Close
Faqja 1 prej 14 12311 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 273

Tema: Ateizmi

 1. #1
  18929 Maska e KVS
  Anėtarėsuar
  23-03-2005
  Postime
  207
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Post Ateizmi

  Ateizmi

  Termi ateizėm vjen nga greqishtja e lashtė "atheos", ku "a = pa" dhe "theos = zot", me kuptimin "pa zot", "pa perėndi".

  Si kuptim origjinar nė kohėt e lashta termi pėrkufizohej si mospranim i zotave tė njė qyteti, mosbindja ndaj zotave tė njė qyteti, mospasja e njė zoti a zotave. Nė vijim, me shfaqjen e feve meslindore, termi do tė pėrdorej nga paganėt kundėr kristianėve dhe anasjelltas, meqėnėse pėr secilėn palė mosbesimi i palės tjetėr ndaj zotave tė palės akuzuese (ndonėse kishin natyrė tė ndryshme) konsiderohej si ateizėm.

  Gjatė lashtėsisė ateizmi ishte shkalla mė e lartė e mosbindjes ndaj ligjeve fetare apo besimit nė zota tė caktuar dhe shėrbente si fjalė pėrbuzėse ndaj personit apo qėndrimit pėrkatės qė binte nė kundėrshtim me fenė apo adhurimin a pranimin e hyjnive tė qytetit pėr tė cilin bėhej fjalė. Me kalimin e kohės, termi i ėshtė nėnshtruar njė saktėsimi dhe pėrcaktimi mė tė qartė nga ana kuptimore ku duke ardhur deri nė ditėt tona ka marrė pėrmbajtje kuptimore dhe ngjyrim krejt tjetėr nga pėrdorimi i vjetėr.

  Nė kuptimin bashkėkohor, termi ateizėm, si qėndrim dhe si pikėpamje filozofike, do tė thotė mosteizėm, tė mosqenit teist, tė mosqenit besimtar, tė mospasurit besim nė ato ēfarė beson njė teist, qė jo pėrjashtimisht, por tė paktėn tradicionalisht, pėr kontinentin evropian kuptohet si tė mosbesuarit nė "zotin" monoteist tė feve meslindore; Kjo, sepse vetė qėndrimi varet thelbėsisht nga pėrkufizimi pėrkatės qė teisti i jep fjalės "zot" pėr t'u bėrė i kuptueshėm pėr ēfarė flet dhe ky ėshtė njė pėrkufizim qė buron nga fetė nė fjalė dhe deri mė sot nuk qėndron gjatė zbėrthimit logjik.

  "Jam ateist" pėrmbledh nė radhė tė parė frazėn "nuk jam teist", pasi qėndrimi ėshtė prej vetvete mohues i pohimeve teologjike, dhe sė dyti frazėn "nuk besoj nė ekzistencėn e "zotit"", duke pėrfshirė nė tė tė gjithė ata qė nuk kanė besim nė asnjė "zot", apo nė asnjė fuqi "mbinatyrore".

  Dallimi i kuptimit tė sotėm nga kuptimi historik, sidomos atij mesjetar qė i ėshtė dhėnė nga fetarėt, ėshtė se ateizmi pėrfshin gjithēka qė nuk ėshtė teizėm dhe si e tillė gjendja nuk lė mundėsi tė tjera zgjedhjeje veē teizmit, apo ateizmit, pasi ėshtė njė rast pyetjeje me pėrgjigje po ose jo. Shkurtimisht, pra, me pėrkufizim, nėse nuk je teist, je ateist; nėse nuk je besimtar, je mosbesimtar.

  Njė keqkuptim qė ėshtė kryer nė pėrcaktimin e ateizmit pėr disa shekuj me radhė ėshtė ai se ateizėm do tė thotė "besimi se nuk ka zot". Kjo kryhej nė lidhje me atė kategori tė ateistėve qė pohojnė hapur se "zoti" nuk ekziston, nė dallim nga pjesa qė thjesht nuk beson nė "zot" e qė nuk niset tė pohojė asgjė nė lidhje me "zotin". Ndėrsa ėshtė e diskutueshme nėse pohimi se "zoti" nuk ekziston ėshtė shprehje besimi ose jo, reduktimi i ateizmit nė thjesht njė pjesė tė ateizmit eksplicit (teorik, pozitiv) nuk e paraqet tė plotė qėndrimin ateist, ndaj dhe shihet nė ēdo rast si shtrembėrim i qėllimshėm. Ateizmi (si term pėrmbledhės pėr krejt qėndrimet joteiste) nuk thotė "besoj se nuk", por "nuk besoj se", njė dallim ky thelbėsor, pasi i dyti e pėrfshin tė parin, por nuk barazon me tė dhe nuk vlen anasjelltas.

  Dy kategoritė kryesore tė ateizmit janė ateizmi implicit (praktik, negativ) dhe ateizmi eksplicit (teorik, pozitiv).

  Ateizmi implicit ėshtė ai qėndrim apo mėnyrė jetese ku "zoti", besimi nė "zot", apo ēėshtjet rreth fesė, apo "zotit", nuk pėrfillen, nuk llogariten e nuk merren fare parasysh nė asnjė instancė tė jetės sė pėrditshme tė dikujt, nuk prekin asnjė veprimtari tė njeriut a jetės sė tij, pa qenė kėtu e nevojshme qė tė kryhet ndonjė pohim rreth "zotit" apo fesė, ndaj dhe ka karakter tė nėnkuptuar e tė pashprehur drejtpėrdrejt (implicit). Kėtu pėrfshihen tėrė ata pėr tė cilėt besimi nė "zot" nuk ėshtė fare pjesė e jetės sė tyre.

  Ateizmi eksplicit ėshtė ai qėndrim dhe ecuri ku "zoti" apo feja hetohen imtas nė aspektin teorik dhe rrėzohen shprehimisht duke iu nėnshtruar zbėrthimit tė rreptė logjik. Ky lloj ateizmi ėshtė i shprehur nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė (eksplicite) dhe nis filologjikisht qė nė lashtėsi me Epikurin, Demokritin, Anaksagorėn, Stratonin, Protagorėn dhe vazhdon deri nė ditėt tona me njė sėrė mendimtarėsh tė tjerė si Fridrih Niēe, Dejvid Hjum, Bertrand Rasėll, Xhorxh Smith etj. Kėtu pėrfshihen tėrė ata njerėz tė cilėt e hedhin poshtė shprehimisht besimin nė "zot".

  http://ateistet.org/ateizmi
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga darwin : 20-08-2010 mė 15:43 Arsyeja: /

 2. #2
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,927
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime

 3. #3
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,526
  Faleminderit
  3
  39 falenderime nė 37 postime
  Kjo tregonė se populli Evropian po zgjuhet,si gjithmonė i pari.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Anėtarėsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,326
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Permbledhje e prere dhe e sakte ajo e KSV, per te mos folur per bazen shkencore te Dawkins. Per ta zgjeruar disi diskutimin, me teper nga nje baze filozofike, po paraqes me poshte disa permbledhje te miat, te cilat bazohen ne infedels.org, ne esse te ndryshme, si dhe ne studime te miat...

  Ne menyre qe te diskutohet qarte rreth kendveshtrimit ateist, racionalizimit te ateizmit, argumentave dhe falsiteteve perkatese, eshte e vendit te ekspozohet nje teresi konceptesh dhe perkufizimesh rreth rrymes ne fjale.

  Ne menyre qe te shtrohet racionalizmi i ateizmit, duhet dhene fillimisht nje perkufizim i paanshem. Duhet patur parasysh se ateizmi nuk ka si objektiv kryesor cilesimin e teizmit (kryesisht te dogmave monoteiste) apo te teisteve, por tenton te parashtroje elementet e veta te logjikes, argumentat perkatese.

  Ē'eshte ateizmi?

  Ateizmi, nisur nga etimologjia e fjales ("pa zot"), karakterizohet nga mungesa e besimit ne qeniet e mbinatyrshme, te quajtura ndryshe 'zot'. Kjo le te kuptohet se mungesa e besimit vjen ose nga nje zgjedhje personale per cfaredolloj shkaku, ose nga pamundesia logjike per te besuar mesimet fetare, ose nga zgjerimi i njohurive dhe i intelektit. Ne kete pike, te qenit ateist per shkak se je injorant, ne kuptimin qe nuk ke studjuar asnjehere mesimet fetare, ose per shkak se shumica perreth jush eshte e tille, atehere kjo nuk perfshihet ne perkufizim, pasi nuk perben nje arsyetim logjik.

  Per shkak te ndryshimeve ne arsyetim te cdo qenie njerezore, ateizmi ndahet ne disa kategori. Ateizmi i forte ose pozitiv perdoret per te identifikuar ate qendrim aktiv filozofik qe qeniet e mbinatyrshme nuk ekzistojne. Nga ana tjeter, ateizmi i dobet ose negativ identifikon nje qendrim ateist, por duke perfshire edhe mundesine e fleksibilitetit ne besueshmerine e qenieve te mbinatyrshme. Pra, 'qendrueshmeria eshte e lekundshme'. Agnosticizmi ("pa njohuri") identifikon qendrimin se nuk ekziston dhe nuk ka per te ekzistuar ndonje teresi njohurish per te percaktuar nese Zoti ekziston ose jo. Ateizmi agnostik eshte nderthurrja filozofike e ateizmit dhe agnosticizmit dhe karakterizohet nga pohimet se "(Mos) ekzistenca e qenieve te mbinatyrshme eshte absolutisht e paverifikueshme" dhe "Pika logjike optimale per qendrimin perkates filozofik eshte abstenimi ndaj ekzistences dhe mosekzistences se Zotit". Per shembull, disa ateiste refuzojne ekzistencen e cdo qenie te mbinatyrshme, ndersa disa te tjere refuzojne vetem ekzistencen e zotrave te feve monoteiste, duke lene te hapur disa pyetje per fe te tjera. Keta te fundit identifikohen si ateiste agnostike. Ekzistojne edhe variacione te ndryshme te ketyre rrymave, por ato bien jashte sferes se kesaj teme hyrese dhe perkufizuese.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Anėtarėsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,326
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Ēfare nuk eshte ateizmi

  Ne boten e sotme, ateizmi goditet me ane te botekuptimeve te rrymave nazi-fashiste dhe komuniste, te cilat zaptuan mendjet e shendosha dhe logjiken e njeriut ne shekullin e njezete. Gjithashtu, ka njerez qe pohojne se ateizmi eshte pjelle e ketyre rrymave dhe anasjelltas. Ne fakt, te besh pohime te tilla do te thote te kryesh disa falsitete logjike, te perfshira nen emrin non causa, pro causa, si dhe falsitete te tipit petitio principii ose te dordolecit. (Te gjitha keto forma argumentimi te dobeta paraqiten ne temen 'Argumenti dhe Argumentimi' (qe aktualisht gjendet tek forumi i Temave Shoqerore.) Per hir te tezės se kesaj teme, diskutimi i zgjeruar i ketyre falsiteteve logjike bie jashte sferes se qellimeve hyrese ne ateizem.

  Mbi te gjitha, duke pranuar pohimin logjik si pohimin me te forte, e ndiej te domosdoshme dhe te pashmangshme te them se ateizmi nuk eshte pjelle e asnje ideologjie politike ose anasjelltas. Argumente te tipit "Ateistet jane komuniste" ose "Darvini e kishte fajin, sepse Hitleri pelqente evolucionin, prandaj evolucioni eshte i gabuar" nuk pine uje ne boten e sotme, per shkak te dobesise se tyre logjike.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Anėtarėsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,326
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Baza filozofike

  Ne librin e tij, "Ateizmi: Nje Perligjje Filozofike", filozofi analitik Prof. M. Martin paraqet bazen logjike te ateizmit. Fillimisht, ai ekspozon teresine e argumentave te ateizmit negativ duke refuzuar cdo argumentim tjeter apo version perkates ne favor te ekzistences se Zotit. Me tej, Martin paraqet argumentat dhe linjen logjike te arsyetimit te ateizmit pozitiv duke refuzuar drejtperdrejt ekzistencen e Zotit. Personalisht, e cilesoj kete liber si nje traktat shkencor te ateizmit. Paraqitja e ketyre argumentave eshte jashte sferes se kesaj teme, por disa prej tyre do te jepen ne temen 'Racionalizmi i Ateizmit' te ketij nenforumi.

  Me pak fjale, ateizmi ka nje baze logjike, te justifikuar me evidenca dhe argumenta filozofike e shkencore. Megjithate, shume pak ateiste jane te afte te argumentojne qendrimin e tyre. Disa mund te thone se jane ateiste thjesht sepse fete monoteiste jane kontradiktore. Disa te tjere mund te thone se jane ateiste pa patur as argumentin me te thjesht logjik. Te tilla justifikime jane te dobeta dhe, sigurisht, nuk mund te pranohen. Por, kjo nuk do te thote se ateizmi eshte i gabuar. Te perdoresh nje kunder-argument te tille do te thote te kryesh te njejtin falsitet logjik, por nga nje kendveshtrim antagonist.

  Ne kete pike, kunderargumenti me i shpeshte ka kete forme: "Eshte e pamundur te provosh mosekzistencen e nje qenie (ose te dickaje), prandaj ateizmi ne thelb eshte i gabuar". Per te provuar mungesen e logjikes ne kete argument, duhet te ndalem shkurtimisht ne nje arme te fuqishme te logjikes. Ne cdo shkence, pergjithesimet jane te domosdoshme per te studiuar fenomene te ndryshme, sociale dhe natyrore. Nje pergjithesim i tille si pohimi i mesiperm mund te goditet me ate arme te logjikes qe quhet 'Reductio ad absurdum' apo, me shqip, 'Prove me kundershembull', e cila merr mohimin e konkluzionit dhe te premisave te argumentit te dhene per te dale ne nje kontradikte logjike. Pra, per te hedhur poshte pergjithesimet, prova me kundershembull eshte arma e pare qe perdoret. Le ta perdorim kete arme per te pare nese pohimi ne fillim te ketij paragrafi eshte i sakte duke dhene nje kundershembull. "Eshte e mundur te provohet se nuk ekziston nje numer real me i madh se pafundesia". Meqenese kjo postulate matematikore eshte e sakte, atehere premisa e argumentit se "eshte e pamundur te provosh mosekzistencen e nje qenie (ose te dickaje)" eshte e gabuar. Rrjedhimisht, edhe konkluzioni fillestar "prandaj ateizmi ne thelb eshte i gabuar" hidhet poshte. Pra, nje pergjithesim i tille si argumenti ne fillim te ketij paragrafi eshte i dobet dhe nuk mund te perdoret per te goditur ateizmin. Sigurisht, te tilla argumente nuk perdoren nga disa fetare intelektuale, por nga nje pjese e madhe e njerezve te tjere.

  Pra, pergjithesisht ne duhet te supozojme se dicka ose dikush nuk ekziston per sa kohe qe nuk kemi evidenca per ekzistencen e tyre. Ne rast se nuk do te benim kete supozim, atehere do te na duhej te kontrollonim nga njeri skaj ne skajin tjeter te universit per ta gjetur ate. Meqenese kjo e fundit eshte praktikisht e pamundur, atehere supozimi i mesiperm eshte i mjaftueshem. Per shembull, te supozosh se "Zoti ekziston" do te thote ta kerkosh ne cdo cep te universit. Perderisa kjo eshte e pamundur per nje qenie njerezore, atehere ateisti ben pohimin "Zoti nuk ekziston" dhe ky pohim eshte thelbi i te gjithe debatit historik ateizem-teizem. Nga ky pohim, vertetesia e te cilit supozohet qe ne fillim, rrjedhin argumentat teiste dhe ateiste. Perballja e ketyre argumentave eshte me rendesi per te gjykuar ne menyre te shendoshe rreth asaj cka eshte me logjike.

  Megjithate, duhet thene nje e vertete ne kete pike. Kundershembulli qe dhashe me lart karakterizohet nga objekte te percaktuara rigorozisht ne nje disipline si matematika - numrat. Qeniet ndryshojne nga objektet ne shume aspekte. Per kete arsye, te hedhesh poshte pergjithesimet e teisteve duke perdorur objekte te percaktuara rigorozisht, nuk perben nje baze te forte logjike te ateizmit. Prandaj, racionalizmi i ateizmit eshte me i thelle logjikisht, ashtu sic deklaron edhe Prof. Martin ne librin e tij.

 7. #7
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,526
  Faleminderit
  3
  39 falenderime nė 37 postime
  Bravo Borix! e paske pushtuar tė gjithė forumin.Nuk mė thuaj?
  Kush ndihet mė tepėr,Njė ths me sheqer nė njė fuēi uji,apo njė pikė helmi i fortė?

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Anėtarėsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,326
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  (Forumin e ka pushtuar verbimi i arsyes se shendoshe. Prandaj, si helmi, si sheqeri s'bejne ndonje ndryshim...)

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Anėtarėsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,326
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  "Zoti nuk eshte as i dukshem, as i zbulueshem, por vepron ne universin tone dhe ne jetet tona."

  Ne fakt, nese Zoti vepron ne universin tone, atehere ky veprim duhet te kete nje materializim fizik. Prandaj, ne parim, Zoti eshte i zbulueshem. Ne te kundert, per sa kohe qe nuk paraqitet ndonje materializim (fizik, mrekulli, paraqitje ne cfaredolloj forme, etj.) ne univers, atehere Zoti nuk mund te ekizstoje, ose, te pakten, nuk mund te veproje ne universin tone dhe ne jetet tona.

  Si kundershembull paraqesim shkrimet biblike dhe kuranore. Nese Jezusi ishte i dallueshem si Zot ne mes te Izraeliteve; pra, nese njerezit e asaj kohe arrin ta dallonin, atehere ku qendron problemi me ne, njerezit e sot, ne dallueshmerine e Zotit?


  "Por, Zoti duhet te ekzistoje. Ai eshte Mbreti qe ka krijuar universin dhe jeten."

  Ne baze perkufizimi, edhe Plaku i Vitit te Ri duhet te ekzistoje (kundershembull).


  "Po sikur ta vertetoj logjikisht se Zoti ekziston?"

  Supozojme se ekziston nje perkufizim i larte, unik, dhe logjik i termit dhe konceptit 'Zot'. Atehere do te mirepritje cdo vertetim nga ana e teisteve fill pas atij perkufizimi.


  "Perkufizim? Te gjithe e dine se cdo do thote 'Zot'!"

  Fe te ndryshme kane perkufizime dhe kuptime te ndryshme per termin dhe konceptin 'Zot'. Pra, perkufizimi nuk eshte unik. Cdo lloj prove logjike, nen kete perspektive, do te ishte e papranueshme.

  Edhe sikur termi dhe koncepti 'Zot' te perkufizohej unikisht dhe aksiomatikisht, nje prove rigorozisht logjike do te ishte e pamundur. Pas shume shekujsh te dominimit te teisteve, asnje nuk ka botuar ndonje prove logjike te ekzistences se Zotit.

  Edhe sikur ekzistenca e Zotit te vertetohej logjikisht, duke perdorur pohime mekanikisht logjike, duhet bere e ditur dhe e qarte se Logjika nuk eshte nje ligj universal. Logjika eshte nje arme e fuqishme per te analizuar te dhenat dhe per te mberritur ne nje konkluzion te arsyeshem. Megjithate, nese logjika dhe realiteti bien ne ndonje kundershtim, atehere realiteti pranohet, logjika bie poshte. Pra, logjika nuk eshte nje ligj universal.


  "Atehere, sipas jush, asgje nuk mund t'ju binde se Zoti ekziston!"

  Per cdo kerkim shkencor, rezultatet duhet te jene logjike (pra, te derivuara arsyeshem), si dhe per cdo argument te kerkimit duhet te kete evidenca objektive (per shembull, rezultate eksperimentesh, shembuj nga realiteti, evidenca jo preferenciale, e te tjera te tilla). Nje anektode, ku tallja, ndjenjat, urrejtja, absolutizmi ne mendim perdoren si argumenta apo evidenca per argumentat eshte e papranueshme, sepse nuk eshte as reale, as objektive.

  Personalisht, nese me siguroni evidenca logjike + objektive, dhe jo falsitete logjike + sarkazma fetare, atehere jam i pari ateist i forte qe kthehem ne teist. (E them kete lirshem, sepse deri me sot as teistet me me pervoje ne debatin ateist-teist nuk kane mundur te sigurojne ate teresi evidencash.)


  "Edhe ateizmi eshte nje bindje fetare, meqenese thoni se ka nje perligjje filozofike."

  Nen kete perspektive, nje teist do te kryeje eventualisht Falsitetin e Ekuivokimit te termave dhe te koncepteve, duke u perqendruar specifikisht ne perkufizimin e termit "fetar" dhe te toge-fjaleshit "bindje fetare". (Ne fjale te varfra, ky falsitet quhet 'loje fjalesh'.)

  Pra, pergjigjia e pyetjes "A nuk eshte ateizmi nje dogme fetare?" nuk do te cilesohej objektive apo reale nese teisti (ose personi qe drejton kete pyetje) nuk do te arrinte te perkufizonte rigorozisht konceptin 'fetar', sepse 'feja' karakterizohet nga besimi ne nje qenie te mbinatyrshme, ndaj te cilit fetaret luten dhe adhurojne. Ateizmi ka nje kendveshtrim te kundert me kete, sepse refuzon ne menyre racionale cdo lloj forme dhe ideje te qenieve te mbinatyrshme. Ne fund te fundit, ta cilesosh ateizmin si nje dogme fetare apo shpirterore duke u bazuar ne perligjjen (justifikimin) filozofik te tij, do te thote qe ta konsiderosh shkencen dhe menyren e te jetuarit si nje dogme fetare gjithashtu, gje qe (me perkufizim rigoroz) nuk eshte e vertete. Si perfundim, ateizmi nuk perben nje dogme fetare dhe as shpirterore.


  "Dakord, ateizmi nuk eshte rigorozisht nje dogme fetare. Megjithate, ateistet besojne ne ateizem. A nuk eshte besimi nje vecori e fese dhe botes shpirterore? A nuk besojne njerezit ne shkence?"

  Nuk duhet ngaterruar koncepti i pohimit te supozuar dhe ai i besimit ne dicka. Shkenca eshte e aksiomatizuar, pra e perbere nga pohime te cilet supozohen si te vertete (per sa kohe qe nuk bien poshte nga zgjerimi i rrethit te njohurise neper kohe). Ashtu sic ben shkenca pohime rreth ligjeve natyrore (per shembull, Aksiomat e Probabilitetit), ashtu edhe ateistet bejne pohime rreth sistematizimit te bazes filozofike (dhe shkencore) te ateizmit. Per me teper, ateizmi karakterizohet nga nje optimizim i numrit te pohimeve te supozuara ne fillim, gje qe e ben ate me pak kompleks per t'u kuptuar. Pra, ateistet dhe shkencetaret nuk besojne ne ateizem dhe ne shkence, por bejne supozime per aplikimin e tyre ne jeten e perditshme (shkencore dhe sociale). Feja, nga ana tjeter, meson besimin (absolut), jo supozimin.

  Dikush mund te thote se besim quhet edhe atehere kur mungojne evidencat faktike dhe logjike. Pra, nje shkencetar duhet te kete besim ne rezultatet e ndonje kerkimi shkencor, per te cilin ai eshte i sigurt. Ky 'dikush' kryen falsitetin e ekuivokimit nese argumenton ne kete menyre. Prandaj duhet nje perkufizim rigoroz i termave 'fe' dhe 'besim' si dhe i koncepteve te lidhura.


  "Dakord, meqenese ateizmi nuk ka karakter fetar, atehere eshte anti-fetar."

  Eshte e pritshme te argumentohet bardhe e zi, ne fund te fundit keto jane tendencat e mendjes njerezore. Pra, ose ti je miku im, ose je armiku. Nga pikepamja logjike, ateizmi i kundervihet logjikes se teizmit, duke refuzuar thelbin e teizmit - ekzistencen e Zotit. Nga ana tjeter, teizmi pohon se ateizmi eshte nje rryme qe krijon urrejtje, antipati, nxit hakmarrje ndaj njeriut teist dhe agnostik. Kjo, logjikisht dhe realisht, nuk eshte aspak e sakte apo e shendoshe, sepse qendrimi i ateizmit i perket nje spektri me te gjere.

  Ateistet jane njerez te cilet mundohet te ushqejne racionalen, ndersa teistet pergjithesisht bazohen ne nje tautologji per te justifikuar logjiken e tyre. Per shembull, nje i krishtere do te thoshte "sepse keshtu thote Zoti ne Bibel", por ky eshte nje falsitet logjik dhe nuk pranohet si premise per konkluzionin se Zoti ekziston. Per kete arsye, te cilesosh ateizmin si nje fryme anti-njerezore, apo nje fryme urrejtje eshte jashte cdo sfere logjike. Teksa nje teist sillet mire apo vepron me ndergjegjie te bardhe per shkak te bindjes se verber ne Zot, nje ateist duhet te jete me i forte, sepse nuk vepron per shkak te frikes nga zjarri i ferrit, por per shkak te mendjes racionale, te cilen e ve ne funksion vazhdueshmerisht. (Me teper per racionalizmin ne temen e ketij nenforumi: Racionalizmi i Ateizmit.)

  Si kundershembull ndaj pergjithesimit se ateistet jane anti-fetare po japim shtetet laike, per shembull SHBA, e cila ka pranuar qe ne fillimin e saj parimin e ndarjes se kishes dhe shtetit. Kjo nuk do te thote se SHBA eshte ateiste apo anti-fetare, vetem sepse nuk eshte fetare. Kjo do te thote se ne legjislaturen e SHBA nuk do te dekretohen ligje per ceshtje fetare (kishtare, kryesisht). Kjo do te thote se jo vetem qe SHBA nuk mund te lartesoje nje fe ne kurriz te nje feje tjeter, por edhe nuk mund te promovoje ndonje dogme me karakter fetar. Anti-fetare? Sigurisht qe jo, te krishteret ne SHBA (per shembull) lejohen te shkojne ne kishe. Si perfundim, pergjithesimi i dhene ne fillim te ketij postimi eshte i gabuar.


  "Ne rregull, e zeme se ateizmi nuk eshte anti-fetar. Atehere, a nuk nxit ateizmi reagime te ashpra gjate edukimit te femijeve, te te rinjve, te njeriut? Pra, a nuk eshte ateizmi nje forme revoltimi?"

  Mbase eshte per nje pjese. Mbase sepse ajo pjese nuk eshte e afte te justifikoje logjiken e vet ateiste. Nuk duhet harruar qe ateistet jane njerez. Por, shume femije i perkasin familjeve ateiste dhe vendosin te behen te krishtere. Shume femije i perkasin familjeve islamike (shembuj te plote ne Kosove), por vendosin te behen te krishtere. Shume femije i perkasin familjeve fetare, por gjykojne ateizmin si me te shendoshe. A nuk eshte nxitja e fese ne forme trashegimi nga familja nje forme e ashper rebelimi? Nuk duhet harruar se edhe feja mund te perdoret si nje arme e fuqishme kunder ndonje 'rebelimi' te ateisteve. Historia, ne fund te fundit, ka treguar shume shembuj te ngjashem.

  Pergjithesisht, nuk mund te arrijme ne nje perfundim te prere. Cdo njeri edukohet dhe rritet me fryma nga me te ndryshmet. Nuk eshte faji i ateizmit, por i rrenjeve te edukimit.


  "Atehere, cili eshte ndryshimi midis fetareve dhe ateisteve?"

  Fare i thjeshte - ateistet mohojne ekzistencen e Zotit. Pra, nuk besojne ne Zot. Ateistet jane cilesuar si sataniste, sepse degjojne Death, por une, si ateist, degjoj me se shumti muzike klasike dhe nuk jam satanist. Ka fetare qe abuzojne seksualisht, mos do te thote kjo se te gjithe fetaret jane perverse? Sjellja e ateistit, si nje qenie njerezore ashtu si teisti, nuk ka asgje te jashtezakonshme.


  "Asgje te jashtezakonshme? Ateistet kane nje moral me te ulet se fetaret!"

  Varet nga kendveshtrimet dhe, sidomos, nga perkufizimi i konceptit 'moral'. Nese fetari perdor dhe shfrytezon perkufizimin e moralit si nje bindje e thelle ndaj Zotit, atehere ateistet jane te pamoralshem, sepse per ata Zoti nuk ekziston. Por, ky eshte nje tjeter falsitet tautologjik. Morali nuk mund te percaktohet ne ate menyre, sepse perkufizohet (me fjale te varfra) si e pranueshmja (e mira, per shembull) dhe e papranueshmja (e keqja, le te themi) ne shoqeri.

  Ka shume ateiste qe sillen ne menyre fisnike, ashtu sic ka edhe shume fetare te moralshem. Ka shume fetare kriminele, ashtu sic mund te rastisin edhe shume ateiste kriminele. Kjo nuk verteton qe ateizmi dhe feja jane te pamoralshme (kundershembull). Natyrisht, ka njerez te cilet sillen ne menyre te pamoralshme dhe e justifkojne ate menyre me ane te ateizmit. Nen kete perspektive, ka fetare qe sillen ne menyre te pamoralshme dhe e justifikojne ate menyre me ane te mungeses se besimit te thelle ne Zot. Per shembull, serial killer-i John Lynch (Vrasesi i Sepates Berrima) besonte se Zoti e nxiste te kryente krimet. Mos do te thote kjo se feja eshte e pamoralshme per shkakt se 'besimtari' John Lynch ishte i tille?

  Me ane te ketyre kundershembujve, jo vetem hidhet poshte mungesa e moralit tek ateistet, por mund te nxirret konkluzioni se feja nuk e monopolizon moralin ne shoqeri. Ketu perjashtohen ato shoqeri, te cilat ligjerojne vrasjen e ateisteve (Libia, Irani, etj.), shoqeri te cilat personalisht i konsideroj te semura.


  "A ka nje kod morali per ateistet, ashtu sic ka per fetaret?"

  Jo, sjelljet dhe qendrimet e ateisteve nuk qeverisen nga kode morali, ashtu si direktivat biblike apo kuranore te fetareve. Te gjithe ateistet ndjekin te njejtat "rregulla" morali si teistet, dhe si njerezit e tjere, por per objektiva te ndryshme, ose te pakten te ndryshme nga teistet (objektivi kryesor i te cileve eshte te mos shkojne ne ferr...).


  "Meqenese ndryshojne objektivat, atehere a nuk jane ateistet thjesht teista qe mohojne Zotin?"

  Ateistet nuk e justifikojne bindjen e tyre me ane te Argumentit Ad Ignorantiam, pra ata nuk jane ateiste per shkak te injorances apo mosdijes. Sipas sondazheve te shumte, me shume se gjysma e ateisteve kane zgjedhur ateizmin (dhe perligjjen e tij filozofike) per shkak se feja nuk ka funksionuar per ta, ose objektivat e fese kane qene jashte realitetit.

  Ne kete pike, duhet bere kujdes ne perdorimin e fjales 'mohim'. Ateistet vetem mohojne ekzistencen e Zotit (te qenieve te mbinatyrshme), por nuk mohojne dhe nuk duan te mohojne asnje evidence qe mund te paraqitet ne favor te shuarjes se injorances. Ne cdo rast tjeter, atakimet ndaj ateisteve dhe bazave filozofike dhe shkencore ne favor te ateizmit perbejne raste te thyerjes se arsyetimit.

  Per ta mbyllur parashtrimin e hyrjes ne bazen filozofike te ateizmit, po jap edhe dy falsitete logjike qe perseriten shume shpesh, por qe korrigjohen shume rralle.


  Po shkencetaret dhe filozofet e medhenj qe besonin ne Zot?

  Ky argument njihet si Ad Verecundiam, ose Vertetim ne baze autoriteti/respekti, sepse i apelon autoritetit te nje shkencetari/filozofi te famshem e te respektuar. Si do qe te jete shkencetari/filozofi, nga pikepamja shkencore ky lloj argumenti hidhet poshte duke qene nje falsitet logjik. Kundershembulli eshte i thjeshte: nuk mund te provosh ekzistencen e dickaje/dikujt, duke u nisur nga besimi i dikujt tjeter per ekzistencen e asaj qenie.

  Mbi te gjitha, nje shkencetar i famshem eshte qenie njerezore. Si te tille, dhe si anetare te komunitetit shkencor, ka shkencetare te tjere me kendveshtrime te kunderta. Per shembull, dikush permend Newton, une permend Hawking; pra, shembujt dhe kundershembujt perplotesohen. Megjithate, kam hasur raste kur falsiteti eshte vazhduar ne kete forme: "Une te dhashe me shume shembuj se sa kundershembujt qe me dhe ti." Me logjike, une bej konkluzionin se "per ate arsye, Zoti ekziston". Kjo, pervecse eshte nje falsitet, behet edhe qesharake. Prandaj them se rralle-here korrigjohet.


  Edhe sikur feja te ishte e kote, mesazhet e saj jane te panumerta.

  Sigurisht, mesazhe qe transmetohen nga njerez, pra nga besimtare, mund te perputhen me mesazhe qe transferohen nga ateiste. Teksa feja transmeton mesazhin e paqes, ateistet, si njerez, bejne te njejten gje. Teksa besimtaret besojne se gjejne mbeshtetje psikologjike tek Zoti, ateistet e gjejne ate me me ngulm tek njerezit (psikologet, te afermit) apo tek kafshet shtepiake (qente, macet, etj.).

  Mbi te gjitha, cdo besim duhet te jete i hapur per shqyrtim. Ne te kundert, mendja ngushtohet.


  Hitleri, Enveri, Stalini ishin ateiste dhe shikoni c'i bene njerezve!

  Nje argument i tille jepet atehere kur kerkohet te goditet ateisti, apo ateizmi ne pergjithesi ne baze te te keqijave qe keta persona sollen mbi njerezimin. Ne fakt, keta persona e te tjere mund te kene qene kriminelet me te medhenj te shekullit te kaluar, por argumenti ne fjale eshte nje falsitet logjik bazuar mbi shoqerine e keqe ('guilt by association', sic njihet nga bota filozofike dhe ligjore). Meqenese eshte nje falsitet, atehere shfrytezimi i tij per te goditur bazen logjike ose racionalen e ateizmit bie poshte.

  Konkluzioni qe nxjerr premisa e ketij argumenti eshte, pak a shume, "Prandaj, ateizmi duhet refuzuar/luftuar sepse Hitleri, Enveri, Stalini ishin ateiste dhe shikoni se cfare krimesh i bene njerezimit." Faktikisht, krimet i ben njeriu me vetedije te plote (per sa kohe qe ka mendje te shendoshe) dhe nuk mund te ndikohet nga nje baze filozofike, pavaresisht se e njihte ate baze filozofike. Ne fund te fundit, nje ateist mund te beje te njejtin falsitet logjik duke thene se "Kisha vrau shkencetaret nder shekuj" ose "Feja sjell konflikte", por edhe keto nuk jane argumenta te qendrueshme.


  Une e di qe Zoti ekziston!

  "Nga eksperienca ime ne lutje/falje, nga plotesimi i lutjeve te mia gjate jetes sime, jam i sigurt se Zoti i ekziston."

  Konkluzioni se Zoti ekziston nxirret, ne kete rast te shpeshte, nga premisat e paraqitura ne kete shembull. Megjithate, ketu futen ne loje tre falsitete logjike. Falsiteti i pare eshte Argumentimi ne Baze te Deshires, sipas se cilit shpallet vėrtetėsia e nje konkluzioni bazuar mbi tė paktėn njė premisė qė autori dėshiron/beson tė jetė e vėrtetė. Falsiteti i dyte logjik eshte Argumentimi ne Baze te Ndjenjave, sipas se cilit konkluzioni se Zoti ekziston ėshtė i vėrtetė, sepse favorizohet nga ndjenjat (emocionet) te akumuluara "...gjate gjithe jetes..." se autorit. Falsiteti i fundit eshte teresia e argumentave Non Causa Pro Causa, sipas se cileve shkak per plotesimin e lutjeve ishte Zoti. Ne fakt, shkaqet per plotesimet e nje deshire te caktuar (te behesh me shtepi te madhe) mund te jene nga me te ndryshmet: rasti (llotaria, gjetja e nje shume te madhe parash, etj.) apo manovrimet ne jete (kryerja e nje universiteti dhe fillimi i nje pune fitimprurese, etj.).

  Ne cdo rast, argumenti i mesiperm nuk mund te pranohet as per te hedhur poshte ateizmin dhe racionalen e tij, as per te vertetuar qe Zoti ekziston.


  A nuk jane ateistet satanikė?

  Ashtu sic refuzojne qeniet mitologjike, si zotrat, ashtu refuzojne edhe qenie perplotesuese, si djallrat, apo satani. Eshte logjike, mbi te gjitha, sepse nese nje ateist refuzon mosekzistencen e qenieve te mbinatyrshme dhe Satani eshte qenie e mbinatyrshme, atehere s'ka se si te pranojne ekzistencen e ketij te fundit.

  Propagandat moderne kerkojne t'i njollosin ateistet si djallezore apo duke perdorur termin e gjetur 'Satanikė'. Por kjo s'ka se si te qendroje as logjikisht, as realisht. Ne fund te fundit, ekzistojne shume kundershembuj, si per shembull pedofilia neper kisha katolike, apo vrasje te ndryshme me burime kishtare apo vrasje ne emer te xhihadit islamik. Mos valle jane edhe keta satanista?


  Teorema e Paplotesueshmerise se Kurt Godel, kur aplikohet ne rastin e Bibles/Kuranit, thote se "Eshte e pamundur te vertetohet nese Bibla/Kurani eshte edhe e vertete, edhe e plote"! Teorema (e Pare) e Godelit, pjese e Logjikes Matematike, merret me nje varg karakteresh (stringje, tekste, per shembull si Bibla/Kurani), duke i konsideruar ato si nje sistem qe ndan dy vecori. Se pari, vargu i karaktereve (sistemi, pra, ose Bibla, ose Kurani) ka nje shprehi aq te mjaftueshme sa te modeloje aritmetiken e zakonshme (ne rastin tone, logjiken). Se dyti, sistemi duhet te percaktoje nese nje varg i dhene karakteresh (nje shkrim nga Bibla, per shembull) eshte ndonje aksiome (logjike) e sistemit ne teresi (pra, nese eshte rekursive). Nisur nga keto dy vecori, Godel vertetoi se ne nje sistem te tille eshte e mundur te behet pohimi: "Ky pohim eshte i pavertetueshem ne Sistemin e dhene." Pra, nese ne Bibel thuhet se "Jezusi eshte Zot" (nje varg karakteresh nga sistemi "Bibel"), atehere eshte e pamundur qe te vertetohet ky pohim nga sistemi perkates (Bibla).

  Nje reference e rendesishme (keshilloj te investoni ne te) mund te gjendet ne Amazon ketu dhe ketu.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga darwin : 05-09-2009 mė 21:28 Arsyeja: /
  "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

 10. #10
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,526
  Faleminderit
  3
  39 falenderime nė 37 postime
  Nuk jetojnė gjatė tipa tė tillė.I hanė me sy,apo i marrin mė sysh.Si i thoni ju andej?Gjynah!

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Anėtarėsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,326
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Mos u bej heretik, Ali Baba, se te gjemoi inkuizicioni, sic mallkoi kockat e Volterit...
  "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e amaro
  Anėtarėsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  NenToke
  Mosha
  40
  Postime
  242
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  borix pune e bukur urime , eshte e veshtire me kto koklavitjet e alibabes me u perqendru tek tema qe futet si zhurmuesit e dajtit ne monizem , mund te them qe te jesh trofta e rrymes se forumit mund te jete lodhese por ja vle, sidomos kur shef qe tek temat e komunitetit myslian nuk bo efekt rreklama ''neu de - über 28 single over europe ''
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga amaro : 03-05-2008 mė 17:57
  Money Makes Man act Funny

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-03-2008
  Postime
  537
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Fete e ndryshme shkaterrojne spiritualitetin sepse nuk jane krijuar per te ēliruar shpirtin por per ta burgosur ate ne nje rrjete frike,kufizimi dhe injorance.

 14. #14
  l'aquila tornera a volare Maska e brandon
  Anėtarėsuar
  07-04-2006
  Postime
  622
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ka nje cmim qe njerezit duhet te paguajne ( le te quhen edhe ateiste, pa shume terminologjira), kur kerkojne te dine. Qe do te thote humbja e ndonje iluzioni!
  Po te dyshosh klasifikohesh pa hezitim fare si dele e zeze.
  E atehere? Duhen mbyllur syte dhe veshet per te mos thene disa gjera ,vetem e vetem, sepse do ishte me bukur po te ishin te verteta?
  Ndoshta po! Shume njerez mendojne ,qe me siguri, eshte me mire ti konservosh keto iluzione.
  Por ka dhe te tjere qe duan te dine se si jane gjerat, dhe qe preferojne se ndoshta eshte me mire te humbasesh ndonje iluzion se sa te rrish ne erresire!
  La vida es un carnaval

 15. #15
  Perjashtuar Maska e Dito
  Anėtarėsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahēen time
  Postime
  3,888
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Moralin nuk e shpiku feja por komunitetet, pikerisht ketu fillon keqinformimi. Feja vertet ne 80% te mesimeve te saj e bazon mbi moralin sepse eshte arma me e vyer e saj, edhe me pare ne tema te ngjashme kam thene qe feja eshte shkolle morali dhe kjo nuk mund te tjetersohet por pikerisht mbi kete moral abuzohet rende nga ana e klerikeve sepse idhtaret behen pikerisht te tille ne baze te moralit.
  Ateisti nuk e kopjoi moralin nga besimi fetar por thjesht se e shikon dicka te drejte, dhe pikerisht nga ketu fillon fjala I/E Shenjte. Dicka te cmuar apo te shenjte di ta vleresoje edhe ateisti sepse flitet per dicka te drejte ose e konvertuar me fjalen i/e shenjte.

  Me kujtohet fjalia e te madhit Nietzsche: Mallkuar qofte ai qe ha nje vakt buke me nje prift apo murg, sepse ai eshte i denuar te jetoje ne shkretetirat me te ashpra, perfshi ketu edhe shkretetiren e shpirtit, ai eshte i denuar te digjet pikerisht ne ferrin qe ndertoi vete.

  Dito.

 16. #16
  Shqiptar nga Prizreni Maska e VETON-JURISTI
  Anėtarėsuar
  15-07-2008
  Vendndodhja
  Ne Prizren ma te bukurin vend
  Postime
  58
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  pyetje per ju ateistet si dhe kush e krijoi jeten e pare ne toke, nuk e kam per te keq thjesht dua qe ndonjeri nga ju te me jep pergjigje
  O sa mirė qė jam Shqiptar

 17. #17
  -
  Anėtarėsuar
  21-01-2009
  Vendndodhja
  -
  Postime
  2,095
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Kush e krijoi jeten?
  Ajo qe krijoi Token.
  Ajo qe krijoi Universin.
  Ajo qe krijoi pluhurin kozmik.
  Disa e quajne Natyra. Disa e quajne Materia. Disa e quajne Energjia.
  Mund te zgjedhesh nje nga keta emra. Eshte e njejta gje.

 18. #18
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga VETON-JURISTI Lexo Postimin
  pyetje per ju ateistet si dhe kush e krijoi jeten e pare ne toke, nuk e kam per te keq thjesht dua qe ndonjeri nga ju te me jep pergjigje
  Nuk eshte me vend kjo pyetje, mendoj une. Sepse nuk "zgjedhe" asnjerin nga disputet midis ateisteve dhe fetareve. Sepse nuk eshte problem per ndonje ateist te supozoj dicka mbi krijimin e jetes, tokes e tjera, te krijoj nje hipoteze (te pavertetuar) ashtu sic supozojne e hipotezojne religjionet. Lexo p.sh. supozimet alternative te biseduesit "Kavir" (me siper). Cka tani? Kush e ditka te verteten? Me cilat argumente gjindet ajo? Si e definojme ne menyre te barabarte per dy anet e bisedueseve "argumentin"? Si e kufizojme ate nga "besimet"?

  .

 19. #19
  Perjashtuar Maska e Dito
  Anėtarėsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahēen time
  Postime
  3,888
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga VETON-JURISTI Lexo Postimin
  pyetje per ju ateistet si dhe kush e krijoi jeten e pare ne toke, nuk e kam per te keq thjesht dua qe ndonjeri nga ju te me jep pergjigje

  Ju pyesni tamam si nje ateist, e cuditshme por ja qe e beni. Ateisti ka kohe qe ben kete pyetje forumist, prandaj ai punon per shkencen dhe beson ne te qe te gjeje pergjigjet e pyetjeve qe beni ju por qe kerkon ti mesoje dhe ateisti vete. Nese ju jeni besimtar i nje prej besime te shumta sot ne bote dhe e dini pergjigjen na e thoni dhe mos na pyesni sepse ne ateistet jemi ende ne kerkim te kesaj pergjigje. Por do te lutesha mos fillosh me demagogjine si allahu i madh apo zoti i krishtere sepse do te kerkoj provat elementare dhe nuk dua te lexoj me pas qe zoti yt nuk jep prova etj...
  Nese jeton ne realitet dhe kur ve doren ne zjarr te djeg apo kur te hedhin uje te ftohte dridhesh, ate dua te ndjej dhe une si proven elementare te pergjigjes tende.

  Ps; Mos tento te perdoresh shkencen per te dhene pergjigje fetare pasi dihet qe i dogjet dhe i rropet te gjalle shkencetaret me te medhenj te kohereva.


  Dito

 20. #20
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga VETON-JURISTI Lexo Postimin
  Per te gjithe ateistet

  kush ta dha shpirtin tye, pse vdesim na? kur vdesim qka ndodhe me shpirtin gjer sa trupi kalbet, por shpirti? kush ta dha mendjen te mendosh, kush ja mer te pamurit te verberit?, kush udhezon kafshen qe eshte kafshe, kush sundon shtazet qe jan shtaze, kush jep frytet qe te lulezojn dhe te japin fryte? pse vdesim ne, pse nuk mundemi ta refuzojm vdekjen? nga cila natyr u krijuan toka univerzi? nga cila natyr u krijove ti? a nuk te krijoj ty po Ai qe krijoj token univerzin? qka kuptojm me fjalin "te besosh"? te besosh kuptojm per diqka te padukshme, dhe ne kete Bote eshte Zoti qe nuk e shofim, te gjitha keta sundohen nga Zoti, sot jemi mire, neser mund te jemi keq, sot jemi te gjalle, neser mund te mos qohemi mė, mund te vdesim?, pse nuk mundemi te vendosim ne per vdekjen, per gjallerin, pse ka njerez qe skan femije, pse ka njerez qe skan djal, e skan vajze, pse nuk ndodhe ne keto raste sipas deshires sone, kush eshte Ai qe Cakton ketu? vetem Nji, Zoti.
  Paskam pas shkruar kot postimin e mesiperm.
  Edhe nje here:
  Nuk eshte problem per nje ateist te pergjigjet ne keso pyetje me ndonje hipoteze (te paverifikueshme me fakte) ashtu sic pergjigjen religjionet. Ja nje pergjegje nga une ne te gjitha keto pyetjet tua: Te gjitha figurat/rastet/ndodhite te cilave u referohesh i krijoi/mundesoi/kushtezoi teresia e ligjeve natyrore te njohura dhe te panjohura deri me sot nga njeriu. Pra behet fjale per nje pergjegje te kundert me ate tenden. Tani cka? Kush duhet te sjelle argumente per vertetesine e hipotezes (teorise se pavertetuar) te tij? Kush ka "supozim me te sakte"? E sheh, me keso pyetje s'arrihet gje, pos nje llomotitje e perseritje e tere asaj cka ateistet e skeptiket dallon me shekuj nga fetaret: Kuptimi per fjalet hipoteze, argument, dialektike.

  .

Faqja 1 prej 14 12311 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Kundra Ateizmit !
  Nga _Mersin_ nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 12-05-2011, 06:26
 2. Këndi im fetar
  Nga Zana e malit nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 165
  Postimi i Fundit: 21-05-2006, 16:20
 3. Ateizmi, ati i tė kėqijave qė na kanė zėnė
  Nga ~Geri~ nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 27-10-2005, 15:38
 4. Lumi i zjarrtė
  Nga Matrix nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 25-02-2005, 07:04
 5. Jeta pa fe eshte projekt pa garanci
  Nga altin55 nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-07-2004, 22:12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •