Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 36
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Anėtarėsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime

  Hasude quhet?

  Po hap teme te re ne menyre qe te marr vemendjen e duhur dhe sa me shume pergjigje :-) Masanej mund t'transferohet te kendi i embelsirave.

  Hasudeja! (mund te kete emra te ndryshme ne zona te ndryshme te Shqiperise). Mbaj mend qe behet me niseshte dhe me duket se kullohet ne vaj. Nese ndonjera/i ka ndonje recete, do ju lutesha (vertet lutesha) ta sillnit ketu. Si shperblim, sa here ta gatuaj do ju dergoj mu te dera e shtepise pako hasudesh te llangosura me vaj (bashke me postieret e inatosur) :-)

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e elbasan
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  75
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Kuqalashe, hasudja qė di unė nuk bėhet me vaj, por me gjalpė.
  Ja receta qė di unė:


  Tri lugė gjelle niseshte fėrgohen me njė lugė gjelle gjalpė. Pastaj i futet sheqer (dy, tre lugė sipas dėshirės) dhe mė nė fund njė gotė ujė i ngrohtė. Lihet nė zjarr tė fėrgohet mirė deri sa tė marrė njė ngjyrė tė artė dhe tė bėhet pak si me kokrriza.

  Unė e kam bėrė kėshtu si mė sipėr, po asnjėherė nuk mė ka dalė siē e bėn mami im.

  Shpresoj qė ty tė dali e mirė! Tė bėftė mirė Kuqalashe!!
  "Atdheu mbi gjithēka."
  Zogu I

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-07-2002
  Vendndodhja
  as vete se di ku jam, ka njeri te ma tregoje
  Postime
  92
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  eshte gjeja qe pelqej me shume nga ato qe me bente gjyshja

  une e di qe behet me vaj ,po nejse pak rendesi ka
  gjyshja i me e bente keshtu
  -hidhte vajin ne tenxhere (kujdes mos te nxehet shume)
  -ne nje tas perziej niseshte me uje dhe perzije derisa te behet mase kompakte
  -hidhe tek vaji dhe duhet te kesh durim "DERRI "ne te trazuar (pra trazojme teta trazojme) derisa masa te mbeshtillet rreth lugesdhe te behet njesh me te dhe te kete marre ngjure floriri
  -ne fund fare i hidhet sheqeri dhe perseri trazojme teta trazojme
  dhe TE BEFTE MIRE kuqalashe .....tani s`kam ca te te them me............
  Ti u duke ne jeten time
  si hijet e pikave te shiut
  Ti u zhduke nga jeta ime
  si hije e rrjedhshme me pike ne fillim
  S`eshte cudi qe ndonjehere
  te ndiejme dhe gabim
  .......................................

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Anėtarėsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Lexoj dhe me leshon goja leng. Tani e mbaj mend qe duhet trazuar shume. Sa here e gatuanin ne shtepi, me vinin mua ta trazoja si me e padobishmja qe jam nga anetaret e shtepise (ne fushen e gatimit). Te shoh c'do katranos kete fundjave :-)

  Faleminderit serish Elbasan dhe Gjithcka_Asgje.

  Kuqka!

  P.S. Per moderatoret/administratoret (s'e di ndryshimin): Kjo teme tani mund te transferohet te kendi i embelsirave. Flm!

 5. #5
  MODERATOR Maska e Letersia 76
  Anėtarėsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  OXFORD ENGLAND
  Mosha
  44
  Postime
  731
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Mbaroj per hasude embelsira ime e preferuar ok,kam nja tre vjet pa e provuar.

  bye!
  Prį, mallkue njaj bir Shqyptari,
  Qi ketė gjuhė tė Perendķs,
  Trashigim, qi na la i Pari,
  Trashigim s'i a lźn ai fmķs;
  Edhč atij i u thaftė, po, goja,
  Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore;
  Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja,
  Flet e t'veten lźn mbas dore.

  AT Gjergj Fishta

 6. #6
  labja Maska e klaudia
  Anėtarėsuar
  11-06-2002
  Vendndodhja
  usa
  Mosha
  38
  Postime
  66
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  kurse ne nga tepelena i themi hallv.
  labe jam labe keni gje ju?

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e elbasan
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  75
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nė Elbasan hallva dhe hasudja janė dy ėmbėlsira krejt tė ndryshme, si pėr nga shija, ashtu edhe nga ngjyra.
  "Atdheu mbi gjithēka."
  Zogu I

 8. #8
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime nė 94 postime
  Postuar mė parė nga klaudia
  kurse ne nga tepelena i themi hallv.

  Where does a thought go when it's forgotten?

 9. #9
  shane_Cl
  Anėtarėsuar
  04-07-2005
  Vendndodhja
  UK, Angli, Liverpool
  Mosha
  37
  Postime
  24
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  edhe ne korce keshtu eshte mi corazon
  klajdi

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Jonela_vl
  Anėtarėsuar
  27-02-2007
  Vendndodhja
  atje ku sme gjen dot ti...
  Postime
  40
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  kurse ktej nga vlora se di si i thon dhe se kam iden se cfare eshte hasudeja.
  eshte ndonje cik e mire?kot per kryozitet dua ta di

 11. #11
  shane_Cl
  Anėtarėsuar
  04-07-2005
  Vendndodhja
  UK, Angli, Liverpool
  Mosha
  37
  Postime
  24
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  eshte bombe fare jonela.
  mua ma gatuante gjyshja e mamit me mjeshteri, por qe kurk ka hikur ajo skisha provuar me se se dija si beheshe e as mimi se dinte edhe se eshte guzhinjere.
  por ketu ne forum i gjeta recetat dhe e provova.
  doli shume e mire, si ajo me vaj edhe ajo me gjalpe.
  por mua me pelqen me shume ajo me vaj, se ashtu ma bente nena, dhe gjithashtu eshte e bardhe ajo e vajit e me e lehte

  megjithate per keto recepite me siper kam nje verejtje, une e mbaj mend nenen ta gatuante fillimisht ne tenxhere, e me pas e shtrinte ne nje tepsi dhe e fuste ne fure..
  Une gjithmone e kam mare nga tepsia hasudene

  nese ndonjeri prej jush di me shume mos hezito te na sqaroni pakez ai
  pershendetje
  klajdi

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e ajzberg
  Anėtarėsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,224
  Faleminderit
  2
  16 falenderime nė 16 postime
  U cu nona ne mengjez
  Hasuden boni me kujdes
  O sa shum u gezush
  Kur tha nona ha sa t dush

  Thoni po deshet se nuk i kemi qejf embelsirat

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-03-2007
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  mua sme pelqen fare ,,,,blllahhhhhhhh

 14. #14
  knvb Maska e knvb
  Anėtarėsuar
  09-07-2004
  Vendndodhja
  ne memke te dheut
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Hasude eshte 1 emblesir e thjesht eshte mir te behet me gjalp se iku koha e xhaxhit qe e benin me vaj nga halli :P

  masa per te ber 1 asude eshte 1 liter uj 300gr niseshte 50gr gjalp 400/500 gr sheqer
  marim tenxheren e i hedhim 800ml uj hedhim sheqerin e gjalpin kte e vendosim ne zgjarr nderkoh me ato 200ml uj te tjera marim 1 en tjeter edhe hedhim niseshten edhe e trazojn sa niseshteja te tretet krejt, sapo tenxherja te nisi te mari val i hedhim niseshten e tretur,tashme eshte e ter puna qe duhet ber sapo niseshteja hidhet ne tenxhere uji nis te trashet e kjo do trazuar e vetem trazuar (kujdes duhet trazuar mir pasi fundi i tenxherez ze 1 mas e kjo se lejon qe te behet mir e te behet shpejt) mendoj qe per 5 min do vahzdoj trazimi edhe kjo do behet 1 mas,pasi asudeja u be ne tenxhere menjeher marim disa pjata e me nje lug gjelle e marim nga tenxherja edhe i vem ne pjata (vendosen ne pjata me 1 te mbushur lug gjelle kjo sherben edhe si mas edhe per ti ber si topa topa) vendosja ne disa pjata sherben per racione aq sa persona jeni ne shpi aq pjata beni pasi te ket mbaruar kjo gje mund te hidhni e pak kanell persiper
  Ju befte mir e rekomandohet te haet e ngroht dmth sa behet se po u ftoh i iken krejt shija


  Revani
  e njejta gje eshte edhe revania si asudeja vetem se kjo pasi eshte pjekur ne tenxhere piqet e ne furr

  per 1 tepsi shtepie (tepsi qe kan sobat) duhen 2 litra uj 500gr niseshte 100gr gjalp 1 kg sheqer
  gatimi behet marim pak gjalp edhe e hedhim tek tepsia tepsin e fusim ne furr, gatimi tjeter eshte e njejta procedur si asudeja edhe pasi kjo behet hidhet ne tepsi e hapet njejt ne ter tepsin,marim 1 tigan apo 1 en tjeter e hedhim 200gr sheqer kte e vem ne zgjarr e me nje lug e trazojm qe sheqeri te shkrij (behet sheqer i djegur) pasi sheqeri te ket shkrir krejt e hedhim ne tepsi pasi kjo gje u be e vendosim ne furr (tepsia vendoset ne pjesen e poshtme te furrit) edhe e pjekim me 200 grad per 15 minuta
  Ju befte mirr rrekomandohet te haet e ngroht

  Mos nguroni e pertoni ti beni se ktu me fjal duken shum te veshtira por ne realitet jan shum te thjeshta e te lehta

 15. #15
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime nė 94 postime
  ....por me vaj del me mire.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 16. #16
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  Cora , akoma ben hasude mi ? lol
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 17. #17
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime nė 94 postime
  Pink,
  Bakllava , kadaif, tiramisu etj etj, nuk ia vlen te besh me, se ka sa t'dush gjithandej. Por hasudeee...ku te gjesh ?! Do besh se s'ben. Plus qe e kam qejf , jo aq shume sa hallven ov kors . Edhe Brari e ka qejf hasuden. E di si thote ? Deri sa te kem fryme, hasuden mos ma ndani !

  Ohhhh ...mbarova tu qesh.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 18. #18
  jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
  Anėtarėsuar
  26-04-2005
  Postime
  1,640
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime
  si e bo mama jeme hasuden se bo njeri. i hudh ene kanell. i thash i dite tel mbo i kazon hasude ene ma co me post. se mos kontrollojn gjo kta hahahahahahaha
  no glove no love

 19. #19
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime nė 94 postime
  T'mos ishit kaq qefli sa dukeni ketu, ju kisha mbledh nje dite te gjitheve ketu tek shtepia ime, e kishim bo i kazon hallv edhe nji hasude ne backyard...por jua kam friken.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 20. #20
  jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
  Anėtarėsuar
  26-04-2005
  Postime
  1,640
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime
  kom harru me t'thon un ty. ke me mpas kojshi me i llaf ne i shtet hahahahaha. ene pak ene do zbres nflorida
  no glove no love

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •