Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 34
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Vendndodhja
  Qyteti i Lidhjes...me Lumbardhin mes per mes...
  Postime
  165
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Perkushtim per N...

  Mes vuajtejesh e dhembjesh tė takova
  Mes plagėsh, mes lotėve dhe shpresės gati tė vrarė
  Mes zėrash tė kėngės qė nuk i besova
  Mes klithjesh, nė kujtim tė dashurisė sė parė

  Tė takova tek po rrėzohej lulja e tharrė
  nė ikje tė blerimit nė ikje tė rrezes sė ngrohtė
  Tek po iknin nga vendlinja zogjėt shtegtar
  Tė takova nė bardhėsinė e borės sė ftohtė

  Tė takova pranė katėr krojeve nė Shatėrvan
  Mes etjesh qė vrasin pmėshirshėm me njė tė shtėnė
  Tė takova nė trup njeriu, ty qė nuk je njeri, ty qė je Zanė
  Ty qė ditėn je diell, ty qė natėn je hėnė

  Mes vuajtejesh e dhembjesh tė takova
  Mes plagėsh, mes lotėve dhe shpresės gati tė vrarė
  Mes zėrash tė kėngės qė nuk i besova
  Mes klithjesh, nė kujtim tė dashurisė sė parė
  !...

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Vendndodhja
  Qyteti i Lidhjes...me Lumbardhin mes per mes...
  Postime
  165
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Harruam jetėn, vrapin pas mbijetesės sė mallkuar
  E shqelmuam trupin, shpirtit i dhamė krihė tė fluturon
  Nė Shatėrvan pran katėr krojeve qė rrjedhin ujė tė bekuar
  Ia lidhėm nyjė ėndrrat tona stinės sė dashurisė sonė

  Tek po ia vrisnim tė gjithė ushtarėt pakuptimsisė
  U ngjitėm Marashit perpjetė nė pasditen e vonė
  E humbėm rrugėn, na preku magjia e dashurisė
  u zhdukėm pėrpjetė gurgullimės sė Lumit, pran kasolles sonė

  Pas yjeve morri krih nė fluturim dashuria
  Veē unė e ti me blerimin me lulet e zogjt nė njė kor
  U dehėn shpirtėrat, natyra, u deh edhe kaltėrsia
  Unė, Ti, blerimi, lulet e zogjtė nė njė kurorė


  Me bukurinė e tyre magjike lulet u bėnė kurorė
  Kurorė e dashurisė zogjtė - zėri i tyre dehės
  U ngjitėm nė ēast nė qiell dhe e prekėm kaltėrsinė me dorė
  tej pėr tej nėpėr shpirt na shpoi puhizė e lehtė tė verės

  Ne mbrėmbje ēmendet veriu nė mjedis tė stinės sė verės
  Tej pėr tej nėpėr qiell i shpartallon retė
  Pikat e ėmbla tė shiut na i parplas faqeve magji e erės
  Tė lagur ikim nė kasolle shpejt e shpejt
  !...

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Vendndodhja
  Qyteti i Lidhjes...me Lumbardhin mes per mes...
  Postime
  165
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Pėrreth shpirtit ke ngritur mburoja, po shndėrrohesh nė Muranė
  Duke luftuar me rrjedhėn e gjakut tėnd ik pėrtej vetvetes
  Ka kohė qė s'tė kam parė te katėr krojet nė Shatėrvan
  I bėnė lak rrugės frikėsohesh nga ndjenjat e ik ngushticave tė jetės

  E krojet rrjedhin, uji derdhet nė Lumbardh e ai vijon tė rrjedhė tatėpjetė
  Nuk e bėmė botėn tė kėtillė as unė as ti, prandaj se ndėrrojmė dot
  Po rrjedhim edhe unė edhe ti, si ujė kroji tatėpjetė nėpėr jetė
  Prandaj eja te Shatėrvani tė pres, mos e humb kohėn kot


  Eja tė pres te Shatėrvani, me shpirtin, me ndjenjat lakuriq tė pres tė vish ti
  ...dhe unė e ti, i shtohemi dy kroje Shatėrvanit...dhe...le tė rrjedhė nga ne dashuri
  !...

 4. #4
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Faleminderit
  0
  32 falenderime nė 32 postime
  "romantic"

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Vendndodhja
  Qyteti i Lidhjes...me Lumbardhin mes per mes...
  Postime
  165
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Per Shatervanin thua te ka marre malli
  qe e bart me vete ne trup ne brendesi
  " Ujin e Shatervanit e marte djalli
  S'rri dot pa te nje here kush e pi"
  !...

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Vendndodhja
  Qyteti i Lidhjes...me Lumbardhin mes per mes...
  Postime
  165
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Dita mbaron me emrin tėnd
  emrin tėnd e ka secili agim
  trupi me djeg shpirti mė dhemb
  kanė dhembje shpirti dhe trupi im

  si aureol mbi kokė m'rri takimi i verės
  sa shumė mė dhemb largėsia oj mike
  ėshtė ēmendur shpirti besoni o njerėz
  dhe nga trupi o shpirt nga trupi ti ike

  Plaga kullon ngapak ēdo ditė
  ka kohė une jetoj pa shpirt
  s'kam ēka i bėjė trupit tjetėr
  me ujė shatėrvani e flladit'
  !...

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Vendndodhja
  Qyteti i Lidhjes...me Lumbardhin mes per mes...
  Postime
  165
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Nė trazim ndjenjash tek mori dallgė vala
  E tradhėtova hapsirėn pėr tė pėrfituar nė kohė
  E lidha me fashė, rrjedhjen e plagės e ndala
  I thirra nė ndihmė retė qė dielli tė mos na shohė


  .................................................. .........................
  .................................................. .........................
  .................................................. .........................
  .................................................. .........................
  !...

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Mesnata
  Anėtarėsuar
  17-10-2004
  Vendndodhja
  Mes librash
  Postime
  142
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Tė lumt Teli, mos u ndal sė shkruari.

  Sa her i lexoj kėto poezitė e juaja, mė zgjohet njė nostalgji shumė e madhe pėr Prizrenin

  Me rrespekt Mesnata
  I mencuri ka nje prirje te forte per te qene i heshtur, dhe aftesine per te ruajtur nje inventar te tere sekretesh. Zotesia dhe karakteri i tyre jane per t'u respektuar. (Baltazar Gracian)

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Vendndodhja
  Qyteti i Lidhjes...me Lumbardhin mes per mes...
  Postime
  165
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  I thash mikes Shatervani eshte vete magji
  Me tha vertet, si ka mundesi
  Thash po… une e shoh dhe e ndjej e ti

  E ti…a do ta sheh varet si e shikon
  a dwshiron ta pwrjeton…

  Mesnate Shatervani eshte magjia
  para tij jane te vogla vargjet e mia
  !...

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Vendndodhja
  Qyteti i Lidhjes...me Lumbardhin mes per mes...
  Postime
  165
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Rrufeshėm u pėrplas pėr trupin tim
  si shkėndijė drite pas pėrplasje resh
  pas bredhjes sė gjatė kaltėrsive-fluturim
  trupin tim shpirti yt e vesh...

  Me dritė tė rufeve, me kaltėsri tė qiellit
  me flatra zogjsh, me bardhėsi lulebore
  me fshehtėsi yjesh, me zjarr dielli
  me magjinė e pėrjetimeve pėrrallore

  Rrufesėhm u pėrplas pėr shpirtin tim
  rrufeshėm shpirti yt hyri nė trupin tim
  kjo rufe ėshtė e vėrtet nuk ėshtė magji
  Si e ka emrin - Shatėrvani e mban nė fshehtėsi

  ėshtė e vėrtet o njerez nuk ėshtė magji
  Vėrtet ėshtė e vėrtet, ėshtė mrekulli
  Veq unė e ti e dimė edhe Shatėrvani e di
  Dhe e mbajmė tmerėsisht nė fshehtėsi

  Pėrralla nuk ėshtė jetė
  Por mund tė jetė jeta vetė
  Jeta nuk ėshtė pėrrallė
  Por ka pėrjetime pėrrallore ne jetė
  !...

 11. #11
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  51
  Postime
  2,498
  Faleminderit
  0
  29 falenderime nė 29 postime
  mjaft te bukura... vecse nuk kuptoj dot kujt ia ke kushtuar keto poezi, te dashures dhe dashurise, apo shatervanit dhe "magjise"se shatervanit?
  Shume te bukura, vecse perseritja e fjales shatervan gjate te gjitha poezive me habit.
  Urime....

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Vendndodhja
  Qyteti i Lidhjes...me Lumbardhin mes per mes...
  Postime
  165
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Po tė mos ishte Shatėrvani s'do tė isha unė, s'do tė ishte as dashuria
  Macė Blu, ne jemi kalimtarė nė kėtė botė, Shatėrvani ėshtė pėrjetėsia
  !...

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Vendndodhja
  Qyteti i Lidhjes...me Lumbardhin mes per mes...
  Postime
  165
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Sa mė vjen inati, nuk u dha ne media gjithe ajo rėmujė
  Gjatė natės nė katėr krojet e Shatėrvanit nuk rrodhi asnjė pikė ujė
  Gjatė gjithė natės kisha etje, kish etje shpirti tė vetmuar e kishe lėnė
  Nė ngricat e natės, nė akuj me tė ftohtin gjithė natėn ish nxėnė

  I ftohtė dhjetori pėrreth Shatėrvanit, i ftohtė mėngjesi zbardhi
  E ftohtė kaloi nata, i ftohte para mėngjesit jam zgjuar
  Tė strukur nė mėngjes e gjej shpirtin buzė rrjedhės sė Lumbardhit
  Me krah te thyer, me frymėmarrje tė rėndė e tė trishtuar

  I buzėqesha ėmbėl, dhe e parakalova pa i shkuar pas
  I thash vuaj nga tė ftohtit, dhe kujto a ishte veē njė pėrjetim
  E shikova vėngėr dhe e lash le tė mėrdhihet i thash plas
  Pse su veshe mė trash kur u nise nė shtegtim
  !...

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Vendndodhja
  Qyteti i Lidhjes...me Lumbardhin mes per mes...
  Postime
  165
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  I trishtuar iu dhash njė ndjenje tė brishtė
  tek e vijėzoi nata terrshėm nė mua njė vragė
  Ėndėr ka qenė, ka qenė ėndėrr e trishtė
  nė natėn e hequr zvarė u rishfaq dhembja nė plagė

  Jeta tmershėm disa netė i mbulon me errėsirė
  Hėna jo rrallė s'ka fuqi e mbuluar nga retė e zeza kob
  fantazmat ngriten peshė, nė plagė pa mėshirė
  sulmojnė e sulmojnė pasi e zėnė gjakun rob

  Ka dorė djalli vetė qė e ushqen dobėsinė
  Nėpėrė shpirtėra me djallėzin sa herė mundet udhėton
  Ka qėnė ėndėrr e ftohtė qė e aktivizoi zjarrminė
  Frikė pėr shpirtin tim qė nė trupin tėnd jeton
  !...

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Vendndodhja
  Qyteti i Lidhjes...me Lumbardhin mes per mes...
  Postime
  165
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Ėshtė zbardhur nga bora sot qyteti, sa shumė mė mungon...
  Sa i shkretė ėshtė Shatėrvani pa ty, sa e shkretė bardhėsia
  Sa e shkretė rrjedha e katėr krojeve…uji fare nuk gurgullon…
  Sa e trishtueshme sot mė ka mbėshtjellur ftohtėsia
  !...

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Vendndodhja
  Qyteti i Lidhjes...me Lumbardhin mes per mes...
  Postime
  165
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  I thash hėnės mos shiko vėngėr, pse ke zili
  ē'je bėrė pikė e pesė pėrmbi retė e dendura
  E s'e sheh sa bukur, Shatėrvani ka hijeshi
  kur nga krojet rrjedhin dashuritė e ēmendura

  A s'e sheh sa lirshėm, dendėsonhen dashuritė
  nė shetitoren e jetės, mbrėmbja tek bie
  Lakmi ia kanė yjet, lakmi ia kanė galaksitė
  tek mbushet hapėsira me cicėrima dashurie

  Dhe dehen ēmendurisht koha e hapėsira
  Kur bie nata nė Shatėrvan
  Mos shiko vėngėr oj hėnė e mira
  ēmendu nėse do tjetėr s'ke ēka bėn
  !...

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Vendndodhja
  Qyteti i Lidhjes...me Lumbardhin mes per mes...
  Postime
  165
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Pėr pak caste ikėm nga jeta, i ikėm pritės
  Jemi me vetveten duam ta harrojmė botėn
  Ikėm pėr pak ēaste ta pimė helmin e mesditės
  Ta pimė helmin e ta bėjmė cope e grime gotėn

  E harruam botėn, e tretėm kohėn nė hapėsirė
  Hapėsirėn e shndėrruam nė topth dėbore
  Besoni u veshėm me ndjenjėn e mirė
  E ikėm nga kjo botė me dashurinė pėr dore

  Jemi vetem, jemi shkrirė nė borė, nė bardhėsi
  Tek e pimė helmin e dashurisė me njė gėllėnkė
  !...

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Vendndodhja
  Qyteti i Lidhjes...me Lumbardhin mes per mes...
  Postime
  165
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Nėpėr Damarė tė gjakut shtegton
  ēdo qelize i jep frymė e dashuri
  ēdo gjė pėrpara shemb... marshon
  tejpėrtej mishit, ashtit nėpėr brendėsi

  Rebelohen rruzat e kuqe, rruzat e bardha rebelohen
  formojnė murana mbrojtėse, pyesin ēpo ngjet
  Kush po na sulmon, bedenat po rėnohen
  Nė Kala kush po ngre pushtet

  Kaq forcėrisht, nga vjen kjo shtrėngatė
  habiten forcat mbrojtėse, tek bien pa jetė
  Krismat bartnin kumtin nė kėtė natė
  Ėshtė ajo...ėshtė ajo................ajo vetė


  Nė hyrje tė kalas si emblemė e praruar
  Me dritėn e hėnės, ndezet njė shėndan
  cep mė cep tė zemrės sė pushtuar
  E gjithpushtetshme u ngrite... Muranė
  !...

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Vendndodhja
  Qyteti i Lidhjes...me Lumbardhin mes per mes...
  Postime
  165
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Nėn shtatė palė rathė tė jetės marrė frymė
  Dhe s’hetoj fare pranin time nė kėtė jetė
  Nė mėngjesin e ri tė kėtij viti jam si njė brymė
  Qė ka rėnė mbi kuptimėsinė e pavėrtet

  Nuk e di a jam a s’jam, sepse s’flet gjė gjendja fizike
  Pėr shpirtin s’ka rrugė le tė plas s’ka tjetėr
  Ti kapėrceve skaj Shatėrvanit, u ndale pak e ike
  Duke e lėnė pas rrjedhjen e plagės sė vjetėr

  Vėrtet s’e di a jam a s’jam fare sepse asgjė s’ka kuptim
  As viti i ri, as i vjetri, as tjetri qė do tė vjen nė rradhė
  Hėna, dielli dhe yjet kanė pushuar tė jenė ngushėllim
  Mungesa jote nė Shatėrvan ėshtė ēmimi mė i madh…

  Ēmimi, tė cilin e paguaj me mungesė tė motivit pėr tė qenė…
  !...

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Vendndodhja
  Qyteti i Lidhjes...me Lumbardhin mes per mes...
  Postime
  165
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Nuk e di ēka ndodhi nė dimėr me pranverėn
  dielli u ēmend pa rėnė nė tokė shkriu borėn
  Nuk di cka ngjau, nuk e di ēka po ndodhė me erėn
  Nuk di ēka ngjau me akrepat qė ma ndalėn orėn

  U ēmend dielli e ēmend, u ēmend, u ēmend
  nuk e la borėn tė shndėrrohet nė fluska fare
  mes tė qytetit Shatėrvani kam mbetur pa mend
  stina stinės... stina stinės i pėrgatit varre

  Kur stinėt nuk vijnė e shkojnė me rend
  Nė lėkurėn time e pėrjetova... ngjan
  Tėrmet ndodh - se lė pa prekur asnjė vend
  Tėrmet nė Shatėrvan.................................

  .................................................. .................
  .................................................. .................
  .................................................. .................
  .................................................. .................

  Kam ndezur qirinjė pėr shpirtin e mbytur nė gėrmadha

  P.S.
  Edhe varianti i parė i kėsaj vjershe humbi ne gėrmadhat e tėrmetit. Kjo ėshtė ajo qė ka shpėtuar...
  !...

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. "Revolucioni vonuar" dhe Ahmet Krasniqi
  Nga Brari nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 214
  Postimi i Fundit: 20-09-2018, 13:55
 2. Si e kupton qė ėshtė dashuri??
  Nga FierAkja143 nė forumin Nė kėrkim tė romancės
  Pėrgjigje: 147
  Postimi i Fundit: 20-02-2015, 03:59
 3. Gjendja e fėmijėve jetimė shqiptarė
  Nga Albo nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 12-11-2010, 16:19
 4. Puthja
  Nga PaMeLaA nė forumin Nė kėrkim tė romancės
  Pėrgjigje: 141
  Postimi i Fundit: 17-10-2005, 08:56
 5. Pėrkushtim
  Nga *~Rexhina~* nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 28-11-2004, 16:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •