Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12

Tema: Nuhi Vinca

 1. #1
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157

  Arrow Nuhi Vinca

  Kenge Mergimtari

  Nuhi Vinca

  Shpertheni sot, o vrulle lirike
  --- Endrra mengjezi, pellumba n'fluturim,
  Shkoni, freskohi ne krojet magjike
  Qe rrjedhin qete ne dej te vendit tim.

  Shpertheni ju o vrulle lirike ---
  Balona te fryre nga malli im,
  T' paprekura ecni gjer te ajo mike
  Qe ne pritje t'gjata, pret hapin tim.

  Shpertheni ju vrulle mergimi
  Ju vrushkuj te bardhe te mallit: det,
  Freskoni zemrat qe djeg permallimi ---
  Nenen per bir e birin per t'et.

  Shpertheni, shperndahi, ju re shqetesimi
  Shkoni e pergjoni endrren e pare
  te voglushit tim kur e rrok trishtimi
  per ndarjen me babin qe cau shtegetar.

  Shpertheni, ju lutem, vrulle lirike
  Pershendetni filizat me butesi:
  Ata moshatare, bij malesh jetike
  Qe punen e kane bere perendi.

  Shpertheni, shpertheni, o vrulle lirike,
  Ju endrra mengjezi, pellumba n'fluturim
  Lahuni ne valet e krojeve magjike
  Duke bymuar dejt e vendit tim!

 2. #2
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Impresion vjeshtak

  Sa i zymte me qenke sot
  O i lodhuri lumi im:

  --- pa syte e tu qumeshtor te agimit,
  pa bebzat vashore te zgjimit,
  pa vetullat harkore te lulzimit,
  pa flatrat hyjnore te freskimit,
  pa endrren time te arte
  gllaberuar diku
  ne thellesite e burimit ---

  Sa i zymte me qenke sot o lumi im
  O lumi im i mbytur ne pikellim!

 3. #3
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Luleve te pacelura

  "Djeg prore malli i te peperjetuares"

  (E cela ditarin e jetes shkollore dhe brodha pas kaq vitesh neper ate stine te bukur te endrrave djaloshare. Per do caste u shkeputa nga hallet e brengat, telashet e dites si prind, si burre --- si njeri tani i ngarkuar me nje barre kujtime si gjithe shoket e mi. Ne nje flete u ndala, u ndala dhe pushova aty si bilbil qe clodhet ne nje dege drandofillje. Dhe ma ka anda ajo flete te behej bujtine e frymezimeve te mia, bujtine qe te pakten te zgjase prej kur mbyllet dita me perde te muzgut e deri kur cel agimi. E lexova dhe e rilexova ate kenge ne ate flete, ate mozaik te harruar, ate enderr vasherie te nenshkruar me inicialet V.K. E mbylla ditarin dhe erdha perseri ne zhgandrren time ku cdo zhurme me duket se po perserite: Djeg prore mall i te paperjetuares... Djeg prore malli... djeg... djeg..., prandaj per t'u sosur ajo djegje kendova: )

  Lule te pacelura te moteve te shkuara
  qe kercyellin e bute shpata ua ka kpute,
  ju shkuat duke enderruar legjende diellin ne gji
  e dielli enderroi fytyrat tuaja t'ectuara.

  Ju enderruat,
  Dielli enderroi...
  E nje shqelm i moteve ju treti n'humnere.
  Nje nate, sa veshtire: kenga me trishtoi;
  Tha: nuk mund te lulzoj un'ne ket' krahnez.

  Lule e pacelur, thelle ne qenjen time
  Ti ne caste t'lume m'grin thermi-thermi,
  E une i dermuar, dal ne rrugen time,
  Por ngushellime s'gjej as nder shoket e mi.

  Shoket e mi, shoke shqetesimesh,
  T'gjitheve nga nje lule sec u jan'keputur ---
  I pash' si vraponin kopshtit n'permallime
  per t'i rrokur flutrat qe larg u kane ikur.

  Flutra lara-lara, ne ju po si mike
  kam besuar se jeni te shpirterave te vdekur.
  Tani s'e besoj ate prralle te lasht'mistike:
  Ju qenkeshi shpirtera te lules se tretur.

  Kengen ma riktheni flutra lara-lara
  Ju kraheshkruara qe bridhni n'fluturim
  --- T' paperjeturen e fshehur atje ne ato ara
  Dhe stinen qe e gllaberoi koha n'zhaurim'.

 4. #4
  Faleminderit qe e solle kete autor ne forum. Nuk kam patur rastin ta lexoj me pare, por me pelqyen krijimet qe ke zgjedhur.
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 5. #5
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Citim Postuar mė parė nga shigjeta
  Faleminderit qe e solle kete autor ne forum. Nuk kam patur rastin ta lexoj me pare, por me pelqyen krijimet qe ke zgjedhur.
  me vjen mire qe te pelqyen shigjeta

  te pershendes

 6. #6
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Me Sokratin ose pa dileme


  O hije e bukur sokratike ---
  Ti fjale e pastolisur
  prore lakuriqe,
  shikomi nje here keta muskuj
  tridhjete e tete here
  rrahur e ngjeshur
  shkelur e perbuzur ne erera!
  Shikomi dhe meshiromi:
  le te me lulezojne tash ne kete jete,
  le te rrine nje cike te qete!

  Ty hije e bukur sokratike po te flas
  e te lutem si prindit,
  si prindit zulmemadh te lutem
  meshiromi keta muskuj
  nga betejat e kesaj jete
  me shume dimer se pranvere!

  (Fjala e ylberte sokratike
  u gjarperua mbi mua, ne mua
  dhe foli me urtesi, me ngulmeri,
  me shkurtesi:
  --- JO!)

  Dhe jo, jo, jo
  jehuan n'reprize
  cdo kokerr gjaku
  cdo qelize:
  "Le te zhgrryhet kerbaci mbi muskuj
  le te mbyten muskujt ne te gjakut vrushkuj
  se mbi gjak e germadhe
  lulezon bardhe, bardhe, bardhe
  fytyra pa njolla prore e Sokratit;
  ashtu, vetem ashtu mbetet i gjalle
  ai ze, ai ze, ai ze, qe ndjek hijet e zeza
  kudo, ne cdo kohe..."

  Vetem ashtu u binden
  muskujt me vrushkujt.

 7. #7
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Per emnesen e shekullit te njezete

  --- atyre qe s'e kursejne jeten ne te mire te njerezimit.

  Ju zogj te vasionit po fluturoni kah e panjo
  -hura gjithesi
  E nga qiejt, per kete bote te bukur me duket
  e dergoni si cicerrime pellumbi ne dege
  uliri, nje porosi:
  "Mos e gezofte kurre lirine ai qe pengon
  perparimin,
  U shofte si kripa ne uje ai qe perdor
  dhunimin,
  Vdekte me brejtje te ndergjegjes
  e vdekje te pjestuar ne dymbedhjete muaj
  prej bajrami ne bajram duke filluar e
  mbaruar
  prej pashkeve ne pashke duke u tretur e
  shuar ---
  Ai, qe ne shpate e ka te shkruar drejtesine
  Ai, qe me nene e paragrafe te stilizuar
  ta sjell ne vater si kulsheder roberine"!

 8. #8
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157

  "Shenim per autorin"

  Nuhi Vinca lindi ne Veleshte (Struge) me 1932. Shkollen filore e kreu ne vendlindje, ndersa te mesmen (normalen) --- ne Shkup me 1953 kur e botoi dhe te paren vjershe per te rritur me titullin "Lamtumire shkolle" ne revisten "Zani i rinise". Ka kryer fakultetin filozofik. Dhjete vite me radhe, prej hapjes se Gjimnazit te Struges, punoi si profesor ne te...

  Tani eshte profesor i Gjimnazit "Skenderbeu" ne Kacanik dhe ndjek studimet e shkalles se trete te Universitetit te Prishtines.

  Merret kryesisht me poezi. Ka botuar: "Kenge pune e pushimi" (vjersha --- "Nova Makedonija", Shkup 1965); "Dallge jugu" (vjersha --- "Jeta e re", Prishtine 1967).

  "Vrulle Lirike" eshte veper e tij e trete e botuar.

  Ka ne shtyp, ne "Rilindje", nje permbledhje te re vjershash --- "Nje ylber per ty".


  Marre nga libri Vrulle Lirike. (1971)

 9. #9
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  E Urrej

  E urrej ate qe lavdon Henen

  e Diellit pa pra ia shan nenen.

 10. #10
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Pikat e veses

  "Deka asht kapak florini" proverb popullor

  I shoh pikat e veses margaritare
  si shpirtera flurore dridhen n'farfurim.
  Barit te flliqur i thone: erdhem shtegetare
  dhe shkojme qe te pastra t'mbesim per amshim.

 11. #11
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Meditim

  I shoh dallget e zeza te detit - jete
  si rrudhat e dhembjes te nje balli n'lengim.
  Furishem sulmojne nje breg te shkrete
  Bregu plagoset dhe therret per sherim.

  Guret ja rrembejne, gjithkah ja arratisin,
  Por nuk sosen shkrepat qe keto brigje rrisin.

  Dallgeve te shemtuara syte ua zbardh dielli
  e shpresat e bregut behen luledielli.

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-11-2006
  Vendndodhja
  Gostivar, Maqedoni
  Mosha
  35
  Postime
  3
  Mė vjen shumė mirė qė gjeta nė kėtė forum edhe poezitė e mikut tim, prof. Nuhi Vinca!
  Edhe pse shihemi shumė shpesh, Profesor, tė dėshiroj shėndet, lumturi dhe krijimtari tė pandalshme!!!

  Shumė respekt!!!

  Selimi

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •