Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-02-2005
  Postime
  127

  Bertiana Simo---Tempulli im

  Bertiana Simo eshte nje vajze e re qe e publikoi 'Tempullin Tim' ne Struge kur ishte 18 vjece. Ajo lindi ne Durres dhe vazhdoi Gjimnazin ne Struge.

  Qetesi

  Dua qetesi
  Te shkrihem ne melankoli
  Ne melankoline time te pafund
  Ne brendi te shpirtit kerkoj
  Dashuri te mirefillte jo romantike
  Sepse per te jetoj
  Dua kjo bote miresine te mos e perbije
  Bukuria dashuria kudo te oshetije
  S'duroj metabolizmi
  gjymtyret t'na i mpije
  Te na lere te gjymte
  Si mongoloid te kurdisur
  Qe doren vene tek goja vetem kur kane uri

  MBASE

  Mbase kjo dashuri
  Eshte e pafat
  Sepse vuan nga pafuqia
  E drobitur
  Nje force mangjike
  Me zvarrit
  Neper djerret e jetes
  Jo fuqia s'me eshte keputur
  As shtere
  Sepse jam e tera force
  S'jam lodhur
  Edhe pse me dhemb
  E gjithe qenia ime
  Larg shikoj nje vegim te bukur
  Ai me jep shprese te gjellij
  Me ngjall perfytyrime kujtime
  Te gjalla te bukura si rinia si bukuria
  Ai me ben te dashurohem te gezohem
  Si gezohen femijet engjujt
  Imagjinata me dhuron shprese per te jetuar
  Diku ne ndonje ishull lumturie jo e vetmuar
  Ku gjithmone eshte pranvere
  Te shetis kembezbathur anes detit
  Dallget t'mi lagin kembet e mia
  Era te vallezoj bashke me floket e mi
  Ne petkat e holla
  Te rreckosura qe mbaj ne trup
  Atje do ta ushqej shpirtin tim
  Plot dashuri te paster
  T'u iki gumezhitjeve
  Dredhive te jetes
  Sa kenaqesi atje te shohesh
  Diellin token detin Durresin
  Dua t'i mjekoj plaget
  Me rruzat a loteve te mia
  S'dua te vuaj per c'do gje
  Mua me duhet force
  Per ta zhbere padrejtesine
  Qe ka bere gati kthetrat
  Per t'ma grimcuar shpirtin tim'
  Atje per ndihme me vjen vetem uni im
  Atje forca ime me larteson

 2. #2
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Me pelqen poema "MBASE". Ne vecanti keto fjale:

  Citim Postuar mė parė nga Bertiana Simo
  Sepse jam e tera force
  S'jam lodhur
  Edhe pse me dhemb...

  Mua me duhet force...

  Atje forca ime me larteson
  Njeriu ka nevoj, nganjehere, te shtyj vetveten...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Veshtrusja : 06-03-2005 mė 11:59

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-02-2005
  Postime
  127
  Dua T'ua Mesoj Dashurine

  Kembezbathur ne mes te pyllit gjendem
  Coj koken larte per te pare drite
  Kerkoj te dale nga ai pyll plote zagushi
  Jam e varfer eci hap pas hapi
  Mbi token e care te plasaritur
  Nga dielli dhe nga era
  Jetoj me ujqit dhe bishat e shpellave
  Dua t'i zbus t'ua mesoj dashurine

  Hija Ime

  Degjohen hapa kepucesh
  Neper Rruge
  Ndaloj e hedh nje veshtrim
  Mbi bulevard shoh hijen time
  Kudo me ndjek pas
  Ece bashke me hapat e mia
  Largohem nga bulevardi
  Ateher hija zhduket
  Me ne fund ndjej
  Se e kam veten ne dore

  CUDI


  Cudi si lind njeriu!
  Cudi jeten si e jeton!
  E perjeton sot nje furtune
  Duke pritur neser nje ciklon
  Cdo gje qe i sjell jeta
  Njeriu e pranon
  Por kur i vjen vdekja
  dot s'e beson

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-02-2005
  Postime
  127
  Perbuzje

  Sot po me injoron
  Si dikur kur ma mohoje emrin
  Une ta kuptoj djallezine
  Te gjitha i ke lustra
  Ti di vetem te genjesh
  E te perbuzesh pa meshire
  Cuditem ne kete bote
  Sa e pafund sa e shfrenuar
  Eshte shizofrenia
  Ti je demon i zi qe kafshon
  Edhe para vdekjes
  Kafshon thelle i mallkuar
  Por une perseri nuk te urrej
  Vetem te meshiroj
  Qe je aq i varfer

  Perralla

  Betimet premtimet fjalet
  Te gjitha jane perralla
  Ne dore kam shkopin magjik
  Ai me kumpton dhe pike!
  S'ka me dashuri e njerezishmeri
  Perralla brockulla jane te gjitha
  Te gjitha jane marrezi
  Ti kurre nuk me fale dashuri
  Ndoshta te kane vene gure ne zemer
  O NJERI!

Tema tė Ngjashme

 1. Zbulohet nė Durrės fari 2300-vjeēar
  Nga brooklyn2007 nė forumin Arkeologji/antropologji
  Pėrgjigje: 74
  Postimi i Fundit: 24-09-2017, 06:06
 2. 7 mrekullite e botes
  Nga Era1 nė forumin Shkenca dhe jeta
  Pėrgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 07-02-2010, 18:56
 3. SHKRIMI I SHENJTĖ: Kapitulli IV: Historia e Shpėtimit
  Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 19-08-2006, 22:40
 4. apollonia qytet i lashte ne territorin e Ilirise
  Nga baraliu sedat nė forumin Arkeologji/antropologji
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 31-01-2006, 09:38
 5. Shėlbuemi, si po shuhet tempulli i moēėm i Rubikut
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Arti shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-07-2005, 18:54

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •