Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 36
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Antarsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756

  Arrow Ambasadoria amerikane: SHBA nuk mbshtet parti apo individ por procesin demokratik

  Projektrezoluta pr 3 korrikun paraqitet n Senat dhe Kongres


  SHBA: Shtat kushtet pr zgjedhjet n Shqipri  Arben ejku

  Dje sht paraqitur n Senat dhe n Kongresin Amerikan nj nga dokumentet m t rndsishme pr fatin e zgjedhjeve elektorale t 3 korrikut n Shqipri.

  Projektrezoluta e firmosur nga dy senator dhe dy kongresmen, prfshin paralajmrime serioze pr Tirann zyrtare, e cila sipas projektrezoluts duhet t zhvilloj zgjedhjet m korrekte dhe m demokratike q ka mundur t bj ndonjher n kto 15 vite. N projektrezolutn e paraqitur dje n dy Dhomat e Kongresit Amerikan, t cituar nga Zri i Ameriks thuhet se Shtetet e Bashkuara i shohin zgjedhjet e korrikut n Shqipri si nj faktor qendror pr t ardhmen e marrdhnieve mes dy vendeve dhe se ato kan rndsi jetike pr integrimin euroatlantik t vendit. N Senat, projektrezoluta u paraqit nga senatori Sam Brownback i shumics republikane dhe senatorja, Hillary Clinton e pakics demokrate. N Dhomn e Prfaqsuesve (Kongres), nga republikani Christopher Smith dhe demokrati Elliot Engel. Dy senatort dhe dy antart e Dhoms Prfaqsuese t Kongresit nprmjet ksaj projektrezolute i krkojn Shqipris, q zgjedhjet e 3 korrikut t jen t lira dhe t rregullta, n prputhje me standardet ndrkombtare. Projektrezoluta ishte nj nism e senatorit Brownback, n cilsin e kryetarit t Komisionit pr Siguri dhe Bashkpunim n Evrop, ose Komisionit t Helsinkit. N t vlersohet miqsia e Shqipris dhe mbshtetja e popullit shqiptar.

  Standardet

  N projektrezolut vihet n dukje se zgjedhjet e prgjithshme n Shqipri nga viti 1991 deri n vitin 2001 dhe ato locale, q jan mbajtur n at periudh dhe m pas, sipas OSBE-s dhe vzhguesve t tjer nuk i kan plotsuar standardet e Dokumentit t Kopenhagenit dhe krkohet q si nj nga 55 antaret e OSBE-s, Shqipria duhet ti zbatoj angazhimet konkrete pr zhvillimin e zgjedhjeve t lira dhe t ndershme. Po ashtu n projektrezolut thuhet se qeveria e Shqipris e ka prmirsuar kuadrin zgjedhor dhe ligjor, si edhe aftsit pr t zhvilluar zgjedhje t lira dhe korrekte si dhe q forcat politike kan miratuar Kodin e Sjelljes, angazhim t cilin sipas projektit, Kongresi e mbshtet. Po ashtu forcave politike dhe t gjith zyrtarve t zgjedhjeve n Shqipri u krkohet t zbatojn ligjet e zgjedhjeve dhe ti kryejn veprimtarit e tyre n mnyr t paanshme dhe transparente, duke u dhn mundsin vzhguesve ndrkombtar dhe vendas q t mund ta ndjekin lirisht dhe pa pengesa procesin zgjedhor, prfshir fushatn, kandidatt, shtypin, votimin dhe llogaritjen e rezultateve zgjedhore si dhe procesin e ankesave dhe kundrshtimeve.
  N projektrezolut thuhet se prmbushja e standardeve t Kopenhagenit pr zgjedhje t lira dhe korrekte sht absolutisht thelbsore pr synimet e Shqipris pr integrim n institucionet evropiane dhe euroatlantike, prfshir antarsimin n NATO, si edhe pr prparimin e Shqipris n luftn ndaj korrupsionit zyrtar dhe krimit t organizuar. Kongresi e prshndet mundsin q ka Shqipria pr t shfaqur vullnetin dhe aftsin pr t ndrmarr hapa t mtejshme pr integrimin evropian dhe euro-atlantik, duke mbajtur zgjedhje n prputhje me standardet e OSBE-s.
  Kongresi ka besim t plot se qytetart e Shqipris, ashtu si t gjith popujt, duhet t ken mundsin t zgjedhin prfaqsuesit e vet n Parlament dhe qeveri me zgjedhje t lira dhe t ndershme dhe ti mbajn ata prgjegjs kur zhvillohen votimet, thuhet n projekt. Bashkkryetari i Komisionit t Helsinkit, Chris Smith shkruan n deklaratn e tij se prmbushja e standardeve t OSBE-s sht nj domosdoshmri jetike. Prmbushja e ktyre standardeve sht e nevojshme jo vetm sepse Shqipria sht e angazhuar ndaj tyre, por edhe sepse dshtimi do ti kushtonte shtrenjt vendit prsa i takon integrimit n NATO dhe BE. Megjithse mes Shteteve t Bashkuara dhe Shqipris ekzistojn lidhje t forta, do t ishte gabim q t tolerohej mosrespektimi i angazhimeve t OSBE-s nga Shqipria. Pikrisht dshira q Shqipria t jet e suksesshme, tha ligjvnsi Smith, na shtyn q ne t bjm t qart se presim nga kto zgjedhje. Nuk ka dyshim se suksesi n zgjedhje do ti forconte lidhjet e Shqipris me SHBA-n dhe Evropn dhe ajo q sht m e rndsishme, sht mbajtja e suksesshme e zgjedhjeve, q populli i Shqipris e meriton, theksoi Smith.

  Apeli

  Senatori Brownback, duke folur pr problemet me zgjedhjet gjat 15 viteve t fundit, shprehet se disa prej tyre kan qen aq difektoze, saq legjitimiteti i rezultateve t tyre sht vn seriozisht n pikpyetje. Gjithashtu thuhet se Kongresi mbshtet ndihmn e Shteteve t Bashkuara, q Shqipria t ket nj sistem demokratik plotsisht t lir dhe t hapur, nj ekonomi t tregut t lire, t begat dhe pr t siguruar vendin q i takon Shqipris n institucionet evropiane dhe euroatlantike, prfshir NATO-n. N dokument inkurajohet presidenti i vendit ti transmetoj qeveris s Shqipris, t gjitha partive politike dhe kandidatve, si edhe popullit t Shqipris sesa rndsi i kushton qeveria e Shteteve t Bashkuara ktyre zgjedhjeve parlamentare, si nj faktor qendror n prcaktimin e s ardhmes s marrdhnieve mes Shteteve t Bashkuara dhe Shqipris.

  Integrimi

  Brownback thot se me prmirsimet q jan br, tani ekziston nj baz reale q zgjedhjet e 3 korrikut t plotsojn standardet ndrkombtare. Aktualisht zhvillimi i zgjedhjeve t lira dhe t drejta ka rndsi t veant.
  Vendet e tjera t Evrops Juglindore po e ln pas trashgimin e komunizmit, dhe nacionalizmin ekstrem, si edhe konfkliktet q penguan tranzicionet e tyre demokratike n vitet 1990. Disa vende jan antarsuar, ose jan gati pr tu antarsuar n NATO, apo n Bashkimin Evropian. Shqipria nuk mund tia lejoj vetes q t mbetet prapa, tha senatori Brownback. Zgjedhjet e rregullta do t ishin n t mir t marrdhnieve dypalshe dhe perspektivs s Shqipris pr integrim.  Apeli i SHBA-s

  1-
  Standardi i zgjedhjeve, kusht pr t ardhmen e marrdhnieve midis SHBA dhe Shqipris
  2-Zgjedhjet t jen t lira dhe t rregullta, n prputhje me standardet ndrkombtare
  3-Forcat politike dhe gjith zyrtart e zgjedhjeve t zbatojn ligjet e zgjedhjeve n mnyr t paanshme dhe transparente
  4-Tu jepet mundsia vzhguesve q t ndjekin lirisht dhe pa pengesa procesin zgjedhor, kandidatt dhe shtypin
  5-Vzhguesit t ken mundsi t monitorojn votimin dhe llogaritjen e rezultateve zgjedhore si dhe procesin e numrimit t votave.
  6-Dshtimi i ktyre zgjedhjeve do ti kushtonte shtrenjt vendit prsa i takon integrimit n NATO dhe BE.
  7-Megjithse mes SHBA e Shqipris ka lidhje t forta, do t ishte gabim t tolerohej mosrespektimi i angazhimeve t OSBE-s nga Shqipria  PANORAMA
  Me respekt
  rtp-ja


  ps. "........Te gjithe kane te drejte te mendojne..
  por ka shume njerez qe i kursejne mendimet!"


 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-01-2003
  Vendndodhja
  Kosove
  Postime
  355
  Ambasadorja e SHBA, Ries, ne Elbasan per zgjedhjet  ELBASAN (18 Maj) -Ambasadorja amerikane ne Shqiperi Marsi Ries dje ka realizuar nje vizite pune ne qytetin e Elbasanit. Diplomatja eshte takuar fillimisht me kryetarin e Bashkise se ketij qyteti Ardian Turku, te cilit i ka kerkuar informacion per pergatitjen e listave te zgjedhjeve dhe per situaten paraelektorale. Nderkohe, kryebashkiaku Turku ka garantuar ambasadoren amerikane se nuk do te kete asnje problem me listat e zgjedhesve ne Elbasan, si dhe se procesi zgjedhor ne kete qytet do te zhvillohet normalisht. Me pas Reis eshte takuar me kreret e policise se qarkut te Elbasanit. Keta te fundit e kane njohur diplomaten e huaj me punen qe po behet kunder krimit te organizuar dhe trafiqeve te ndryshme. Gjithashtu, ambasadorja Reis ka zhvilluar nje takim te shkurter edhe ne familjen Lushnjari, nje femije i se ciles disa vite me pare ka qene viktime e trafikut te qenieve njerezore. Marsi Reis e ka mbyllur turin e saj ne Elbasan me nje takim ne Universitetin "Aleksander Xhuvani". em/em(Gazeta Shqiptare/BalkanWeb)
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 18-05-2005 m 13:33

 3. #3
  Larguar.
  Antarsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,152
  E Marte, 24 Maj 2005

  SHBA: SANKSIONE, NESE MANIPULOHET

  Nje anetar i Kongresit Amerikan tha dje se asgje nuk e demton me shume demokracine sesa zgjedhje qe jane te manipuluara. Republikani Christopher Smith, bashkekryetar i Komisionit te Helsinkit tha ne nje interviste per "Zerin e Amerikes", se me rezoluten per zgjedhjet ne Shqiperi, Shtetet e Bashkuara donin te dergonin mesazhin se menyra sesi zhvillohen zgjedhjet, ndikon ne politiken e jashtme amerikane ndaj nje vendi.

  Zoti Smith, Shtetet e Bashkuara thone se nuk ka arsye qe zgjedhjet e pergjithshme te ketij viti ne Shqiperi te mos i permbushin standardet nderkombetare ashtu sic jane vendosur nga OSBE-ja. Sipas pikepamjes suaj cilet do te mbahen pergjegjes nese keto standarde nuk permbushen?

  Sigurisht qe qeveria ka pergjegjesine kryesore qe te garantoje qe zgjedhjet te jene te lira dhe te drejta. Partite e opozites kane shume pak ne dore, megjithese mund ta veshtiresojne procesin zgjedhor. Une shpresoj qe zgjedhjet e 3 korrikut te jene plotesisht te lira dhe te drejta. Vezhguesit nderkombetare do t'i ndjekin ato, gje qe do te ndihmonte qe te garantohej nje gje e tille. Gjithkush vepron me me shume ndershmeri dhe integritet, kur e di qe ka vezhgues. Ka nje sistem kontrolli. Kjo ndodh edhe ne Shtetet e Bashkuara, pasi republikanet nuk i besojne demokratet dhe anasjelltas. Eshte nje mosbesim i shendetshem dhe besoj se do te ishte ne te mire te Shqiperise dhe shqiptareve, pavaresisht se cili eshte rezultati, qe zgjedhjet te jene vertet te lira dhe te drejta. Ne keshtu shpresojme.

  Kete radhe ne Shqiperi ne fakt do te kete nje numer shume te madh veshguesish. Pse ky interesim kaq i madh pikerisht per keto zgjedhje dhe a keni ndonje shifer lidhur me vezhguesit amerikane qe do t'i ndjekin ato?

  Nuk eshte percaktuar ende sesa amerikane do te marrin pjese, por do te kete anetare te stafit tone perfshire keshilltarin Bob Hand nga OSBE-ja, specialist per ate rajon si edhe shume te tjere nga Shtetet e Bashkuara. Mendoj se sa me i madh te jete delegacioni, persa kohe te mos e kaloje masen, aq me mire do te jete per popullin shqiptar qe edhe ata ashtu si komuniteti nderkombetar, por c'eshte me e rendesishme, shqiptaret te sigurohen qe gjithcka eshte nen kontroll dhe qe asnjera pale nuk ka vjedhur vota, sepse asgje nuk e demton me shume demokracine sesa zgjedhjet e manipuluara, pasi njerezit humbin besimin, dhe besueshmeria tek qeverisja vihet ne dyshim. Eshte e rendesishme per Shqiperine vecanerisht ne arenen nderkombetare, per marredheniet si ne rajon ashtu edhe me Evropen dhe me vete Shtetet e Bashkuara, qe vullneti i popullit te cohet ne vend, permes votes se tyre, qe te gjithe te jene te bindur qe kushdo qe te dale fitues, te flase me autoritetin e atij qe eshte zgjedhur nga populli. Nese zgjedhjet jane korrekte dhe transparente dhe vezhguesit dhe njerezit e tjere qe i ndjkin ato, i gjykojne te tilla, une mendoj se besimi rritet se vendimi merret vertet ne emer te votuesve.

  Rezoluta e fundit per Shqiperine pak a shume vinte ne dukje dhe linte te kuptohej qe nga ecuria e ketyre zgjedhjeve, varet edhe bashkepunimi i metejshem i Shteteve te Bashkuara me Shqiperine dhe ky eshte nje nga paralajmerimet me te forta qe behet per Shqiperine. Cfare do te thote kjo ne te vertete? Cfare pasojash do te kishte Shqiperia nese keto zgjedhje nuk zhvillohen te lira dhe te drejta?

  Po, eshte nje deklarate shume e forte, me te cilen ne perpiqemi ta themi hapur dhe qe para se te zhvillohen zgjedhjet, se ne duam te kemi te bejme me nje qeveri, qe eshte zgjedhur nga populli, qe eshte nje demokraci e vertete dhe se nese ka vjedhje votash, nje gje e tille sjell pasoja dhe implikime persa i takon politikes sone te jashtme ndaj vendeve te tjera. Mendoj se cdo vend duhet te aspiroje drejt demokracise ne menyre qe populli te kete ne krye qeverine qe ka zgjedhur vete dhe nese kjo nuk ndodh, Shtetet e Bashkuara mund te ndermarrin disa veprime persa i takon bashkepunimit, ne fushen ekonomike dhe ne drejtime te tjera. Keshtuqe nese zgjedhjet e korrikut jane te lira dhe te drejta, kjo do te ishte shume pozitive per popullin shqiptar.

  Sa mendoni ju se ka ndikur kjo klime e acaruar politike qe disa here ka marre tone personale mes politikaneve kryesore shqiptare per acarimin e pergjithshem te situates dhe per shqetesimin e pergjithshem qe ekziston ne komunitetin nderkombetar per zgjedhjet e ketij viti?

  Pa dyshim qe eshte ne interesin kombetar qe t'i lesh menjane mosmarreveshjet kur eshte e mundur. Ne ketu ne Shtetet e Bashkuara kemi mosmarreveshje mes republikaneve dhe demokrateve, por keto lloj mosmarreveshjesh nuk duhet te shkojne deri ne urrejtje dhe ne tensione qe kane pasoja vertet negative. Demokracia dhe forumet e saj, si per shembull nje Parlament, ose Kongres eshte tribuna ku mund te te zhvillohen debatet, apo shkembehen argumentat, per te paraqitur me ligje, ose rezoluta per shembull qe merren ne shqyrtim, por pastaj duhet te pranosh rezultatin: shumica vendos. Gjithkush duhet ta kuptoje qe nuk mund te fitosh gjithmone.

  Marre nga Zeri i Amerikes
  Ndryshuar pr her t fundit nga Veshtrusja : 24-05-2005 m 17:17

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15
  Autori i raportit t Komiteti Amerikan pr Politikn e Jashtme i konsideron zgjedhjet si pik kritike pr Shqiprin

  David Phillips: T arrestohen qeveritart e korruptuar

  David Phillips, analist pran Kshillit pr Marrdhniet me Jasht, nj organizat prestigjioze me qendr n Nju Jork, i tha Zrit t Ameriks se komuniteti ndrkombtar duhet t'ia bj t qart cilitdo n Shqipri se duhet t respektoj rezultatet e zgjedhjeve dhe se ndihma e huaj do t lidhet me faktin se sa t lira e t drejta do t jen kto zgjedhje. Zoti Phillips sht edhe autor i nj raporti t botuar kto dit nga Komiteti Amerikan pr Politikn e Jashtme, ku bhet thirrje q qeveria, e cila do t dal nga zgjedhjet, t ndjek ligjrisht ish-zyrtart e lart t ndrlikuar n korrupsion dhe t lidhur me krimin.

  far ka ndryshuar n Shqipri dhe n rajon vitet e fundit q zgjedhjet e 3 korrikut po trheqin kaq shum vmendje ndrkombtare?

  M kujtohet kur isha n Shqipri nj jav pas vizits s ish-Sekretarit amerikan t Shtetit, James Baker, dhe n at koh shqiptart prqafuan demokracin dhe afirmuan miqsin me Shtetet e Bashkuara. Kjo miqsi mbetet e fort, por qeveria amerikane mund t bj m shum pr t ndihmuar Shqiprin dhe populli shqiptar mund t bj m shum pr t'i krkuar llogari qeveris s tij, n mnyr q vendi t plotsoj standardet ndrkombtare pr demokracin.

  Vzhgimi i ktyre zgjedhjeve do t ket rndsi mjaft kritike. Cilat jan aspektet kryesore q duhen patur parasysh nga vzhguesit?

  Kto zgjedhje jan absolutisht kritike pr Shqiprin. Ato duhet q t jen patjetr t lira e t ndershme. Partit politike t Shqipris sht e nevojshme t'i vzhgojn kto zgjedhje, pa i provokuar votuesit. Por ka gjithashtu rndsi t madhe q edhe komuniteti ndrkombtar t marr pjes n vzhgimin e tyre. N kt aspekt, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mund t ndihmoj duke nxjerr lejet pr vzhguesit brenda 72 orsh para zhvillimit t zgjedhjeve. Ndrkaq, komuniteti ndrkombtar i ndihmave duhet t'ia bj fare t qart cilitdo q i fiton zgjedhjet, se duhet t respektoj rezultatet dhe se ndihma e huaj do t lidhet me faktin se sa t lira e t drejta do t jen zgjedhjet.

  N nj raport t Komitetit amerikan pr Politikn e Jashtme, ju thoni se Shqipria rrezikon t bhet nj shtet i falimentuar. Cilat jan shenjat kryesore q shikoni ju?

  Shtetet e falimentuara jan shtete q humbasin kontroll mbi territorin e tyre, ato kan kufij poroz, qeveri t paefektshme dhe si rrjedhoj kthehen n pika tranziti pr armt, drogn dhe trafikun e qenieve njerzore. Ato mund t bhen gjithashtu streh pr organizatat terroriste. Askush n Shqipri apo n Shtetet e Bashkuara nuk dshiron q kjo t ndodh. Shqipria tani sht n nj moment kritik t rrugs s saj: ajo ose do t forcoj qeverisjen dhe do t oj m tej integrimin n strukturat euroatlantike, ose, nse udhheqja merr vendimin e gabuar, mund t rrshqas n gjendjen e nj shteti t falimentuar, gj q do t ishte n dm t t gjithve.

  Ju sugjeroni q komuniteti ndrkombtar t publikoj lista t zyrtarve shqiptar t prfshir n korrupsion dhe n krim t organizuar. Prse mendoni se nuk sht br kjo deri tani dhe a dini shembuj t tjer q t jet vepruar kshtu?

  Kjo sht br n vende t tjera t Ballkanit, n Haiti dhe n vende q jan n kufirin e rrshqitjes drejt shtetit t falimentuar. Qeveria e re q do t vij n Shqipri, duhet t provoj se e ka seriozisht lidhur me luftn kundr korrupsionit. Mnyra m e mir pr ta br kt, sht t arrestoj dhe t ndjek ligjrisht shkelsit e rangjeve t larta, qofshin kta nga sektori privat ose ish-zyrtar t qeveris. Lista e zyrtarve q kan imunitet duhet t shkurtohet dhe njlloj si Interpoli q boton nj list t kriminelve t njohur, komuniteti ndrkombtar duhet t botoj nj list t shqiptarve q njihen si t prfshir n krimin e organizuar, n mnyr q transaksionet e tyre financiare dhe udhtimet e tyre personale t kufizohen.

  Cilat jan interesat kryesore t Shteteve t Bashkuara n Shqipri?

  Ekziston nj miqsi e madhe midis popullit shqiptar dhe atij amerikan. Un kam udhtuar shum n bot, por askund nuk kam gjetur njerz q t'i duan kaq shum amerikant. Qeveria shqiptare ka qen jashtzakonisht ndihmuese n luftn kundr terrorizmit. N Afganistan ka trupa shqiptare. Ndrkoh q shumica e vendeve po e ulin pranin e tyre me trupa n Irak, Shqipria po e shton at. Pra, sht e nevojshme t ket bashkpunim m t madh n fushn e siguris midis Shteteve t Bashkuara dhe Shqipris, por prirjet jan t gjitha pozitive dhe shpresat jan q kto prirje pozitive t zgjerohen dhe t vazhdojn.

  Si mund ta ndihmojn SHBA-t Shqiprin m tepr n t gjitha aspektet kritike pr t cilat folm? Sa e efektshme ka qen ndihma deri tani?

  Nuk duhet t kemi asnj dyshim se e ardhmja e Shqipris sht n Evrop. Udhheqsit politik t Shqipris duhet t angazhohen pr politika q ojn prpara objektivat e vendit - pr integrimin n strukturat euroatlantike, bazuar n procesin e Asociim-Stabilizimit, por si e pam n vitet '90, asgj nuk ndodh n Ballkan pa angazhimin amerikan. Prandaj administrata e Presidentit Bush duhet t angazhohet m shum n Shqipri, duke udhhequr nj grup konsultativ vendesh dhuruese pr Shqiprin dhe duke marr pjes n nisma t ndryshme q i drejtojn financimet n aspekte t tilla prparsore, si prmirsimi i infrastrukturs dhe sidomos n fushn e shtetit juridik, t trainimit t gjyqtarve, reformimit t policis dhe administrimit t ekonomis. Nse n Shqipri nuk ka sundim t ligjit, prparimet demokratike t vendit do t bllokohen.

  Mendoni se pjesmarrja e Shqipris me trupa n Irak dhe Afganistan i ka zbutur paksa kritikat q Shtetet Bashkuara do t'i kishin drejtuar qeveris shqiptare prsa i prket korrupsionit dhe krimit t organizuar?

  U takon vet shqiptarve t ngren zrin e protests kur vrejn korrupsion dhe krim t organizuar. Thjesht sepse administrata e Presidentit Bush mund t krkoj t mbyll syt para ktyre problemeve, pasi qeveria shqiptare bashkpunon n luftn kundr terrorizmit, nuk do t thot se vet qytetart shqiptar nuk duhet t'i krkojn llogari qeveris. Qeveria amerikane sht e preokupuar pr shtjen e kriminalitetit dhe t korrupsionit, por politika e saj prmban aspekte t shumfishta. Politika pr popullin shqiptar sht q ai t ket paqe dhe begati n vendin e tij. Shoqria civile duhet t ndrmarr hapa m aktiv pr t'i krkuar llogari dhe transparenc qeveris, me an t pjesmarrjes aktive t organizatave jo-qeveritare dhe sidomos prmes nj shtypi t pavarur.

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15
  Raporti vjetor i Freedom House paralajmron Shqiprin pr zgjedhjet e 3 korrikut


  Zgjedhjet e manipuluara sjellin trazira
  FH: Demokracia n udhkryq, nse votimet sbhen t lira


  Alarmi pr rikthimin e situatave kaotike q kaloi Ukraina apo Gjeorgjia sht dhn dje nga Freedom House, e cila parashikon trazira n Shqipri, nse zgjedhjet e 3 korrikut do t kontestohen.

  Organizata sht krijuar rreth 60 vjet m par nga Eleonor Rusvelt. Ajo punon pr mbshtetje t liris dhe demokracis n bot, Freedom House n raportin e publikuar s fundi, ka br paralele me situatat q ndodhn n Ukrain dhe Gjeorgjin, ku pati kontestime pr zgjedhjet. Sipas Zrit t Ameriks, n parashikimet e saj pr vitin aktual, Freedom House thekson se: Zgjedhjet e prgjithshme jan nj moment vendimtar, pasi do t kushtzojn mbarvajtjen e procesit pr integrimin e vendit n Bashkimin Evropian. Ndrkaq, Partia Demokratike n opozit ka theksuar se, nuk do t toleroj m probleme n procesin zgjedhor, duke prmendur edhe shembullin e Gjeorgjis dhe Ukrains si prgjigje t mundshme ndaj manipulimit t vots. Nse zgjedhjet nuk prmbushin standardet ndrkombtare, thekson Freedom House, demokracia e brisht n Shqipri mund tu lr vendin trazirave dhe krizs. Nisur nga kto shkaqe, kjo organizat n raportin e saj vjetor mbi gjendjen e vendeve n tranzicion thekson se, nse zgjedhjet e ardhshme parlamentare n Shqipri nuk jan t lira e t drejta, qndrueshmria politike e vendit mund t vihet seriozisht n rrezik dhe shprehet se demokracia n kt vend ndodhet n nj udhkryq.


  shtjet e tjera

  Raporti v n dukje probleme shqetsuese n median dhe sistemin gjyqsor. T dyja kan shnuar hapa prapa gjat vitit t kaluar, duke rezultuar n nj perceptim edhe m negativ t publikut pr pavarsin dhe funksionin e tyre. T metat e vrejtura variojn q nga pasiviteti n zbatimin e vendimeve gjyqsore, probleme n zhvillimin e nj procesi t drejt gjyqsor dhe n mbajtjen e t dyshuarve n paraburgim. Organizata veon t metat n proceset gjyqsore ndaj disa figurave t fuqishme politike, gj q v n pikpyetje pavarsin e ktij institucioni. Raporti i Freedom House vren nj rnie n prmbushjen e funksionit t medias s lir. Problemi m i spikatur mbetet varsia e mjeteve t informimit ndaj interesave politike dhe t biznesit, gj q ka kufizuar ndjeshm pavarsin redaksionale, duke dmtuar besueshmrin e medias. Demokracia n prgjithsi ka qndruar n vend-numro. N analizn pr qeverisjen e vendit, Organizata Freedom House thekson se prpjekjet pr t ruajtur ekuilibrin n gjirin e Partis Socialiste n pushtet, ndikuan negativisht n aftsin e qeveris pr t luftuar korrupsionin dhe pr t vazhduar reformat dhe procesin e integrimit n BE. Sistemi qeveriss, thekson Freedom House, mbetet i brisht dhe qeveria aktuale nuk arriti t prmbushte nj numr piksynimesh, ku veohet mosnnshkrimi i nj marrveshjeje asociim stabilizimi me Bashkimin Evropian. Procesi zgjedhor, nj tjetr kriter n procesin vlersues t gjendjes, nuk ka shnuar prparim gjat katr viteve t fundit, thuhet n raport. Raporti vlerson, megjithat, prpjekjet e fundit pr t miratuar ligjin zgjedhor. N analizn e saj, Freedom House v n dukje mungesn e vullnetit politik pr t luftuar korrupsionin. Nj numr skandalesh me institucione dhe zyrtar shtetror kan ndikuar negativisht n perceptimin publik t prpjekjeve pr t luftuar kt problem.  monitorimi i gazetave kryer nga ACAC

  * BALLKAN
  Gazeta Ballkan sht pothuajse e balancuar mes dy partive politike, ndryshe nga faza e par, kur kishte nj tendenc t qart n favor t PS-s. Siprfaqja, dhn dy partive sht pothuajse e njjt dhe konteksti sht i balancuar. Te kjo gazet, parti e tret sht PSD-ja, e cila z 12 pr qind t siprfaqes, duke ln pas LSI-n, e cila ka 6 pr qind. PSD-ja sht trajtuar trsisht n kontekstin pozitiv. Partia e pest sht PDR-ja, dhe me radh vijn PBDNJ-ja, LZHK-ja, ndrsa t tjerat zn nj vend t paprfillshm. Edhe tek politikant, kryetari i PSD-s, Sknder Gjinushi z vendin e dyt dhe trsisht n kontekst pozitiv, ndrsa Genc Pollo vendin e tret po ashtu n kontekst trsisht pozitiv.
  * KORRIERI
  Pr gazetn Korrieri ka nj zhvendosje t dukshme nga mbshtetse e opozits n at t PS-s, por pa u lkundur n preferencat e tyre pr LSI-n. PS-ja dhe Nano kan shtuar siprfaqen krahasuar me dy jav m par, ndrsa jan trajtuar kryesisht n kontekstin pozitiv, ndrsa PD-ja dhe Berisha kan m pak siprfaqe dhe jan t vendosur dukshm n kontekstin negativ. Partit e tjera zn nj vend t parndsishm.
  * SHEKULLI
  Vazhdon t mbetet gazet kritike ndaj qeveris. N prgjithsi sht ruajtur nj baraspesh mes partive n opozit apo kundrshtare me PS-n dhe qeverin. PS-ja z 33% t siprfaqes dhe qeveria 11% t siprfaqes totale, ndrsa PD-ja 23% dhe LSI-ja 15%. Partit e tjera t vogla zn nj vend t paprfillshm. Partia e katrt sht Partia e Blert Shqiptare me 12 pr qind, pra rreth 5 % m shum sesa dy jav m par. Konteksti sht i balancuar mes PS-s dhe PD-s, LSI-ja ka kontekst kryesisht pozitiv, ndrsa Partia e Blert trsisht pozitive, qeveria trsisht negative. Krahasuar me dy jav m par, konteksti sht m i balancuar mes politikanve kryesor Nano dhe Berisha, megjithse ka nj prirje pr ngjyrim negativ n lidhje me kryetarin e PS-s, Nano.
  * GAZETA SHQIPTARE
  Gazeta Shqiptare ka forcuar dukshm ann e saj ndaj PS-s dhe s'ka ndryshuar shum siprfaqen e dhn dy partive kryesore. PS-ja sht vendosur kryesisht n kontekstin pozitiv, ndrsa PD-ja kryesisht n kontekstin negativ, krahasuar me dy jav m par kur ky kontekst ka qn m pak idallueshm pr dy partit kryesore. Fatos Nano dhe Sali Berisha zn siprfaqet m t mdha pr politikant. Nano sht kryesisht n kontekstin pozitiv, ndrsa Berisha kryesisht n kontesktin negativ.
  * PANORAMA
  Kryesisht sht e balancuar mes dy partive kryesore, por me nj mbshtetje t dukshme ndaj LSI-s. Siprfaqja e dhn pr dy partit sht e afrt, por LSI-ja ka zn m shum vend krahasuar me fazn e par, me rezultate nga 18% n 20%. LZHK-ja sht parti e katrt, ndrsa partit e tjera zn nj vend t paprfillshm. Konteksti pr PS-n sht i balancuar, ndrsa ai pr LSI-n, sht kryesisht pozitiv ndrsa pr qeverin kryesisht negativ. Pr sa i prket liderve t partive kryesore, Sali Berisha ka nj rritje t ndjeshme t trajtimit n kontekstin negativ n krahasim me Fatos Nanon, ndrsa hapsira q zn ata sht pothuajse e barabart. Ilir Meta trajtohet kryesisht n kontekst pozitiv.

 6. #6
  Eshte e vertete.

  Nese keto zgjedhje deshtojne apo manipulohen dukshem, do te kete pasoja te renda per Shqiperi. Ndoshta nje 97 e dyte.

  Shpresojme qe gjithcka te shkoje mire

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979
  SHBA: Shqiperia e afte te mbaje zgjedhje ne perputhje me standartet nderkombetare

  Lajmi i ores 8:45 PM


  WASHINGTON (22 Qershor) -Komisioni per Marredhenie Nderkombetare i Dhomes se Perfaqesuesve te Kongresit amerikan miratoi sot projekt-rezoluten qe i ben thirrje Shqiperise te mbaje zgjedhje te lira dhe te drejta. Nenkomisioni amerikan i Dhomes se Perfaqesuesve per Ceshtje Evropiane e miratoi dje kete projekt-rezolute. Kreu i Komisionit per Marredhenie me jashte, Henry Hyde paraqiti projekt-rezoluten, duke theksuar sesa e rendesishme eshte qe zgjedhjet ne Shqiperi te jene te lira dhe te drejta. Anetari i Dhomes se Perfaqesuesve dhe nje nga nismetaret e rezolutes, Chris Smith, ne nje deklarate qe shperndau gjate seances, shprehet se Shqiperia eshte tashme ne gjendje te mbaje zgjedhje ne perputhje me standardet nderkombetare. Ai shtoi se Shqiperia ka bere perparime te ndjeshme ne reformimin e procesit zgjedhor dhe mund te kaperceje nje pengese te madhe jo vetem persa i perket realizimit te tranzicionit drejt demokracise, por edhe pergatitjeve per integrim ne institucionet euroatlantike. "Megjithate ka arsye te forta per t'u shqetesuar se zgjedhjet mund te mos i plotesojne standardet nderkombetare. Masat pozitive qe jane ndermarre mund te mos zbatohen. Nese kjo ndodh, paralajmeron zoti Smith, do te ishte nje deshtim i jashtezakonshem per vendin". Ai shpreh shpresen se me ane te rezolutes se Kongresit, Shtetet e Bashkuara mund te inkurajojne shqiptaret qe te respektojne ligjin, t'i permbahen kodit te sjelljes dhe te respektojne rezultatet e zgjedhjeve. Zoti Smith shprehet se se bashku me anetarin tjeter te kongresit, Elliot Engel e paraqiti rezoluten me shpresen qe Kongresi amerikan te mund te ushtroje ne menyre konstruktive ndikimin e vet, duke u bere thirrje autoriteteve, partive politike dhe faktoreve te tjere, qe te veprojne drejt, ne menyre qe fituesit e vertete ne zgjedhje te jene njerezit qe do te shkojne te votojne. Projekt-rezoluta kaloi ne Komisionin e Marredhenieve nderkombetare, pasi u miratua dje nga Nenkomisioni i Dhomes se Perfaqesuesve per Evropen. Kreu i ketij nenkomisioni, republikani Elton Gallegly, tha se zgjedhjet nuk jane te rendesishme vetem tani qe Shqiperia punon per zhvillimin e sistemit te saj demokratik. "Ato jane te rendesishme sepse do te percaktojne rrugen e ketij vendi ne muajt dhe vitet e ardhshme, ne perpjekjet e tij per tu bere nje anetar plotesisht demokratik i institucioneve euro-atlantike", tha kongresmeni Gallegly. Ai tha se Shtetet e Bashkuara dhe Shqiperia kane marredhenie te forta dhe objektiva te perbashketa per ceshtje te ndryshme si lufta kunder terrorizmit nderkombetar, perpjekjet kunder trafikut njerezor ne Ballkan, si edhe kunder trafikut te narkotikeve. Ai shprehu mbeshtetjen per project rezoluten, qe sic tha ai, e nxit Shqiperine te vazhdoje ne rrugen drejt ngritjes se institucioneve te forta dhe te qendrueshme."E mbeshtes me force miqesine tone me Shqiperine dhe mbeshtes kete project-rezolute qe e nxit Shqiperine te vazhdoje ne rrugen drejt ngritjes se institucioneve te forta dhe te qendrueshme", tha ai. Ne projekt-rezoluten qe u dorezua me 17 maj ne te dyja Dhomat e Kongresit amerikan, senatore dhe ligjvenes shpreheshin se Shtetet e Bashkuara i shohin zgjedhjet e korrikut ne Shqiperi si nje faktor qendror per te ardhmen e marredhenieve mes dy vendeve dhe se ato kane rendesi jetike per integrimin euroatlantik te vendit. Ne Senat, projekt-rezoluta u paraqit nga Senatori Sam Brownback i shumices republikane dhe Senatorja Hillary Clinton e pakices demokrate, ndersa ne Dhomen e Perfaqesuesve, nga republikani Christopher Smith dhe demokrati Elliot Engel. Dhoma e Perfaqesuesve pritet tani ta kaloje rezoluten ne seancen e saj diten e hene. em/em(Zeri i Amerikes/BalkanWeb)
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-01-2003
  Vendndodhja
  Kosove
  Postime
  355
  Athue a eshte duke e pare dikush cfar loje e rezikshme eshte kash luhet me popullin e shkrete shqipetar.
  Mjer ky popull cka e ka gjete.
  Lexoni e mos besoni.
  A ban du mendime aq kontradiktore nga i njejti vend demokratik????


  Senatoret Clinton e Smith paraqesin rezoluten per Shqiperine: Shqiperia e afte te beje zgjedhje  TIRANE (23 Qershor) -Projektrezoluta me numer 155 eshte paraqitur nga nje grup anetaresh te te dyja dhomave te kongresit para nje muaji. Ne kete dokument te paraqitur te Kongresin Amerikan, i behet thirrje qeverise shqiptare per zhvillimin e zgjedhjeve te lira dhe te drejta me 3 korrik. Duke shprehur besimin e plote te Kongresit Amerikan se Shqiperia eshte e afte qe te zhvilloje zgjedhje, ne projektrezolute theksohet se qytetaret do te jene ne gjendje qe perfaqesuesit e zgjedhur t'i bejne pergjegjes. Ne kete projektrezolute kerkohet qe zgjedhjet te mbahen ne perputhje me standardet nderkombetare te cilat jane komunikuar nga perfaqesuesit nderkombetare ne vendin tone. Ne projektrezoluten e miratuar dje ne behet nje vleresim i hapave te ndermarra nga qeveria shqiptare, Presidenti si dhe forcat politike per permiresimin e procesit zgjedhor me qellimin e vetem te zhvillimit nje procesi sipas standarteve nderkombetare. Ne nje nga pikat e projektrezolutes thuhet se Kongresi Amerikan nxit Presidentin e SHBA-se qe t'i transmetoje Qeverise se Shqiperise, te gjitha partive dhe kandidateve politike, dhe popullit shqiptar rendesine e madhe qe Qeveria e Shteteve te Bashkuara i jep ketyre zgjedhjeve parlamentare, si nje faktor thelbesor ne percaktimin e marredhenieve te ardhshme mes Shteteve te Bashkuara dhe Shqiperise. Deklarata Kreu i nenkomisionit per Evropen, republikani Elton Gallegly, eshte shprehur per "Zeri i Amerikes" se zgjedhjet e 3 korrikut nuk jane te rendesishme vetem per te ardhmen e Shqiperise drejt zhvillimit te sistemit te saj demokratik, por: "Sepse keto zgjedhje do te percaktojne rrugen e ketij vendi ne muajt dhe vitet e ardhshme, ne perpjekjet e tij per t'u bere nje anetar plotesisht demokratik i institucioneve euro-atlantike". Ne projektrezoluten e hartuar me 17 maj dhe e paraqitur me pas ne dhomen e Kongresit Amerikan nga Elliot Engel dhe Chris Smith nenvizohet se nje iniciative e tille eshte ndermarre nisur nga fakti qe "Shtetet e Bashkuara dhe Shqiperia kane marredhenie te forta dhe kane objektiva te perbashketa per ceshtje te ndryshme si lufta kunder terrorizmit nderkombetar, perpjekjet kunder trafikut njerezor ne Ballkan, si edhe kunder trafikut te narkotikeve". Zoti Gallegly ka shtuar se Shtetet e Bashkuara po bashkepunojne ngushte me qeverine e Shqiperise per ruajtjen e qendrueshmerise dhe arritjen e begatise ekonomike ne gjithe rajonin. "E mbeshtes me force miqesine tone me Shqiperine dhe mbeshtes kete projektrezolute qe e nxit Shqiperine te vazhdoje ne rrugen drejt ngritjes se institucioneve te forta dhe te qendrueshme", shprehet ai per "Zeri i Amerikes". Paraqitja Ne projekt-rezoluten e paraqitur me 17 maj ne te dyja Dhomat e Kongresit amerikan, senatore dhe ligjvenes shpreheshin se Shtetet e Bashkuara i shohin zgjedhjet e korrikut ne Shqiperi si nje faktor qendror per te ardhmen e marredhenieve mes dy vendeve dhe se ato kane rendesi jetike per integrimin euroatlantik te vendit. Ne Senat, projekt-rezoluta u paraqit nga Senatori Sam Broenback i shumices republikane dhe Senatorja Hillary Clinton e pakices demokrate, ndersa ne Dhomen e Perfaqesuesve, nga republikani Christopher Smith dhe demokrati Elliot Engel i cili njihet edhe si mik i Berishes . em/em (GazetaShqiptare/BalkanWeb)

  .................................................. ............
  ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
  Komisioni pr Marrdhnie Ndrkombtare n Kongresin e SHBA-s miraton rezolutn pr zgjedhjet n Shqipri

  SHBA: Zgjedhjet, rrezik dshtimi

  Smith: Ka arsye t forta pr tu shqetsuar se zgjedhjet mund t mos i plotsojn standardet ndrkombtare

  N.P

  Komisioni pr Marrdhnie Ndrkombtare i Dhoms s Prfaqsuesve t Kongresit Amerikan miratoi dje projektrezolutn, q i bn thirrje Shqipris t mbaj zgjedhje t lira dhe t drejta. Sipas Zrit t Ameriks, kreu i Komisionit pr Marrdhnie me Jasht, Henry Hyde, paraqiti projektrezolutn, duke theksuar sesa e rndsishme sht q zgjedhjet n Shqipri t jen t lira dhe t drejta. Antari i Dhoms s Prfaqsuesve dhe nj nga nismtart e rezoluts, Chris Smith, prmes nj deklarate q shprndau gjat seancs, u shpreh se Shqipria sht n gjendje t mbaj zgjedhje n prputhje me standardet ndrkombtare. Ai shtoi se Shqipria ka br prparime t ndjeshme n reformimin e procesit zgjedhor dhe mund t kaprcej nj penges t madhe jo vetm prsa i prket realizimit t tranzicionit drejt demokracis, por edhe prgatitjeve pr integrim n institucionet euroatlantike. Megjithat ka arsye t forta pr tu shqetsuar se zgjedhjet mund t mos i plotsojn standardet ndrkombtare. Masat pozitive q jan ndrmarr mund t mos zbatohen. Nse kjo ndodh, paralajmron zoti Smith, do t ishte nj dshtim i jashtzakonshm pr vendin. Ai shprehu shpresn se me an t rezoluts s Kongresit, Shtetet e Bashkuara mund t inkurajojn shqiptart q t respektojn ligjin, ti prmbahen Kodit t Sjelljes dhe t respektojn rezultatet e zgjedhjeve. Para se t kalonte n Komisionin e Marrdhnieve Ndrkombtare, projektrezoluta u miratua nga nnkomisioni i Dhoms s Prfaqsuesve pr Evropn. Kreu i ktij nnkomisioni, republikani Elton Gallegly, tha se zgjedhjet nuk jan t rndsishme vetm tani q Shqipria punon pr zhvillimin e sistemit t saj demokratik. Ato jan t rndsishme sepse do t prcaktojn rrugn e ktij vendi n muajt dhe vitet e ardhshme, n prpjekjet e tij pr tu br nj antar plotsisht demokratik i institucioneve euroatlantike", - tha ai. N projektrezolutn q u dorzua nj muaj m par n t dyja dhomat e Kongresit amerikan, thuhej se Kongresi Amerikan mirpret mundsin e Republiks s Shqipris pr t treguar vullnetin e mir dhe gatishmrin e saj n hedhjen e hapave t mtejshme drejt integrimit evropian dhe euroatlantik, duke mbajtur zgjedhjet parlamentare n 3 korrik 2005, n prputhje me standardet e OSBE-s pr zgjedhje t lira dhe t ndershme, si sht prcaktuar n Dokumentin e Kopenhagenit t vitit 1990. Projektrezoluta citon gjithashtu se Kongresi Amerikan ka besim t plot se qytetart e Shqipris, si t gjith njerzit e tjer, duhet t jen n gjendje t zgjedhin prfaqsuesit e tyre n Parlament dhe qeverin n zgjedhje t lira dhe t ndershme, dhe ti bj prgjegjs kta prfaqsues, nprmjet zgjedhjeve n intervale t arsyeshme. N Senat, projektrezoluta u paraqit nga senatori Sam Bronback, i shumics republikane dhe senatorja Hillary Clinton, e pakics demokrate, ndrsa n Dhomn e Prfaqsuesve, nga republikani Christopher Smith dhe demokrati Elliot Engel. Dhoma e Prfaqsuesve pritet ta kaloj rezolutn n seancn e saj ditn e hn.


  far prmban rezoluta

  1. I krkohet qeveris shqiptare q t siguroj q zgjedhjet parlamentare t zhvillohen n prputhje me standardet ndrkombtare pr zgjedhje t lira dhe t drejta.
  Kongresi Amerikan mirpret mundsin e Shqipris pr t treguar vullnetin e mir dhe gatishmrin e saj n hedhjen e hapave t mtejshme drejt integrimit evropian dhe euroatlantik, duke mbajtur zgjedhjet parlamentare n 3 korrik 2005, n prputhje me standardet e OSBE-s pr zgjedhje t lira dhe t ndershme, si sht prcaktuar n Dokumentin e Kopenhagenit t vitit 1990.

  2. Kongresi Amerikan ka besim t plot se qytetart e Shqipris, si t gjith njerzit e tjer, duhet t jen n gjendje t zgjedhin prfaqsuesit e tyre n Parlament dhe qeverin n zgjedhje t lira dhe t ndershme dhe ti bj prgjegjs kta prfaqsues, nprmjet zgjedhjeve n intervale t arsyeshme.

  3. Kongresi Amerikan mbshtet angazhimet e partive politike shqiptare, pr tju prmbajtur nj kodi etike baz pr fushatat, si dhe nxit kto parti dhe t gjith zyrtart zgjedhor n Shqipri q t zbatojn ligjet q lidhen me zgjedhjet dhe t zhvillojn aktivitetet e tyre me nj sjellje t paanshme dhe transparente, duke lejuar vzhguesit ndrkombtar dhe vends t ken mundsin pr t vzhguar t gjitha aspektet e procesit zgjedhor.

  4. Dokumenti i prgatitur nxit presidentin Moisiu q ti transmetoj qeveris shqiptare, t gjitha partive dhe kandidatve politik dhe popullit shqiptar rndsin e madhe q qeveria e Shteteve t Bashkuara i jep ktyre zgjedhjeve parlamentare, si nj faktor thelbsor n prcaktimin e marrdhnieve t ardhshme mes Shteteve t Bashkuara dhe Shqipris.


  Komandot n Irak, deri sa t vendos Koalicioni
  Ministri i Punve t Jashtme, Kastriot Islami, mori pjes n Konferencn Ndrkombtare pr Irakun, q u organizua n Bruksel, si nj iniciativ e prbashkt e Bashkimit Evropian dhe SHBA-s. N ndrhyrjen e tij, ministri i Jashtm Islami shprehu mbshtetjen e qeveris shqiptare pr nj Irak demokratik, i cili po rindrtohet duke vn n themel t tij sundimin e ligjit dhe shtetin e s drejts. Ai theksoi se Shqipria, n kuadrin edhe t prmbushjes s detyrimeve ndrkombtare n luftn kundr terrorizmit, ishte ndr vendet e para q drguan kontigjentet e tyre t forcave ushtarake n Irak. Ismali u shpreh se forcat ushtarake shqiptare po kontribuojn n forcimin e siguris n Irak, n kuadr t operacioneve t koalicionit. Ai siguroi gjithashtu se edhe n t ardhmen Qeveria dhe populli shqiptar nuk do t mungojn t jen prkrah forcave t liris dhe partnerve t vet strategjik, si nj aleat i besueshm dhe mik i popujve q luftojn pr liri, drejtsi e demokraci. N kt kuadr, ai tha se kontributi i Shqipris n forcimin e siguris dhe prania e forcave ushtarake shqiptare n Irak do t vazhdoj edhe n t ardhmen, n prputhje me vlersimet dhe konkluzionet e koalicionit.
  23/06/2005
  KATEGORIA: Politike

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-01-2003
  Vendndodhja
  Kosove
  Postime
  355
  Me ne fund katastrofa e vendit demokratik qe u jep mesim vendeve tjra per demokraci.
  Kjo eshte mjert ne!  Zdhnsi i Departamentit t Shtetit, Adam Ereli, ka krkuar q partit t respektojn Kodin e nnshkruar t Sjelljes

  SHBA: Zgjedhjet, Nano dhe Berisha t njohin rezultatin


  Anila Rama

  TIRAN - Departamenti i Shtetit u ka krkuar drejtuesve t partive politike n Shqipri, nprmjet nj deklarate zyrtare pr mediat, q t respektojn dispozitat e Kodit t Sjelljes, t nnshkruar mes tyre, dhe t pranojn rezultatin e zgjedhjeve. Zdhnsi i Departamentit t Shtetit, Adam Ereli, i ka cilsuar dje zgjedhjet parlamentare t 3 korrikut si nj nga ngjarjet m t rndsishme n Shqipri, q nga koha e rnies s komunizimit. M 3 korrik, shqiptart do t shkojn pr t votuar. Kto zgjedhje prfaqsojn nj ndr ngjarjet m t rndsishme n Shqipri q nga rnia e komunizmit. Zgjedhjet, nse plotsojn standardet ndrkombtare, do t shihen nga Shtetet e Bashkuara dhe nga bashksia ndrkombtare si prov se Shqipria po bn prparim t qart n rrugn pr tu br antare me t drejta t plota e komunitetit euroatlantik. Koht e fundit, udhheqsit e t gjitha partive politike t Shqipris nnshkruan nj kod t sjelljes pr zgjedhjet. Ne e vlersojm kt gjest dhe besojm se ky sht nj tregues se sa mir mund t punojn me njri-tjetrin udhheqsit politik t Shqipris pr t garantuar q kto zgjedhje t plotsojn standardet ndrkombtare, - tha zdhnsi Ereli.
  ***
  M tej ai sht shprehur se SHBA-ja vlerson faktin q krert e partive politike shqiptare jan angazhuar n nj fushat zgjedhore, demokratike dhe t civilizuar. Ai ka ritheksuar gjat fjals s tij, duke shprehur edhe qndrimin e Departamentit t Shtetit, se rndsi t veant kishte fakti q partit politike t respektonin Kodin e Sjelljes t nnshkruar prej tyre para fillimit zyrtar t fushats. Ne jemi t knaqur pr faktin q udhheqsit politik t Shqipris jan angazhuar pr nj fushat demokratike, civile dhe paqsore. Ka rndsi thelbsore q t gjitha partit dhe udhheqsit politik t respektojn dhe tu prmbahen dispozitave t Kodit t Sjelljes, pjes kryesore e t cilit sht pranimi nga udhheqsit dhe mbshtetsit e partive t rezultateve t zgjedhjeve t lira e t drejta. Shtetet e Bashkuara dhe Shqipria kan marrdhnie t shklqyera. Ne kemi gjithashtu vlera t prbashkta t bazuara n besimin ton te demokracia dhe te roli qendror q luan shteti ligjor n ruajtjen e demokracis.
  ***
  Ne u bjm thirrje shqiptarve dhe partive t tyre politike q t shfrytzojn rastin q paraqesin zgjedhjet pr t dshmuar m tej kredencialet demokratike t Shqipris dhe pr ta mbajtur Shqiprin me vendosmri n rrugn drejt hyrjes n institucionet euroatlantike, - prfundon zdhnsi Adam Ereli. Ndrkoh vetm dy dit m par n Kongresin Amerikan sht miratuar rezoluta pr Shqiprin, ku u bhet thirrje pr zhvillimin e zgjedhjeve t lira e t drejta n 3 korrik. Nprmjet rezoluts, i krkohet shtetit shqiptar q zgjedhjet t zhvillohen n prputhje me standardet ndrkombtare. Po kshtu, kjo rezolut nxit presidentin Alfred Moisiu q ti transmetoj qeveris shqiptare, t gjitha partive politike dhe popullit shqiptar rndsin e madhe q qeveria e SHBA-s u jep ktyre zgjedhjeve, si nj faktor thelbsor n prcaktimin e marrdhnieve t ardhshme mes dy vendeve.
  24/06/2005

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Antarsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  Nderhyrje ne punet e brendeshme te Shqiperise nga amerikanet!
  Reagim  Zgjedhjet e tre korrikut kane nje rendesi te jashtezakoneshme per fatet e te gjithe shqiptareve dhe ne vecanti per kosovaret. Shqiptaret duhet te zgjohen nga gjumi dhe te votojne vetem per ata qe bejne polike kombetare. Pa patur nje Shqiperi te forte dhe nacionaliste ne kurre nuk kemi per te qene pjese e barabarte e nje Europe internacionaliste.

  Mesa duket, bota ka vendosur qe te leje ne pushtet Nanon, ky eshte vendimi i Europes dhe si pasoje edhe i SHBA qe mundohet te tregohet shume e kujdeseshme me c'do reagim europian, si kompesim i politikes se tyre per te shuare sado pak antiamerikanizmin.

  Po te shikosh deklaratat qeveritare amerikane qe jane te shpeshta ne ket prag zgjedhjesh ne Shqiperi, ato kane vetem nje hall, te njihen me c'do kusht zgjedhjet e tre korrikut ne Shqiperi edhe nese zgjedhjet vjedhen nga Nano!! Ketu Amerika fiton shume pike duke rritur shume kredibilitetin e humbur ne Europe, pamvarsisht se kjo shkon ndesh me deshirat dhe aspiratat e nje kombi shume te vuajtur sic eshte kombi yne.

  Sot, mua me ra si bombe intervista e kryetarit te komitetit amerikan per zgjerimin e NATO-s, Brus Xhekson, i cili me kete interviste te dhene dije, pa pike diplomacie perzihet ne punet e brendeshme te nje vendi sovran!! Z.Brus nuk thote as me shume as me pak por keto fjale, "Pa patur nje udheheqje te moderuare te shqiptareve (nenkupto nje udheheqje jo kombetare A.B.), shpresat qe kemi per nje zgjidhje demokratike (nen kupto toleruese A.B.) te ceshtjes se Kosoves do te jene te varfera...Jemi te shqetesuare qe te mos kete asnje cfaqje te idese se kthimit te formes se qeverisjes te vitit 1992-1997 (nenkupto kthimin e te djathteve A.B."

  Kur keshtu Amerika paska vendosur qe te jete ne krahun e nje partie ne Shqiperi?! A mos valle kjo eshte Demokracia Amerikane?! Ndoshta.

  Me keto konstatime une jam shume i frikesuare se Nano do ta zgjase pushtetin e tij qe eshte nje pushtet jo shqiptar per te mos thene nje fjale tjeter me te rende.

  Nga burime amerikane mesohet se Berisha mban nje qendrim tejet kombetar dhe Nano nje qendrim tejet internacionalist.
  Por le te themi se cili eshte qendrimi i ketyre dy politikaneve per ceshtjen e Kosoves ne arenen nderkombetare.
  Berisha eshte shprehur hapur se "Zgjidhja e ceshtjes se Kosoves eshte nje problem i vete kosovareve."
  Ndersa Nano ka thene tekstualisht keshtu per Kosoven, "Zgjidhje e ceshtjes se Kosoves eshte nje problem Europian."

  Mjaftojne vetem keto fjalet e tyre qe shqiptaret te mos shkojne ne kutine e votimit me zjarrin e dashurise se partise se tyre sepse partite vijne dhe ikin por vetem me zjarrin e dashurise se kombit shqiptar dhe Kosoves qe eshte pjese e pandare e trungut shqipetar.
  Me respekt
  rtp-ja


  ps. "........Te gjithe kane te drejte te mendojne..
  por ka shume njerez qe i kursejne mendimet!"


 11. #11
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Antarsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756

  Arrow Drejtori i CIA-s Goss vizitoi Tirann

  Drejtori i CIAs Goss - vizit sekrete n Tiran  TIRAN, 27 QERSHOR - Porter Goss, drejtori i Shrbimeve Sekrete Amerikane (CIA), ka vizituar Shqiprin disa dit m par dhe gjat vizits sht takuar edhe me kreun e Qeveris, kryeministrin Fatos Nano.

  Lajmi sht br i ditur n Shqipri, disa dit pasi Goss sht larguar nga vendi, nga zyra e shtypit e kryeministrit Nano, e cila njoftoi pr takimin e kryeministrit me Gossin. Mediat n Shqipri kan qen t befasuara nga lajmi i dhn t hnn nga zyra e kryeministrit pasi Porter Goss ka qen pjesmarrs edhe n konferencn e agjentve t shrbimeve sekrete t Evrops Juglindore, q u zhvillua t enjten dhe t premten e javs q shkoi n Tiran. Takimi Nano-Goss sht realizuar m 24 qershor n selin e Kryeministris dhe temat e diskutuara mes tyre nuk jan br publike nga zyra e kryeministrit.
  Me respekt
  rtp-ja


  ps. "........Te gjithe kane te drejte te mendojne..
  por ka shume njerez qe i kursejne mendimet!"


 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Iliriani
  Antarsuar
  24-03-2004
  Postime
  986

  Shuplaka E Shba-se Per Fatos Nanon

  SHUPLAKA E SHBA-SE PER FATOS NANON

  Shfryhet tollumbacja e kryeministrit per takimin me shefin e CIA-s. Ambasadorja Ris: Cilado parti qe thote na mbeshtet SHBA, e ka gabim. Mbreme, rezoluta e Kongresit: Ngrini nje sistem demokratik

  "Qeveria e Shteteve te Bashkuara nuk mbeshtet ndonje parti te caktuar apo ndonje kandidat te caktuar. Kushdo qe sugjeron apo pretendon ndryshe, e ka gabim". Keshtu deklaroi dje ambasadorja e SHBA-se ne Tirane, Marsi Ris, gjate nje debati per ceshtjen e zgjedhjeve te organizuar dje ne kryeqytet nga Instituti per Studime Nderkombetare. Saktesimi i nje fakti te tille erdhi pikerisht pak dite pasi kryeministri shqiptar, Fatos Nano, la te kuptohej gjate nje interviste ne "Top Channel" se takimi i zhvilluar pak dite me pare mes tij dhe shefit te CIA-s perkthehej si mbeshtetje e SHBA-se per socialistet ne keto zgjedhje. Brenda ketij kuadri, Ris, duke folur ne kete debat, u shpreh se ajo cfare mbeshtet qeveria amerikane eshte thjesht mbajtja korrekte e ketij procesi. Cka sipas saj do te kushtezoje tej mase edhe integrimin e vendit tone ne strukturat euroatlantike. "Zgjedhjet jane me rendesi kritike per Shqiperine. Menyra e organizimit te tyre dhe realizimi i tyre ne perputhje me standardet eshte me rendesi per integrimin e vendit ne strukturat euroatlantike", vuri ne dukje diplomatja amerikane. Ndersa duke u ndalur ne rolin e klases politike per mbarevajtjen e ketij procesi Ris kerkoi prej ketyre te fundit qe "t"i permbahen Kodit te Zgjedhjeve dhe te pranojne rezultatin e tyre". Ndersa, nga ana tjeter, ajo terhoqi vemendjen e medias dhe shoqerise civile "te cilat kane pergjegjesi te madhe ne monitorimin e procesit dhe nxisin pjesemarrjen e qytetareve ne zgjedhje". Ambasadorja amerikane u shpreh gjithashtu se ka shume rendesi qe vota e qytetareve te jete per kandidatin me te mire te ofruar qe vete shqiptaret te mund te marrin ne dore te ardhmen e tyre. "Zhvillimi dhe rezultati i ketij procesi varet ne menyre te konsiderueshme nga votuesit shqiptare dhe nga pushteti qe ata zoterojne ne voten e tyre. Regjistrimi per te votuar, shkuarja ne votime me 3 korrik, dhe c"eshte me e rendesishme, votimi per kandidatin qe perfaqeson me mire interesat e tyre, eshte menyra me e mire ne te cilen shqiptaret te marrin kontrollin e se ardhmes se tyre", ishte mesazhi i Ris per votuesit shqiptare. Nderkohe ambasadorja e SHBA-se preferoi te beje dhe nje koment lidhur me interesin qe ka qeveria qe ajo perfaqeson sa i perket zhvillimit te zgjedhjeve te lira e te ndershme ne vendin tone. "Eshte ne interes te Shqiperise por edhe te ShBA-se qe keto zgjedhje te jene te suksesshme. Ne gezojme nje marredhenie te shkelqyer me Shqiperine dhe popullin e saj, ne e shohim Shqiperine si nje partner te forte si globalisht, sidomos ne Luften kunder Terrorit, ashtu edhe ne rajon. Shtetet e Bashkuara kane nje bashkesi energjike shqiptaro-amerikane brenda vendit. Nje Shqiperi demokatike, e begate, dhe e qendrueshme, e anetaresuar ne bashkesine euroatlantike, eshte nje synim i Shteteve te Bashkuara", mbylli fjalen e saj Ris.

  Rezoluta amerikane

  Dhoma e Perfaqesuesve e Kongresit amerikan miratoi mbreme nje rezolute, ku i behet thirrje Shqiperise te marre masa qe votimet parlamentare te 3 korrikut te zhvillohen ne perputhje me standardet nderkombetare per zgjedhjet e drejta dhe te lira. Rezoluta ishte propozuar nga anetaret e Dhomes se Perfaqesuesve Chris Smith dhe Eliot Engel dhe ishte miratuar javen e kaluar nga Komisioni i Marredhenieve me Jashte i kesaj dhome. Ne kete rezolute, mes te tjerash, thuhet se "Shqiperia ka rastin te demonstroje gatishmerine per te ndermarre hapat qe e cojne drejt integrimit europian dhe euroatlantik duke zhvilluar votime qe perputhen me standardet e OSBE-se per zgjedhje te lira e te drejta. Qytetareve te Shqiperise, ashtu si te gjithe njerezve te tjere, duhet t"u jepet mundesia te kene perfaqesuesit e tyre ne parlament dhe ne qeveri permes zgjedhjeve te lira e te drejta, si dhe t"u kerkojne llogari ketyre perfaqesuesve". Gjithashtu, ne kete rezolute, mbeshtetet ndihma e ShBA-se ndaj popullit te Shqiperise "per te ngritur nje sistem demokratik plotesisht te lire dhe te hapur, nje ekonomi te begate te tregut te lire, si dhe qe Shqiperia te kete vendin e saj ne institucionet europiane dhe euroatlantike, perfshire NATO-n". Gjithashtu, rezoluta i kerkon Presidentit Bush t"i komunikoje qeverise se Shqiperise, te gjitha partive politike dhe kandidateve si dhe popullit shqiptar rendesine e madhe qe qeveria amerikane u jep ketyre zgjedhjeve parlamentare si faktor qendror ne percaktimin e marredhenieve midis Shteteve te Bashkuara dhe Shqiperise ne te ardhmen.


  Koha Jone

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Antarsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756

  SHBA-t dhe BE u kan br thirrje partive politike q t sigurojn zgjedhje t lira n Shqipri


  Tiran, 29 qershor - Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian u kan br thirrje partive politike dhe loderve n Shqipri q t sigurojn mbajtjen e zgjedhjeve t lira dhe korrekte. Ambasadori holandez n Tiran, i cili e prfaqson BE-n dhe ambasadori amerikan than se zgjedhjet demokratike jan krkesa kryesore hyrjen eventuale t Shqipris n NATO dhe afrimin e marrdhnieve t saj me Bashkimin Evropian.
  N zgjedhjet parlamentare, q do t mbahen t dieln jan t regjistruar rreth 2.8 milion votues. Kto zgjedhje do t monitorohen rreth 500 vzhgues ndrkombtar.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Iliriani
  Antarsuar
  24-03-2004
  Postime
  986
  Zgjedhjet e 3 korrikut, me rndsi kritike pr Shqiprin

  Marcie B. Ries


  Mendoj q t gjith e dim se zgjedhjet e ksaj t diele jan me rndsi kritike, q Shqipria t vazhdoj n rrugn e saj t zhvillimit demokratik. Zhvillimi i ktyre zgjedhjeve, si dhe nse ato do t prmbushin standardet ndrkombtare, do t prcaktoj gjithashtu n nj mas t madhe prparimin e Shqipris drejt integrimit n strukturat euro-atlantike.

  Qeveria e ShBA sht shum e interesuar pr kto zgjedhje. Ne kemi ndjekur me interes t madh zhvillimet e lidhura me to dhe do t vazhdojm ta bjm nj gj t till.

  Dua t them dika q e kam thn edhe m par se Qeveria e Shteteve t Bashkuara nuk mbshtet ndonj parti apo kandidat t caktuar. Kushdo q sugjeron apo pretendon ndryshe, e ka gabim. Ajo q Shtetet e Bashkuara mbshtesin, sht nj proces i zhvilluar n prputhje me standartet ndrkombtare dhe nj proces q prfaqson vullnetin e popullit shqiptar.

  Procesi zgjedhor prfshin shum aktor, prfshi partit politike, kandidatt dhe 'sht m e rndsishme ju, votuesit.

  sht thelbsore q t gjitha partit dhe udhheqsit politik t respektojn dhe t'iu prmbahen dispozitave t Kodit t tyre t Etiks, nj pjes kye e t cilit sht pranimi nga udhheqsit dhe mbshtetsit e partive i rezultateve t zgjedhjeve q shprehin qart vullnetin e popullit shqiptar.

  Nxisim t gjith udhheqsit e partive, kandidatt e tyre dhe mbshtetsit e partive q t respektojn Ligjin Zgjedhor dhe Kodin e Etiks, dhe t veprojn brenda kuadrit dhe institucioneve t ngritura pr t administruar zhvillimin e ktyre zgjedhjeve.

  Media dhe shoqria civile kan gjithashtu prgjegjsi t rndsishme. T dyja monitorojn procesin, sigurojn loj t ndershme mes t gjith aktorve, si dhe nxisin pjesmarrjen e qytetarve. E ndrgjegjshme pr kt, Qeveria e SHBA, si dhe qeveri dhe organizata t tjera, kan dhn asistenc si pr prgatitjen e zgjedhjeve, ashtu edhe pr ofrimin e informacionit pr votuesit mbi mnyrn e votimit. Dhe sigurisht, do t jemi edhe pjes e prpjekjes pr monitorim.

  sht n interes t Shqipris - por edhe t SHBA - q kto zgjedhje t jen t suksesshme. Ne gzojm nj marrdhnie t shklqyer me Shqiprin dhe popullin e saj; ne e shohim Shqiprin si nj partner t fort si globalisht, sidomos n Luftn kundr Terrorit, ashtu edhe n rajon. Shtetet e Bashkuara kan nj bashksi energjike shqiptaro-amerikane brenda vendit. Nj Shqipri demokratike, e begat dhe e qndrueshme, e antarsuar n bashksin euro-atlantike, sht nj synim i Shteteve t Bashkuara.

  Zhvillimi dhe rezultati i ktij procesi varet n mnyr t konsiderueshme nga votuesit shqiptar dhe nga pushteti q ata zotrojn n votn e tyre. Regjistrimi pr t votuar, shkuarja n votime m 3 korrik dhe 'sht m e rndsishme, votimi pr kandidatin q prfaqson m mir interesat e tyre, sht mnyra m e mir n t ciln shqiptart t marrin kontrollin e s ardhmes s tyre.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  kjo eshte gje e mire por e pa mjaftueshme per Risen..

  Jan dy pale ne Shqiperi..
  Njera pale..PD-ja .. nuk ka thene se Na do Amerika..Neve e nuk e do Nanon.. kurse ai i pales tjeter ka thene shkoqi-tshem se Amerika na do neve (mua Nanon) e nuk do ti shoh syte Berishes..

  Pra rMariz Rasja a si e ka emrin.. ambasadorja pra e Amerikes duhej qarte te drejtonte Shuplaken atje ku duhej.. pra tek pala mashtruese..
  Kjo eshte neutraliteti..Kjo do ishte e Mjaftueshmja diplomatikisht e njerezisht..

  Ka muaj te tere qe Nanua fryn bulshit e trumbeton se Ate ( Berishen) nuk e do askush Jashte.. dhe kjo po.rdhe e vonuar e Rices eshte si kofini pas te vjeli..

  Ajo hapur kohet e fundit eshte pare ekraneve duke Gershanuar shirita me Nanosin e Arben Hajno Malo pocin..

  Pra i mbetet Saliut qe te mos i haje kto fiq mufka qe leshon pasuesja e Mariz Caush Mejdan Linose..
  Saliu duhet te kaloje ne zhgjenderr..

  Ki milet qe po ja mbush Sheshet.. a e di se Votimi nuk perfundon ne Miting...
  90 % e tyre te mjereve me aq e lene betejen..
  Vajtem thon te Saliu.. u kry.. si thon gjakovsit..e kaq..
  mirpo..hm..
  pra Saliu duhet te kujtohet per Carta Canten e famshme latine.. se ajo qe do vendose eshte se a do vene kta miljona njerez Sali-berishas ne Kuti.. a e dine ku e kan kutine.. a e i ka Saliu komisioneret prej Betoni qe nuk genjehen nga Lesko -Dokle nano-Bidoni.. a i ka ne cdo zone te kompletuar e te instruktuar kta komisionere..a i ka te zgedhur e tamam demokrate.. dhe a do jen ata aq trima te perballen me kallashet e pistolat e Mezan Bizhgo Malove xhepaxhive qe nga Kopliku ne Sarande e Delvin e Bilishte..
  keto gjera pala nanoiste i ka te kopsitura ..kur thone labo kapterrat.. pra i ka top te ujdisura bukur nga nje armate fronto-keshilltaro-fukso spiunave qe nga koh e e partise mm ..plus sot e rinovuar e sofistikuar kjo armate kanibale lagje fshatrash.. me mijra nga fresho-banditet e modernizuar qe i thajne dhe kompjuterat..
  pra i njejti shoku Lame apo Kico eshte tek zyra e Votimit qe ka qene qe me 1957 e deri ne 90 -ten.. e ku instikti i rajase vepron tek te mjeret qe dridhen para atyre krokodileve envero-iste.. e te rinia e tyre jane perseri ata por me te eger se gjysherit..
  gjyshi cizmet e kapterrit mbronte athere po keta nashti mbrojne Kulla 20 katshe hotel bordello e pika zinxhir karburanti.. magaze sheqeri e vaporra me koli cigaresh.. mbrojne vila e BM V ra.. e plot e plot te ARDHURA.. qe thot Nanua i tire fam madh..
  Pra kan pse vene ne KUTI e pse ta mbrojne ate Kuti..
  E per ato te ardhura jan gati kallash e bidona ti perdorin e vrrat e motra mamave po qe nevoja ti ven ne perdorim..

  Po e ngrata Pd..?
  e sa pun i duhen asaj..
  pra ka nje mal me pune e varfera pd.. dhe kam frike se duke e ditur se eshte ky mal me pune.. Pd e le te kryme punen me mitingje..
  Kusuri.. i lihet Magjise.. po ska magji..
  PD.. Parti e dembelave ne se deshton kte radhe pikerisht ne kte qafe qe thash do thyej qafen.. se kjo qafe nuk merret me llogje.. por me pune derrce e te tille ne PD ska..pik..
  Kurse moz Rucua te tille derra kokulur qe punojne nat e dite per kucedren parti te tiren ka me mijra.. Mjafton nje xerr tu beje dhe i ka ne kembe dhe ne 3 te nates..

  Cili mitingash nga ata qe vene tek saliu e di se cdo beje me 3 Korrik???

  Ata sdine asgje.. Ata sdine ku do ven kryq ata sdin ku do votojne Partine..ku kandidatin etjetj..

  PS po ja u con te gjthve nen dere modelin e fleteve te Votimit ku natyrisht e ka treguar se ku do vihet kryqi mbi partine e mbi kandidatin..e kuptohet shembull u eshte bere..PARTIA SOCIALISTE..si Parti dhe MIMI Kodhel Bizhgo Harasan hajdut ahmetat e kanibal Mezan Luizat si kandidate..

  Ne se jam i gabuar me thoni..

  Pra kty eshte esenca e puneve..

  Ne se fiton Pd kte radhe do jete Ngjarja me e bukur ne historine tone..Do jete festa e shqiptareve te vertete festa e dinjitetit festa e te vertetes.. dhe dita e turpit te atyre mijra e mijra kanibaleve socialisto-enveriste nanoiste qe mbasi vrane e prene 50 vjet..mbasi vodhen e rropen tash 8 vjet.. do ikin ne te semes se do tu numrohen te gjitha..nje e nga nje..

  Per Azemin duhet votuar per te mjerin Genc Sina .. per ata mijra fotoksin pirese qe i lan femijet jetime nenat zemer djegura.. per Lek Cokun qe e masakruan kanibalet.. por edhe per ta gezuar Doktorrin qe u ndesh i pari me Bishen e na solli me studentet Demokracine..
  Ja vlen te votosh PD e Berishes..se skemi ndonji Pd me te mire..

  qashtu..

 16. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15
  Dhoma e Prfaqsuesve t Kongresit Amerikan miraton rezolutn pr zgjedhjet n Shqipri

  Rezoluta: Zgjedhjet prcaktojn marrdhniet me SHBA-n

  Shekulli

  TIRAN Dhoma e Prfaqsuesve t Kongresit Amerikan miratoi mbrmjen e s hns nj rezolut ku i bhet thirrje Shqipris t marr masa q votimet parlamentare t 3 korrikut t zhvillohen n prputhje me standardet ndrkombtare pr zgjedhjet e drejta dhe t lira. Rezoluta ishte propozuar nga antart e Dhoms s Prfaqsuesve, Chris Smith dhe Eliot Engel, dhe ishte miratuar javn e kaluar nga Komisioni i Marrdhnieve me Jasht i ksaj dhome. Edhe Senati amerikan ka dal me nj rezolut t ngjashme. N rezolut thuhet se Shqipria ka rastin t demonstroj gatishmrin pr t ndrmarr hapat q e ojn drejt integrimit evropian dhe euroatlantik, duke zhvilluar votime q prputhen me standardet e OSBE-s pr zgjedhje t lira e t drejta. N rezolut thuhet gjithashtu se qytetarve t Shqipris, ashtu si t gjith njerzve t tjer, duhet tu jepet mundsia t ken prfaqsuesit e tyre n Parlament dhe n qeveri, prmes zgjedhjeve t lira e t drejta, si dhe tu krkojn llogari ktyre prfaqsuesve. Rezoluta mbshtet angazhimin e shprehur nga partit politike t Shqipris pr t respektuar Kodin e Sjelljes gjat fushats dhe u bn thirrje ktyre partive si t gjith zyrtarve zgjedhor, tu prmbahen ligjeve q lidhen me zgjedhjet, ti kryejn aktivitetet e tyre n mnyr t paanshme dhe transparente dhe t lejojn vzhguesit e huaj e t vendit t ken mundsi t monitorojn lirisht t gjitha aspektet e procesit elektoral, si jan takimet publike t fushatave, kandidatt, mediat, votimet, numrimi i votave pas zgjedhjeve dhe ankesat q lidhen me to. N rezolut mbshtetet ndihma e Shteteve t Bashkuara ndaj popullit t Shqipris pr t ngritur nj sistem demokratik plotsisht t lir dhe t hapur, nj ekonomi t begat t tregut t lir si dhe q Shqipria t ket vendin e saj n institucionet evropiane dhe euroatlantike, prfshir NATO-n. Gjithashtu, rezoluta i krkon presidentit Bush ti komunikoj qeveris s Shqipris, t gjitha partive politike dhe kandidatve, si dhe popullit shqiptar, rndsin e madhe q qeveria amerikane u jep ktyre zgjedhjeve parlamentare, si faktor qendror n prcaktimin e marrdhnieve midis Shteteve t Bashkuara dhe Shqipris n t ardhmen.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  Dje dha Shuplaken ambasadorja amerikane..pa asnji adrese megjithse arsyet per te dhene shuplaka nuk vinin nga Saliu por nga Nano..

  Por pa u ftof ala shuplaka e djeshme pa adrese e ambasadores Raisja, ajo u duk perseri sot ne ekranet e televizioneve Shqiptare..krah per krah me Arben Malo Caco Hajdutat..e Nanos.. duke firmosur ca kontrata a marreveshje e sdi cfare mes bandes se malo caco poc nanosave dhe Botes..

  Pikerisht sot e paskan gjetur nje far banke e sdi kujt me qene ne Tiran me firmos ca Suksese te qeverise Malo-Nano-Cace.. e aty patjater duhej te cfaqej Ambasadorja amerikane?

  Pra as Raisja e as rroku nuk kan dale rastesisht ne Ekran.. Kjo eshte e qarte..

  Pra dje Raisja desh te laj m .utin me sh.urre e sot me vrap ta ndreqe "demin" qe mund ti ket bere Nanosit ne Marshimin e tije fitimtar..
  Pra 97-tatistet kanibale duhet te vazhdojne pushtet -mbajtjen.. kjo eshte mesazhi nga Jashte..
  Por Populli me duket ka nje tjeter mesazh per tu dhene ne 3 Korrik..  Me 3 korrik shpresoj ti jap nje shuplake ky Popull gjith asaj Mafies nderkombetare qe.. ri-solli ne pushtet stalino-isto-hajduto-kanibalet e Nano Malo Caushave te Enver Hoxhes..


  aj hop sou..

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681
  Pse jan te detyruar amerikanet te sqarojn qendrimin e tyre me nje deklarate, gje qe nuk ndodh me asnje vend te botes.

  Sepse shqiptaret jane aq te zgjuar , saqe per ti kuptuar gjerat i duan me shkrim.

  sepse shqiptaret nuk kane nje ideal por cdo vit e nderrojn pllaken sipas interresit ose mjaftojn dy takime me politikan te larte te huaj per ti nderruar mendjen.

  sepse shqiptaret nuk kane asnje intelektual apo politikan model ku te mbeshteten por kane diletant politikan dhe hajdut.

  Psh
  Sikur neser te shkojn ne shqiperi dy BUSHAT , TONI BLER , BERLUSKONI ,PUTIN , dhe te takojn Berishen ja u garontoj une qe zgjedhjet jane te fituara , dhe e kunderta po te takojn Nanon.


  Domethenien e saj kuptoheni vet.

  Ky eshte populli yne.

 19. #19
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15
  dardajan, te te jap edhe une nje arsye per tia shtuar listes tende?

  Sepse nje dite me pare kryeministri Nano doli dhe u fry pak perpara kamerave ashtu sic e ka zakon duke u munduar qe te perdorte nje vizite pune te shefit te CIA ne Ballkan me te gjithe shefat e sherbimit sekret te rajonit, qe u mbajt ne Tirane, duke thene fjalet me plot mburrje: "politika amerikane ne rajon fillon nga zyra ime".

  Ambasadoria amerikane vetem sa beri detyren duke i shkulur veshin ne publik.

  Albo

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Antarsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756

  Amerikant, t krcnuar n Shkodr

  Vetm tri dit para zgjedhjeve, selia e SHBA-s n Tiran paralajmron qytetart amerikan

  Amerikant, t krcnuar n Shkodr

  Ambasada: Jemi t shqetsuar pr krcnime t mundshme nga element kriminal

  A.Rama

  TIRAN-

  Ambasada Amerikane n Tiran ka paralajmruar qytetart e saj q ndodhen n zonn e Shkodrs q t jen shum vigjilent dhe t kujdesshm gjat ktyre ditve. Nprmjet nj njoftimi t publikuar n faqen e saj t internetit, selia diplomatike e Shteteve t Bashkuara t Ameriks shpreh shqetsimin e saj lidhur me krcnime t mundshme fizike q mund t drejtohen ndaj qytetarve amerikan, t cilt ndodhen aktualisht n Shkodr nga alement kriminal t caktuar.

  Njoftimi i Ambasads Amerikane vjen n nj koh kur duhen vetm 3 dit nga zhvillimi i zgjedhjeve t prgjithshme. Ambasada Amerikane sht e shqetsuar pr krcnime t mundshme nga element kriminal kundr siguris fizike t qytetarve amerikan n zonn e Shkodrs.

  N kuadrin e ktij shqetsimi, ambasada paralajmron t gjith qytetart amerikan n zonn e Shkodrs t bjn kujdes dhe t ken nj nivel t lart vigjilence gjat t gjith kohs. Qytetart amerikan mund t kontaktojn Seksionin Konsullor t Ambasads Amerikane nprmjet numrave prkats t telefonit, - thuhet n njoftimin zyrtar t ambasads n faqen e internetit. Por selia e Ambasads Amerikane njofton se edhe shtetasit q jan duke udhtuar n zonn e Malsis s Madhe apo n Tropoj, duhet t marrin masa t tilla, pra t jen t kujdesshm dhe vigjilent gjat udhtimit, pasi rrezikohen nga veprime kriminale t elementve t caktuar. Edhe pr kta qytetar, selia diplomatike e SHBA-s ka krkuar q pr do problem q mund t ken, t lidhen n mnyr t menjhershme me Seksionin Konsullor.

  Qndrimet e SHBA-s

  Ndrkaq Departamenti i Shtetit nprmjet qndrimeve zyrtare q ka mbajtur, i vlerson zgjedhjet parlamentare t 3 korrikut si nj hap shum i rndsishm pr ecurin e vendit n proceset euroatlantike. Kongresi Amerikan miratoi vetm pak dit m par nj rezolut t posame pr zgjedhjet, duke u krkuar forcave politike q t zbatojn Kodin e Sjelljes t nnshkruar mes tyre n prani t presidentit Alfred Moisiu. Rezoluta krkon gjithashtu q partit politike t angazhohen q kto zgjedhje t zhvillohen n prputhje me standardet ndrkombtare, pra t jen t lira dhe t drejta. Nga ana tjetr, zdhnsi i Departamentit t Shtetit, Adam Ereli, deklaroi zyrtarisht se SHBA-ja u krkon forcave politike n Shqipri q t njohin dhe t pranojn rezultatin e zgjedhjeve t 3 korrikut. Ereli ka theksuar edhe nj her se SHBA-ja e vlerson maksimalisht ecurin e zgjedhjeve politike. SHBA-ja do t vij pr her t par me nj grup vzhguesish pr t par nga afr zhvillimin e zgjedhjeve parlamentare.


  Islami: Nuk e di se n Shkodr ka probleme sigurie


  TIRAN- Ministri i Punve t Jashtme, Kastriot Islami, deklaroi dje se ai nuk kishte asnj informacion lidhur me njoftimin q Ambasada Amerikane kishte br pr t paralajmruar shtetasit e saj pr tu ruajtur nga krcnime t mundshme fizike. Islami tha dje se ai nuk ishte n dijeni pr kt fakt dhe nuk kishte marr njoftim zyrtar nga Ambasada Amerikane pr nj shqetsim t till. Nuk jam n dijeni se n Shkodr ka probleme sigurie. Por shtete t ndryshme, her pas here, paralajmrojn shtetasit e tyre q banojn n nj vend tjetr, lidhur me problemet e siguris. N t gjith vendin kto dit kan ardhur vzhgues t huaj pr zgjedhjet parlamentare t 3 korrikut, t cilt jan akredituar n KQZ. Ne nuk kemi asnj indikacion nga ambasada t ndryshme pr mundsit e rrezikut ndaj shteasve t tyre, - tha Islami. T njjtn gj konfirmoi edhe sekretari i prgjithshm i Ministris s Punve t Jashtme, Roland Bimo.
  30/06/2005
  shekulli
  Ndryshuar pr her t fundit nga RTP : 30-06-2005 m 07:27
  Me respekt
  rtp-ja


  ps. "........Te gjithe kane te drejte te mendojne..
  por ka shume njerez qe i kursejne mendimet!"


Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. A sht krcnim Amerika pr paqen botrore?
  Nga ORIONI n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 212
  Postimi i Fundit: 09-05-2011, 09:49
 2. Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 17-01-2007, 10:58
 3. Llotaria Amerikane, skualifikohen mashtruesit
  Nga ALBA n forumin Emigracioni
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 16-06-2004, 08:17
 4. Mbi politikn e jashtme t SH.B.A.-s
  Nga Eni n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 175
  Postimi i Fundit: 13-02-2004, 11:06
 5. Politika e SHBA-se karshi Shqiperise
  Nga Brari n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-10-2002, 22:14

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •