Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 44
 1. #21
  V per Vendeta Maska e ORIONI
  Anėtarėsuar
  10-12-2003
  Vendndodhja
  Shkup-Prishtine-Ulqin-Tirane-Cameri
  Postime
  919
  FJALA PĖRFUNDIMTARE

  “اdo natė e errėt e ka mbarimin e ndritshėm”
  Fjalė e urtė persiane
  Njė rekapitullim i vogėl i asaj qė u tha mė lartė lexuesit ia zbulon mendimet e fshehta tė pandershme tė komplotit ndėrkombėtar. Askujt nuk dėshiroj t’ia imponoj mendimin tim. Tė njėjtin mendim e ndajnė edhe shumė tė tjerė. Unė kam pėr qėllim qė vetėm tė argumentohet njė e vėrtetė. Shqyrtoni faktet e veēanta nga e kaluara dhe nga e tashmja dhe vetė konkludoni!
  Tė ardhuart mė tė mėdha tė bankave vijnė prej kredive qė ata ua japin shteteve, por nė njė situatė tė zakonshme dhe normale askush nuk kėrkon kredi. Sipas kėsaj pėr njė qėllim tė tillė duhet tė shkaktohet domosdoshmėria dhe kėrkesa, njėfarė krize dhe paniku nga uria, lufta ose revolucioni. Revolucioni francez dhe amerikan, Lufta e Parė Botėrore, revolucioni rus, Lufta e Dytė Botėrore, lufta e Vietnamit, e Koresė dhe tė gjitha luftėrat lokale qė janė bėrė deri mė sot i kanė bėrė disa familje, despotėt dhe diktatorėt mė tė tmerrshėm financiarė tė botės. Rėnia e Napoleonit shėnon ringjalljen e Rothshildėve. Prej atėherė e deri mė sot tė gjithė prijėsit shtetėror kėrkojnė kėndvėshtrimin e tyre pėr tė marrė ose pėr ta ndalur ndonjė aksion luftarak. Nė njė mėnyrė fare tė pandershme tė gjitha kėto megabanka i pėrvetėsuan pasuritė dhe avoaret e oborrit mbretėror rus, duke pohuar se nuk kanė kurrfarė trashėgimtarėsh. ثshtė e vėrtetė se ata pothuajse i vranė tė gjithė anėtarėt e familjes mbretėrore, por pėr fat tė keq si duket trashėgimtari i fronit, Aleksej, ėshtė ende i gjallė. Vetėm avoaret prej vitit 1917 e deri mė sot pėrbėjnė shumėn prej mė se 100 miliardė dollarėsh. Emri i Rothshildit pothuajse nuk dėgjohet. Rothshildėt e kanė krijuar njė rrjetė jashtėzakonisht tė thjeshtė prej korporatave dhe bankave qė punojnė pėr ta. Morgani - njėri ndėr bankierėt mė tė njohur nė botė - ka qenė vetėm pion i tyre dhe ka punuar me kapitalin e tyre, gjė qė kuptohet bile nė vitin 1913, pas vdekjes sė tij, kur pasuria e tij ka pėrbėrė shumėn vetėm prej 12 milionė dollarėsh. E njėjta gjė ka tė bėjė edhe me ata qė janė tė lidhur me familjen Kuhn, Loeb Co, Paul, Maio Vartburg, kolonelin Hauz - dorėn e djathtė dhe gjeniun shpirtkeq tė krytarit Vilson etj. Banka angleze, vepėr e Rothshildit, ka lozur rol tė rėndėsishėm nė tė gjitha luftėrat, revolucionet, krizat tregtare dhe tė spiunazhit. „Lėvizja pėr ē’armatim” nė vitin 1930, njėsoj si e sotshmja, ka qenė po ashtu njėri prej shumė hapave tė pandershėm tė Rothshildėve. Qėllimi ka qenė qė tė zhduket i tėrė armatimi i vjetėruar dhe shtetet tė armatosen me armė tė reja. Personaliteti i errėt, Zaharovi, tregtari mė i njohur me armė, ka pasur kontakt tė pėrhershėm me udhėheqėsit mė tė lartė politik botėror. Kėshtu, pėr shembull, nė vitin 1917 tre liderėt e mėdhenj - Vilsoni, Lojd Xhorxhi dhe Klemanso - vetė e vizitojnė Zaharovin nė shtėpinė e tij nė Paris. Zaharovi ka pasur lidhje tė ngushta me tė gjitha fabrikat pėr prodhimin e armėve si: „Krup”, „Shkoda”, „Shnajder”, „Bromboveri” etj., pjesa mė e madhe e tė cilave kanė qenė pronė e Rothshildėve. Ata ndodhen nė Francė dhe nė Gjermani. Nė kohėn e luftės kėta kompani mbeten nėn qeverisjen e Francės dhe Gjermanisė pamvarėsisht prej veprimeve luftarake qė bėhen
  ndėrmjet kėtyre dy vendeve. Gjermanėt nuk i sulmojnė fabrikat nė Francė e as aleatėt nuk i shkatėrrojnė ato nė Gjermani. Tė gjitha materialet strategjike prej Francės kanė kaluar nėpėr Zvicėr pėr nė Gjermani, gjė qė ka qenė fshehtėsi publike.
  Ngjarjet botėrore shekuj me radhė e deri mė sot tregojnė se ato janė bėrė nė emėr tė diēkahit. Ata tė cilėt i kanė nxitur dhe i kanė udhėhequr ngjarjet pėrherė kanė gjetur mėnyrė t’i arsyetojnė mjetet qė t’ia arrijnė qėllimit tė vet.
  Napoleoni dhe Hitleri nė synimet e tyre qė ta sundojnė botėn kanė pasur arsyetimet e veta. Revolucioni francez, pėr t’i lėnė pa koka shumė njerėz tė pafajshėm nėn thikėn e gijotinės, ka pasur arsyetimet e tij. Stalini pėr t’i likuiduar dhjetra milionė njerėz tė rėndomtė rusė, ka pasur arsyetimet e veta. Nė rrugėn e njėjtė tė arsyetimeve nė Kamboxhė u likuiduan mė se 3,5 milionė burra, gra dhe fėmijė tė pafajshėm. Tė njėjtin arsyetim e kanė pasur edhe ata tė cilėt nė Luftėn e Dytė Botėrore i lejuan dhe u dhanė tė drejtė kriminelėve katėrdhjetė ditė tė plaēkisin, tė therin dhe tė varin pa kurrfarė pėrgjegjėsie. Edhe ata e kanė bėrė atė nė emėr tė diēkahit, nė emėr tė revolucionit dhe tė popullit.
  Historia rrėfen se tė gjitha perandoritė dhe qytetėrimet e mėdha janė shkatėrruar dhe janė zhdukur nga mėkatet dhe gabimet e veta. Qytetėrimi i sotshėm nuk bėn pėrjashtim. Perverzioni ka arritur kulmin e tėrbimit. Koprracia dhe dembelia janė bėrė parulla tė pėrparimit. Morali pėr ēdo ditė bie nė njė shkallė mė tė ulėt.
  Kur i lexoj dhe studioj ngjarjet nga e kaluara vij nė pėrfundim se tė gjitha personalitetet e njohura qė janė pėrmendur mė lartė, i kanė pasur me tė vėrtetė arsyetimet e veta. Napoleoni, tė cilin e formoi dhe e ngriti Rothshildi, i shihte fajtorėt pėr ari nė atė kohė dhe vendosi qė t’i likuidojė. Por si? Do tė bėhej ende mė i fuqishėm! Pėr fat tė keq, kundėrshtari i tij u tregua edhe mė i fuqishėm se ai.
  Kontrata e Versajit dhe kapitali e krijuan Hitlerin dhe kur e panė se ai nuk iu shėrben ashtu si dėshirojnė ata, vendosėn ta likuidojnė. Nga dėshira qė tė mbrohet ai shfrytėzoi mizoritė e fundit jonjerėzore qė e tronditėn botėn.
  Stalini, prej kur e likuidoi rivalin e tij, Trockin, duhej tė mbrohej prej goditjeve tė fuqisė sė padukshme dhe tė njerėzve tė saj, tė cilėt e kishin zotėruar qeverinė sovjetike. Pėr urinė e imponuar artificiale, pėr spastrimet sistematike, pėr likuidimin e gjeneralėve dhe tė shumė ndihmėsve tė tij nė vitin 1938 edhe ai kishte arsye tė mira - „pėr suksesin e revolucionit dhe pėr Rusinė matushkiane”.
  Shumė ēka nga ky libėr do t’ju duket e pabesueshme. Duhet t’ju siguroj se tė gjitha i pėrgjigjen tė vėrtetės. Do t’ju duken tė pazakonshme, sepse njerėzit bien viktimė e programimit tė planifikuar qysh mė parė nga shtypi, radioja dhe televizori, programim i cili i nxjerrė njerėzit nga realiteti dhe e forcon fantazmėn e tyre. Kėshtu, pėr shembull, tė gjithė kėta filma fantastikė, nė tė cilėt bėhet fjalė pėr galaksinė, luftėrat e yjeve, NLO dhe pėr shumė fantazia tjera, pasqyrohen dhe lėnė kopjen e tyre nė ne. Njerėzit e shikojnė televizorin mesatarisht nga 3,5 orė nė ditė. Kjo merr mė shumė kohė se sa ka nevojė tė kryejmė disa fakultete nė jetė.
  Nuk mendoj se tė gjithė lexuesit do ta pranojnė tė gjithė atė ēka shkruan nė libėr si tė vėrtetė, por jam i bindur se shumė prej tyre do tė mendohen dhe do tė bėjnė pėrpjekje qė ta analizojnė shumicėn e ngjarjeve. Kjo me siguri do t’i sjellė nė ndonjė pėrfundim. Kjo ėshtė e gjithė ajo ēka dėshiroj dhe kjo do tė jetė dhurata ime mė e madhe.
  Shumė shkencėtarė e parashtrojnė pyetjen se a thua, vallė, do tė ekzistojė qytetėrimi i sotshėm? Kjo ėshtė pyetje shumė me vend dhe aktuale. Tashmė nuk ka kohė pėr hamendje. Akrepi i orės lėvizė me shpejtėsi djallėzore drejt sulmit tė organizuar kundėr njerėzve dhe shkatėrrimit tė botės. Pėr ta shpėtuar botėn nga kataklizma e pritur duhet tė shpėtohen SHBA, BRSS dhe Kina. Kėto janė shtetet e vetme tė cilat janė nė gjendje tė mbajnė njė baraspeshė botėrore. Viti 1990 ėshtė njėri prej viteve mė kurajues deri mė sot. Nė njė kohė tė njėjtė tė dy vendet socialiste dominante - BRSS dhe Kina - drejtohen prej drejtuesve tė matur dhe largpamės tė cilėt nuk frikėsohen qė t’i pranojnė anėt e dobėta dhe t’ia shtrijnė dorėn tė ashtuquajturit „armik” tė deridjeshėm, SHBA. Kjo nisiativė u pranua shumė mirė prej Reganit dhe prej tėrė
  popullit amerikan. Le tė vazhdojė kryetari i sotshėm gjurmėve tė atij tė mėparshmit dhe le t’i ndihmojė me gjithė zemėr orvatjet e Gorbaēovit dhe tė udhėheqėsit kinez pėr njė renditje tė re dhe tė drejtė. Udhėheqėsit amerikanė nė krye me Bushin le ta durojnė presionin e pėrqėndrueshėm tė megabankave, synimi i tė cilave nuk ėshtė marrėveshja por „ndarja e botės”. Sipas gjithė kėsaj duket ata tashmė vendosin drejtuesit „e vet” tė ri nė ato dy shtete tė dėmtuara. Shpresoj se kjo nisiativė paqesore do tė pranohet me respekt e nder edhe prej botės tjetėr, pėr shpėtim sa mė tė shpejt tė njerėzimit.
  Nuk ekziston e ashtuquajtura „qeveri botėrore” qė ta shpėtojė botėn, sepse ajo ėshtė prodhim i njė organizate tė superfuqishme qė vepron prapa skene vetėm pėr interesat e atyre treqind bankierėve tė fshehur, tė cilėt me mjeshtri i fshehin emrat dhe pjesėmarrjen e tyre nė tė. Shpėtim i vetėm ėshtė qė ata tė dalin para gjyqit special ndėrkombėtar dhe tė pėrgjigjen pėr tė gjitha sjelljet e tyre. Qė tė ndėrpritet urrejtja ndėrkombėtare, mosbesimi, rebelimet, luftėrat nė mes popujve, duhet tė zhduket kjo organizatė e fshehtė e cila sundon dhe e pėshtjellon njerėzinė nė botė. Shume evropianė janė tė bindur se shumė tė kėqia nė Evropė vijnė prej bankierėve amerikanė. Kjo ėshtė fshehtėsi publike, sepse ēdonjėri e din se kapitalistėt prej Frankfurti, me nė krye Rothshildėt dhe ndihmėsit e tyre tė fshehur, kanė kaluar nė SHBA dhe plotėsisht i kanė marrė, posaēėrisht pas legalizimit tė kompjuterit tė tyre tė tė ardhurave - Rezervat federale.
  Unė jetoj nė SHBA mė se njėzet vjet dhe i falėnderoj pėr pranimin qė ma bėnė. Vend i shkėlqyeshėm dhe me pasuri natyrore. Popull i shkėlqyeshėm, por, pėr fat tė keq, naiv nė aspektin politik. Nga gjenerata e vjetėr rrallė gjenė tė ndershėm dhe mikėpritės. Gjenerata e re me paramendim korruptohet dhe gjymtohet me anė tė llojlloj drogave dhe dėfrimeve tė pėrdhosura. Amerikė e shkėlqyeshme, kij kujdes! Zgjohu! Koha e fundit ėshtė qė t’i hapish sytė dhe tė shpėtosh!
  Unė mendoj se Bashkimi Sovjetik dhe Kina shumė mė lehtė do tė ballafaqohen me problemet e veta tė mėdha paraprake, me ato tė brendshme dhe ndėrkombėtare, se sa SHBA-tė. Kjo ėshtė e tillė, sespe kėta dy vende ende nuk janė pėrfshirė tėrėsisht nga oktopodi financiar dhe ekonomik i cili plotėsisht ua zė frymėn SHBA-ve. Kėshilla ime e vetme ėshtė qė kėta dy vende tė mos shpejtojnė tė notojnė nė ujėrat e SHBA-ve, sepse me siguri do tė fundosen. Politika e brendshme dhe ajo e jashtme e Bashkimit Sovjetik dhe e Kinės momentalisht mė japin shpresė dhe mendoj se me ndihmėn e tyre Amerika dhe bota mund tė shpėtojnė nga e keqja. Megakapitali le tė dalė para gjyqit tė pėrgjigjet dhe ta kthejė tė gjithė atė qė e ka marrė nė mėnyrė tė paligjshme prej njerėzisė. Njė ndarje e tillė e drejtė e kėtyre pasurive tė mėdha nė trajtė tė trilionėve do ta bėjė botėn sėrish tė kėnaqur dhe tė lumtur.
  Njė gjė pa dyshim ėshtė e sigurtė - se ju jeni dhe ekzistoni! Vetėm ju vetė mund ta ktheni besimin nė mes vete. Nuk do tė ketė paqe dhe dashuri tė vėrtetė nė tokė, pėrderisa ju vetė nuk i ndjeni ato nė vete. Kur dashuria do t’ua ndriēojė zemrėn, kur arsyeja e juaj do ta shohė bukurinė e njeriut ashtu si ėshtė nė realitet, kur nuk do tė vazhdoni tė kallni luftėra, vetėm atėherė do tė ketė paqe. Ju duhet ta kuptoni misterinė e tė dy kundėrthėnieve. Kjo ėshtė fshehtėsia mė e madhe qė duhet ta dijė secili individ. Zemra dhe arsyeja duhet tė ju mbeten njė komplet. I panjohuri dhe miku pėr ju janė tė njėjtė. Rrethi pėrqark dhe ne jemi pjesė e tėrėsisė.
  Duke menduar vetėm pėr vete ju provokoni njė aktivitet egoist qė ėshtė nė kundėrshtim me normat e tė tjerėve nė shoqėri. Thelbi i jetės qėndron nė mirėqenien dhe barazinė e tė gjithėve. Dera midis nesh dhe jush ėshtė kyēur fortė nga ana e juaj dhe krijon barierė tė padepėrtueshme midis jush dhe njeriut. Ne mundohemi ta hapim kėtė derė dhe ta largojmė barierėn ekzistuese jo pėrmes ndarjes, por si njė pjesė e pandashme nga kjo shoqėri nė tė cilėn bėni pjesė edhe ju. Si njė pjesė krejtėsisht e ndarė nga shoqėria ju kurrė nuk do tė jeni tė lumtur dhe pėrherė do tė jetoni nė frikėn e pakicės.
  اka tė shoh kur ju shikoj? Vetėm njė fytyrė e cila rrezaton egoizėm dhe urrejtje ndaj tė gjithė tė tjerėve, ndaj tėrė njerėzisė, ndaj tėrė botės. Ndoshta ju mendoni se kėnaqeni nė njėfarė bukurie dhe lumturi! Ato janė forma fiktive dhe proporcione, sugjerime dhe stimulime. Ato paraqiten vetėm kur dashuria ėshtė aty, ēdo gjė tjetėr ėshtė refleksion.
  ا’ėshtė liria e cila pėr ju ėshtė pothuajse e pakufizuar? Liria nėnkupton tė ndjekish ēdo dėshirė me tė gjitha format e saja, tė pėrmbushish ēdo cak dhe qėllim. Dėshirė e vetme pėr ju ėshtė qė tė grumbulloni mė tepėr nga ajo qė posedoni, ose t’i pengoni humbjet. Dėshira e juaj i ndjek vetėm ato caqe qė ju ofrojnė kėnaqėsi, kurse neve na shkaktajnė mundime dhe vuajtje. Nuk ka liri nė dėshira, mendime dhe sjellje. Kėto dikujt i sjellin kėnaqėsi, e tė tjerėve mundime dhe vuajtje. Si rezultat pėrfundimtar, shpėrblimet dhe dėnimet janė qartė aq tė pabarabarta sa qė i madhi dhe i rėndomti, aristokrati dhe faqeziu ndodhen nėn njė emėrues - fatkeqėsi pėr tė gjithė.
  Ne vuajmė nga ajo qė ju i ndani individėt prej njėri tjetrit. Ka jetė, ka bukuri, ka mirėqenie. Si t’i barazojmė? Dhe si mund t’i ndajmė? Ndarja krijon konflikte: dashuri dhe urrejtje. Institutet qė udhėhiqen vetėm prej njė individi tė ndarė krijojnė vetmi, fatkeqėsi dhe mundime.
  Pikėsėpari duhet tė dijmė ēka jemi. اelėsi ėshtė vetėm nė ne, askund tjetėr. Konfliktet e brendshme kanė filluar qė nga momenti i krijimit tonė. Jetojmė nė mes dritės dhe errėsirės, tė mirės dhe tė keqes. Vjen koha kur tė gjitha konfliktet ndėrpriten, tė gjitha pakėndshmėritė zhduken, madje atėherė paraqitet njohuria dhe fitohet pasqyrė e qartė pėr katastrofėn e filluar prore.
  Ju synoni qė ta arrini lartėsinė e paarritur. Patjetėr do tė dėshtoni edhe atė vetėm pse nė vetėdijen tuaj ekzotojnė subjekti dhe objekti. Bėhuni tė atillė qė ne tė shikojmė nė ju sikur nė tė gjithė tė tjerėt - pa krahasime dhe pa akuza. Tė mos ketė subjekte dhe tė mos ketė objekte. Tė gjithė tė jemi tė barabartė!
  Ndaluni, mos e eksploatoni strukturėn e jetės sė njeriut e cila kėrkon ndarjen e mundit, sipas ndarjes sė njerėzve nė klasa dhe shtresa.
  Ndaluni, mos e shfrytėzoni pėrparėsinė qė u ėshtė dhėnė dhe fuqinė ndaj klasave tjera.
  Ndaluni, mos i shfrytėzoni tė gjitha format e juaja tė diktaturės dhe terrorit - hyrje nė robėrimin ekonomik nė tė cilin sot gjendet bota.
  Jeta ka pėr synim qė t’ju bėjė mė tė mirė, e jo mė tė kėqij. Shfrytėzoni tė mirat e saj sikur tė gjithė tė tjerėt - me anė tė djersės.
  Momentalisht ju jeni i vetmi qė qeverisni me botėn dhe tė vetmit ju jeni nė gjendje ta ndryshoni, kėshtu qė do t’i impononi njė baraspeshė dhe drejtėsi mė tė madhe. Tregohuni mė human dhe pastrohuni deri nė njėfarė shkalle prej mėkateve tė tė parėve tuaj. E kaluara mė lehtė harrohet nga e tashmja. Po qe se nuk ju intereson njeriu i rėndomtė, atėherė mendoni nė pasardhėsit tuaj pėr nga gjaku. A thua, vallė, babai ėshtė nė gjendje t’ua premtojė fėmijėve tė dashur marrinė e vet, urrejtjen e vet dhe dėnimin e paevitueshėm.
  Jetoni njė jetė tė qetė dhe ofroni njerėzisė paqe dhe lumturi.

  Komploti botėror solli kėto luftėra nė botė:
  Anglia 38 luftėra - 64 vjet
  Franca 17 luftėra - 58 vjet
  Rusia 13 luftėra - 28 vjet
  Italia 9 luftėra - 14 vjet
  Gjermania 6 luftėra - 10 vjet
  SHBA 5 luftėra - 11 vjet
  Japonia 3 luftėra - 6 vjet
  (shėnim i kryeredaktorit)

 2. #22
  V per Vendeta Maska e ORIONI
  Anėtarėsuar
  10-12-2003
  Vendndodhja
  Shkup-Prishtine-Ulqin-Tirane-Cameri
  Postime
  919
  LITERATURA E SHFRYTĖZUAR
  Librat:  Allen, Garu, None Call it Conspiracy, 1972.
  • The Rockefeller File, 1976.
  Ambrose, Stephen E. Rise to Globalism, 1980.
  Armstrong, George. The Rothschild Money, 1940.
  Bernstein, Jack. Wimps of Subversives in Congress Flirt with One World Government, 1985.
  Britton, Frank L. Behing Communism.
  Cantelon, Willard. The Day the Dollar Dies, 1973.
  Carver, Fleld Marchall Michael.
  Chaitkin, Anton. Treason in Americ, 1985.
  Coogan, Gertrude M. Money Creations, 1982.
  Corti, Count Egon Caesar. The Rise of the House of Rothschild, 1972.
  Count Cherep-Spiridovich, Maj-Gen. The Secret World Government, 1926.
  Del Mar, Alexander, A History of Monetary Crimes, 1899.
  Divine, Robert A. The Reluctant Belligerent, 1967.
  Domholf, G. William. Who Rules America? 1967.
  Editors of Scholastic Magazine. What Should You Know about Communism, 1962.
  Emry, Sheldon. Billions for the Bankers, Debts for the People, 1984.
  Epperson, A. Ralph. The Unseen Hand.
  Fahey, Rev. Denis. The Rulurs of Russia, 1984.
  Fraser, L. Griag. The Testament of Adolf Hitler, 1945.
  Freedman, Ben. The Hidden Tyranny. Liberty Bell Press.
  German White Book. New York: German of Library of Information.
  Griffin, Des. Fourth Rich of the Rich, 1984.
  Hersey, John. Hiroshima, 1968.
  Hoover, J. Edgar. Masters of Deceit, 1961.
  House, E. M. Philip Dru, Administrator, 1912.
  Hoyt, Richard. Trotsky’s Run, 1983.
  Human Culture of Humans. Sovereign Press, 1987.
  Keagan, John and Andrew Wheatcroft. Who’s Military History, 1976.
  Kitson, Arthur. The Bankers Conspiracy, 1933.
  Kluckhohn, Frank L. The Naked Rise of Communism, 1962.
  Knuth, E. C. The Empire of the City, 1945.
  Kurtz, Paul. Humanist Manifestos I and II, 1984.
  Kutz, Myer. Rockfeller Power, 1975.
  Lederer, William J. A. Nation of Sheep, 1962.
  Lord, Walter. Day of Infamy, 1957.
  Lowry, H. Graham. Now the Nation was Won, 1987.
  Lundberg, Ferdinand. The Rich and the Super-Rich, 1969.
  Marchetti, Victor and John D. Marks. The C. I. A., 1975.
  Marsden, Victor, Trans. The Protocols of Zion, 1934.
  Marx, Karl and Friedrich Engels. The Communist Manifesto.
  Mills, C. Wright. The Power, Elite, 1959.
  Mohr, Col. Gordon „Jack”. The Satanic Counterfeit, 1982.
  Morgan, Capt. William. Freemasonry Exposed.
  Morton, Frederic. The Rothschilds, 1963.
  Mullins, Eustace. The Federal Reserve Conspiracy, 1971.
  • The Secrets of the Federal Reserve, 1985.
  • The World Order, 1985.
  Norburn, Charles S. Honest Government, 1984.
  • Honest Money, 1983.
  Paris, Edmond. The Secret History of the Jesuits, 1975.
  Platnick, Kenneth V. Great mysteries of History, 1971.
  Quigley, Carrol. Tradgedy and Hope.
  Rastow, W. W. The Dynamics of Soviet Society, 1954.
  Relfe, Mary Stewart. The New Money System, 1982.
  Schermerhorn, Richard, A. Society and Power, 1961.
  Schlafly, Phyllis and Chester Ward. The Betrayers, 1968.
  Seamen, L. C. B. From Vienna to Versailles, 1963.
  Simon, William E. A. Time for Truth, 1979.
  Smoot, Dan. The Invisible Government, 1962.
  Spenser, Keith. The Cult of the All - Seeing Eye.
  Stormer, John A. None Dare Call it Treason, 1964.
  Sutton, Antony C. and Patrick M. Wood.
  Trilaterals over Washington, 1981.
  • Wall Street and the Bolshevik Revolution.
  Teposke, John J., ed. Three American Empires, 1967.
  The Cardinal of Chile. The Mistery of Freemasonry Unvieled, 1957.
  United States, Cong. Congresional Record, 1910-1983.
  Wagner, Martin L., Trans. Freemasonry, 1912.
  Weber, Eugen. Varieties of Fascism, 1964.
  Webster, Nesta and Kurt Kert Kerlen.
  Boshe and Bolshevik, 1922.
  • The French, Revolution, 1983.
  Wechsberg, Joseph. The Merchant Bankers, 1968.
  Wieder, Ben and Danid Hapgood. The Murder of Napoleon, 1984.
  Williams, Lindsey. Syndrome of Control, 1986.
  Williams, Robert H. The Ultimate World Order.
  Winrod. Gerald V. Adam.
  Wolfe, Betram D. Trhee Who Made a Revolution, 1959.
  Yallop, David, A. In God’s Name, 1984.
  Periodiku:
  Encyclopaedia Britannica, 1973-1980.
  Forbes
  Historia - French Revue Mensuelle, 1962-1983.
  Newswek
  The Gospel Truth, 1985-1988.
  The New Yorker.
  The Patriot Review, 1983-1988.
  Time
  U.S. News and World Report.


  BIBLIOGRAFIA


  Conseiller de Peuple, 1849.
  Ralph A. Epperson, The Unseen Hand, p. 76; Des Griffin, Fourth Reich of the Rich, pp. 16, 123.
  Willard Cantelon, The Day the Dollar Dies, p. 52.
  David A. Yalliop, in Good’s Name, p. 92; A. Ralph A. Epperson, The Unseen Hand, p. 62.
  Frederic Morton, The Rothschilds, pp. 52, 53; and Emry Sheldon, Billions for the bankers, pp. 3,4, 8, 26.
  Morton, pp. 48, 52.
  Morton, p. 50, and Epperson, p. 140.
  Morton, p. 68.
  Morton, pp. 56, 129, 131, 144.
  Morton, pp. 187, 188.
  Morton, p. 188.
  Epperson, p. 66.
  Epperson, p. 62.
  Epperson, p. 65.
  Epperson, pp. 62, 182.
  Epperson, pp, 182, 183.
  Epperson, p. 67.
  Epperson, p. 68.
  All subsequent figures have been taken from the Encyclopaedia Britannica, 1973 ed., s. v. „World Wars”.
  The Plain Truth, August, 1987.
  Cherep Spiridovich, The Secret World Government, p. 17.
  Gill Eliot, Twentieth Century Book of Mortality.
  Encyclopaedia Britannica, 1973, ed., vol. 22, p. 559.
  Gerald Winrad, A Human Devil, p. 25.
  Winrad, p. 32.
  Nesta Webster, Secret Societies and Subversive Movements, p. 257.
  Gerald Winrad, Adam Weishaupt, p. 33.
  Winrad, p. 34.
  Colonel E. N. Sanctuaru, Are These Things So?; Gerald Winrad, A Human Devil, p. 46.
  Murl Vance and William Sutton, The New Age Movement and the Illuminati „666”.
  Richard Appignanesi, Marx.
  Frederic Morton, The Rothschilds, p. 53.
  Morton, p. 37.
  Morton, p. 95.
  Morton, p. 97.
  Morton, p. 164.
  Disrael Cunningsbay, pp. 213, 214, 217.
  Jessie Mario The Birth of Modern Italy, p. 62.
  Maj. Gen. Cherep Spiridovich, The Secret World Government/The Hidden Hand, p. 158.
  Spiridovich, pp. 171, 176.
  Spiridovich, p. 183.
  Dr. Rigby, Letters to his Wife in England.
  Nesta Webster, The French Revolution, p. 8.
  Webster, p. 17.
  John Robison, Proofs of a Conspircacy against all the Religions and Government of Europe.
  Felix Montjoie, Histoire de la Conjuration de Maximilien Robespierre, pp. 36, 37.
  Jules Flammermont, Rapoort sur les correspondances des Agents Diplomatiques etrangers en France avant la Revolution conservee dans les archives de Berlin, Dresden, Geneve, Londre, etc.
  Count Cherep-Spiridovich, the Hidden Hand, pp. 44, 45.
  Historie Politique de la Revolution Francaise, pp. 137, 175.
  Pouget de Saint Andre, Les Auteurs de la Revolution Francaise, p. 73.
  Historie Parlimentaire de Buche a Roux, p. 300.
  Count Cherep-Spiridovich, p. 67.
  Felix Montjoie, Conjuration de d’Orleans, v. I. p. 275.
  Webster, p. 46.
  Webster, p. 303.
  M. Luis Madelin, Crise de Nerfs.
  Anonymous, L’Histoire des deux Amis de la Liberte, vol. 2, p. 297.
  Monitor, i. p. 324; Memoirs de Frenilly, p. 121.
  Gustav Bord, La Conspiration Revolutionaire de 1789, p. 62.
  Lally Tollendal, Article on Mouier in Biographie Michand.
  Alexandre de Lameth, Histoire de l’Assemblee Contituante, I. p. 150.
  Marie Antoinette used to take a wolk in the palace’s park every day at a certain hour. On this particular day there was a light rain which made her pstpone her walk.
  Monitor, XIII, p. 591.
  Campan, Memoires de Mme de Campan, p. 294.
  Webster, p. 187.
  Morse Stephens, Revolutionary Europe, p. 103.
  M. H. Gaston, Journal d’un Etudiant pendant la Revolution, p. 203.
  Bigot de Saint - Croix points aut that the 20th of June was chosen as the anniversary of the fight to Varennes.
  Essais de Beaulieu, III, p. 104; Deux Amis de la Libert, VII, p. 242.
  Webster, p. 222.
  Webster, p. 223.
  Bourienne, The Memoirs of Bourienne, vol. I. p. 49.
  Hua, Memoirs de Hua, p. 136.
  Mouton de la Varenne, Histoire Particuliere, p. 230.
  Varenne, p. 230.
  Prudhomme, Crimes de la Revolution, vol. IV, p. 43.
  Webster, p. 238.
  Taine, La Revolution, v. p. 259; Huap. 138.
  Prudhomme, p. 115; Hua, p. 153.
  Hua, p. 149.
  Webster, p. 257; Prudhomme, p. 216.
  Campan, p. 350.
  Webster, p. 269.
  Beaulieu, p. 482.
  Ternaux, p. 325.
  Prudhomme, v. IV, p. 68.
  Boalo, Memoires, p. 482.
  Gustav Bard, „Notes by Alexander”, Revue de la evolution, vol. VIII, p. 175.
  Barbaroux, Memoires, p. 57. See also Moniteur, October, 26, 1792.
  Roussel, P. J. A., Histoire Secrete du Tribunal Revolutionaire, p. 42.
  Roch Marcandier, Histoire des Hommes de Proie.
  Roussel, p. 48.
  Sicard, Memoirs de l’Abbey Sicard.
  Sicard.
  Salamon, Memoirs de Monsigneur de Salamon, p. 122.
  Granier de Cognas, Histoire des Girondins, pp. 372, 377, 389.
  Ternaux, pp. 525, 527; Granier de Cassagnac, II, p. 514.
  According to the Witness, Mercondier, in Histoire des Homme de Paris. Also see Mercier’s Histoire de Nouveau Paris, p. 94.
  Ternaux, p. 309.
  Moore, Diary of dr. More, vol. II, p. 249.
  Prudhomme, Revolution de Paris, vol. XIV, p. 52.
  Adolphe Schmidt, Paris Pendant la Revolution, p. 21.
  Edmond Bire, Journal d’un Bourgeous, p. 409.
  Carnot, Memoirs de Carnot, p. 293.
  Webster, p. 377.
  Essays de Beaulieu, p. 103.
  Moore’s Journal, vol. II, p. 427.
  Wallon, Le Tribunal Revolutionaire, pp. 93, 110, 133, 140.
  Webster, p. 402.
  Prudhomme, pp. 49, 50.
  Prudhomme, p. 335; Buchez and Roux, v. XXXIV, p. 149.
  The Marquis was a follower of Marat and member of the Section des Pignes to which Robespierre belonget.
  Anarchist Glootz, La Republique Unverselle; Monitor, XIII, p. 660.
  Buchez and Roux, XXII, p. 164.
  Prudhomme, p. 203.
  Montjoie, Conjuration de l’Orleans, v. III, p. 286.
  Dauban, Paris en 1794, p. 126.
  Riouffe, Memoires de Riouffe, p. 67.
  „It does not matter if I die. I enjoyed myself immentsely during the Revolution, drank and ate my fill, had many women… Well, now its time to go to sleep!”
  Webster, p. 447.
  Rathenan, Walter, an article in Wiener Presse, Dec. 24, 1912; Plain English, June, 1921. After Rathenan exposed the „300” in the Wiener Presse article, he suddenty died.
  Fouquier’s Memoirs; Bouchez and Roux, XXXIV, p. 234.
  Riouffe, p. 87; Letters of Hellen Maria Williams, p. 108.
  Senart’s Testimony, p. 307.
  Retz’ Testimony, p. 135.
  Quoted in the testimonies of Wolf and Tavernie.
  G. Lenotre, La Guillotine, p. 18.
  Webster, p. 468.
  Toulongeon, vol. IV; Moniteur, vol. XXI, p. 385.
  Carrier, Proces de Carrier, Buchez and Roux, XXIV, p. 208.
  Webster, p. 31.
  Encyclopedia Britanica, vol. VII.
  Robespierre, Memoirs de Mallet du Pan, vol. II, p. 60.
  Lafayette’s Memoirs.
  H. S. Ashbee, Marat en Angleterre.
  Ben Weider and David Hapgood, The Murder of Napoleon, p. 1452.
  Count Cherep-Spiridovich, The Secret World Government, p. 88.
  Count Cherep-Spiridovich, The Hidden Hand, p. 97.
  Count Cherep-Spiridovich, p. 97.
  Count Cherep-Spiridovich, p. 97.
  Count Cherep-Spiridovich, p. 98.
  Weider, p. 27.
  Weider, p. 31.
  Weider, p. 208.
  Weider, p. 209.
  Gary Allen, The Rockefeller File, p. 9.
  Allen, pp. 38, 39.
  Meyer Kutz, Rockefeller Power, p. 269.
  Gary Allen, The mos Powerful Family in America: Rockefeller, p. 46.
  Allen, p. 47.
  Rev. Denis Fahey, The rulers of Russia, pp. 6-12, 27, 28; Des Griffin, Fourth Reich of the Rich, pp. 90, 91.
  Allen, The Rockfeller File, p. 119.
  A. Ralph Epperson, The Unssen Hand, p. 100.
  Eustace Mullines, The World Order, p. 45; Epperson, p. 101.
  Mullines, p. 43.
  According to the opinion of writers like Eustace Mullines, A. Ralph Epperson, Maj. Gen. Count Cherep Spiridovich, Gary Allen, John Stormer, Des Griffin, Antony, Suton, Patrick wood and many others, who have thoroughly examined the history of the Bolshevik Revolution.
  Denis Fahey, The rulers of Russia. p. 6.
  The Canadians knew that Trotsky was returning to Russia to assist in the destruction of the Russian Empire and to take Russia aut of the war against Germany. Epperson, p. 103.
  Des Griffin, Fourth Reich of the Rich, p. 90; Epperson, p. 104.
  Griffin, p. 90.
  Griffin, p. 91; Epperson, pp. 110, 111.
  Epperson, pp. 105, 106.
  Epperson, pp. 105.
  Sverdlov was the brother of the Central Committee’s Chairman.
  Blumkin and Alexandrovich are the actual murderers of Cout Mirbach.
  William Hoffman, David, p. 20; Epperson, pp. 234, 235.
  Epperson, p. 325.
  Epperson, p. 284.
  Griffin, p. 280.
  Griffin, p. 280.
  Griffin, p. 280.
  Griffin, p. 65; Epperson, p. 94.
  Des Griffin, Forth Reich of the Rich, p. 116.
  Gary Allen, „Who They Are”, American Opinion, p. 69.
  Ralph Epperson, The Unseen Hand, p. 197.
  Eustace Mullins, The World Order, p. 65.
  Antony C. Sutton and Patrick Wood, Trilaterals, Over Washington, p. 37.
  National Socialism came from Prussia. Bismarck was Rothschild’s man. Hittler’s monetary policy was imposed on Germany by American and Britich Banks to finance the war. Max Warburg, Rothschild’s right hand, remained Hitler’s man until 1938.
  Sutton, p. 64; Wall Street Journal, July 25, 1978.
  Sutton, p. 64; McKelvy of the U. S. Geological Survey.
  Sutton, pp. 97-99.
  Sutton, p. 101; Eustace Mullins, The World Order, p. 210.
  Paris Match. February 1987; Pravda, January 1987.
  Frederic and Pierre Lorrain Lepage Enquire; Peace and Progress, Sovet Radio, September 22; Paris Match, February 1987, p. 22.
  Paris Match, February 1987, pp. 22; Sunday Express, November 2, 1987.
  Paris Match, February 1987, pp. 22; Patriot Review, vol. 2. Nr. 9, p. 1.
  Paris Match, February 1987, pp. 22; Patriot Review, vol. 2. Nr. 9, p. 3.
  Paris Match, February 1987, pp. 22.
  Alison et. al. WHO, Bulletin, vol. 47, 1972, p. 257-63; Patriot Review, vol. 2, Nr. 9, p. 1.
  Vol. 47, p. 251.
  London Times, May 11, 1987, p. 1; Patriot Review, vol. 2, Nr. 9, front page.
  Helth Freedman News, September, 1987; Patriot Review, vol. 2, Nr. 9, p. 1.
  Helth Freedman News, September, 1987; Patriot Review, vol. 2, Nr. 9, p. 1.
  London Times, May 11, 1987, p. 1; Patriot Review, vol. 2, Nr. 9, p. 4.
  Paris Match, February 1987; Helth Freedman News, September, 1987.
  Helth Freedman News, September, 1987; Patriot Review, vol. 2, Nr. 9.
  Helth Freedman News, September, 1987; Patriot Review, vol. 2, Nr. 9.
  Helth Freedman News, September, 1987; Patriot Review, vol. 2, Nr. 9.
  Plain Truth, March 1988; Helth Freedman News, September, 1987.

 3. #23
  V per Vendeta Maska e ORIONI
  Anėtarėsuar
  10-12-2003
  Vendndodhja
  Shkup-Prishtine-Ulqin-Tirane-Cameri
  Postime
  919
  Nikola M. Nikolov
  P. O. Box 784
  Portland, OR 97204
  U. S. A.

  Libri ėshtė i regjistruar nė Kongresin e SHBA-ve nėn numrin 90-91468

  Te kopertina ne fund
  Nikola Marinov Nikolov u lind mė 30 qershor tė vitit 1920 nė qytetin Vidin. Mbaroi kolegjin francez nė Sofje. Nė vitin 1944 mori pjesė nė fazėn e parė tė luftės si oficer i artilerisė dhe u dekorua me dy dekorata pėr trimėri. Menjėherė pasi u kthye nga fronti, nė vitin 1945, mbi tė u ushtrua represion nė Dupnicė, Radomir, nė drejtorinė e policisė dhe nė burgun ushtarak nė Sofje. Nė vitin 1945 u pranua nė Universitetin e Sofjes, nė Fakultetin e Mjekėsisė dhe pas katėr vjet studimi u detyrua ta lėshojė.
  Pėr shkaqe politike u mbajt nė burgun e Vidinit, Vraēanit dhe Plevnės, kaloi edhe nėpėr kampin „Bogdanov Dol”, pas kėsaj u shpėrngul me familjen nė Jordan Jovkov, Dobriēko.
  Prej vitit 1969 u shpėrngul me vendqėndrim tė pėrhershėm nė SHBA. E mbaroi Universitetin shtetėror Portland (Oregon), specializoi „Shkencat Evroqendrore” dhe „Artin”. I mbaroi me sukses kurset universitare tė shkencave politike tė profesorit tė njohur botėror Frank Munkut.

 4. #24
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,404
  Perralla me mbret!
  "Who is John Galt?"

 5. #25
  V per Vendeta Maska e ORIONI
  Anėtarėsuar
  10-12-2003
  Vendndodhja
  Shkup-Prishtine-Ulqin-Tirane-Cameri
  Postime
  919
  Citim Postuar mė parė nga ORIONI
  Kreu i dytė LUFTĖRAT

  “Nė luftė, cilido qoftė prej shteteve ta quajė veten fitues, tė tillė nuk ka sepse tė gjithė humbin”.
  Nevil اemberleni
  Nė periudha tė caktuara tė historisė njerėzore luftėrat kanė qenė shumė tė shpeshta dhe mė tė gjata se sa nė disa periudha tjera. Disa shtete kanė qenė vazhdimisht nė luftė, kurse disa asnjėherė nuk kanė luftuar. Disa prej tyre kanė luftuar mė tepėr se tė tjerėt. Kjo do tė thotė se shkaqet e luftės duhet tė kėrkohen nė shoqėri, e jo nė individin - njeriun, sepse lufta nuk ėshtė karakteristikė e natyrės sė tij. Pėrkundėr kėsaj njeriu ėshtė ai i cili i pėrgatitė luftėrat dhe i fillon nė ēastin e volitshėm.
  Nė kohėn tonė lufta konsiderohet si diē e paevitueshme, e paracaktuar, ashtu edhe siē ėshtė. Pse duhet tė mendohet kėshtu? Tė dy superfuqitė botėrore - BRSS dhe SHBA - asnjėherė nuk kanė luftuar nė mes veti. Rusia tregon miqėsi ndaj Shteteve tė Bashkuara gjatė Luftės qytetare si dhe nė vitin 1945 kundėr armikut tė tyre tė pėrbashkėt. Dallimet ideologjike midis dy sistemeve nuk janė ato qė krijojnė gjendje tė acaruar politike. Kėta dy popuj nuk kanė se ē’tė ndajnė pėrveē diturisė, kulturės dhe pėrparimit pėr njė prosperitet dhe jetė mė tė mirė. Mosbesimi krijohet artificialisht prej ndonjė pale tė interesuar.
  Luftėrat kanė filluar me armė tė thjeshta dhe kanė arritur deri te bomba atomike.
  Njė fjalė e urtė indiane thotė: „Peshku i madh e han tė voglin”. Momentalisht tė dy peshkujt janė tė mėdhenj, me fuqi tė barabarta. Asnjėri nuk mund ta han tjetrin. Mirėpo, do tė ndodh diē e jashtėzakonshme: peshku i vogėl t’i han tė dy tė mėdhenjtė. اdo gjė shkon nė kėtė drejtim po qe se sė shpejti nuk ndėrmerret diēka.
  Njerėzia ka harxhuar ngjyrė sa lumenjtė, e letėr sa malet, nė dėshirėn e flaktė pėr paqe. Historia tregon se mė shumė luftėra ka bėrė Rusia. Gjatė shtatė shekujve tė fundit Rusia 75

  pėrqind tė asaj kohe e ka kaluar nė luftėra: Nė tė njėjtėn periudhė Anglia dhe Franca kanė kaluar 50 pėrqind.
  Gjatė periudhės 3360 vjetėshe tė historisė njerėzore ka pasur vetėm 227 vjet paqe.
  Qė nga viti 1500 para erės sonė e deri nė vitin 1860 janė nėnshkruar 8 mijė kontrata paqe tė cilat mesatarisht nuk kanė zgjatur mė tepėr se dy vjet. Sipas njė statistike tjetėr pėr 6 mijė vjet historia njerėzore ka pasur 14.531 luftė, gjė qė paraqet 2,6 luftėra nė vit. Janė dhėnė mė tepėr se 600 milionė viktima nėpėr fushėbeteja. Vetėm nė shekullin XX numri i viktimave tė ushtarėve dhe civilėve ėshtė: prej vitit 1914-1918 - 10 milionė, prej vitit 1939-1945 - 50 milonė, prej vitit 1945 e deri mė sot - 16 milionė. (Tė dhėnat janė marrė nga libri i Zhan Eliotit „Shek. XX Libri i mortalitetit”). Vlerėsohet se 10 pėrqind e mortalitetit tė pėrgjithshėm nė qytetėrimin modern janė debitorė tė luftėrave.
  Lufta nė kuptimin e thjeshtė tė fjalės nėnkupton konfliktin ndėrmjet grupacioneve politike tė armiqėsuara gjatė njė periudhe mė tė gjatė kohore.
  Nė aspektin psikologjik ėshtė argumentuar se natyra njerėzore nuk mund t’i bėn luftėrat tė domosdoshme. Edukimi nė fėmijėri dhe disciplina sociale kanė zhvilluar njė synim agresiv te shumica e njerėzve qė ėshtė bastardhuar nė urrejtje politike.
  Pasojat politike tė luftės kanė pasur domethėnie tė madhe nė histori. Lufta ka qenė instrumenti kryesor pėr krijimin e shteteve dhe perandorive dhe nė tė njejtėn kohė ka shėrbyer pėr t’i zhdukė shtetet dhe perandoritė. Nė kuptimin mė tė gjerė tė fjalės luftėrat i kanė kontribuar zhvillimit tė civilizimit tė cilin mė vonė e kanė shkatėrruar dhe zhdukur. Zakonisht luftėrat e mėdha i ka ndjekur shkelja flagrante e ligjit me maltretime tė ndryshme brutale, me transferime tė vendbanimeve tė tėra prej njė vendi nė tjetrin dhe me internime shumė tė ashpra.
  Tė gjitha luftėrat e mėdha i kanė ndjekur lėvizjet e fuqishme paqesore. ثshtė dėshmuar se luftėrat kanė lėnė pasoja katastrofale pėr sa i pėrket qenies njerėzore nė tė gjitha aspektet: nė aspektin politik, ekonomik, social dhe kulturor. Janė bėrė shumė orvatje qė luftėrat tė kontrollohen. Ende pa mbaruar Lufta e parė botėrore tashmė ishin krijuar organizata paqedashėse. Njėra ndėr mė tė njohurat ishte Liga pėr vėnien e paqes. Gjatė periudhės midis luftės sė Parė dhe tė Dytė botėrore debatet pėr kontrollimin e luftėrave jo vetėm qė vazhdojnė, por bėhen edhe mė intenzive me fillimin e Luftės sė Dytė dhe me krijimin e OKB. Edhe pėrkundėr orvatjeve tė mėdha tė atyre qė kanė qėllim tė ndershėm, nuk arriti tė vėhet kurrfarė kontrolli mbi luftėrat dhe as qė do tė mund tė bėhet njė gjė e tillė. Ata tė cilėt i fillojnė luftėrat janė po ato tė njėjtėt qė lidhin paqe. Politikanėt dhe burrėshtetasit janė vetėm pionėt e tyre. Bile edhe njerėzit mė tė informuar nė botė e lėnė pas dore faktin se momentalisht njė organizatė e fshehur dhe e vogėl kapitaliste disponon me pasuritė e tėrė botės, me vulėn botėrore, e kontrollon ekonomikisht dhe politikisht pjesėn mė tė madhe tė shteteve ekzistuese.
  Luftėrat janė korrje kapitaliste sipas profesorit tė njohur hebre Vorner Zombartit.
  Historia e luftėrave tregon se ato kanė qenė dhe janė shkaku kryesor si pėr rritjen ashtu edhe pėr shkatėrrimin e shteteve. Me kalimin e kohės dhe me ndihmėn e pushtimeve ekzistuese Perandoria romake i bashkangjiti tė gjitha ujdhesat britanike, pjesėn mė tė madhe tė Evropės dhe tėrė Detin Mesdhe deri te Gjiri Persik.
  Nė shekullin XVI, Anglia nuk ka qenė superfuqi.Holanda nė atė kohė ka qenė shumė mė e pasur se ajo, kurse Franca ka pasur mė shumė banorė. Spanja e ka pasur ushtrinė dhe marinėn e fuqishme. Anglia filloi ta zhvillojė marinėn e vet dhe piratėt e saj nė mėnyrė tė pamėshirshme i grabitnin kolonitė spanjole dhe anijet e tyre tė ngarkuara me pasuri tė paēmueshme. Nė shekullin XVII Holanda ka pasur marinėn mė tė pasur tregtare nė botė. Nė po tė njėjtėn kohė Anglia nuk mbetet shumė pas saj, por vazhdimisht i rritė kolonitė e veta me anė tė pushtimeve tė reja. Andaj kontrata e Parisit nė vitin 1763 oficialisht e pranon atė si fuqi dominuese koloniale evropiane. Britania e Madhe pas dy shekujve tė plotė konfliktesh e luftėrash me Spanjėn, Holandėn dhe Francėn, imponohet si fuqi mė e madhe kolonoale nė botė. Nė vitin 1763 Perandoria britanike nė mėnyrė tė paturpshme filloi ta grabitė botėn, njėsoj sikur Perandoria romake. Tė gjitha luftėrat qė i udhėhoqi nė shekullin XVIII, i kontribuan qė tė bėhet vendi mė i fuqishėm, mė i madh dhe mė i

  urrejtur nė botė. Me pushtimin e ujdhesave tė Oqeanit tė Qetė, ajo arrinė tė kolonizojė Kanadėn, Australinė, Zelandėn e Re dhe pjesėn lindore tė Amerikės Veriore. Kėshtu Britania e Madhe bėhet perandoria mė e madhe nė botė, e cila ka pėrfshirė njė tė katėrtėn e sipėrfaqes sė Tokės me mė tepėr se njė tė katėrtėn e banorėve tė saj. Nuk thotė kot fjala e urtė se dielli mbi Britaninė e Madhe asnjėherė nuk perėndon.
  Pak mė vonė Britania e Madhe dhe SHBA-tė bėhen njė fuqi e dyfishtė botėrore. Kjo regjistrohet qartė nė qershor tė vitit 1944, kur 160 mijė ushtarė tė Forcave Aleate (angleze dhe amerikane) zbarkohen nė Normandi. Operacionet luftarake i udhėhoqi Feldmarshal Montgomeri nėn komandėn e gjeneralit amerikan Ajzehauerit.
  Pas Luftės sė Dytė Botėrore Anglia i humbi pothuajse tė gjitha kolonitė, tė cilat vazhdojnė tė ekzistojnė vetėm si pjesė e Komonveltit britanik. ثshtė e vėrtetė se perandoria u shuajt, por fuqia botėrore anglo-amerikane vepron edhe mė tej. Urrejtja, sakrificė e sė cilės mė parė ishte vetėm Anglia, tash kaloi edhe nė SHBA - urrejtja shkon me njerėzit. Ata tė cilėt nė tė kaluarėn kaluan nga Frankfurti (Gjermani) nė Londėr (Angli), tash kaluan nė Shtetet e Bashkuara dhe prej aty „i tėrhiqnin frerėt e botės”. Urrejtja u drejtua kundėr popullit amerikan, i cili ėshtė njė popull sikur tė gjithė popujt e botės. Urrejtja, nė realitet, duhej drejtuar kundėr atyre 300 vetėve qė veprojnė pėr zhdukjen e njerėzisė.
  Nė vitin 1914 filloi Lufta e Parė Botėrore. Kurrė nuk ka pasur gjatė historisė luftė tė tillė tė tmerrshme. Ajo ishte luftė totale. Lufta e Parė Botėrore ka qenė lufta mė e madhe prej tė gjitha luftėrat qė janė bėrė gjatė tėrė periudhės 2400 vjeēare para vitit 1914. Fatkeqėsitė e vitit 1914 na ndjekin edhe neve sot e kėsaj dite, sepse ata tė cilėt e nxitėn luftėn atėherė sot janė ende mė tė fuqishėm dhe mė autoritativė. Ata sot i posedojnė jo vetėm pasuritė materiale, por edhe tėrė teknikėn e pėrsosur botėrore. Mirėpo, le tė mos harrojnė se ata nuk e posedojnė fuqinė mė tė madhe - njeriun, tė cilit duhet patjetėr t’i hapen vetėm sytė qė ta shohė robėrimin e vet.
  Si erdhi deri tek ajo qė nė vitin 1914 shtetet evropiane vetė ta sjellin tragjedinė? Shkaqet janė tė shumta: E para: Austria, Gjermania dhe Rusia mendonin se lufta ėshtė e domosdoshme pėr ta ruajtur prestigjin e tyre. Megjithatė, lufta jo vetėm qė nuk ua ruajti prestigjin kėtyre shteteve, por ajo edhe i rrėnoi. Nė Gjermani dhe nė Rusi ajo shkaktoi revolucionet, e pastaj perandorinė Austro-Hungareze e copėzoi. Shihet qartė se kėta shtete kanė udhėhequr njė politikė vetėvrasėse. E dyta: Shumė burrėshtetasė dhe ushtarė nė Evropė kanė qenė tė bindur se lufta do tė jetė shumė e shkurtėr dhe e fundit, ashtu siē besojnė shumica sot se lufta atomike mund tė jetė e fundit dhe e kontrolluar. Plani i atėhershė gjerman i dėgjuar „i Shlifenovit” parashihte qė pėr njė muaj e gjysmė gjermanėt ta nėnshtrojnė Francėn. Sidoqoftė, burrėshtetasit evropianė nuk qenė nė gjendje ta ndalin atė qė e filluan, dhe popujt e tyre paguan shtrenjtė me gjakun e tyre, pėr parashikimet e tyre tė gabuara.
  ا’do tė ndodhte sot po qe fillon e ashtuquajtura „luftė e kufizuar termonukleare”? اmimi i kėtij gabimi do tė ishte shumė mė i lartė. E treta: Shumica e burrėshtetasve tė atėhershėm konsideronin se ai qė do ta fillojė i pari luftėn, do tė fitojė. Mirėpo, pasi qė shumica e shteteve bėnte mobilizimin e rezervave tė veta, filloi njė garim dhe pabindshmėri psikike. Askush nuk dėshironte ta pret tjetrin t’i bie, por secili dėshironte qė ai i pari t’i bie. Sot ka mundėsi qė tė pėrsėritet i njėjti gabim i vitit 1914. Nga frika kundėrshtari mund ta fillojė i pari luftėn nukleare, superfuqitė ndodhen vazhdimisht nė njė gjendje tė tensionuar dhe ka mundėsi qė ata tė ndėrmarrin ndonjė hap tė gabuar fatal dhe ta zhdukin botėn. Po qe se nuk mund tė marrim mėsim nga e kaluara, shumė mė rrezik do tė ishte ta harrojmė atė.
  Tė dhėnat qė prezentohen nė tabelat vijuese janė nxjerrė nga enciklopedia britanike.
  Nė fund tė Luftės sė Parė Botėrore, kryetari i SHBA-ve, Vilsoni dhe premieri i Britanisė sė Madhe, Llojd Gjorgji propozojnė qė tė formohet Shoqėria e Popujve. Qėllimi i kėsaj organizate ka qenė qė tė vė paqe dhe siguri ndėrkombėtare. Kėta dy qė ndėrmarrin kėtė nisiativė nuk janė aspak personalitete tė rastėsishme - nė atė kohė ata pėrfaqėsonin superfuqitė botėrore - anglo-amerikane.

  Forcat e mobilizuara e tė armatosuara dhe viktimat e Luftės sė Parė Botėrore
  ShtetetUshtria e tėrė e mobilizuarTė vrarė dhe tė vdekurTė plagosurTė robėruar dhe tė zhdukurTė gjitha viktimatPėrqin. e ushtrisė sė mobil. dhe viktimatForc. Aleate Rusia Franca Br. E Madhe Italia SHBA Japonia Rumunia Serbia Belgjika Greqia Portugalia Mali i Zi Gjithsejt 12.000.000 8.410.000 8.904.467 5.615.000 4.355.500 800.000 750.000 707.343 267.000 230.000 100.000 50.000 42.188.810 1.700.000 1.357.800 908.371 650.000 116.516 300 335.706 45.000 13.716 5.000 7.222 3.000 5.142.631 4.950.000 4.266.000 2.090.212 947.000 204.002 907 120.000 133.148 44.148 21.000 13.751 10.000 12.800.706 2.500.000 537.000 191.652 60.000 4.500 3 80.000 152.958 34.659 1.000 12.318 7.000 4.121.090 9.150.000 6.160.800 3.190.235 2.197.000 325.018 1.210 335.706 331.106 93.061 27.000 33.291 20.000 22.064.427 76,3 73,3 35,8 39,1 8,1 0,2 71,4 46,8 34,9 11,7 33,3 40,0 52,3Forc. Qendrore Gjermania Austro-Hungaria Turqia Bullgaria Gjithsejt 11.000.000 7.800.000 2.850.000 1.200.000 22.850.000 1.773.700 1.200.000 325.000 87.500 3.386.200 4.216.058 3.620.000 400.000 152.000 8.388.448 1.152.800 2.200.000 250.000 27.029 3.629.829 7.142.558 7.020.000 975.000 266.919 15.404.477 64,9 90,0 34,2 22,2 67,4Sė bashku:65.038.8108.528.83121.189.1547.750.91937.46 8.90457,5
  Shpenzimet e drejtpėrdrejta tė palėve nė konflikt nė Luftėn e Parė Botėrore
  ShtetiGjithsejtParapagesa sipas aleatėveShpenzimetForcat Aleate SHBA Britania e Madhe Tė tjerat nga Perandoria Britanike Franca Rusia Italia Tė tjerat Gjithsejt$ 32.080.266.968 44.029.011.868 4.493.813.072 25.812.782.800 22.593.950.000 12.413.998.000 3.963.867.914 145.387.690.6229.455.014.125 8.695.000.000 1.547.200.000 19.697.214.12522.625.252.843 35.334.000.000 4.493.813.072 24.312.782.800 22.593.950.000 12.413.998.000 3.963.867.914 125.737.664.629Forcat qendrore Gjermania Austro-Hungaria Turqia dhe Bullgaria Gjithsejt 40.150.090.000 20.622.960.600 2.245.200.000 63.018.160.600 2.375.000.000 2.375.000.000 37.775.000.000 29.622.960.600 2.245.200.000 80.643.160.600Sė bashku:208.405.851.22222.072.214.125186.380.825.22 9
  Vlera mesatare nė Luftėn e Parė Botėrore
  Llojet e humbjeveVleraHumbjet nė mall Humbjet nė anije dhe ngarkesa Humbjet nė prodhimtari Nė ndihmėn ushtarake Humbjet e tė painkuadruarve Humbjet njerėzore tė llogaritura nė vlerė Gjithsejt29.960.000.000 6.800.000.000 45.000.000.000 1.000.000.000 1.750.000.000 67.102.000.000 151.612.000.000
  “Shoqėria e Popujve”, qėllimi i sė cilės ka qenė bashkėpunimi ndėrkombėtar, vėnia e paqes dhe sigurimi ndėrkombėtar, nuk ka mund t’ia arrijė qėllimit tė vet dhe tė imponohet si organizatė ndėrkombėtare. Kjo nuk e pengon, nė vitin 1931, Japoninė qė tė mos e okupon Manxhurinė; as luftėn midis Bolivisė dhe Paragvait nė vitin 1933, si dhe okupimin e Etiopisė prej Musolinit nė vitin 1936. Mė 1 shtator tė vitit 1939, me fillimin e Luftės sė Dytė Botėrore, tė gjithėve iu bėhet e qartė se Shoqėria e Popujve nuk ėshtė nė gjendje t’i kryejė funksionet e veta pėr tė cilat edhe ishte formuar. Ekzistonte njė fuqi tjetėr mė e madhe se ajo, e cila e bėnte tė veten, qėndronte fshehur pas kėsaj. Lufta e Dytė Botėrore e bėri pikėrisht tė kundėrtėn e asaj qė duhej ta bėn nė bazė tė programit tė Shoqėrisė sė Popujve. Kjo luftė ua mori jetėn 55 milionė njerėzve - 39 milionė civilėve dhe 16 milionė ushtarėve.
  Pas Luftės sė Dytė Botėrore, mė 26 qershor tė vitit 1945 nė San Francisko pesėdhjetė shtete e nėnshkruan Kartėn e Kombeve tė Bashkuara. Pjesa hyrėse e saj fillon me moton: „Ne, njerėzit e Kombeve tė Bashkuara, kemi vendosur t’i mbrojmė gjeneratat e ardhshme prej tragjedisė sė luftės e cila dy herė, nė distancė prej njė gjenerate, i solli njerėzisė mjerime tė papėrshkruara”.
  Pas nėnshkrimit tė kėsaj Karte pjesa dėrmuese e njerėzve menduan se njė dokument i kėtillė kurrė deri atėherė nuk ka qenė formuluar. Ndėrkaq, shumica e tyre kanė pritur se do tė bėhet kthesė nė historinė e civilizimit. Pėr fat tė keq, pas shumė pritjeve tė mėdha dėshpėrimet bėhen edhe mė tė mėdha. Tashmė bėhet e qartė se njerėzit nuk janė nė gjendje tė vėnė paqe nė tokė. Rezultatet, nė krahasim me atė qė pritej nė vitin 1945, janė tė parėndėsishme.
  Pengesa tė vėrteta, pėr ta ruajtur paqen nė botė, janė: nacionalizmi, koprracia, varfėria, rasizmi dhe despotizmi, tė cilat kanė pėrkrahje dhe nxiten me qėllim prej disa rretheve tė interesuara. Njerėzit mbeten besnikė tė qeverive tė tyre sepse nuk kanė rrugėdalje tjetėr.
  Edhe sot e kėsaj dite vazhdojnė tė zhvillohen luftėra tė tmerrshme. Prej mbarimit tė Luftės sė Dytė Botėrore nė vitin 1945, mė shumė se 25 milionė njerėz janė vrarė nė mė se 150 luftėra. اdo ditė zhvillohen mesatarisht rreth 14 luftėra tė ndryshme diku nė botė. Dhe vazhdimisht rritet rreziku nga Lufta e Tretė Botėrore. Vetėm SHBA-tė kanė nė disponim armė tė mjaftueshme nukleare pėr ta zhdukur 12 herė tėrė popullatėn e rruzullit tokėsor.
  Pas Luftės sė Parė Botėrore filloi uria mė e madhe nė historinė e njerėzimit. Vetėm nė Kinė vdiqnin nga 18 mijė njerėz nė ditė. Pas Luftės sė Dytė Botėrore tragjedia u bė edhe mė e madhe. Mungesa e ushqimit dita ditės rritej, kėshtu qė njė e katėrta e popullatės nė botė nuk kishte ēka tė hajė. Sipas tė dhėnave tė revistės „Njujork Tajms” tė vitit 1967 nė ēdo 8,6 sekonda, nė vendet jo mjaft tė zhvilluara, dikush vdes nga smundjet e ndryshme si pasojė e tė mosushqyerit tė mjaftueshėm. Sot njė miliardė njerėz qėndrojnė tė uritur, sepse nuk kanė ushqim tė mjaftueshėm. Bile edhe nė vendet ku ka ushqim tė bollshėm shumė njerėz i ka kapluar varfėria aq shumė sa qė nuk janė nė gjendje ta blejnė ushqimin. Pasojat e tė gjitha kėtyre luftėrave janė shumė tė mėdha.

  Viktimat e Luftės sė Dytė Botėrore
  Shtetet Ushtarėt Civilė tė vrarė si pasojė e luftėsGjithsejt tė vrarėTė vrarė, tė vdekur prej lėndimeve ose nė burgTė lėnduarTė robėruar ose tė zhdukurForcat Aleate Belgjika Brazili Komonvelti Brit. Australia Kanada India Zelanda e Re Afrika Jugore Mbretėritė e Bash Kolonja Kina اekosllovakia Danimarka Franca Greqia Holanda Norvegjia Polonia Filipinet SHBA BRSS Jugosllavia 12.000 943 373.372 23.365 37.476 24.338 10.033 6.840 264.443 6.877 1.310.224 10.000 1.800 213.324 88.300 7.900 3.000 123.178 27.000 292.131 11.000.000 305.000 4.222 475.047 39.803 53.174 64.354 19.314 14.363 277.077 6.972 1.752.951 400.000 2.860 236.606 671.801 425.000 251.724 32.393 10.000 91.243 10.582 16.430 213.919 22.323 115.248 420.760 139.709 76.000 92.673 92.673 215.000 2.000 350.000 325.000 200.000 7.000 5.675.000 91.000 6.000 7.000.000 1.200.000 88.000 1.000 466.000 24.000 38.000 10.000 7.000 375.000 7.000 225.000 4.000 563.000 413.000 208.000 10.000 5.800.000 118.000 298.000 18.000.000 1.505.000Forcat e Oskės Bullgaria Finlanda Gjermania Hungaria Italia Japonia Rumunia 10.000 82.000 3.500.000 200.000 242.232 1.300.000 300.000 50.000 5.000.000 66.000 4.000.000 3.400.000 170.000 350.000 810.000 100.000 10.000 2.000 780.000 290.000 152.941 672.000 200.000 20.000 84.000 4.200.000 490.000 395.000 1.972.000 500.000
  99 prej luftėrave e konflikteve tė shumta qė janė zhvilluar menjėherė pas vitit 1945, pas mbarimit tė Luftės sė Parė Botėrore nė:
  Indonezi 1945-1947 (Holanda me partizanėt).
  Kinė 1945-1949 (Nacionalistėt me komunistėt).
  Malajė 1945-1954 (Anglezėt me komunistėt).
  Indokinė 1945-1954 (Franca me Vietnamin).
  Greqi 1945-1949 (Qeveria me kryengritjen „Elas”).
  Indi 1947-1949 (Hindusėt me muslimanėt).
  Kashmir 1947-1949 (India me Pakistanin).
  Indi 1947 e deri mė sot (Qeveria me separatistėt).
  Lufta e parė arabo-izraelite 1948-1949 (Arabėt me hebrenjtė).
  Filipinė 1948-1952 (Qeveria me hukitėt).
  Burmė 1948 e deri mė sot (Qeveria me komunistėt dhe separatistėt).
  Kore 1950-1953 (Kombet e Bashkuara sė bashku me Korenė Jugore kundėr Kinės dhe Koresė Veriore).
  Tibet 1950-1959 (Kina kundėr Tibetit).
  Jemen 1959 e deri mė sot (Jemeni Verior me Jemenin Jugor).
  Keni 1952-1953 (Anglezėt me May May).
  Kvemoj-Macu 1954-1958 (Kinezėt nacionalistė me kinezėt komunistė).
  Algjer 1954-1962 (Franca me algjerianėt partizanė).
  Kipėr 1955-1959 (Anglezėt me partizanėt e EOKA-sė).
  Sudan 1955 e deri mė sot (Arabėt me tė zinjtė).
  Hungari 1956 (BRSS me hungarezėt).
  Suez 1956 (Izraeli, anglezėt dhe francezėt me Egjiptin).
  Kubė 1958-1959 (Qeveria kundėr partizanėve tė Fidel Kastros).
  Liban 1958 (SHBA dhe qeveria e Libanit kundėr partizanėve).
  Himalajė 1959-1962 (India kundėr Kinės).
  Guineja Portugeze 1959-1974 (Portugalia kundėr partizanėve).
  Laos 1959-1975 (Qeveria dhe SHBA kundėr Patet Laoit).
  Ruanda-Burundi 1959-1964 (Vituza kundėr Hutuit).
  Vietnam 1959-1975 (SHBA dhe Vietnami Jugor kundėr Vietkongut dhe Vietnamit Verior).
  Kongo 1960-1967 (Qeveria dhe Kombet e Bashkuara kundėr kryengritėsve dhe Mutenerit).
  Venezuelė 1960-1967 (Qeveria kundėr partizanėve).
  Spanjė 1960 e deri mė sot (Qeveria kundėr baskėve separatistė).

  Kulumbi 1960 e deri mė sot (Qeveria kundėr terroristėve).
  Kuvajt 1961 (Anglezėt dhe irakianėt).
  Angolė 1961-1967 (Portugalia me partizanėt).
  Goa 1961 (India me Portugalinė).
  Kubė 1961 (Qeveria e Kastros kundėr emigrantėve kubanezė dhe SHBA).
  Kubė 1962 (Kriza raketore, BRSS dhe Kuba kundėr SHBA).
  Indi 1962 (India kundėr Kinės).
  Guineja e Re Perėndimore 1962 (Holanda kundėr Indonezisė).
  Jemen 1962-1970 (Qeveria me Egjiptin kundėr rojalistėve).
  Etiopi 1962 e deri mė sot (Qeveria kundėr separatistėve eritreistė).
  Algjeri-Maroko 1963 (Algjeria kundėr Marokos).
  Malezi 1963-1965 (Anglia dhe Malezia kundėr Indonezisė).
  Zanzibar 1964 (Tė zitė kundėr arabėve).
  Oman 1964-1975 (Qeveria kundėr separatistėve).
  Mizambik 1964-1975 (Portugalia kundėr partizanėve).
  Brazil 1964 e deri mė sot (Qeveria kundėr partizanėve dhe terroristėve).
  Tajland 1964 e deri mė sot (Qeveria kundėr komunistėve).
  Republika Dominikane 1965 (Qeveria dhe SHBA kundėr kryengritėsve).
  Peru 1965 (Qeveria kundėr kryengritėsve).
  Pakistan-Indi 1965 (Pakistani kundėr Indisė).
  Indonezi 1965-1966 (Qeveria dhe muslimanėt kundėr komunistėve).
  اad 1965 e deri me sot (Qeveria dhe Franca kundėr partizanėve dhe Libisė).
  Rodezi 1965-1979 (Qeveria kundėr partizanėve).
  Nigeri-Biafra 1966-1970 (Qeveria kundėr separatistėve).
  Namibi 1966-1989 (Afrika Jugore kundėr partizanėve).
  Lufta e dytė arabo-izraelite 1967 (Izraeli kundėr „Luftės gjashtditore”).
  Guatemalė 1967 e deri mė sot (Qeveria dhe djathtistėt kundėr majtistėve).
  اekosllovaki 1968 (BRSS kundėr اekosllovakisė).
  Irlanda Veriore 1969 e deri mė sot (Katolikėt kundėr protestantėve).
  Salvador 1969 e deri mė sot (Qeveria kundėr Hondurasit, e tash kundėr majtistėve).
  Kamboxhė 1970-1975 (Republikanėt kundėr tė kuqve).
  Guinejė 1970 (Qeveria kundėr partizanėve).
  Honduras 1970 e deri mė sot (Qeveria kundėr krahut majtist tė partizanėve).
  Republika Jugoafrikane 1970 e deri mė sot (Qeveria kundėr partizanėve).
  Gjermania Perėndimore 1970 e deri mė sot (Qeveria kundėr terroristėve majtistė).
  Italia 1970 e deri mė sot (Qeveria kundėr partizanėve majtistė e djathtistė).
  Lufta bengaliane 1970 (India dhe Bengali kundėr Pakistanit).
  Pakistan 1972 e deri mė sot (Qeveria kundėr separatistėve).
  Flipinė 1972 e deri mė sot (Qeveria kundėr muslimanėve dhe komunistėve).
  Lufta e tretė arabo-izraelite 1973 (Izraeli kundėr Egjiptit dhe Sirisė).
  اile 1973 (Majtistėt kundėr djathtistėve).
  Lufta qytetare nė Kipėr 1974 (Grekėt kundėr turqve dhe Turqisė).
  Turqi 1974 e deri mė sot (Qeveria kundėr separatistėve djathtistė dhe majtistė).
  Angolė 1975 e deri mė sot (Qeveria kundėr partizanėve tė UNITA-sė dhe tė tjerėve).
  Timuri Lindor 1975 e deri mė sot (Indonezia kundėr partizanėve).
  Laos 1976 e deri mė sot (Qeveria dhe Vietnami kundėr partizanėve).
  Lufta qytetare libaneze 1975 e deri mė sot (Tė krishterėt kundėr muslimanėve dhe PLO kundėr Sirisė).
  Malezi 1975 e deri mė sot (Qeveria kundėr komunistėve).
  Sahara Perėndimore 1975 e deri mė sot (Maroko kundėr partizanėve tė frontit Polisario).

  Argjentinė 1976 e deri mė sot (Qeveria kundėr partizanėve e frakcioneve djathtiste e majtiste).
  Siri 1976 e deri mė sot (Qeveria kundėr partizanėve sunitė).
  Zair 1977-1978 (Qeveria, Franca dhe Belgjika kundėr separatistėve tė Katangės).
  Iran 1978-1979 (Qeveria kundėr fundamentalistėve shiitė).
  Avganistan 1978 e deri mė sot (Bashkimi Sovjetik dhe qeveria kundėr partizanėve muslimanė).
  Salvador 1977 e deri mė sot (Qeveria dhe djathtistėt kundėr partizanėve majtistė).
  Mozambik 1978 e deri mė sot (Qeveria kundėr partizanėve).
  Lufta Kinezo-Vietnameze 1979 (Kina kundėr Vietnamit).
  Kamboxhė 1979 e deri mė sot (Qeveria dhe Vietnami kundė partizanėve kampuēistė).
  Irak 1979 e deri mė sot (Qeveria kundėr separatistėve dhe partizanėve shiitė).
  Lufta Irako-Iraniane 1980-1989 (Irani kundėr Irakut).
  Peru 1980 e deri mė sot (Qeveria kundėr partizanėve).
  Zimbabve 1980 e deri mė sot (Qeveria kundėr partizanėve).
  Nikaragua 1981-1988 (Qeveria kundėr krahut tė majtė tė partizanėve dhe indianėve Moskito).
  Ugandė 1981 e deri mė sot (Qeveria kundėr partizanėve).
  Ujdhesat Foklandeze 1982 (Anglia kundėr Argjentinės).
  Liban 1982 e deri mė sot (Izraeli kundėr PLO, Siria dhe frakcionet libaneze nė mes veti).
  Grenadė 1983 (SHBA dhe shtetet kariptase kundėr Grenadės dhe Kubės).
  Si pasojė e shfrytėzimit tė pasurive nėntokėsore nė mėnyrė tė pamėshirshme, siē ėshtė qymyri e sidomos nafta, shtohen tėrmetet nė mėnyrė tė jashtėzakonshme. Deri nė Luftėn e Parė Botėrore gjatė periudhės njė mijė vjeēare ka pasur vetėm 24 tėrmete qė kanė shkaktuar 1.973.000 viktima, kurse prej atėherė e deri mė tash vetėm pėr 70 vjet - 45 tėrmete tė mėdha qė kanė shkaktuar 1.750.000 viktima. Kjo ėshtė pasojė e garimit tė shteteve qė tė furnizohen sa mė shumė me energji - naftė, si dhe e atyre qė i kanė nė disponim rezervat e naftės - qė tė grumbullojnė sa mė shumė pasuri.
  Vdekjet po ashtu rriten jashtėzakonisht si pasojė e pėrhapjes sė sėmundjeve tė ndryshme. Pas Luftės sė Parė Botėrore prej „etheve spanjole” kanė vdekur mė se 20 milionė njerėz. Prej rritjes sė tensionit dhe pasugurisė nė botė rritet jashtėzakonisht shumė edhe stresi te njerėzit. Miliona njerėz vdesin nė vit nga infarkti dhe sėmundja e rakut. Sėmundjet psikike pėrhapen me tė madhe. Nė Shtetet e Bashkuara shumica e pjesėmarrėsve nė Luftėn e Vietnamit ndodhen vazhdimisht tė tensionuar. Azia, Afrika dhe Amerika Latine nuk mund tė shpėtojnė prej malaries dhe shumė sėmundjeve tjera tė reja. Sėmundjet venerike kanė marrė pėrmasa tmerruese. Bile edhe sėmundja mė e re SIDA seriozisht po e rrezikon tėrė botėn.
  Shfrytėzimi i drogės siē ėshtė morfiumi, kokaini, marihuana dhe shumė lloje tjera, pėr ēdo ditė, gjithė e mė tepėr po merr pėrmasa katastrofale dhe shkakton jo vetėm probleme shėndetėsore por edhe kriminale. Kriminaliteti nė tėrė botėn ėshtė rritur dhe vazhdimisht rritet. Vetėm nė SHBA mesatarisht gati nė ēdo sekondė kryhet nga njė krim. Nė shumė vende njeriu nuk ndihet i sigurtė as nė rrugė e as nė shtėpi. Shumė shtėpi kanė vėnė sisteme speciale elektronike tė cilat nė hapjen e derės sė jashtme nga ndonjė njeri i huaj e alarmojnė drejtėpėrsėdrejti policinė. Para dy vitesh u befasova shumė kur i vizitova dy gra tė moshuara pėr Vitin e Ri. Nė Shtetet e Bashkuara si dhe nė shumė vende tjera tė botės ėshtė traditė qė nė ora 12 nė mesnatė nė pritje tė Vitit tė Ri tė kriset me pushkė nė ajėr. Kėshtu qė nė ora 12-tė, tė dy gratė filluan tė krisin me pushkė nėpėr dritare, pastaj ma dhanė edhe mua njė pushkė dhe mė thanė: „Kris sa tė duash”. Unė iu thashė se nuk ka kuptim t’i harxhoj fishekėt sepse ju nuk jeni tė pasura dhe kėnaqėsia ime do t’ju kushtojė shumė shtrenjtė. Ata u qeshėn dhe mė ēuan nė njė dhomė qė tė ma tregojnė municionin e tyre. U habita nga ajo qė pash. Nė atė shtėpi tė vogėl kėta dy gra tė moshuara ishin armatosur me tetė pushkė tė ndryshme, dy sandėka fishekė dhe disa pistoleta tė

  cilėt i mbanin gjithmonė nėn dyshekė. Ata jetojnė pėrherė nė frikė. Duket se frika ka zėnė shumė vend nė jetėn e tyre. Pas eksplodimit tė parė atomik shkencėtari Harold S. Uri thotė: „Prej tash e tutje ne do tė ushqehemi me frikė, do tė jetojmė me frikė dhe do tė vdesim me frikė”. Ashtu edhe ndodh - nuk frikohemi vetėm prej kėrcėnimit nuklear tė kėrrusur mbi ne, por edhe nga pėrditshmėria: kriminaliteti, ndytjet, sėmundjet, inflacioni, reformat e parave, pasiguria dhe ēdo gjė tjetėr qė mbjellė frikė dhe e humb shpresėn dhe ritmin e jetės sonė. Ajri tė cilin e thithim, uji tė cilin e pimė dhe tokėn prej sė cilės ushqehemi gjithashtu seriozisht janė ndyer. Ngado qė tė kthehemi sot, shikojmė vetėm pangopėsi dhe dėshirė pėr eksploatim sa mė tė madh. Shumė njerėz janė nė gjendje tė bėjnė ēmos pėr para. Vjedhja dhe vrasja pėr para ėshtė bėrė diē e rėndomtė. Paratė janė „Zot i tyre”.
  Lufta e Dytė Botėrore, siē ceka edhe mė lartė, ka qenė jashtėzakonisht shumė vdekjeprurėse. „Enciklopedia” britanike e vitit 1954 ofron tė dhėna dėshtuese pėr shtetet qė kanė marrė pjesė nė kėtė luftė - ushtarėt e vrarė nė krahasim me popullsinė: SHBA kanė humbur njė ushtar nė 500 banorė; Kina - njė ushtar nė 200 banorė; Franca - njė ushtar nė 200 banorė; Britania e Madhe - dy ushtarė nė 150 banorė; Japonia - njė ushtar nė 46 banorė; Gjermania - njė ushtar nė 25 banorė; Bashkimi Sovjetik - njė ushtar nė 22 banorė. Po qe se merret parasysh se nė shumė raste popullsia civile ka qenė e prekur shumė mė shumė se ushtarėt, shihet qartė se as Shoqėria e Popujve e as Kombet e Bashkuara nuk kanė arritur tė sigurojnė paqe tė vėrtetė. Sot, pas mė se 40 vjetėve, kur kthehemi mbrapa t’i vėshtrojmė ngjarjet qė kanė ndodhur para dhe gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, vijmė nė pėrfundim se me pak vullnet dhe pėrpjekje mė tė mėdha lufta ka mund tė ndalet qė nė fillim nė vitin 1941. Gjermania nuk ka qenė nė gjendje tė bėjė luftė nė dy fronte, ajo kėtė e dinte shumė mirė. Hitleri i dinte shumė mirė pasojat historike tė Luftės sė Parė Botėrore dhe nuk donte t’i pėrsėrisė gabimet e njėjta. Pėrballė rrezikut tė frontit tė dytė, nė vitin 1941, ai u mundua me dėrgimin e Rudolf Hesit nė Angli qė tė lidh paqe me fuqitė perėndimore. اerēili dhe Ruzvelti, tė cilėt tėrėsisht i shėrbenin Kapitalit, mė tepėr kishin dėshirė tė udhėheqin politikėn e atyre 300 vetėve se sa politikėn e interesit tė shteteve tė tyre. اka do tė mendonin shtetet evropiane sikur ta dinin se ka mundur t’i iket luftės dhe atyre miliona viktimave?
  Para se tė ndalem nė Hiroshimė do tė ishte e udhės t’i njoftoj lexuesit me njė holokaust tjetėr - Drezdenin.
  Drezdeni i shpallur qytet i hapur nė vitin 1945 ka pasur rreth 600 mijė banorė, para sė gjithash, emigrantė tė cilėt kanė ardhur pėr shkak tė sigurimit mė tė madh qė tė tubohen pėrkohėsisht nė kėtė qytet tė hapur. Nė atė kohė aty ka pasur kampe pėr robėrit anglezė dhe amerikanė si dhe shumė punėtorė nga Franca dhe vendet e tjera evropiane. Ndėrkaq, mė me rėndėsi ėshtė se Drezdeni ka qenė qytet i njohur i artit, bile edhe e kanė quajtur „Firencė e Elbės”. Qyteti nuk ka qenė aspak i mbrojtur. Nuk ka pasur kurrfarė mbrojtje kundėrajrore. Tė gjithė kėtė e kishin shumė tė qartė anglezėt dhe amerikanėt tė cilėt qė nga viti 1929 mblidhnin tė dhėna pėr objektet luftarake ajrore.
  Nė janar tė vitit 1945 anglo-amerikanėve si dhe tėrė botės iu bė e qartė se lufta tashmė kishte pėrfunduar nė dobi tė aleatėve dhe se nuk do tė vazhdonte mė tepėr se disa javė, ose mė shumė disa muaj. E tėrė bota pyetet pėrse mė 13 janar tė vitit 1945 anglezėt dhe amerikanėt bėnė njė sulm shkretues ndaj Drezdenit, pėr herė tė fundit bėnė shumė bombardime shkatėrruese mbi popullatėn e pambrojtur civile. Nė kėto bombardime morėn pjesė 9-10 mijė aeroplanė bombardues. Qindra mijėra bomba fosfori e tė tjera i lėshuan mbi popullatėn civile nė shumė qytete tė Evropės. Disa orė pas sulmit tė parė ndaj Drezdenit vazhdon sulmi i dytė ajror prej 1.200 bombarderėve fluturues. Dhjeta mijėra njerėz tė cilėt i ikėn bombardimit tė parė tash bėhen viktima tė bombardimit tė dytė. Tė njėjtėn ditė paradite sulmi i tretė prej 1.350 aeroplanėve bombarderė i zhduku pėrfundimisht tė gjitha ato qė ende nuk ishin zhdukur. Pėrderisa bombarderėt i rrėnojnė paralagjet e qytetit, gjuajtėsit me flakėn e mitralozave marrėzisht i ndjekin nėpėr rrugė dhe sheshe gratė dhe fėmijėt, bile edhe qentė. Strategjia e kėtij sulmi ėshtė e qartė: tė zhduket sa ėshtė e mundshme mė shumė popullatė civile. Vėshtirė ėshtė tė thuhet numri i saktė i viktimave, sepse ka pasur shumė tė ardhur prej qyteteve tjera. Por, me siguri pohohet se numri i viktimave ka qenė mbi 300 mijė - njė numėr i vogėl nė krahasim me disa miliona banorė tė pafajshėm civilė tė vrarė pa kurrfarė shaku luftarak. Kjo ndodh pavarėsisht nga fakti se anglezėt dhe amerikanėt i kanė nėnshkruar tė gjitha kontratat e mėhershme, me anė tė tė cilave mbrohet popullata civile: nė Hagė - nė vitin 1907 dhe konventa e Gjenevės nė vitin 1925. Pjesa mė e madhe e viktimave civile kanė qenė gra, fėmijė, robėr lufte, punėtorė tė huaj dhe kafshė tė llojeve tė ndryshme.
  Nė vitin 1943 اerēili dhe Ruzvelti nė Kazablankė vendosin qė me ēdo kusht t’ia thejnė moralin popullit gjerman. Atėherė ēka kėrkojnė nė tokat e okupuara evropiane dhe kush iu ka dhėnė tė drejtė morale qė t’i bombardojnė shkollat dhe spitalet? Indikativ ėshtė rasti nė Kopenhagė, ku e rrėnojnė njė shkollė me tė gjithė fėmijėt qė ndodhen nė tė, ndėrsa qendrat industriale gjermane, frenge, italiane dhe belgje mbeten pothuajse tė paprekura. Nė vitin 1944, kur sulmet ajrore mbi qendrat industriale dhe fabrikat arrinė pikėn kulminante (sipas tė dhėnave anglo-amerikane), prodhimtaria luftarake gjermane ka shėnuar rekorde nė krahasim me fillimin e luftės.
  Atyre, tė cilėt i shohin ndodhitė jo vetėm ashtu siē iu prezentohen, por ashtu siē janė nė realitet, iu bėhet e qartė se pse fabrikat e mėdha, bile edhe ato qė prodhojnė armė dhe materiale luftarake, pothuajse nuk janė prekur fare. Kjo ndodh kėshtu sepse Kapitali ėshtė njė dhe tė gjitha fabrikat e tė dy palėve nė konflikt i takojnė njė fuqie tė maskuar mirė tė cilėn e lėvizė njė dorė e fshehur.
  Dokumentet e Jaltės zbulojnė se rusėt kanė kėrkuar prej anglo-amerikanėve t’i ndėrpresin bombardimet mbi qytetet gjermane dhe tė bombardojnė vetėm sipas vijės sė rregullt. Megjithatė, njė marrėveshje e tillė nuk u arrit, kėshtu qė اerēili dhe tė tjerėt vazhdojnė me vrasjet masovike e kriminale. Para se tė fillojė sulmi ajror mbi Drezden ekipazheve tė bombarderėve iu ėshtė thėnė se me kėtė sulm ajror ata do tė likuidojnė komandėn kryesore tė Gestapos, depot e municioneve, fabrikat pėr prodhimtarinė e gazrave helmuese dhe hekurudhat. Pak pas mbarimit tė luftės shumica e pilotėve qė kishin marrė pjesė nė bombardimin e Drezdenit e vizitojnė qytetin qė tė pėrkulen para qindra mijėra viktima. Ata u habitėn kur konstatuan se nė qytet nuk ka pasur kurrfarė komande kryesore tė Gestapos, kurrfarė fabrike tė gazrave helmues, kurse hekurudha kishte ngelur pothuajse e paprekur. Edhe njė herė - ēka tregon kjo? Tregon se e gjithė kjo ka qenė shumė mirė e planifikuar, bile edhe likuidimi i grave dhe fėmijėve tė pafajshėm.

  Hiroshima dhe Nagasaki

  Nė gusht tė vitit 1945. Hiroshima dhe Nagasaki janė sinonim tė tmerrit, por sot - pas 43 vitesh prej shkretimit tė tyre nga bomba atomike, e tėrė bota i pranon si pėrmendore tė shpresės. Shkretimet tė cilat vėshtirė se mund tė zmadhohen nuk ekzistojnė mė. Hiroshima ėshtė rritur disa herė mė shumė jo vetėm me banorė, por edhe me sipėrfaqe tė ndėrtimit - ndryshimi i madh nė aspektin fizik i cili me asgjė nuk mund ta shlyejė atė psikik.
  Menjėherė pas shpėrthimit tė bombės nė Hiroshimė urrejtja e cila ekzistonte midis Japonisė dhe Shteteve tė Bashkuara u shndėrrua nė ngushėllim. Si mundi menjėherė njė bombė urrejtjen ta shndėrrojė nė ngushėllim? Bomba e zhduku tėrė kėtė urrejtje. Ajo bile bėri edhe diē mė tepėr, sot bota jeton vazhdimisht nėn kėrcėnimin e bombės atomike, ajo krijoi njė lloj shoqėrie tė re. Ajo i bashkoi tė gjithė ata qė urrejtja i kishte ndarė. Pasi qė ekzistenca e tėrė njerėzisė ėshtė vėnė nė kockė dhe tė gjithė njerėzit janė vėnė nėn njė emėrues, qė do tė thotė se pas luftės nukleare nuk do tė ketė as ngadhnjimtarė e as tė ngadhnjyer, pėr herė tė parė nė historinė botėrore po krijohet njė shoqėri e vėrtetė botėrore me njė qėllim tė pėrbashkėt: tė ndalohet zhdukja masovike e njerėzisė. Duhet tė zbulojmė nė veten tonė mė shumė fuqi dhe mjete dhe ta pengojmė kėtė kataklizmė botėrore.
  Vėmendja e botės ėshtė koncentruar nė kapacitetin nuklear tė Bashkimit Sovjetik dhe tė SHBA-ve. Pothuajse askush nuk kthehet tė shohė mundėsitė nukleare tė vendeve mė tė vogla siē ėshtė Anglia, Franca, Kina dhe India tė cilat oficialisht janė anėtare tė Klubit nuklear. Mirėpo, ē’tė mendojmė pėr fuqitė tjera ende mė tė vogla siē ėshtė Brazili, Argjentina, Izraeli, Afrika Jugore, Koreja Jugore, Tajvani, Iraku, Pakistani, Libia etj., tė cilat nėn formėn e centraleve atomike elekrike „paqesore” (gjeneratorė dhe centrale) punojnė si urithėt nė prodhimin e armėve nukleare. Siē duke Izraeli dhe Afrika Jugore tashmė e posedojnė atė, por ende e ruajnė nė fshehtėsi.
  Tė vetmit qė duhet dhėnė vėrejtje pėr stėrvitjen dhe pėrhapjen e teorisė pėr prodhimin e bombės atomike janė SHBA-tė, Franca dhe Gjermania. Ata garojnė se kush i pari do tė shesė teknologji nukleare pėr „qėllime tė kohėrave paqėsore”, pa marrė parasysh se cilit vend. Nė kėtė drejtim Bashkimi Sovjetik bėn pėrjashtim dhe askujt absolutisht nuk i jep e as nuk i shet teknologji atomike, bile as shteteve mė tė afėrta. Ajo plotėsisht ka tė drejtė. Paramendoni sikur armėt e tilla tė bien nė duar tė terroristėve tė cilėt e mbajnė dhe e frikėsojnė tėrė qytetin pėr shpėrblesė. Njė gjė e di tė sigurtė - luftėn atomike nuk do ta fillojnė superfuqitė. Pavarėsisht prej dallimeve tė tyre politike Bashkimi Sovjetik dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės e kanė tė qartė dhe e kuptojnė shumė mirė se njė luftė e tillė do t’i zhdukė tė dy popujt.
  Shkencėtarėt tė cilėt e kanė filluar proektin „Menheth” para 43 vitesh nuk kanė mundur ta parashohin se arma atomike do tė zhvillohet kaq shpejt pėr njė kohė relativisht tė shkurtėr, si dhe do tė arrijė nė njė shkallė tė kėtillė qė tė mos mund tė kontrollohet. Shumica e shkencėtarėve qė e kanė filluar kėtė proekt momentalisht janė ende gjallė dhe kėrkojnė qė arma atomike tė vėhet tėrėsisht nėn kontroll, gjė qė kanė plotėsisht tė drejtė, sepse bomba e cila ėshtė hudhur nė Hiroshimė ėshtė e parėndėsishme nė krahasim me atė qė posedojmė sot. Vetėm marina amerikane „Trajdent” ka forcė shkatėrruese qė e tejkalon 25 herė Luftėn e Dytė Botėrore. Vetėm BRSS dhe SHBA momentalisht kanė mė se 15 mijė megatonė armė nukleare. Ndėrkaq, „Buletini i shkencėtarėve atomikė” i vitit 1985 llogaritė se prej 5 mijė deri mė 10 mijė megatonė janė nė gjendje tė vrasin 1 miliardė njerėz, si dhe tė plagosen edhe 1 miliardė tė tjerė prej zjarreve dhe radiacionit. Ja pra pse krijimi i njė gjėje me tė vėrtetė efikase ėshtė tejet i domosdoshėm.
  Njė numėr i madh i centraleve atomike qė janė tė shpėrndara sot nėpėr botė do tė vjetėrohen dhe nuk mund tė qėndrojnė mė tepėr se 50 vjet, kėshtu qė do tė paraqitet nevoja qė tė rindėrtohen ose tė rrėnohen. Ku do tė ruhen tė gjitha ato mbeturina prej radioaktiviteteve tė lėndėve djegėse, hekurit, cementit dhe tė gjitha materialet e objekteve tashmė tė ndyra dhe qė rrezatojnė radiacion? Disa prej kėtyre materialeve radioaktive mund tė jenė tė rrezikshme gjatė njė milionė vjetėve tė ardhshėm.
  Shtrohet pyetja se a thua vallė ėshtė e ndershme qė gjeneratave tė ardhshme t’ua lėmė njė problem tė tillė, tė cilit vetė nuk mund t’i dalim nė krye?
  Kush i nxitė luftėrat? اfarė fuqie satanike ose ēfarė grupi njerėzish arrinė qė nė mėnyrė periodike ta vėrshojė botėn me konflikte tė pėrgjakshme?
  Potenciali luftarak atomik
  Shtetet tė cilat prodhojnė bombė atomikeShtetet qė kanė bombė atomike nė territorin e vetVendet pėr tė cilat dyshohet se kanė bombė atomikeShtetet pėr tė cilat dyshohet se punojnė nė prodhimin e bombės atomikeSHBA BRSS Franca Anglia Kina Belgjika Anglia Gjermania Lin. Italia Greqia Holanda Polonia Turqia Gjermania Per.India Izraeli Afrika JugoreArgjentina Brazili Irani Iraku Libia Koreja Veriore Pakistani Koreja Jugore Tajvani
  Pėrgjigjja ėshtė shumė e thjeshtė. Ai i cili e kontrollon sistemin e parave nė botė, po ashtu ai e kontrollon politikėn botėrore dhe kahjet e saj. Nė vitin 1980, kur Rothshildi vė kontroll tė plotė mbi bankat angleze, deklaron nė kėtė mėnyrė: „Nuk mė intereson se kush e udhėheq politikėn e shtetit tė caktuar, mė jepni mundėsi tė qeveris me sistemin e parave dhe unė do ta udhėheq politikėn”.
  ثshtė interesant tė nėnvizohet se me pėrparimin e qytetėrimit, luftėrat po bėhen gjithė e mė tė ashpra dhe mė tė shtrenjta. Sipas njė profesorit holandez, vlera e njė ushtarit tė vrarė kundėrshtar nė epoka tė ndryshme tė historisė ka qenė siē vijon. Nė kohėn e Cezarit vrasja e njė ushtarit ka kushtuar mė pak se njė dollar. Nė kohėn e Napoleonit ēmimi rritet nė 2 mijė dollarė. Nė fund tė Luftės sė Parė Botėrore - 17 mijė dollarė. Nė luftėn e Dytė Botėrore - rreth 40 mijė dollarė, kurse gjatė luftės nė Vietnam vrasjen e njė ushtarit kundėrshtar SHBA-tė e kanė paguar me njė ēmim rekord prej 200 mijė dollarėsh.

  Kėshtu, kur mendoj shpesh rreth kėtyre shifrave tė mėdha fantastike, jam i bindur se lexuesi do ta shtrojė pyetjen: si janė rritur kaq shumė harxhimet? Dhe kush i pėrcakton ato? Pėrgjigjja ėshtė: kuptohet ata tė cilėt kanė dobi prej luftės! Kėtė e argumenton edhe fakti se Vietnami e fitoi luftėn me qindra herė mė pak mjete se SHBA-tė.
  Tė vrarėt e supozuar nė 14 luftėrat e tashme
  ShtetetViti i fillimit tė luftėsTė vrarėt e supozuar deri mė sotAvganistani Angola Kamboxha Etiopia / Somalia Salvadori Guatemala Irani / Iraku Libani Mozambiku Nikaragua Peruja Shri Lanka Uganda Sahara Perėndimore1978 1945 1979 1962 1977 1967 1980 1975 1978 1981 1980 1983 1981 1975200.000 deri mė 300.000 rreth 10.000 24.000 25.000 + 50.000 + 30.000 deri mė 45.000 + 500.000 deri mė 800.000 25.000 + mijėra 10.000 6.000 deri mė 8.000 3.000 + 100.000 + 7.000 deri mė 10.000
  Paqe dhe liri! A nuk ėshtė kjo ironi dhe paradoks! A nuk janė vallė kėta vetėm fjalė boshe me tė cilat miliona ushtarė prej tė gjitha nacionaliteteve kanė vdekur? Ku ėshtė paqeja dhe liria pėr tė cilėn ata kanė vdekur?
  Njerėzia nuk mund tė marrė mėsim nga historia dhe ta kuptojė se nuk ėshtė lufta ajo qė i zgjidhė problemet, ajo asnjėherė nuk i ka zgjidhė dhe as qė do t’i zgjidhė. Luftėrat vetėm shkatėrrojnė e nuk ndėrtojnė.
  Gjenerali amerikan Viliam Shermani (1820-1891) thotė kėshtu: „Lufta - ajo ėshtė barbarizmi mė i madh… Vetėm ata tė cilėt kurrė nuk kanė pushkatuar dhe ata tė cilėt nuk i kanė dėgjuar klithjet dhe rėnkimet e tė plagosėrve kėrkojnė sa mė shumė tė derdhin gjak, sa mė shumė tė hakmerren dhe sa mė shumė tė shkretojnė. Lufta ėshtė ferr”.
  Njė zog lajmėrohet… Dikush ka lindur!
  Njė kambanė bie… dikush ka vdekur!
  Viktimat e luftėrave mė tė mėdha nė shek. XX:
  1914-1918 - 10.000.000 njerėz
  1939-1945 - 50.000.000 njerėz
  1945 e deri mė sot -16.000.000 njerėz.
  Edhe keto perralla jane?

  Po pse thote bibla se Hebrejte jane armiq te gjithe njerzimit?Apo dhe ajo perralle eshte.

 6. #26
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,404
  Zoteri,

  Nga c'lexova nga perkthimi i mesiperm ( qe linte shume per te deshiruar), libri nuk paraqet asnje fakt per nje komplot boteror. ASNJE! Vecse aludime dhe analiza mediokre qe ne SHBA nuk pritet ti bejne as nxenesit e shkollave te mesme.

  Autori ka mbledhur dy -tre statistika ne nje ane, dy-tre gojedhena e thashetheme, 3-4 sensacione gazetash, fabrikime te historise pa mase dhe mundohet ti bashkoje bashke dhe te na paraqesi nje komplot boteror.

  Nuk dua te lodh koken dhe te humbas kohen duke te argumentuar mediokritetin e argumentimit te autorit, por titulli aq sensacional meritonte nje zhvillim me te imte te ceshtjes.

  Vetem nje autor majtist mund te qaravitet ne nje menyre te tille. Nuk di te flas shume per Rothcildin dhe nuk me intereson te humbase kohen me nje teori konspiracioni, por te gjykosh Rokfeleret e Fordet etj, qe e filluan nga zero per tu bere te pasur dhe arriten te behen fale zotesise se tyre, per mua eshte nje nga dobesite e autorit.

  Rokfeleri e filloi si PUNETOR KRAHU karrieren e tij. Me zbulimin e naftes dhe potencialit te saj per te nxjerre kirozine per NDRICIM,( ne ate kohe ne SHBA nuk kishte makina dhe i vetmi perdorim i naftes ishte distilimi i saj ne kirozine per ndricim duke zevendesuar vajin e balenes). Fale efikasitetit te Rokfelerit cmimi i kirozines per ndricim ra brenda nje 10 vjecari nga 1 dollar per gallon ne 10 cents (0,1 $) per gallon ne 1880. Fale efikasitetit dhe inovacionit te Rokfelerit, amerikanet mund te ulnin koston e jeteses duke paguar 10 here me pak per ndricim, ndersa njekohesisht cmimet e shume mallrave te tjera qe vareshin nga kostoja e naftes munden qe dhe ato rrjedhimisht ti ulin cmimet e tyre. Pra nga kendveshtrimi im, Rokfeleri i beri nje SHERBIM njerezimit dhe arriti te behej i pasur!

  Mund te sjelle shembuj te tjere per Endreju Karnegin qe uli ne te njejten menyre cmimin e celikut dhe beri te mundur te behej realitet me kosto me te ulet ndertimi i hekurudhave dhe i industrise se rende amerikane!

  Mund te te sjell shembullin e Fordit qe me efikasitetin e tij, jo vetem solli 8 oreshin ne dite dhe te punosh 5 dite ne jave ne SHBA per punetoret qe punonin ne fabrikat e tij ( cuditerisht pa asnje greve, pa asnje revolucion), por uli cmimin e makinave nga 3000 dollare mesatarisht ne 300 dollare. Fale inovacionit te Fordit dhe futjes se konceptit te prodhimit ne mase ne industri, makina u kthye nga nje mall luksi vetem per te pasurit ne nje mjet te perdorimit te perditshem per te gjithe qytetaret!

  Te permendesh vetem faktin se keta njerez u bene te pasur, dhe ti gjykosh si kriminele , duke mos permendur sherbimin e madh qe i kane bere njerezimit, per mua eshte mendjeshkurtesi e denje vetem per nje majtist qe deshiron te qurravitet sesa e padrejte eshte jeta, nderkohe qe nuk ka bere asgje ne kete bote per te permiresuar mireqenien e tij dhe te bashkeqytetareve qe e rrethojne.

  Fatkeqesisht, ne kete bote ka njerez zvarranike, qe gjithmone do te shikojne me inferioritet ata qe jane me te miret dhe do te qahen sesa e padrejte eshte shoqeria me ta. Fatkeqesisht njerez si ky bullgari ketu kane mbushur plot shkollat e universitetet e botes, predikojne me fanatizem se " te pasurit" jane kriminele, te pangopur dhe cmirezinj, nderkohe qe i vetmi "sherbim" qe keta "profesore" i ofrojne brezit te ri eshte helmimi i ndergjegjes se rinise me dokrrat e mediokritetit te tyre....Cuditerisht njerez si Rokfeleri e Fordi , qe megjithese perbejne 5% te popullsise ne SHBA paguajne 80% te taksave te buxhetit shteteror paraqiten si "kucedra" qe hane njerez, ndonese me fondacionet e bamiresise qe financojne ofrojne sherbime e programe ndihmuese per njerezit disa here me efikase sesa programet shteterore.Kurse "profesoret" qe llapin e propagandojne gjithe diten e paguhen shtrenjte nga taksapaguesit per te provuar teori konspiracioni dhe mediokritetin e tyre. Vetem nje medioker si ky "historiani" bullgar mund te permendte "faktin" se virusi i SIDA-s eshte perhapur nga laboratoret ushtarake amerikane, nderkohe qe si teori konspiracioni eshte e diskretituar qe ne 1990. Ata dy "shkencetaret" gjermano-lindore pas renies se bllokut komunist dolen qe ishin agjente te paguar te KGB-se dhe e gjithe zhurma e perhapjes se virusit nga ushtaraket amerikane ishte nje kundermase ideologjike e KGB kunder "Kundershtarit te Madh"-SHBA! Fallsifikimi i ketij "lajmi" dhe hedhja e nje shpifjeje te te tille ne publik nga KGB-ja eshte provuar ketu e 15 vjet nga hapja e dosjeve "Mitrokhin", por "profesori" medioker me bibliografi te "pasur" ka "harruar" ta permendi si fakt!

  Do te doja te me citoje Orion, ku permendet ne Bibel se Hebrenjte jane armiq te gjithe njerezimit? Mundesisht nese.......permendet!
  "Who is John Galt?"

 7. #27
  Argjentinas Maska e ArberXYZ
  Anėtarėsuar
  05-05-2005
  Postime
  867
  Hebrejt jane njerez, si ne. Nuk meritojne urretje...

  Sic tha edhe Toro, ku eshte komploti ketu?

 8. #28
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,918
  Orion, nje pyetje te thjeshte.

  C'lidhje ka Henry Ford me gjithe keto postime dhe idene e kesaj teme?!

 9. #29
  V per Vendeta Maska e ORIONI
  Anėtarėsuar
  10-12-2003
  Vendndodhja
  Shkup-Prishtine-Ulqin-Tirane-Cameri
  Postime
  919
  Citim Postuar mė parė nga Toro
  Do te doja te me citoje Orion, ku permendet ne Bibel se Hebrenjte jane armiq te gjithe njerezimit? Mundesisht nese.......permendet!
  Cilesia frikes e tyre ne lufte

  17 Njė mijė prej jush do tė ikin nėn kėrcėnimin e njė tė vetmi; nėn kėrcėnimin e pesė vetave do tė ikni me vrap, deri sa tė rrini si njė hu mbi majėn e njė mali, si njė flamur mbi njė kodėr".(Isaia Kapitulli 30)

  Armiq me gjithe njerzimit

  sepse edhe ju keni vuajtur nga ana e bashkėkombasve tuaj tė njėjtat gjėra, sikurse edhe ata kanė vuajtur nga Judenjtė, tė cilėt e vranė Jezus dhe profetėt e tyre, dhe na pėrndoqėn edhe ne. [B]Ata nuk i pėlqen Perėndia, dhe janė armiq me tė gjithė njerėzit[/B],(1 e Thesalonikasve Kapitulli 2 /14-15)

  Per me shume per hebrejte dhe Izraelin shiko kete temen

  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=49331
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ORIONI : 16-05-2005 mė 16:15

 10. #30
  i/e larguar Maska e forum126
  Anėtarėsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,198
  Komunizmi nė 36 vjet, zhduku 85 milionė njerėz


  Sipas statistikave zyrtare, nga viti 1917 deri nė vdekjen e Stalinit, janė ekzekutuar 85 milion vetė nė Rusi dhe vendet e tjera komuniste.
  --------------------------------------------------------------------------------

  Kėshtu:
  Nė Rusi:
  -1918-22, nė kryengritjet fshatare 550 mijė.
  -1921-1922, nė vitet e urisė, 5 milionė.
  -1932-1933, nė kryengritjet fshatare nė Azi, 6 milionė.
  -Nga grupet policore NKVD, ĒEKA dhe GPU, 800 mijė.
  -1934-1953, nėpėr kampet e internimeve, 2 milionė.
  -1930-1953, nė kampet e punės, 7 milionė.
  -Numri i tė vdekurve nė Gulang (ishuj) deri mė 1Janar 1935, ėshtė 965 mijė.
  -sipas statistikave tė vitit 1932, nė internimet politike 1 milion e 300 mijė. Gjithsej 15 milion vetė.

  Nė Kinė:
  -Nė vitet 1946-1952 nė reformat agrare 2 deri nė 5 milionė.
  -1950-57 nė qytete 1 milionė.
  -1959-62 nė kryengritje 20 deri nė 43 milionė
  -1966, nė revolucionin kulturor 1 milion.
  -Tibetasit e ekzekutuar 1.2 milion.
  -Shuma e ekzekutimeve 4.5-9 milionė.
  -Shuma e tė flijuarve 44 milionė.

  Nė Kamboxhia:
  -1975-1979, ekzekutimet nė burgje 1 milion.
  -Nga sėmundjet dhe uria 900 mijė.
  -Nė internime dhe kampet e punės 400 mijė.
  -Kėshtu gjithsej nga 7.5 milionė popullsi e pėrgjithshme, 2 milionė e 300 mijė tė vdekur.

  Nė kėto statistika nuk janė pėrfshirė edhe njė sėrė shtetesh tė tjera ish-komuniste.

 11. #31
  i/e larguar Maska e forum126
  Anėtarėsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,198
  Jews in the Bush Adminstration
  THE JEWS IN George W. Bush's CABINET  http://www.biblebelievers.org.au/bushlist.htm  Partial list of Jews in the Bush Adminstration:
  (March 26, 2003)

  --------------------------------------------------------------------------------

  Richard Perle
  One of Bush's foreign policy advisors, he is the chairman of the Pentagon's Defense Policy Board. A very likely Israeli government agent, Perle was expelled from Senator Henry Jackson's office in the 1970's after the National Security Agency (NSA) caught him passing Highly-Classified (National Security) documents to the Israeli Embassy. He later worked for the Israeli weapons firm, Soltam. Perle came from one the above mentioned pro-Israel thinktanks, the AEI. Perle is one of the leading pro-Israeli fanatics leading this Iraq war mongering within the administration and now in the media.


  --------------------------------------------------------------------------------

  Paul Wolfowitz
  Deputy Defense Secretary, and member of Perle's Defense Policy Board, in the Pentagon. Wolfowitz is a close associate of Perle, and reportedly has close ties to the Israeli military. His sister lives in Israel. Wolfowitz came from the above mentioned Jewish thinktank, JINSA. Wolfowitz is the number two leader within the administration behind this Iraq war mongering.


  --------------------------------------------------------------------------------

  Douglas Feith
  Under Secretary of Defense and Policy Advisor at the Pentagon. He is a close associate of Perle and served as his Special Counsel. Like Perle and the others, Feith is a pro-Israel extremist, who has advocated anti-Arab policies in the past. He is closely associated with the extremist group, the Zionist Organization of America, which even attacks Jews that don't agree with its extremist views. Feith frequently speaks at ZOA conferences. Feith runs a small law firm, Feith and Zell, which only has one International office, in Israel. The majority of their legal work is representing Israeli interests. His firm's own website stated, prior to his appointment, that Feith "represents Israeli Armaments Manufacturer." Feith basically represents the Israeli War Machine. Feith also came from the Jewish thinktank JINSA. Feith, like Perle and Wolfowitz, are campaigning hard for this Israeli proxy war against Iraq.


  --------------------------------------------------------------------------------

  Edward Luttwak
  Member of the National Security Study Group of the Department of Defence at the Pentagon. Luttwak is reportedly an Israeli citizen and has taught in Israel. He frequently writes for Israeli and pro-Israeli newspapers and journals. Luttwak is an Israeli extremist whose main theme in many of his articles is the necessity of the U.S. waging war against Iraq.


  --------------------------------------------------------------------------------

  Henry Kissinger
  One of many Pentagon Advisors, Kissinger sits on the Pentagon's Defense Policy Board under Perle. For detailed information about Kissinger's evil past, read Seymour Hersch's book (Price of Power: Kissinger in the Nixon White House). Kissinger likely had a part in the Watergate crimes, Southeast Asia mass murders (Vietnam, Cambodia, Laos), Installing Chilean mass murdering dictator Pinochet, Operation Condor's mass killings in South America, and more recently served as Serbia's Ex-Dictator Slobodan Milosevic's Advisor. He consistently advocates going to war against Iraq. Kissinger is the Ariel Sharon of the U.S. Unfortunately, President Bush nominated Kissinger as chairman of the September 11 investigating commission. It's like picking a bank robber to investigate a fraud scandal.


  --------------------------------------------------------------------------------

  Dov Zakheim
  Under Secretary of Defense, Comptroller, and Chief Financial Officer (CFO) for the Department of Defense. He is an ordained rabbi and reportedly holds Israeli citizenship. Zakheim attended attended Jew’s College in London and became an ordained Orthodox Jewish Rabbi in 1973. He was adjunct professor at New York's Jewish Yeshiva University. Zakheim is close to the Israeli lobby.


  --------------------------------------------------------------------------------

  Kenneth Adelman
  One of many Pentagon Advisors, Adelman also sits on the Pentagon's Defense Policy Board under Perle, and is another extremist pro-Israel advisor, who supports going to war against Iraq. Adelman frequently is a guest on Fox News, and often expresses extremist and often ridiculus anti-Arab and anti-Muslim views. Through his hatred or stupidity, he actually called Arabs "anti-Semitic" on Fox News (11/28/2001), when he could have looked it up in the dictionary to find out that Arabs by definition are Semites.


  --------------------------------------------------------------------------------

  I. Lewis Libby
  Vice President Dick Cheney's Chief of Staff. The chief pro-Israel Jewish advisor to Cheney, it helps explains why Cheney is so gun-ho to invade Iraq. Libby is longtime associate of Wolfowitz. Libby was also a lawyer for convicted felon and Israeli spy Marc Rich, whom Clinton pardoned, in his last days as president.


  --------------------------------------------------------------------------------

  Robert Satloff
  U.S. National Security Council Advisor, Satloff was the executive director of the Israeli lobby's "think tank," Washington Institute for Near East Policy. Many of the Israeli lobby's "experts" come from this front group, like Martin Indyk.


  --------------------------------------------------------------------------------

  Elliott Abrams
  National Security Council Advisor. He previously worked at Washington-based "Think Tank" Ethics and Public Policy Center. During the Reagan Adminstration, Abrams was the Assistant Secretary of State, handling, for the most part, Latin American affairs. He played an important role in the Iran-Contra Scandal, which involved illegally selling U.S. weapons to Iran to fight Iraq, and illegally funding the contra rebels fighting to overthrow Nicaragua's Sandinista government. He also actively deceived three congressional committees about his involvement and thereby faced felony charges based on his testimony. Abrams pled guilty in 1991 to two misdemeanors and was sentenced to a year's probation and 100 hours of community service. A year later, former President Bush (Senior) granted Abrams a full pardon. He was one of the more hawkish pro-Israel Jews in the Reagan Administration's State Department.


  --------------------------------------------------------------------------------

  Marc Grossman
  Under Secretary of State for Political Affairs. He was Director General of the Foreign Service and Director of Human Resources at the Department of State. Grossman is one of many of the pro-Israel Jewish officials from the Clinton Administration that Bush has promoted to higher posts.


  --------------------------------------------------------------------------------

  Richard Haass
  Director of Policy Planning at the State Department and Ambassador at large. He is also Director of National Security Programs and Senior Fellow at the Council on Foreign Relations (CFR). He was one of the more hawkish pro-Israel Jews in the first Bush (Sr) Administration who sat on the National Security Council, and who consistently advocates going to war against Iraq. Haass is also a member of the Defense Department's National Security Study Group, at the Pentagon.


  --------------------------------------------------------------------------------

  Robert Zoellick
  U.S. Trade Representative, a cabinet-level position. He is also one of the more hawkish pro-Israel Jews in the Bush (Jr) Administration who advocated invading Iraq and occupying a portion of the country in order to set up setting up a Vichy-style puppet government. He consistently advocates going to war against Iraq.


  --------------------------------------------------------------------------------

  Ari Fleischer
  Official White House Spokesman for the Bush (Jr) Administration. Prominent in the Jewish community, some reports state that he holds Israeli citizenship. Fleischer is closely connected to the extremist Jewish group called the Chabad Lubavitch Hasidics, who follow the Qabala, and hold very extremist and insulting views of non-Jews. Fleischer was the co-president of Chabad's Capitol Jewish Forum. He received the Young Leadership Award from the American Friends of Lubavitch in October, 2001.


  --------------------------------------------------------------------------------

  James Schlesinger
  One of many Pentagon Advisors, Schlesinger also sits on the Pentagon's Defense Policy Board under Perle and is another extremist pro-Israel advisor, who supports going to war against Iraq. Schlesinger is also a commissioner of the Defense Department's National Security Study Group, at the Pentagon.


  --------------------------------------------------------------------------------

  David Frum
  White House speechwriter behind the "Axis of Evil" label. He lumps together all the lies and accusations against Iraq for Bush to justify the war.


  --------------------------------------------------------------------------------

  Joshua Bolten
  White House Deputy Chief of Staff, Bolten was previously a banker, former legislative aide, and prominent in the Jewish community.


  --------------------------------------------------------------------------------

  John Bolton
  Under-Secretary of State for Arms Control and International Security. Bolton is also a Senior Advisor to President Bush. Prior to this position, Bolton was Senior Vice President of the above mentioned pro-Israel thinktank, AEI. He recently (October 2002) accused Syria of having a nuclear program, so that they can attack Syria after Iraq. He must have forgotten that Israel has 400 nuclear warheads, some of which are thermonuclear weapons (according to a recent U.S. Air Force report).


  --------------------------------------------------------------------------------

  David Wurmser
  Special Assistant to John Bolton (above), the under-secretary for arms control and international security. Wurmser also worked at the AEI with Perle and Bolton. His wife, Meyrav Wurmser, along with Colonel Yigal Carmon, formerly of Israeli military intelligence, co-founded the Middle East Media Research Institute (Memri),a Washington-based Israeli outfit which distributes articles translated from Arabic newspapers portraying Arabs in a bad light.


  --------------------------------------------------------------------------------

  Eliot Cohen
  Member of the Pentagon's Defense Policy Board under Perle and is another extremist pro-Israel advisor. Like Adelman, he often expresses extremist and often ridiculus anti-Arab and anti-Muslim views. More recently, he wrote an opinion article in the Wall Street Journal openly admitting his rascist hatred of Islam claiming that Islam should be the enemy, not terrorism.


  --------------------------------------------------------------------------------

  Mel Sembler
  President of the Export-Import Bank of the United States. A Prominent Jewish Republican and Former National Finance Chairman of the Republican National Committee. The Export-Import Bank facilitates trade relationships between U.S. businesses and foreign countries, specifically those with financial problems.


  --------------------------------------------------------------------------------

  Michael Chertoff
  Assistant Attorney General for the Criminal Division, at the Justice Department.


  --------------------------------------------------------------------------------

  Steve Goldsmith
  Senior Advisor to the President, and Bush's Jewish domestic policy advisor. He also serves as liaison in the White House Office of Faith-Based and Community Initiatives (White House OFBCI) within the Executive Office of the President. He was the former mayor of Indianapolis. He is also friends with Israeli Jerusalem Mayor Ehud Olmert and often visits Israel to coach mayors on privatization initiatives.


  --------------------------------------------------------------------------------

  Adam Goldman
  White House's Special Liaison to the Jewish Community.


  --------------------------------------------------------------------------------

  Joseph Gildenhorn
  Bush Campaign's Special Liaison to the Jewish Community. He was the DC finance chairman for the Bush campaign, as well as campaign coordinator, and former ambassador to Switzerland.


  --------------------------------------------------------------------------------

  Christopher Gersten
  Principal Deputy Assistant Secretary, Administration for Children and Families at HHS. Gersten was the former Executive Director of the Republican Jewish Coalition, Husband of Labor Secretary, Linda Chavez, and reportedly very pro-Israel. Their children are being raised Jewish.


  --------------------------------------------------------------------------------

  Mark Weinberger
  Assistant Secretary of Housing and Urban Development for Public Affairs.


  --------------------------------------------------------------------------------

  Samuel Bodman
  Deputy Secretary of Commerce. He was the Chairman and CEO of Cabot Corporation in Boston, Massachusetts.


  --------------------------------------------------------------------------------

  Bonnie Cohen
  Under Secretary of State for Management.


  --------------------------------------------------------------------------------

  Ruth Davis
  Director of Foreign Service Institute, who reports to the Office of Under Secretary for Management. This Office is responsible for training all Department of State staff (including ambassadors).


  --------------------------------------------------------------------------------

  Daniel Kurtzer
  Ambassador to Israel.

  Cliff Sobel
  Ambassador to the Netherlands.

  Stuart Bernstein
  Ambassador to Denmark.

  Nancy Brinker
  Ambassador to Hungary

  Frank Lavin
  Ambassador to Singapore.

  Ron Weiser
  Ambassador to Slovakia.

  Mel Sembler
  Ambassador to Italy.

  Martin Silverstein
  Ambassador to Uruguay.


  --------------------------------------------------------------------------------

  Lincoln Bloomfield
  Assistant Secretary of State for Political Military Affairs.


  --------------------------------------------------------------------------------

  Jay Lefkowitz
  Deputy Assistant to the President and Director of the Domestic Policy Council.


  --------------------------------------------------------------------------------

  Ken Melman
  White House Political Director.


  --------------------------------------------------------------------------------

  Brad Blakeman
  White House Director of Scheduling.

 12. #32
  i/e larguar Maska e forum126
  Anėtarėsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,198
  Jews Who control ostensibly non-Jewish Organizations

  The Zionists have many lobby groups. The Israeli lobby has many "thinktanks" that provide future advisors to the various administrations, both Republican and Democrat. During the Clinton Administration, the Israeli lobby provided officials from the Washington Institute for Near East Policy like Martin Indyk. During the Bush Jr Administration, many of the officials the Israeli lobby provided are from their Republican "thinktanks," like the American Enterprise Institute (AEI) and the Jewish Institute for National Security Affairs (JINSA).

  To what degee do these people have allegiance to the Jewish victimology tradition, by extension to what degree do they hold dear the state of Israel and/or other Judeocentric interests within their respective organization's policy above the nation in which they reside? Also, to what degree do they reflect a "Jewish view of the world," popularly declared as something very real in Jewish circles -- particularly in deconstructing and/or subverting the non-Jewish social, cultural, and political order? To what extent are these people activists in such public policy socialization processes, sensitizing the public to Jewish interests and concerns? (This partial list that could go on for miles).


  CULTURAL/ETHNIC
  NAACP (and other African-American organizations)

  Washington Kurdish Institute,
  Executive Director: Mike Amitay -- reputed to be the son of former head of AIPAC (the massive Jewish American lobbying organization for Israel), Morris Amitay.

  American Institute of Polish Culture,
  Founder and President: Blanka A. Rosenstiel

  Emperor's Clothes,
  (ostensibly about Yugoslavia and the Balkans)
  Editor: Jared Israel(apologist for Israel)

  Asia Society,
  Chairman of the Board: Maurice R. Greenberg (article: 2001)
  "To meet the increasing demand for greater awareness and understanding of Asia and its dynamic relationship with America, the Asia Society extensively renovated and expanded its world headquarters in New York City. The $30 million initiative substantially enhanced the Asia Society's museum galleries, as well as its public facilities and programs, and strengthened the Society's role as the only institution in North America addressing the intersection of the arts, economics, politics, and society throughout the Asia-Pacific region." This building is called The Maurice R. and Corinne P. Greenberg Building.

  Committee for the Liberation of Iraq,
  President: Randy Scheunemann
  "The president of the Committee is Randy Scheunemann, Trent Lott's former chief national-security adviser. Last year Scheunemann worked for Donald Rumsfeld as a consultant on Iraq policy . . . The Committee is little more than an extension of the Project for a New American Century (PNAC), an 'educational' organization packed with neocons such as William Kristol and Robert Kagan."

  Open Society Institute,
  Founder/Billionaire, Rothschild Moneybags: George Soros  "HATE," GENOCIDE, ETC.

  Institute for the Study of Genocide,
  Executive Director: Helen Fein  POLITICS

  America First Party,
  Chairman: Dan Charles
  "[The] Reform Party as a whole is in big trouble these days . . . Earlier this year, several national executive committee members resigned, along with the leaders of 18 state chapters that decided to disaffiliate from the national organization and launch a new group, the America First Party (AFP). Based in Boulder, Colo., the upstart AFP is headed by Dan Charles, a Jewish right-wing activist previously aligned with the Reform Party."

  FrontPage magazine,
  Founder/editor: David Horowitz (former far Left political activist, now a conservative apologist for Israel and Judeocentrism)

  National Endowment for Democracy,
  President: Carl Gershman

  Heritage Foundation,
  President: Edwin Feulner
  (Likely Jewish. Married to Linda Claire Leventhal and author of Hate is Hate).

  Center for the Study of Compassionate Conservatism,
  Member of Board of Directors: Marvin Olasky.

  Center for Middle East Peace and Economic Cooperation,
  Chairman: S. Daniel Abraham (avid pro-Israel acitivist)

  Center for the Study of Popular Culture,
  co-founder: David Horowitz (see below).

  Carnegie Council on Ethics and International Affairs,
  President: Joel Rosenthal

  Hudson Institute,
  Founder (deceased): Herman Kahn
  President: Herbert I. London (Winner of the 2001 American Jewish Congress Award)
  Chairman of the Board: Walter P. Stern
  Vice President and Director: Kenneth R. Weinstein ("Prior to rejoining Hudson, Weinstein was the managing director of the Shalem Center, an educational and research institute with offices in Jerusalem and Washington, D.C.")

  Manhattan Institute for Policy Studies,
  President: Lawrence J. Mone

  People for the American Way,
  Founder: television director Norman Lear

  The Center for Libertarian Studies (venerates Murray Rothbard),
  Founder: Burton S. Blumert

  Radio Free Europe/Radio Liberty,
  Executive Director: Thomas A. Dine
  Dine "headed the American Israel Public Affairs Committee (AIPAC) from 1980 through June 1993."

  Middle East Forum,
  Executive Committee Chairman: Irwin Hochberg
  "The Middle East Forum, a think tank, works to define and promote American interests in the Middle East . . . In particular, it believes in strong ties with Israel, Turkey, and other democracies as they emerge; works for human rights throughout the region; strives to weaken the forces of religious radicals; seeks a stable supply and a low price of oil; and promotes the peaceful settlement of regional and international disputes . . . Toward this end, the Forum seeks to help shape the intellectual climate in which U.S. foreign policy is made by addressing key issues in a timely and accessible way for a sophisticated public."

  The Conservative Caucus,
  Chairman: Howard Phillips
  "Constitution Party & Independent American Party Presidential Nominee . . . Born February 6, 1941 in Boston, Massachusetts. Married to Peggy Phillips. Six children, eight grandchildren. Evangelical Protestant (Jewish by birth, later converted in adulthood to Christianity)."

  The Mitre organization,
  Chairman of the Board: James Schlesinger
  "MITRE is a not-for-profit national resource that provides systems engineering, research and development, and information technology support to the government. It operates federally funded research and development centers for the DOD, the FAA, and the IRS."

  Aspen Institute,
  Chairman: William E. Mayer (Jewish?)
  Vice Chairman: Lester Crown
  (Jewish Aspen officials include everyone from Henry Kissinger to Madeline Albright).

  Project for a New American Century,
  Chairman: William Kristol

  Institute for Policy Studies,
  Founder/funder: Samuel Rubin
  "Cora Weiss, nee Cora Rubin, daughter of Samuel Rubin. She was a director of the Samuel Rubin Foundation from its inception. She was also instrumental in the funding decision to create the Institute for Policy Studies. Her husband, Peter Weiss, was the first IPS chairman of the board of directors. She and her husband Peter selected Marcus Raskin and Richard Barnet as co-directors of the Institute for Policy Studies."

  World Affairs Council,
  Chair: Bill Grinstein

  Center for the Research on Military Organization,
  Coordinator: David R. Segal

  Term Limits,
  President: Howard Rich

  Council on Foreign Relations,
  President: Leslie Gelb
  Vice President: Abraham Lowenthal

  Center for Policy Alternatives,
  Board Secretary: Miles Rapoport

  Drug Policy Alliance,
  Executive Director: Ethan Nadelman

  Education Policy Institute,
  Chairman: Myron Lieberman

  Ethics and Public Policy Center,
  President: Hillel G. Fradkin

  The Joan Shorenstein Center on the Press, Politics, and Public Policy, (Harvard U.)
  "The Shorenstein Center was established with a generous gift from Walter H. and Phyllis J. Shorenstein, in memory of their daughter, Joan. Joan Shorenstein Barone is remembered by all who worked with her as one of the most dedicated professionals ever to enter the field of political journalism."  MASS MEDIA

  Fairness and Accuracy in Media (FAIR),
  Executive Director: Jeff Cohen
  Paul Revere Society,
  The PRS apparently IS Michael Savage (born Michael Weiner). Conservative talk-show host and apologist for Israel.

  Association of American Publishers,
  Chairman of the Board of Directors: Jane Friedman
  (Friedman is President and CEO of HarperCollins Publishers).

  Screen Actors Guild,
  President: Melissa Gilbert
  "Other Jewish performers in the cast [of the play "The Education of Max Bickford"] include Jill Clayburgh and Sara Gilbert. Gilbert, 27, is best known for her youthful role as Roseanne's youngest daughter on the "Roseanne" television series. Her sister, MELISSA GILBERT, 38, was the former child star of "Little House on the Prairie" and many TV movies. Melissa was elected president of the Screen Actors' Guild late last year." -- Jewish Bulletin

  American Film Institute,
  Director and CEO: Jean Picker Firstenberg (Jewish?)

  Recording Industry Association of America,
  Chairman and CEO: Hilary Rosen

  National Association of Recording Merchandisers,
  "The Voice of Music Retailing"
  President: Pamela Horovitz
  Chairman: David Schlang (Jewish?)

  National Film Board of Canada, (government subsidies for independent filmmakers) Commissioner and Chairperson: Jacques Bensimon.

  Arbitron, (media research)
  President and CEO: Stephen B. Morris
  (non-executive) Chairman: Lawrence Perlman

  The Media Coalition, Inc.,
  Executive Director: David Horowitz

  The Media Access Project,
  President and CEO: Andrew Jay Schwartzman

  Canadian Broadcasting Corporation (Canada's BBC),
  President and CEO: Robert Rabinovitch

  Canadian Museum of Civilization,
  President and CEO: Victor Rabinovitch (brother of Robert - see above)
  "Their [the Rabinovitch brothers] appointments, the apex of careers built largely in the federal civil service, were 'a source of naches [pride] for the entire Jewish community,'' said Irving Abella, a Toronto historian and former president of the Canadian Jewish Congress. 'They are energetic and dedicated, and never tried to hide their Jewish background.'"

  Center for Media and Public Affairs,
  President: S. Robert Lichter
  Vice President: Linda Lichter

  LAW, RIGHTS GROUPS

  American Civil Liberties Union (ACLU)
  President: Nadine Strossen

  Judicial Watch,
  Chairman: Larry Klayman (a Jewish convert to Christianity)

  Lawyers Committee for Human Rights,
  (strong interest in fighting antisemitism)
  Executive Director: Michael Posner

  Human Rights Watch,
  Executive Director: Kenneth Roth

  American Center for Law & Justice (ACLJ),
  Chief Council: Jay Alan Sekulow
  He also operates: The Slavic Center for Law and Justice (SCLJ), along with SCLJ co-founder Vladimir Ryakhovskiy (Jewish?)
  and also The European Center for Law and Justice (ECLJ)
  Note: The "Jay Sekulow Live!" daily radio show is co-hosted by Gene Kapp.

  National Lawyers Guild,
  President: Bruce Nestor (Jewish surname)
  President-Elect: Michael Avery (Jewish surname)
  Executive Vice President: Marjorie Cohn

  Child Welfare League of America,
  President and CEO: Shay Bilchik "Cardinal McCarrick announced July 11 that a Child Protection Advisory Board with experts from related fields has been formed to review and strengthen the Archdiocese of Washington's policies and procedures on preventing and dealing with cases of child abuse. The chairman of the nine-member board, Shay Bilchik, is the president and CEO of the Child Welfare League of America . . . 'Every child as a birthright is entitled to nurturance and protection,' said Bilchik, whose Child Welfare League is the nation's oldest and largest association of agencies that directly help abused, neglected, abandoned and other vulnerable children and their families. The board chairman, who is Jewish, said members would examine archdiocesan policies, help the local Catholic Church in 'confronting and preventing the tragedy of child sexual abuse,' and determine if there are 'more effective methods for protecting children, for whom the Church is a spiritual home.'"

  Southern Poverty Law Center,
  CEO: Joe Levin

  Bazelon Center for Mental Health Law,
  Executive Director: Robert Bernstein

  Center for Equal Opportunity,
  President: Linda Chavez
  "She met her husband, Christopher Gersten, while attending the University of Colorado. Gersten, who is Jewish, heads the Institute for Religious Values."

  Center for Law and Social Policy,
  Chair: Joe Onek
  "Berkowitz: I see also that you worked on the Hill at one point? Onek: I'd worked on the Hill for Kennedy but not on health issues particularly. Berkowitz: And Mondale was not a rabbi? Onek: No, I knew Mondale because I'd worked on the Hill, but I had no ties."
  "The Center for Law and Social Policy (CLASP) was founded in 1968 by Charles Halpern and three other lawyers, with the assistance of Justice Arthur Goldberg."  UNIONS, OCCUPATION ORGANIZATIONS, ACADEMIA, ETC.

  American Library Association,
  President: Maurice Freedman

  American Federation of Teachers,
  President: Sandra Feldman

  Service Employees International Union (SEIU)
  President: Andrew L. Stern

  Communication Workers of America (AFL-CIO),
  President: Morton Bahr (also President of the Jewish Labor Committee)
  Executive Vice-President: Larry Cohen
  (Note: Barbara Easterling (Jewish?) is this group's Secretary-Treasurer and also co-Chairman of the Labor Advisory Board for State of Israel Bonds).

  Unite,
  President: Bruce Raynor (Jewish surname)
  Raynor succeeded Jay Mazur in July 2001. "A new chapter in the history of the U.S. labor movement began in 1995 with the founding of UNITE (Union of Needletrades, Industrial and Textile Employees). The new union was formed by the merger of two of the nation's oldest unions, the International Ladies' Garment Workers' Union (ILGWU) and the Amalgamated Clothing and Textile Workers Union (ACTWU)."
  Per Jay Mazur: He is noted as an official of one of "53 member organizations of major American Jewish organizations that seeks to strengthen the U.S.-Israel Alliance, and to protect and advance the security and dignity of Jews abroad." Mazur is here noted as a representative for the National Committee for Labor Israel.

  The Newspaper Guild, (union - part of Communication Workers of America)
  International Chairperson: Carol Rothman

  American Association for the Advancement of Science,
  CEO, and Executive Publisher of "Science" magazine: Alan Leshner.
  Chairman of the Board: Floyd E. Bloom (Jewish?)
  Director of science & policy programs: Albert H. Teich (Jewish?)

  Union of Concerned Scientists,
  President: Howard Ris [Jewish?]
  Chairman of the Board: Kurt Gottfried

  Foundation for Individual Rights in Education,
  President and Co-Director: Alan Charles Kors
  Co-Director: Harvey A. Silverglate

  Institute of Medicine (National Academy for Science),
  President: Harvey Fineberg

  American Political Science Association,
  President-Elect: Margaret Levi
  Vice President: Ira Katznelson
  Secretary: Judith Goldstein

  American Psychological Association,
  President: Robert J. Sternberg

  International Association for Philosophy and Literature,
  Executive Director: Hugh J. Silverman

  National Association of Science Writers, Inc.
  President: Deborah Blum

  National Association of Social Workers,
  President: Terry Mizrahi

  Writers Guild of America, West
  President: Victoria Riskin (also on the American Film Institute Board of Trustees)
  ("Welcome to the official Web site of the Writers Guild of America, West, a labor union that represents more than 8,500 professional writers who create your favorite films and television programs."

  Writers Guild of America, East,
  President: Herb Sargent (Jewish?)

  The Songwriters Guild of America,
  Executive Director: Lewis Bachman

  The American Society of Composers, Authors and Publishers (ASCAP),
  President and Chairman of the Board: Marilyn Bergman
  Vice Chairman: Cy Coleman (Jewish?)
  Vice Chairman, Publisher Board: Jay Morganstern
  Treasurer: Arnold Broido

  Music Publishers Association of the United States,
  President: Tom Broido

  American Psychiatric Association,
  President: Paul Appelbaum
  "Dr. Appelbaum, a world-renowned psychiatrist, presented 'Religion and Psychiatry: An Orthodox Jewish Psychiatrist’s Perspective' at the luncheon."

  Institute of Industrial Engineers,
  President: Jeremy Weinstein

  Middle East Studies Association(MESA),
  (Previous) President: Joel Beinin

  The American Educational Research Association (AERA),
  Executive Director: Felice J. Levine

  American Sociological Association,
  President: William T. Bielby
  "Bill’s non-observant Jewish mother worked in a shoe store at the Palmer House and then with her husband in the store."

  American Society of Magazine Editors (ASME)
  [a division of Magazine Publishers of America]
  Executive Director: Marlene Kahan

  American Sportscasters Association,
  President: Lou Schwartz

  Committee to Protect Journalists,
  Chairman of the Board: David Laventhol
  Executive Director: Ann Cooper (Jewish?)

  PSRC,
  Chairman: Howard B. Goldstein
  "The PSRC of America is an organization of physicians, nurses, administrators, allied health care professionals, and data analysts providing services to promote quality of care and the efficient management of health care resources in managed care and traditional settings."

  IMMIGRATION

  American Patrol,
  Co-founder Shirley Lertzman

  Federation for American Immigration Reform,
  Executive Director: Dan Stein (Jewish citation here)

  National Immigration Forum, (pro-immigration)
  Chairman of the Board: Diana Aviv
  Executive Director: Frank Sharry (Jewish?)  MONEY/BUSINESS

  World Bank,
  President: James D. Wolfensohn

  Federal Reserve System,
  Chairman: Alan Greenspan

  Economic Policy Institute,
  President: Larry Mishel (Mishel comes up on a web search as a Jewish surname)
  Vice President: Ross Eisenbrey (Jewish?)

  International Futures and Options Exchange,
  CEO: Hugh Freedberg

  The Chicago Board of Trade (CBOT),
  Chairman: Nickolas J. Neubauer

  New York Board of Trade,
  Acting President, CEO, Chairman, and Chairman of the Board: Charles H. Falk
  Vice Chairman of the Board: Frederick W. Schoenhut

  American National Standards Institute (ANSI),
  President and CEO: Mark W. Hurwitz

  American Corn Growers Association,
  CEO (in 2000): Gary Goldberg
  ("In February 2001, Goldberg was sentenced to five years probation for obtaining child pornography by mail. 'When the FBI and police knocked on his door, it was the end of Gary Goldberg, chief executive of the American Corn Growers Association,' The Tulsa World reported. 'Now and forever, it’s Gary Goldberg, convicted sex offender.' Goldberg, who once rubbed elbows with senators and even visited President Clinton in the White House, now says: 'I’m a felon. They don’t let felons in the Oval Office.' Goldberg's crime led to a very public resignation from his high-profile ACGA role. But the organization did not divorce itself of Goldberg entirely: he now serves as the Chief Executive Officer of the ACGA-linked American Corn Growers Foundation, where he remains in charge of fundraising and glad-handing the big-money foundations that keep ACGA afloat. Goldberg, a Tulsa corn grower, served as CEO of ACGA for three years and National President for five.

  Electronic Retailing Association,
  Chairman: Linda A. Goldstein

  Gemological Institute of America,
  President: Lee Berg

  U.S. Securities and Exchange Commission,
  (Previous) Chairman: Arthur Levitt
  Secretary: Jonathan G. Katz
  Commissioner: Cynthia A. Glassman
  Commissioner: Harvey J. Goldschmid

  Direct Marketing Association,
  President: H. Robert Weintzen

  Center for Strategic and Budgetary Assessments,
  Chairman of the Board: Richard Danzig
  "Recently [1999], Richard Danzig was appointed Secretary of the U.S. Navy. The appointment marks the very first time a member of the Jewish faith has reached the commander level of one of the American Armed Forces divisions. The office is second in rank only to the Secretary of Defense . . . Observing that the prestigious appointment was duly noted within the Jewish community, I asked Danzig if he felt that his Judaism had played a significant role in his line of work. He pointed out that the structure of the military community is, in fact, quite similar to the Jewish community . . . Although his position as Secretary of the Navy is rare for a civilian officer, the military offers many jobs for civilians."

  National Economic Council,
  Chairman: Stephen Friedman

  Turnaround Management Association,
  Chairman: Randall S. Eisenberg
  Penultimate Chairman: Melanie Rovner Cohen

  American Council for Capital Formation,
  President: Mark A. Bloomfield

  Business Council for Sustainable Energy,
  Chairman: Scott A. Wiener

  Consumer Energy Council of America,
  President: Ellen Berman

  Consumers Union,
  Director: Gene Kimmelman
  Policy Analyst: Adam Goldberg  ART

  Art organizations

  College Art Association,
  President: Michael Aurbach

  Campaign for Museums, (Great Britain)
  Chairman: Loyd Grossman  WOMEN/FAMILY/SEX/GENDER ISSUES

  Planned Parenthood Federation of America,
  President: Gloria Feldt
  "At the tenth annual Power of One event, over 600 women gathered in San Francisco to celebrate their commitment to the Jewish Community Federation. They were inspired by messages from Jan Richer, Liki Abrams, and keynote speaker Gloria Feldt, President of the Planned Parenthood Federation of America, who spoke eloquently about her Jewish roots, personal challenges and the importance of activism."

  National Abortion Federation,
  President and CEO: Vicki Saporta
  (Jewish? Saporta is a Sephardic Jewish surname)

  Feminists for Free Expression,
  Founder: Marcia Pally
  Vice President: Marilyn Fitterman
  Secretary: Jayme Waxman
  "Jamye Waxman is a writer, producer, performer, sex educator and outspoken advocate for women's sexual liberation. Jamye is currently pursuing her masters in human sexuality education and teaches sexuality classes at a well-know adult toyshop in downtown Manhattan. She is the Associate Producer of the television show Naked New York and a columnist for Playgirl Magazine. She produced 'Love Bytes' with Bob Berkowitz and hosted her own show 'Aural Fixation' on WSEX Radio."
  Member of Board of Directors: Abby Ehmann
  "Abby describes herself as a 'Sexpert' and 'New York's preeminent female smutmeister,' began a career in the adult entertainment industry as an Associate Editor at Penthouse Forum. She has also served as Consulting Editor of Masquerade Erotic Newsletter, Girls of Outlaw Biker and Erotica Online. She has written for many sex-oriented publications from Screw and Hustler to Forum and New Rave."

  National Gay and Lesbian Task Force,
  Co-Chair: Loren S. Ostrow
  "Loren Ostrow . . . is outgoing President of the Board of Congregation Kol Ami, a predominately gay and lesbian synagogue in West Hollywood, CA, and he previously served as Co-Chair of the L.A. Gay & Lesbian Center's Board of Directors."

  Museum of Sex,
  Executive Director and Founder: Daniel Gluck

  National Partnership for Women and Families,
  President: Judith Lichtman

  Population Action International,
  President: Amy Coen

  National Coalition for Sexual Freedom,
  Chairperson of the Board of Directors: Vivienne Kramer (A Jewish "Vivienne Kramer" is noted here. The same one?)

  Children's Defense Fund,
  Founder and President: Marian Wright Edelman
  (Married to Peter Edelman).  ENVIROMENT

  Voices in the Wilderness,
  Prominent Activist: Bert Sacks
  (Sacks is active against the planned invasion of Iraq. He has lived in Israel. [From a correspondent: Bert Sacks, an open Zionist, is one of the highest-profile activists in the Voices in the Wilderness, a group that has long protested sanctions on Iraq. The price of his participation, which is cherished because he is a self-described "saint," is complete silence by VITW (including by founder Kathy Kelly) on Israel (he is a former west bank settler and a dual-citizen), on Dual-Containment, and in the Israeli role in setting US policy on Iraq].

  Alliance to Save Energy,
  President: David M. Nemtzow
  (Nemtsow: Jewish name).  OTHER THINK TANKS, ADVOCACY GROUPS, ETC.

  The Center for the Advancement of Objectivism ("Ayn Rand Institute"),
  (includes avid activism on behalf of Israel)
  Chairman: Peter Schwartz
  President and CEO: Yaron Brook

  Georgia Rural Urban Summit,
  founder: Daniel Levitas
  (Levitas also is the former executive director of Atlanta's Center for Democratic Renewal)

  American Humanist Organization, (largest American atheist organization)
  President: Melvin Lipman
  2002 "Humanist of theYear" - Steven Weinberg

  Advocacy Institute,
  Co-chair: David Cohen
  Co-Chair Michael Pertschuk

  Alzheimer's Association,
  President and CEO: Sheldon Goldberg

  National Coalition Against Censorship (NCAC)
  Executive Director: Joan E. Bertin
  Co-Chairman: Jeremiah S. Gutman

  Alliance for Justice,
  President: Nan Aron

  Council for a Livable World,
  President: John Isaacs (Jewish?)
  "John Isaacs has served as executive director and president of Council for a Livable World since 1991, headed the Washington office since 1981 and lobbied for the Council since 1978."

  Nuclear Control Institute,
  Founder: Paul Leventhal
  "Paul Leventhal founded the Nuclear Control Institute in 1981 and served as its president for 21 years prior to his retirement in June 2002. Mr. Leventhal now serves as Advisor and President Emeritus. Prior to founding NCI, Mr. Leventhal held senior staff positions in the United States Senate on nuclear power and proliferation issues."


  --------------------------------------------------------------------------------  UNIVERSITIES:

  (Current or recent)

  "Ronald Ehrenberg, the Irving M. Ives Professor of Industrial and Labor Relations and vice president for academic programs, planning and budgeting, drew mainly from his personal experiences and his background as a Jew to demonstrate the continued need for affirmative action programs . . . Six out of eight Ivy League universities in recent years have had Jewish presidents, Ehrenberg said."

  “It’s fascinating,” observed President James O. Freedman in the February 11 Los Angeles Times, “that there was not a Jewish president of a major university — with one or two exceptions — until about 15 years ago. And then all of a sudden — without notice — there are Jewish presidents now at dozens of major institutions.” Among all those presidents, however, Freedman remains among the most outspoken on Jewish issues in higher education. Through a series of public comments, notably his 1990 attack on the Dartmouth Review, Freedman has repeatedly used his ethnicity to make a name for himself in academic circles. The Los Angeles Times interview concerned his comments at the opening of the Roth Center for Jewish Life, in which he exposed Dartmouth’s history of anti-Semitism."

  Tufts University,
  "Lawrence S. Bacow, recently installed as president of Tufts University, likes to say that the naming of a Jewish college president is hardly newsworthy anymore. After all, MIT named Jerry Weisner in 1970, and since then Jewish presidents have reigned at prestigious institutions from Dartmouth to Harvard, Penn to Princeton . . . And, the new Tufts head boasts, every door of the President's mansion on the Medford campus now hosts a mezzuzah, while the kitchen has been koshered for his family's use. Bacow's strong commitment to Judaism and the Jewish community is clear from his positions as a director of the Jewish Community Housing for the Elderly and a trustee of Hebrew College, and his wife's role as a trustee of Temple Emmanuel in Newton. He believes it is important for American Jews to 'speak up on behalf of Israel and to show their support visibly,' yet he understands the complexities of the situation."

  Harvard University,
  President: Lawrence Summers (replaced Neil Rudenstine)
  "I speak with you today not as President of the University but as a concerned member of our community about something that I never thought I would become seriously worried about -- the issue of anti-Semitism. I am Jewish, identified but hardly devout."
  (More concern about anti-Semitism)

  Yale University,
  President: Richard L. Levin

  Princeton University,
  President: Harvey Shapiro stepped down after 12 years, in 2001)

  Dartmouth College,
  President: James O. Freedman
  (What Being Jewish Means to Me: "I dearly wish that my father, who had confronted anti-semitism in finding his early teaching positions, had lived long enough to see the installation of Jewish presidents at numerous Ivy League and Big Ten universities.")

  Cornell University,
  President: Jeffrey Lehman

  University of Pennsylvania,
  President: Judith Rodin
  * "KOL NIDRE REMARKS: We ask: 'Where are we, ourselves?' not just, 'Where am I?' We pray collectively, both to recognize our collective responsibilities and to acknowledge the failings and limitations that are common to us all. In this way, we express the essential inter-relatedness between our own actions and the larger community in and for which we act."
  * "[T]he University of Pennsylvania will not support divestment from Israel, boycotts of Israeli scholars and scientists, or any effort to stifle the free expression of diverse ideas and opinions about the Middle East conflict by our faculty and students."
  * "[T]argeting Israel for divestment and boycotts is wrong."

  Northwestern University,
  President: Henry Bienen, also Jewish
  "Northwestern hosts an annual summer Institute for Holocaust and Jewish Civilization . . . President Bienen serves as the honorary chair for the Institute."

  University of California,
  President: Richard Atkinson (former Chancellor of UC - San Diego)
  (Atkinson is a member of the Board of Directors of the avidly pro-Israel Koret Foundation, which features its "Israel Emergency Fund")

  Stanford University,
  Chairman of the Board: Isaac Stein

  McGill University (Canada),
  Principal: Bernard Shapiro (stepped down in 2002)
  Shapiro has been replaced by Heather Munroe-Blum
  (she is married to Jewish screenwriter Len Blum.

  Caltech,
  President: David Baltimore

  Carnegie Mellon University,
  President: Jared L. Cohon

  "Steven L. Isenberg, who has been Adelphi University's board chairman since the appointment of this group of trustees by the New York State Board of Regents in February 1997, was named interim president of Adelphi on July 26, when Matthew Goldstein announced his departure to become chancellor of the City University of New York."

  West Chester University,
  President: Madeleine Wing Adler
  WCU is the headquarters of the National Association for Holocaust Studies.
  (Note from a JTR contributor: Dr. Lawrence Davidson of the WCU history dept. says that "Israelis have come to believe in an alternate history." See page 84, April '03 issue of Washington Report On Middle East Affairs magazine.)

  New School for Social Research,
  Dean of Graduate Faculty: Richard Bernstein

  The University of Alberta (Canada) has had two Jewish presidents: Max Wyman and Myer Horowitz.

  From a correspondent: "When I was at the University of Arizona in the 1980s, the president, Henry Koffler, was a Jew and an open supporter of the JDL [Jewish Defense League], which was strong there. He also sat on the board of the Office of Technology Assessment. He now is the chairman of the U of A Foundation, which manages endowments."


  --------------------------------------------------------------------------------

  RELIGIOUS

  (Note: a pillar of "interfaith" Jewish-Christian organizations tends to be the propagandizing of Christan sensitization to Jewish concerns about "anti-Semitism" (underscoring alleged Christian blame for the "Holocaust"), and revision of historical Christian religious texts to accommodate Jewish demands. These types of organizations are typically constructed towards Christian sympathy of Jewish hostility to Christianity. Note that at least two organization directors are rabbis at Christian colleges -- a situation that is reciprically (read: "priest") unthinkable at a Jewish center of higher learning. Interfaith "dialogue" with Jewry is essentially Christian CONCESSION to Jewish perspective, never the other way around).

  International Fellowship of Christians and Jews,
  Director: Rabbi Yechiel Eckstein
  (Note: this organization is a noteworthy exploitive scam. Rabbi Eckstein has sucked tens of millions of dollars from innocent Christians for brutal, racist Israel -- a country that has contempt for them.)  The Center for Catholic-Jewish Studies,
  Director: Michael Cooper

  The Center for Christian-Jewish Understanding,
  (Sacred Heart University - Fairfield, Connecticut)
  Director: Rabbi Joseph Ehrenkranz

  The Ecumenical Institute for Jewish-Christian Studies,
  (Southfield, Michigan)
  Executive Director: David Blewett

  Jay Phillips Center for Jewish-Christian Learning,
  (University of St. Thomas - St. Paul, MN)
  Director: Rabbi Barry D. Cytron

  Chrétiens et Juifs pour un Enseignement de l’Estime,
  (Belgium),
  Managing Director: Menahem R. Macina

  Centre for Jewish-Christian Relations,
  (Cambridge University - Great Britain)
  Executive Director: Edward Kessler

  The Elijah School for the Study of Wisdom in World Religions,
  (Jerusalem)
  Director: Rabbi Alon Goshen-Gottstein

  Interfaith Encounter Association, IEA,
  (Jerusalem)
  Director: Yehuda Stolov

  Koordinierungsausschusses für Christlich-Jüdische Zusammenarbeit,
  (Coordinating Committee for Christian-Jewish Cooperation)
  (Austria)
  Director: Markus Himmelbauer

  Interreligious Coordinating Council in Israel,
  (Jerusalem),
  Director: Rabbi Ron Kronish

  "[Chris] Gersten, a Reform Jew, president of the Institute for Religious Values and organizer of last November's [1999] Jewish-Christian dialogue at Catholic University, 'Affirming the Sanctity of Life,' provided specific goals and actions that can be pursued immediately." bushlist.htm

 13. #33
  i/e larguar Maska e forum126
  Anėtarėsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,198
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga forum126 : 17-05-2005 mė 16:13

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,631
  Ore, a site angleze eshte ketu apo ???

  Do te ishte mire qe te jepni se paku ne disa rreshta se pere ē'ka eshte fjala, e them nga kurreshtja se une se njof fare anglishten...ju lutemi.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kreksi : 19-05-2005 mė 12:56

 15. #35
  OPENMINDED Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,684

  Lightbulb

  E mor Oriono, ta lexosh Biblen me llambat e Ahmed Didaterave, detyrimisht qe do te dalesh ne shperthime te tilla injorance! Sikur ta kishe lexuar vertete vete... do te ishte gjysma e se keqes; por, lopet kane brire ne balle, njerezve u del injoranca dhe marrezia! Sikur ta dije se Bibla nuk pushon kurre se theni se Izraeli ka per te qene gjithmone, gjithmone, dhe gjithmone e perjetesisht populli i zgjedhur i Zotit! Bebja e Syrit te Tij! Sikur ta kishe lexuar Biblen do ta kishe marre vesh edhe FAKTIN se ka nje premtim te perseritur si me kompakt disk aty; Kush e mallkon Izraelin do ta mallkoje Perendia, kush bekon Izraelin do te bekohet nga Perendia.Sikur ta dije ti qe ne gjithe historine e njerezimit te gjithe profetet kane dale nga Izraeli, madje edhe ata qe permenden ne "kuranin" tuaj; dhe asnje profet nuk ka dale kurre nga arabia juaj e dashur dhe e begate! Sikur ta kishe lexuar Biblen, do ta kishe ditur mjaft mire se aty thuhet mese qarte, tekstualisht; se... arabet(ismaelitet) do te jene kunder te gjithe botes, dhe e gjithe bota do te jete kunder tyre!(...nje gomar i eger qe endet neper shkretetire...)
  Llomotitet ketu kunder Izraelit vetem per shkak te zilise dhe cmirres! Nuk ka komb dhe shtet sot ne bote qe nuk e ka zili Izraelin dhe izraelitet; madje shifrat qe na prezantohen ne kete forum, jane deshmia me e qarte se pse. Sepse nese ju jeni te paafte, detyrimisht qe do shtyheni te vidhni prej atyre qe kane... ne kete rast, del Izraeli. Nuk ka komb sot ne bote qe nuk do te enderronte te kishte poziten e izraeliteve... Por, pse jemi te paafte ne te tjeret, ky nuk eshte faj i Izraelit, apo i Zotit qe e ka bekuar!
  Ndersa, sa per postimet qe hapin temen... gjithnje ne refrenin qe tashme shumica prej jush e kane marer vesh nga une.... ato jane thjesht dhune vizuale... asnjegje me teper.
  Per te tjerat, nuk kam cfare them... gati gati kjo teme u kthye ne teme fetare; sepse nuk ju rri taravelja rehat disave, e duhet patjeter te prekin libra transedentale, e te permendin me nota idjotesie nje popull te zgjedhur.
  Se nuk mund te permendeshin ata 90% te te gjithe shkencetareve boterore qe kane firme dhe vule per gati te gjitha shpikjet dhe teorite e qena sot per sot... nuk mund te na thoshte dikush(Orioni, ai eshte i mir'informuari dhe i dituri) se sa prej tyre jane nga ai popull aq i urryer dhe qelbesire qe e paska emrin Izrael. Faqja e zeze, kur injoranca na vishet me kostum profesori dhe bertet me shume se llogjika!
  Po ua perseris dhe njehere premtimin: Une(ELOHIM) do te bekoj ne mijera breza ata qe do te te bekojne, dhe do te mallkoj deri ne brezin e trete dhe te katert ata qe do te te mallkojne; o Izrael!...
  Tani vazhdoni ne diskutimin tuaj...
  UNE JAM TI-TI JE UNE  E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

 16. #36
  bashkekohor Maska e ~Geri~
  Anėtarėsuar
  21-06-2004
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  914


  Israel to supply Milosevic with arms

  "And I will stir up Egyptians against the Egyptians - brother will fight against brother, neighbour against neighbour, city against city, kingdom against kingdom." (From the jewish Bible ("Old Testament"), Isaiah, 19; 2)  There are a major reason for Israel to prolong the war against Serbia: This European war must be prolonged until Israel strikes in the Middle East, following its parliamentary elections in May 1999. The time scale for Israel's expansion into "the biblical borders" of "Erez-Israel" "is imminent"...

  This very possibility of a military operation in the Middle East must take place in the shadow of an destructive European-War, so that the "chosen" "jewish people" will not be held back or disturbed by the constant European moanings regarding the rights of the Palestinians etc. By the time Israel becomes "Erez-Israel", the attention of Europe and the world will be totally absorbed in a military and humanitarian tragedy. Therefor Israel will not find much EU resistance when accomplishing its great biblical task:

  "Israel's army is now preparing for the possibility of a war that military analysts say may come in 1999 if Palestinians make good on their threat to declare an independent state in the West Bank and Gaza in May." (Washington Times, 2.9.1998)

  For Serbia to resist the superior strength of Nato, she will need the help of a certain amount of modern weaponry and other material, similar to her Nato enemy, buying Israel time until she has successfully expanded into her "biblical borders". As we all aware, Israel gets every newly developed weapon-system in great numbers, whether its from Germany or from America - without charge, of course.

  Now, Israel is considering supplying Serbia with American and German super weapons, made with German and American taxpayers money, in order to prolong the war on the Balkans.

  "There are powerful elements in the Israeli government who want to meet Belgrade's recent request for arms. In order that Israeli arm-supplies for Serbia do not anger Israel's allies. The plan is, to channel the arms through Moscow. For the third time in this month (April 1999), the Israeli defence minister Sharon has visited Russia." (Frankfurter Allgemeine Zeitung, April 16, 1999, p. 12)

  Sharon's visits to Moscow were prompted by Washington with statements like the following:

  "USA. War will last months"
  (Die Welt, April 17, 1999, p. 7)
  The Israeli arm-supply-policy (via Russia) for Serbia brings closer the chance to drag Russia into this war. Hence, along with the opportunity to destroy Europe as a future EURO-currency competitor, once and for all. What will remain after this war, whether in Russia or in the rest of Europe, will be ruined and confused nation with ability or will to resist the "chosen" world-leading system.


  Once again, Jewish "genius" makes a mockery of Goyim governments as in age old fashion the Jewish system which sets one people against another, can be seen in operation on our TV sets. Jews oppose one group, whilst other Jews support and supply the opposition. The beneficiaries of this highly developed system will in the end only be Jews.

  The jewish Bible clearly shows this system in practice. The only people who never learn are the stupid Goyim, who are put through the same mill, generation after generation, and still cannot grasp and understand this simplicity of Jewish genius:

  "And I will stir up Egyptians against the Egyptians - brother will fight against brother, neighbour against neighbour, city against city, kingdom against kingdom." (From the jewish Bible (OT), Isaiah, 19; 2)
  Perhaps the Jewish "God's" "own people" have miscalculated the scenario. Let our readers be reminded of a military-expert's warning, which remains totally ignored. The German leadership is staggering in a "humanitarian frenzy" and leaves the very existence of Europe's future to the automation of the already started WWIII:  "In the debate about ways and means of solving Nato's war with Serbia, Russia is condemned to take all that the West decides."
  Frankfurter Allgemeine Zeitung, April 16, 1999, p. 6
  The leading Jews have achieved predominance over the rest of the world. USA“s Rulers -They Are All Jews !, Primakov, the MP in Russia is Jew and the Federal Reserve Bank of America and all the powerful Banks in the rest of the world is run by Jews. Read: Jewish magnates in the US medias and finance.  "Should the Jew, with the aid of his Marxist creed, triumph over the people of this world, his Crown will be the funeral wreath of mankind, and this planet will once again follow its orbit through ether, without any human life on its surface, as it did millions of years ago. And so I believe to-day that my conduct is in accordance with the will of the Almighty Creator. In standing guard against the Jew I am defending the handiwork of the Lord."
  (p. 46)Adolf Hitler, "Mein Kampf", Vol. I, chapter 2, Murphy Edition

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ~Geri~ : 25-08-2005 mė 16:27
  "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

 17. #37
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  O Geri, po pse je kaq i trashe mor burre i dheut ? Po si nuk e kupton se je duke broēkullisur kot me kot ? Izraeli paska furnizuar me arme Serbine ? Eeeej, thirri mendjes se te asht ba mendja Izrael-Arabi...
  USA (Nato pra) hyn ne lufte kunder Serbise me iniciativen e pothuaj te gjithe lobit ēifut atje (dhe te administrates qe nuk ka jo pak ēifute) dhe pastaj Izraeli na i shitka arme Serbise ! Ncncncncnc shko pyeti drejtuesit e UCK nga kane ardhur arme per ne Kosove e mos ia keput kot. Ishte Iraku dhe Sadami yt i dashur ato qe e kane ndihmuar Millosheviēin tand qe ti e urren veēse asht ortodoks e ka vra myslimane jo se asht serb qe ka vra shqiptare.

  Mos me bej te hyj te perkthej faqe te tana tani per reagimin e botes arabe gjate luftes se Kosoves. Provoje njehere google dhe e merr vesh ēa kane ba vllaznit e tu arabe per Kosoven, hej ē'na gjet me ty. Edhe ti qe e ndjek aq mire Izraelin, a mos te kujtohet kush ishte kryeminister i Izraelit ne ate kohe dhe shiko mire ne anen e kujt ishin manifestimet e partise ne pushtet ne ate kohe (Likud). Perjashtim bante vetem ky Sharoni i sotem, por edhe ky nuk ndihej fort se kur vinte fundi i fundit ishte Amerika ajo qe po e bante luften.

  Bobo, sapo pashe qe paske cituar dhe "Mein Kampf"... Udha e mbare te qofte o Geri se na i paske marre te ligat me kohe

  Edhe mos rri duke na derguar ketu pallavra qe nuk vlejne dy grosh se kujtesa hala s'na ka lane

  Edhe nje verejtje per ato moderatoret qe flejne gjume dhe qe te perjashtojne kot me kot per dy-tre shaka pa qeder dhe lene postime kesi lloji ne nje gjuhe te huaj ku nuk asht vendi...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga oiseau en vol : 25-08-2005 mė 18:42

 18. #38
  Perjashtuar Maska e fejer_nagy
  Anėtarėsuar
  18-08-2005
  Vendndodhja
  kėtu
  Postime
  231

  Angry

  O Geri, po pse je kaq i trashe mor burre i dheut ? Po si nuk e kupton se je duke broēkullisur kot me kot ? Izraeli paska furnizuar me arme Serbine ? Eeeej, thirri mendjes se te asht ba mendja Izrael-Arabi...
  Qe Izraeli e furnizoi Serbine dhe serbet e Bosnjes me arme, eshte nje fakt i dokumentuar mire, dhe nuk mund ta mohoje kush. Qe autoritetet izraelite dhe populli izraelit ishin pro-serbeve, gjate luftes ne Kosove, poashtu eshte nje e vertete tjeter qe nuk mund te mohoet.
  Vetem ka dicka karakteristike sa i perket qendrimit cifut ne luften per Kosoven, qe vlen ketu te permendet. Eshte ky fakti se opinioni cifut ishte i ndare. Shteti dhe populli izraelit, ashtu sic e ceka me siper, mbajten nje qendrim pro-serb (per arsye qe tashme dihen), packa se zyrtarisht u prononcuan si neutral (kete e bene nen trysnine e SHBA-ve), kurse lobi i fuqishem hebraik ne ShBA, ishte kryesisht pro-shqiptareve. Kjo spjegohet me faktin se lobi cifut ne Amerike, perbehet ne mase te madhe nga pasardhes te atyre cifuteve qe u persekutuan ne pogromet famekeqe te sllavo-orthodokseve rus, si dhe te sllavo-katolikeve polak, dhe per rrjedhoje keta cifuto-amerikan kishin (ndjenin) nje fare simpatie per shqiptaret, dhe vuajtjet e tyre ne duart e po sllavo-orthodokseve.

  Ne anen tjeter, dihet qe edhe shtete arabe/muslimane, si Libia dhe Iraku, gjate luftes ne Kosove, mbajten nje qendrim pro-serb, dhe bashkepunonin me Serbine. Madje edhe organizata islamike palestineze Hamas, nuk hezitoji te kritikoje Ameriken, ashtu sikurse edhe ish-lideri i ndjere palestinez, nuk hezitoje te ftoje kriminelin Millosheviq, qe akuzohej dhe kerkohej per gjenocid dhe krime lufte, te prese Vitin-2000 ne Jeruslaem. Domethene te dyja palet, si ajo izraelite ashtu edhe ajo arabe ishin pro-serbeve.

  Tashi, kuptohet qe shqiptaret nuk duhet tua marrin shume per te madhe qendrim pro-serb Izraelit apo arabeve, pasi qendrimi pro-serb i tyre, kishte me shume te beje me interesat e tyre kombetare sesa me ndonje ndjenje armiqesie kunder shqipetarve. Pak a shume, ne menyre te ngjajshme, edhe Shqiperia e mbeshteti Ameriken dhe dergoji trupa ne Irak, per hir te interesave te saja kombetare.

  Ajo qe me bezdis mua me shume, nuk eshte qendrimi i Izraelit apo ai i arabeve, por qendrimi i shqipfolesave muslimane, te krishtere dhe atyre cifut (te konvertuar koheve te fundit). Per keta shqipfoles, interesat kombetare ose nuk egzistojne fare, ose ne rast se egzistojne u nenshtrohen interesave fetare. Tashi te jesh kunder interesave te kombit tend dhe ti konsiderosh ato si te dores se dyte nuk eshte hic me pak se anti-shqiptarizem, dhe keta individe nuk paraqesin gje tjeter vetem se nje kolone te peste, te mbjellur mu ne zemer te shqiptarizmes, te gatshem ta godasin (shpojne) ate, me nje isharet te udheheqesve te tyre shpirteror, qofshin keta grek, arab, sllav, vatikanas, cifut e cdo joshqiptar tjeter. Rob ka qene edhe rob vazhdon te jete shqipfolesi. Sa keq.

 19. #39
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Citim Postuar mė parė nga fejer_nagy
  Qe Izraeli e furnizoi Serbine dhe serbet e Bosnjes me arme, eshte nje fakt i dokumentuar mire, dhe nuk mund ta mohoje kush. Qe autoritetet izraelite dhe populli izraelit ishin pro-serbeve, gjate luftes ne Kosove, poashtu eshte nje e vertete tjeter qe nuk mund te mohoet.
  Jo mor mik, se sot shyqyr zotit nje click edhe hop... te dalin perpara te gjitha. Ne 1999, kryeminister i Izraelit ka qene Beniamin Netanyahu (i partise Likud sot ne fuqi) dhe nqs mbani mend mire (dhe duhet me e pase mendjen ne mesim) ne ate kohe u zhvilluan manifestime solidariteti me goditjen amerikane ne Serbi. Nder te rrallet qe e kritikuan kete gje, dmth rreshtimin e Netanyahut perkrah USA dhe rrjedhimisht Kosoves ishte kryeministri aktual Sharon, i cili per arsye te brendshme politike doli ne opozite ndaj ketij veprimi.
  Puna ishte ketu : Netanyahu i shihte kosovaret e shperngulur si ēifutet e 1933-45, kurse Sharoni si palestinezet e shperngulur nga territoret. Pra ishte thjesht ēeshtje identifikimi.
  Per armet, kot ia fusni se ate e dine ma mire ato qe i kane perdore ato. Kaq.
  Kurse per vendet arabe, shume shume pak ishin ne favorin e Kosoves, ja disa : Kuvajt, Emiratet e bashkuara Arabe, Qatar e ndonje liliput keshtu. Arsyeja : sepse ato e kane mire punen me USA. Kunder ishin shumica e vendeve me peshe : Marok, Algjeri, Libi, Tunizi, Egjipti (por masa e popullit dhe jo Hosni Mubarak se ky eshte mik me USA) e pastaj Palestinezet e famshem qe u djeg aq shume per ta bashke me ate terroristin qe i mbaroi punet vjet, ec ma andej deri ne Indonezi. Arsyeja : sepse te gjithe keto vende jane kunder USA dhe nuk u plas fort barku per "vellezerit" myslimane shqiptare.
  Kurse per vendet e Magrebit (Marok, Algjeri, Egjipt, e Tunizi) ka dhe nje arsye tjeter qe kosovaret e dine shume mire : sepse Titoja i famshem u pati dhene bursa studimi te panumerta ketyre vendeve, kryesisht ne Sarajeve, ne kuadrin e "Levizjes se te paangazhuarve". Kaq dhe kjo.
  Ne manifestimet kunder luftes ne rradhet e para ishin popullsi arabe ne Europe qe tundnin nje flamur palestinez. Kishte komunista dhe ekologjiste deri diku, fashista te djathte, dhe keto ishin ata qe na duan shume shume

  Me nje fjale, mashtrime koti per arsye fetare jane faqja e zeze

 20. #40
  Perjashtuar Maska e fejer_nagy
  Anėtarėsuar
  18-08-2005
  Vendndodhja
  kėtu
  Postime
  231
  Ne 1999, kryeminister i Izraelit ka qene Beniamin Netanyahu (i partise Likud sot ne fuqi) dhe nqs mbani mend mire (dhe duhet me e pase mendjen ne mesim) ne ate kohe u zhvilluan manifestime solidariteti me goditjen amerikane ne Serbi.
  Ore mik, ke vendosur te behesh avokati i Izrealit ti? Apo mos ndoshta je nje nga ajo plejade e shqipfolesave te konvertuar ne cifut?
  Ashtu sic e thashe edhe ne postin tim te mesiperm, Izraeli e furnizoi Serbine dhe serbet e Bosnjes me arme dhe kete nuk e luan as topi. Ashtu sic nuk e luan topi, edhe faktin tjeter qe populli dhe qeveria likudiste izraelite ishte kunder shqiptareve dhe pro-serbeve. Keto qe them, nuk i kam shpikur une se dua te denigroi izraelitet, por se jane fakte te dokumentuara mire, dhe te pohuara nga vete gazetare, autore dhe ish zyrtare izraelit. Edhe domosdo qe Izraeli do te ishte (jete) pro Serbise. Izraeli vete ka nje "Kosove" qe e mban te okupuar, dhe ka shume te ngjare qe ne nje te ardhme jo fort te larget te perdore te njejten "taktike" te spastrimit etnik qe perdoren serbet ne Kosove.

  Sa per ate pohimin tjeter tendin, per demonstrata te popullsise arabe/muslimane kunder sulmeve, eshte hera e pare qe e degjoi. Sic e thashe edhe me siper, qeveritare dhe organizata te ndryshme arabe/islamike, per arsye politike, ishin kunder Amerikes dhe pro-serbeve, por ama nuk kishte demonstrata pro-serbe nga masat e popullsise.
  Demonstrata kunder sulmeve dhe pro-serbeve kishte me se shumti ne vende katolike (France, Itali etj) e sidomos ne ato orthodokse (Greqi, Rusi, Bellorusi etj).

  Nuk e kuptoj, perse insiston per gjera qe, sic shihet, nuk je i informuar sa duhet?

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Kryepeshkopi Anastas zgjidhet president i Kėshillit Botėror tė Kishave
  Nga Kryeplaku nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 15-09-2006, 02:09
 2. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-08-2006, 15:23
 3. RTSH i dėnoi shqiptarėt me mostransmetim tė Kampionatit botėror tė futbollit
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Kinematografia dhe televizioni
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-07-2006, 15:36
 4. Shqiperia ne Festivalin Boteror te Teatrit Eksperimental
  Nga Fiori nė forumin Arti shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-08-2002, 12:50

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •