit deklarohet si natyrale, m 14 nntor t vitit t kaluar, pr t'u zbardhur vetm n prill t ktij viti. Gjat nj grindjeje me djalin e saj 15-vjear, Vera e krcnon at me fjalt: "Rri urt, t mos e psosh si yt at". Kaq ka mjaftuar q djali t'i rrfehet xhaxhait gjith mllef ndaj s'ms, i cili nga ana e tij ka br denoncimin n Komisariatin nr.4 t kryeqytetit. Ndrkoh, hije dyshimi pr vdekje jo natyrale apo nga alkooli pr viktimn Ferit Qevani, prokuroria kishte hedhur q n momentin e vdekjes, kur mjekt kishin pohuar se vdekja nuk ishte natyrale. Pas ndalimit t 41-vjeares Vera Qevani, kjo e fundit pranoi krimin e kryer, duke parashtruar si motiv keqtrajtimet sistematike fizike t bashkshortit t saj. I cili, sipas gruas rebele, n t shumtn e rasteve e keqtrajtonte at nn efektet e pijeve alkoolike. Edhe n kt rast, nuk ka pasur asnj tentativ nga bashkshortt pr t'u divorcuar, ndrkoh q Vera rrezikon t vuaj tani nj dnim prej 12 vitesh burgim.


  Gati gjyqi pr gruan q groposi burrin n oborr

  Dshira Noka 39-vjee pritet q s shpejti t prgjigjet prpara gjykats pr vrasjen e bashkshortit t saj Avdi Noka. Ekspertiza mjeko-ligjore ka konfirmuar se ajo sht e aft mendrisht dhe duhet t prgjigjet prpara ligjit. Kufoma e bashkshortit pas vrasjes ka qndruar pr rreth katr vjet e varrosur n oborrin e baness ku banonte, ndrkoh q e shoqja e kishte deklaruar si t zhdukur n Greqi. Por kan qen fmijt e iftit Noka, q pas katr vjetsh kan zbardhur gjithka, duke treguar edhe vendin ku nna e tyre u kishte varrosur baban. Edhe kjo vrasje n familje ka pasur si motiv grindjet dhe mosmarrveshjet mes bashkshortve. Nga hetimet e kryera ka rezultuar se Dshira Noka m par kishte kryer nj plagosje ndaj nj fqinji dhe i fshihej policis. Ky ka qen shkaku i grindjeve q kishin nisur mes bashkshortve, ku burri i kishte krkuar q t dorzohej, se nuk mund t fshiheshin gjith kohs.

 2. #2
  http://www.ganoweb.com Maska e Shpirt Njeriu
  Antarsuar
  30-09-2002
  Vendndodhja
  Ne toke sepse ne HENE per fat te keq nuk arrita dot
  Postime
  1,869
  Faqja 3 - FAQE E PARE Qershor 22, 2005


  Rrfimi i Blerins, gruas nga Tirana, e cila n vend t dhuns zgjodhi t shptonte martesn nprmjet kurthit

  "Shptova familjen me ilain n gjell"
  "Pasi i'a hodha burrit, rrija me frik mos m vdiste"


  --------------------------------------------------------------------------------

  fe. de.


  TIRANE

  Vetm para tre muajsh Blerina, gruaja q rropatet si shrbyese n tre familje tiranase, nn e dy fmijve, kishte nj tjetr pamje. Edhe pse nuk i ka mbushur t tridhjetat, ajo kishte fillluar t shprfyturohej e plakej para kohe me hapa t shpejt. Dhe shkak nuk ishte puna e rnd apo dy fmijt e vegjl, por burri i saj pijanec. Nj njeri q prdit e m tepr humbte n syt e gruas s re at burrrin mashkullore duke u shndrruar n qnie vegjetative, q jo vetm nuk sillte asnj lek n shtpi e nuk prgjigjej pr hallet e familjes, por q ishte shndrruar n problemin m t madh t s shoqes. "Duhej t kujdesesha pr at si pr nj tjetr fmij, t cilin prdit e gjeja te shkallt, apo n rrug t dehur tap, krejt t paprgjegjshm dhe ndonjher t dhunshm", rrfen Blerina pr Gazetn, pasi ka marr premtimin se gjenealitetet e saj dhe t shoqit nuk do t bhen publike. E ndodhur prball nj gjendjeje t till, gruaja vret mendjen pr zgjidhje. Zgjidhje, t cilat edhe pse kishte tentuar disa t tilla, t gjitha kishin rezultuar pa sukeses. "Fola me t afrmit e tij dhe ata e morn mnjan e i foln, por ai ndryshoi vetm 24 or dhe vazhdoi srish me pijen", rrfen Blerina. Pasi konsumon t gjitha mnyrat e mundshme pr ta detyruar burrin t lr alkoolin, gruaja dorzohet. Mbyllet n vetvete dhe pajtohet me fatin. Nj periudh kur e mban mnd veten t shprfytyruar dhe pa asnj lloj shprese. Por nj dit, rastsia i ndryshon jetn.

  Ilai magjik
  "Pash n televizion nj emision n t cilin u prmend nj rast i largimit nga pija t nj t alkoolizuari me an t nj ilai t prdorur", rrfen gruaja, s cils m pas nj zgjidhje e till pr t shoqin dhe vet jetn e saj t nxir, i ishte br obsesion. I ishte dashur q fshehurazi t bisedonte me mjek dhe me farmacist. Prfundimisht kishte marr njohurit e duhura pr ilain udibrs. "Ilai duhet t merrej nga i alkoolizuari me plqimin e tij n form kure, por un nuk kisha kurajo t'ia rekomandoja kt tim shoqi", pohoi dilemn e saj Blerina. Gruas i kishin shpjeguar mire, q n rast se i alkoolizuari do t merrte ilain pr lnien e pijes dhe njkohisht do t vazhdonte zanatin e vjetr, ai mund t humbte edhe jetn. E ndodhur prpara nj thike me dy presa, gruaja vendos t rrezikoj.

  Ankthi
  "E bleva ilain dhe e mora me vete n shtpi. M kishin msuar se i alkoolizuari duhet ta pinte n momentet q ishte esll, kshtu q pr her t par i'a hodha n gjlln q kisha prgatitur pr drek. Gjat kohs q hante e shikoja me frik. Mendoja se n dark si zakonisht do shkonte t pinte dhe nuk do t m kthehej m i gjall. N kok m kalonin mendime t tmerrshme. M dukej sikur po e vrisja me duart e mia, por heshta dhe nuk i thash asgj", vazhdon rrfimin gruaja e re. Po at dit ajo i kishte propozuar t shoqit t shkonin pr dark te disa t afrm t tyre, t cilt i kishte porositur edhe m par t mos i jepnin pr t pir. Ndrsa ditn e dyt q i kishte hedhur ila n gjell e kishte lutur t rrinte n shtpi, por ai nuk e kishte dgjuar. Blerina gati ishte br me zemr, kur kishte par t shoqin t nisej lokaleve pr t vazhduar zanatin e vjetr. Kishte frik se ai do t pinte dhe do t vdiste pr shkak t ilait, q kishte filluar t'i jepte. "Ishte nj nga ditt me t vshtira t jets sime. Dikur nuk durova dhe u nisa t shihja po ndodhte me t. E pash n nj lokal pas nj gote me raki, por mu duk i qet dhe i kthjellt", rrfen Blerina momentet m t vshtira t jets s saj. At dit i shoqi kishte ardhur me kmbt e veta n shtpi. Ajo nuk e kishte pyetur se 'kishte ndodhur dhe ai nuk i kishte rrfyer asgj. Edhe gjat ditve t tjera n vazhdim gruaja ishte br keq prej mendimeve se i shoqi mund ta psonte nga ilai q i hidhte prdit n gjelln e dreks. Por asgj e keqe nuk ndodhi. Ai prdit e m tepr po kthehej esll nga lokalet. Madje nj dit i tha se shoqes se nuk i pihej m, se nuk i'a qaste mideja dhe se i vinte pr t vjell sa e vinte rakin n buz Sot nj vit m pas bashkshorti i Blerins sht ktheyr n tjetr njeri. Shkon rregullisht n pun, mblidhet n dark me gruan dhe fmijt dhe rrezaton shndet. Ndrsa edhe vet Belrina thot se ka ndryshuar dhe ndihet mir duke filluar q nga pamja e jashtme

 3. #3
  http://www.ganoweb.com Maska e Shpirt Njeriu
  Antarsuar
  30-09-2002
  Vendndodhja
  Ne toke sepse ne HENE per fat te keq nuk arrita dot
  Postime
  1,869
  Faqja 3 - FAQE E PARE Qershor 22, 2005


  Flet psikologu Dhori Karaj: Ja pse jemi t dhunshm n familje

  "E konsiderojm njri-tjetrin si pron"
  "Grat q vrasin i kundrprgjigjen dhuns me dhun"


  --------------------------------------------------------------------------------  Dhori Karaj, psikologu i njohur dhe njkohsisht pedagogu i ksaj shkence, kmbngul prgjat kontaktit t tij me Gazetn se shkaku kryesor i dhuns n ndrsjellt n familje, e cila n disa raste prfundon n vrasje t gruas apo burrit, sht fakti q kryesisht ne shqiptart pas martese e konsiderojm njri-tjetrin si pron. Pra sipas Karajt, nj grua q nuk ngurron t trheq kmbzn e arms pr t ndshkuar t shoqin, nuk e koncepton ndryshe dshtimin prfundimtar t marrdhnieve dhe anasjelltas n rast se armn n dor e ka burri. "Por ka edhe nj tjetr shpjegim prse shkohet tek dhuna ekstreme. Nj grua merr armn dhe qllon burrin, apo prdor edhe mnyra t tjera pr t'i marr jetn, pasi ajo vet gjat gjith kohs ka qen e dhunuar prej tij. Pra n kt rast ajo gjen si mnyr zgjidhjeje kthimin e restos, apo hakmarrje nprmjet dhuns. Pasi nj grua nuk mund t qlloj me arm nj bashkshort t rregullt, q nuk ka vn kurr dor mbi t", shpjegon psikologu i njohur. Po sipas Karajt nj shkak determinant q on iftet e bashkshortve drejt vrasjes si mnyr t zgjidhjes t problemit sht edhe mungesa e shprehive t zgjdhjes alternative t konfkikteve. "Pra gjithka konceptohet sipas mnyrs 't m shkoj e imja dhe nuk ka zgjidhje tjetr", thot psikologu. Sipas Karajt, shumica e ifteve nuk e njohin alternativs apo filozofin "le t lshoj pak pe' kt radh, le t humbas pak, mjaft q t mos shkatrroj gjithka". "Pra iftet kan nj repertor t varfr t komunikimit mes tyre. Secili i mbetet besnik deri n fund mendimit t vet, nuk dgjon at t tjetrit dhe detyrimisht m pas nuk bn edhe modifikimin", shpjegon psikologu i njohur. Sipas tij nj nga problemet thelbsore q ojn drejt dhuns mbeten edhe zhvillimi i ult kulturor dhe tradita. "Duke qen se iftet e reja kan si etalone pr t marr shembull n ndrtimin e jets familjare ato t prindrve t tyre, ather kto shembuj t marr jan t gabuar", thot Karaj. Pra sipas tij iftet e reja, kryesisht meshkujt krkojn q t jen dominant dhe t vn nn urdhra, apo t harrojn grat gjith ditn t mbyllura n shtpi. "Prej kndej vjen edhe dhuna n familje, q trashgohet nga babai q rrihte nnn te fmija e me radh", prfundon psikologu i njohur.

Tema t Ngjashme

 1. T drejtat e gruas n nj kndvshtrim global
  Nga Lioness n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 171
  Postimi i Fundit: 25-03-2013, 09:30
 2. Gallat: Mendimet shoviniste Grash Per Burrat!
  Nga ||_BeJbi_|| n forumin Humor shqiptar
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 25-11-2008, 19:14
 3. Burrat n gjyq: Si na rrahin grat
  Nga Humdinger n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 06-01-2007, 10:51
 4. ca mendime per burrat e grate
  Nga FLOWER n forumin Humor shqiptar
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 31-10-2004, 13:45

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •