Close
Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 147

Tema: Suzana Zisi

 1. #1
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  38
  Postime
  2,172

  Suzana Zisi

  Atehere te nderuar kam kenaqesine qe tju ofroj disa krijime qe me kane pelqyer.
  Uroj te ndjeni te njenjten kenaqesi

  Ėndėrr ...

  Mbrėmė,
  gjithė natėn
  isha me ty...
  T’i kėputa
  venat…
  T’i zbėrtheva
  eshtrat…
  T’i gjakosa
  flokėt…
  Tė putha
  nė sy.
  Mbrėmė,
  gjithė natėn,
  isha
  me ty.
  Por,
  nė mėngjes,
  s’munda
  tė tė rikrijoja…
  S’mė dilnin
  gjymtyrėt.
  S’mė mjaftonin
  flokėt.
  Buzėt
  e kafshuara,
  fytyra
  e plogėt.
  Dhe,
  ika…
  Ika,
  mora malet…!
  Zjarri,
  qė kam brenda,
  as shuhet…
  As falet...!!!
  Injoranca nuk zhduket me top

 2. #2
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  38
  Postime
  2,172
  Dashuria ju ka harruar

  Mos e kėrkoni
  puthjen!
  S’keni pėr ta gjetur!
  Kėtu,
  thellė
  e kam tretur…!
  Mos e kėrkoni
  ndjenjėn,
  kyēur
  nė shpellėn
  e mungesės!
  Mos e kėrkoni
  arsyen!
  Shtatė pashė nėn dhe’,
  ka mbetur…
  Mos e kėrkoni
  moshėn!
  Me zero
  e kam shumėzuar.
  Mos e kėrkoni
  Dashurinė!
  Ju ka harruar...!!!
  Injoranca nuk zhduket me top

 3. #3
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  38
  Postime
  2,172

  M’i mori era...

  Rrėnqethjet,
  e mėngjesit
  tė brishtė.
  Klithjet,
  e pasioneve
  tė ndaluara.
  Lotėt,
  e fėmijėrisė
  sė largėt.
  Pendesėn,
  pėr “fajet”
  e shkuara.
  Ecejaket,
  nė kėrkim
  tė shpirtit.
  Alegorinė,
  e telefonatave
  tė ndėrprera.
  Letrat ,
  qė dot s’i shkrova…
  M’i mori era...!
  Injoranca nuk zhduket me top

 4. #4
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  38
  Postime
  2,172

  Pa kohė...

  Nė Atlantik,
  u zhyta
  nė magjinė
  e ekzistencės
  joreale.
  Nė Bermude,
  u njėsova
  me tė fshehtat
  magnetike.
  Ligjet e fizikės,
  i shumėzova
  me ligjet morale.
  E,
  dolėn
  jashtė kohe:
  Njerėzit,
  Jeta,
  Paranojat biblike...!
  S’ka mėngjese,
  vjeshtė,
  shekull.
  S’ka nocione,
  fundi
  e fillimi.
  Mbete
  vetėm ti...
  Mbi botė.
  Pa kohė.
  Pafundėsisht,
  imi…!
  Injoranca nuk zhduket me top

 5. #5
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  38
  Postime
  2,172

  Don Zhuani...

  Endesh
  si hije,
  Mes ecejakesh
  tė pasosura…
  Dashnor
  i pėrjetshėm.
  Tragjik
  i shekujve.
  Ti.
  Donzhuani
  shqiptar
  i legjendave.
  Ti.
  Fantazma
  ironike
  e netėve…!
  Kostandin!
  “Vėlla”
  i pėrbaltur.
  Pse
  frikė
  patėn?
  Pse
  s’thanė
  tė vėrtetėn?
  Qė,
  Doruntainat,
  ti,
  i ndėrrroje
  pėrditė.
  Pse
  e pėrēudnuan
  kėshtu
  legjendėn?
  Pse
  mbyllėn
  sytė?
  Shkatėrron
  dhe rilind.
  Shuan
  dhe ndez,
  Ėndėrrat
  e vajzave,
  tė prera
  nė mes...!
  Herė – copa balte
  tragjike,
  lėshon.
  Herė – ar – eliksir dashurie.
  Herė Doruntinėn – princeshė,
  pėrqafon.
  Herė,
  i frikshėm,
  shfaqesh
  si hije.
  Qėndron
  statujė,
  mes jetės
  dhe varrit.
  Dhe,
  stepesh!
  Tė hysh,
  a,tė dalėsh?
  Tė rendėsh ,
  mes territ
  dhe
  skandalit,
  a,
  hapin,
  gjėkundi,
  ta ndalėsh?
  Kostandin!
  Don Zhuani im, shqiptar.
  Oqeane lotėsh
  mblodhe,
  nė altarėt
  e pritjes.
  Pasione pa fund
  ndeze.
  Shojte,
  zjarre
  tragjikė.
  Me alibinė- satirė
  tė Ngritjes,
  nga,
  i yti
  varr,
  alegorik…!
  Endesh
  fantazmė,
  mes,
  ecejakesh
  tė panumėrta...
  Dashnor
  i pėrjetshėm.
  “Vėlla”!!!
  Ah,
  sikur...!
  Doruntinat
  e dhimbjes,
  nuk vdesin.
  Rilindin,
  nga brinjėt
  e tua…
  Si
  Eva,
  nga Adami,
  dikur …!!!
  Injoranca nuk zhduket me top

 6. #6
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  38
  Postime
  2,172
  Ps.Keto poezi jane shkeputur nga libri"E BARDHA ESHTE PAK..." Botuar ne Tirane ne gusht 2004. do te vijojme neser
  Injoranca nuk zhduket me top

 7. #7
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  38
  Postime
  2,172

  Miku Im I VogĖl…

  Kush tha
  qė,
  sytė
  ti mori errėsira?
  Dhe,

  buzėqeshja,
  fluturoi nė re?
  Ti,
  je
  kėtu,
  Miki,
  miku im i vogėl.
  Je,
  kėtu,
  me ne!
  Ende
  ėshtė
  mes nesh,
  frymėmarrja jote…
  Tė bukurėn
  buzėqeshje,
  kėtu e ke!!!
  Endesh
  si njė ėngjėll,
  nėpėr ditėt tona.
  Sytė e tu
  tė brishtė,
  i shoh
  dhe nė gjumė.
  Jeta,
  ėshtė
  e shkurtėr,
  do shihemi, Miki.
  Miku im
  i vogėl,
  qė,
  mė mungon,
  kaq shumė...
  Injoranca nuk zhduket me top

 8. #8
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  38
  Postime
  2,172

  Eja i bukur, Promete…

  Ti,
  je.
  Ti,
  s’je.
  Te ndjej,
  dhe
  s’te ndjej…!
  Shfaqesh i persosur,
  diku,
  zhdukesh pak me tej….!
  Te kerkoj
  por,
  trembem!!!
  Kam frike te te gjej…
  Ti,
  je.
  Ti,
  s’je.
  Imazhe qe fluturojne andej…!
  Ti,
  s’je
  ne rruget me pluhur,
  ne rudhat e kohes
  te flakura tej…!
  Ti,
  je
  ne puthjet,
  dritherimat,
  ne gjakun
  qe cmend legjendat,
  te ndjej…
  Ti,
  s’je
  ne syte qe u lodhen,
  nga erresira
  me emrin: Dite.
  Ti,
  je
  ne endrrat e bardha,
  qe,
  embel,
  dritherojne
  drite.
  Ti,
  s’je imazh interneti,
  qe,
  ndjek valet
  e,
  shfaqet ne Yahoo.
  Ti ndiej hapat,
  eja!
  Jam duke te pritur,
  ketu.
  Eja,
  sillma zjarrin.
  Dua,
  edhe pakez drite…
  Eja i bukur,Promete!
  Harroji
  Perendite!!!
  Injoranca nuk zhduket me top

 9. #9
  ________
  Anėtarėsuar
  08-11-2003
  Postime
  1,518
  O Indrit nga eshte kjo Zisi?Kam pasur nje idhicik me kete mbiemer...lol
  Il cuore matto che ti segue ancora
  E giorno e notte pensa solo a te

 10. #10
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  38
  Postime
  2,172
  Citim Postuar mė parė nga FLORIRI
  O Indrit nga eshte kjo Zisi?Kam pasur nje idhicik me kete mbiemer...lol
  O Flori me sa di une eshte nga Vlora, por nese do te kem kohe ne ditet e ardheshme do te shkruaj dicka mbi te.


  Nga sytė e tu  Nga sytė e tu,
  buron
  njė dritė e mirė.
  Kjo dritė,
  ka kohė
  qė mė mungon…
  Mė duket
  vetja
  shkretėtirė,
  dhe
  ti,
  oaz,
  qė mė tundon.
  Jemi
  kaq larg…!
  (ndonėse dy hapa)
  Mos e zgjat
  dorėn
  me ngurim.
  Se digjem,
  digjem
  porsi flaka,
  dhe,
  mbetet
  veēse,
  hiri im!
  Injoranca nuk zhduket me top

 11. #11
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  38
  Postime
  2,172
  I + I = 2

  I + I,
  bėjnė 2.
  Por,
  ti,
  kėtė,
  s’e di.
  Pėr ty,
  I + I,
  bėjnė 5
  ose 6.
  Dhe,
  une,
  ne matematikėn
  tėnde
  “moderne”,
  ndihem
  jashtė,
  jashtė...!
  Injoranca nuk zhduket me top

 12. #12
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  38
  Postime
  2,172
  Nė shtėpinė e kafshėve


  Kafenė,
  ma serviri
  ujku.
  Duke ėndėrruar,
  shijen
  e mishit
  tim…!
  Drekėn,
  ma serviri
  dhelpra.
  Duke skicuar ,
  arkivolin
  tim…!
  Darkėn,
  ma serviri
  urithi.
  Duke gėrmuar,
  varrin
  tim…!
  Zogjtė e pėrgjakur
  mė lėpijnė…
  Milingonat,
  tatuazh
  mė ngjiten
  nė shpinė…
  Ku ėshtė dera?
  Hapeniiiii…
  Tė hyjė
  kėtu,
  njeriu.
  Njeriu?
  Oh!
  Vdiq i ziu!
  Bishat
  e egra,
  zaptuan
  shtėpinė…
  Planetet,
  nė kraharorin tim,
  ulėrijnė!
  Ulerijne…!!!
  Injoranca nuk zhduket me top

 13. #13
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  38
  Postime
  2,172

  Enigma

  ثshtė enigmė
  pėr mua
  dhe,
  s’ka pėr t’u zgjidhur
  kurrė,
  pafundėsia
  e mendimeve
  tė tua,
  tragjike…
  Ti,
  mos u luhat
  mes ėndrrash
  ndjellakeqe.
  Ti,
  ke
  nė shtėpi,
  njė mace
  besnike.
  Tė shoh.
  Nė mendime
  tė thella
  ke rėnė.
  Shkundu, pra!
  Mos e vrit
  rininė!
  Nuk tė pengoj.
  Heq dorė
  nga lufta.
  Unė,
  pigmenti,
  qė tė shtoj
  mėrzinė.
  Ti,
  prapė i heshtur…
  ا’mendon?
  ا’mendon,
  me atė mendjen
  tėnde,
  bardhė e zi?
  Heq dorė nga lufta!
  Mė dėgjon?
  Njė mace
  besnike,
  tė pret
  nė shtėpi…!
  Injoranca nuk zhduket me top

 14. #14
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  38
  Postime
  2,172
  Stinėt e Jetės

  Pranverės
  qė shkoi,
  ia mora
  drithmat.
  Verėn
  e thatė,
  me pjalm,
  po e lag.
  Dhe,
  po s’mė ēmendi
  vjeshta
  fytyrėrrudhur,
  dimrin,
  do ta kem
  tė gjatė…
  Tė gjatė...!


  Fantastiko – Shkencore

  Duart e tua,
  copa dielli.
  Sytė,
  meteorė
  tė fshehtė.
  Kėmbėt qė dridhen,
  shkėmbinj
  hėnorė.
  Buzėt,
  llavė
  e nxehtė.
  Njerėzit,
  satelitė spiunė.
  Fjalėt,
  orbita imorale.
  Shpirti im,
  gjithėsia pa fund…
  Puthja
  jote,
  e vetmja gjė reale…
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga INDRITI : 05-05-2005 mė 15:49
  Injoranca nuk zhduket me top

 15. #15
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  38
  Postime
  2,172

  Njė gjethe

  E zgjidha,
  magjinė
  e egzistencės.
  Jam gjethe,
  e flakur
  mes rrugės…
  Kalojnė
  mbi mua,
  pushtete,
  kėpucėsh…!  Ē’ėshtė njė zog?

  Njė zog,
  nuk ėshtė
  thjesht,
  shpend.
  Nuk ėshtė
  thjesht,
  qenie
  qė cicėron.
  Pėrpėlitet,
  ai,
  brenda
  ēdo njeriu.
  Qesh
  dhe
  vajton.
  Njė zog,
  pėrmbys,
  anijen
  e shpresave.
  Pastaj,
  ngarkuar
  me ėndrra,
  fluturon…
  Njė zog,
  ēukit shpirtin,
  ēdo ēast.
  Pastaj...
  Me hipokrizi,
  shėron...!
  Dhe...
  Cicėrima – kėmbanė,
  tmerron,
  varrin tėnd.
  Njė zog,
  nuk ėshtė
  thjesht,
  shpend.
  Ėshtė,
  vdekja
  dhėmbėrėnė...!
  Injoranca nuk zhduket me top

 16. #16
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  38
  Postime
  2,172
  Shtėpia me themele eshtrash…


  Shtėpia ime,
  nė kufi
  me legjendat.
  Ngritur
  mbi themele
  eshtrash.
  Rrobat,
  endur
  me flokė
  njomėzakesh.
  Kurora,
  me petale
  gėnjeshtrash…!
  Me heshtėn
  e lashtė
  e tė ndryshkur,
  ēarēafin
  e harresės,
  gris.
  Duke i thurur
  pelena
  jetės,
  pėrtyp
  vdekjen time,
  por,
  dot,
  s’e gėlltis…!
  Injoranca nuk zhduket me top

 17. #17
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  38
  Postime
  2,172

  Natėn, kur ti flije…

  Natėn,
  kur ti flije,
  t’u futa
  nė shpirt.
  Nga rruga,
  qė,
  vetėm unė
  e di.
  U pėrballa,
  me dhjetra portrete
  femrash.
  U pėrgjaka,
  nė qindra skelete
  emrash,
  dhe,
  qava
  me oiii...!
  U ngatėrrova,
  nė labirintet
  e psherėtimave.
  Mes premtimesh boshe,
  vuaj…
  Puthjet pijanece,
  belbėzojnė:
  -E dashur,
  je,
  nė dhe tė huaj!
  Dhe rend,
  por,
  shpirti
  s’paska fund.
  Ti
  po zgjohesh.
  Dhe njė sekondė,
  ka ngelur…
  Po shkoj
  me shpresėn,
  se,
  imazhi im,
  do jetė
  diku…
  Nė tokėn
  e pashkelur...!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga INDRITI : 07-05-2005 mė 06:26
  Injoranca nuk zhduket me top

 18. #18
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  38
  Postime
  2,172
  Baladė plehrash…!


  Endem
  rrugėve tė tua,
  duke lėnė
  gjymtyrėt,
  qelizat,
  indet,
  peng.
  Endem,
  skutave tė tua,
  duke i falur
  frymėn
  plehrave.
  Endem,
  hijesh,
  fantazmash,
  duke vrarė
  ėndėrrat,
  kėtu.
  Ē’fatkeqėsi
  pėr mua
  me ju,
  fėmijėt e sė keqes…!
  Endem
  legjendash,
  duke vjedhur
  virtyte,
  pėr t’ia arnuar,
  jetės...!!!
  Injoranca nuk zhduket me top

 19. #19
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  38
  Postime
  2,172
  Hija e kumbullės


  Sa ēel sytė,
  hija
  e kumbullės,
  mė pushton.
  Dridhet
  ajo,
  si vajza
  miturake,
  nė dashurinė e parė.
  Pas perdes,
  kumbulla
  gjelbėron,
  por,
  perdja,
  na ka ndarė.
  Dhe,
  pėrfytyroj…
  Gjethet,
  si qerpikė.
  Degėzat,
  qė bėjnė hije.
  Kokėrrzat
  e athta,
  si gjinj
  njomėzakeje.
  Mbi to,
  brumbujt
  si buzė fėmije.
  Dhe koha,
  kalon…
  Hija
  mbi perde,
  dridhet,
  si mė parė.
  Pas perdes,
  kumbulla,
  gjelbėron.
  Por,
  perdja,
  na ka ndarė…!
  Injoranca nuk zhduket me top

 20. #20
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  38
  Postime
  2,172
  The same shit in different days


  Jeta,
  pėrsėrit
  veten,
  ēdo ditė.
  Unė,
  kapur
  pas njė fije kashte,
  dua,
  lumin
  ta kaloj.
  Shkoj
  tek mesi,
  por,
  rryma,
  shpejt
  mė kthen.
  Dhe,
  notoj.
  Por…
  Ēdo mėngjes,
  veten,
  e shoh
  nė breg.
  Rrethuar,
  nga tė njėjtat
  fytyra,
  dhe,
  nga i njėjti
  vėshtrim,

  djeg.
  Ndaj,
  me emocion
  notoj.
  Shpresoj,
  akoma
  shpresoj.
  Dhe,
  qenien,
  ma pushtojnė
  pasione tė fuqishme.
  Qė,
  thyhen
  lehtė,
  nė barrierėn
  e palėvizshme:
  “I njėjti m...,
  nė ditė
  tė ndryshme…”
  Injoranca nuk zhduket me top

Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Susanna Parigi
  Nga Perfume nė forumin Shkrimtarė tė huaj
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 01-02-2009, 14:22
 2. Sllovakja: Dashuria ime me tropojanin!!
  Nga Shpirt Njeriu nė forumin Emigracioni
  Pėrgjigje: 23
  Postimi i Fundit: 16-02-2006, 12:56
 3. Pjetri dhe Suzi..
  Nga Brari nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-01-2006, 01:01
 4. Suzana
  Nga nitROSHI nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 04-09-2004, 02:04

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •