Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,939
  Me urdher te Zotit erdha un' ne bote
  Hapa syt shikova ne kete pozite
  Vehten te persosur.Sic Zoti na thote:
  "Vehten ti perunje"! ne ate pozite.

  Ne shkronjat e ballit tone jane shkruar
  Kushdo qe do Zotin vehten ka nderuar!
  Per ndjekesin s'ka ruge tjeter per te shkuar
  Vetem kjo te shpie ne ate pozite

  Fluturon Xhibrili ne qjell pa te mete
  Djersen e Profitit,lulen,mban perjete
  Mu ne kend te deres esht'Aliu vete
  Drita te paprera hedh n'ate pozite

  N'ate post te lumtur se sa vij'e shkojne
  Lum ata tregtare q'e blejn dhe enderojne
  Ska as dit as nate,te dyja ndricojne
  Miraxh' i Profitit esht ajo pozite

  Jam Haxhi Bektashi,boll duke kerkuar
  Frymen e Vertete mezi e kam shkuar
  Per Qabene vendin un'e kam ndertuar
  Nje rruge nga zemra del n'ate pozite.  Hynqar Haxhi Bektash Veliu

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,939
  Persosmeri a njeriut cmohet simbas grades se besimit te tij.

  Lakmia eshte nje plage qe mund ta mbyll vetem toka.

  Feja gremiset me vdekjen e dijetareve

  Shperblimet e jetes tjeter jane me te pelqyera se lumturite e kesaj jete

  Qendrimi i mbreteve ne fuqi varet nga drejtesia e tyre

  Roba e shpetimit nuk vjetersohet

  Dyfishoje bamiresine tende me ndjese

  Thenia e te vertetes eshte shpetim i njeriut

  Trupi shendoshet me agjerim

  Durimi sjell fitim

  Rruajtja e gjuhes eshte shpetim i njeriut

  Heshtja sjell qetesine e trupit

  Zemra kthjellohet me besimin

  Mjaftimi me pak e ben jeten e kenaqshme

  Vizito te afermit e tu qe te shtohet nderi

  Shoqerohu me te miret,te shpetosh nga te keqinjte

  Feja nderohet me mbrojtje dhe shkatrohet me lakmi

  Falja e nates eshte ndricim i dites

  Heshtja eshte mbulesa e pa-diturise

  Ndergjegja e njerezve te mire eshte qendra e ndricimit

  Zemra ndricohet kur njeriu rron me djersen e tij

  Zoti eshte garant per ushqimin e cdo krijese

  Goditjet e gjuhes shkaktojne dhimbje me te medha se ato te shpates

  Bota ngushellohet ne syte e urrejtesit

  Goditjet e te dashurit jane me te prekshme

  Ngushtica e zemres eshte me e keqe se ajo e dores

  Ai qe mbeshtetet ne njerezit e keqinj eshte i humbur

  Eshte i humbur ai qe shet fene per kete jete

  Doreshtrenguarit i ngushtohet zemra

  Eshte i humbur ai qe nuk i mbeshtet shpresat tek Zoti

  Jeta e gjate me bindesi eshte nje veshje profetike

  Kerkimi i edukates eshte me i vlefshem se ai i floririt

  Shoqerohu me ata qe te shembellejne ty

  Ai qe mbeshtetet tek Zoti kalon jete te lumtur

  I lumtur eshte ai qe gezon shendet te mire

  Bindja ndaj Zotit eshte fitore

  T'i bindesh armikut eshte shkaterim

  I zgjatet jeta atij qe i shkurtohen mundimet

  Etja per pasuri eshte me e forte se etja per uje

  Erresire e padrejtesise nxin besimin

  Padrejtesia e poshteron njerine

  E drejta e te pafajshmit nuk humbet


  Imam Aliu
  Thenie nga i Madhi Ali

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,939
  PERĖNDIJA

  Ē'sheh, ėshtė zot'i vėrtetė,
  Ē'dėgjon, ėshtė zėr'i tija,
  Gjithė ē'ka e s'ka nė jetė,
  Eshtė vetė perėndia.

  Mos shiko valėtė p'anė,
  Mos tė gėnjenjė rremeti,
  Tė tėra njė burim kanė,
  Gjithė ngrihen pej njė deti.

  Nė det tė math e tė gjėrė
  Ēdo valė qė tė sheh syri,
  Atje ėshtė deti tėrė,
  Po valėtė mirė qyri.

  Kur ta zėsh gjėnė tė bėrė,
  Esht' ashtu me tė vėrtetė,
  Po ta vėsh re gjat' e gjėrė,
  Esht' ajy bėrėsi vetė.
  Dhe kush flet edhe ē'gjė flitet,
  Ē'duket e s'duket nė jetė,
  Dhe kush sheh dh'ajo qė shihet,
  Zot' i vėrtet' ėshtė vetė.

  Se e tėrė gjithėsia,
  Qė nuk' i gjėndetė fundi,
  Eshtė vetė perėndia,
  Pėr atė s'ka vėnt gjėkundi.

  Eshtė nė shesht perėndia,
  I verbėri s'munt ta shohė,
  Ajo ėshtė gjithėsia,
  I dituri munt ta njohė.

  Pe njė lulezė kur shohim
  Dhe tė vėmė re njė fletė,
  Me dituri munt ta njohim
  Q'atje 'shtė zot' i vėrtetė.

  Eshtė nė shesht perėndia,
  Sicilido munt ta njohė
  Po s'e mbuloi e padija,
  Njeriu tekdo munt ta shohė.

  Kush do ta shohė tė tėrė,
  Tė shohė mirė njerinė,
  Vethen' e tij re tė vėrė,
  Atje e gjen perėndinė.

  Dhe parajsi dhe skėterra,
  Dhe engjėlli edhe djalli,
  Edhe gjithė ē'ka tė tjera,
  Janė brėnda tek i gjalli.

  Ajy qė ka mirėsinė,
  Ka perėndin' e tė mirat,
  Edhe kush ka djallėzinė,
  Ka djallė e ligėsirat.

  Mė ēdo anė e kėrkova,
  Thashė: ku 'shtė perėndia,
  Po mė pasdaj e mėsova,
  Qėnke ndaj mej' e s'e dija.

  Kėrkonja gjetkė ta gjeje
  Zotn' e math e tė vėrtetė,
  Ajy qėnėkej ndaj meje,
  E paskėsha unė vetė!

  Me fjal' e me agjėrime
  Nuk e gjen dot perėndinė,
  As me kreshm' e me kungime,
  Si punojn' ata qė s'dinė

  Trajstėn' e ke plot me bukė,
  Edhe hiqesh si i mjerė,
  Dhe ke zėn' e thua nukė,
  E lipėn derė mė derė.

  Eshtė ndaj teje i gjallė,
  Ti e kėrkon nėpėr gurė,
  Nė tė rrem' e nė pėrrallė,
  Andaj nuk' e gjen dot kurrė.

  Pa s'vdes kurrė perėndia,
  Po kush vdes nė jetė vallė?
  Gjė s'vdes, sepse gjithėsia
  Eshtė gjithėnjė e gjallė.

  Qeshė diell, ishnja hėnė,
  U bėsh' uj' e balt' e erė,
  Yll e zok e dash kam qėnė,
  Pa dhe njeri shumė herė.

  Sa det i math e i gjerė
  Edhe sa mijėra valė!
  Sicil atje do tė bjerė,
  Prapė soje do tė dalė.

  Mijėra shpirtėra ngrihen,
  Bijen mijėra tė tjera,
  Vjen dimėri, lulet pshihen,
  I nxjer prapė nė shesht vera.

  Nj'ėshtė, po ka shumė ngjyrė,
  Duket sikur s'ka tė ngjarė,
  E sheh fytyrė-fytyrė,
  Po 'shtė i njėjt' e i pandarė.

  Ajy ėshtė trėndafili
  Edhe gjėmb' i trėndafilit,
  Ajy ėshtė dhe bilbili,
  Ajy dhe zėr' i bilbilit.

  Mos shiko ē'rrobė ka veshur,
  Eshtė brenda vet' i qetė,
  Syr' i t'urtit e sheh xhveshur,
  Veē ati s'ka gjė ndė jetė.

  Zoti ėshtė gjithėsia,
  Ajy ėshtė gjithė ē'janė,
  Po kush njeh vethen e tija,
  S'e kėrkon mė tjatėr anė.

  Dhe qelqeja u hollua
  Dhe vena, pa u pėrzjenė
  S'ka ven', ėshtė qelqe thua,
  A s'ka qelqe, ėshtė venė.

  Unė ndaj teje njė pikė,
  O det i gjer' e pa anė!
  Tė hynj brėnda mė vjen frikė,
  Po s'hiqem dot dhe mėnjanė.

  Tė kisha zėn' e bilbilit,
  Gjithėnjė do tė kėndonja
  Bukurin' e trėndafilit,
  Dhe kurrė tė mos pushonja.

  Po ti vetė je, o bilbil,
  Ti je edhe dashuria,
  Ti je edhe trėndafili
  Edhe bukuri e tija.

  Ti je ē'ėshtė jet' e tėrė,
  Ti je vetė gjithėsia,
  Ti vetė njeri je bėrė,
  More fytyrėn e tija.

  Oh! det i math e i paanė,
  Nė njė stamnė qysh ka hyrė?
  Ajy q'ėshtė gjithė ē'janė,
  U mbloth tok mė njė fytyrė.

  Mė ēdo anė qė shikova,
  Pashė mirė qė je vetė,
  Tė gjeta tek tė kėrkova,
  Zot'i math e i vėrtetė.

  Pe trupi shpirt ėshtė bėrė,
  Edhe shpirti trup nė jetė
  Eshtė bėrė, njė i tėrė
  Gjithė ē'ėshtė, ėshtė vetė.

  Paskėtaj, o shokė, kurrė
  Mos kėrkoni perėndinė
  Nėpėr mur' e nėpėr gurė,
  Po shihni mirė njerinė.

  Zėmr' e njeriut nė jetė
  Eshtė vėnd' i perėndisė,
  Esht' atje zot' i vėrtetė,
  Det' i math i gjithėsisė.

  Ajy ėshtė gjithėsia,
  Edhe udh' e perėndisė,
  Eshtė vetėm njerėzia,
  Q'i duhetė njerėzisė.

  Mer dorėn e diturisė,
  Pa ajo do tė tė nxjerė
  Gjer te fron' i perėndisė,
  Ndaj soje do tė tė shpjerė.

  Esht' e vėrtetė kjo punė,
  Mos qėndroni n'errėsirėt,
  Se kėtė s'e gjeta unė,
  E kanė thėnė tė mirėt.


  naim frasheri

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,939
  EMRI I ZOTIT

  Zot i vėrtetė,
  Bota e tėrė
  Gjithė ē'ke bėrė
  E ē'ka nė jetė
  Tė gjitha ē'janė
  Yje dhe diej,
  E dhé e qiej,
  Njė gjuhė kanė,
  Qė thotė emrin tėnt!

  Ngado qė shikonj,
  Atė emėr dėgjonj.
  E shoh mė ē'do vėnt.
  Dheu, qė rrimė ne,
  Duke mbleruar,
  E kam dėgjuar,
  Qė thotė se ē'je.
  Yjtė me dritė,
  Duke kėrcyer,
  E duke kthyer,
  Nat' edhe ditė,
  Re me gjėmim
  Zoqtė me fjalė,
  Deti me valė,
  Lumi me rrėmbim
  Lulja me erė,
  Dhe me bukuri,
  E me mituri,
  Kur ēel nė verė,
  Emrin tėnt thonė,
  Ty tė tregojnė
  E tė lėvdojnė,
  Ty gjithė monė!
  Po njeriu, o Zot!
  S'ta di emrin tėnt,
  Se s'gjendet me mėnt.
  Ah! S'e thotė dot;
  Njeriu nukė munt,
  Se gjuhė s'i dhe
  Qė tė thotė ē'je,
  O fuqi pa funt!
  Dielli kur del,
  A tek perėndon,
  Zogu kur kėndon,
  E gjethi tek ēel,
  Bukur tregojnė,
  Emrin qė ke,
  Rrėfejnė ē'gjė je,
  Dhe mė gėzojnė.
  Nė gjithė botė
  Vetėm njeriu s'di
  Rri si ēilimi
  E s'mundet ta thotė!
  Me zė tė zjartė,
  Donja tė flisnja,
  Edhe t'i grisnja,
  Retė si kartė,
  Si vetėtima;
  Apo si lumi,
  Qė s'e zė gjumi,
  Me oshėtima!
  Falmė nga togu
  Q'ėshtė e ē'shohėm
  Nga gjithė ē'njohėm,
  Zėn' e njė zogu,
  Tė rri mė njė vėnt,
  Edhe mė lerė,
  Tė them njė herė,
  Njė herė emrin tėnt.  naim frasheri

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,939
  Zoti

  Kupa e lartė qė s`ka fund e s`ka kufi.
  Qielli qė shpėrndan ergjėnd e derdh flori…
  Qendėrzbukuronjėsit pa numėrim,
  Endacakėt qė vozitin pa pushim,
  Nė ēdo rast e ēdo mėngjes e ēdo ndajnatė
  Ē`tė sheh syri nė tėrthoren gjer`e gjatė
  Gjithė lulet, trajta e tyre, njgyra, era
  Gjithė drunjtė, kokrrat, gjethet dhe tė tjera,
  Zhegu ftohma dhe pranvera bukuroshe,
  Era, kroi dhe lėndina gjelbėroshe,
  Bota e zogjvet me tė ėmblat ligjėrime,
  Gjithėsia me tė fshehtat kupėtime:
  Qė tė gjitha I falen Zotit tė krijimit.
  Pa lexo kėtė fletore tė besimit!
  Nė ēdo vend qė hedh njeriu tė zbehtin sy,
  Dritn` e Zotit tė vėrtetė sheh aty.
  Plotfuqi pa shėmbėllim e pa kufi…
  Menēuri qė s`e rrok mendja, Perėndi!
  Krejt I lashė thashethemet tanimė,
  S`do dėgjoj veē gjuhėn qė mė flet pa zė;
  Kjo kupore e pafund qė kemi sipėr,
  Kėto shkronja, kėto radhė dhe ky libėr:
  Tė atij fytyrėn shfaqin gjith`kėto.
  Lexo veten, o njeri kėtu kėrko!
  Se je ti mėkėmbėsi I tij nė jetė,
  Vendi prej nga del, sheh thesari I fshehtė,
  Pikėz e tė thellit det tė gjallėrisė,
  Dhe njė afsh nga shpirti I madh I Gjithėsisė.
  Pėr Krijuesin e pėrsosur flet ēdo send,
  Hirin e fytyrn` e tij shoh nė ēdo vend.
  Zemra qė s`pushon sė hedhuri nė gjij
  Flet pė tė dhe tė fshehtėzėn e tij.
  Lajme nga ai mė sjell ēdo gjė e gjallė,
  Emrin e atij ēdo lule e ka nė ballė.

  Zoti

  Gjithė gjėrat qė nuk numėrohen dot
  Shqipėrojnė emrin e Krijuesit-Zot.
  Dashurojn`atė pa dridhen yjt`e dėlirė
  Pa kokė e pa kėmbė enden n`hapėsirė,
  Enden dhe secili s`ish nė vend tė vet
  Dhe nga rruga e tij kurrė nuk rrėshqet.
  Njėri duke u vėrtitur diē rrėfen.
  Tjetri duke vezulluar diē zbėrthen.
  Ai ėshtė shpirtdhuronjės I empirit,
  Dhe burim I jetės, dritės dhe I hirit.
  Nuk ka fund ēudi e tij, nuk ka kufi
  S`numėrohen dot tė tijat fshehtėsi.
  Te njeriu e ke pasqyrn`e Perėndisė,
  Ndaj hiq dorė o njeri, prej ligėsisė!
  Nga e drejta rrugė kurrė mos u ndaj,
  Tė mos thuash: Ē`bėra unė, ah pastaj.
  Bėhu shok e mik me gjithė njerėzinė!
  Mėrgo shtypjen, ligėsinė dhe mėrinė!
  Nga e drejta rrugė kurrė mos u ndaj,
  Tė mos thuash: Ē`bėra unė, ah pastaj.
  Bėhu shok e mik me gjithė njerėzinė!
  Mėrgo shtypjen, ligėsinė dhe mėrinė!
  E si munden qė tė bėhen pluhur vallė
  Vepra e mirė, shpirti dėlirė, zemra e gjallė?
  Po qe se nuk do njerinė, s`je njeri.
  Shpirt e zemėr s`janė gjė pa dėlirėsi,
  Ai bir qė do njerinė, ai ka Zot,
  Ndaj nga zemra jote kthehu vėshtrimplot!
  Ne e dinim ndryshe, rrugn e Perėndisė
  Pa e lamė dashurin`ndaj njerėzisė.
  Dlire shpirtin, o ti miku besėdlirė,
  Qė kėshtu tė gjesh pastaj tė Zotit hirė!
  Ndrite zemrėn, mbaje larg nga ligėsitė
  Qė tė bjerė tek ajo e madhja dritė!…

  naim frasheri

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e tani_26
  Anėtarėsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
  Postime
  1,113

  Qerbelaja..

  "Qerbelane" e N.Frasherit mund ta gjej diku ne internet?
  Mund te jete botuar? Mgjse. eshte e gjate do me interesonte ta gjeja...Dikur para 10 vjetesh e kisha lexuar dhe me kishte pelqyer mjaft...Nese ke ndonje adrese apo informacion rreth Qerbelase me informo....
  Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,939
  VARGJE KATERSHE DASHURIE

  Nje kenge asaj i ngrita ,po fort mu zemerua
  Qe brenda vargut jeta ju shterua
  “si te kendoj per ty?” ajo mu pergjegj
  “ta mbyllesh bukurine ne varg nuk dua !”

  ti mos pandeh se nuk brengosem me per ty
  se hidherim nuk ndjej kur nuk te shoh ne sy
  nga vere e dashurise sate kaq shume kam pire
  sa dehur jam perjete me dashuri

  kush ka nje zemer e vogel qofte fare
  larg teje nuk rri dot pa dashuri
  po rrathe kacurrelash kur te ēplekse
  ne paste mend ,humbet dhe mend e tij

  me e kendshme dashuria kur sjell mundim
  nuk dashuron ai qe vuajtje s’afron
  ti burre do te jesh po hodhe ne harrim
  gjithshka,dhe dashurise jeten ja kushton

  ajo si rubin –cdo gje ne te ndricon
  shkelqime botesh qe si njoh –sjellin gezim
  kureshtja t’ja di emrin s’me mundon
  per bukurine e saj kam adhurim

  te prita shume q’ahere kur u ndame
  kujtova –do pendohesh,s’te mbaj meri
  mezi durova ditet qe s’u pame
  te vish se s’mundem me ,s’bej dot pa ty

  i mencur qofsh ,harro dhe dashuro
  si pluhur udhe behu,ne qiell ne banofsh
  me pleq ,te rinj ,te liq,te mire,ti veten barazo
  edhe gur shahu beju,mbretereshe a mbret qofsh

  kur dashuria nis ,na sjell kenaqesi
  gezime pa kufi na shtje ne gji
  te mema dashuri u mbrujta une
  ne shekuj paste drite e miresi

  kjo njohja ime me nje tjeter ish nje rast
  jo,zemren tjeter kujt s’ja kam dhuruar
  prej qiesh dielli kur largohet ,pushon nje cast
  ne vend te tij perpara meje qiririn ka afruar

  ende s’ta nxorra malle ,shoqe e dashur
  do deshiroja prape uen embelsi
  edhe nje fije bar mbi varr,i rritur
  besnikeri do ruaj per ty

  MEVLANA XHELALEDINI RUMIU DHE DASHURIA SHPIRTERORE E TIJ

  Njeri nga mistiket e kohes se tij qe shquhej mbi te gjithe dhe mbeti mbi te gjithe dhe me fame te madhe ne te gjithe boten ishte xhelaledin rumiu i cili mori pastaj titullin e nderit nga pasonjesit e tij “mevlana” qe do te thote “zoteria jone”dhe mbeti i njohur me kete mbiemer kudo ne bote
  Njihet nga shenjtoret e medhenj dhe nga piranet e tarikateve mistike ,sshte themeluesi i dogmes se tij mistike e cila u shqua nga te tjerat me emrin e tij dhe u njoh me emrin “mehlevizme” ,kultura e tij e gjere ,lartesia e tij dhe zotesia ne poezi dhe ne proze jane te njohura kudo dhe te perhapura ne te gjithe boten
  I pajisur me frymen mistike dhe i ndritur me cdo lloj njohurie ,sidomos me njohuri mistike ,ka shprehur dashurine hyjnore ne gazelet e divanit (poemes)se tij dhe vecanerisht ne librin e famshem te tij “methnevi”qe eshte bere i famshem ne te gjithe boten permbajtja e kesaj vepre permendet nga shume shkrimtare dhe studiohet me interesim te vecante
  Te paret e mevlanase(rumiut)ishin nga qyteti i horasanit te persise(irani i sotem),por ai vete lindi ne qytetin behli te afganistanit ne vitin 604 te hixhretit domethene ne vitin 1207 pas krishtit , i ati i tij ishte ,quhej ,behaed-din-veledi ,nje nga dijetaret e medhenj te kohes ,rreth te cilit mblidhej gjithe populli qe ta degjonte dhe te perfitonte prej kultures dhe njohurise se tij
  Behaud –din-veledi nuk shkoi mire me mbretin e atjeshem te kohes ,xhelaledin harem shahun ,dhe keshtu u detyrua te largohej nga vendi i tij ,mori me vete edhe djalin e tij ,xhelaledinin,qe ishte ne moshen 5 vjecare ,dhe ju drejtua rruges se hixhazit ,per te kryer detyren e pelegrinazhit islam ne meke
  Rruges kur arriti ne qytetin nishabur ,u takua me mistikun e madh te famshem ,sheihi attarin , i cili kur e pa kete foshnje ,xhelaledinin 5 vjecar ,shqoi ne te shkendijen e drites hyjnore ,qe ndriconte ne pamjen e tij dhe i gezuar ,lajmeroi te atin dhe e uroi per kete drite
  Pastaj ui kthye foshnjes ,e perkedheli dhe i fali nje kopje te librit te tij ,qe kish shkruar me titullin”esrarname”(libri i sekreteve)
  Behaud-dini ne pelegrinazh u takua me mistikun e madh sejjid burhanuddin muhakkik tirmidhin,me te cilin u shoqerua dhe bisedonte perdere mbi tezen e rruges mistike spirituale dhe me njohurite e brendshme te saja
  Xhelaleddini(rumiu) i vogel nuk ndahej prej tyre gjithe rruges dhe qysh atehere i hyri deshira dhe filloi te pajisej me shijen e kesaj rruge dhe me njohurite e brendshme te saja
  Burhanuddini nuk u nda prej tyre gjithe rruges ,dhe kur u kthyen nga hixhazi erdhi me ta ,bashke ,dhe qendroi se bashku nje kohe ne sham
  Per fat atje burhanuddinit i arriti vdekja dhe para se te nderronte jete i la porosi behauddinit qe te instalohej nga anet e vendeve te rumit
  Sipas porosise behauddin veleni mori djalin(rumiun) dhe filloi udhetimin,duke ecur arriti ne erzinxhan ,pastaj shkoi ne qytetin e larende,andej ne baze te fteses qe i beri mbreti i kohes,alaudin selēokiu,vajti ne konje(anatoli)dhe u vendos atje
  Atje u muar duke dhene mesime dhe konferenca fetare,ne te cilat merte pjese edhe mbreti vete,mbreti e pelqente shume kulturen e bahauddinit dhe per nder te tij themeloi nje medrese te madhe me emrin „medresei hudavendiqar”, konferencat e tija benin pershtypje te madhe dhe degjoheshin me kujdes nga i gjithe populli
  Kjo gjendje vazhdoi deri ne 631 te hixhretit ,date ne te cilen fatkeqesisht i arriti vdekja bahauddinit,vendin e tij ,pas vdekjes i a zuri i biri xhelaluddini ,i cili ishte atehere ne moshen 24 vjecare
  Ne kete menyre xhelaluddinit ju dha rasti te shprehte zotesine e tij te madhe dhe kulturen e gjere ,mori fame te madhe dhe nga c’do ane mblidheshin nxenes qe te perfitonin nga cultura e tij ,aq shume ju shtuan studentet dhe populli sa jo vetem i mblidheshin rreth tryezes dhe bangove te shkolles kur jepte mesim ,por edhe kur delte nga shkolla per te shkuar ne shtepi e shoqeronin 400-500 veta gjate gjithe rruges per te degjuar bisedat e tija te kendshme,por edhe kur kthehej nga shtepia per ne shkolle ishte i rrethuar gjithnje nga grumbuj njerzish ,te cilet e pyesnin per cdo gje qe kishin nevose te dinin dhe mernin pergjigjet e duhura
  Pas nje kohe ne konje u bashkua me hysamuddin ēelepine dhe ju ngjall deshira per rrugen mistike,te cilen e kreu me vone me sukses te plote(“kamusi Aalam” vol.3, faq.1825)
  Xhelaluddini ,duke ushqyer gjithnje kete deshire per fat ,ne vitin 642 te hixhretit u takua me nje dervish (fakir) udhetar i quajtur shemsuddin tibrizi,per te cilin –siē thuhet ne kamus-flitej se ishte derguar ne konje nga mistiku i madh ruqnuddin zerqubiu ,per te pajisur xhelaluddinin me njohuri mistike
  Ketij dervishi xhelaluddini i hodhi dashuri te madhe mistike dhe e mori ne shtepine e tij ,ku e mbante atje dh nuk e leshonte me dite e me nate
  Efektin dhe llojin e kesaj dashurie ,veledi,ne librin e tij “veledname”(libri i veledit) e shpjegon keshtu :
  “qysh prej kohes se profetit Adam e ketej kane ardhur ne bote shume shenjtore te plotesuar dhe dashurues te mbaruar , por permbi keta ka edhe nje bote shpirterore tjeter ,pozita e se ciles eshte me e larte sepse permban dashuruesin dhe te dashuruemin bashkerisht ,perpara daljes se shemsi tibrizit kjo lloj bote e kesaj lloj dashurie nuk ishte e njohur dhe asnje njeri s’kishte bere fjale per te,prandaj mund te thuhet me plot te drejte se shemsi tibrizi ishte nje nga perfaqesuesit e fshehur te kesaj bote te panjohur ,i cili erdhi dhe ja zbuloi kete shkence hyjnore xhelaleddin rumiut,qe ta pajiste me te,me kete menyre shemsiu u paraqit dhe doli jo si mbreti i dashuručsvet ,por si mbreti i te dashuruemvet dhe i frymezoi xhelaluddinit kete fryme te re,qe ta shprehte ne poezi dhe te konsiderohej nje nga te paret poete mistike islame”

  xhelaleddini i harroi te gjitha mesimet qe ju jepte nxenesve dhe merej vetem me kete, u largua nga shoket dhe filloi te meret me njohurite e brendshme spirituale mistike , u ftoh nga njohurite e jashtme dhe bashke me dervishin ,shetiste fushave duke biseduar gjithnje per frymen mistike spirituale ,dhe shijen e saj
  gjithe studentet dhe dijetaret e qytetit u deshperuan shume nga kjo ndodhi dhe muaren masa qe ta largonin dervishin fare prej tij(rumiut) e debuan dervishin prej andej ,i cili iku i deshperuar dhe ,pikerisht ne vitin 643 te hixhreti (1245 pas krishtit) ,vate ne sham
  sado qe ata e larguan dervishin prej tij ,dashuria spirituale midis tyre kishte hye aq thelle sa nuk mund te rrinin te ndare nga njeri-tjetri
  qellimi per te cilin u perpoqen dijetaret ta ndanin xhelaleddinin nga dervisci ishte qe ta kishin per veten e tyre,por perseri kjo mase nuk dha asnje fryt ,sepse xhelaleddini jo vetem qe nuk ju afrohej atyre ,por si i dehur bridhte andej-ketej dhe e kerkonte
  atehere nxenesit e pane qe s’ishte pune me te dhe iu luten e i kerkuan ndjese,xhelaleuddini e pranoi ndjesen e tyre dhe dergoi djalin e tij veledinin qe te shkonte dhe ta gjente dervishin dhe tja sillte perseri ,duke i bere lutje te medha,djali duke e kerkuar ,arriti dhe e gjeti ne sham,dhe mbas shume lutjesh ,mundi ta sillte perseri ne konje,ne shenje gezimi per kete sukses gjithe udhetimin e kthimit e beri ne kembe
  si u kthye shemsi tibrizi ne konje ,xhelauddini filloi ta kalonte kohen me te ,keshtu s’mbeti me asnje shprese per studentet e tij qe te perfitonin, atehere e shtuan me keq merzitjen kunder dervishit dhe s’donin ta shikonin me sy
  shemsi tibrizi e kuptoi kete urrejtje ,u merzit dhe u zemerua aq shume sa u largua dhe u zhduk fare nga syte e tyre dhe nuk e pane me,askush nuk e dinte se ku vajti,sepse nuk la asnje gjurme
  ne ate rast u perhap fjala se dervishin e vrau djali tjeter i xhelaluddinit ,alauddini,por vellai i tij veledi ne librat e tij e pergenjeshtron kategorikisht kete gje
  xhelaleddini vete shkoi dy here me rradhe ne sham qe ta kerkonte ,por nuk gjeti asnje gjurme te tij ,atehere nuk qendronte dot ne as ndonje vend, i hyri zjarri i dashurise hyjnore dhe i dehur nga kjo ekstaze dashurie hyjnore,mbahej nga nje direk ne dore dhe dridhej rreth atij ,merrte veglat e tij muzikore si “najin-in”(mandolinen)dhe tumbelekun dhe nga zerat e tyre vihej ne poziten vexhit mistik(ekstazit)dhe te shijes
  kjo eshte origina e pare e “sema”se (valles mistike spirituale)qe dihet pothuaj nga te gjithe dhe eshte e famshme ne mevlevizme
  xhelaleddin rumiu si perparoi shume ne dashurine shpirterore e gjeti shpirterisht te dashurin e tij te vertete dhe u bashkua ne shpirt me te dhe qysh atehere pa me syte e zemres se i dashuri dhe dashuruesi ishin te bashkuar ne nje trup te vetem
  per nderin e shemsi tibrizit ,mevlana xhelaluddin rumi filloi te shkruaje poezite e tij mistike ,te cilat te grumbulluara se bashku ,perbejne divanin(poemen) e tij ne e cilen nuk vuri emrin e vet ,por perdori ne cdo gazel emrin e udheheqesit te vet shpirteror shemsi tibrizit
  keshtu vertet u zhduk shemsi tibrizi nga syte e botes ,por detyren e frymezimit ai e kreu sic duhej perkundrejt dishepullit te tij,xhelaleddinit,te cilin e pajisi si duhej me parimet mistike ,aq sa zuri nje vend dhe pozite te larte me vone dhe e beri te numerohet nga kreret mistike dhe nga piranet e tarikatit
  xhelaleddini ,si arriti kete pozite te larte perparimi shpirteror,filloi te shkruante”methnevine” e cila ze nje vend te larte ne literature dhe nga pikepamja mistike njihet si veper e klasit te pare ,sepse cdo verse i saj shfaq nje lloj fryme mistike te ndryshme nga ato te verseve te tjera
  divani i xhelaluddin rumiut ka tremije verse dhe “methnevija” ka 47,000 vjersha me fryme mistike

  parimi mistik i xhelaluddin rumiut dhe vija e tij mund te shpjegohet ne kete menyre:
  me pare dashuria hyjnore ne misticizme ishte e njohur me gjithe kuptimin e fjales dhe e tretur ne shpirtin e dashuruesit,i cili ia afronte kete lloj dashurie vete zotit te tij te madh
  por xhelaluddini,me frymezimin e shemsi tibrizit ,nuk e la me kaq dashurine e zotit por e pajisi dhe me ne kuptim te ri, i cili ishte qe jo vetem nje njeri i persosur eshte dashuruesi i zotit ,por edhe zoti vete,kur i afrohet kjo dasiuri nga njeriu preket dhe behet edhe ai vete dashurues i tij ,e ndofta si esente me e larte ,preket me shume dhe behet dashurues akoma me i madh i njeriut te atille
  domethene me fjale te tjera,sic terhiqet njeriu i kulluar dhe vendoset plotesisht ne shkrirjen per dashurine e zotit,edhe zoti vete terhiqet nga kjo dashuri e afruar e njeriut dhe e ben njerine e persosur te dashuruemin e tij ,me gjithe rrjedhimet e saja,dhe ndofta zoti si fuqi absolute ,shtyhet me teper ne kete dashuri
  keshtu del kuptimi qe zoti eshte dashuruesi i njeriut t’atille e njekohesisht edhe njeriu eshte dashuruesi i zotit,qe te dy behen dashuruesa dhe te dashuruar me njeri-tjetrin,kete lloj dashurie reciproke nuk e kishte thene njeri me pare,te cilen e shpalli per heren e pare xhelaluddin rumi ,i frymezuar ,sic thame nga udheheqesi i tij shpirteror shemsi tibrizi
  xhelaleddin rumiu e rrembeu kete te vertete nga i mesuesi i tij i dashur dhe i infektuar me kete fryme ,e dedikoi gjithe jeten e tij ne shfaqjen dhe shprehjen e kesaj dhuntie te re
  mund te thuhet se kjo ishte arsyeja qe shemsi tibrizi e ndau nga te gjithe shoket dhe ndjekesit e tij ,kjo do te thote se deshi ti mesonte atij kete durate te re,qe eshte nje e vertete e re,me te cilen pasurohet jeta mistike spirituale
  u kuptua gjithashtu se ky ishte edhe shkaku qe xhelaluddini sakrifikoi gjithe miqte dhe veten e tij ,duke qendruar i vetmuar ,bashke me te ,deri sa e asimiloi mire kete drite te vertete te misticizmes spirituale ,nje gje e tille ishte nje dhurate e madhe prej zotit ,te cilen nuk ishin ne gjendje ta cmonin as ndjekesit dhe asnje njeri tjeter ,pervec atyre qe ishin te kesaj rruge
  per kete reforme te re xhelaleddin rumi mori nje fame te madhe dhe te vecante ne boten mistike spirituale ,sa qe nje nga mistiket e medhenj ,xhamiu,kur shkroi “methnevine” mevlanaja ,per ta lavderuar tha kete poezi ne gjuhen persiane :
  “nist pejgamber ve li dared qitab” (xhelaleddini nuk eshte profet,por ka liber si te profeteve)

  SI E PA KALIFI LEJLANE

  Kalifi tha “si valle vec per ty
  Mexhnun i shkrete humbi mend e tij”?

  C’na paske me te mire ,e muget nxin
  Sa sheh si ti,veshtrimin kur e shtrin

  Pergjigjet lejlaja: mexhnuni ti nuk je
  Kushdo ne te erret driten nuk e sheh!

  Se ndjen dot c’do njeri – dhe kur gjallohet
  E nga i thelli gjume dot nuk zgjohet !

  E ndjen ai qe zgjedhe gjumin ta hedh
  E mu ne shpirt nje te vertete mbjell

  Po nese frike e vdekjes te mundon
  Dhe etja e fitimit te pervelon

  Ne shpirtin tend s’do kete pasterti
  S’hedh rrenje e perjetshmja bukuri,dashuri

  Prej gjumit vdekesor s’permendet dot
  Kush do genjeshter dhe shkelqim te kote

  XHELALEDDIN RUMI

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,939
  BARAZ JANE

  Te drejten kur them ,po edhe kur mashtroj –baraz jane
  Arabi i bardhe dhe arabi i zi –baraz jane

  Me ndodh te jem diell ,i shpirtit simurg
  Unaze magjike e mbretit sulejmanit –baraz jane

  Stuhi dhe hi ,dhe uje edhe zjarr
  Fisnik jam tani,i poster me pas-baraz jane

  Me turq me taxhike –i dua te gjithe
  Largpames tani,I verber pastaj-baraz jane

  Jam dite edhe jave jam vit ,ramazan e bajram
  Pishtar jam i ndezur prej atit te madh –baraz jane

  Dhe ngjyren e nderroj ,roberuar deshirash
  I bie ne cast nje dajre te re-baraz jane

  Ndrit hena ne qiell ,kam prane daulle ,bajrak
  Sarajit mbreteror i ngjan cadra ime –baraz jane

  Perija te kembet me rri dhe njerez te fisme
  Ne pluhur kendojne ,hedhin valle –baraz jane

  Kerkoj perendine dhe thelbin e sendeve ndjej
  Dhe ditet dhe netet qe fali AI –baraz jane

  Keshtu po flas une ,keshtu dhe i ndrituri shams
  Mbuluar prej reve tani ,i purpurt si flake pastaj –baraz jane


  rumi
  ME DUAN NJEHERE……

  Me duan njehere ,me urrejne pastaj perseri
  Nje zemer me falin ,po timen ma vrasin ne gji

  Pushtet kam njehere ,sundoj mbi mendimet e mi
  Po ndodh qe mendimi me mban nen peshen e tij

  Jusufit i ngjaj ,leshoj sot nje drite hijeshi
  Po neser -Jakupit ,kur therret i helmuar ne zi

  Ashtu porsi Zeusi ,mendohem ,duroj,edhe hesht
  Po perde e durimit me digjet nga prushi ne gji

  Sot-plot e perplot ,po neser jam bosh si kallam
  Sot ndjenjat shperthejne ,po neser une rresht edhe nxij

  Sot turrem mbi ar, i dredhur kerkoj mu ne zjarr
  Po neser edhe arin e flak ,dhe sdua tja di

  I tmerrshem sot ngjaj ,perzitur nga flaket e ferrit
  Po neser shkellqej,perballem me cdo bukuri

  Besimi i shejte me sjell sot dhe paqe , urtesi
  Po neser besimin e shkel me plot neveri

  Sot behem luan,dhe ujk i terbuar ,asllan
  I embel jam neser si dita qe bie freski

  I lik e nopran shfaqem sot, i rende sa sbehet
  Po neser un zbutem dhe zemra kumbon ciltersi

  Dhe ja pra fytyrat: sot ndrisin me nur ,pasterti
  Po neser damkosen nga turpi i vesit te zi

  rumi
  Xhelaludin Rumiu

  Dėshira
  Dashnori din vetėm pėr pėrulje ngase zgjidhje tjetėr nuk ka
  Nė mbrėmje pėrvidhet nė oborin tėnd ngase zgjidhje tjetėr nuk ka
  Tretet tė puth ēdo kaēurelė tė flokut tėnd, mos u kėrcno ngase zgjidhje tjetėr nuk ka
  Me zjarrin e dashurisė ndaj teje ai digjet tė thej grilat e shpirtit tė vet
  Ngase zgjidhje tjetėr nuk ka.

  Dashuria pyeti tė dashurin, “Mos vallė e do vetėn mė shumė ngaqė mė do mua?”
  I dashuruari u pėrgjigj: “Unė kam vdekur nė veten time tani jetoj pėr ty
  Jam zhdukur nga vetja dhe atributet e mia jam i pranishėm vetėm pėr ty
  I pata harruar dituritė e mia por duke tė njohur, u bėra dijetar
  E kam humbur gjithė forcėn time ndėrsa tani, jam nga fuqia yte.
  E dua veten, ah sa tė dua, sa tė dua, veten e dua.

  Jam dashuria yte, ri nė vėshtrimin tim, se do tė hap portėn e shkėlqimit
  Eja pusho me mua le tė bėhemi fqinj, si yjet.
  Ti je fshehur aq gjatė duke u endur pafundėsisht nė detin e dashurisė sime
  Megjithatė, ti gjithmonė ke qenė i lidhur pėr mua
  I fshehur, zbuluar nė tė dukshmen dhe tė padukshmen

  Jam jeta vet, ti ishe i epuri pas njė pellgu tė vogėl
  Jam Oqeani dhe shqetėsimi i trazuar i tij
  Eja zhytu me mua, braktise kėtė botė tė erėsirės
  Qėndro me mua se do tė hap portėn e dashurisė

  Tė dėshiron mė shumė se haja e pija
  Trupi im, ndjenjat e mia mendja uria ndaj shijes tėnde,
  Mund ta ndjej praninė tėnde nė zemrėn time ndonėse ti i takon tė gjitha botėrave
  Do tė pres me ėndje tė heshtur vetėm pėr njė gjest, njė shkėndijė prej teje

  XHELAUDIN RUMI

  Kenga e fyellit

  Degjoje ti zerin pse valle po qan e vajton
  Per dertet e ndarjeve tona,lendimet e kohes qe shkon

  Kur i hyri bariu kallamishtes dhe preu ne mes drurin tim
  Psheretimat dhe lotet u derdhen dhe brenda u fsheh nje deshperim

  Me buze te dredhur nga malli ,plot zjarr do ti bie gjithmone
  Qe afshin pa fund dashuror ne zemra te ndez me jehone

  Merguar ne dheun e larget ,te vater e huaj po rri
  Njeriu i debuar fatzi ,pas naets pret diten qe po gdhin

  Fatzinj e te lumtur degjojne si bie me gaz e trishtim
  Ky fyelli im ndane vatres me tinguj plot mall e pergjerim

  Kushdo qe degjoi zerin tim fatkeq a i lumtur njeri
  Ne shpirtin e fshehte e te shejte ska hyre dot gjer me tani

  Si trupi me shpirtin eshte shkrire kuptimi qe mbaj une ne gji
  Po prape njeriu zemer ngrire , te fshehtat e shpirtit nuk i di

  Rendimi i fyellit eshte flake ,nuk eshte ere e lehte pranverore
  Kush mbetet i ftohte ndaj flakes se ndjen kete kenge te bukur madheshtore

  E ndezur nga afshi i flakes ne shpirt dashuria kendon
  Si zjarri qe ngrihet prej veres se shejte kur vlon dhe lodron

  Skifter i shkathet

  Skifter i shkathet –fluturova –prej dores se madherishme
  Ne lartesi ku me dergonte nje fjale e perendishme

  Shtate planete i pershkova ,nente sfera qiellore
  Arrita majen e saturnit ,zbrita te tok e dhimbshme

  Ende adami skishte dale ,kur ruaja parajsen
  Ne mes hyrive prehje gjeta ne boten e cuditshme

  Ne fronin mbreteror u ngjita ,me vule dhe unaze
  Dhe para sulejmanit zbuta gjithe shpirtrat e perbindshme

  I hyra zjarrit plot me flake qe trendafile u bene
  Mes lulesh shkova ,permes zjarresh me purpur ,te magjishme

  Dhe kur u bera perle rashe permei lendinen –toke
  Ne u ngritsha prape qiellit lart ,me pret kuror e hijshme

  Cdo kohe qe erdhi pas shamsiut vijoi kete kenge
  Po une i pari e kendova me zera te mahnitshme


  xheladin rumi

  ETUR JAM

  Zbuloma fytyren : per kopshte trendafilash- i etur jam
  Cilma gojen. Per malte prej vese te embel- i etur jam
  Dhe cadren e reve largoje ,o diell tregoje fytyren
  Gezim le te sjelle kjo rreze e ndritur –i etur jam
  Ky zeri im me grish per larg te fluturoj
  Nga dor e mbretit si skifter ,drejt enderrimesh shkoj
  Me zemerim me pate thene : ik prej meje !
  Per zerin tend ,dhe kercenues qofte –i etur jam
  Drejt meje qe nga kopsht i aferm,fry moj ere
  Arome vese mengjezore te nuhas – i etur jam
  Nje njomesi lart qielli hedh si fryme e befte
  Per kaltersi ,furtune deti –i etur jam
  Si ritma qe leshon JAKUPI . “oh cme gjeti” kjo thirrja ime
  Te shoh JUSUFIN te me rritet – i etur jam
  Pa ty dhe ky qytet plot zhurme –porsi burg
  Kerkoj nje shkemb ne shkretetire – i etur jam
  Me kupen mbushur sheshit shkoj ,me krelat prane
  Nga pjergulla nje leng shijoj dhe valle hedh
  Mes njerzish shpirterisht te varfer dot nuk rri !
  Me prufte fati miqesi –Aliu, Rustemi-etje kam
  Nje bukuri ne duar njerzish-pluhur i imte
  Per prurje te begata tokes thelle –etje kam
  I varfer jam,po sdua gureza te ngjyrta
  Per gure te medhenj ,si shkemb me drite –i etur jam
  Kur shoh perreth trishtime njerzish ,hidherohem
  Gezimin qe sjell lengu I rrushit deshiroj
  Nen egjiptiane heq ky popull –zemra nxin
  Per nje moisi ,te birin e imramit –etje kam
  Do thone: kerkuam e se gjetem!
  Kuroren e endrrave te mija kerkoj-I etur jam
  Plot sharje turmash te pamend ma mbyllen gojen
  Ne vend te kenges ,lot te hidhur po gelltis
  Vertitej sheiku rreth qytetit me kandil
  Qe shtegu i njerzve te mos mbyllet – i etur jam
  Po shpirti im lakmi synimesh pat me kohe
  Perjetesia ne themel te botes qofte- i etur jam
  Prej botes i fshehur rri ai ,po ne cdo pamje gjendet
  Drejt fshehtesise qe ze fill ,shpirti shkofte – i etur jam
  Rrefimin e besimit bej – mu deh kjo zemer !
  Si pije vjeshte per besim u shndrofsha –i etur jam
  Lahute dashurie tingellofsha –jehon e saj
  Si tingull i hazretit ne parajse,kur dergoi-i etur jam
  Per dashuri te flakte ja merr kenges kjo lahute
  Se lote dhembshurie enderroj prej zoterijsh te larte
  O shams ti krenari tibrizi ,na ndiz agimin e zjarrte
  Dhe per ballkizin sihariq dergo –arome fjalesh –i etur jam

  XHELAUDIN RUMI- 1207-1272

  O JU QE BUKURIA JU VERBON

  O ju qe bukuria ju verbon ! prej kohesh zemra ime dashuron
  Ne gjume dashuror ky shpirt po lengon ! prej kohesh zemra ime dashuron

  Kudo perreth ishte nje tymnaje dhe bota zinte fill
  Qe atehere nis kjo ndjenje dhe zemra dashuron

  Dhe vit per vit ne mijera vjet u gdhend fytyra ime
  Qe se kur lindi dhe gjallon ,kjo zemer dashuron

  Qe kur zoti pyeti njerzit :a jam une zot mbi ju?
  Gjeta kuptimin qe kerkon! Kjo zemer dashuron

  O engjej,ju qe botet mbani pezull !
  Ngrijeni lart diturine ne fron !kjo zemer dashuron

  I beni fjale diellit tim: rumiu erdhi ne tibriz
  Rumine dashuria e pervelon ! prej kohesh zemra dashuron

  Kush eshte ai qe e quaj diell tibrizi??
  Pishtar qe te verteten na tregon ! prej kohesh zemra ime dashuron

  xhelaudin rumi

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-11-2007
  Postime
  9
  Xheladin Rumiu eshte i madh, por madheshtine e gjen te Shams Tabrizi...

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885
  Citim Postuar mė parė nga arturo Lexo Postimin
  PERĖNDIJA

  Kush do ta shohė tė tėrė,
  Tė shohė mirė njerinė,
  Vethen' e tij re tė vėrė,
  Atje e gjen perėndinė.

  Dhe parajsi dhe skėterra,
  Dhe engjėlli edhe djalli,
  Edhe gjithė ē'ka tė tjera,
  Janė brėnda tek i gjalli.

  Ajy qė ka mirėsinė,
  Ka perėndin' e tė mirat,
  Edhe kush ka djallėzinė,
  Ka djallė e ligėsirat.

  Mė ēdo anė e kėrkova,
  Thashė: ku 'shtė perėndia,
  Po mė pasdaj e mėsova,
  Qėnke ndaj mej' e s'e dija.

  ..........................
  Paskėtaj, o shokė, kurrė
  Mos kėrkoni perėndinė
  Nėpėr mur' e nėpėr gurė,
  Po shihni mirė njerinė.

  Zėmr' e njeriut nė jetė
  Eshtė vėnd' i perėndisė,
  Esht' atje zot' i vėrtetė,
  Det' i math i gjithėsisė.

  Ajy ėshtė gjithėsia,
  Edhe udh' e perėndisė,
  Eshtė vetėm njerėzia,
  Q'i duhetė njerėzisė.

  Mer dorėn e diturisė,
  Pa ajo do tė tė nxjerė
  Gjer te fron' i perėndisė,
  Ndaj soje do tė tė shpjerė.

  Esht' e vėrtetė kjo punė,
  Mos qėndroni n'errėsirėt,
  Se kėtė s'e gjeta unė,
  E kanė thėnė tė mirėt.


  naim frasheri
  Shumė mirė qė e lexon Naimin por me sa shikoj nuk e ke kuptuar.Naimi tė sqaron hapur,lexoje mirė se ēfar ėshtė feja dhe zoti.Naimi ėshtė realist por besimi i verbėr fetar ėshtė ai qė vret mėndjen e shėndoshė.Naim Frashėri bėn thirrje tė hapur pėr dituri por kush ta kuptoj?

Tema tė Ngjashme

 1. Vjersha pėr 7 marsin, Ditėn e Mėsuesve
  Nga leo-leon nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 01-03-2021, 15:00
 2. Abdylazis Islami
  Nga Vanilla_Angel nė forumin Shkrimtarė shqiptarė
  Pėrgjigje: 41
  Postimi i Fundit: 20-02-2011, 08:14
 3. Astrit Kosturi: Vjersha per femije
  Nga Astrit Kosturi nė forumin Grupmoshat e komunitetit
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 27-05-2009, 16:58
 4. Astrit Kosturi: Vjersha per femije
  Nga Astrit Kosturi nė forumin Grupmoshat e komunitetit
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 23-05-2009, 08:56
 5. Vjersha Humoristke Humori!
  Nga ||_BeJbi_|| nė forumin Humor shqiptar
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 24-04-2006, 01:25

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •