Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
 1. #1
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849

  Teoria dhe praktika

  Marrur globalisht teoria dhe praktika janė gati dy sende tė skajshme.
  Mua mė mirė mė shkon teoria,dhe mė mungon veprimi apo praktikja.Ka ndonjė sqarim rreth kėsaj dhe a ndodh qė gjithmonė ai qė ėshtė i mirė nė teori tė gaboj nė praktikė apo jo?
  Po ju si jeni,jeni mė shumė nga teoria apo nga praktika?
  Ēfarė nė fakt mendoni pėr njėrėn apo tjetrėn? Cila ėshtė mė kryesore?
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 2. #2
  Creator Spiritus Maska e Dito
  Anėtarėsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahēen time
  Postime
  3,883
  Ne ndodhite e jetes time dikur mendoja se praktika eshte mesuesi me i mire! Por tashme krejt ndryshe mendoj. Per mua eshte teoria mema e praktikes qe ste le te gabosh dhe nuk shkakton rrjedhjet e rastit nga nje veprim i pa-menduar. Pra per mua keto jane te gershetuara bashke ku asnjera s`ben dot pa tjetren.

  Dito.

 3. #3
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  23-09-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  40
  Postime
  268
  Teoria dhe praktika

  Njehere e nje kohe ndodhi qe filozofe u mblodhen bashke , e diskutuan sa dhembe kish kali
  Njeri prej tyre pati paturpesine te propozonte ti hapnin gojen e thjesht te numeronin dhembet e tij!
  Kjo i kushtoi konsideraten qe koleget kishin per te . Si mundi ai te propozonte dicka kaq absurde. Ish mese e qarte qe dicka e tille smund te provonte asgje . Kalit mund ti kishin rene dhembet ..

  e keshtu teoricienet vazhduan te diskutojne se sa dhembe kish kali
  Ne nje fushe te humbur , ne nje cep te botes , akoma sot mund te degjosh biseden e tyre


  teoria s' eshte asgje pa praktiken . Ja pse studentet qe sapo mabrojne unin , gati gjithmone nuk jane punetoret me te mire ne fushen e tyre , edhe pse ata i kane konceptet teorike me te fresketa sesa koleget e tyre ...

  smund te them asgje per praktiken e tepruar , sepse une jam vetem 24 , e akoma se kam .
  Di qe me akumulimin e saj , vjen nje kohe qe njeriu gjendet para shume kontradiktave , pse?
  Sepese ai eshte i mbushur me koncepte dhe ide , te cilat pastaj ne praktike rezultojne si te pasakta ...

  Uffff , me vone me shume per kete , tani u lodha

 4. #4
  gjithmone e me larg
  Anėtarėsuar
  22-10-2004
  Vendndodhja
  tirana
  Mosha
  41
  Postime
  572
  Teoria ka ardhur vetem si pasoje e praktikes-pa te ajo nuk do mund te ekzitonte. vite me rradhe, shekuj me rradhe praktike kane arritur ne perfundime qe tani merren si teori. mendoj se nuk kemi pse mos shfrytezojme praktikat e te tjereve tashme te kthyera ne teori per te kuptuar me mire gjerat.
  cdo gje kalon, por sa e dhimbshme eshte ne momentin qe e perjeton

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  teoria dhe praktika jane si pema vete me gjethet e saj...

  veprimet tona jane gjethet te cilat ushqejne pemen, dmth teorine...por gjithsesi pa vete trungun e pemes gjethet nuk kane jete...

 6. #6
  Lady Kad Maska e gurl
  Anėtarėsuar
  29-10-2003
  Vendndodhja
  Pineal Gland
  Postime
  347
  Teoria eshte praktika ne kushte ideale, por duke ditur se idealja nuk egziston, teoria dhe praktika behen 2 gjera te ndryshme.

  Teoria bazehet ne fjalet 'nese asnje faktor nuk ndryshon, kjo eshte e vertete......'

 7. #7
  Preferoj praktiken. Jeta vetem me teori e pa praktiken eshte si trup i pajete. Gershetohen te dyja se bashku, por realja, njerezorja, vete jeta i perket pikerisht praktikes.
  Nuk jemi perfekt e rrjedhimisht kurrsesi ideale, ndaj s'mund te jetojme jeten vetem me klishe apo teori te thena nga dikush tjeter...qe tek e fundit jane thjesht frut i praktikes se tij...Teoria vjen free, praktika ka cmim e ne fund te fundit ia vlen sepse eshte vete "cmimi i jetes".

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e abnk
  Anėtarėsuar
  27-07-2004
  Vendndodhja
  Vendi i fundit i lire n'bote, USA
  Postime
  242
  Teoria asht hipoteze (hypothesis, assumption, suposition). Jam dakort qi gershetohen, por n'shume raste teoria asht luks qi nuk kena kohe per te. Shume prej nesh kena pase rastin me pa eksperta n'teori qi mbyten n'nji gote uje kur vjen te praktika.
  Defend the second amendment

 9. #9
  -==|ylli_forumit|==- Maska e ElMajico
  Anėtarėsuar
  11-07-2004
  Vendndodhja
  [Milano].Me Zemer Atje...Tek e Vjetra e Bukura [Shqiperi!!!]
  Mosha
  36
  Postime
  1,043
  nuk mund te ndahen nga njera tjetra....

  por megjithate une me shume jam praktik se sa teorik...(te pakten kshtu e gjykoj veten)

 10. #10
  Teorite e verteta duken ne praktike, ose filozofite e verteta duken vetem ne praktike.
  o me dy molle moj te godita
  o me vrave o te vrafte pika
  E nuk te rashe per te vrare

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-05-2004
  Mosha
  20
  Postime
  13
  Praktika pa teoriken do ishte nje lum gabimesh ne jete. Dhe gabimet jo perhere jane te ndreqshme dhe pa deme. Nje nderthurje e te dyjave eshte ideale. Por sigurisht edhe masa e caktuar ekulibruese. Ketu lind problemi. Ekulibrimi eshte relativ sipas rastit, ndaj ketu duhen bere llogarite mire. Dhe per dreq ketu ska formule
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Daphne : 08-01-2005 mė 17:59

Tema tė Ngjashme

 1. Dr. Ibrahim Rugova - Presidenti i parė i Republikės sė Kosovės
  Nga Albanino nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 2055
  Postimi i Fundit: 27-11-2014, 11:11
 2. Teoria Makiaveliste
  Nga beko nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 09-01-2007, 02:53
 3. Teoria e mekanizmit
  Nga Fiori nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-08-2006, 13:51
 4. As@n - Praktika Per Studentet!!! - Vere 2006
  Nga geodrome nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 03-07-2006, 09:59
 5. Teoria Dhe Praktika:)
  Nga labi nė forumin Humor shqiptar
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 10-08-2002, 03:41

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •