Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
 1. #1
  ...gjenķ... Maska e mad
  Anėtarėsuar
  18-03-2004
  Vendndodhja
  Prage [EU]
  Postime
  1,321

  Arrow [shtrydhje-truri]...Edhe me i veshtire se quizi i Ajnshtajnit...

  ja edhe nje tjeter "gje-e-gjeze", qe do ju turbulloje pakez...

  Keni 12 monedha 10 lekeshe. Njera prej tyre eshte "e keqe", dhe eshte ose me e rende ose me e lehte se te tjerat - nuk e dini. Keni edhe nje peshore balancuese - asnje monedhe nuk do peshohet; peshorja ka vetem 2 pjata qe do balancohen ose jo; sipas monedhave qe ju vendosni ne secilen pjate.

  Problemi : Vetem me 3 peshime ose balancime, mund te gjeni cila prej tyre eshte "e keqja" - dhe gjithashtu do doja te me thoni nese eshte me e lehte ose me e rende.


  me thoni nese keni ndonje pyetje!

  {^_^}
  ::|maDes!gn © 2009|::

 2. #2
  gone Maska e helene
  Anėtarėsuar
  26-02-2003
  Vendndodhja
  shume larg
  Postime
  913
  ēfare do te thote : asnje monedhe nuk do te peshohet? do te thuash TEKE?

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Postime
  2,659
  Ok, i ndajme ne 2 grupe me nga 6. Ate 6-ce qe eshte me e rende e ndajme ne 2 treshe dhe i peshojme prape. Nga treshja me e rende zgjedhim 2. Ne rast se me e renda eshte nje nga keto te dyja, e gjetem. Ne rast se keto te dyja jane te barabarta, atehere ajo qe lame vec eshte me e renda. Puna eshte se kete mund ta kishim bere edhe per te gjetur me te lehten. Ketu ngaterrohem une.

 4. #4
  ...gjenķ... Maska e mad
  Anėtarėsuar
  18-03-2004
  Vendndodhja
  Prage [EU]
  Postime
  1,321
  per helenen: do te thote se nuk ka gure peshash, nuk mund te dihet pesha e seciles prej monedhave. behet vetem balancimi midis tyre (ne grupe ose tek-e-tek)

  per D&G: nuk eshte e thene se monedha duhet te jete me e rende ose me e lehte, duhet te tregosh ti te gjitha versionet e mundshme. ndarja ne 2 grupe ne fillim, te con ne nevojen per te perdorur te pakten 4 balancime(peshime) per te gjetur monedhen, sepse duhet te gjesh nese eshte me e rende apo me e lehte, dhe per kete te duhet nje extra-peshim. (ndoshta e gjen edhe me 3, por eshte me probabilitet me te vogel se 1)

  gjithsesi, duke filluar qe nga peshimi i pare, nuk mund te percaktohet nese monedha eshte me e rende duke qene ne grupin qe peshon me shume, ose eshte me e lehte duke qene ene grupin qe peshon me pak. apo jo!?

  eshte pak me e nderlikuar, duke analizuar hap pa hapi (peshim pas peshimi) te gjitha opsionet e mundshme qe te dalin para.

  {^_^}
  ::|maDes!gn © 2009|::

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  per mad,

  Kjo eshte nje nga ato pyetje qe ta zgjidhesh duhet shume pune. Eshte nje nga ato qe jam marre edhe me pare. Kam ne dore dy zgjidhje (jo te mijat) te kesaj pyetjeje. S'po i sjell se nuk ia vlen.
  mad, duhet te jesh me realist. Nuk ehste peytje per ne forum kjo. S'ma ha mendja se do merret njeri me kete pyetje e ta gjeje.

  Une s'po i sjell pergjigjet, pres ti sjellesh ti. Per mendimin tim kot sa vonohesh. Asgje nuk do ndryshoje. Nuk e zgjidh njeri kete.

 6. #6
  ...gjenķ... Maska e mad
  Anėtarėsuar
  18-03-2004
  Vendndodhja
  Prage [EU]
  Postime
  1,321
  nuk e ke keq ti xeni...
  po thashe nese ndo1ri ka deshire te vrase pak trurin, se per politike edhe per debate ama sec i punon!

  gjithsesi, eshte e vertete qe ka me shume se 1 menyre per ta zgjidhur kete, ndaj po pate qef, postoji te dyja.

  {^_^}
  ::|maDes!gn © 2009|::

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Jane te dyja nga nje faqe dhe nuk jane ne shqip, mad. Ne fakt njera, qe eshte me e veshtire, mund te perdoret edhe per probleme te ngjashme me me shume se 12 monedha. Eshte thjeshte pertese, mad, me perkthy gjithe ate zgjidhje. Por e thashe qe nuk jane te mijat. Kjo e gjata, eshte zgjidhje e nje matematicieni.

  Gjithsesi, pyetja ishte e bukur. Eshte nder me te veshtirat qe kam pare ndonjehere...

  Gjeja me interesante ne kete probleme eshte se te gjithe e zgjidhin menjere.
  Kuptohet qe te mos e dish nese eshte e rende ose e lehte eshte e gjithe vshtiresia.

  Mirupafshim nepyetje me te lehta.

 8. #8
  ...gjenķ... Maska e mad
  Anėtarėsuar
  18-03-2004
  Vendndodhja
  Prage [EU]
  Postime
  1,321

  Arrow

  SEKSIONI 1
  1) Fillon grupimi i 12 monedhave ne 3 grupe nga 4

  2) Balancohen 2 grupe midis tyre. nese jane te barabarta, kalo direkt te SEKSIONI 2
  Nese nuk jane te njejta. Tani keni 4 monedha qe jane normale, te titulluar grupi C.
  Grupi me i rende emertohet A dhe me i lehti B.
  Per ta bere me te lehte per tu ndjekur, e kthej peshoren keshtu qe grupi me i rende te jete ne te djathte.

  Ana e majte: __ Ana e djathte:
  B = 4 _____ A = 4
  Jo ne peshore:
  C = 4


  3) Nga grupi B marr 2 monedha dhe i le menjane. Ato mund te jene normale, ose te kete nje monedhe te keqe.
  Pastaj i ve ato 2 qe ngelen nga grupi B ne krahun e djathte bashke me grupin A. Gjithsesi i shenoj ne menyre qe te di se ciit grup i perkasin.
  Pastaj marr 1 monedhe nga grupi A dhe e vendos ne krahun e majte, tashme bosh, bashke me gjithe grupin C.

  Ana e majte: __ Ana e djathte:
  A = 1 _____ A = 3
  C = 4 _____ B = 2

  Not on the scale:
  B = 2
  (C = 4)


  a) Ana e djathte ulet. Kjo do te thote se ne grupin A eshte nje monedhe e rende.
  goto 3.1

  b) peshorja balancohet. Monedha eshte me e lehte se te tjerat dhe eshte njera nga ato te dyja qe nxorret nga grupi B dhe nuk i peshuat.
  Shko te 3.2

  c) Ana e majte ulet poshte. Kjo do te thote qe ose monedha nga grupi A ne krahun e majte eshte me e rende,
  ose njera nga dy monedhat e grupit B ne krahun e djathte eshte me e lehte.
  Shko te 3.3

  3.1) Prej 3 monedhave ne grupin A te ngelura, zgjidhni 2 prej tyre dhe vendosini perballe njera tjetres ne peshore.
  a) Ana e majte ulet. Eshte monedha e rende.
  b) Ana e djathte ulet poshte. Eshte monedha e rende.
  c) Balancohen. Ajo qe nuk peshuat eshte monedha e rende.

  3.2) Peshoni 2 monedhat nga B perballe njea-tjetres.
  a) E majta ulet. Monedha ne te djathte eshte ajo e lehta.
  b) E djathta ulet. Monedha ne te majte eshte e lehta.

  3.3) Keni nje monedhe nga A qe mund te jete e rende ose normale. Keni 2 monedha nga B qe mund te jene te lehta ose normale. Peshoni 2 monedhat nga B perballe njera tjetres.
  a) E majta ulet. Monedha ne te djathte eshte ajo e lehta.
  b) E djathta ulet. Monedha ne te majte eshte ajo e lehta.
  c) Balancohen. Monedha qe nuk peshuat eshte ajo e renda.


  SEKSIONI 2
  Peshorja ne SEKSIONIN 1 balancohet. Keni 4 monedha prej te cilave njera ka defekt.
  4) Merrni 3 prej monedhave dhe vendosini ne anen e djathte. Pastaj merrni 3 monedha qe e dini qe jane normale dhe vendosini ne krahun e majte.

  a) Ana e majte ulet. Monedha eshte njera prej te trejave ne anen e djathte dhe eshte e lehte.
  Shko te 4.1

  b) Ana e djathte ulet. Monedha eshte njera prej te trejave ne anen e djathte dhe eshte e rende.
  Shko te 4.2

  c) Monedha eshte ajo qe nuk keni vene ne peshore. Nuk e dini nese eshte e rende ose e lehte.
  Shko te 4.3

  4.1) Merrni 2 prej 3 monedhave dhe peshojini.
  a) E majta ulet. Monedha e lehte eshte ajo ne te djathte.
  b) E djathta ulet. Monedha e lehte eshte ajo ne te majte.
  c) balancohen. Monedha e lehte eshte ajo qe nuk pershuat.


  4.2) Merrni 2 prej monedhave dhe peshojini.
  a) E majta ulet. Monedha e rende eshte ajo ne te majte.
  b) E djathta ulet. Monedha e rende eshte ajo ne te djathte.
  c) Balancohen. Monedha e rende eshte ajo qe nuk peshuat.

  4.3) Merrni monedhen, vendoseni ne te djathte. Merrni nje monedhe normale. Vendoseni ne te majte
  a) E majta ulet. Monedha juaj eshte me lehte.
  b) E djathta ulet. Monedha juaj eshte me e rende.  Dhe kjo ishte e gjitha! Falemnderit!
  ::|maDes!gn © 2009|::

 9. #9
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Duhet te kishe pritur edhe ca...per mendimin tim!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Hyllien : 24-01-2005 mė 13:11
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Citim Postuar mė parė nga SuiGeneris
  Duhet te kishe pritur edhe ca...per mendimin tim!

  ooops, une i sugjerova qe te sjelle pergjigjen...Na falni.

  Megjithate, ka edhe zgjidhje te tjera.

 11. #11
  ...gjenķ... Maska e mad
  Anėtarėsuar
  18-03-2004
  Vendndodhja
  Prage [EU]
  Postime
  1,321
  kerkoj falje SuiGeneris, shume e drejte ankesa.
  ka akoma te tilla mos u be merak!

  {^_^}
  ::|maDes!gn © 2009|::

Tema tė Ngjashme

 1. Gjeagjeza me e veshtire ne bote.
  Nga indrit.drini nė forumin Lojra dhe rebuse
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 07-05-2012, 09:58
 2. Kohe e veshtire.....
  Nga xhulia nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 24-05-2003, 06:46
 3. Interviste e ambasadorit amerikan ne Tirane
  Nga Shijaksi-London nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-12-2002, 10:46
 4. A eshte cdo gje e veshtire para se te behet e lehte??
  Nga ALBA nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 07-10-2002, 19:35
 5. Fjalet e shpirtit tim,ne nje dite te veshtire!!!!!!!!!!!
  Nga matilda nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 23-07-2002, 15:00

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •