Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 52
 1. #21
  Perjashtuar Maska e Ryder
  Anėtarėsuar
  24-06-2002
  Postime
  1,160
  lol q'ija jeten, edhe te flitet per motin ktu, s'ka shanse pa u kthy muhabeti ne debat te flakte.

  1. Mundesia e homoseksualitetit te Da Vincit, s'vjen nga kritiket, te cilet jan interpretues te artit dhe jo te historise. Fakti qe Da Vinci ka pas bindje pagane prap klasifikohet si fakt historik jo kritik.
  2. Interpretimi esht vizual dhe jo psikologjik. Meqe portreti i Mona Lises i ngjan shum Da Vincit kur ka qen i ri. (shif portretin poshte).
  Per "Virgin of the rocks", fotografia lart s'duket mire, po futi i te kerkume ne google, dhe shif qe shenjat qe permenda duken qarte.

  Edhe perderisa thash qe versioni i interpretimit s'esht fakt shkencor, kshuqe ose besohet ose s'besohet, tregon qe as un s'jam viktime e propagandes se djallezuar te kritikeve sataniste (cifute?).lol

  Hajt shnet iher
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 2. #22
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Manchester, UK
  Mosha
  42
  Postime
  1,079

  Dan Brown - Kodi Da Vinci

  Ne kete teme ju ftoj te diskutojme rreth librit te bujshem te koheve te fundit, Kodi da Vinci. Une jam ende ne lexim e siper por pershtypja qe me ka lene deri tani eshte ai i nje bestselleri policesk qe me teper se vlera artistike, trajton tema delikate qe do ti shtojne shitjet. Megjithate historia eshte intriguese dhe te terheq pa e marre vesh se si.
  Lulet edhe mund ti shkelin por Pranveren nuk mund ta ndalin dot.

 3. #23
  Desert Fox Maska e bayern
  Anėtarėsuar
  12-06-2002
  Postime
  3,027
  Vlera artistike nuk eshte se ka ndonje te vecante. Gjuha e perdorur eshte e thejshte pervec faktit qe perdor terma teologjike. Personalisht Kodi i Da Vincit me ka pelqyer per vete menyren se si e trajton shenjterine e femres. ka shume fantazi edhe shume koincidenca te studiura mire nga Brown. Per me shume te mban ne "gjemba" per te shumten e kohes. Dicka qe pritet perderisa flitt per fiction. Ama menyra se si Brown i lidh personazhet edhe dialogjet ndermejt tyre jane force per librin.
  Personalisht me ka pelqyer libri ne total ama kam edhe une rezervat e mia per disa episode ne te.

  Megjithate sic shume prej jush mund ta kene ndegjuar Kodi tashme eshte bere edhe skenar filmi dhe do kete regjizor te famshmin "Ron howard" ne krye. mendohet qe te kete Tom Hanks edhe George Clooney ne cast.

  Per me shume:
  www.danbrown.com
  But again, truth be told, if you're looking for the guilty you need only look into a mirror. ...

 4. #24
  gjithmone e me larg
  Anėtarėsuar
  22-10-2004
  Vendndodhja
  tirana
  Mosha
  41
  Postime
  572
  edhe une sapo e kam filluar ta lexoj dhe me duket intrigues, mbasi ta mbaroj do jem ne gjendje te them disa fjale me shume.
  cdo gje kalon, por sa e dhimbshme eshte ne momentin qe e perjeton

 5. #25
  gjithmone e me larg
  Anėtarėsuar
  22-10-2004
  Vendndodhja
  tirana
  Mosha
  41
  Postime
  572
  mendoj se eshte nje liber mjaft i arrire. ana kompozicionale eshte mjaft interesante dhe edhe pse eshte vetem nje trillim te gjitha shenjat dhe shembujt merren nga bota reale, nje pune kolosale per te perkuar gjithcka ne menyre te perkryer. mban te gjalle kuriozitetin e lexuesit dhe eshte i afte te vere ne pune mekanizmin e dyshimit per te vertetat ne kete bote.
  eshte per t'u lavderuar edhe perpjekja qe behet per t'i dhene femres poziten qe dikur ka pasur ne koherat e hershme.

  faleminderit edhe per fotot e sjellura pasi gjate leximit e ndjeja te nevojshme qe t'i shikoja edhe njehere ato foto, por tani me nje sy tjeter.


  FLOWER
  cdo gje kalon, por sa e dhimbshme eshte ne momentin qe e perjeton

 6. #26
  Desert Fox Maska e bayern
  Anėtarėsuar
  12-06-2002
  Postime
  3,027
  Aktori qe do luaje rolin e Robert Langdon ne filmin me titull te njejte me librin: "The Da Vinci Code" eshte magjiku Tom Hanks. Flitet qe te jete e pranishme edhe Kate Beckinsale. Per me shume klikoni ketu:
  http://movies.go.com/moviesdynamic/m...ovie?id=635349
  But again, truth be told, if you're looking for the guilty you need only look into a mirror. ...

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e lorina
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  Middle Earth- :)
  Mosha
  42
  Postime
  79
  vetem Tom Hanks mos te jete ne film, sepse ne qofte se librin e pelqeva shume, filmi do me dale nga hundet.. Une shpresoj qe kjo te mos ndodhe, por megjithate do e shikoj, thjesht per kenaqesi.. Libri eshte i mrekullueshem..

  Lorina
  I can't understand why people are frightened by new ideas. I'm frightened of old ones

 8. #28
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Nese ato qe Autori ka shkruar aty jane te verteta, do te ishte fundi i fese Kristiane, ne kete forme qe ekziston sot. Asnjehere nuk me ka bindur argumenti, Zoti te kete nje djale sepse ai duhet te kishte fuqite e te atit dmth duhet te jete Zot. Por nese do te ishin dy zotra mendoj se Zoti do te humbiste plotfuqesine e tij absolute, shkurt nuk do te ishte me Zot. Po kaq e dyshimte eshte shfaqja e Zotit ne formen e njeriut
  Po te kthehemi tek libri, me pelqeu shume, dhe u habita se si Vatikani nuk e ka ndaluar, megjithese kjo vetem do te sherbente ne forcimin e besimit ne argumentet e librit...
  Por(gjithmone ka nje por), nuk mendoj se ēdo gje e thene aty eshte e vertete, dhe ai theksimi i tepert mbi rendesine e "FEMRES" nuk me bind, duket vetem si nje "trend" i botes moderne per te barazuar femren me mashkullin, deri ketu dakort por Dan Brown sikur e tejkalon cakun, e ben femren me te rendesihme. Ajo me te vertetete eshte Ara e shenjte ku rriten Filizat e rinj, po dreqi ta haje kush e mbjell ate faren aty. Me mire do ishte mashkulli dhe femra si dy gjysma qe formojne te ploten. Se cila gjysem eshte me e madhe me bukur etj. ska rendesi secila prej tyre eshte e paplote pa gjysmen tjeter.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 9. #29
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  52
  Postime
  2,498
  habitem me librin e mrekullohem me da vincin.
  "Shkolla nuk e ben njeriun me te mencur, e meson te duket i tille" (e.m)

 10. #30
  Desert Fox Maska e bayern
  Anėtarėsuar
  12-06-2002
  Postime
  3,027
  Me ta heq habine lexo "A rough guide of the da Vinci Code" e shkruar nga Michael Haag edhe Veronica Haag. Eshte si tip analize e veprave te artit edhe e objekteve te perdorura tek Kodi.
  But again, truth be told, if you're looking for the guilty you need only look into a mirror. ...

 11. #31
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849
  Pas heshtjes, reagim publik i Vatikanit ndaj romanit tė Den Braunit, mė i shituri nė 2004

  Vatikani: Mos e lexoni “Kodin e Da Vinēit”


  Shekulli

  Mė nė fund Vatikani ka vendosur tė thyejė heshtjen nė lidhje me romanin bestseller “Kodi i Da Vinēit” shkruar nga Den Braun, duke e konsideruar atė si njė mashtrim tė jashtėzakonshėm. “Mos e lexoni dhe mos e blini “Kodin e Da Vinēit”, - ka deklaruar kardinali Tarcisio Bertone, nė valėt e Radio Vatikanit. “Nuk mund tė krijohet njė roman duke shtrembėruar faktet historike dhe duke folur keq apo deformuar njė personazh historik, qė ka njė prestigj dhe reputacion tė madh nė historinė e Kishės dhe tė njerėzimit”, - ka shtuar ai nė njė konferencė pėr shtyp, nė lidhje me librin. Sipas Agjencisė sė lajmeve AFP, Kardinali Bertone, njė nga “gardianėt” e pastėrtisė sė doktrinės katolike dhe njė ndėr zėvendėsuesit e mundshėm tė Papa Gjon Palit tė II, ėshtė ndalur nė veēanti nė pėrhapjen qė ky libėr po merr mes tė rinjve dhe sipas tij, njė gjė e tillė ėshtė “e dhimbshme dhe e tmerrshme”. “Nė shkolla ėshtė pėrhapur ideja qė duhet lexuar patjetėr ky libėr, pėr tė kuptuar dinamikėn e historisė dhe tė gjitha manipulimet qė kisha ka bėrė nė shekuj”, - ka vazhduar ai. “Ne vumė re pėrhapjen e kėtij libri nė shkolla dhe pėr kėtė arsye morėm vendimin qė tė reagonim publikisht”, - ka thėnė kardinali, duke shtuar se ky libėr s’ėshtė gjė tjetėr veēse njė manovėr e marketingut. Ky libėr, i cili do tė bėhet film gjatė vitit qė vjen, qarkullon nėpėr libraritė e botės qė prej marsit tė vitit 2003 dhe ėshtė shitur mė shumė se 20 milionė kopje. Nė qendėr tė librit ėshtė njė profesor simbologjie, Robert Langdoni, njė lloj Indiana Xhonsi. Fare rastėsisht ai ndodhet nė qendėr tė njė ngjarjeje misterioze, disa vrasjeve enigmatike dhe i duhet tė pėrballet me shoqėri sekrete, Urdhrin e “Opus Deit” dhe simbolet e fshehura nė pikturat e Luvrit. Nė libėr zbulohet se Krishti ka pasur njė vajzė qė ka ardhur si fryt i martesės sė tij me Maria Magdalenėn, por qė kisha duke dashur tė ruajė pastėrtinė e figurės hyjnore tė Krishtit ėshtė munduar me tė gjitha mėnyrat tė mbysė kėtė tė vėrtetė. Gjithashtu sipas librit, Graali i shenjtė, nuk ėshtė kupa nga piu verė Jezu Krishti, por vetė Maria Magdalena. Njė e fshehtė kjo qė zbulohet nė njė prej kryeveprave tė Leonadro Da Vinēit, “Darka e fundit”.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 12. #32
  Perjashtuar Maska e diikush
  Anėtarėsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,071
  Citim Postuar mė parė nga StormAngel
  Pas heshtjes, reagim publik i Vatikanit ndaj romanit tė Den Braunit, mė i shituri nė 2004

  Vatikani: Mos e lexoni “Kodin e Da Vinēit”


  Shekulli

  Mė nė fund Vatikani ka vendosur tė thyejė heshtjen nė lidhje me romanin bestseller “Kodi i Da Vinēit” shkruar nga Den Braun, duke e konsideruar atė si njė mashtrim tė jashtėzakonshėm. “Mos e lexoni dhe mos e blini “Kodin e Da Vinēit”, - ka deklaruar kardinali Tarcisio Bertone, nė valėt e Radio Vatikanit. “Nuk mund tė krijohet njė roman duke shtrembėruar faktet historike dhe duke folur keq apo deformuar njė personazh historik, qė ka njė prestigj dhe reputacion tė madh nė historinė e Kishės dhe tė njerėzimit”, - ka shtuar ai nė njė konferencė pėr shtyp, nė lidhje me librin. ....
  Akoma me avazin e vjeter Vatikani...bjeri se i bie bukur thuaj...

  Sa respekt kisha par Papa Gjon Pali II edhe aq me shpifet ama ky lloj fanatizmi i ketyre lloj institucionesh ndonjehre; ata e kane 'pronesuar' qofte Krishterimin, qofte Krishtin, apo dhe historite rreth tyre...

  Per me teper eshte gafe strategjike nga ana e tyre qe te bejne librin "molle te ndaluar" se me shume edhe vetem nga kurioziteti kane per ta lexuar librin edhe ata qe s'kishin ndermend ta lexonin...lol

  Fundja, nuk jemi me ne mesjete kur Toka merte forme dhe rrotullohesh simbas "urdherave" te kishes... ...njerezit lexojne c'te duan dhe besojne c'te duan & dhe c'ti duket e arsyeshme & llogjikshme..

  Libri natyrisht qe me ka pelqyer shume...

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Eko, njė version humoristik tė “Kodit tė Da Vinēit”, tė titulluar “Kodi Temesvar”

  Shkrimtari dhe studiuesi Umberto Eko ka shkruar njė tregim satirik, bazuar mbi veprėn e Dan Brown, tė titulluar “Kodi Temesvar”

  Eko, njė version humoristik tė “Kodit tė Da Vinēit”


  Shekulli

  “Kur njerėzit nuk besojnė nė Zot, nuk ėshtė se ata nuk besojnė nė asgjė: ata besojnė gjithēka”. Umberto Eko thotė batutėn e tij tė preferuar nga G.K. Chesterton, pėr tė komentuar njė nga botimet mė tė pėrfolura dhe mė tronditėse tė kohėve tė fundit “Kodin e Da Vinēit” tė shkrimtarit Dan Brown. Semiologu dhe shkrimtari i madh italian Eko, e ka bėrė kėtė libėr objekt tė njė tregimi tė tij parodik nė “Almanakun e Bibliofilit”, tė titulluar “Kodi Temesvar”. Kjo ka qenė edhe tema e bisedės qė studiuesi ka zhvilluar mbrėmė nė Capri nė ambientet e teatrit “Quisiana”, me lexuesit e tij, nė kuadrin e projektit “Capri, vendi i fjalės” (“Capri: i luoghi della parola”), organizuar nga shoqata kulturore “La Conchiglia”. “Kodi Temesvar” ėshtė publikuar nė 500 kopje nė formėn e njė libėrthi tė vogėl, tė shkruar me dorė, nga shtėpia botuese “Il Rivello”. Nė kėtė tregim, Eko rimerr lėvizjet e njė personazhi tė tij fantazist tė quajtur Milo Temesvar, sipas tij, shqiptar, prej romanit tė njohur “Emri i trėndafilit” dhe e pėrdor nė mėnyrė satirike nė “metastazat e pafundme tė interpretimit”, qė mund tė pėrfshijnė dhe “Darkėn e fundit” tė Leonardo da Vinēit. Ka qenė pikėrisht kjo tablo e famshme, e cila ėshtė pėrdorur mė sė shumti nga shkrimtari Dan Brown, pėr tė hedhur hipotezat e tij fantaziste mbi martesėn e Krishtit me Maria Magdalenėn, duke i dhėnė jetė fisit tė Merovingėve. Eko rimerr nė mėnyrė satirike tė gjitha hipotezat, anagramat, lojėrat kabalistike tė pėrdorura nga Brown, si nė rastin e komplotit kundėr Krishtit, qė parashikon ardhjen e Antikrishtit, i shoqėruar me njė tradhti tė trefishtė pikėrisht nga Gjoni, i paraqitur homoseksual si Leonardo da Vinēi, Pjetri, guri i qoshes sė Kishės sė krishterė, hebre pėr nga lindja dhe kėshtu simboli profetik i Sinagogės qė komploton me njė grup homoseksualėsh, si dhe nga Juda, ngjyra brune e tė cilit tė lė tė mendosh pėr paraqitjen e Muhamedit dhe tė botės arabo-islamike nė pėrgjithėsi, tė paktėn deri nė vitin 1492 nė njė bashkėjetesė harmonike me hebrejtė, para se ata tė dėboheshin nga Spanja. Pra njė kampionat i vėrtetė tė papriturash tė………………… besueshme e historish qesharake, tė treguara me sarkazėm. “Vetėm njė interpretim i ēmendur i “Darkės” leonardeske, por me diferencėn qė unė bėj shaka, ndėrsa Brown, merret seriozisht me tė”, - thotė Eko, i cili citon pikėrisht ato ēka nė “Kodin e da Vinēit”, paraqiten si tė vėrteta. “Librushka qė i gjen ngado, por fakti mė i ēuditshėm nuk ėshtė qė Dan Brown ka shkruar njė libėr tė mirė tė “verdhė”, nga ata qė gjenden me shumicė, por qė njerėzit kanė besuar qė pėrēartjet e tij janė tė vėrteta dhe qė Kisha ėshtė preokupuar aq shumė sa tė ndalojė librin. Por nga ana tjetėr, pse duhet tė ēuditemi, kur edhe njė tokėsor i fuqishėm si Bush, i referohet kartonave”, - thotė Eko.
  Sipas tė pėrditshmes italiane “Il mattino”, momentalisht Umberto Eko ndodhet nė ishull nė njė ambient tėrėsisht privat, pėr tė kaluar njė javė pushime me nipin e tij 5-vjeēar (djalin e djalit). “Po ē’tė pushuar! Tė luash me njė fėmijė ėshtė njė nga gjėrat mė tė lodhshme nė botė”, - thotė ai me ironi, duke theksuar qė pas romanit tė tij tė fundit “Flaka misterioze e mbretėreshės Loana”, nuk po punon pėr asnjė libėr tė ri. “Vetėm rutinė universitare”, - thotė Eko.

  28/08/2005
  KATEGORIA: Kulture.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 14. #34
  Perjashtuar Maska e diikush
  Anėtarėsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,071
  Filmi me te njejten emer shfaqet ne 19 Maj 2006. Per ata qe mezi presen ta shikojne kete film (si puna ima ) mund te shikojne nje trailer te shkurter (teaser trailer) ketu : http://www.themoviebox.net/movies/20...he/trailer.php


  Enjoy

 15. #35
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960
  Citim Postuar mė parė nga Davius
  "Kodi i Da Vinēit" - Dan Brown
  "Sekretet e Kodit Da Vinēi" - Simon Cox
  "Kunder Kodit tė Da Vinēit" - Jose Antonio Ullate Fabo
  Perfundova keto tre vellime, ishin teper interesante, ju sugjeroj qe t'i lexoni, do te fitoni shume njohuri!
  My silence doesn't mean I am gone!

 16. #36
  Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
  Anėtarėsuar
  07-01-2004
  Vendndodhja
  In Constant Motion!
  Postime
  501
  Citim Postuar mė parė nga Davius
  Perfundova keto tre vellime, ishin teper interesante, ju sugjeroj qe t'i lexoni, do te fitoni shume njohuri!
  Njohuri mbi cfare? Genjeshtra?

  Po shikoja ne kanalin Discovery (courtesy of Jet Blue ) nje emision ku historiane dhe profesore te teologjise/historise/artit nga universitetet me te mira ne bote i shtjelluan nje per nje te gjitha ngjarjet apo aludimet qe Dan Brown ben ne librin e tij, "Kodi i DaVincit" dhe konkluzioni doli qe asgje nuk ishte e vertete.

  Por personalisht mendoj se si fiction/mystery, eshte liber shume i mire.
  If I Only Could....

 17. #37
  Citim Postuar mė parė nga BRADYKININ
  Njohuri mbi cfare? Genjeshtra?

  Po shikoja ne kanalin Discovery (courtesy of Jet Blue ) nje emision ku historiane dhe profesore te teologjise/historise/artit nga universitetet me te mira ne bote i shtjelluan nje per nje te gjitha ngjarjet apo aludimet qe Dan Brown ben ne librin e tij, "Kodi i DaVincit" dhe konkluzioni doli qe asgje nuk ishte e vertete.

  Por personalisht mendoj se si fiction/mystery, eshte liber shume i mire.
  Do marresh njohuri mbi disa fakte historike qe me ne fund nje shkrimtar fiction mori guximin e i hodhi ne nje liber duke bere qe te terheqi vemendjen e masave mbi disa enigma te historise sone dhe te vlerave ne te cilat eshte bazuar civilizimi yne. Ne librin e Dan Brown nuk duhet pretenduar kurre te merret informacioni i plote apo te shtjellohet e verteta. Por sic e kam thene ne nje koment me siper per kete liber ajo qe beri ai me Kodine Da Vincit ka vlera te pallogaritshme ne zgjimin e interesit ne masat e gjera te popullates per fakte te tilla. Me pare vetem disa historiane dhe disa teoriciene konspiratist kishin njohuri dhe studionin Linjen e Gjakut te Familjes Merovignian, te dhena per Templaret dhe shoqerite sekrete dhe sidomos per Priory of Sion (Te Urtet e Sionit). Nuk mund te pretendohet aspak me shume nga Dan Brown. Ai ka shkruar nje liber fiction por qe ka elementa shume shume te verteta dhe serioze ne te. Dhe kjo eshte vlera me e padiskutueshme e librit. Para se te shkruhej ai liber njohuria mbi faktet qe permenda me siper mund te ishte prone e vetem 2-3 % te njerezve ne bote, madje dhe me pak se aq. Qe nga dita qe doli ai liber, mjafton te ndjekesh statistikat e ribotimeve dhe shitjeve te librave me karakter shkencor mbi Shoqerite Sekrete, Knights Templar, Priory of Sion, Freemasonry etj etj etj dhe do e kuptosh se cfare bumi ka sjelle ne mentalitetin e njerezve te thjeshte dhe se cfare barrierash ka tronditur ne psikologjine New Age.
  Brady nese libri i Brown mendon se eshte genjeshter (une do e perkufizoja fiction me disa elementa shume te vertete brenda) atehere te keshilloj te lexosh me shume vemendje Holy Blood Holy Grail. Do jesh vete ti qe do ndryshosh mendje me vrap...

 18. #38
  Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
  Anėtarėsuar
  07-01-2004
  Vendndodhja
  In Constant Motion!
  Postime
  501
  Darius, e respektoj mendimin tend. Dhe do ta lexoj Holy Blood Holy Grail por gjate veres se tani kam provime perfundimtare.

  Por mqns ti mendon se Davinci Code ka "shume te verteta serioze" ne te, atehere do te te lutesha qe t'i parashtroje disa...dhe pastaj debatojme thjesht per diskutim.

  Si mendon?

  p.s. pse kam impresionin qe Bayern will get involved??? Ose jo.
  If I Only Could....

 19. #39
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Citim Postuar mė parė nga BRADYKININ
  Njohuri mbi cfare? Genjeshtra?

  Po shikoja ne kanalin Discovery (courtesy of Jet Blue ) nje emision ku historiane dhe profesore te teologjise/historise/artit nga universitetet me te mira ne bote i shtjelluan nje per nje te gjitha ngjarjet apo aludimet qe Dan Brown ben ne librin e tij, "Kodi i DaVincit" dhe konkluzioni doli qe asgje nuk ishte e vertete.

  Por personalisht mendoj se si fiction/mystery, eshte liber shume i mire.
  Ke shume te drejte Bradykinin

  E kam pare dhe une nje dokumentar ketu ne France ku flitet per keto pune, dhe francezet duhet t'i dine ca gjera se fundja ngjarjet zhvillohen ne shtepine e tyre, pothuajse asgje nuk eshte e vertete. Jo po meridiani qe kalon neper Paris dhe lidh kete apo ate peme apo katedrale, perralla me gogla dushku. Analiza qe i behej ketu ishte kjo : Dan Brown eshte mjeshter i perafrimeve dhe ngjitjeve mbare e mbrapsht. Gjej diēka ketu e pse te mos kete lidhje me kete e pastaj me nje tjeter dhe behej terkuze duke u nisur nga hiēi. Nejse, pune besimi eshte kjo, dikush e beson dikush jo, por ama arsyeja ka rrezuar shume gjera qe thuhen ne ate liber.

  Eh mire, meqe jemi tek fantazite, mund te shihni dhe filmin "Pi" te Darren Aronofski dhe pastaj na dilni me ndonje teori mbi organizatat sekrete ndergalaktikore per rrezimin e diellit ne oqeanin Paqesor per shembull...

 20. #40
  Bradykinin ja ku i ke ti kam shkruar tek komenti qe bera. Normalisht qe sdo i gjesh te grupuara gjithe kohes ne liber po ne vende te caktuara permenden te gjitha keto...

  Citim Postuar mė parė nga Darius
  Me pare vetem disa historiane dhe disa teoriciene konspiratist kishin njohuri dhe studionin Linjen e Gjakut te Familjes Merovignian, te dhena per Templaret dhe shoqerite sekrete dhe sidomos per Priory of Sion (Te Urtet e Sionit)....

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •