Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 1 prej 1
 1. #1
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  37
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime nė 24 postime

  Bakllava me lejthi

  Bakllava me lejthi

  Te nevojshme:

  -500 gr kore per bakllava
  -1 liter uje
  -100 gr lejthi te plota
  -200 gr lejthi te zbutura (shtypura)
  -125 gr margarin
  -1 sheqer vanile ne qese
  -vaj per ngrenie

  Pregatitja:

  Потребно:

  Vendosim nje tenxhere ne zjarr dhe ne te fusim nje liter uje. Pastaj ne tenxhere fusim edhe 1200 gr sheqer dhe nje sheqer vanile. E perziejme me luge druri dhe e lejme sherbetin te vloj.

  Ne zjarr vendosim edhe nje tenxhere tjeter dhe ne te vendosim 125 gr margarin. Ne margarinin e tenxheres shtojme dhe vaj per ngrenie. Kur margarini te jete shkrire e heqim tenxheren dhe e lejme mbi tavoline.

  I marrim koret e bakllavase dhe secilen me furce per paste e lyejme me margarinin e shkrire dhe vajin. Pastaj mbi koren vendosim nje metal te holle e te gjate dhe e shtallim ne gjatesi prej 10 cantimetresh. Dhe pjesen e shtrire e lyejme me vaj dhe margarin dhe i vendosim dy luge lejthi te shtypura. E bejme koren si rollat dhe e vendosim mbi tavoline.

  Me furcen e lyejme tasin (normal me vajin dhe margarinin) ku do te pjekim bakllavane. E marrim rollatin e pregatitur, dhe e nxjerrim ate pjesen e metalit ne mes qe e vendosem dhe e presim rollatin ne 3 pjese per nga gjatesia.
  Secilen pjese e lakojme ne forme te kermillit dhe e rendisim ne tasin per pjekje.
  Kete procedure e perserisim perderisa t`i kemi harxhuar te gjithe koret dhe gjithe lejthite. Pjeset e renditura ne tave e lyejme me furcen me margarinin dhe vajin.
  E lejme tasin ne furne te piqet. E lejme per 40 minuta keshtu ne temperature mbi 200 grade celzius. E nxjerim bakllavane e pjekur dhe e lejme mbi tavoline.
  Bakllavase se nxehte i shtojme sherbetin e ftohur. Ne secilen pjese vendosim nga nje lejthi te plote.

  Prap, car do qe te beni, shifni te ju duket si ne foto me poshte;
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

Tema tė Ngjashme

 1. Recetė pėr Bakllava
  Nga bjondina nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 30-03-2009, 12:26
 2. Feja Islame pervec Kuranit!(Sahihu Buhari)
  Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 03-09-2005, 14:19
 3. Prostitucioni politik shqiptar
  Nga dardajan nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 15-08-2005, 18:19

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •