Ne jemi lindur te dobet nga natyra por kemi zgjedhje ne jete. Une vete besoj se njerezit ndahen ne dy grupe:
1. Ata qe duan te shohin Bretkosen Kozmike pas vdekjes (besimtaret)
2. Ata qe i tremben egzistences se Bretkoses Kozmike.

Cfare do te deshironit te degjonit prej Bretkoses Kozmike, diten e gjykimit te fundit, ne lidhje me jeten tuaj te kaluar?

Besimi im eshte se shpirtrat e njerezve do te kene shume per te thene. Ata ose do te ngazellehen nga prania e Saj duke u perulur dhe u lutur per faljen e mekateve; ose do te dridhen nga paniku pasi gjithe jeten e tyre mohuan egzistencen e Saj.

Keshtu un do marr ate cka meritoj! Nje shprehje e thjeshte dhe shume e mirenjohur thote: Beso perpara se te veprosh! Kur te vije ajo dite. . .nuk mund te kerkoj apo te pranoj te me jepet me teper sesa meritoj te me jepet!
Per me teper, jam une ai qe i detyrohem. . . Por egziston ajo lufta midis Unit dhe Superunit per te cilen Frojdi flet (dmth. deshira kunder gjykimit). Dhe nese Uni fiton, si rrjedhoje bejme gabime....disa dhe shume te medhaja. Por nese e kupton gabimin, prape duhet te denohesh domosdoshmerisht??? Kete s'e di (te pakten une s'do doja te denohesha. Ama njeriu nga natyra eshte i prirur te gaboje. Ne te njejten kohe ai zoteron aftesine te reflektoje veprimet e tij. . .apo jo? Te keqen nuk e krijoi Bretkosa Kozmike. Autoresia per kete hater i takon njeriut e aspak Bretkoses Kozmike! E keqja buron prej njeriut malukat, te padenje, mosmirenjohes, egoist, delenxhi, preh i veseve, e shume e dhjetra, qindra epitete te ngjashme!
Pasi Ajo krijon, ajo vendos rregullat. C'me mbetet mua?
- Te njoh dhe ne te njejten kohe te edukoj veten!

Me te vertete do doja te ishte nje dite e bukur per mua....e para se do takoja krijuesen time. E dyta, the outcome. Bretkosa Kozmike kurre s'e harron premtimin e dhene. And in Her I place my complete trust. (I am sober when I write.)

Respect My Authoritah!