Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 21
 1. #1
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708

  Rritja dhe plakja e popullsis s bots

  Sipas Kombeve te Bashkuara deri ne 2050 pritjet nje rritje e popullsise se botes nga 6.5 miliarde ne rreth 9 miliarde(40%). India mund te jete shteti me popullsine me te madhe rreth vitit 2030 suke e kaluar keshtu Kinen. Popullsia pritet te rritet deri ne 3-fish ne shtetet e varfer si Afganistani. Ne 51 shtete pritet qe popullsia te bjere (nder to Gjermani, Italia, Japonia). Jetegjatesia mesatare pritet te rritet nga 65 ne 75 megjithese ne Afrike pritet te bjere nga 62 ne 45 vje. (AP, BBC)

  A nuk ju duket se erresira po behet dhe me e frikshme? Te pasurit do te behen dhe me te pasur, te varferit do te gjejne me shume njerez per ngushellim. Keto jane vetem parashikime. Nje lufte mund te ndryshonte popullsine, nje ndryshim ideologjik global mund te ndryshonte pabarazine...
  Thone se koha para agimit eshte me e erretai me e ftohta, por si do ta kuptojme se cila eshte pikerisht ajo erresira me e madhe para agimit, sa larg eshte agimi?
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,741
  Postimet n Bllog
  3
  Plakja e popullsis n bot

  Gjat disa dekadave t fundit, popullsia e bots ka kaluar npr nj rnie t papar t ritmit t lindjeve. Njerzit, si n vendet e pasura edhe n ato t varfra po lindin m pak fmij dhe kjo, paralajmrojn demograft, mund t oj n rndimin e problemit t plakjes s popullats n shkall botrore. N pjesn e par t nj serie materialesh pr kt problem, ne do t shikojm arsyet e ksaj rnieje. Do t flasim gjithashtu pr Kinn, e cila dikur prballej me krizn e mbipopullimit ndrsa tani ka nj popullat q po plaket ndoshta m shpejt se n do vend tjetr.  Pr qindra vjet me radh, popullsia e bots sht rritur n mnyr t vazhdueshme. Por tani demograft besojn se brenda disa dekadave, numri i njerzve n bot do t filloj n fakt t bjer. PHIL LONGMAN: "Tani ne shikojm se n shum vende ka nj rnie aq t shpejt n ritmin e lindjeve, saq mund t quhet e papar n historin njerzore.

  Phil Longman sht demograf pran organizats Fondacioni i Ri i Ameriks, me qendr n Uashington. Zoti Longman thot se kudo n bot njerzit po bjn gjithnj e m pak fmij.

  "Kjo nnkupton se vende t till si Kina, pr shembull, do t plagen brenda nj dekade t vetme po aq sa sht plakur Franca gjat 150 vjetve."

  Kjo rnie e papar n ritmin e lindjeve ka ardhur kryesisht nga vendet n zhvillim. Sektori i OKB-s pr Popullatn, thot se n vitet 70, do grua n vendet n zhvillim lindte mesatarisht rreth 6 fmij. Nga fundi i viteve 90, rutmet ran n rreth 3,9 fmij pr grua. Ritmet e lindjeve ran t gjith vendet n zhvillim me prjashtim t 4 prej tyre.

  Demograft thon se kjo rnie shpjegohet me shum arsye. Gjat disa dekadave t kaluara, njerzit kan prdorur m shum mjete kontraceptive dhe i kan shtyr m shum martesat. Grat kan patur m tepr mundsira pr edukim dhe pr pun. Por demografi Longman thot se mbi t gjitha, rnia e ritmit t lindjeve sht shkaktuar nga lvizja e shpejt e njerzve nga fshati n qytete.

  "Ne jemi tani n pragun e nj situate t till ku gjysma e popullsis s bots jeton n zona urbane dhe ku logjika ekonomike e rritjes s fmijve sht mjaft e ndryshme. Kur rrit nj fmij n nj apartament, ai bhet barr ekonomike, ndryshe nga ndodh kur rrit nj fmij n fshat, i cili n kt rast sht nj ndihm pr familjen."

  Demograft thon se vendet e varfra mund t prfitojn nga rnia e nivelit t lindjeve. Familjet kan m pak fmij pr t rritur kshtu q prindrit do t ken m shum para pr t investuar. Ana negative e ksaj sht se pjesa e popullats mbi 65 vje fillon t shtohet. Pjesa e re dhe aktive e popullats tkurret dhe i duhet t prpiqet m shum pr tu kujdesur pr t moshuarit.

  Sipas shum analistve, demografia e nj popullate prcakton fatin e saj. Kjo sht e vrtet sidomos pr Kinn - vendin m t populluar t bots. N fillim t viteve 70, do grua n Kin kishte mesatarisht 5,7 fmij. N vitin 1979, qeveria kineze imponoi nj politik pr ta mbajtur nn kontroll rritjen e pakufizuar t popullats. Kjo politik solli si rrjedhoj faktin q sot nj grua n Kin ka mesatarisht 1,4 fmij.

  Jo shum koh m par ekzistonte frika se rritja e madhe e popullats do tia kalonte shtimit t rezervave ushqimore duke shkaktuar uri dhe fatkeqsi t tjera. Richard Jackson, pran Qendrs s Studimeve Strategjike dhe Ndrkombtare n Uashington, thot se tani, rnia e rtimit t lindjeve dhe plakja e popullats po krijon nj bomb t re demokrafike q mund t shprthej n do koh.

  Ai thot se n vitin 2040, n Kin do t ket 400 milion t moshuar. N Kin, shumica e popullats nuk ka pensione apo sigurime shndetsore, prandaj t moshuarit do t varen ekonomikisht nga fmijt, t cilt shpesh i quan perandor t vegjl.

  "Perandort e vegjl t sotm, t cilt jan fmij mjaft t prkdhelur, do t shikojn kur t rriten, se barra e mbajtjes s prindrve sht tepr e rnd. Nj familje tipike e s ardhmes, sidomos n qytete, do t ket 4 gjyshr, dy prindr dhe nj fmij."

  Me fjal t tjera, Kina po plaket para se t pasurohet. Dhe ajo nuk sht e vetme. Rnia e lindjeve po i v para sfidash t ngjashme vende t till n zhvillim si Indonezia dhe Brazili. Mnyra se si ato do tu prgjigjen ktyre sfidave mund t ket ndikime serioze n stabilitetin e ktyre vendeve n shekullin e 21-t.

 3. #3
  Perjashtuar Maska e 1vjecari
  Antarsuar
  24-02-2005
  Mosha
  16
  Postime
  40
  te ju jap nje fakt.

  familjet myslimane kety ne angli po lindin me shum femije.

  eshte sepse anglia eshte nje vend multi-kulturor. pra tolerant.

  ka shkruajtur allahu ne ku'ran. "Njeriu qe do allahun nuk perdor preservativ".

  dhe "Ata qe pjellin me shum i do allahu me shum"

  liber shum i lexuar kurani

 4. #4
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Antarsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,121
  O foshnje Nicku jot dhe shkrimi jot mos kane ndonje lidhje. E dyta kurani nuk i thote ato ne asnje vend ato qe thua ti.

  Problemi eshte se muslimanet nuk jane materialiste dhe nuk e vendosin karrieren dhe postin ne vend te kenaqesise te te qenurit baba ose nene .

  Samuel Huntigtoni ne librin e tij perplasja e qyteterimeve e tregon shume bukur se me te vertete vendet muslimane jane me % popullsie te moshave 18-35 vjec dhe dihet se zhvillimi i vendeve varet shume nga mesatarja e moshes sepse rinia gjithmone eshte me pogresive se te moshuarit .Po keshtu Amerika dhe vende te tjera per tu mbushur vakumin e plakjes se popullsise i ka hap dyert emigrimit te vendeve te tjera.Vendet skandinave e kane kete nivel shume te larte sidomos Suedia.

  Natyrisht ose Natyralisht bota do marri sens tjeter mirepo "disa" duan tia japin kete sens artificialisht. Nejse gjithsesi do marri te njejtin drejtim.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Klevis2000 : 28-02-2005 m 15:16

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-03-2003
  Vendndodhja
  Oakland, CA
  Mosha
  45
  Postime
  738
  Sa me i pazhvilluar dhe i prapambetur te jete nje komb aq me shume rritje popullsie ka. Aty ku mungon civilizimi injoranca ulet kembekryq. Sepse i padituri nuk di ceshte kontraceptivi ose prezervativi. Ne boten perendomore ku njeriu ka shume angazhime dhe eshte i siguruar nga ana ekonomike 1 ose 2 femije mjaftojne, kurse neper zululande si kina, india, afrika e arabia femijet shihen si krahe pune ku edhe po vdiq njeri nga semundja ka nja 10 te tjere qe e zevendesojne. Kur te zhvillohen edhe vendet e botes se trete do marre fund rritja e pakontrolluar e popullsise. Sepse planeti toke nuk ka aq shume resurse sa te mbaje miliarda e miliarda njerez.

  Edhe dikur shqiperia si vend i prapambetur qe ishte kishte nga 3 femije per familje, lere pastaj ne fshatra. Kurse sot, me zhvillimin qe ka marre lindjet jane stabilizuar ne numra qe jane te pershtatshem per zhvillimin normal te nje kombi.

 6. #6
  Perjashtuar Maska e 1vjecari
  Antarsuar
  24-02-2005
  Mosha
  16
  Postime
  40
  Citim Postuar m par nga Klevis2000

  Samuel Huntigtoni ne librin e tij perplasja e qyteterimeve e tregon shume bukur se me te vertete vendet muslimane jane me % popullsie te moshave 18-35 vjec dhe dihet se zhvillimi i vendeve varet shume nga mesatarja e moshes sepse rinia gjithmone eshte me pogresive se te moshuarit.
  pra ti po thua eshte mir qe myslimanet te pjellin me shum dhe te dominojne te tjeret me popullsi. Pikerisht myslimanet sidomos, kete qellim kan te shperndajne fen. Menyra e vetme e tyre per te bere kete eshte duke pjellur me shum myslimane te rinje qe ti shplajne trute me fe.

  Ne angli komuniteti mysliman po ta dish di eshte shum i ndare nga anglezet. nuk jetojne bashke. por ne lagje te tera myslimane.

  shqiptaret ne ana tjeter ko-operojne me te tere si te gjith njerzit evropian.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-03-2003
  Vendndodhja
  Oakland, CA
  Mosha
  45
  Postime
  738
  Po pse ti fut shqiptaret me nji kusi me vendet aziatike? Shqiptaret jane europiane denbabaden or mik.

 8. #8

 9. #9
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Antarsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,121
  Citim Postuar m par nga Tirona-Re
  Sa me i pazhvilluar dhe i prapambetur te jete nje komb aq me shume rritje popullsie ka. Aty ku mungon civilizimi injoranca ulet kembekryq. Sepse i padituri nuk di ceshte kontraceptivi ose prezervativi. Ne boten perendomore ku njeriu ka shume angazhime dhe eshte i siguruar nga ana ekonomike 1 ose 2 femije mjaftojne, kurse neper zululande si kina, india, afrika e arabia femijet shihen si krahe pune ku edhe po vdiq njeri nga semundja ka nja 10 te tjere qe e zevendesojne. Kur te zhvillohen edhe vendet e botes se trete do marre fund rritja e pakontrolluar e popullsise. Sepse planeti toke nuk ka aq shume resurse sa te mbaje miliarda e miliarda njerez.

  Edhe dikur shqiperia si vend i prapambetur qe ishte kishte nga 3 femije per familje, lere pastaj ne fshatra. Kurse sot, me zhvillimin qe ka marre lindjet jane stabilizuar ne numra qe jane te pershtatshem per zhvillimin normal te nje kombi.


  postuar nga nje vjecari

  Pra ti po thua eshte mir qe myslimanet te pjellin me shum dhe te dominojne te tjeret me popullsi. Pikerisht myslimanet sidomos, kete qellim kan te shperndajne fen. Menyra e vetme e tyre per te bere kete eshte duke pjellur me shum myslimane te rinje qe ti shplajne trute me fe.

  Ne angli komuniteti mysliman po ta dish di eshte shum i ndare nga anglezet. nuk jetojne bashke. por ne lagje te tera myslimane.

  shqiptaret ne ana tjeter ko-operojne me te tere si te gjith njerzit evropian
  Ja nje tipik qe po na jep leksione civilizimi te lidhura me prezervativet.lol
  Lidhja e civilizimit na u lidhka me prezervativet dhe kontanceptivet.Lol ja po ta them qe injoranca nuk eshte ulur kembkryq tek ty po te ka hip kalaqafe.

  Civilizimi i dashur ka kohe qe ka lindur prandaj bota sot gjendet ne shume civilizime .Ai Krishtero- perendimor i cili eshte perzier me civilizmin romak dhe ate grek.Ka civilizim konfuciano-budist ka civilizim hinduist kja civilizim Islam.

  Tani me thuaj kur skishte prezervativ si ja bente bota pa civilizim.lol
  Ndoshta grejerit dhe romaket per kte kane vuajtur prandaj benin dhe luftra te shumta.

  Spo e zgjas shume se se mbaj dot te qeshuren por do te keshilloja shume pak per civilizimin e aborteve dhe te atyre femijve qe lihen neper rruge e jetimore nga frika e civilizimit materialist.Epo ta lidhesh civilizmin me femijet e lindur shume ose me prezervativet o kontraceptivet do te thote qe njerzimi ka jetuar vetem ne shekullin 20 shekujt e meparshem ska pas njerzim dhe civilizim sepse ska pas przervativ dhe kontraceptiv.

  Dashuria per njeriun sidomos per femijet eshte pjese e gjithe civilizimeve.Pse i perdorni disa terma pa i ditur kuptimin.Lindjet e femijve jane rinia e nje populli ose kombi ose civilizimi.Kjo tregon se ky popull ka te ardhme ka trashegimi dhe nuk eshte ne zhdukje.ahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh civilizim qe po i terbon njerzit me injorance dhe me sterilitet llogjikor.

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-03-2003
  Vendndodhja
  Oakland, CA
  Mosha
  45
  Postime
  738
  Per kohen kur flet tij mor mik, pra atehere kur ja hipte burri grus kur ti tekej, vdekshmeria foshnjore ishte e larte, pra bej 5 femije qe ishalla me ngelin 2. Nje kolere binte e fshihej gjithe katundi. Plus femija ishte krah pune, ne vend te lopes ose kaut ai punonte token, ndaj duheshin shume, se vaki binte nje lufte dhe nisshin dhe ca nizam andej nga Qabeja ku sktheheshin me. Ky femij skishte kosto te madhe si femija sot se gruaja spunonte me pare por rriste femije si makine, femija nuk shkonte ne shkolle, dinte vetem te milte lopen e te rriste delet. Pershesh me qumesht hante gjith diten, jo Nutella. Gruan ja gjente babi pa e pyetur andej nga fshati fqinj. Ndaj shumoheshin njerezit sa te donin, se shteti smbante pergjegjesi per rritjen e tyre nder cerdhe a kopshte dhe aq sa lindin vdisnin.

  Kurse sot me zhvillimin e mjekesise vdekshmeria eshte ulur nder femije. Plus qe femijet kane kosto sot, duan shume rroba, jo nje triko leshi perjete si dikur, duan pare per universitet, duan kompjuter e PlaySatation, pra smund te besh femije pa hesap se i ke mbi kurriz, dhe po u ndave do pagush child support. Jeta intensive e burrit dhe e gruas ben qe femija te behet barre e madhe ta mbash neper cerdhe se kushton nje qamet e gjysem. Prandaj hyn ne pune kontraceptivi si mjet mbrojtes, se psh ai qe ja hup gruas pernate se perballon dot te kete femije pervit. Keshtu pra, meso pak para se te flasesh.

 11. #11
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  n realitetin e hidhur
  Mosha
  38
  Postime
  2,166
  Nuk besoj se do rritet aq shume popullsia! Nuk duhet gjithashtu te jemi te bindur se do shtohet jetegjatesia e njeriut. Sa gjate mund te jetoje nje njeri qe tere diten thith dioksid karboni, merzitja e shtyen te pije alkole dhe droga te renda, ajer te paster merr vetem 15 diteshin e pushimeve te gjithe vitit punetor. Sa e lehte eshte per nje plak t'i mbjetoje temperaturave mbi 43 grade cecius, qe po behen standarte per cdo Vere. Vetem nje konserve mund te mbijetoje shume me kete katandisje te Planetit, qe vit per vit e me keq po behet, pra nuk eshte njeri eshte konserve ai qe do mbijetoj aq 50 vjecarin e ardhshem kur dukurite meteorologjike do jene problemi me i madh i njerezimit (megjithese une besoj se dukurite meteorologjike ishin gjithnje problem i njerezimit por njerezit nuk mendojne gjate, mendojne vetem per ambicie te perkoheshme dhe vetem per veten e tyre). Sa gjate mund te jetoje nje femije kur qe ne moshen tre vjecare ka fituar Azem dhe probleme frymemarrjej per shkak te lendeve te demshme te atmosferes (30% e femijeve ne Athine vuajne nga Azma, dhe nuk besoj se eshte vetem per Athinen ky problem) ?

  Saper rritjen e popullsise, une vetem vdekje te popullsise po shikoje!

 12. #12
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Antarsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,121
  Serbia po vdes!

  E Popullsia e Serbise ka moshn mesatare prej 41 vje dhe me kt prqindje rradhitet ndr 10 vendet me popullsi m t vjetr n bot, thot burimi i gazetes Glas t Beogradit. Disa fshatra n Serbi ku me vite t tra nuk sht dgjuar vaji i fmijs. N Vojvodin mbi 25 mij shtpi jan t braktisura trsisht. Alarmi ka filluar. Shkenctart serb dhe Kisha Ortodokse po ofrojn programe shptimtare, madje edhe propozimligje pr Kuvendin e Serbis. Pengimi i shprnguljes, mundsimi i kthimit t refugjatve, kthimi i banorve t qytetit npr fshatra jan vetm disa propozime.

  T dhnat flasin se do vit n Serbi zhduket nga nj qytet me 30.000 banor, kurse n Kosov lind qyteti i ri me 35 mij banor. Dikur n Serbi n do t punsuar ishte nj pensionist, kurse sot n nj t punsuar vijn 1.3 pensionist.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Klevis2000 : 10-03-2005 m 17:58

 13. #13
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Antarsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,121
  Kurse per ty tirona e re po te them qe shkaqet e plakjes se popullsise jane imorale.

  Duke filluar nga humbja e natyres njerzore dhe kthimi i meshkujve ne homoseksuale.(Pra mos lindja nga keto njerez)

  Dy imoraliteti i femrave te cilat kalojne nga 40 dashnore dhe pastaj kur i kujtohet ndokujt ti marri per grua iu ka bere qafa e mitres si "mali tomorrit" dhe me kete gje arrijne sterilitetin ose deshtimin.

  Tre frika dhe pasiguria e jetes i kane cuar shume femra qe te abortojne femijet ose ti hudhin neper rruge lumenj ferra etj

  Frika nga karriera dhe humbja e nje prej vecantive me te bukura te jetes te qenurit prind(nene ose baba) .Do i humbte vetes nje nga privilegjet natyrore me te bukura qe Zoti i ka dhuruar njeriut.Mjafton vetem kenaqesia qe dciak brenda teje po leviz dhe bota te duket krejt ndryshe(per femrat).

  Frika nga varferia se ndoshta femijet e saj ose atij sdo kene buke dhe ato qe i kane femijet e tjere .Absurde cdo njeriu Zoti i ka caktuar rriskun e vet dhe kush ka vdekur sot per buke qe do vdesin femijet e tu.

  Koncepti i jetes se bashkejetesa eshte sistem me i mire se martesa .


  Kalimi i moshes shume njerez he tani he pastaj derisa arrijne moshen e sterilitetit dhe pastaj nuk kane mundesi fizilogjike per te pasur femije.Mjere ata qe nuk ia dine lumturine femijes dhe te pasurit femije ose te qenurit prind dhe gezohen me jeten e tyre e cila eshte shume e varfer pa kete pasuri te mrekullueshme.

  Luftrat e shumta e plakin popullsine dhe lufta per mbijetese kombetare,ka qene nje prej vecorive tek nenat kosovare te cilat lindnin shume femije per te mos asmiluar dhe zhdukur si popull.

  etj
  Ndryshuar pr her t fundit nga Klevis2000 : 10-03-2005 m 18:33

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e leci
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,742
  Gazetat rrejne more Kleviso,apo nuk ta kishin thene ty kete

  http://it.encarta.msn.com/encycloped...87/Serbia.html

  Ketu thote qe popullsia serbe eshte rritur,kurse ti na thua qe zhduken qytete me 30 mije banore ne vit.
  Mundesisht mund te na japesh ndonje link te ketyre artikujve sensacionale qe na bien ketu?
  Tani qe i bere thirrje shqiptareve myslimane do rritet shpresa..Bjer me mire ndonje artikull kilometrik mbi Kuranin se te pakten kontribuon ne luften kunder injorances.

  Pershendetje
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 15. #15
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Antarsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,121
  Citim Postuar m par nga leci
  Gazetat rrejne more Kleviso,apo nuk ta kishin thene ty kete

  http://it.encarta.msn.com/encycloped...87/Serbia.html

  Ketu thote qe popullsia serbe eshte rritur,kurse ti na thua qe zhduken qytete me 30 mije banore ne vit.
  Mundesisht mund te na japesh ndonje link te ketyre artikujve sensacionale qe na bien ketu?
  Tani qe i bere thirrje shqiptareve myslimane do rritet shpresa..Bjer me mire ndonje artikull kilometrik mbi Kuranin se te pakten kontribuon ne luften kunder injorances.

  Pershendetje

  2 Territorio Serbo
  Anteprima della sezione

  3 Popolazione
  Anteprima della sezione

  Lultimo censimento effettuato nel paese risale al 1991. In quellanno, la popolazione della Serbia ammontava a 9.791.745 abitanti. Di questi, il 66% erano serbi; il 17% albanesi (presenti prevalentemente in Kosovo); il 4% ungheresi (presenti prevalentemente in Vojvodina); il 2,5% slavi musulmani (che secondo il criterio iugoslavo rappresentano un gruppo nazionale a s stante); l1,4% rom; l1,1% croati.

  Kjo faqa qe ke prure ti eshte ne kohen e qepes dhe flet se kosova eshte akoma pjese serbe.Prandaj si gjithmone artikujt e mi duhen ti nxjerrin nga injoranca disa pavarsisht se nuk jane komentim nga kurani.

  Lec shoqeria e sinqerte nuk e pranon fjalen e urte me te qeshme me te ngjeshme prandaj mos u bej shume i zgjuar.

 16. #16
  Duke lene menjane "moralitetin" e uljes apo plakjes se popullesise, le te gjykojme me gjakftohtesi, dmth me terma ekonomik. Cdo lloj diskutimi tjeter nuk i sherben per mendimin tim vecse sensacionit dhe injorances.

  Relacioni midis popullesise dhe rrijtes se ekonomise eshte komplekse. Ne pergjithesi jane dy modele qe trajtojne kete fenomen: I pari eshte modeli endogjen qe nenvizon progresin teknologjik si nje burim kritik i rritjes, progres ky qe vjen si rrjedhoje e ngritjes se popullesise (thjesht, me shume njerez, me shume ide,) dhe per me teper, duke qene se burimet natyrore jane te karakterizuara si dminishing returns (ne ulje) atehere eshte zhvillimi i teknologjise ai qe tejkalon, apo anashkalon kete pengese.
  Modeli i dyte, eshte ai me pesimist, i bazuar ne formulat e Thomas Malthaus (duhet nenvizuar se teorite e tij analizon zhvillim ekonomik boteror deri ne fillim te shek. 19) pa endogjenizuar efektet e revolucionit industrial. Gjithashtu, te te njejtes "school of thought" ishte dhe Solow, modeli i se cilit e shikon si negative rritjen e popullesise, sepse krijon fenomenin e "congestion" ose mbidyndje, fenomen ky qe ul rritjen e ekonomise.

  Te dy keto modele nuk jane komplet te sakta, shume elemente te tjere nuk jane perfshire ne analize. Sic e kemi para ne zhvillimin ekonomik te vendeve perendimore, rritja e popullesise ne perendim, sidomos ne shek. 19 u shoqerua me nje ngritje shume me te larte te ekonomise, industrializimi i se ciles, u shoqerua me normalizim te pop. ne shek. 20.
  Ne vendet ne zhvillim, rritja e popullesise shihet si "mbidyndje" sepse ekonomia nuk po rritet me te njejtat rritme, ose me rritme me te larta. Kjo per arsyen se institucionet nuk kurajojne innovacion, zbulime te reja, krijime, keshtu qe rritja e popullesise nuk rezulton ne rritje te ideve te reja, dmth. ne zhvillimin teknologjik. (Kur flasim per institucione, perfshihen ata kombetare perkates dhe nderkombetar. Institucionet kombetare, shteti etj. duhet te bejne me shume per edukimin shkollor te popullesise, ato nderkombetare duhet te bejne me te mundshme "levizjen," fluiditetin e ideve dhe zhvillimin e nevojshem te infrastruktures ku keto ide te hedhin rrenje.)

  Megjithate, fakti qe rrijta e mireqenies ekonomike shkakton uljen e rritmit te ngritjes se popullesise eshte i pakontestueshem. Kjo sepse, ne fund te fundit "the human being is afterall a rational being", njeriu eshte racional, qe nuk do te thote aspak se eshte imoral.

 17. #17
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,919
  Cudi qe Zoti nuk ju jep pasuri, mirqenje dhe paqe atyre shteteve ku nataliteti eshte me i madhi ne bote?! Atyre qe nuk perdorin prezervative dhe mjete tjera mbrojtese.

  Perkundrazi, atje ka lufte, korrupcion, varferi, abuzime (qe as nuk guxojne te dalin ne"shesh"), vdesin shume femij, vuajne nga uria, .Deshira dhe endrra me e madhe e ketyre njerzve eshte te shkojne ne perendim e sidomos ne USA qe e shajne pa meshire......................Me mire mos ta zgjas.
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 18. #18
  ...gjen... Maska e mad
  Antarsuar
  18-03-2004
  Vendndodhja
  Prage [EU]
  Mosha
  37
  Postime
  1,322
  sa per koment shume te thjeshte:

  fiks fare te merkuren paradite, ndersa po mbaronte stervitja....nje shok i ekipit, me thote:
  -Madi, ju jeni te tmerrshem fare! Jeni kombi me lindshmerine (pozitive) me te larte ne Evrope...., dhe shtoi, - mesatarisht nje femer lind 4-5 femije!

  me thene te drejten nu duk pak si e veshtire per tu besuar. por me pas ai me tha qe e kishte degjuar/lexuar ne leksion demogafie, dhe qe te dhenat ishin te viteve te fundit!

  a di te me thote ndokush, nese ky indeks eshte i bazuar ne studimet statistikore te zyrave shqiptare, apo te huaja, dhe gjithashtu cfare % vertetesie kane?!?!

  {^_^}
  ::|maDes!gn 2009|::

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389

  Arrow

  Citim Postuar m par nga mad
  sa per koment shume te thjeshte:

  fiks fare te merkuren paradite, ndersa po mbaronte stervitja....nje shok i ekipit, me thote:
  -Madi, ju jeni te tmerrshem fare! Jeni kombi me lindshmerine (pozitive) me te larte ne Evrope...., dhe shtoi, - mesatarisht nje femer lind 4-5 femije!

  me thene te drejten nu duk pak si e veshtire per tu besuar. por me pas ai me tha qe e kishte degjuar/lexuar ne leksion demogafie, dhe qe te dhenat ishin te viteve te fundit!

  a di te me thote ndokush, nese ky indeks eshte i bazuar ne studimet statistikore te zyrave shqiptare, apo te huaja, dhe gjithashtu cfare % vertetesie kane?!?!

  {^_^}

  Ketu mund te marresh informacion ne lidhje me ate qe ka thene ai shoku:
  http://www.cia.gov/cia/publications/...al.html#People

  Total fertility rate: 2.05 children born/woman (2004 est.)

  mua me duket nje shifer e vogel por gjithsesi them se jane zyrtare dhe te sakta...  P.S. Mbase kjo nuk eshte pikerisht ajo qe kerkoje. Tani qe e mendova me mire, them se mbase kjo nuk tregon pikerisht numrin (mesatar) e femijeve qe lind nje femer gjate gjithe jetes. E them kete duke pase parasysh se, nese llogariten nenat e reja, te cilat mund te lindin femije te tjere, athere edhe mesatarja bie, ka mund te jete nje shpjegim per shifren e ulte... Ndonjeri qe di me shume le te na shpjegoje, po deshi... :-)
  Ndryshuar pr her t fundit nga [xeni] : 11-03-2005 m 06:36 Arsyeja: P.S.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e leci
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,742
  Citim Postuar m par nga Klevis2000
  2 Territorio Serbo
  Anteprima della sezione

  3 Popolazione
  Anteprima della sezione

  Lultimo censimento effettuato nel paese risale al 1991. In quellanno, la popolazione della Serbia ammontava a 9.791.745 abitanti. Di questi, il 66% erano serbi; il 17% albanesi (presenti prevalentemente in Kosovo); il 4% ungheresi (presenti prevalentemente in Vojvodina); il 2,5% slavi musulmani (che secondo il criterio iugoslavo rappresentano un gruppo nazionale a s stante); l1,4% rom; l1,1% croati.

  Kjo faqa qe ke prure ti eshte ne kohen e qepes dhe flet se kosova eshte akoma pjese serbe.Prandaj si gjithmone artikujt e mi duhen ti nxjerrin nga injoranca disa pavarsisht se nuk jane komentim nga kurani.

  Lec shoqeria e sinqerte nuk e pranon fjalen e urte me te qeshme me te ngjeshme prandaj mos u bej shume i zgjuar.


  O kleviso lexoji pra deri ne fund artikujt se nuk behet qameti per nje here.

  Lultimo censimento effettuato nel paese risale al 1991. In quellanno, la popolazione della Serbia ammontava a 9.791.745 abitanti. Di questi, il 66% erano serbi; il 17% albanesi (presenti prevalentemente in Kosovo); il 4% ungheresi (presenti prevalentemente in Vojvodina); il 2,5% slavi musulmani (che secondo il criterio iugoslavo rappresentano un gruppo nazionale a s stante); l1,4% rom; l1,1% croati.

  Nel 2002 la popolazione della Serbia era stimata in 9.979.752 persone, con una densit media di 113 abitanti per km.

  Pra si e sheh popullsia e Serbise eshte rritur,kurse ti po thua qe zhduken qytetet.
  Nuk flitet me tifozllik i nderuar klevis,e as me te qeshme e te ngjeshme.
  Bjer fakte dhe bujrum te diskutojme,ashtu si duhet me respekt reciprok.Dhe na thuaj per keto qytetet kosovare qe lindin ne do vit me 35.000 banore,thjesht qe ta dime,jo per te treguar zgjuarsine.
  Pershendetje
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Rreth Prhapjes S Islamit Ndr Shqiptart
  Nga cobra n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 20-09-2012, 14:47
 2. amria
  Nga artur n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 137
  Postimi i Fundit: 21-04-2010, 17:31
 3. Tetova - Informacione t prgjithshme
  Nga Davius n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 65
  Postimi i Fundit: 01-10-2007, 15:16
 4. Nga Iliret deri tek Shqiptaret!
  Nga tani_26 n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 111
  Postimi i Fundit: 06-03-2007, 21:53
 5. Genocidi Dhe Masakrimi I Popullit Shqiptar Nga Helenasit
  Nga Sabriu n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-05-2006, 07:32

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •