Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13
 1. #1
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  nė realitetin e hidhur
  Mosha
  38
  Postime
  2,166

  Bertolt Brecht

  Kush ka lajme dhe material reth kesej figure te shquar te letersise humaniste dhe teatrit gjerman eshte i lutur ta sjell ne kete teme. Sapo te gjej kohe do sjell material te ri.


  "Gjeneral, neriu eshte teper i dobishem
  mund te vrasi, mund te luftoje, mund te pilotoje
  por ka nje mangesi....
  mundet te mendoje" B. Brecht (1898-1956).

 2. #2
  ................
  Anėtarėsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  Citim Postuar mė parė nga Kryeplaku


  "Gjeneral, neriu eshte teper i dobishem
  mund te vrasi, mund te luftoje, mund te pilotoje
  por ka nje mangesi....
  mundet te mendoje" B. Brecht (1898-1956).
  Domethėnėse shumė...faleminderit kryeplak qė e solle.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  "Gjeneral, neriu eshte teper i dobishem
  mund te vrasi, mund te luftoje, mund te pilotoje
  por ka nje mangesi....
  mundet te mendoje" B. Brecht (1898-1956).
  kjo eshte nje poezi me e gjate ne mos gaboj...

  a ke mundesi ta sjellesh te gjithen, Kryeplaku?...

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Poezi nga Bertolt Brecht

  KENAQESITE


  Shikimi i pare nga dritarja sapo zgjohesh
  Libri i vjeter qe rikthehesh ta takosh
  Fytyrat entuziaste
  Bora, nderrimi I stineve
  Gazeta, nje qen, dialektika
  Te lahesh ,notimi, muzike e vjeter
  Kepuce komode, te kuptosh , muzike e re
  Te shkruash , te udhetosh , te kendosh dhe te jesh i dashur  ……

  Nga tigrat shpetova,
  Me gjakun tim ushqeva ēimkat,
  Por per te ngrene,
  Me hengren mediokret!"
  KOHE TE VESHTIRA PER POEZINE

  Po, une e di: vetem i lumturi
  eshte i dashur. Zeri i tij
  degjohet me kenaqesi. fytyra e tij eshte bukur.

  Pema e shtrember ne kopesht
  eshte frut e nje terreni te keq, por
  ato qe kalojne e shohin si topall
  dhe kane te drejte.

  Barkat e gjelberta dhe velat e lumtura
  une nuk i shoh. Mbitegjtha
  arrij te shoh rrjeten e ēare te peshkatarit

  Sepse flas vetem per faktin
  qe kurrizi 40vjecar ecen ne menyre te kerrusur ?
  gjokset e vajzave
  jane te nxehte si perhere.

  Nje rime ne kengen time
  do me dukej gati si nje heroizem
  tek une luftojne
  entuziasmi per lulen e molles
  dhe terrori per muhabetet e bojaxhiut (te hitlerit)

  Por vetem sekondi
  me shtyn drej tryezes per te shkruar.
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 5. #5
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  nė realitetin e hidhur
  Mosha
  38
  Postime
  2,166
  Ate shprehjen e lexova perseri dhe perkthimi i sakte eshte (pa e humbur kuptimin sigurisht) :
  "Gjeneral, njeriu eshte i dobishem shume
  mundet te pilotoje, mundet te vrasi
  por ka nje mangesi
  di te mendoje"

  xeni nuk e di kete poezi qe thua, por do e kerkoje
  Era, te bukura poezite qe na solle

  Do sjell edhe material tjeter...

 6. #6
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  nė realitetin e hidhur
  Mosha
  38
  Postime
  2,166
  Bertolt Brecht:

  PYETJET E NJE PUNETORI NGA LEXIMI

  Kush e ndertoi Thiven shtatporteshe?
  Neper libra ekzistojne emrat e mbreterve.
  Mbreterit terhoqen guret madheshtore?
  Dhe Babilonine e njemijehereshkaterruar,
  kush e rindertoi kaq here? Ne cfare shtepishe
  te Limes florishkelqyese banonin ndertuesit?
  Ku shkuan naten qe mbaroi Muri Kinez
  ndertuesit? Roma e madhe
  eshte e mbushur me triumfe ngadhenjimi. Siper cileve
  ngadhenjenin cezaret? Kishte Bizanti i shumelavdishem
  vetem pallate per banoret e tij? Akoma edhe ne
  Atlantiden legjendare
  naten qe po e perpinte deti therrisnin
  ata qe po mbyteshin skllavet e tyre.
  I riu Aleksander e zoteroi Indine
  i vetem?
  Cezari perdhosi Galatet.
  Nuk kishte as edhe nje guzhinjer me vete?
  Filipi i Spanjes qahu, kur armata e tij
  u permbys. Nuk qahu asnje tjeter?
  Frederiku II fitoi ne Luften Shtatvjecare. Kush
  tjeter fitoi bashke me te?

  Cdo faqe dhe fitore. (e ka fjalen, cdo faqe e historise referohet tek fitoret)
  Kush e pergatiti gostine e fitores?
  Cdo dhjete vjet dhe nje burre i madh.
  Kush e pagoi harxhen?

  Kaq lajme,
  kaq pyetje!
  perkthim i Kryeplakut

  I lutem moderatoreve ta kthejne temen atje ku ishte perderisa nuk po sjellim krijime ne gjuhe te huaj tek kjo teme! flm

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Syku
  Anėtarėsuar
  20-11-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  39
  Postime
  257
  Atyre qe linden pas nesh.

  Vertet jetoj ne kohe te zymta!
  Fjala e shtendosur eshte e ēmendur. Nje balle i lemuar
  tregon pandjeshmeri. Ai qe qesh
  ka gjasa te mos i kete arritur akoma
  lajmi i tmerrshem.

  Ē’kohe jane keto, ne te cilat
  nje fjalim mbi pemet eshte pothuajse nje krim
  pasi nenkupton heshtjen mbi kaq shume krime.
  Ai aty qe po pershkon qetesisht rrugen
  ndoshta nuk eshte me i arritshem per miqte e tij
  qe vuajne.

  Eshte e vertete: fitoj akoma buken e gojes
  por me besoni: eshte nje rast i rralle. Asgje
  nga ēfare bej s’me jep te drejten te ngopem.
  Rastesisht me kane kursyer.
  (Kur te shuhet fati im jam i humbur.)

  Me thone: „Ha e pi! Ji i kenaqur pasi ke!“
  Por si mund te ha e pi, nese
  ajo qe ha ia heq atyre qe kane uri dhe
  gota ime e ujit i mungon atyre qe vdesin atjeje?
  Por gjithsesi ha e pi.

  Do me pelqente edhe te isha i urte.
  Ne librat e vjeter shkruajne ēfare do te thote i urte:
  te rrish jashte telasheve te botes e te kalosh
  kohen e shkurter pa frike.

  Edhe t’ia dalesh pa dhunen,
  te kthesh te keqen me te mire,
  te mos permbushesh deshirat vetjake, por te harrosh,
  kjo eshte quajtur urti.
  E gjithe kesaj nuk ia dal:
  vertet jetoj ne kohe te zymta!

  Ju qe dilni nga batica
  ne te cilen ne jemi mbytur
  kujtoni,
  kur te flisni per dobesite tona
  edhe kohet e zymta
  te cilave ju u shpetuat.

  Ecnim, duke nderruar me shpesh vendet sesa kepucet,
  permes luftrave te klasave, te deshperuar
  kur kishte vetem padrejtesi e asnje revolte.

  E gjithashtu dime:
  edhe urrejtja kundrejt skamjes
  shtremberon pjeset e fytyres.
  Edhe terbimi per padrejtesite
  e ben zerin te ashper. Ah, ne
  qe donim te pregatisnin truallin per miresjelljen,
  ne nuk mund te ishim te sjellshem.

  Por ju, kur te arrije ēasti
  qe njeriu te jete mik i njeriut,
  na kujtoni
  me miresi.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-02-2010
  Postime
  4
  Ju lutna shume kush mundet me gjet poezine e te madhit Bertolt Brecht me emrin "Lėvdata e mėsimit"

 9. #9

  Poezi nga BERTOLDT BREHT


  Pėrktheu: Robert Shvarc


  EPITAF NGA LUFTA E HITLERIT

  Baba, mė le tė shkoja ushtar!
  Ti, nėnė, tė mė fshehėsh si harrove?
  Vėlla, kėshillėn nuk ma dhe tė mbarė!
  Ti, motėr, pse, oh, pse s’mė zgjove?

  1941

  KĖNGA E NJĖ NĖNE GJERMANE

  Kėtė kėmishė bojėkafe
  dhe kėto ēizme t’i kam falur:
  Sikur ta dija ēfarė di sot, o bir,
  mė mirė veten kisha varur.
  Kur pashė dorėn tėnde, bir
  tek pėrshėndet’ Hitlerin,
  s’e dij’a qė nuk kish shpėtim
  oh, mė pėr ty tė mjerin.
  Dėgjova tek po flisje, bir,
  pėr njė brezni heronjsh mbi dhé,
  e nuk e dija, nuk e shihja:
  qė ti xhelat i tyre qe.
  Tė pashė tek marshoje, bir,
  prapa Hitlerit tėnd,
  dhe nuk e dija qė kush shkon me tė,
  s’kėthehet kurrė mė nė kėtė vėnd.
  Mė the, o bir, se Gjermania
  do pėrtėrihej si perri.
  Unė s’e dija qė do bėhej
  veē gjak e gur e hi.
  Tė pashė me atė kėmishė
  edhe tė lash’ tė lirė,
  se nuk e dija qė do bėhej
  qefini yt, o bir.

  1942

  FINLANDĖ, 1940


  1.

  Ne tani jemi emigrantė nė
  Finlandė
  Ēupa ime e vogėl
  kthehet nė mbrėmje nė shtėpi
  dhe bėrtet, sepse me tė
  s’pranon tė lozė asnjė fėmijė. Ajo
  ėshtė gjermane dhe rrjedh
  nga njė popull banditėsh.
  Kur unė e ngre zėrin nė ndonjė diskutim,
  mė thonė qė ta mbyll gojėn.
  Kėtu s’para i kanė qejf
  fjalėt e potershme tė njė njeriu, qė rrjedh
  nga njė popull banditėsh.
  Kur ja kujtoj ēupės sime tė vogėl
  qė gjermanėt janė njė popull banditėsh,
  ajo gėzohet bashkė me mua qė nuk i do askush -
  dhe ne qeshim sė bashku.

  2.

  Kemi hapur njė shishe verė
  dhe mikesha jonė finlandeze na tregon
  se si lufta ja shkretoi kopshtin e qershive.
  Vera qė po pimė, na thotė ajo,
  ėshtė bėrė nga ato qershi.
  Ne i ngrėmė gotat dhe i zbrazim
  nė kujtim
  tė kopshtit tė pushkatuar
  dhe pėr shėndetin
  e arsyes.

  3.

  Ky ėshtė ai vit, pėr tė cilin do tė flitet.
  Ky ėshtė ai vit, pėr tė cilin do tė heshtet.
  Pleqtė shikojnė si vdesin tė rinjtė,
  kokėboshėt shikojnė si vdesin tė urtėt.
  Toka nuk prodhon mė, por vetėm pėrpin.
  Qielli nuk hedh mė shi, por vetėm hekur.

  1940

  TAJFUNI

  Kur morėm arratinė nga Bojaxhiu
  dhe tek lundronim pėr nė shtete tė tjerė,
  vumė re, befas, se vapori ynė i vogėl
  kish qėndruar nė vend.
  Njė natė dhe njė ditė
  mbeti ai nė lartėsi tė Luzonit, nė Detin e Kinės.
  Disa thanė se qėndroi pėr shkak tė njė tajfuni,
  qė kish shpėrthyer nė Veri.
  Tė tjerė thanė se po u ruhej
  anijeve pirate tė gjermanėve.
  Por tė gjithė thanė:
  Mė mirė tajfuni se gjermanėt.

  1941

 10. #10

  Poezi nga BERTOLT BREHT

  Pėrktheu Petraq Kolevica

  TYMI

  Shtėpizė e vogėl nėn pemėt nė bregdet.
  Nga oxhaku mbi ēati ngrihet tym.
  Po tė mungonte tymi,
  Sa tė mjera do tė ishin vėrtet
  Shtėpi, pemė dhe det.

  PO TĖ VIJĖ PUSHTUESI

  Po tė vijė pushtuesi te ju, nė qytet,
  Ta bėni t’i duket qė s’e ka pushtuar vėrtet.
  Askush ndėr ju atij tė mos i japė ēelės,
  Se ai s’vjen si mik, se ai vjen si shkelės.
  Mos i nxirrni pėr tė ngrėnė dhe sofėr mos i shtroni,
  Karrige e shtrat pėr tė tė shkoni t’i coptoni.
  Atė ē’ka s’digjni dot, ta fshihni ku mos duket.
  Pėrmbysni ēdo qumėsht, groposni ēdo krodhė buke.
  Ta bėni tė klithė: Ndihmė! Ta quani: Barbar!
  Ta (Tani- nė pėrkthim) bėni tė hajė dhe, tė rrojė pėrmbi zjarr.
  Edhe sikur tė lutet, as gjellė – as mėshirė.
  Qė s’ka qytet pėr tė, ta marrė vesh fort mirė.
  Ku sheh – tė shohė hiē; ku hyn – tė gjejė asgjė.
  Ta dijė qė nė qytet bujtinė s’ka pėr tė.

  KORAL I MADH FALĖNDERIMI

  Lėvduar qoftė nata dhe terri qė ju kanė mbuluar!
  Dilni dhe vetė,
  Shihni nė qiell, pėrjetė:
  Dita juaj tashmė ka kaluar.

  Lėvduar qoftė bari dhe bishat qė me ju jetojnė dhe ngordhin!
  Shihni, si ju,
  Jetojnė bari dhe bishat kėtu
  Dhe bashkė me ju duhet tė ngordhin.

  Lėvduar qoftė pema qė nga kėrma rritet duke brohėritur drejt qiellit!

  Lėvduar qoftė kėrma, pra,
  Lėvduar qoftė pema qė e ha,
  Lėvduar qoftė qielli atje la.

  Lėvduar qoftė nga zemra kujtesa e dobėt e qiellit!
  Qė nuk e di
  Emrin dhe fytyrėn tuaj tani.
  Tani asnjeri s’e di qė jeni ende kėtu.

  Lėvduar qoftė tė ftohtėt, terri dhe shkatėrrimi!
  Shihni dhe vetė:
  Asgjė s’vjen pėr ju nė jetė,
  Kėshtu qė mund tė ngordhni tė qetė.

  DUA TĖ SHKOJ ME ATĖ QĖ DUA


  Dua tė shkoj me atė qė dua.
  S'dua ta di sa mė kushton.
  s'dua tė pyes bėj a s'bėj mirė.
  s'dua ta di mė do a jo.
  Dua tė shkoj me atė qė dua.

 11. #11

  Bertolt Brecht

  (1898-1956)

  Eugen Berthold Friedrih Brecht i quajtur Bertold, mbahet si poeti, dramaturgu dhe regjizori teatral mė i rėndėsishėm gjerman i shekullit tė XX-tė. U lind nė Augusta mė 10 shkurt 1898 nga Berthold Friedrih Brechti e Sophie Brezing, nė njė familje borgjezėsh tė rinj. Lumenj boje janė derdhur pёr tё folur pёr poezinė e Bertold Brechtit. Nё kėto faqe ftojmė vetё Brehtin qё tё flasё pёr poezinė e tij. Brechti nuk ёshtё vetėm dramaturg, ai ёshtё edhe autor i poezive tё shumta, midis mё mallėngjyeseve tė lirikёs gjermane tё shekullit tё njėzetё. Krijimtaria e tij poetike ёshtё e drejtpёrdrejtё, me tonin e rrėfimit tё njё intelektuali qё jeton nё njё epokё me mizori shtazarake. Poezia e tij nuk na ēon nё asnjė botё fantastike e enigmatike, nuk ka rimё, por njё ritёm tё studiuar shumё mirё. Brechti e donte artin kinez, nё veprat e tij gjenden referime pёr Kinёn dhe civilizimin e saj. Nё vitin 1951 duke vėshtruar njё luan tё vogėl kinez, pёrzёnё nga rrёnjёt e bimёs sё ēajit, ai shkruan kёta rreshtat qё mund tё konsiderohen njё lloj programi i veprės sё tij poetike.

  Pėrktheu Faslli Haliti

  TЁ KЁQIJTЁ

  Tё kёqijtё i tremben thonjve tё tu
  Tё mirёt i gёzohen hijeshisё tёnde
  Tё njejtёn gjё
  Do tё mё pėlqente ta ndiej
  Pёr vargjet e mia.

  Njё poezi tjetėr e tij, nё njё farё kuptimi “programatike”, titullohet "An die Nachgeborenen" (Tё lindurve pas nesh) . Ja disa pjesё tё kėsaj poezie:

  ĒFARЁ KOHЁRASH

  Ēfarё kohёrash janė kėto
  Nё tё cilat njё ligjёratё mbi pemėt ёshtё gati njё faj
  Sepse nёn, kupton kėshtu, heshtjen pёr shumё krime!
  Ai atje qё qetёsisht po kapėrcen rrugёn
  Mbase nuk ёshtё mё i arrritshёm pёr miqtė e tij
  Qё vuajnė?

  ***

  Vėrtet, jetoj nё njё kohё tё errёt!
  Fjala e shkujdesur ёshtё ēmenduri.
  Njё ballё i lёmuar tregon moskokėēarje.
  Ai qё qesh mbase s’ka marrё ende
  Lajmin e tmerrshėm.

  ***


  Edhe tё shmangёsh dhunёn
  Tё paguash tё keqen me tё mirёn
  Tё mos plotёsosh dėshirat e tua, por tё harrosh
  Kjo mbahet pёr menēuri.
  Kёtё unё s’e arrij dot.
  Jetoj vėrtet nё kohёra tё errėta!

  ***

  Ju qё ēkridheni nga batica
  Nё tё cilёn, ne, jemi mbytur
  Kujtoni
  Kur tё flisni pёr dobёsitё tona
  Edhe pёr kohёt e errėta
  Nga tё cilat ju shpėtuat.
  Ecёm duke ndёrruar mё shpesh vendet se sa kёpucёt
  Nёpёrmjet luftёrave tё dёshpёruar klasore ,
  Kur kishte vetėm padrejtėsi dhe asnjė revoltё.

  ***

  Megjithatė e dimё:
  Edhe urrejtja kundėr sё ultёs
  Shtrembėron tiparet e fytyrės.
  Edhe zemėrimi nga padrejtёsitё
  E bёn zёrin tё ngjirur.
  Ah ne qё donim tё pėrgatisnim terrenin
  Ne s’mund tё ishim xhentilё.
  Por ju, kur tё vijё ēasti
  Nё tё cilin njeriu do tё jetё mik i njeriut
  Na kujtoni ne
  Me indulgjencё.

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-01-2017
  Postime
  1

  Pėr: Bertolt Brecht

  Nese ka dikush vepra, dram nga bertolt brech ose qfar do qofte nga autor te huaj .. Veper me personazhe (vetem nga shekspiri jo)
  ose me tregoni si mund ti gjej online

 13. #13
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  nė realitetin e hidhur
  Mosha
  38
  Postime
  2,166

  Pėr: Bertolt Brecht

  Citim Postuar mė parė nga Sia Lexo Postimin
  Nese ka dikush vepra, dram nga bertolt brech ose qfar do qofte nga autor te huaj .. Veper me personazhe (vetem nga shekspiri jo)
  ose me tregoni si mund ti gjej online
  I ke te gjithe ketu ne anglisht....

  http://www.gutenberg.org/browse/authors/s

  Perndryshe perdor librarine (ilegale ketu ne USA) Genesis Library... shume libra aty jane pa te drejten e autorit, por pothuajse nuk mungon asnje liber.... dhe nese jeton ne Shqiperi e drejta e autorit as qe ekziston

Tema tė Ngjashme

 1. Bertold Brecht dhe "Trusti i Lulelakres"
  Nga Darius nė forumin Arti botėror
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-10-2004, 14:53

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •