Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 26
 1. #1
  Nderi i Forumit Maska e Acid_Burn
  Antarsuar
  02-05-2002
  Postime
  1,028

  Lutje pr Muslimant

  Ne kete teme jeni te lutur te luteni (beni dua'a) tek Allahu i Lartesuar per motrat dhe vellezerit musliman. Lutjuni Allahut per problemet qe ju shqetesojne. Secili qe do i lexoje keto lutje s'do beje gje tjeter vetem se do t'i shumfishoje ato.


  Allahu na e pranofte lutjen.

  Amin

 2. #2

  Arrow

  Sot eshte e Xhuma dhe lus All-llahun e Madheruar, te Plotfuqishem, i Gjithmeshirshem te na udhezoje ne rruge te drejte gjithmone dhe lus qe te gjithe ibadetet per Te, te gjitha lutjet tona qe i bejme cdo dite te na pranohen!

  Amin!

  ZeM
  T mos ishte feja Islame, populli shqiptar do t ishte shum m tepr n numr, por jo shqiptar-F.Konica

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-12-2004
  Postime
  50
  Esselamu Alejkum vllazen musliman.

  - All-llahu (Subhanehu we Te'ala) i forcoft i ruajt dhe i ndihmoft Muxhahidinve t Irakut, Palestines, Qeqenis, Algjeris, Afghanistanit etj...Allahume unsur Muxhahidin.

  - All-llahu (Subhanehu we Te'ala) insh'Allahu Te'ala i udhzon t ashtuquajturit "musliman", dhe insh'Allah jau fal mkatet dhe i shprblen me nj shprblim t madh, Xhennetin e Tij Te'ala.

  Esselamu Alejkum.

 4. #4
  HUNDLESH Maska e altin55
  Antarsuar
  01-02-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,324
  Es-Selamu Alejkum

  Profet Muhammed s.a.s ne te tilla raste na ka mesuar te falim namazin e istihares

  Profeti s.a.s ua mesonte sabeve duane e istihares sic ua mesonte suret e Kur'anit dhe i porosiste qe ta bejne praktik per cdo pune te rrendesishme. Thoshte kur ndori prej jush deshiron te vendosi per ndonje pune te rrendesishme le ti fale dy rakate namaz pastaj te thote

  O Zot me diturin tende kerkoj hajrin kerkoj ndihme prej fuqia tende kerkoj prej te mirave te Tua te shumta sepse ti je i gjithfuqishem e une jame i dobet . Ti e din cdo gje e un nuk di Ti je Ai qe i di te fshehtat . O Zot nese kjo pune e imja (dhe emeron problemin qe ke ) eshte e hajrit per fene dhe per jeten time per kohen e tashme dhe te ardhmen bene te mundecme qe te realizohet lehtesohe dhe bekohe . Enese kjo pune eshte e demshme per fene dhe per tash dhe per vone e per ne ahiret largoje prej meje dhe me largo mua nga ajo me percakto hajrin per cdo pune dhe me bene te jeme i kenaqur me te  Konsultohu me ta per te gjitha ceshtjet e kur te vendosesh atehere mbeshtetu ne Allahun (Ali Imtran 159)

  Es-Selamu Alajkum
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 25-04-2005 m 22:38
  SUKSESI ME I MADHE QE NJERIU MUND TE ARIJ NE KETE JETE! ESHTE BINDJA NDAJ ALLAHUT TE MADHERUAR

 5. #5
  Nderi i Forumit Maska e Acid_Burn
  Antarsuar
  02-05-2002
  Postime
  1,028
  Me Emrin e Allaut te Gjithmeshirshmit Meshirplotit

  Falenderimi i takon Allahut, Zotit te botrave, Sunduesit te dies se gjykimit, Krijuesit te gjithckaje, Atij qe ne librin e Tij ka thene :

  Allahu nuk e ndryshon gjendjen e nje populli perderisa ata nuk e ndryshojne gjendjen e tyre.

  Paqja dhe Bekimi i Allahut qofte mbi Muhammedin, familjen e tij te ndershme, shoket e tij besnik dhe te mbi te gjithe popullin e kibles.

  O Muhammed!

  Allahu te solli meshire per botrat qe njerezve t'ja tregosh rrugen e drejte e t'i largosh nga e keqja. Allahu te solli per te pergezuar, keshilluar dhe terhequr vemendjen ne ate qe kenaq Allahun, ty dhe eshte me e mira per ne.

  O Muhammed !!

  Je ti ai qe ne fjalen tende te ndershme ke thene: Me te vertete punet vlersohen sipas qellimit. Allahu e befte te mundeshme qe te takohemi Diten e Mahsherit nen hijen e Arshit. Allahu e befte te mundshem shefatin tend per te gjithe ne.


  O Allahu im!

  Ty te drejtohem me lutjet e mija! Ty te adhuroj o Allahu im! Ti je Krijusi i gjithckaje dhe ne doren tende eshte miresia. Na meshiro o Allah dhe na i fal gabimet. Na meso o Allah ate qe na vlen dhe na bej te vlefshem me ate qe na mesove.

  O Allah !

  Na bashko o Allah! Na bashko o Allah! Na bashko o Allah! Na bej te mundshme qe ta ndjejm njeri-tjetrin dhe te jemi te bute ndaj njeri-tjetrit dhe te rrepte ndaj armiqve tane. Na mundeso urtesine dhe largpamesine. Ti Allah je i Dituri. Ti Allah je i Urti.

  O Allah !

  Udhezoje popullin shqiptar !

  O Allah !

  Udhezoje popullin shqiptar !

  O Allah !

  Udhezoje popullin shqiptar !

  O Allah beja te mundshem perparimin popullit tone
  O Allah beja te mundshem perparimin popullit tone
  O Allah beja te mundshem perparimin popullit tone

  __________________________________________________ ___

  Allahu im Zoti i gjithesise
  te lutem me lot i pergjeruar
  per bekimin e vellazerise
  qe ne duket e kemi harruar

  Sille Ti Sundus i qiejve
  urtesine midis nesh
  me gjakun te na ece dejeve
  dhe fytyra te na qesh

  Vellai vellain ta doje si veten
  ta ruaje dhe mos ta poshteroje
  mos ta shaje mos ta perbuze
  kur njeri harron tjetri te kujtoje

  Te kujtoje te coj ne mend
  jemi NJI ne fe dhe gjak
  flasim njejt e po ashtu falemi
  miresine e kemi HAK

  AMin !

  Uel hamdu lil-lahi rabbil aalemijn El Fatiha

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-10-2004
  Vendndodhja
  Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
  Postime
  700
  Ja ALLAH te lutem qe aty ku eshte mire lejo qe te mbetet mire dhe aty ku eshte keq bere mire .Me te vertet ti je MESHIRUES dhe MESHIREBERES i perghithshem

 7. #7

  Arrow Lutje per mikun!

  E bej nje lutje deri tek All-llahu xh.sh. per nje mikun tim.

  All-llahu qofte me ty ne cdo hap, te dhashte vetem te mira ne jete, te ndihmofte per cdo gje sepse e merriton, sepse je njeri i shkelqyeshem! Amin!

  ZeM
  T mos ishte feja Islame, populli shqiptar do t ishte shum m tepr n numr, por jo shqiptar-F.Konica

 8. #8
  Lutje per Profetin Muhamedin a.s per familjne e tije- pasardhesit qe nder ta jame une dhe ju qe shkruani dhe deri ne diten e gjykimit.

  Allah na meshiro na furnizo dhe na begato ne kete jete dhe ne jeten pas vdekjes

  Amin

 9. #9

  Lightbulb Lutje!

  Sot eshte e XHUMA dhe dua te bej nje lutje

  Me emerin e All-llahut, Meshiruesit, Meshireberesit!

  All-llah i Madheruar, i Meshirshem, i Plotfuqishem!
  Fali muslimanet kudo qe jane ne bote, per mekatet qe mund te kene bere, apo edhe mund te bejne ne te ardhmen.

  Falju drite zemrave te tyre, beri ata te shkelqejne nga pastertia, nga miresia!

  Beri njerezit neper bote sa me shume te kuptojne miresine qe sjell feja Islame, te kuptojne kete fe qe thelb kryesor ka PAQEN, DASHURINE, DURIMIN DHE MIREKUPTIMIN.

  Beri qe njerezit te kene sa me shume paqe, durim, mirekuptim dhe dashuri ne mes vehte.

  Sot eshte e Xhuma, kur xhamite me shume se tjera dite jane te mbushura perplot me muslimane, ata do te falen sot, ata sot do te bejne lutje te ndryshme, O All-llah, pranova lutjet e tyre e falju sa me shume paqe dhe meshire!

  Paqa dhe meshira e All-llahut qofshin mbi te gjithe muslimanet!

  Amin!


  ZeM
  T mos ishte feja Islame, populli shqiptar do t ishte shum m tepr n numr, por jo shqiptar-F.Konica

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-10-2004
  Postime
  349

  Talking esselemu alejkum

  mirdita vellezer myslimane.
  e lus allahun e madheruar,meshirue,meshirberes te na bej prej xhenetllinjve.
  te na udhezoje ne rrugen e drejte,te na largoje nga veset e keqia te shejtanit,
  dhe te na e shtoje sa me shume besimin.
  amin.

 11. #11
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  40
  Postime
  6,846
  Ja Allah

  Sot ne diten e bekuar te Xhumase, lutja ime ka te beje per familjen time.
  Meshiroji ato dhe drejtoju ne rrugen e drejte.
  Ja Rab, meshiroji edhe te gjithe ata qe kane humbur rrugen e vet dhe ndihmoju qe nepermjet fjaleve te Kur`anit te gjejne rrugen e drejte, rrugen per ne parajse.

  Amin!
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 12. #12
  gjithmone e me larg
  Antarsuar
  22-10-2004
  Vendndodhja
  tirana
  Mosha
  43
  Postime
  572
  BISMILAHI RAHMANI RAHIM

  falenderimi i takon vetem Allahut, Zotit te Boteve!
  Bamiresit te pergjithshem, Meshireberesit!
  Sunduesit ne diten e gjykimit!
  Vetem Ty te adhurojme dhe vetem nga Ti kerkojme ndihme.
  Udhezona per ne rrugen e drejte, ne rrugen e atyre, te cilet i begatove me te mira, jo ne te atyre qe kunder vetes terhoqen hidherimin, e as ne te atyre qe e humben veten.


  O Zot, te lutem gjendro me mua sic ke bere gjithmone, beme ta ndjej pranine tende ne jeten time, kam nevoje per udhezimin tend. na ruaj nga gjynahet dhe mos na e ler zemren te na e kaploje e keqja dhe ligesia.
  AMIN
  cdo gje kalon, por sa e dhimbshme eshte ne momentin qe e perjeton

 13. #13
  i/e larguar Maska e forum126
  Antarsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,198
  Citim Postuar m par nga Acid_Burn
  Me Emrin e Allaut te Gjithmeshirshmit Meshirplotit

  Falenderimi i takon Allahut, Zotit te botrave, Sunduesit te dies se gjykimit, Krijuesit te gjithckaje, Atij qe ne librin e Tij ka thene :

  Allahu nuk e ndryshon gjendjen e nje populli perderisa ata nuk e ndryshojne gjendjen e tyre.

  Paqja dhe Bekimi i Allahut qofte mbi Muhammedin, familjen e tij te ndershme, shoket e tij besnik dhe te mbi te gjithe popullin e kibles.

  O Muhammed!

  Allahu te solli meshire per botrat qe njerezve t'ja tregosh rrugen e drejte e t'i largosh nga e keqja. Allahu te solli per te pergezuar, keshilluar dhe terhequr vemendjen ne ate qe kenaq Allahun, ty dhe eshte me e mira per ne.

  O Muhammed !!

  Je ti ai qe ne fjalen tende te ndershme ke thene: Me te vertete punet vlersohen sipas qellimit. Allahu e befte te mundeshme qe te takohemi Diten e Mahsherit nen hijen e Arshit. Allahu e befte te mundshem shefatin tend per te gjithe ne.


  AIshja transmeton nga profeti a.s se ka thene.
  Kush shpik ne fene tone dicka qe nuk eshte ne te ajo i kthehet Atij i refuzohet.

  Per me shume shikoni kete temen e Altinit

  http://www.forumishqiptar.com/showth...t=34654&page=1
  Lutjet e Profetit a.s kushtuar Allahut

  "Zoti yn, krkoj strehim te Ti nga sprova dhe dnimi i zjarrit, nga sprova dhe dnimi i varrit, nga sherri i sprovs s pasuris dhe sherri i sprovs s varfris. Zoti yn, krkoj strehim te Ti nga sherri i sprovs s Dexhxhallit. Zoti yn, laje zemrn time me uj t bors dhe breshrit, pastroje zemrn time prej mkateve ashtu sikur q ke pastruar rrobat e bardha prej ndytsirave dhe m largo prej mkateve ashtu sikurse ke larguar Lindjen prej Perndimit. Zoti yn, krkoj strehim te Ti nga prtacia, mkati dhe borxhi. Transmeton Buhariu.


  3- اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْجُبْنِ وَأَعُوذُ بِكَ مِنَ الْبُخْلِ وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ أَنْ أُرَدَّ إِلَى أَرْذَلِ الْعُمُرِ وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ فِتْنَةِ الدُّنْيَا وَعَذَابِ الْقَبْرِ  البخاري

  Zoti yn, krkoj strehim te Ti nga frika, krkoj strehim te Ti nga koprracia, krkoj strehim te Ti q t kthehem n mosh t shtyr dhe krkoj strehim te Ti nga sprovimet e ksaj bote dhe dnimit t varrit. Transmeton Buhariu.

  4- اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْهَمِّ وَالْحَزَنِ وَالْعَجْزِ وَالْكَسَلِ وَالْجُبْنِ وَالْبُخْلِ وَضَلَعِ الدَّيْنِ وَغَلَبَةِ الرِّجَالِ البخاري

  Zoti yn, krkoj strehim te Ti nga mrzia, dshprimi, pamundsia, prtacia, frika, koprracia, rndimi i borxheve dhe mbisundimi i burrave. Transmeton Buhariu.

  5- اللَّهُمَّ إِنِّي ظَلَمْتُ نَفْسِي ظُلْمًا كَثِيرًا وَلَا يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلَّا أَنْتَ فَاغْفِرْ لِي مَغْفِرَةً مِنْ عِنْدِكَ وَارْحَمْنِي إِنَّكَ أَنْتَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ  البخاري

  Zoti yn, un i kam br padrejtsi t madhe vetes sime, askush si fal mkatet prve Teje, falm me falje prej Teje dhe m mshiro, ngase Ti je Fals, Mshirues. Transmeton Buhariu.


  6- اللَّهُمَّ أَنْتَ رَبِّي لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ خَلَقْتَنِي وَأَنَا عَبْدُكَ وَأَنَا عَلَى عَهْدِكَ وَوَعْدِكَ مَا اسْتَطَعْتُ أَبُوءُ لَكَ بِنِعْمَتِكَ عَلَيَّ وَأَبُوءُ لَكَ بِذَنْبِي فَاغْفِرْ لِي فَإِنَّهُ لَا يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلَّا أَنْتَ أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا صَنَعْتُ البخاري

  All-llahu im, Ti je Zoti im, ska Zot tjetr prve Teje. Ti m ke krijuar e un jem robi Yt; do t jam besnik ndaj marrveshjes dhe premtimit Tnd sa t mundem; jam mirnjohs ndaj dhuntive Tuaja ndaj meje dhe i pranoj gabimet e mia; M fal se ska kush q i fal mkatet prve Teje dhe krkoj strehim te Ti prej t keqes q e kam br. Transmeton Buhariu.


  7- اللَّهُمَّ لَكَ الْحَمْدُ أَنْتَ نُورُ السَّمَوَاتِ وَالْأَرْضِ وَمَنْ فِيهِنَّ وَلَكَ الْحَمْدُ أَنْتَ قَيِّمُ السَّمَوَاتِ وَالْأَرْضِ وَمَنْ فِيهِنَّ وَلَكَ الْحَمْدُ أَنْتَ الْحَقُّ وَوَعْدُكَ حَقٌّ وَقَوْلُكَ حَقٌّ وَلِقَاؤُكَ حَقٌّ وَالْجَنَّةُ حَقٌّ وَالنَّارُ حَقٌّ وَالسَّاعَةُ حَقٌّ وَالنَّبِيُّونَ حَقٌّ وَمُحَمَّدٌ حَقٌّ اللَّهُمَّ لَكَ أَسْلَمْتُ وَعَلَيْكَ تَوَكَّلْتُ وَبِكَ آمَنْتُ وَإِلَيْكَ أَنَبْتُ وَبِكَ خَاصَمْتُ وَإِلَيْكَ حَاكَمْتُ فَاغْفِرْ لِي مَا قَدَّمْتُ وَمَا أَخَّرْتُ وَمَا أَسْرَرْتُ وَمَا أَعْلَنْتُ أَنْتَ الْمُقَدِّمُ وَأَنْتَ الْمُؤَخِّرُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ أَوْ لَا إِلَهَ غَيْرُكَ  البخاري

  All-llahu im, Ty t takon falnderimi, ngase Ti je drita e qiejve dhe toks dhe fare ka n to; Ty t takon falnderimi ngase Ti je mbikqyrs i qiejve dhe toks dhe fare ka n to; Ty t takon falnderimi ngase Ti je e Vrteta; Premtimi Yt sht i vrtet, Thnia Jote sht e vrtet, takimi me Ty sht i vrtet, Xhenneti sht i vrtet, Xhehennemi sht i vrtet, Kijameti sht i vrtet, pejgambert jan t vrtet dhe Muhammedi sht i vrtet. All-llahu im, Ty t dorzohem, vetm n Ty mbshtetem, Ty t besoj, Ty t pendohem, pr Ty armiqsoj dhe Ti je gjykatsi im, mi fal mkatet q i kam br dhe q do ti bj, q i kam fshehur dhe q i kam br publikisht. Ti e prparon kdo dhe Ti e vonon kdo, nuk ka Zot tjetr prve Teje. Transmeton Buhariu.


  8-  اللَّهُمَّ اجْعَلْ فِي قَلْبِي نُورًا وَفِي بَصَرِي نُورًا وَفِي سَمْعِي نُورًا وَعَنْ يَمِينِي نُورًا وَعَنْ يَسَارِي نُورًا وَفَوْقِي نُورًا وَتَحْتِي نُورًا وَأَمَامِي نُورًا وَخَلْفِي نُورًا وَاجْعَلْ لِي نُورًا البخاري

  All-llahu im, bj n zemrn time drit, n shikimin tim drit, n dgjimin tim drit, n t djathtn time drit, n t majtn time drit, mbi mua drit, ndr mua drit, para meje drit, pas meje drit dhe m jep mua drit. Transmeton Buhariu.


  9-  اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِي وَارْحَمْنِي وَاهْدِنِي وَارْزُقْنِي مسلم

  All-llahu im, m fal, m mshiro, m udhzo dhe m furnizo. Transmeton Muslimi.


  10- اللَّهُمَّ رَبَّ السَّمَاوَاتِ وَرَبَّ الْأَرْضِ وَرَبَّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ رَبَّنَا وَرَبَّ كُلِّ شَيْءٍ فَالِقَ الْحَبِّ وَالنَّوَى وَمُنْزِلَ التَّوْرَاةِ وَالْإِنْجِيلِ وَالْفُرْقَانِ أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ كُلِّ شَيْءٍ أَنْتَ آخِذٌ بِنَاصِيَتِهِ اللَّهُمَّ أَنْتَ الْأَوَّلُ فَلَيْسَ قَبْلَكَ شَيْءٌ وَأَنْتَ الْآخِرُ فَلَيْسَ بَعْدَكَ شَيْءٌ وَأَنْتَ الظَّاهِرُ فَلَيْسَ فَوْقَكَ شَيْءٌ وَأَنْتَ الْبَاطِنُ فَلَيْسَ دُونَكَ شَيْءٌ اقْضِ عَنَّا الدَّيْنَ وَأَغْنِنَا مِنَ الْفَقْرِ مسلم

  All-llahu im q je Zot i qiejve dhe i toks, Zot i Arshit t Madh, Zot i yni dhe i do sendi, ars i fars dhe i brthams, Zbrits i Tevratit, Inxhillit dhe i Furkanit, krkoj strehim te Ti nga sherri i do krijese q sht n Dorn Tnde. All-llahu im, Ti je i Pari, para Teje ska asgj, Ti je i Fundit, pas Teje ska asgj, Ti je i Dukshmi, prmbi Teje ska asgj, Ti je i Brendshmi, pa Ty smund t ekzistoj asgj, laje pr ne borxhin dhe na shpto nga varfria. Transmeton Muslimi.
  __________________
  11- اللَّهُمَّ لَكَ أَسْلَمْتُ وَبِكَ آمَنْتُ وَعَلَيْكَ تَوَكَّلْتُ وَإِلَيْكَ أَنَبْتُ وَبِكَ خَاصَمْتُ اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِعِزَّتِكَ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ أَنْ تُضِلَّنِي أَنْتَ الْحَيُّ الَّذِي لَا يَمُوتُ وَالْجِنُّ وَالْإِنْسُ يَمُوتُونَ  مسلم

  All-llahu im, Ty t jam dorzuar, Ty t kam besuar, vetm n Ty jam mbshtetur, Ty t pendohem, pr Ty armiqsoj. All-llahu im, krkoj strehim n Krenarin Tnde, q ska Zot tjetr prve Teje, prej lakimit nga rruga e vrtet. Ti je i Gjalli q nuk vdes, kurse njerzit dhe xhint vdesin. Transmeton Muslimi.


  12- اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِي خَطِيئَتِي وَجَهْلِي وَإِسْرَافِي فِي أَمْرِي وَمَا أَنْتَ أَعْلَمُ بِهِ مِنِّي اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِي جِدِّي وَهَزْلِي وَخَطَئِي وَعَمْدِي وَكُلُّ ذَلِكَ عِنْدِي اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِي مَا قَدَّمْتُ وَمَا أَخَّرْتُ وَمَا أَسْرَرْتُ وَمَا أَعْلَنْتُ وَمَا أَنْتَ أَعْلَمُ بِهِ مِنِّي أَنْتَ الْمُقَدِّمُ وَأَنْتَ الْمُؤَخِّرُ وَأَنْتَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ مسلم

  All-llahu im, m'i fal gabimet e mia, injorancn time, lshimet n punn time dhe at q Ti e di m mir se un. All-llahu im, m fal seriozitetin tim dhe shakan time, gabimin q e bj pa qllim dhe me qllim, ngase t gjitha kto i posedoj. All-llahu im, mi fal mkatet q i kam br dhe q do ti bj, ato q i kam br fshehurazi dhe publikisht, dhe ato q Ti i di m mir se un. Ti e prparon kdo dhe Ti e vonon kdo, nuk ka Zot tjetr prve Teje. Transmeton Muslimi.


  13-  اللَّهُمَّ أَصْلِحْ لِي دِينِي الَّذِي هُوَ عِصْمَةُ أَمْرِي وَأَصْلِحْ لِي دُنْيَايَ الَّتِي فِيهَا مَعَاشِي وَأَصْلِحْ لِي آخِرَتِي الَّتِي فِيهَا مَعَادِي وَاجْعَلِ الْحَيَاةَ زِيَادَةً لِي فِي كُلِّ خَيْرٍ وَاجْعَلِ الْمَوْتَ رَاحَةً لِي مِنْ كُلِّ شَرٍّ مسلم

  All-llahu im, m prmirso fen time q sht mbrojtse e shtjes sime, m prmirso dunjan time n t ciln jetoj, m prmirso ahiretin tim ku sht kthimi im, bj q jeta ime t jet shkak pr shtimin e do t mire dhe bj q vdekja ime t jet rehati prej do t keqe. Transmeton Muslimi.


  14-  اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ الْهُدَى وَالتُّقَى وَالْعَفَافَ وَالْغِنَى مسلم

  All-llahu im, krkoj prej Teje udhzim, devotshmri, nder dhe pasuri. Transmeton Muslimi.


  15-  اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْعَجْزِ وَالْكَسَلِ وَالْجُبْنِ وَالْبُخْلِ وَالْهَرَمِ وَعَذَابِ الْقَبْرِ اللَّهُمَّ آتِ نَفْسِي تَقْوَاهَا وَزَكِّهَا أَنْتَ خَيْرُ مَنْ زَكَّاهَا أَنْتَ وَلِيُّهَا وَمَوْلَاهَا اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ عِلْمٍ لَا يَنْفَعُ وَمِنْ قَلْبٍ لَا يَخْشَعُ وَمِنْ نَفْسٍ لَا تَشْبَعُ وَمِنْ دَعْوَةٍ لَا يُسْتَجَابُ لَهَا مسلم

  All-llahu im, krkoj strehim te Ti nga pamundsia, prtacia, frika, koprracia, pleqria e thell dhe dnimi i varrit. All-llahu im, jepi shpirtit tim devotshmri dhe pastroje se Ti je Pastruesi m i mir, Ti je Prgjegjs dhe Pronar i tij. All-llahu im, krkoj strehim te Ti nga dituria q ska dobi, nga zemra q sfrikohet, nga shpirti q sngopet dhe nga lutja q nuk pranohet. Transmeton Muslimi.


  16-  اللَّهُمَّ اهْدِنِي وَسَدِّدْنِي وَاذْكُرْ بِالْهُدَى هِدَايَتَكَ الطَّرِيقَ وَالسَّدَادِ سَدَادَ السَّهْمِ مسلم

  All-llahu im, m udhzo dhe m drejto; prkujto me udhzimin Tnd udhzimin n rrug, kurse me drejtimin Tnd drejtimin e shigjets. Transmeton Muslimi.


  17-  اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ زَوَالِ نِعْمَتِكَ وَتَحَوُّلِ عَافِيَتِكَ وَفُجَاءَةِ نِقْمَتِكَ وَجَمِيعِ سَخَطِكَ مسلم

  All-llahu im, un krkoj strehim te Ti nga largimi i dhuntive Tuaja, keqsimin i shndetit q ma ke dhn, dnimi i papritur dhe nga i gjith hidhrimi Yt. Transmeton Muslimi.


  18-  اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ الثَّبَاتَ فِي الْأَمْرِ وَأَسْأَلُكَ عَزِيمَةَ الرُّشْدِ وَأَسْأَلُكَ شُكْرَ نِعْمَتِكَ وَحُسْنَ عِبَادَتِكَ وَأَسْأَلُكَ لِسَانًا صَادِقًا وَقَلْبًا سَلِيمًا وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا تَعْلَمُ وَأَسْأَلُكَ مِنْ خَيْرِ مَا تَعْلَمُ وَأَسْتَغْفِرُكَ مِمَّا تَعْلَمُ إِنَّكَ أَنْتَ عَلَّامُ الْغُيُوبِ الترمذي

  All-llahu im, krkoj t m prforcosh n kt shtje, krkoj vendosshmri pr udhzim, krkoj t m mundsosh q T t falnderoj pr dhuntit Tuaja dhe T t adhuroj mir. Krkoj prej Teje gjuh t drejt dhe zemr t shndosh. Krkoj strehim te Ti nga sherri i asaj q e di, krkoj prej Teje t mirn e asaj q e di dhe krkoj falje prej Teje nga do send q e di Ti, ngase Ti me t vrtet je Ai q e di t fshehtn. Hadithi sht sahih, transmeton Tirmidhiu.


  19-  اللَّهُمَّ رَبَّ جِبْرِيلَ وَمِيكَائِيلَ وَإِسْرَافِيلَ فَاطِرَ السَّمَوَاتِ وَالْأَرْضِ عَالِمَ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ أَنْتَ تَحْكُمُ بَيْنَ عِبَادِكَ فِيمَا كَانُوا فِيهِ يَخْتَلِفُونَ اهْدِنِي لِمَا اخْتُلِفَ فِيهِ مِنَ الْحَقِّ بِإِذْنِكَ إِنَّكَ تَهْدِي مَنْ تَشَاءُ إِلَى صِرَاطٍ مُسْتَقِيمٍ الترمذي

  All-llahu im, q je Zoti i Xhibrilit, Mikailit dhe Israfilit, Krijues i qiejve dhe toks, Njohs i t fshehts dhe t dukshmes, Ti gjykon mes robrve T'u pr gjrat n t cilat kundrshtohen, m udhzo n t vrtetn pr t ciln jan kundrshtuar njerzit me lejen Tnde, ngase Ti at q do e udhzon n rrug t drejt. Hadithi sht sahih, transmeton Tirmidhiu.


  20-  وَجَّهْتُ وَجْهِيَ لِلَّذِي فَطَرَ السَّمَوَاتِ وَالْأَرْضَ حَنِيفًا وَمَا أَنَا مِنَ الْمُشْرِكِينَ إِنَّ صَلَاتِي وَنُسُكِي وَمَحْيَايَ وَمَمَاتِي لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ لَا شَرِيكَ لَهُ وَبِذَلِكَ أُمِرْتُ وَأَنَا مِنَ الْمُسْلِمِينَ اللَّهُمَّ أَنْتَ الْمَلِكُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ أَنْتَ رَبِّي وَأَنَا عَبْدُكَ ظَلَمْتُ نَفْسِي وَاعْتَرَفْتُ بِذَنْبِي فَاغْفِرْ لِي ذُنُوبِي جَمِيعًا إِنَّهُ لَا يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلَّا أَنْتَ وَاهْدِنِي لِأَحْسَنِ الْأَخْلَاقِ لَا يَهْدِي لِأَحْسَنِهَا إِلَّا أَنْتَ وَاصْرِفْ عَنِّي سَيِّئَهَا إِنَّهُ لَا يَصْرِفُ عَنِّي سَيِّئَهَا إِلَّا أَنْتَ آمَنْتُ بِكَ تَبَارَكْتَ وَتَعَالَيْتَ أَسْتَغْفِرُكَ وَأَتُوبُ إِلَيْكَ  الترمذي

  Ja drejtova fytyrn time Atij q ka Krijuar qiejt dhe tokn, jam besimdrejt dhe nuk jam prej mushrikve. Me t vrtet namazi im, kurbani (sakrifica) im, jeta dhe vdekja ime jan pr All-llahun [subhanehu ve teala], Zotin e botve, i Cili nuk ka ortak. Me kt jam urdhruar dhe un jam prej muslimanve. All-llahu im, Ti je Mbret, ska Zot tjetr prve Teje, Ti je Zoti im e un jam robi Yt, i kam br padrejtsi vetes sime dhe kt mkat e pranoj, m'i fal t gjitha mkatet se ska kush q i fal mkatet prve Teje dhe m udhzo nga morali m i mir se ska kush q udhzon nga morali m i mir prve Teje, e m largo prej moralit t keq se ska kush q m largon prej moralit t keq prve Teje. Ty t kam besuar, qofsh i Bekuar dhe i Lartsuar, prej Teje krkoj falje dhe Ty t pendohem. Hadithi sht sahih, transmeton Tirmidhiu.
  __________________
  21- اللَّهُمَّ لَكَ سَجَدْتُ وَبِكَ آمَنْتُ وَلَكَ أَسْلَمْتُ سَجَدَ وَجْهِيَ لِلَّذِي خَلَقَهُ فَصَوَّرَهُ وَشَقَّ سَمْعَهُ وَبَصَرَهُ فَتَبَارَكَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِينَ الترمذي

  All-llahu im, Ty t bj sexhde, Ty t kam besuar dhe Ty t dorzohem. Fytyra ime i bn sexhde Atij q e ka krijuar dhe e ka trajtsuar, e i ka dhn dgjim dhe shikim. I Bekuar qoft All-llahu [subhanehu ve teala], Krijuesi m i mir. Hadithi sht sahih, transmeton Tirmidhiu.


  22-  اللَّهُمَّ أَنْتَ الْمَلِكُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ أَنْتَ رَبِّي وَأَنَا عَبْدُكَ ظَلَمْتُ نَفْسِي وَاعْتَرَفْتُ بِذَنْبِي فَاغْفِرْ لِي ذُنُوبِي جَمِيعًا إِنَّهُ لَا يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلَّا أَنْتَ وَاهْدِنِي لِأَحْسَنِ الْأَخْلَاقِ لَا يَهْدِي لِأَحْسَنِهَا إِلَّا أَنْتَ وَاصْرِفْ عَنِّي سَيِّئَهَا لَا يَصْرِفُ عَنِّي سَيِّئَهَا إِلَّا أَنْتَ لَبَّيْكَ وَسَعْدَيْكَ وَالْخَيْرُ كُلُّهُ فِي يَدَيْكَ وَالشَّرُّ لَيْسَ إِلَيْكَ أَنَا بِكَ وَإِلَيْكَ تَبَارَكْتَ وَتَعَالَيْتَ أَسْتَغْفِرُكَ وَأَتُوبُ إِلَيْكَ الترمذي

  Ja drrejtova fytyrn time Atij q ka krijuar qiejt dhe tokn, jam besimdrejt dhe nuk jam prej mushrikve. Me t vrtet namazi im, kurbani (sakrifica) im, jeta dhe vdekja ime jan pr All-llahun [subhanehu ve teala], Zotin e botve, i Cili nuk ka ortak. Me kt jam urdhruar dhe un jam prej muslimanve. All-llahu im, Ti je Mbret, ska Zot tjetr prve Teje, Ti je Zoti im e un jam robi Yt, i kam br padrejtsi vetes sime dhe kt mkat e pranoj, m'i fal t gjitha mkatet se ska kush q i fal mkatet prve Teje dhe m udhzo nga morali m i mir se ska kush q udhzon nga morali m i mir prve Teje, e m largo prej moralit t keq se ska kush q m largon prej moralit t keq prve Teje. Ty t prgjigjem dhe doher jam n shrbimin Tnd. I gjith hajri sht n dorn Tnde, e sherri nuk sht prej Teje. Un jam me Ty dhe fundin e kam te Ti, i Bekuar qofsh dhe i Lartsuar, prej Teje krkoj falje dhe te Ti pendohem. Hadithi sht sahih, transmeton Tirmidhiu.


  23-  اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ حُبَّكَ وَحُبَّ مَنْ يُحِبُّكَ وَالْعَمَلَ الَّذِي يُبَلِّغُنِي حُبَّكَ اللَّهُمَّ اجْعَلْ حُبَّكَ أَحَبَّ إِلَيَّ مِنْ نَفْسِي وَأَهْلِي وَمِنَ الْمَاءِ الْبَارِدِ الترمذي

  All-llahu im, krkoj prej Teje dashurin Tnde, dashurin e atij q T do dhe veprn q m sjell deri te dashuria Yte. All-llahu im, bre dashurin Tnde m t dashur pr mua sesa vetja ime, familja ime dhe uji i ftoht. Hadithi sht hasen, transmeton Tirmidhiu.


  24-  اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِي ذَنْبِي وَوَسِّعْ لِي فِي دَارِي وَبَارِكْ لِي فِيمَا رَزَقْتَنِي الترمذي

  All-llahu im, mi fal mkatet, ma zgjero shtpin time dhe ma beko furnizimin q ma jep. Transmeton Tirmidhiu.


  25-  اللَّهُمَّ اقْسِمْ لَنَا مِنْ خَشْيَتِكَ مَا يَحُولُ بَيْنَنَا وَبَيْنَ مَعَاصِيكَ وَمِنْ طَاعَتِكَ مَا تُبَلِّغُنَا بِهِ جَنَّتَكَ وَمِنَ الْيَقِينِ مَا تُهَوِّنُ بِهِ عَلَيْنَا مُصِيبَاتِ الدُّنْيَا وَمَتِّعْنَا بِأَسْمَاعِنَا وَأَبْصَارِنَا وَقُوَّتِنَا مَا أَحْيَيْتَنَا وَاجْعَلْهُ الْوَارِثَ مِنَّا وَاجْعَلْ ثَأْرَنَا عَلَى مَنْ ظَلَمَنَا وَانْصُرْنَا عَلَى مَنْ عَادَانَا وَلَا تَجْعَلْ مُصِيبَتَنَا فِي دِينِنَا وَلَا تَجْعَلِ الدُّنْيَا أَكْبَرَ هَمِّنَا وَلَا مَبْلَغَ عِلْمِنَا وَلَا تُسَلِّطْ عَلَيْنَا مَنْ لَا يَرْحَمُنَا الترمذي

  All-llahu im, na ndaj nga devotshmria Yte penges mes neve dhe mkateve ndaj Teje, na ndaj nga respektet Tuaja vepra q na drgojn n Xhennetin Tnd, na ndaj neve aq bindje sa na i lehtson fatkeqsit e dunjas, na mundso q t knaqemi me vesht, syt dhe fuqin ton sa t jemi gjall dhe kt t fundit bre trashgimtar tonin (na jep fuqi deri n fund t jets), bre q hakmarrja yn t jet ndaj atyre q na bjn zullum dhe na ndihmo kundr atyre q na armiqsojn, mos e bn fatkeqsin ton n fen ton, e as mos e bn dunjan interesin ton m t madh e as qllimin e dituris son, dhe mos mundso t na sundoj kush nuk na mshiron. Hadithi sht sahih, transmeton Tirmidhiu.


  26-  اللَّهُمَّ إِنَّكَ عُفُوٌّ كَرِيمٌ تُحِبُّ الْعَفْوَ فَاعْفُ عَنِّي الترمذي

  All-llahu im, Ti je Fals, Bujar dhe e do faljen, ndaj na fal neve. Hadithi sht sahih, transmeton Tirmidhiu.


  27-  اللَّهُمَّ إِنَّا نَسْأَلُكَ مِنْ خَيْرِ مَا سَأَلَكَ مِنْهُ نَبِيُّكَ مُحَمَّدٌ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ وَنَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا اسْتَعَاذَ مِنْهُ نَبِيُّكَ مُحَمَّدٌ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ وَأَنْتَ الْمُسْتَعَانُ وَعَلَيْكَ الْبَلَاغُ وَلَا حَوْلَ وَلَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الترمذي

  All-llahu im, ne krkojm prej Teje do t mir q e ka krkuar prej Teje Pejgamberi Yt, Muhammedi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] dhe krkojm strehim prej Teje nga do e keqe nga e cila ka krkuar strehim te Ti Pejgamberi Yt, Muhammedi sal-lal-llahu alejhi ve sel-lem. Ti je Ndihms, Ty t mbetet kumtimi dhe ska mundsi e fuqi vetm se me All-llahun [subhanehu ve teala]. Hadithi sht sahih, transmeton Tirmidhiu.


  28-  اللَّهُمَّ اكْفِنِي بِحَلَالِكَ عَنْ حَرَامِكَ وَأَغْنِنِي بِفَضْلِكَ عَمَّنْ سِوَاكَ الترمذي

  All-llahu im, bn q hallalli Yt t m mjaftoj prball haramit dhe bn q dhuntit Tuaja t m bjn t panevojshm ndaj t tjerve. Hadithi sht sahih, transmeton Tirmidhiu.  29-  اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْكُفْرِ وَالْفَقْرِ وَعَذَابِ الْقَبْرِ النسائي

  All-llahu im, krkoj strehim prej Teje nga kufri, varfria dhe dnimi i varrit. Hadithi sht sahih, transmeton Nesaiu.


  30-  اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْجُوعِ فَإِنَّهُ بِئْسَ الضَّجِيعُ وَأَعُوذُ بِكَ مِنَ الْخِيَانَةِ فَإِنَّهَا بِئْسَتِ الْبِطَانَةُ النسائي

  All-llahu im, krkoj strehim te Ti nga uria, se varfria sht m e keqe dhe krkoj strehim te Ti nga tradhtia, se sht vesi m i keq i brendshm. Hadithi sht sahih, transmeton Nesaiu.

  -----------------
  31-  اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الشِّقَاقِ وَالنِّفَاقِ وَسُوءِ الْأَخْلَاقِ النسائي

  All-llahu im, krkoj mbrojtje prej Teje nga grindja, dyfytyrsia dhe morali i keq. Hadithi sht sahih, transmeton Nesaiu.


  32-  اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ غَلَبَةِ الدَّيْنِ وَغَلَبَةِ الْعَدُوِّ وَشَمَاتَةِ الْأَعْدَاءِ النسائي

  All-llahu im, krkoj mbrojtje te Ti nga fundosja n borxhe, t mos na ngadhnjej armiku dhe nga dashaligsia e armiqve. Hadithi sht sahih, transmeton Nesaiu.  33-  اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْجُنُونِ وَالْجُذَامِ وَالْبَرَصِ وَسَيِّئِ الْأَسْقَامِ النسائي

  All-llahu im, krkoj mbrojtje prej Teje nga menduria, lebra (elefantijazis), grbulja dhe smundjet e kqija. Hadithi sht sahih, transmeton Nesaiu.  34-  اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ وَعْثَاءِ السَّفَرِ وَكَآبَةِ الْمُنْقَلَبِ وَالْحَوْرِ بَعْدَ الْكَوْرِ وَدَعْوَةِ الْمَظْلُومِ وَسُوءِ الْمَنْظَرِ فِي الْأَهْلِ وَالْمَالِ النسائي

  All-llahu im, krkoj mbrojte te Ti nga lodhja e udhtimit, kthimi i molisur, nga prishja e gjrave pas prmirsimit t tyre, nga lutja e atij q i sht br zullum dhe shikimi i keq n familje dhe pasuri. Hadithi sht sahih, transmeton Nesaiu.


  35-  أللهم إني أسألك الجنة و أعوذ بك من النار  النسائي

  All-llahu im, krkoj prej Teje Xhennetin dhe krkoj mbrojtje prej Teje nga zjarri. Hadithi sht sahih, transmeton Nesaiu.  36-  اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنَ التَّرَدِّي وَالْهَدْمِ وَالْغَرَقِ وَالْحَرِيقِ وَأَعُوذُ بِكَ أَنْ يَتَخَبَّطَنِي الشَّيْطَانُ عِنْدَ الْمَوْتِ وَأَعُوذُ بِكَ أَنْ أَمُوتَ فِي سَبِيلِكَ مُدْبِرًا وَأَعُوذُ بِكَ أَنْ أَمُوتَ لَدِيغًا النسائي

  All-llahu im, krkoj mbrojtje prej Teje q mos t rrzohem (e t mbytem), mos t m zn grmadhat, mos t fundosem, mos t digjem. Krkoj mbrojtje prej Teje q mos t m devijoj djalli duke dhn shpirt. Krkoj mbrojtje prej Teje q t vdes n rrugn Tnde duke u trhequr dhe krkoj strehim te Ti q mos t vdes i kafshuar (prej kafshve helmuese). Hadithi sht sahih, transmeton Nesaiu.  37-  اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ الْعَافِيَةَ فِي الدُّنْيَا وَالْآخِرَةِ اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ الْعَفْوَ وَالْعَافِيَةَ فِي دِينِي وَدُنْيَايَ وَأَهْلِي وَمَالِيَ اللَّهُمَّ اسْتُرْ عَوْرَاتِي وَآمِنْ رَوْعَاتِي اللَّهُمَّ احْفَظْنِي مِنْ بَيْنِ يَدَيَّ وَمِنْ خَلْفِي وَعَنْ يَمِينِي وَعَنْ شِمَالِي وَمِنْ فَوْقِي وَأَعُوذُ بِعَظَمَتِكَ أَنْ أُغْتَالَ مِنْ تَحْتِي ابو داود

  "All-llahu im, krkoj t m mbrosh prej smundjeve n dunja dhe n ahiret. All-llahu im, krkoj falje t mkateve dhe t ma mbrosh fen time, jetn time, familjen dhe pasurin time. All-llahu im, mi mbulo t metat dhe m qetso n momentet trishtuese. All-llahu im, m ruaj para dhe mbrapa, n t djatht dhe n t majt, dhe nga lart. All-llahu im, krkoj strehim n madhrin Tnde q mos t m lshoj toka. Hadithi sht sahih, transmeton Ebu Davudi.


  38-  اللَّهُمَّ عَافِنِي فِي بَدَنِي اللَّهُمَّ عَافِنِي فِي سَمْعِي اللَّهُمَّ عَافِنِي فِي بَصَرِي لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ ابو داود

  All-llahu im, ma mbroj trupin tim nga smundjet. All-llahu im, ma mbroj dgjimin tim nga smundjet. All-llahu im, ma mbroj shikimin tim nga smundjet. Ska Zot tjetr prve Teje. Hadithi sht sahih transmeton Ebu Davudi.


  39-  اللَّهُمَّ رَحْمَتَكَ أَرْجُو فَلَا تَكِلْنِي إِلَى نَفْسِي طَرْفَةَ عَيْنٍ وَأَصْلِحْ لِي شَأْنِي كُلَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ ابو داود

  All-llahu im, mshirn Tnde e shpresoj e mos m l q t mbshtetem n veten time as sa nj lvizje e qerpikve, m prmirso gjith gjendjen time, ska Zot tjetr prve Teje. Hadithi sht sahih, transmeton Ebu Davudi.  40-  اللَّهُمَّ أَعُوذُ بِكَ أَنْ أَضِلَّ أَوْ أُضَلَّ أَوْ أَزِلَّ أَوْ أُزَلَّ أَوْ أَظْلِمَ أَوْ أُظْلَمَ أَوْ أَجْهَلَ أَوْ يُجْهَلَ عَلَيَّ ابو داود

  All-llahu im, krkoj mbrojtje prej Teje q mos t humbi dhe mos t m humb ndokush, q mos t rrshqas ose t m rrshqet ndokush, q mos t bhet padrejtsi dhe mos ti bj kujt padrejtsi dhe q mos t sillem n mnyr injorante ndaj ndokujt e as mos t sillet ndokush ndaj meje n mnyr injorante. Hadithi sht sahih, transmeton Ebu Davudi.
  __________________
  41-  رب أعِنِّى ولا تُعِن عَلىّ وانْصُرْنِى ولا تَنْصُرْ عَلىّ ، وامْكُرْ لِى ولا تَمْكُرْ عَلىّ، وانْصُرْنِى عَلى مَن بَغَى عَلىّ ، رَبِ جَعَلْنِى شَكَّارًا ، لَك ذَكَّارًا ، لَك رَهَاباً ، لَك مُخْبِتاً ، إلَيْكَ أوَّاهاً مُنِيباً ، رَبِّ تَقَبَّلْ تَوْبَتِى ، واغْسِل حَوْبَتى ، وأَجِب دَعْوَتى ، وثَبِّت حُجَّتى ، واهْدِ قَلْبى ، وسَدِد لِسَانِى ، واسْلُل سَخِيمَةَ صَدْرِي الترمذي

  O Zot, m ndihmo e mos i ndihmo ndokujt kundr meje, m mundso fitore e mos i mundso ndokujt t m fitoj, bn kurth pr mua e jo kundra meje dhe m ndihmo kundr atij q m bn zullum. O Zot, m bn falnderues Tndin, prmends Tndin, q frikohet shum prej Teje, i krrusur para Teje dhe i mposhtur e i penduar te Ti. O Zot, pranoje teuben time, laje mkatin tim, prgjigjju lutjes sime, udhzoje zemrn time, drejtoje gjuhn time dhe largoje prej gjoksit tim urrejtjen dhe zilin. Hadithi sht sahih, transmeton Tirmidhiu.  42- (( يَا مُصَرِّفَ الْقُلُوبِ ثَبِّتْ قَلْبِي عَلَى طَاعَتِكَ)) أحمد

  O ndryshues i zemrave, prforcoje zemrn time n respektin Tnd. Hadithi sht sahih, transmeton Ahmedi.  43-  أَعُوذُ بِكَلِمَاتِ اللَّهِ التَّامَّاتِ مِنْ غَضَبِهِ وَعِقَابِهِ وَشَرِّ عِبَادِهِ وَمِنْ هَمَزَاتِ الشَّيَاطِينِ وَأَنْ يَحْضُرُونِ  (أحمد)

  Krkoj strehim n Fjalt e All-llahut [subhanehu ve teala] t plota nga hidhrimi i Tij, nga dnimi i Tij, nga sherri i robrve t Tij, nga nxitja e djajve dhe nga prania e tyre. Hadithi sht sahih, transmeton Ahmedi.  44-  اللَّهُمَّ اهْدِنِي فِيمَنْ هَدَيْتَ وَعَافِنِي فِيمَنْ عَافَيْتَ وَتَوَلَّنِي فِيمَنْ تَوَلَّيْتَ وَبَارِكْ لِي فِيمَا أَعْطَيْتَ وَقِنِي شَرَّ مَا قَضَيْتَ إِنَّكَ تَقْضِي وَلَا يُقْضَى عَلَيْكَ وَإِنَّهُ لَا يَذِلُّ مَنْ وَالَيْتَ ولاَ يَعِزُّ مَنْ عَادَيْت تَبَارَكْتَ وَتَعَالَيْتَ  (أحمد والبيهقي)

  All-llahu im, m udhzo s bashku me ata q i ke udhzuar, m mbroj prej smundjeve s bashku me ata q i ke mbrojtur, miqsom s bashku me ata q i ke miqsuar, ma beko at q ma jep, m mbroj nga sherri i asaj q ke caktuar, ngase Ti je Ai q cakton, e ska kush cakton pr Ty dhe ska mundsi t mposhtet ai q sht miku Yt, e as t lartsohet ai q sht armiku Yt, i Bekuar dhe i Lartsuar qofsh. Hadithi sht sahih, transmetojn Ahmedi dhe Bejhakiu.  45-  يَا حَيُّ يَا قَيُّومُ بِرَحْمَتِكَ أَسْتَغِيثُ  (أحمد)

  O Ti q je i Gjall, o Ti q je Mbikqyrs, krkoj ndihm n mshirn Tnde. Hadithi sht sahih, transmeton Ahmedi.


  46-  اللَّهُمَّ إِنيِ أَعُوذُ بِكَ مِنْ جَهْدِ الْبَلاَءِ ، وَدَرْكِ الشَّقَاءِ ، وَسُوءِ الْقَضَاءِ وَ شَمَاتَةِ الأَعْدَاءِ البخاري ومسلم

  All-llahu im, krkoj mbrojtje nga sprova q lodh, nga fundi i fatkeqsive, gjykimi i keq dhe dashaligsia e armiqve. Transmeton Buhariu.


  47-  اَللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِن شَرِّ ماَ عَمِلْتُ وَمِنْ شَرِّ ماَ لَمْ أَعْمَلُ مسلم

  All-llahu im, krkoj mbrojtje prej Teje nga sherri i asaj q e kam br dhe nga sherri i asaj q s'e kam br. Transmeton Muslimi.


  48 -  اَللَّهُمَّ أَكْثِرْ ماَليِ وَوَلَدِي وباَرِكْ ليِ فِيماَ أَعْطَيْتَنِي  البخاري

  All-llahu im, shtoje pasurin dhe fmijt e mi dhe bekoje at q ma jep". Transmeton Buhariu.  49-  لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ سُبْحَانَكَ إِنَّي كُنْتُ مِنَ الظاَّلِمِين الترمذي

  Ska Zot tjetr prve Teje, un jam prej zullumqarve. Hadithi sht sahih, transmeton Tirmidhiu.


  50-  اللَّهُمَّ إِنِّي عَبْدُكَ وَابْنُ عَبْدِكَ وَابْنُ أَمَتِكَ نَاصِيَتِي بِيَدِكَ مَاضٍ فِيَّ حُكْمُكَ عَدْلٌ فِيَّ قَضَاؤُكَ أَسْأَلُكَ بِكُلِّ اسْمٍ هُوَ لَكَ سَمَّيْتَ بِهِ نَفْسَكَ أَوْ عَلَّمْتَهُ أَحَدًا مِنْ خَلْقِكَ أَوْ أَنْزَلْتَهُ فِي كِتَابِكَ أَوِ اسْتَأْثَرْتَ بِهِ فِي عِلْمِ الْغَيْبِ عِنْدَكَ أَنْ تَجْعَلَ الْقُرْآنَ رَبِيعَ قَلْبِي وَنُورَ صَدْرِي وَجِلَاءَ حُزْنِي وَذَهَابَ هَمِّي أحمد

  All-llahu im, un jam robi Yt, bir i robit Tnd dhe bir i robreshs Tnde, koka ime sht n Dorn Tnde, gjykimi Yt do t realizohet n mua, caktimi Yt pr mua sht i drejt, Ty t lutem me do emr Tndin q e ke, me t cilin e ke emrtuar Vetveten, ose ia ke msuar ndonj krijeses Tnde, ose e ke zbritur n Librin Tnd, ose e ke mbajtur t fshehur n Diturin Tnde t fsheht, q ta bsh Kuranin pranver t zemrs sime, drit t gjoksit tim, largim t dshprimit tim dhe mrzis sime. Hadithi sht sahih, transmeton Ahmedi.

 14. #14

  Lightbulb Lutje!

  Sot ne kete dite te madhe XHUMA e lus Zotin qe te na beje nga ata qe me devotshmeri pranuan te shkojne rruges se drejte, rruges qe urdheroi All-llahu i Plotfuqishem. Zoti na i falte te gjitha mekatet! Amin!


  Ne vazhdimesi e postoj nje lutje per dobine e te gjithe juve:

  LUTJA E PERTERITJES SE BESIMIT
  O Zot! Jam penduar per veprimet e gabuara qe kam bere, per bindjet e shtremberuara, per te pavertetat dhe te keqijat qe kam folur, qe kam degjuar, qe kam pare e qe i kam punuar duke u mashtruar nga armiqte e Islamit dhe nga ata qe bejne bidate (shtesa), qe nga fillimi i moshes time madhore e deri me sot, dhe kam vendosur qe kurre me te mos besoj dhe te mos veproj keshtu gabimisht. Pejgamberi i pare eshte Ademi alejhis-selam dhe Pejgamberi i fundit eshte Pejgamberi yne i dashur, Muhammedi sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem. I besova te gjithe pejgambereve qe kane ardhur ndermjet ketyre dy pejgambereve. Te gjithe jane pejgambere te vertete dhe jane te drejte dhe ato qe kane njoftuar, jane te verteta.

  Amentu bil-lah ve bimă xhăe min indil-lah, ve ămentu bi Resulil-lah ve bimă xhăe min Resulil-lah ală murădi vel jeumil ăhiri ve bilkaderi hajrihi ve sherr-rrihi minall-llahi teăla vel bathu badelmevti hakkun esh-hedu en Lă ilăhe il-lall-llah ve esh-hedu enne Muhammeden abduhu ve resuluhu.

  Marre nga "TAKVIM-i"

  *********************

  Paqa dhe Meshira e Zotit qofshin mbi te gjithe muslimanet!

  ZeM
  T mos ishte feja Islame, populli shqiptar do t ishte shum m tepr n numr, por jo shqiptar-F.Konica

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  15-06-2005
  Postime
  127

  selam alejku

  u gezova per gjthe keta muslimane ,me erdhi shume mire dhe so t qe eshte e xhuma bajrami i vogel i muslimaneve paqe miresi,begati per gjithe muslimanet dhe per ato qe sot do te mbajne hytbe dhe ligjerata ne cdo xhami.
  zoti na shtofte besimin,diturine begatine
  selam alejkum
  ruela

 16. #16
  HUNDLESH Maska e altin55
  Antarsuar
  01-02-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,324
  All-llahu nuk ngarkon ask prtej mundsive t veta, atij (njeriut) i takon ajo q e fitoi dhe atij i bie ajo (e keqe) q e meritoi. "Zoti yn, mos na dno nse harrojm ose gabojm! Zoti yn, mos na ngarko neve barr t rnd si i ngarkove ata para nesh! Dhe Zoti yn, mos na ngarko me at pr t ciln nuk kemi fuqi! Na i shlyej mkatet, na i mbulo t kqiat, na mshiro. Ti je Mbrojtsi yn, na ndihmo kundr popullit pabesimtar!{Kuran El Bekare 286}
  SUKSESI ME I MADHE QE NJERIU MUND TE ARIJ NE KETE JETE! ESHTE BINDJA NDAJ ALLAHUT TE MADHERUAR

 17. #17

  Lightbulb Lutje me rastin e dits Xhuma!

  All-llhumme innĩ euĕdhu bike en edil-le ev udal-le ev ezil-le ev uzel-le ev adhlime ev udhleme ev exhhele ev juxhhele alejj

  O All-llahu im, krkoj mbrojtje te Ti q t mos devijoj ose t mos m devijojn t tjert, t zhytem ose t m zhysin t tjert, t futem n zullum ose t m fusin n zullum t tjert, t bhem xhahil ose t m bjn xhahil t tjert.

  AMIN!
  T mos ishte feja Islame, populli shqiptar do t ishte shum m tepr n numr, por jo shqiptar-F.Konica

 18. #18
  Es'-Selamu Alejkum Maska e Nice_girl17
  Antarsuar
  25-12-2004
  Mosha
  35
  Postime
  8

  Thumbs up

  Citim Postuar m par nga Acid_Burn
  Me Emrin e Allaut te Gjithmeshirshmit Meshirplotit

  Falenderimi i takon Allahut, Zotit te botrave, Sunduesit te dies se gjykimit, Krijuesit te gjithckaje, Atij qe ne librin e Tij ka thene :

  Allahu nuk e ndryshon gjendjen e nje populli perderisa ata nuk e ndryshojne gjendjen e tyre.

  Paqja dhe Bekimi i Allahut qofte mbi Muhammedin, familjen e tij te ndershme, shoket e tij besnik dhe te mbi te gjithe popullin e kibles.

  O Muhammed!

  Allahu te solli meshire per botrat qe njerezve t'ja tregosh rrugen e drejte e t'i largosh nga e keqja. Allahu te solli per te pergezuar, keshilluar dhe terhequr vemendjen ne ate qe kenaq Allahun, ty dhe eshte me e mira per ne.

  O Muhammed !!

  Je ti ai qe ne fjalen tende te ndershme ke thene: Me te vertete punet vlersohen sipas qellimit. Allahu e befte te mundeshme qe te takohemi Diten e Mahsherit nen hijen e Arshit. Allahu e befte te mundshem shefatin tend per te gjithe ne.


  O Allahu im!

  Ty te drejtohem me lutjet e mija! Ty te adhuroj o Allahu im! Ti je Krijusi i gjithckaje dhe ne doren tende eshte miresia. Na meshiro o Allah dhe na i fal gabimet. Na meso o Allah ate qe na vlen dhe na bej te vlefshem me ate qe na mesove.

  O Allah !

  Na bashko o Allah! Na bashko o Allah! Na bashko o Allah! Na bej te mundshme qe ta ndjejm njeri-tjetrin dhe te jemi te bute ndaj njeri-tjetrit dhe te rrepte ndaj armiqve tane. Na mundeso urtesine dhe largpamesine. Ti Allah je i Dituri. Ti Allah je i Urti.

  O Allah !

  Udhezoje popullin shqiptar !

  O Allah !

  Udhezoje popullin shqiptar !

  O Allah !

  Udhezoje popullin shqiptar !

  O Allah beja te mundshem perparimin popullit tone
  O Allah beja te mundshem perparimin popullit tone
  O Allah beja te mundshem perparimin popullit tone

  __________________________________________________ ___

  Allahu im Zoti i gjithesise
  te lutem me lot i pergjeruar
  per bekimin e vellazerise
  qe ne duket e kemi harruar

  Sille Ti Sundus i qiejve
  urtesine midis nesh
  me gjakun te na ece dejeve
  dhe fytyra te na qesh

  Vellai vellain ta doje si veten
  ta ruaje dhe mos ta poshteroje
  mos ta shaje mos ta perbuze
  kur njeri harron tjetri te kujtoje

  Te kujtoje te coj ne mend
  jemi NJI ne fe dhe gjak
  flasim njejt e po ashtu falemi
  miresine e kemi HAK

  AMin !

  Uel hamdu lil-lahi rabbil aalemijn El Fatiha


  Esselamu Alejkum nga thellesia e Zemres ju jap nje kompliment te papershkrueshem. Keni folur aq mire sa qe syte mu mbushen me lot. Kam rrespekt te madh nga njerez qe flasin kshu per Allah'un. Zoti ju ndihmofte ne Jete. Ju Uroj Fat, Lumturi, Mbaresi dhe cdo te mire ne jeten tuaj. Allahu qofte me ju. Amin!!! Alejkum Selam

 19. #19
  Perjashtuar Maska e Cappuccino
  Antarsuar
  01-12-2005
  Vendndodhja
  N'bisht t'ballanes
  Postime
  311
  Citim Postuar m par nga Arioni
  Esselamu Alejkum vllazen musliman.

  - All-llahu (Subhanehu we Te'ala) i forcoft i ruajt dhe i ndihmoft Muxhahidinve t Irakut, Palestines, Qeqenis, Algjeris, Afghanistanit etj...Allahume unsur Muxhahidin.

  - All-llahu (Subhanehu we Te'ala) insh'Allahu Te'ala i udhzon t ashtuquajturit "musliman", dhe insh'Allah jau fal mkatet dhe i shprblen me nj shprblim t madh, Xhennetin e Tij Te'ala.

  Esselamu Alejkum.

  A per keta vrastare na beni thirrje qe te lutemi? Ncuk, ncuk, per terrorista nuk lutem...

 20. #20
  Perjashtuar Maska e Cappuccino
  Antarsuar
  01-12-2005
  Vendndodhja
  N'bisht t'ballanes
  Postime
  311
  Citim Postuar m par nga ballaban pasha
  MIRE VELLA MOS U LUT KJO ESHTE E DREJTA JOTE POR MOS PROKLAMO.

  a jane terroriste ato qe luftojne me fisebiri illah?

  a jane terroriste ato qe mbrojne familjet e tyre,pronen e tyre,vehtet e tyre ?
  a nuk ka thene resulullahu s.a.v.s se" shehid eshte ai i cili mbon me arme(force) familjen e tij ,fene e tij ,pasurine e tij."
  a te duket ty e te tjereve se kane shkuar ato per fun(qejf) apo per para(sa i ordiner do ishte njeriu po ta besonte kete)


  ...
  Me thuaj c'fare mbron Sarkawi ne Irak? Kend mbron Bin Ladeni dhe Al Sawahiri ne Tora Bora dhe Pakistan?

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Islami Dhe E Drejta Ndrkombtare
  Nga fisniku-student n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 21-06-2010, 09:22
 2. Gjendja jon e dhimbshme?
  Nga LOGIC n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-05-2009, 05:14
 3. Menyra se si duhet ne ta kuptojme fene tone
  Nga abdurrahman_tir n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 36
  Postimi i Fundit: 27-01-2009, 09:12
 4. Kushtetuta e Medines
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-11-2006, 10:58
 5. Muhamedi, Nje Perpjekje Perendimore Per Te Kuptuar Islamin
  Nga forum126 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-02-2006, 10:44

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •