Close
Faqja 35 prej 44 FillimFillim ... 253334353637 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 681 deri 700 prej 871
 1. #681
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga andirago Lexo Postimin
  Nuk thot q sht nga shqipja, thot ashtu si thash un se sht marr nga gjuh tjera.

  Konkretisht sht marr nga Karli i Madh.
  Po de se ky 'karli i madh' ka pas mbretnue ne serbi, a?

  E serbt tue mos pas fjalen Car jan detyrue me perdor emnin e karlit si sinonim!Ase kan thane: hajde pe ndrrojme carin po e bajme karl se po tingllon ma mire.
  Ose [ndoshta a?] para karlit te madh nuk ka ekzistue mbret - pra s'asht cudi qi emni i tij asht marre si mjet titullimi universal?

  Po kjo hipovegez, po jet diqysh si kurqysh, se mbreten ka pas prej qe mbahet mend historia e popujve.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 2. #682
  Perjashtuar
  Antarsuar
  08-09-2009
  Postime
  366
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Po de se ky 'karli i madh' ka pas mbretnue ne serbi, a?
  N disa shkrime m hert u tha se prdoret tek krejt sllavt, edhe hugarezt bile edhe popujt baltik. Tash kuptohet q e ka marr prej frankve ai popull q ka qen nn sundimin e tij.

  Se si e pe variantet "Korol" "Krol" etj, nuk ka far lidhje me shqipen. Bile po uditna a mun me pas lidhje me shqipen kjo far fjale q n kangt tona prdoret pr t emrtuar as m pak as m shum se sa SLLAVIN E NDYR.

  Ju vazhdoni me tupanin e juj. Pr mu kto teori jan budallakina.

 3. #683
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,926
  Faleminderit
  3
  3 falenderime n 3 postime
  "1. Czech (Krl), Slovak (Krl), and eastern German (of Slavic origin): from the western Slavic word kral ‘king’, a derivative of the personal name Karl ‘Charles’, the name of the Frankish king and Holy Roman Emperor Charlemagne (?742–814; Latin name Carolus Magnus). The word kral as a generic term meaning ‘king’ became widespread throughout eastern Europe in the Middle Ages; in Byzantium it generally denoted the kings of Serbia. As a surname, it generally arose either as an occupational name for a servant of the king or as an ironic nickname for one who gave himself regal airs. The surname is also found in German, often in the spelling Krahl."


  Me qe i referoheni vazhdimisht ketij pasazhi wikipedian, lexoni mire edhe pjesen qe tregon se kur eshte perhapur ky emer.

  1. Ne mesjete (pra kur mesyen sllavet ne Ballkan)
  2. Derivon nga emri me te cilin Bizanti quante udheheqesit Serbe.

  Me pak fjale derivon nga SERBIA dhe jo nga Cekia apo Gjermania. Si qelloi te jete Serbia origjina e ketij titulli eshte shpjeguar qarte dhe sakte. Serbet nuk kane qene ne kontakt me Charlemagne me shume se Franket. E keta e quajne mbretin e vet Roi.
  Ndryshuar pr her t fundit nga javan : 14-02-2010 m 08:49

 4. #684
  Perjashtuar
  Antarsuar
  08-09-2009
  Postime
  366
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Kjo pr mu sht shtje e kryme shoq. Nuk kam ka diskutoj m tepr. Kto "fakte" q sjell jan ose manipulime tua t qllimta ose je duke gabuar pa qllim.

  Nuk e shoh t arsyeshme t humb koh me juve, meq jeni t nxitur nga ndjenjat jo nga arsyeja q i po i bni gjith kto kundrshtime.

  Ju mund t'a nxirrni si emr shqiptar, por mua nuk m bhet von. Un kam mendimin tim pr kt.

 5. #685
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  Historia e fisit Bare, shprngulja nga Voskopoja, vendosja te "Driza e Mitrs"


  Gjeneza e fisit t madh q ka pemn gjenealogjike n Fier

  Ashtu si disa familje, t cilat pas shprbrjes s Voskopojs u vendosn n Fier, n kt qytet t sapongritur nga Vrionasit, edhe familja Bare dhe t part e tyre, menduan t ngren themelet n qytetin fushor, aty ku kullotat, arat dhe pyjet ishin jo vetm t mrekullueshme, por edhe pasuri t mira, si kullota.

  Shprngulja nga Voskopoja

  Sipas t moshuars Ollga Bare, nj nga nuset e familjes Bare, msohet se ky fis i hershm sht shprngulur n Fier rreth viteve 1770, n at periudh kur u shkatrrua Voskopoja.

  Ather, sipas rrfimeve t t parve tan, kan qen tre vllezr dhe grat e tyre q kan ardhur n Fier n kohn e pushtimit turk, Mitre, Toto dhe Kolii", fillon rrfimin plaka 75-vjeare Ollga Bare, banore e lagjes 29 Nntori n qytetin e

  Fierit.

  N ballkonin e shtpis s saj njkatshe, t ngritur me binca dhe rrethuar me lule, tipike e atyre familjeve t vjetra q vala e ndrtimeve t reja nuk i shkatrron dot, nn Ollga tregon n dhomn e gjumit nj korniz me pemn gjenealogjike t fisit Bare.

  "Ktu jam un, thot ajo t vjetrit, t rinjt dhe fmijt. Ktu jan vajzat dhe nuset e fisit Bare q tashm prbjn m shum se 600 persona. Vetm gjinia mashkullore e fisit Bare, prbjn 227 burra dhe djem", thot Ollga, duke treguar edhe nj libr Fisi

  Bare t shkruar nga Thimo (Themi) Bare, nj ish-pedagog, i cili ka mbaruar studimet e larta pr jurisprudenc n Mosk...

  Ngulimi n Driz

  T part e fisit Bare, tri vllezrit Mitre, Toto dhe Kolii s bashku me grat dhe familjet e tyre u vendosn n Fier ku blen tokn belik Driz (sot afr Azotikut).

  Mitre ka qen m i madhi kryefamiljar n gjendje shum t mir ekonomike me rreth 2000 krer bagti t imta, 300 kafsh ngarkes dhe n Fier, bleu 1500 ha tok, dikur mbushur me driza, nga e cila edhe sot e ksaj dite quhet nga t vjetrit "Driza e Mitres".

  Baret kan qen blegtor, bujq dhe tregtar shum t mir, puntor dhe besnik.

  Fushn me driza e shkurre ata e mbushn me pemtari, kopshtari dhe pyje gjithfarllojesh.

  Dalngadal n mesin e shekullit XVII, ata u ndan n tri familje, duke ndar fushn, nga ku morn nga nj parcel, ndrsa pasurit e tjera i kishin bashk. Jo vetm kaq, por ata ndrtuan edhe tri shtpi t gurta, t forta e t mira pr kohn dhe harmonia ekzistonte n vitet q pasuan te ky fis i mir dhe puntor.

  Shtimi i fisit

  Zhvillimi me kalimin e kohs, ather kur punt e bujqsis, blegtoris dhe tregtis shkonin mbar fisi Bare po shtohej dhe fuqizohej.

  Toka punohej me argat, kopet e mdha t bagtive ruheshin me barinj me pag mujore.

  Karakteristik e grave t fisit Bare ka qen prpunimi i leshit n tezgjah, furka dhe shtiza me t cilat bnin veshje t leshta dhe t pambukta.

  Pas vdekjes s Mitres, Totos dhe Koliit, pasuria kaloi brez pas brezi te pasardhsit e gjinis mashkullore.

  M von pleqsia kaloi te pleqt e tjer Tezho, Dhamo, Kito, Miho dhe Aleks Bare, t cilt me urtsi bn parcelizimin e truallit n baz t degzimeve, pa prekur parcelizimin e t parve t

  tyre.

  Brezat e fisit Bare

  Sipas gjenezs s ktij fisi, i cili ndahet n baz t periudhave kohore, moshave dhe kalimit t trashgimis pasurore.

  Gjasht breza deri n ditt e sotme prbjn kt fis t strlasht.

  Brezi i par prbhej nga tri vllezrit, Mitre, Toto, Kolii

  Brezi i dyt prbhej nga 5 familje

  Brezi i tret prbhej nga 19 familje

  Brezi i katrt u shumua me 44 familje

  Brezi i pest prbehej nga 54 familje

  Brezi i gjasht prbehet nga 91 familje

  Lufta kundr shtypjes, shfrytzimit dhe prqafimi i kapitalizmit

  Baret, dje atdhetar, sot biznesmen t suksesshm

  Fisi Bare ishte shum i ndjeshm dhe nuk e duronte dot shtypjen dhe shfrytzimin e rendit feudalo-borgjez. Jo vetm kaq, por familja Bare u rreshtua edhe prkrah formacioneve antifashiste nacionallirimtare, gjat Lufts s Dyt Botrore.

  Antifeudalt

  Pas shpalljes s pavarsis, me ngritjen e flamurit n vitin 1912, Shqipria rilindi.

  M 1920 u thirr Kongresi i Lushnjs me delegat prfaqsues nga populli. Ndr delegatt q zgjodhi populli pr Kongresin e Lushnjs ishte Uan Bare, i cili megjithse i ri shquhej jo vetm pr pasurin e tij t vn me djers, por edhe pr atdhetarizm.

  Djaloshi tjetr, Soto Bare ka qen djaloshi rebel, i cili iu kundrvu ballas, feudalit dhe ifligarit m t madh t kohs Qemal Vrioni, duke e demaskuar para popullit ditn e mart t muajit gusht n 1922, e cila ka qen edhe dit pazari.

  Njra nga kto padrejtsi sht edhe problemi i pazarit t qytetit, tha Soto. Vendi q krkoni t vendosni ju bej nuk sht se i bn mir popullit, por ju bhet mir juve pr t'i vjelur, grabitur taksat e popullit fukara.

  Populli e ndrpreu Soton me duartrokitje, ndrsa beu u largua i nervozuar.

  Pas nj jave, kur Soto kthehej nga pazari n shtpi, njeriu i paguar nga Qemal bej Vrioni e vrau n pusi te Qafa e Koshovics, kur Soto u ul n burim t pinte uj.

  N kujtim t tij, fisi Bare ka ndrtuar nj ezm lapidar me mbishkrimin e gurt ezma e Soto Bares.

  Antifashistt

  Gjat Lufts Nacional lirimtare, fisi Bare ka qen shum i lidhur me luftn kundr pushtuesve dhe t huajve.

  Grat merreshin me veshmbathje t partizanve, ndrsa burrat merrnin pjes legalisht dhe ilegalisht n luft.

  Nj ndr ata ka qen edhe Kozma Bare, kryetar i Kshillit t Lufts Nacional lirimtare.

  Djem e vajza t fisit Bare kaluan n Brigadn e XI Sulmuese.

  Ndr ta kan qen Nasi, Loni, Dhora, Melpomeni dhe Timo Bare.

  Biznesment

  Tashm fisi Bare merret me biznes.

  Njri prej tyre Lili Bare sht ndr biznesment e par t mobilieve greke n Shqipri dhe aktualisht n Fier.

  Biznesi i tij sht i njohur jo vetm n Fier.

  Vllai i tij Jorgji Bare merret me shitjen e fidanve, vreshtari,

  ullishte, pemtari e lule, por edhe mobilie luksoze.

  T dy vllezrit jetojn n vilat e tyre luksoze n vendin e quajtur Rrepet n t dal t Fierit drejt aksit rrugor Fier-Vlor.

  Artur Bare, tashm merret me ruajtjen e rendit, me policin private q ka organizuar. Ai sht president i firms s vet Policia private Bare

  Prpjekjet dhe pengesat pr m shum dije

  Baret, edhe shkenctar e njerz arsimdashs

  Tashm fisi Bare sht shtuar dhe shumuar. Djemt e vajzat jan shprndar aneknd atdheut. Nj pjes e madhe e familjes Bare ka shkuar n Tiran, nj pjes edhe kjo jo e vogl jeton kryesisht n Greqi, por edhe n vende t tjera.

  Ka edhe shum nga ata q kan mbetur autokton dhe besnik paraardhsve t tyre, trungut t lasht t fisit t nderuar Bare, atje ku dikur quhej Driza e Mitres...

  Ndr pinjollt e fisit Bare, nuk mungojn edhe njerzit e shkencs apo edhe msuesit.

  Vilson Bare

  N fushn e dijes nga fisi Bare, kan shklqyer Vilson Bare, tashm me titullin fizikant. Ai ka punuar n ekspedita sizmike n rajonet e Sqepur, Fratar, Cakran, Vlor, Tiran,

  Durrs, etj.

  Ai sht autor kryesor i pusit "Povelca 1", ku u zbulua vendburimi i gazit.

  N vitin 1989 mbrojti gradn shkencore Doktor i Shkencave", ndrsa ka vazhduar kualifikimin e lart n SHBA.

  N vitin 2000 iu dha titulli "Profesor".

  Vilson Bare njihet si personalitet n fushn e shkencs s nafts. Ka marr pjes n mbi 120 studime shkencore, referenca brenda dhe jasht vendit.

  Ai sht antar i shoqats s Gjeo-shkenctarve t Nju Jorkut, si dhe laurat i "mimit t Republiks".

  Aktualisht punon n Agjencin kombtare t Hidrokarbureve n Tiran.

  Nikollaq Bare

  Nj tjetr figur e shquar e ktij fisi t madh sht edhe Nikollaq Bare, diplomuar po pr matematik-fizik.

  Tashm nndrejtor i shkolls s fshatit Zhupan n Fier, ai sht edhe antar i Kshillit t Komuns Qendr, antar i Kshillit t Prefekturs s Fierit dhe kryeplak i fshatit Driz.

  Ata q e njohin, tregojn se ai sht njeri korrekt, i sjellshm dhe aktivist i shquar n mbar zonn.

  Leonora Bare

  Leonora Bare ka mbaruar shklqyeshm dy fakultete pr filologji dhe juridik dhe pas shum peripecish n jet n kohn e diktaturs, ajo u denigrua, por kmbngulja e saj dhe gjyqet e nj pas njshme pr vendin q i takonte n jet dhe shoqri, bri t

 6. #686
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga andirago Lexo Postimin
  2. N disa shkrime m hert u tha se prdoret tek krejt sllavt, edhe hugarezt bile edhe popujt baltik.
  1. Tash kuptohet q e ka marr prej frankve ai popull q ka qen nn sundimin e tij.


  Nese shumezimi i paragjykimeve hipotetike neper literature ka marre per te vertete te kryer, se: "ky emer buron nga Karli" - atehere domosdo qe paragjykimi se "gjithe popujt qe u sunduan nga frangu mund ta kene perdorur emrin e tij si emer gjenerik per te thene mbret" do te tingelloje i logjikshem por..., kjo eshte te gabosh kulmin per themel sepse:

  1)
  a) Ai popull dhe popujt qe perdorin kete fjale [Kral] nuk kane qene kurre nen sundimin e Frankut - dhe ky eshte nje fakt; i padiskutueshem dhe i pamohueshem.

  Ndersa per ta gozhduar edhe se prapthi kete te pavertete, do te perkujtojme se:

  b) Popujt qe kane qene te sunduar prej tij dhe ne lufte me te, pergjithesisht perdorin emrat me baze ne: Re, Koning, dhe variacione te tyre.
  Pra;
  Dy grupet themelore, qe ne njeren ose ne tjetren menyre ishin ne perberje te mbreterise se Karlit te madh, ose ne rrethin e ngushte te ndikimit te ndersjellte leksikor, nuk e kane as per se afermi baze te rrenjes fjalen krajl.

  1.b.1)
  Franget: roi
  Galiket:rei
  Portugezet:rei
  Spanjollet:rey
  Italianet:re
  Irlandezet: r
  Rumunet:regele // pra ketij grupi leksikor i qendrojne besnik edhe rumunet, te cilet sic dijme jane te ekspozuar nga ndikimi i drejtperdrejte i gjuheve dhe leksikut serb, hungarez, etj.
  1.b.2)
  Holandezet: koning
  Gjermanet:Knig
  Estonet: kuningas
  Finet: kuninkaaksi
  Andaj, pretendimi se: "1. Tash kuptohet q e ka marr prej frankve ai popull q ka qen nn sundimin e tij" nuk qendron.

  Dhe aq me pak pretendimi se pikerisht keta popuj qe shumica dermuese nuk kishin asnje kontakt me Karlin e madh gjoja paskan trasheguar kete emer pikerisht nga 'karli i madh' eshte absolutisht i pacendrueshem dhe i pabaze.

  Gje qe dyfish eliminon mundesine qe kjo fjale te kete per baze emrin e mbretit karl.
  ----------------------------------

  Pra, fjala Kral perdoret pikerisht nga popuj te cilet nuk kane qene kurre nen ndikimin e mbretit frang Karl dhe per te qene me te sakte kjo fjale nuk perfille as shtrirje ekskluzivisht sllave dhe se ne format e pergjithshme aty kemi te bejme me nje homofoni te perafert te dy a me shume fjaleve me rrenje te ndryshme etimologjike te kushtezuara reciprokisht nga tingllima e perbashket sllave.

  Fjalet e peraferta me formen "kral" te cilat perdorin popujt sllav dhe te cilet nuk kane qene asnjehere nen pushtetin e karlit te madh jane keto:  Latvianet: karalis
  Lituanezet:karalius
  Belloruset i thone: Кароль (Karolj~)
  Ruset: Король
  Unkrainasit: Король

  Kete grup do ta ndajme ketu [duke respektuar renditjen nga larte poshte] sepse sic shihet qarte - lidhur me kete fjale ky perben nje grup me vete dhe idiome dukshem me stabile se ajo e gjuheve tjera indermediare sllavofone qe shprehin afinitet me te larte te korrupcionit dhe huazimit qe kufizohet nga idioma polake [krl] si me e dobeta dhe amallgam i tri formave konkurente atyre qe e rrethojne.

  Mirepo edhe perbrenda ketij grupi mund te dallojme se keto fjale nuk kane unitet te renjes njera prej te cilave mund te jete perfituar nga fjala e huajtur me origjine vulgare latine "kurore", [coro:/lj korolji], ndersa tjetra te kete evoluuar pikerisht nga baza lindore e fjales "car" per te dhene [caral; caralji; karolji] qe shohim se gjallojne ne format karalis, karalius. Por forma "korolj" pa asnje dyshim buron nga rrenje e fjales qe shenon kurore, mbreteri dhe mbret.

  Se si e pe variantet "Korol" "Krol" etj, nuk ka far lidhje me shqipen. Bile po uditna a mun me pas lidhje me shqipen kjo far fjale q n kangt tona prdoret pr t emrtuar as m pak as m shum se sa SLLAVIN E NDYR.
  Pra nuk kane lidhje as me fjalen Krajl. Dhe kjo idiome duket qarte qe eshte e pavarur dhe jasht relacionit me kete fjale. Tani nuk do te hy te nxjerri etimologji sepse edhe perbrenda ketij grupi mund te kemi dy grupe te peraferta homofonike te cilat nuk qendrojne ne marredhenie reciproke etimologjikisht .


  Por per dallim nga polaket, ne kete zone kemi tre popuj qe ose e kane reviduar me vone ose nuk jane ndikuar nga format konkurente, dhe keto jane tri perjashtime te thekshme:

  Bullgaret i thone: цар (Car) .
  Hugarezet: kirlyi
  Rumunet: regele

  Pra kemi bullgaret qe per nje arsye apo per tjetren kane ruajtur formen primare orientale: Car; qe do te duhej te ishte forme e perbashket e gjithe sllavofoneve. Aniqe bullgaret nuk jane sllavofone tipik, dhe qendrojne gjenetikisht me afer me turqte dhe tataret, gjuha e tyre eshte sllave, dhe ata sikur kerkojne te jene me puritane se populli qe i asimiloi. Ngjashem vepruan edhe jashtqitjet e tyre sllavomaqedone.
  Perjashtimi tjeter me radhe jane poashtu populli turkosllav idioma e te cileve ruan nje forme krejtesisht perjashtuese te kesaj fjale, Kiralyi cila per dallim nga keto eshe dukshem me e vjeter dhe me origjine nga azia antike me baze ne emrin e mbretit imperator te lindjes Kiri i madh.
  Ndersa per rumunet kemi formen periudhes se latinishtes vulgare rege~ fjale e cila dhuron edhe nje varg kuptimesh si: 'regent', 'regjion' etj.

  Ta kapim tani grupin e gjuheve qe perdorin formen ekzakte kral.

  Truqit: Kral
  eket [qe nuk jane sllav] i thone: Krl - sllovaket poashtu: Krľ
  Serbet: краљ (kralj)
  Kroatet: kralj
  Sllovenet:kralj
  Ky qe sic dallohet qarte nga forma e paster leksikore e fjales ne diskutim, perben grup me vete dhe pa asnje lidhje me te sipermit, eshte nje grup qe ne nje menyre apo ne tjetren deshmon se ka nje rrenje dhe origjine te perbashket dhe unike.

  Ju vazhdoni me tupanin e juj. Pr mu kto teori jan budallakina.
  Tupani nuk bie per tuapana po per ata qe kane vesh.

  Ironia e gjithe kesaj konkluzomanie slave te emertimit krajl, eshte ne faktin se vet Charlemagne :: [Sharlemanje] Char:(l) e-magne, qe nuk eshte kurrfare emri personal - e qe ne te vertete do te thote: "Mbreti i Madh", forme barbare per emrin Ce-Sar qe ne lindje ishte Sar, ndersa ne frankishte te perudhes barbare Shar; me terminante te kushtezuar l qe dikur dha edhe emrin e popullariuar Charl [sharl], charls etj.

  As vet 'emri' Cesar nuk eshte emer por titull i cili aq shume i misherua me Julin sa ne shume raste konsiderohet si emer i tij personal, e jo si titull i perbere, prej Qa-e-Sar, i trajtes pyetsore me kuptimin [diell\mbret i te gjitheve], qe ne gjuhe germane dhuroi formen Kajzer te Qesarit. Ne rrenje te se cilit titull qendron fjala Sir, [sajr; syr, seir, etj], qe semantikisht lidhet me diellin dhe nuk i takon asnje gjuhe vecanerisht, perpos ndoshta pellasgjishtes se vjeter te formes se personifikuar se 'veshtrues', 'vigjilent', 'mbikqyres'. etj, duke qene se kjo fjale gjallon edhe ne gjuhen shqipe per te denominuar syrin, ndersa ne gjuhet tjera europiane eshte pershtatur per diellin. Mund te perfundojme se edhe rrenja Sar: Sir:Car eshte me origjine te lashte por europiane, apo saktesisht pellasgjike e cila u dergua ne azi e me thelle nga periudha e ekspanzionit te madh pellasg.

  -------------


  Dy fjale per fund:
  Mund te shtohet edhe dyshimi nismetar se shenimet gjoja mesjetare serbe per dofar 'kral nemanja' jane ne fakt shenime qe i referohen karlemagnes me te cilin shqiptaret kane qene ne rivalitet dhe qe ato gjoja shkrime qe ne nuk i kemi pare origjinalet s'ta kane asnje lidhje me kurrfare neamnjidesh por me histori te qena shekuj para formimit serb. Dokumenta te falsifikuara e te shtremberuara per pa pike turpi e me nge per qindra vite sitematikisht.

  Kjo eshte nje mundesi qe duhet hetuar holle dhe studiuar me nje seriozitet fatal.

  Shikoni sa bukur pershtaten fjalet e sotme 'karl' me 'kral' si dhe 'emagne' [emanje] me 'nemanje'. Cili cubrilist serb do ti rezistonte provokimit per ta marre nje dokument te tille dhe per ta konvertuar ne nje fakt qe gjoja flet per dofar nemanjave gjoja serb?!
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 7. #687
  Perjashtuar
  Antarsuar
  08-09-2009
  Postime
  366
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  a) Ai popull dhe popujt qe perdorin kete fjale [Kral] nuk kane qene kurre nen sundimin e Frankut - dhe ky eshte nje fakt; i padiskutueshem dhe i pamohueshem.
  Shum rreshta kot.

  Sllovent ishin n pushtim, dhe kroatt n luft me ta.
  b) Popujt qe kane qene te sunduar prej tij dhe ne lufte me te, pergjithesisht perdorin emrat me baze ne: Re, Koning, dhe variacione te tyre.
  Nuk sht e domosdoshme q t gjith popujt t'a marrin emrin e tij pr t'a prdor si fjal me kuptimin mbret. Kjo gj varet dhe nga shum faktor, thjesht dikush e mori dikush jo. Psen gjeje vet.

  Un nuk shoh asnj lidhje t Krajl me shqipen. Fjal e huaja. Shqiptart e kan prdor pr t emrtuar mbretrit e shkijeve.

 8. #688
  i/e regjistruar Maska e Humanisti
  Antarsuar
  03-05-2008
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  278
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga SHKOZA Lexo Postimin
  Ne fshatin Zatriq, fshat shume i vjeter qe gjendet larte ne malet me te njejtin emer ne treven e Llapushes, te gjithe banoret jane me fis Kastrat. Mendohet se ata ishin aty qysh para 450 vjeteve. Poashtu ne ate fshat gjendet edhe xhamia qe mendohet se eshte me e vjetra ne Kosove. Po nga ky fshat kane dalur edhe Salih Aga qe paska qene nje luftetar i dalluar dhe qe paska marre kete titull per shkak se qenka dalluar ne luftera qysh gjate luftes austro-turke. Poashtu edhe pjesa me e madhe e fshatit Turjake qe gjendet poshte ketyre maleve, jane me origjine po nga Zatriqi. Ne nje maje prane ketij fshati, pra ne majen e Gradishtes me lartesi 1039 m qe e dominon te gjithe Rrafshine Dukagjinit , paksa egzistuar nje fortese e vjeter. Ne pjesen e poshtme ne gryken e Zhdelles edhe sot e kesaj dite nje zone quhet Qelia ( Burgu), thuhet se paska pasur burgje.

  SHKOZA nga Prizreni
  Pershendetje Shkoz

  Desha me te pyet a din gja ma shum per kete Sali Agen dhe per bemat e tij ne lufterat austro-turke? se po me duket shum interesant dhe mire me pas mbamendje te hershme pleqt ton?

 9. #689
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  Kastrati n fokus
  Prgatiti: Ndue BACAJ, Gazeta "Malsia", nntor 2000

  Ky emr i rrethuar me shum shum "enigma", por me nj t vrtet t madhe, se ky mal, fis e bajrak sht palca kurrizore e Malsis s Madhe, trevs m shqiptare t Shqipris Etnike, e kt e pranojn studiues, shkenctar, miq dhe armiq t Shqipris n mbar botn, por le t fillojm m konkretisht:


  Fjala Kastrat n dokumentet e Venedikut gjindet n vitin 1343 dhe shkruhet se e ka marr emrin nga fortesa romake "Castrum" (latinisht), e ciia ruante rrugn buz liqenit Kaster. Duhet sqaruar se kjo rrug ishte kryesore q kalonte nga Shkodra drejt Europs Qendrore.

  Duke ditur se Perandoria Romake sht m e hershme se lindja e Krishtit, pse jo, emri Kastrat duhet t jet shum m i hershm se gjindet n dokumentet e Venedikut. E duke arsyetuar kt, konkludohet se ky emr Kastrat qe gjindet me shumic n Shqiprin etnike, si Kastro e Sarands, Mollakastr. Prevez e me shumrc n Verilindje t Shqipris etj., e vrteton at se t gjitha kan prejardhjen nga Kastrati jon, pse jo edhe nse kto fise vijn nga larg, pasi sipas rrugs q tham m sipr kjo ishte porta e hyrjes pr t gjith, q donin t futeshin n Ilirin e Jugut, edhe nga Evropa Qendrore e m gjer.

  Ka edhe nj variant tjetr q thot se ky emr vjen nga kullotat dimrore t Kastratit Malor, por ky sht shum pak i besueshm. N regjistrat veneciane t vitit 1403, gjejm t prmendur (Capo) kryetar Aleks Kastrati, n krye t lists t shprblyesve me coh nga Venediku. Emri Kastrat shnohet edhe n vitet 1416-1417 n kadastrat e Venedikut, si dhe n hartat e Ports s Lart, mbaspushtimit osman n vitin 1485, duhet nnvizuar se nj dokument osman i vitit 1481-1506 nnvizon mrgimet e pashoqe anti-osmane.

  Nj dokument tjetr i vitit 1520 e prforcon kt qndres, pasi ai nnvizon se 3% e popullsis shqiptare ishte islamizuar, ndrsa n Kastrat asnj. Ngritja e taksave osmane n vitin 1526 nuk e preku fare Kastratin e Malsis s Madhe, e kjo fal rezistencs s kastratasve. N vitin 1610 krijohet bashksia "Malet e Shqipris", ku prkrah Hotit, Kelmendit, Kuit, Triepshit e Piperit sht edhe Kastrati, ku pikrisht sht kjo inisiativ e cila oi n krijimin e nj lidhje t madhe anti-osmane n rang ballkanik n vitin 1614 me qendr n Kuin shqiptar. N kt periudh gjindet nj dokument i paplot, q tregon se Kastrati kishte 50 shtpi me 130 burra t aft pr arm, me nj (Capo) kryetar Pre Kastrati, e q mbshtetnin edhe fisin e Hotit. Nj dokument tjetr shnon se Kastrati kishte 800 frym n vitin 1628.

  Nj dokument tjetr i vitit 1653 flet pr 660 frym, ndrsa nj tjetr i 1671 bn fjal pr 75 shtpi. N vitin 1678 nj dokument "Castratorum Oppidium" shnon 150 shtpi, ndrsa nj tjetr i vitit 1688 bn fjal vetm pr 80 shtpi., kjo tregon se dokumentacioni i mjsiprm ose sht i pasakt, ose ka pasur lvizje t shumta familjesh pr n zona t tjera. Gjithsesi periudha 1600-1640 sht ajo m e diskutuara, pasi albanolog e studiues serioz e prcaktojn prejardhjen e Kastratit nga Drekali Kuit, q pr vete e ka origjinn nga Berisha. Si shembull po marrim studiuesin Georg Hanh, i cili prcakton se rreth viteve 1600-1640 nga Drekali i Kuit vjen e vendoset n shpellat e Veleikut nj i par me emrin Detal (ose Dedli) Bratosili, q kishte shtat djem. Ktu jeton shtat vjet, dhe pas mbrapshtis q u jepej vendasve n jetes, sht nj plak shum i vjetr q u sugjeron vendasve t bjn nj prov me nj gosti, duke u lan larg nj vi t pjekur, ku po t afrohej Detali me djemt pr ta hangr, nuk duhej t largoheshin, e nse Detali kap dhe afron sofrn me viin e pjekur pran vehtes, ather Detalin e ka uar vet dora e Zotit e duhej t'i lshojn vendin.

  N fakt kshtu ndodhi e shtat djemt e Detalit jan: Ali Delali, Ivan Detali, Pal Detali, Nar Detali, Jer Detali, Gor Detali dhe Gjon Detali, t cilt u rritn dhe ndan tokat, ku natyrisht emrat e shuni katundeve t Kastratit kan si filles t emrave pikrisht emrat e djemve t Detalit, ndrsa n disa dokumenta t tjera thuhet se jo t gjith autoktont ikn n at koh, ku prmenden si autokton, Pjetroshani, Bajz, Gashaj, Mikelaj e tjer, q historografia dashakeqe i quan me prejardhje sllave duke u bazuar nga emrat Totoviqi, Popoviqi, Petroviqi, ku pr mua kta emra jan deformuar e marr mbrapashtesat viqi, si rezultat i pushtimit t dhunshm t perandoris famkeqe t Stefan Dushanit t viteve 1330-1355.

  Kontestime ka pr fshatin Jeran, q disa e quajn me prejardhje nga djali i Detalit Jeri, e disa t tjer thon q nuk ka qen Jeri po Jera, pra bij e martuar n Re dhe pasi i ka vdekur burri sht kthyer n gjini tek Detali, q i ka dhn hise si dhe djemve t tij.

  Ka gojdhna q Kastratin e prcaktojn si fis nga fisi i Kastriotve, pra t Gjergj Kastriotit. Duke ditur se i ati i Gjergjit ka lindur n Mat, mbrapa Krujs, ku atje ishte nj terren tepr i thyer malor dhe pa interesa pr perandorin e Stefan Dushanit, ka shum mundsi, q fisi i Kastriotve atje sht pikrisht nga Kastrati, q pr t'u larguar sadopak reprazaljeve t pushtetit t S. Dushanit t jen vendosur n Mat mbas vitit 1330.

  Na mbetet pr t thn se jan t njjt me Kastriott vetm ata fise q jan autokton n Kastrat e jo pjesa me prejardhje nga Detali apo Dedli, kur dihet se Gjeraj Kastrioti sht i viteve 1405 - 1468 ndrsa Detali pas vitit 1600. Nj dokument interesant tregon qndresn e kastratasve pr t mos u islamizuar dhe se vetm n vitin 1620 fillojn t islamizohen me pakic kastratasit.

  Dokumentacioni i pas ktyre viteve sht tepr i varfr, se vet kultura e ekonomia, q mbarte perandoria osmane dhe vetm n ca defter taksash prmenden pjesrisht. N vitin 1840 fisi i kastratit quhej fisi m i fort i maleve t Shqipris, kt prcaktim me sa duket e bnin vet osmanllinjt q nuk mundn t nnshtronin plotsisht kurr Kastratin. Nj dokument i vitit 1881 jep Kastratinme 350 shtpi e 2300 banor dhe me 450 burra t aft pr arm, e kjo n nj siprfaqe prej 80 km2 e me 19 fshatra. Nj material tjetr i vitit 1887 paraqet Kastratin me 450 shtpi e me 3700 banor, n kt vit Kastrati kishte dhe Bylykbashin (prfaqsuesin zyrtar) n Gjykatn apo Kshillin (Xhibalin) Shkodr.

  Nj dokument i vitit 1910 jep shifrn se Kastrati kishte 500 shtpi, ndrsa nj tjetr pak m i sakt shnon 479 shtpi me 3280 banor e 500 burra t aft pr arm. N vitin 1927, Kastrati numronte 444 shtpi me 2700 banor banor gjithsejt, nga kta 2288 katolik dhe vetm 412 mysliman.

  Dy fjal pr kryeqendrn e Kastratit, Bajzn, e cila n dokumentacione paraqitet relativisht von, deri tani kemi siguruar vetm nj t viteve 1896-1897, q e konsideron Bajzn Bajrak me 100 shtpi, nga ku 60 kristian e 40 musliman, madje me nj bajraktar, ku kjo duhet t jet arsyeja q ndonj dokument e quan Kastratin me dy Bajraktar, kur n fakt krejt Kastrati kishte nj. N nj dokument t Ports s Lart (Turqis), shnohet emri Bajza Plak, ndoshta me kt tregohet antikiteti i saj i supozuar, ose pr zotsin e saj pr t zgjedhur shijet arbitrare t katundeve t tjera t Kastratit.

  Hershmria e emrit t Bajzs duhet t jet shum m e madhe, e ka shum q e lidhin me Gjergj Balshajn, Princin e Balshajve, i cili mund t jet nga vet Bajza apo Balajt. Kisha e Bratoshit ka mbi 350 vjet q sht ndrtuar nn kujdesin e Detali apo Dedlit, dhe mbiemri i Detalit, Bratosil, t jet vet i Bratoshit e jo si mundohen ta quajn sllav apo dika tjetr. Gjithsesi para se t mbyllim kt shkrim t shkurtr duhet t sqarojm se rruga e gjat e kastratasve t vjetr e t rinj ka kaluar pnnes stuhish e dallgsh t kohs, n luftrat pr liri e pamvarsi, ku mund t prmenden pjesmarrja n Lidhjen e Prizrenit t Prel Toms dhe e Gjok Dods, n vitin 1878. Luftrat e viteve 1910-1911 me turqit, 1920 me serbo-malazezt. Votimet e 1923 pr Ahmet Zogun, lufta nga 1939-1944 kundr pushtuesve fashist e veanrisht ajo e Janarit 1945, ku tashma quhet kryengritja e par antikomuniste n t gjith Europn. Gjithsesi, kto e t tjera, q pr munges vendi nuk po i shkruaj u paguan me gjakun e bijve dhe bijave m t mira t saj.

  E ata edhe n vorre hijshm jan Gurt e themelit t ksaj binaje, q ka dhjet vjet q po mundohemi ta ndrtojm dhe e quajm Shqipri, ku promotori i saj duhet t jet demokracia, e nga ku edhe sot Kastrati sht pararoja e palnkundur, nj komun me rreth 13.000 banor, q gjithnj rrezaton vetm Shqiptari.

 10. #690
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Ndue mund ta kete bere nje gabim, qe po te shihet mire, e pa paragjykim, del gabim i trashe, sepse, me lehtesi edhe me te madhe mund dali perfundimi se: nuk ekziston kurrfare fisi kastratesh, dhe se familjet qe sot njihen e thirren 'kastrat' o per nga mbiemri o per nga origjina e familjes se njoohur me ate emer - jane ne fakt pasardhes te familjeve te caktuara qe i detyroheshin kishes nje djal te ri me ze te bukur engjellor per korin e kastrateve.

  Sepse ne kemi katrate e kastrate te krahinave nga me te ndryshmet e qe nuk e kane as me te voglen lidhje mes vete as per nga gjaku as per nga fisi ... - por quhen kastrate, apo rrjedhin nga familje kastratesh te dikurshem.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Baptist : 07-03-2010 m 07:45
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 11. #691
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  Historia e fisit s Myteveliut, ku strnipr jan vllezrit Frashri

  Tregimin e tij, zoti Rustem Myteveliu ( i riu ), e filloi me t parin
  e ksaj dere, rreth 600 vjet m par, duke u bazuar edhe n pemn
  gjeneologjike t familjes, pra me ate te Iljaz bej Mirahorit (
  Myteveliu ). Rustemi sht brezi i 16-t dhe fmijt e tij jan brezi
  i 17-t i ktij fisi t dgjuar. Iljaz bej Mirahori lindi aty rreth
  vitit 1408 n Panarit t Kors. Ai ishte biri i priftit t
  Panaritit. Kishte trup t bshm, ishte 2 metr i gjat dhe jetoi 104
  vjet. Msimet e para i mori n trevat e Panaritit. Gjat ksaj
  periudhe Shqipria ka qen nn sundimin e dinastis otomane turke dhe
  Iljazi merret peng, nizam, si jenier, nga Porta e Lart. N Stamboll
  ai mori msimet e para n gjuhn osmanishte turke dhe m pas, vazhdon
  edhe shkolln. Shkall mbas shkalle, ai ngrihet n poste t
  rndsishme, ku edhe emri nga Ilia, i kthehet n Iljaz bej. N vitin
  1457 ai ishte pjesmarrs n luftn pr lirimin e Stambollit; m pas
  si komandant n luftn e Konstandinopojs dhe grad pas grade mori
  titullin "Mirahor", q do t thot gjeneral i gjeneralve,
  kryegjeneral. Rreth Iljaz bej Mirahorit ka shkruar edhe Sami Frashri
  si strnip i tij, nga dera e nns s Frashrllinjve, Emineja.

  Iljazi, shqiptari q i shrbeu Sulltan Bajazitit t Dyt.

  Iljaz bej Mirahori i ka shrbyer Sulltan Bajazitit t Dyt, i cili i
  dha gradn "LALE" dhe titullin e "Profesorit t dinastis turke" t
  asaj kohe. Iljazi u martua me t bijn e Sulltan Bajazitit t Dyt
  dhe nga kjo martes pati edhe tre djem: Muhamet bej, Mehmet bej dhe
  Sefer bej. Mehmet bej, djali i dyt i Iljaz bej Mirahorit, i quajtur
  ndryshe edhe Ine beu, u vra n luftn pr marrjen e Bagdadit, betej
  n t ciln ishte komandant i ushtris turke dhe u shqua pr trimri.
  M pas, Iljaz bej Mirahori u zhvendos n Shqipri, n trevn e
  Kors, ku me nnshkrimin e 4 fermaneve nga ana e Sulltan Bajazitit
  t Dyt, i falin disa fshatra si: Panaritin, Treskn, Trebickn,
  Katundin, Drenovn, Boboshticn dhe Vithkuqin. Duke br martes me
  vajzn e Sulltanit, ky i fundit bn shkmbimin e Panaritit me
  Leshnjn, dhe Vithkuqit me Korn, q n at koh quhej Peshkpi. Ai
  jetoi gati 70 vjett e jets s tij n Kor. Iljaz bej Mirahori
  ndrtoi xhamin e Kors, aty rreth vitit 1496. M pas ai ndrtoi
  medresen, shkolln afr saj, hanet dhe hodhi hapat e para t tregut,
  d.m.th., ndrtoi Pazarin e Kors. N vitin 1504 ai krijoi Imaretin,
  q do t thot Vakf ose n shqipen e sotme, Mision Bamirsie. Dy-tri
  her n jav, t varfrit shkonin dhe hanin falas n Imaret.
  Gjithashtu, gjith tregtart q shkonin e vinin pr tregti nga Janina
  e Follorina, nprmjet Bilishtit, qndronin dhe hanin n kt Imaret,
  falas.

  Nj lagje e Stambollit mban emrin e Iliaz Mirahorit, themeluesit t
  Kors

  Iljaz bej Mirahori, duke ardhur nga Stambolli, ku mori nj kultur t
  gjer n t gjitha fushat nga njohja e mir e qytetit t Stambollit,
  qytet model i periudhs mesjetare (ku edhe sot nj lagje e tr mban
  emrin e Iljaz bej Mirahorit, vet ky i fundit diti me mjeshtri t
  shfrytzoj territorin pr zhvillimin e qytetit t Kors, si nga ana
  gjeografike, ekonomike, tregtare dhe pr lvizjen e lir t
  tregtarve dhe tregtis, veanrisht me Janinn. Ai krijoi bazn
  social-kulturore t Kors dhe hodhi themelet e ktij qyteti. N
  shpirtin e karakterin e Iljaz bej Mirahorit kishte shum bamirsi, aq
  sa kto nuk njihnin kufij. Pr kt arsye, atij i jepet edhe
  titulli "Myteveli", q n greqisht do t thot Epitropos e n shqip
  Kujdestar, ndrsa, prshtatur me shqipen e sotme, prkthehet Bamirs.
  Edhe sot dera dhe pasardhsit e Mirahorit t madh njihen me mbiemrin
  Myteveliu. Kt titull e trashgonte djali dhe n rast se nuk kishte
  trashgimtar pr ta trashguar, pr t drejtuar administratn e
  Imaretit, e merrte Sulltani, dhe kjo pron nuk shitej, por mbetej,
  Vakf. Martesa e tij me vajzn e Sulltan Bajazitit t Dyt ndikoi
  shum n zhvillimin e rajonit t Kors, duke e prjashtuar kt
  rajon nga taksat e dinastis turke deri edhe n prjashtimin e t
  rinjve nga detyrimi ushtarak, por edhe pr vakfet, nuk donte taks.

  "Filantropia" e Kors, e para n Evrop

  Pjesn m t madhe t pasuris Iljaz bej Mirahor Myteveliu e bri
  Imarete, Vakfe. N dokumente q kan mbrritur deri n ditt tona,
  del qart ideja e tij, pr t qen njeriu nj filantrop i madh.
  Madje, n testamentin e tij, testament q ekziston edhe sot, dhe
  ruhet me shum fanatizm nga Rustem Myteveliu (i riu), ai sht
  shprehur: "Pjesn m t madhe t pasuris sime e bra Imaret, se
  sht pjesa me jetgjat dhe ndikon n zhvillimin e rajonit. Ky
  Imaret, Vakf, vazhdoi pr 500 vjet dhe drejtohej brez pas brezi nga
  dera e Mytevelinjve, pasardhsit e Mirahorit t Madh. Deri n vitin
  1933, kur drejtohej nga Rustem Myteveliu (i vjetr), d.m.th., gjyshi
  i Rustem Hysen bej Myteveliut (i riu), nga i cili ka marr edhe
  emrin. Format dhe rrugt pr t ndihmuar t varfrit kan ekzistuar
  n shekuj n Shqipri dhe ato e kan zanafilln e tyre q me Iljaz
  bej Mirahor Myteveliun, q tregon fare mir se pr bamirsi jemi t
  part, jo vetm n Evrop, por edhe n bot. Iljaz bej Mirahor
  Myteveliu vdiq m 1512.
  Varri i tij, i gruas dhe djalit t vogl, Sefer beut, ndodhen n
  tyrben ngjitur me xhamin e ndrtuar prej tij n vitin 1496.
  Pinjollt e ardhshm t ders se Mirahorit t Madh, nipr, mbesa,
  strnipr dhe strmbesa, do t vazhdonin rrugn e bamirsis t nisur
  nga Iljaz bej Mirahor Myteveliu. Ata do t shklqenin si atdhetar
  dhe patriot, por edhe si bejlert e Kors. Babai i Rustem
  Myteveliut (junior), Hysen beu, si nj atdhetar dhe patriot i
  ndershm, mori pjes n jetn social-kulturore t qytetit t Kors,
  si antar i grupit "Lira". Gjyshja e Rustem Myteveliut (i riu) vjen
  nga dera e Frashrllinjve, rilindasve tan t shquar, Sami, Abdyl dhe
  Naimi. Ajo sht kushrir e par me nnn e Frashrllinjve, Eminen.
  Gjylistania, duke ardhur nga kjo der rilindasish, ndikoi shum n
  edukimin dhe formimin e tyre patriotik. Gjat viteve t pushtimit
  fashist dhe nazist, kjo der e bejlerve t Kors, pra,
  Mytevelinjt, u vun n shrbim t Lufts Nacional-lirimtare, pr t
  ciln shkrin, po ashtu, edhe pasurin e tyre. Ata i kan dhn
  lufts pes partizan, ku midis tyre, edhe dshmoren e Atdheut,
  Floresha Myteveliu, bija e Ruzhdi bej Myteveliut. Dy rrug, shum
  ngjitur me njra-tjetrn, rrotull xhamis s ndrtuar nga Mirahori i
  Madh, mbajn emrin Iljaz bej Mirahori dhe Floresha Myteveliu. Por
  gjat regjimit komunist, dera e Mytevelinjve u godit n heshtje, ku
  n nj mnyr apo n nj tjetr, u konfiskohet pasuria, duke filluar
  me shtetzimin e malit t Rungajs, prishjen e disa shtpive,
  Imaretin, furrat e pjekjes s buks dhe gatimit.
  Varrezat e pinjollve t Mytevelinjve, pasardhsit e Mirahorit t
  Madh, ndodhen prapa tylbes, ngjitur me xhamin 600-vjeare. Aty
  ndodhet edhe varri i Rustem bej Myteveliut (i vjetri). Por shumica e
  varreve t Mytevelinjve do t sheshoheshin nga regjimi komunist dhe
  mbi eshtrat e tyre do t ngriheshin vendstrehimet n rast lufte, pra,
  bombardimit t aviacionit armik. Sheshimi i ktyre varreve, jo vetm
  ishte shkatrrimi i elementit historik me vlera kombtare, por do t
  lndonte edhe ndjenjat shpirtrore, shqiptare dhe kombtare t
  Mytevelinjve. Rustem Hysen Myteveliu (i riu), me profesion ekspert n
  urbanistikn e qytetit t Kors, si nj nga strnipat e Mirahorit t
  Madh, duke atribuar nga i pari i fisit t tij ant me t mira,
  shprehet kshtu pr qytetin e Kors, t themeluar nga Iljaz bej
  Mirahor Myteveliu: "Korca ka nj truall me nj pjerrsi t favorshme
  dhe t prshtatshme, pr zhvillimin dhe ndrtimin e infrasrtukturs
  s rrjetit rrugor, t lagjeve t banimit, shprndarjen e zonave
  ekonomike, industriale apo pr lodhje dhe t gjitha kto, jan t
  lidhura n mnyr organike, q i japin qytetit nj komoditet, t
  mjaftueshm dhe n prshtatje me klimn. Kodrat e qytetit formojn
  nj kuror t larmishme ku mbi to ngrihet mali i Moravs, q mbron
  qytetin nga prmbytjet dhe errat e forta. Duke shfrytzuar kto
  elemente t pozits gjeografike, Iljaz bej Mirahor Myteveliu i
  famshm, hodhi themelet e Kors son". Duke u ndar nga Rustem bej
  Myteveliu (i riu) me kt histori me shum vlera kombtare pr
  popullin ton, pr dern e bejlerve Mytevelinj, si hedhs t
  themeleve t qytetit tim, Kors, n shpirtin tim vlonte krenaria
  kombtare, mirnjohja, respekti, nderimi dhe prjetsimi pr kt
  der bejlersh patriot dhe pr Mirahorin e Madh.
  Duke ecur npr rrugt me kalldrm t lagjes sime, t lagjes s
  Mirahorit t Madh, n mendjen time ishin t ngulitura 600 vitet e
  themelimit t qytetit t Kors, m'u kujtuan vargjet e Mihal
  Gramenos: "Lumja ti moj Kor, o lule/q le pas shoqet e tua/si trimi
  n ball u sule/ta paim prjet hua". Nuk do rresht s shkruari pr
  historikun e qytetit tim, Kors, t bukur, mondan, modern, historik,
  antik, t tolerancs fetare, t dijes e t kulturs, t arsimimit, t
  ndrrave t mia, t serenatave, t dashurive t pastra. Prkulem dhe
  puth me respekt varrin e Mirahorit t Madh pr kt qytet q themeloi
  dhe na la pas.

  Historia e qytetit t Kors

  Zona e Kors ka qen e banuar qysh n koht e hershme. Rrnojat
  neolike t gjetura n kt qytet tregojn vazhdueshm pushtimin e tij
  brenda ktyre 6000 vjetve. sht nj numr i madh qendrash
  arkeologjike t pazbuluara n kt qytet, shumica e t cilave besohet
  t jan t s njjts koh me civilizimin mycenian n Greqi. Kjo zon
  luajti rol t rndsishm n shprndarjen e kristianitetit bizantin
  n Shqipri; nj kish u themelua m 898. Qyteti modern e ka filluar
  ekzistencn e tij n shek. e 15-t, kur Iljaz bej Mirahori, nn
  komandn e Sulltan Mehmetit II, zhvilloj Korn. Pr nj koh t
  gjat qyteti rivalizohej nga Voskopoja, por me shkatrrimin e saj n
  shek e 18-t, Kora mori nj pozit n kt zon q kurr nuk e
  humbi. Ajo ishte nj pik qndrimi pr rrugt e karvaneve dhe, n nj
  koh nuk kishte m pak se 16 hane n qytet.
  Ky qytet u b n mnyr t veant edhe qendr e rritjes s
  ndrgjegjes kombtare shqiptare. N mars 1878 u ngrit shkolla e par
  q msonte shqip n Shqipri dhe m 1891 shkolla e par shqipe pr
  vajza. Zona ishte n trazira gjat luftrave ballkanike dhe pati dme
  t mdha n popullsi dhe ndrtesa, nn shtypjen e lvizjeve
  iridentiste greke n at koh. Kora u pushtua nga forcat greke m 6
  dhjetor 1912. S shpejti u trhoqn nga vendimet e Komisionit t
  Kufijve, por u mor prsri nga ta m 10 korrik 1914. Gjat Lufts s
  Par Botrore qyteti u pushtua nga Austro-Hungaria, prsri nga
  grekt dhe m von nga trupat franceze n vitin 1916, q shpalln
  Republikn Autonome t Kors, njohur kjo edhe nga Greqia, si Korica.
  U vendos, por u rrzua pr shkak se Greqia u hodh n luft n ann e
  aleatve; Themistokli Germenji u qlluan nga nj skuadr pushkatimi
  n Selanik. Pushtimi francez mbaroi n vitin 1920, por influenca
  kulturore vazhdoi me Liceun Francez t Kors. N vitin 1929 banort
  e Kors ishin aktiv n agjitacionin pr kthimin e Vidit si monark i
  Shqipris.
  Gjat viteve `30-t lvizjet puntore, u rrit shum shtresa e grupit
  komunist t Kors; u b brthama e PKSH-s. N vitin 1936, nj
  demonstrat e t papunve u shyp brutalisht nga xhandart e Zogut dhe
  gazeta liberale e Kors, "Bota e Re", u ndalua nga qeveria. N
  Luftn e Dyt Botrore qyteti ishte nj pik qndrese e lvizjeve
  partizane dhe pik e lufts antifashiste. Nj demonstrat kundr
  pushtuesve u ndalua nga trupat gjermane n vitin 1943.

  Personazhe t famshm t historis

  ( Elita shqiptare e Turqis )

  Jahja bej Dukagjini

  sht nj nga djemt e familjes s Lek Dukagjinit, q mund t jet
  strehuar ose marr peng dhe sht rritur n oborrin e Sulltanit,
  dalluar si ushtarak i zoti. Ka marr pjes n luftimet q komandonte
  Sulltan Sulejman Kanuni n Tameshvar (Hungari)

  Osman bej Dukagjini

  Nipi i vezirit hero, Ahmet Pash Dukagjinit, dhe biri i Mehmet Pash
  Dukagjinit. Ai ishte dijetar i urt e punoi si kadi n Stamboll.
  Hartoi veprn biografike "Kadit e Stambollit"

  Arkitekt Kasem Agai

  Ka lindur n fshatin Grmsh, t krahins s Tomorics. Rinin e par
  e kaloi n Berat. Pastaj i ati e drgoi n Stamboll pr studime
  profesionale. U b asistent pran Koxha Mimar Sinanit (t madh) dhe
  Sedefqar Mehmet Elbasanit. Duke u dalluar n punime arkitekturale, m
  1595 u afirmua arkitekt i pallatit. M 1622 u b kryearkitekt. Ka
  ndrtuar JENI XHAMI (Xhamin e re) t Stambollit dhe ka edhe shum
  vepra t tjera.

  Kryemjeshtr Mehmet Isa

  sht arkitekt me origjin shqiptare, nj nga kryemjeshtrit e Tyrbes
  s famshme TAXH-MAHAL n INDI. Mehmet Isai kishte lindur n Opar

  Arkitekt Sinan Atik Agai

  Ky arkitekt quhet edhe Sinan Isuf. Megjithse nuk dihet plotsisht
  jeta e tij, shum shkrimtar thon se Sinan Atiku ka qen shqiptar,
  edukuar n pallatin osman. Ishte arkitekti q kishte ndrtuar XHAMINE
  FATIH t Stambollit

  Arkitekt Mehmet Sedefqar

  sht marr nga Elbasani m 1562 dhe u b nxensi dhe asistenti i
  Koxha Mimar Sinanit. Bri studime n Rumeli dhe Lindje t Mesme. N
  vitet 1597?1598 ai ishte drejtor i prgjithshm i krojeve t
  Stambollit, ku shrbeu 8 vjet. M 1606 u b kryearkitekt, ndrtoi dhe
  zbukuroi mjaft faltore dhe pallate. Kryevepra e tij sht Xhamia e
  Sulltan Ahmetit (Xhamia Blu).

  Ded Ismail Efendi

  Ka lindur n Stamboll, por rrjedh nga nj familje shqiptare. Babai i
  tij, Sulejman Agai, ishte shprngulur nga Elbasani pr n Stamboll.
  Kishte bler nj hamam dhe nga ky mbante mbiemrin Kosturi, q e
  shndroi n Hamamizade (bir hamamxhiu). Kngt e tij u plqyen edhe
  nga Oborri i Sulltanit. M pas at e emruan kryemuzikant n Pallat.
  Kngt ishin me karakter popullor dhe hartuar me nj turqishte t
  thejsht. Knga e titulluar "Fati im i zi, varet te flokt e tua", u
  plqye shum prej Sulltan Selimit. Dede Ismail Efendiu kishte
  kompozuar m tepr se 200 vepra muzikore. Sot kan mbetur t
  paharruara dhe dgjohen me knaqsi, 160 kng klasike turke.

  Dijetar t shquar turq, me origjin shqiptare


  HALIL PASHA BUSHATI

  Poet dhe dijetar

  HUSEIN QAMIL BEJ TEPELENA

  Nipi i Ali Pash Tepelens, poet, ka vepra t botuara dhe rreth 15
  dorshkrime.

  SELIM SIRRI PASHA

  Nipi Ali Pash Tepelens, poet lirik i dalluar

  MUSTAFA RESHIT SALIH PASHA

  Lindi n Janin, biri i Vezir Mehmet Aqif Pashs. Kishte hartuar
  poema filozofike.

  HASAN HAKI PASHA

  Ka lindur n Shkodr dhe padishahut i qe paraqitur me petka
  shqiptare. Shrbeu si zvendsvali

  NUMAN MENEMENXHIOGLU

  Diplomat i dalluar, shrbeu si ambasador n Paris n fillim t Lufts
  II Botrore. Deputet gjat viteve 1955-1956 dhe 1957-58.

  TURHAN PASHA

  I lindur n Janin, diplomat dhe burr shteti. N kohn osmane
  shrbeu si ambasador n Vjen, Mosk, Madrid etj. Pas Lufts I
  Botrore mori pjes n qeverin shqiptare. N Konferencn e Paqes,
  mbajtur n Paris m 25 shkurt 1919, mbrojti t drejtat shqiptare,
  duke bashkpunuar me shum delegacione t diaspors shqiptare

 12. #692
  i/e regjistruar Maska e pukjani
  Antarsuar
  21-03-2010
  Postime
  47
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  me sa di un pjesa ma e madhe e banorve t Kosoves e ka origjinen nga fiset e Pukes,Malksise t Mbishkodres,Tropojes ,Dukagjinit e Mirdites

 13. #693
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  Nga arkivat e kryipeshkvise metrpolitane shkoder........
  Kah viti 1737 simbas rregjistrit te pagezimit shkrue nga Imzot Pal Kamsi, ateher meshtar e famullitar i Shkodres, familjet katolike qe banojshin ne qytet ishin kto:
  Abrashi, Ashiku
  Babi, Belbaqori, Banda, Bardhi, Bashi, Batui, Beltoja, Berdica, Bjanki, Bibashi, Bobozi, Bojaxhia, Borii, Bushati
  apaliku, arkaxhia, eka, oba, obani, obi, uria
  Daji, Daka, Dashi, Dergudha, Dengilaj, Deniva, Demiri, Dika, Dobrai, Doda, Dodmasej, Drita, Dukagjini, Dushi
  Ejlli, Engjelli
  Galigadi, Gavoci, Gega, Giadri, Gici, Gjota, Gjata, Gura, Gjei, Gjeloshi, Gjergji, Gjinaj, Gjika, Gjonlala, Gjini, Gjura, Gjurashi (Gurashi), Gozzi (Gjoci), Grashi, Gruda, Guga, Gurakuqi
  Hoti, Hysenaga
  Junki
  Kabashi, Kakarriqi, Kalamashi, Kamsi, Kasneci, Kazazi, Kazena, Kii, Kodheli, Koleci, Komani, Kovai, Kosmai, Krajli, Kraja, Kranja, Krroqi, Kujxhia, Kukli, Kurti
  Lala, Lazri, Leka, Leniqi, Lezhi, Lindi, Linza, Logoreci, Lozani, Luka, Lufi, Luli, Llupi
  Marashi, Marjani, Marini, Markii, Marku, Matrishi, Mazi, Mazrreku, Malgushi, Memi, Mesi, Midha, Mjeda, MIda, Misloci, Mosli, Muzhani
  Ndoja, Negri, Nnshati, Nikaj, Nikanji
  Paci, Pali, Parruca, Prei, Pema, Pepa, Pici, Pjetrushi, Pilota, Pistoli, Plauti, Prendi, Prendanji, Prifti, Pulti
  Radoja, Radovani, Ramadani, Rei
  Sai, Sarai, Sardari, Serreqi, Shahini, Sheldija, Shestani, Shiroka, Shkreli, Shpori, Shkjezi, Sina, Simiija, Simini, Simoni, Sinadini, Spathari, Stani, Suma
  Tedeskini, Todri, Topalli, Troshani, Toksi, Tuzi, Vakanji, Valanji, Vala, Vasa, Vasija, Vata, Vala, Vjerdha, Vladanji, Vui, Vuka, Vukashini
  Zadeja, Zanji, Zorba, Zojzi, Zuz .familjet ma te vjetra shkodrane jane :
  Kotrri
  Borici
  Kiri
  Caku
  Dibra
  Gushta
  Preza
  Boshnjaku
  Zaganjori
  Myftija
  Omari
  Bushati
  Akshia


  . fisi kotrri, dhe dokumentat qe flasin se ky fis ka me teper se 800 vite ne shkoder, pra eshte nder te paret qe populluan shkodren. edhe fisi Borici eshte shume i vjeter.i .

 14. #694
  SHKOZA
  Antarsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  45
  Postime
  595
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Ka gojedhena se fisi Morine ka ardhur nga territori i Malit te Zi ose Sanxhakut, kurse eshte edhe nje gojedhene tjeter se ky fis ka jetuar i shperndare nga lugina e lumit Lim, ne qafe te Morines mes Gjakoves e Tropojes dhe ne qafe te Morines mes Prizrenit e Kukesit , prej nga jane shperndare. Vete origjina e disa nenfiseve te Mirdites nga fisi Morine dhe gojdhenat qe ende ruhen se ata kane ardhur ne Mirdite nga zonat prane Gjakoves mund te jap disa te dhena interesante.
  A din kushe me teper per fisin Morine , origjinen dhe barqet e ketij fisi.

  SHKOZA nga Prizreni
  ATDHEU MBI TE GJITHA

 15. #695
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  Rrjolli n fokus
  Prgatiti: Ndue BACAJ, Gazeta "Malsia", mars 2001

  N trsin e grupit t bajraqeve t rranxave t Malsis s Madhe (Mbishkodrs) bn pjes edhe Bajraku i Rrjollit, ku pr nga numri nuk sht i madh, por pr nga historia e lashtsia e tij. madje pr nga qytetrimi e zhvillimi mesjetar ai padyshim z vendin e parjo vetm n tresin e M. Madhe, por z nj vend t rndsishm n krejt Ilirin.


  Sipas gojdhnave, emrin Rrjoll, ky bajrak apo fis (si quhej parabajrakut, shek. XVII.) e ka marr nga vet lumi i dikurshm i rrjollit (sot m shum prrua), ku q hert gjindet si emr latin Rivulus, pra emrtim i kohs Romake. Emrtimet jan t hershme, por lidhen edhe me emrtimin e kshtjells Ballexa e Rrjollit, ku padyshirn ka qen nj pikat m t rndsishme, nga lu komanohej zhvillimi i jets pr vet Rrjollin, por pr krejt Malsin e Madhe, pse jo edhe Shkodrn. Pr t parn her dokumentohet kjo kshtjell n dokumentet e vitit 1062, m von n ato t vitit 1067, por prsri e gjejm n ato t viteve 1200, 1347 e deri n vitin 1688, ku gjindet jo vetm nj hart e kohs, por edhe materiali m i bollshm i kshtjells.

  N vitet 1416 - 1417 n kadastrin Venecian pershkruhet m sakt emri Rrjolli dhe nj "Villa Clamanda Riola", pra bn f]al pr nj kshtjell t rndsishme t Rrjollit. e cila padyshim sht ajo e Ballexs. N kto dokumente flitet se Villa Clamanda Riola kishte 11 shtpi, por nuk jep sakt numrin e prgjithshm t banorve t krejt Rrjollit, por m von sq2aron se po ktu n Kshtjell banonin 25 familje n qytez, madje thuhet se 30% e banorve t qytezs (Ballexs) ishin priftrinjt, ndoshta bhet fjal edhe pr murgj. Rreth vitit 1450 shnohet se n kt qytez kishte 350 bujq. Mbiemrat e banorve t Rrjollit (q sigurisht si qendra e rndrsishme e tij ishte Ballexa) mbizotronin mbiemrat e familjeve Aleks Mullisi, Pali i Ballexs e mbiemra t tjer zejtarsh.

  Sipas gojdhnave, Kshtjelln e pat rindrtuar ushtria e Gjergj Kastriotit (Sknderbeut) para nj beteje antiturke, q quhet beteja e Kirit. Po sipas gojdhnave, kjo kshtjell priti vet Sknderbeun, q pr nder t tij ran fuqishm kmbanat e kishs s Shn Gjergjit t Ballexs, q thuhet se u dgjuan deri larg n fshatrat e Krajs. Kjo pra tregon pr rndsin q kishte n luftn kundr osmanllinjve Malsia e Madhe, por edhe Rrjolli me vet pozitn gjeografike dominuese, si dhe me vet zhvillimin e ksaj treve, ku shpesh flitet se ktu preheshin par (lek), e prodhohej barut. Duhet theksuar se pas pushtimit Turk, kjo kshtjell thuajse u shkatrrua, aq sa ktu banonin vetm 4-5 familje. Pr kshtjelln e qytezn e Ballexs, sipas gojdhnave flitet se shrbente si vend q mblidheshin t gjith burrat e menur t Malsis s Madhe pr t organizuar beslidhjet e tyre, e vendi ku takoheshin quhej ang, ku edhe sot e ksaj dite, malsort e quajn kt "Kshtjell", "forca e Lekve" (shqiptarve Verior".

  Edhe n kohn e Balshajve, kjo kshtjell ishte prdorur si vend strehim. Sot n Rrjoll sht nj lagje, po me emrin angaj, far tregon pr vazhdimin e jets Shqiptare, e pse jo n kt vend mund t jet derdhur kmbana e kishs n vitin 1465, q peshonte 155 kg, e cila n gjuhn e vjetr quhet edhe ang.Mendohet se n vitin 1685, ktu ka jetuar pr disa koh edhe Pjetr Bogdani, autori i "eta e Profetve", ku edhe sot ruhet toponimi 'Shpella e Bogdanit' ose 'Shpella e Priftit'. N Rrjoll ka pasur nj qytetrim t pashoq e q ka lulzuar n mesjetn e hershme e deri ato t Lezhs, Durrsit e Drishtit etj. Rrjolli ka qen i prmendur pr mullinjt e tij t shumt e modern pr kohn, ku prmenden mbi 40 mullinj. Kt fakt e vrteton m s miri edhe mbiemri Mullisi n shumic.

  Madje n Rrjoll gjindeshin Valanicat q prgatitnin shajakun, me t cilin bnin veshjet e tyre. N nj dokument t vitit 1881 thuhet se Rrjolli ishte bajrak n vehte me 163 shtpi e 1310 banor, ku t gjith ishin katolik, far tregon pr qndresn e pashoqe ndaj hegjemonis s islamizmit t dhunshm q na importoi pushtuesi shum shekullor Osman. N vitin 1897 kishte 1530 banor, si dhe bylykbashin e tij n gjykatn e Xhibali Shkodr.

  Pr prejardhjen e Rrjollit ka shum Hipoteza, mendohet q ata q jan t ardhur nga Kui (shqiptar). N nj dokument Osman thuhet se bajraktar ka qen nga fisi katolik i Kokajve, por duke qen aleat me kryengritsit Dervishajt e Shkodrs kundr Vezirit, u zvendsua me nj musliman nga Kurtajt.

  Toponime, Rrjolli ka pasur edhe n zonat fushore t Shkodrs, afr Buns (Bojana), ku kishin kullota dimrore Rrjollasit, ku m von disa mbetn atje prgjithmon. Ka toponime Riola edhe n Greqi n Patras ndrsa n Itali, n Siili ekziston nj numr i madh familjesh me mbiemrin Riolo, far tregon pr lvizje t mdha t ksaj popullsie gjat shekujve e rrebesheve t ndryshme q i prshkuam. Konkretisht le t shohim disa fise q trashgohen n dokumentacionet e hershme: Dara Vllazri e Rrjollit q shfaqet n vitin 1541, mbiemri zgjerohet e ruhet mes shqiptarve edhe sot n Siili, Itali madje edhe n Greqi. N kt vit thuhej se ka pes gjymtyr (deg), por n nj dokument m t hershm, at t vitit 1416- 1417, kishte n Rrjoll nj fshat me t till emr me 11 shtpi. Dodajt Vllazni me nj shtpi, vendas (autokton), por edhe t ram n Muriqan e Kir. Keqanajt Vllazri me tre shtpi autokton, por kishte 15 shtpi me kt mbiemr e lidhje gjaku n Pej. Kjo ndoshta lidhet mbasi atje kishte nj kullos dimrore q zotronin e prmendet n vitin 1416-17.

  Toskajt Vllazni me mbiemr t till, i cili bhet i njohur me nj Nika t prmendur n vitet 1532 - 1540. Toskajt jan autokton dhe kemi toponime t tilla edhe n pjesn jugore t Shqipris, por edhe n Greqi etj. Vitajt Vllazri me tre shtpi n Rrjoll (edhe n vitin 1940). Pr kt familje flitet q n vitet 1416 - 17, si familje e fuqishme dhe e frekuentueshme, me emrin Vita. N dokumente t Venecias flitet pr besnikri ndaj sunduesve Venedikas, ku n veanti dalin emrat Miali Viti... (autokton).

  okajt. Me prejardhje vendas (autokton), me emr n Rrjoll q n mesjet, ku thuhet se kjo vllazri ka 5 shtpi, madje nga kjo vllazri ka edhe n Orosh (Mirdit). angajt. Vllazri e fis autokton, madje nj lagje e fuqishme e Rrjollit dhe kryeqendra e hershme e tij, ku si e theksuam edhe m sipr edhe sot trashgon emrin. Gjithsesi Rrjolli sht nj ndr muzet e gjall q rrezaton shqiptari t pashoqe, madje ai sht i pazvendsueshm pr nga vlerat arkeologjike e historike, ku ruhet e padmtuar e shkuara shum e civilizuar jo vetm e Rrjollit, por e krejt shqiptaris, pr t ciln shteti ka punuar e investuar tepr pak, kur n fakt duhej ta shpallte ndoshta edhe Monument t rndsishm t vet ekzistencs s Shqipris.

  l
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 16. #696
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-08-2007
  Postime
  1,285
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Tema t tilla na duhen.

 17. #697
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  Toplica eshte krahine shqiptare ne juge te
  Serbise. N ditet e sodite pjese te kesaj krahine quhen me emra te ndryshem si: Lugina e Presheves, Kosova Lindore etj.[1] Kjo krahine perbehet prej me shume se 400 fshatra e qytete t cilat ishin t banuara me shqiptare. Serbia me perkrahjen e Rusise ben okupimin e ketyre trojeve rreth viteve 1878-1881. Okupimi shoqerohet me dhune dhe terror. Shqiptaret ndiqen, vriten e masakrohen. Ata q arrijne te largohen i shpetojn masakrs serbo-ruse. Nj numr i vogel i tyre arriten te shpetojne duke ikur n Kosove. Historianet thone se dikund rreth 90000 shqiptar vendosen ne Kosove. Pr ta mbajte gjalle historine dhe me shprese se ata nje dite do t kthehen n vendin e tyre ata marrin pr mbiemer t ri emrin e fshatit, qytetit prej nga vinin. Por qka ndodhi me t tjeret te cilet iken ne drejtime tjera si drejt Shkupit, Sofjes e Rumanise nuk dihet. Keshtu sot ne Kosove kemi mbiemrat siq jan Bllaca, Bajqinca, Konjusha, Konjuhi, Perbeza, Pllana, Qyqalla, Restelica, Teverlani(Gashi),Gerguri,Kongjeli,Gajtani,(Sopi) etj. T cilet jane emertime te vendbanimeve shqiptare ne Dardanin Lindore. Vendbanime n te cilat sot nuk jetojne shqiptaret sepse ata qe nuk arriten te largoheshin u vran e u masakruan nga forcat ruso-serbe.Prej Toplice jan te parete e mi qe ika debuar shkau nate kohe.

  http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1270554937


  http://www.forumishqiptar.com/attach...1&d=1270554937
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 06-04-2010 m 08:52

 18. #698
  i/e regjistruar Maska e princi molos
  Antarsuar
  16-05-2010
  Vendndodhja
  vlore
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Exclamation piramidat ne bosnje

  nuk e di nqs dikush e ka degjuar apo lexuar prej jush por kohet e fundit ne bosnia jane ubzluar disa piramida.a to jane te mbuluara nga myshku dhe barerat po nje ekip nderkombetar arkeologesh po nxjerrin ne drite disa pjese te tyre dh e habia me e madhe eshte se ato jane te periudhes parahelene dhe dy prejyt re jane me te medha se vete ipramida madheshtore e gizes. do te doja te dija mendimin tuaj nil edhje me kete gjetje sepse siguriths nuk mund te mos kete lidhje me iliret.

 19. #699
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  Kjo teme esht e hapur per Piramiden para pese vjetesh. http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=56251

 20. #700
  i/e regjistruar Maska e princi molos
  Antarsuar
  16-05-2010
  Vendndodhja
  vlore
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Cool

  me vjen mire qe jeni i informuar sepse une kam 5 vjet qe e studioj. mgjth, cfare dini ju ne lidhje me te?

Faqja 35 prej 44 FillimFillim ... 253334353637 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. A ka konspiracion kundr Shqipris?
  Nga BARAT n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 42
  Postimi i Fundit: 10-05-2011, 10:36
 2. Misioni Amerikan N Shqipri (1946)
  Nga DriniM n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 30-07-2010, 22:39
 3. "Dr. dituria"
  Nga Sabriu n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 18-12-2008, 06:32
 4. Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 06-12-2008, 14:08
 5. Ervin Hatibi
  Nga erzeni n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 18-11-2006, 00:39

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •