Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 21
 1. #1
  Duke shperndare TRAKTE Maska e DEBATIKU
  Anėtarėsuar
  12-08-2002
  Vendndodhja
  po ju ku jetoni?
  Postime
  221
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Thumbs up 333 receta gatimi

  Do te fillojme me antipastat

  -Sanduicet perdoren ne raste pritjesh,kur nuk kerkohet preokupim i vecante per gatim.Ato pergatiten me cfaredolloj mishi te pjekur,me proshute, me sallam,me sardele,me djathe e garnitura te tjera.Forma dhe madhesia e tyre zgjidhen sipas deshires.

  Pergatitja e sanuiēeve

  1.Kryesisht perdoret buke e bardhe e prere ne feta te holla 1/2 cm te trsha
  2.Fetat ndahen dy nga dy dhe lyhen me gjalpe.
  3.Pergatitet mbushja e cila mund te jete:
  -feta te holla dhe djathe kackavall
  -feta rostoje dhe djathe
  -sallam dhe djathe
  -sardele te shtypura
  -domate pa fara e leng
  -peshk ton i konservuar
  -mish pule i grire ose feta
  -veze dhe majdanos
  -feta patateje
  -speca te pjekur te lyer me vaj
  4.Bashkohen fetat e bukes me njera tjetren ngjishen pak dhe priten ne forma te ndryshme si katrore trekendesha rripa etj...mjaft qe ato te kapen me lehtesi me dy gishta dhe te hahen pa veshtiresi.
  5.Ruhen ne vend te fresket ,ne menyre qe te mos shkrije gjalpi dhe mbulohen me nje picete te lagur me pak uje qe te mos thahen.


  KANAPETE

  Pergatiten njelloj si sanduicet,por vetem me nje fete buke dhe ne vendosjen e mbushjes tregohet me kujdes.Kane te njejtat forma dhe permasa.


  KANAPE ME SARDELE

  5 sardele
  2 te verdha veze
  feta te holla buke
  gjalpe ose vaj

  1.vendosen ne havan sardelet dhe te verdhat e vezeve.
  2.shtypen mire derisa te perftohet nje mase kremoze.
  3.skuqen fetat e bukes ne gjalpe ose vaj dhe lyhen siper me kremin e pergatitur
  You can waste a whole lifetime
  trying to be
  what you thing is expected of you
  but you'll never be free.

 2. #2
  Duke shperndare TRAKTE Maska e DEBATIKU
  Anėtarėsuar
  12-08-2002
  Vendndodhja
  po ju ku jetoni?
  Postime
  221
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  VAZHDIM

  KANAPE ME PROSHUTE

  10 feta te holla proshute(ose mortadele)
  2 veze te ziera
  gjalpe
  majdanoz
  5 feta te holle buke
  1.Lyhen fetat e bukes me gjalpe
  2.Shtypim ne havan te verdhat bashkem me te bardhat dhe pak gjalpe.(ose mikser)
  3.Fetat e proshutes mblidhen ne forme kaushi dhe mbushen me perzjerjen e pergatitur.
  4.Kaushet vendosen dy nga dy ne ane te kunderta mbi fetat e bukes dhe ruhen ne te ftohte qe te mos shkrije gjalpi.  KANAPE ME ULLINJ

  2-3 Sardele pa hala
  gjalpe i fresket
  feta te holle buke
  ullinj pa berthame
  1 domate e madhe
  1.Shtypen sardelet ne havan me gjalpin,deri sa te formohet nje mase kremoze. (ose mikser)
  2.Lyhen fetat e bukes me nje shtrese te trashe nga perzjeria e pergatiur.
  3.Ne mes te bukes vendoset nje fete e holle domateje pa leng dhe mbi te nje koker ulli.  KANAPE PARIZIANE


  feta te holle buke,gjalpe,majoneze,veze e zier,pak majdanoz

  1.skuqen fetat e bukes ne gjalpe.
  2.pasi ftohen lyhen me majoneze.
  3.ne qender vendoset pak majdanoz i grire dhe sperkaten me ta verdhen e vezes te therrmuar.  KANAPE ME DJATHE

  feta te holla buke,gjalpe,salce beshamel,djathe,kackavall.

  1.skuqen fetat e bukes ne gjalpe.
  2.lyhen me nje shtrese te trashe salce beshamel
  3.sperkaten me djathe kackavall te grire
  4.futen ne furre te nxehete per disa minuta dhe sherbehen te nxeta.


  BRIOSH SURPRIZE

  4 bukeza,salce beshamel,150gr kerpudha

  1.hiqet tuli i bukezave
  2.perzihet tuli i bukezave me beshamelin dhe me kerpudhat e gatuara ne gjalpe dhe te prera ne cope te holla.
  3.mbushen bukezat me masen e pergatitur.
  4.futen ne furre per disa minuta dhe sherbehen te nxehta


  HAVAI TOST

  6 feta te holle buke te bardhe
  6 feta te holle proshute (sallami)
  6 feta ananasi(komposto)
  6 feta te holla kackavall i bute
  6 kokrra qershi

  1.Mbi fetat e bukes vendosen me radhe : proshuta(ose sallami),ananasi,kackavalli dhe ne qender kokrra e qershise.
  2.Futen ne furre per 15 min dhe sherbehen te nxehta.


  KRUT ARLEZIAN

  8feta buke tul , 6 domate, 100g ullinj te zinj,1 thelb hudher,100 g sardele, vaj ulliri, majdanoz dhe piper

  1.priten domatet ne feta
  2.pastrohen ullinjte nga perthamat dhe grihen bashke me sardelet.
  3.zhyten fetat e bukes ne vaj ulliri.
  4.vendosen siper bukes fetat e domateve dhe mbi to perzjeria e mesiperme.Shtohet majdanozi i grire bashke me hudhren dhe piper.
  5.futen ne fure per tu pjekur dhe sherbehen te nxehta
  You can waste a whole lifetime
  trying to be
  what you thing is expected of you
  but you'll never be free.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-08-2002
  Mosha
  44
  Postime
  67
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Ja te them une nje tjeter.Po i quajme "Kanape alla bjondina":
  Ne fillim ziejme vezet.pastaj ne nje tas i presim vezet ne copeza te vogla presim domate kastravec spec ca ullinj dhe ca djath.I hedhim pezierjes pak kripe rigon piper te zi dhe vaj ulliri. Me ne fund hedhim 1-2 luge nga kjo perzierje mbi feta buke te thekura.

 4. #4
  alvi
  i/e ftuar
  Une me sa maj men kanape i thojn divonit.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-07-2002
  Vendndodhja
  as vete se di ku jam, ka njeri te ma tregoje
  Postime
  92
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  jo mre taj
  kanape i thone kanapeve te penxheres...........ni ashu i thoshte gjyshja ime . e po varet ku e ka bo filloren ghyshja ime ........ se me i klas me taten jo jo e jo iher.........
  Ti u duke ne jeten time
  si hijet e pikave te shiut
  Ti u zhduke nga jeta ime
  si hije e rrjedhshme me pike ne fillim
  S`eshte cudi qe ndonjehere
  te ndiejme dhe gabim
  .......................................

 6. #6
  MODERATOR Maska e Letersia 76
  Anėtarėsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  OXFORD ENGLAND
  Mosha
  44
  Postime
  731
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Na kenaqet me keto receta ushqimesh..........O debatiku i ke provuar te tera
  cila eshte me e mira ma shruaj.....se do te provoj ta gatoj....

  bye!
  Prį, mallkue njaj bir Shqyptari,
  Qi ketė gjuhė tė Perendķs,
  Trashigim, qi na la i Pari,
  Trashigim s'i a lźn ai fmķs;
  Edhč atij i u thaftė, po, goja,
  Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore;
  Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja,
  Flet e t'veten lźn mbas dore.

  AT Gjergj Fishta

 7. #7
  Duke shperndare TRAKTE Maska e DEBATIKU
  Anėtarėsuar
  12-08-2002
  Vendndodhja
  po ju ku jetoni?
  Postime
  221
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  SALLATAT

  Letersia 76 une nuk i kam shkruar te gjitha recetat prandaj nuk te jap akoma pergjigje se cila me pelqen me shume. Po ti provoji te gjitha e zgjith ate qe te pelqen me shume.Kur te filloj me mishrat do te te them per disa receta shume te mira te cilat jene te preferuarat e mia.  Sallate me kastravece

  3 kastravece,leng limoni,3luge supe krem qumshti,1luge supe majdanos i grire dhe kripe e piper.
  1.Kastravecet qerohen e priten ne copa te medha.Pastaj futen per 1 min ne uje qe valon.Nxirren dhe lihen menjane te ftohen.
  2.Kur te jene ftohur,priten ne copa me te vogla dhe siper tyre shtohet kremi i qumshtit,lengu i limonit,kripa dhe piperi.Perzihen mire dhe pastaj sperkaten me majdanozin e grire.Ftohen ne frigorifer per 30 min.Mund te shtohen edhe qepe te njoma te grira holle.
  Sallate me laker te grire

  1laker mesatare(vetem zemra),2dege selino,4qepe te njoma,2luge supe majoneze,kripe dhe piper i kuq.
  1.Zemra e lakres futet ne uje qe valon per 5 min:nxirret dhe lihet te ftohet.
  2.Grihen holle te gjitha zarzavatet dhe perzihen mire.
  3.Hidhet siper tyre kripa,piperi i kuq dhe majoneza.Perzihen me kujdes.
  Sallate me panxhar te bardhe

  1panxhar i bardhe,sardele,hudhra,vaj dhe kripe e piper.
  1.Zgjidhet nje panxhar qe te mos kete fije ne brendesi dhe piqet ne furre.
  2.Qerohet,pritet ne copa te holla dhe te vogla dhe vendoset ne nje sallatiere.
  3.Hidhen siper sardele te prera ne copa te vogla dhe hudhra te grira.Shtohet kripe vaj e piper sipas deshires.  Sallate me mashurka te njoma

  1/2kg mashurka te njoma,1patate e madhe,2qepe te njoma,2luge supe vaj 1luge supe uthull,3thelpinj hudhra,50g proshute,majdanoz dhe kripe e piper.
  1.Mashurkat e pastruara dhe patatja e qeruar hidhen te ziejne bashke ne nje tenxhere me uje te ftohte.
  2.Mashurkat e ziera vendosen mbi nje sallatiere dhe mbi to patatja e copetuar.
  3.Pergatitet salca:Shtypen mire hudhrat me kripen,shtohet piperi,uthulla dhe perzihen mire.Pastaj shtohet vaji dhe vazhdon perzierja derisa salca te behet kremoze.Ne fund shtohen qepet e grira holle dhe perzihen.
  4.Salca e pergatitur hidhet me luge mbi sallate,pastaj hidhet majdanozi i grire holle dhe nese deshirohet shtohet proshuta e prere ne copa te vogla.

  Sallate me oriz

  125g oriz,3 domate, 1/2kavanozi bizele,4luge supe vaj,1luge supe mustarde,karkaleca deti te qeruar,ullinj te zinj,1spec,2veze,50g rrush i thate,1e1/2 uthullkripe piper dhe majdanoz
  1.Orizi hidhet ne nje tenxhere me uje me kripe qe valon dhe lihet te zieje per 15-20min sipas llojitte orizit.Pas zierjes,shperlahet me uje te ftohte dhe kullohet.
  2.Zihen vezet fort dhe qerohen.
  3.Qerohet speci dhe pritet ne feta te holla per se gjeri.
  4.Priten domatet me katersh.
  5.Ne nje sallatiere te madhe pergatitet salcaerzihen uthulla me kripen dhe piperin derisa te tretet kripa.Shtohet mustarda dhe rrihen bashke me to,pastaj edhe vaji dhe vazhdohet derisa salca te behet kremoze.
  6.Mbi salce hidhen me radhe rizi,karkalecat,rrushi i thate,speci,bizelet e kulluara,dhe te gjitha keto perzihen mire.
  7.Siper sallates vendosen vezet e prera me katersh,domatet,ullinjte dhe majdanozi.  Sallate e kuqe

  150g oriz,nje panxhar,nje molle,50g kackavall,10 kokra arra,1 grusht stafidhe dhe uthull dhe kripe.
  1.Vihet orizi te zieje ne uje te kripur.
  2.Pasi kullohet mire orizi,vendoset ne nje sallatiere me panxharin e kuq,mollen e prere ne copa te vogla,kackavallin e prere e kuba te vegjel,arrat e qeruara dhe stafidhet e lara.
  3.Hidhet uthull dhe kripe.
  p.s.
  You can waste a whole lifetime
  trying to be
  what you thing is expected of you
  but you'll never be free.

 8. #8
  MODERATOR Maska e Letersia 76
  Anėtarėsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  OXFORD ENGLAND
  Mosha
  44
  Postime
  731
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  THX...
  Prį, mallkue njaj bir Shqyptari,
  Qi ketė gjuhė tė Perendķs,
  Trashigim, qi na la i Pari,
  Trashigim s'i a lźn ai fmķs;
  Edhč atij i u thaftė, po, goja,
  Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore;
  Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja,
  Flet e t'veten lźn mbas dore.

  AT Gjergj Fishta

 9. #9
  Duke shperndare TRAKTE Maska e DEBATIKU
  Anėtarėsuar
  12-08-2002
  Vendndodhja
  po ju ku jetoni?
  Postime
  221
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  vazhdim

  Sallate ''Vendeta''
  1kastravec,2domate,150g panxhar,1spec jeshil e 1 i kuq,2 veze, 4sardele(konserve),1konserve peshku ton,100g ullinj te zinj,ereza,uthull,kripe dhe nje luge mustarde

  1.Priten ne copa te vogla kastraveci,domatja,panxhari,specat.
  2.Shtohen sardelet,toni i prere ne copa dhe ullinjte.
  3.Hidhet uthull,kripe dhe mustarde te perziera bashke.
  4.Sperkatet me ereza te grira.
  5.Vendosen siper veze te ziera te prera me katersh.
  You can waste a whole lifetime
  trying to be
  what you thing is expected of you
  but you'll never be free.

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-08-2002
  Mosha
  44
  Postime
  67
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Me qense keni kaluar te sallatat po u them dhe une 2 cope:

  1- Sallate me portokalle
  Presim portokallet ne copa kubike te vogla ose mund ti presim gjysem thelash.Ne fillim, se desh harrova lekuren sipas deshires mund t'ja hiqni ose jo.
  Grijme qepe sipas deshires
  Shtojme ullinj.
  Ne fund i perziejme me kripe piper dhe vaj ulliri.


  2-Sallate greke

  1 tuf sallate jeshile
  1-2 kokrra domate
  1-2 kastravec
  1 tuf qepe te njoma
  ullinj
  djath te bardhe (feta cheese)
  kripe,piper,rigon,uthull ose balsamic vinegar,vaj ulliri.
  Sallata, domatet, kastravecet dhe qepet priten si zakonisht.Shtohen ullinjte dhe djathi i bardhe dhe ky i prere ne copa te vogla le te themi ne madhsine e ullinjve.Shtohet kripe, piper, rigon, uthulla ose balsamic vinegar dhe vaj ulliri. I perziejme mire dhe ..... servirim sallaten.

 11. #11
  i/e larguar Maska e Gjallica
  Anėtarėsuar
  26-12-2002
  Vendndodhja
  My MinD iS yOuRs...YoUr HeArT iS mInE...!
  Postime
  598
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Debatiku a do ndihme mo

  Sallate me "Kerpudha'

  1 marule 2 veze
  1 tufe selino 1 ls mustradė
  2 endivi 1 ls uthull
  100 g panxhar i kuq 3 ls vaj
  100 g kerpudha nenexhik
  proshutė kripė , piper

  1. Lahen me kujdes sallata , endivitė , selinoja dhe fshihen mire.
  2. Pritet panxhari ne copa te vogla.
  3. Qėrohen kerpudhat , lahėn dhe thahėn.
  4. Zihen vezėt fort dhe qėrohen.
  5. Ne nje sallatiere pregatitet salca: trazohet mustarda ne uthull. Hidhet kripe e piper. Trazohen mire sa te tretet krypa. Shtohet vaji dhe trazohen fort derisa te behet kremoze.
  6. Priten kerpudhat ne feta te holla , grihet selinoja , shfletohen endivitė dhe priten. Hidhen te gjitha ne tasin e sallates se bashku me copat e panxharit dhe gjethet e marules. Perzihen.
  7. Priten vezet ne feta rrumbullake , copat e proshutes ne feta te holla dhe hidhen siper sallates. Hidhet siper nenexhik ose ne mungese te tij , majdanoz.

  Sallate "Lola"

  4 patate te ziera 5 kokrra arra
  1 rrenje selino 3 ls krem
  100 g proshute 1 ls uthull
  100 g kaēkavall 1 limon
  ullinj te zinj.

  1. Qerohen patatet e ziera dhe priten ne copa te vogla.
  2. Pritet ne copa te vogla dhe selinoja.
  3. Shtohen proshuta dhe kaēkavalli te prere ne copa te vogla.
  4. Hidhen ullinjte dhe arrat e qeruara.
  5. Perzihen te gjitha. Hidhet kremi , uthulla dhe lengu i limonit.

  Sallate "Pepi"

  4 patate mesatare 1 veze e zier
  4 feta proshute(ose sallam) 1 ls majdanoz i grire
  2 kastravece turshi kripe , piper
  1 ls qepe e njome e grire.

  1. Priten patatet ne kubike dhe ne uje derisa te zbuten.
  2. Hidhen te ftohta ne nje sallatiere dhe shtohen siper tyre proshuta, kastravecet dhe e bardha e vezes te prera ne copa te vogla , qete dhe majdanozi i grire. Perzihen te gjitha me kujdes.
  3. Ne nje pjate shtyhet me luge e verdha e vezes. Hidhet pak kripe e piper, majoneza dhe perzihen mire bashke derisa te behet mase homogjene.
  4. Salca e pergatitur hidhet mbi patatet dhe perzihet mire me to.

  Sallate me "Krem qumeshti"

  Sallate marule
  kastravece te fresket
  1ls krem qumeshti
  1 ls kos
  1/2 kokerr limoni
  kripe

  1. Lahen gjethet e marules dhe hidhen ne sallatiere.
  2. Lahet kastraveci,pritet ne kubike te vegjel dhe hidhet mbi gjethet e marules.
  3. Ne nje tas perzihen mire kremi i qumeshtit me kosin , me lengun e limonit dhe kripen. Pasi lidhet mire , hidhet mbi sallate dhe perzihet me te.

  Sallate me Patellxhanė

  1/2 patellxhanė
  2 ls vaj
  1 ls uthull
  disa thelpinj hudher
  kripe , piper
  majdanoz
  speca te pjekura
  domate.

  1. Patellxhanet e paqeruar piqen ne furre dhe pastaj pastrohen nga lekura.
  2. Pjesa e mbetur grihet holle dhe kalohet ne rrjet metalike.
  3. Pureja e krijuar vendoset ne nje tas porcelani , shtohen hudhrat e shtypura , majdanozi i grire holle , kripa piperi , vaji dhe uthulla.
  4. Masa perzihet mire me luge druri , derisa te behet homogjene.
  5. Vendoset ne pjata dhe zbukurohet me speca te pjekura e te qeruara , me domate te fresketa dhe ne fund , sperkatet me vaj ulliri.

  Deba je gati te kalosh tek Salcat tani

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-02-2004
  Vendndodhja
  usa
  Mosha
  42
  Postime
  8
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ej une e kam kete liber po mund te ma shpjegosh pak kujt i thone peksimadhe se nuk e di me respekt

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-08-2006
  Postime
  71
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Analodi pershendetje
  Peksimadhe eshte cope e holle buke, e pjekur dy here a e thare ne furre per te mos u mykur;
  Peksimadhe gruri. Eshte bere si peksimadhe eshte forcuar shume; eshte thare shume.

 14. #14
  ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
  Anėtarėsuar
  01-02-2008
  Vendndodhja
  Berlin City
  Mosha
  34
  Postime
  3,452
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 10 postime
  po pse lodhesh le te blejn librin dhe e kan ne shpi ...po prap te lumte qe nuk perto me i shkrujt dhe qe ndimon ato qe nuk kan mundsin ta blejn librin....

  une e kam librin dhe gjysmen e librit as nuk e mare vesh fare....
  zemra ime tull shpirti jot llac dashurija jon pallat 15 kac

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-08-2007
  Postime
  1,285
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Kush nuk e blen librin, le ta vizitojė Forumin.

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Prudence
  Anėtarėsuar
  11-03-2008
  Postime
  2,437
  Faleminderit
  77
  124 falenderime nė 80 postime
  na u prish stomaku.......
  "Mė e mira ėshtė armike e sė mirės"

 17. #17
  £u & £i Maska e xlindax
  Anėtarėsuar
  10-02-2007
  Vendndodhja
  Italy
  Mosha
  34
  Postime
  734
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Ja ta them dhe une nje recet
  Merni nje tigan
  Hidhi cik vaj
  Lere te nxehet pak
  Pastaj hidh dy kokrra vez KUUUUUUJDES mos te prishet e verdha
  Mer nje luge dhe hidhi vajin persiper qe te skuqet dhe nga lart
  Kur te jet e skuqur si me shum te tepelqej hiqe e coje ne nje pjat
  Hidhi pak kripe e te befte mire
  Ogni xsona che passa nella mia vita č unica...
  Xkč lascia un poco di se..
  E prende un poco di me.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  A din kush din te ma jap receten e ebelsires te na ithojn zhabica.

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-03-2011
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  .


  TULLUMBA:
  Per 25 cope nevojiten:

  Pėr brumin :
  Miell 1 gotė,

  Vaj ose gjalpė 2-3 lugė gjelle,
  Vezė 3-4 kokrra,
  Pak kripė e sheqer,
  Ujė treēerek gote.

  Pėr shurupin:
  Sheqer 2 gota
  Ujė 2 gota
  Vaj pėr skuqje.

  Pėrgatitja
  Brumi pėr tullumba pėrgatitet duke zier nė uje miell sė bashku me gjalpė ose yndyrė tjetėr dhe pas zierjes ky brumė pėrzihet me sasi tė madhe vezėsh, Pėr ti dhėnė formėn tullumbave pėrdoret njė vegėl e dhėmbėzuar. Forma mbushet me brumė dhe vihen tė piqen nga tė dyja anėt nė zjarr tė nxehtė. Pas skuqjes hiqen nga zjarri dhe hidhen nė shėrbet tė ftohtė ku mbahen 1-2 ninuta. Pastaj hiqen dhe rreshtohen nė pjatė.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Blinaa : 11-09-2012 mė 18:33

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-03-2011
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  .


  TULLUMBA:
  Per 25 cope nevojiten:

  Pėr brumin :
  Miell 1 gotė,

  Vaj ose gjalpė 2-3 lugė gjelle,
  Vezė 3-4 kokrra,
  Pak kripė e sheqer,
  Ujė treēerek gote.

  Pėr shurupin:
  Sheqer 2 gota
  Ujė 2 gota
  Vaj pėr skuqje.

  Pėrgatitja
  Brumi pėr tullumba pėrgatitet duke zier nė uje miell sė bashku me gjalpė ose yndyrė tjetėr dhe pas zierjes ky brumė pėrzihet me sasi tė madhe vezėsh, Pėr ti dhėnė formėn tullumbave pėrdoret njė vegėl e dhėmbėzuar. Forma mbushet me brumė dhe vihen tė piqen nga tė dyja anėt nė zjarr tė nxehtė. Pas skuqjes hiqen nga zjarri dhe hidhen nė shėrbet tė ftohtė ku mbahen 1-2 ninuta. Pastaj hiqen dhe rreshtohen nė pjatė.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. RECETA ( te provuara)
  Nga Lule Portokalli nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 23
  Postimi i Fundit: 18-02-2010, 14:32
 2. Pėrmbledhja e recetave
  Nga [Perla] nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-05-2009, 17:18
 3. Kuzhina Boterore
  Nga nimf nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 17-01-2006, 10:02
 4. Receta per gjelle/gatime per njerez me kolesterol te larte
  Nga nausika nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-10-2005, 14:20
 5. Receta nga kuzhiniere me fame boterore
  Nga Dita nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 20-06-2003, 02:37

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •