Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1

  Endri Xhafo -- Poezi

  Nje lule

  Dikur era perfshiu maje nje gremine,
  ne rreze shkembi
  nje lule te vogel.
  Ish nje lule,
  qe ne shkretetiren gri te pajete
  dikur mbiu si nje nuse,
  stolisur plot pikellim.

  Eajo lule dikur maje shkembi,
  duket sqe tjeter vec nje keqkuptim.
  1993


  Mall dhe Impotence

  Kurvushka, mu shpif fotografia jote.
  Te betohem per kete.
  Mefytyren fiksuar ne nje cast te vetem,
  qe s'mund ta shoh dot me.

  Ndiej e vogla kurvushka ime heroine,
  qe malli atehere per ty me paska marre.
  Xheloz te klith nje here fort,
  Harrakat si nje femije i prape.

  Kam mall te jesh ketu.
  Ne kohen qe rrjedh te te kem prane.
  Mekane munguar castet e bukura,
  te tmerrshmet po aq qe kur ste kam pare.

  Me mall sjell nder mend zeniet
  dhe pastaj sharjet e shumta rrugacerisht.
  Ndonjhere ma ktheje me te njejten monedhe,
  si ne barcoletat me jevgjite.

  E shaheshim pastaj papushim
  me nervat tona te marra ne,
  (nostalgji per to sot kam).
  Dhe atehere s'dija kush me i cmendur nga ne te dy qe.

  me ka marre amlli per ty kurvushka ime heroine,
  me ka marre vertet.
  Ti s'je ketu ta besosh. Ti je larg shume
  e, s'me pret.

  Ky mall bezdises si pa kuptuar,
  me ben impotent kurvushka ime.
  Me te tjerat duket s'do qe une te shkoj.
  Servirur kjo si shenje besnikerie.
  1993


  I kushtohet A.

  Te mashtrova.
  Shume here u mburra me kete.
  Me ty dashuri pastaj bera
  pa ndiere sigurisht asgje.

  Me pas akoma mu merzite
  deri ne neveri mu velen syte.
  Te tuat biseda
  loket e seksi yt.

  Ti per mua nuk ishe asgje.
  Nje cope ehere edhe aq.
  Ne jeten time asgje s'ndryshoi,
  e tani aq me pak.

  Ajo here morri fund.
  Asgje s'mbetet per ty kujtuar.
  Te mashtrova dikur.
  Ti ishe ber eper t'u mashtruar.
  1993  Merzi

  Vdiq nje vajze
  dhe femijeria hedhur krahesh
  si kujtim i diellit perendues
  qe kercen me litar.
  Dhe ne kopshtin e ndergjegjes
  te rrugetyer frikshem
  ca varre trendafilesh te njomur
  me lot hipokrizie
  ne nje denesje te vonuar
  per dashuri te rreme
  te ofruar bujarisht
  prejt dikujt:
  Koleksionisti i apasionuar
  i copetimit te zemrave.
  Nje vajze me pak
  dhe rete e shperbera
  dhe qielli pa forme
  nga vrima mes kembeve
  me gjakun e ndrojtur
  e bardha u be e kuqe
  e kaltra u cngjyros
  Nje grua me shume.
  1995  Zbrazeti

  u ndieva i zbrasur sot pa ty
  Gjithshka ne brebdesi te vetvetes
  m'u duk e hedhur pertoke.
  Nervat-brinjet-ngacmimet.
  Zemra-testikujt-mushkerite.
  Trute- e folura- mendimet,
  ndjesite.

  Si nje psikopat i pagjume u end i vetmi mendim
  e vetmja frymarrje (artificiale sigurisht)
  i vetmi transfuion gjaku pa virus HIV
  i vetmi nocion nacional joshovinist,
  e vetmja merzi:
  Bota, njerezit, oret,
  bileten e largesise kishin prere tek ti.

  Bota, njerezit, oret,
  dikur bene nje "bluff" pokeri.
  Ata mund te benin fare mire pa ty.
  E pashe kete sot kur nga normaliteti i rrjedhjes
  shtrati i thare u rimbush.
  Mungesen tende gjer ne dhembje,
  s'e ndjeu vec meje tjeterkush.

  Boshesia u kthye ne humnere
  ku gremisen fatalisht shoket, pershtypjet,
  fiksasionet, epshet. Qielli hapi barkun
  per te vjelle vrer kunder gjithe c'ngjau.
  Shiu me shoqeroi i dehur tape neper rruge,
  dhe ne fund me vu doren mbi sup,
  e qau.
  15 shtator 1993  Femrat jane njesoj

  Femrat jane shikim i zbehte
  i henes verdhacuke
  nates se pagjume te veres
  mbeshtjelle me rroba banjoje
  shatervan epshesh te etur
  te jetes.

  Femrat jane nje lloj mengjesi
  i lagesht vesor.
  Model nudo i penelit jane femrat
  dhe poetpijanecit:
  percartje talenti
  ethesh dashurore.

  Femrat jane jetimore
  e ndienjave rrugace
  nen rrecka kujdesi shpefillur
  dhe dallge deti xhuxhe jane
  qe shkumbojne bregun:
  ( i pafuqishem inati
  ndrydhur ne pamundesi shprehjeje).

  Femrat jane njesoj:
  -ylber shkaperthyes i rrezeve
  ne pyllin e trullosur nga furtuna
  - mall i permbysur mutthenes
  rrufitur me gllenjka te vogla
  - dehje ferneti
  - virus HIV
  - asfiksim
  pastaj:
  - bilete avioni per larg
  - miniatura e nje kurve
  - ca vjetersira te daleboje melankonie.
  Njesoj jane femrat
  motive ndarjesh me dhimbje.

  Femrat jane shembelltyra
  e budallepsur e seksit mashkull,
  te cilit kravaten i lidh
  perpara takimit ... me nje femer tjeter.
  1994
  Imagjinata eshte me e rendesishme se sa njohuria
  Einstein

 2. #2
  It's not enough to speak.
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  353

  I lexova,

  Perfundime cinike , por te shprehura me nje art te rralle. Ka botuar ndonje liber me pare?
  Egersi ne shprehje, por duket se fshehin nje brishtesi te madhe, nuk e di , por keshtu mendoj....Dikea

 3. #3
  keto poezi jane marre nga libri "Zbrazeti" qe Xhafo ka botuar kur ka qene ne vit te dyte fakultet. nje pjese e mire e tyre jane shkruar kur ai ka qene vetem ne vit te dyte gjimnaz ne mos gaboj.

  me se dakort me mendimin tend
  Imagjinata eshte me e rendesishme se sa njohuria
  Einstein

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e nestorp
  Anėtarėsuar
  07-07-2009
  Vendndodhja
  Londer
  Postime
  514
  Nje pyetje kishaos gje ai E Xhafua i Topchanel ky?

 5. #5
  viva voce
  Anėtarėsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  Te dobeta dhe pa nivel artistik
  Dhe sigurisht qe me vjen keq qe e them kete, por me mire keshtu.
  sereno

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •