Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1

  Burreli, qyteti me m shum viktima n 97

  marre nga gazeta SHEKULLI

  Burreli, qyteti me m shum viktima n 97


  Gjergj Marku

  Qyteti i Burrelit, statistikohet si vendi, ku pati vrasje t shumta, sidomos gjat vitit 1997-78 dhe n vazhdim. Vetm gjat periudhs 97-99 numrohen mbi 200 t vrar, kryesisht n mosh t re, 20-25 vje. Ksisoj u ngritn dhe lapidart prkujtimor, ku familjart onin nj tuf lule, cigare sipas zakonit a tjetr gj q i shenjonte menjher n syt e qytetarve, por duke dhn dhe nj shije t rnd vdekjeje. Nisur nga kjo, u pa m e udhs, q e gjith kjo histori t kujtohet si nj e shkuar e afrt e hidhur, q i ndodhi ktij qyteti, si e ka cilsuar ushtaraku Kol Ndreka, dal n pension, prmes nj botimi me kujtime Burreli, 800 dit pa shtet. Ditari i Kol Ndreks, ushtarakut n pension, sjell prjetime t vrteta, t ngarkuara me dhimbje dhe trishtim pr ato dit tragjike, q po kalonte Burreli q nga marsi i 97-s e m tej, pr afro 3 vite. Autori ka sjell, thuajse dit pas dite, at far ka par me sy e dgjuar me vesht e tij, n ato net tmerri n kt qytet, si askund n Shqipri. Pr tre vjet askush nuk po kujtohej se far po ndodhte n qytetin, q n bri t tij kishte dhe nj burg t siguris s lart, ku mbaheshin kriminelt m t rrezikshm t vendit dhe q u liruan sa hap e mbyll syt. Dhe armatosjen e par e bn pikrisht n Burrelin e militarizuar pr t vazhduar m tej aventurn npr Shqipri. N nj far mnyr 70- vjeari ka qen gazetari i heshtur, q e ka qmtuar faktin, ngjarjen, fenomenin dit pas dite. N ditarin e tij, Ndreka i sht shmangur puns s hetuesit apo gjykatsit, duke mos dhn emra t vrarsh apo vrassish. Vrasjet e panumrta, q dhe sot e ksaj dite, nuk kan autor(!), shpesh her t duken t pabesueshme, por shifrat jan kokfort. Nse Mati i dha lufts Nacional lirimtare 50 dshmor, por nuk u vra asnj fmij, n kto 800 dit t mendura, u bn kurban mbi 200 t vrar n lule t moshs. N kt luft absurde, shnohet vrasja e 30 fmijve. Disa t shkrir n tunelet e barutit, t tjerve iu b shtati cop e grim nga minat kundrtanke. Dhjetra t tjer ecin rrugve t shkatrruara t Burrelit, dikush pa duar, dikush pa kmb, e dikush pa sy Shnimet kan vazhduar deri n janar-mars 2001, kur intensiteti i vrasjeve kishte rn sadopak, por vijonte srish. M tej autori thot se nuk m bnte dora t shnoja m tepr, me shpresn se dika do t ndryshonte n jetn e ktij qyteti, ndrkoh q edhe ai si shum bashkqytetas t tij kishte br gati rrobat pr tu dyndur pr Tiran me gjith familje. Pr lexuesin n fund shnon T mos harrojm, duke sjell n vmendje shifrn e dhimbshme t humbjes s 200 jetve nga armt e zjarrit pas 97 n kt rreth. Mbi 1000 njerz t plagosur e t sakatuar, 45 mij arm t grabitura n garnizon, nj fatur dmi sipas Ministris s Mbrojtjes me nj vler 3 miliard e 200 milion lek t reja. Megjithat, tek sheh se jan ngritur biznese t reja, pallate, dyqane moderne, njerzit kan dal n rrug, autori thot se Mati, do ti kthehet krenaris s dikurshme. Jo thjesht si nj kureshtje, por pr t par far sjell paprgjegjshmria e nj politike dhe menduria kolektive, gazeta do t botoj dis copza t ktij ditari, t paeksploruara nga shtypi prgjat ktyre 6 viteve.

  Lapidar i Zhakut 13- vjear
  Nga trotuari i rrugs kryesore u hoq dhe lapidari q prkujtonte Zhakun 13- vjear. Ai ishte dhe viktima e par e asaj q ndodhi n mes marsin e vitit 97. .. Zhaku u vra n 13 mars, nj dit pas hapjes s depove dhe nj nate t gjat me krisma. N trotuarin para farmacis s qytetit, nj fmij rrinte ulur, duke mbllaitur nj cop buk t sapobler. Nj dor krimineli zbrazi mbi t pafajshmin e vogl nj karrikator t tr kallashnikovi. Si duket, qe thjesht prov shenje! Vrasja me buk n goj, thon gojdhnat e vjetra, sht shenj, q ndjell ardhjen e nj t zeze t madhe.

  Otranto e Qaf Shtams
  29 prill 1997. Pa filluar mir muzgu malet e Qaf Shtams u lkundn. Drejt tuneleve t municioneve, ku dilte tym, vrapuan banort e Selitz. far ndodhi? Kobi u morr vesh rreth ors 21.00, ku 23 djem e vajza t fshatit, u przhitn brenda n tunel. Ishin tunele prej 30 vitesh t mbushur me municione. Kishin ardhur q larg njerz t interesuar pr gzhojat, kontrabandist nga Durrsi, Dibra etj. Ata u binin borive t makinave pr t lajmruar n t hyr t fshatit se kush kishte gzhoja pr t shitur. Kjo pun kishte koh q vazhdonte, por at nat mjaftoi nj pakujdesi, nj akmak, qiri a shkrepse brenda n tunel, q t realizohej eksplozioni.

  Gjak n Ditn e Fmijve
  1 qershor 1997. Nj bomb e fuqishme tronditi pallatet n afrsi t stadiumit t qytetit. Qindra banor u mblodhn aty ku tymi e pluhurat ishin ngritur m lart se pallatet peskatshe. ǒt shihnin, dy fmij t coptuar dhe nj tjetr i plagosur rnd. Jan vrar moshatart e nipit tim, Besarti dhe Adisi. Nj nn mblidhte copat e t birit, pasi e njeh nga nj shenj rrobe, q i kishte mbetur. Si duron vall kjo zemr nne?!... Shum burra mbyllin syt pr t mos e par kt sken makabr. Kush e vrau kt dit-gzimi pr fmijt? Heshtje! ǒt bjm? Pijm lott tona

  Tre t vrar n nj or
  Qershor 1997. Rreth ors 9 t mngjesit, disa breshri automatiku, bn q n pak minuta qyteti t boshatiset i tri. Si u msua m von, ky paska qen nj atentat i vrtet, q brenda pak minutash mori tri jet njerzish, duke e lar n gjak qytetin ton pr t gjashtn her q nga 12 marsi. Drejtsia ka m se 15 dit q nuk funksionon. Prokurort, hetuesit e gjykatsit luajn bilardo me dyer t mbyllura n mes t dits. Them se ata e marrin vesh t fundit se kush u vra a u plagos n qytet. Asnj raport e kqyrje vendi nuk bhet. Vrasje pa autor, me siguri npr dosje!...
  N nj pellg gjaku, gomari me t zotin

  Fshatari shkon n pyll pr t ngarkuar gomarin me dru. Para i del i riu me kallashnikov dhe i thrret:
  Zbrit nga gomari, ta provoj, a e shpon plumbi! Pronari i kafshs kt fjal t bashkfshatarit t tij e merr pr shaka dhe nuk zbret. Por trimoshi nuk e prsrit m tej llafin, i drejton grykn e vdekjes dhe knaqet kur sheh se si prpliteshin t mbytur n gjak i zoti s bashku me gomarin, njeriu me kafshn


  Kufomat e nats

  Ulurima e nj njeriu n oborrin e pallateve afr gjimnazit t qytetit, bri q njerzit t dilnin n dritare. Afr nj shtpie prdhese ishte gjetur kufoma e nj djali adoleshent, brenda pak minutash u mblodhn shum njerz. Dikush tha se sht gjetur dhe nj kufom tjetr n cep t stadiumit t qytetit. Kufoma q kan mbetur tr nats jasht, pa njeri t gjall afr. Kufoma q u marrin er qent endacak t nats

  Atentati i shtat

  26 tetor 1997. N qendr t qytetit, midis qindra njerzve, q ecnin secili n punn e tij, u b atentati i shtat i prgjakshm. N afrsi vetm pak metra larg nga njri tjetri, u vran dy njerz. Prse?! Na jan lodhur nervat me kto vrasje. Gojdhna e vrasjes s fmijs me buk n goj, po del n t vrtet. Ajo po ndjell vdekje e vdekje

  Urime t prlotura
  Sonte sht nata e 31 dhjetorit 1997. Dy qytete duken pran e pran njri-tjetrit. Qyteti i t gjallve, q ka pjesrisht drita dhe qyteti i t vdekurve, q vezullon sikur aty t ishte ulur nj cop qiell me yje t dendur. Mijra qirinj ajn tisin e ksaj nate pus. Aty ku jan varret e fmijve t vrar, jan ndezur m shum qirinj. Jan vn aty karamele dhe lodra

  Vrasja pr loj e shokut
  2 janar 1998. Pas nj nate me krisma t Vitit t Ri, dy djelmosha kan dal pr t luajtur s bashku. Njri prej tyre zbraz karrikatorin e automatikut n shesh t qytetit, dhe duke menduar se ishte shkrehur i tri, ia drejton shokut pr shaka. Por fisheku i fundit ishte ruajtur nga karrikatorja e zez, q solli vdekjen e 22- vjearit. Kjo vrasje e sotme shnon dhe murann e tet t gjakut n qytet.

  Bombardimi i rnd
  22 janar 1998. Nj bombardim i rnd i uditshm vazhdoi sot pr dy or mbi qytet dhe fshatrat e lugins s Matit. Disa predha t artileris s rnd, q ishin vn n ruajtje n ofiinn e ish-repartit t Suit, u kishin vn zjarrin, dhe po shprthenin regullisht gjithandej. Fal fatit q nuk ishte nj e shtn n shenj, se do t rrafshohej qyteti. Banort ishin strehuar npr tunelet e Enverit

  Shprngulja e madhe
  Lajmrimet kan mbushur gjithandej vitrinat pr shitjen e shtpive, edhe mimet jan ulur. Shum familje, prfshir dhe deputetin m t ri t zons, jan shprngulur drejt Tirans a Durrsit. Qyteti po braktiset. Vet qyteti sht zhveshur nga lulet e pemt, trotuaret, lulishtet po zhbhen

  M e bukura e Shqipris

  N prag t 1 vjetorit t marsit t zi, juria e Mis Shqipris kurorzon si Mbretresh t Bukuris Shqiptare, vajzn nga Mati, Eldona Elezi. Bukuroshja matjane u tregua e denj pr Kurorn e Bukuris. Shtati i saj si selvi i pati lezet, edhe fjala e thjesht, krenaria e natyrshme. Lajmi u prshndet edhe ksaj radhe me qindra zbrasje armsh. Qofshin t shtnat e fundit. Por nuk besoj. M kujtohet Zhaku i vrar me bukn n goj!...

  Varri i s panjohurs

  2 prill 1998. Diku sipr fshatit Komsi u gjet rastsisht kufoma e nj vajze t masakruar deri n shkalln e pamundsis s identifikimit. Qeni i dhive e gjeti at. sht rasti i par i nj lloji t till vrasjeje n kt zon.
  Ku do t jet rrmbyer e pafatja vajz? A do t ket prindr? Kush e masakroi? Shkova t nesrmen bashk me dy shok tek varri i t panjohurs. U uditm! Gjat nats, dikush fshehurazi kishte vn lule, shum lule. Them se dikush e ka njohur at vajz, por nuk ka guxuar t flas

  Letr Qeveris

  14 maj 1998. Dy dit m par prej Burrelit drejt Tirans sht nisur nj letr pr Presidentin, Kryeministrin dhe Ministrin e Rendit. E kan drguar at veterant. Kaluan 14 muaj e n kt qytet nuk sht vn rendi e qetsia, shkruhet atje. Jan br 20 vrasje n qytet dhe 57 plagosje. Asnj nat e dit nuk ka kaluar pa krisma. Kriminelt sundojn qytetin n sy t policis. Ju lutemi, kushtojuni Burrelit, ai po zhbhet.

  Pranoj varrin dhe kurr n duart tuaja!...

  sht 17 maj 1998. N portn e nj familjeje troket nj dor. Dit m par familjes i ishte krkuar t paguante pr cubat e nats, prndryshe do ti merrej vajza. Ata nuk kishin gjetur dot zgjidhje, dhe kishin krkuan t lajmronin djemt n emigracion, por vajza kishte ndrhyr duke thn se do ta zgjidhte vet kt gj, q t mos i shpinte vllezrit n gjak.Hapeni se e shqyem dern, dgjoheshin zrat!. Vajza rrotulloi elsin e ports. Pes maska-ujqr rrinin n der t gatshm. M doni mua, foli vajza e prflakur n fytyr?! Ja ku jam. Hyj n varr e n duart e tuaja nuk bie! Kapobanda pa se nn mngn e vajzs qndronte nj granat gati pr t plasur. Ikn duar bosh. Nj legjende nusesh shqiptare. Mbase, q n lashtsi.

  Vrasja e ruajtsve t rendit

  20 maj 1998. Mbrm rreth ors 21:00, n vendin e quajtur Kthesa e Kongrazhdit, tre kilometra larg qytetit, u vran dy ruajts t rendit, Sabri Neli e Baftjar Hasani. Kronologjia zyrtare e ngjarjes flet pr at se dy efektivat kan shkuar n at or t von pr t percjellur nj shokun e tyre polic, dhe n kthim jan prballur me breshrite e kallashnikovve. Kt vrasje shtypi dhe opinioni e vlersojn si vepr gjakatare t dors s kontrabands s ferrokromit.

  U vra ai q shkulte vdekjet
  16 mars 1998. Kapiteni i par Flamur Radani, banor i Burrelit dhe efektiv xhenier, kishte dit q me nj grup oficersh dhe civilsh, punonte pr pastrimin e terreneve nga minat dhe predhat e paplasura t marsit 97. Prdit e m shum shkulte vdekjen q ndillej pr njerzit. Por nj dit qershori, ndodhi ajo q thuhet, xheniert vetm nj her gabojn. Nj prej minave e kishte rrmbyer n lulen e moshs.

  Atentat n mes njerzve
  Tetor 1998. Ishte ora 09.00. Dy djem t hipur mbi nj motoiklet kaluan mes qytetit. Askujt nuk i shkonte mendja se 200 qind metra m tej do t ngjiste gjma. Kaluan pak sekonda dhe breshrit e kallashnikovve bn q rrugt t boshatiseshin nga njerz t lebetitur. Kalimtart kishin vn re n qoshe t pallateve disa njerz me maska dhe i kishin pandehur pr njerz t rendit. Por sapo jan afruar djemt me motor, ata kan hapur zjarr mbi ta duke i masakruar. Vrassit kan shkuar n qejf t tyre dalngadal. Ka qen rastsi, q nuk u vran dhjetra t tjer n at atentat n mes qindra njerzve.

  Bingoja e prgjakur
  4 nntor 1998. Sot rreth ors 18.00 n bingon q ndodhet n mes t qytetit, aty ku kishte dhjetra njerz, ka hyr nj njeri me mask dhe kallash nn mngn e xhupit. Pasi ka vshtruar tr salln, i sht drejtuar nj msuesi, q kishte n tavolin biletn e fatit. Nuk i ka thn asnj fjal, por i ka zbrazur n gjoks disa plumba, q nuk e lan t merrte m frym. Gjaku i msuesit ka skuqur dyshemen. Njerzit jan zhdukur n panik, ndrsa vrassi ka dal qetsisht andej nga ka ardhur duke kaluar fare afr vendit ku rrinte nj polic i komisariatit, n kryqzimin kryesor.

  Maskat zgjerojn pushtimin
  22 dhjetor 1998. Maskat e kan zgjeruar ndjeshm zonn e pushtimit. Sot ato u bn m t guximshme e profesionale. 15 grabitje t bujshme jan kryer gjat ktyre 12 muajve. Grabitje n do segment t rrugs, n do or. Grabitje, plagosje, vrasje npr furgon e makina t tjera q kalojn n kt rrug.

  Pastrueset e qytetit gjejn nj kufom

  28 janar 1999. Sot n mengjes disa punonjse t pastrimit t qytetit, jan tmerruar kur kan gjetur n qoshe t rrugs nj kufom t rrzuar n rrz t murit t nj apartamenti. Krismat q u dgjuan mbrm e kishin bluar shtatin e tij. Kishin vrar rojen e dyqaneve, babain e tre fmijve, burrin e urt t lagjes, hallexhiun q pr bukn e fmijve ka qndruar net t tra pa gjum, pa ngrohtsin e vatrs familjare. sht e katrta vrasje n kt kryqzim.

  Letra e dyt
  30 janar 1999. Srish veterant i drejtohen autoriteteve m t larta shtetrore, duke u thn se Burreli po kalon 680 dit pa shtet. Jan vrar 40 persona, aksi Milot-Burrel sht br tmerri i kalimtarve, n qytet jan grabitur 20 banesa qytetarsh. Ktu gjithka kontrollohet nga bandat. Nuk zbulohet asnj autor krimi. Dyshohet se disa pjestar t efektivave blu, jan t lidhur me kriminelt dhe bandat. Lutemi, na ktheni shpresn e jets!...

  Nj plumb godet tre njerz

  6 shkurt 1999. Tek po vizitohesha n spital, dikush m rrfen pr nj grua, q ishte aty n radh pr vizit. Feridja vijon t rrfej vet: Isha n shkallt e hyrjes s apartamentit tim, bashk me djalin dhe vajzn. Ndodhesha pak m lart se fmijt. Krisn armt, ndieva nj plumb q m shpoi tej e tej kmbn. Po ai plumb godet djalin dhe vajzn. Ngeli n shtatin e ksaj t fundit, vajzs. Nna e plagosur harroi dhimbjen e saj dhe rroku n krah t dy fmijt pr ti drguar n spital.Tani q kan kaluar aq koh, ajo flet me respekt pr mjekt, q ua shptuan jetn. Nj plumb q ruhet si kujtim i kohs pa shtet

  Fmijt dhe granata

  13 shkurt 1999. Plasi nj granat n afrsi t stadiumit t futbollit. Banort aty afr doln prej pallateve dhe u suln drejt vendit t ngjarjes. ǒt shohin, 5 fmij t shtrir t mbytur n gjak. Ulrimat e tyre t rrnqethnin misht. sht dashur vite pr ti rigjeneruar edhe npr klinikat jasht vendit.

  marre nga gazeta SHEKULLI
  Ndryshuar pr her t fundit nga FLORIRI : 17-01-2005 m 09:04
  Il cuore matto che ti segue ancora
  E giorno e notte pensa solo a te

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  Tmerr..

  Do ishte mire te kemi kujtime nga ata qe i kan perjetuar Ditet e 97-tes.. dhe ne zona te tjera te vendit..

  Mos ardht kurre 97-ta..

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e SKAI
  Antarsuar
  04-04-2004
  Postime
  53
  Ngjarjet e 1997 jane njolla me e zeze ne historine e popullit ton. Ato qe ka shkruar autori jane me te vertet rrenqethse. Te mos harrojme se ne ato dy vjet ne gjithe Shqiperine u vrane me shume se 3000 vet ku ne vende te pare renditet Vlora me rreth 600 persona.
  Por ku jane pergjegjsit e ketyre trazirave?
  A eshte pergjigjur ndonje penalisht per pasojat e shkaktuara?
  Te mos denosh fajtoret qe mbajne mbi shpatulla shkatrrimine institucioneve dhe vrasjene ketyre njerzve eshte sikur ti denosh perse dyti keta te vrare me vdekje.

 4. #4
  wow ca po ndoll atje mer zot

  drejte lal se cfare ndodhi ne shqiperi ne 97 ishte skandaloze vetem ne elbasan
  ne lagjen time u vran mbi 49 veta dhe te gjith verdall lagjes pale andej nga lagjet e tjera dhe shumica jan vrar me pluma qorr dhe te gjith ato njerez qe kan bere kto gjera shumica e ktyre kan ikur jan arratisur mjere ato nena qe i iken femit te rinj
  te them te dua eshte pak te fal zemren e ke hak me mire te them te verteten, i yti do jem per jete, dashuria ime do te perfundoj kur deti te shteroj kur dielli te me ndricoj, kur mua ne varr te me mbulojn atehere jam e detyruar te harroj
  Ne syte e tu,heshtje kozmike,ne fytyren tende heshtje romantike,ne fjalet e tua as po as jo,me thua te lutem:"me do apo jo


  LoVe^-^BeBy

 5. #5
  Floriri ato qe ke sjelle ketu ta renqethin mishin.
  Sa shpejt harrojme se ku kemi qene.

Tema t Ngjashme

 1. Dardani apo Kosov
  Nga Statovci n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 167
  Postimi i Fundit: 15-06-2018, 11:31
 2. Foto nga PEJA
  Nga ILovePejaa n forumin Albumi fotografik
  Prgjigje: 100
  Postimi i Fundit: 09-05-2011, 15:20
 3. HISTORIA E QYTETEVE SHQIPTARE (edmondfieri)
  Nga Eni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 12-03-2008, 14:28
 4. Ilirt - diskutimi mbi ta
  Nga Leonard Alili n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 111
  Postimi i Fundit: 10-10-2006, 16:02
 5. Del nga dheu qyteti 2000-vjear i Adrianopolit
  Nga shoku_sar n forumin Arkeologji/antropologji
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 18-08-2003, 04:46

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •