Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 40
 1. #1
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Anėtarėsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  39
  Postime
  2,573

  Post Salih Mripa: Programimi nė C dhe C++

  Pas shumė kėrkesash, na ėshtė dhėnė mundėsia qė t'u sjellim nė forum librin Programimi nė C dhe C++ nga autori Salih Mripa, ing. i dipl.

  Librin e kemi sjellė nė forum pėr ata persona qė kanė dėshirė tė mėsojnė pėr informatikėn, por nuk kanė mundėsi t'i blejnė librat nė Shqipėri. Printimi i librit ėshtė i ndaluar dhe nqs ju vjen nė ndihmė, kontaktoni autorin ose shtėpinė botuese Phoenix pėr pikat e shitjes.

  Librin mund ta lexoni nė formatin PDF me programin Acrobat/Adobe Reader, versionin 5.0 e lart. Pėr ta ruajtur librin nė kompjuter, klikoni me butonin e djathtė dhe zgjidhni "save target as...".

  Falenderojmė z. Salih Mripa pėr kėtė libėr dhe shpresojmė se do ju vijė nė ndihmė.

  Libri: Programimi nė C dhe C++ (6 MB)

  1. Nė faqen qė do hapet, shtypni butonin "free" nė fund tė faqes dhe prisni sa numri i sekondave tė shkojė nė zero
  2. Shkruani shkronjat ngjyra-ngjyra nė kutinė e bardhė
  3. Shtypni butonin "Download from Mirror ..."


  Foto: Salih Mripa ing. i dipl.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga edspace : 21-06-2007 mė 00:31
  Edi

 2. #2
  Open your mind now! Maska e besart
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Mosha
  37
  Postime
  480
  Patjetėr Edi, sidomos atyre qe janė fillestar nė kėtė drejtim, dhe nuk kanė njohuri tė mjaftueshme te gjuhės angleze.
  Njė falenderim i veēantė pėr ty dhe autorin e librit.
  Ligji i aksionit dhe reaksionit ėshtė universal. Keni kujdes!

 3. #3
  mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
  Anėtarėsuar
  17-05-2004
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  837
  per mua shume mire bejne ca njerez qe perkthejne ose shkruajne libra shqip por kur ajo nuk eshte aspak e rregullt dhe e paster per mua nuk duhet te vleresohen fare.
  Une bej shkollen ne shqiperi per informatike dhe me cpashe libri i mesiperm as nuk ka te beje fare me termat shqipe te informatikes dhe kjo eshte nje gje shume e keqe
  Mos ma merrni per keq por me mire do te ishte ta hiqnit ate liber per shkak te shqipes se dobet ne te

 4. #4
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Anėtarėsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  39
  Postime
  2,573
  Qoska, gjithnjė qiqra nė hell kėrkon ti.
  Ke kaq kohė nė forum dhe nuk ke shkruajtur njė guidė apo ndonjė program pėr tė qėnė. Di tė bėsh vetėm kritika, por nuk e ke idenė sa e vėshtirė ėshtė tė shkruash njė libėr tė tėrė, plot 350 faqe, pėr jo njė, por dy gjuhė.

  Pėrkthimet e gjuhės sė pėrditshme janė tė vėshtira e jo mė tė pėrkthesh gjuhėn teknike dhe tė kėrkosh fjalė qė nuk ekzistojnė nė Shqip. Termat e pėrdorura mund tė pėrshtateshin mė mirė, por edhe me ato qė ka zgjedhur autori, libri nuk e humbet kuptimin. Gjuha shqipe nuk ka fjalor standard pėr informatikėn, prandaj nuk mund tė thuash se fjalori i shkollės qė mėson ti ėshtė mė i mirė se ai qė ka pėrdorur autori. Ti po mėson nė 2004, libri mund tė jetė shkruar vite mė parė. Ti po mėson informatikėn nė Shqip, ndėrsa autori me siguri do ta ketė mėsuar nė perėndim, nė gjuhė tė huaja.

  Pėrdorimi i termave angleze ka tė mirėn e saj sepse lexuesi do ta ketė mė tė lehtė tė kuptojė librat ose materialet e pafund tė internetit qė janė nė anglisht.

  Informatika ka vetėm pak vjet qė ėshtė popullarizuar nė botėn Shqiptare dhe tani pėr tani ēdo libėr duhet tė mirėpritet dhe tė vlerėsohet. Shpjegimi i teorive nė shqip ėshtė mė i rėndėsishėm se pėrdorimi i disa termave tė huaja, terma kėto qė nuk mund tė pėrkthehen nė Shqip dhe tė ruajnė tė njėjtin kuptim.

  Pėr mua autori merr vlerėsimin maksimal jo vetėm pėr njohuritė qė ka shprehur, por edhe pėr qėllimin qė ka shkruar librin. Nė kohėn qė ka shpenzuar duke shkruajtur librin, ai mund tė ndėrtonte dhe tė shiste ndonjė program (softuer) dhe tė shpėrblehej disa herė mė shumė se ē'mund tė ketė marrė nga njė libėr.

  Ja parathėnia e tij:

  "Dėshira e flaktė pėr pėrparimin arsimor tė popullit mė tė vjetėr nė Ballkan mė shtyu ta shkruaj kėtė libėr. Studentė tė dashur, pėr shkrimin e kėtij libri shpenzova orė tė panjohura vetėm e vetėm qė ju tė mos humbni kohėn e ligjėratave me diktimin e njė libri tė shkruar nė gjuhėn e huaj."

  Lexoje njėherė tė gjithė librin, gjej gabimet dhe korrigjoi me termat qė po mėson nė shkollė. Kjo do na ndihmonte mė shumė se dy fjalė qė hedhin poshtė mundimin e tjetrit.
  Edi

 5. #5
  Citim Postuar mė parė nga edspace
  Qoska, gjithnjė qiqra nė hell kėrkon ti.
  Ja parathėnia e tij:
  "Dėshira e flaktė pėr pėrparimin arsimor tė popullit mė tė vjetėr nė Ballkan mė shtyu ta shkruaj kėtė libėr. Studentė tė dashur, pėr shkrimin e kėtij libri shpenzova orė tė panjohura vetėm e vetėm qė ju tė mos humbni kohėn e ligjėratave me diktimin e njė libri tė shkruar nė gjuhėn e huaj."
  Lexoje njėherė tė gjithė librin, gjej gabimet dhe korrigjoi me termat qė po mėson nė shkollė. Kjo do na ndihmonte mė shumė se dy fjalė qė hedhin poshtė mundimin e tjetrit.
  Edi,
  I po kėtij mendimi jam edhe unė.
  Kur nuk mundesh diēka mė tė mirė pėr tė bėrė mos kritiko pa nevojė ata qė sė paku e kanė bėrė.Nėse tė pėlqen e lexon,nėse jo atėherė merre njė tjetėr!?
  Prof.Ukshin Hoti - Filozofia politike e ēėshtjes shqiptare

 6. #6
  mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
  Anėtarėsuar
  17-05-2004
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  837
  o edo problemi qendron qe e para shqipja ka terma informatike por mbase nuk injeh ti dhe problemi eshte panvaresisht se ai ka harxhuar kohen e tij per te shkruar kete liber qe une as nuk e marr mundimin ta lexoj por mbasi te mbaroj sezonin mund ta korigjoj sepse lexova tek tuk nga nje paragraf dhe per mua eshte shqipe e pakuptueshme si te lexosh nje dokument te shkruar nga nje njeri me 8 klase shkolle, kjo e fundit nuk eshte per te ulur vlerat autorit, por besoj se nqs ai do te ishte aq i perkushtuar kesaj pune dhe meqe une se kam pare kete liber ne shqiperi do te thote dicka asnjeri se ka pe,qyer gjuhen me te cilen eshte shkruar.
  te perdoresh nje term vorbulla per termin "loop" mua me duket pak si shume jo tingelluese ne shqip.
  Persa i perket perkushtimit tim me forumin nuk kam kohe akoma per te kaluar oret duke shkruar programet per gara ketu ose per hkembim idesh.
  Dhe nga ty nuk e prisja o edspace qe te me ktheheshe ne kete menyre pasi ti duhet ta dish mire qe kritikat vetem te mira sjellin por une te pakten nuk bej te ndreshmin duke mos e thene fjalen e keqe per te mbrojtur nje dicka qe nuk eshte e sakte por eshte.
  Nejse po te jap ath vepren time te pare ne fund te marsit max redaktimin e ketij libri duke u keshilluar dhe me pedagoge tevjeterqe e njohin mire shqipen dhe termat e saj informatike,
  se gjersa ju beni reklame nje korigjuesi te gjuhes shqipe ne nje teme ne forum ne temen tjeter thoni qe shqipja nuk ka terma per informatike kontrolloni veten dhe mesoni shqipen dhe mos mu kundervini mua, shpresoj qe kur ta mbaroj redaktimin e ketij libri dso te mesoni dhe termat informatike me rastin dhe te ndihmoni ata qe harxhojne kohen duke perkhyer programe ose libra ne nje shqipe jo te sakte dhe te pa bazuar ne nje fjalor.
  P.S. Ekzistohjne dhe tre fjalore per terma informatike dhe teknike ne shqiperi te miratuar ng a akademia po te kerkosh gjen i thone kesaj pune

 7. #7
  Open your mind now! Maska e besart
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Mosha
  37
  Postime
  480
  Qoska me duhet te te them diqka, Edi kishte plotėsisht tė drejtė nė kritiken qe tė bėri ty.

  Mbaje mend njė gjė, "Nėse kritikon dikend pėr diqka,(nė kėtė rast autorin pėr librin dhe shqipen e tij), atėherė ti duhet tė jesh perfekt nė atė lėmi, nė atė drejtim".

  Pra mė ler te te pyes a ke botuar ti ndonjėherė ndonjė libėr, qoftė edhe mė 20 faqe, nėse po atėherė na trego tė shofim se a je ti i pėrkryer nė tė shkruarit e gjuhės shqpe, sepse me sa po e shoh nė shkrimet e tua nuk je edhe aq i pėrkryer.

  Nuk kam asgjė kunder teje personalisht, nė tė vertetė tė respektoj ty dhe tė gjithė anėtaret e tjerė tė forumit, por me duhet te te them se nuk e pėrkrahu mendimin tuaj.

  Pavarėsisht tė gjithave mua me vjen mirė qė mė nė fund kemi njė liber nė gjuhen shqipe pėr gjuhen programuese C++, te cilin mund ta merrni falas nga interneti.
  Ligji i aksionit dhe reaksionit ėshtė universal. Keni kujdes!

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Edi, flm. qe e ke sjelle ne forum kete liber. Megjithese ka libra sa te dush ne anglisht them se do jete i rendesishem edhe per te mesu terminologjine ne shqip, me e pakta.

 9. #9
  Student
  Anėtarėsuar
  16-04-2004
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  36
  Postime
  35
  Libri nuk ishte i keq. Po per ata qe dine anglisht aman, do ishte me mire te shikojne ndonje liber tjeter. Por megjithate ishte i volitshem.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Gepardi
  Anėtarėsuar
  30-10-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  36
  Postime
  169
  Per Qoska:

  Nqs do te lexosh parathenien e librit autori i evidenton vete gabimet gjuhesore qė hasen nė libėr. Po ta lexosh do vėsh re se aty ėshtė pėrgjigjia e kritikave qe ngre ti.

  As mua me thėnė tė drejtėn nuk mė tingėllon bukur vorbulla (cikli e njohim ne) apo fajll(skedar), kompajllim, dizajnim etj, por unė dhe ti nuk jemi gjuhėtar. Ne duhet ta shikojmė librin nga ana informatike, pra sa i pėrmbush ai qėllimet e tij (Mėsimin e C dhe C++).

 11. #11
  Analog Brain Maska e josif
  Anėtarėsuar
  26-02-2004
  Vendndodhja
  madagaskar
  Postime
  245
  Une mendoj se shkenca e Informatikes duhet te njehsohet nen nje gjuhe te perbashket.
  Pak rendesi ka nese eshte gjuhe algoritmike, informale, kinezce apo tjeter lloj. Per momentin gjuhe me e pershtatshme me duket Anglishtja per arsye qe i dine te gjithe.
  Nuk ka nevoje te jemi me katolike se papa!

  Persa i perket librit e pershendes autorin nga ana e zhvillimit te karrieres se tij, por nese do te doja te mesoja C/C++ do te preferoja dicka me profesionale.
  He walks among us, but He is not one of us ...

 12. #12
  www.Alb-IT.com Maska e ylber1998
  Anėtarėsuar
  24-10-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Mosha
  34
  Postime
  253
  ky liber mendoj qe eshte i mir e sidomos per fillestaret,e po ashtu edhe per ata qe nuk edin anglishten,hapat e par mund ti marrin ketu e me pastaj mund te lexojn anglisht,ky ishte mendimi im pershendetje

 13. #13
  Une jam shtudent ne Tetove dhe studioj shkencat kompjuterike, vetem doja qe te falenderoj ata qe kane sjelle kete liber ne forum dhe lirish mund te them se ky eshte nje liber shume adekuat per ate qe mua personalisht me duhet qe te mesoj, ndoshta sepse nuk kam probleme me anglishten por nga ata libra qe kam une per C++ te cilet jane nga autore te huaj dhe nuk kuptohen, ky per mua eshte i qarte sikur ABETARJA te cilen e kemi mesuar te gjithe ne.
  edhe nje here falemnderit shume, ketu tek ne nuk ka ndonje pike shitjeje ku do te mund ta bleja kete liber se per ndryshe do e bleja menjehere.

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  Me vjen mire qe edhe ne shqiperi ka filluar te botohen libra shqip per c/c++ etj.
  Uroj autorit suksese.

  Une e shkarkova se te them te drejten me c++ nuk jam marre fare dhe meqe eshte ne shqip mbase me mbushet mendja ta lexoj.

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  I hodha nje sy permledhjes dhe nuk me duk se ishte e keqe , perkundrazi ishte shume e mire, pastaj per termat nuk mund te themi se kemi ne shqip prandaj kritikat mbi kete nuk mund te behen.

  Mua mu duk i plote dhe sa per komentimin e qoskes ,qe tha se nuk ka lidhje me temat qe zhvilloni ne shkolle, do te thjoja se asnje liber java,c,c++,php,asm etj etj nuk ka lidhje me programin e shkolles sepse nese thuhet se ai liber eshte per c/c++ do te thote se permban mesime mbi gjuhen e programimit perkatese dhe eshte ajo qe duhet te kete.
  Mos ngaterro shkencen informatike me gjuhet e programimit qe jane thjesht vegla per zbatim.
  Prandaj duke qene se qellimi i librit eshte mesimdhenia e C/C++ Permbajtja e tij eshte mese e plote.

  Kam lexuar edhe libra italisht mbi java,c,etj dhe sejcili prej tyre permante aq sa duhej vetem ne lidhje me gjuhen dhe asgje me teper (dhe ishin libra te mire).

  Ashtu si autori shume te tjere te zote duhet te fillojne te japin kontributin e tyre per zgjerimin e letersise informatike ne shqip, se fundja nuk duhet te dish anglisht per te qene nje inxhinier i zoti.

  edhe nje here urime autorit.

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e B|nDu
  Anėtarėsuar
  27-10-2005
  Vendndodhja
  Atje ku sta pret menja
  Mosha
  35
  Postime
  22
  ej cuna a mund te ma thone njeri se ku mund ta shkarkoj kete liber nqs mundet gjithmon do me interesonte shume te mesoja programim pasi e kam me qef me vaszhdu shkollen per programues nuk pretendoj te mesoj po te pakten ti hedh nje sy per te pare nese mundem.Shume veta me kane thene qe c dhe c++ mund ti mesohs dhe pa mesues

 17. #17
  [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
  Anėtarėsuar
  28-01-2003
  Vendndodhja
  New York City Haven on Earth
  Mosha
  42
  Postime
  2,679
  Linkun e ke ne faqen e pare te kesaj teme !

  Eshte me blu duhet ta dallosh kollaj :

  Libri: Programimi nė C dhe C++ (6 MB)
  Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
  N. H. Schwarzkopf

 18. #18
  -=- HoNeY -=- Maska e honeyy
  Anėtarėsuar
  28-02-2006
  Postime
  10
  Edo ...

  Nuk kam pas mundesi me u qas ne forumin shqiptar, tani e pashe kete teme dhe kisha pas deshir me e dit pse tani nuk mundem ta shkarkoj librin per programim.

  Me informo diqka nese ke mundesi.
  Citim Postuar mė parė nga edspace
  Pas shumė kėrkesash, na ėshtė dhėnė mundėsia qė t'u sjellim nė forum librin Programimi nė C dhe C++ nga autori Salih Mripa, ing. i dipl.

  Librin e kemi sjellė nė forum pėr ata persona qė kanė dėshirė tė mėsojnė pėr informatikėn, por nuk kanė mundėsi t'i blejnė librat nė Shqipėri. Printimi i librit ėshtė i ndaluar dhe nqs ju vjen nė ndihmė, kontaktoni autorin ose shtėpinė botuese Phoenix pėr pikat e shitjes.

  Librin mund ta lexoni nė formatin PDF me programin Acrobat/Adobe Reader, versionin 5.0 e lart. Pėr ta ruajtur librin nė kompjuter, klikoni me butonin e djathtė dhe zgjidhni "save target as...".

  Falenderojmė z. Salih Mripa pėr kėtė libėr dhe shpresojmė se do ju vijė nė ndihmė.

  Libri: Programimi nė C dhe C++ (6 MB)


  Foto: Salih Mripa ing. i dipl.
  HoNeY

 19. #19
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Anėtarėsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  39
  Postime
  2,573
  Hodha njė kopje tė librit tek Rapidshare. Lexo mė lart.
  Edi

 20. #20
  -=- HoNeY -=- Maska e honeyy
  Anėtarėsuar
  28-02-2006
  Postime
  10
  Ok tani vetem e shkarkova.

  Flm shume,
  Citim Postuar mė parė nga edspace
  Hodha njė kopje tė librit tek Rapidshare. Lexo mė lart.
  HoNeY

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. HTML: Gjuhė programimi apo jo?
  Nga eni_ nė forumin Arti i programimit
  Pėrgjigje: 37
  Postimi i Fundit: 13-01-2008, 21:33
 2. Kėrkoj programe programimi, falas.
  Nga life_blue_body nė forumin Arti i programimit
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 17-03-2006, 13:25
 3. Programimi i Barcode me Pl/Sql
  Nga Miremengjes nė forumin Arti i programimit
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 01-04-2005, 15:59
 4. Programimi ne Assembly
  Nga reni00 nė forumin Arti i programimit
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 17-02-2005, 12:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •