Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
 1. #1
  Shpirt i Lirė
  Anėtarėsuar
  15-04-2002
  Postime
  898

  cka eshte shqiptaria!?!?!??!!! (ahmetajs)

  ahmetajs
  Posts: 1
  (10/2/00 6:20:44 am)
  Reply cka eshte shqiptaria!?!?!??!!!
  --------------------------------------------------------------------------------
  Pjesemarres, te forumit, ju kisha lutur qe dikush te me shpjegoj, apo te definoj termin e sterperdorur "SHQIPTARIA".

  Cdo shqiptar e perdore kete term vend e pavend (me shume pa vend, kur mungojne faktet, argumentet..), mirepo do te ishte mire qe ky term te definohet njehere, qe kur te flasim dhe kur ta perdorim ta dime per cka eshte fjala.

  Kisha pasur deshire qe dikush te shpjegoj, apo te hapet diskutimi edhe per thenien problematike: "Feja e shqiptarit eshte shqiptaria".

  Natyrisht, kisha deshiruar qe te hapet diskutimi, nje diskutim i mirfillte, pa fyerje, sharje e deklarata patetike.

  une ketu, per fillim te diskutimit, po shprehu mendimin tim per keto dy thenie. Mendoj se keto dy fraza jane frazat me te demshme per ne si popull, sepse cdo hajn, cdo vagabond, cdo jonjeri, cdo kriminel fshihet pas ketyre thenieve (natyrisht ka perjashtime por ato jane shume te vogla)

  Administratori
  Administrator
  Posts: 68
  (10/14/00 2:19:50 pm)
  Reply Pergjigje
  --------------------------------------------------------------------------------
  Shqiptaria per mua eshte DASHURIA + PERKUSHTIMI per TOKEN + POPULLIN SHQIPTAR i shprehur ne vepra dhe jo ne fjale. Shqiptaria eshte SHPIRTI I SHQIPTARIT qe rrjedh ne arteriet e te gjithe atyre qe kane gjak TE PASTERT shqiptari.

  Gjithe te mirat!


  ahmetajs
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 2
  (10/16/00 1:45:19 am)
  Reply cka eshte shqiptaria!?!?!??!!!
  --------------------------------------------------------------------------------
  Zoteri Administrator,

  Nga pergjegjja juaj shihet se nuk keni menduar fare rreth pyetjes se parashtruar. Keso pergjeggje do te kisha marre nga cdo shqipfoles pak a shume. Problemi eshte se ne e kemi gojen plote SHQIPTARI (TERM MJAFT IDIOTIK), ndersa punet shume, shume, shume keq.
  Ndaluni per nje cast dhe veshtroni tokat shqiptare dhe ngjarjet ne to. Shpejt do te vini ne perfundim se po te mos ndermirret shpejt dicka, populli shqiptar ne teresi ndodhet para nje katastrofe te madhe. Kjo katastrofe nuk po ndodhe, per shkak se jemi te "shtrire" ne nje regjion ku interesat e bashkesise nderkombetare jane te medha. Vetem fale kesaj ne po mbahemi (po na mbajne) ende,e jo per shkak te SHQIPTARISE, APO PATRIOTIZMIT APO TRIMERISE.
  Zoteri i nderuar, pas clirimit te Kosoves nga NATO-ja, ne Kosove jane vrare mbi 1000 shqiptare, shumica ne emer te SHQIPTARISE. Kjo eshte e tmerrshme apo jo.
  Zoteri i nderuar, ma merr mendja qe as KINA, si shteti me popullesi me te madhe ne Bote nuk ka me shume kenge patriotike-trimerie se sa shqiptaret. E ketu te ju them se p.sh. Cecenet nuk kane fare kenge trimerie, por trimerine e kane ne zemer. Edhe nje shembull ketu eshte mjaft ilustrativ: Tash me rastin e 10-vjetorit te renies se Murit te Berlinit, Nje perfaqesues gjerman pyetet nga nje gazetar shqiptar (natyrisht vetem shqiptari mund te pyes nje gje aq idiotike) se sa kenge patriotike jane komponuar ne lidhje me kete ngjarje. Gjermani i habitur ia kthen ASNJE (merreni me mend asnje).
  Popullit tone duhet thene nje here e pergjithemone e verteta e ajo eshte se ne jemi nje popull mjaft i paorganizuar, besa bukur shume qyqare-pa kurrefare trimerie, popull qe nuk cmon ata te cilet i bejne te mira, popull hajn etj. etj. Natyrisht ketu ka perjashtime por shumica jane keshtu si thash me larte.,
  Kesaj radhe nuk po e zgjase me shume. Nese deshironi te jeni serioz ju lutem pergjigjuni, por jo me definicione sterotipe qe nuk i hyjne ne pune askujte, e aq me pak ndryshojne dicka ne te mire.

  P.S.
  Me mire mbishkrimi i ketij forumi do t'i pergjigjej thenia e cila eshte shume afer te vertetes:
  FEJA E SHQIPTARIT ESHTE BUDALLAKIA (MARREZIA).

  Administratori
  Administrator
  Posts: 71
  (10/16/00 1:19:37 pm)
  Reply Shqiptaria eshte per Shqiptaret
  --------------------------------------------------------------------------------
  E lexova pergjigjen tende dhe reagimi juaj eshte reagimi i nje njeriu qe i ka vdekur shpresa. Po eshte e vertete qe realiteti ne tokat shqiptare eshte i zymte, po eshte e vertete qe njerez anti-shqiptare nen masken e "nacionalizmit" duan ta derdhin gjakun shqiptar lume, po eshte e vertete qe vatani per disa nuk vlen me shume 5 lek.

  Keta jane njerezit e vegjel, jane ata qe une i quaj Shqipfoles, ata qe duhen denuar te jetojne larg tokave shqiptare pasi asnjehere nuk kane qene dhe nuk do te jene shqiptare. Fakti qe ke lindur ne toke shqiptare dhe ke flet e shkruan shqip nuk te ben shqiptar. Shqiptaria e secilit duket tek veprat dhe perkushtimi i tij.

  Persa i perket herronjve dhe kengeve kushtuar atyre, une nuk do ti quaja "budallalleqe" por do ti quaja pjese e identitetit dhe kultures sone kombetare. Ata qe jane flijuar per nje ceshtjen shqiptare gezojne respektin e gjithe patrioteve dhe shqiptareve te vertete. Nuk do zgjatem por po te postoj vargjet e figures me te shquar te Rindjes se Kombit shqiptar.

  FJALĖT E QIRIRIT

  Nė mes tuaj kam qėndruar
  E jam duke pėrvėluar,
  Qė t'u ap pakėzė dritė,
  Natėnė t'ua bėnj ditė.
  Do tė tretem, tė kullohem,
  Tė digjem, tė pėrvėlohem,
  Qė t'u ndrinj mir' e tė shihni,
  Njėri-tjatėrin tė njihni.
  Pėr ju do tė rri tė tretem,
  Asnjė ēikė tė mos mbetem,
  Tė digjem e tė qanj me lot,
  Se dėshirėn s'e duronj dot.
  Unė zjarrit nuk i druhem
  Dhe kurrė s'dua tė shuhem,
  Po tė digjem me dėshirė,
  Sa tė munt t'u ndrinj mė mirė.
  Kur mė shihni se jam tretur,
  Mos pandehni se kam vdekur;
  jam i gjall' e jam ndė jetė
  jam nė dritėt tė vėrtetė,
  Unė jam nė shpirtit tuaj,
  Mos mė kini pėr tė huaj,
  M'ėshtė falurė durimi,
  Andaj po digjem si trimi,
  Se ma k'ėnda t'u bėnj mirė,
  Tė mos mbeti n'errėsirė.
  Jakėni rreth meje rrini,
  Flisni, qeshni, hani, pini,
  Nė shpirt kam dashurinė,
  Pa digjem pėr njerėzinė,
  Lemėni tė pėrvėlohem,
  nukė dua mė tė ftohem,
  Dua ta djek trupn' e shkretė
  Pėr atė zotn' e vėrtetė.
  Me zjarr ta djek mushkėrinė
  E tė tretem pėr njerinė,
  Bashkė me gėzimt tė tija
  tė vete te perėndia.
  Unė dua njerėzinė,
  Mirėsin' e urtėsinė,
  Nė bėhi shokė me mua,
  Nė mė doni si u dua,
  Njėri-tjetėrin nė doni,
  Tė paudhė mos punoni.
  O zėmėra fluturake,
  Qasju pakė kėsaj flake!
  Mase krahėt t'i pėrvėlon,
  Po dhe shpirtin ta shėnjtėron.
  Unė duke pėrvėluar,
  Njerėzit i kam ndrituar.
  Kam qėnė mik me njerinė,
  Andaj i di e mė dinė.
  Gjithė tuajt' i kam parė,
  Mėm' e at' e fis e farė,
  Si tani gjithė i kam ndėr mėnt,
  Qė rrininė mė kėtė vėnt.
  Edhe sot nėr ju ata shoh,
  Se shpirtin e tyre ua njoh,
  Dhe unė si ju jam ndruar
  E jam pėrzjer' e ndryshuar,
  Pa jam bėrė shumė herė
  Zjar e uj' e balt' e erė.
  Jam njė shkėndijė pej qielli
  dhe njė drudhėzė pej dielli.
  Edhe ndėr qiej fluturonj,
  Edhe brėnda nė det qėndronj,
  Shumė herė fle nė baltė,
  Diku ndodhem dhe nė mjaltė
  Bėnem qėngj e kec i pirė,
  Lul' e bar e gjeth i mbirė.
  Dua shumė fjalė t'u them,
  Po trėmbem mos i bėnj ujem.
  E ku shkruhenė nė kartė
  Fjalėt' e gjuhėsė zjarrtė?


  Mos e shiko SHQIPTARINE ne gjendjen e Shqiperise, por shikoje ne perkushtimin e shqiptareve qe duan te sjellin nje ndryshim per mire. Shpresa vdes e fundit !  ahmetajs
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 3
  (10/18/00 6:27:02 am)
  Reply cka eshte shqiptaria!?!?!??!!!
  --------------------------------------------------------------------------------
  Zoteri i nderuar,

  Te falemnderit per kohen qe ke harxhuar qe te me kthesh nje pergjegjje. Me te vertete me gezon fakti qe je nje njeri optimist,dhe sipas shkrimit tend dukesh mjaft energjik. Kjo natyrisht te bene nje njeri te dashur ne shoqeri sepse gjerat sic duket i sheh nga ana pozitive. Me te vertete edhe une deshiroj qe ky shkembim mendimesh te vazhdoj edhe me tutje. Ndoshta do te me "ngjallet shpresa"! (Me fal qe po te drejtohem ne veten e dyte te njejesit, por dua te jem sa me i drejtperdrejte)

  Mirepo. kjo "mirepo"-ja gjithemone prish punet, realiteti eshte aq i zymt, sa qe, gati nuk shihet asgje pervec territ. Duhet shikuar faktet dhe si njeri i cili mund te bej dicka duhet vepruar ne ate drejtim. Nese s'kam mundesi te bej asgje, atehere se paku do ta shprehu mospajtimin tim me dukurite negative, qofshin ato ditore apo shume te vjetra e tradicionale sikurse qe jane te ne shqiptaret.

  Ne aspektin individual kurr nuk i frigohem ndonje gjendjeje te rende (natyrisht ne kompetnca njerzore, ato hyjnore momentalisht po i leme anash), mirepo po te shikohen gjerat globalisht ateher frikohem shume sepse si popull jemi duke shkuar drejt nje humnere te pafund (momentalisht nga kjo humnure po na largon Bashkesia nderkombetare). Keto gjera duhet thene, duhet shtruar si probleme dhe duhet kerkuar zgjidhje per to sa me shpejt, sa s'eshte bere vone.

  Nje mik imi nga Prishtina nje here me tha "...Detyra e pare e shqiptareve duhet te jete formimi i nje ekipi ekspertesh te lemive te ndryshme, pa marre parasysh se sa do te kerkonin para ata, ne menyre qe te gjindet pergjigjja ne pyetjen CKA PO NDODHE ME SHQIPTARET. Pas kesaj i njejti ekip do te duhej te jipte DIAGNOZEN (-AT), dhe ne baze te kesaj te propozonte "ILAQET", rruget dhe veprimet qe te nderrohet kjo gjendje e sidomos ky mentalitet i pamentalitet...". Ky miku im eshte njeri nga shqiptaret e ralle qe ka dhene nje propozim mjaft konkret i cili po te realizohej do te sillte shume te mira per kombin tone.

  Perderisa popujte tjere mirren me llojlloj sondazhesh e anketash edhe per gjerat me banale, ne te gjithe energjine e harxhojme ne krijimin e kengeve e vjershave patriotike e kombetare e (aman-aman) trimerie. Une per veten time po te isha dikushi do te kisha ndaluar (ndalim pozitiv,rekomandim pozitiv, dashamires) per nje periudhe te gjate kohore perdorimin e fjaleve PATRIOT, TRIM. TRIMERI, KOMBETAR, SHQIPTARI..., ne menyre qe truri yne te pastrohet nga keto rrena (genjeshtra) te kulluara, sepse ne pergjithesi, pothuajse nuk ka patriot shqiptar, as trim shqiptar, e as shqiptar qe merzitet per komb e per shqiptari (perjashtime ka po jane shume, shume, shume te pakta). Po te ishte e kunderta gjerat me neve do te qendronin ndryshe apo jo?

  Keto gjera duhet thene (natyrisht jo me kete gjuhen time, por jo edhe larg saj). E verteta shpesh eshte e hidhur, por vlera e saj qendron ne ate se eshte e vetmja gje qe ka vlere, te gjitha tjerat jane mashtrime qe nuk shpien askund, pervec ne humnere te pakthim.

  Dhe ne fund po te kishim zbrazur vetem nga nje plumb per cdo kenge patriotike dmth nje plumb-nje kenge, ne Kosove, ndoshta NATO-ja nuk do te kishte nevoje te intervenoj.

  Pres me padurim vazhdimin e bisedes sone, dhe kisha deshiruar qe ketij diskutimi t'i bashkangjiten edhe shqiptare tjere. Sepse heret a vone zera si imi, besoj, qe do te behen dominant ne hapsiren tone kombetare. Sepse cka eshte teper teper eshte.


  Cdo te mire! Falemnderit edhe nje here ne pergjegjjet Tua.  Administratori
  Administrator
  Posts: 72
  (10/18/00 1:10:21 pm)
  Reply Ky mesazh eshte postuar nga Z. AhmetajS
  --------------------------------------------------------------------------------
  Zoteria me lart e kish postuar kete teme si teme te re por permban te njejten permbajtje me kete teme qe po ai e hapi pak dite me pare. Per te ruajtur estetiken e forumit dhe per tu fokusuar mbi kete teme, une e postova shkrimin e zoterise nen kete teme pa i hequr asnje presje.

  Administratori

  ================================================== =======  FEJA E SHQIPTARIT ESHTE BUDALLAKIA (MARREZIA)

  Nuk ka shume kohe qe e percjelle kete forum, mirepo kam arritur qe te shoh se eshte i qelluar dhe ka diskutime e debate mjaft interesante.

  Ne Forum me pengon vetem thenia "FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA", thenie qe i ka kaluar koha i ka dalur boja, ndersa nga sterperdorimi i stertepert i ka humbur edhe kuptimi (natyrisht nese ka pasur ndonje vlere, boje e kuptim).

  Kjo me ka shtyre qe te bashkangjitem ne kete Forum, parasegjithash. Dhe kete e kam bere duke para shtruar pyetjen "cka eshte shqiptaria?!!??!!!", ne te cilen kam marre pergjigjje te zakonshme, por jo edhe nje definicion te ketij termi qe shqiptaret e kane grisur duke e perdorur.

  Qe dicka te behet fe duhet patjeter te kete se paku "themeluesin", rregullat e asaj feje, ritualet, pataj profilin e personit qe i perkaet asaj feje etj.

  Ju lutem cka eshte SHQIPTARIA, dhe si manifestohet ajo ne jeten tone te perditshme si individ, dhe ne "jeten" e kombit tone?

  Cilat jane rregullat qe duhet t'i plotesoj personi, per tu bere pjestar i kesaj feje dhe si duhet ta manifestoj kete fe?

  Para kujt behet pranimi ne kete fe dhe si jane rregullat e pranimit?....

  Keshtu mund te vazhdoja deri ne pambarim me keso lloj pyetjesh por e di se eshte e kote, pergjigjje me siguri nuk do te marr, sepse nuk ka shqiptar qe i di keto pergjegjje. Pergjegjjet e sterpergjegjura, natyrisht nuk do t'i marr parasysh si pergjegjje.

  Me posht do te mundohem qe ta mbeshtes "subject-in" tim?

  A ka dikund ne bote qe marrezia shpallet si veper shume e larte patriotike dhe me permasa kolosale si te ne shqiptaret. Shembuj tipik te kesaj jane kenget kushtuar ngjarjes ne Londer ne fillimet e ketij shekulli, kur Isa Boletini i nxjerr para fytyres kuburet Lordit. A keni menduar ndonjehere per kete gje apo jo. Pas kesaj "vepre heroike" Anglia jep nje kontribut te jashtezakonshem ne coptimin e tokave tona, sepse kane menduar ata (anglezet) se kur udheheqesi i tyre eshte aq i "menqur", mund te mirret me mend sa te "menqur" jane shqiptaret tjere. Keto kenge kendohen sot e kesaj dite dhe thuaja perdite komponohen tjera sepse kjo "ngjarje" eshte me te "vertete" per te gjithe shqiptaret, sepse budallakia eshte frymezim per ne.

  Shembuj te tille ka mjaft, por per fillim po ndalem ne vetem kete si kryeshembull i kryebudallellekut kombetar shqiptar.

  Ne fund ju kisha lutur qe te mos reagoni ne menyre euforike ne kete shkrim. Por lexoni deri ne 10 (dhjete), merreni pak fryme, mendoni e tek atehere pergjigjuni


  Administratori
  Administrator
  Posts: 73
  (10/18/00 1:27:17 pm)
  Reply C'ka eshte Shqiptaria
  --------------------------------------------------------------------------------
  Si fillim, dua te them se arsyeja qe po u pergjigjem shkrimit tuaj eshte se ky shkrim atakon formulen e pagezimit te ketij web site. Eshte teme qe e kam trajtuar dhe here te tjera dhe po e marr mundimin te shpreh qarte kendveshtrimin tim.

  Cdo te thote te shohesh ne sy realitetin?
  -----------------------------------------
  Te shohesh ne sy realitetin shqiptar eshte hapi i pare. realiteti shqiptar eshte gati i pashprese, me i zymte nuk behet. Krahas faktorit te huaj qe asnjehere nuk ka folur shqip, krahas historise se hidhur dhe te shkuares dramatike, shqiptaret vuajne edhe percarjen midis tyre qe si sponsor ka te huajt dhe ideologjite e trasheguara. Pra ne jemi nje popull i lashte qe ende nuk eshte KOMB, i varfer, te prapambetur dhe ende pa identitet kombetar.

  Te ngrihesh mbi realitetin apo te behesh skllav i tij?
  ------------------------------------------------------
  Ne rradhe te pare me duhet te theksoj fort, se Shqiperia eshte ne ate gjendje per shume arsye dhe barra me e madhe e fajit bie mbi vete ne shqiptaret, mbi ty e mbi mua. Ne i sjellim Shqiperise turpin edhe nderin, gezimin dhe fatkeqesine. Ketu ndodh edhe ndarja e madhe midis shqiptareve. Te jesh shqiptar do te thote te jesh i pergjegjshem per gjithcka qe ndodh ne vendin tend. Kjo shprehet ne 2 forma:

  1. Indiference
  2. Idealizem

  Ne grupin e shqiptareve indiferente futen te gjithe ata qe ikin nga Shqiperia dhe nuk duan ta kthejne koken pas. Ata qe e kane per turp te jene shqiptare, ata qe flasin ne gjuhet e botes dhe harrojne shqipen qe u fal nje pjese te identitetit shqiptar. Jane ata qe u flasin shqiptareve me fjale te medha si "Demokraci", "Modernizim", "Reformatore", "Te moderuar", etj etj dhe ne nje fare menyre i shesin shqiptaret si popull te prapambetur. Ne kete grup futen ata qe nuk e dine cdo te thote te jesh shqiptar, ata qe nuk i pranojne pergjegjesite kombetare dhe kur flasin per Shqiperine duket sikur nuk flasin per token e vet, por per nje vend afrikan. Jane ata qe edhe pse nuk kane dhene asgje per vendin e tyre, cuditerisht kerkojne shume prej shqiptareve te tjere. Po nuk mblolle nuk ke as te drejte te korresh! Keta njerez nuk kane te drejten morale te flasin per Shqiptarizem pasi qe te flasesh per Shqiptarizem duhet te kish dhene nje kontribut sado te vogel popullit dhe vendit tend.

  Te tille njerezve une do tu lutesha te vazhdonin te jetonin te qete jeten e tyre dhe nese nuk jane ne gjendje te japin nje kontribut per mire, te pakten te mos vrasin shpresen edhe te atyre qe kane besim tek dite me te bardha per kombin shqiptar.


  Idealizmi manifestohet hapur tek brezat e rinj te shqiptareve. Tek ata studente dhe kryesish emigrante shqiptare qe e kane provuar te jetojne larg vendit te vet dhe ja dine tashme vlerat tokes Meme. Dikush mund te dali e ti quaje keta njerez "Idealist te verber" ose "budallenj" por une do ti kujtoja zoterise se po te mos kish idealiste kjo bote do te ngelej ne vend dhe nuk do te njihte NDRYSHIM. Te jesh idealist do te thote te mos behesh skllav i realitetit shqiptar por te besh te pamunderen brenda aftesive te secilit per te sjelle nje ndryshim per mire. Shqiptaret idealiste jane shqiptaret patriote qe besimin tek nje e ardhme me e mire per Shqiperine e shprehin ne kontributin vetmohues qe ata japin per te sjelle kete ndryshim. Eshte kjo arsyeja qe te postova fjalet e Qiririt me siper pasi Shqiptarizma nuk vdes kurre dhe drita e Qiririt te Naimit ka ndricuar dhe do te ndricoje brezat. Nuk ka rendesi se sa shume apo pak do te arrijne patriotet shqiptare, e rendesishme eshte shembulli i SAKRIFIKIMIT PER NJE CESHTJE ME TE MADHE SE DESHIRAT EGOISTE TE SECILIT PREJ NESH. Keta jane per mua SHQIPTARET E VERTETE te cilet kane te drejten te flasin per Shqiptari.

  Ky qe kendveshtrimi im i plote mbi kete ceshtje!

  Gjithe te mirat!  Edited by: Administratori at: 10/21/00 8:37:36 am

  ahmetajs
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 5
  (10/19/00 6:08:13 am)
  Reply cka eshte shqiptaria!?!?!??!!!-ADMINISTRATORIT
  --------------------------------------------------------------------------------
  nuk do te debatoj ne lidhje me temen, por shpreh mospajtimin tim ne postimin e dergeses sime te fundit ne kete "rubrike".

  Cka eshte me keq tash si inicues i "Feja e shqiptarit...", ne forum paraqitet nje person tjeter me ID flamur.

  Te lutem ndreqe gabimin, ose mirrja, te drejten flamur-it qe te paraqitet si inicues. Sepse ne te kunderten do te dal se une nuk paskam te drejt te inicoj "temen" e permendur, ndersa flamuri paska.

  Besoj qe "gabimi do te permiresohet.

  Do te debatojme pasi qe kjo te jete rregulluar, dhe deri sa ta plotesosh pergjegjjen.

  Cdo te mire!

  Administratori
  Administrator
  Posts: 74
  (10/19/00 10:11:10 am)
  Reply Postuar nga zoteria me emrin Flamur
  --------------------------------------------------------------------------------

  MOS HAPNI TEMA TE REJA KUR ATO I KA HAPUR DIKUSH TJETER PARA JUSH, MENDIMIN TUAJ SHUME MIRE MUND TA RENDITNI NEN ATE TEME. KJO PER ARSYEN SE DEMTON ANEN ESTETIKE TE FORUMIT.


  Administratori

  ================================================== =====

  Kjo fraze duket si shume vjeter.Dhe ashtu eshte me te vertete.Eshte mbi 100 vjecare.Eshte perdorur deri ne grisje thote dikush.Mbase ka te drejte,ashtu sic e drejte qe te vazhdoje te perdoret akoma nese i ben pune akoma njerzeve.Kjo fraze eshte shkruar ne nje kohe te caktuar dhe ishte pjese e nje lufte te caktuar dhe kjo lufte ishte moslejimii coptimit te vendit dhe bashkimi kunder atyre qe donin eleminimin e kombit.Shqiptaret ne te gjitha kohrat nuk e kane kuptuar kete fraze si nje fraze ateiste qe i shnderronte ata ne nje popull pa fe por i mesonte ata per te qene pragmatiste ne luften e mbijeteses si komb. Kjo fraze e famshme e Vaso Pashe Shkodranit e nxjerre nga nje vjershe e vogel e tij eshte perdorur me sukses vetem per qellime te mira per te treguar qe atdhetaria ( shqiptaria)eshte mjeti qe ne na bashkon se mjerisht duke mos qene unik ne fe kollaj fare mund te shkermoqeshim perpara me te forteve.Dhe shqiptaret pavarsisht nga zymtesia ekonomike e momentit jane ne rruge te mbare politike qe eshte dhe pararendese per ngritjen ekonomike.

  Belami
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 97
  (10/19/00 1:34:25 pm)
  Reply Shqiptaria ky term i keqperdorur
  --------------------------------------------------------------------------------
  Them se ky term eshte shperdorur sepse e gjej te perdorur me vend e pa vend.Psh kete term e perdoren ata qe jane kunder fese,bile ketu gjejne nje frymezim te madh,nga ana tjeter kete e perdoren ata qe jane kunder percarjes fetare.
  Kjo fraze u perdor nga studiuesit Marksiste-Leniniste per ti thene popullit se ne jemi nje komb pa fe dhe se Bibla ose Kurani duhet te zevendesohen nga Kapitali.Nga ana tjeter kete term e perdoren edhe Patriotet Shqiptare kur me njeri tjetrin lidhnin Besa_bese.Duke qene i perdorur me fanatizem nga dy kahe te kunderta ne mendime (reth Fese)ky term shperdorohet ne menyre krejt te pamatur.
  Ky varg i nxjere nga Poema e Vaso Pashe Shkodranit eshte mare gjithmone i shkeputur nga pjesa tjeter e poemes.I ngjan si nje dege te thare te shkeputur nga trungu.
  Le ta analizojme kete varg te ndihmuar edhe nga vepra tjeter e Vaso Pashes,nga romani "Bardha e Temalit"
  Besoj se ata qe e kane lexuar nuk e kane te veshtire te analizojne sic duhet kete varg.E kam fjalen per percarjen fetare qe ekzistonte ne ate kohe ne Shkoder dhe rethinat e saj,e pse jo ne te gjithe Shqiperine e atehershme.
  Ne nje moment ne romanin "bardha e Temalit" nje mysliman vret nje katolik per nje arsye qesharake,pas kesaj ede nje katolik vret nje mysliman dhe gjithcka mbyllet me kaq.Nje me nje gjaku u la.Dhe e gjithe kjo tragjedi ishte per qimen e Muhametit apo per gjakun e Krishtit.
  Per mendimin tim edhe ky varg i poemes O moj Shqypni ngrihet ketu,mbi percarjen fetare dhe jo mbi idene nese ka Perendi apo jo.
  Kjo ishte dicka mbi termin Shqiptari ne nje kendveshtrim
  paksa te cuditshem,them keshtu pasi personi AhmetajS e mori kete varg nga konteksti i tij edhe e keqperdor.
  Zoteri ne qofte se e keni fjalen per Shqiprarizem ndaheni kete nocion nga vargu Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria,sepse atje behet fjale per ceshtje reth besimit.
  Ndersa ne nocionin Shqiptarizem behet fjale per KOMBESI.
  Feja edhe Kombesia nuk jane e njejta gje.


  Edited by: Belami at: 10/19/00 11:22:48 am

  violetsx
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 11
  (10/22/00 12:43:50 pm)
  Reply Re: cka eshte shqiptaria
  --------------------------------------------------------------------------------
  Shqiptaria jemi ne dhe ne jemi ata qe shkruajme dhe flasim se cfare eshte. Kjo eshte shqiptaria qe shkuraj dhe flas une..www.geocities.com/violetsx/flamuri.gif

  ahmetajs
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 8
  (10/23/00 6:19:57 am)
  Reply SHQIPTARIA KY TERM I STER KEQPERDORUR
  --------------------------------------------------------------------------------
  Ne reagimin e z. Belami, shihet nje qasje mjafte e mire e temes qe po shtjellojojme. Z. Belami, bene perpjekje (dhe ia del me sukses), qe nga nje aspekt ta sqaroj termin "Shqiptaria". Kjo eshte per lavdate per dallim nga "pergjegjesit" tjere, te cilet pervec disa frazave te stervjetra e sterperdordorura nuk shkojne me larg.
  Z. Belami me "akuzon" se paskam perzier nocionet e kuptimet, por ajo ka ndodhur me intervenimin e Administratorit qe nje teme te vecante "FEJA E SHQIPTARIT ESHTE BUDALLAKIA (MARREZIA)", e ka postuar ne kete rubrike: "cka eshte shqiptaria?!". Per kete shkak ka ndodhur nje "mosmarreveshje" e kuptimeve e nocioneve.
  E tash t'i kthehemi temes!
  Problemi i "shqiptarise" dhe i "feja e shqiptarit...", nuk eshte problem i Vaso Pashes, dhe po ta shihte ky (V.P) se si perdoret ky varg dhe nga kush perdoret dhe sa i demshem eshte bere (pa fajin e tij), me siguri se do ta ndiente veten shume keq.
  Ne reagimin e z. Belami, shihet nje qasje mjafte e mire e temes qe po shtjellojojme. Z. Belami, bene perpjekje (dhe ia del me sukses), qe nga nje aspekt ta sqaroj termin "Shqiptaria". Kjo eshte per lavdate per dallim nga "pergjegjesit" tjere, te cilet pervec disa frazave te stervjetra e sterperdordorura nuk shkojne me larg.
  Z. Belami me "akuzon" se paskam perzier nocionet e kuptimet, por ajo ka ndodhur me intervenimin e Administratorit qe nje teme te vecante "FEJA E SHQIPTARIT ESHTE BUDALLAKIA (MARREZIA)", e ka postuar ne kete rubrike: "cka eshte shqiptaria?!". Per kete shkak ka ndodhur nje "mosmarreveshje", e kuptimeve dhe nocioneve dhe "keqperdorim" i tyre (pa fajin tim).

  E tash t'i kthehemi temes!
  Problemi i "shqiptarise" dhe i "feja e shqiptarit...", nuk eshte problem i Vaso Pashes (sepse nga reagimi po del se une mendoj ashtu), dhe po ta shihte ky (V.P.) se si perdoret ky varg dhe nga kush perdoret dhe sa i demshem eshte bere (pa fajin e tij), me siguri se do ta ndiente veten shume keq. Natyrisht, kur e hapa kete teme, nuk kam pasur qellim qe te sulmoj askend e aq me pak ndonje vlere tonen (nese e kemi).
  Qellimi im eshte qe te fillohet diskutimi per disa tema te cilat jane tabu tema nder ne dhe te mundohemi t'i lidhim disi realitetin praktik, ose sjelljen praktike tonen me ato gjera qe i proklamojme ose deklarojme qe i kemi.

  Per shembull:
  -THEMI QE JEMI TRIMA, E VERTETA ESHTE KREJT NDRYSHE. Nga nje territor shume i madh qe kishim jemi tkurrur nga trimeria jone ne nj territory shume te vogel. Pastaj fenomeni i hakmarrjes e deshmon me se miri “trimerine tone te madhe”. Hakmarrja, duhet cekur, eshte legjitime, mirepo si e kane bere ate shqiptaret, deshmon per “trimerine” e tyre. Te shqiptaret nuk kerkohet dorasi (kryesi) i vepres, por kerkohet pika me e dobet e familjes se tij. Keshtu vritet ne shumicen e rasteve djali i vetem, jetim i ri dhe i cili nuk ka lidhje me vepren e kryer. Hakmarrja behet nga pusia ne menyren me mizore etj.

  -THEMI QE KEMI LUFTUAR SHUME-GENJESHTER E KULLUAR APO JO. Po te kishim luftuar aq shume sa themi nuk do te ishim ne gjendjen ne te cilen jemi sot apo jo?

  -THEMI SE KEMI IDENTITET TE FORT KOMBETAR-MASHTRIM I MADH. Shikoni lajmet qe vijne nga Tirana (radio apo tv), aty degjon nje melodi te “bukur italiane” ne te folurit shqip. Lehte mund te bindeni ne kete nese levizni satelitin nga nje program ne tjetrin. Pastaj shqiptaret posa dalin nga rrethina e vet asimilohen shume leht, pastaj marrin mbeturinat e kultures se huaj qe jane hedhurina dhe nuk kultivohen me askund. Neqoftese kemi identitet aq te forte le teme thote dikush ndonje veper shqiptare me permasa boterore (ndertese, veper letrare (perjashtoni Kadarene ju lutem), zbulim shkencor etj.). Natyrisht keto vepra duhet te jene krijuar ne tokat shqiptare dhe krijuesit te kene jetuar ne ato toka.

  -THEMI SE KEMI BESE- RRENE E KULLUAR- ma merr mendja qe s’ka nevoje per ndonje koment!

  Themi e cka nuk themi e cka nuk flasim. Me rendesi eshte te flitet, veprat per ne jane te dores se dyte. A e keni verejtur se te ne shqiparet thuhet “eee cka ka thene filani, e cka tha filani, e foli filani”, e shume rralle “ cka ka bere filani, krijoj filani”.

  Pra si perfundim une jam qe te flitet me pak, sidomos mos te perdore termat qe i kam cekur gjate ketij debati. Ta shikojme gjendjen reale dhe te fillojme prej saj (dmth prej 0-zeros) dhe te shkojme perpara. Ai qe do ta filloj kete i pari une do ta quaj trim, patriot, pjestar i shqiptarise e keshtu me radhe.

  Cdo te mire!  LiloLabja
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 41
  (10/23/00 11:00:08 am)
  Reply Ahmetaj - krize identiteti
  --------------------------------------------------------------------------------
  I nderuar zoteri

  Nuk e di nese mendon per veten ne kete menyre apo deshiron te pergjithesosh keto qe ke shkruar aty. Une jam shqiptare po nuk nuk futem dot ne keto kallepet qe ke percaktuar me lart. Gjithashtu nuk mund te pranoj qe shenje e identitetit tim eshte 'budallakia'. Eshte ne fakt mekat qofte dhe te mendojme keshtu kur dihet qe shqiptaret ne shekuj kane luftuar per ruajtjen e ketij identiteti dhe ia kane dale me sukses. Ne me te vertete jemi zvogeluar ne siperfaqe por ia kemi dale me sukses te ruajme Gjuhen (e vetmja e ketij lloji ne bote!), Zakonet, Folklorin, Traditat. Keto nuk jane arritur pa lufte, trimeri dhe zgjuarsi.

  - Trimeria - Ka nevoje te permendim shume trima shqiptare qe nga koha e Ilireve, Turqve, Luften kunder Nazizmit, luften per demokraci si dhe deri tani se fundi luften qe u be ne Kosove. Une per vete nuk e mohoj dot gjakun e shume te reneve ne qindra, mijera vjet histori shqiptare. Sa per gjakmarrjen mos harro qe jo c'do shqiptar eshte nga krahinat ku ajo egziston dhe si e tille as nuk mund te njihet si shenje e identitetit tone.

  - Sa per kulturen qe kemi dhe cfare i kemi dhene botes ajo dihet. Kemi dhene qe ne kohen e grekeve e romakeve. Kemi kontribuar qe ne perandore qe i kane sherbyer romes e deri ne mbreter (ne fakt mbretereshe) qe e perballoi Romen. Kemi kontribuar gjate kohes se Turqise si brenda dhe jashte vendit dhe nuk ka rendesi se ku jetuan keta njerez por se kujt i sherbyen ata. Me qe ra fjala vete Pashko Vasa te cilin ti e permend nuk ka jetuar ne Shqiperi. Kjo mund te thuhet per vellezerit Frasheri, Karl Gega, Aleksander Moisi, Fan Noli, Faik Konica, Viktor Eftimiu, Nene Tereza e deri tek nje numer i madh shkencetaresh e artistet qe sot jetojne jashte por kontribuojne per Shqiperine. Nje shembull modest eshte qe shumica dermuese e shqiptareve qe kane shkuar per studime jashte kane shkelqyer. Dhe kjo eshte shume domethenese sidomos ku ke parasysh nivelin e vendit se nga vijne. Dhe mos harrojme qe deri njerez si Kadare sot jetojne dhe punojne jashte por s'kane hequr dore nga qenia shqiptare.

  - Sa per bese dhe zemer te madhe, shembulli me i thjeshte eshte ai i dy viteve me pare kur edhe shqiptari me i varfer i hapi dyer per refugjatet kosovare qe erdhen ne Shqiperi.

  Shqiptar
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 592
  (10/24/00 10:44:30 am)
  Reply Tamam krize identiteti
  --------------------------------------------------------------------------------
  Zoteri Ahmetaj,

  Pasi lexova shkrimin tuaj te fundit, mu krijua pershtypja se ju jeni nje njohes i ceket i historise shqiptare, ashtu sic e keni marre si te falur me lindjen "Shqiptarine".

  Une jam nje njohes relativisht i mire i historise shqiptare dhe me aq sa e njoh ate, mua nuk me cudit fakti qe jemi ketu ku jemi si popull, por i kam perseritur vetes me qindra here:

  "Eshte gati e pabesueshme, qe ende ka nje popull shqiptar qe ruan gjuhen, traditat dhe zakonet e veta dhe jeton ne trojet e te pareve."

  Asnje komb nuk ka vuajtur me shume se shqiptaret pasi asnje komb nuk eshte i lashte sa shqiptaret. Une do tu lutesha qe perpara se te merrnit guximin e ta barazonit Shqiptarine me "BUDALLAKINE" beni mire ti beni pyetjen vetes:

  Cdo te thote te jesh shqiptar?

  Kur ti pergjigjesh kesaj pyetje, atehere merre mundimin te shkruash edhe mbi Shqiptarine, pasi sic e tha dhe LiloLabja nuk eshte Shqiptaria ne krize, por jeni ju ne krize identiteti.

  Gjithe te mirat!


  Edited by: Shqiptar at: 10/24/00 7:47:04 am

  ahmetajs
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 9
  (10/26/00 6:10:00 am)
  Reply LiloLabja&Shqiptar perfaqesues te BUDALLAKISE
  --------------------------------------------------------------------------------
  Ndoshta une kam "krize identiteti", cka mund te jete shenje e mire, sepse organizmi im po lufton kunder gjendjes epidemike ne te cilen ndodhet, ndersa ju dy per fat te keq jeni perfaqesues te denje te BUDALLAKISE sone tradicionale, cka dmth se keni identitet te forte tradicional, per cka nuk ju akuzoj, sepse prej kesaj semundje vuajne me se 90% e shqiptareve. Mirepo beni perpjekje qe te sheroheni sa me pare.

  Une nuk e di cfare t'iu them pervec se A JENI TE VERBER E TE SHURDHER, APO JENI AQ INJORANTE SA QE KENI HUMBUR LIDHJEN ME REALITETIN?!?!

  LiloLabe, vet shkrimi juaj verteton tezat e mia.
  "Gjakmarrja nuk eshte shenje e identitetit tone", po cfare shenje, e kujte na qenka te lutem. Mos mu pergjegj se kete na e kane lene te huajte.
  Trimeria (kur permened kete fjale me vie neveri) eshte prezente te ne vetem ne kenge patriotike (idiotike), e jo ne zemrat tona dhe ne veprimet tona. Ju lutem qe te dyve, qe hiqeni si shume te menqur, qe te beni nje "sondazh" dhe te shihni a ka kund kaq shume kenge patriotike. Nese doni qe te mos mundoheni une po ua them qe s'ka. Me siguri ne kemi kenge patriotike sa ka e gjithe bota e mbetur.

  Nje fjale e urte thot "KUSH PER CKA FLET-LAVIRJA (PROSTITUTKA) PER NDERIN (MORALIN)" dmth edhe ne flasim e kendojme me se shumti per ate(o) qe se(i) kemi: TRIMERINE, NDERIN, MORALIN etj. etj.

  Po, po LiloLabe ne u kemi dhene te huajeve (cka verteton budallakine tone), por cka i kemi dhene vetes sone, kombit tone, vendit tone, shoqerise sone. Cka eshte me e keqja te gjithe keta "dhenes" jane pervetesuar nga "marresit" dhe e gjithe bota i njeh si pjestare te "marreseve".

  Z. Shqiptar, nuk e mohoj se je njohes i mire i "historise" sone (e jo vetem i "histories" por i te gjitha lemive qe shtjellohen ne kete forum), mirepo me mire ishte te behesh njohes i mire i genjeshtrave tona historike. Te lutem lexo ndonje historian te huaj (sa me shume aq me mire) qe ka shkruar per neve dhe shihe se ku jemi, ku kemi qene e cka kemi bere (Njeriu i menqur gjithemone i merr ne konsiderate gjerat qe thuhen per te e mendimet e tjereve, e jo si ne shqiptaret knaqemi me "historine" tone, duke fajesuar te tjeret per mosveprimin tone e budallalleqet tona).

  Ketu po ju jap nje shembull qe permbane tezen time.
  Ne Kosove tani kemi nje administrator te huaj ne krye te Universitetit, i cili keto dite ua ka thene troc profesoreve tane se tekstet e tyre universitare mund vetem te shfletohen(??!!??) e jo te mesohet e studiohet prej tyre, dhe ka marre vendim qe tekstet per Universitetin tone ne Kosove te perkthehen ne shqipe nga Universitetet e huaja-evropiane. Kjo do te duhej bere edhe ne Tirane, patjeter. A e dini ju se ku eshte me se veshtiri te mbarohen studimet? Ne Kosove eshte pergjegjja. A e dini se ku fitohet me se paku dije nga studimet universitare? Natyrisht ne Kosove dhe ne Shqiperi. A e dini ju se me cilat planprograme studiohet ne Kosove? Me ato jugosllave (serbe). Dallim ka ve tem ne "HISTORINE" tone te "Fameshme". Ne Shqiperi nuk kam qene, mirepo e di qe disa kolege kane doktoruar per nje periudhe nje apo dy mujore atje.

  Mjaft me IDENTITISTA! Zgjohuni nga kjo gjendje qe ka pllakosur popullin tone! Dilni me mendime qe pikesepari do t'i detektojne problemet tona te shumta! Pas detektimit te tyre duhet gjetur shkaqet qe i sollen ato probleme. Pastaj ato shkaqe duhet eliminuar, me cka problemet do te vdesin, sepse u jane prere rrenjet. Dhe tek pas ketyre veprimeve tona, duhet filluar "ndertimin" e identitetit dhe vlerave tona qe do te jene origjinale shqiptare, me cka do te shquhemi dhe dallohemi nga popujt e tjere. Dhe tek atehere do te na dalin aq qesharak termat SHQIPTARI, TRIMERI, NDER, PATRIOTIZEM, BESE (natyrisht qesharak ne menyren se si kemi perdorur ne e jo se termat si terma jane vete qesharak).
  Kur te zgjohemi nga ky gjume mijevjeqre me tere "shkelqesine" e vet do te paraqitet BUDALLAKIA JONE, mirepo atehere, shpresoj, se do te bejme shaka ne llogari te saj, edhepse na ka kushtuar (dhe po na kushton ) shume shtrenjte, dhe do ta pyesim veten se a eshte emundur qe te kemi qene aq te marre per periudha mijevjecare?!

  Une e di se cka do te thote te jesh shqiptar (pikerisht per kete po i beje keto shkrime), por te lutem ma "begato" dijenine me definicionin tend nese bene.

  Cdo te mire, njerez me "identitet" te forte!

  Dhe ju lutem shkruani, provoni kete ta beni me fakte me nje qasje te re e jo te ndryshkur tradicionale!  Shqiptar
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 600
  (10/26/00 12:52:46 pm)
  Reply Te jesh a te mos jesh shqiptar?!
  --------------------------------------------------------------------------------
  Zoti Ahmetaj,

  Ti "sulmon" me guximin e budallait "Shqiptarine" qe nuk lindi sot por ka lindur me shqiptarin e pare qe jetoi mbi toke, dhe ju e barazoni me "Budallakine". Eshte e drejta juaj te mendoni keshtu, por nga ana tjeter une nuk e kuptoj se ku doni te dilni me kete "sulm". Nese une e shume te tjere qe mendojne si une jane "budallenj" te lutem na ndrico pak ti se si duhet te jemi. Pra Z. Ahmetaj, nje teze nuk hidhet poshte me llafe por me Anti-teze qe jep nje rrugdalje tjeter per krizen shqiptare. Ju nuk e beni kete por mjaftoheni me fjale histerike ne drejtim te atyre qe Shqiptarine nuk e shohin tek llafet por tek veprat. Eshte e lehte te hedhesh balte e te ofendosh por nuk eshte aq e lehte te ofrosh zgjidhje.

  Une perseri jam i bindur qe ti nuk ke te drejte te flasesh per Shqiptarizem pasi nuk je shqiptar. Fakti qe flet shqip nuk te ben shqiptar dhe sa me shpejt ti pergjigjesh kesaj pyetje, aq me shpejt ti do ta kuptosh e ndjesh SHQIPTARINE. Nuk mund te flasesh per SHQIPTARINE kur nuk e di se cdo te thote te jesh shqiptar. Prandaj une do marr mundimin te te bej te qarte ty dhe shume te tjereve se cdo te thote te jesh shqiptar.

  Do ta postoj kete shkrim se shpejti kur te gjej kohe.

  SHQIPTARIA ESHTE PER ATA QE KANE GJAK SHQIPTARI!

  (pasi jo te gjithe qe flasin shqip jane shqiptare)


  ahmetajs
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 11
  (10/30/00 3:34:22 am)
  Reply O "Shqiptar" o i mjere
  --------------------------------------------------------------------------------
  Vet fakti qe me se 50% e "punimeve" ( pardon COPY-PASTE punimeve)ne kete forum jane tuat, tregon guximin e budallait qe ke ti, e jo une.
  Beju nje veshtrim ketyre COPY-PASTE punimeve tua e atehere shiko veten ku je o shqiptar budallaj.
  PO vetem i verberi, ose ai qe nuk di shkrim lexim ose qe truri i tij nuk perpunon shkrimin e leximin, mund te bej pyetje se ku e kam une fjalen e cka dua te them. Merr guximin e lexoj edhe nje here nese do dhe atehere ndoshta (edhepse s'e besoj) do ta kuptosh se ku e kam fjalen.
  Sa i perket veprave per shqiptarine, une kam bere per nje vit me shume se ti per krejt jeten. Kete e them se po shihet qe je vetm nje fjalaman i mjere e asgje tjeter, dhe vetes ia rrite "vleren" me futjen e hundes sate ne cdo problem duke menduar se je ekspert.

  Dhe ne fund:

  SHQIPTARIA ESHTE PER ATA QE KANE TRU GOMARI (sikurse ke ti)

  Centauer2000
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 67
  (10/30/00 4:21:30 am)
  Reply Shqiptaria ky term i keqperdorur
  --------------------------------------------------------------------------------
  Shqiptarizma nje nder apo nje budallallek?!
  Megjithese per mendimin tim edhe Shqiptari edhe Ahmetaj kane te drejte deri diku ne shtjellimin e ketij nocioni.
  Gjaknxehtesia qe i ka kapur te dy keta diskutuese eshte pjese e asaj qe ne diskutojme.
  Ndersa zoti Ahmetaj e quan Shqiptarine nje budallallek ai duhet te kerkoi ndjese dhe te perpiqet qe te gjeje ne fjalorin qe posedon nje fjale tjeter me afer realitetit.
  Pak me pare ju thashe se Zoti Ahmetaj ka edhe ai te drejte,pse e them kete.Ja disa arsye,ne Shqiptaret mburemi
  (me vete sigurisht) se kemi bere revolucionin grek duke liruat greket nga zgjedha osmane.Kjo eshte nje e vertete historike qe greket e hedhin poshte me nje fjale:Si ka mundesi qe ju na cliruat ne edhe nuk cliruat veten tuaj.
  ne vitet pas Shpalljes se Pavarsise kemi kryengritjet e Haxhi Qamilit qe kerkonte te sillte perseri ne Shqiperi autoritetin e Sulltanit.Shume gjak u derdh kot mes Shqiptareve,them kot sepse Shqiptari derdhi gjak Shqiptari
  ne vend qe te perpiqeshin te clironin Kosoven apo Camerine.
  Me duhet te vij ne nje fjale te Enverit ne nje kongres ku ai thote :kemi te pranishen ketu vellezerit tane kineze dhe "miqte" kosovare.Pra kinezi aziatik per ne qenkish vella edhe Kosovari MIK.Mora 3 shembuj te ndare ne histori qe i perqasen shprehjes se ne Shqiptaret jemi te dobishem per boten dhe jo per veten tone,qe shume mire zoti Ahmetaj do ta perdorte ne mbeshtetje te tezes se tij dhe jo duke e identifikuar kete fatkeqesi me Badallallek si shprehet.
  Teza qe ngre zoti Ahmetaj me ngjan me nje paralele te Konices ku ai identifikon Naim Frasherin si nje poet i tame-tameve.
  Pra une e mbeshtez deri diku zotin Ahmetaj ne ide por i them se here tjeter duhet te jete me i sakte ne epitetet qe perdor dhe pak me i matur.
  ......vijon

  ahmetajs
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 13
  (10/30/00 9:28:29 am)
  Reply re: Centauer2000
  --------------------------------------------------------------------------------
  Centauer2000,

  Kete teme nuk e kam hapur, qe te flasim per gjera te cilave u ka dalur boja. Natyrisht as qe kam menduar qe te fyej dikend e aq me pak te perdor fjale cfare me detyruan t'i perdor disa "forumiste" (dy prej tyre).
  Nese dicka kam inate, atehere ajo eshte mendjemadhesia dhe shikimi nga lartesia sic e ben kete Shqiptar-i, i cili u shet mend te gjithe njerezeve qe marrin pjese ne kete forum. E cka eshte me e keqja perdore frazat me te sterperdorura e bile e pse mos ta them IDIOTIKE (gjak shqiptari..., ...rrjedh neper arterie..., etj.)

  Por mjaft me me kete Shqiptar (po te ishte i menqur do te perdorte tjeter ID), por t'i kthehem qellimit tim te hapjes se kesaj teme:

  Para se gjithash, mendoj se populli yne, ose te them me bute, pjestare te popollit tone kane bere aq marrezira, ose me bute gabime, dhe ne sot po i vuajme pasojat. Cka eshte me tragjike, edhe ne si pasardhes shkojme ne rrugen e tyre dhe marrezirat i shpallim si "ngjarje historike" te nje vlere te pamohueshme dhe shume te rendesishme per zhvillimin tone.

  Ja disa shembuj:

  1. KUR U FORMUA LIDHJA E PRIZERENIT-sa kohe para fillimit te Kongresit te Berlinit? Nuk eshte cudi qe ne Kongres kane pyetur "kush jane keta shqiptaret". Dhe a ka pyetur kush nga ne Amos jane vonuar pak me formimin e kesaj Lidhjeje dhe parashtrimin e kerkesave.

  2. Kush i nxori kuboren lordit para hundeve ne Londer, dhe kjo sot perkujtohet si ngjarje e madhe e SHQIPTARISE?

  3. Sa delegacione kane perfaqesur Shqiptaret ne Konferencat e ndryshme nderkombetare kur jane vendosur fatet e kombeve (psh Versaj)

  4. Nje vit e gjysem, amerikanet dhe evropianet jane munduar te unifikojne shqiptaret e Kosoves dhe nuk ja kane arritur (1998-1999).

  5. Kush i shuajti organet e shtetesise se Kosoves, ye cilat "funksiononin" nen okupimin serb, ndersa ne liri u shuan. Ato u shuan nga vete shqiptaret per inat te njeri tjetrit, duke e qujtur veten "patriot", "shqiptar", "trim", ndersa tjetrin "tradhetar", "qyqar", "hajn" dhe anasjelltas.

  6. Pas hyrjes se NATO-s, ne Kosove jane vrare me shume se 1000 (njemije) shqiptare nga vet shqiptaret, per gjerat me banale: per nje lokal te vogel serbi, per perkatesi partiake, ose "pse ma ke zene udhen" etj. etj.

  Ka shume keso SHIPTARI (VEPRA TE SHQIPTARISE), por vetem keto mjaftojne qe ta vertetojne tezen time Sghqiptaria=Budallaki (natyrisht e perdorur ne kontekst te asaj qe thash me larte)


  CDo te mire!

  Centauer2000
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 68
  (10/30/00 3:07:43 pm)
  Reply Re: re: Centauer2000
  --------------------------------------------------------------------------------
  AHMETAJS per dijenine tende me lejo tju them se Centauer2000=Belami.
  Dua tju them se vertete Bismarku tha se Shqiperia eshte "nje shprehje gjeografike ne harte" por me thoni a i besoni ju kesaj?Ne krahasim me Angline ,italine apo Gjermanine ne vertet mund te jemi nje komb i vogel si eshte Greqia,Serbia apo Mali i Zi.Por mos haroni se ne jemi te vetem dhe nuk kemi pasur miq si Greqia Francen,Serbia Rusine etj.Kjo na ka demtuar ne rjedhen historike,sepse neper koferenca nuk kemi pasur ndihme nga te medhenjte.
  Jugosllavine e krijoi Franca dhe Rusia ndikoi qe Serbise ti hapej ruga per ne Adriatik.Nuk ishte pak kjo per nje shtet
  qe ndihmohet nga dy fuqi si keto.Nga ana tjeter kemi mareveshje mes Italise dhe Greqise per te ndare Shqiperia.
  Mareveshja e Korfuzit Titoni_Venizello,ja dhe nje tjeter ndihme per Greket,ne kurizin tone.
  Sa per dijeni republika e Shqiperise se sotme jeton ne saje te Mbeshtetjes qe prsidenti Amerikan Willson i dha pas Lufte.Ajo qe me ben krenar eshte se ne ede te vetem pa mbeshtetjen e askujt kemi mundur te ekzistojme mes nje lufte te ashper per ekzistence.
  Ede nje dicka tjeter mos e interpretoni historine me mendimet e sotme sepse koha kur kane ndodhur ka qene me e ashper sesa sot.Politika e atehershme nuk behej ne Konferenca apo samite por ne prapaskena.
  Nje fakt qe dua tju permend eshte se Polonise Gjermania me Rusine i kane mare reth 100.000 km2 teritor.Kjo ndodh me kombe qe jane pa ndihmen e te Fuqishmeve.

  Shqiptar
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 641
  (11/2/00 2:31:52 am)
  Reply Kur nuk e di cdo te thote te jesh shqiptar
  --------------------------------------------------------------------------------
  Madheshtia e Shqiperise qendron tek fakti se nje komb kaq i vogel i ka dhene kaq shume njerezimit ne te gjitha civilizimet aqsa edhe kombe shume here me te medha na kane patur zili.

  Kujto Pirron e Epirit
  Kujto Konstandinin e Madh
  Kujto Leken e Madh
  Kujto Gjergj Kastriotin
  Kujto Nene Terezen

  Keta nuk jane "idhuj shqiptare" por jane idhuj boterore qe i respekton e nderon mbare bota e njerezimi. Te gjithe ishin shqiptare!

  TURP TE QUHEN SHQIPTARE KANE VETEM ATA QE NUK E DINE SE CDO TE THOTE TE JESH SHQIPTAR!

 2. #2
  Shpirt i Lirė
  Anėtarėsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  ahmetajs
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 14
  (11/2/00 6:28:16 am)
  Reply reelami
  --------------------------------------------------------------------------------
  Me ne fund nje person me te cilin mund te bisedohet.

  Belami,

  Une perpiqem qe ne bisedat e mia me njerez tjere te fuse frymen e tolerances (edhepse e pranoj se kjo , ndoshta, nuk mund te verehet nga shkrimet e mija ketu).
  Cka dua te them me kete:
  Ne biseda nuk kam deshire (si shumica e shqiptareve, te pakten ne Kosove) qe ta mund "kundershtarin" por ti "gershetojme" mendimet, e nuk eshte shume me rendesi qe se kush do te dali "fitues".

  Pajtohem, me shumicen e konstatimeve e tua, jane fakte, pothuajse, te pamohueshme, por ketu lindin disa PSE-ha te pashmangshem:

  1. PSE NUK KEMI PASUR MIQ?
  2. PSE JEMI TRAJTUAR ASHTU NGA FUQITE E MEDHA?
  3. PSE JEMI TRAJTUAR KEQ NGA FQINJET?
  4. PSE, POTHUAJSE, KURRE NUK KEMI QENE UNIK?
  5. PSE, NE MOMENTET ME TE RENDESISHME HISTORIKE JEMI STERVONUAR?
  6. PSE SOT JEMI NDER VENDET ME TE PAZHVILLUARA TE BOTES? dhe ne fund
  7. PSE NUK BEJME ASGJE QE KETO PSE-hat ME LARTE TE DE-PSE-OHEN (te marrin sepse-hat qe duhet te marrin)?

  Keto gjera, sipas mendimit tim, duhet diskutuar, analizuar, shtjelluar dhe nga krejt keto duhet nxjerr perfundime te cilat do te shpaloseshin, do te beheshin publike, dhe do te sherbenin me pastaj ne kerkimin e "ilaceve" per problemet tona.

  Qe te behet kjo duhet te lirohemi nga "SHQIPTARIA", "TRIMERIA", "PATRIOTIZMI", "KENGET PATRIOTIKE"…, dhe te preokupohemi me PERGJEGJESI, PUNE, TOLERANCE, ARSIM TE MIREFILLT, KULTURE, SJELLJE TE MIRE, QELLIME TE MIRA e keshtu me radhe.

  Tek pas pajisjes me keto te fundit, do te behet heqja e thonjezave ("") nga termat e sterperdorur.

  Cdo te mire!

  S. Ahmetaj

  PS: Nuk eshte me rendesi se a besoj ne thenien e Bizmarkut apo jo. Me rendesi eshte se ai ka thene ashtu dhe parashtrohet pyetja PSE KA THENE ASHTU. Ne kete PSE eshte esenca!!!
  Dhe askush nuk na ka prishur pune se i kemi prishur ne vete punet, interesat dhe nevojat tona. Kjo eshte e verteta, sipas mendimit tim.


  Edited by: ahmetajs at: 11/3/00 5:16:37 am

  ahmetajs
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 15
  (11/3/00 7:21:52 am)
  Reply re: Belami
  --------------------------------------------------------------------------------
  Me ne fund nje person me te cilin mund te bisedohet.

  Belami,

  Une perpiqem qe ne bisedat e mia me njerez tjere te fuse frymen e tolerances (edhepse e pranoj se kjo , ndoshta, nuk mund te verehet nga shkrimet e mija ketu).
  Cka dua te them me kete:
  Ne biseda nuk kam deshire (si shumica e shqiptareve, te pakten ne Kosove) qe ta mund "kundershtarin" por ti "gershetojme" mendimet, e nuk eshte shume me rendesi qe se kush do te dali "fitues".

  Pajtohem,ne mase te madhe, me konstatimet e tua, por ketu lindin disa PSE-ha te pashmangshem:

  1. PSE NUK KEMI PASUR MIQ?
  2. PSE JEMI TRAJTUAR ASHTU NGA FUQITE E MEDHA?
  3. PSE JEMI TRAJTUAR KEQ NGA FQINJET?
  4. PSE, POTHUAJSE, KURRE NUK KEMI QENE UNIK?
  5. PSE, NE MOMENTET ME TE RENDESISHME HISTORIKE JEMI STERVONUAR?
  6. PSE SOT JEMI NDER VENDET ME TE PAZHVILLUARA TE BOTES? dhe ne fund
  7. PSE NUK BEJME ASGJE QE KETO PSE-hat ME LARTE TE DE-PSE-OHEN (te marrin sepse-hat qe duhet te marrin)?

  Keto gjera, sipas mendimit tim, duhet diskutuar, analizuar, shtjelluar dhe nga krejt keto duhet nxjerr perfundime te cilat do te shpaloseshin, do te beheshin publike, dhe do te sherbenin me pastaj ne kerkimin e "ilaceve" per problemet tona.

  Qe te behet kjo duhet te lirohemi nga "SHQIPTARIA", "TRIMERIA", "PATRIOTIZMI", "KENGET PATRIOTIKE"…, dhe te preokupohemi me PERGJEGJESI, PUNE, TOLERANCE, ARSIM TE MIREFILLT, KULTURE, SJELLJE TE MIRE, QELLIME TE MIRA e keshtu me radhe.

  Tek pas pajisjes me keto te fundit, do te behet heqja e thonjezave ("") nga termat e sterperdorur.

  Cdo te mire!

  S. Ahmetaj

  PS: Nuk eshte me rendesi se a besoj ne thenien e Bizmarkut apo jo. Me rendesi eshte se ai ka thene ashtu dhe parashtrohet pyetja PSE KA THENE ASHTU. Ne kete PSE eshte esenca!!!
  Dhe askush nuk na ka prishur pune se i kemi prishur ne vete punet, interesat dhe nevojat tona. Kjo eshte e verteta, sipas mendimit tim.


  ahmetajs
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 16
  (11/3/00 8:08:32 am)
  Reply reur nuk e di cdo te thote te jesh shqiptar
  --------------------------------------------------------------------------------
  Une e di se cka do te thote SHQIPTAR, por ndoshta e kam gabim, e tu kisha lutur edhe nje here qe te na japesh definicionin tend.

  Personalitetet, qe me te vertete jane te shquara, qe i permend ne postimin tende te fundit, pothuajse askush nuk i merr si shqiptare, pervec ne shqiptareve. Shumicen e personaliteteve shqiptare e ilire i kane pervetesuar kombet ne vendet e te cilave kane vepruar ato personalitete. Shkaku per kete eshte se, po e theksoj prap, shumica e ketyre personaliteteve as qe kane ndjere veten si shqiptare (ilir)- natyrisht ka perjashtime- kjo eshte me se e vertete.

  Problemi eshte se kemi shume pak shqiptare, qe kane vepruar ne tokat shqiptare dhe qe te arriturat e tyre te kene arritur ne shkallen qe te mund te quheshin boterore ose historike. Ndoshta edhe per kete fenomen duhet menduar dhe duhet te parashtrohet pyetja: PSE KOKATE MEDHA KOMBETARE KANE VEPRUAR JASHT DHE PSE REZULTATET E TE ARRITURAVE TE TYRE I GEZOJNE TE TJERET E JO SHQIPTARET (APO ILIRET ME HERET).

  Sai perket lakmise, te siguroj se askush ne bote nuk i ka lakmi shqiptarit. Dhashte Zoti, e te mbushemi mend, e te behemi per lakmi ndonjehere.

  Dhe ne fund sa i perket fjales tende "TURP TE QUHEN SHQIPTARE KANE VETEM ATA QE NUK E DINE SE CDO TE THOTE TE JESH SHQIPTAR!", paramendo qe nja anglez te paraqitet ne kete forum me ID-ne ENGLISH, Serbi me SRBIN, francezi me FRANCAISE etj. etj. etj.

  Cdo te mire!

  PS Mos harro definicionin e SHQIPTARIT te lutem!!!  Shqiptar
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 683
  (11/4/00 4:43:27 pm)
  Reply Re: reur nuk e di cdo te thote te jesh shqiptar
  --------------------------------------------------------------------------------
  Pergjigjen time se cdo te thote te jesh shqiptar e gjeni te postuar tek tema qe mban te njejten titull si pyetja.

  Gjithe te mirat!


  ahmetajs
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 17
  (11/15/00 1:54:11 am)
  Reply Re: reur nuk e di cdo te thote te jesh shqiptar
  --------------------------------------------------------------------------------
  Ne kohe te fundit, per shkak te lidhjes se dobet, nuk kam pasur mundesi qe te marr pjese ne kete forum te "shqiptarise".
  Mirepo me ne fund "mesova" se cka dmth te jesh SHQIPTAR. Se sa qesharak ishte ky "definicion i shkurter"-prej nje faqe e gjysme,pervec tjerash, tregon eksperimenti qe bera nepermes komandave Find dhe Replace.

  Eksperimentin e pagezova me emrin "CKA TO TE THOTE TE JESH KURD", ndersa si "tavoline pune" me sherbeu teksti i Shqiptarit ipostuar ne rubriken CDO TE THOTE TE JESH SHQIPTAR.
  Idene per te bere kete "eksperiment" ma dha Shqiptari. Teksti eshte i tij vetem se kam ndryshuar termat e SHQIPTARISE me ato te KURDISE

  E K S P E R I M E N T I

  "Eshte kjo pyetja me e veshtire edhe me kuptimplote qe dikush mund te pyese. Jam matur disa here te shpreh mendimin tim por jam shtangur dhe kam reflektuar pak me shume pasi kjo shtrihet shume gjere. Nuk pretendoj te jap nje perkufizim standard por vetem nje kendveshtrim personal.

  CDO TE THOTE TE JESH KURD?
  ------------------------------

  1. Te kesh gjak kurdi
  -------------------------
  Trashegimia gjenetike eshte IMPERATIVE kur flitet per nje popull te lashte si toni qe ka luftuar te gjitha luftrat qe ka pare kjo bote, ka qene ne qender te qyteterimeve me te lashta, dhe i ka rezistuar asimilimeve nga te huajt. Te gjithe flasin gjuhen kurde, te gjithe kane lindur ne token kurde por jo te gjithe jane kurde. Kurdet ende ngelen nje popull homogjen por raca kurde (vecanerisht ne jug te Kurdistanit) ka pesuar nje mutacion dhe bastardim nga ndikimet turko-arabo-iraniane. Megjithate kjo nuk i ndalon keta njerez te ndihen kurde dhe te japin kontributin e tyre per Kurdistanin. Vecse historia ka treguar dhe po tregon qe pakicat ne Kurdistan i kane sjell jo pak dem ceshtjes sone kombetare.

  2. Te mbash mbi supe trashegimine mijravjecare kurde
  --------------------------------------------------------
  Kurd nuk te bejne fjalet por veprat. Te jesh kurd do te thote te mbartesh e manifestosh ne karakterin tend virtytet dhe veset e kurdit. Virtyte si BESA, BUJARIA, KRENARIA dhe ZEMERGJERESIA qe jo pak here eshte manifestuar pergjate historise ku kurdet kane ditur te falin edhe hasmin pasi e kane mposhtur ate.

  Te jesh kurd do te thote te kesh nje etje qe nuk shteron kurre per te njohur trashegimine tende kulturore: e para eshte gjuha kurde, historia jone kombetare pasi ai popull qe nuk nxjerr mesimet e duhura nga gabimet e tij historike eshte i destinuar ti perseriti prape ato ne rrjedhen e kohes. Kurdet duhet te trashegojne nga brezi ne brez USHQIMIN SHPIRTEROR sic jane kenget popullore, traditat, legjendat e gojedhenat. Kjo eshte trashegimi dhe po e humbem ate kemi humbur identitetin kurd.

  3. Te ushqesh Kurdine
  -------------------------
  Kurdia duket shume mire tek qendrimet qe gjithsecili mban mbi ceshtjen tone kombetare. Shpreht shume qarte edhe tek dashuria dhe respekti qe secili tregon per vellezerit e nje gjaku packa se jane andollake, apo jetojne ne Iran, ne Irak, ne Siri, apo diku ne Evrope. Ata qe kane paragjykime krahinore nuk ushqejne Kurdine por percarjen ne mes kurdeve. E pra, Kurdia e secilit prej nesh nuk matet me peshoren tone, por matet nga syte e mendjet e atyre qe degjojne e shikojne veprat e secilit prej nesh.


  4. Te njohesh poshterimin qe te fal dinjitet e krenari
  ------------------------------------------------------
  Ne Kurdet jemi te varfer si popull, dhe shume te vuajtur. Une nuk besoj se ka popull ne bote qe ka vuajtur me shume se kurdet. Vuajtja, poshterimi, mohimi i egzistences qe te huajt dhe armiqte tane shekullore, ka qene i permasave te tilla qe ne momente te caktuara kurdet kane vene ne pikepyetje egzistencen e tyre. Eshte arritur deri atje sa popuj te vecante te na vjedhin heronjte tone kombetare, te na quajne si te huaj ne tokat tona kur ne kemi qene te paret banore te LINDJES SE MESME. Kane dashur te na shfarrosin si popull dhe syte dhe veshet e botes u mbyllen per shekujt te tere per klithmat e kurdeve. Megjithate. MADHESHTIA E GJITHE KETYRE VUAJTJEVE ESHTE SE KURDET MBIJETUAN. ENDE KA NJE POPULL KURD QE JETON NE TROJET E VETA, ENDE FLITET GJUHA KURDE. NE MBIJETUAM EDHE PSE ISHIM TE VETEM KUNDER BOTES.

  5. Te pranosh pergjegjesite qe te takojne si kurd
  -----------------------------------------------------
  Kush e quan veten kurd, ka nje detyrim per ate toke me emrin Kurdistan. Detyrimi eshte sublim dhe i pashmangshem. Ata qe nuk marrin persiper pergjegjesite si bij te asaj toke, nuk kane as te drejte te flasin per Kurdistanin. Pergjesite e secilit te bejne te jesh i ndjeshem ndaj ceshtjes kurde, do te thone te mos pranosh qe dikush te luaje me fatin e popullit tend, do te thote qe turpi dhe nderi te ngelen ty ne dere. Kurdistanin do ta bejne kurdet pasi atyre ua caktoi Zoti ate toke. Nese Kurdistani eshte ne gjendje te mjeruar eshte per faj te GJITHE kurdeve. Nese Kurdistani eshte ne rruge te drejte, perseri eshte per merite te perkushtimit te gjithe kurdeve.

  6. Do te thote te lindesh e vdesesh kurd
  --------------------------------------------
  Shume njerez i kane dedikuar Kurdistanit jeten e tyre. Ne momente te caktuara djersa e tyre ka shkuar dem dhe pesimizmi i ka pushtuar. ASNJEHERE MOS I HUMBNI SHPRESAT TEK VENDI JUAJ PASI TE BESOSH E PUNOSH PER NJE TE ARDHME ME TE MIRE PER VENDIN TEND, DO TE THOTE TE PUNOSH E BESOSH NE NJE TE ARDHME ME TE MIRE PER VETEN DHE PER FAMILJEN TENDE. Amaneti i te pareve eshte pergjegjesia jone dhe brezave qe do te vine.

  KURDIA NUK VDES KURRE!"

  "Eksperimenti do te ishte kuptimplote po te mirrnim cilindo nga termat ne vijim: IRLANDIA, TAMILIA, TAJVANIA, BASKIMIA, PALESTINIA, CECENIMIA e pse jo edhe AMERIKANIA, GJERMANIMIA, POLONIMIA etj. etj.
  Mirepo, po e vereni sa te marre dhe idiotik dalin keta terma, apo jo?


  Shqiptar
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 787
  (11/15/00 5:48:24 pm)
  Reply Hehe
  --------------------------------------------------------------------------------

  Ahmetaj,

  Kur nuk je ne gjendje te shkruash dy rreshta nga mendja tende, perse lodhesh te shkruash fjalet e te tjereve. Une te isha si ty do lexoja vetem ne keto forume pasi shkruan shqip por nuk je shqiptar pasi nuk njeh historine, dhe as kulturen shqiptare.

  Lexo qe te mesosh dhe me vjen mire qe mban shenime kur lexon shkrimet e mia. Vazhdo keshu!  ahmetajs
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 18
  (11/16/00 5:22:13 am)
  Reply Re: Hehe
  --------------------------------------------------------------------------------
  Zoteri Shqiptar,

  Shkrimet e tua i lexoj, sepse jane shembull tipik i BUDALLAKISE SHQIPTARE (pervec Copy-Paste punimeve) .
  Ja psh cka shkruan ti " 4. Te njohesh poshterimin qe te fal dinjitet e krenari".

  Si eshte e mundur qe POSHTERIMI te te fal dinjitet e krenari???!!!???
  Kete mund ta thot vetem personi qe eshte rast psikiatrik. Poshterimi si rezultat sjell poshterim, hakmarrje, trauma, frustrim, mjerim e te gjitha te keqiat tjera. Mos valle prej thenies sate del se sa me shume poshterime te perjetosh aq me krenar e dinjitoz behesh???!!! A duhet ndoshta poshteruesit t'i shperblejme se pa ta nuk do te dinim cka eshte dinjiteti e krenaria.

  Edhe dicka dua te te them O Shqiptar:
  Po ta kishe perjetuar ti ankthin, takimin me vdekjen, humbjen e dhjeterave anetareve te familjes se ngushte e te gjere nuk do te llomotisje BUDALLAKI TITANIKE, sic e ke zakon (dhe e kane zakon njerezit si ti).
  Paramendo veten ne poziten e njeriut qe ka gjithe keto humbje e perjetime dhe ateher do te dale e qarte BUDALLKIA JOTE GJIGANTE.

  Nje gje eshte per t'u admiruar te ti dhe me te vertete mua me mahnite: BUDALLAKIA JOTE, dhe kur i lexoj shkrimet tua e pyes veten se si ky "NJERI" MUND TE JETOJ ME GJITHE ATE BUDALLAKI QE BARTE NE SUPET E TIJA.

  Edhe ne fund, te kisha preferuar (nese budallajte mund t'i preferohet dicka) , nderprej leximet para se te mesosh si duhet lexuar!

  POSHTE BUDALLKIA!

  Shqiptar
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 796
  (11/16/00 12:50:39 pm)
  Reply Re: Hehe
  --------------------------------------------------------------------------------

  Zoteri Ahmetaj,

  Po e mbyll diskutimin me ju me nje fjale te urte shqiptare qe e mesova para ca ditesh kur po e postoja ne forum. Lexoje dhe kuptoje ndryshimin midis meje dhe teje:

  Humbe pasurine, hic asgje; humbe shendetin ke humbur dicka, humbe shpresen, ke humbur gjithcka.  Xhamlliku
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 76
  (11/16/00 1:02:03 pm)
  Reply Sa bisede e eger!!
  --------------------------------------------------------------------------------
  Do thosha qe per nje gje te ndihemi "mire".Jemi ata qe jemi.Dhe mire dhe kaq.Se shume popuj jane zhdukur e tani nuk u ndihet as era.Prandaj te reflektojme dhe te arsyetojme dhe te ndertojme nqs mundemi nje te ardhme ideale.

  Shendet!

  kopetenti
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 1
  (11/17/00 12:23:26 am)
  Reply sa per sqarim!
  --------------------------------------------------------------------------------
  Shqiptaro!
  Ato vargjet e mesiperme nuk jane fjale te urta shqiptare, por marre nga nje poezi e Kipling!
  dhe vazhdojne:
  .........te jesh i bindur, do ish me mire mos kishe lindur

  ahmetajs
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 19
  (11/18/00 2:17:40 am)
  Reply Hehe pra!
  --------------------------------------------------------------------------------
  "Shqiptar"

  Te gjitha qe kam thene per ty vlejne ende.
  Me vie shume mire qe po e nderprene biseden me mua, sepse nuk ke cka te thuash. Kjo bile eshte e qarte apo jo?
  Ti jeton me iluzione (fatkeqesisht edhe nje pjese e madhe e shqiptareve si ti). Pusho pak. Hidhju nje veshtrim punimeve tua origjinale (te cilat jane shume te pakta) dhe mundohu t'i shikosh ato me sy neutral (paramendo se dikush tjeter eshte autor i tyre). Ndoshta do ta kuptosh, pas kesaj BUDALLKINE TENDE.

  Sa per shprest e mia mos u merzit ti. Kam edhe per te shitur.

  Ne fund edhe per ty nje fjale e urte:

  ME MIRE ESHTE TE HESHTESH DHE NJEREZIT TE MENDOJNE SE JE BUDALLA, SESA TE FLASESH (per ty TE SHKRUASH) DHE TE HEQESH CDO DYSHIM (QE JE BUDALLA).

  P.S. Falemderit qe morre pjese ne shtjellimin e temes sime dhe shume, shume, shume,... falemnderit qe nuk do te marresh pjese me!


  Shqiptar
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 850
  (11/20/00 9:52:43 pm)
  Reply Shqiptarizma per shqiptaret jo shqipfolesit!
  --------------------------------------------------------------------------------
  Ahmetaj,

  Shqiptar me zor njeri nuk te ben dot nese nuk je i lindur! (kete e ke nga mua)

  Megjithate per te ndricuar pak mendjen tende te ngushte dhe te gjithe atyre qe mendojne si ty dhe qe flasin shqip, une po postoj ne kete forum ese nga Ismail Kadare ku ai trajton pikerisht temen qe ti hape. Lexoje mbi 10 here ato qe jane postuar, nguliti mire ne koke, mbaj edhe shenime po te jete nevoja, dhe mos nxirr asnje fjale nga goja pasi Kadare nuk eshte "Shqiptari" i forumit. Po bere ndonje koment te "zgjuar" vetem sa do tregosh injorancen tende. Tema titullohet "Kadare mbi kombin shqiptar".  "Patriotizmi nuk eshte nacionalizem dhe antipatriotizmi eshte po aq i rrezikshem sa shovinizmi"

  Ismail Kadare
  ahmetajs
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 20
  (11/22/00 5:29:24 am)
  Reply Re: Shqiptarizma per shqiptaret jo shqipfolesit!
  --------------------------------------------------------------------------------
  O shqiptar!

  E dija, se si Shqiptar qe me je, nuk do ta mbash fjalen por prap do te fillosh te shesish mend.

  Si shqiptar qe e quan veten, te lutem meso shqipen sa per fillim:
  Nuk thuhet "kete e ke nga mua", por "kete e ke nga une"; e as nuk thuhet "...atyre qe mendojne si ty" por "...atyre qe mendojne si ti"

  E lexova postimin tend (Kadare), edhepse e kam lexuar edhe me pare. Po, sic duket ti nuk e ke lexuar, saepse ato qe thuhen ne shkrimin me fjale pajtohen pothujse me te gjitha mendimet qe i kam shprehur ne kete forum (natyrisht gjuha ime eshte me e varfer se e Kadarese, por edhe me qellim kam dashur te jam sa me i drejteperdrejte).

  Falemnderit qe me shtyre ta lexoj edhe nje here shkrimin e Kadarese, por ajo cka me sugjeron mua ("...Lexoje mbi 10 here ato qe jane postuar, nguliti mire ne koke, mbaj edhe shenime po te jete nevoja, dhe mos nxirr asnje fjale nga goja pasi Kadare nuk eshte "Shqiptari" i forumit. Po bere ndonje koment te "zgjuar" vetem sa do tregosh injorancen tende. Tema titullohet "Kadare mbi kombin shqiptar".), vlene per ty e jo per mua.

  Edhe nje here MESO SI LEXOHET (e mos lexo kot)!

  Ahmetaj S.

  violetsx
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 22
  (1/20/01 3:02:45 pm)
  Reply e zeme se une jam i huaj cfare duhet te beje?
  --------------------------------------------------------------------------------
  ?

  vicianum2
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 11
  (1/23/01 6:22:13 am)
  Reply E po, ēka ėshtė SHQIPTARIA?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Shqiptaria do tė thotė tė gjithė SHQIPTARĖT!!!
  Kurse ajo pėr tė cilėn keni replikuar deri mė tani ėshtė SHQIPTARIZMI!
  Ėshtė njė dallim nė mes kėtyre dyjave, e, nėse nuk i dini dallimet, si mundeni tė diskutoni fare pėr kėto punė? (Qė, jam i bindur se edhe Ju i konsideroni mjaft tė rėndėsishme.)

  nga jugu
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 34
  (1/23/01 12:05:38 pm)
  Reply Vertetoni qe te dy te quajturen "shqiptarizme"
  --------------------------------------------------------------------------------
  Ky debati juaj qe po mban kaq kohe ne lidhje me shqiptarizmen etj, etj, shton dhe verteon
  me se miri ate, qe sipas mendjes time perbejne termin ne fjale: kundershtoni njeri tjetrin
  me aq vendosmeri, kaloni qe te dy ne superlativa njelloj te demshme, edhe idealizimi
  i tipareve, edhe mohimi i tyre jane njelloj te demshme.
  Ju te dy nuk e "nenkuptoni" njeri tjetrin , nuk "perfshini" njeri tjetrin, clironi kaq shume energji
  negative (shtytese), dhe mendoj se jeni qe dy shqiptare shume te mire; kete nuk kane bere
  qe nga fillimi bashkatdhetaret tane?, e lagu s'e lagu, kush eshte me shume patriot se tjetri etj,
  etj...
  Kursejani vetes gjithe kete mundim. Sa per mua, ne kemi arritur te mbijetojme z. Ahmetajs duke qene pak nga te gjitha, nuk kemi bere "hapin" e madh dhe perfundimtar (dhe jemi sot ne kete gjendje),pikerisht se jemi kokteil trimerie, ndershmerie, rremuje, kokfortesie, analfabetizmi, patroitizmi, budallalleku, tendence per vetshkaterrim, perjashtimi te njeri tjerit (si ju te dy z. Shqiptar) etj, etj.
  Mos me kerkoni tani te shpjegohem per te gjitha termat qe perdor, cdokush qe merr pjese ne kete
  forum mund te vertetoje sa me lart.
  Ajo qe me ben mua te habitem dhe ta mbush gojen kur them se jam lindur shqiptar dhe se ndjehem
  i ti mire qe jam i tille, eshte se ku do ishim nqs gjithe keto ballkanizma t'ja kishim kursyer vetes; (nuk jane vetem fenomene shqiptare)... Shume here besoj se nga gjithe totali njerezor, intelektual,
  patriotik, energjik, etj, rreth 35-40% eshte i destinuar per "eksport" tek fqinjet, pjesa tjeter eshte
  ajo qe na ka mbajtur gjalle si komb, si shqiptare...
  A thoni do kemi mundesine ta kufizojme kete lloj eksporti dhe te mos jemi me e keqja e vetes...

  Shqiptar
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 1156
  (1/23/01 10:46:59 pm)
  Reply Toleranca nuk aplikohet ketu
  --------------------------------------------------------------------------------
  Nga_jugu,

  Une kam disa parime te thjeshta:

  1. Mos fol per ceshtje kombetare me nje njeri qe nuk ka kombesi e gjak shqiptari. Te gjithe flasin shqip, por jo te gjithe jane shqiptare.

  2. Ata qe jane shqiptare por qe e kane humbur besimin tek zgjidhja e ceshtjes kombetare, dhe ne vend te servirin zgjidhje e te shprehin mendime kombetare, vene ne pikepyetje e sulmojne patriotizmin shqiptar, keta nuk i hyjne ne pune askujt pasi jane njerez shterpe. Shqiperia nuk ka nevoje nje shqiptar te 1001-te qe ti tregoje sa keq eshte katandisur, por ka nevoje per zgjidhje, e kure sherimi per plaget e saj. Te gjithe e dime se ne c'gjendje eshte Shqiperia dhe populli i ndare shqiptar. ATA QE NUK AFROJNE ZGJIDHJE E MARRIN PERGJESITE QE U TAKOJNE MBI SUPE, BEJNE MIRE TE HESHTIN !

  Ata qe kane humbur besimin tek vendi i vet, kane humbur identitetin e tyre shqiptar! Me Shqiperine i lidh vetem fakti qe flasin shqip.

  Gjithe te mirat!  nga jugu
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 35
  (1/24/01 12:20:55 pm)
  Reply Cilin nga keto dy parime zbatoni ne repliken tuaj?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Z. Shqiptar,
  shpresoj qe pseudonimi qe keni zgjedhur te mos ju beje te besoni se keni ekslkuzivitetin
  qe shpreh ky percaktim.
  Nuk e di se cilin nga dy parimet qe pershkruani zbatoni ne lidhje me mua.
  Pa dashur te polarizoj debatin:
  1.Fakti qe jam shqipfoles dhe ndjehem shqiptar (ose anasjelltas), nuk e di mjafton sipas
  kritereve tuaja, qe edhe une te shprehem ne lidhje me nje teme kaq te madhe ?
  2.Ata qe jane shqiptare qe kane humbur besimin ndaj zgjidhjes se ceshtejs sone kombetare,
  jane thjesht shiptare pesimiste (ka shume te tille ne koherat qe jetojme). Fakti i te ndjerit pesimisit
  nuk mendoj se i heq te drejten dikujt te shprehet. Nuk eshte e thene te gjithe te servirin idera.
  Gjithmone ka pasur Shiperia fjalemedhenj, ideatore, optimiste, etj.
  Shqiperia nuk ka luksin e te perjashtuarit te "ketyre' apo "atyre' lloj shqiptareve, te gjithe bejne pjese ne spektrin shqiptar, edhe optimistet, edhe pesimistet, edhe fjalamanet, edhe ideatoret, edhe
  rremujxhinjte edhe... etj, etj.
  Nuk e di si mud te pershtatej "marrja e pergjegjesive mbi supe" dhe "ofrimi i zgjidhjeve" per ata qe
  si une, marrin pjese ne Forum.
  Pa dashur ta personalizoj repliken, diku keni hapur nje teme ne lidhje me te metat dhe difektet tona si popull, le te mos behemi mbartes te tyre edhe ne kete teme.
  Te humbasesh besimin te vendi (nuk e di se nga del ky perfundim ne lidhje me mua), nuk do te thote te mos e rifitosh prape, mund te quhet krize besimi (qe e vuajne me mijera), por ne asnje menyre krize identiteti. Edhe ata jane shqiptare qe kalojne periudhe te veshtire per arsye nga me te ndryshmet; nuk jemi komb shumemilionesh qe te kemi "luksin" t'i tregojme deren njerit apo tjetrit...

  P.S. Kam idene se me detyroheni nje sqarim ne lidhje me zbatimin e "parimeve" tuaja ne rastin tim.
  Ose mos eshte gabimi im per te cilin kerkoj ndjese paraprakisht.
  Pershendetje !


  Shqiptar
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 1160
  (1/24/01 12:35:25 pm)
  Reply Me keqkuptuat
  --------------------------------------------------------------------------------
  Nga_jugu,

  Mesa kuptova ne shkrimin tuaj te meparshem para se tu pergjigjesha, ju hodhet idene se "shqiptari dhe ahmetaj duhet te merreni vesh me te urte e tolerance". Mesazhi nuk te drejtohej ty dhe une jo me kot si titull i vura:

  "Toleranca nuk aplikohet ketu"

  Persa i perket personit tuaj, vetem fakti qe ti shkruan ne keto forume kombetare duke shprehur mendimin tend mbi ceshtjen ne fjale, flet shume. Tregon qe mbi te gjitha je i ndjeshem ndaj ceshtjes kombetare dhe ky eshte kontribut i madh.

  Ajo qe desha te thosha dhe po e perserit, eshte se nuk duhet humbur kohe e energji me shqipfoles qe kane humbur identitetin e shqiptarit, qe u ka humbur besimi tek e ardhmja per Shqiperine, qe jane pesimiste sic thoni ju. Keta jane shqiptare dhe te tille ka plot, por keta nuk kane cfare ti japin me ceshtjes sone kombetare. Nga goja e tyre del vetem skepticizem per gjithcka dhe per cdo inisiative qe brezi i ri i shqiptareve mund te marri.

  Ne kete kategori njerezish futen te gjithe 40-60 vjecaret shqiptare qe u linden e rriten nen komunizem. Futen edhe nje pjese e pakicave kombetare qe e kane demtuar e po e demtojne jo pak ceshtjen tone kombetare.

  Nese me pyet mua, e rendesishme nuk eshte tu kthejme optimizmin pesimisteve, e rendesishme eshte qe energjite progresive shqiptare, gjaku i ri, te japi kontributin e tij ceshtjes kombetare qe ate qe nuk e realizuan prinderit tane, ta realizojme ne.

  Besoj te me kesh kuptuar kete rradhe!

  Gjithe te mirat!

  P.S Parimet nuk te aplikoheshin ty por ata qe mendojne si ahmetaj. Te me falesh per keqkuptimin.  Belami
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 128
  (1/24/01 8:34:33 pm)
  Reply Shqiptar
  --------------------------------------------------------------------------------
  Me vjen shume keq qe arita ne kete perfundim,por ne kete ceshtje ti i shikon gjerat bardhe e zi.
  Haroje shprehjen "O me mua,o kunder meje".
  Ne Shqiperi Nacionalizmi nuk frymezohet nga kleri si ne Serbi nga prifterinjte Orthodokse,ne Kroaci nga ata Katolike,ne Greqi nga Patriakana etj... qe te mundesohemi te bejme perjashtime duke i ckisheruar,apo cmyslimanizuar.
  Ti nuk mund te ckombetarizosh nje person sepse nuk mendon si ty dhe ta quash Jo-shqiptar.
  Per ne vertete Nacinalizmi eshte e vetmja menyre per te mbijetuar ne Ballkan,por jo te hedhim poshte ata qe nuk priren nga shprehje Romantiko-nacionaliste.Ata jane pjese e jona si Komb,dhe se nuk jane nacionaliste kjo nuk i ben tradhtare,perkundrazi na ndihmon qe te korigjojme gabimet sepse ben si te thuash nje opozite .
  Duke e pare ceshtjen me dyanshmeri ecim perpara,dhe Kombetarizojme edhe ate pjese te Maqedonise qe sot e identifikon veten Turke edhe Camerine qe ka frike te flase Greqisht.

 3. #3
  Shpirt i Lirė
  Anėtarėsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  turik
  Anetar i respektuar
  Posts: 56
  (1/28/01 2:03:55 pm)
  Reply Sofizmat perpjekje deshtua per te ngitur pidestale
  --------------------------------------------------------------------------------
  Une mendoj Z.Ahmetaj se me sofizma mund te ngrini vetem guacka. Po ti kishit parasysh vargjet e tjera te te njejtit autor si

  O moj Shqipri e mjera Shqiperi ..etj.

  nuk do ishte e nevojshme ti binit aq gjat ne pikturen tuaj aktuale per Shqiperine. Sipas pozicionit tuaj te meresh me fe ne pergjithsi , i cila predikon per spiritualizem, eshte budallallek sepse realiteti eshte shum i zi. Te meresh me politike po ashtu sepse realiteti nuk na e ispiron ate e te tjera e te tjera me argumentin se brezi ka nevoje ti haroj te tilla hipokrizira. Natyrisht eshte e drejta juaj dhe e askujt tjeter te zgjidhni pozicionin tuaj por me keto deduksione raca humane do te perfundonte ne periudhen e kopeve.
  Tashti me qe temen e hapni me nje pyetje une po vazhdoj po me nje pyetje.

  Ne cilen gramatik te botes mund te krahasohet krijimi i origjines se fjales Shqiptaria apo qofte dhe budallallkia?


  Cdo te mire


  Shqiptar
  Nder i kombit
  Posts: 1186
  (1/28/01 2:15:59 pm)
  Reply Belamit
  --------------------------------------------------------------------------------
  Belam, ahmetaj me lart nuk thote qe:

  "une si ahmetaj jam skeptip dhe me ka vdekur shpresa per nje Shqiperi te bashkuar e ne paqe" por thote:

  "Shqiptaria eshte budallakia".

  Nese do te thosh te paren une as qe do te merrja mundimin ti pergjigjesha, por ai ka guximin e budallait te thote te dyten. Nese nuk ke me force e energji per ti dhene vendit tend, atehere mos pengo te tjeret te japin perkushtimin e tyre.

  Lexo me lart citimin e Kadarese per kete grup njerezish!  ahmetajs
  Anetar i ri
  Posts: 22
  (2/5/01 2:30:48 am)
  Reply t'i kthehemi temes
  --------------------------------------------------------------------------------
  Duke e pare qe, me gjithe perpjekjet e mija, kjo teme qe e inicova te shtjellohet ne menyre konstruktive, kjo nuk ndodhi bera nje pushim bukur te gjate dhe gati vendosa qe te terhiqem nga diskutimi.
  Mirepo, pashe qe kjo teme eshte "ngjallur" perseri dhe vendosa qe te mbjell edhe pak "pesimizem", "injorance", "antishqiptari" dhe "te behem barre e progresit gjitheshqiptar" (a u knaqe shqiptar?).
  SHQIPTARIA nuk eshte BUDALLAKI si kuptim, term , nocion apo thjesht fjale. BUDALLAKI eshte bere me kuptimet tona qe i lidhim me kete term dhe me ato cka ne nenkuptojme me te.
  Qellimi i inicimit te kesaj teme (duhet pranuar me nje qasje mjaft provokative nga ana ime), ishte jo qe te grindemi ketu, jo t'i tregoj dikujt se di dicka (sepse per kete kam me se paku nevoje), jo qe te shes mend ketu, por qe te fillohet nje diskutim ku do te gjenim gjerat negative t'i anlizojme ato dhe qe se bashku te mundohemi te gjejme ndonje zgjidhje per ndonje problem apo dukuri negative.
  Natyrisht, ashtu siq edhe e kam pritur, nga shumica e diskutanteve jam keqkuptur, sepse kam prekur ne disa gjera te "shenjta" per cka eshe akuzohem dhe qerasem me llojlloj epitetesh.
  Shqiptari ne vend qe te analizoj temen (si njeri i menqur qe e heq veten), me analizon mua, dhe edhepse i provokuar nga "injoranca" ime jep fjalen qe do ta nderprese diskutimin ne kete teme, ai prap kthehet dhe vazhdon me "analizat" e tija personalitetit tim. MIRESERDHE SHQIPTAR POR ANALIZO TEMEN, SEPSE UNE NUK JAM TEME KETU.
  EDHE NJE HERE PO E PERSERIS: SHQIPTARIA NUK ESHTE BUDALLAKI NGA VETVETJA POR NE E KEMI SHENDERRUAR NE BUDALLAKI ME KUPTIMET TONA.

  NE FUND JU FTOJ TE GJITHEVE QE TE PERQENDROHEMI SI T'I KTHEJME SHQIPTARISE VENDIN E MERITUAR DHE TE GJEJME NJE DEFINICION PRAKTIK, SA ME TE PREKSHEM, SA ME TE THJESHTE, SA ME TE FRYTSHEM, PA IDEALIZIME, PA HIPERBOLIZIME, PA TRAGJEDI, PA PATRIOTIZEM TE RREJSHEM, PA TRIMERI TE RREJSHME, PA MBURRJE TE PABAZE, PA KRENARI IDIOTIKE, PA TERMA SI "GJAK SHQIPTARI", "ZEMER SHQIPTARI", "BIR SHQIPTARI"; NJE DEFINICION QE DO TE ISHTE SHTYTJE, STIMULIM, VULLNET PER TE GJITHe SHQIPTARET KUDO QE JANE.

  NE PARAGRAFIN E FUNDIT PERSHKROVA QELLIMIN (qellimet) E TEMES SIME.

  T'I PERMBAHEMI KETIJ QELLIMI (KETYRE QELLIMEVE) JU LUTEM.

  Gjithe te mirat

  S. Ahmetaj

  P.S.
  Po te me kishte vdekur shpresa si deklaron "Nder i kombit", nuk do te merrja pjese fare ne keso lloj diskutimesh!


  ahmetajs
  Anetar i ri
  Posts: 23
  (2/5/01 5:44:05 am)
  Reply Nje thenie e nje shkrimtari kosovar
  --------------------------------------------------------------------------------
  Para dy-tri ditesh, ne programin satelitor te Kosoves-RTK, ne nje show program ishte mysafir edhe shkrimtari i njohur kosovar Rifat Kukaj, i cili tha nje aforizem te tij qe mua mu duk mjaft i qelluar dhe kuptimplote sidomos per ne shqiptaret.

  Thenia eshte:

  "KUSH MENDON SE KA TEPRICE MENDESH,
  UNE QE TASH I SHPREH NGUSHLLIME"

  Edhe une u shpreh ngushllime disa pjesemarreseve ne kete forum.  ahmetajs
  Anetar i ri
  Posts: 24
  (2/5/01 5:55:51 am)
  Reply Edhe dy thenie-Charles Dickens; Albert Einstein
  --------------------------------------------------------------------------------
  "Now, what I want is Facts. Teach these boys and girls nothing but Facts. Facts alone are wanted in life."

  (Charles Dickens "Hard Times")

  "Only two things are infinite:
  The Universe
  and
  Human Stupidity,
  and i'm not so sure about the universe"

  (Albert Einstein)

  Ndoshta do te ishte mire qe keto thenie(3) te vendoseshin ne te gjitha vendet ku frekuentojne shqiptaret dhe ne cdo moment t'i kene parasysh.

  all the flowers
  Deputet
  Posts: 109
  (2/6/01 11:15:46 am)
  Reply eh more ahmetaj
  --------------------------------------------------------------------------------
  i dashur ahmetaj
  pike se pari ti ben mire qe nuk e perdor fjalen shqiptar se me te vertete nuk je i tille. po nuk je as kosovar ama megjithese mundohesh te fshihesh pas nje gjeje te tille. fjale si intervenoj nuk i perdorin kosovaret por vetem disa shqipetare sepse eshte fjale e huazuar nga italishtja . po ti mua me dukesh me teper nga ata greket e keqinj.
  dhe shume po te pergjigjen administratori shqiptari dhe ata qe te kundershtojne. ti nuk je person qe ke humbur shpresat ti je person i keq. me vjen keq ta them.
  pastaj ku ka shprehje me te bukur se sa "feja e shqiptarit asht shqiptaria" more i shkrete. kjo shprehje tregon se si shqiptaret nder vite kane ditur te bashkejetojne pavaresisht nga fete e ndryshme se pse ka pasur nje gje qe i lidhte bashke SHQIPERIA. po ti nuk arrin ta kuptosh, se je i shkrete.
  kenget e trimerise jane me te vertete pasuri qe duhet mbajtur me kujdes (i bashkohem mendimit te albasoulit).
  pastaj sikur te ishe ti ne pushtet?! ha ne shqiptaret me te vertete nuk kemi president te denje tani (se kemi pasur njerin)po dhe ty ama nuk eshte njeri aq budalla sa te te lere ne pushtet.
  persa i perket njerezve qe fshihen mbas emrit shqiptar ja ku te kemi ty nje shembull perfekt. nuk arrita dot ti lexoj te gjitha postimet dhe do me falni per ndonje gabim.
  me respekt
  atf

  ahmetajs
  Anetar i ri
  Posts: 25
  (2/7/01 3:03:52 am)
  Reply ORI LULA ORI...
  --------------------------------------------------------------------------------
  TE GJITHA LULET,

  Eshte gje e kote te bisedohet me njerezit si je ti. Nese do lexo te gjitha postimet, ose nese nuk ke kohe lexo vetem postimin "t'i kthehemi temes" e atehere ndoshta (edhepse s'ma merr mendja) do t'i kesh me te qarte qellimet e ketij "topic-u", qe e fillova une.

  E tash po te drejtohem kosovarce:

  Ori lula qi menon se ki shume men (te lasht Zoti shnosh per tepricen e menve), mus je vet (mus jeni vet te) e shkrete kur merr ne goje aq shpesh kit fjale. Ruj per veti ti kanget e trimnise bashk me albasoulin, por kqyr niher gjaje at trimni tonen dikun (nuk e gjane as me mikroskop) e ateher flasim. kallxom kur ka luftue poplli jone meniher (dmth kur jane ngritur i gjithe populli shqiptar kunder armikut). Grahi ti me kange trimnie, edhepse nga emni yt kuptohet shume let qi ti nuk ngon kange shqipe hiq, e kange trimnie edhe ma hiq.

  Ori lula lexo theniet e Dickens-it e Einstein-it, e mendo (nese ke me cka te mendosh) e flasim pastaj.

  Tungatjeta!

  ahmetajs
  Anetar i ri
  Posts: 26
  (2/7/01 4:30:15 am)
  Reply NJE LUTJE PER TE GJITHE SULMUESIT
  --------------------------------------------------------------------------------
  Te gjithe ata qe kane ndermend te me sulmojne i lus qe mos ta shfrytezojne kete hapesire per t'i bere ato sulme. Me kete nuk dua te them qe une nuk kam sulmuar (me te vertete jam pergjigjur ne sulme te te tjereve). Une terhiqem nga sulmet, ndersa sulmuesit le te me sulmojne ne adresen time elektronike: ahmetajs@yahoo.com, ose le te me kerkojne ne YAHOO MESSENGER ME ID ahmetajs, ose ne MSN MESSENGER ME ID s_ahmetaj.

  Ju falendroj paraprakisht.

  P.S. Ketu duhet te sillemi sipas thenies:

  "Now, what I want is Facts. Teach these boys and girls nothing but Facts. Facts alone are wanted in life."

  (Charles Dickens "Hard Times")


  all the flowers
  Deputet
  Posts: 116
  (2/7/01 5:57:17 am)
  Reply TUNG
  --------------------------------------------------------------------------------
  qe nga fjala e mesiperme dallohet injoranca e disa si puna jote. e dija qe ishte e kote te merresha me njerez si ty nje tjeter vella aq nacionalist sa nuk eshte shqiptar dhe nuk di as shqip, po me flet me nje gjuhe qe nuk eshte as dialekt. per fat te keq te kuptova se kam pasur rastin te degjoj motrat e vellezerit. bllah me vjen per te vjelle. e di qe sdo qe te te shkruaj po kastile e bera.
  tung

  tirana
  Anetar i ri
  Posts: 21
  (2/7/01 7:24:09 am)
  Reply Re: Kur nuk e di cdo te thote te jesh shqiptar
  --------------------------------------------------------------------------------
  Une termin "Shqiptaria" do ta zevendesoja per nje ēast me ate "atdhetaria" per te kerkuar te zgjeroj per nje ēast kend-veshtrimin.
  Duhen konsideruar ama te dy faktoret,objektiv dhe subjektiv.
  Mendoj qe atdhetaria eshte nje fe ne vetvehte per vete faktin qe ajo predikon diēka.Nuk predikon devotshmeri per Krishtin apo Shenjtoret por per atdheun.Gjithashtu,edhe kjo e fundit ka idhujt dhe shenjtoret e saj,(heronjte).
  Tjeter karakteristike qe e ben ate nje fe eshte qe ajo transmetohet ne breza dhe ipet qe ne djep.

  Por ama ekziston dhe nje faktor objektiv:

  Fjala Atdhe-dashuri rrjedh nga fjala atdhe natyrisht.Kjo e fundit,rrjedh nga nje bashkim fjalesh:AT+DHE qe me pak fjale merr kuptimin:dheu i atit(babait)
  Deri ketu jemi dakord.Po mua me lind nje pyetje:A kam une dhe te atit tim,nderkohe qe kete dhe te tim eti komunistat dhe pjellat e tyre perverse ja kane dhene Grekut?
  A mund te jem une atdhetar?Ne rast se po,cili eshte atdheu im?Greqia?Shqiperia?
  Pse atit tim ia mohuan dheun dhe sot,me paskrupullsine me te madhe me kerkohet mua te jem atdhedashes pa pasur dheun e tim eti???

  E keqja ime o miqte e mi nuk eshte qe nuk jam atdhetar por qe jam pa atdhe.Shkrimtari i madh Giaccomo Leopardi shkruan:Nuk ka atdhe ai person qe nuk ka nje vend ku te qaje te paret e tij!
  E verteta e hidhur eshte qe kockat e mia do te kalben ne nje vend te huaj,ashtu si e shume shqiptareve te tjere para meje,te cileve iu mohua dheu i atit dhe u syrgjynosen kushedi se ne ē'skaj te globit.
  Por une kam Shqiptari o miq!Eshte pikerisht ajo feja ime,nuk na ka faj Shqiperia per paudhesite e shqiptarve.E une i jap te drejte Konices kur thosh qe KEQJA E SHQIPERISE JANE VETE SHQIPTARET


  ahmetajs
  Anetar i ri
  Posts: 30
  (2/7/01 7:25:55 am)
  Reply Re: TUNG
  --------------------------------------------------------------------------------
  Une thash qe nuk do te sulmoj me as ty e as te tjeret. Shyqyr Zotit qe ti je e menqur dhe nuk je injorante (edhepse nuk le aso pershtypje). Po nese je, ne fund te fundit per veti je. Shkruaj nese do, qe ta mesoj edhe une "i shkreti" shqipen.
  Po ti paske pasur rastin t'i degjosh e une jam ne mesin e tyre, i shoh dhe komunikoj me ta perdite.

  Cdo te mire!

  ahmetajs
  Anetar i ri
  Posts: 31
  (2/7/01 7:47:11 am)
  Reply A ka ndonje SEPSE?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Ne PSE-hat e meposhtem nuk kam marre asnje SEPSE!

  1. PSE NUK KEMI PASUR MIQ?
  2. PSE JEMI TRAJTUAR ASHTU NGA FUQITE E MEDHA?
  3. PSE JEMI TRAJTUAR KEQ NGA FQINJET?
  4. PSE, POTHUAJSE, KURRE NUK KEMI QENE UNIK?
  5. PSE, NE MOMENTET ME TE RENDESISHME HISTORIKE JEMI STERVONUAR?
  6. PSE SOT JEMI NDER VENDET ME TE PAZHVILLUARA TE BOTES? dhe ne fund
  7. PSE NUK BEJME ASGJE QE KETO PSE-hat ME LARTE TE DE-PSE-OHEN (te marrin sepse-hat qe duhet te marrin)?

  Ketyre 7 PSE-have po ua shtoj edhe nje:

  8. Pse, kur, pothuajse e gjithe Bota eshte pro Kosoves, ne shqiptaret jemi te vetmit qe me veprimet tona e "pengojme" Boten qe te sendertohen enderrat e aspiratat tona??!!??

  Edhe ne fund pse Tirana(e shume shqiptare tjere si ajo apo ai) eshte pa atdhe?  Belami
  Deputet
  Posts: 137
  (2/7/01 2:32:28 pm)
  Reply Edhe une kam nje pse?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Ne vitin 98,ne kohen qe Amerika po luftonte te Kosove,ne Wiscosin asistova ne nje bisede miqesore te nje rethi te ngushte me Joseph Dio Guardin,Kryetarin e AACL.
  Ja nje detaj nga biseda.
  Joseph Dio Guard Se bashku me Jim Trafikante kur ishim ne Tirane hartuam nje kerkese dhe ja paraqitem Qeverise Shqiptare,e personalisht Majkos e Metes per ta firmosur.Behej fjale qe Shqiperia te kerkonte Pavarsine e Kosoves ne menyre legjitime dhe te shtohej si e vetmja ruge qe njihte Shqiperia per zgjidhjen e konfliktit.
  ---------------------------------------------------
  Ne ate kohe asnjehere Qeveria Shqiptare nuk kerkoi ne menyre te vendosur Pavarsie e Kosoves. PSE?
  E vetmja gje ishte krehja e bishtit te Italise,Greqise per te vjele ca ndihma dhe kaq.
  ps: Shqiptar secili ketu shpreh mendimin e tij personal,ashtu edhe Ahmetajs nuk shpreh gje tjeter vecse ate cka mendon ai.

  ahmetajs
  Anetar i ri
  Posts: 33
  (2/8/01 4:59:18 am)
  Reply PSE-ha ka shume, por s'ka SEPSE-ha
  --------------------------------------------------------------------------------
  Belami,

  Para disa ditesh po lexoja librin "HISTORI E SHKURTER E KOSOVES" nga Noel Malcolm, dhe ne kapitullin ky shtjelloheshin ngjarjet ne mes dy lufterave boterore N.M. shkruan se deri ne vitin 1927 te gjithe "udheheqesit" (thonjezat e mia) shqiptare te asaj kohe kane qene te vrare, disa nga armiqte por shumica ne mes veti!!!!! I vetmi perjashtim eshte Idriz Seferi i cili vdes, si thot populli "me krye ne jastek".
  Cfare komenti mbetet t'i behet kesaj. Vetem mbetet te thuhet OOOOOOO PSEEEEEEEEEEEEEE, AMAAAAAAAAAAN OOOOOOOOOO PSEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE? (Sepse-het i di por per momentin nuk po i them)

  Ne te njejtin liber, trajtohet shkurimisht edhe lufta e Skenderbeut, ku autori nga distanca historike vie ne perfundim se lufta e heroit tone kombetar ka pasur efekte negative si per Shqiperine e sidomos per Kosoven. Natyrisht pas ketyre fjaleve te mia do te sulmohem nga "skifterat" e ketij forumi, por ketu une nuk po e mohoj Skenderbeun dhe luften e tij, por po mundohem qe nga distanca historike te shihen efektet edhe nga kende tjera e jo vetem nga kendet e "trimerise", "patriotizmit", "gjakut shqiptar", "Shqiptarise" e termava tjere IDIOTIK, qe nuk hyjne ne pune askund.
  Krejt keto duhet bere qe te nxirren mesime, qe mos te perserisim gabimet e vjetra, mos te bejme gabime te reja dhe njehere e per gjithmone te zgjohemi nga enderrat e gjumi mijevjecar dhe te perballemi me realitetin i cili eshte aq i zymt sa nuk bene me

  Ne fund autori thot se Kosova duhet te shkoj nga pavaresia. Mire e ka, por hajde e mbushjav' mendjen "udheheqeseve" tane se duhet te pavaresohet Kosova.
  Ata Vetem thone "Kosova shtet i pavarur", dhe pas shqiptimit te kesaj fraze ulen te rraskapitur dhe te sterknaqur nga kontributi qe i dhane ceshtjes shqiptare vetem e vetem duke shqiptuar kete fraze.

  E di se pas ketij shkrimi do te kete sulme te medha, por edhe jam i sigurt se sulmuesit nuk e kane kuptuar e as nuk kuptojne se cka kam shkruar e cka po shkruaj. Por per sulme nuk do merzitem fare.

  tirana
  Anetar i ri
  Posts: 25
  (2/8/01 5:04:21 am)
  Reply llogjike
  --------------------------------------------------------------------------------
  Eshte llogjike pergjigja Belamģ.si mund te shpresosh qe nje qeveri filoserbe dhe filogreke te preke interesat greke dhe serbe.
  Qeveria e 1997-2001 gjithshka mund te jete por shqiptare jo.

  Mylinda
  Deputet
  Posts: 175
  (2/8/01 8:49:01 am)
  Reply llogjike!!!?????
  --------------------------------------------------------------------------------
  Po mire moj zonje (apo zonjushe???), po qeveria e Sales qe i la Shqiptaret (me fal per shprehjen) pa breke ne *****, dhe nuk la droge e prostitucion e krime etj, etj, pa u mesuar shqiptareve, ne c'kategori qeverish hyn??????

  tirana
  Anetar i ri
  Posts: 29
  (2/8/01 1:44:02 pm)
  Reply Gjykimi i qeverise per Mylinden
  --------------------------------------------------------------------------------
  Ne rradhe te pare jam zotni(as zonje as zonjushe)
  Doja te te pergjigjesha ne thread-in tjeter por nuk doja polemike.Po te pergjigjem ketu:
  Nje grupnjerezish,pamvaresisht nga kostitucionimi i tyre,(parti,organizate,shoqeri,qeveri etj)nuk mund te gjykohet kurre ekskluzivisht nga lider-i i saj.Kjo llogjike do te ishte prej ēilimiu.
  Kur une gjykoj nje qeveri si antipopullore,ne rastin konkret te asaj neokomuniste(1997-2001)bazohem ne programin politik te saj,prosperitetit qe ajo i premton kombit.E quajta Filoserbe dhe filogreke sepse,gjate ketyre vjeteve deēizive per fatet e mbare kombit(lufta e Kosoves,etj)tradhtoi interesat e popullit shqiptar tek Greku e serbi.
  Qeveria e Sales(po te bej qejfin dhe po ta quaj keshtu si te pelqen ty)kishte mjaft deshire per ndryshime,por ajo ishte e dobet,e papergatitur dhe stervitur politikisht dhe si e tille,ishte e destinuar te gabonte.Nga ana tjeter,deēizive qe dhe pjesemarrja ne gjirin e saj te mbeturinave marksiste dhe pjellave te tyre te cilat i dhane asaj vizionin e nje partie marksiste.
  Mbeshtes dhe brohoras shendetesimin qe i beri Berisha PD-se nga pseudodemokratet dhe marksistet.Mendoj se tashme doktori e ka kuptuar drejt ligjin.......


  Albasoul
  President
  Posts: 360
  (2/9/01 2:48:45 pm)
  Reply Mos dilni nga tema!
  --------------------------------------------------------------------------------
  Eshte shume e lehte te dilni nga tema, prandaj do tu lutesha sa me pak komente
  personale te kota dhe me shume mendime per temen ne fjale. Po ju kujtoj temen:

  "C'ka eshte Shqiptaria?"

  Shume mire mund te hapni nje teme te vecante per problemet e tjera qe doni
  te diskutoni ne forum, pasi eshte shume e rendesishme te ruhet si estetika
  edhe niveli i diskutimit ne forum.

  Administratori  KTuri
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 2
  (2/13/01 2:21:08 pm)
  Reply Ja qe ka dhe Adhamudhlleqe
  --------------------------------------------------------------------------------
  Jazek Ju qofte te gjitheve Ju qe keni guxuar ti pergjigjeni Zotiti Ahmetaj. Po si nuk e njohet doktor Adhamullin ? Ne fakt edhe une mezi e dallova. Kur kam para komedine e famshme mendova se Adhamudhi ishte nje hiperbole por isha i gabuar. Adhamudhi na qeka futur dhe ne forum.
  Po c'fare doni Ju qe te na ike nga forumi doktori ? Po pastaj c'do bejme ne pa ate koke te ndritur dhe te cmuar ? A nuk ishte kjo kok e madhe qe bashk me mikun e tij nga Kosova kane shpikur nje program te mahnitshem per
  shpetimin e memedheut qe fillon me fshirjen e memorjes kombetare por qe per fat te keq asnje nuk ja vuri veshin dhe Ai e me siguri do ta flake ne zjar sic flaku para ca kohesh dhe Abetaren Adhamulli.

  Ne mundohemi ti themi se prinderit dhe mesuesit na kane mesuar te jemi bujar, te mendojme per vendin pavaresisht se ne c'gjendje ndodhet ai, se shqiptaret jane trima se akti i patriotit shqipetar ne Londer ishte akt diplomatik ndersa Adhamudhi ,kjo eshte Ahmetllek, se kur te dhemb njeri kreje dhe tjetrin. Dhe mire e ka.

  Ne mundohemi ti themi ati se shqiptaria eshte nje ispirim se nuk ka fjale me te bukur se shqiptarizama ndersa ai thot se Feja e Ahmetaj eshte Adhamudhia .
  Dhe mir e ka.

  Aman bejini rixha Ahmet Adhamudhit qe mos idhnohet e te largohet se pastaj do te mbesim jetim nga ku patriot i shquar qe ka luftuar ne gjithe boten deri ne Ceceni por qe s'ka patur mundesi te luftoj ne kosova

  C'do te mire.
  Belami
  Doganier Kakavije
  Posts: 146
  (2/13/01 11:55:07 pm)
  Reply realiteti
  --------------------------------------------------------------------------------
  Ka shume njerez qe frigohen ta shohin veten ne pasqyre.Keta u ngjasojne atyre qe frigohen te shikojne te kaluaren e tyre dhe te sotmen,por vetem na brockollisin per te nesermen.
  O Shqiptare hidhi ca uje ne ndonje ene e shikoni vetveten qe te mos perseriten ato gabime qe kemi bere e po bejme si KOMB.
  Ktheni syte nga e kaluara ne nxirni mesime e mos u mjaftoni me bejte e me legjenda.

 4. #4
  Shpirt i Lirė
  Anėtarėsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  ahmetajs
  Anetar i ri
  Posts: 38
  (2/14/01 3:23:02 am)
  Reply Edhe ti u pergjegje!!!
  --------------------------------------------------------------------------------

  Kturi edhe vetes thuaj jazek, sepse edhe ti u pergjegje ne temen time. O KTuri nese nuk te pelqen ky diskutim ka mjaft forume tjera me tema qe te pershtaten, gjeje veten ne to dhe rrasu me "partiotizem", "bujari", "trimeri", "diplomaci", "menquri", "kulture", "filozofi", e sidomos me "SHQIPTARI".

  Keto te gjitha i kemi, ama ashtu si kam shkruar (ne thonjeza). E kur, te zgjohemi nga gjumi mijevjecar, dhe te kuptojme se duhet hequr thonjezat dhe duhet ndertuar e krijuar vlera te mirefillta atehere ne do te fillojme nga e mbara, dhe tek atehere do te kuptojme se cka eshte SHQIPTARIA.

  Do te kuptojme se SHQIPTARIA nuk eshte vetem fjale (nje bashkim shkronjash) dhe do te kuptojme se vetem shqiptimi i saj, sic bejne nje pjese e madhe e forumisteve ketu, jo vetem qe nuk mjafton te jesh shqiptar, por eshte nje keqperdorim i madh dhe loje e felliqet me ndjenja te verteta (kur te krijohen-dhashte Zoti sa me shpejt) shqiptare.

  Une i lus te gjithe ata qe "digjen" nga SHQIPTARIA, qe kur jane vetem me vetveten t'i bejene pyetje vetes se a kane ndihmuar dike konkretisht me dicka, qofte edhe me nje keshille te vogel (nuk eshte me rendesi se "ai dikush" te jete shqiptar). Ketu natyrisht nuk ka nevoje qe pergjigjja te jepet ketu por secili le t'a mbaje per vete.

  Une pajtohem me Belami. Ne duhet te analizojme te kaluaren tone, te nxjerrim mesime nga ajo dhe te ecim perpara. Por nese deshirojme kete duhet te lirohemi nga legjendat, mitet dhe "veprat e medha". Ketu duhet munduar qe te behemi neutral, thuajse nuk jemi duke analizuar historine e te kaluaren tone, por historine e te kaluaren e nje populli tjeter. Te mundohemi te shohim veten me sy real, te mundohemi te shohim veten edhe me syte e tjerve e jo vetem me syte tane. (Nje njeri thoshte per vete se eshte burre i mire. Nje plak e pyet se kush thot se eshte i mire ai apo te tjeret. Ky "burri i mire" i tha se thoshte vetem ai vet. Ateher plaku i tha se pranohet cka thone te tjeret per ty e jo ajo cka thua ti per veten!!).

  Te perpiqemi te degjojme edhe te tjeret. E te tjeret thone pak per neve, sepse nuk kemi luajtur ndonje rol te vecant ne histori, sepse pothuajse askujt nuk i kemi prishur kurre planet, dhe neper trojet tona kane shetitur okupatore e okupator e okupatore, me disa therrreeeezzzzaaaa te imta te ima te imta neper kembe.

  Pershendetje KTuri.
  Dil para vetvetes dhe pergjigjju prap vetem vetvetes per veprat qe ke bere vetem ti. Te gjithe njeriu mund t'i genjej por vetveten jo. Pastaj flasim per shqiptari e cka te duash.

  GjakPagan
  Anetar i ri
  Posts: 12
  (2/15/01 3:40:07 am)
  Reply Nje perpjekje per te pare rrenjet e pemes !
  --------------------------------------------------------------------------------

  pergjigjet :


  - Sepse kemi qene gjithe kohes ndjekes dhe asnjehere udheheqes.
  - Sepse pjella e kesaj toke bridhte neper bote se nuk i pelqente nena qe e kish lindur.
  - Sepse asnjehere nuk u fuqizuam pavaresisht se kishim mundesine dhe gjendjen materiale.
  - Sepse nuk e lodhi njeri trurin per vellane e per shokun perbri.
  - Sepse kur i huaji vinte te te behej zot ne shtepine tende kur ti luftoje, vellai yt u tregonte ku pikonte catia.
  - Sepse nuk luftoje ne drite te diellit po fshiheshe ferrave e zije pusi.
  - Sepse te pelqeu pula e botes.
  - Sepse nuk e vrave ndonjehere mendjen dhe more rrugen e lehte (Aleksandri i Madh, Mehmet Aliu, etj, etj.)
  - Sepse gjaku qe u be uje nuk ishte me gjak dhe pas kesaj fillojne gjithe te "mirat".
  - Sepse kujtove se tjetri qe me i mire po kur e kuptove te verteten ishte teper vone.
  - Sepse nuk guxon te besh hapin e pare e te dalesh lakuriq ne drite te Diellit.
  - sepse beson kuturu po nuk je aq i forte sa mendon dhe nuk i ben dot balle te keqes.
  - sepse ke virtyte dhe te tjeret te kane zili.
  - sepse krimba te ndryshem te brejne pemen qe akoma nuk ka lulezuar.
  - sepse te huajt te prejne ne bese.
  - sepse kur tu sulen kafshet kujtove se kishe te beje me njerez.
  - sepse burrat e ketij gjaku qe ishin me te zgjuar nuk i le te bejne ndonje hap perpara ngaqe ishe vete i pazoti.
  - sepse atje ku ndote gjakun prej andej te erdhi stuhia (shiko Romen, Greqine, Azine e Vogel).
  - sepse stuhite qene te shumta .
  - sepse i re palles fort por jo per veten tende.
  - se e ke hunden e madhe po koken e vogel.
  - se kujton se ushqimi konservuar eshte me i mire se i nenes
  - se dekulturohesh pa pike rezistence.
  - sepse ngaterrove shqiponjen me qingjin.
  - SEPSE VESHE RROBAT E BOTES DHE NUK TE NJOHEN PER TY.
  - SEPSE U BERE I KRISHTERE DHE MYSLIMAN.
  - SEPSE E DESHE VETEN POR KURRE NUK MORE MUNDIMIN TA NJIHJE.
  - SEPSE GJAKU NUK PERZIHET, POR SOT MBAKA ERE TE KEQE PSE VALLE ? (shikoni mbiemrat)
  - Sepse nuk ia mban ison tendit po te huajit.
  - Sepse une jam une e ti je ti.
  - Sepse kujton se te tute nuk jane te zote !
  - SEPSE UNE JAM ZOT, POR NE JEMI ASKUSH


  keto ishin arsyet qe munda te gjej deri tani. Sot kur cdo lloj hienash dhe qingjash te zbutur qarkullojne neper trojet ame. Kur na kane injektuar helmin e internacionalizmit. kur na mesojne perzierjen e gjakut ne shkolla dhe ne kopshte. kur asnjeri nuk shikon halene ku jeton dhe i duket se eshte ne ndonje kala po nderkohe as ka marre mundimin ta ndertoje kete kala se po ta merrte do cuditej me ato qe ishte i zoti te bente. kur kendon gjeli maje plehrave. kur te gjithe ndyresirat dhe llumi qarkullojne ne siperfaqe dhe ne trup. kur harrojme qe mendja e shendoshe ne trup te shendoshe, por hame mbeturinat e botes qe na bejne o barkderra o karkaleca.
  kur shesim vashat per dy groshe e qahemi per gjemen e madhe qe na ka gjetur. kur burrat qelben ne alkool dhe bota vjen te permjere dhe te shurroje e ne na duket se na ndihin.

  SOT KUR GJITHCKA QELB DHE NDOT. KUR KEMI MUNDESINE POR NUK BEJME AS PERPJEKJEN ME TE VOGEL. KUR MENDOJME SE GJITHCKA NA PRET NE DHE SHKOJME TE NGROHIM TE PRAPMET NE KOLLTUQET E AMERIKES DHE TE GREQISE DHE SHAJME TE TJERET QE SNA JAPIN PUNE KUR SHTEPINE E KEMI KETU PO STA MBAN B....TE NGRESH ZERIN PERVEC SE KUR TE MARRIN LEKET.

  GJITHCKA KA TE BEJE ME RACEN, ME FAMILJEN POR NUK DUAM TA MARRIM VESH. THUA SE ROMEN, GREQINE, GJERMANINE E KU DI UNE I BERI MISHMASHI AMERIKAN. PO EDHE SIKUR TI BENTE SECILI KA MENYREN E VET DHE KJO ESHTE MENYRA IME. BESA E KUJT E GJYSHIT E STERGJYSHIT E KATRAGJYSHIT ? KUSH TA HEDH POSHTE " - ASKUSH !
  PO NE KU JEMI, BESA JONE, ATDHEDASHURIA JONE, RACIZMI JONE, DASHURIA JONE DHE FUQIA JONE ?
  BEHEN SOT LUFTRAT ME EMRAT E STERGJYSHERVE ? KE DO NGREJME NGA VARRI TE LUFTOJE PER NE ?

  DUA QE TE SHIKOHENI NE PASQYRE E TE NDIHENI KRENAR, POR KRENARINE NUK TA JAPIN BEMAT E TE VDERKUVE POR BEMAT E TUA. KU JANE PRA BEMAT TONA ?
  PATE NE PASQYRE VETEN TUAJ DHE THATE QE UNE JAM I FUQISHEM, I PANGRENSHEM, I PAMUNDSHEM,
  SILLMENI ZOTAT TI HAJ NE PJATE, JO JO LERE SE DO SHKOJ TI KAP VETE.
  u PA NDONJERI PREJ JUSH NE PASQYRE DHE THA BOTA ESHTE E IMJA BEJ CTE DUA DHE DUA GJITHCKA.

  E PRA KEMI PA U NDJERE KESHTU QE NE MIJEVJECARIN E 2 PARA ERES SONE. DHE MOS TE FLASE NJERI PER PRIFTERINJ E SHERBETORE, PER KOMUNISTE E DEMOKRATE, PER HOXHALLARE E LAPANGJOZE, KRIMINELE ORDINERE DHE HAFIJE TE SHKJAUT KU JANE PRA BURRAT ? KU VAJTEN BURRAT -  GJAKU Ahmetajs GJAKU

  GJITHCKA ESHTE TEK GJAKU
  ULERIJNE SHKEMBINJTE UJQERIT E SHQIPONJAT
  ULERIJNE NJE THIRRJE TE LASHTE NGA MITRA E KESAJ TOKE

  "GJAKU NUK NDOTET"  AJER MALESH NEVOJITET
  NJE DIMER I EGER QE TE MBYSE MIKROBET
  NJE ACAR I PASHPIRT
  QE TE NGORDHE TE DOBETIT
  NJE ZJARR I TERBUAR QE TE DJEGE TE THARET
  DHE TE FARKETOJE METALET
  NJE TRUP
  NJE SHPATE
  NJE DIELL


  NJE KOMB SHQIPTAR  Duhet patjeter te filloje edukimi i femijeve qe ne djep. Aty shtohet uji, aty krijohet brumi dhe behet buka. Dhe keni gabim zoti Ahmetajs qe akuzoni traditat tona pasi vetem me to duhet bere edukimi. Jane vlera zoti Ahmetajs qe kane qendruar te pavdekura qe ne krijimin e njerezimit. Popujt e tjere jane bere histori dhe as ne ankthet e tyre me te frikshme nuk kane perfytyruar ato qe kemi hequr ne. Pse nuk kemi bere miq?
  Kush erdhi ndonjehere si mik ne shtepine tone dhe nuk mbeti i kenaqur.
  Por pyesni veten se sa te tille erdhen per miq dhe nderruan lekure !
  Sigurisht qe u bene 2000 vjet qe zhgarravitemi perdhe, por askush nuk do te degjoje qe duhet ruajtur dhe zhvilluar gjaku.

  te gjithe e keqkuptoni zotin Ahmetajs me menyren se si flet ! por eshte e vetmja menyre per te cliruar rrenjet nga krimbat, barishtet dhe ferrat. Kush i mban syte mbyllur dicka fsheh !
  mos shesim pordhe ? apo s'kemi me c'te kalojme diten ?
  apo..... ?


  Kur prek nervin e semure bertet me fort.


  Ketu ulerasin !


  C'fare fshihet ?  keto kisha per te thene. dhe bejini vetes pyetjen qe ju ka thene dhe Adolphi -

  A JENI GATI PER TE VRARE PER ATDHEUN ?


  Sqaroni hesapet me veten tuaj dhe vereni ne prove.

  NJIHNI KUSH JENI DHE PERPIQUNI DERI NE FUND.


  DHE JA TEK SHKOJME SECILI ME VETE POR TE GJITHE BASHKE.
  PAQE TE VDEKURVE DHE LUFTE TE GJALLEVE !

  ahmetajs
  Anetar i ri
  Posts: 41
  (2/15/01 8:54:10 am)
  Reply Re: Nje perpjekje per te pare rrenjet e pemes !
  --------------------------------------------------------------------------------
  Edhepse i ke dhene vetes nofken GjakPagan, ti e meriton nofken SHQIPTAR, e jo ky Shqiptari i forumit i cili me te vertete ka keqperdorur kete emer. Po nejse.

  Nga shkrimi yt shoh, se je njeri i cili nuk i do lavdatat, por per mendimin tim eshte ky shkrimi i pare i mirefillt qe ka qelluar temen te cilen e hapa une. Me disa Sepse-ha tuat nuk pajtohem, por kjo nuk ka rendesi te madhe, me rendesi eshte qe dialogu te jete konstruktiv, e ti me te vertete kete e ke bere.

  Une per vete, postimin tende e hodha ne leter, qe te mundem ta lexoj me ngadal ne shtepi. Une ketu i therras te gjithe ata qe vetem sulmojne e mndojne qe jane me te menqurit e Dynjase, le te lexojne postimin tende shume here qe t'i kuptojne disa gjera.

  Ndoshta po e teproj pak, dhe me siguri, ne debate ndoshta nuk behen falenderime, por une te FALENDEROJ NGA ZEMRA per kete postim, edhepse edhe nje here po e them se me disa sepseha nuk pajtohem me ty, por keto mospajtime vetem sa ia rrisin vleren punimit tend.

  Nese ka ende njerez si ti shpresoj se do te vijne dite me te mira per ne.

  Tashpertash kaq. Besoj se me vone do te filloj nje diskutim KONSTRUKTIV me ty e me nje numer te paket forumistesh tjere ketu.

  Cdo te mire!


  S. Ahmetaj

  KTuri
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 3
  (2/16/01 1:12:34 pm)
  Reply Per Belami
  --------------------------------------------------------------------------------
  Me fal 101 here per pyetjen e pasjelleshme dhe ndoshta te pavend .

  Kur thoni ne mesazhin e fundit "O Shqiptare hidhi ca uje ne ndonje ene " mos nenkuptoni shprehjen :

  Ik bej cicin.

  Ca do te mire
  Turi

  Belami
  Doganier Kakavije
  Posts: 149
  (2/16/01 2:24:53 pm)
  Reply Re: Per Belami
  --------------------------------------------------------------------------------
  Ne etiken time te te biseduarit nuk e kam per zakon te ofendoj te tjeret.Mjaftohem duke trajtuar problemin e jo duke krijuar figura paralele me diskutantet e tjere.
  Kur thashe "hidhni ca uje ne nje ene dhe shikoni veten"
  e perdora kete shprehje per te simbolizuar pasqyren,te ciles shume veta ketu druhen ti kthehen.
  Per mua nuk eshte antishiptare gjykimi i se kaluares,per mua nuk eshte antishqiptare heqja dore nga romantizmat e kota dhe kerkimi i reales.
  Karta e Shqiptarizmit nuk eshte monopol i ndonjerit qe te na e tunde para fytyrave si shpata e Demokleut.
  Dikush me siper mori mundimin te na gjente arsyen e sepseve qe kane ndodhur ne historine e kombit tone,por eshte vetem nje njeri.Te tjeret u mjaftuan me thirje kombetare,parulla e bejte,por keto nuk jane arsyetime te menduara mire,vetem disa vogelsira qe i gjen veten ne folklor ose ne perallat per femije.
  Madheshtia e Skenderbeut nuk varet ne madhesine e Shpates,por ne bashkimin qe i beri ai Shqiperise dhe qendreses heroike ndaj Osmaneve.
  Ne sot nuk duhet te themi se edhe ne kemi qene te bashkuar se na bashkoi dikur Skenderbeu,sepse realisht jemi te percare edhe kur vjen puna tek ceshtja Kombetare.
  "Nje komb,nje qendrim" nuk rezistoi shume gjate ne vitin 98, e per kete jemi te gjithe deshmitare.Politika Shqiptare isht e percare,dikush kerkonte Pavarsi per Kosoven,dikush i
  lepihej bishtit te Italise e Greqise e dikujt as qe i degjohej zeri.
  Para se te na besh krahasime me Adhamudhin (e Cajupit)apo Doktor Gjelperen (e Fishtes)provo ti kthehesh se kaluares me nje sy tjeter,e jo duke e mare si tabu.

  GjakPagan
  Anetar i ri
  Posts: 15
  (2/16/01 4:35:32 pm)
  Reply Ceshtja e pare !
  --------------------------------------------------------------------------------
  Gezohem te pakten qe disa prej nesh ketu
  fillohemi te kuptohemi midis nesh.

  Kam pare qe shume njerez qe marrin pjese vijne
  thjesht per te shfryre ndonje inat etj etj. Kjo
  nuk ka ndonje gje te keqe ne vetvete por te
  pakten te jete pjese e nje pjesemarrjeje me te
  madhe . Me kuptimin qe te bisedojme dhe te
  nxjerrim dicka ne drite.

  Te them te verteten lexova per shkrimin tuaj
  tek temat e adolphit dhe pashe qe ju kishin
  sulmuar disa here. Dhe mu kujtua teoria e nervit
  te semure qe permenda pak me lart. U habita qe
  dikush paska kapur nje teme qe ska te beje me
  sharjen e Berishes apo Nanos apo Currit apo
  Rustemit e ku di une. Thua se e shara do beje
  ndonje gje !

  Nese ka nje teme mbi te cilen duhet te
  diskutohet eshte pikerisht kjo qe keni hapur ju
  ketu, sigurisht te mbeshtetur dhe ne faktet
  historike qe paraqiten ne forum kohe pas kohe.

  Faktikisht une nuk kam jetuar shume gjera dhe
  nuk ushqej ndonje iluzion per njohjet e mia te
  historise etj etj, pasi jam vetem 20 vjec dhe
  jeta me eshte sjelle pergjithesisht mire. Por
  perpiqem qe dy gjera qe i di ti mesoj me dhembe e
  dhemballe. Dhe shikoj qe shumica ketu pa dashur
  te fyej ndokend jane te gjysemditur. Dhe ska gje
  me te keqe se "te gjysemditurit". Por eshte nje
  fenomen qe mund te rregullohet dhe ky forum e ka
  kete mundesi dhe do ishte dem ashtu sic bejme
  ketu e sa shekuj, po te mos ta shfrytezonim.

  Jemi rreth 400 veta qe jemi regjistruar (nuk
  e di sa marrin pjese ?) dhe midis nesh ka ca
  adoleshente si puna ime dhe e adolphit qe nuk
  vijme ketu per te na thene qe smarrim vesh se
  jemi adoleshente por per te mesuar dicka me
  shume. Nese kemi gabim diku te pakten te na e
  thone, por deri me tani nuk ka arritur te nai
  hedhe njeri poshte mendimet, sepse ata qe na kane
  sulmuar flasin me klishe dhe tabu te te gjitha
  llojeve.

  Ne greqine e lashte zhvillohej andej nga
  kohet e mesme-fundit te regjimit nje sport (nese
  mund ta quajme keshtu) qe quhej PANGRATIO .
  Qellimi ne kete sport ishte qe te arrije te
  hidhje poshte mendimin e tjetrit pavaresisht se
  cfare perdorje genjeshtra apo te verteta.
  Gjithcka varej a arrinte ta kapte tjetri apo jo!
  E pra dhe ketu mua me duket se ushtrojne kete
  PANGRATION, pasi askush nuk perpiqet te mesoje
  dicka por thjesht te hape gojen. Dhe disa nuk
  kane as sinqeritetin te pranojne gabimin. Nejse
  se dola nga tema.

  Keto per sa i perket forumit dhe hapjes se
  kesaj teme. Sa per ato qe kam thene me siper nuk
  mendoj se kam dhene ndonje pergjigje te forte
  pasi dhe ato sepse-hat (sic thoni ju) qe kam
  permendur une, gjenerojne disa pse-ha te tjera
  nga pas.

  Pse nderkohe qe e kishim mundesine nuk u beme
  te fuqishem ? Pse na pelqeu pula e botes ? etj
  etj
  Ketu Askush nuk ve ne dyshim fuqine dhe
  zgjuarsine e Agronit apo Teutes apo Yllit, por
  pse doli Dhimiter Fari? Pse princat shqiptare
  ishin te ndare dhe nuk bashkoheshin ?

  Na shesin ketu e sa kohe perrallat mbi na
  percane romaket e na bene romaket etj etj.
  Aty ku shkembi eshte shkemb e hekuri hekur nuk
  ka se ku te futet dora e romakut. Po si arriti e
  u fut ?
  E pra ketu hyjme ne ne skene !
  Thoshin se Teuta nuk do ta kish humbur luften
  nese nuk kishte tradhetuar Dh.Fari (e mos te
  thote ndonjeri qe ishte grek e te tilla si keto)

  - Pse pra tradhetoi Dh.Fari ?

  Dhe ja ku gjejme njerin nerv te semure. Sepse
  nuk arrinte te kuptonte se kishte njeri me te zot
  se ai per qeverisjen e vendit ! Dhe ndoshta (me
  hamendje e them kete) ngaqe Teuta ishte femer.
  Nuk e di se me cfare emri mund ta pagezoj kete ?
  le ti veme nje emer pra qe heres tjeter ta
  dallojme e ta luftojme

  - Ta quajme "vogelsi" ne menyre qe te kete kuptim fyes qe te rimendohen kur ta bejne perseri !

  (ju lutem perpiquni te na kuptoni dhe mua dhe
  zotin ahmetaj qe ketu po bejme vetem nje diagnoze
  te semundjes dhe per pasoje kemi per qellim te
  gjejme ku dhe nga se vuajme. Askush nuk ve ne
  dyshim vlerat e beses, krenarise, bujarise, e
  atdhedashurise, por perpiqemi te gjejme dallget
  qe gerryejne shkembin)


  Guxoj te them se pas pseve te zotit Ahmetaj
  me disa nga sepsete qe parashtrova dolen disa
  pse-ra te reja dhe qe i afrohen me shume zbulimit
  te problemit. (Sepse ne nuk dime as problemin e
  jo me ta zgjidhim).

  Por sot do perpiqem te kap vetem njeren ane
  te ceshtjes dhe ne ditet qe vijne mendoj me
  pjesemarrjen e me shume vetave te bejme nje
  zberthim me te pelqyeshem. Besoj se ky eshte nje
  hap drejt njohjes se vetes dhe me besoni se kur e
  njeh veten askush nuk te ben mbi kete toke asgje.

  Kur nuk njeh veten, eshte si te shkosh ne
  beteje duke menduar qe ke shpate dhe kur vjen
  puna shpata mungon.


  Do hap pra temen e Teutes dhe te Dhimiter
  Farit qe kane ngjashmeri te madhe dhe me temen e
  Sulioteve me Ali Pashen.

  Mos u hyni shume hollesirave pasi
  ngjashmerite qe duhet te analizojme ketu jane :
  - Qe Teuta dhe Aliu sundonin dhe ne te njejten
  kohe ekzistonin dy forca (Fari dhe suliotet
  perkatesisht) qe kishin mundesi te pengonin punen
  e te mesipermve por jo ta benin ashtu si ata
  (perfytyroni sikur ne keto dy raste keto forca te
  ishin bashkuar)
  Dhe pavaresisht nga tradhetia e Farit dhe nga
  sulmi qe suliotet i benin Ali Pashes, kur Fari
  mori pushtetin i shpalli lufte Romes dhe kur
  sulioteve iu vra Ali pasha, filluan te mbronin
  keshtjellen.

  Tragjedia e popullit shqiptar ne jete te
  jeteve.
  Te gjithe e donin atdheun dhe megjithate te
  gjithe luftonin kunder njeri tjetrit.

  Pres shtjellimin e temes vellezer, le ta
  nise ai qe mendon se dicka mund te thote.

  Dhe mos na largoni nga forumi me pretekstin
  se jemi adoleshente pasi nga 400 veta njeri fare
  mire neser mund te qeverise vendin (pa nenkuptuar
  ndonje gje) dhe do ishte mire qe secili te jepte
  nje ndihme qe ata qe marrin pjese te mesojne dhe
  jo te largohen duke share.

  Falemnderit e gjithe te mirat !  ahmetajs
  Anetar i ri
  Posts: 42
  (2/17/01 4:44:54 am)
  Reply Re: Ceshtja e pare !
  --------------------------------------------------------------------------------
  Edhepse nuk eshte mire, qe ne fillim, t'i drejtohesh dikujt me nje "qortim" une po e beje kete. Qortimi im eshte se nofka yte (ID), per mendimin tim nuk eshte e mire. Ndoshta kete e ke bere nga "revolta", por te kisha keshilluar qe ta nderrosh.

  E tash, te pergezoj per pikepamjet tua, dhe "turperohem" nga dija dhe jote qe do ia kishin lakmi edhe njerez te shtyer ne moshe.

  Sa i perket "ceshtjes se pare", ajo thjeshte quhet tradheti, dhe (prap sokolat do te sulmojne per kete) ajo (tradhetia) eshte konstante e veprimit tone kombetar, duke filluar qe nga gjerat me te imta e deri me ato madhore. Une jetoj ne Kosove, dhe ne jemi shume te njohur per TRIMERI (ama ne cifteli) dhe ne ato kenge trimerie kryesisht keni protagonist NIPIN E DAJEN, NIPIN E AXHEN, KUSHERINJET, shkurt njerezit shume te aferm ndermjet veti. Dhe cka ndodhe ne keto trimeri. Njera pale bene trimerine, tjetra bene tradhetine. Kjo eshte konstante e veprimeve tona. E tash do te dal dikush e do te thot se jemi te njohur per BESEN tone. Po kush e pret djalin e motres per nje grusht para (shpesh here falas), po kush e pret djalin e vellajt, po kush e pret dajen e vet, po kush e pret axhen e vet, po kush e hedh ne rruge gruan me femije bonjake te ciles iu ka djegur shtepia (aktuale tash ne Kosove), po sa e sa studente kane lene studimet (e duhet t'i lene ato) per shkak se iu bien ne qafe profesoret me a alteranativen OSE OSE.

  Keto ishin "ceshtjet e imta", prej te cilave ne infektohemi dhe ashtu te infektuar fillojme te punojme ne "ceshtjet e medha":

  A do me pergjigjet dikush se pse ne Kosove tash nuk i kemi institucionet tona, te cilat i mbaninm ashtu si ishin edhe nen okupimin serb. Vetem mos te pergjigjet dikush se ato na i hoqen te huajet. JJJJJOOOOOOOOOOOO, JJJJJJOOOOOOOOOOOOO.
  I hoqen disa udheheqes idiote tanet, te cilet, pikesepari nga inatet personale qe kishin, e pastaj nga interesat, prap, personale ato i shkaterruan tersiaht me moton KUR NUK DO TE JAM UNE ATY NUK DO TE JESH AS TI!!

  Ose nje problem tjeter: Kur ndonje parti fiton pushtetin nder shqiptare i nderron edhe portiret ne dyere te hyrjes. Aman pse o psssseeeeeeeeeeeeeeeeeeeee?
  Pergjegjja: Sepse ne jemi aq idiote, sa qe kur te vijme ne ndonje pozite mendojme se prej atij momenti fillon historia, puna etj. dhe se cdo gje qe kane lene paraardhesit eshte e keqe, gabim, me defekte te pandreqshme dhe se per keto shkaqe duhet shkaterruar deri ne themel.(Sa here u shkaterrua Shqiperia ne kete dekaden e fundit!!!!-dikush per kete do t'i fajsoj greket, te tjeret amerikanet, dikush Vatikanin, dikush serbet, pastaj dikush Evropen, ndersa askush edhe nje here askush nuk do te na fajsoj neve shqiptareve qe ne fakt jemi fajtoret e VETEM per keto shkaterrime dhe per te gjitha problemet qe i kemi).

  Nje dite isha duke u kethyer ne shtepi, dhe taksisti qe me voziste me tha "Jemi popull shume i qendrueshem. A e sheh sa pluhuri, sa gropat ne rruge, rryme me shume s'ka se ka, uje gjithashtu. Pastaj keto shkaterrime, viktimat e medha..." Une e nderpreve per nje cast dhe i thash "po, po te qendrueshem jemi! Por a i shikon fytyrat e njerezeve ne cka te perngjajne?" !!!???!!! "Ne MISH TE THATE (PERSHUTE)". Taksisti m'i zgurdulloj syte dhe e pranoj se edhepse s'kishte menduar per kete qe konstatim imi ishte i vertete.
  E fytyra ne MISH TE THATE shenderrohet kur njeriu eshte qyqar (sic jemi ne shqiptaret) dhe s'guxon ta perdore asnjeher PSE-hin, dhe s'guxon te kerkoj llogari nga askush ne "pushtet" apo ne "funksion".

  Per keto shkaqe (nga mosguximi, frika, qyqanelleku) lindin pastaj "SHQIPTARIA", "PATRIOTIZMI", "TRIMERIA", "ATDHEDASHURIA", sepse te flasesh per keto tema si jemi mesuar ne eshte sikur te groposh ne uje (pune e kote dhe ne shikim te pare e pademshme).

  Per kete shkak thenia, nen te cilen ne debatojme "Feja e Shqiptarit eshte Shqiparia", nuk ka kurrfare domethenie, kurrfar vlere, pervec kuptimit gramatikoro-gjuhesor.

  Kjo thenie do te filloj te kete kuptim vetem kur te parashtrohen PSE-HAT DHE PAS NJE ANALIZE TE MIREFILLTE TE FILLOJME T'I GJEJME EDHE SEPSE-HAT"

  Per fat te keq ketu ka shume pak PSEHISTA, POR NE KOHE TE FUNDIT PO DEGJOHEN DISA, CKA ESHTE SHENJE E MIRE.

  PER CDO GJE JU LUTEM PERDORNI PARULLEN *PSE - SEPSE*

  Dhe per cdo te keqe ne radhe te pare fajet i kemi ne e tek dikund shume, shume pak faj kane te huajte.

  PS. Se perpak harrova:
  Une nuk jam kunder traditava, bile jam perkrahes i tyre, por te traditave te mirefillta, pa teprrime pa ekstremizem, pa fanatizem, pa demagogji, idealizim te rrejshem dhe pa patetizem.


  ahmetajs
  Anetar i ri
  Posts: 43
  (2/17/01 6:15:08 am)
  Reply propozim
  --------------------------------------------------------------------------------
  1. Shqiptaret duhet urdjentisht te formojne nje grup ekspertesh eminent(shqiptare, e te huaj), te fushave te ndryshme e sidomos te atyre shoqerore, ne menyre qe te behet diagnostifikimi i semundjeve tona mijevjecare (te behet lidhja Pse-Sepse);

  2. Ky grup duhet te punoj ne menyre te pavarur, dhe me "koke te ftohte" dhe te jete maksimalisht neutral.

  3. Duhet kerkuar nga ky grup qe te jete i pameshirshem ne diagnostifikim, ndersa nga ne te tjeret kerkohet qe mos ta pengojme me budallalleqe tona, si e kemi zakon.

  4. Pas diagnostifikimit, ky grup do te duhej te dilte me rezultatet e veta dhe menjehere do t'ia fillonte punen ne pershkrimin e "terapive" per sherimin e semundjeve tona.

  5. Te gjitha rezultatet dhe perfundimet e ketij grupi do te duhej te ishin obligative per te gjithe shqiptaret.

  Natyrisht, puna e ketij komisioni mund te ndihmohej edhe me pergatitjen e permbajtjeve te ndryshme ne mjetet e informimit e neper institucione tjera (shkolla, fakultete, akademi etj), por keto permbajtje do te duhej te kontrolloheshin nga grupi ne fjale.

  E di qe ky propozim, me siguri, ka mangesi dhe eshte i padetaizuar, por ne nje gje jam i sigurt: HERET A VONE DICKA TE NGJASHME ME KETE PROPOZIM.

  Ne fund i ftoj te gjithe pjesemarresit ne kete forum te shprehin mendimet e tyre ne lidhje me kete propzim

  flori2
  Anetar i ri
  Posts: 16
  (2/17/01 12:10:24 pm)
  Reply Re: propozim
  --------------------------------------------------------------------------------
  Ja t'i them une semundjet:sundimi 500vjeēar turk dhe 50 vjeēar komunist.Si u flitka per okupatorin si vella?!Populli vella turk,po pra!Nga Turqia kemi injorancen dhe mentalitetin anadollak qe i vjen nga prapa.Nga komunizmi kemi njeriun e ri pa pike ndergjegje e pergjegjesie.Kafshe,e thene shkurt.
  PO ja le ta bejme ate grupin.Po ata anetaret nuk do te kene ndonje babe,kusheri a ku di une qe do t'i influencoje?Patjeter.Le te mundohen te jene te izoluar sa te duan,gjaku nuk behet uje dhe meqenese neve shqiptaret jemi te lidhur me familjen......

  rycki2001
  Anetar i ri
  Posts: 32
  (2/17/01 1:45:03 pm)
  Reply Re: Ceshtja e pare !
  --------------------------------------------------------------------------------
  Dikush pak mė lart (Flori2) tė pėrgjigjet se nga i vjen e keqa Shqipėrisė. Zoti Ahmetaj ju mbase doni pa tjetėr qė ne tė pranojmė shqiptarizma nuk ekzison etj. etj. Ajo qė unė kam vėnė re edhe nė kėtė forum ėshtė se shqiptarizma ekziston ende. Ndonėse jo si qėmoti qė patriot si rilindasit tanė tė nderuar qė nga Stambolli (megjithėse ky i fundit i mbante me tė ngrėnė) luftonin pėr Shqipėrinė. Bile lanė edhe pasurinė pėr Tė. Dhe at'herė Shqipėria ishte veē "shprehje gjeografike" Qysh at'herė Ēajupi i madh ka lėnė njė fjalė...
  Kur bėre derr' dhe arinė,
  Ē'deshe qė bėre Turqinė?
  Se tė mos qenkej kjo farė,
  bota do tė vinte mbarė,
  dhe do tė lulėzonte,
  Shqipėria do t'gėzonte.
  Ndoshta ne e lexojmė pėr tė kėnaqur veshėt por ajo shprehje ėshtė aktuale edhe sot. Unė nuk jamė dakord me Flori2 pėr atė qė ne nuk duhet ti konsiderojmė turqit si miq. Unė them le ti trajtojmė si miq por ata tė kemnė sėrėn e tyre. Kemi tė tjerė miq qė duhet ti ēojmė nė qoshe.
  Por "derri" mė i madh pėr ne zoti Ahmetaj ishte dhe mbetet komunizmi, bile nė njė farė mėnyre edhe pėr mbrritjen e kėsaj fare ishte Turqia dhe pushtimi i saj shekullor qė influencoi. Por tė jemi tė bindur qė sot (pavarėsisht se Tirana ėshtė e pushtuar nga mafia komuniste dhe Prishtina pa njė status tė qartė) janė krijuar kushtet pėr njė shqiptarizėm tė vėrtet.
  Mjafton qė ne tė dimė ta pėrkthejmė fjalėn SHQIPTARIZĖM.
  Dhe nė fund tė fundit...Do tė rrojė Shqipėria/Do tė rrojė Shqipėria/Edhe emri Shqipėtar...
  GjakPagan
  Anetar i ri
  Posts: 23
  (2/18/01 6:05:08 am)
  Reply Zgjerim ne shtate nentema !
  --------------------------------------------------------------------------------

  Djema gezohem qe disa filluan te kthejne ato pergjigje qe secili mendon !
  Faktikisht falenderoj zotin ahmetaj qe hapi kete teme por nuk mendoj se ia vlen te vonohemi gjate gjithe kohes derisa te mbarojme me njeren ceshtje dhe pastaj te fillojme me nje tjeter, per pasoje marr iniciativen (si pergjigje ndaj ceshtjes-thirrje te z. Ahmetaj ) te hap njekohesh 7 ceshtje ne menyre qe secili te shprehet ne ceshtjet ne fjale dhe te mos ngaterrohemi ne te njejten teme duke hapur te tjera. faktikisht ashtu rritet dhe numri i faqeve dhe per te rinjte behet e veshtire ndjekja e te gjitha problemeve.


  Ceshtjet qe do supozoj sic dhe ndoshta keni pare perpara se te hynit ne kete teme do jene :

  ceshtja pare - Me shembull Teuten dhe Dhimiter Farin si dhe Ali Pashen me Suliotet - perse kane ekzistuar gjithnje dy forca kundershtare midis tyre qe cdonjera e dashuronte atdheun por duke penguar njera-tjetren faktikisht bene cdo gje kunder atdheut (te pakten njera pale) dhe si mund te ndalojme kete fenomen.

  Ceshtja e dyte - A duhet te ekzistoje krahas atdhedashurise dhe nje fe orientale nga origjina dhe internacionale nga botekuptimi ?

  Ceshtja e trete - A duhet qe Shqiptaret te perziejne gjakun me popuj dhe raca te tjera dhe si duhet te sillemi ndaj atyre qe tashme e kane bere kete apo jane pre e kesaj ?

  Ceshtja e katert - Duhet te ushqejme vlerat e popujve te tjera dhe kulturat e tyre (qofshin turq, kineze, ruse, europiane apo amerikane) apo ato vlera te cilat i njohim pavaresisht se nuk i perdorim tashme ne mase ? A jane vlerat tona me te uleta, njesoj apo me te larta se te tjerat ?

  Ceshtja peste - Sa mundesi ka populli shqiptar te jetoje prej tokes te vet dhe a kemi ne mundesine e zhvillimit te trurit shkencor ne kete vend ?

  Ceshtja e gjashte - Vellezerit tane kosovare, shqiptare te maqedonise, came, arbereshe dhe arvanitas ruajne apo jo kontakte me shqiperine, nese ruajne si ruhen dhe nese jo cduhet te bejme qe te krijohen lidhje me te forta ne menyre qe ne te ardhme jo te larget te kerkohet dhe te behet nje bashkim i mundshem i trojeve dhe njerezve.

  Ceshtja e shtate - Si mendoni qe duhet te qeveriset shqiperia me sistemin tradicional (plak - kryeplak) te ngritur ne nje shkalle me te larte apo duhet adoptuar ashtu si sot nje sistem i kombeve te medha i cili faktikisht mund te jete i demshem per nje territor sa shqiperia duke qene se krijon boshlleqe te medha ne funksionim dhe rrit mundesine e zhvillimit te burokracise dhe korrupsionit.

  Keto ceshtje jane te gjitha rrjedhe temes se zotit Ahmetajs dhe secili ne mundesi mund te hape te tjera pasi ka shume gjera per te diskutuar dhe perderisa ne kemi ardhur per kete gje le ta bejme ne menyren sa me te mire !


  Ju falenderoj per vemendjen ! Ketu ne dac besoni ose jo kemi mundesine te krijojme nje lloj te ri brumi, me miellin dhe ujin e trojeve te eterve tane dhe jo te te huajve.

  Pershendetje !
  GjakPagan
  Anetar i ri
  Posts: 24
  (2/18/01 6:07:08 am)
  Reply Mbi nofken time ndaj z.Ahmetaj
  --------------------------------------------------------------------------------


  Nuk mendoj se GjakPagan i revolotohet dikujt, pervec se shpreh thjesht admirimin tim per nje menyre te mendimit qe ekzistonte ne periudhen pellazge-ilire-greketelashte dhe romake. Atehere natyra paraqitej me shpirtra dhe ne menyre mjaft te bukur. Nuk mendoj se do arrije te ngrihet nga te vdekurit ky sistem admirimi por duhet te vini re se festa e pashkeve eshte e marre nga nje feste e lashte pagane qe behej ne formen e nje panairi te madh dhe kishte vezet e kuqe per simbol. Festa e krishtlindjeve perkon me ate te lindjes se zotit Janu tek romaket dhe te Diaut tek iliret. Dita e Henes, e Marsit, e Merkurit, e Enjtit, e Premtit, e Shtunit (Saturni), e Diellit jane ditet e sotme te javes ne gjuhen shqipe. etj etj . Ka shume menyra se si kombi yne ka arritur t'i kaloje keto bestytni te lashta sa ne vete ne fete e adoptuara me hir apo pahir nga Lindja.

  Mendoj se te pakten mbi kete teme kam ca me shume dijeni se nje pjese e mire ketu dhe mundem mbi to te gjykoj. E admiroj kete sistem admirimi te natyres prandaj dhe nofka ime.

  Ndoshta nenshkak mund te jete dhe kundershtimi ndaj shumices (ndoshta dhe juve) qe besojne ne zotat orientale. Por sidoqofte eshte me shqiptare se sa Jehovai apo Allahu.

  Sigurisht qe mund te qortoni pasi jemi vellezer te gjithe dhe te miren njeri tjetrit i duam !

  Pershendetje !  ahmetajs
  Anetar i ri
  Posts: 46
  (2/19/01 3:59:26 am)
  Reply Re: Mbi nofken time ndaj z.Ahmetaj
  --------------------------------------------------------------------------------
  Pa dashur te te fyej prap po te them se nofka nuk eshte e mire. Sidomos nuk te pershtatet Ty. Dhe besoj se shpejti do t'a kuptosh. Por nejse nese te pelqen, mbaje.

  Sa i perket temave qe ke hapur, ma merr mendja qe me mire do te ishte t'i shtjellojme ato ne kuader te kaseaj teme qe kam hapur ketu, sepse nga pervoja qe kam ketu, e di se po te hapen shume tema nga i njejti autor ato nuk vizitohen dhe se shpejti kalojne ne faqen e dyte, trete..., e mbeten pastaj vetem si shkrime arkivore. Ndoshta me ty nuk do te ndodh kjo, por druaj.
  Tema ime mbane titullin cfare e mbane per shkak te titullit te ketij forumi, mirepo qellimi im eshte qe ne kuader te saj te trajtohen te gjitha problemet qe na mundojne. Mirepo pa marre parsysh qellimet e mia, natyrisht secili ka te drejte te hap tema te reja.

  Edhe nje here pershendetje vellazerore, dhe me fal qe permenda prap nofken, por kete nuk do ta beje me.

  GjakPagan
  Anetar i ri
  Posts: 33
  (2/20/01 6:25:27 pm)
  Reply Mbi propozimin
  --------------------------------------------------------------------------------

  Hah me cshikoj paskeni pervoje nga hapja e
  temave. Nejse qellimi im ishte qe biseda te
  zhvillohej njekohesh ne disa drejtime ne menyre
  qe te fitojme kohe ne shtjellim por me cshikoj
  ose nuk kane menyre per te kundershtuar ato qe
  them une (prisja te pergjigjeshin me shume aty
  ku kam parashtruar mendimet e mia dmth. tek feja
  apo atdhedashuria dhe tek perzierja e gjakut)
  ose nuk u pelqen emri im hahaha, ose nuk duan ti
  hyne gjerave aq thelle, ose ne fund te fundit
  jane dakord me ato qe parashtrohen.

  Per punen e propozimit qe permendet pak me
  lart,
  ne kushtet e sotme nuk e di se kush do te
  qendronte pas ketij projekti dhe nese
  zhvillohej,
  rezultatet do ti mesonte greqia dhe italia
  dhe do t'i perdornin per interesat e tyre.
  (mesoni se greqia do te detyroje te gjithe te
  ashtuquajturit minoritare te kthehen per votime
  ne shqiperi dhe pasaportat do tiua vulose
  OMONIA. nese nuk e kane te vulosur nga OMONIA
  pas votimit atehere nuk do kene mundesi te
  kthehen ne greqi...nuk mendoj se interesohen
  thjesht per votimin.....) Pra cdo gje qe behet
  ne shqiperi nuk mund te hidhet ashtu sheshit.

  Nuk mendoj se eshte real pra ky propozim pervec
  rastit nese shfaqet nje apo me shume duar te
  forta te cilat mund te bejne shfrytezimin e
  rezultateve.
  Ne momente te tilla nuk eshte bere asnjehere
  zgjidhja ne asnje komb te botes me mjete
  demokratike...

  Perfundimisht duhet te ekzistoje dikush qe te
  shfrytezoje rezultatet dhe ai dikush te mos jene
  fqinjet dhe bota, por shqiptaret. Asnje shqiptar
  ne kete moment nuk eshte i zoti te kontrolloje
  nje fuqi te tille.
  Sot per sot dalloj vetem qirinj tek tuk por
  jo driten e diellit. Nuk me pelqen fare ideja qe
  duhet gjate gjithe kohes te te tregojne bota se
  cduhet te besh, pasi eshte dhe fyese ne nje lloj
  menyre. Nese jeni per krijimin e nje
  protektorati apo gjysem-protektorati... jam
  teresisht kunder. Me mire ashtu perdhe se sa te
  te mbajne te tjeret me paterica.

  Keto per realizimin apo jo te projektit te
  siperpermendur ne ditet e sotme.

  Jam pro tij sic thashe vetem nese nje moment
  shfaqet nje dikush i afte te manovroje me fuqine
  qe te jep nje dije e tille.

  Megjithate mund te bisedojme mbi menyren se si do te organizohet puna e tyre, qe tja bejme gati ndonje te mundshmi e le te vije ta lexoje ne forum (pa te keq)


  Pershendetje !
  ahmetajs
  Anetar i respektuar
  Posts: 52
  (2/21/01 4:42:37 am)
  Reply Re: Mbi propozimin
  --------------------------------------------------------------------------------
  Propozimmi im, naryrisht eshte me mangesi (bile edhe te medha)! Mirepo jam i sigurt se pa krijimin e nje grupi, mund ta quajme edhe me ndonje emer tjeter, ekspertesh ne nuk do te ecim perpara.
  Kryesorja eshte qe kjo ide te mbizotroj te shqiptaret, ndersa forma, menyra e punes se ketij ekipi mund te definohet sipas situates, dhe nga vete grupi.

  Sa u perket fqinjeve, ne kemi perparesi te medha, sepse:

  Ne jemi aq te paorganizuar sa qe duket qe jemi mire te organizuar, sepse nje mosorganizim i tille nuk arrihet ndryshe vetem me nje organizim shume te mire. Fqinjet duke pare shkallen e larte te mosorganizimit tone mendojne qe ne jemi duke luajtur (mendojne qe jemi shume te organizuar, e nganjehere nuk dijne cka te mendojne sepse nga mosorganizimi yne biene ne dilema, trilema...). Keshtu fqinjet mashrtohen, por edhe ne, duke i pare ata te mashtruar e te habitur nga mosorganizimi yne, mendojme se jemi shume te organizuar.

  Kjo eshte pra perparesia jone e madhe, pak e veshtire per t'u kuptuar, por prapseprap perparesi me vlere.

  Tjetra perparesi eshte se fqinjet kurre nuk na kane marrur seriozisht, sepse kurr nuk u kemi prishur ndonje pune apo plan te tyre, te pakten jo me qellim, pervec qe rralle ndonjehere mosorganizimi yne, spontanisht i ka penguar.

  Keshtu ckado qe do te bejme ne, fqinjet do te jene te hutuar apo te painteresuar se cka po bejme, sepse e dine (jane te bindur) se atyre nuk do t'u bejme dem, sepse nuk ju kemi bere kurr. Keshtu qe GRUPI mund te filloj punen kur te deshiroj sa u perket fqinjeve.

  Edhepse keto cka i thash me larte ngjajne ne humor (anglez ndoshta), por per fat tonin (sa i perket grupit ne propozim) kjo eshte e vertete dhe nuk ka te beje asgje me humorin, dhe sa u perket fqinjeve ai (grupi) mund te punoj ne haptaz, por ndoshta me mire do te ishte qe diagnostifikimin ta bente nen perde.

  Sido qe te jete formimi i nje GRUPI te tille eshte i pashmangshem, heret a vone!

  Pasi qe ky GRUP perfundoj punen e tij secili qe ka perdorur tejmase frazat, te cilat une i quaj idiotike, do te ndjehet i turperuar nga BUDALLAKIA ("SHQIPTARIA") E TIJ (SAJ).  ahmetajs
  Anetar i respektuar
  Posts: 53
  (2/21/01 4:43:15 am)
  Reply Re: Mbi propozimin
  --------------------------------------------------------------------------------
  Propozimmi im, naryrisht eshte me mangesi (bile edhe te medha)! Mirepo jam i sigurt se pa krijimin e nje grupi, mund ta quajme edhe me ndonje emer tjeter, ekspertesh ne nuk do te ecim perpara.
  Kryesorja eshte qe kjo ide te mbizotroj te shqiptaret, ndersa forma, menyra e punes se ketij ekipi mund te definohet sipas situates, dhe nga vete grupi.

  Sa u perket fqinjeve, ne kemi perparesi te medha, sepse:

  Ne jemi aq te paorganizuar sa qe duket qe jemi mire te organizuar, sepse nje mosorganizim i tille nuk arrihet ndryshe vetem me nje organizim shume te mire. Fqinjet duke pare shkallen e larte te mosorganizimit tone mendojne qe ne jemi duke luajtur (mendojne qe jemi shume te organizuar, e nganjehere nuk dijne cka te mendojne sepse nga mosorganizimi yne biene ne dilema, trilema...). Keshtu fqinjet mashrtohen, por edhe ne, duke i pare ata te mashtruar e te habitur nga mosorganizimi yne, mendojme se jemi shume te organizuar.

  Kjo eshte pra perparesia jone e madhe, pak e veshtire per t'u kuptuar, por prapseprap perparesi me vlere.

  Tjetra perparesi eshte se fqinjet kurre nuk na kane marrur seriozisht, sepse kurr nuk u kemi prishur ndonje pune apo plan te tyre, te pakten jo me qellim, pervec qe rralle ndonjehere mosorganizimi yne, spontanisht i ka penguar.

  Keshtu ckado qe do te bejme ne, fqinjet do te jene te hutuar apo te painteresuar se cka po bejme, sepse e dine (jane te bindur) se atyre nuk do t'u bejme dem, sepse nuk ju kemi bere kurr. Keshtu qe GRUPI mund te filloj punen kur te deshiroj sa u perket fqinjeve.

  Edhepse keto cka i thash me larte ngjajne ne humor (anglez ndoshta), por per fat tonin (sa i perket grupit ne propozim) kjo eshte e vertete dhe nuk ka te beje asgje me humorin, dhe sa u perket fqinjeve ai (grupi) mund te punoj haptaz, por ndoshta me mire do te ishte qe diagnostifikimin ta bente nen perde.

  Sido qe te jete formimi i nje GRUPI te tille eshte i pashmangshem, heret a vone!

  Pasi qe ky GRUP perfundoj punen e tij secili qe ka perdorur tejmase frazat, te cilat une i quaj idiotike, do te ndjehet i turperuar nga BUDALLAKIA ("SHQIPTARIA") E TIJ (SAJ).  Enip
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 10
  (2/26/01 9:13:13 am)
  Reply Shqiperia,sa veshtire qe qenka per t'u marre vesh.
  --------------------------------------------------------------------------------
  Ahmetajs !

  Une mendoj se Shqiperia eshte vendi ku jetojne shqiptaret qysh prej mijra vjetesh, qysh prej paraardhesve te ilireve dhe deri tek shqiptaret e sotem.Shqiptaria eshte per mendimin tim gjeja me e madhe qe kane patur apo kane shqiptaret, eshte ajo qe te ben te vdesesh per vendin tend, eshte ajo qe te ben te luftosh per ta mbrojtur vendin tend,eshte ajo qe te ben ta duash vendin, te japesh ē'te mundesh per te dhe te mnudohesh ta ēosh perpara.Mua me duket se ju Ahmetajs jeni i influencuar nga ngjarjet e sotme qe po ndodhin ne trojet shqiptare,madje do thoja jeni i indinjuar,kuptohet qe te gjitha keto na indinjojne dhe ne.
  E zeme se u mblodhen " kokat shqiptare " dhe analizuan problemin,gjeten zgjidhjet,pastaj, pastaj ēfare do ndodhi?????????
  Une them asgje, ti si thua?
  Ēdo komb ne bote Ahmetajs e ka krenare ta quaj veten patriot, dhe u ngre lavde heronjve kombtar apo patrioteve.Shiko amarikanet si flasin me lavde per " baballaret e kombit amerikan ", shiko francezet si u thurrin akoma lavde figurave te tyre kombetare,apo per te mos folur per anglezet,italianet,gjermanet,apo po te ngushtohemi dhe ca tek greket.......
  Atehere dhe keto kombe nuk duhet te flasin me krenari per te kaluaren e tyre.
  Une them qe te hedhe sh poshte vlera te tilla si patriotizmi,nuk eshte mire,pasi patriotizmi eshte nje nga vlerat me te ēmuara qe ka shqiptari dhe qe mund te na ndihmoje te dalim nga sketerra ku jemi akoma.
  Pastaj mos kerko te mblidhen " kokat shqiptare " dhe te na zgjidhin problemet,pasi ato skane se ne emer te kujt ndjenje te mblidhen,pasi po te nisesh nga mendimi juaj,atehere nuk ia vlen,sepse do te ishte budallallek.

  Me respekte Enip.

  ahmetajs
  Anetar i respektuar
  Posts: 55
  (2/28/01 6:55:10 am)
  Reply ME MIRE TE PUNOSH KOT SE SA TE RRISH KOT.
  --------------------------------------------------------------------------------
  Zoteri Enip, zonja, zonjusha dhe zoterinje tjere,

  Ne forume, debate si ky i yni ketu, njeriu duhet te jete sa me i shkurte ne shkrime qe shkrimet e tij te lexohen dhe te mos jene te merzitshme. Kjo eshte mangesi e debateve te ketilla, sepse njeriu nuk mund ta shpreh krejt ate qe deshiron, ose ta shpjegoj ne detaje. Per kete shkak lindin edhe mosmarrveshje te ndryshme, nganjehere shkruhen edhe fjale te renda, dhe ne 90% te rasteve dilet fare nga tema.

  Zoteri Enip, zonja, zonjusha dhe zoterinje tjere,

  Une dua te jem krenar sot, nga veprat e shqiptareve qe jetojne sot, qe veprojne sot, qe krijojne sot...
  Per shembull une jam krenar me Albasoulin, studentin shqiptar i cili me nje grup shokesh ka krijuar kete SITE dhe ne ketu, ne mes tjerash mund te diskutojme cfare po diskutojme. Megjithese nuk me pelqejne animet e tij sa i perket politikes. P.sh. Thot "Sali Berisha lider i kombit". Une ketu them se lider te mirefillt Shqiperia nuk ka, as ne pozite e as ne opozite. Sali Berisha ka deshtuar si politikan dhe sherbimi me i mire qe t'i bente kombit eshte qe te largohet nga politika. Ndersa pozita, jo vetem nga politika por edhe nga vet Shqiperia (per shkaqe ekologjike, te pakten). Pa marre parasysh kete mospajtim une jam krenar me punen e tij.

  Kete shembull e morra si nje ilustrim te krenarise, dhe me cka duhet te krenohemi ne. Duhet te jemi krenar me te arritura praktike, te prekshme, me rezultate te efektshme.

  "KRENARITE" TONA SHEKULLORE JANE SHTERRUR, JANE VJETERUAR, JANE LECKOSUR... E CKA ESHTE ME E RENDESISHMJA ATO NUK MUND TE LEVIZIN ASKEND DREJT VEPRIMIT TE MIREFILLT KOMBETAR. ATO "KRENARI", KRYESISHT I PERDORIN ATA TE CILET NUK KANE VEPRUR KURR ASGJE NE JETEN E TYRE DHE E VETMJA GJE QE JU KA MBETUR ESHTE KRENARIA E TYRE E KALBUR, KRENARI TE CILEN E SHFAQIN VETEM E VETEM SA PER T'U TREGUAR PARA TE TJEREVE DHE SIDOMOS PER INTERESA TE VETA PERSONALE. NATYRISHT KETU KA PERJASHTIME, POR ATO JANE TE VOGLA, TE IMTA, TE PARENDESISHME.

  Popujt e medhenje (jo ne numer po me te arritura te medha) krenohen me te arritura praktike te personaliteteve te tyre historike, dhe ato krenari nuk i perdorin vend e pavend (sic bejme ne) dhe per kete ato krenari te tyre nuk leckosen, nuk vejtrohen, nuk kalben, nuk shterrohen dhe cka eshte me e rendesishmja ato krenari te tyre, edhe sot e kesaj dite, jane shtytje per veprim ne shume fusha e lemenje te ndryshem.

  Sa i perket Grupit, ai do te formohet heret a vone! Ndersa cka pas diagnostifikimit e sjelljes se rezultateve une them:

  ME MIRE TE PUNOSH KOT SE SA TE RRISH KOT. (pasi qe me shekuj jemi duke ndenjur kot, apo jo?)


  tirana
  Anetar i respektuar
  Posts: 81
  (2/28/01 8:20:49 am)
  Reply o Ahmetajs
  --------------------------------------------------------------------------------
  Nuk je vetem ti qe iluzionohesh me deshtimin e Berishes,por duhet te kuptosh qe,pas 1997-es,ai eshte me i forte se kurre!

  Enip
  Anetar i ri
  Posts: 12
  (2/28/01 8:45:38 am)
  Reply Z. Ahmetajs
  --------------------------------------------------------------------------------
  Pse ju mendoni se te krenohesh se nga gjiri i kombit shqiptar kane dale figura te tila si perandore te Perandorise Romake, Bizantine(te cilet kane punuar per t'i lulezuar ato perandori),figura te tilla si Skenderbeu, Isa Boletini, Fishta,Nene Tereza,atehere eshte nje krenari e reckosur ,e kalbur kjo jona???????
  Por nqs nuk ekzistoka ndenja patriotike ,apo krenaria e te qenit shqiptar, atehere ju pyes ne emer te kujt duhet qe shqiptaret te ngrihen apo te luftojne per te mbrojtur te drejtat e tyre.
  Pse duhet qe ne Kosove, Maqedoni te luftojme,per ēfare?????. Nqs nuk jemi patriot,nqs skemi krenari apo keto me fal jane te kalbura pse te lodhemi kot dhe te derdhim gjak,perse ne emer te kujt,pasi une kuptoj se kur lufton kete e ben ne emer te diēkaje,atehere tek ne shqiptaret ēfare eshte kjo ????

 5. #5
  Shpirt i Lirė
  Anėtarėsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  tirana
  Anetar i respektuar
  Posts: 85
  (2/28/01 11:42:07 am)
  Reply DIVIDA E IMPERA
  --------------------------------------------------------------------------------
  kJO KA QENE DHE TEORIA E jUL qESARIT,TE CILEN AI PERDORTE PER TE SHTYPUR POPUJT,
  KJO KA QENE MOTOJA E KERRMES KOMUNISTE
  KJO ESHTE DHE SOT TEORIA E NEOENVERISTEVE E PJELLAVE TE TYRE

  Ka ardhur koha qe kombi yne te ndergjegjesohet nacionalisht,per kete aresye pjella e sigurimsave po kerkon ta ndale

  SHQIPNIA E SHQIPTARVET

  ahmetajs
  Anetar i respektuar
  Posts: 56
  (3/1/01 7:02:24 am)
  Reply o Tirana
  --------------------------------------------------------------------------------
  Nuk kisha dashur qe ketu te hapet diskutimi pozite-opozite, Sali Berisha-Fatos Nano, PD-PS.
  Sali Berishen e permenda vetem si subjekt te nje teme te hapur nga Albasoul, per te shpjeguar me mire qendrimin dhe mendimin tim ne lidhje me temen.
  Nuk eshte me rendesi a eshte i forte tash Berisha apo jo. E ka pasur shansin dhe ate e ka humbur dhe si politikan ai duhet terhequr nga politika (sepse deshtimi i tij ka qene katastrofe per te gjithe shqiptaret-ketu pajtohemi apo jo). Berisha nuk ka guxuar, edhe nje here, nuk ka guxuar te deshtoj (mos sill kunderargumente ketu-asnje nuk vlen). Po te mos kishte deshtuar Ai ne sot do te debatonim per tema shume me relaksuese dhe me poztive....

  Kaq sa i perket Berishes dhe te lutem t'a perfundojme diskutimin per te ne kuader te kesaj teme.

  ahmetajs
  Anetar i respektuar
  Posts: 57
  (3/1/01 7:43:12 am)
  Reply Z. Enip
  --------------------------------------------------------------------------------
  Ma merr mendja qe per keto qe do te them me poshte do te pajtohemi plotesisht:

  1. Nuk ka popull ne Bote qe krenohet me shume se populli yne;

  2. Nuk ka popull ne Bote qe i kendon me shume trimerise, moralit te forte, nderit, mikpritjes, bamiresise...., se populli yne;

  3. Nuk ka popull ne Bote qe ka me shume personalitete te njohura historike (sa per veten tone) se populli yne;

  4. Nuk ka popull ne Bote qe ka me shume politikane e udheheqes (ne perpjestim me popullaten) se populli yne;

  5. Nuk ka popull ne Bote me patriot se populli yne;
  .................................................. .....

  Me keto "nuk ka" mund te vazhdojme pakufi, dhe me to pajtohen shumica absolute e shqiptareve. E une te gjithe atyre ju them si pergjegjje ne keto "nuk ka":

  1p. E vertete! S'ka per cka te krenohet, ama nuk ka lidhje me rendesi eshte te jemi krenar!

  2p. E vertete! Por sa jemi trima, me moral... eshte gje e ditur nga e gjithe bota (vetem ne nuk jemi ne dijeni, ende).

  3p. E vertete, por sa jane personalitete historike, eshte ceshtje tjeter. Se ndikimi i shumices prej tyre shtrihej ne 2-3km katrore nuk ka rendesi fare.

  4p. E vertete! Por cfare poltikanesh!!!!!!!!!!

  5p. E Vertete!!!! Ama patriot me llafe.

  Z. Enip a po pajtohesh me keto pyetje-pergjegjje?

  Shqiptar
  Nder i kombit
  Posts: 1295
  (3/1/01 11:22:00 pm)
  Reply Njerezit e pandreqshem
  --------------------------------------------------------------------------------

  Fjala eshte flori!

  Eshte flori per ate qe ja di vleren e di ta cmoje. Nga ana tjeter nje fjale e urte biblike thote:

  "Mos u hidhni margaritare derrave se nuk dine cfare te bejne me to!"

  Nuk kam ndermend te harxhoj fjalen me njerez qe nuk duan te kuptojne dhe i ftoj te gjithe patriotet shqiptare, qe te mos humbasin kohen dhe energjite e tyre me njerez te pagdhendur, me njerez pesimiste apo ata qe shkruajne me keqdashje ose nga budallalleku i pafre.

  Te tille njerez nuk i sherbejne askujt dhe e vetmja menyre qe edhe keta mund te futin dy gjera ne koke eshte te lexojne e kuptojne ato qe gjaku i ri shqiptar diskuton.  Enip
  Anetar i ri
  Posts: 14
  (3/2/01 4:31:57 am)
  Reply Ahmetajs
  --------------------------------------------------------------------------------
  Nuk pajtohem plotesisht:

  1. Pse nuk kemi se me cfare te krenohemi,une mendoj se nje histori e tere mbi 2000 vjecare ne po keto troje qe jemi dhe sot eshte nje fakt shume i mire per t'u krenuar.

  2. S'jam plotesisht dakord pasi cdo popull ne menyren e vet u thurr kenge dhe lavde trimave e patrioteve te vet,dhe me teper nuk i kam matur sasite per te te pohuar se populli yne u kendon me shume.

  3. Edhe ketu mendoj se gaboheni dhe perpiqeni te jeni tendencioz.Te krenohesh me Skenderbeun, Nene Terezen nuk eshte aspak dicka e keqe,jane figura te respektuara nga e tere bota dhe jo vetem nga ne shqiptaret,madje une do shtoja se vete ne shqiptaret nuk jemi treguar edhe aq krenare me keto figura,te tjeret na e kane kaluar duke shkruar e bere studime mbi to me shume se sa ne vete.Dhe nuk eshte asgje e keqe apo turp te krenohesh me to,kur vete Papa i Romes apo te tjere jane perkulur dhe flasin me respekt mbi to.

  4. Kezu jam dakord me ju, me ke zene si te them mat dhe skam cte te them me teper.Sa do te mundohem une te gjej justifikime apo ku di une se cfare,prape ne kete pike tezat dhe argumentat tuaja do te ishin me te forta.

  5. Ketu nuk jam dakord, pasi populli shqiptar nuk eshte patriot me llafe,por me heronj dhe gjak te derdhur ne luftra, gje qe akoma po vazhdon sot e kesaj dite, dhe nuk eshte mburrje t'ua kujtosh te tjereve kete gje,pasi te ben te reflektosh dhe te veprosh.

  Pak a shume u mundova t'ju kthej pergjigjen pyetjes qe me drejtuat.Atehere ju cmendoni?  5.  ahmetajs
  Anetar i respektuar
  Posts: 58
  (3/2/01 4:43:35 am)
  Reply Re: Njerezit e pandreqshem
  --------------------------------------------------------------------------------
  O Shqiptaro i Enverit

  Fjalorin qe perdore ti tregon se je perfaqesues i denje i PPSH, nxenes shembullor i Enverit, pa marre parasysh se e ke gojen plote demokraci, tolerance, patriotizem etj, etj,...

  I mjeri ti, do ta kesh shume veshtire te ndryshosh, e sipas te gjitha gjasave nuk do te ndryshosh kurre sepse je brumosur, je zhvilluar, je pjeke ne frymen e Enverit, dhe prap po e theksoj deklaratat e tua per demokraci, tolerance, antikomuniste, antisocialiste jane te kota sepse atyre iu vie era Enver.

  O i mjeri kombit, ke tema tjera me zero REPLIES e me zero VIEWS, qe i ke hapur ti, shko dhe mbaje ato dhe shiko ta joshesh dikend bile per ndonje VIEW. Ne kete teme qe kam hapur une nuk kane cka te kerkojne MATRICAT E ENVERIT, sic je ti. Mund vetem te lexosh, por edhe prej leximit nuk do te kesh dobi, sepse MATRICA E ENVERIT eshte aq e forte te ti sa qe ndryshimet jane te pamundshme.

  Te lutem mos na maltreto, se ketu nuk jemi ne BURGUN E BURRELIT, por ne nje forum, ku fjala do te duhej te ishte e lire.

  Te lutem na kurse nga shkrimet tua ne fryme te Enverit.

  U kerkoj falje te gjithe pjesmarreseve tjere ne kete teme, qe edhe mua mu desh te perdori pak FJALOR ENVERIAN, por klienti ishte i atille, dhe tjeter fjalor nuk di i mjeri ai!

  ahmetajs
  Anetar i respektuar
  Posts: 59
  (3/3/01 3:33:52 am)
  Reply Enip...
  --------------------------------------------------------------------------------
  Edhe une kam qene ithtar i flaket i mendimeve:

  -Se s'ka me patriote se ne;
  -Se s'ka me trima se ne;
  -Se s'ka me mikpritesa se ne;
  -Se s'ka me te zot se ne;
  ................................
  Por dhjetvjetshi i fundit i ka djegur keto iluzione (dhe kjo djegie i ketyre iluzioneve eshte ndoshta e vetmja e mire qe i ka ndodh popullit shqiptar ne kete dhjetvjetesh)

  Jam deshmitar i drejteperdrejt i "trimerise sone te madhe": dhjetra police serbe kane perzene nje qytet te tere dhe i kane percjellur ata deri ne Shqiperi, besa edhe kane kaluar kufirin me ta. Gjate rruges kane ndodhur dhunime te femrave edhepse raporti ishte 10-20 police serbe me 20-30-40-50 mije shqiptare.
  A e di ti o Enip qe ende nuk kam takuar ndonje shqiptar qe me ka pohuar me bindje te plote se ta pakten ka pare dikund ndonje polic, ushtar serb te vrare ne Kosove. E ne i thurim kenge trimerise sone te madhe, luftes sone te madhe, "SHQIPTARISE" SONE "TE SHENJTE". Ne Kosove nuk ka pasur lufte. Ne Kosove kemi pasur PERNDJEKJE, PERDHUNIME, MASAKRA, VRASJE , VDEKJE te shqiptareve pothuajse pa kurrfare qendrese tonen.
  Dikush ketu do te thote se nuk kemi pasur mundesi t'i perballojme nje fuqie ushtarake si asaj fashiste serbe. Ndoshta eshte ashtu.
  Por problemi eshte se ne as qe jemi munduar t'i perballojme asaj dhe t'i dalim ne mejdan.
  Pasi qe Intervenoj NATO, na dolenn shume trima te medhenje shume luftetare te cilet okupuan pothuajse cdo gje ne emer te sakrifices se tyre ne lufte (te paqene) kunder Serbise-ketu shihet cfare morali kemi. Pastaj sot kemi vashat tona shqiptare, te cilat ecin neper rruget e qyteteve te Kosoves si PROSTITUTKA-POTHUAJSE LAKURIQ-kete e quan moral ti. Ne lidhje me kete disa te huaj te habitur me kane pyatur se si eshte e munder qe kjo fare lloj MODE te mbreteroj ne Kosove, mode kjo e rezervur per PROSTITKA Enipooo.

  Kesi shembuj te SHQIPTARISE kam me mijera. Keto gjera i ve ne pah sepse une e dua popullin tim dhe me vie keq qe e shoh ne kete gjendje. Dua t'i ve ne pah gjerat negative, ato pozitive jane te pakta, qe ndoshta nje dite dikush do te zgjohet nga gjumi, e nje dite tjeter zgjohen edhe disa e keshtu me radhe e fillojme nga e mbara...

  Pajtohem me ty Enip se kemi figura madheshtore. Por a ke menduar ndonjehere se sikurse te ngjalleshin ato personalitete a do te krenoheshin me neve shqiptareve sic jemi sot dhe ne cfare gjendjeje kemi arritur. Ma merr mendja se ata do te luanin nga mendja kur te shihnin se ne jemi ne nje gjendje me te mjere se sa ishte koha kur kane jetuar dhe vepruar ata.


  tirana
  Anetar i respektuar
  Posts: 94
  (3/3/01 4:06:35 am)
  Reply o djalosh
  --------------------------------------------------------------------------------
  Neve shqiptaret e Shqiprise o djalosh,nuk kemi goje te flasim per prostitucion pasi i kemi mbushur semaforet dingas me to.
  Te pakten kosovaret,deri ketu nuk kane arritur.

  O shqiptar,"fali se nuk dine ēka bejne"

  ahmetajs
  Anetar i respektuar
  Posts: 60
  (3/3/01 4:37:57 am)
  Reply Re: o djalosh
  --------------------------------------------------------------------------------
  Tirana une nuk them se ne Kosove ka prostitucion, por vashat tana veshen sikur te ishin prostitutka (kete ma kane thene edhe disa te huaj qe punojne ketu ne Kosove).

  Edhe shyqyr qe te kemi ty eshe shqiptarin qe dini cka beni dhe na permiresoni gabimet tona(SIC)

  tirana
  Anetar i respektuar
  Posts: 96
  (3/3/01 6:25:24 am)
  Reply para
  --------------------------------------------------------------------------------
  Para se te flasesh per fqinjin thote populli,shiko nje here deren tende

  ahmetajs
  Anetar i respektuar
  Posts: 61
  (3/3/01 7:07:04 am)
  Reply T'i kthehemi temes-temave
  --------------------------------------------------------------------------------
  Une nuk e di cka po mendon ti me-Para se te flasesh per fqinjin thote populli,shiko nje here deren tende-, por une po flas nga dera ime (oborri im-Kosova, ku jetoj dhe nga po shkruaj). Po ti me duket se je dikund larg dhe oborrin tend se sheh fare.

  Por te lutem t'i leme oborret e dyerte e t'i kthehemi temes.  tirana
  Anetar i respektuar
  Posts: 97
  (3/3/01 8:22:28 am)
  Reply ??
  --------------------------------------------------------------------------------
  Rezistence ka pasur,pamvaresisht se ti nuk ke marre pjese.
  Kosovaret e vertete,lane vendet dhe privilegjet ne perendim per te luftuar shkjaun,erdhen deri nga USA,Se ti nuk ke luftuar,nuk mund te mohosh meriten e tyre

  Enip
  Anetar i ri
  Posts: 18
  (3/5/01 5:48:16 am)
  Reply Ahmetajs
  --------------------------------------------------------------------------------
  Dua t'ju them se edhe une kam qene dikur idhtare e atyre termave,por qe sot e kesaj dite nuk jam me,ndoshta periudha postkomuniste edhe mua m'i humbi iluzionet,por ama nuk ishin iluzione te kota,por qene per nje Shqiperi te lire,nje Shqiperi e te gjithe shqiptareve, per nje Shqiperi ku te mos sundonte urrejtja dhe zilia ndaj njeri-tjetrit,por paqa dhe miresia...........Pra sic duket kjo jona qenka koha e iluzioneve te humbura.......
  Nuk jam dakord me ju mbi ato qe kane apo po ndodhin momentalisht ne Kosove apo Maqedoni.Pse ju mendoni se krijimi i UĒK si ne Kosove apo Maqedoni ishte dicka qe nuk duhet vleresuar??? Une besoj se ajo qe ka arritur sot Kosova eshte nje nga momentet me madhore,moment qe shqiptaret shume jane munduar per ta arritur dhe i lutemi Zotit qe perpjekjet ne drejtimin kombetar nga ana e shqiptareve te jene akoma me te rendesishme dhe me te sukseshme duke synuar gjithmone drejt synimit final,qe une do thoja nje Kosove e lire dhe e pavarur.
  Pastaj Ahmetajs fenomene te tilla si prostitucioni jane te njohura jo vetem ne Kosove,por mbare boten dhe kesisoj fenomenesh nuk kane te bejne me te qenit nacionalist apo patriot te nje kombi.Per Shek.XX dhe ato me perpara,por dhe per ato qe do vijne fenomene te till do jene gjithnje prezente.Kjo eshte nje damke e shoqerise moderne.
  Per mua ka rendesi qe populli shqiptar duhet te vazhdoje te mos humbi shpresat dhe te veproje akoma me shume per te mbrojtur fatet, interesat e veta kombetare,te drejtat e veta dhe kete mund ta quani si te deshironi,por une them se patriotizmi nuk sjell asgje te gabuar,por perkundrazi te nxit per te vepruar.

  tirana
  Anetar i respektuar
  Posts: 99
  (3/5/01 6:27:20 am)
  Reply jo
  --------------------------------------------------------------------------------
  Prostitucioni eshte zhvilluar vetem nga shqiptaret e shqiperise,nga"NJERIU I RI ME TIPARE TE MORALIT KOMUNIST"
  Kur luftetaret e UCK-se kalonin ne Itali per te vajtur ne Kosove,u habiten me prostitutat Beratase,fierake dhe Vlonjate qe mbushnin semaforet

  ahmetajs
  Anetar i respektuar
  Posts: 62
  (3/6/01 2:49:21 am)
  Reply Re: Enip+Tirana
  --------------------------------------------------------------------------------
  Une nuk e di se cka po ndodhe ketu nekete forum! Sic duket nuk flasim gjuhen e njejte, apo lengojme nga semundja mbareshqiptare MOSKUPTIMI, apo edhe me keq mos dashja e te kuptuarit.

  O Enip dhe ju te tjere:

  Mbani mire mend keto:

  1. Une nuk them se patriotizmi eshte ndjenje negative dhe ai eshte i demshem. Une them menyra se si ne e shprehim patriotizmin eshte e demeshme. Gje qe shihet edhe nga situata, sidomos morale, ne te cilen jane shqiptaret sot.

  2. Une nuk them se trimeria eshte dicka negative, ose dicka qe nuk duhet ta kete njeriu. Por them se ne nuk e posedojme trimerine. Ju lutem mos me merrni shembuj individual trimash shqiptare. Ne vend te kesaj me gjeni nje shembull se kur populli shqiptar luftoj globalisht, ose kur u ngrit i teri ne kembe? Ose, pas ciles lufte populli yne doli fitimtar, shikuar ne terma afatgjate?
  .................................................. .......
  Keto mosmarrveshje ma merr mendja se do te ishin me te vogla sikur t'a dinim kush prej nga flet. Une ju flas nga Kosova ju lutem. Ballafaqohem me "trimeri", "patriotizem", "shqiptari", "heroizem", "trima", "patriote", "hero".....

  Ju lutem edhe nje here mos me mbani lekcione nga patriotizmi, shqiptaria..., por me tregoni se sa jane shqiptaret patriote, trima, hero, por ne kuptimin e plote te ketyre fjaleve.
  Edhe nje gje per ty Enip (tirana):
  Krijimi i UCK-se, ishte nje nga momentet me te rendesishme te historise sone. Te Kuptohemi vetem krijimi, vetem emri si emer, Por se ka qene ajo UCK, eja e pyeti grate e vajzat shqiptare te Kosoves ato te tregojne.


  Kete teme e kam hapur, ne mes tjerash qe mos te ushqejme dhe rrisim e kultivojme genjeshtrat e medha, sic kemi bere gjate gjithe historise e me duket se po vazhdojme ende.

  Ju lutem edhe njehere lexoni me mire dhe mos te humbasim kohe duke i dhene lekcione njeri tjetrit. Se ketu teme eshte "SHQIPATERIA=BUDALLAKI- PO OSE JO", e nuk eshte teme as ahmetajs, as enipi, as tirana, as shqiptari, as belami, as albasoul...

  PS:
  Eshte shume interesant nje paradoks: Kosova ne te njejten kohe kurre nuk ka qene me mire dhe kurre nuk ka qene me keq-a mund ta kuptoni kete??


  tirana
  Nacionalist
  Posts: 107
  (3/6/01 5:05:14 am)
  Reply ......
  --------------------------------------------------------------------------------
  Falenderoj per sqarimet por nuk arrij te kuptoj ē'lidhje ka UCK me vajzat e Kosoves?!!!

  Une jap mendimin tim,i cili nuk do te thote qe duhet te jete ligj per shqiptaret.Bota eshte e bukur sepse eshte e ndryshme.

  Personalisht mendoj qe viti 1999 per kosoven do te mbetet si viti i pamvaresise.Me veprimin e tyre,anglo-amerikanet korrigjuan gabimin e bere ne Jalte.
  Natyrisht,lenia e Kosoves jashte Shqiperise kete gjysem shekulli,pati dhe nje pasoje te mireosovaret nuk u indoktrinuan me mesimet e PPSh,te cilat terrbuan nje shqiperi te tere.
  Megjithate,kosovaret e treguan veten si "gjoksi i shqiperise"E treguan veten qe jane patriote!

  ahmetajs
  Anetar i respektuar
  Posts: 64
  (3/6/01 5:23:25 am)
  Reply Re: ......
  --------------------------------------------------------------------------------
  Me fal qe po te them, por ti shume gjera nuk po i kupton. Vajzat e grate kane lidhje sepse ato me se shumti kane hequr ne "luften" ne Kosove. Ato kane qene ne kontakt te vazhdueshem me hordhite serbe, perderisa "burrat" e tyre "trima" benin "trimeri te pashoqe" neper male ku nuk kishte asnje serb dhe asnje njeri, dhe nga disatnca disakilometershe "i shkaktonin humbje te medha armikut ne njerez e teknike"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  A e kuptove tash tirana?

  tirana
  Nacionalist
  Posts: 109
  (3/6/01 7:23:44 am)
  Reply O Zotni Ahmetajs
  --------------------------------------------------------------------------------
  Mos do te thuash se partizanet e Enverit merrnin grate neper male??? Apo i shkaktonin armikut deme kolosale

  Problemi eshte qe sidoqofte,partizanet e Enverit kishin nje armik(Ballin Kombetar,nazistet apo fashistet)qe sidoqofte ishte korrekt,respektonte paktet e Gjinevres mbi rregulloren ne kohe lufte,ndersa Serbi eshte fara me e ndyre qe jeton ne kete toke.

  flori2
  Anetar i ri
  Posts: 48
  (3/6/01 7:48:48 am)
  Reply shqiptaria
  --------------------------------------------------------------------------------
  Thoni c'te doni,po po mos ishte UCK-ja as qe nderhynte Nato!Pastaj se sa trimeri kane bere eshte pune tjeter.Kane bere ate qe kane mundur.Lufte partizane.Nuk kishin se si t'i dilnin perballe serbit,qe kishte tanke.Mos harroni se edhe Skenderbeu rralle here u ka dale balle perballe turqve.
  Pra motoja eshte:"Fundi justifikon mjetet".
  Nje gje mund te them.Mund te kishte shume here me shume luftetare.Nuk shkuan shume vete ne lufte me serbin.
  Pastaj fundja,po te kishim qene ne kaq trima sa thuhet,nuk kishim ndenjur 500vjet me turqit.Fakti eshte qe shqiptari sheh punen e vet.Ja mjafton fakti te dini se sa njerez duan te kthehen ne atdhe e te punojne per te.Shume pak.E pra kjo nuk eshte as trimeri e as atdhedashuri.Ky eshte egoizem personal,te cilin e ndaj edhe une.
  Kini parasysh Gjermanine e pasluftes.Asnje emigrant.Nuk iku njri,po punuan per vendin e tyre.Kjo eshte trimeri dhe ne nuk e kemi ate.Ne dime vetem me ia fut njeri tjetrit dhe pastaj te mburremi me xhestin sikur jemi p***a some!Ne dime te sklleverojme njerezit tane per perfitime personale(prostitucioni).Ne dime te zhvatim shtetin tone.Ne "dime" cdo gje.Ne dime te presim cdo gje nga qielli.Ishalla,ishalla,ishalla edhe do Zoti dime te themi me shume.Ne nuk dime te ankohemi.
  Thjesh ne nuk dime se c'po bejme dhe po i bejme gropen vetes.
  Po po kemi 2000 vjet qe vegjetojme.Eshte turp qe historia jone e lavdishme permblidhet ne 25 vjet qendrese kunder turqve.I bie 1% e kohes totale egzistenciale tone.Mbetja 99%???Po po trimeri.
  Nuk e di nese e mbani mend estraden e disa viteve me pare ku Xhevahir Zeneli ishte fshehur nga frika poshte krevatit te se dashures dhe nuk dilte nga frika.Thoshte:"nuk dal,burri qe eshte burre 1 here flet dhe une thashe nuk dal!"
  Ja si jemi! Bobo u zgjata shume.

  ahmetajs
  Anetar i respektuar
  Posts: 65
  (3/6/01 8:04:01 am)
  Reply Re: O Zotni TIRANA
  --------------------------------------------------------------------------------
  Une thash ate qe thash, e mos me ve ne goje fjale qe as i kam thene e as qe kam menduar t'i them.

  Prap ti nuk kupton. Problemi eshte se grate dhe vajzat kane qene plotesisht ne duarte e xhelateve, pa kurrfare mbrojtjeje as per nje sekond te vetem-MBAJ MEND ASNJE SEKOND TE VETEM. Ndersa ne anen tjeter sot nuk mund te dalesh ne rruge nga kenget e trimerise e heroizmit TE PAQENE (trimeri e heroizem qe gjate "luftes" nuk ashpetuar nje jete te vetme). Dhe prap sillemi ne rrethin e genjeshtrave. Sepse neser femijet tane do te mesojne per keto heroizma e trimeri te paqena.

  Se sa i ndyre eshte serbi, nuk mund te me mesosh ti. Mua me kane vrare me dhjetra anetare te familjes ne shekullin qe lame pas. Ama Edhe familja ime nuk u ka mbetur borxh.
  Po pse i therrasim ata te ndyre nuk do te thote se ne pastrohemi. Ose nuk duhet te knaqemi me thenien se ne jemi te ndyre ama serbet jane me te ndyre. Mua nuk me interesojne serbet. JU HUMBTE FARA. Shqiptaret jane ketu teme bisede. Edhe vete the para disa ditesh "shiko deren tende...". E pra t'i shohim dhe zgjidhim problemet tona. Enveri ka vdekur moti. Lirohu nga ai dhe te shikojme cka te bejme dhe si te veprojme ne kete moment dhe si ta ndertojme te ardhmen.

  Dhe ne fund leht eshte te flasesh nga Italia, e ndoshta ne Kosove nuk ke qene kurre.

  Edhe nje here te lutem t'i kthehemi temes e t'i leme keto llafe (krahasime te panevojshme).

 6. #6
  Shpirt i Lirė
  Anėtarėsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Enip
  Anetar i ri
  Posts: 20
  (3/6/01 8:56:48 am)
  Reply Re:
  --------------------------------------------------------------------------------
  Atehere mund t'ju pyes se si duhet ta tregojne patriotizmin shqiptaret?

  Mund te t'ju tregoj nje nga shembujt e trimerise se shqiptareve,gjithashtu edhe nje nga shembujt e ngritjes ne kembe te gjithe popullit:kane qene vitet 1910-1912,ku ne rangun e gjithe hapesires shqiptare jane zhvilluar disa kryengritje te pergjithshme deri ne ate te 1912 ku shqiptare nga Shqiperia Kosova Ēameria u ngriten ne kembe per t'u liruar nga zgjedha turke dhe per te patur nje shtet te tyrin,kryengritje ku trimeria shqiptare tregohet me njerez te rene ne sheshin e luftes.

  Ju Ahmetajs flisni nga Kosova dhe patjeter qe jeni direkt pjesemarres ne ngjarjet qe ndodhin aty dhe ndoshta une qe flas nga jashte nuk i di gjerat siē mund t'i dini ju,por ama them se edhe mua me takon te flas apo te shprehem mbi Kosoven,apo jo dhe se sa e do atdheun tend kjo nuk tregohet neper forume dhe me te qenit ne Kosove,Shqiperi apo gjetke.

  Mbi SHQIPERIA=Budallallek une ju pergjigjemO

  Nje sqarim mua me quajne Enip dhe jo Enip(tirana)

  KTuri
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 5
  (3/6/01 12:40:47 pm)
  Reply Per Florin
  --------------------------------------------------------------------------------
  Floro e vlersoj goxha sinqeritetin tend ne lidhje me ato qe thua per vete.

  Me respekt
  tirana
  Nacionalist
  Posts: 110
  (3/7/01 1:29:42 am)
  Reply Ahmetajs
  --------------------------------------------------------------------------------
  Me vjen keq per fatkeqesine qe te ka ndodhur.viti 1999 do te mbahet mend me hidherim nga mbare kombi shqiptar.
  Krimet e ndyra qe serbi kreu kundrejt njerezve te pafajshem,uroj qe nje dite shkaktaret ti paguajne.
  Une jam nga Tirana.Ndodhem jashte atdheut sepse komunistet shqiptare,me kane mohuar te drejten e prones,te cilen ja kane dhene grekut.
  Personalisht nuk kam qene ne Kosove,nuk kam marre pjese as ne UCK,jam kufizuar ne nje kontribut modest ne te holla ne favor te saj ne 1999.Nuk kam marre pjese ne lufte por mendoj qe kosova nuk mbeti pa luftetare dhe pse nuk mora pjese une.Megjithate,isha betuar ne vetvehte qe,ne rast se serbi do te guxonte te shkelte ne Tirane,do te isha renditur dhe une ne krah te bashkatdhetareve te mi.

  ahmetajs
  Anetar i respektuar
  Posts: 66
  (3/7/01 3:53:30 am)
  Reply Re: shqiptaria
  --------------------------------------------------------------------------------
  flori2,
  Thua: "Thoni c'te doni, po po mos ishte UCK-ja as qe nderhynte Nato!". Kjo eshte e vertete. Por ku qendron problemi: Tash themi vetem UCK, UCK e tjeret anashkalohen. Sikur mos te ishte edhe ajo periudha 10-vjecare "PAQESORE" UCK as nuk do te kishte perse te dilte ne skene. Pra problemi eshte qe po tentohet qe historia te filloj nga UCK, cka eshte absurd. Dua te them qe ne shqiptaret duhet te fillojme t'i vleresojme gjerat drejt, secilin ta veme ne vendin e merituar (pa mbicmime dhe nencmime) dhe jo sikurse kemi bere, e bejme, gjithemone, nje force e re mbyte te vjetren, dhe pa marr parsysh se kemi qene ithtare te flaket te forces se vjeter, behemi kritikuesit e saj me te flaket.
  Pse nuk ka pasur me shume ushtare UCK nuk shpjegohet lehte, por kete nuk dua t'a beje ketu se me merr shume kohe. Por nje shkak po ta them - NUK UA KA MBUSHUR MENDJEN SHQIPTAREVE SE ESHTE UCK.
  Dhe me siguri shumica e shqiptareve kane moton qe e kam une:
  KUR ME THOT DICKA SHQIPTARI, PARAPRAKISHT JAM I PERGATITUR, QE PO ME GENJEN. Ne qofte se del e kunderta eshte nje befasi e kendeshme, ne qofte se jo atehere nuk jam i zgenjyer, sepse paraprakisht kam qene i pergatitur. Per fat te keq ne shumicen e rasteve del kjo e dyta - GENJESHTRA.
  E sic e thash ne "Ē'mendoni per kushtet e Shqiperise sot" te inicuar nga Enipi, ne shqiptaret qe nga femijeria mesohemi te genjejme e meshtrojme mire dhe genjejme e mashtrojme pa kurrfare nevoje.
  Me te gjitha tjerat qe ke shkruar ne postimin tend une pajtohem pltesisht. Por frikohem qe do te jesh i sulmuar nga "patriotet" se je ANTI..., ANTI...,....  ahmetajs
  Anetar i respektuar
  Posts: 66
  (3/7/01 4:16:13 am)
  Reply Re: Re:
  --------------------------------------------------------------------------------
  Enip,

  Pajtohem me ty deri diku, se kryengritjet 1910-1912 kane qene pothuajse globale, por a s'me thua si perfunduan ato. Ta them une: Me nje sukses shume te vogel-minimal, si te gjitha tjerat ne historine tone.
  Te lutem Enip kur do t'i leme keto marrezira se trimeria tregohet me njerez te rene ne beteje? Sa me i madh te jete numri i te reneve aq me shume trimeria shendrrohet ne masaker Trimeri eshte qe numri i njerezeve ten rene te jete sa me i vogel ndersa suksesi dhe rezutati i betejes te jete sa me i madh. Mjaft me me ngritjen e tragjedive dhe maskrave ne shkallen e trimerise e te heroizmit. Tradjedia eshte tragjedi, maskra eshte masaker, dhe ne keto dyja ka gjithcka por me se paku trimeri e heroizem.
  Sa i perket asaj qe une jam ne Kosove, kete e kam cekur vetem si fakt se dikush nuk mund te me tregoj per kosovaret se cfare jane e si jane, kur kam lindur, rritur jetoj, dhe sipas te gjitha gjasava do te jetoj me ta.
  Barazimi qe kam vene une eshte SHQIPARIA=BUDALLKIA-PO OSE JO, e jo barazimi yt: SHQIPERIA=Budallallek .
  Enip (tirana) e kam vene si shenje qe po ju drejtohem te dyve manjehere. Nese te kam fyer me kete me fal.

  ahmetajs
  Anetar i respektuar
  Posts: 67
  (3/7/01 4:33:43 am)
  Reply Re: Ahmetajs
  --------------------------------------------------------------------------------
  Falemnderit ne shprehjen e keqardhjes sate, per humbjet ne familjen time.
  Ata do te paguajne, vetem ate dite kur ne do te jemi te afte t'i akuzojme, dhe kur do te zgjidhim problemet idotike qe na shkaterruan: PATRIOTIZMIN, SHQIPTARINE, TRIMERINE, ATDHEDASHURINE...Keto terma nuk jane idiotike nga vetvetja por kur i perdorin shqiptaret behen idiotike.
  A e di tirana se me dhjetra kriminele serb, te kapur nga nderkombetaret ketu ne Kosove, jane liruar nga burgu ne mungese te fakteve, sepse TRIMAT SHQIPTARE S'KANE GUXUAR, EDHE NJE HERE, S'KANE GUXUAR TE DESHMOJNE. HEEEEEEEEEJJJJ, SOT SHQIPTARET KUR JANE PLOTESISHT TE LIRE NUK GUXOJNE TE DESHMOJNE, E KETU SHUMICA ME SHURDHUAN ME TRIMERI, PATRIOTIZEM, SHQIPTARI, ATDHEDASHURI...
  Ketu ne Kosove, kemi shume kafe-cajtore, ku njerezit kalojne tere diten, me caj te nxehte perpara, duke luajtur letra, elojera tjera te kota dhe shesin PATRIOTIZEM, TRIMERI, ATDHEDASHURI, SHQIPTARI, e keso "gjera qe t'a djegin shpirtin"

  Enip
  Anetar i ri
  Posts: 21
  (3/7/01 10:39:14 am)
  Reply Re:
  --------------------------------------------------------------------------------
  Une mund t'ju them se kryengritjet e 1910-1912 paten sukses,sa do i vogel apo i madh,ai per mua eshte sukses dhe duhet vleresuar,se pari sepse me ane te tyre shqiptaret te gjithe si komb u ngriten kunder zgjedhes osmane,se dyti keto kryengritje i dhane shtyse zgjidhjes se ēeshtjes se krijimit te shtetit shqiptar,se treti per mua te renit ne sheshin e luftes nuk eshte se duhet marre me te mburrur dhe te krenohemi se ja ne kemi kaq apo aq te rene,apo trima te vrare ne kete apo ate beteje,por e permenda faktin e te renit ne lufte si shembull se shqiptaret nuk jane treguar frikacak,apo te ngurronin kur behej fjale per rrezikimin e atdheut te tyre,dhe per mua kjo eshte shenje patriotizmi.Se katerti ishin kryengritjet e viteve 1910-1912 qe bene te arrihej ne krijimin e shtetit(me te gjitha strukturat e tij)shqiptar,ne shpalljen e nje Shqiperie te lire,te pavarur dhe sovrane.Se pesti ju thoni se suksesi i tyre ishte minimal,dhe une dakord jam me ju,pasi qysh prej 1913 trojet shqipater nuk jane me nje,por te copetuara,ama do shtoja gjithashtu se shqiptaret nuk eshte se u trguan mosveprues ne ato rrethana,perkundrazi vepruan duke filluar qe nga dergimi i telegrameve,memorandumeve dhe deri ne vajtjen vete ne Konferencen e Fuqive te Medha ne Londer.Por ketu mua me duket se ju e nenvleresoni disi si shume rolin e shqiptareve duke harruar dhe rolin apo aktivitetin qe zhvillonin duke filluar qe nga shtetet fqinje te vendit tone e deri tek ineteresat dhe veprimi i fuqive te medha te kohes.
  Prandaj ju them se nuk ka qene sukses minimal,te pakten ne kete kendveshtirm e shoh une.  flori2
  Anetar i respektuar
  Posts: 51
  (3/7/01 5:39:11 pm)
  Reply Perfundimi
  --------------------------------------------------------------------------------
  Si perfundim qeme vendi i fundit qe u shkeput nga Turqia dhe e hengrem mire buken e kalamoqit.Jo per gje po shume prej nesh u pelqente zgjedha turke.Dukeshin te mbrojtur nga "vellezerit" turq.Shume largpames,duke konsideruar fatin qe fuqite e medha na konsideronin si toka turke.Oportunizmi yne na ēoi ne shperberje.

  Enip
  Anetar i ri
  Posts: 24
  (3/8/01 5:18:32 am)
  Reply Re: Perfundimi
  --------------------------------------------------------------------------------
  Nuk jam dakord se oportunizmi i shqiptareve na ēoi ne shperberje,pasi te qenet oportun nuk ka sesi te ēoje ne shperberje,por perkundrazi do thoja une,ne veprim te menjehershem per te perballuar situatat si te asaj kohe po ashtu edhe ne ditet e sotme.Une mendoj se mbi kete pike duhen marre parasysh te gjithe faktoret,si ata te jashtem ashtu dhe ato te brendshem dhe te vleresohen me objektivizem,dhe jo vetem t'ua veme fajin dhe te tregojme me gisht shqiptaret

  tirana
  Nacionalist
  Posts: 118
  (3/8/01 5:50:30 am)
  Reply re
  --------------------------------------------------------------------------------
  Ndersa une mendoj pikerisht te kunderten.Mendoj qe shqiptareve u mungon oportunizmi.Oportunizmi eshte politike,te reagosh me oportunizem ne momentin oportun.
  Kjo na ka munguar neve.Kemi reaguar gjithmone me instikt.Vetem kafsha reagon me instikt.
  Oportunizmi,50 vjetet e kaluar ka qene nje sharje,nje ofendim,nje damke,nje krim.
  Ka ardhur koha qe te nderrojme mentalitet...

  flori2
  Anetar i respektuar
  Posts: 52
  (3/8/01 2:53:01 pm)
  Reply oportunizem
  --------------------------------------------------------------------------------
  Flas per oportunizmin individual ne dem te interesave te kombit.Sa vete u bene pashallare,komuniste,demokrate?Te gjitha vetem per interesaet vetjake.

  tirana
  Nacionalist
  Posts: 123
  (3/9/01 4:55:45 am)
  Reply keta..
  --------------------------------------------------------------------------------
  keta nuk jane oportuniste,jane injorante dhe te degjeneruar.Po te ishin oportuniste,do te kishin njefare frike per fundin qe i pret...

  Enip
  Anetar i ri
  Posts: 26
  (3/9/01 5:29:06 am)
  Reply Re:
  --------------------------------------------------------------------------------
  Une mendoj se populli shqiptar ka patur fatin e keq qe ne perfundim te Luftes se Dyte Boterore t'i takonte bllokut lindor si shume shtete te tjera dhe ky ishte vendimi i Fuqive Fituese te kesaj lufte dhe deshem apo nuk dheshem ne ky ishte fati yne.Prandaj ne 50 vjetet e kok#hes nen Enverin nu eshte se treguam munges te te qenit oportun.Shume shqiptar kane luftuar si me fjale apo vepra se ishin oportun dhe fati tragjik i tyre,goditja qe u dha Enveri duke i vrare ,burgosur,inernuar e tregon me se miri kete gje.Prandaj i meshij asaj qe ne ne nje menyre apo tjeter e kemi treguar rezstencen ndaj atij pushteti.

  flori2
  Anetar i respektuar
  Posts: 53
  (3/9/01 12:41:27 pm)
  Reply zgjuarsia
  --------------------------------------------------------------------------------
  Pa shihni njehere sa te zgjuar jemi si popull!Shiko se ē'po behet ne Maqedoni.Tani kemi edhe amerikanet kunder.Po ulin vlerat luftes se Kosoves.Nuk dime se kur duhet thene boll.Jemi ziliqare per te tjeret.Te eger,duam vetem lufte.


  tirana
  Nacionalist
  Posts: 125
  (3/9/01 1:47:41 pm)
  Reply USA
  --------------------------------------------------------------------------------
  Respekton traktatet qe ka bere.kjo nuk do te thote qe te jesh kunder.
  Mos harro i dashur qe qe pikerisht USA dhe Anglia qe lane Kosoven jashte shqiperise ne 1913

  flori2
  Anetar i respektuar
  Posts: 54
  (3/9/01 2:46:25 pm)
  Reply Re: USA
  --------------------------------------------------------------------------------
  Ku ka marre gje pjese Usa ne traktatet e viteve para luftes I boterore!!!

  GjakPagan
  Anetar i respektuar
  Posts: 59
  (3/9/01 7:11:06 pm)
  Reply ****************GJAKU MOR TRIMA GJAKU*************
  --------------------------------------------------------------------------------
  Perandoret

  - Gaius Vibius Afinius Trebonianus (etrusk i Galise
  206-253 es)

  - Flavius Valentinianus (321 - 375 es) (nga
  Panonia)

  - 'Maximinus II Daia' Gaius Galerius Valerius
  Maximinus (Nga zone e Danubit 270-313 es.)

  - Julian "Shkelesi" (sepse ishte kunder
  krishterimit) Flavius Claudius Julianus
  (332 - 363 es) (nga Konstandinopoja gjysem-vella i
  Konstandinit te Madh).

  - Gaius Aurelius Valerius D --> iocletianus
  (AD 240 - AD 311) (i quajtur fillimisht thjesht
  Diokli , nga Spalatum (Split i sotem) Dalmaci)

  - Konstandini i Madh Flavius Valerius
  Constantinus (rreth 285 - 337 es.) Nishi i sotem,
  Moezia e siperme.

  - Konstandini II Flavius Claudius
  Constantinus (rreth 317 - 340 es) biri i K.Madh

  - Claudius II Gothicus Marcus Aurelius
  Valerius Claudius ( 214 - 270 es) Iliria apo
  Moezia e Siperme.

  - Lucius Domitius Aurelianus (214 - 275 es)
  Moezia e poshtme Familje e varfer.

  - Gjergj Kastrioti Skenderbeu

  - Mehmet Aliu nga familje shqiptare e
  kavalles, Mbret i egjyptit

  - Ibrahim pasha, mbret i Egjyptit, djale i Mehmet
  Aliut

  - 7 vezire te Perandorise Osmane

  dhe mjaft poste gjeneralesh, komandantesh,
  oficeresh, ushtaresh pambarim nga kohe e Romes deri
  ne legjionet e Napoleon Bonapartit. Kam lene te
  tjere jashte te cilet rrezik nuk i di akoma ose i
  kam harruar.


  Tashme keto gjera une shikoj se jane teper domethenese :

  Perjashtojme Skenderbeun :

  - Asnjeri nga keta nuk punoi vecanerisht per
  vendlindjen.

  - Asnjeri nga keta nuk mbante emra shqiptare pra
  asimiloheshin.

  - Te gjithe ishin oportuniste vetjake dhe jo
  kombetare (vertetohet Flori)

  - Te gjithe i dhane perandorise romake dhe turke.


  Fusim dhe Skenderbeun :
  - Te gjithe ishin trima dhe te zotet.


  Meqenese kemi furnizuar me luftetare dy perandori
  dhe gjithashtu na kane vleresuar dhe Napoleoni me
  Hitlerin atehere asnjeri nuk ve ne dyshim vlerat
  luftarake te gjakut shqiptar.


  Problemi qendron ne ate qe po sterthote zoti
  Ahmetaj, se perse sot nuk gjenden njerez te tille.
  Shume nga ju do te thonit qe ndjehemi krenar me ata
  qe sapo u permenden.

  Une ju them qe fajin per gjendjen e sotme e ka
  gjaku i perzier. Do sugjeroja te hidhnit nje sy ne
  kosove dhe shqiperi te mesme dhe pastaj te flasim
  nese eshte apo jo i perzier gjaku. Dhe camet nuk
  mbeten prapa. Pjesa me e madhe e shqiperise eshte
  gjakperzier me turq prandaj dhe karakteri i sotem
  shqiptar. Shkoni futjani ndonje raki dhe hajde na
  akuzoni ne adoleshentet se jemi pjella te
  komunisteve dhe se kemi ide raciste.

  Po te shkoni ne turqi do t'ju duket sikur jeni ne
  shqiperi dhe po te flisni me turq do t'ju duket
  sikur flisni me shqiptare te sotem.
  Te pakten ata te mesipermit ta kthenin dhe fjalen
  dhe doren. dhe shprehjen peqe lepe nuk e perdornin.

  Gjithcka eshte tek gjaku dhe per sa kohe nuk e
  kuptojme kete gje do zvarritemi ne mbeturinat e
  botes.

  I dyti vjen edukimi. Ata te mesipermit qe u bene
  perandore nese do te edukoheshin ne djep, nese do
  te ushqeheshin me buke shqiptare do te jepnin dhe
  jeten per shqiperine, por nuk i edukoi njeri me
  kete fryme.

  Dhe po u edukuan njerezit me fryme kombetare (dhe
  jo nderkombetare qofte kjo komuniste apo
  demokratike) atehere do te bejne per njeri tjetrin
  dhe jo vetem per vete.

  Shembulli i zotit Ahmetaj me te zotin e shpise,
  mikun dhe femijet ishte teper domethenes.

  Mjaft e thjeshte eshte o z.Ahmetaj,
  nuk ka shqiptari sepse nuk ka shqiptare (pra
  mungon gjaku shqiptar i paster qofte ai i
  rrethinave te epirit, te malazise, te bosnjes, te
  hasit, te kosoves). Mbiemrat ne shume raste
  genjejne dhe keshtu kundershtoj ato qe kisha thene
  ne nje shkrim tjeter.

  Mbiemrat nuk tregojne gje tjeter, thjesht asimilim
  edukativ apo adoptim te detyruar, i cili mund te
  cbehet me nje riedukim ne brezat qe vijne. Puna
  eshte qe te gjendet gjaku i paster.

  Ai grupi z.Ahmetaj s'ka nevoje per gje tjeter vecse
  te percaktoje racen shqiptare ku ndodhet dhe si
  duhet te ribehet zot ne trojet e veta asgje me
  shume e asgje me pak. Te zhduken mutacionet
  gjenetike midis mongoleve, ruseve, turqve, cifuteve
  bizantine dhe shqiptareve dhe te nxirren ne pah
  vetem te paperzierit qe kane mbetur aq pak.
  Dhe prej tyre mund te rindertohet nje shqiperi
  shqiptare.

  Ne te kundert nuk do te mund te jetojme me
  asnjehere shqiperi si iliria e teutes, yllit e
  agronit e as si arberia e skenderbeut, por do kemi
  te bejme me prifterinj e hoxhallare, komuniste e
  demokrate, pispilluqe dhe parazite te mbushur me
  gjakun e kulturave te tjera qe sna perkasin qofshin
  keto turke, ruse, amerikane, nordike, apo afrikane.

  Ja keto kisha une dhe ata qe me te vertete e duan
  shqiperine dhe qe sjane martuar akoma le te
  perpiqen te gjejne shqiptare per te vazhduar kombin
  e faren dhe jo kinkalerite e racave dhe kombeve te
  tjera.


  Shnajt e gjakpaster.  Unholy Blasphemic and Bloody Yours

  ahmetajs
  Anetar i respektuar
  Posts: 68
  (3/10/01 4:01:31 am)
  Reply Re:
  --------------------------------------------------------------------------------
  Gjak, mire se u ktheve dhe te lutem nese ke kohe vizito kete faqe me shpesh, sepse kontributi yt ketu eshte te pakten i barabart me kontributin e te gjithe neve tjereve. Pa marre parasysh se ketu ka pjesmarres te ketij forumi me mbi 1000 postime. Por ato kane vetem vleren e postimit e asgje tejter.
  Po e sheh edhe vete kjo teme po zgjerohet dita dites, dhe une me durim po pres qe ketu te zhvillohet nje debat i mirefillt, dhe jam optimist i madh qe kjo ne fund do te ndodh.

  Mbase ke te drejtE rreth punes se GJAKUT, nuk e di dhe nuk dua as te pohoj e as mohoj. Por une di nje gje se une me shqipatrin nuk e njoh dhe po t'i mi kerkonin vetite e tij pozitive do te kisha shume veshtire t'i gjeja dhe me siguri do t'i numroja ne gishta te njeres dore. Ketu flas per shqiptarin e rendomt, shqiptarin e sotem pa marre parasysh se ku jeton.
  Ndersa nga ana tjeter, po te me pyetshit per anet negative, ateher do te thosha, mblidhni te gjitha berllogjet nga popujt me te cilet shqiptaret kane qene ne kontakt, dhe ato do t'i gjeni te gjitha te shqiptari. Une nuk e di prej nga kjo etje, kjo uri jo per kulture te huaj jo, por per hedhurina te kulturave te huaja, po e perseris edhe nje here: PREJ NGA KJO ETJE, KJO URI JO PER KULTURE TE HUAJ JO, POR PER HEDHURINAT E KULTURAVE TE HUAJA.

  Keto dite ishte pervjetori i nje ngjarjeje te madhe ne Historine tone te re, e cila beri kthesen e historise ne Kosove. Manifestimi u mbajt pran varrezeva te te reneve heroikisht. A e dini si ka kaluar manifestimi?

  Diten e pare: me disa fjalime patetike me disa fraza te sterperdorura, pas kesaj progremi me kenge. Po po Me kenge ne varre. Nejse kjo perfundoj per nja dy ore.

  Dita e dyte ishte ne rregull: nje akademi perkujtimore ne Prishtine.

  Ndersa dita e trete ishte katastrofe. Qe nga muzgu deri ne mengjes, kenge valle, te shtena dhe krejt kjo ne varre, amaaaaaaaan ne varre. Pjesmarres me shume se 100000. Ka te plagosur nga te shtenat, te lenduar nga ndrydhjet etj.

  Une nuk po detajizoj me ketu, por vetem ju pyes ku ka vallzime e kenge e te shtena armesh ne varre (Ndoshta e dhe kjo quhet SHQIPTARI, ndoshta edhe kjo eshte kulture, veti e jona e vecante dhe te me falni qe mua po me duket negative). Une deri me sot nuk kam degjear, e nese keni pare ose degjuar ju, ju lutem me thoni ku dhe kur.

  A po i percillni ngjarjet rreth Kosoves: Ne Presheve dhe ne Maqedoni. Shkurt shqip BUDALLAKIA JONE ESHTE E PAKUFISHME. Taman krijohen kushtet qe te arrihet dicka pelcet Budallakia jone gjigante.

  Aman more Zot kur do ta hecim BUDALLAKINE?

  Keto personalitete historike, qe i permend ti e qe une nuk i quaj shqiptare, po me prejardhje shqiptare, mirren nga disa diskutues ketu si shembuj te shqiptarise, te zotesise sone. Edhe nje here BUDALLAKIA JONE ESHTE E PAKUFISHME. Keto personalitete me mire do te ishte te mirreshin si shembull se sa sherbetore te mire jemi dhe sa servil jemi kur jane pyetje ndertimi, ngritja, zhvillimi i institucioneve, qeverive, shteteve e perandorive te huaja.
  Sot kemi nje personalitet te tille gjalle. Eshte ky Ismail Kadare, i cili po i jep "kontribut te madh ceshtjas shqiptare" nga Parsi, dhe u "dogj fare per SHQIPTARI". Dhe neser, prap disa shqiptare tjere do te flasin per te si nje shqiptar te madh, ama qe ka jatuar jasht etj. etj...

  tirana
  Nacionalist
  Posts: 130
  (3/10/01 5:26:27 am)
  Reply jo gjaku por fisnikeria
  --------------------------------------------------------------------------------
  FISNIKERIA,kjo fjale magjike,e cila ka aq shume kuptim ne boten perendimore,eshte tashme harruar dhe fshire nga fjalori yne.Ate e kane zevendesuar fjale te tjera sijaku,kallashnikovi,shpata,revolucioni komunizmi pushteti etj...pa harruar ketu dhe fjalet e ndyra,te cilat,ata qe sot duhej te ishin FISNIKET,i perdorin me bollek.
  Kujtoj zoti Gjak pagan,nje fakt te pakundershtueshem;TE GJITHE EMRAT QE KE SHKRUAR ME SIPER,KANE QENE FISNIKE BREZ PAS BREZI.
  Pra;ne bote,historikisht,historine e kane bere pikerisht ata.
  Ku qendron ndryshimi yne???Ta them uneAQET E HISTORISE TONE I SHKRUAN PER 60 VJET FSHATARET DHE LLUMI,NJEREZ PA GJAK,PA PRONA,PA KATANDI,DHE SI RRJEDHIM PA ATDHE.


  ahmetajs
  Anetar i respektuar
  Posts: 69
  (3/10/01 8:41:19 am)
  Reply NJE PYETJE
  --------------------------------------------------------------------------------
  -60 vjete s'kishim cka te benim (edhepse se besoj);
  -30 vjete para ketyre 60 vjeteve s'kishim cka te benim (edhepse se besoj);
  -500 vjete para artyre 30 vjeteve dhe ketyre 60 vjeteve prap s'kishim cka te benim (edhepse se besoj);
  -E keshtu me radhe as sot s'kemi cka te bejme (edhepse kemi, por cka te bejme kur nuk dijme te bejme).

  E KUR DO TE BEJME???-ESHTE PYETJA IME jo vetem per ty tirana por per te gjith shqiptaret.

 7. #7
  Shpirt i Lirė
  Anėtarėsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  GjakPagan
  Supremacist
  Posts: 64
  (3/10/01 8:11:06 pm)
  Reply **********Falje,sulme,pergjigje,thirrje***********
  --------------------------------------------------------------------------------

  Me falni per nje lapsus ne shkrimin e mesiperm timin ku thashe "malazia" ne vend te "Malit te Zi" si dhe qe "Juliani ishte vella i Konstandinit te Madh", pasi " babai i Julianit ishte vella i K.Madh".

  Me falni gjithashtu dhe ju z.Tirana pasi per hir te vertetes me duhet t'ju pergenjeshtroj pjeserisht tek : "TE GJITHE EMRAT QE KE SHKRUAR ME SIPER,KANE QENE FISNIKE BREZ PAS BREZI"
  - sepse te pakten 4 prej tyre kane qene ne varferi dhe dy gati ne skamje. Familjet krejt te padegjuara.

  Me ta mund te mburresh vetem me aftesite luftarake dhe drejtuese, por qe ishin atdhedashes asnjehere perjashtojme Skenderbeun). Po atehere me ke te mburremi ne Shqiptaret ??

  Ketu pra iu dridhen leqet "burrave" dhe "nacionalistave" te sotem qe rrine e germojne jo per te hedhur themele po per te hapur varre.

  Gjaku, z.Tirana, i edukuar per disa breza ben ate qe ju thoni Fisnikeri. Dhe qe megjithmend do kohe te ike ashtu sic do dhe kohe te formohet (si gjithe gjerat e mira). Por une mund te gjej tmerresisht pak qe te mos them aspak, Fisnike ne Shqiperi. Dhe kjo sipas logjikes se thjeshte sepse nese do te ekzistonin atehere ata do te kishin freret e ketij vendi ne dore. Pra kombi yne mbetet nje komb bujqish qe sta pertojne as ne lufte, por qe gjaku tashme i perzier ja ka hequr vetine e dyte qe eshte zevendesuar me sharjen, thashethemin, hedhjen balte mbi te aftin dhe alkoolizmin (kjo e fundit i ve kapakun te gjithave). Lere pastaj muziken e vjedhur nga turqia (per nje pjese te muzikes e kam fjalen, pasi folklorikja eshte akoma megjithese duke dhene shpirt).

  Nga muzika ashtu si nga asgje tjeter mund te kuptosh shume gjera. Me thoni krahinat ku muzika folklorike shqiptare eshte ruajtur dhe atje do tju them dhe une qe jane shqiptaret. Te gjithe te tjeret jane gjelle me ere te keqe. Sepse gjaku mban shpirtin brenda dhe nese shpirti i atyre qe e mbajne veten per Shqiptare kercen me kenge turke atehere ct'ju them une me teper.

  Mendohem ndonjehere per ato thirrjet "Ja vdekje Ja liri" dhe them qe vajten gjithe trimat ne varr dhe ne qe mbetem ishim ata qe as nepermend nuk e kaluam kete gje. Nejse pastaj them qe ska mundesi te jene shuar te gjithe. Prandaj kembengul si dreq dhe une qe gjithcka eshte tek gjaku . Sepse, nje fare te kalbur, dhe diellin dhe dheun me te shendetshem ti japesh, nuk ka per te celur.

  1.Gjaku
  2.Ushqimi

  E thashe popullorce me kuptimin e Races dhe te Edukimit. Por kush ta beje edukimin ? Babai hipokrit (qe tha z.Ahmetaj) ? Pervec gjuhes cdo veti tjeter te femijes ja jep Ati. Dhe me besoni kur them se ai garipi te cepi rruges dhe ai krimineli pak me tej e bejne burre femijen, ne krahasim me edukaten e perdhosur era alkool dhe te brendshme orientale qe vjen nga shume shtepi sot te quajtura "shqiptare". Jo se ata qe e mbajne veten per te zhvilluar dhe moderne jane me te mire. Ata as qe kane ditur ndonjehere qe ka Shqiperi dhe Shqiptare dhe kur i degjonin keto nuk i kuptonin. Ata jane te paret qe mbledhin (si ata qe kerkojne neper koshet e plehrave te shtepive te huaja) fete dhe teorite nga e gjithe bota pa asnje pike mendimi apo syri kritik. Vijne te vendosin "krishterimin, komunizmin, myslimanizmin e demokracine" e ku di une c'tjeter. E kane dijen po e kane pergjysem. Kush i ka kuptuar ndonjehere keto fjale te huaja. Pse duhen gjithnje fjale te huaja. Kjo eshte si te marresh nje tenxhere dhe ta perdoresh si mill per shpaten tende. Dhe tenxherja nuk eshte fjale shqipe ne kundershtim me shpaten dhe millin. Keto nuk arrij une te kuptoj.

  Si dhe ata te ashtuquajturit intelektuale (tjeter fjale huaj kjo). Nuk dua ore vellezer intelektuale (te pazote qe tu degjohet fjala) e as idiote, por te mencur ne trup e ne koke. Te shendetshem. Cte pres une nga ca tipa qe shtojne kilet ne kolltuk. Ata qe thone se mendja e shendoshe ben pa trupin e shendoshe jane njesoj si ata qe thone te kunderten. Sa nga ju jane barkderra ? Aq nga ju pavaresisht se nuk e beni me qellim thoni gjera qe i thone vetem barkderrat. Sa nga ju jeni te shendoshe ne trup, aq nga ju keni mundesi te zhvilloni dhe mendjen e t'u jepni nje dore vellezerve.

  Te gjithe harrojne dicka me shume rendesi :

  - As Roma e as Akropoli nuk u ndertuan ne nje dite.
  - Edhe Romen edhe Akropolin i ndertuan Shqiptaret.

  Cfare nuk shkon ketu ? Kete pyet z. Ahmetaj. Kete pyes dhe une.

  Shpresoj disa tipa qe sillen ketu ne forum te jene vene te pakten ne mendime per ato cka thuhen ne kete teme, sepse dhe ky eshte nje fillim, perkundrazi mjere ata e mjere dhe ne. E keqja Jone kemi qene dhe jemi Ne.

  E kam thene dhe nje here qe aty ku shkembi eshte shkemb e hekuri hekur nuk ka ku te hyje dora e romakut apo turkut.

  Une jam krenar vetem per nje Teute burrneshe, nje Bardhyll burre dhe nje Kastriot burre te madh, te tjeret sado qe ishin trima e te zotet nuk i kapin keta as te opingat. 500 e ca vjet ne varr dhe e bukura (apo e shemtuara) eshte qe e hapem me duart tona. Prandaj o vellezer te punojme token qe te mbijme se perndryshe as gur nuk do na vene te ky varri dhe po na e vune do shkruajne qe : "Ka pas rrojt nje rob ketu qe rrihte veten me grushta derisa ra mren e s'u cu mo ! "

  Gjaku
  Ushqimi
  Te tjerat vijne.  PerShendetje !


  Unholy Blasphemic and Bloody Yours

  tirana
  Nacionalist
  Posts: 133
  (3/11/01 7:28:04 am)
  Reply ....
  --------------------------------------------------------------------------------
  Ne rradhe te pare Gjak Pagan,Fisnikeria,nuk do te thote pasuri.Fisnikeria, e cila perfaqesohet shpesh nga nje shtrese shoqerore,e quajtur:aristokracia.
  Qe ne kohet e romakeve,fisnike ishim legjonaret romake,te cilet gezonin nje titull shoqeror,i cili i diferenconte nga resi i popullsise.Ky tituj,u jepej atyre,si shperblim per lufterat dhe pushtimet qe benin,zellin qe tregonin per ti sherbyer atdheut.Gjithashtu, shperbleheshin dhe me toka e prona
  E njejta gje ndodh dhe me fisnikerine e mevonshme.Fisnikeria perfaqesohet me emrat:duke,kont,princ,lord etj.
  Keto tituj kane nje kuptim,nje aresye qe u jepeshin :
  DUKE-vjen nga fjala "dukat",nje lloj principate e mesjetes,psh;dukati i Venedikut.
  KONT-vjen nga fjala "kontea"qe do te thote krahine.
  PRINC-nga principate(si ajo e bushatllinjve)
  PASHA-nga "pashalleku"(si ai i Ali Tepelenes)
  Tituj te tille fisnikerie,jepeshin nga sundimtaret(mbreterit)perkates,dhe trashegoheshin brez pas brezi.
  Kjo kaste,eshte ajo qe shume ne bote quajne dheAKU BLU(fisnik)
  Kjo fisnikeri,qe femije,i jepej nje edukate e shendoshe,ushqehej me atdhedashurine,kulture bashkekohore,u mesohej skerma,dhe pergatiteshin si luftetare e komandante te zote.Ne raste lufte,ishin te paret pjesemarres,te ndjekur nga pas nga ushtaret e thjeshte dhe fanteria.
  Nje e dhene historike,ne rastin e betejes se San Krispinos,gjate nje nga luftrave te shumta Angli-France,bilanēi i te vrareve qe tragjik:ne 21 te vrare angleze,17 ishin Lorde dhe vetem 4 ushtare te thjeshte.
  Po ne Shqiperi,a kane ekzistuar kjo kaste??Natyrisht qe po.Ajo ka ekzistuar qe ne momentin kur njeriu i pare,gardhoi per here te pare nje cope toke e tha:"kjo eshte imja"
  50 vjet Enverizem,u munduan te shuanin kete kaste,
  duke e rrexuar dhe duke vene ne vend te saj vegjeline.PraAKU BLU,poshte,GJAKU I KUQ lart.Me nje fjale,ndodhi ajo qe populli quan:"rane malet e u ngriten halet"
  Meqenese ka ardhur momenti te kerkojme gjakun e paster,lypset ta kerkojme ate para vitit 1945.Kush eshte ky GJAK.Jane bejlere e agallare,njerez me tradita brez pas brezi,te cilet kane marre brez pas brezi kulture,atdhedashuri,edukate.Kjo ka qene dhe eshte ajka e nje populli.Jo fshataret qe rriti e edukoi enver hoxha.Ky eshte GJAKU I PASTER I KOMBIT.

  GjakPagan
  Supremacist
  Posts: 72
  (3/11/01 7:15:45 pm)
  Reply **************PerpjekjE**************
  --------------------------------------------------------------------------------

  ((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((
  Z.Tirana nuk me pelqen te dal nga tema nese kjo gje nuk i sherben temes. Prandaj dhe nuk dua te zgjatem shume tek fjala "Fisnike Shqiptare" pasi kjo gje perben teme me vete. Dhe le ta mbyllim kete paranteze ketu.

  Fisnikeri sic thate dhe ju do te thote nje njeri qe eshte aristokrat pra i perket aristokracise, pra qe ka gjithe vetite e shkelqyera, por ketu nuk mund te leme jashte pasurine e cila eshte njera nga kushtet e rendesishme te fisnikerise. Fisnik eshte shqip per "i fisem" pra ajo qe ju thoni "gjak blu" (te cilin fare mire e zevendeson fjala "i fisem").

  Fisnikeria fillon nga njerezit e popullit dhe me kalimin e brezave brenda ketij fisi behet nje edukim masiv, menyre sjelljeje dhe mendimi i cili duhet dhe ka mbizoteruar mbi masen, ne harmoni me masen, duke i caktuar asaj se kush eshte e drejta, e mira, e gabuara dhe e keqja.

  Me kalimin e kohes ne evrope kjo fisnikeri ne vend qe te shtonte numrin e fisnikeve (dhe te ngrinte nivelin e mases) rriti hendekun qe e ndante nga masa dhe u bene ato revolucione franceze etj etj. Aristokracia romake dhe greke e lashte nuk krahasohen me anglezet dhe francezet.

  Ne shqiperi nese pati nje klase fisnike ajo vdiq dalengadale dhe sot nuk eshte koha sic thashe te germojme neper varre por te hedhim themele. Nuk jam dakord dhe ne nja dy pika te tjera por nese keni deshire mund te flasim per fisnikerine ne ndonje teme tjeter.
  )))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

  Mendoj se u sqarova per perandoret kur thashe se pervec qe nuk ishin te pasur, nuk ishin as familje te degjuara per nga emri (5 prej tyre). Ata ishin njerez nga populli te cilet u radhiten per shkak te skamjes ne ushtrine (madheshtore) pushtuese romake. Me aftesite luftarake (ashtu si pothuaj cdo shqiptar) ariten atje ku arriten. Dhe me pas po, filluan ta kthenin fisin e tyre ne fisnik.

  Ketu diskutojme se :

  1. perse shqiperia eshte gjithnje ne skamje, nderkohe qe "mema dhe" na ka dhene gjithcka, po ashtu dhe "baca diell" ?
  2. perse per tu ngritur ne shkallet me te larta te perandorive te huaja ja arrijne dhe perse kete gje nuk e bejne ne shqiperi.

  Nje mendim akoma i papjekur i imi thote se shqiptaret (fiset ilire dmth) e kishin me te lehte te ngjisnin shkallet e perandorive se sa te fitonin mbi vellezerit e tyre (zotesia luftarake qe me e madhe ne shqiperi se sa ne rome dhe hellas (me falni nese ju godet veshin kjo fjale por kam disa arsye historike ta perdor ashtu dhe jo "greqi" )).

  Kete gje e provon Beteja qe zhvilluan dy komandantet spartane qe mbaheshin si luftetaret me te zote te botes se lashte, kunder atyre pak trupave ilire, dhe u larguan te tmerruar.

  E provon gjysma e ushtrise se Aleksandrit te madh, e provon populli shqiptar ne pjesen me te madhe te jetes se tij.

  Pra une mendoj se aq e madhe qe aftesia luftarake e katragjysheve tane, saqe krenaria (qe na ka mbetur akoma dhe sot ne gjak pavaresisht se dukemi si gjeli maje plehrave) e secilit percaktonte marredheniet e tyre te perditshme. Dhe kjo krenari dhe zotesi luftarake beri qe te largohen doret, jonet dhe akejt per ne hellas. Kjo krenari dhe zotesi luftarake beri qe te largohen etrusket (megjithese keta u rikthyen) dhe fise te tjera ne rome. Dhe ishte po kjo krenari dhe aftesi luftarake qe bente qe marredheniet midis shqiptareve te bazoheshin mbi besen dhe jo mbi kontratat e shkruara.

  Po kjo krenari dhe zotesi luftarake bene qe secili duke qene vete i afte, te mos bashkoheshin ndonjehere me njeri tjetrin.

  Kjo krenari i beri qe nga cenimi i saj te mos shikonin qe romaku vinte per ti pushtuar, por te shikonin vetem se si do hakmerreshin kunder vellase. Sepse ka dicka : kjo krenari eshte gjeja me e larte kur je fitimtar, por ktehet ne nje shpate te helmuar per ate qe humb, i cili nuk duron dot humbjen dhe ben gjithcka qe mundet (duke mos zbatuar asnje rregull fisnik) per t'u hakmarre. Keshtu shpjegoj dhe gjakmarrjen joburrerore sot e kesaj dite.
  Ka shume shpjegime dhe une e di qe kjo qe sapo thashe eshte teper e ceket pasi sapo kam hyre ne ujera. Por mendoj se diku aty eshte dhe fatkeqesia e fatmiresise sone.

  Krenaria na rrjedh ne gjak neve, qofshim shqiponja, qofshim minj. Kjo krenari bente qe minjte (doret, akejt, jonet, etrusket, etj) te largoheshin nga shqiperia dhe kjo krenari bente qe shqiponjat te ziheshin me njera tjetren.

  Dhe disa tipa kujtuan se duke na hequr krenarine (cfare mendjesh te ceketa) do beheshim njerez. Dhe sollen lloj lloj ideologjish per te shkulur me zor kete botekuptim te lashte, por nuk ia arriten. Dhe e keqja ne fatmiresine tone eshte se me ane te ketyre ideologjive na hoqen vetite e tjera, apo na i zbuten se tepermi:

  1- perzien racen, gjema me e madhe
  2- zhduken vetine luftarake dhe futen psikozen e frikes (sidomos komunizmi),
  3- nderprene zhvillimin e traditave dhe zakoneve te lashta te cilat tashme i shikojme si ne muze.
  4. etj.

  Dhe rezultatet e ketyre i shikojme akoma dhe sot :

  1.Institucioni i kafenese
  2. i Alkoolit
  3. i Sahanlepirjes
  4. i pangopjes
  5. i cmires se keqe

  Kjo e fundit eshte gjema e dyte me e madhe pas perzirjes se gjakut. (Botekuptimi negativ kundra-jetes "Cmira e keqe" qe zberthehet ne

  Cmira = "Pse ai e ka dhe s'e kam une"
  e keqe = "Tja prish atij qe mos te kete ai e te rri dhe une rehat"

  pra truri skic i ketyre tipave qe ketu e 500 vjet drejtojne vendin, mendon si me poshte :

  "Tja prish atij qe mos te kete ai e te rri dhe une rehat"

  Ja dhe njeri nga viruset e injektuar. Nuk arrijne dreqi e mori te kuptojne se duhet "te krijosh dicka me te mire se tjetri e te rrish rehat" dhe jo "tia prishesh" tjetrit, por dhe qofte sikur t'ia prishesh, te rindertosh dicka te re pasketaj".

  Prandaj dhe shqiperia duket si nje abys (qe perkthehet ne "gremine pa fund" abys=pabyth). Ha e ha dhe ne vend te forcohet, rri e shikon si idiot, ashtu nje vrime e zeze e pafund. Kjo pra eshte njera nga vemjet qe na merr ushqimin nga stomaku.

  PerShendetje!

  Ancient Blasphemy Hails Ye'

  vicianum2
  Anetar i ri
  Posts: 22
  (3/12/01 4:23:40 am)
  Reply Kur do tė bėjmė ne?
  --------------------------------------------------------------------------------
  Nė faqen 6 tė kėsaj teme, z.Ahmetajs pyet:-kur do tė bėjmė ne?
  -Kur tė bėjė shelnja (shelgu) rrush!
  SEPSE puna qėndron aty qė NE jemi kombėtarisht tė pavetėdijshėm, pra na mungon edukata (edukimi) kombėtare, si pasojė e shumė shkaqeve dhe faktorėve qė janė cekur edhe nė kėtė temė dhe tė cilat pėrgjithėsisht shumica i dijmė..., por, frikohem qė para se tė vetėdijėsohemi kombėtarisht do tė duhej qė njėherė tė vetėdijėsohemi nė planin human (tė bėhemi sė pari njerėz...)
  T'mė falni...
  Tung!

  tirana
  Nacionalist
  Posts: 134
  (3/12/01 4:44:06 am)
  Reply Z.gjak Pagan
  --------------------------------------------------------------------------------
  Populli yne,ka nje fjale te urte:
  KATUNDAR O ZEMERGUR,DHE NESE NDRRON SHTATE LEKURE,QYTETAR NUK BEHESH KURRE

  Ti zotni thua qe kjo fisnikeri duhet te rikrijohet tek ne,e jo te rremojme neper varre.Por fisnikeria nuk vdes me ta mor mik por trashegohet,kalohet nga baba tek biri.
  Nuk diskutohet qe fisnik behesh,vetem qe nuk mjafton nje brez por as edhe 7.


  Belami
  Doganier Kakavije
  Posts: 154
  (3/13/01 1:48:20 pm)
  Reply Re: **************PerpjekjE**************
  --------------------------------------------------------------------------------
  Ju lutem mbylleni kete teme me kaq.
  AhmetajS,Shqiptar,Tirana,Gjak Pagan une besoj se nuk ka tjeter per tu shtuar ketu.Vazhdimin e ndarjes ne klasa shoqerore vazdojeni diku tjeter.
  Ne se do te pyesni cka eshte Shqiptaria?
  Kerkoheni kete pergjigje ne shpirtin tuaj,cfare ju thote juve shpirti ajo eshte Shqiptari.

  ahmetajs
  Anetar i respektuar
  Posts: 70
  (3/14/01 3:15:29 am)
  Reply Re: Belami
  --------------------------------------------------------------------------------
  Pse te mbyllet kjo teme Belami?
  Du te duhej te mbylleshin tema tjera dhe te hiqeshin fare nga lista, e jo kjo qe ka zgjuar nje interesim te madh. Deri me tash kane dikutuar 20 diskutante ketu, te cilet se bashku kane postuar 125 shkrime. Ky i imi do te jete 126. Kjo teme qe nga fillimi ka qene ne krye te rubrikes se saj, keshtu qe nuk shoh kurrefare arsyeje qe kjo teme te mbyllet, por therras edhe te tjeret te bashkangjiten dhe te diskutojne. Prap po e them kete teme une nuk e kam ngushtuar vetem ne pyetjen "cka eshte shqiptaria", por qellimi im kryesor ka qene te spikaten problemet qe na mundojne neve si komb. Jam perpjekur qe kete gje ta beje pa fjale boshe, sic e kemi zakon ne shqiptaret, por me fjale direkte me shembuj konkret dhe ma merr mendja se kam vertetuar deri diku tezen time se Shqiptaria, ne menyren si e kuptojme ne, eshte bukur afer Budallakise. E ceshtja eshte si ta bejme Shqipatrine-Shqiptari te vertete, Nese vazhdojme keshtu Shqiptaria e Budallakia nuk do te mund te dallohen fare.
  Mirepo Une besoj se nuk do te ndodh kjo, dhe shprese me japin ne mes tjerash edhe disa dikutues te rinje ketu, te cilet me te vertete kane kuptur drejt temen qe kam hapur une, dhe me shkrimet e tyre, e besoj edhe me veprat e tyre, do te ndihmojne qe SHQIPATRIA, per here te pare ne histori, te jete SHQIPTARI, e jo si deri me tash BUDALLAKI.

  Kjo teme do te nbyllet ate dite kur nuk do te kete me diskutues.

  ahmetajs
  Anetar i respektuar
  Posts: 71
  (3/14/01 3:28:27 am)
  Reply Re: tirana
  --------------------------------------------------------------------------------
  Tirana,
  Me duket se je duke e tepruar me keto ndarje katundare e qytetare. Ne jemi aq te percare sa qe nuk na duhet edhe nje percarje cfare e inicon ti. Nuk eshte problemi as te katundaret e as te qytetaret, por problemi eshte te te gjithe shqiptaret se bashku. Te gjithe kemi faj. Ama po e perseris edhe nje here TE GJITHE SHQIPTARET KANE FAJ. Dikush me pak e dikush me shume, mirepo, shqiptar te pafajshem pothuajse nuk ka. Mdhesia e fajit eshte proporcionale me funksioni qe ka ushtruar ai shqiptar. Sa me i larte funksioni aq me i madh faji.
  Edhe nje gje duhet ta kuptojme ne shqiptaret njehere e pergjithmone: FQINJET NUK NA KANE KURREFARE FAJI. JO, JO ATA NUK KANE FAJ QE NE JEMI BUDALLENJE. E DIHET MIRE SE BUDALLAJTE I HIPIN NE KURRIZ TE GJITHE.

  tirana
  Ekonomist
  Posts: 151
  (3/14/01 5:06:42 am)
  Reply Re: tirana
  --------------------------------------------------------------------------------
  ahmetajs,ne mos gaboj,ti je nga Kosova.Tek ne ne Shqiperi,katundaret kane bere deme te medha per 50 vjet.Enver Hoxha,gje katundar e vur ne pushtet.I beri ministra,antare te byrose politike etj.Dhe ata,me injorancen e tyre e shkaterruan vendin.
  Te gjithe te tjeret,njerez qe mbaruan shkollat neper Evrope me bursat e zogut,i pushkatoi dhe burgosi.
  Une nuk e kam me fshataret.Miku im me i ngushte eshte nga fshati.Por ai ka kerkuar ta permiresoje ekzistencen,eshte djale i zoti dhe jo injorant.


  ahmetajs
  Anetar i respektuar
  Posts: 72
  (3/14/01 5:43:46 am)
  Reply Re: tirana
  --------------------------------------------------------------------------------
  Krejt ne rregull. E kuptova porosine dhe shpjegimin tend. Por prap po e them nuk eshte problemi te katundaret e qytetaret. E leme kohen e Enverit. Para Enverit kush ishte fajtor. Pas Enverit kush eshte fajtor. Dhe pas neve kush do te jete fajtor.
  Pergjigjja eshte shqiptaret. Kete duhet ta ngulitim mire ne koke: FAJTOR ISHIN, JANE, DHE PER FAT TE KEQ, SIC PO DUKET DO TE JENE (MOS DHASHTE ZOTI)EDHE NE TE ARDHMEN VETEM SHQIPTARET.

  Ju lutem te gjitheve nese gabohem me permiresoni. Une do te isha njeriu me i lumtur ne Bote, po te jem gabim per te gjitha qe po shkruaj. Dhe deshira ime me e madhe eshte qe qysh sot (e jo neser), te me demantojne ngjarjet.

  Po me duket turana, qe me ndalimin vetem ne kohen e Enverit, po i thjeshtesojme gjerat se tepermi. Po te ishte e vetmja periudhe e erret ajo e Enverit, lehte do te kishim. Ndoshta terri ne ate peridhe ishte absolut, por terri nuk na u nda neve kurre. Si ta largojme kete terr. Me "SHQIPTARI", cfare kemi ne, nuk bejme asgje. Me idealizem te rrejshem poashtu. Me "patriotizem" edhe me hiq...

  Ervin74
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 1
  (3/14/01 5:56:58 am)
  Reply Re: reur nuk e di cdo te thote te jesh shqiptar
  --------------------------------------------------------------------------------
  Shqipetaret, shqiptaria etj, etj.Sa shume gjera u thane dhe asgje nuk doli. Or miq une mendoj se kjo c'eshtje nuk ka nje pergjigje te prere, por varet nga rrethanat dhe nga karakteri i secilit. Te jesh shqipetar nuk eshte as favor, por as fatekeqesi. Por menyra se si sillet secili i jep te qenit shqipetar keto ngjyrime. Une jetoj ne athine. Eshte karakteristike se si shume shqipetare, perballe presionit te madh imponuar nga media ne rradhe te pare dhe nga opinioni i indoktrinuar me pas, kane mohuar te gjenin shqipetar dhe jane ndjere nga kombesia e tyre. Por eshte po aq e vertete qe po keta shqipetare, me pas kane kuptuar gabimin e tyre. Dhe jemi ne qe c'do dite e me shume po i vertetojme grekeve se ka dhe ndryshe dhe kete ia detyrojme shqiptarizmes qe qe mbjelle brenda nesh dhe nuk na la te mohoemi dhe te zhbehemi. Shqiptarizma eshte ajo brerja e ndergjegjes, qe nuk te le te gabosh.
  Ne vertet ne shume gjera jemi te vonuar, por me mire vone se kurre. C,do popull ka kohen e tij. Kjo eshte koha jone. Mjafton te mos percahemi dhe te dime te imponohemi kudo dhe secili dhe keshtu te gjithe do te japim dicka per vendin tone.
  Pershendetje te gjithve

  Lulka
  Deputet
  Posts: 218
  (6/20/01 4:20:34 pm)
  Reply Re: reur nuk e di cdo te thote te jesh shqiptar
  --------------------------------------------------------------------------------
  A ka ndonje menyre qe te bejme qe ēdo anetar i ri te lexoje njehere keto shkrimet tek kjo teme pastaj te filloje te livadhise neper forumet e tjera?

  N.SH: Une e para paskam humbur gjithe kete e s'e paskam ditur.

  Illiristika
  Anetar i ri
  Posts: 11
  (7/11/01 10:48:01 pm)
  Reply Re: VETEDIJA KOMBETARE
  --------------------------------------------------------------------------------
  ...ne te gjitha keto faqe shkrimi ka motive aqe interesante dhe me vlera te jashtezakonshme, per shkrime tjera te kesaj natyre - por vetem per te huajte dhe jo per shqiptaret!

  ...Do te preferoja qe kjo theme te shendrrohet ne VETEDIJA KOMBETARE, qe duhet te mesojme shume, se cka eshte vetedija kombetare?
  Vetedija eshte dituria e krijuar nga vet njeriu,per ate edhe i thomi vetedije, kurse, te krijosh nje vetedije per kombin tend, kjo eshte shume madhore, koncept, qe duhet te frigohet secili njeri kur shkruan per termin - shqiptarizem!

  Shqiptarizmi eshte veprimi qe e ben vet shqiptari. E kah duhet te shikohet ky koncept? Ne cilen ane, ne profil apo balleperballe?
  Para se te shkruash per konceptin - shqiptarizem, mendo se njihesh vertet, ne fjaline e dyte te shkrimit tend se kush je dhe cfare thua.

  Konceptit - shqiptarizem i prine vetedija kombetare juaja, pa te cilen nuk ben asnje hap para, por vetem ben nje para e tre mbrapa! Vetedija kombetare eshte dituria juaj e persosur ne veprimet tuaja kombetare dhe pasi ta keni persosur kete vetedije, mund te flisni dicka per ceshtjen kombetare, qe i prine - shqiptarizma.

  Vetedija kombetare krijon shqiptarizmen!

  Plase se qesuri nga vaji, kur lexon shkrime per shqiptarizmen dhe ne vend te shqiptarizmes - lexon fyerje, sharje, huqe, flijime permes banditizmave ne shkrim. Vertet, komedia eshte kulmi i tragjedise. Molieri permes komedise mundi te tejkaloje verberine e klasicizmit regresiv freng... sa te shemtuar te bukur na dalin tartufet, sepse e bukura, ashtu si e shemtuara jane dy kategori estetike. Edhe e bukura e ka te shemtuaren e saj, poashtu edhe e shemtuara e ka te bukuren e saj! Cdo bukuri e ka edhe te zezen e vet brenda!

  Ta filloshe lojen mire e mos te dijsh te luajsh vet po ate loje, kjo nuk eshte meshteri. Duke folur per djepin e shqiptarizmes,shpesh behesh femij djepi duke luajtur me cuclla te huaja, qe vijne ketu e kujton se jane shqiptare! Po cili eshte ai shqiptar qe flet kunder shqiptarizmes?

  Dikush mundohet te krijoje, dikush te vjelli, dikushte beje fasada, dikush te krijoje turbullira...e kush eshte ai/ajo qe ndreq dicka, apo vetem duke prishur ndreqet gjithcka? Jo, shqiptarizma nuk ndreqet duke prishur, sikur shtepine e vjeter,
  kur don ta dertosh krejt te re! Shqiptarizma ndreqet, permiresohet, zoterohet duke plotesuar zbrasetirat e saj, ashtu siur bleta vrimat e hojeve te veta, qe i mbushe mjalte! Mos e prek vojshtinen, por mbush vrima te zbrasta!

  Me duket se duke menduar per djep, shumekush po behet femij djepi, qe po e perkundin tjeret!

  Para se te flasim per vetedijen kombetare!

 8. #8
  man of honor Maska e trinity
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  europa.eu
  Postime
  88
  Duhet te pranoj se kjo teme eshte me shume interes dhe duhet te na shtyje qe te reflektojme.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e xhelil
  Anėtarėsuar
  12-05-2002
  Vendndodhja
  uk
  Postime
  82

  sqiptyare eshte ai qe punon per shqiperine

  Kush i thote bukes buke dhe ujit uje ehste shqiptare breza me pare nje burre ivertete shqiptari (P.V) ka thene feja e shqiptarit eshte sqiptaria mos shikoni kisha e xhamia,atdheu fillon nga shpia jote ,kush punon per vete ndihmon edhe shokun N.q.se se ne nuk jemi krenar se jemi shqiptare kush do jete atehere cilin popull ke degjuar ti qe mburre nj popull tjeter po te shkosh mbrapa ne histori e te vish deri ne ditete tona do ta kuptosh se cdo te thote shqipetare .Duke qene nder popujt me te vjeter ne ballka dhe ne europ u perballove te gjitha rrebesheve te gjitha lufterave dhe nuk arrite te te asimilojne kjo eshte pergjigjia ime cdo te thote shqiptare brezat ia trasmetuan brezit historine (qe jemi SQIPETARE)ne arritem te ruajm ate cka eshte me e rendesishmja dhe vendimtare per te percaktuar nj komb
  1-Trojet
  2-Gjuhen 9gjuha jone saemire sa e embel sa e lire0
  Gjuha shqipe eshte ajo qe na tregon neve se jemi shqiptare

 10. #10
  Perjashtuar Maska e illiriani
  Anėtarėsuar
  06-05-2002
  Postime
  655

  LKUNDJE GJAKU APO LKUNDJE VNERI

  BUKURI TMERRSISHT E SHEMTUAR
  bukurine shijoje, po nuk te le tmerri ne shpirtin tend. Lum ai qe me <pak> thot shume, e mjere ai qe me <shume> thot pak!

  Ai qe thot se: feja e shqiptarit eshte budallakia, une thom duhet derguar shpejt e shpejt ne rehabilitin psiqik dhe ai z.AhmetajS, jeton ne brooklyn ny, as qe gjindet ne Kosove, vetem se pllet vner
  ta lkunde gjakun e vnerin, tue hipokritizua per kosoven, luften, shqiptarine, budallakine, 'mjeshtrine' e mendimeve prej shizofreni
  qe nuk i takon te flet ashtu nje shqiptar! Se per kend flet e vepron z.ahmetajs, jovetem qe e din vet, por diet ne pjesen me te madhe te shkrimeve te tij!

  Dy shprehje me mbeten ne kujtese: thenia biblike e albos 'mos u hudhni margaritare derrave, se nuk dine c'bejne me to' dhe thenia e dikujt ketu:' te gjithe e duan atdheun, e te gjithe luftojne kunder njeritjetrit'!

  Me befason per mire Enip, qe eshte zot i vetvetes, ne formen e preme te mendimeve si konkluzione,/ poashtu, Gjak pagan, mjeshter i hudhjes se diskut dhe zoterues i vetvetes, /z.tirana, i damkosur nga e kaluara etj.

  Ne gjithe keto shkrime qindra faqesh, per mua perbejne nje komedi tragjike (duke pase ne kujtese per mire disa qe permenda etjere aty-ketu), qe e gjithe kjo bisede, me duket sikur dikush u hudh disa eshtra te thate dhe gjithe diten, duke lepire
  hahen me njeritjetrin...ash, dikush mund te pyeti: e cka jemi ne?

  Hipokriti eshte njeriu qe ua tejkalon te gjitha vetive negative te njeriut, te hyp n qafe, te rrin mbi koke me dy-tri fjae gjoja mjalte e te shalon gjithe diten e lume. Kujtoni Tartufin e Molierit, aqe bukur e luajti rolin aktori hipokrit Tartufi, saqe njeri nga spektatoret e vrau me revole ne bine theatrale! Njeriu qe te terhjeq pergjuhe nje vit, me dy-tri fjale mjalte e me nje vit zie, duke damkose vetveten e kombin shqiptar, ai eshte vetem nje i mallkuar, qe dihet se duhet urgjentisht rehabilituar psiqikisht!

  Te thot shqiptari sot, se pse te krenohemi, pse te kemi atdhedashuri, patriotizem, humanizem, fisnikeri (gjoja te rreme) e vet spekullon me to si terma fosilesh te gjakut te derdhur mu per kete shqiptarizem qe e kemi sot, me pergjithesime komuniste, pa vuar ne dukje asnje shembull konkret - kjo eshte hipokriziiiii!

  Me dhimbsn disa intelektual ketu, se ai njeri i solli pergjuhe nje vit e sa kohe, per nje teme, qe vet e shtroi, e vet e hipokrizoi, ne nje nivel, sa qe kur lexon i riu shqiptar, shkrihet ne veti, urren kombin e atdheun, ike gjithkah mundet...vetem mos te shohi askund shqiptare...(si ai hipokrit)!

  Si nuk paskan te drejte shqiptaret te thurin lavde krenarie per heronjt kombetare te tyre shekullore e mijevjecaresh, te lindur e te rritur nga gjaku i tyre - kur tjeret popuj sot thurin lavde krenarie pikerisht per heronjt e huaj te tyre kombetare, qe jane pjesa me e madhe trashigimia iliriano-shqiptare?

  Shqiptarizma nuk ka mbetur ne z.ahmetajs, as ne disa shqipfoles
  qe i paskan siellur pergjuhe shume intelektul te mirefillte ketu, duke iu lkunde gjakun e vnerin, me shtihime hipokrite, me shembuj negative per kosoven, shqiperine e per gjakun shqiptar!

  Njeriu qe fillon me dy-tri fjalgoje majlte dhe ta ben varrin njiqindmerta te thelle nje vit e tutje, nuk eshte tjeter vecse nje hipokrit im klasit shizofren! Ta vertetosh nje ngjarje duhet te jesh present ne kosove, shqiperi e kudo ndodhe, e jo me thashetheme
  helmesh, duke helmuar nje gjenerate shqiptare te re - se ata te helmuarit presin vdekjen e tyre te ngadalshme...

  Te ia servosh rinise shqiptare keto shkrime, ne emer te nje teme aqe kuptimplote - cka eshte shqiptaria? Me metoda qorre, injoruese, dekadente, shfrenuese hipokrizie, pa mesuar asgje edukative vetem varrosje per se gjalli - kete mund ta bej nje hipokrit i rangut me te ulte, qe flet gjoja ne emer te kosoves, thot se jeton ne kosove dhe ai jeton ne brklyn ny, nje dekadent i semure i pashprese, i humbur ne pesimizmin e tij qorr !

  I pergezoj ata intelektual qe i lexova, per mundin e durimin e tyre ndaj ketij shozofreni, qe mbjelle vner, ta lkunde gjakun e vnerin edhe kur je shume i persosur dhe i formuar si personalitet, se lene matutje, reagimi per nje te ri shqiptare dhe si edukate e mesime kombetare per rinine shqiptare (edhe keshtu te tretur botes). Asnje theniee tij nuk eshte reale sa i perket kosoves e ngjarjeve atje! Grupi i gropave hipokrite, fantazi anakronike, kerkohet kur vet nuk eshte personalitet i shendoshe psiqikisht!

  Nje thenie e vjeter shqipe:' me te lidhe dikush te zgjidhe dikush,
  e me e lidh veten mbetesh tamruk (pashprese zgjidhjeje)!

  E pra, cka eshte shqiptaria? Me fole pak e me punua shume!

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-07-2004
  Postime
  5

  Cka Eshte Shqiptaria?

  Shume teme e qelluar,seriozisht .plotesishte pajtohem me ty ahmetaj,jemi popull qe si duket zoti per shkak te disa trimave (e qe jane vertete pak) na ka mbajtur ne ekzistence se ndryshe shume kahere eshte dashur te zhdukemi nga kjo bote e ne pike te pare nga BUDALLAKITE tone e jo nga shtypja e te tjereve. po si duket bile jemi mrekullia e botes....
  Me te vertete mendoj se duhet te jemi ne librin e Genisit sa iu perkete budallakive qe i bejme si popull(kuptohet jo te gjithe ...)
  Ju pershendes!

Tema tė Ngjashme

 1. Shqiptaria lezbike lejohet tė qėndrojė nė Angli
  Nga Qerim nė forumin Emigracioni
  Pėrgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 30-01-2011, 11:15
 2. Feja e Shqiptarit ėshtė Shqiptaria
  Nga prizrenasi_30 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 01-05-2010, 04:38
 3. Feja e shqiptarit, SHQIPTARIA - Miti Rilindas.
  Nga Ligesia nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 27-01-2006, 01:28
 4. Feja E Shqiptarit Asht Shqiptaria
  Nga julian72 nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 23-02-2003, 13:18

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •