Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 35 prej 35
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-03-2005
    Postime
    359
    Indrit, mbase kam lexuar edhe krijimet tjera nga ty, te kam adresuar edhe fjale te mira per shprehjet tua, per ndjenjen qe gjendet ne poezit tua. Te pergezoj, dhe Zoti qoft me ju dhe gjithe ata qe meshirojne dhe u zgjatin doren per ndihme te tjereve.
    Suksese ne krijimtarine tuaj

  2. #22
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anėtarėsuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169

    Ohhhhh

    Ju faleminderit!

    Tani me befasuat serish me keto pershendetjet tuaja!
    Xhexho flm qe e solle edhe nje here temen ne faqen e pare, pasi andej ku ishte pothuaj nuk lexohej fare.
    Po ashtu falenderoj edhe veshtruesen, Aniselen dhe arjanin _KS qe lexuan tere keto strofa te gjata.
    Jeni vertete shume te mire.
    Me respekt Indriti.
    Injoranca nuk zhduket me top

  3. #23
    ~Alb-Digital~ Maska e viganv
    Anėtarėsuar
    27-12-2004
    Vendndodhja
    Prishtinė
    Postime
    1,771
    Urimet e mija Indriti vertete ishte shum e bukur

  4. #24
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    04-08-2003
    Postime
    2,152
    Indrit, po degjoja nje kenge te Irini Qirjakos dhe mendova se ishte e pershtatshme per kete teme. Edhe pse e dhimbshme, e bukur. Te gjithe e kemi nje nene Indrit.

    Kenga e nenes

    Udhe e larget me kishe marre
    Gjire e zemer me kishe tharre
    Neeeeeeeeeneeeeeeeee
    Moj e mjera nene

    Deti thelle i pa matur dhembshurie
    Sa me prite ato nate, ti e dije
    Neeeeeeeeeneeeeeeeee
    Moj e mjera nene

    Era vjen me thote dy fjale
    Ulerinte si e marre
    Neeeeeeeeeneeeeeeeee
    Moj e mjera nene

    Deti thelle i pa matur dhembshurie
    Sa me prite ato nate, ti e dije
    Neeeeeeeeeneeeeeeeee
    Moj e mjera nene

    Erdha te gjeta te gjalle
    Uuuuu late putha balle
    Neeeeeeeeeneeeeeeeee
    Moj e mjera nene

    Deti thelle i pa matur dhembshurie
    Sa me prite ato nate, ti e dije
    Neeeeeeeeene
    Moj e mjera nene

  5. #25
    Far away! Maska e Eraaa
    Anėtarėsuar
    02-02-2003
    Postime
    162

    Hi

    Me perlote dhe me ngryse diten e sotme ,prandaj me ke borxh kte dite dhe te tjerat ne vazhdim...
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Eraaa : 20-06-2005 mė 12:16
    Live your beliefs and you can turn the world around.

  6. #26
    e Shqipes Maska e Foleja_
    Anėtarėsuar
    04-08-2004
    Postime
    1,694
    INDRITI!
    Nuk e di si te te them te lumte per poezine, nuk eshte fjale e duhur se ate e shkroi dhembja e jo ti.Te te them te drejten pos teje ne kete rast pata lot per stolin tend, i kalbur nga lotet e tu, andaj kujdes se stoli nuk eshte me e lotet do te rrjedhin neper faqet e tua te brishta,dhe nuk ia vlen te kalbesh e rrezohesh per dike qe nuk di te dhuroj dashuri prindore!Nese ti nuk e ke shijuar ate dashuri ,femia yt do ta shijoj aq me teper, te jesh i sigurte!

  7. #27
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anėtarėsuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169

    Flm edhe nje here!

    viganv, te falemderoj per leximin.

    veshtruese, flm per angazhimin ne teme, vertete e dhimbshme edhe kenga.

    Eraaa, ndoshta do ta zevendesojme kete dite me poezi me te bukura

    Foleja_ flm per vleresimin por mesa shoh ka nje keqkuptim:

    Une nuk jam personazhi i kesaj poezie,pasi kjo poezi tund realitetin e atyre qe nuk i tundi dora e asaj qe i lindi, dhe jo vetem kaq por numri i tyre sa vjen e shtohet,askush nuk mendon per ta pervecse ne raste festash kur kompani te ndryshme behen "humane" tju dergojne ndonje bluze por ne realitet ato nuk bejne tjeter pervecse reklamimin e aktiviteteve te tyre.
    Jo vetem kaq por nje dite ato duhet te dalin ne jete, duhet te emancipohen ne shoqerine tone dhe ato askush nuk i meson pasi nuk e kane ndjere kurre dashurine prinderore, bukurine e ninulles se nenes, embelsine e perrallave te gjyshes, friken apo rtespekti9n ndaj babait...
    Me e rendesishmja per ta eshte ku do te shkojne pasi te dalin ne jete ?
    Sa per mua kam me te vertete nje nene shembullore qe me do dhe e dush shume.
    Ju pershendes
    Injoranca nuk zhduket me top

  8. #28
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anėtarėsuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Hej meqe jemi tek kjo poezi kisha deshire tju trogoj per nje liberth timin qe do dale seshpejti.
    jam munduar te mbledh disa poezi per Nenen dhe qe i kam titulluar :"Tetralogji per Nenen"
    Midis poezish edhe edhe kjo ketu.

    Po ju Sjell vetem perkushtimin e librit me poshte.
    Injoranca nuk zhduket me top

  9. #29
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anėtarėsuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Perkushtim!

    Mbaj mend qe kam qene nje femije i parehateshem qe ne femijeri dhe ishte zeri i nenes ai qe me sillte qetesi…
    Sa here degjoja zerin e saj, pushoja menjehere, megjithse nuk e kuptoja ē'po me thoshte.
    Naten, ishte ninulla e saj, si nje qortim i cili me kujtonte qe tashme duhet te flija, ndersa diten, ishte shikimi i saj ne sy qe me lajmeronte se kam bere dicka te pahijshme.
    Nderkohe, mbaj mend se ju thoja gjithmone prinderve te mi: Ju dua shume.
    Babait ja thoja sa here qe me ngrinte hopa, ndersa nenes, kur flija ja thoja ne vesh, me ze te ulet qe te mos e degjoje babai, pasi mendoja se po ta degjojnte do i mbetej hatri.
    Serish iu kujtoj prinderve te mi se i dua shume dhe vecanerisht nenes sime te shtrenjte se ciles ia dedikoj kete liberth te vogel.
    Ndoshta ishte dashuria e saj qe me pengoi ta perziej librin tim me te tjera poezi, ndaj vendosa qe ky te jete i teri per te…! Per ate qe me ushqeu me trupin e saj, qe me mbajti ne gji dhe me kendoi aq e aq ninulla per te cilat ndoshta kam mall edhe sot…
    Per ate qe me lindi dhe qe me thoshte shpesh: "Dita qe linde ti, ka qene me e lumtura e jetes sime". Per ate, qe sa isha i vogel me edukoi dhe me sherbeu kaq miresisht, dhe tani qe sa here vonohem jashte shtepise nuk shkon kurre te fleje pa u siguruar se une kam ardhur.
    Kete liber, nene, ta kushtoj ty dhe nuk dua te ta them me ne vesh, pasi tashme babait nuk i mbetet me hatri sepse edhe ai ne fjalen e tij te pare "Nene" ka thene.
    Faleminderit, nene e dashur, per gjithcka dhe me fal per te gjitha capkenlleqet e mija sa isha i vogel, nderkohe me fal edhe qe ne kete cast, nuk te ndodhem prane.
    Por ama dicka duhet ta dish, qe momentalisht jam i ulur ne zemren tende te bardhe…
    I vogelthi yt i vetem, Artani…!


    Redaktoi :Suzana Zisi
    Injoranca nuk zhduket me top

  10. #30
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-09-2004
    Postime
    2,389

    Shume Bukur!

    Perkushtim!

    Mbaj mend qe kam qene nje femije i parehateshem qe ne femijeri dhe ishte zeri i nenes ai qe me sillte qetesi…
    Sa here degjoja zerin e saj, pushoja menjehere, megjithse nuk e kuptoja ē'po me thoshte.
    Naten, ishte ninulla e saj, si nje qortim i cili me kujtonte qe tashme duhet te flija, ndersa diten, ishte shikimi i saj ne sy qe me lajmeronte se kam bere dicka te pahijshme.
    Nderkohe, mbaj mend se ju thoja gjithmone prinderve te mi: Ju dua shume.
    Babait ja thoja sa here qe me ngrinte hopa, ndersa nenes, kur flija ja thoja ne vesh, me ze te ulet qe te mos e degjoje babai, pasi mendoja se po ta degjojnte do i mbetej hatri.
    Serish iu kujtoj prinderve te mi se i dua shume dhe vecanerisht nenes sime te shtrenjte se ciles ia dedikoj kete liberth te vogel.
    Ndoshta ishte dashuria e saj qe me pengoi ta perziej librin tim me te tjera poezi, ndaj vendosa qe ky te jete i teri per te…! Per ate qe me ushqeu me trupin e saj, qe me mbajti ne gji dhe me kendoi aq e aq ninulla per te cilat ndoshta kam mall edhe sot…
    Per ate qe me lindi dhe qe me thoshte shpesh: "Dita qe linde ti, ka qene me e lumtura e jetes sime". Per ate, qe sa isha i vogel me edukoi dhe me sherbeu kaq miresisht, dhe tani qe sa here vonohem jashte shtepise nuk shkon kurre te fleje pa u siguruar se une kam ardhur.
    Kete liber, nene, ta kushtoj ty dhe nuk dua te ta them me ne vesh, pasi tashme babait nuk i mbetet me hatri sepse edhe ai ne fjalen e tij te pare "Nene" ka thene.
    Faleminderit, nene e dashur, per gjithcka dhe me fal per te gjitha capkenlleqet e mija sa isha i vogel, nderkohe me fal edhe qe ne kete cast, nuk te ndodhem prane.
    Por ama dicka duhet ta dish, qe momentalisht jam i ulur ne zemren tende te bardhe…
    I vogelthi yt i vetem, Artani…!
    INDRITI,

    Kam mendimin se edhe poezite e tjera jane po aq te bukura sa kjo ketu dhe perkushtimi i mesiperm. Te pergezoj qe ke vendosur t'i kushtosh nje liber te tere Nenes (duke mos harruar se sado qe te shkruaje nuk do mjaftonte), sepse me te vertete eshte Ajo qe i meson njeriut gjene me te rendesishme ne jete: dashurine. Te gjithe jemi "vepra" te nenave tona... Sado larg qe te jemi ato jane gjithmone prane, jane brenda nesh!!!

    Suksese!


    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga [xeni] : 22-06-2005 mė 15:41

  11. #31
    e Shqipes Maska e Foleja_
    Anėtarėsuar
    04-08-2004
    Postime
    1,694
    INDRITI !
    Kerkoj falje per keqkuptimin nga une ,por komplimentet jane ne kete rast te dyfishta pasi qe e ke ndjere aq thelle dhe e ke sjellur kete teme aq fuqishem sa vertet meriton cdo lavderate.Njekohesisht te pergezoj per librin, dhe shume suksese ne te ardhmen!

  12. #32
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anėtarėsuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Xeni dfhe foleja ju falenderoj per leximin edhe per vleresimin gjithashtu.
    Dashuria per nenen nuk demostrohet thjeshte me fjale vargje apo libra por ama ne pamundesi per te bere dicka me shume momentalisht zgjodha kete, dhe shpresoj qe me kete liber ti laj nenes time borxhin e nje ore, kur ajo ka fjetur me dore jashte ne dimrin e fohte per mua.
    Indriti
    Injoranca nuk zhduket me top

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e rabija
    Anėtarėsuar
    02-08-2006
    Postime
    126
    Tamam poezi e dal nga zemra!Me intereson endrit ta di nese eshte kjo nga jeta juaj personale apo veq nje poezi kushtuar jetimit !Vertete Allahu i shperblen durimtaret dhe qellim miret!E vertete qellim i mire eshte kur don gjithsesi ta takosh nenen pas braktisjes se saj!

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e [Elita]
    Anėtarėsuar
    15-02-2013
    Vendndodhja
    Larg!
    Postime
    454

    Pėr: Dua edhe une nje Nene.

    Dashurija pėr nėnėn

    Tregimi nė vijim ėshtė njė ngjarje e shkurtėr, mirėpo shumė tėrheqės dhe kuptimplotė. Mbetėm me shpresė se do t’u pėlqej shumė...Pas 21 vitesh martese, hasa ne njė dashuri te ēiltėr.

    Para disa kohesh, fillova te kaloj kohen me njė grua te ve qysh prej 19 vite. Gruaja ime ma parapriu me fjalėt e saja, duke thėnė: E di shumė mirė se sa e doni atė. Gruaja pėr te cilėn me kėshillonte shoqja ime te kaloj ēaste me te, ishte Nėna ime, e cila kishte mbetur e vejė qysh para 19 viteve. Punėt dhe obligimet e shumta si dhe 3 fėmijėt kishin bėrė qė nėnėn time ta vizitoj shumė rrallė. Njė ditė prej ditėsh, gjeta kohėn qė ta ftoj nėnėn time pėr darkė. Mora telefonin dhe e telefonova. Ishte bėrė vonė dhe Nėna u be merak kur ma dėgjoi zėrin, nuk e kishte zakon qė te flas me dikėn nė kohė te vona, dhe me pyeti: Si je biri im? Mirė jam Nėnė - iu pėrgjigja. Te telefonova nga koshienca pėr te kaluar disa ēaste me ju. Me pyeti: Vetėm ne te dy? U mendua pak dhe me tha: Me pėlqen propozimi yt... Ditėn e enjte, pasi mbarova orarin e punės, u nisa pėr nė shtėpinė ku banonte nėna ime. Ndihesha paksa i shqetėsuar...Kur arrita nė shtėpinė e nėnės, vėrejta se edhe ajo ishte paksa e merakosur dhe ishte duke pritur te dera e shtėpisė. Ishte veshur bukur dhe mu duk se kishte veshur fustanin e fundit qe ia kishte blerė babai im pak para se te vdiste. Duke buzėqeshur si njė engjėll me tha: Biri im, te gjithėve iu kam thėnė se sonte do te dalė me djalin tim, dhe qė te gjithė janė gėzuar, andaj te gjithė me padurim presin kthimin tim pėr t’ua sqaruar hollėsitė e kėtij takimi. Shkuam nė njė restaurant jo te zakonshėm, mirėpo i bukur dhe i qetė, nėna u mbėshtet nė krahun tim dhe dukej sikur te ishte njė zonje. Pasi u ulem, fillova ta lexoj listėn e gjellėrave, edhe pse Nėna nuk ishte nė gjendje te lexonte pėrveē shkronjave te mėdha. Gjėrsa po lexoja listėn e ushqimeve, Nėna me shikonte me njė buzėqeshje te gjerė, me dy buzėt e saja te ēara, me ndėrhyri, duke thėnė: “Kur ishe i vogėl, unė isha ajo qė lexoja pėr ju”, ndėrsa tani ka ardhur koha te ta kthej kėtė borxh dhe ja unė po lexoj sot pėr ty. Ēlodhu dhe pusho nėna ime – i thashė. Gjatė tėrė mbrėmjes biseduam dhe nuk kishte asgjė te rėndomtė, me pėrjashtim te nostalgjive dhe pėrditshmėrisė sonė. Qėndruam aq shumė sa qė koha ishte bėrė shumė vonė. Pasi qė u kthyem dhe arritėm te dera e shtėpisė, Nėna m’u drejtua me kėto fjalė: Kam dėshirė qė te dalim sėbashku pėrsėri, mirėpo me kusht qė unė tė paguaj? Ia putha dorėn dhe i thashė lamtumirė. Pas disa ditėsh, me erdhi lajmi se Nėna kishte ndėrruar jetė. Kishte vdekur nga sulmi ne zemėr.

    E tėrė kjo ndodhi pėr njė kohė shumė te shkurtėr qė unė asgjė nuk munda te bej pėr te. Kaluan ca ditė dhe nga posta me arriti njė letėr e dėrguar nga restauranti, nė te cilin kishim darkuar unė dhe Nėna ime. Nė tė kishin qenė disa fjali te shkruara nga dora e Nėnės sime: “Kam paguar faturėn para kohe, duke e ditur se nuk do te kem rastin te takohem me ty pėrsėri. Me rėndėsi ėshtė se bėra pagesėn pėr dy persona, pėr ju dhe gruan e juaj. Ju assesi nuk mund ta pėrshkruani vlerėn e asaj nate, nė te cilėn darkuam sėbashku. Te dua shumė biri im”. Nė kėtė moment, arrita te kuptoj domethėnien e fjalės “Dashuri” apo “Te Dua”.

    Nuk mund ta kuptosh domethėnien madhėshtore te kėsaj fjale derisa nga Dashuria juaj te mos vjelė mirėsi dhe bukuri edhe pala tjetėr ashtu siē beri Nėna ime. Asgjė nuk ka vlerė me shumė sesa Prindėrit, e nė veēanti Nėna. Dhuroja kohėn te cilėn ata e meritojnė...Duhet ditur se ky ėshtė obligim i Allahut dhe i Prindėrve, prandaj kėto gjėra nuk shtyhen. Me kėtė rast, me ra ndėrmend tregimi kur qe pyetur Abdullah ibėn Omeri: “Nena ime ėshtė e moshuar, nuk mund te lėvizė fare, dhe me duhet ta bart nė ēdo vend, madje edhe kur ta kryen nevojėn...nganjėherė nuk ka fuqi qė ta pėrmbanė veten keshtuqė, kryen nevojėn duke qenė nė duart apo shpinėn time...A mendon se unė e kam kryer obligimin ndaj saj? Ibėn Omeri u pėrgjigj: A ke harruar fėmijėrinė tėnde kur edhe ju vepronit kėshtu me Nėnėn tuaj?! Ju po i shėrbeni duke shpresuar vdekjen e saj, ndėrsa ajo iu shėrbente juve, me gjithė mundimet dhe lodhjet qė kishte duke shpresuar jetėn dhe lumturinė tuaj”. Vėrtet dallim i madh nė mes kėtyre dy qėndrimeve...
    Shpresojmė se porosia dhe mesazhi i kėsaj ngjarjeje do t’iu arrij edhe atyre te cilėt ende i kanė prindėrit gjallė!!!

    Pėrktheu nga gjuha arabe: Mr. Feim Dragusha

  15. #35
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anėtarėsuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty mė gjen, nėn hijen tėnde qė mė le amanet!Nėse tė duket qė kam humb,mė kerko atje ku fryn uragani i kohės,atje do mė gjeshė,duke tė kėrkua Ty!
    Postime
    7,750

    Pėr: Dua edhe une nje Nene.

    Unė nuk e di se si tė falėnderoj nėnėn time.

    Ajo mė mėsoi pėr tė falur.
    Ajo mė mėsoi durim.
    Ajo mė mėsoi pėr tė dėgjuar heshtjen dhe tė nxjerrė mėsime prej saj.
    Ajo mė mėsoi pėr tė folur nė heshtje. Por edhe pėr tė thėnė gjithēka me zė tė lartė dhe tė qartė s'e cfar mendoj.
    Ajo mė mėsoi s'i tė gatuaj.
    Ajo mė mėsoi tė lotoj si dhėnie e mbėshtetjes, edhe atėherė kur mė tė dashurit shkojn.
    Ajo ishte dhe ende ėshtė era e fortė nė kurrizin tim, nė cilėndo anė qė tė rrotullohem.
    Tė faleminderit, Mami.
    Rėndesia e njė personi nuk vlerėsohet nga hapėsira qė zė, por nga boshlleku qė le kur nuk ėshtė mė.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •