Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 73
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,960
    Postimet në Bllog
    18

    Çfarë kanë të përbashkët njerëzit e botës?

    Ju ka shkruar ndonjehere ne mend se cfare kane te perbashket njerezit e kesaj bote? Dallimet i dallon shume kollaj me sy midis racave, kulturave, feve, traditave, qyteterimeve te ndryshme.

    Por une po mundohem te kuptoj se cfare kane njerezit te perbashket?

    Albo

  2. #2
    ________
    Anëtarësuar
    08-11-2003
    Postime
    1,516
    Marrin fryme.... te gjithe pa perjashtim
    Il cuore matto che ti segue ancora
    E giorno e notte pensa solo a te

  3. #3
    Rising Star and Legend Maska e Davius
    Anëtarësuar
    20-04-2003
    Vendndodhja
    Underground
    Postime
    11,955
    Kane te perbashket sipas meje diten e fundit, dmth te gjithe jane te vetedishem se nje dite do te vdesin, nje dite duhet te lene kete bote, kjo sipas meje eshte gjeja e perbashket dhe mendimi qe te gjithe i preokopo...
    My silence doesn't mean I am gone!

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e hope31
    Anëtarësuar
    23-11-2002
    Vendndodhja
    ketu
    Postime
    1,054
    Qe i ngroh nje diell i perbashket e qe flasin te gjithe se pari gjuhen e nenes se tyre.
    Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
    Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
    :^proton

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e ChuChu
    Anëtarësuar
    03-06-2002
    Vendndodhja
    nyc
    Postime
    3,400
    Ligesine, bre.

  6. #6
    Perjashtuar Maska e shkodrane82
    Anëtarësuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    Sunshine State
    Postime
    1,750
    Citim Postuar më parë nga Albo
    Ju ka shkruar ndonjehere ne mend se cfare kane te perbashket njerezit e kesaj bote? Dallimet i dallon shume kollaj me sy midis racave, kulturave, feve, traditave, qyteterimeve te ndryshme.

    Por une po mundohem te kuptoj se cfare kane njerezit te perbashket?

    Albo

    Dashurine, zemerimin, fajin, stresin, hallet.....!
    Njerezit kudo qe jane pa dallim feje, race, gjinije, dashurojne, zemerohen,
    ndjehen fajtore, kalojne strese, kane halle ne nje menyre ose ne nje
    tjeter qe i ben te njejte me gjithe njerezimin.

  7. #7
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Te gjithe jane te lindur, te gjithe vdesin, jo te gjithe jane te vetedijshem, jo te gjithe jane te lige, ca flasin gjuhen e te atit...
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  8. #8
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Meqe paska shkruajtur dhe Shkodranja sa per kunje : ca nuk kane halle, ca nuk e kane ndjenjen e fajesise, disa nuk dine ç'eshte dashuria ose zemerimi...
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  9. #9
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anëtarësuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    Token, ajrin dhe qiellin dhe me ne fund serish dheun(token). dmth me nje fjale te gjitha keto dhunti nga Zoti.
    Te gjithe njerezit pa asnje dallim kane te gjithe keto.

    Per nga sendet tjera, ka shume gjera qe na bashkojne...por jane relative, vetem ato qe permenda me larte jane krejtesisht apsolute, u takojne te gjitheve qe kane shkelur mbi kete dhe.
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e nursezi
    Anëtarësuar
    21-06-2003
    Vendndodhja
    boston, MA
    Postime
    339
    hmmmm...interesante kjo qe thua ti albo. Une per vete sidomos keto kohet e fundit me shume i kam bere pyetje vetes se cfare i ben njerezit te ndryshem me njeri tjetrin. Me duket se eshte me e lehte te shikosh ngjashmerine se sa ndryshimet. Nga kjo del nje pyetje tjeter. A ka mundesi per zhvillim dhe identitet personal? mendoj se sigurisht. Mendimi im personal eshte se ndryshimi midis njerezve te medhenj dhe atyre qe nuk jane te tille eshte relativisht i vogel. Ndryshimi eshte sa i vogel aq dhe shume i madh. Une e bera ca si monolog me pyetje dhe pergjigjie nga vetja po nejse.

  11. #11
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,960
    Postimet në Bllog
    18
    Marrin fryme.... te gjithe pa perjashtim
    Edhe qeni edhe macia marrin fryme.


    Kane te perbashket sipas meje diten e fundit, dmth te gjithe jane te vetedishem se nje dite do te vdesin,
    Te thuash qe te gjithe njerezit vdesin, dhe te thuash qe te gjithe njerezit jane te vetedijshem se nje dite do te vdesin, jane dy gjera krej te ndryshme. Po, eshte perfundim i verifikueshem nga cilido qe te gjithe njerezit vdesin nje dite, ashtu sic eshte i verifikueshem shume kollaj se shume pak prej njerezve qe ecin ende mbi toke mendojne se nje dite do te vdesin.


    Qe i ngroh nje diell i perbashket e qe flasin te gjithe se pari gjuhen e nenes se tyre.
    Dielli nuk i ngroh te gjithe njesoj dhe gjuha e nenes eshte e ndryshme per te gjithe popujt e botes.


    Ligesine, bre.
    Po ti hysh peshimit te ligisise, i bie qe cdo njeri qe ecen mbi toke te dali me peshoren e tij subjektive dhe zor se gjen dy njerez qe perdorin te njejten peshore se cfare eshte e mire dhe cfare eshte e keqe.


    Dashurine, zemerimin, fajin, stresin, hallet.....!
    Djali i mbretit nuk e njeh as fajin, as stresin, as zemerimin dhe as hallet. Edhe ai njeri eshte.


    Token, ajrin dhe qiellin dhe me ne fund serish dheun(token).
    Toka, qielli dhe ajri ndryshon ne cdo vend te botes qe do te vizitosh. Pa harruar qe keto nuk jane njeri.


    me shume i kam bere pyetje vetes se cfare i ben njerezit te ndryshem me njeri tjetrin. Me duket se eshte me e lehte te shikosh ngjashmerine se sa ndryshimet.
    Ti qe e ke me te lehte te shikosh ngjashmerite se sa ndryshimet, a mund te na thuash nje ngjashmeri per njerezit qe e kane te gjithe njerezit e kesaj bote. Vetem nje.

  12. #12
    Moderatore
    Anëtarësuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Te qenit njeri!
    Sepse per cdo pergjigje tjeter do te gjendej nje kundershtim!
    P.sh. u mata te them: Deshiren per te jetuar! Do te vijonte: Edhe gjallesat e tjera deshirojne te jetojne.
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e nursezi
    Anëtarësuar
    21-06-2003
    Vendndodhja
    boston, MA
    Postime
    339
    [Ti qe e ke me te lehte te shikosh ngjashmerite se sa ndryshimet, a mund te na thuash nje ngjashmeri per njerezit qe e kane te gjithe njerezit e kesaj bote. Vetem nje.[/QUOTE]

    Jo nje po shume. P.Sh. te gjithe perballemi me frike te njejta si psh pavdekesia, cfare ndodh mbas vdekjes, a ka zot apo jo, si mund te veprojme ne jete qe te behemi te dobishem per vete dhe shoqerine, si mund to jetojme nje jete te rehatshme, si ti rrisim femijet qe dhe ata te kryejne ciklin qe kryen prinderit madje dhe ta permiresojne ate, cfare vendi ze secili nga ne ne shoqeri etj etj etj. Mendoj se keto jane pyetje qe te gjithe njerezit ia bejne vetes. Menyra se si i pergjigjen ketyre pyetjeve eshte e ndryshme por ama ne esence eshte e njejta gje. Pra ne esence jemi shume te ngjashem.

  14. #14
    Larguar.
    Anëtarësuar
    04-08-2003
    Postime
    2,152
    Citim Postuar më parë nga Albo
    Ju ka shkruar ndonjehere ne mend se cfare kane te perbashket njerezit e kesaj bote? Dallimet i dallon shume kollaj me sy midis racave, kulturave, feve, traditave, qyteterimeve te ndryshme.

    Por une po mundohem te kuptoj se cfare kane njerezit te perbashket?

    Albo
    Te gjithe besojm te dicka apo ne dike apo te diku...

  15. #15
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anëtarësuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    Citim Postuar më parë nga Albo
    Toka, qielli dhe ajri ndryshon ne cdo vend te botes qe do te vizitosh. Pa harruar qe keto nuk jane njeri.
    Si mendon se ndryshojne toka, qielli dhe ajri?
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2003
    Postime
    2,796
    Njerezit e botes nuk kan ASGJE te perbashket sepse te gjith jan te ndar ne grupe te ndryshme..1 grup njerezish dhe mund te ken gjera te perbashkta por nuk do te thote qe dhe "grupi" tjeter i ka ato.
    Fakti qe jemi te gjith te ndryshem na ben te kemi dicka te perbashket....kjo eshte ndryshmesia jone.

  17. #17
    Larguar.
    Anëtarësuar
    04-08-2003
    Postime
    2,152
    Citim Postuar më parë nga FierAlda143
    Njerezit e botes nuk kan ASGJE te perbashket sepse te gjith jan te ndar ne grupe te ndryshme..1 grup njerezish dhe mund te ken gjera te perbashkta por nuk do te thote qe dhe "grupi" tjeter i ka ato.
    Fakti qe jemi te gjith te ndryshem na ben te kemi dicka te perbashket....kjo eshte ndryshmesia jone.
    a nuk mund ta quajm vete kete akt, d.m.th. tendencen e njerezve te organizohen neper grupe (pavaresisht se cfare lloj grupi), si dicka qe i perket njerezve kudo, si dicka te perbashket?

  18. #18
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,960
    Postimet në Bllog
    18
    Citim Postuar më parë nga Veshtrusja
    Te gjithe besojm te dicka apo ne dike apo te diku...
    Edhe budallai beson se nuk ka njeri me te zgjuar se ai, dhe te gjithe njerezit e tjere ne bote jane budallenj.

  19. #19
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anëtarësuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    Nqs nuk jane Toka,ajri dhe qielli, atehere mos eshte Zoti e perbashketa e te gjithe njerezve?
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  20. #20
    Larguar.
    Anëtarësuar
    04-08-2003
    Postime
    2,152
    Citim Postuar më parë nga Albo
    Edhe budallai beson se nuk ka njeri me te zgjuar se ai, dhe te gjithe njerezit e tjere ne bote jane budallenj.
    Dhe ne fakt, ajo qe kemi te perbashket eshte se te gjithe jemi budallenj.

    (naten e mire)

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Popujt e zhdukur
    Nga Fatih në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 03-01-2010, 19:27
  2. Fjal te urta nga Hasan el Basri
    Nga Nur_11 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 16-03-2009, 07:40
  3. Mësime themelore Islame për fëmijët
    Nga Drini_i_Zi në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 02-12-2008, 19:44
  4. Rrymat politike katolike shqiptare
    Nga ~Geri~ në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 74
    Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •